Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,176 εγγεγραμμένα μέλη και 718,316 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κακοσμία στόματος

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:14, 27-02-10:

Οποτε μαλλον τα δοντακια της ειναι,μην ανησυχεις.Φανταζομαι δαγκωνει και πιο δυνατα αυτους τους μηνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 19:13, 27-02-10:

Μάλλον ναι αν και πάντα δάγκωνε. Γενικά αποφεύγει τις πολλές αγκαλιές τελευταία προτιμά το πουφ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:17, 27-02-10:

Μπορει να την εκνευριζει λιγακι η αλλαγη δοντιων.Γενικα ειναι περιοδος αλλαγων,να εχετε το νου σας και για τον οιστρο της,ειδικα αν ειναι μικροσωμη γατουλα.

Παράθεση

Manounou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Manounou
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Manounou έγραψε στις 00:14, 02-03-10:

Επίσης ξέρω ότι φταίνε κάποιες φορές και τα παράσιτα στην κοιλίτσα τους,αν δεν έχει γίνει αποπαρασίτωση σκέψου και αυτό...

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 09:25, 02-03-10:

Φαντάζομαι ότι δεν είχε κανενα βαρυ τραυματισμό ε;
Γιατί εμένα η Μελίνα μου όταν την βρήκα και επρεπε να χειρουργηθεί, πραγματικά μυριζε το στόμα της απίστευτα. Αφου ακόμα και το χέρι που μου έγλειφε μύριζε σκουπιδίλα μετά.
Αλλά ακόμα και αυτο περασε πια.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 03:16, 16-03-10:

Η ασχημη αναπνοη σχετιζεται και με καποιες ασθενειες στα νεφρα,ειναι σιγουρα ηγιης η γατουλα?

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 17:43, 16-03-10:

Άλλαξα τροφή και λύθηκε το θέμα.

Τσεκάρετε στις αγγελίες για σκυλάκια, έχω βάλει για ένα (πλέον) που έχει μεγάλη ανάγκη

Παράθεση

Anastasia Vz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasia Vz
H Anastasia Vz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Anastasia Vz έγραψε στις 15:47, 26-11-11:

υιοθετησα ενα γατουλη 2 χρονων και μυριζει το στομα του παρα πολυ! ο γιατροσ ειπε οτι μαλλον δεν ειναι τιποτα και φταιει η τροφη..αλλ η μυρωδια δεν αντεχεται!!ειμαι φοιτητρια και το σπιτι μου ειναι μια σταλια!!ξερετε αν μπορω να κανω κατι??
α, επισης υπαρχει περιπτωση ο γατος να μην πλενεται?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:53, 26-11-11:

Καλησπερα.Καταρχην δοκιμασες να της αλλαξεις τροφη,να δεις αν παλι μυριζει τοσο ασχημα;Αν ναι..και συνεχιζεται,
θα σου ελεγα να το κοιταξεις πιο προσεκτικα το θεμα.Το να μυριζει τοσο ασχημα οσο το περιγραφεις,υπαρχει πιθανοτητα να οφειλεται και σε καποιο προβλημα υγειας.Καταρχην αποπαρασιτωση εχει κανει η γατα;Διοτι και τα σκουλικακια πολλες φορες δημιουργουν τετοιο θεμα.Ομως ακομα και προβλημα στα νεφρα μπορει να υποδηλωνει.Στη θεση σου θα της εκανα καποιες εξετασεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:29, 26-11-11:

Συμφωνώ με τα όσα είπε Η Πουπουλίνα παραπάνω! Εσωτερική αποπαρασίτωση οπωσδήποτε και αλλαγή τροφής για αρχή! Αν η τροφή είναι κακής ποιότητας και περιέχει υποπροϊόντα, μπορεί να είναι ένας λόγος! Αν τελικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε μπορεί να υπάρχει λόγος υγείας που χρήζει θεραπείας. Άλλος ένας λόγος πολύ άσχημης αναπνοής, είναι και η στοματίτιδα από μόνη της, αλλά και ως σύμπτωμα κάποιας άλλης νόσου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 19:20, 26-11-11:

Το πιθανότερο είναι ο γατούλης να έχει ουλίτιδα-στοματίτιδα. Αυτό είναι πολύ σοβαρό αν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα, γιατί μπορεί να δημιουργήσει και άλλα προβλήματα στη γάτα. Ίσως να φταίνε οι τροφές που έτρωγε μέχρι τώρα, ίσως όμως να είχε κολλήσει από μικρός καλυκοϊό και να μην αντιμετωπίστηκε σωστά. Σε κάθε περίπτωση μόνο ένας ΑΛΛΟΣ κτηνίατρος θα σε βοηθήσει.

Παράθεση

Anastasia Vz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasia Vz
H Anastasia Vz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Anastasia Vz έγραψε στις 23:33, 26-11-11:

δεν μπορω να του αλλαξω την τροφη γιατι ετρωγε κανονικη ενω πρεπει ν τρωει για στειρωμενες και μονη της δεν του αρεσει οποτε βαζω και απο την παλια..
ευχαριστω παντως για της συμβουλες.
να ρωτησω και κατι αλλο? ειδα στην τηλεοραση οτι υπαρχει κατι σαν οδοντοκρεμα..ειναι καλη και αν ναι απο ππου την παιρνω??και μηπως ξερετε πως λεγεται??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:37, 26-11-11:

Το πιο πιθανο παντως ειναι,να μην ειναι απο την τροφη η τοσο ασχημη αναπνοη.Για αυτο σου λεμε να το ψαξεις.Απο προβλημα στα δοντια μπορει να ειναι..μεχρι και στα νεφρα.Το θεμα,δεν ειναι απλα να κουκουλωθει η δυσοσμια,αλλα να βρεις την αιτια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:56, 27-11-11:

εφοσον οπως παραπανω εγραψαν βρεις την αιτια της δυσοσμιας και κανεις θεραπεια που θα σου πει ο γιατρος,μπορεις να του δωσεις γαλα για γατες,κανει δουλεια σε γατουλες με δυσοσμια στο στομα το ξερω γιατι χρονια το ειχε ο γατουλης μου,στη δικη μου περιπτωση οφειλονταν σε χρονια στοματιτιδα,οταν του καναμε καθαρισμο και αφαιρεση δοντιων κατα καιρους,του περναγε,μετα απο κανα χρονο ξανα μυριζε,ετσι πηγε σ ολη τη ζωουλα του.εγω το ειχα συνηθησει,δε με πειραζε!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:43, 27-11-11:

καλό είναι να ψάξετε να βρείτε τον λόγο που οφείλεται η δυσοσμία. Ούτε και εγώ πιστεύω ότι οφείλεται στην τροφή... εκτός αν τρέφεται με σκουπίδια (κανονικά σκουπίδια... δεν αναφέρομαι σε χαμηλής ποιότητας τροφές ) ή σκόρδα . Δε νομίζω πως η τροφή μπορεί να προκαλέσει άμεσα κακοσμία. Μακροπρόθεσμα μπορεί να προκαλέσει ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα, και να υπάρχει κακοσμία. Εγώ θα έπαιρνα 2η γνώμη γιατί έχω την εντύπωση ότι ο 1ος σε άφησε στο σκοτάδι. Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό να μυρίζει η αναπνοή της γάτας

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 10:51, 27-11-11:

Γεια σας!
Και εμένα το στοματάκι της μιας γατούλας μου μυρίζει λιγάκι αλλά όχι δραματικά..
Όταν πήγαμε για στείρωση, η γιατρός το εντόπισε και είχε μάλιστα και στοματίτιδα..Φοβήθηκε για ιο αλλά κάναμε εξετάσεις για FIV και FeLV και ήταν αρνητικές..
Ποιός άλλο ιός μπορεί να προκαλέσει στοματίτιδα?
Επίσης, είναι 8,5 μηνών..Μπορεί να είναι τα πίσω δόντια που ακόμα αλλάζει..??Κάπου διάβασα ότι η αλλάγή μπορεί να διαρκέσει μέχρι τον 9 μήνα..
Είναι αποπαρασιτωμένη και εμβολιασμένη με το 4πλό...
Επίσης, η κτηνίατρος είχε πει πως μιας και μετά την στείρωση θα έπαιρνε αντιβίωση, το μικροβιακό φορτίο του στόματος θα περιοριζόταν σημαντικά..Και όντως έτσι έγινε..Και έχει σταθεροποιηθεί σε μια καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν στην αρχή..
Να ανησυχήσω κι άλλο?

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 01:26, 17-12-11:

Έφη μου, η κακοσμία του στόματος σε μικρή ηλικία οφείλεται στις περισσότερες των περιπτώσεων σε καλυκοϊό. Ειδικά, όταν πρόκειται για αδέσποτο, αφού στο σπίτι είναι αδύνατο να κολλήσει. Είναι μία από τις αντιδράσεις του οργανισμού της γάτας. Συνήθως οι κτηνίατροι προτείνουν μια ειδική πάστα που οι γάτες αντιπαθούν, αλλά και δεν εξαφανίζει οριστικά το πρόβλημα. Η δικιά μου έκανε 2 μέρες πυρετό το διάστημα που φιλοξενούσα άλλο γατούλη και από τότε περίπου διαπίστωσα ότι μύριζε το στόμα της. Προφανώς, επειδή είναι εμβολιασμένη, πέρασε σχετικά ανώδυνα την ίωση, αλλά δυστυχώς είναι πια φορέας του ιού (λες και δεν μας έφτανε ο ερπητοιός που της προκάλεσε την τύφλωση). Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η κτηνίατρος μου συνέστησε ένα προϊόν σε σκόνη που προσθέτεις στο φαγητό. Αυτό επιδρά στο σάλιο της γάτας και αντιμετωπίζει πλάκα, στοματίτιδα και τρυγία. Είναι φυτικό και απ' όσο το έψαξα διαβάζοντας κριτικές στο ίντερνετ τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες χρήσης. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 10 μέρες, οπότε δεν μπορώ ακόμα να πω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν πρόκειται να το βρεις εύκολα σε κατάστημα, οπότε μάλλον ίντερνετ.
Εδώ το σχετικό link: http://www.plaqueoff.com/for-animals/product

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 02:14, 17-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από virgo
Έφη μου, η κακοσμία του στόματος σε μικρή ηλικία οφείλεται στις περισσότερες των περιπτώσεων σε καλυκοϊό. Ειδικά, όταν πρόκειται για αδέσποτο, αφού στο σπίτι είναι αδύνατο να κολλήσει. Είναι μία από τις αντιδράσεις του οργανισμού της γάτας. Συνήθως οι κτηνίατροι προτείνουν μια ειδική πάστα που οι γάτες αντιπαθούν, αλλά και δεν εξαφανίζει οριστικά το πρόβλημα. Η δικιά μου έκανε 2 μέρες πυρετό το διάστημα που φιλοξενούσα άλλο γατούλη και από τότε περίπου διαπίστωσα ότι μύριζε το στόμα της. Προφανώς, επειδή είναι εμβολιασμένη, πέρασε σχετικά ανώδυνα την ίωση, αλλά δυστυχώς είναι πια φορέας του ιού (λες και δεν μας έφτανε ο ερπητοιός που της προκάλεσε την τύφλωση). Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η κτηνίατρος μου συνέστησε ένα προϊόν σε σκόνη που προσθέτεις στο φαγητό. Αυτό επιδρά στο σάλιο της γάτας και αντιμετωπίζει πλάκα, στοματίτιδα και τρυγία. Είναι φυτικό και απ' όσο το έψαξα διαβάζοντας κριτικές στο ίντερνετ τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες χρήσης. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 10 μέρες, οπότε δεν μπορώ ακόμα να πω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν πρόκειται να το βρεις εύκολα σε κατάστημα, οπότε μάλλον ίντερνετ.
Εδώ το σχετικό link: http://www.plaqueoff.com/for-animals/product
Γεια σου και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου...

Το προιόν αυτό φαίνεται πολύ καλό και θα το συζητήσω και με τη δική μου κτηνίατρο να μου πει τη γνώμη της..Αλήθεια, είναι ευγευστό? Γιατί είναι και μίζερες οι κυρίες μου...

Η γατούλα με το πρόβλημα, η Αγάπη, γεννήθηκε στο υπόγειό μου από ημιαδέσποτη γατούλα και δεν έχει βγει ποτέ έξω..Εάν όπως λες έχει τον καλυκοιό σημαίνει ότι τον έχει κολλήσει από τη μαμά της? Μεταδίδεται έτσι ο ιός αυτός?
Μετά την αντιβίωση που πήρε λόγω στείρωσης, είναι σαφώς βελτιωμένη η κατάσταση αλλά παραμένει ένα μικρό προβληματάκι..Η κτηνίατρός μας το απέδωσε είτε σε ιό είτε σε απλή ευαισθησία που δε σπανίζει στις γάτες (όπως είπε).
Η αδερφούλα της, η Νεφέλη, στο μεταξύ, ούτε μυρίζει το στοματάκι της, ούτε στοματίτιδα έχει..Μια χαρά..

Η μεγάλη μου γάτα (η Αλέκα) όμως που είναι 2 χρόνων, δεν μύριζε ΠΟΤΕ το στόμα της και είχε πάντα ροζ ροζ ούλα! Κάποια στιγμή ξαφνικά το Σεπτέμβρη, άρχισε να μυρίζει το στόμα της..Φιλοξενούσα τότε τα γατάκια και δε μπορούσα οικονομικά να αντέξω μια ΑΚΟΜΑ επίσκεψη στον κτηνίατρο..Το μετέθεσα λίγο..
Αγόρασα μια μεγάλη συσκευασία Royal Canin Oral που έχουν brush effect (αφού ρώτησα τηλεφωνικά κτηνίατρο) και μετά από 1 μήνα λήψης αυτής της τροφής, σταμάτησε το στοματάκι να μυρίζει..Μέχρι τώρα μια χαρά είναι..Θέλω να πω, μπορεί να είναι συμπτωματικό, αλλά θα μπορούσε ίσως να έχει μεταδοθεί ο ιός αυτός από τη μικρή στην μεγάλη γάτα ???Αγχώθηκα..
Εντομεταξύ και η Αλέκα πρέπει να έχει και αυτή ερπητοιό γιατί την είχαμε βρει σε τραγική κατάσταση ως μωρό και σώσαμε μόνο το ένα ματάκι και αυτό έχει και μια σκιούλα..
Εξετάσεις δεν έχουμε κάνει ποτέ στην Αλέκα..

Όπως και να έχει, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το προιόν αυτό, δρα σαν υποκατάστατο του βουρτσίσματος κατά μια έννοια..Οπότε κακό δε μπορεί να είναι..

Κάποια στιγμή θα ήθελα να βουτήξω και τις 3 και να τους κάνω όλες τις αιματολογικές αλλά πολύ αντιοικονομικό αυτό
Σιγά σιγά..

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H virgo έγραψε στις 13:50, 17-12-11:

Έφη μου, απ' ό,τι ξέρω η αντιβίωση βοηθά στην αντιμετώπιση των δευτερογενών συμπτωμάτων στον καλυκοϊό, αλλά δεν πιστεύω να μπορεί να επιδράσει κατά της πλάκας στα δόντια! Επίσης, δεν ξέρω αν μεταδίδεται από τη μάνα στο μικρό όπως συμβαίνει με τον ερπητοιό, αλλά φαντάζομαι πως αν ήταν άρρωστη (εννοώ βήχα ή φτάρνισμα) είναι λογικό να κολλάει. Γενικά ο ιός είναι ενεργός όταν φταρνίζεται ή βήχει το ζώο. Ο γατούλης πάντως που φιλοξενούσα φταρνιζόταν, αν και σε γενικές γραμμές δεν είχε έντονες εκκρίσεις από τη μύτη ή τα μάτια.
Με τη σκόνη πάντως δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Μυρίζει σαν φύκια και η δικιά μου τη δέχτηκε αμέσως, αλλά έτσι κι αλλιώς η ποσότητα που αντιστοιχεί στα κιλά της είναι ελάχιστη. Πάντως θα μπορέσω να πω για την αποτελεσματικότητά του αφού περάσουν 3 βδομάδες. Πάντως αυτό με την "ευαισθησία" για τα δόντια πρώτη φορά το ακούω..

Υ.Γ. Ο μικρός εκτός από ουλίτιδα είχε και έλκη στη γλώσσα του.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:06, 17-12-11:

Να 'μαι κι εγω εδω!
Λοιπον εχω βρει κι εγω αυτο το προιον σε καθολου φιλικη τιμη στη Θεσσαλονικη, κι εχω βρει κι αυτα:
http://www.onlynaturalpet.eu/product...oducts_id=2167
http://www.onlynaturalpet.eu/en/Groo...ray::2489.html
http://www.onlynaturalpet.eu/en/Vita...ree::2387.html
http://www.amazon.de/gp/product/B004...=ACVY0N6IEN8BO
Θα δοκιμασω το τελευταιο, το βρηκα και Ελλαδα, αλλα ακομα και με τα μεταφορικα συμφερει απέξω.
(Εχω βρει και καποια ακομα και online και Θεσ/νικη, αλλα δεν τα παραθετω γατι παρολο που ειναι πιο φτηνα, δεν τα βρηκα αξιολογα).
Φυσικα το καλυτερο απ'ολα ειναι το βουρτσισμα, αν τα καταφερετε στις γατες σας να ειναι η πρωτη σας προτιμηση για την υγιεινη των δοντιων.
Λογω ομως οτι τα γατονια δεν καθονται ησυχα μπορειτε να δοκιμασετε καποια απο τις αλλες λυσεις.
Δυστυχως και οι περισσοτεροι κτηνιατροι δεν ειναι εξοικιωμενοι ή ψαγμενοι με τη στοματικη υγιεινη της γατας, περαν των ιατρικων καθαρισμων (που και ακριβοι ειναι και ναρκωση απαιτουν).

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H virgo έγραψε στις 14:15, 17-12-11:

Νικολίνα στη Θεσ/κη είναι και ο αντιπρόσωπος της σκόνης που λέω, αλλά εμένα δεν μου φαίνεται ακριβό. Μου κόστισε 20 ευρώ, αλλά κρατάει ένα χρόνο.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:19, 17-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από virgo
Νικολίνα στη Θεσ/κη είναι και ο αντιπρόσωπος της σκόνης που λέω, αλλά εμένα δεν μου φαίνεται ακριβό. Μου κόστισε 20 ευρώ, αλλά κρατάει ένα χρόνο.
Α οκ τοτε δεν υπολογισα εγω καλα virgo, γιατι το βρηκα καπου 23 ευρω και θεωρησα οτι δε θα μου κρατησει πανω απο 2 μηνες για 2 γατες, αλλα αν η δοσολογια ειναι τοσο μικρη αλλαζει το θεμα. Παντως το εχω ουτως η αλλως στα υποψιν μου διοτι μου φανηκε καλο προιον. Θα περιμενω να μας πεις εντυπωσεις απο τα αποτελεσματα τοτε

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H virgo έγραψε στις 14:21, 17-12-11:

Το προτελευταίο link που έβαλες φαίνεται παρόμοιο με το δικό μου και πολύ πιο φτηνό...όποιος ενδιαφέρεται ας ψάξει και τις κριτικές των προιόντων στο amazon.

Πάντως είναι κουλό να στο δίνουν 23 ευρώ, όταν εκεί βρίσκεται ο αντιπρόσωπος!!! Εγώ το πήρα από εδώ 20 και στο amazon έχει 17!!! Εννοείται πως θα ενημερώσω σε λίγο καιρό, ελπίζω να πιάσει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 17-12-11 στις 14:55. Αιτία: Merge
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 14:34, 17-12-11:

Σε ενα μαγαζι μονο το βρηκα, αλλα ολα τα προιοντα εκει ηταν τσιμπημενα αρκετα κιολας.
Θα συνεχισω το ψαξιμο ομως δεν πειραζει

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 16:17, 17-12-11:

Γεια σας και πάλι..
Όχι η μαμά τους δε φαινόταν καθόλου άρρωστη, δεν είχε βήχα ούτε φτερνιζόταν..
Τι να πω? Ίσως και να μην είναι ο καλυκοιός τελικά..Δεν ξέρω..
Αυτό που μου είπε η κτηνίατρος είναι ότι μερικά γατάκια γεννιούνται με το πρόβλημα αυτό χωρίς την ύπαρξη ιού και θέλουν ιδιαίτερη φροντίδα..

Έλκη δεν έχει η μικρή στη γλώσσα ή κάπου αλλού..Για πλάκα δεν ξέρω, δε νομίζω..Το μόνο που έχει είναι ελαφριά δυσοσμία και μια λεπτή κοκκινη γραμμούλα σε όλο το μήκος των ούλων στα σύνορα με τα δόντια..

Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να το ψάξω παραπάνω..

Παράθεση

Pavlina katapod (Παυλίνα καταποδη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlina katapod
H Παυλίνα καταποδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 μεσα στο Σπιτι και 2 εκτός γιατι δεν χωράμε μεσα. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Pavlina katapod έγραψε στις 21:05, 13-03-13:

Καλησπέρα!ο δεύτερος ηλικιακά γάτος μου,τον Αύγουστο μπαίνει στα 3 χωρίς να έχω αλλάξει τροφή ή κατι άλλο εχει αρχίσει να μυρίζει το στόμα του κ συμβαίνει όλη την διάρκεια της ημέρας .Η Κτηνιατρος μου συνέστησε Zantac για 10 ημέρες κ βλέπουμε...χωρίς να κάνει κάποιες εξετάσεις...Εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:44, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Pavlina katapod
Καλησπέρα!ο δεύτερος ηλικιακά γάτος μου,τον Αύγουστο μπαίνει στα 3 χωρίς να έχω αλλάξει τροφή ή κατι άλλο εχει αρχίσει να μυρίζει το στόμα του κ συμβαίνει όλη την διάρκεια της ημέρας .Η Κτηνιατρος μου συνέστησε Zantac για 10 ημέρες κ βλέπουμε...χωρίς να κάνει κάποιες εξετάσεις...Εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο;;
Συγνώμη, το Zantac δεν είναι για το στομάχι?
Ποιά ήταν η διάγνωσή της?
Του κοίταξε δόντια και ούλα του γατούλη, μήπως αιμορραγούν από ουλίτιδα?
Αν όχι, προτείνω να το κοιτάξετε με την ίδια, ή και με άλλη, δεύτερη γνώμη ειδικού..
είναι η πιο συχνή αιτία δυσοσμίας της αναπνοής, πριν το επιβαρύνεις το γατί με φάρμακα
που ενδεχομένως και να να μη χρειάζεται καν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:50, 13-03-13:

Μπορεί δυσοσμία να οφείλεται και σε προλήματα στο στομάχι, αν το εξέτασε και βρήκε εντάξει ούλα, δόντια και στόμα γενικά. Η διάγνωση ποια ήταν; Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να σε συμβουλέψει κάποιος ειδικός, ή το συζητάς πιο διεξοδικά με τη γιατρό σας για να καταλάβεις το σκεπτικό της, είτε αν σου φαίνεται επιπόλαιη η διάγνωσή της απευθύνεσαι σε κάποιον άλλον...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 22:05, 13-03-13:

Πάντως και εμένα η δική μου, όταν εμφάνισε δυσοσμία στο στοματάκι της, ηταν από χαλασμένα δόντια.
Έχει δίκιο η Αλεξάνδρα, κατά βάση προκαλείται από στοματικά προβλήματα αυτό το σύμπτωμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pavlina katapod (Παυλίνα καταποδη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlina katapod
H Παυλίνα καταποδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 μεσα στο Σπιτι και 2 εκτός γιατι δεν χωράμε μεσα. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Pavlina katapod έγραψε στις 13:05, 14-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Συγνώμη, το Zantac δεν είναι για το στομάχι?
Ποιά ήταν η διάγνωσή της?
Του κοίταξε δόντια και ούλα του γατούλη, μήπως αιμορραγούν από ουλίτιδα?
Αν όχι, προτείνω να το κοιτάξετε με την ίδια, ή και με άλλη, δεύτερη γνώμη ειδικού..
είναι η πιο συχνή αιτία δυσοσμίας της αναπνοής, πριν το επιβαρύνεις το γατί με φάρμακα
που ενδεχομένως και να να μη χρειάζεται καν.
Ευχαριστω πολυ για την ανταπόκριση.τα δοντακια του τα είδε κ δεν εχει θέμα...εξετάσεις όπως προανέφερα δεν μου πρότεινε να κάνουμε κ πήγε κατευθείαν στο Zantac πιστεύοντας ότι ειναι στομαχικη διαταραχή...θα πάρω κ 1 δεύτερη γνώμη...Ευχαριστω και πάλι!

Παράθεση

fonzoi (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fonzoi
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H fonzoi έγραψε στις 22:45, 04-04-14:

Η Τζιτζι μου είχε κάποια προβλήματα με την αναπνοή αλλά με το Dental sprey ήταν μια χαρά.άρχισα να της δίνω λάδι σολομού και έχει πάλι άσχημη αναπνοή. μπορεί να είναι απο το λάδι? αποπαρασίτωση κάναμε πριν 1 μήνα. γενικά είναι ζωηρή εως πολύ ζωηρή και με μεγάλη όρεξη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:01, 05-04-14:

Eίναι όντως άσχημη η αναπνοή της ή απλά μυρίζει όπως το λάδι σολομού; Θέλω να πω, συνήθως το στοματάκι τους μυρίζει όπως η τροφή που τρώνε, ειδικά αν έχουν μόλις φάει. Έχετε ελέγξει τα δοντάκια της αν είναι εντάξει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:42, 05-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από fonzoi
Η Τζιτζι μου είχε κάποια προβλήματα με την αναπνοή αλλά με το Dental sprey ήταν μια χαρά.άρχισα να της δίνω λάδι σολομού και έχει πάλι άσχημη αναπνοή. μπορεί να είναι απο το λάδι? αποπαρασίτωση κάναμε πριν 1 μήνα. γενικά είναι ζωηρή εως πολύ ζωηρή και με μεγάλη όρεξη.
Τι ηλικια εχει η Τζιτζι σου;Αν ειναι γυρω στους 4 μηνες αλλαζει δοντακια για αυτο μυριζει. το στομα της.Αν ειναι μεγαλυτερη,οντως κοιταξτε ηγια κανενα χαλασμενο δοντι αλλα και ουλίτιδα.

Παράθεση

fonzoi (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fonzoi
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H fonzoi έγραψε στις 11:00, 05-04-14:

πρεπει να είναι 1 έτους. έχει 4 μηνες που τη βρήκαμε στους δρόμους. ο γιατρός που την είδε είπε πως δεν έχει τίποτα το σοβαρό όταν την πήγα, αλλά επειδή ταλαιπωρήθηκε απο τη ζωη της τους δρόμους θα έχει κάποια θέματα προσαρμογής. κυρίως με το τρίχωμα που ακόμα της πέφτει και με της τριχόμπαλες. γενικά ακολουθήσαμε αυτό που υποτίθεται είναι το πρόγραμμα για αυτές τις περιπτώσεις με αντιβίωση, αποπαρασίτωση κτλ. μυρίζει άσχημα σαν να είναι τα δοντάκια της και δεν μου θυμίζει τροφή. σκέφτομαι μήπως δεν είναι απο το στόμα άλλα το πεπτικό. αν συνεχίσει θα την πάω στο γιατρό της. αλλά γενικά δεν έχει κανένα σημάδι αδιαθεσίας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 21:23, 17-08-16:

Καλησπερα!

Πριν απο 3 μερες πηγα τον Φιογκο μου για την 3η δοση του τριπλου εμβολιου.
Ο Φιογκος πανω-κατω ειναι 3 μηνων και μια μερα πριν την επισκεψη στον κτηνιατρο (μεχρι και τωρα που μιλαμε), βγαζει εντονα τσιμπλακια (του τα αφαιρω με χαμομηλι, πολυ μαλακα και μετα τα ματια του απο κατω ειναι ροζ) και τις τελευταιες μερες παρατηρουμε οτι μυριζει ελαφρως και το στομα του, οπως .. μυριζει η ευαισθητη περιοχη της γυναικας οταν μενει λιγες μερες απλυτη (χιλια συγγνωμη, ειναι το μονο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο οταν το μυριζω!!)!
Οχι σαν ψαρι, καπως σαν σκουπιδια, σαν γατιλα, δεν ξερω πώς να το περιγραψω.. ο γιατρος οταν το εξετασε δεν ειπε κατι για τα ματια, μονο με ρωτησε εαν βηχει/φταρνιζεται και του πα οτι φταρνιζεται που και που.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι το οτι βγαζει δοντακια; λετε να χρειαζεται καποια αντιβιωση (?) ;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:33, 17-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Καλησπερα!

Πριν απο 3 μερες πηγα τον Φιογκο μου για την 3η δοση του τριπλου εμβολιου.
Ο Φιογκος πανω-κατω ειναι 3 μηνων και μια μερα πριν την επισκεψη στον κτηνιατρο (μεχρι και τωρα που μιλαμε), βγαζει εντονα τσιμπλακια (του τα αφαιρω με χαμομηλι, πολυ μαλακα και μετα τα ματια του απο κατω ειναι ροζ) και τις τελευταιες μερες παρατηρουμε οτι μυριζει ελαφρως και το στομα του, οπως .. μυριζει η ευαισθητη περιοχη της γυναικας οταν μενει λιγες μερες απλυτη (χιλια συγγνωμη, ειναι το μονο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο οταν το μυριζω!!)!
Οχι σαν ψαρι, καπως σαν σκουπιδια, σαν γατιλα, δεν ξερω πώς να το περιγραψω.. ο γιατρος οταν το εξετασε δεν ειπε κατι για τα ματια, μονο με ρωτησε εαν βηχει/φταρνιζεται και του πα οτι φταρνιζεται που και που.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι το οτι βγαζει δοντακια; λετε να χρειαζεται καποια αντιβιωση (?) ;;
Ο κτηνίατρος που τον είδε τι είπε;
Η κακοσμία του στόματος στις γάτες πάντα με παραπέμπει σε προβλήματα χαλασμένων δοντιών ή ουλίτιδας. Ο δικός σου όμως είναι αρκετά μικρούλης για τέτοια, χώρια που όπως παρατηρείς και πολύ σωστά, ακόμα δεν έχει αλλάξει τα μωρουδιακά του δοντάκια.
Γενικά σε κανένα από τα γατιά μου δεν πρόσεξα την αλλαγή των δοντιών, πρέπει μάλιστα να παραδεχτώ δημόσια πως έμαθα ότι γίνεται αυτό από το mycat.
Μόνο σε μια γατούλα που είχα μέχρι πριν δυό χρόνια και επειδή ήμουν ήδη προιδεασμένη το παρατήρησα. Μάλιστα έκανε και λίγο πυρετούλη εκείνο το διάστημα και η κτηνίατρος μας είχε δώσει αντιβίωση. Αν όμως ο γατούλης σου δεν έχει πυρετό, καλύτερα να τον δει πρώτα ο κτηνίατρος, για άλλη μια φορά έστω, πριν του δώσεις οτιδήποτε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 21:45, 17-08-16:

Με ρωτησε απλα αν βηχει ή φτερνιζεται και του ειπα οτι φτερνιζεται που και που, απο 'κει και περα του εκανε την 3η δοση και φυγαμε.
Θα δω τι θα κανω, ευχαριστω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:45, 17-08-16:

Ναι, το Φιογκάκι πιθανότατα βγάζει δοντάκια

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα παραπάνω, όμως αν απορείς γιατί ο γιατρός σου ανέφερε για βήξιμο και φτάρνισμα είναι γιατί έχει την υποψία για πιθανότητα ο μικρός να είναι παράλληλα φορέας και κάποιου καλυκοϊού. Αυτοί οι ιοί έχουν σαν επί μέρους σύμπτωμα και την φλεγμονή των ούλων, εξ ου και η δυσάρεστη οσμή.
Για παράδειγμα της δικής μου που είναι φορέας λοιμώδους περιτονίτιδας, από μικρή μύριζε που και που η ανάσα και τσίμπλιαζαν τα ματάκια της. Δεν θέλω να σε τρομάξω, μόνο να το έχεις υπόψη σου, κάθε φορά που θα επισκέπτεσθε το γιατρό να του υπενθυμίζεις να ρίχνει και μια ματιά στα ούλα αν φλεγμαίνουν.
Πάντως αν θέλεις να μάθεις στα σίγουρα περί καλυκοϊού, θα περιμένεις μέχρι να έρθει σε ηλικία στείρωσης, οπότε ζητάς με την ευκαιρία της νάρκωσης να του πάρει και λίγο αίμα για εργαστηριακή διάγνωση.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 00:07, 18-08-16:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Ο καλυκοϊος δεν αντιμετωπιζεται με το 3πλο εμβολιο; αυτη την εντυπωση ειχα..

Η λοιμωδης περιτονιτιδα δεν εχει ιαση ε; :/ -ο γιατρος μού ειπε πως στην αθηνα υπαρχουν πολλα κρουσματα, εδω που ειμαστε, οχι..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:43, 18-08-16:

Ο καλυκοϊος δεν αντιμετωπιζεται με το 3πλο εμβολιο; αυτη την εντυπωση ειχα..
Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλοί τύποι καλυκοϊών (ένας από αυτούς είναι της λοιμώδους περιτονίτιδας) και δεν νομίζω, οτι το τριπλό εμβόλιο αποτελεί πρόληψη κατά των συγκεκριμένων ιών. Νομίζω πάλι οτι το εμβόλιο οχυρώνει με αντισώματα κατά του ιού της πανλευκοπενίας, που όμως είναι κάτι άλλο.
Η λοιμωδης περιτονιτιδα δεν εχει ιαση ε; :/ -ο γιατρος μού ειπε πως στην αθηνα υπαρχουν πολλα κρουσματα, εδω που ειμαστε, οχι..
Η λοιμώδης περιτονίτιδα είναι ένα από τα τρία ανίατα (και συνήθως θανατηφόρα άμα προσβάλουν)νοσήματα της γάτας (τα άλλα δυο είναι η ιογενής λευχαιμία και το aids). Αν το ζώο προσβληθεί από αυτές τις ασθένειες η αντιμετώπιση είναι μόνο συμπτωματική, δεν υπάρχει θεραπεία, μόνο με διάφορα φάρμακα κι εφ'όσον η διάγνωση έχει γίνει έγκαιρα, στην καλύτερη περίπτωση, μπορεί να καθυστερήσει αρκετά η εξέλιξη της νόσου.

Εντούτοις, υπάρχει ένα ξεχωριστό εμβόλιο για την προστασία κατά της λοιμώδους περιτονίτιδας, το οποίο όμως θα πρέπει να γίνει αφού αποκλειστεί η πιθανότητα να είναι ήδη φορέας του ιού (καθότι σ'αυτή την περίπτωση καθίσταται περιττό, εφ'όσον τα αντισώματα ήδη υπάρχουν) και του οποίου η αποτελεσματικότητα είναι αμφισβητίσιμη-για να μη πω οτι τείνει να καταργηθεί.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 23:33, 18-08-16:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Πηγα παλι σημερα, του ελεγξε τα ουλα, ειπε οτι ειναι σε μια χαρα κατασταση και του εκανε αντιβιοτικη ενεση.
Μου ειπε οτι δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια τι ειναι κι οτι μπορει να ναι μια απλη ιωσουλα. Ειναι υπο παρακολουθηση, μου 'πε πως αναλογα την πορεια του, ιιισως χρειαστει χαπακια. Θα δουμε!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:49, 18-08-16:

Κι εγώ πιστεύω οτι μάλλον πρόκειται για κάποια απλή ιωσούλα και οτι όλα μια χαρά θα πάνε.
Καλή ανάρρωση στο γλυκό μας Φιόγκο

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 19:40, 21-08-16:

Καλησπερα!

Πεμπτη εκανα την ενεση στο μικρο, 3ημερο ελειπα, γυρισα σημερα και οι τσιμπλες του εχουν κατεβει μεχρι χαμηλα

αγανακτισα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:11, 21-08-16:

Δεν έχεις άλλη λύση, παρά να τον ξαναδεί ο ίδιος (ή και άλλος κτηνίατρος, αν δεν είσαι βέβαιη για τη διάγνωση), μήπως και του αντικαταστήσει τη φαρμακευτική αγωγή με άλλη πιο αποτελεσματική.
Μπορεί να χρειάζεται, επιπροσθέτως, κάποιο αντιβιοτικό κολλύριο για τα ματάκια του.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 23:32, 21-08-16:

Το εχουμε υπο παρακολουθηση, μου 'πε οτι μπορει να χρειαστει να παρει χαπακια, απλα δυσαρεστηθηκα, πιστευα οτι θα παει καλυτερα! :/

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 02:22, 24-08-16:

Μολις τραβηχτηκε αυτη η φωτογραφια για να σας δειξω τα ματια του.
Με ελαχιστον σκουπισμα των τσιμπλων:

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:15, 24-08-16:

Όντως, φαίνεται να έχουν κατέβει χαμηλώτερα οι τσίμπλες. Αλλά τώρα που επέστρεψες, θα τον φροντίζεις πιο σωστά, θα τον παρακολουθείς στενότερα και, με την βοήθεια πάντα και του γιατρού, πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα απαλλαγεί από τις τσίμπλες.

Στο μεταξύ, κι επειδή ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμά σου για καθαρισμό με χαμομήλι, σου συνιστώ καλύτερα να το αντικαταστήσεις με φυσιολογικό ορό. Μπορεί το χαμομήλι να είναι κατάλληλο για ανθρώπους, αλλά για γάτες είναι προτιμότερος ο ορός, όπως μου είχε πει κι η κτηνίατρός μας (όταν κι η δική μου για κάποιο χρονικό διάστημα αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα).

Εύχομαι τα καινούργια σας νέα να είναι και καλύτερα

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 11:26, 24-08-16:

Καλημερα!

Αυτο με το χαμομηλι που διαβασα εδω μου εκανε εντυπωση, καθως ο δικος μου ο κτηνιατρος μου 'πε να του βαζω εαν θελω και πως δεν υπαρχει προβλημα.
Θα 'χω συντομα νεα με την προοδο του.
Ευχαριστω για το ενδιαφερον :-)

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 13:56, 24-08-16:

Επανηλθα! Σε επικοινωνια με το γιατρο, μου πε να του ξεκινησω 8ημερη αγωγη με vibramycin, μισο καθε μερα. Του δωσα σημερα μισο και μεσα σε 50 λεπτα εκανε 2 εμετους! Τωρα ειναι ησυχο... περιμενω να μου απαντησει ο γιατρος τωρα..λετε να ειναι ευαισθησια σε καποιο απο τα συστατικα; :/

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:38, 24-08-16:

...λετε να ειναι ευαισθησια σε καποιο απο τα συστατικα; :/
Πολύ φοβάμαι πως ναι.. Και βέβαια θα πρέπει ο γιατρός να το αντικαταστήσει με άλλο αντιβιοτικό (εφ'όσον είναι απαραίτητο για τη θεραπεία του) που να μη περιέχει το συστατικό που εκείνος θεωρεί υπεύθυνο για την παρενέργεια αυτή.
Έχει κι ευαίσθητο στομαχάκι το καλό μου...
Εν αναμονή νεωτέρων σας και με την ευχή σύντομα να δείξει σημάδια βελτίωσης.

Υ.Γ. Τον φυσιολογικό ορό θα τον βάζεις όχι με μπαμπάκι, αλλά με γαζούλα για να μην αφήνει ίνες στα ματάκια που ενδεχομένως τα ερεθίσουν περισσότερο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους