Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψέκασμα αρσενικού γάτου

elli-anna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elli-anna
H elli-anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H elli-anna έγραψε στις 18:48, 20-02-12:

τελευταια με εχει προβληματισει ιδιαιτερα η συμπαιριφορα ενος απο τους γατους μου.Συχνα παει και κατουραει ολα τα μερη της αυλης για να συμαδευσει τη περιοχη του απο ξενους γατους και να δειξει ποιος ειναι ο κυριαρχος.Αποτελεσμα ειναι να βρομαει η περιοχη αυτη.Υπαρχει καποιος τροπος αντιμετωπισης εκτος απο τη στειρωση???????????????????????????????????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 19:15, 20-02-12:

Έχω ακούσει για ενέσεις και χάπια για τα θηλυκά που όμως δεν ξέρω αν τα δίνουν για αρσενικά. Πάντως όλα αυτά δημιουργούν προβλήματα υγείας από όσο ξέρω... Σίγουρα κάποιοι από εδώ θα ξέρουν καλά να σου πουν.. Γιατί δεν τον στειρώνεις??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 19:25, 20-02-12:

elli-anna, όχι, δεν υπάρχει άλλος τρόπος... Η συμπεριφορά του γάτου σου είναι απόλυτα φυσιολογική εφόσον έχει μεγαλώσει. Οριοθετεί την περιοχή του. Αν ο σκοπός σου είναι να καταστείλεις την συμπεριφορά αυτή τότε θα πρέπει να τον στειρώσεις... Τα χάπια και οι ενέσεις κάνουν την ίδια δουλειά με την στείρωση επιβαρύνοντας την υγεία του γάτου και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο...
Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις να στειρώσεις τον γατούλη, η μόνη λύση που σου μένει είναι να καθαρίζεις τα σημάδια του...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:00, 21-02-12:

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από την στείρωση...

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 16:42, 15-03-12:

Παιδιά, βοήθεια !!!!
εχω και εγώ ανάλογο πρόβλημα εδώ και καιρό αλλά ήμουν απασχολημένη με άλλα σοβαρά θέματα
Εχω δυο γάτους που είναι στειρωμένοι εδώ και ένα χρόνο. Ο Τζούνο που είναι ο αρχηγός και γίνεται πάντα το δικό του και ο Ρόρις που είναι αλαφροΐσκιωτο, στο δικό του κόσμο, πολύ καλό γατάκι και καθόλου επιθετικός. Η σχέση μεταξύ τους είναι σχέση αγάπης αλλά ο Ρόρις τον ψιλοφοβάται γιατί όταν καυγαδίζουν κερδίζει πάντα ο Τζούνο.
Το πρόβλημα το έχει ο Ρόρις. Ψεκάζει διαρκώς τα πάντα!!! Ψεκάζει πιο συχνά και από έναν αστείρωτο. Ψεκάζει νευρωτικά και τρίβει τη μουσούδα του παντού και συνεχώς για να αφήσει τη μυρωδιά του. Τον πήρα 10 μηνών και από την πρώτη στιγμή μου κατουρούσε τον κόσμο. Οταν επικοινώνησα με την κυρία που τον είχε μου είπε ότι δεν της κατουρούσε (μπορεί να έλεγε και ψέμματα).Δεν ξέρω τι να κάνω (ούτε ο κτηνίατρος έχει κάποια λύση να μου δώσει)
Επίσης. πηγαίνει παράλληλα και στην αμμολεκάνη και συνήθως δεν κάθεται να κατουρήσει αλλά ψεκάζει ακόμα και εκεί!!!
Μήπως ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω για να ελαττώσω το πρόβλημα; Είμαι απελπισμένη
Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:47, 15-03-12:

Youla μου το πρόβλημα είναι δισεπίλυτο αλλά μπορεί να καλυτερέψει. Αντιλαμβάνομαι την απελπισία σου γιατί τα πέρασα κι εγώ. Το πρώτο που πρέπει να κανουμε είναι να προσπαθήσουμε να καταλάβουμε γιατί συμβαίνει αυτό. Να ξέρεις ότι τα γατάκια δεν το κάνουν από κακία και καμία τιμωρία δεν θα φτιάξει την κατάσταση. Αυτό που εκφράζουν είναι αντίδραση σε κάποιο ερέθισμα που ίσως να τους προκαλεί άγχος. Αν καταλάβουμε ποια είναι η αιτία που ωθεί στον ψεκασμό και την εξαλείψουμε τότε το πρόβλημα θα ελαττωθεί.
Χρειάζεται να γράψεις όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς..όπως..
- Ποια είναι η ηλικία των γάτων σου;
- Πότε απέκτησες το καθε ένα από αυτά;/ποια ήταν η ζωή τους πριν;
- Που μένετε; Πως είναι το σπίτι σας; Πόσο μεγάλο είναι; Πόσα δωμάτια έχει;
-Ποια είναι η καθημερινότητά σας;
- Πότε ξεκίνησε το πρόβλημα;
- Τα γατάκια σου έχουν πρόσβαση έξω;
-Που βρίσκεται η αμμολεκάνη τους;

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 17:25, 15-03-12:

Λοιπόν,
Πρώτος ήρθε ο Τζούνο αδεσποτάκι ενός μήνα με σοβαρό πρόόβλημα στο μάτι
Μετά από τρεις μήνες πήραμε τον Ρόρι από μια κυρία που τον είχε βρει αδέσποτο 2 μηνών και που ήταν τώρα 10 μηνών και από την αρχή κατουρούσε και εκτός αμμολεκάνης αλλά τότε δεν ψέκαζε, κυνηγούσε όμως συνέχεια τον Τζούνο να τον σβερκώσει
Ο Τζούνο από την αρχή ήτανε ο αρχηγός γι'αυτό και ποτέ δεν του κάθησε, αλλά του ριχνε και μερικές σφαλιάρες.
Πρώτος στειρώθηκε ο Ρόρις που σταμάτησε να θέλει τον Τζούνο αλλά συνέχισε να ψεκάζει.
Μετά από καιρό στειρώθηκε και ο Τζούνο ο οποίος ποτέ δεν ήθελε να σβερκώσει το Ρόρι και μετά τη στείρωση έκοψε το ψέκασμα μαχαίρι.
Το σπίτι είναι μεγάλο 100 τμ. μονοκατοικία στον 1ο όροφο. Εχουν πρόσβαση σε 4 δωμάτια και στην είσοδο που είναι με σκάλες, σε αυλή και στις ταράτσες.Ο Ρόρις από την αυλή πηδούσε στην διπλανή αυλή και από εκεί στον δρόμο οπότε του έκοψα την έξοδο στην αυλή, αλλά πάει στις ταράτσες.
Εχουν μια μεγάλη κλειστή αμμολεκάνη στο μπάνιο και μια μεγάλη ανοιχτή αμμολεκάνη στο διάδρομο της εισόδου. Στη ανοιχτή λεκάνη κάνουν τα χοντρά και στην κλειστή (έχω βγάλει το πορτάκι) τα ψιλά.
Σε λίγο καιρό θα μετακομίσω και πάω σε μεζονέτα 90 τμ με 2 μεγάλα μπαλκόνια και μια άνετη ταράτσα. Υπάρχει και αυλή αλλά πρέπει να τη διαμορφώσω πρώτα να μη φεύγουν.
Επίσης, ο Ρόρις είναι πολύ παραπονιάρης. Συνέχεια κάτι ζητάει και μερικές φορές νιαουρίζει χωρίς εμφανή λόγο (δεν κάνει τον ήχο που κάνουν οι αρσενικοί που ψάχνουν θηλυκά). Χαλάει τον κόσμο αν μείνει μόνος του. Επίσης, κάνει πατουσάκια και τρίβει τον πισινό του στις κουβέρτες αλλά κυρίως πάνω μου, ουσιαστικά αυνανίζεται.
Οσον αφορά την καθημερινότητα τρώνε σε τακτά χρονικά διαστήματα βγαίνουν για λίγο σε μπαλκόνι, ταράτσα ή αυλή αλλά όχι συνέχεια τις ίδιες ημέρες και ώρες. Επίσης, υπάρχει μια μεγάλη φωλιά αλλά και οι δυο προτιμούν το κρεββάτι μας. Η φωλιά αρέσει περισσότερο στο Τζούνο που ησυχάζει εκεί προς το βραδάκι.
Η σχέση ανάμεσα στους δυο γάτους δεν είναι ισότιμη. Ο Τζούνο αν και μικρότερος είναι ο αρχηγός. Τον διώχνει από την πολυθρόνα για να καθίσει αυτός. Του τρώει το φαί άμα έχει τελείωσει το δικό του κτλ, όμως κοιμούνται και αγκαλίτσα και αλληλοκαθαρίζονται (αν το επιτρέψει ο Τζούνο). Ο Ρόρις συνήθως του γρυλίζει, του κάνει χχχ, αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα γιατί πάντα στο τέλος υποχωρεί. Οταν βγάινουν έξω είναι και τα δυο πολύ χαλαρά και βολτάρουν στις ταράτσες παρεούλα.
Αυτά και άλλα πολλά.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 17:59, 15-03-12:

Ας έρθω και εγω να συμπραχθώ με τους υπόλοιπους ταλαίπωρους γατογονείς κατρουλόγατων...
Ναι, είναι και ο Χούλιο ένας γάτος με έντονο ταμπεραμέντο...
Από τον καιρό που ήρθαμε μονιμα Χαλκίδα, μπα όχι, αργοτερα, από το 2005 και μετά θα έλεγα, ανεπτυξε την κακιστη αυτη συνήθεια να κατουραει οπου δεν πρέπει...
Εγω υποθετω ότι η συνηθεια εχει να κανει με το γεγονός ότι υπάρχουν εξω στις αυλές μας αλλα γατιά, αδεσποτούλια που τα ταιζουμε και μαζευονται... Τα μυρίζει και τσεκάρει... Το καλοκαίρι πιο έντονα...
Αλλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει και ανεξάρτητα από την ζωη στον εξω κόσμο...
Αν ας πούμε, αφησουμε παπούτσια στο πατωμα και του μυρισουν εστω και λίγο, μπορεί να τα κατουρησει..
Παντόφλες το ίδιο..
Αν βαλω ενα χαλάκι στο μπάνιο θα το κατουρησει..
Αν βρει μια σακούλα κάπου, ακομη και πάνω σε κρεβατι, θα πάει να την κατουρησει...
Εκεί που καθεται, στο μπαούλο διπλα στο παραθυρο, δεν αποκλειεται μια στο τοσο να του την δωσει και να κατουρησει την κουρτινα..
Οτι του μυριζει το κατουραει...
Τελευταια είχα κρεμάσει το μπουφαν μου σε μια καρεκλα και το κατούρησε!
Πιο πριν μια ζακέτα η οποία μάλιστα ήταν και φρεσκοπλυμένη!
Οι μυρωδιές, αυτο εινια το θεμα...
Ο γιατρός μου ειπε μηπως εχει πρόβλημα με την ουρηθρα αλλά δεν παίζει, τον παρακολουθω και μαλιστα τον εξέτασε κιόλας για να βεβαιωθει..
Μετα μου ειπε οτι ίσως να ειναι μνημες προ στειρωσης...
Δεν ειναι καθημερινο πρόβλημα, αφού προσεχω που αφηνω τι... Επίσης ξερει ότι ειναι λάθος!
Παίρνει ενα υφος ο μπαγάσας όταν προκειται να το κανει και αμα τον δω και φωνάξω το ονομά του εξαφανίζεται, κατι που δεν κάνει αν δεν προκειται να κατουρησει..
Παρολα αυτα, το καλύτερο μας διαστημα χωρίς ούρα (ακομη και στο πάτωμα αν δεν το εχω σφουγγαρισει 2 μέρες) ειναι 1 με 1,5 μήνας...

Αυτά...

Τον αγαπώ σαν κολασμένη βέβαια, οπότε τον ανέχομαι τον χαζοβιόλη..
Αλλά θα χαιρόμουν πολύ αν το έκοβε το κουσούρι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 19:43, 15-03-12:

Ο Τζούνο είναι ο πορτοκαλής και ο Ρόρι ο γκρι. Και από τη φάτσα καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι ο κατρουλής!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01445.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  361,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01448.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  461,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01399.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  354,9 KB  

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01454.jpg
Εμφανίσεις:  149
Μέγεθος:  296,0 KB  
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 09:24, 16-03-12:

houlieta
πάλι καλά που ξέρω ότι συμβαίνει και σε άλλα στειρωμένα γιατί θα νόμιζα ότι το Ρόρι μου είναι περιπτωσάρα. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δίνω μια περιουσία στα απορρυπαντικά. Σε δυο εβδομάδες μετακομίζω και τρέμει η ψυχή μου γιατί θα μου κατουράει σε καινούργιο σπίτι
Ωρες, ώρες θέλω να το...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:31, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από youla
Λοιπόν,
Πρώτος ήρθε ο Τζούνο αδεσποτάκι ενός μήνα με σοβαρό πρόόβλημα στο μάτι
Μετά από τρεις μήνες πήραμε τον Ρόρι από μια κυρία που τον είχε βρει αδέσποτο 2 μηνών και που ήταν τώρα 10 μηνών και από την αρχή κατουρούσε και εκτός αμμολεκάνης αλλά τότε δεν ψέκαζε, κυνηγούσε όμως συνέχεια τον Τζούνο να τον σβερκώσει
Ο Τζούνο από την αρχή ήτανε ο αρχηγός γι'αυτό και ποτέ δεν του κάθησε, αλλά του ριχνε και μερικές σφαλιάρες.
Πρώτος στειρώθηκε ο Ρόρις που σταμάτησε να θέλει τον Τζούνο αλλά συνέχισε να ψεκάζει.
Μετά από καιρό στειρώθηκε και ο Τζούνο ο οποίος ποτέ δεν ήθελε να σβερκώσει το Ρόρι και μετά τη στείρωση έκοψε το ψέκασμα μαχαίρι.
Το σπίτι είναι μεγάλο 100 τμ. μονοκατοικία στον 1ο όροφο. Εχουν πρόσβαση σε 4 δωμάτια και στην είσοδο που είναι με σκάλες, σε αυλή και στις ταράτσες.Ο Ρόρις από την αυλή πηδούσε στην διπλανή αυλή και από εκεί στον δρόμο οπότε του έκοψα την έξοδο στην αυλή, αλλά πάει στις ταράτσες.
Εχουν μια μεγάλη κλειστή αμμολεκάνη στο μπάνιο και μια μεγάλη ανοιχτή αμμολεκάνη στο διάδρομο της εισόδου. Στη ανοιχτή λεκάνη κάνουν τα χοντρά και στην κλειστή (έχω βγάλει το πορτάκι) τα ψιλά.
Σε λίγο καιρό θα μετακομίσω και πάω σε μεζονέτα 90 τμ με 2 μεγάλα μπαλκόνια και μια άνετη ταράτσα. Υπάρχει και αυλή αλλά πρέπει να τη διαμορφώσω πρώτα να μη φεύγουν.
Επίσης, ο Ρόρις είναι πολύ παραπονιάρης. Συνέχεια κάτι ζητάει και μερικές φορές νιαουρίζει χωρίς εμφανή λόγο (δεν κάνει τον ήχο που κάνουν οι αρσενικοί που ψάχνουν θηλυκά). Χαλάει τον κόσμο αν μείνει μόνος του. Επίσης, κάνει πατουσάκια και τρίβει τον πισινό του στις κουβέρτες αλλά κυρίως πάνω μου, ουσιαστικά αυνανίζεται.
Οσον αφορά την καθημερινότητα τρώνε σε τακτά χρονικά διαστήματα βγαίνουν για λίγο σε μπαλκόνι, ταράτσα ή αυλή αλλά όχι συνέχεια τις ίδιες ημέρες και ώρες. Επίσης, υπάρχει μια μεγάλη φωλιά αλλά και οι δυο προτιμούν το κρεββάτι μας. Η φωλιά αρέσει περισσότερο στο Τζούνο που ησυχάζει εκεί προς το βραδάκι.
Η σχέση ανάμεσα στους δυο γάτους δεν είναι ισότιμη. Ο Τζούνο αν και μικρότερος είναι ο αρχηγός. Τον διώχνει από την πολυθρόνα για να καθίσει αυτός. Του τρώει το φαί άμα έχει τελείωσει το δικό του κτλ, όμως κοιμούνται και αγκαλίτσα και αλληλοκαθαρίζονται (αν το επιτρέψει ο Τζούνο). Ο Ρόρις συνήθως του γρυλίζει, του κάνει χχχ, αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα γιατί πάντα στο τέλος υποχωρεί. Οταν βγάινουν έξω είναι και τα δυο πολύ χαλαρά και βολτάρουν στις ταράτσες παρεούλα.
Αυτά και άλλα πολλά.
Μήπως θα μπορούσαμε να συμπεράνουμε καταρχήν ότι ο Ρόρι αισθάνεται μια κάποια ανασφάλεια σε σχέση με τον Τζούνο;

Αρχική Δημοσίευση από houlieta
Ας έρθω και εγω να συμπραχθώ με τους υπόλοιπους ταλαίπωρους γατογονείς κατρουλόγατων...
Ναι, είναι και ο Χούλιο ένας γάτος με έντονο ταμπεραμέντο...
Από τον καιρό που ήρθαμε μονιμα Χαλκίδα, μπα όχι, αργοτερα, από το 2005 και μετά θα έλεγα, ανεπτυξε την κακιστη αυτη συνήθεια να κατουραει οπου δεν πρέπει...
Εγω υποθετω ότι η συνηθεια εχει να κανει με το γεγονός ότι υπάρχουν εξω στις αυλές μας αλλα γατιά, αδεσποτούλια που τα ταιζουμε και μαζευονται... Τα μυρίζει και τσεκάρει... Το καλοκαίρι πιο έντονα...
Αλλά δυστυχώς αυτό συμβαίνει και ανεξάρτητα από την ζωη στον εξω κόσμο...
Αν ας πούμε, αφησουμε παπούτσια στο πατωμα και του μυρισουν εστω και λίγο, μπορεί να τα κατουρησει..
Παντόφλες το ίδιο..
Αν βαλω ενα χαλάκι στο μπάνιο θα το κατουρησει..
Αν βρει μια σακούλα κάπου, ακομη και πάνω σε κρεβατι, θα πάει να την κατουρησει...
Εκεί που καθεται, στο μπαούλο διπλα στο παραθυρο, δεν αποκλειεται μια στο τοσο να του την δωσει και να κατουρησει την κουρτινα..
Οτι του μυριζει το κατουραει...
Τελευταια είχα κρεμάσει το μπουφαν μου σε μια καρεκλα και το κατούρησε!
Πιο πριν μια ζακέτα η οποία μάλιστα ήταν και φρεσκοπλυμένη!
Οι μυρωδιές, αυτο εινια το θεμα...
Ο γιατρός μου ειπε μηπως εχει πρόβλημα με την ουρηθρα αλλά δεν παίζει, τον παρακολουθω και μαλιστα τον εξέτασε κιόλας για να βεβαιωθει..
Μετα μου ειπε οτι ίσως να ειναι μνημες προ στειρωσης...
Δεν ειναι καθημερινο πρόβλημα, αφού προσεχω που αφηνω τι... Επίσης ξερει ότι ειναι λάθος!
Παίρνει ενα υφος ο μπαγάσας όταν προκειται να το κανει και αμα τον δω και φωνάξω το ονομά του εξαφανίζεται, κατι που δεν κάνει αν δεν προκειται να κατουρησει..
Παρολα αυτα, το καλύτερο μας διαστημα χωρίς ούρα (ακομη και στο πάτωμα αν δεν το εχω σφουγγαρισει 2 μέρες) ειναι 1 με 1,5 μήνας...

Αυτά...

Τον αγαπώ σαν κολασμένη βέβαια, οπότε τον ανέχομαι τον χαζοβιόλη..
Αλλά θα χαιρόμουν πολύ αν το έκοβε το κουσούρι...
Μαρία μου μερικές ερωτήσεις: 1)Βγαίνει καθόλου έξω στην αυλή ή κοιτάει τα αδέσποτα από το παράθυρο; Αν τα κοιτάει από το παράθυρο πόσα παράθυρα του σπιτιού κοιτάζουν προς την αυλή;
2) ψεκάζει σε όποιο αντικείμενο έρχεται από έξω αν κατάλαβα καλά..που κουβαλάει "εχθρικές" μυρωδιες από τον έξω κόσμο τις οποίες εξουδετερώνει με τον ψεκασμό;
3) Η κουρτίνα και το μπαούλο βρίσκονται κοντά στο παράθυρο από το οποίο κοιτάζει τους γάτους έξω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 16-03-12 στις 21:31. Αιτία: merge
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 22:34, 16-03-12:

Αχ Ριάνα μου...
Όποιο παραθυρο και να κοιτάξει βλέπει αυλές και γάτες! Ζούμε σε γειτονιά, σε μονοκατοικία, οπότε εκτός από τα αδεσποτούλια που ταϊζουμε εμείς και - ας πούμε - του είναι γνώριμα, από το κατώφλι μας περνάνε και άλλα γλυκά ζωάκια..
Γατάκια, σκυλάκια.. Πουλάκια.. Name it...
Καταλαβαίνω ότι μαρκάρει την περιοχή του, ότι τον ενοχλούν όλες αυτές οι "ξένες" μυρωδιές...
Το θέμα είναι ότι εκτός από τις πόρτες ή τα παραθυρα που κατά καιρούς περιποιείται, το έχει πάει παραπέρα το θέμα..
Σε ρούχα ας πούμε..
Ή σε ριχτάρια..
Ή σε μαξιλάρια του καναπέ (να φτύσω τον κόρφο μου, αυτό έχει πάρα πολύ καιρό να το κάνει..)..
Ή σε χαλάκια που ίσως βαλω στο πάτωμα, σε κουζίνα ή μπάνιο...
Είναι κυριαρχικό το θέμα αλλά δεν γίνεται να αποκόψουμε τον έξω κόσμο από το να υπάρχει, οπότε ελπίζω να μπορώ με κάποιον τρόπο να επηρεάσω το αγόρι μου θετικά...
Δεν με τρελαίνει τόσο να κατουρήσει στην πόρτα ή στο πάτωμα, όσο και αν σου ακούγεται παράξενο..
Το προτιμώ από το να ανησυχώ κάθε φορά που ανεβαίνει στον καναπέ...
Είναι καλούλης μωρέ ο μαντραχαλάκος μου, βομβαρδίζεται και αυτός από ένα κάρο πληροφορίες...
Αλλά πως να αλλάξει αυτό; Μόνο αυτός μπορεί να αλλάξει υποθέτω...

Έξω όχι, δεν βγαίνει ποτέ.. Μόνο σε μυρωδιές ότι εισπράτει..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:50, 17-03-12:

Για ένα διάστημα είχε αρχίσει να μαρκάρει και ο δικός μου... στην ηλικία των 3.5 ετών... δεν είχε μαρκάρει ποτέ μέχρι τότε! Φέραμε μυρωδιά από άλλο γάτο στο σπίτι και άρχισε να μαρκάρει. Σε κάποια φάση κατουρούσε τα πάντα, παπλώματα, παράθυρα, ντουλάπα, ρούχα, τοίχους, βιβλιοθήκη, πόρτες, τσάντες, κτλ. Τους τελευταίους 3 μήνες δεν έχει μαρκάρει καθόλου. Τι έκανα; Δεν άφηνα τα ρούχα μου πεταμένα εδώ και εκεί, τα παπλώματα τα βάζαμε στην ντουλάπα όταν ξυπνούσαμε, και όταν τον βλέπαμε να μαρκάρει κάναμε σαν να μη συμβαίνει τίποτα, δεν τον αγχώναμε δηλαδή. Σε κάποια σημεία στους τοίχους και γενικότερα εκεί που μάρκαρε πολύ, σταμάτησα να τα καθαρίζω. Εφόσον δεν έφευγε το "άρωμα" του, δεν μάρκαρε. Μετά από μερικές εβδομάδες, όταν είχε κόψει το μαρκάρισμα, πήρα μια λάμπα UV και το βράδυ έκλεισα όλα τα φώτα, άναψα αυτή την λάμπα και είδα που είχε μαρκάρει και τα καθάρισα όλα. Από τότε δεν έχει ξαναμαρκάρει και άρχισα πάλι να παρατάω τα ρούχα μου εδώ και εκεί A, άρχισα να του δίνω και πιο συχνά παιχνίδια με catnip, δεν ξέρω αν βοήθησε και αυτό, αλλά αξίζει να το αναφέρω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 01:03, 17-03-12:

Χμ, ενδιαφέρουσα η προσέγγιση του προβλήματος Ceres Victoria
Οσο για τον Τζούνο και τι να κάνω αφού είναι τραμπακουλάκι, δεν αλλάζει αυτό!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:29, 17-03-12:

Κορίτσια, ρίξτε μια ματιά κι εδώ: http://www.feliway.com/gb
Βάζοντας στη πρίζα ένα feliway diffuser και αφήνοντάς το αναμένο, απελευθερώνεται στο χώρο η μυρωδιά της συνθετικής ορμόνης φερομόνης, κάτι που ελαχιστοποιεί το στρες στις γάτες.
Μια άλλη σκέψη Μαρία μου είναι να βάλεις πυκνές γλάστρες έξω από τα παράθυρά σου, κάτι που με φυσικό τρόπο θα τον αποκλείσει από τον έξω κόσμο που τόσο τον προκαλεί και αν εξακολουθεί να μπορεί να δει έξω, θα ναι μέσα από τα πυκνά φυλλώματα, κάτι που δεν θα τον κάνει να αισθάνεται τόσο εκτεθιμένος..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:05, 17-03-12:

Μαρία, διαβάζοντας το post της Ceres, σκέφτομαι μήπως προσπαθούσες να εφαρμόσεις μια αντίστοιχη μέθοδο;

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 17:03, 31-03-12:

Είμαι υπό μετακόμιση και δεν μου έφταναν όλα τα άλλα αλλά ανακάλυψα ότι ο κατρουλής μου κατούρησε ένα μεγάλο έπιπλο που έχω. Το κατρουλιό δεν είναι πρόσφατο γιατί το έχω καθαρίσει με τα πάντα αλλά δε βγαίνει η μυρωδιά. Το τελευταίο που σκέφτηκα είναι να ρίξω χυμό λεμονιού και να το αφήσω αλλά φοβάμαι μην καταστρέψω το ξύλο.
Θα το πιάσω και θα το...
Παρακαλώ για τις συμβουλές σας (εκτός από τη συμπόνια σας)

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 17:17, 31-03-12:

Η πρόταση της Ceres είναιαρκετά "επιθετική" και ενδεχομενως να πιάσει αν αφήσω τα σημάδια του σε κουρτίνα ή πόρτα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο... (αν και η σκέψη μου προκαλεί ταραχή και δεν ξέρω πόσο αντεχει κανείς την βρωμα...)
Όμως αυτός ψεκάζει ακόμη και παπούτσια ή ρούχα αν κάτι τον "χαλάσει".. Όπως καταλαβαίνεις Γιωργο, δεν γίνεταινα αφήσω τα ρούχα ετσι..
Έχω αρχίσει να πιστευω ότι δεν υπάρχει λύση...

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 17:18, 31-03-12:

αν ειναι σπερμα κι οχι τσισα δυσκολα θα φυγει,τα τσισα δεν μυριζουν συνηθως.θα το καθαρισεις με λιγο ξυδι και μετα θα βαλεις λαδι ειδικο για επιπλα.δε νομιζω να μυριζει μετα!

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 17:49, 31-03-12:

Μου ψεκάζει τσίσα, παρότι στειρωμένος και μυρίζουν. Βασικά το γατοσπέρμα δεν ξέρω πώς μοιάζει αλλά αν μοιάζει με τσίσα τη έβαψα.
Εβαλα ξύδι αλλά δεν το άφησα. Μήπως να το αφήσω να ποτίσει;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:06, 31-03-12:

Μαρία μου αν δοκίμαζες τις συμβουλές που σου δίνω στο ποστ αρ.49
Μπορείς επίσης να σκεπάσεις τους καναπέδες με χοντρά ριχτάρια που μπορείς να πλένεις άμα κάνει τη ζημιά..παρά να αφήσεις τον καναπέ να τραβήξει τη βρώμα

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 01:26, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Κορίτσια, ρίξτε μια ματιά κι εδώ: http://www.feliway.com/gb
Βάζοντας στη πρίζα ένα feliway diffuser και αφήνοντάς το αναμένο, απελευθερώνεται στο χώρο η μυρωδιά της συνθετικής ορμόνης φερομόνης, κάτι που ελαχιστοποιεί το στρες στις γάτες.
Μια άλλη σκέψη Μαρία μου είναι να βάλεις πυκνές γλάστρες έξω από τα παράθυρά σου, κάτι που με φυσικό τρόπο θα τον αποκλείσει από τον έξω κόσμο που τόσο τον προκαλεί και αν εξακολουθεί να μπορεί να δει έξω, θα ναι μέσα από τα πυκνά φυλλώματα, κάτι που δεν θα τον κάνει να αισθάνεται τόσο εκτεθιμένος..
Γεια σου Ριάνα!...
Σε πολλά σημεία υπάρχουν γλάστρες, αυτό δεν εμποδίζει τα εξω γατιά να ανεβαίνουν στα παραθυρα βεβαια...
Το θέμα είναι ότι ο Σούλιο δεν περνάει πολύ ωρα χαζευοντας έξω..
Ψιλοβαριεται γενικά, πιο πολύ αραζει και κοιμάται...
π.χ. πριν λίγο, ενω ηταν στο καθιστικό και κοιμόταν, αποφάσισε να ερθει στο δωμάτιο, πήγε σε κατι κουτιά που εχω στο πάτωμα, τα μυρισε και μπροστα μου πήγε να τα κατουρησει.. Τον πρόλαβα μόλις που πρόλαβε να ψεκασει λίγο, του φωναξα και εφυγε.. πήγε στην αμμο του, την οποία είχε προσπεράσει για να ερθει στο δωμάτιο!
Να φταίει που σημερα ανεβηκε στην ταρατσα και μυρισε εξω κόσμο;
Κριμα να μην τον βγαζω καθόλου με τετοιο καιρό...
Το αρωμα δεν το εχω δοκιμάσει, θα το πάρω να δω αν αλλάξει κατι...
Πάντως δεν ειναι γατος με στρες ρε παιδιά, δεν μπορεί να πέφτω τόσο έξω...
Μουλαράκος είναι, δεν την χαλάει την ζαχαρένια του...
Έως και αγενής...

Μαρία μου αν δοκίμαζες τις συμβουλές που σου δίνω στο ποστ αρ.49
Μπορείς επίσης να σκεπάσεις τους καναπέδες με χοντρά ριχτάρια που μπορείς να πλένεις άμα κάνει τη ζημιά..παρά να αφήσεις τον καναπέ να τραβήξει τη βρώμα
Καλά, εννοείται ότι εχω βαλει ριχτάρια!
Ούτε να φανταστω το σαλόνι χωρίς αυτά, την κατσαμε!...
Καιρό εχει να κάνει "ζημιά" κατά εκεί, ας μην το γρουσουζέψω...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:12, 01-04-12:

Μαρία μου περιέγραψε μας λίγο την ταράτσα αν θέλεις
Πόσο χώρο έχει εκεί; Κινδυνεύει να πέσει από ψηλά η υπάρχει προστασία;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:32, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από youla
Είμαι υπό μετακόμιση και δεν μου έφταναν όλα τα άλλα αλλά ανακάλυψα ότι ο κατρουλής μου κατούρησε ένα μεγάλο έπιπλο που έχω. Το κατρουλιό δεν είναι πρόσφατο γιατί το έχω καθαρίσει με τα πάντα αλλά δε βγαίνει η μυρωδιά. Το τελευταίο που σκέφτηκα είναι να ρίξω χυμό λεμονιού και να το αφήσω αλλά φοβάμαι μην καταστρέψω το ξύλο.
Θα το πιάσω και θα το...
Παρακαλώ για τις συμβουλές σας (εκτός από τη συμπόνια σας)
Youla μου,
Το σημαντικότερο είναι να απομακρύνεις κάθε ίχνος μυρωδιάς γιατί αλλοιώς τα φυσικά ένστικτα του γάτου σου θα την οδηγήσουν ξανά πίσω σ’ εκείνη την περιοχή. Καταρχήν χρησιμοποίησε λάμπα υπεριώδων ακτίνων (black light) για να εντοπίσεις τους λεκέδες από ούρα. (θα φωσφωρίζουν)
Αφότου εντοπίσεις που ακριβώς βρίσκονται τα ούρα πρέπει (αν ακόμα είναι ύγρή) να χρησιμοποιήσεις πετσέτα για την απορρόφησή τους.
Βρέξε την περιοχή με χλιαρό νερό και συνέχισε να απορροφάς τα ούρα με μια πετσέτα. Ο σκοπός είναι αρχικά, μαζί με τα ούρα, να απομακρύνεις όσα ίχνη έχουν απομείνει από καθαριστικά που πιθανόν να έχουν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν στην πολυθρόνα, το χαλί, την κουρτίνα κτλ Κι αυτό γιατί τα υπολείμματα καθαριστικών θα επέμβουν μειώνοντας την αποτελεσματικότητα του καθαριστικού που θα χρησιμοποιήσεις στη συνέχεια.
Τέλος, υπαρχουν στο εμπόριο προϊόντα από ένζυμα, ειδικά για την απαλλαγή από δυσάρεστες μυρωδιές.
Ποτέ μην χρησιμοποιήσεις καθαριστικό που περιέχει αμμωνία ή ξύδι. Δεν θα απομακρύνουν αποτελεσματικά τη μυρωδιά των ούρων. Η γάτα είναι σε θέση να εντοπίσει τις πρωτείνες των ούρων της στις ίνες του χαλιού ή της κουρτίνας και θα μπει στον πειρασμό να ψεκάσει και πάλι στο ίδιο σημείο.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 18:40, 01-04-12:

Μαρία μου περιέγραψε μας λίγο την ταράτσα αν θέλεις
Πόσο χώρο έχει εκεί; Κινδυνεύει να πέσει από ψηλά η υπάρχει προστασία;
Το σπίτι μας εχει δυο ορόφους και πάνω ταράτσα, οπότε θα έλεγα 8 με 10 μέτρα...
Μπόλικα λουλούδια και διπλα (πηδώντας μια μαντρα) είναι η ταρατσα της θείας μου (του ξαδελφού μου) από την οποία επίσης δεν μπορεί να κατεβει γιατί σκάλα υπάρχει μόνο εσωτερική, θα πρεπει δλδ να του ανοίξει ο ξάδελφός μου και να τον κατεβάσει..
Καμιά φορά, παλιά, πήγαινε δίπλα και καθόταν στο παραθυρο του ξαδελφου, με επαιρνε τηλ και μου ελεγε
"Είναι ενας χοντρός γάτος στην ταρατσα, έχεις αφήσει ανοιχτά στον Χούλιο;"
Δεν μπορεί να κατέβει, όχι ότι δεν γίνεται, είναι δυο μαυροι γατοι που έχουν βρει κόλπο και σκαρφαλώνουν σαν αράχνες, με τα νύχια στον τοίχο () αλλά το κατέβασμα απαιτεί πολυ τόλμη και μαγκιά και σίγουρα ευελιξία, προσόντα που ο Χούλιο δεν διαθέτει!..
Τωρα ανεβαινω και εγω μαζί τους πάντα και αραζω εκει καμιά ώρα (έχει υπόστεγο, ειναι καλά) γιατι δεν εμπιστεύομαι την μικρή...
Παλιά του άφηνα ανοιχτα και πήγαινε όποτε ήθελε...

Και πάνω όταν τον πηγαίνω ψεκάζει, αλλά εκεί λογικό το βρίσκω... Νεος χώρος, νεες μυρωδιές... Συνηθως κάνει μια γυρα, μαρκάρει και μετα αραζει στον ήλιο για καμια ώρα και δεν κουνιέται παρα για να αλλάξει πλευρό!...

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

H youla GATO έγραψε στις 19:08, 01-04-12:

Αυτό με το black light Θα το κάνω σίγουρα. Διαπίστωσα πάντως ότι το λεμόνι κάνει αρκετά καλή δουλειά

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gogo Valentinou
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Gogo Valentinou έγραψε στις 21:49, 28-04-12:

Βρε κοριτσια το ψεκασμα που κανουν τα γατια δεν εχουν σχεση με τον οιστρο???Τ αρσενικα αμα στειρωθουν τι βγαζουν εκτος απο ουρα???Και τι μυριζουν τα ουρα παλι ασχημα???Και τι εχουν σηκωματα και τετοια???Συγγνωμη αλλα ειμαι ανιδεη σ αυτα...εγω τον στειρωσα και θεωρησα τερμα το θεμα....Σαστισα τωρα ...με μπερδεψατε....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 28-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gogo Valentinou
Βρε κοριτσια το ψεκασμα που κανουν τα γατια δεν εχουν σχεση με τον οιστρο???Τ αρσενικα αμα στειρωθουν τι βγαζουν εκτος απο ουρα???Και τι μυριζουν τα ουρα παλι ασχημα???Και τι εχουν σηκωματα και τετοια???Συγγνωμη αλλα ειμαι ανιδεη σ αυτα...εγω τον στειρωσα και θεωρησα τερμα το θεμα....Σαστισα τωρα ...με μπερδεψατε....
Καταρχην οιστρο εχουν μονο τα θηλυκα.(βλεπε οιστρογονα).Τα αρσενικα εχουν απλα ορμες.
Ναι..το ψεκασμα οντως γινεται απο αστειρωτους αρσενικους,που οριοθετουν την περιοχη τους,ετσι ωστε να ξερει το "αντιπαλο" αρσενικο οτι ειναι δικια του η περιοχη κλπ.κλπ.
Και ναι..στις περισσοτερες περιπτωσεις (στην συντριπτικη πλειοψηφια θα ελεγα)πλεον το ψεκασμα δεν υφισταται,εφοσον στειρωθει ο αρσενικος γατος.Ομως εχει σημασια και σε ποια ηλικια θα στειρωθει(οσο μεγαλύτερος τοσο κινδυνευει να του μεινει σαν συνηθεια,και οχι επειδη εχει ορμες βεβαια).
Απο εκει και περα,καποια γατια παρουσιαζουν μια καποια "προβληματικη" συμοπεριφορα,αλλα αυτο δεν το συνανταμε μονο σε αρσενικα αλλα και σε θηλυκα.Για παραδειγμα η δικια μου η γατα,(στειρωμενη εννοειται)κατουραει εκτος αμμολεκανης που και που,και ας ειναι θηλυκια.Το ιδιο ακριβως μπορει να συμβει και σε στειρωμενο αρσενικο.Πολλες φορες ειναι ψυχολογικο,αλλες φορες αντιδραση σε κατι και σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ειναι και προβλημα υγειας.
Ομως ξαναλεω οτι δεν ειναι ο κανονας αυτες οι περιπτωσεις αλλα η εξαιρεση.Ναι..εφοσον στειρωθει ο γατος(οχι σε μεγαλη ηλικια)..συνηθως δεν ψεκαζει.Απλα οι παραπανω χρηστες μιλησαν και για εξαιρεσεις.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:03, 30-04-12:

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπε η Έφη. Οι αρσενικές στειρωμένες γάτες συνήθως ψεκάζουν αν έχουν άγχος και για να οικιοποιηθούν μια περιοχή. Ο λόγος που μυρίζει το ψέκασμα τόσο άσχημα είναι γιατί μαζί με τα ούρα απελευθερώνεται οσμή από τους πρωκτικούς τους αδένες.

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Gogo Valentinou έγραψε στις 11:39, 01-05-12:

SOSSSSSSSSSSSSSSSSSS......SOSSSSSSSSSS....Κοριτσιαααααα πωπωωωωω λες και εας καταλαβε ο γατος μου....
Χτες την νυχτα ηρθε ως συνηθως να κοψει μια επισκεψη και να με μυρισει στο κρεβατι μου...Ξυπνησα κι εγω, αναψα το φως και τι να δω ρε κοριτσια στο πατωμα, διπλα στο κρεβατι του????Ενα ασπρο γαλακτωδες υγρο αναμεσα σε διαφανη βλεννη...Αυτο ειναι.....@@@@???Αφου ειναι στειρωμενος...το μυρισα...δεν βρωμαγε αλλα μυριζε ελαφρα τη γνωστη μυρωδια...ουρα οχι....Αρσενικο αλλο ειδος δεν διαθετει το σπιτι πλην του μπαμπα που ο ακομοιρης ειναι 85 χρονων γερακος και κοιμαται στο δωματι του σαν αρνακι ακακο....με καταλαβαινετε....
Ειναι αυτο που φανταζομαι και πως βρε παιδια αφου το αγορι μου στειρωθηκε???Ευτυχως δεν βρωμαγε (εχω και βουλωμενη μυτη λογω ανοιξης μαλλον) και εριξα κια δυο σφουγγαρισιες με χλωρινη....Ωωωω γιατι το παθε το μωρο???Ωωωω θα το ξανακανει????

Σορρυ για τους αναγραμματισμους μου στο κειμενο...εγραψα γρηγορα και δεν ελεγξα το κειμενο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 02-05-12 στις 12:20. Αιτία: merge
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 12:08, 01-05-12:

Δεν έχω ιδέα τι είναι..εγώ δώδεκα χρόνια με αρσενικό αστείρωτο γάτο στο σπίτι και ποτέ δεν είχαμε βρει @@@@ πουθενά...Πάρε λίγο ένα τηλ τον κτηνίατρό σου και ρώτα τον..

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

H Gogo Valentinou έγραψε στις 13:37, 01-05-12:

Κι οταν λεμε μαρκαρισμα εννοουμε μονο ουρα????

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:14, 01-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gogo Valentinou
SOSSSSSSSSSSSSSSSSSS......SOSSSSSSSSSS....Κοριτσιαααααα πωπωωωωω λες και εας καταλαβε ο γατος μου....
Χτες την νυχτα ηρθε ως συνηθως να κοψει μια επισκεψη και να με μυρισει στο κρεβατι μου...Ξυπνησα κι εγω, αναψα το φως και τι να δω ρε κοριτσια στο πατωμα, διπλα στο κρεβατι του????Ενα ασπρο γαλακτωδες υγρο αναμεσα σε διαφανη βλεννη...Αυτο ειναι.....@@@@???Αφου ειναι στειρωμενος...το μυρισα...δεν βρωμαγε αλλα μυριζε ελαφρα τη γνωστη μυρωδια...ουρα οχι....Αρσενικο αλλο ειδος δεν διαθετει το σπιτι πλην του μπαμπα που ο ακομοιρης ειναι 85 χρονων γερακος και κοιμαται στο δωματι του σαν αρνακι ακακο....με καταλαβαινετε....
Ειναι αυτο που φανταζομαι και πως βρε παιδια αφου το αγορι μου στειρωθηκε???Ευτυχως δεν βρωμαγε (εχω και βουλωμενη μυτη λογω ανοιξης μαλλον) και εριξα κια δυο σφουγγαρισιες με χλωρινη....Ωωωω γιατι το παθε το μωρο???Ωωωω θα το ξανακανει????
μάλλον εμετός ήταν αυτό που βρήκες...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:34, 01-05-12:

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στις γατες,απο οσο ξερω τουλαχιστον.(Αν καταλαβα καλα τι εννοεις..)Μαλλον εμετος ειναι που λεει και η Ceres.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 22:37, 01-05-12:

Άσπρο όμως σε βλέννα;Κι εγώ έχω δει εμετό άσπρο,αφού ήπιε γάλα η γάτα,αλλά δεν ήταν σε "διάφανη βλέννη" και μύριζε γάλα..Τώρα για να μυρίζει και περίεργα, όπως λέει η Γωγώ,και να είναι και έτσι,τι στο καλό την τάισε και έβγαλε τέτοιο εμετό;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:06, 01-05-12:

Παντως το........αλλο που υποννοει..δεν ειναι..

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 23:28, 01-05-12:

Συμφωνώ Έφη μου απόλυτα,και λογικά να το πάρεις...πως;;;;
Δεν ξέρω..Γωγώ ρώτα και πες μας τι σου είπε ο γιατρός...

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

H Gogo Valentinou έγραψε στις 22:01, 02-05-12:

Θα παω αυριο μεχρι τελος της εβδομαδας στη γιατρο να του παρω την τροφη του και θα ρωτησω......Θα σας πω....

Παράθεση

Gogo Valentinou (Γωγω)

Νεοφερμένος

H Gogo Valentinou έγραψε στις 15:44, 06-05-12:

Λοιπον πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα ειναι εμετος η υγρα απο τον πρωκτο...οχι ομως σπερμα με υγρα κλπ γιατι ειναι στειρωμενος...Παρ ολο που ειναι στειρωμενος μπορει να χει σεξουαλικη διαθεση και σηκωματα....Οντως χτες αρχισε να δαγκωνει κουβερτουλα, να κανει πατουσακια κι ελεγα οτι γυμναζει πατουσακια...(ετσι μου χαν πει).αλλα αρχισε και να τριβεται στο μαξιλαρι....ειδα κατι σπασμους κοιλιτσα και στο μαξιλαρι λιγο υγρακια αοσμα και διαφανα σαν νερο....Μετα εγλυψε και την επιμαχη περιοχη....Το μωρουλι μου....Τον επιασε η Ανοιξη....Τελικα αυτο το κολπο δαγκωνω κουβερτα κλπ δεν εχει σχεση με εκγυμναση ποδιων????

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 11:50, 14-12-12:

Να ρωτήσω, πώς καταλαβαίνουμε πως ο γάτος έχει ψεκάσει ? Εκτός απο τη δυσοσμία εννοώ. Έχει χρώμα και υφή διαφορετική απο τα ούρα του ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:00, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Να ρωτήσω, πώς καταλαβαίνουμε πως ο γάτος έχει ψεκάσει ? Εκτός απο τη δυσοσμία εννοώ. Έχει χρώμα και υφή διαφορετική απο τα ούρα του ?
Κατ' αρχας το ψεκασμα ειναι μια μικρη ποσοτητα δεν ειναι κανονικη ουρηση, το καταλαβαινεις απο τη μυρωδια και αν πας εκει κοντα που εχει γινει και πιασεις με το χερι σου, εχει μια υφη γλιστερη, αυτο ειναι ολο. Αν δεν στειρωθει γρηγορα μετα απο αυτο θα γινει ετσι ολο το σπιτι και υπαρχει πιθανοτητα να αρχισει ο γατος να εχει τασεις φυγης. Ο δικος μου ευτυχως δεν το ειχε αυτο, μονο ψεκαζε. Ισως γιατι τον πηρα πολυ μωρο και δεν ειχε μαθει καθολου το εξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 12:08, 14-12-12:

Ευχαριστώ πολύ ! Μικρή ποσότητα ε? Μάλλον είχα στο μυαλό μου πώς ψεκάζουν οι πάνθηρες

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:17, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Eυχαριστώ Έφη. Άσχετο. Μετά τη στείρωση ο μικρός σου συνέχισε να αναπτύσεται κανονικά έτσι ? Στειρώνω δε σημαίνει κόβω κάτι απο την αναπτυξή του ?! Σωστά?
εχω 2 αρσενικους!!
ο ενας στειρωθηκε 8 μηνων και εγινε κανονικος και ο αλλος στειρωθηκε 5.5 μηνων κι εγινε ενας τεραστιος γατος με κατι πατουσαρες και πολυ μυωδης!!

ειναι αναλογα το γατι και ποτε δεν μπορεις να ξερεις!! παντως προσωπικη μου αποψη (και του γιατρου μου) ειναι οτι αν ενα γατι ειναι να γινει μεγαλοσωμο θα γινει ειτε το στειρωσεις ειτε οχι! το μονο που δεν μπορεις να πετυχεις με τη στειρωση(εκτος απο εξαιρεσεις) ειναι το μεγαλο κεφαλι!!

αλλωστε ποσα αστειρωτα αρσενικα αδεσποτα βλεπουμε με ενα τεραστιο κεφαλι και σωμα αρκετα μικρο για αρσενικο?

Παράθεση

juanito

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη juanito
H juanito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H juanito έγραψε στις 05:10, 19-12-12:

Καλησπερα!. εχω ενα γατο 3 χρονων και τον στειρωσα πριν και ενα μηνα, αφου βεβαια ειχε αρχισει να ψεκαζει ενα χρονο τωρα (απο τοτε που ηρθε στο σπιτι ο δευτερος γατος). Ενω ομως στειρωθηκε συνεχιζει να ψεκαζει σχεδον σε καθημερινη βαση. Διαβασα παραπανω οτι κανει γυρω στους 6 μηνες να καθαρισει ο οργανισμος του απο τις ορμονες. τι λετε θα σταματησει μετα απο το 6μηνο το ψεκασμα ή θα εχω μια ζωη τον καναπε με το πλαστικο καλυμμενο??? Υ.Γ. και οι δυο γατοι ειναι αποκλειστικα μεσα σε διαμερισμα και βγαινουν λιγο στο μπαλκονι και ο μικρος οποιος ειναι 1ετους αστειρωτος ουτε ψεκαζει ουτε ορμες ουτε τιποτα, σαν μωρο. Ευχαριστω!!!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:21, 19-12-12:

Δυστυχως οταν ενας γατος ψεκαζει για αρκετο καιρο,πολλες φορες συνεχιζει να ψεκαζει και μετα τη στειρωση,γιατι του μενει ως συνηθεια.Βεβαια το ψεκασμα του μυριζει σταδιακα λιγοτερο,αλλα νομιζω οτι αυτο δεν ειναι πολυ παρηγορο...Θα σου ελεγα να στειρωσεις εγκαιρως τον δευτερο για να μην εχεις τα ιδια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

juanito

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη juanito
H juanito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H juanito έγραψε στις 18:05, 19-12-12:

Ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

Ramsis99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ramsis99
H Ramsis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ramsis99 έγραψε στις 13:17, 18-01-13:

καλησπερα σας
εχω εδω κ 13 χρονια εναν γατο σιαμ πολυ ηρεμο κ φιλικο που ποτε δν ειχε δημιουργησει θεματα για αρσενικο γατι. στειρωση δεν του εχουμε κανει με την εννοια της εγχειρησης παρα μονο 2 φορες του χαμε κανει ενεση συμφωνα με τν κτηνιατρο του κ εκτοτε δν ειχε ξαναζητησει εδω κ 11 χρονια!! τωρα τελευτεα ομως κατουραει σε διαφορα σημεια του σπιτιου σαν ''ψεκασμα'' κ το κανει ξανα κ ξανα! δν μπορω να καταλαβω αν ειναι λογο ορμονων η λογο της περιοδου ζευγαρωματος ( αν ειναι τωρα)
να ανησυχησω για θεμα υγειας λογω ηλικιας??

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 13:53, 18-01-13:

Πιθανότατα ψεκάζει επειδή ακριβώς είναι αστείρωτος...
Βέβαια, δεν ξέρω εάν σε αυτήν την ηλικία ενδείκνυται να του γίνει στείρωση αλλά πιστεύω ότι θα έπρεπε να του είχε γίνει νωρίτερα.
Δεν γνώριζα ότι υπάρχουν ενέσεις και για αρσενικούς, γνώριζα ότι υπάρχουν μόνο για θηλυκές αλλά έχω ακούσει να κατηγορούνται για διάφορα πιθανά προβλήματα υγείας στο μέλλον...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:33, 18-01-13:

Άμα ένας αστείρωτος γάτος ξεκινά να ψεκάζει το πρόβλημα είναι πολύ πιθανόν να παραμείνει και μετά τη στείρωση. Σ' αυτή την περίπτωση όπως καταλαβαίνω, ο γάτος είναι αρκετά μεγάλος πια και δεν μπορεί μάλλον πια να στειρωθεί..;
Έγιναν κάποιες αλλαγές μήπως στη ζωή του που τον στρέσαραν;

Παράθεση

Ramsis99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ramsis99
H Ramsis99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ramsis99 έγραψε στις 18:49, 21-01-13:

του ειχαμε κανει τις 2 ενεσεις ανα 2 χρονια οποτε του ερχοτανε η ''αισθηση ζευγαρωματος'' να το πω γτ συμφωνα με τον κτηνιατρο του ειναι καλυτερες απο οτι η στειρωση με την εγχειρηση!!Γενικοτερα για αρσενικος ειναι πολυ ηρεμος κ φιλικοςς απο οτι μας εχουνε πει ουτε ζημιες κανει ουτε τπτ!!αλλαγες στη ζωη του δν εχουν γινει!! ειναι υγιεστατος σε θεμα υγειας! τον προσεχουμε παρα πολυ γτ τον υπερλατρευουμε στην οικογενεια μας παντως γενικα μ ειπανε πως μαλλον λογω εποχης ζευγαρωματος γτ κ στη γειτονια οι γατες δν εχουν ηρεμια!!
σας ευχαριστω παραα πολυ για τις απαντησεις σας!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους