Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,262 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 297 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πολύ ζωηρό γατάκι

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spring
H spring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H spring έγραψε στις 13:31, 07-03-07:

Γεια σας! Έχω ένα γατάκι 2 μηνών τον Μπιάνκο. Έχω ένα πρόβλημα όμως και θέλω να με βοηθήσετε. Τις πρώτες μέρες που το πήραμε, πριν 15 μέρες, ήταν ένα ήσυχο γατάκι...μέρα με την ημέρα όμως εξελίσεται σε πολύ ζωηρό γατί
πχ. 1) όταν το χαιδεύω βγάζει νύχια και δαγκώνει ( εγώ θέλω να μπορώ να το ευχαριστηθώ άφοβα και όχι να με τραυματίζει έτσι)επίσης κάνει πίσω τ'αυτιά και στρίβει το σώμα του έτοιμο για επίθεση, που φοβάμαι
2) οι κουρτίνες σύντομα θα αποκτήσουν νέο σχέδιο, με κρόσια...βάλαμε το ειδικό σπραίυ σε καναπέδες και κουρτίνες αλλά τίποτα...
3) το έχω στο μπαλκόνι αρκετές ώρες για το λόγο αυτό ( ξέρω τις απόψεις σας για το θέμα αυτό και θα το φροντίσω το θέμα της ασφάλειάς του το συντομώτερο) γιατι όταν είναι μέσα δεν μπορούμε να κάνουμε καμμία δουλειά επειδή το έχουμε το νου μας...
4) όταν του φωνάζω κάνει πολλές φορές πίσω τα αυτιά του και ετοιμάζεται για επίθεση και δεν καταλαβαίνω αν παίζει ή θυμώνει...έχει φάει βέβαια τις σφαλιαρίτσες του...απαλά βέβαια...
επίσης το ψεκάζω όταν πηγαίνει στις κουρτίνες και φέυγει ευτυχώς...
πείτε μου... μέχρι ποια ηλικία είναι πολύ ζωηρά?
θα σταματίσει τις αναριχήσεις στις κουρτίνες ή όχι?
λένε ότι όπως το μάθεις από μικρό...κάνω κάτι λάθος?
Ακόμα δεν μπορεί να πηδήξει σε τραπέζια, απλώς όπου ανεβαίνει, το κάνει με τα νύχια...να του τα κόψουμε? μεγαλώνουν πάλι?
Σας ζάλισα με τόσες απορίες αλλά έχω απογοητευθεί λίγο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:37, 07-03-07:

Μην απογοητευεσαι δεν ξερω τι ηλικια εχει ( α τωρα ειδα ειναι πολυ κουτσικος) αλλα περνας τωρα τη φαση δοκιμη λογικα. Σου δειχνει το χειροτερο χαρακτηρα του για να δοκιμασει αν το αντεχεις ( με εξαιρεση το να εχει οργανικοτητα κα να ειναι μονιμως υπερδιεγερμενο).

Δοκιμασε να του κοψεις νυχακια και με βοηθεια γαντιων θα το κρατας οσο πιο πολυ μπορεις αγγαλια κρατωντας του τα χερακια μαζεμενα. Θα το κοιτας στα ματια θα του μιλας γλυκα και θα επιμενεις παρα τις επιθεσεις τις οποιες δεν θα περνεις ως προσωπικες. Θα δεις οτι θα αρχισει να γινεται αγγαλιτσας αλλα ισως χρειαστει ενας μηνας με ολοενα και περισοτερη τρυφεροτητα ως απαντηση στις επιθεσεις. Θα εισαι παραλληλα πολυ στακατη και αυστηρη με τις κουρτινες και πολυ σταθερα θα τον σβερκωνεις και θα τον πηγαινεις στο ονυχοδρομιο οπου και θα τον ανταμοιβεις αν συνεχισει με λιχουδια.

Εχει ζησει με γατες κυριως και δρα σαν νεαρο αρσενικο που παει να σου επιτεθει αυτα θ'αλλαξουν με τη στειρωση να ξερεις. Αλλα αυτος ειναι μικρουλινος ακομη και απλα θελει να τον αντεξεις και να εχεις ξεκαθαρα ορια , μην απογοητευτεις και θα ανταμοιφτεις εγω εφαγα πολυ γρατσουνια απο το ζυμωνουλη και να τωρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 14:55, 07-03-07:

Μη χανεις το κουραγιο σου, συμφωνω με την Γιασμιν... Υπομονη και αγαπη θελει! :up:

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 17:18, 07-03-07:

Συγνώμη, βρε spring, αν ακουστώ "κάπως" αλλά έχω μερικές απορίες.
Γράφεις ότι ο μικρός μένει αρκετές ώρες στο μπαλκόνι γιατί όταν είναι μέσα στο σπίτι, το έχετε στο νου σας και δεν μπορείτε να κάνετε καμία δουλειά. Ενώ όταν είναι στο μπαλκόνι μόνο του, δεν το έχετε στο νου σας; Θαρρώ πως θα έπρεπε να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο.
Το γατάκι είναι μικρούλι κι ως εκ τούτου ζωηρό και δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά θα παραμείνει ζωηρό για κάμποσο καιρό ακόμα... Αυτή είναι και η χάρη τους, άλλωστε, όταν είναι μικρά και παιχνιδιάρικα. Γατάκι είναι, όχι επιπλάκι, ούτε λούτρινο ζωάκι.
Όσο για τα νυχάκια, γιατί δεν τοποθετείς στο σπίτι ένα μεγάλο κούτσουρο από αυτά που ρίχνουμε στο τζάκι και να το μάθεις σιγά σιγά να πηγαίνει εκεί να ξύνει τα νυχάκια του; Θα το προτιμήσει έτσι κι αλλιώς από οποιαδήποτε άλλη λεία επιφάνεια (έπιπλα για παράδειγμα) γιατί είναι άγριο ξύλο. Θα αποκτήσει και τη μυρωδιά του με τη χρήση. Μπορείς να το πάρεις αγκαλίτσα την επόμενη φορά που θα το δεις να ετοιμάζεται να ακονίσει τα νυχάκια του όπου να 'ναι και να δοκιμάσεις να του βάλεις τα ποδαράκια πάνω στο ξύλο. Υπάρχει φυσικά και το λεγόμενο ονυχοδρόμιο, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Εγώ θα πρότεινα να μην του τα κόψεις τα νυχάκια. Με σταθερά και αυστηρά "ΜΗ", χωρίς όμως πολλές φωνές και υστερίες -μην τρομοκρατηθεί το μικρό-, θα μάθει να μην πειράζει τις κουρτίνες. Το ίδιο ισχύει και για τις δαγκωματιές.
Και τέλος, μου φαίνεται λίγο αστείο να φοβάσαι πως θα σου επιτεθεί ο μικρός Μπιάνκο... Παιχνίδι κια αγάπη χρειάζεται. Απλά.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:16, 07-03-07:

Μου φαίνεται έπρεπε να την κάνει αυτή την ερώτηση το γατάκι

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 18:56, 07-03-07:

Παντως τωρα που το σκεφτομαι παρουσιαζεις τα ιδια στοιχεια με τους ανθρωπους που δεν κρατησαν το ζυμωνουλη φαινεται να σε ανχωνει ιδαιεταιρα το ζωακι με την παρουσια του και φαινεται να περιμενεις να μην εκδηλωνεται εξισου φαινεται να εχεις αγνοια απο γατακια.

Καλο θα ηταν να σκεφτεις σοβαρα τα εξης :

Το γατακι ειναι νορμαλ για την ηλικια του και οντως το μπαλκονι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται.
Εσυ ομως γιατι δεν μπορεις να το αντεξεις και να δεις σαν φυσιολογικα αυτα που κανει?
Μηπως παραεισαι ανχωδης και δεν εχεις ιδιαιτερες αντοχες στην στεναχωρια???Γατογονεις σαν και σενα δεν σταματανε ν ανησυχουν για το γατι αλλα με τροπο που το ανχωνει και το κανει ανυσηχο.

Αλλαξε τη σταση σου τον τονο φωνης και αυτα που σκεφτεσαι σκεψου το σαν φυσιολογικο κα καλο γατακι και θα δεις οτι θα το εντεξεις θα το αντεξεις και μεσα και θα εξελιχθει μια χαρα. Αν ομως δε αλλαξεις σταση θα εξελιχθει σε μεγαλο ταραξια γιατι υποψιαζομαι οτι δεν εχεις τη δυνατοτητα να το καθησυχασεις και να δρασεις ανακουφιστικα γι αυτο πχ περνοντας το στην αγγαλια κα νιοθωντας τρυφεροτητα για τα μικρα του καπριτσια.

Οντως θεωρω υπερβολικουσ τους φοβους σου και ειμαι σιγουρη 100% οτι θα γινει αγγελακι αν παψεις να φοβασαι. Ισως μαλιστα σε θελει πολυ αυτο και αντιδρα ετσι γιατι το κλεινεις δυο μηνων εξω στο κρυο.
Αυτο καλα καλα δεν ειναι απογαλακτισμενο πληρως ειναι πολυ μωρο αν ειχε τη μαμα του τωρα θα βυζαινε ακομη φαντασου.
Καλο θα ηταν να σκεφτεις αν θες οντως να το κρατησεις η αν δε το θες να το δωσεις σε καποιον που θα το αγαπαει πραγματικα και θα ειναι διατεθειμενος να δωσει αγαπη και υπομονη και στοργη αντι αποριψη. Σκεψου το.

Παράθεση

Σεχρά

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σεχρά
H Σεχρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Σεχρά έγραψε στις 19:35, 07-03-07:

Καλησπέρα κι απο μένα!!!
Κατ' αρχήν, πιστεύω οτι ηρθες στο σωστό μέρος για να λύσεις τις απορίες σου (εγώ έχω βοηθηθεί πάρα πολύ) και μπράβο σου που αν και νέα γατομαμά, δεν το βάζεις κάτω και ψάχνεις για τις καλύτερες λύσεις στα μικροπροβληματάκια που προκύπτουν! Λάθη όλοι κάνουμε στην αρχή, αλλά σημασία έχει η διάθεση να τα διορθώνουμε!!!
Αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, ίσως σου δώσω κάποιες ιδέες:

1)Μέχρι να ηρεμήσει, περιόρισέ τον σε δωμάτια που η ζημιά που,ίσως, θα προκαλέσει θα είναι μικρή, δηλαδή,πχ, το σαλόνι δεν είναι και ότι καλύτερο, ενώ η κρεβατοκάμαρα λογικά θα έχει λιγότερα ακριβά πράγματα για σπάσιμο.

2)Οι γρατσουνιές είναι στο πρόγραμμα όταν έχεις ένα γατί και ιδιαίτερα μικρό.
Μέχρι να στρώσει,λοιπόν, μακριά μανίκια και υπομονή αλλά όχι πανικός και απόρριψη γιατί αυτό το χαζούλι είτε νομίζει πως είναι παιχνίδι- κυνηγητό με τα χέρια (εσύ με σπρώχνεις - εγώ σε γραπώνω , πώς παίζουν τα μικρά τα γατάκια μεταξύ τους??? έτσι..) είτε φοβάται, αγχώνεται και φρικάρει.

3) Μία γάτα φοβισμένη δεν θα αντιδράσει όπως ένας άνθρωπως και άρα εσύ δεν θα μπορέσεις να ερμηνεύσεις σωστά την συμπεριφορά της και άρα, θα σου φαίνεται παράξενη και ιδιότροπη.

4) α. Πολύ-πολύ αγάπη και αγκαλιά, (στην ανάγκη και με γάντια όπως λέει κ η yasmin-που απ' ότι έχω καταλάβει είναι εξπέρ)
β. πολλά πολλά παιχνίδια (κορδέλες μπαλάκια ποντικάκια) για να εκτονώνει την ενεργητικότητά του και
γ. συνεχώς επαφή μαζί σας, να του μιλάτε, να το παίζετε,να μην το απομονώνετε, γιατι τώρα χτίζει την προσωπικότητά του και τις σχέσεις του με τους ανθρώπους

5) Πάνω άπ'όλα σεβασμός!!!! του χώρου του, του ύπνου του, της διάθεσής του

Ξέρω, ίσως είναι δύσκολο αλλά ,πίστεψέ με, αξίζει τον κόπο! Είναι όπως με τους ανθρώπους, οι καλές σχέσεις και φιλίες καλλιεργούνται, δεν χαρίζονται!
καλή επιτυχία!

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H spring έγραψε στις 23:00, 07-03-07:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αλλά και για το ''κράξιμο'' ... εμπιστεύομαι τις ιδέες σας, γι αυτό άλλωστε και σας τις ζητώ...
Δεν μπορώ να κρύψω βέβαια ότι στεναχωρήθηκα πολύ με την προτροπή της Γιασμίν να το δώσω σε κάποιον που θα το αγαπάει πραγματικά...δεν τον απορρίπτω τον Μπιάνκο,απλά προσπαθώ να τον μάθω κάποια πράγματα τώρα που είναι μικρός...έτσι δεν λένε όλοι?
Τώρα αν ο τρόπος μου δεν είναι και ο σωστός, γιαυτό ακριβώς τον λόγο ζήτησα την βοήθειά σας...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:54, 07-03-07:

Δεν πειραζει ισως μεσα απο το υπερβολικο μου κραξιμο καταλαβες καπως πως μπορει να νιωθει το γατακι αν το θεωρεις παραξενο και το εχεις εξω γι αυτο το ειπα γιατι ειναι βασικο αφου το θελεις να το κατακτησεις αλλωστε η καλη συμπεριφορα στα ζωα κατακτιεται.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:26, 08-03-07:

τι να πω μωρο γατι στο μπαλκονι? σε αυτην την ηλικια ειναι ζωηρα απλα δεν πρεπει να του δειξεις οτι το χερι σου δεν ειναι παιχνιδι πρεπει να χρησημοποιεις αλλους τροπους για να παιζει χαρτι παιχνιδια γιαγατες κ αλλα τετοια παρτο μεσα στο σπιτι για νανιωσει την αγαπη σου κ αμα θες να κανεις δουλειες μπορεις να το κλεινεις σε ενα δωματιο αυτο κανω κ εγω κ ολα ειναι μελι γαλα κ δεν εχω ενα αλλα 5

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vana Balafa
Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 11:03, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από spring
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας αλλά και για το ''κράξιμο'' ... εμπιστεύομαι τις ιδέες σας, γι αυτό άλλωστε και σας τις ζητώ...
Δεν μπορώ να κρύψω βέβαια ότι στεναχωρήθηκα πολύ με την προτροπή της Γιασμίν να το δώσω σε κάποιον που θα το αγαπάει πραγματικά...δεν τον απορρίπτω τον Μπιάνκο,απλά προσπαθώ να τον μάθω κάποια πράγματα τώρα που είναι μικρός...έτσι δεν λένε όλοι?
Τώρα αν ο τρόπος μου δεν είναι και ο σωστός, γιαυτό ακριβώς τον λόγο ζήτησα την βοήθειά σας...
καλημέρα, να τον προσέχεις πολύ όταν βγαίνει στο μπαλκόνι, ειδικά αν έχεισ καμιά απλώστρα με ρούχα....τα δικά μου, βγήκανε έξω που ειχε ήλιο και σκαρφάλωσαν στην απλώστρα απο τα ρούχα που κρεμόντουσαν και μια και δυό βρέθηκαν πάνω στην κουπαστή της βεράντας, 4ος ορόφος εεεε???? πήγα σιγά-σιγά και τα έπιασα, η καρδιά μου έφτασε στην κούλουρη!!!!
ειναι αταχτούλικα και ζωηρά σε αυτή την ηλικία, καλύτερα μέσα στο δωμάτιο κλεισμενο για λίγο και ασφαλή, παρά έξω....ποτέ δεν ξέρεις τι θα ανακαλύψουν και τι θα σκαρφιστούν....και πίστέψέ με βρίσκουν και κάνουν τα "καλύτερα".....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 20:04, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Vana Balafa
καλημέρα, να τον προσέχεις πολύ όταν βγαίνει στο μπαλκόνι, ειδικά αν έχεισ καμιά απλώστρα με ρούχα....τα δικά μου, βγήκανε έξω που ειχε ήλιο και σκαρφάλωσαν στην απλώστρα απο τα ρούχα που κρεμόντουσαν και μια και δυό βρέθηκαν πάνω στην κουπαστή της βεράντας, 4ος ορόφος εεεε???? πήγα σιγά-σιγά και τα έπιασα, η καρδιά μου έφτασε στην κούλουρη!!!!
ειναι αταχτούλικα και ζωηρά σε αυτή την ηλικία, καλύτερα μέσα στο δωμάτιο κλεισμενο για λίγο και ασφαλή, παρά έξω....ποτέ δεν ξέρεις τι θα ανακαλύψουν και τι θα σκαρφιστούν....και πίστέψέ με βρίσκουν και κάνουν τα "καλύτερα".....
Εχεις απολυτο δικιο. Τα ατιμα οτι δεν σκεφτομαστε οτι θα κανουν το κανουν! Αυτο με το μπαλκονι ειδικα δες κι εδω τι εκανεο Κανελος μου.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...EC%E5%ED%EF%F2

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

Έχει 3 γάτες (τουλάχιστον 15 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 612 μηνύματα.

O Vana Balafa έγραψε στις 21:39, 08-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mika
Εχεις απολυτο δικιο. Τα ατιμα οτι δεν σκεφτομαστε οτι θα κανουν το κανουν! Αυτο με το μπαλκονι ειδικα δες κι εδω τι εκανεο Κανελος μου.
http://forum.mycat.gr/showthread.p...EC%E5%ED%EF%F2
αμαν τι έπαθες βραδιάτικο.....η αλήθεια ειναι οτι το έχουμε πάθει και εμείς με τον Ρούπι μας, όταν έπεσε απο τον 4ο παρακαλώ.....ναι, απο τον 4ο με πυλωτή!!!!! ολο το βράδυ ψάχναμε να τον βρούμε, τίποτα....ψι-ψι....τιποτα....ειχαμε σκάσει απο την στεναχώρια μας, ο γιός μου δεν πηγε σχολειο την επόμενη μέρα ήθελε να ψάξει να τον βρεί, είχαμε τυπώσει και αφισούλες να κολλήσουμε γύρω-γύρω, αλλά ευτυχώς σε μια βόλτα της μητέρας μου για ψώνια, μονολογώντας κάτω στην πυλωτή....ακούει την φωνούλα του!!!!!!!! ούτε γρατζουνιά ο δικός σου εεεε?? εμείς απλά
είχαμε χάσει 10 χρονια απο την ζωή μας, απο την στεναχώρια!!!!!
απο τότε έχει ενα θέμα με την βεράντα και την κουπαστή, όχι οτι δεν ανεβαίνει, αλλά το αποφεύγει!!!!!! .....

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring έγραψε στις 01:55, 09-03-07:

Με τρομαζετε μ'αυτά που διαβάζω... θα βαλω πλέγμα αυριο κι ολας...
έχω και νεώτερα... σήμερα τον έπιανα πιο αποφασιστηκά και του μιλούσα ήρεμα κα γλυκα... δεν ξέρω αν έπαιξε αυτό ρόλο, ή ήταν σύμπτωση, νυχάκια δεν πολυένοιωσα...από δοντάκια βέβαια δεν έχω παράπονο επίσης τα αυτάκια λίγο τα κατέβασε...εγώ κατέβαζα τα μανίκια κάτω κάτω, κι αυτό το άτιμο έψαχνε να βρει κρέας
Ένας λογος που φοβάμαι τις δάγκες και τις γρατζουνιές είναι αν είναι επικύνδινο για αρρώστιες... τα εμβόλια δεν τα έχει κάνει όλα ακόμα... διάβασα εδώ στο φόρουμ πόσο βρώμικο είναι το στόμα της γάτας αμα σε δαγκώσει και είναι πολύ επικύνδινο...
Όσο να ναι άμα φοβάσαι δεν κινείσαι με ηρεμία...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:16, 09-03-07:

Καλε συνελθε καλε, τι να χει τοστοματακι του δυο μηνων γατακι αυτο περισοτερο κινδυνευει απο σενα παρα εσυ απο αυτο το ανοσοποιητικο του δεν ειναι τελειως ετοιμο ακομη. Συνεχισε ετσι και οσο αυτο σε δαγκβ=ωνει τοσο εσυ θα κανεις το εξης απαλα θα του κλεινεις το στοματακι και θα το χαιδευεις η θα του λες καλο κι αν σου ρχεται θα κ κανενα φιλακι κα θα δεις οτι σε μερικες μερες τα δαγκωματα θα ειναι παρελθον απλα σε περνει για τη μαμα του και αυτον το τροπο εχουν ναδειχνουνστοργη ε εσυ θα του δισδαξεις αλλον τροπο. Μαθε του να κανει και μυτουλες και θα ξεχασει τα δαγκωματα

Παράθεση

Vana Balafa

Διάσημο Μέλος

O Vana Balafa έγραψε στις 10:06, 09-03-07:

Με τρομαζετε μ'αυτά που διαβάζω... θα βαλω πλέγμα αυριο κι ολας...
έχω και νεώτερα... σήμερα τον έπιανα πιο αποφασιστηκά και του μιλούσα ήρεμα κα γλυκα... δεν ξέρω αν έπαιξε αυτό ρόλο, ή ήταν σύμπτωση, νυχάκια δεν πολυένοιωσα...από δοντάκια βέβαια δεν έχω παράπονο επίσης τα αυτάκια λίγο τα κατέβασε...εγώ κατέβαζα τα μανίκια κάτω κάτω, κι αυτό το άτιμο έψαχνε να βρει κρέας
Ένας λογος που φοβάμαι τις δάγκες και τις γρατζουνιές είναι αν είναι επικύνδινο για αρρώστιες... τα εμβόλια δεν τα έχει κάνει όλα ακόμα... διάβασα εδώ στο φόρουμ πόσο βρώμικο είναι το στόμα της γάτας αμα σε δαγκώσει και είναι πολύ επικύνδινο...
Όσο να ναι άμα φοβάσαι δεν κινείσαι με ηρεμία...
Βρέ ναι, εχει δίκιο ο yasmin, μην ανγχώνεσαι τόσο πολύ, ειναι πολύ μικρούλη, τι αρρώστιες να έχει......
θέλει γλύκες και ηρεμιία και θα δείς που όλα θα φτιάχουν σιγά-σιγά!! οι μυτούλες ειναι αγαπημένες στα γατάκια, γιατί έχουν την ευκαιρία να έρχονται πολύ κοντά στα άτομα που τα αγαπούν , και έχουν και αυτή την υπερκινητική μυτούλα που συνέχεια εξερευνεί, μυρίζει, και έχει πολύ πλάκα όταν η υγρή μυτούλα ακουμπάει πάνω στο προσώπό μας!!!! θα δείς θα το καταυχαριστηθείς....δοκίμασε το!!!!!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:17, 09-03-07:

Καλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάθεις κάτι! Κι εμένα με δάγκωσε ο δικος μου πρόσφατα (μιλάμε για γερή δαγκωματιά και δεν είναι και γατάκι) αλλά δεν έπαθα τίποτα.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:21, 09-03-07:

Εμένα όποτε με δάγκωνε τον μάλωνα και μετά δάγκωνε με περισσότερη μανία! Τώρα τον πιάνω με το καλό ή απλά τον αγνοώ και δεν τον παίζω για λίγη ώρα και τα έχει κόψει τα πολλά-πολλά μόνο καμιά ξώφαλτση νυχιά και δαγκωνιά πάνω στο παιχνίδι. Βέβαια εγώ τον πήρα και μεγάλο κι έτσι τις κακές συνήθειες τις είχε ήδη αποκτήσει. Αυτό με τη μυτούλα το κάνουμε κι εμείς πολύ συχνά και του αρέσει πολύ. Ειδικά όταν έχω πιει μέντα ή όταν τρώω σοκολατάκια After Eight με μέντα, τρελλένεται! Έρχεται κοντά κολλάει τη μύτη του στη μύτη μου και αρχίζει και οσφρίζεται και γουργουρίζει. Έχει τρελλό γέλιο!!! Μάλλον η μέντα λειτουργεί ως catnip για τον δικό μου. Πάντως πραγματικά πρέπει να βάλεις προστατευρικό στο μπαλκόνι! Εμένα που είναι σχεδόν 13 μηνών και φοβάμαι μη σκαρφαλώσει και πέσει, πόσο μάλλον το γατάκι σου που είναι μωρό ακόμα....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:44, 09-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Εμένα όποτε με δάγκωνε τον μάλωνα και μετά δάγκωνε με περισσότερη μανία! Τώρα τον πιάνω με το καλό ή απλά τον αγνοώ και δεν τον παίζω για λίγη ώρα και τα έχει κόψει τα πολλά-πολλά μόνο καμιά ξώφαλτση νυχιά και δαγκωνιά πάνω στο παιχνίδι.
Θεωρώ κι εγώ αυτήν την αντιμετώπιση της Ασπασίας την πιο αποτελεσματική. Γενικά οταν βλέπουμε τα γατάκια μας σε κατασταση "λύσσας" το καλυτερο ειναι να τα αγνοουμε. Δεν ειναι καταλληλη ωρα για χαδακια και μαλωματα.

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 11:56, 09-03-07:

Όταν ήταν μικρούλα η δικιά μου έκανε ακριβώς τα ίδια με τον δικό σου. Οι δαγκωματιές και οι νυχιες και οι κλωτσιές με τα πίσω ποδαράκια είναι συνήθως παιχνίδι. Για αυτόν τον λόγο του έχω ένα "πετσέτα" αρκουδάκι μικρό και όποτε θέλει να παίξει του το δίνω στην αγκαλιά του και το γραπώνει, το κλωτσάει με τα πίσω ποδιά, το δαγκώνει με μανία και εγώ του το βουτάω, το ξαναγραπωνει. Όταν είμαι απασχολημένη, θα παίξει με το παιχνίδι του ή θα κάτσει στην γωνία του και θα γλύφει την γουνιτσα της ή θα κοιμηθεί.
Αλλά ΠΡΙΝ του το δώσω για μια βδομάδα του έλεγα συνεχεία "ΜΗ" για να καταλάβει ότι τα χεράκια μας δεν είναι παιχνίδι, την δεύτερη βδομάδα όταν πήγαινε να παίξει με τα χέρια μου, του έλεγα "ΜΗ" και του έδινα το αρκουδάκι το γράπωνε και έπαιζε μαζί του και δίπλα μου. Και τέλος την τρίτη βδομάδα όταν ήθελε να παίξει με τα χέρια μου, το σκεφτόταν και έπαιζε χωρίς να βγάλει νύχια :up: όταν θέλει να εκτονωθεί με νύχια πηγαίνει στο αρκουδάκι του από μόνο του.
Μέχρι σήμερα, παίζει μαζί μας με τα ποδαράκια του αλλά ΠΟΤΕ δεν έβγαλε νύχια. Βέβαια μερικές φορές μετά την στείρωση του έβγαζε νύχια, ίσως επειδή βγαίνει έξω και μάλλον έχει "κακές" παρέες γι αυτό ξεσπάει πάνω μας. Την μάλωσα αρκετές φόρες για να συμμαζευτεί και υπάκουσε, τώρα είναι η γατούλα που ήξερα και αγαπούσα. Καταλαβαίνει πολύ καλά, ότι κάτι κακό έκανε και δεν το ξανακάνει. Βέβαια η τακτική της Ασπασίας είναι η καλύτερη. Το κάνω και εγώ ΠΟΛΛΕΣ φόρες τον τελευταίο καιρό και δουλεύει μια χαρά! Αλλά ο δικός σου είναι ακόμα μικρούλης τρυφερότητες θέλει και να τον μαλώνεις όταν παει να κάνει κάτι που δεν θέλεις, π.χ. οι κουρτίνες. Ο καλύτερος τρόπος για να το μαλώνεις είναι να τον πιάνεις από τον σβέρκο και να ακουμπήσεις το κεφάλι του στο πάτωμα και να του πεις "ΜΗ" και μετά θα το αφήνεις να γλειφτεί για να ξαναβρεί την "αξιοπρέπεια" του. Μετά από π.χ. 10' να το πιάσεις και να το κατσιάσεις με όλη σου την αγάπη Για τις δαγκωματιές, ο καλύτερος τρόπος είναι να το δαγκώσεις και εσύ στο πόδι π.χ (όχι δυνατά ε! έτσι να νιώσει ότι δεν είναι ωραίο να σε δαγκώνουν). Εγώ το έκανα γιατί είχα κουραστεί από τις δαγκωματιές της, αποφάσισα να της δαγκώσω το πόδι της. Έπαθε βέβαια αμόκ αλλά το ξεπέρασε και δεν ξαναδαγκωσε. Μου κάνει δαγκωματακια παιχνιδιάρικα όχι δυνατές.
Όσο για τις δουλείες του σπιτιού. Εγώ την άφηνα ελεύθερη και συχνά - πυκνά την φώναζα και ερχόταν να μου κάνει παρέα. Όταν άπλωνα τα ρούχα, ερχόταν και με παρακολουθούσε, όταν τελείωνα έτρεχε και γράπωνε τα ποδιά μου και τότε έπαιζα μαζί του. Όταν σκούπιζα, σφουγγάριζα και ξεσκόνιζα πάντα ερχόταν και έπαιζε μαζί μου. Όταν μαγείρευα, καθόταν σε μια καρεκλά και με παρακολουθούσε. Ποτέ - ποτέ της έδινα μυτιές για να μην νιώθει παραμελημένη.
Όσο είναι μικρό μέχρι να γίνει 6 μηνών καλό είναι να του δίνεις την προσοχή σου όσο πιο πολύ μπορείς. Όταν έχει όρεξη για χαδάκια, που κάπου να του δίνεις και ένα πεταχτό φιλάκι πάνω στο κεφαλάκι του.
Για τα έπιπλα, καλό θα είναι να βάλεις ένα ΧΟΝΤΡΟ ριχταρι που να καλύπτει όλον τον καναπέ, έτσι μέχρι να μεγαλώσει και μπορεί να πηδάει. Θα σκαρφαλώνει πάνω στο χοντρό ριχταρι και όλα καλά. Το είχα πάρει από το ΙΚΕΑ και με έσωσε. Το Get - Off πάντως δεν έκανε τίποτα στην δικιά μου. Ίσως επειδή είναι συνεχεία έξω από το πρωί μέχρι το απόγευμα που γυρνάω από την δουλεία έχει μυρίσει τα ΠΑΝΤΑ και έχει συνηθίσει.
Μην ανησυχείς, θα ηρεμήσει και θα απολαβαίνετε μαζί τα παιχνιδάκια και τα χαδάκια. Αλλά να ξέρεις πως είναι και με τις ώρες τους τα γατάκια. Δεν θέλουν πάντα χαδάκια και παιχνίδια, γι αυτό όταν γίνεται αυτό καλό θα είναι να τα σεβόμαστε και να μην τα πολυζοριζουμε.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:56, 09-03-07:

Μια χαρά τα πας. Κατέβασε τις κουρτίνες, φόρα ολόσωμη φόρμα μέσα στο σπίτι (και του δύτη κάνει) και μην κοιμάσαι με τα μάτια κλειστά και όλα θα πάνε μια χαρά.Πλάκα κάνω χρειάζεστε και οι δύο χρόνο. Η δικιά μου η πείρα λέει ότι με τις γάτες, εσύ προσπαθείς να κρατήσεις τη καθημερινότητα σου σταθερή δίνοντας όμως χώρο και σ' αυτήν. Όσο και εαν σου φαίνεται περίεργο σε λίγο καιρό θα έχετε φτιάξει μια κοινή καθημερινότητα.Μόνο εάν σκοπεύεις να μένει αρκετή ώρα στο μπαλκόνι, αγόρασε πλέγμα και το καλύτερο είναι ή καλαμωτή που όσο είναι μικρή η γατούλα δύσκολα μπορεί να σκαρφαλώσει και είναι και ψηλή.Καλώς ήρθατε

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:10, 09-03-07:

Θα συμφωνήσω κι εγω με τους παραπάνω ψηφίζοντας την αδιαφορία όταν το παρακάνει στις γραντζουνιές. Εχοντας δοκιμάσει διαφορες τακτικες την βρήκα πιο αποδοτική σε όλα τα γατια. Μην ανησυχεις πάντως, ειναι μικρούλι και με την παροδο του χρόνου θα ηρεμήσει αρκετά.....
Δτο θεμα μπαλκονιού, πραγματι χρειαζεται αμεσα κάποιο πλέγμα, προκειμενου να αποφυγεις δυσαρεστα απρόοπτα ίσως μη αναστρέψιμα!!!
Καθε αρχη και δύσκολη αλλά η Νερίνα εχει δίκιο. Θα ανακαλύψετε από κοινού μια κοινή καθημερινότητα και όλα θα ειναι λιγότερο περίπλοκα τότε!!!
Να σου ζήσει το μικρουλι, πολύ όμορφο ειναι!!!

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring έγραψε στις 22:24, 09-03-07:

Σας ευχαριστώ πολύ νάστε καλά...διαβάζω συνέχεια τις οδηγίες σας... καλαμωτή ούτως ή άλλως θα χρειαστεί πάντως...όμως που μπορώ να βρω? Επίσης και πλαστικά για τις γλάστρες δεν ξέρω που θα βρώ...πάει στη γλάστρα όταν χτυπάει εκεί ήλιος...όταν είναι έξω...

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring έγραψε στις 22:28, 09-03-07:

Ξέχασα να σας πω ένα αστείο...κατεβάζω τα μανίκια πολύ κάτω και το άτιμο ψάχνει να βρει κρέας για να δαγκώσει ...μέγα σαρκοφάγο μιλάμε...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00440.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  530,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00450.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  449,9 KB  
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:32, 09-03-07:

Ξέχασα να σας πω ένα αστείο...κατεβάζω τα μανίκια πολύ κάτω και το άτιμο ψάχνει να βρει κρέας για να δαγκώσει ...μέγα σαρκοφάγο μιλάμε...
φτιαξε παιχνιδια που να του προσελκυουν την προσοχη κ οχι τα χερια σου να ειναι το ενδιαφερον

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 03:29, 10-03-07:

ειναι πανεμορφο !!παντως μην το μαθετε να δαγκωνει,γιατι η δικια μου που εμαθε τωρα δεν το κοβει με τιποτα

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 10:25, 10-03-07:

spring καλαμωτή μπορείς να βρεις στα μαγαζιά με είδη κήπου. Επίσης κοίτα και σε κανα praktiker αν έχει κοντά σου. Για το δάγκωμα...ότι είπαν τα κορίτσια. Αν μάθει από μικρή δεν θα το κόψει, οπότε απέγευγέ το απασχολώντας την με άλλα παιχνίδια. Ακόμα καλύτερα, πάρτης μια παρεούλα, ένα δεύτερο γατάκι!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 11:42, 10-03-07:

Για αρχή δώστης καπάκια απο μπουκάλια νερού και καλαμάκια. Πέταξε τα στο πάτωμα και άστην να παίξει. Όσο για τα μανίκια δεν πιάνει, άμα θέλουν ύφασμα πάνε στους καναπέδες και στις κουρτίνες, απο εσένα θέλουν "κρέας".Καλή σας μέραΥ.Γ. Εγώ smilies yok!!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:36, 10-03-07:

Καλε τι μεγα σαρκοφαγο αυτο ειναι να το πιεις στο ποτηρι! Ειναι κουκλακι καλε αυτο! Αχ κριμα μενεις αθηνα αν εμενες εδω θα ερχομουν να σου δειξω πρακτικα τι χριεαζεται. Απ οτι βλεπω μια χαρα αρχιζετε να τα πατε . Σιγα σιγα θα ηρεμησεις αλλα μη το πολυβγαζεις στο μπαλκονι. Για τις γλαστρες παρε πλαστικο δυχτιι απο καταστηματα με μπογιες για οικοδομες καλυτερα βαλε αυτο αντι καλαμωτη γιατι σκαρφαλωνουν και μπορει να πεσει. Και κυριως αστο ελευθερο στο σπιτι χωρις να του δινεις σημασια.

Παράθεση

lightpath

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lightpath
H lightpath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7(περίπου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

H lightpath έγραψε στις 16:29, 10-03-07:

Εγώ θα είμαι αντίθετη από όλους τους υπολοίπους spring και θα σου πω, επειδή ξέρω από γατιά έξω από το σπίτι, αν από μικρά είναι άγρια, σπάνια θα ημερεύσουν όταν είναι μεγάλα. Αν το μικρό γρατζουνάει όπως λες και είναι εχθρικό, αν πας να το πιάσεις, θα γίνει ακόμα πιο απόμακρο από τον φόβο του. Καλό είναι σε ένα τέτοιο γατάκι να του είχες για παρεούλα μία άλλη γάτα και σιγά σιγά να το προσεγγίσεις μέσω της άλλης γάτας. Στο λέω, γιατί έχω κι εγώ ένα γατάκι που δεν μπορούσα με τίποτα να το πιάσω, και φυσικά, δεν μπορώ να το αγαπήσω το ίδιο με τ'άλλα που είχα. Δεν είναι όλες οι γάτες καλές! Ας τ'ακούσω εδώ. Σιγά σιγά με υπομονή, βλέπει ότι δεν είμαι εχθρός και από μόνο του ξεθαρεύει! Βλέποντάς με να αγαπάω τα άλλα σκυλιά. Τέλος, ένα πολύ σημαντικό, είναι να το προσεγγίσεις μέσω της τροφής, θα δεις ότι είναι ένας πολύ καλός σύμμαχος

Παράθεση

kony

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kony
H kony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H kony έγραψε στις 19:31, 10-03-07:

Έχω κι εγώ ένα γατί παρόμοιο με το δικό σου. Την είχα πάρει τον Μάρτιο του 2006, ήταν τότε μόλις 1 μήνα.. Ενώ την μεγαλώσαμε με το μπιμπερό και δεν είχε καμμιά κακή εμπειρία είχε κι αυτή ιδιαίτερη συμπάθεια στα χέρια μας (ακόμα έχω σημάδια από εκείνη την περίοδο..) Όταν είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο μας για το τι πρέπει να κάνω μου είχε πει ότι αν δεν τα πάμε καλά ίσως πρέπει να την δώσω πίσω από εκεί που την πήρα. Δεν υπήρξε όμως ποτέ τέτοιο θέμα.. Τώρα είναι 1 έτους και έχει ηρεμήσει πολύ, βέβαια η αλήθεια είναι ότι συνεχίζει να είναι ατίθαση, δεν επιτίθεται όμως ποτέ χωρίς λόγο και δεν έχει κάνει ποτέ καμμιά ζημιά στο σπίτι... Νομίζω πως πέρασε μια περίοδο που τέσταρε τις δυνατότητες της και στην συνέχεια μεγαλώνοντας ηρέμησε..Νομίζω πως κάθε ζώο έχει τον χαρακτήρα του (ο οποίος δεν αλλάζει και πολύ με την πάροδο του χρόνου) μαθαίνει όμως και πολλά από την συμπεριφορά του ιδιοκτήτη (..) του, οπότε αν έχεις μια ήρεμη και σταθερή συμπεριφορά θα μπορέσεις να έχεις και ένα ήρεμο και ισορροπημένο ζώο.. Διαφωνώ βέβαια κάθετα με το γεγονός ότι κλείνεις ένα τόσο νεαρό γατί στο μπαλκόνι.. Σ'αυτή την ηλικία το μόνο που θέλουν είναι συντροφιά και χάδια!

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring έγραψε στις 20:41, 10-03-07:

Φίλες μου μαθαίνω τον εαυτό μου με τον Μπιάνκο... Στον άντρα μου είναι πολύ πιο ήρεμο...όταν πάει να τον δαγκώσει, εκείνος τον αποφεύγει ήρεμα...και το παράδοξο είναι ότι όταν είναι μέσα πάει σε κείνον πιο πολύ...εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ όταν τον βλέπω τον Μπιάνκο, με πιάνει λύσσα κακιά.. . του βουτάω το κεφάλι με κεφαλοκλείδωμα, τον βουτάω απ την πλατούλα, και κείνος φυσικά δαγκώνει και κλωτσάει με χέρια και πόδια που σημειωτέον ότι τα νυχάκια τα μαζεύει τελευταία...δεν μπορώ να αντισταθώ βρε παιδιά ...θέλω να το φάω απ τα χάδια...
λέτε αν ηρεμήσω να σταματήσει να με γδέρνει?

υ.γ. είμαι σίγουρη ότι θα με κράξετε πάλι αλλά θα έχετε δίκιο

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:38, 10-03-07:

Καλα κοπελα μου,... και μετα αναρωτιομαστε γιατι ειναι ετσι το γατι... !Τι θα γινει δηλαδη θα το λεμε αυτο, το κακο της υποθεσης, και εσυ θα βγαινεις λαδι ενω του κανεις κεφαλοκλειδωματα και θες να τον φας? Ημαρτον! Αυτα κατακτιονται σιγα σιγα προωτα πρεπει να σταθεις καλη μαμα να αισθανθει ηρεμο κι οχι οτι θελουν να το μασουλησουν μολις το βλεπουν και μετα ...απο κανενα διμηνο που θα σ'εμπιστευτει.. ε τοτε το τρως και λιγο, συμβολικα εννωω! Αλλιως ειναι λιγο σαν βιασμος καλα καλα δεν σε ξερει κι εσυ φερεσαι σαν να στε χρονια μαζι.

Cool down παψε τα βουτηματα, κανε υπομονη, τρωγε καλα και θα ρθει η ωρα που θα σε ψοφησει κι αυτο στα χαδια.

Ιστορια: Ο ζυμωνουλης μου χε κανει στην αρχη γρατσουνιες να μεγαλες κι αυτος ηταν για φαγωμα αλλα συγκρατιομουνα δαγωνε γρατσουνουσε απ ολα δαντελλα μ εκανε . Σιγα σιγα τον κρατουσα πιο πολυ και οταν με δαγκωνε του ριχνα μια ελαφρι στο ποπουδακι αλλα οταν το κανε ελαφρα δεν το εκανα αλλα τον κρατουσα συμμαζεμενο και του εδινα φιλακι.. Σιγα σιγα αρχισε η γρατσουνια να γινεται χωρις νυχι απλα σαν οριοθετηση και τα ορια του αυξηθηκαν σε αγγαλια και ακομη τωρα καθεται να τον χαιδεψω και κατωω χωρις να γυρισε αναποδα και να επιτεθει.Τωρα πια δοκιμασαμε ακομακαι να κοιμηθουμε διπλα διπλα και χαιρεται να τον περνω αγγαλια και να τον τρελαινω στο χαδι και το φιλι μαλιστα ο κατεργαρακος αν δε το κανω τα ζηταει κιολα.

Γι αυτο σου λεω αυτα κατακτιουνται αν δεν φοβηθεις ακομα και στο πιο ατιθασο γατιακομα και μεγαλο να το παρεις οπως ο ζυμωνουλης. Απλα θα ελενχεις τον εαυτο σου και θα προσπαθεις να καταλαβαινεις αυτο.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 00:25, 11-03-07:

Spring αν σ έπαιρνε κάποιος στο σπίτι του, ας πούμε για να σε βοηθήσει σε οτιδήποτε, και από αγάπη (δεν λέω ερωτική) σε βούταγε όπως εσύ το γατάκι πως θα ένιωθες; Δεν θα ένιωθες ότι παραβιάζει το συναισθηματικό σου κόσμο και δεν νοιάζεται αν εσύ μπορείς ή όχι να δεχτείς αυτά που σου δίνει και να ανταποκριθείς; Δεν θα ήθελες ένα διάστημα μέχρι να νιώσεις ότι μπορείς να δεχτείς τα αγγίγματα του; Στα οποία αγγίγματα και αγκαλιάσματα μπορεί να έχεις και κάποια όρια, δεν θα θύμωνες που δεν τα σέβεται;

Παράθεση

spring

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H spring έγραψε στις 01:44, 11-03-07:

Ναι βρε παιδιά έχετε δίκιο τώρα που το σκέφτομαι, απλά όταν είσαι καινούργιος σε τέτοιες περιπτώσεις, λες θα πάρω ένα γατάκι επειδή μ'αρέσει, αλλά δεν σκέφτεσαι ότι είναι κι αυτό ζωντανό πλάσμα κι αυτό και πρέπει να το σεβαστείς...εγώ ούτε καν πήγαινε ο νους μου ότι γιαυτό με δάγκωνε...θα αλλάξω ταχτική...άλλαξα ήδη...
καλά...αν αποδειχθεί κάτι τέτοιο, θα σας χρωστάω μεγάλη χάρη...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:00, 11-03-07:

αποδειχτηκε ηδη βρε

Παράθεση

el_ship (Elina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη el_ship
H Elina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1 δική μου,1 "κοινόχρηστη"-lol και αδεσποτάκια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H el_ship έγραψε στις 16:10, 23-08-07:

Κατ'αρχήν καλησπέρα!Βρήκα το site τυχαία και σκεφτηκα ότι είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για λίγη ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων...
Το γατί που βλέπετε στη φωτό που επέλεξα σαν avatar μου χαρίστηκε πριν από 3,5 μήνες περίπου.Είναι κλασικό κεραμιδογατάκι με ό,τι συνεπάγεται αυτό και θα έλεγα ότι έχει τα χαρκτηριστικά της φυλής του σε μάλλον υπερθετικό βαθμό...Η δική μου εμπειρία με τα ζώα είναι μηδενική και αυτό υποθέτω ότι κάνει τα πράγματα χειρότερα...Το πρόβλημα είναι η ζωηρότητά του!Μιλάμε για απίστευτη ζωηρότητα,ζημιές,νεύρα και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.Δαγκώνει, γρατζουνά,δεν ανέχεται χάδια,απαιτεί συνεχώς και κάνει απίστευτη φασαρία...ένα σπίτι άνω κάτω!Το πρόγραμμά μου δυστυχώς είναι πολύ φορτωμένο και αναγκαζομαι να την αφήνω μόνη στο σπίτι.Καταλαβαίνετε τι βρίσκω όταν γυρίζω...Ξέρω πως αυτό ίσως για σας να μην αποτελεί πρόβλημα.Για μένα όμως είναι μεγάλο.Δεν μπορώ να απολαύσω την παρέα της ως κατοικίδιο αλλά απ την άλληδε θέλω να τη δωσω κάπου...Όποιος έχει καμιά χρήσιμη συμβουλή,ας τη δώσει...

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 16:51, 23-08-07:

καταρχάς ψυχραιμία, αν καταλαβα καλά πρόκειται για γατούλα 4 περίπου μηνών...είναι στην "τρέλλα" της επάνω...ίσως επειδή λείπεις αρκετά από το σπίτι να έχετε αποξενωθεί λίγο...παίρνε την λίγο αγκαλιά (έστω και με το ζόρι στην αρχή) και αφιέρωσε 10 λεπτάκια την ημέρα χρόνο για παιχνίδι(πέτα ένα μπαλάκι αυτό αρκεί). δεν θα σταματήσει να είναι ζωηρή αλλά αν εξουθενώνεται με το παιχνίδι θα κοιμάται και αρκετά, όπως το έχει ανάγκη σαν μωράκι που είναι ακόμη..επίσης αν έχει την πολυτέλεια, μπορείς να την περιορίζεις σε ένα δωμάτιο που δεν σου κάνει τόσες ζημιές όταν λείπεις με αρκετά δικά της παιχνιδάκια ...νομίζω ότι αυτό που χρειάζεται είναι λίγος χρόνος μαζί της...και εγω στην αρχή με τον Τσε, (τον μεγάλο γατούλη στο Αβαταρ) δεν είχαμε δεθει τόσο πολύ, τον αισθανόμουν ξένο γατί, μετά το 5ο μήνα όμως μου αρχισε τις τρυφεράδες...υπομονή λίγο...α και μην ξεχνάς με την στείρωση γύρω στον 6-7ο μήνα θα γίνει και πιο χαδιάρα..

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 16:53, 23-08-07:

Πρώτα απ' όλα καλωσόρισες στο κλαμπ των δαιμονισμένων, πίστεψε με υποφέρουμε πολλοί από γατάκια με τέτοιο ταμπεραμέντο. Αν κρίνω από τη φωτογραφία το γατάκι όταν ήρθε σπίτι σου πρέπει να ήταν πολύ πολύ μικρό (σίγουρα κάτω των 2 μηνών) και όπως όλα τα γατάκια που μεγάλωσαν χωρίς αδερφάκια και μαμά να τα συνετίζουν, το γατάκι σου δεν έχει όρια! Πρέπει δλδ να καταλάβεις ότι η βασική αιτία αυτής της συμπεριφοράς δεν είναι η φυλή του γατιού αλλά ότι δεν κοινωνικοποιήθηκε σωστά, δεν του έμαθε δλδ κανείς ότι πρέπει να παίζει χωρίς να δαγκώνει και να γρατζουνάει γιατί αυτό πονάει! Όσο για τις καταστροφές στο σπίτι και περσικό νωχελικό γάτο να υιοθετούσες αν ήταν 3 μηνών και τον άφηνες μόνο του πολλές ώρες, παρόμοια κατάσταση θα έβρισκες. Σ' αυτή την ηλικία, όπως προείπα, είναι δαιμονισμένα!!
Τώρα συμβουλές από ομοιοπαθούσα: χρησιμοποιήσε κάτι αποτελεσματικό για να αποθαρρύνεις την επιθετικότητα του (δαγκωνιές, γρατσουνιές), μια επιλογή είναι σπρέυ με νερό, άλλη να το πιάνεις από το σβέρκο, όπως θα έκανε η μαμά του, και να το κρατάς κολλημένο στο πάτωμα για μερικά δευτερόλεπτα λέγοντας "μη" κτλ, η λύση που δούλεψε για μένα είναι τενεκεδάκι αναψυκτικού με αρκετά κέρματα μέσα, το οποίο κουνάω κάθε φορά που κάνει κάτι πολύ κακό (πχ δαγκώνει). Για να μειώσεις τις απώλειες μέσα στο σπίτι αγόρασε του ονυχοδρόμιο, ή δεντράκι για να ξύνει τα νύχια, πάρε το ειδικό σπρέυ stay off και ψέκασε καναπέδες, κουρτίνες κτλ και άφηνε του την ώρα που λείπεις πολλά παιχνίδια να ασχολείται, με τα οποία μπορεί να παίζει μόνο του (πχ μπαλίτσες στο πάτωμα, ποντικάκια που κρέμονται κρεμασμένα στα χερούλια της πόρτας, ένα άδειο χαρτόκουτο με μερικά σκισμένα φύλλα εφημερίδας-για να μπαίνει και και να τα ξεσκίζει εντελώς, παλιές κάλτσες που δεν θέλεις πια και γενικά ότι μπορεί να το κρατήσει απασχολημένο).
Τώρα το πιο δύσκολο είναι να μεταμορφώσεις ένα τέτοιο αγριμάκι σε γατί που χαϊδεύεται... Το σχέδιο έχει ως εξής: τις ώρες που ξεχειλίζει από ενέργεια πχ μόλις μπεις εσύ στο σπίτι, το βράδυ πριν τον ύπνο ή απλά όταν το βλέπεις να τρέχει πάνω κάτω σαν μανιασμένο, παίζε μαζί του όσο μπορείς (προσοχή δεν του δίνουμε να δαγκώνει δάχτυλα χεριών, ποδιών κτλ και δεν παίζουμε άγρια), το πιο εκπαιδευτικό και εξαντλητικό γι αυτό παιχνίδι είναι να κυνηγάει ένα παιχνιδάκι που κρέμεται (σε σκοινί, λουρί, κορδόνι ή ό,τι άλλο βρεις), το οποίο εσύ σέρνεις πέρα δώθε μέσα στο σπίτι. Όταν εξαντληθεί αρκετά (ξέρω δε συμβαίνει συχνά...), βάλε του να φάει, άσε το να γλειφτεί γιατί έτσι ηρεμεί και όταν το βλέπεις να αρχίσει να παραγέρνει έτοιμο να κοιμηθεί άρχισε την χαδοθεραπεία. Πρώτα για μικρά χρονικά διαστήματα σε σημεία που δεν το ερεθίζουν (πχ πίσω από το κεφαλί, κάτω από το πηγούνι κτλ- η κοιλιά είναι απαγορευμένη ζώνη ακόμη και για τα πιο μαμούχαλα γατιά). Αν γυρίσει να σε γρατσουνίσει ή να σε δαγκώσει, το μαλώνεις και φεύγεις μακριά (οι γάτες γενικά θέλουν να είναι το επίκεντρο της προσοχής και πολύ τις πειράζει να σταματήσεις ξαφνικά να τους δίνεις σημασία). Μετά σιγά σιγά όταν βελτιωθεί λίγο, μπορείς να το χαϊδεύεις περισσότερη ώρα ή και να δοκιμάσεις να το βάζεις στα πόδια σου την ώρα που είναι αποκοιμισμένο. Σε κάθε περίπτωση να θυμάσαι ότι πολλές γάτες την ώρα που τις χαϊδεύεις νοιώθουν υπερένταση και μπορεί ξαφνικά να γίνουν επιθετικές, μάθε να αναγνωρίζεις πότε αγγίζεις τα όρια του βλέποντας τα προειδοποιητικά σημάδια (πχ ουρά που κινείται νευρικά, βλέμμα που κοιτάζει επιθετικά το χέρι σου κτλ).
Αυτά για την ώρα. Θαύματα δε γίνονται αλλά με πολύ υπομονή και αγάπη μπορείς να κάνεις τη σχέση σας πολύ καλύτερη και να μάθεις να απολαμβάνεις την παρέα της γατούλας σου.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 17:14, 23-08-07:

Kαλωσόρισες!
Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που έγραψε πιο πάνω η marigo173 (φοβερές συμβουλές Μαριγώ!), απλά αφού όπως γράφεις, δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία, να επισκεφτείς το site www.ailouros.gr, το οποίο διαθέτει χρήσιμες πληροφορίες για να γνωρίσουμε καλύτερα τα γατόνια.
Υπομονή θα μεγαλώσει! Πάντως είναι τέλειο στο avatar!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:17, 23-08-07:

Ναι, το καταλαβαίνεις με τη μία ότι αυτό το γατί δεν αστειεύεται.
El_ship, καλώς ήρθες κι από μένα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 17:23, 23-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ναι, το καταλαβαίνεις με τη μία ότι αυτό το γατί δεν αστειεύεται.
.
Oντως! Αλλά γενικά τα μικρά έτσι είναι! Απλά η συγκεκριμένη γατούλα, μάλλον βγάζει όλη της την ενέργεια τις λίγες ώρες που έχει ανθρώπινη παρέα.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:35, 24-08-07:

Καλως ορισες κι απο εμενα!!!
Νομιζω με καλυψανε μια χαρα οσα σου ειπανε οποτε δεν εχω να προσθεσω πολλα. Υπομονη και να εισαι βεβαιη πως το γατακι θα ηρεμησει πολυ μεγαλωνοντας. Μην απογοητευεσαι
Πανεμορφο ειναι :up::up:

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 03:33, 24-08-07:

El_ship, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το πανέμορφο γατάκι σου!
Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Μαριγώ. Όταν πήρα το 2 μηνών περίπου γατάκι μου από μία αυλή όπου είχε μεγαλώσει με τους γονείς του και άλλες 15 γάτες συγγενείς του, δε μας άφηνε καν να το πλησιάσουμε - μηδέν κοινωνικοποίηση με ανθρώπους.. Κι όμως, όσο περνούσαν οι μέρες, εξημερωνόταν, και μάλιστα θυμάμαι τις πρώτες μέρες το έπαιρνα σχεδόν με το ζόρι αγκαλιά για χάδια - κάτω από συνθήκες "σβερκώματος"!
Να θυμάσαι ότι πρέπει να ασχολείσαι αρκετά μαζί του, όποτε έχεις χρόνο, ακόμη και μισή ώρα τη μέρα. Να το εκπαιδεύεις με τακτικές σίγουρα όχι τιμωρητικές και εκδικητικές (γιατί έτσι θα σε μισήσει). Πιστεύω πως το μπουγέλωμα που περιγράφουν πολλοί σα μέθοδο όταν σε δαγκώνει ή γρατσουνάει έπιπλα είναι απαράδεκτο - γιατί δεν καταλαβαίνει πως το μπουγελώνεις γι'αυτο το λόγο, τρομάζει και σε φοβάται.
Τη γάτα σου πρέπει να την κερδίσεις με την αγάπη σου, να κερδίσεις το σεβασμό και την αγάπη της και όχι το φόβο της και την απέχθειά της.
Εγώ αυτό που κάνω όταν παίζουμε και με δαγκώνει πολύ είναι να τη φυσάω στο μουτράκι, ή να την σπρώχνω απαλά παραπέρα σταματώντας το παιχνίδι. Ακόμη κι αν της φωνάξω, φεύγει μόνη της και το σταματάει. Και μετά από μετρημένα κάθε φορά δευτερόλεπτα έρχεται πίσω στην αγκαλιά μου για χάδια μετανιωμένη..
Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να ψεκάζεις κάποια σημεία ή να της δίνεις να μυρίσει ένα μπουκάλι που υπάρχει στα pet shop και λέγεται σπρέι εκπαίδευσης. Έχει πολύ δυσάρεστη μυρωδιά για τα γατάκια.
Αυτά από μένα!
Καλή εξημέρωση και όλα θα πάνε καλά

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 08:50, 24-08-07:

Συμφωνω κι εγω με τους προλαλησαντες.Ειδικα για το οτι φταιει το οτι εφυγε μικρο απο τη μαμα του.ΤΗ μαμα του γατου που εχω τωρα την ειχα βρει νεογεννητη και τη μεγαλωσα εγω και ειχε γινει το πιο απαιτητικο και δυστροπο γατι που ειχα δει.Ισως να εφταιγα κι εγω δεν ξερω.Ουτε χαδια ηθελε,γρατσουνουσε,αγκαλιες με τιποτα,δε σταματουσε να νιαουριζει αν δε γινοταν το δικο της,αλλα την αγαπουσαμε ολοι στο σπιτι.Επισης ηθελε παντα την παρεα μου,οταν διαβαζα καθοταν διπλα μου,κοιμοταν διπλα μου,μονο να την ακουμπαμε δεν ηθελε.Πρεπει να του βαλεις εσυ λιγα ορια γιατι αλλιως θα γινει σαν τη δικια μου.Δεν ειναι οτι δε σου προσφερουν συντροφια αλλα τωρα που εχω το παιδακι της που ειναι το πιο τρυφερο του κοσμου βλεπω οτι ειναι αλλιως οι τρυφερες γατουλες.Ελπιζω να γινει και το δικο σου ετσι...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:26, 24-08-07:

Καλως ήρθες! Καταλαβαίνω το δράμα σου. Κι οδικός μου είναι ένας μικρός σατανάς, απλά εκεί που το δικό σου μοιάζει με μαφιόζο (σαν το Νονό κάθεται στη φωτογραφία! ), ο δικός μου είναι σίριαλ κίλερ.

Παρόλο που κι εμένα με κάλυψαν οι προηγούμενες συμβουλές θέλω να πω τα εξής.
Πάντα εξαρτάται και απο το ζώο, Κάθε γάτα έχει δικό της χαρακτήρα, οπότε πρέπει να προσπαθήσεις να καταλάωβεις τα χούγια του και τι το ενοχλεί. Αλλά είνια μικρή ακόμα οπότε έχεις πολλά περιθώρια διαπαιδαγώγησης.
Το παιχνίδι, ναι, είναι αλάνθαστη μέθοδος. Δεν χρειάζεται πολύ ώρα. Πέτα του κανένα μπαλάκι να κινηγάει, καμιά κορδέλα, οτιδήποτε το διασκεδάζει. Απο τη μία θα κουράζεται και θα κοιμάται, απο την άλλη θα δεθεί μαζί σου.
Και εγώ είμαι κατά της τιμωρίας. Στο δικό μου γάτο, που είναι παρανοϊκός, ακόμα και οι δυνατές φωνές και το ψέκασμα με νερό τον έκαναν πολύ πιο επιθετικό. Νομίζω οτι οι περισσότερες γάτες είναι πολύ περήφανες για να ανεχτούν εκφοβισμό. Οπότε δοκίμασε ήπιες τιμωρίες και γενικά επιβράβευση οταν κάνει κάτι καλό.
Για τα χάδια, δυστυχώς δεν τα θέλουν το ίδιο όλεςοι γάτες. Το θέμα ειναι, αυτό δε φοβάται και δεν ανέχεται καθόλου να το πιάνεις ή απλά την ενοχλεί να την χαϊδεύεις; Στην πρώτη περίπτωση θέλει σιγά σιγά, όπως είπαν οι προηγούμενες, στη δεύτερη πρέπει να περιορίζεσαι μέχρι εκεί που θέλει. Σημεία που τους αρέσουν είναι όντως το κεφάλι, πίσω απο τα αυτιά και κάτω απο το λαιμό. Και μην το παρακάνεις, οι περισσότερες γάτες αν βαρεθούν τα χάδια μπορεί να δαγκώσουν προειδοποιητικά για να τις αφήσεις.
Πάντως είναι μικρό ακόμα. Σε μερικούς μήνες θα ηρεμήσει πάρα πολύ, μην απελπίζεσαι! Απλα φρόντιζε να μην αποξενωθείς μαζί του. Γι'αυτην είσαι η μαμά της!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:32, 24-08-07:

el_ship καλωσήρθες!
Στα εξαιρετικά χρήσιμα που σου είπαν οι προλαλήσασες, έχω να προσθέσω μόνο μία συμβουλή (μπορεί να σου ακουστεί λίγο ακραία, ειδικά αφού γράφεις ότι δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με ζώα, αλλά είναι δοκιμασμένη και σίγουρη):
Κάντα δύο!! (ναι, τα γατάκια)
Ο επιπλέον κόπος από την πλευρά σου είναι σχεδόν αμελητέος, τα οφέλη όμως πολλά: όταν είναι δύο μαζί σε τόσο μικρή ηλικία "εκπαιδεύουν" το ένα το άλλο και κοινωνικοποιούνται πολύ καλύτερα. Επιπλέον, θα λυσσάνε παίζοντας όλη μέρα, έτσι ώστε όταν επιστρέφεις στο σπίτι θα τα βρίσκεις εξαντλημένα και πολύ πιο δεκτικά σε χάδια...
Σκέψου το!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 10:45, 24-08-07:

Ωχ, ναι αυτό είναι όντως καλή ιδέα!!
Τόσο μικρά δεν θα έχουν πρόβλημα και θα βάζει το ένα όρια στο άλλο. Άσε που δεν θα βαριούνται όταν λείπεις και θα είναι και λιγότερο νευρικά.
Πάντως el_ship αν έχεις και καμιά άλλη φωτογραφία της μικρής βάλε να δούμε. Με έχει γοητεύσει!

Παράθεση

el_ship (Elina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη el_ship
H Elina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (1 δική μου,1 "κοινόχρηστη"-lol και αδεσποτάκια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H el_ship έγραψε στις 17:12, 29-08-07:

Παιδιά δεν ξέρω τι να πω!Με σκλαβώσατε με την ανταπόκρισή σας.Σας ευχαριστώ πολύ όλους!Ευτυχώς δεν έχω μόνο εγώ ένα μικρό σατανά σπίτι μου!...Η μικρή βελζεβούλα ήρθε σπίτι σε ηλικία μόλις 29 ημερών και λόγω της απειρίας μου πελάγωσα.Τη μαμά της είχε βρει ο φίλος μου βαριά χτυπημένη σε ηλικία 2 μηνών και τα γεννητούρια μετά από 5 μήνες μας ξάφνιασαν...Γι αυτό και το σκατούλι της φωτογραφίας έχει μεγάλη συναισθηματική αξία...
οι συμβουλές σας μου άνοιξαν τα μάτια!Ευχαριστώ και πάλι...

Υ.Γ.: η παρομοίωση με το "νονό" ήταν άπαιχτη!!!

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 17:20, 29-08-07:

Απλά μην αγχώνεσαι. Σκέψου ότι ειναι σαν παιδάκι ακόμα και είναι μουρλή. Οι περισσότερες γάτες όταν μεγαλώσουν ηρεμούν πολύ. Καταρχάς σκέψου ότι περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας κοιμισμένες! Το σημαντικό είναι να αποκτήσεις στενή σχέση μαζί της, να σε αγαπάει και να σε σέβεται και όχι να σε φοβάται. Και πάλι, σαν τα παιδιά δηλαδή.
Βέβαια, όπως έχω ήδη πει, η δικιά σου περίπτωση είναι δύσκολη... Είπαμε, η φωτογραφία μιλάει από μόνη της...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους