Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,173 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 378 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γρατζουνάει και δαγκώνει!

ελινα94

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ελινα94
H ελινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ελινα94 έγραψε στις 09:37, 21-05-13:

ειναι 3,5 με 4 μηνων....οταν παιζουμε δαγκωνει ουτε πολυ δυνατα αλλα ουτε και πολυ απαλα..αλλα συνηθως ετσι στο ασχετο μου δαγκωνει τα ποδια τα χερια...αυτο που την αγριευει δεν ειναι επιπλο αλλα κυριως η μικρη μου αδερφη (8 χρονων ειναι) η οποια συνεχεια οταν κοιμαται παει το χαιδευει και ξυπναει το παιρνει συνεχεια αγκαλιες και η τουλουζ δεν ειναι τηςς αγκαλιας και του χαιδεματος... μονο το πρωι μολις ξυπνησει ερχεται και μου γουργουριζει και θελει χαδακια ή οταν θελει να κοιμηθει...παντως δεν μπορω να καταλαβω ποτε νευριαζει και ποτε οχι γιατι γενικα ειναι ζωηρουλη γατι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:45, 21-05-13:

Ένα γατάκι 4 μηνών χρειάζεται το παιγνίδι όσο και τον ύπνο. Γι' αυτό αγοράστε της παιγνίδια δεμένα με σχοινί ούτως ώστε να εκτονώνεται μαθαίνοντας παράλληλα ότι με τα χέρια δεν παίζουμε.
Επίσης εξήγησε στην αδερφούλα σου ότι το γατάκι όταν κοιμάται αναπτύσσεται γι' αυτό ποτέ δεν το ξυπνάμε! Όσο χαριτωμένο κι αν είναι δεν είναι παιγνίδι. Και οι γάτες γενικά ανταποκρίνονται πιο θετικά στα άτομα που τους δείχνουν σεβασμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ελινα94 έγραψε στις 11:31, 22-05-13:

της εχω αγορασει τετοια παιχνιδια στην αρχη επαιζε πολυ μ αυτα αλλα τωρα σαν να τα βαρεθηκε και δεν τα παιζει...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:54, 22-05-13:

Χμμμμ, Ελίνα μου η μικρή σου όπως την περιγράφεις είναι ίδια με τη Μίσι μου! Και στα χάδια αλλά και στο παιχνίδι της σε εκείνη την ηλικία! Εγώ σώθηκα με γάντια φλις όταν παίζαμε μαζί, γιατί γρατζουνούσε και δάγκωνε πάνω στο παιχνίδι, ήταν οφθαλμοφανές, δεν ήταν νεύρα... Τώρα αν την παρατηρήσεις θα καταλάβεις πότε έχει νεύρα και με τον καιρό θα την μαθαίνεις καλύτερα. Με λέιζερ έχεις δοκιμάσει; Εμένα με αυτό ξετρελαίνεται η δική μου. Τα καλάμια τα βαρέθηκε αλλά κυρίως τα παραχωρεί στον Ορφέα... Σκέφτεσαι μήπως για δεύτερο; Τα δικά μου παίζουν τόσο πολύ μεταξύ τους που πλέον δεν τη συγκινεί τόσο να παλεύει με το χέρι μου. Κι όταν πλέον το κάνει νιώθω τέτοια χαρά που παίζει μαζί μου που δεν με νοιάζει κι αν γρατσουνάει λίγο! Αλλά ελέγχει αρκετά τη δύναμή της νομίζω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 15:26, 22-05-13:

το δοκιμασα το λαιζερ και της αρεσει πολυ.... πόλυ θα ήθελα να παρω και αλλο γατακι για να παιζει το τουλουζακι μου αλλα οι γονεις μου δεν νομιζω να τους αρεσει και πολυ αυτη η ιδεα...εδω εκανα αγωνα για να κρατησω την τουλουζ....στην αρχη μου ειπαν οτι θα την κρατουσαμε για λιγο μεχρι να βρουμε οικογενεια να την δωσουμε αλλα με τον καιρο τους επεισα και την κρατησαμε....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:27, 22-05-13:

Ελίνα, νομίζω ότι στην ηλικία που είναι η γατούλα είναι φυσιολογικό και να δαγκώνει και να γρατζουνάει, πιθανότατα άθελά της.
Κι αυτό διότι ακόμα προσπαθεί να μάθει τις δυνάμεις της, θέλει να εξερευνήσει τι μπορεί να κάνει, τι δυνατότητες έχει κ.λπ.
Με τον καιρό νομίζω ότι θα το ελαττώσει από μόνη της.
Σχετικά με τις αγκαλιές και τα παιχνίδια, οι περισσότερες γάτες δεν θέλουν να τις παίρνουμε αγκαλιά όλη την ώρα ή να τις "ενοχλούμε".
Κατανοώ τον ενθουσιασμό και την αγάπη της αδερφής σου προς τη γάτα σας αλλά θα ήταν καλύτερο να την αφήσει να την προσεγγίσει από μόνη της, όποτε εκείνη το θέλει.

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 16:53, 22-05-13:

Nαι ,προσπαθω να της το υπενθυμίζω γιατι όλη την ωρα με την τουλουζ θελει να ασχολειται... κατι αλλο που θελω να ρωτήσω επειδη η τουλουζ ανεβαινει συνεχεια στο τραπεζι της κουζινας και δεν θελω της λεω απότομα'' μη'' την κατεβαζω αλλα αυτη ξανανεβαινει μετα απο κανα πενταλεπτο ...πιστευω πως το καταλαβαινει και το κανει επειτιδες γιατι οταν ανεβαινει με κοιταει ...τι πρεπει να κανω ? να συνεχιζω να της λεω απότομα ''μη'' ?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:51, 23-05-13:

Θα βοηθούσε αν της παρείχες άλλα μέρη όπου μπορεί να ανεβαίνει ψηλά, όπως ένα γατόδεντρο, ράφια στον τοίχο, ή μια ψηλή καρέκλα κοντά σε ενα παράθυρο απ' 'οπου θα χαζεύει έξω. Οι γάτες το κάνουν αυτό και επειδή ψηλά αισθάνονται ασφαλείς (βρίσκονται σε θέση ισχύος) αλλά και γιατί έχουν την ανάγκη να εξερευνήσουν.
Να της λες "μη" όταν ανεβαίνει σε πάγκους και να την επιβραβεύεις με μια γατολιχουδιά όταν προτιμά τα μέρη που θα προορίζονται για εκείνην.

Παράθεση

ελινα94

Νεοφερμένος

H ελινα94 έγραψε στις 19:21, 23-05-13:

ΑΑ οκ ευχαριστω πόλυ για τη βοήθεια !!

Παράθεση

Cristy-Aris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cristy-Aris
H Cristy-Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Cristy-Aris οι φατσούλες μου!!! έγραψε στις 16:00, 31-05-13:

Καλησπέρα σε όλους. Η γατούλα μου είναι 3 χρονών, στειρωμένη εδώ και δύο χρόνια. Την έχω από 3 μηνών, την βρήκα τυχαία στο δρόμο και την πήρα - ήταν πολύ τρυφερή, όμορφη και παιχνιδιάρα. Είμασταν σχεδόν συνέχεια μαζί! Μετά από μήνες όμως αναγκάστηκα να μετακομίσω σε άλλο σπίτι - ήταν φοβισμένη, πράγμα λογικό και το περίμενα κι εγώ. Με τον καιρό άρχιζε να προσαρμόζεται στο καινούργιο της σπίτι μέχρι που ήρθε ο καιρός για ζευγάρωμα - δεν είχα την δυνατότητα να την στειρώσω αμέσως, μέχρι που πρόσεξα ότι άρχιζε ν' αλλάζει ο χαρακτήρας της, δηλαδή... δεν ήθελε να την χαϊδεύω στην κοιλίτσα και γενικά στιγμές που δεν είχε όρεξη - ούτε για πολλή ώρα! Μού έπιανε λαβή τα χέρια μου, με δάγκωνε και έσπρωχνε με τα πίσω πόδια της. Σήμερα παρόλο που είναι στειρωμένη δύο χρόνια τώρα συνεχίζει να κάνει τα ίδια αλλά όχι τόσο βίαια - περισσότερο με προειδοποιεί ( κουνάει την ουρά της νευρικά χτυπώντας τη πάνω κάτω και κάνει και τα αυτιά της προς τα πίσω ) Αν ζητάει από μόνη χάδια είναι πολλή καλή και τρυφερή, με φιλάει και μου χαιδεύεται. Τι μπόρει να φταίει για όλη αυτή την περίεργη αλλαγή της? Φταίω εγώ σε κάτι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cristy-Aris : 31-05-13 στις 16:07. Αιτία: λάθος διατύπωση
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:02, 31-05-13:

Εχω την εντυπωση οτι παιζει αλλα το κανει λιγο αγρια. Και η δικια μας το κανει πολλες φορες αλλα δεν δαγκωνει δυνατα ισα ισα πιανει το χερι μας με τα δοντια της.

Παράθεση

Cristy-Aris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cristy-Aris
H Cristy-Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Cristy-Aris οι φατσούλες μου!!! έγραψε στις 16:10, 31-05-13:

Λές να παίζει? Πάλια όπως έγραψα και πριν δεν το έκανε ούτε για πλάκα - απλά έπαιζε !!

Παράθεση

nefy (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefy
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H nefy Μπίχλας/Χοντρός/Μπέμπης/Χλουλάκος έγραψε στις 19:18, 01-06-13:

γεια σε ολους!! μολις εγινα μελος!!παιδια νομιζω πως εχω προβλημα με τον γατο μου...ο γατος μου (ο μπιχλας) γινεται ενος καποια στιγμη αυτον ή τον επομενο μηνα, βλεπετε δεν ξερω ακριβη ημερομηνια γεννησης διοτι τον μαζεψε η μαμα μου απο τον δρομο οταν ηταν 2 μηνων γιατι κοντεψε να τον πατησει αλλα ο μικρος δεν εφευγε απο τον δρομο και οταν τον πηγαμε στην κτηνιατρο μας ειπε πως οταν γεννηθηκε τον εριξαν σε νερα και επαθε μια αρρωστια που γεμισε ολο το κρανιο του μυξες και φταρνιζοταν ολη μερα, μυξεσ και αιμα παντου.η αντιβιωση τον χειμωνα δεν εκανε τιποτα αλλα ευτυχως τωρα που ανοιξε ο καιρος την ξαναπροσπαθησαμε, δουλεψε και ελπιζω πως θα μεινει ετσι και τον επομενο χειμωνα...τεσπα το προβλημα ειναι αλλο..ειναι πολυ επιθετικος μαζι μου ξαφνικα!!!εκει που με λατρευε γιατι απο τα 3 ατομα του σπιτιου ειμαι αυτη που τον φροντιζει συνεχεια..εγω τον ταϊζω ποιο συχνα απο ολους και του καθαριζω την βεραντα (σ.σ ο μπιχλας ζει μονιμα στην βεραντα μας στο 4ο οροφο αλλα μην τρελεναιστε δεν τον νοιαζει καθολου!στ' αληθεια ειναι τρελα χεστης ουτε ν κοιταξει κατω απο το τοιχωμα δεν θελει!!αλλα και τα καγκελα ειναι καλα και δεν μπορει να πηδηξει.ετσι κι αλλιως δεν θελει να φυγει και ειδικα απο την βεραντα..οταν μπει μεσα στο σπιτι δυσκολα φτανει μεχρι την κουζινα μεχρι την αλλη ακρη του σπιτιου να τον παω βαζει τα κλαματα!!)ναι συγγνωμη παλι ξεφυγα..ξαφνικα λοιπον ο μπιχλας δεν ερχεται ουτε να τον χαιδεψω!!με δαγκωνει αμεσως φυσικα εχω κανει και το λαθος να τον αφηνω απο μικρο να παιζει με τα χερια μου αλλα τωρα εχει φτασει σε εξαλλα επιπεδα!!επιτιθεται και στα ποδια μου!!το καλοκαιρι θα παει για στειρωση αλλα δεν ξερω αν θα αλλαξουν πολλα..εχει χαλασει σεχδον ολα τα παντελονια μου με τα νυχια του!!στ' αληθεια με στεναχωρει η κατασταση διοτι επιτελους απεκτησα γατο (παντα το ονειρευομουν) και αυτος με μισει!! μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχει καποια λυση????θα χαρω πολυ να την μαθω!!

Υ.Γ συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα..καπως επρεπε να εξηγησω τι παιζει...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:30, 01-06-13:

Καλησπέρα nefy και καλωσόρισες στο mycat!
Κατά πάσα πιθανότητα ο γάτος σου έχει ορμές (είναι ήδη σε ηλικία αναπαραγωγής) και θέλει να ζευγαρώσει, γι' αυτό έχει αλλάξει η συμπεριφορά του κι έχει γίνει επιθετικός. Αυτό θα αλλάξει σιγά σιγά μετά τη στείρωση. Με τον καιρό θα ηρεμήσει και θα είναι όπως πριν. Μου κάνει εντύπωση όμως, αυτόν τον καιρό δεν προσπαθεί καθόλου να δραπετεύσει; Δεν περνούν θηλυκές με οίστρο από κάτω; Νιαουρίζει έντονα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 01-06-13 στις 19:41. Αιτία: διαχωρισμός κολλημένων λέξεων
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:35, 01-06-13:

Καταρχήν, καλωσήρθες!! Καλέ δε σε μισεί το γατουμπάκι σου... αποκλείεται!!! Μπορεί να του φταίει κάτι άλλο. Κάτι να τον ενοχλεί. Και εφόσον δεν έχει στειρωθεί, μάλλον αυτό του φταίει. Εμένα ο γατούλης μου πριν τη στείρωση που είχε οίστρο ήταν συνέχεια σχεδόν νευρικός και δάγκωνε τα παπούτσια μου με μανία όταν το βούρτσιζα! Επίσης καθόταν αγκαλιά μόνο όταν ψιλοφοβόταν, π.χ. στην κτηνίατρο και γενικά δεν ερχόταν αγκαλιά ούτε στο καθιστό. Τώρα έχει στρώσει και εξελίσσεται σιγά σιγά σε μεγάλο αγκαλίτσα! Πάντως θέλει υπομονή. Αν έμενες για αρκετή ώρα μαζί του στον ίδιο χώρο ίσως λυθεί. Να τον χαιδέψεις την ώρα που πας να του βάλεις φαγητό δοκίμασες;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefy (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefy
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H nefy Μπίχλας/Χοντρός/Μπέμπης/Χλουλάκος έγραψε στις 13:06, 03-06-13:

γεια σου φωτεινη!!ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!! Ακριβως κατω απο το σπιτι υπαρχει ενα σημειο που μαζευονται πολλες αδεσποτες γατες αλλα δεν δειχνει ιδιαιτερο ενδιαφερον για τις γατες της γειτονιας η αληθεια ειναι,ουτε το βραδυ που ακουγονται διαφοροι γατοκαυγαδες.Ο μπιχλας το μονο που κανει ειναι να πηγαινει στην ακρη απο την βεραντα να κοιταει για λιγο κατω και μετα φευγει.Δεν ξερω αν κοιταει γατες ή καποια αλλη πηγη φασαριας οπως παιδια που περνανε.Δεν εχει προσπαθησει ουτε κατα διανοια να δραπετευσει!! Η αληθεια ειναι πως νιαουριζει παραξενα..ειναι σαν να τραγουδαει καπως αλλα παραπονεμενα..αλλα συνηθως το κανει αν τον ταϊσω και φυγω χωρις να παιξω μαζι του ή αν τον αφησουμε πολυ ωρα μονο του..σπανια νιαουριζει και κοβει βολτες στην βεραντα μονος του αλλα υποθετω πως ειναι γιατι νιωθει μοναξια...

γεια σου Ειρηνη!!!ο μπιχλας δυστυχως δεν ειναι καθολου τις αγκαλιας..απο τοτε που του περασε ο πυρετος (οταν ηταν αρρωστος τον χειμωνα) κανεις δεν εχει καταφερει να τον παρει αγκαλια!Συνεχεια φευγει,πηδαει ή ακομα γρατσουναει οποιον τον κραταει!!Και οντως θελει τεραστια υπομονη!!Οταν βγαινω στην βεραντα παντα καταληγουμε στην σκηνη οπου ο μπιχλας εχεικουλουριαστει γυρω απο το χερι μου και το δαγκωνει,το γρατσουναει,το κλωτσαει..αν εχει κεφια παιζουμε αλλα καταληγει να τρωει τα χερια μου (αντι για τα παιχνιδια του),αν οχι μπαινει κατευθειαν στο ψητο στα 2-3 λεπτα,αν βγω να καθαρισω την βεραντα με παιρνει απο πισω για να παιξουμε,παιζουμε αλλα καταληγουμε....να με δαγκωνει!!Υπαρχουν αρκετες φορες που βγαινω στην βεραντα και τριβετε πανω μου για τουλαχιστον 10 λεπτα πριν αρχισουν τα....βασανηστηρια Επισης ειδικα οταν τρωει δεν δεχεται να τον ακουμπας!!Τελος να σημειωσω πως δαγκωνει κυριως τα δικα μου χερια!!Ουτε της αδερφης μου,ουτε της μαμς μου!!Μηπως επειδη συνηθως τον καθαρισμο του χωρου τον κανω εγω θεωρει πως του χαλαω την ηρεμια του με τα νερα κι αυτα που τα φοβαται (εξαιτιας εκεινης της τραυματικης εμπειριας οταν ηταν μωρο) και με εκδικειται???Αρχικα νομιζα πως απλα επαιζε επειδη δεν μεγαλωνει με τα αδελφακια του...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 03-06-13 στις 14:22. Αιτία: Merge
Παράθεση

danaimaria

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danaimaria
H danaimaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H danaimaria έγραψε στις 09:31, 08-08-13:

Καλημέρα! έχουμε πάρει εδώ και τρεις εβδομάδες ένα γατάκι και έχω πρόβλημα, γιατί ενώ έδειχνε ήμερο μια εβδομάδα μετά, που γνώρισε το χώρο και έπαψε να είναι συνεσταλμένο άρχισε να είναι πολύ περίεργο, να γρατζουνάει και να δαγκώνει. Παραφυλάει και μας ορμάει λες και κυνηγάει και είμαστε το θήραμα. Γρατζουνάει χωρίς να το πλησιάσουμε ή να το ενοχλήσουμε. Παίζω με τις κόρες μου και έρχεται και τους γρατζουνάει το πόδι ή μου ορμάει. Θεωρώ τη συμπεριφορά του επικίνδυνη , γιατί είναι μικρές και σκύβουν κοντά του και φοβάμαι μη τους βγάλει κανένα μάτι! Γιατί αγριεύει έτσι και τι μπορώ να κάνω, ξέρει κανείς να μου πει?

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 13:42, 27-08-13:

Και η δικιά μου έχει ξεκινήσει να με δαγκώνει τον τελευταίο καιρό. Και όχι απαραίτητα όταν πάω να την πιάσω (οπότε μου πιάνει το χέρι και το δαγκώνει). Χτες ήμουνα ξαπλωμένη, ανέβηκε στο κρεβάτι και μετά από λίγο, χωρίς εγώ να της κάνω κάτι, κυνηγούσε να δαγκώσει το μπράτσο μου. Το μόνο που έκανε από μικρή ήταν να κυνηγάει τα πόδια μου και να τα αγκαλιάζει (πάταγε και καμιά νυχιά, βέβαια). Τώρα τα δαγκώνει και αυτά.
Αυτό τι είναι; Παιχνίδι; Νεύρα; Δεν το κάνει σε κανέναν άλλο, μόνο σε εμένα (βέβαια, μαζί μου έχει το περισσότερο θάρρος, αλλά και τους δικούς μου ήδη τους γνωρίζει σχεδόν δυο μήνες)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:47, 27-08-13:

Χαχαχα! Μάλλον παιχνίδι θα το χαρακτήριζα! Το κάνει κι ο Ορφέας σε εμένα εκεί που κοιμάμαι, αν δεν του κάθεται η Μίσι για παιχνίδι! Ή αν τολμήσει κανένα δαχτυλάκι και ξεμυτίσει από το σεντόνι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κακογιαννη08

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κακογιαννη08
H κακογιαννη08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H κακογιαννη08 έγραψε στις 16:45, 27-08-13:

Μετά απο πολύ καιρό σας γραφω να σας πω οτι τελικα η γατουλα μου ηταν εγκυος και μαλιστα με 5 μικρα μωρακια τα οπια και εδωσα σε καλους ιδιοκτητες και βρηκα και μια πολυ καλη κτηνιατρο και την στειρωσα το καλο απο ολο αυτο ειναι οτι πριν λιγες μερες μας ηρθε ενας γατος που επηρεαστηκε απο την Τσικο πανεμορφος και αρκετα φιληκος το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν με αφηνει να τον χαιδευω και δεν αφηνει την τσικο να φαει ,το θεμα του φαγητου το ελυσα αλλα ακομα φοβατε τα χαδια και εχω φαει κατι χαρακες γιατι πηγα να του δωσω φαει με το χερι μπας και ερθει πιο κοντα αλλα με νυχιαζει τι να κανω ρε παιδια,και καθετε διπλα μου χωρις να φοβατε μια φορα επεξε με το ποδι μου αλλα απο χαδια τιποτα!!!

(Η Τσικο τα γατακια τα γεννησε μπροστα απο την πορτα πανο στο χαλι απιστευτο και ομως αληθηνο )

Παράθεση

νικη2121

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικη2121
H νικη2121 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H νικη2121 έγραψε στις 00:50, 30-08-13:

γεια σας είμαι καινούρια εδώ....και χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με ένα γατάκι... το βρήκα όταν ήταν 5 ημερών ..σήμερα είναι σχεδόν 5 μηνών .....το πρόβλημα είναι ότι το γατάκι είναι πολύ επιθετικό...μας δαγκώνει και μας γρατζουνάει συνέχεια πλέον δεν μπορούμε να το ακουμπήσουμε....από πολύ μικρό δαγκωνε και η κτηνίατρος που είπε ότι αυτό το κάνει για να παίξει και δείχνει αγάπη έτσι....όμως όσο μεγάλωνε το έκανε πιο έντονα δοκίμασα πολλούς τρόπους...τιμωρία,μάλωμα,νερό αλλά δεν καταλαβαίνει ....μίλησα ξανά με την κτηνίατρο και μου είπε να τον αγνοώ gt το κάνει για να παίξει καθώς γουργουρίζει κάθε φορά που μας δαγκώνει....και πράγματι άρχισα να τον αγνοώ όμως αντί να σταματήσει έγινε χειρότερος- απλησίαστος....την τελευταία φορά που προσπάθησα να τον χαϊδέψω μου μάτωσε το χέρι με δάγκωνε με μανία και δεν μπορούσα να τον ξεκολλήσω από το χέρι μου....δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να ηρεμήσει...έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα και στο σπίτι καθώς οι γονείς μου δεν αντέχουν αυτή την συμπεριφορά και με πιέζουν να το δώσω κάτι το οποίο δεν μπορώ να κάνω για συναισθηματικούς λόγους...σας παρακαλώ δώστε μου μια λύση...ευχαριστώ!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 30-08-13 στις 01:37. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 08:30, 31-08-13:

Ίσως με επιβράβευση όταν ΔΕΝ το κάνει; (π.χ. κανένα μεζεδάκι) Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, περίμενε να μπουν οι πιο έμπειροι.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 10:29, 31-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από νικη2121
γεια σας είμαι καινούρια εδώ....και χρειάζομαι τη βοήθεια σας σχετικά με ένα γατάκι... το βρήκα όταν ήταν 5 ημερών ..σήμερα είναι σχεδόν 5 μηνών .....το πρόβλημα είναι ότι το γατάκι είναι πολύ επιθετικό...μας δαγκώνει και μας γρατζουνάει συνέχεια πλέον δεν μπορούμε να το ακουμπήσουμε....από πολύ μικρό δαγκωνε και η κτηνίατρος που είπε ότι αυτό το κάνει για να παίξει και δείχνει αγάπη έτσι....όμως όσο μεγάλωνε το έκανε πιο έντονα δοκίμασα πολλούς τρόπους...τιμωρία,μάλωμα,νερό αλλά δεν καταλαβαίνει ....μίλησα ξανά με την κτηνίατρο και μου είπε να τον αγνοώ gt το κάνει για να παίξει καθώς γουργουρίζει κάθε φορά που μας δαγκώνει....και πράγματι άρχισα να τον αγνοώ όμως αντί να σταματήσει έγινε χειρότερος- απλησίαστος....την τελευταία φορά που προσπάθησα να τον χαϊδέψω μου μάτωσε το χέρι με δάγκωνε με μανία και δεν μπορούσα να τον ξεκολλήσω από το χέρι μου....δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να ηρεμήσει...έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα και στο σπίτι καθώς οι γονείς μου δεν αντέχουν αυτή την συμπεριφορά και με πιέζουν να το δώσω κάτι το οποίο δεν μπορώ να κάνω για συναισθηματικούς λόγους...σας παρακαλώ δώστε μου μια λύση...ευχαριστώ!!!
απ αυτα που λες το γατακι ναι μεν το κανει ολο αυτο πανω στο παιχνιδι, αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα πρεπει να συνεχισει αυτην την συμπεριφορα.
1) θα παιζεις μαζι του με καταλληλα για γατες παιχνιδια. παιζε πολυ ωρα μεχρι να κουραστει. καλαμια με ποντικια, καλαμακια, μπαλακια,αλουμινοχαρτα, κορδονια, παιχνιδια με φτερα, λειζερ, ο,τι του αρεσει, ετσι ωστε να εκτονωνεται εκει παιζοντας μαζι σου αλλα χωρις να σε τραυματιζει.
2) οταν ειναι κουρασμενο και ηρεμο, πλησιαζε το ηρεμα χωρις να το προκαλεις και χαιδευε το πολυ τρυφερα σε σημειο που του αρεσει. αν σε δαγκωνει μαλωνε το με συγκ παντα τροπο (πχ ενα δυνατο ΜΗ) και να φευγεις.
3) αν καταφερεις και παιξεις μαζι του χωρις να επιτιθεται σε εσενα αλλα μονο στα παιχνιδια, ανταμοιβε το με κατι που του αρεσει να τρωει. ανταμοιβε το και αν το χαιδεψεις και δεν αντιδρασει. σε καμια περιπτωση δεν πας να το χαιδεψεις οταν εχει υπερενταση ή οταν σου δειχνει με τον τροπο του οτι δε θελει. ειναι φυσιολογικο να βγαλει νυχια τοτε. υπομονη και επαναληψη καθε μερα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 01:53, 04-09-13:

Καλησπέρα!

Αρκετοί από σας ίσως έχετε παρακολουθήσει λίγα προηγούμενα ποστς μου, με τη γιαγιούλα γάτα μου..
Μια ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής:

Παθαίνουν κάτι τη νύχτα και σεληνιάζονται όλα τους;...
Δεν έχω πετύχει γατί που να μην αντιδρά σα να το χτυπά ρεύμα συνεχόμενα..
Ακόμα και η δική μου, που είναι μεγάλης ηλικίας και πάντοτε ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ ήρεμη, τους τελευταίους 1-2 μήνες επιτίθεται στο χέρι μου, το δαγκώνει (δεν έχει και δόντια )με γρατσουνάει και παράλληλα με γλείφει, μάλιστα έχει τύχει δύο φορές να μου κάνει και "ΚΧΧΧ", αυτό τον απειλητικό και επιθετικό ήχο που κάνουν σε άμυνα προς τον εχθρό!.. Και όλα αυτά κυρίως το βράδυ. Μια νευρικότητα, μια τσίτα... και οι κόρες των ματιών τους ΝΑΑ! με το συμπάθειο!
Τι γίνεται; βγαίνουν τα ένστικτά τους το βράδυ; επειδή είναι νυκτόβια, κυρίως, πλάσματα, τότε τους βγαίνει ο "κακός" εαυτός;;..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:08, 04-09-13:

Νομίζω ότι επειδή οι γάτες είναι νυχτόβια ζώα είναι σε μια υπερδιέγερση κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Αν το καλοσκεφτείς, κατά τη διάρκεια της νύχτας οι γάτες στη φύση κυνηγούν, μπορεί να τριγυρνούν εδώ κι εκεί και γενικά παραμένουν δραστήριες.
Οι γάτες που μένουν μαζί μας έχουν προσαρμόσει τους ρυθμούς τους με τους δικούς μας οπότε πολλές φορές μπορεί να κοιμούνται όταν κοιμόμαστε κι εμείς ή να κάνουν διάφορες δραστηριότητες, αθόρυβα κι ήσυχα.
Όμως, ακόμη κι ένα χάδι ή μια μικρή πρόκληση για παιχνίδι τη νύχτα από την πλευρά μας τις κάνει αρκετά δραστήριες.
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ στα δικά μου, όταν πάω να τα παίξω τη νύχτα τότε ψιλοσεληνιάζονται και πετάνε τη σκούφια τους!

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meaw 123
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 19:18, 04-09-13:

Είπες πριν ότι σε γλυφει κιόλας ...οι γάτες γλυφουνε και δαγκωνουνε ταυτόχρονα όταν τις ενοχλεί κάτι μήπως έχει ψηλούς ή τσιμπουρια;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:21, 04-09-13:

Εννοείς γλείφουν και δαγκώνουν ταυτόχρονα τον εαυτό τους ή εσένα; Γιατί στην πρώτη περίπτωση πλένονται. Αν είχαν ψύλλους θα ξύνονταν.

Παράθεση

Meaw 123 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meaw 123
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Meaw 123 I love all the animals on the planet! έγραψε στις 19:31, 04-09-13:

Τον άνθρωπο ή αλλιώς τον πιπιλανε ώστε να ανακουφιστουνε κάπως απο τον πόνο ανάλογα βέβαια ...

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 22:13, 04-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
Παθαίνουν κάτι τη νύχτα και σεληνιάζονται όλα τους;...
Ααααααααααχχαχαχαχαχ! Εντελώς, όμως!!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 22:34, 04-09-13:

Εννοούσα ότι εμένα δαγκώνει και μετά από λίγο με γλείφει. Το έκανε μόλις!
Για την ακρίβεια:
βλέπει ότι την πλησιάζει το χέρι μου, το αρπάζει με τα δύο μπροστινά, το "δαγκώνει"-γλείφει, ενώ με τα πίσω το "σκάβει"
εντάξει, το κρατώ ακίνητο, διότι την παθαίνω που την παθαίνω τη ζημιά, μην με ξεσκίσει και τελείως άμα το τραβήξω απότομα...
Επίσης το άλλο κουλό: καλοκαίρι, φορώ κοντά παντελονάκια και αρχίζει το γλείψιμο αβέρτα, γόνατο, μέση, μέχρι και στο μπούτι!
Χθες με "δάγκωνε" με μανία στον ... αγκώνα! χαχαχαχαχα
ξηρό σημείο, ενυδατώθηκε κιόλας
Τρελαίνεται το βράδυ...

Παράθεση

ashira (Κέλλυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ashira
H Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ashira έγραψε στις 22:42, 05-06-14:

Καλησπέρα παιδιά! Η 11 μηνών Λούσι μου πριν κάνα-2 μήνες ξαφνικά άρχισε να δαγκώνει ασταμάτητα! Πάντα έβρισκε τα χέρια μας σαν παιχνίδια αλλά πλέον έχει παραγίνει το κακό.
Προχωράμε και τρέχει από πίσω μας και γρατζουνάει και δαγκώνει τα πόδια μας, το βράδυ έρχεται στο κρεβάτι και με το που κουνήσουμε λίγο τα πόδια μας μας δαγκώνει πάνω από το σεντόνι και ωω θεέ μου πονάει!
Έχω γεμίσει γρατσουνιές που στάζουν αίμα και ενώ παλιά σε άφηνε να την χαιδέψεις, τώρα με το που πας να την πλησιάσεις τσουυυυυυπ ανοίγει το στοματάκι της και απλώνει τα νυχάκια της και σε ξεσκίζει!

Πώς μπορώ να την αποτρέψω από το να το κάνει αυτό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

annesa4ever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annesa4ever
H annesa4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H annesa4ever έγραψε στις 15:25, 29-07-14:

Εμενα ο γατος μου ( 8 ΜΗΝΩΝ ) απο τοτε που τον πηραμε μεχρι πριν ενα μηνα εκανε το ιδιο γραντζουνουσε και δαγκωνε !!! Μεγαλο Θεμα!!! Πηγαμε σε pet shop και πηραμε ενα λαστιχιενο μπαλακι και ενα ποντικι ( ψευτικο εννοειται). Απο τοτε δεν μας ξαναγραντζουνισε, δεν ξερω αν θα χρησιμευσει. Μπορει να μην πετυχει δεν ξερώ. Αλλος τροπος ειναι να μαλωνεις τη γατα και να της λες μη δαγκωνεις μη γραντζουνας ακουγεται τρελο αλλα εγω οταν ελεγα στον γατο μου οχι με σχετικα δυνατη φωνη εφευγε Δεν ξερω αν σε βοηθησα καλη συνεχεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 16:51, 19-11-14:

Το γατακι μου ο μαξ που βρηκα 1 μηνα στο δρομο. Τωρα πλεον είναι 2 μηνων και εχει αρχισει να με δαγκωνει... δεν μιλαμε για απλο δαγκωμα, με δαγκωνει δυνατα και μ εχει βγαλει και αιμα!! τι του φωναζω τη του ριχνω καμια ψιλη. δεν καταλαβαινει τιποτα χειροτερα με δαγκωνει!...
φοβάμαι μην γινει από αυτές τις γατες που δεν μπορεις να πλησιασεις όταν μεγαλωσει.. δεν μπορω να κααλαβω τι φταει ότι θελει το εχει!!
απλα δεν το βγαζω καθολου εξω... είναι συνεχεια μεσα στο σπιτι..
με εχει προβληματισει η συμπεριφορα του... τι συμβουλες μ δινετε , τι μπορω να κανω τωρα που είναι μικρο..?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20141116_215832.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  1,020,9 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spongebob21 : 01-02-15 στις 00:43.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:43, 19-11-14:

Ωωωω είναι ένας φουντωτός γλύκας!! Το γατάκι δαγκώνει για να παίξει. Και επειδή είναι μωρό και δεν έχει παίξει με άλλα γατάκια για να τον δαγκώσουν κι αυτά και να μάθει όρια, απλά του δίνει και καταλαβαίνει. Επίσης πονάς πολύ επειδή τα δόντια του είναι παιδικά, λεπτά και κοφτερά. Τώρα, τι είχε πιάσει στον δικό μου όταν ήταν μικρός?
Όταν πονούσα τον έπιανα από το σβέρκο, εκεί που πιάνουν τα γατιά, και τον ακινητοποιούσα μέχρι να περάσει ο παροξυσμός, του έδινα και κανένα παιχνίδι να περάσει η προσοχή του εκεί. Άμα δεν ηρεμούσε με λίγο δυνατή ψιλή φωνή του έλεγα "Μη". Αν και αυτό δεν είναι αρκετό μπορείς να πάρεις ένα ψεκαστήρι και να ψεκάζεις νερό στην ράχη του. Αυτό δεν το πολυέκανα γιατί τον λυπόμουν και επειδή το "Μη" σιγά σιγά το έμαθε και έπιανε και σε άλλες περιπτώσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 23:12, 19-11-14:

σε ευχαριστω πολύ pepper,δεν με γρατζουνάει αλλα δαγκωνει με μανια. στην αρχη το εσπρωχνα δυνατα αλλα τιποτα.. αυτό με την ψιλη φωνη πιανει!! εσενα τωρα που μεγαλωσε συνεχιζει και δαγκωνει??

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:18, 19-11-14:

Χριστίνα να τον χαίρεσαι τον Μαξ! Είναι πανέμορφος γατούλης! Όσο κι αν σου κάνει εντύπωση είναι πολύ φυσιολογικά τα δαγκώματα που σου κάνει σ΄αυτή τη φάση, ακόμη κι αν το παρακάνει, είναι πολύ μικρούλης ακόμη και όπως αναπτύσσονται τα δοντάκια του του προκαλούν φαγούρα και εκτονώνεται έτσι...Τα διάφορα παιχνιδάκια που κυκλοφορούν είναι μια καλή λύση (αλλά ακόμη κι ένα αυτοσχέδιο μπαλάκι από αλουμινόχαρτο κάνει καλή δουλειά). Ένα άλλο τιπ είναι να του φυσάς τη μουρίτσα όταν τον πιάνει αυτή η μανία! Τέλος να σου πω ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να εξελιχθεί μεγαλώνοντας σε γάτο που δε θα μπορείς να πλησιάσεις, από τη στιγμή που τον έχεις από τόσο μικρούλη, αυτό συμβαίνει (και πάλι σπάνια) με γατάκια που μεγαλώνουν εκτός σπιτιού και πιο συχνά με αδεσποτάκια που έχουν περάσει τα χίλια μύρια τα κακόμοιρα! Θα δεις που ο συγκεκριμένος σε λίγο καιρό και αφού στειρωθεί φυσικά θα είναι απίστευτα χαδιάρης και αγαπησιάρης

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 00:11, 20-11-14:

μμμμ και αυτό που λέει η roccochooshie πιάνει, με το φύσημα. Ναι δαγκώνει ακόμα, είναι παιχνίδι για αυτά και μια ένδειξη.. αγάπης.. Αλλά δεν δαγκώνει με δύναμη πια. Επίσης έχει αποκτήσει και μια συνήθεια να δαγκώνει το χέρι μου μεταξύ αντίχειρα και δείκτη και να αποκοιμιέται εκεί..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:17, 20-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από spongebob21
Το γατακι μου ο μαξ που βρηκα 1 μηνα στο δρομο. Τωρα πλεον είναι 2 μηνων και εχει αρχισει να με δαγκωνει... δεν μιλαμε για απλο δαγκωμα, με δαγκωνει δυνατα και μ εχει βγαλει και αιμα!! τι του φωναζω τη του ριχνω καμια ψιλη. δεν καταλαβαινει τιποτα χειροτερα με δαγκωνει!...
φοβάμαι μην γινει από αυτές τις γατες που δεν μπορεις να πλησιασεις όταν μεγαλωσει.. δεν μπορω να κααλαβω τι φταει ότι θελει το εχει!!
απλα δεν το βγαζω καθολου εξω... είναι συνεχεια μεσα στο σπιτι..
με εχει προβληματισει η συμπεριφορα του... τι συμβουλες μ δινετε , τι μπορω να κανω τωρα που είναι μικρο..?
Αρχική Δημοσίευση από spongebob21
σε ευχαριστω πολύ pepper,δεν με γρατζουνάει αλλα δαγκωνει με μανια. στην αρχη το εσπρωχνα δυνατα αλλα τιποτα.. αυτό με την ψιλη φωνη πιανει!! εσενα τωρα που μεγαλωσε συνεχιζει και δαγκωνει??
με το να το σπρωχνεις δυνατα δεν θα καταφερεις τιποτα. γιατι πρεπει να μπεις στην ψυχολογία της γάτας. κατι τετοιο για αυτον σημαινει συνεχεια του παιχνιδιου, οχι μαλωμα. γιαυτο και συνεχιζει και μαλιστα με περισσότερη ένταση.

το πως θα γινει οταν μεγαλωσει εξαρταται απο το χαρακτήρα του αλλα σε μεγάλο βαθμο και απο τον τροπο που το μεγαλωνεις. ναι μεν ειναι μικρο και το πιανει η τρελα του με το παιχνιδι και απο τη στιγμη που δεν εχει αλλα γατακια να παιξει εκτονωνεται μαζι σου, απ' την αλλη ομως απο εσενα εξαρταται να του μαθεις που θα πρεπει να εκτονωνεται και που οχι. αν το μαλωνεις (με καποιον απ τους τροπους που αναφερονται πιο πανω, οποιον πιανει) σταθερα καθε φορα που σε δαγκωνει, πιστεψε με δε θα εχεις προβλημα. αρκει ομως να του παρεχεις τροπους να εκτονωνει την ενταση του: το παιχνιδι ειναι απ τις πιο βασικες λειτουργιες της γατας ειδικα σε αυτην την ηλικια, πρεπει να παιζετε καθημερινα οση ωρα χρειαζεται με παιχνιδια που δεν "παρουσιάζουν" τα χερια σου ως θηραμα. δλδ δεν πρεπει να παιζεις μαζι του καθολου με τα χερια σου, μονο με παιχνιδια πχ καλαμια με ποντικια, κορδονια, μπαλακια, λειζερ κλπ. αλλιως το μπερδευεις και δεν μπορει να αντιληφθει τι κανει λαθος.

απο εκει και περα η ζωη με γατες εχει και τις γρατζουνιες της , ετσι πανε αυτα. πχ ο δικος μου κατα λαθος στο παιχνιδι μου χωνει καμια που και που ή με δαγκωνει αν τον χαιδεψω οταν δε θελει ή αν εχει πολυ ενταση και τον αγνοω (ενω θα επρεπε να παιζω μαζι του φυσικα). αλλα το κανει τοσο ηπια που και τοσο σπανια που ειναι οκ. δλδ το ζητημα δεν ειναι να εξαφανιστει τελειως αυτη η συμπεριφορα, αυτο ειναι αδυνατο, αλλα να προσανατολιζεται στα σωστα "θυματα" (παιχνιδια) και σε σενα να ειναι οσο σπανιοτερη και ηπιοτερη γινεται.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:03, 20-11-14:

Και γλυκύτατος και πανέμορφος ο Μαξ!
Αχ και με μια έκφραση στο μουτράκι του "μη με μαλώνετε καλέ!" (συνέχεια: "θα μεγαλώσω, θα στειρωθώ και θα ηρεμήσω, άλλος γάτος θα γίνω!")
Να τον χαίρεσαι και να τον καμαρώνεις, όσο για τα "λοιπά"...η anna(από πάνω μου) τα είπε όλα!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 09:53, 24-06-15:

Γεια σας ειμαι νεο μελος εδω. εχω εναν γατουλη 2,5 μηνων ζει στο σπιτι μας εδω και δυο μηνες. ειναι αρκετα ζωηρος. στην αρχη που επαιζε με τα χερια μας τα δαγκωνε κ εβαζε νυχια δεν μας ενοχλουσε γιατι δεν πονουσε, τωρα ομως δαγκωνει υπερβολικα κ οτι κινειται του επιτηθεται και γρατσουναει, εγω προσεχω παντα οταν ειναι στις ωρες παιχνιδιου αλλα η μικρη μου αδερφη οχι τοσο, εχει στα χερια της σημαδια και σημερα την γρατσουνησε στο μαγουλο. ειχα σκεφτει να του κοψω λιγο τα νυχια αλλα φοβαμαι μηπως δεν μπορει να παιζει και ειναι κριμα γιατι ειναι απο τη φυση του... θελω να ακουσω δικες σας ιδεες και συμβουλες τι μπορω να κανω γιαυτο το θεμα. ευχαριστω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:10, 24-06-15:

Άντζελα σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας
Αυτό που μπορείτε να κάνετε κι εσύ και η αδερφή σου, είναι να μην του ενθαρρύνετε πλέον αυτή τη συμπεριφορά. Ο γατούλης ασφαλώς παίζει και δεν καταλαβαίνει οτι οι μέχρι χθες "αθώες" γρατζουνίτσες και δαγκωματάκια, όσο μεγαλώνει και δυναμώνουν νύχια και δόντια, αφήνουν βαθύτερα αποτυπώματα και θα πονούν πολύ περισσότερο.
Κάθε φορά λοιπόν που θα έχει διάθεση για παιχνίδι (συχνά εφ'όσον είναι μικρούλης ακόμα) καλό θα είναι αντί να θεωρεί τα χέρια σας ως παιχνίδι, να μη του τα διαθέτετε ποτέ "γυμνά και σκέτα", παρά μόνο κρατώντας ένα παιχνιδάκι. Όπως για παράδειγμα ένα αυτό που έχουν όλα τα petshops (η μπορείτε να φτιάξετε κι από μόνες σας) με ένα κορδόνι προσαρμοσμένο σε ένα ραβδάκι που θα έχει στην άκρη του ένα λούτρινο ποντικάκι και αυτό θα του προτείνετε να παίζει, καθώς και άλλα παιχνιδάκια. Όχι πλέον σκέτα τα χέρια. Κι αν εκείνος επιμένει, τότε κάθε φορά που θα επιχειρεί να δαγκώσει/γρατσουνίσει, το παιχνίδι θα σταματάει και θα απομακρύνεστε, έτσι ώστε να αντιληφθεί οτι δεν θεωρείτε ακριβώς διασκέδαση την εξάσκηση δοντιών και νυχιών του πάνω σας.
Τα νύχια καλό θα είναι την πρώτη φορά να του τα κόψει ο κτηνίατρος διότι χρειάζεται προσοχή κι αν είναι να συνεχίσεις να το κάνεις από μόνη σου είναι προτιμώτερο, αφού σου δείξει ο γιατρός τον τρόπο, να αρχίσεις από τώρα για να συνηθίσει τη διαδικασία, επειδή όταν μεγαλώσει θα είναι πολύ αργά να τον καταφέρεις. Έτσι έμαθα και τη δική μου και μια χαρά της τα κόβω μόνη μου. Δες σχετικό θέμα εδώ

Όσο για τα δόντια, έχε παράλληλα υπ'όψη σου οτι όσο θα μεγαλώνουν και θα τα αλλάζει θα θέλει να τα εξασκεί. Μια καλή ιδέα (που τη δοκίμασα κι εγώ μ'επιτυχία) είναι να του δίνεις να μασουλάει αφού τα αποσπάσεις, τα χερούλια από πεπιεσμένο χαρτί από χαρτονένιες τσάντες (τύπου Zara).
Η Τέρψη μου έπαιζε με τις ώρες και ήταν και μια πολύ καλή λύση επιπλέον και για την τάση της να μου μασουλάει τα καλώδια των ηλ, συσκευών.

Τέλος, μωράκι είναι ακόμα.. Θα μεγαλώσει και με τη στείρωση θα ηρεμήσει αρκετά.
Αυτά για την ώρα, να ευχηθώ να σου ζήσει και να χαίρεστε τη συντροφιά του για πολλά πολλά χρόνια

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:28, 24-06-15:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου. αυτες τις τακτικες αρχιζουμε σιγα σιγα οταν μεσα στο παιχνιδι γρατσουναει χερια κτλ. σταματαμε φευγουμε η του δειχνουμε καποιο παιχνιδι και ασχολειται με αυτο. οσο για τα νυχια σκεφτομαι σε ενα μηνα που εχει να κανει την δευτερη ενεση να ρωτησω για τα νυχια και να τα κανει ο γιατρος παραλληλα να μαθω και εγω... πολυ ομορφη η γατουλα σου

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:12, 24-06-15:

Σ'ευχαριστώ

Παράθεση

Tasos.tasos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tasos.tasos
Ο Tasos.tasos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Tasos.tasos έγραψε στις 00:27, 28-09-15:

Καλησπέρα.Έχω ένα αρσενικό γατάκι εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου.Είναι 2 μηνών σχεδόν.Ενώ τις πρώτες μερες τα πηγαίναμε τέλεια.αλλά εδώ και λίγες μέρες με δαγκώνει ασταμάτητα παντού.Και δεν νομίζω ότι είναι στα πλαίσια παιχνιδιού.Ενώ όταν νυστάξει και θέλει να χουζουρέψει έρχεται και κουρνιάζει πάνω μου και χαλαρώνει όλες τις άλλες ώρες πάνω μου και με δαγκώνει ασταμάτητα.Με μασουλάει κανονικά.Ή όποτε πάω να το χαιδέψω.Η 'οταμν περπατάω στον χώρο έρχεται και επιτείθεται στα πόδια μου και γενικά αυτές τις στιγμές δείχνει νευριασμένο η σαν να φοβάται.Δεν του εχω κανει κάτι για να φοβάται.Ούτε καν το έχω μαλώσει ποτέ.Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αυτό.Τι μπορεί να φταίει;Και θα του περάσει ποτέ ή έτσι είναι ο χαρακτήρας του και αυτό θα έχουμε από εδώ και πέρα;Πείτε μου καμία γνώμη κάποιος έμπειρος από γατιά σας παρακαλώ.Ευχαριστώ.

Παράθεση

christina souvl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina souvl
H christina souvl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christina souvl έγραψε στις 16:35, 28-09-15:

Γεια σας! Εχω ενα γατο δυο χρονων και τεσσαρων μηνων.Ειναι σπιτισιος δεν εχει βγει ποτε εξω α
πτο σπιτι και δεν εχει κανει στειρωση.Ειναι παντα ηρεμος και χαδιαρης μαζυ μας εκτος αν αλλαξουμε παντοφλες και πυζαμες και καλτσες .Τοτε γινεται θηριο.Δαγκωνει,γρατζουναει κανει χου και πολλα αγρια πραγματα.Περισσοτερο στον αντρα του σπιτιου και λιγοτερο σε μενα .Ξερετε πως μπορουμε να το αντιμετωπισουμε????

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:46, 28-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Tasos.tasos
Καλησπέρα.Έχω ένα αρσενικό γατάκι εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου.Είναι 2 μηνών σχεδόν.Ενώ τις πρώτες μερες τα πηγαίναμε τέλεια.αλλά εδώ και λίγες μέρες με δαγκώνει ασταμάτητα παντού.Και δεν νομίζω ότι είναι στα πλαίσια παιχνιδιού.Ενώ όταν νυστάξει και θέλει να χουζουρέψει έρχεται και κουρνιάζει πάνω μου και χαλαρώνει όλες τις άλλες ώρες πάνω μου και με δαγκώνει ασταμάτητα.Με μασουλάει κανονικά.Ή όποτε πάω να το χαιδέψω.Η 'οταμν περπατάω στον χώρο έρχεται και επιτείθεται στα πόδια μου και γενικά αυτές τις στιγμές δείχνει νευριασμένο η σαν να φοβάται.Δεν του εχω κανει κάτι για να φοβάται.Ούτε καν το έχω μαλώσει ποτέ.Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω αυτό.Τι μπορεί να φταίει;Και θα του περάσει ποτέ ή έτσι είναι ο χαρακτήρας του και αυτό θα έχουμε από εδώ και πέρα;Πείτε μου καμία γνώμη κάποιος έμπειρος από γατιά σας παρακαλώ.Ευχαριστώ.
Καλησπέρα Τάσο.
Το γατάκι σου είναι μικράκι ακόμα και αυτό που περιγράφεις είναι ξεκάθαρα παιχνίδι, ιδιαίτερα μάλιστα αφού δαγκώνει τα πόδια σου όταν σε βλέπει και περπατάς, ενώ στον ύπνο χαλαρώνει και κοιμάται μαζί σου.
΄Ισως θα έπρεπε να του αφιερώνεις περισσότερο χρόνο σε παιχνίδι και να του πάρεις κάποια παιχνιδάκια τα οποία δεν είναι απαραίτητο να είναι αγοραστά. Δηλαδή, μπαλλάκια από χαρτί, αλουμινόχαρτο, κορδελίτσες κλπ. Και στα μικρά, απ' ότι θυμάμαι από την εποχή που ήταν μικρός ο δικός μου γάτος, αρέσει πολύ και το κυνηγητό - κρυφτό. Εμείς παίζαμε πάρα πολύ έτσι, κρυβόμαστε και ερχόταν να μας βρει και όταν μας έβρισκε μετά κυνηγούσαμε εμείς εκείνον.
Και να είσαι σίγουρος πως αυτή την εποχή κάποτε θα την νοσταλγείς γιατί οι γατούλες μεγαλώνουν πολύ γρήγορα. ΄Οταν θα περάσει τους 8 μήνες και αφού θα έχει στειρωθεί κιόλας θα γίνει σημαντικά πιο ήσυχος.

Αρχική Δημοσίευση από christina souvl
Γεια σας! Εχω ενα γατο δυο χρονων και τεσσαρων μηνων.Ειναι σπιτισιος δεν εχει βγει ποτε εξω α
πτο σπιτι και δεν εχει κανει στειρωση.Ειναι παντα ηρεμος και χαδιαρης μαζυ μας εκτος αν αλλαξουμε παντοφλες και πυζαμες και καλτσες .Τοτε γινεται θηριο.Δαγκωνει,γρατζουναει κανει χου και πολλα αγρια πραγματα.Περισσοτερο στον αντρα του σπιτιου και λιγοτερο σε μενα .Ξερετε πως μπορουμε να το αντιμετωπισουμε????
Καλώς ήρθες στο mycat christina souvl.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ αυτό που περιγράφεις, να αγριεύει δηλαδή ένα γατί όταν αλλάζουμε ρούχα αλλά και πάλι τα δικά μου στειρώνονταν από νωρίς.
Πιστεύω ειλικρινά πως αυτό που φταίει είναι το ότι δεν έχει στειρωθεί. Καλό θα ήταν να το δρομολογούσατε σύντομα για να ηρεμήσετε κι εσείς αλλά να ησυχάσει κι αυτός ο καημένος.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:49, 28-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Tasos.tasos

Τασο,ετσι κανουν τα γατακια σε αυτη την ηλικια ,θα συμφωνησω με τη Βασω για οσα σου ειπε.Και γω που εχω δυο μικρα αγορακια ετσι παιζουν μεταξυ τους δαγκωνουν το ενα το αλλο και οταν παιζω και γω μαζι τους ετσι με δαγκωνουν και με τα πισω ποδαρακια με χτυπανε στα χερια χωρις ομως να βγαζουν νυχια,οποτε μην σε ανησυχει παιζει μαζι σου!

Παράθεση

christina souvl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina souvl
H christina souvl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christina souvl έγραψε στις 22:54, 28-09-15:

Ναι το εχω σκεφτει κι εγω απλα επειδη κανει επιθεσεις μονο στα ποδια και οταν περπαταμε σκεφτηκα μηπωςκατι φοβαται ,γιατι τις αλλες ωρες ειναι πολυ καλος

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:02, 28-09-15:

Οχι, ετσι κανουν και μενα μπορει να ειναι κρυμμενα στο τουνελ που εχω και παιζουν και οταν περασω απο διπλα να με πιασουν με τα ποδαρακια τους και να με δαγκωσουν.Να ξερεις οτι σε αυτη την ηλικια οτι κινειται για τα γατακια ειναι πειρασμος.Ξαπλωνω στο κρεββατι και ερχεται ο Μικυ και δαγκωνει τα ποδια μου τις πατουσες επειδη τα κινησα για να αλλαξω πλευρο!Εχουν πολυ πλακα,εγω γελαω ειναι φοβερα τα γλυκουλια τα μωρακια!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:20, 28-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από christina souvl
Ναι το εχω σκεφτει κι εγω απλα επειδη κανει επιθεσεις μονο στα ποδια και οταν περπαταμε σκεφτηκα μηπωςκατι φοβαται ,γιατι τις αλλες ωρες ειναι πολυ καλος
Καλησπέρα Χριστίνα, να σου πω ότι αυτό που αντιμετωπίζεις με το γατούλη σου το έχει κι ένας δικός μου, του "τη δίνουν" δηλ. τα γυμνά πόδια για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο Παλιότερα μάλιστα που ήταν μικρότερος το έκανε πολύ πιο έντονα, τώρα πια που είναι αισίως 10 ετών σχεδόν, τον πιάνει εξαιρετικά σπάνια αυτή η τρέλα...Ο δικός μου είναι στειρωμένος από ενός έτους βέβαια, αλήθεια γιατί δε τον έχετε στειρώσει ακόμη;;; Είναι κρίμα να ταλαιπωρείται από ανικανοποίητες ορμές Άσε που είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να ψεκάζει τον τόπο με ούρα και να ταλαιπωρεί κι εσάς έπειτα μ΄αυτή του την τάση, που είναι πολύ συνηθισμένη σε αστείρωτα αρσενικά. Θα δεις που σταδιακά μετά τη στείρωση θα πάψει να "επιτίθεται" με τέτοιο τρόπο και στα πόδια, ίσως να μην εξαλειφθεί εντελώς βέβαια αυτή η συνήθεια αλλά θα μειωθεί σε μεγάλο βαθμό

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους