Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρατζουνάει και δαγκώνει!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:21, 30-03-12:

Κι εμένα δεν ήθελε με τίποτα το βούρτσισμα, αλλά σήμερα το πρωί δεν ήθελε να σταματήσω!!
Τι άλλαξε;
Μεγάλωσε λίγο (ήταν 10 μηνών)
Άρχισα να τη χτενίζω πιο απαλά, και με κοφτές κινήσεις. Δεν ξέρω αν πριν την πονούσα ή απλά συνήθισε, αλλά της αρέσει έτσι.
Δίνω έμφαση πού και πού εκεί που της αρέσει πιο πολύ, δηλαδή στη βάση της ουράς της (τουρλώνει κωλαράκι, χιχι)
Παράλληλα της χαϊδεύω με το άλλο χέρι άλλα σημεία που της αρέσουν, όπως κάτω από τα μαγουλάκια!

Λίγο-λίγο και κάποια στιγμή μόνο που δε θα σου φέρνει μόνο του τη βούρτσα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 16:45, 30-03-12:

Αυτα τραβαω κι εγω με το βουρτισμα καθημερινα.

Με τον καιρο ομως συνηθιζει και το αποδεχεται.
Συμφωνω απολυτα με οσα λεει η ''Γιδι''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 01:26, 31-03-12:

Μην την βουρτσίζεις. Πολύ απλό. Όπως αυτή σε δέχτηκε όπως είσαι δέξου την κι εσύ όπως είναι.

Δεν της αρέσει να ακουμπάνε τα δόντια της χτένας στο πετσί της.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 01:31, 31-03-12:

Ευτυχώς τα δικά μου εκτός του Ηφαιστου κάθονται σαν Παναγίτσες! όχι πάντα βέβαια!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

my kristi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη my kristi
H my kristi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H my kristi έγραψε στις 10:51, 31-03-12:

Γεια σας. Τελικα τα καταφερα με το βουρτσισμα της. Με υπομονη, με καλοπιασμα... της μιλαγα συνεχεια και τρυφερα.
Αυτη τη φορα το απολαμβανε. Στο τελος την επιβραβευσα με λιχουδια.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:11, 31-03-12:

Και κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω για τις δαγκωματιές, η γάτα χρησιμοποιεί το στόμα αντί για χέρια. με περισσότερη ευκολία, αυτό έχει καταχωρηθεί απο πολύ μικρή ηλικία όταν η μαμα τους τα κουβαλάει με το στόμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:25, 31-03-12:

my kristi, είναι θετικό το γεγονός ότι την επιβράβευσες μετά το χτένισμα γιατί, εάν το επαναλαμβάνεις αυτό το μοτίβο, θα συνδυάσει το χτένισμα με την επερχόμενη επιβράβευση της.
Οπότε προσπάθησε να κάνεις ακριβώς το ίδιο και την επόμενη φορά.

Παράθεση

sourikata80 (Ιφιγένεια)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sourikata80
H Ιφιγένεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H sourikata80 έγραψε στις 17:24, 01-04-12:

η επιβράβευση πιάνει πάντα στα ζωα.

Παράθεση

Konstantina690 (Κωνσταντινα.!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Konstantina690
H Κωνσταντινα.! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Konstantina690 έγραψε στις 00:24, 07-04-12:

Γεια σας παιδια
αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον γατουλη μου και θα ειθελα την βοηθεια σας.
αρχικα να πω πως τον γατουλη μου τον βρηκα πριν 4 μηνες αδεσποτο(βασικα δεν τον βρηκα εγω αλλα αυτος) .
πλεον ειναι 6 μηνων και τον λατρευω τον αγαπαω παρα πολυ και σε 3 χρονια που θα μεινω σε δικο μου σπιτι(θα νοικιαζω ενοω)θα τον παρω μαζι μου.Οταν τον βρηκα τον εβαζα μεσα στο σπιτι το μεσημερι εως το απογευμα μια μερα που τον ειχα μεσα του ειχα βαλει να φαει και ετρωγα και εγω(ποπ κορν)μολις τελιωσε ηρθε σε εμενα για να του δωσω (ενοωειτε πως δεν του εδωσα) και μολις πλησιαζε το μπολ το σηκωνα για να μην το φτανει μολις τελιωσα με πλισιασε καθισε στα ποδια μου και τυλιχτειτε γυρω απο την γαμπα μου και με δαγκασε τον επιασα απο το σβερκο του ειπα μη και τον αφισα κατο μετα ηρθε παλι καθισε στα ποδια μου και με παταει μια δαγκονια(τοτε αρχισα να φοβαμαι)τον πλιανω απο το σβερκο του φωναζω ΜΗ(εκεινη τη στιγμη του το ειπα πιο δυνατα)μην το ξανα κανεις και τον βγαζω εξω.Απο τοτε οταν τον βαζω μεσα στο σπιτι αυτο μου κανει αλλα οταν ειναι εξω ειναι πολυ καλο γατι δεν ξερω τι να κανω αρχισα να φοβαμαι (πλεων εχω σταματισει να τον βαζω μεσα)κυνηγαει τα ποδια μου και τους επιτιθεται ενοω παλια κοιματαν στην αγκαλια μου.
αυτο εχει αρκετο καιρο που εγινε (πλεον το βραδυ τον βαζω σε ενα κλειστω δοματιο εξω απο το σπιτι και κοιμαται δεν θελει να βγαινει απο εκει)και σημερα το μεσιμερι που τον χαιδευα τυλιχθηκε γυρω απο την γαμπα μου και αμεσος τον σταματισα και εφυγα θελω να αρχισω να τον βαζω παλυ στο σπιτι αλλα φοβαμαι τι να κανω;
ειναι πολυ φιλικος με ολους ακομα και με τους γνωστους δεν εχει προβλιμα τριβετε σε ολο το κοσμο

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:39, 07-04-12:

Κωνσταντίνα, πολλές φορές το δάγκωμα για τη γάτα είναι μέρος του παιχνιδιού τους, ακόμη και μεταξύ τους.
Το γεγονός ότι δαγκώνει μόνο εσένα μπορεί να σημαίνει ότι είσαι αυτή που νιώθει πιο κοντά του και πιο οικείο πρόσωπο σε αυτόν.
Εσύ φυσικά πονάς κι ενοχλείσαι από αυτήν τη συνήθεια αλλά εκείνος δεν το καταλαβαίνει.
Νομίζω ότι το "μη" που του λες και το γεγονός ότι τον πιάνεις και τον απομακρύνεις από το πόδι σου, ίσως είναι αυτό που πρέπει.
Δεν ξέρω εάν είναι καλή ιδέα να τον βγάζεις έξω από το σπίτι ή να τον απομονώνεις, δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο στη δική μου.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Κωνσταντινα.! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Konstantina690 έγραψε στις 14:16, 07-04-12:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Βασικα μου φενετε πολυ περιεργο να με δαγκωνει μονο οταν ειναι μεσα στο σπιτι
πριν αρχιση να συμπεριφερεται ετσι πιστευα πως καταλαβαινει οταν με ποναει(διοτι οταν ανεβαινει στην αγκαλια μου δεν γατζονετε πανω μου ουτε με γρατζουναει).
Ναι αυτο ειναι αληθεια ο γατος μου ειναι πιο δεμενος με εμενα απο οτι με την υπολιπι οικογενια ετσι κ αλλιως εγω τον ταιζω εγω παιζω μαζι του και γενικος οτι χριαστιαστι εγω ειμαι διπλα του.
Ο γατουλις μου δυστυχος δεν μενει εντος του σπιτιου το βραδυ που τον βαζω μεσα σε εκεινο το δοματιο του εχω τα παιχνιδια του την αμο του τα μπολακια του(
το ενα με νερο και το αλο με την ξερα τροφη)το κλουβι μεταφορας του και το κρεβατακι του και με το ζορι τον βγαζω μετα εξω αφου ειναι ζεστα εκει και δεν θελει να ειναι εξω.Ξεχασα να αναφερω πως το καλοκαιρι θα στειρωθει κιολας
τι μπορω να κανω για να σταματησει συντομα αυτο(εκανα πολυ καιρο να ξεπερασω αυτο το περιστατικο και για αυτο και φοβαμαι ομως εχω πολλη υπομονη οποτε με την καθοδηγηση σας πιστευω πως θα τα καταφερω)

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 14:24, 07-04-12:

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να φοβάσαι, δεν το κάνει με επιθετική διάθεση αλλά επειδή νιώθει ασφάλεια μαζί σου, όσο αντιφατικό κι αν μπορεί να ακούγεται αυτό.
Εφόσον κοιμάται και μόνος του στο δωμάτιο αυτό, ίσως χαίρεται υπερβολικά όταν έχει την ευκαιρία να περάσει λίγο χρόνο μαζί σου και στο εκδηλώνει με αυτόν τον τρόπο.
Απλώς προσπάθησε όταν το κάνει αυτό να το σταματάς.
Ίσως η στείρωση να βοηθήσει και να ηρεμήσει λίγο.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Konstantina690 έγραψε στις 15:24, 07-04-12:

Ευχαριστω παρα πολυ
διλαδι δεν υπαρχει καποιο προβλημα...
τωρα που εκλεισαν τα σχολεια(για το πασχα)θα περναω περισσοτερη ωρα μαζι του
Νομιζα οτι ειχε θυμωσει που δεν του εδινα να φαει ποπ κορν και για αυτο το εκαμνε αλλα εκανα λαθος
Θα τον στειρωσω μολις τελειωσω τις εξετασεις γιατι δεν θελω να το σκασει

να φανταστειτε μονο εμενα αφηνει να τον φιλαω στο προσωπακι του

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:02, 07-04-12:

Κωνσταντινα μου,και εμενα μου το εκανε ο δικος μου γατος αυτο.Δεν μου ειχε αφησει ποδι για ποδι.Μην τον φοβασαι.Απλα εκεινη την ωρα ΜΗΝ τραβιεσαι αποτομα,γιατι ειναι χειροτερα,και ή απομακρυνε τον απαλα,η κανε εναν δυνατο θορυβο με το χερι σου(πχ παλαμακια),ή πειραξε του την ουριτσα για να αφησει το ποδι σου και να ασχολγηθει με την ουρα του.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Konstantina690 έγραψε στις 22:26, 07-04-12:

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες να τις εφαρμοσω αν αρχισει να το ξανακανει
να φανταστεις ειχα δοκιμασει τα παντα
1) να κικλοφορω με παπουτσια με φουτερ φορμα μηπως και δεν καταφερει να με δαγκωσει
2) ξυπολητη μηπως και καινιγουσε τα παπουτσια μου και οχι τα ποδια μου
3) και τελος σκεπασμενοι με μια κουβερτα
αλλα τιποτα δεν ειχα καταφερει .
Ο δικο σου το εχει σταματισει τελιος αυτο;
Σου πηρε πολυ καιρο για να τον κανεις να το σταματισει ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:32, 07-04-12:

χμ,βασικα το σταματησε..μεγαλωνοντας.Βεβαια,ακομα με δαγκωνει,αλλα το κανει οταν θελει να του βαλω φαγητο..,οχι στα καλα καθουμενα οπως το εκανε μικρος.
Κοιτα κατι,οταν ειναι μικρα,..ειναι διαβολακια.Οκ,δεν ειναι μωρο πλεον ο γατος σου,αλλα μικρος..νεαρος ειναι ακομα.Θα ηρεμισει σιγα σιγα,και κυριως με τη στειρωση.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Konstantina690 έγραψε στις 23:10, 07-04-12:

Ναι τα ατιμα (ολο ζημιες κανουν) οταν ειναι μικρα.
Μακαρι να ηρεμισει συντομα
και παλι ευχαριστω πολυ...

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 02:37, 09-05-12:

Γεια σας παιδιά! Χρειάζομαι τη λίγο τη βοήθειά σας εδώ γιατί είμαι λίγο άπειρη στο πως να φέρομαι σε τέτοιες περιπτώσεις..'Eχω πάρει γατάκι πριν λίγες μέρες,είναι μικρό (3 μηνών) και ενώ στην αρχή ήτανε πιο ήσυχο τώρα έχει ζωηρέψει απότομα, ειδικά την ώρα που παίζει. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα που είναι παιχνιδιάρικο κάθε άλλο, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες με γρατζουνάει και με δαγκώνει,την ώρα που το πιάνει όρεξη για παιχνίδι. Δεν ξέρω εάν έκανα κάτι λάθος και το κακόμαθα επειδή του έχω και μια αδυναμία,ειδικά τις πρώτες μερες δε το άφηνα σχεδόν καθόλου μόνο. Καταλαμβαίνω φυσικά πως είναι η ηλικία του τώρα που θέλει να παίξει και του αφιερώνω αρκετή ώρα και παίζω μαζί του αλλά δυστυχώς δεν έχω όλο το χρόνο μου ελευθερο,είμαι φοιτήτρια και λείπω μερικές ώρες από σπίτι,διαβάζω κτλ. Του έχω πάρει και παιχνιδάκια και παίζει αλλά ίσως τα βαριέται στην πολλή ώρα γιατί μετά έρχεται σε μένα. Όταν δεν μπορώ να του δώσω σημασία γιατί είμαι απασχολημένη έρχεται και με γρατζουνάει ζητώντας μου να παίξω μαζί του και κάπου κάπου με κουράζει αυτό συνέχεια,χρειάζομαι κ εγώ λίγο την ησυχία μου. Να σημειώσω πως το γατάκι ζούσε μέχρι αυτή την ηλικία με τη μαμα του και το αδερφάκι του με το οποίο και έπαιζε συνέχεια,οπότε σκέφτομαι πως μάλλον επειδή τώρα τους έχει αποχωριστεί να φέρεται έτσι γιατί είχε συνηθίσει. Το θέμα όμως εγώ τι πρέπει να κάνω για να το κάνω να καταλάβει πως δεν θέλω να φέρεται έτσι και θέλω να σταματήσει? Να το αγνοήσω, να του φωνάξω 'ΜΗ' κ τέτοια ή να το κλείσω σε ένα δωμάτιο για λίγο να ηρεμίσει? Κάτι τελευταίο..αυτή του η ζωηρή συμπεριφορά θ'αλλάξει όταν θα μεγαλώσει ή θα μείνει έτσι? Αν έχετε κ άλλοι παρόμοιες εμπειρίες παρακαλώ μοιραστείτε τις μαζί μου,θα με βοηθήσει.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 11:22, 09-05-12:

vregmeni_gata, ένα μικρό γατάκι δεν είναι εύκολο να καταλάβει πότε ξεπερνάει τα όρια και σε δαγκώνει πιο δυνατά απ' όσο πρέπει ή πότε σε γρατζουνάει και σε πληγώνει.
Κανονικά, η μητέρα του του δείχνει με τον καιρό πότε το παρακάνει είτε νιαουρίζοντας του είτε ρίχνοντας του μια πολύ ελαφριά "σφαλιάρα" ώστε να σταματήσει.
Αυτό που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να του λες "ΜΗ" με σταθερή και δυνατή φωνή, χωρίς να είσαι θυμωμένη κ.λπ.
Εάν δεις ότι αυτό δεν πιάνει, μπορείς να το φυσάς πολύ απαλά στο πρόσωπο και λογικά θα σταματήσει να σε δαγκώνει ή να σε γρατζουνάει.
Τη στιγμή που το κάνεις αυτό, προσπάθησε να μην πάρεις το χέρι σου και μάλιστα μην το πάρεις απότομα διότι μπορεί να το δει ως ένδειξη παιχνιδίσματος.
Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να το πιάσεις και να τον αφήσεις κάτω απαλά, σταματώντας έτσι το παιχνίδι.
Μετά από λίγα λεπτά παίζετε πάλι κι εάν σε δαγκώνει δυνατά ή σε γρατζουνάει, κάνεις το ίδιο.
Νομίζω ότι όλα αυτά τα tips θα βοηθήσουν.

Παράθεση

vregmeni_gata

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vregmeni_gata
H vregmeni_gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H vregmeni_gata Know your rights. Do no harm. έγραψε στις 14:27, 09-05-12:

Γιώργο σ'ευχαριστώ για τα tips, θα τα δοκιμάσω. Γενικά το κάνει όταν βαριέται αυτό,θέλει με κάποιο τρόπο να μου τραβήξει την προσοχή. Διάβασα στα προηγούμενα ποστ που έγραψαν τ'άλλα παιδιά σ'αυτό το θέμα πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τα χέρια μας για να παίζουμε μαζί του,αλλά παιχνίδια για νύχια κτλ αλλιώς του μεταδίδουμε λανθασμένα μυνήματα. Νομίζω αυτό το λάθος έκανα εγώ,θεωρούσα χαριτωμένο που με γρατζουνούσε και με δάγκωνε και του πέρασα αυτό μύνημα. Μάλλον θα του πάρω κι άλλα παιχνίδια για ν'ασχολείται και να παίζει όσο γίνεται μόνο του γιατί δεν μπορώ να κάνω και πολλά ειδικά τώρα που μπαίνω σε περίοδο εξεταστικής. Ελπίζω πως θα ηρεμίσει λίγο..

Παράθεση

Augustina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Augustina
H Augustina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Augustina έγραψε στις 17:30, 19-05-12:

Γεια σας κι από εμένα! Ο γατούλης μου είναι ενός έτους, ημιμακρύτριχος και το τεράστιο πρόβλημά μας είναι το βούρτισμα. Το παιδί μου έχει τρομερά επιβλητικό και χαρακτήρα παρά το γεγονός ότι είναι στειρωμένος! Ακόμα και η κτηνίατρός μας απόρησε! Αν δε θέλει κάτι, θα γίνει ο πανικός ο ίδιος προκειμένου να το καταφέρει!!! Μέχρι πριν λίγους μήνες, το πρόβλημα με τις τρίχες δεν ήταν τόσο τρομερό. Γι' αυτό, θεώρησα σωστό να μην το ταλαιπωρήσω γιατί ήξερα εξ αρχής πως οι προσπάθειές μου θα ήταν άκαρπες στο τέλος. Από τον Απρίλη όμως, η κατάσταση έγινε αφόρητη κι εγώ μετανιώνω που είχα αποφασίσει να μην τον χτενίζω... Τρίχες παντού!! Έτσι, αποφάσισα να το επιχειρήσω... προσπαθούσα με το καλό, χάδια κλπ... τίποτα! Προσπάθησα με φαΐ που έλεγαν κάποια μέλη ότι αποδίδει, τίποτα... με επιβράβευση δεν πολυπρολάβαινα... στο τέλος έφτασα να έχω γρατζουνιές από τα χέρια μέχρι τα πόδια! Δε μπορώ να βρω μια λύση! Το μόνο που σκέφτομαι είναι το ηρεμιστικό!! Είναι πολύ ακραίο νομίζω!! Όμως τι να κάνω; και άντε και του δίνω την πρώτη φορά... μετά; θα του δίνω τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα; θα γίνει junkie ο γάτος!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:58, 22-05-12:

Προτείνω λίγο κάθε δυο-τρεις μέρες. Και να τον κτενίζεις πρώτα στο κεφάλι και κάτω από το σαγόνι, με αργές γρήγορες κινήσεις, σαν χαϊδεμα. Μετά να περνάς τη βούρτσα από άλλη περιοχή μια φορά και να επιστρέφεις στο κεφάλι. Μόλις αντιδράσει ο γάτος σταμάτα. Συνέχισε την επόμενη φορά. Κάπως έτσι θα το δεκτεί καλύτερα νομίζω. Το να επιμένεις και να τσακώνεστε δεν θα τον κάνει να αποδεκτεί αυτή τη διαδικασία.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 20:21, 03-06-12:

Γεια σας! ελπιζω να μη παρεξηγηθω απ τον τιτλο του θεματος, αλλα σας γραφω γιατι πραγματικα το χω απορια..προκειται για περιστατικο που βιωσε μια φιλη μου απο την ιδια της τη γατα. λοιπον απ ο,τι μου ειπε..
"ηθελα να σκοτωσω μια αραχνη, αλλα ξαφνικα εβγαλα μια τσιριδα γιατι νομιζα πως ανεβηκα πανω μου και τοτε η εμυ πεταχτηκε με ορμη απο το κρεβατι που ηταν, εβγαζε παραξενους ηχους, γατζωθηκε απο πανω μου..δε σταματαγε με τιποτα...εγω εκλαιγα και ουρλιαζα, τρεχω προς τη τουαλετα, αυτη με ακολουθησε και με το χερι της προσπαθουσε να με ξεσκισει. μου εχει κανει τα ποδια λοριδες. πηγα στο νοσοκομειο και ο γιατρος νομιζε οτι με μαχαιρωσαν στα ποδια..μου κανανε ραμματα, αντιτετανικο ορο και μου τυλιξαν τα ποδια με γαζες. αμα πρηστουν και βγαλουν πυον θα πρεπει να κανω χειρουργειο."

σας εγραψα το περιστατικο οπως που το εγραψε κι εκεινη για να εχετε μια καλυτερη εικονα... ποια η γνωμη σας? ειναι δυνατον μια γατα να σου κανει τετοια ζημια? αυτα που ξερω γι αυτο το γατι, γιατι δε το χω γνωρισει..ειναι μια ηρεμη γατουλα..επισης ξερω οτι ειναι ρωσικη μπλε (νομιζω) και σιγουρα την εχει παρει απο εκτροφειο (η ιδια μου το ειπε).. εγω κραταω τις επιφυλαξεις μου ακομα και για τον χαρακτηρα αυτου του ζωου αφου προερχεται απο εκτροφειο. δε ξερω γιατι μου κανει περιεργο το γεγονος οτι ηταν τοσο χαδιαρα..μου λεγε οτι ουτε καν οιστρος δε της ειχε ερθει (!!) και την περιεγραφε σα "κυρια..", κι εχω να σας πω πως και μια αλλη γατα που ξερω παλι απο εκτροφεα ή πετ σοπ (θα σας γελασω) ειναι αλοιφη..τη κρατας και λιωνει. δε ξερω γιατι παει ο νους μου σε κατι περιεργο...

και οσον αφορα αυτη τη "κακια" γατουλα λοιπον, σας παραθετω και μερικες ακομη ατακες... θα φριξετε!
"και την εμυ την βγαλαμε στο κηπο..θα την προσεχουμε απο κει, δεν ειναι για μεσα στο σπιτι."
"αχαριστια εδειξε.."
"μα κινδυνευω να κανω χειρουργειο για να καταλαβεις το βαθμο..λες και ειχα τον σηριαλ κιλερ στο σπιτι ηταν."
"κι εγω στεναχωριεμαι αλλα κινδυνευω μαζι της..δε θελω να τη ξαναδω. θα τη ταιζει η μαμα μου."

απο μερικες απαντησεις της κοπελας μπορειτε να φανταστειτε τι ελεγα εγω.. "αχ τη καημενουλα μωρε..κριμα..στειρωσε την τουλαχιστον..δεν εχουν το μυαλουδακι να καταλαβουν οτι αυτο που εκανα ηταν κακο.." κλπ.... αλλα δε νομιζω οτι καταλαβε! συν ολα τ αλλα εχω να ανησυχω και γι αυτο το καημενο το γατι που δεν εχει ξαναβγει ποτε εξω απ οσο ξερω!!!!! κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας γιατι με τη κολλητη μου τη γατοφιλη που ειναι κι αυτη στο φορουμ δε βγαλαμε πορισμα...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:21, 03-06-12:

κοιτα, δεν εχει σημασια ποσο ηρεμο ειναι το ζωο, αν τρομαξει λειτουργει μονο με το ενστικτο του και το ενστικτο του του λεει οτι πρεπει να αμυνθει. Ο δικος μου ειναι πολυ ηρεμο γατι, αλλα μια μερα τον τρομαξα και μου επιτεθηκε. Με δαγκωσε στην γαμπα με απιστευτη αγριοτητα (ειχε αγκαλιασει το ποδι μου με τα μπροστινα του ποδια για να μη του φυγει και εμπηγε τα δοντια του πανω μου και καθως δαγκωνε γρυλιζε). Την επομενη μερα η περιοχη ειχε κοκκινισει, ειχε πρηστει, ειχε μελανιασει. Μαρκαρα το κοκκινισμα με μαρκαδορο, ειδα οτι την επομενη εξαπλωθηκε δραματικα και πηγα στον γιατρο. Μου εδωσε για 10 μερες ισχυρη αντιβιωση, μου εκανε αντιτετανικο και μου ειπε αν δεν υποχωρησει να ξαναπαω. Ευτυχως σταματησε να εξαπλωνεται η φλεγμονη και μετα απο 10 μερες ειχε σχεδον φυγει το κοκκινισμα και το πρηξιμο. Το ποδι μου ειχε αλλαξει 3413242 χρωματα. Ειχε συσσωρευτει αιμα κατω απο το δερμα (γι' αυτο και φαινοταν μελανιασμενο) και ειχε δημιουργησει ενα μεγαλο γρομπαλακι το οποιο εκανε αρκετο καιρο μεχρι να φυγει.

Την καταλαβαινω απολυτα την φιλη σου παντως μετα απο αυτο που περασα. Τον εβλεπα να πλησιαζει τα ποδια μου και φοβομουν. Για ενα διαστημα (μεχρι να θεραπευτει και το ποδι μου) κυκλοφορουσα με μακρυ παντελονι μεσα στο σπιτι για να μη συμβει κατι παρομοιο. Αλλα ενταξει, μετα απο ενα συντομο διαστημα επεστρεψα στην ρουτινα μου και πλεον το περιστατικο ειναι μια ξεθωριασμενη αναμνηση του παρελθοντος (εννοειται πως τον αφηνω οπως παντα να με δαγκωνει στα χερια πανω στο παιχνιδι ).

Στην φιλη σου πρεπει να της εξηγησεις οτι το περιστατικο ηταν μεμονωμενο. Οι γατες τρομαζουν ευκολα και μπορουν να επιτεθουν οταν βρεθουν σε μια τετοια κατασταση. Θα πρεπει να ειναι πιο προσεκτικη με τις κινησεις της και να αρχισει σιγα σιγα να εξοικειωνει την γατα της με δυνατους ηχους, φωνες, κτλ. Παντως και ο δικος μου πανικοβαλλεται αν αρχισω να τσιριζω χωρις λογο. Ακομα και εγω θα ετρεχα πανικοβλητη αν ο διπλανος μου εβαζε τις φωνες στα καλα καθουμενα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 00:06, 04-06-12:

Κι εγώ είχα φάει μια γρατσουνιά στο πρόσωπο παλιότερα από τον γάτο μου γιατί είχε τρομάξει. Και από σκύλους έχω φάει δαγκωνιές όταν έχουν τρομάξει! Αυτά συμβαίνουν όταν ένα ζώο τρομάζει, έχει δίκιο η Ceres... Αν μάθει η γατούλα στους δυνατούς θορύβους θα είναι καλύτερα τα πράγματα σε μελλοντικό σκηνικό. Αυτό που έγινε δε σημαίνει ότι η γάτα είναι άγρια! Αν ήταν άγρια θα φαινόταν, δεν κρίνουμε ποτέ από ένα μεμονωμένο περιστατικό! Καταλαβαίνω και ίσως κι εγώ να αντιδρούσα έτσι σε παρόμοια κατάσταση, όμως θα ηρεμήσει και θα σταματήσει να φοβάται πιστεύω.. Επίσης, τι σχέση έχει το ότι είναι γάτα από εκτροφείο; Ίσα ίσα, υποτίθεται ότι εφόσον είναι από εκτροφείο πήρε την καλύτερη δυνατή φροντίδα μέχρι να απογαλακτιστεί, αφού, επίσης υποτίθεται, έζησε μέχρι τουλάχιστον 2 μηνών με τη μαμά της, άρα έχει μάθει να μη δαγκώνει, δεν έχει ασθένειες κληρονομικές κλπ.. Εκτροφείο-πετ σοπ απέχουν πολύυυυυυυυυ. Στο πετ σοπ το ζώο είναι κλεισμένο σε ένα κλουβί, δεν παίρνουμε χαρτιά pedigree και κανείς δεν το δίνει με συμβόλαιο υιοθεσίας, κλπ κλπ.. Και τέλος, κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί για τον χαρακτήρα του ζώου! Μπορεί να ήταν αδέσποτο και να είναι το πιο ήμερο γατί, και από την άλλη να έχει γεννηθεί σε σπίτι ή εκτροφείο και να βγει διαολάκι..

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:19, 04-06-12:

κι εγω συμφωνη με ολα οσα λετε ειμαι...αλλα η φιλη μου απ ο,τι αποδειχτηκε ειναι λιγο, εως πολυυυυ υπερβολικη. το λεει και το πιστευει οτι το γατι δε κανει για μεσα στο σπιτι!!! αμα σας πω και το αλλο θα καραφλιασετε φοβαμαι.. σημερα που μιλησαμε και τη ρωτησα τι κανει η ψιψινα μου λεει "την ταισαμε σημερα, η μαμα δεν ηθελε..τσακωθηκαμε και τη ταισε" και της λεω.. "τσακωθηκατε γιατι? δεν ηθελε να τη ταισει?" , "ναι, τι θα ταιζουμε το θηριο? λεει" ..... εχω φριξει! και ο,τι και να πω δεν καταλαβε και πολλα... μα ειναι δυνατον ρε παιδια να υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι?

τωρα οσον αφορα το εκτροφειο..απλως μου κανε εντυπωση το γεγονος οτι 2 γατες ρατσας η μια απο εκτροφεα και η αλλη μαλλον κι αυτη απο εκτροφεα..ειναι τοοοοσο μα τοσο ησυχες και χαδιαρες που δε μοιαζουν και πολυ σε γατα! κι εγω με το καχυποπτο μυαλο μου εκανα διααφορα σεναρια μηπως εκει στα εκτροφεια δε ξερω κι εγω τι θα μπορουσαν να κανουν.. (ας με συγχωρεσουν οσοι τυχον εχουν εκτροφειο απο δω μεσα, δεν ειναι κατι προσωπικο, απλα πραγματικα μ αυτα που χω ακουσει και δει σε βιντεο εχω τρομαξει).

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 00:23, 04-06-12:

Ανάλογα τι ράτσα! Απλά στα εκτροφεία προσέχουν περισσότερο, τις μαλώνουν όταν κάνουν σκανδαλιά, μεγαλώνουν σαν οικογένεια σε ασφαλές περιβάλλον, για αυτό βγαίνουν συνήθως πιο ήσυχα.. Ενώ τα αδεσποτάκια είναι τρομοκρατημένα, ζουν στο δρόμο, δε μεγαλώνουν προστατευμένα, μαθαίνουν να υπερασπίζονται τον εαυτό τους.. Δε μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε κανείς να κάνει για να κάνει μια γάτα ήσυχη και χαδιάρα..
Μπορείς να φιλοξενήσεις προσωρινά τη γάτα της φίλης σου; Μέχρι να ηρεμήσει και να σταματήσουν οι τσακωμοί με τους δικούς της;

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 00:56, 04-06-12:

αυτο για την φιλοξενια το χα σκεφτει κι εγω..δηλαδη τι φιλοξενια, υιοθεσια ειχα σκεφτει αν ειναι να της φερονται ετσι...αλλα κι εγω το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω ειναι να την εχω στην αυλη και μαλιστα οχι κ πολυ περιορισμενη μιας και στη πισω αυλη εχουμε το σκυλουνι.μες το σπιτι η γατα, οποτε καταλαβαινεις... και υιοθεσια σκεφτομουν γιατι το προβλημα δεν ειναι μονο με τους δικους της, αλλα και με την ιδια...αφου η ιδια μου το ειπε οτι δε τη θεωρει για γατα του σπιτιου πλεον!.... :/
τωρα που το σκεφτομαι ναι αυτο για το εκτροφειο θα μπορουσε να ειναι μια λογικη εξηγηση... οι εκτροφεις που τα προσεχουν και τους φερονται σωστα, πιθανον να διατηρουν καλο χαρακτηρα για το υπολοιπο της ζωης τους. οχι βεβαια οτι μια γατα καπως πιο ζορικια,, κλπ...δεν ειναι καλη ή δε πρεπει να εκτιμαται.αλλα τεσπα..

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 01:16, 04-06-12:

Δε μπορείς με τίποτα έστω προσωρινά να την κρατήσεις μες στο σπίτι; Πιστεύω ότι θα της λείψει αν την αποχωριστεί για λίγο..

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:23, 04-06-12:

θα ειναι πολυ δυσκολα..ξερεις δε θα καθεται η δικια μου σιγουρα, οποτε θα πρεπει να τις χωριζω και οι δικοι μου δεν ειναι πολυ θετικοι σε αυτα..αλλα θα "παρακολουθω" τη συμπεριφορα της προς τη γατα και θα της πω οτι μηπως θα προτιμουσε να τη χαρισει καπου? (εννοειται πως ξερω ποοσο δυσκολα ειναι αλλα ισως πιασει) και στο κατω κατω γιατι να μη θελει να τη χαρισει? αφου δε θελει να τη ξαναδει.......αυτο θα της πω!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 01:26, 04-06-12:

Ναι, πες της τα αυτά.. Και βλέπεις πως θα πάει.. Καλή τύχη εύχομαι! Είναι κρίμα για μια άτυχη στιγμή να χαλάσει η σχέση τους!

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:38, 04-06-12:

ναι πραγματικα κριμα..να λεγες οτι καταλαβαινε? οτι ηξερε..? και παλι δε φερεσαι ετσι, αλλα πες ηξερε. τεσπαα, μη το σκεφτομαι αλλο! θα της μιλαω σχετικα μ αυτο και που θα παει..ελπιζω να καταλαβει! να'σαι καλα για τις συμβουλες!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 01:40, 04-06-12:

Εντάξει, μην την αδικείς τόσο, κι εμένα αν μια μέρα στα καλά καθούμενα μου ξέσκιζε η γάτα ή ο σκύλος μου το πόδι δε θα ήμουν και μες στην αγάπη.. Λογικό να φοβάται και να αντιδρά περίεργα.. Αλλά θα το ξεπεράσει, που θα πάει!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:57, 04-06-12:

Κι εμένα μου έτυχε αυτό αλλά δεν το κανα θέμα. Έβγαλα τον γάτο μου βόλτα με λουράκι και όταν πλησίασε σκύλος και προσπάθησα να πιάσω τον γάτο μου, με όργωσε κυριολεκτικά. Γέμισα αίματα και βαθιές γρατσουνιές. Τον έπιασα αγκαλιά παρ' όλο που είχε μεταμορφωθεί σε αγρίμι και τον κουβάλησα στην ασφάλεια του σπιτιού μας. Θαύμασα κυριολεκτικά τις ικανότητες του γάτου μου που μπορεί να μεταφορφωθεί σε "φονικό όπλο" όταν τρομάξει, γιατί ξέρω πως μπορεί σε αρκετές περιπτώσεις να αμυνθεί.
Τη γάτα είτε την θαυμάζεις είτε δεν τη θαυμάζεις. Προφανώς η φίλη σου δεν ξέρει τι θα πει γάτα. Η γάτα δεν είναι μόνο ένα γούνινο λούτρινο για να παίζουμε μαζί της. Αν η γάτα της αντέδρασε με ένστικτο η φίλη σου με ποιο τρόπο αντιδρά τώρα που έδιωξε τη γάτα από το σπίτι και δεν θέλει ούτε να την ταίσει; Αυτό είναι εγκατάλειψη ζώου και δεν θέλω να χρησιμοποιήσω άλλους όρους.
Αν μπορείς να σώσεις το γατάκι κάν' το κούκλα μου, γιατί εσύ φαίνεται πως μιλάς άλλη γλώσσα, τη σωστή γλώσσα. Και συμβούλεψέ την να μην ξαναπάρει ποτέ αληθινό ζώο. Μου θύμισε ένα γνωστό μου που είχε ενυδρείο κι επειδή ένα ψάρι έφαγε το μικρότερο, πήρε το ψάρι και για να το τιμωρήσει το πέταξε στην τουαλέτα και τράβηξε το καζανάκι. Δεν του πέρασε από το μυαλό να ανοίξει ένα βιβλίο και να διαβάσει ποια ψάρια πάνε με ποια και ποια όχι...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:45, 04-06-12:

εγώ πάντως την καταλαβαίνω απόλυτα την φίλη σου. Δυστυχώς έξω από τον χoρό είναι πολύ εύκολο να βγάλουμε λανθασμένα συμπεράσματα. Γνωρίζετε ότι μπορεί να χάσει ακόμα και τα πόδια της η κοπέλα; Αν μπουν βακτήρια βαθιά στο πόδι μπορεί να χρειαστεί ενδοφλέβια αντιβίωση, νοσηλεία στο νοσοκομείο και αν δεν την πιάσει η αντιβίωση ή δεν γίνει καλά με επέμβαση, το επόμενο στάδιο είναι ο ακρωτηριασμός. H κοπέλα είναι τρομαγμένη και δεν έχει άδικο. Πιστεύω πως και εγώ θα είχα φρικάρει στην θέση της αν κατέληγα με ράμματα στα πόδια. Το πόδι μου ήταν κόκκινο για αρκετές εβδομάδες μετά την αντιβίωση και υποθέτω ότι η δική μου περίπτωση ήταν πολύ πιο ελαφριά από την δική της. Όσο καιρό όμως έπαιρνα αντιβίωση ζούσα με τον φόβο μηπως δεν με πιάσει και χρειαστώ άλλη ή ακόμα χειρότερα, μήπως καταλήξω στο νοσοκομείο.

Το λάθος της φίλης σου είναι που δεν είδε πιο ψύχραιμα την κατάσταση και που δεν έδωσε λίγο χρόνο στον εαυτό της για να αντιμετωπίσει το περιστατικό. Ότι έγινε, έγινε. Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να δει πιο ψύχραιμα την κατάσταση. Να αναρωτηθεί τι συναίβει, γιατί αντέδρασε έτσι η γατούλα και τι μπορεί να κάνει για να μην επαναληφθεί παρόμοιο περιστατικό. Ακόμα και αν διώξει την γάτα, δεν θα εξαφανιστούν οι γρατζουνιές. Σαφώς και αυτή τη στιγμή φοβάται ότι αν συνεχίσει να μένει με την γάτα στον ίδιο χώρο, θα πάθει τα ίδια. Μπορεί να αισθανόμουν και εγώ το ίδιο αν δεν έβαζα την λογική πάνω από το συναίσθημα. Στη θέση σου θα της μιλούσα και θα της εξηγούσα γιατί το έπαθε όλο αυτό. Δεν έχει καμία σημασία αν το γάτι είναι από τον δρόμο, από εκτροφείο ή από pet shop. Ακόμα και το πιο ήρεμο γατί του κόσμου θα αντιδρούσε επιθετικά αν τρομάζε. Οποιδήποτε ζώο μπορεί να αντιδράσει έτσι. Πες της ότι η γατούλα τρόμαξε γι' αυτο και αντέδρασε με αυτό τον τρόπο. Πες της πως αν τρομάξει η γατούλα, δεν θα πρέπει να την πλησιάζει ή να κάνει κινήσεις που μπορούν να επιβαρύνουν την κατάσταση (πχ να τσιρίζει και να τρέχει πανικόβλητη [η φίλη σου, όχι η γατα]). Ξέρεις πόσες φορές έχω δει τον γάτο μου να κρατά αμυντική θέση όταν με βλέπει να τρέχω στα ξαφνικά; Είμαι 100% σίγουρη ότι αν αρχίσω να τρέχω αυτή τη στιγμή ουρλιάζοντας όπως η φίλη σου, θα με κάνει ριγέ. Η φίλη σου (όπως και εμείς φυσικά), θα πρέπει να αποφεύγουμε τέτοιες απότομες κινήσεις και συμπεριφορές. Εναλλακτικά θα μπορούσε να συνηθίσει την γάτα της σε δυνατούς θορύβους και φωνές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:44, 04-06-12:

Συμφωνώ απόλυτα με τη Ceres. Ριάνα μου θα διαφωνήσω.. Όταν παθαίνεις ένα τέτοιο σοκ είναι λογικό να αντιδράσεις έτσι αρχικά... Και μάλιστα τσακώθηκε και με τη μαμά της για να ταϊσουν τη γάτα.. Αυτό δείχνει ότι νοιάζεται τουλάχιστον για τα ζώα, αν ήταν διαφορετικά θα την είχε πετάξει στο δρόμο ήδη.. Είναι διαφορετικό το να προσπαθείς να πιάσεις το γάτο και να σε γρατσουνίσει, και διαφορετικό το να σε κυνηγάει ο ίδιος ο γάτος για να σε κάνει για πουθενά. Όταν τον πιάνεις ξέρεις τι θα συμβεί. Όταν τρομάζεις και βλέπεις ένα ζώο να τρέχει κατά πάνω σου με άγριες διαθέσεις τι κάνεις; Θέλει λίγο χρόνο για να ηρεμήσει...

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 16:00, 04-06-12:

ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις κοριτσια.. δε μπορω να πω οτι συμφωνω ή διαφωνω με καποια περισσοτερο.. αλλα αν μιλαω καλα μια γλωσσα αυτη ειναι των ζωων. τη καταλαβαινω πως τρομαξε, κι εγω εχω τρομαξει καμια φορα με τη δικια μου γατα..αλλα μεσα απο τις γρατζουνιες (μικρες πραγματι) εμαθα να εξοικειωνομαι με τα νυχια της..να μη μου ξενιζει αμα το χερι μου δε θυμιζει γυναικα αλλα κατι αλλο. δε λεω πως μου χει κανει ποτε κατι τοσο τραβηγμενο αν και δεν ειναι το πιο ησυχο γατι στο κοσμο. απλα αμα δεν εισαι εξοικειωμενος και με τα απλα..στα δυσκολα θα χεις προβλημα. οσο για την φιλη μου, ισως να μη καταλαβαινω τοοσο πολυ το μεγεθος του προβληματος και οντως αμα το δω απο κοντα να τρομαξω. μπορω να τη καταλαβω που χει απομακρυνθει καπως απ το ζωο (κι εγω με μια μικρο-γρατζουνια κοντα στο ματι ειχα ψυχρανθει..για λιγες ωρες. ηταν επικινδυνο και τρομαξα, αλλα πλεον προσεχω περισσοτερο). ελπιζω οντως να ειναι ενα σοκ και να της περασει γιατι ειναι κριμα να κρατησει μερες, μηνες αυτη η ψυχρα..αλλωστε η γατα ειναι γατα, ο σκυλος σκυλος και πρεπει να σεβομαστε τη φυση τους. θα της τα εξηγω οσο συχνα μπορω...

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 16:05, 04-06-12:

Έτσι κάνε και προσπάθησε να την ηρεμήσεις.. Και συμφωνώ με αυτό που λες, γιατί αν η γατούλα της ήταν πιο "άγρια" να το πω θα ήταν πιο εξοικιωμένη.. Τώρα αν η γάτα μέχρι τώρα δεν είχε βγάλει νύχι ούτε για να παίξει, ε, ένα μεγαλύτερο σοκ το παθαίνεις! Μακάρι να σας πάνε όλα καλά!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 00:22, 05-06-12:

πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω οτι μια γατα μπορει να σε κυνηγαει χωρις να μπορεις να την σταματησεις.... εαν το εκανε μυρισε τον φοβο τα ζωα δεν ειναι ηλιθια ξερουν ποτε φοβομαστε....οταν σπαω τα νευρα της δικιας μου για να την πειραξω και να παιξουμε κυνηγητο κανω οτι φοβαμαι και τρεχω λιγο πισω....μετα απο μερικες φορες θα ορμησει και θα με δαγκωσει στα ποδια... με τζιν δεν ποναει..... ΑΛΛΑ ξερει οτι οταν αγριεψω γιατι μπορει να πεσει και καμια ψιλη μαζευει τα αυτια και δεν κουνιεται κοκαλο.... ξερει ποιος ειναι το αφεντικο.... φυσικα δεν την χτυπαω αλλα καποιες φορες ειχε αρπαξει κανα 2 οταν χωρις λογο με δαγκωσε και γρατζουνισε την ωρα που την χαιδευα χωρις φυσικα να την πονεσω αλλα και με την τεραστια φωνη που εβγαζα ...κοκαλο!!!
εκει που πραγματικα μπορει να με γονατισει και να με τσακισει ειναι οταν την εχω αγκαλια... και κανω κανα αστειο και πλησιάσω την βεραντα η την σκαλα....χωνει τα νυχια της στο στηθος μου και με γονατιζει.... τρομερη δυναμη εκεινη την στιγμη!!!

παντως και στο νοσοκομειο να με εστελνε στον δρομο δεν την εβγαζα την αγαπαω παρα πολυ για να γινει κατι τέτοιο...
πιστευω πως η φιλη σου πρεπει να βρει τροπο να την ελεγχει και οχι να την διωξει.... μια δυνατη φωνη πιασιμο απο το σβερκο οπως εκανε η μαμα τους ισως ειναι αρκετο... εμενα επιασε στην αρχη και ποτε δεν μου ξαναβαλε νυχια....στην γυναικα μου συνεχιζε.... φυσικα υπαρχει και αποψη με γλυκολογα αλλα δεν νομιζω να πιασει....
εισαι σιγουρη οτι η γατα την κυνηγουσε...και δεν την στρίμωξε πουθενα... γιατι μονο ετσι θα το δικαιολογουσα!!!
Η τουλαχιστον να μαθει να την διαβαζει τι θελει εγω με την γατα μου στα ματια κοιταζομαστε και ξερουμε τι θελει ο ενας απο το αλλο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 05-06-12 στις 10:12. Αιτία: merge
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 00:42, 05-06-12:

Γιώργο εσύ έχεις συνηθίσει να παίζετε με τα νύχια και τα δαγκώματα.. Κι εγώ έχω συνηθίσει και ξέρω.. Αλλά κάποιος που δεν τον έχει συνηθίσει η γάτα τρομάζει.. Και δεν έχουν όλοι τη ψυχραιμία να τη σταματήσουν και να την πιάσουν από το σβέρκο αν αφινιάσει.. Δεν είναι θέμα πιστεύω το να τη μάθει να μην "ορμάει", απλά τρόμαξε το ζωντανό.. Για αυτό αντέδρασε έτσι κι αυτό.. Θέλει χρόνο να ηρεμήσει και να καταλάβει ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να προσέχει λίγο περισσότερο και να είναι προετοιμασμένη.. Απλά αυτό!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 09:15, 05-06-12:

αυτο εννοώ να μαθει να μην ορμαει... οταν θα ξαναγινει κατι σαν αυτο δεν θα πρεπει να αρχισει να τρεχει στο σπιτι γυρω γυρω σαν ινδιανος..... τα ζωα μυριζονται τον φοβο... πρεπει να την μαλωσει χωρις να φοβηθει και χωρις να κανει πισω για κανεναν λογο....
Ακομα και ενα καναρινι που ειχα μικρος επαιζα μαζι του και εκανα οτι φοβομουν μην με τσιμπισει δηλαδη εβαζα το δαχτυλο δυσταχτικα στο καγκελο και το τραβαγα γρηγορα πισω....εκεινο νομιζε οτι φοβομουν και ανοιγε τα φτερα του να ορμησει.....
Μια παπια που ειχα κυνηγαγε ολο τον κοσμο.... εμενα οχι... παρα μονο οταν επαιζα μαζι της.... τους αλλους το εκανε γιατι ηξερε φοβοντουσαν....
Το ιδιο και ενα αδεσποτο σκυλι στον δρομο....αν τρεξεις το ενστικτο του και η μυρωδια του φοβου θα το κανει να σε κυνηγησει.... αν ομως σκυψεις και καλα οτι περνεις αντικειμενο η πας κατα πανω του το πιο πιθανο να φυγει.... ( οχι τα εκπαιδευμενα και οχι απαραιτητα)
Αυτο που δεν καταφερα...ηταν ενα σκιουρακι που ειχε η αδερφη μου.... αυτα ενω στην αρχη ειναι ηρεμα.... μετα μαλλον παθενουν κατι σαν οιστρο και δαγκωνουν αγρια.... δεν ηρεμουν
Οπως και ενα παπαγαλο ζαγκορ που εχει η αδερφη μου δεν θα εβαζα χερι ποτε μεσα δαγκωνει και οσο ξερει οτι φοβαμαι τοσο επιτιθεται.... αλλα δεν ειναι και δικος μου να ξερω αν θα μπορουσα να βρω τροπο να μην με πειραζει...

Αλλα για την γατα ειμαι καθετος ....καμια γατα δεν προκειται να σε κυνηγησει και να σε ξεσκισει.... εαν βαλεις μια δυνατη φωνη και ταυτοχρονα πας προς τα επανω της.... γατες γκοτζιλα δεν εχω ξανακουσει ποτε!!!

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 09:37, 05-06-12:

τα παραπανω τα εγραψα φιλικα παντα ....ξεχασα να βαλω και καμια φατσουλα.... γιατι το διαβασα και <<ακουγετε>> επιθετικο!!!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:05, 05-06-12:

Οταν η γατα χουρχουριζει και κουναει την ουρα της ειναι σε θεση επιθεσης;

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:09, 05-06-12:

Δεν είναι επιθετικό το μήνυμά σου
Βασικά έτσι όπως τα λες καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα: η κοπέλα πρέπει να "εκπαιδευτεί" για να ξέρει πως να αντιδράει σε τέτοιες περιπτώσεις, παρά η γάτα

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:10, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Οταν η γατα χουρχουριζει και κουναει την ουρα της ειναι σε θεση επιθεσης;
Όταν έχει κατεβασμένα τα αυτιά είναι σε θέση επίθεσης

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 14:14, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από flora.m123
Όταν έχει κατεβασμένα τα αυτιά είναι σε θέση επίθεσης
Εξακριβωμενο ειναι αυτο;
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει κατεβασμενα αυτια και παλι να σου ορμησει στο ασχετο;

Λοιπον, παιδια , ας πω κι εγω τον πονο μου.
Οπως ξερετε εχω τον εναν μου γατο με ξεσκισμενο αυτι και τον αλλο μου τον γατο με προβολη τριτου βλεφαρου.
Ο δευτερος εχει βελτιωθει αρκετα.
Με τον πρωτο εχουμε σοβαρο θεμα τελικα.
Η πρωτη εγχειρηση του εγινε πριν το Πασχα, και ενω ολα πηγαιναν καλα( η πληγη ειχε σχεδον κλεισει) ξαφνικα μια μερα τον βλεπω παλι με ανοιχτη την πληγη και αιματα.
Ξαναπαμε στην κτηνιατρο μου δινει παλι αντιβιωσεις και ενα αντισηπτικο σπρει.
Τιποτα, ομως. Η πληγη συνεχως ξανανοιγε.
Τον ξαναπαω στην κτηνιατρο. Μου λεει συνεχισε τα χαπια και το σπρει.
Το συνεχιζω μεχρι και τωρα.
Το προβλημα ειναι το εξης.
Το σπρει αυτο τσουζει απιστευτα και καθε φορα που του βαζω τρελαινεται. Ειναι σαν να τον κακοποιω. Ποναει απιστευτα. Δεν εχω αλλη επιλογη ομως. Θα μολυνθει. Το σπρει πρεπει να μπαινει οπωσδηποτε.
Φτασαμε, λοιπον, στο σημειο, ενω ηταν το πιο ηρεμο γατι του κοσμου...να με αντιπαθει απιστευτα και μολις με βλεπει να εξαφανιζεται.
Το σπρει αυτο πρεπει να μπαινει 2-3 φορες την ημερα. Εδω γελαμε. Μετα βιας καταφερνω να του βαλω μια φορα και αυτο στα πεταχτα. Αν τον βρω κιολας ,γιατι με εχει παρει απο φοβο πλεον και εξαφανιζεται. Οταν του σφυριζω ουτε κατα διανοια δεν ερχεται. Στην τυχη τον πιανω.
Παω σημερα ξανα στην κτηνιατρο και της λεω οτι δεν παει αλλο αυτη η κατασταση. Κι εγω χτυπιεμαι και ο γατουλης δε βοηθιεται.
Τελικα θα τον παω σημερα στις 7:00 για δευτερο χειρουργειο.
Σημερα μου πηρε κανα 2ωρο να τον πιασω. Το τι φαγητο του πεταξα για να τον καλοπιασω, δε λεγεται.
Αυτη τη στιγμη τον εγκλωβισα μεσα στο σπιτι για να ειμαστε ετοιμοι για το απογευμα να φυγουμε.
Δεν αντεχω αλλο, πραγματικα. Οχι γιατι εγω ταλαιπωρουμαι αλλα γιατι δεν με αφηνει να τον βοηθησω.
Δυσκολευω κι εγω την κατασταση ακομα πιο πολυ γιατι με τις γατες εχω πληρη αγνοια και φοβαμαι μην κανω κατι και μου ορμησει. Ισως αν ηταν καποιος στη θεση μου να ηξερε να χειριστει καλυτερα την κατασταση. Προσπαθω, ομως, και μαθαινω συνεχεια τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανω. Ρωταω κι εσας εδω και με βοηθατε. Σας ευχαριστω παρα πολυ.
Για να ειμαι on topic ταυτοχρονα, τα λεω ολα αυτα γιατι ολο αυτο το διαστημα το γατι εχει φαει τετοια "βασανιστηρια" απο μερους μου που εχει φτασει στο σημειο να με μισησει. Δε με αφηνει να τον πλησιασω καν. Κι εγω πανω στο φοβο μου για μια δουλεια που ειναι να γινει σε 10 δευτερολεπτα, την κανω σε 2 ωρες. Φοβαμαι μηπως μου βγαλει νυχια και με ξεσκισει. Και δικαιολογημενα φυσικα το ζωακι.
Της κτηνιατρου της ειπα. Εγω αυτο το σπρει δεν το ξαναβαζω. Βρες αλλη λυση.

Ο αλλος παλι ο γατος (με την προβολη τριτου βλεφαρου) ειναι σκετο βουτυρο. Απιστευτα ηρεμος. Σε αυτον βαζω σταγονες στα ματια. Αυτος δε διαμαρτυρεται και τοσο γιατι δεν ειναι τοσο επωδυνη διαδικασια. Τον βρισκω και σχετικα ευκολα, γιατι δε με αποφευγει οπως ο αλλος. Παρ ολα αυτα το τελευταιο καιρο εχει αρχισει να κανει και αυτος κατι κουλα. Οποτε παιρνει χαμπαρι οτι θα του βαλω το φαρμακο, χουρχουριζει και κουναει την ουρα. Γι αυτο σας ρωτησα πιο πανω αν αυτη η σταση ειναι θεση επιθεσης. Και φυσικα δεν εχει σταθερο το κεφαλι του και κανω δεκα ωρες να του ριξω απλα 2 σταγονες σε καθε ματι. Γιατι πολυ απλα φοβαμαι εκεινη τη στιγμη απο το πολυ ζορι, μη βγαλει κανενα νυχι και με ξεσκισει και αυτος. Οσο ηρεμος και να ειναι.

Λοιπον, παιδια, σορι ειλικρινα, αν σας κουρασα ή αν βγηκα λιγο εκτος θεματος αλλα ειχα αναγκη να κλαφτω καπου γιατι δεν αντεχω αλλο.
Γιατι δε με αφηνουν να τα βοηθησω;;;;;;; Η μηπως εγω φοβαμαι υπερβολικα;

Αν ηταν σκυλια θα τα αντιμετωπιζα αλλιως. Τα σκυλια για μενα ειναι ανοιχτο βιβλιο. Ξερω τι σημαινει η καθε τους κινηση, καθε τους βλεμμα, καθε οτιδηποτε τελος παντων. Εχω πολυ μεγαλη εμπειρια. Δεν τα φοβαμαι καθολου.
Με τις γατες, ομως , εχω πολυ δρομο ακομα μπροστα μου γιατι δεν εχει τυχει μεχρι τωρα να συμβιωσω ουσιαστικα μαζι τους, οπως τωρα.

Λοιπον, αυτα.
Σορι και παλι για το μακροσκελες κειμενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 05-06-12 στις 14:56.
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:27, 05-06-12:

Γιατί καλέ να σου ορμήσει στο άσχετο; Το'χει κάνει ποτέ; Έτσι ξέρω, όταν μια γάτα κατεβάζει τα αυτιά τότε είναι έτοιμη να επιτεθεί.. Και η γάτα της φίλης μου που ορμούσε συνέχεια πάντα πριν επιτεθεί κατέβασε τα αυτιά και σε καμία περίπτωση δεν γουργούριζε εκείνη την ώρα!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:00, 05-06-12:

Γιατί καλέ να σου ορμήσει στο άσχετο; Το'χει κάνει ποτέ; Έτσι ξέρω, όταν μια γάτα κατεβάζει τα αυτιά τότε είναι έτοιμη να επιτεθεί.. Και η γάτα της φίλης μου που ορμούσε συνέχεια πάντα πριν επιτεθεί κατέβασε τα αυτιά και σε καμία περίπτωση δεν γουργούριζε εκείνη την ώρα!
Φλωρα προσθεσα καποιες πληροφοριες πιο πανω που εξηγω πανω κατω την κατασταση αλλα απαντησες πριν τις δεις.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 15:11, 05-06-12:

Όντως, τώρα τις είδα..
Νομίζω ότι περισσότερο φοβάται και αμύνεται όταν γουργουρίζει και κουνάει έντονα την ουρά του, παρά είναι έτοιμο να επιτεθεί... Αφού κάθεται, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτόν όσον αφορά τα νύχια.. Ο άλλος που τρέχει και κρύβεται υπάρχει περίπτωση να σε γρατσουνίσει σαν άμυνα για το σπρέι, να το περιμένεις... Δε θα ορμήσει μόνος του, αλλά αν τον πιάσεις μπορεί να σε γρατσουνίσει.. Μπορεί όμως, δε μπορώ να σου πω σίγουρα γιατί είμαι απ'έξω..
Να σε ρωτήσω, η πληγή γιατί ανοίγει συνέχεια; Την ξύνει ή υπάρχει πρόβλημα και δε μπορεί να κλείσει;
Μήπως μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη από άλλον κτηνίατρο για να βρείτε μια άλλη λύση εκτός του σπρέι που ταλαιπωρείστε και οι δύο τόσο;
Δε σε αφήνουν να τα βοηθήσεις γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι είναι για το καλό τους.. Πονάνε και ζορίζονται, για αυτό δεν σου κάθονται εύκολα.. Εγώ εδώ τα μάτια τους καθαρίζω και κάνουμε μισή ώρα γιατί δεν κάθονται, πόσο μάλλον να ήταν και επώδυνη η διαδικασία.. Είναι λογικό να αντιδράνε έτσι και καταλαβαίνω την τρομάρα που έχεις πάρει..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:21, 05-06-12:

Να σε ρωτήσω, η πληγή γιατί ανοίγει συνέχεια; Την ξύνει ή υπάρχει πρόβλημα και δε μπορεί να κλείσει;
Δεν εχω ιδεα γιατι ανοιγει συνεχεια. Υπαρχουν πολλες εκδοχες.
Την ξυνει σιγουρα (τον εχω δει)
Ζει εξω στη φυση (οποτε μπλεκεται με κλαδια και δεντρα)
Ειναι και ενας αγριογατος εδω (που εχω βασιμες υποψιες οτι αυτος του προξενησε το τραυμα και συνεχιζει να τον ενοχλει)
Μήπως μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη από άλλον κτηνίατρο για να βρείτε μια άλλη λύση εκτός του σπρέι που ταλαιπωρείστε και οι δύο τόσο;
Πιστεψε με τον παω στην καλυτερο γιατρο. Εχω δοκιμασει πολλους κατα διαστηματα αλλα κατεληξα σε αυτην. Σημερα που πηγα μετα τη δουλεια για να της πω για το θεμα, μου ειπε να τον ξαναπαω για να δουμε τι θα κανουμε. Κατα 90% χειρουργειο, εκτος αν ειναι μολυσμενο οποτε θα πρεπει να παρει για καποιες μερες αντιβιωση ωστε να φυγει η μολυνση και μετα θα κανει το χειρουργειο.

Είναι λογικό να αντιδράνε έτσι και καταλαβαίνω την τρομάρα που έχεις πάρει..
Δεν ειναι μονο η τρομαρα που με απασχολει. Αισθανομαι πολυ στεναχωρημενη που ο γατος εφτασε σε σημειο να με μισει και οποτε με βλεπει να τρεχει μακρια.
Δεν ξερω αν θα αποκασταθουν ποτε οι σχεσεις μας και να σου πω την αληθεια αυτο ειναι που με θλιβει περισσοτερο στην ολη φαση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους