Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,151 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 163 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λοιμώδης περιτονίτιδα της γάτας

Irinio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irinio
H Irinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Irinio έγραψε στις 00:06, 07-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Λοιπόν επειδή και η δική μου γατούλα είναι φορέας της ίδιας νόσου (η οποία μαζί με το aids της γάτας και την ιογενή λευχαιμία, αποτελούν θανατηφόρα νοσήματα), όταν το έμαθα( από σχετική εξετάση αίματος που έκανε) μετά το αρχικό σοκ, άρχισα να ενημερώνομαι από όσες περισσότερες πηγές μπορούσα, ό,τι άρθρο εύρισκα το διάβαζα, καθώς και από εμπειρίες από μέλη μας μαζί με ό,τι σχετικό θέμα που έχει το
My Cat, ( όπως π.χ. αυτό και αυτό ). Και φυσικά και την κτηνίατρο που κάθησε και μου εξήγησε όλα τα πώς και τα γιατί.
Μια γενική ιδέα μπορείς άμεσα να έχεις αν διάβασες το ποστ# 161 που έχει αναρτήσει η Πουπουλίνα στο παρόν θέμα.
Θα σου έλεγα λοιπόν οτι ο δείκτης δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία, μπορεί αυτός να αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες διαβίωσης της γάτας (στρες και κατάσταση ανοσοποιητικού), υπήρξαν γατιά με χαμηλό δείκτη που κατέληξαν και άλλα με υψηλό που ουδέποτε εμφάνισαν τη νόσο.
Όμως μεγάλη σημασία παίζουν οι συνθήκες διαβίωσης.
Κανόνας no. 1 ο οποίος παίζει καθοριστική σημασία είναι η καλή ζωή. Που σημαίνει οτι αν είναι αδέσποτο και τριγυρίζει στους δρόμους δεν έχει πολλές πιθανότητες να ζήσει αρκετά χρόνια, γιατί΄ακόμα κι αν ταίζεται, αντιμετωπίζει περισσότερο στρες (για ευνόητους λόγους) από ένα γατί που ζει προστατευμένο μέσα στη θαλπωρή ενός σπιτιού.
Χρειάζεται καλής ποιότητας τροφή, καθαριότητα, όσο το δυνατό λιγότερη ταλαιπωρία, να κάνει όλα τα ενδεδειγμένα εμβόλια (εκτός από αυτό για τη λοιμώδη περιτονίτιδα που υπάρχει, αλλά δεν έχει νόημα αν είναι ήδη φορέας αφ'ενός και αφ'ετέρου δεν είναι αποδεδειμένη 100% η αποτελεσματικότητά του).
Επίσης σημαντικό, να μην έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες. Η συγκατοίκηση ευνοεί την πιθανότητα εκδήλωσης της νόσου καθώς και τη μετάδοση και στα υγιή γατιά, η οποία γίνεται μέσω των υγρών της γάτας (ούρα και σάλια που μολύνουν αμμολεκάνες και κοινά δοχεία φαγητού).
Το οτι είναι φορέας βέβαια δεν σημαίνει οτι απαραίτητα θα νοσήσει. Σημαίνει μόνο οτι κάποια στιγμή ήρθε σε επαφή με τον εν λόγω ιό και ανέπτυξε αντισώματα. Ένα γατί-φορέας όμως μπορεί κάλλιστα να μετατρέψει και άλλο γατί σε φορέα αν μοιράζονται τους ίδιους χώρους.
Άλλος τρόπος είναι η "κάθετη" μετάδοση του ιού (δηλαδή η μάνα-γάτα να το περάσει στα μωρά από τη γέννα).
Εσύ απλά να έχεις το νου σου να κρατάς το ανοσοποιητικό της σύστημα όσο το δυνατό πιο ενδυναμωμένο (εν ανάγκη κατά περιόδους με ορισμένες βιταμίνες που θα το ενισχύσουν), να αποφεύγεις την επαφή του μικρού με άλλα γατιά και αν εκδηλωθεί κάποιο πρόβλημα υγείας (π.χ. διαρκές φτάρνισμα, συνάχι κλπ) να μην καθυστερήσεις να πας το γατί στον κτηνίατρο. Γιατί οι πιθανότητες αν είναι στην αρχή να το καταπολεμήσει τη λοίμωξη με αντιβιοτικά και να θεραπευτούν τα συμπτώματα είναι σημαντικές. Αλλά θα παραμείνει φορέας για όλη του τη ζωή και γι αυτό θα πρέπει να υπάρχει επαγρύπνηση από μέρους σου.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, να μην εκδηλωθεί ποτέ η ασθένεια και να χαίρεσαι και τα δυο τους για πολλά πολλά χρόνια
Σας υπέρ ευχαριστώ για την συμβουλή! Ο Αναστάσιος ζει μόνο στο σπίτι με όλα τα απαραίτητα. Στειρωμενος, τρώει royal canin Για στειρωμένα γατάκια κ δίνω κ βιταμίνες(vmp ) .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irinio : 07-06-15 στις 08:17.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:43, 07-06-15:

Θα σου συνιστούσα επίσης τη "VetoMune", που μου την έχει συστήσει η δική μας κτηνίατρος (ρώτα και τον γιατρό σας σχετικά, αν μπορείς να του δίνεις). Πρόκειται για μονοδόσεις παστούλας σε κάψουλες, σε συσκευασία των 60. Τις 30 τις παίρνει καθημερινά επί 1 μήνα την άνοιξη και τις υπόλοιπες 30, αντίστοιχα το φθινόπωρο (κι αυτό γιατί είναι οι εποχές που το ανοσοποιητικό τους σύστημα λόγω αλλαγής καιρού γίνεται κάπως πιο ευάλωτο). Παίρνεις την κάψουλα, στρίβεις/αποκολλάς το καπάκι και με πίεση αδειάζεις το περιεχόμενο αναμειγνύοντάς το με το φαγητό του. Μπορεί να το γλέψει και σε κουταλάκι, αλλά η δική μου δεν το δέχεται σκέτο.
Πρόκεται για σύμπλεγμα βιταμινών που ενισχύουν το ανοσοποιητικό.
Τα αρνητικά σημεία είναι η κάπως αλμυρή τιμή και το οτι δεν το βρίσκεις εύκολα σε όλα τα φαρμακεία (το προμηθεύομαι από το κτηνιατρείο).

Royal Cannin Sterilized είναι η βασική τροφή και για τη δική μου, συμπληρωματικά Happy Cat για στειρωμένα επίσης (που είναι πρωτεινούχα) αλλά και κονσερβούλες (αυτές βοηθούν ιδιαίτερα τα αρσενικά γατιά ώστε αργότερα να μην έχουν προβλήματα με το το ουροποιητικό).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irinio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irinio
H Irinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Irinio έγραψε στις 08:31, 07-06-15:

Θα σου συνιστούσα επίσης τη "VetoMune", που μου την έχει συστήσει η δική μας κτηνίατρος (ρώτα και τον γιατρό σας σχετικά, αν μπορείς να του δίνεις). Πρόκειται για μονοδόσεις παστούλας σε κάψουλες, σε συσκευασία των 60. Τις 30 τις παίρνει καθημερινά επί 1 μήνα την άνοιξη και τις υπόλοιπες 30, αντίστοιχα το φθινόπωρο (κι αυτό γιατί είναι οι εποχές που το ανοσοποιητικό τους σύστημα λόγω αλλαγής καιρού γίνεται κάπως πιο ευάλωτο). Παίρνεις την κάψουλα, στρίβεις/αποκολλάς το καπάκι και με πίεση αδειάζεις το περιεχόμενο αναμειγνύοντάς το με το φαγητό του. Μπορεί να το γλέψει και σε κουταλάκι, αλλά η δική μου δεν το δέχεται σκέτο.
Πρόκεται για σύμπλεγμα βιταμινών που ενισχύουν το ανοσοποιητικό.
Τα αρνητικά σημεία είναι η κάπως αλμυρή τιμή και το οτι δεν το βρίσκεις εύκολα σε όλα τα φαρμακεία (το προμηθεύομαι από το κτηνιατρείο).

Royal Cannin Sterilized είναι η βασική τροφή και για τη δική μου, συμπληρωματικά Happy Cat για στειρωμένα επίσης (που είναι πρωτεινούχα) αλλά και κονσερβούλες (αυτές βοηθούν ιδιαίτερα τα αρσενικά γατιά ώστε αργότερα να μην έχουν προβλήματα με το το ουροποιητικό).
Να είστε καλά κ η γατούλα σας,ευχαριστώ για ολα!!!

Ο Αναστάσιος τρώει το προι κ ιπποφαες, γοτζιμπερι Κ κρανμπερι, αμύγδαλα κ καρυδιά ������

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 09-06-15 στις 23:45. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 09:55, 28-06-15:

Το υγρό που μαζεύεται στην κοιλιά την κάνει να φαίνεται πρησμενη ή σα να έχει "κρεμασει"; Επίσης σε περίπτωση που έχει μαζευτεί υγρό η γάτα δε θα πρέπει να δείχνει αδιάθετη;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:21, 28-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Το υγρό που μαζεύεται στην κοιλιά την κάνει να φαίνεται πρησμενη ή σα να έχει "κρεμασει"; Επίσης σε περίπτωση που έχει μαζευτεί υγρό η γάτα δε θα πρέπει να δείχνει αδιάθετη;
Το κρέμασμα στην κοιλίτσα είναι σχεδόν φυσιολογικό για γατιά που ζουν μέσα σε σπίτια, τρώνε αρκετά και δεν γυμνάζονται όσο αυτά που ζουν έξω.
Υγρό στην κοιλιά κάνει η υγρή περιτονίτιδα και όταν η κατάσταση έχει φτάσει εκεί, είναι αρκετά προχωρημένη και σαφώς η γάτα δεν είναι καλά και φαίνεται από πολλά πράγματα.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 12:49, 28-06-15:

OK. Οπότε μάλλον θα πρέπει τη γράψω γυμναστήριο λοιπόν!

Έβλεπα την κοιλίτσα της κρεμασμενη, ενώ του γατακου οχι και ψιλοαγχωθηκα... Αν και δε δείχνει σε καμία περίπτωση άρρωστη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:52, 28-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
OK. Οπότε μάλλον θα πρέπει τη γράψω γυμναστήριο λοιπόν!

Έβλεπα την κοιλίτσα της κρεμασμενη, ενώ του γατακου οχι και ψιλοαγχωθηκα... Αν και δε δείχνει σε καμία περίπτωση άρρωστη.
Θα είχε άλλα συμπτώματα πριν Νίκο μου, πολύ πριν πρηστεί η κοιλίτσα...
Μάλλον χαλάρωσε το δερματάκι της εκεί. Δώστης ένα φιλάκι από μένα.

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 15:54, 28-06-15:

Ευχαρίστως!

Παράθεση

kittoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kittoula
Ο kittoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kittoula έγραψε στις 18:06, 25-07-15:

Καλησπερα..εγινα μελος στο "στεκι" μολις τωρα κ το κανα για να ζητησω τη βοηθεια σας κ τις αποψεις σας..ερχομενη στο εξοχικο βρηκα μια γατα με 3 μικρα..καθε μερα,τα ταιζα,κλπ κ σημερα το ενα απ αυτα ηταν πολυ υποτονικο,σερνοταν θα ελεγα..το βουτηξα ,λοιπον κ ουσα τυχερη βρηκα κτηνιατρο..το εξετασε μονο ψηλαφωντας το,του εκανε μια ενεση αντιβιωση κ μου ειπε οτι μαλλον εχει λοιμωδη περιτονιτιδα,η οποια ειναι σοβαρη κ οτι αργα ή γρηγορα θα καταληξει..παρελειψα να τον ρωτησωαν το ζωντανο ποναει(ποναει?)..μου ειπε να του δινω νερο με συριγγα,αλλα μεχρι στιγμης δεν τα χω καταφερει ουσα εντελως ανιδεη..για αυριο μου χει δωσει μισο χαπι αντιβιωση,διοτι ενεση δε μπορουσα να κανω..ο,τι συμβουλη μου δωσετε θα με χαροποιησει..το βλεπω ναργοπεθαινει κ δεν αντεχω..κ η μαμα του περα βρεχει...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:32, 25-07-15:

Το γατάκι τρώει έστω και λίγο ή είναι ληθαργικό? Αν όντως έχει λοιμώδη περιτονίτιδα, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα ιδιαίτερα σε τόσο μικρή ηλικία...
Νεράκι με τη σύριγγα δίνουμε με προσοχή να μην πνιγεί: Όπως κάθεται το γατάκι, κρατάμε το κεφαλάκι του και το γυρίζουμε ελαφρά προς τα πάνω (σε περίπου 45 μοιρών γωνία) -προσοχή! ποτέ κατακόρυφα από την οριζόντια θέση, διότι κινδυνεύει να πνιγεί-με το άλλο χέρι βάζουμε το στόμιο της σύριγγας στη γωνία των χειλιών του και προς το πίσω μέρος της γνάθου
και ρίχνουμε ελάχιστη ποσότητα να δούμε αν καταπίνει. Συνεχίζουμε με μικρά διαλείματα για να έχει τη δυνατότητα στο μεσοδιάστημα να αναπνέει.
Με λίγη προσπάθεια πιστεύω θα καταφέρεις κι εύχομαι μακάρι και κόντρα στις προβλέψεις του γιατρού, να μπορέσει να επιβιώσει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kittoula
Ο kittoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O kittoula έγραψε στις 23:14, 25-07-15:

Σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..αποψε ηρθ ο γειτονας απεναντι κ μου ειπε οτι ειναι δικη του η μαμα γατα,του εξηγησα τα γεγονοτα κ πηρε ολη τη γατοοικογενεια σπιτι του..ευτυχως για μενα γτ ο ανθρωπος εχει κ αλλα ζωα κ κατεχει πως να το φροντισει κ να του δωσει κ το φαρμακο του..απ την αλλη το γατακι ειναι ληθαργικο,,δεν τρωει(μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι ειδα τη μαμα γατα να θηλαζει τ αλλα δυο κ αυτο να ειναι απεναντι της κ να μην του δινει σημασια) κ τωρα το ακουω καθε λιγο να νιαουριζει σα να κλαιει...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:58, 25-07-15:

Πάλι καλά που ο γείτονας πήρε τη γατούλα του με τα μικρά της στο σπίτι του προκειμένου να τα φροντίσει καλύτερα.
Όσο για το άτυχο μικρό, η κατάσταση φαίνεται δυσοίωνη κι οι μάνες-γάτες έχουν ένστικτο(?)

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 23:36, 20-01-16:

Καλησπέρα,

Δυστυχώς έχουμε πρόβλημα και είμαι πολύ χάλια.

Έχω τη γάτα μου, την οποία έχω υιοθετήσει από 15 ημερών. Είναι πλέον 6 χρόνων, στειρωμένη. Αποφάσισα να υιοθετήσω και μία ακόμη γατούλα, αδέσποτη 3 χρόνων, η οποία εκεί που ήταν κινδύνευε από διάφορους παράγοντες. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω το καλό και να την υιοθετήσω τη γατούλα. Κάναμε προχθές στείρωση (18/1) και επέμεινα να κάνει και εξετάσεις αίματος για τα βασικά λοιμώδη. Σήμερα (20/1) δυστυχώς επικοινώνησα με τον κτηνίατρο και βρέθηκε θετική (νομίζω 1/800) σε λοιμώδη περιτωνίτιδα. Ο κτηνίατρος κατευθείαν μου πρότεινε ευθανασία. Του είπα - ας της βρούμε ένα σπίτι να είναι μόνη της - αλλά επέμενε ότι θα είναι δύσκολο. Εϊμαι να σκάσω. Έχω διαβάσει χιλιάδες πράγματα τόσες ώρες και βλέπω ότι με αυτό το τεστ δεν είναι σίγουρο ότι νοσεί ή είναι φορέας. Έχω λοιπόν κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις αν μπορείτε να βοηθήσετε.

1. Εάν είναι απλώς φορέας, μπορεί αν εμταδώσει τον ιο;
2. Τι εξετάσεις επιπρόσθετες να κάνω για να το επιβεβαιώσω; Ας πούμε μια ακτινογραφία θα βοηθούσε να δείξει εάν υπάρχει υγρό και σε συνδυασμό με μια ιστολογική θα έδινε αποτελέσματα ή αδικος κόπος; (επίσης τα οικονομικά μου αυτή την περίοδο είναι άθλια, ήδη πήγαν όλα πολλά)
3. Κατανοώ πως ο τίτλος δηλώνει ότι έχει αντισώματα στον ιό, που σημαίνει ότι απλώς έχει έρθει σε επαφή, όπως εγώ που έχω εμβολιαστεί για ηπατίτιδα βγαίνω θετική. Διάβασα όμως το εξής: ''Έχει αντισώματα άρα μπορεί να μεταδώσει τον ιό.'' Το οποίο δε μου φαίνεται λογικό, από τη λίγη βιολογία που ξέρω. Μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό στην περίπτωση αυτού του ιού;
4.Βλέπω συνέχεια από το site του αίλουρου αυτό: ''Για να τεθεί οριστική διάγνωση πρέπει να εξεταστούν οι ιστοί που φλεγμαίνουν ή με βιοψία ή με νεκροτομή.'' Εννοεί τι ακριβώς; πρέπει να έχει εκδηλώσει η γάτα τη νόσο; Γιατί έτσι το καταλαβαίνω. Επομένως, εάν είναι φορέας και βιοψία να κάνεις δεν φαίνεται;
5. Τέλος, σε κάθε περίπτωση πείτε μου απλώς εάν μπορεί να κολλήσει την ήδη υπάρχουσα γάτα μου.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Akasha : 20-01-16 στις 23:51.
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 23:57, 20-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Καταρχάς ψυχραιμία.
Η εξέταση για περιτονίτιδα δεν δίνει σίγουρα αποτελεσματα. Αυτό που σημαίνει αν η γάτα βγει θετική στον FIP είναι ότι είναι φορέας κάποιου ιού της ίδιας κατηγορίας. Δηλαδή πιθανώς ότι έχει περάσει κάποια διάρροια στο παρελθόν.
Η περιτονίτιδα ειναι πολύ άσχημη αρρώστια με συγκρκιμένα συμπτώματα, γρήγορη εξέλιξη και σχεδόν σίγουρη (άσχημη) κατάληξη.
Μην ανησυχείς, αν είχε περιτονίτιδα το γατάκι σου θα το είχες καταλάβει.

Δες εδώ, αν και στα αγγλικά.

Καλησπέρα

Τι εννοείς με αυτό; ''Αυτό που σημαίνει αν η γάτα βγει θετική στον FIP είναι ότι είναι φορέας κάποιου ιού της ίδιας κατηγορίας.''
Εάν λοιπόν η γάτα είναι φορέας κάποιου κορονοϊού, προφανώς ''φέρει'' τον ιο, επομένως μπορεί να τον μεταδώσε σε άλλες γάτες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 00:03, 21-01-16:

Alcyone περιμένω από εσένα μια γνώμη εάν ξέρεις ή έστω σε πμ. κάποιο τηλέφωνο εξειδικευμένου κτηνιάτρου ή τι εξετάσεις επιπρόσθετες μπορώ να κάνω. Και ένα τελευταίο: εάν δεν έχει νοσήσει ακόμη και είναι φορέας, αυτό φαίνεται με την ιστολογική ή με κάποια άλλη εξέταση, π.χ. βιοψία;

Επίσης, στο θέμα ''Δείκτης περιτονίτιδας'' είδα αυτο: '' ... πρέπει να μεταλλαξει τον ιο,ωστε να γινει φορεας λοιμωδους περιτονιτιδας,και επειτα να νοσησει ...'' που σημαίνει ότι η γατούλα μπορεί να έχει 1/800, να μην πάσχει από λοιμώδη περιτονίτιδα και να μπορώ να την κρατήσω; Ξέρω ότι ψάχνω θαύματα, αλλά ρε παιδιά, είναι φοβερή ατυχία και αδικία για αυτό το ζώο. Μιλάμε για ένα ζώο που το έχουν φολιάσει 3 φορές και ένοιωσα ότι το έσωσα και τώρα έχω καταρρεύσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-01-16 στις 00:46. Αιτία: merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:40, 21-01-16:

Καλησπέρα.
Τα νέα σας ασφαλώς δεν είναι ευχάριστα, αλλά ας μην απελπίζεσαι και σίγουρα η ευθανασία σε διάγνωση γατιού που απλώς είναι φορέας περιτονίτιδας, χωρίς να έχει νοσήσει, σίγουρα δεν είναι η λύση.

Αλλά ας απαντήσω πρώτα στα ερωτήματά σου:

1. Ναι, μπορεί. Γι αυτό συνιστάται να μη συγχρωτίζεται με άλλα γατιά, γιατί ο ιός μεταδίδεται μέσω των υγρών(όταν χρησιμοποιούν ίδια αμμολεκάνη, μπολ φαγητού και νερού). Το καλύτερο για ένα γατί- φορέα είναι να είναι το μοναδικό γατί σε ένα σπίτι.

2. Αν δεν νοσεί, δεν χρειάζεται να του γίνουν άλλες εξετάσεις. Γιατί να ταλαιπωρηθεί και να στρεσσαριστεί άδικα?
Αν νοσεί, υπάρχουν δυο ειδών λοιμώδους περιτονίτιδας που ο γιατρός εργαστηριακά θα διαπιστώσει. Υπάρχει η "ξηρή"περιτονίτιδα που πλήττει (απ'ό,τι θυμάμαι-χωρίς να είμαι και σίγουρη) το ανώτερο αναπνευστικό και η "υγρή" περιτονίτιδα, η οποία έχει και την πιο δυσμενή εξέλιξη.

3. Από βιολογία δεν ξέρω, αλλά προφανώς έχουν διαφορά τα αντισώματα που προκαλούνται από κάποιο εμβόλιο από εκείνα που είναι "ενεργά".
Τα δεύτερα προκαλούνται επειδή κάποια στιγμή το γατί ήρθε σε επαφή με τον ιό, είτε μέσω άλλου γατιού, είτε επειδή η φυσική του μάνα ήταν κι η ίδια φορέας. Γι αυτό κι έχει σημασία να παραμένει το ανοσοποιητικό του σε υψηλά επίπεδα, καθότι ο ιός είναι ισόβια και σε λανθάνουσα μορφή στο οργανικό του σύστημα και οι πιθανότητες να τον εκδηλώσει μεγαλώνουν όσο μικραίνουν οι άμυνές του.

4. Ισχύει ό,τι και στην ερώτηση 1.

Και η δική μου γατούλα όταν τη στείρωσα 6 μηνών ζήτησα εξετάσεις αίματος και βγήκε θετική στον ιό. Όταν το έμαθα και μετά το αρχικό σοκ και τη στεναχώρια, άρχισα να ψάχνω και να συλλέγω πληροφορίες απ'ό,που εύρισκα σχετικά μ'αυτή την ασθένεια.
Συνοπτικά αυτό που χρειάζεται να γνωρίζεις είναι οτι ένα γατί-φορέας είναι δυνατόν να παραμείνει φορέας για πολλά χρόνια χωρίς να νοσήσει και αυτό εξαρτάται κατά πολύ από την καλή ζωή που θα κάνει (επαρκής και σωστή διατροφή, αποφυγή στρεσσογόνων παραγόντων, εμβολιασμοί και αποπαρασιτώσεις και σε παραμικό "ύποπτο"σημάδι, επίσκεψη στο γιατρό διότι είναι αρκετά πιθανό-σε περίπτωση που νοσήσει- να το ξεπεράσει εάν βρίσκεται η εξέλιξη στα πολύ αρχικά στάδια, ενώ αν η ασθένεια έχει αρχίσει και προχωράει δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα..).

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι κατ'αρχήν να ζητήσεις από τον κτηνίατρο τις εξετάσεις αίματος που έκανε και να σου ξεκαθαρίσει αν είναι φορέας ή νοσεί, γιατί έχει μεγάλη σημασία αυτό. Δεν καταδικάζουμε ένα γατί σε θάνατο, επειδή μόνο και μόνο επειδή έχει υψηλό δείκτη (στην τελική αν και το 1/800 θεωρείται υψηλός δείκτης, έχω ακούσει για γατιά που μια χαρά "ζουν και βασιλεύουν" ως φορείς και άλλα με δείκτη 1/200 που θεωρείται χαμηλός, να έχουν νοσήσει και καταλήξει). Σχετικά με τους δείκτες μπορείς να διαβάσεις και το θέμα μας εδώ
Επίσης μια δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο νομίζω δεν θα έβλαπτε.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τη γατούλα κι η αισιοδοξία σου να επανέλθει

Υ.Γ. Είδα οτι το είχεις ήδη κοιτάξει το θέμα που σου πρότεινα.
Όπως και να'χει, πιστεύω να βοήθησα.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 00:53, 21-01-16:

Καλησπέρα.
Τα νέα σας ασφαλώς δεν είναι ευχάριστα, αλλά ας μην απελπίζεσαι και σίγουρα η ευθανασία σε διάγνωση γατιού που απλώς είναι φορέας περιτονίτιδας, χωρίς να έχει νοσήσει, σίγουρα δεν είναι η λύση.

Αλλά ας απαντήσω πρώτα στα ερωτήματά σου:

1. Ναι, μπορεί. Γι αυτό συνιστάται να μη συγχρωτίζεται με άλλα γατιά, γιατί ο ιός μεταδίδεται μέσω των υγρών(όταν χρησιμοποιούν ίδια αμμολεκάνη, μπολ φαγητού και νερού). Το καλύτερο για ένα γατί- φορέα είναι να είναι το μοναδικό γατί σε ένα σπίτι.

2. Αν δεν νοσεί, δεν χρειάζεται να του γίνουν άλλες εξετάσεις. Γιατί να ταλαιπωρηθεί και να στρεσσαριστεί άδικα?
Αν νοσεί, υπάρχουν δυο ειδών λοιμώδους περιτονίτιδας που ο γιατρός εργαστηριακά θα διαπιστώσει. Υπάρχει η "ξηρή"περιτονίτιδα που πλήττει (απ'ό,τι θυμάμαι-χωρίς να είμαι και σίγουρη) το ανώτερο αναπνευστικό και η "υγρή" περιτονίτιδα, η οποία έχει και την πιο δυσμενή εξέλιξη.

3. Από βιολογία δεν ξέρω, αλλά προφανώς έχουν διαφορά τα αντισώματα που προκαλούνται από κάποιο εμβόλιο από εκείνα που είναι "ενεργά".
Τα δεύτερα προκαλούνται επειδή κάποια στιγμή το γατί ήρθε σε επαφή με τον ιό, είτε μέσω άλλου γατιού, είτε επειδή η φυσική του μάνα ήταν κι η ίδια φορέας. Γι αυτό κι έχει σημασία να παραμένει το ανοσοποιητικό του σε υψηλά επίπεδα, καθότι ο ιός είναι ισόβια και σε λανθάνουσα μορφή στο οργανικό του σύστημα και οι πιθανότητες να τον εκδηλώσει μεγαλώνουν όσο μικραίνουν οι άμυνές του.

4. Ισχύει ό,τι και στην ερώτηση 1.

Και η δική μου γατούλα όταν τη στείρωσα 6 μηνών ζήτησα εξετάσεις αίματος και βγήκε θετική στον ιό. Όταν το έμαθα και μετά το αρχικό σοκ και τη στεναχώρια, άρχισα να ψάχνω και να συλλέγω πληροφορίες απ'ό,που εύρισκα σχετικά μ'αυτή την ασθένεια.
Συνοπτικά αυτό που χρειάζεται να γνωρίζεις είναι οτι ένα γατί-φορέας είναι δυνατόν να παραμείνει φορέας για πολλά χρόνια χωρίς να νοσήσει και αυτό εξαρτάται κατά πολύ από την καλή ζωή που θα κάνει (επαρκής και σωστή διατροφή, αποφυγή στρεσσογόνων παραγόντων, εμβολιασμοί και αποπαρασιτώσεις και σε παραμικό "ύποπτο"σημάδι, επίσκεψη στο γιατρό διότι είναι αρκετά πιθανό-σε περίπτωση που νοσήσει- να το ξεπεράσει εάν βρίσκεται η εξέλιξη στα πολύ αρχικά στάδια, ενώ αν η ασθένεια έχει αρχίσει και προχωράει δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα..).

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι κατ'αρχήν να ζητήσεις από τον κτηνίατρο τις εξετάσεις αίματος που έκανε και να σου ξεκαθαρίσει αν είναι φορέας ή νοσεί, γιατί έχει μεγάλη σημασία αυτό. Δεν καταδικάζουμε ένα γατί σε θάνατο, επειδή μόνο και μόνο επειδή έχει υψηλό δείκτη (στην τελική αν και το 1/800 θεωρείται υψηλός δείκτης, έχω ακούσει για γατιά που μια χαρά "ζουν και βασιλεύουν" ως φορείς και άλλα με δείκτη 1/200 που θεωρείται χαμηλός, να έχουν νοσήσει και καταλήξει). Σχετικά με τους δείκτες μπορείς να διαβάσεις και το θέμα μας εδώ
Επίσης μια δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο νομίζω δεν θα έβλαπτε.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τη γατούλα κι η αισιοδοξία σου να επανέλθει

Υ.Γ. Είδα οτι το είχεις ήδη κοιτάξει το θέμα που σου πρότεινα.
Όπως και να'χει, πιστεύω να βοήθησα.

Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εφόσον βγήκε με ένα ποσοστό θετική, σίγουρα είναι ή φορέας ή νοσεί. Οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μεταδώσει τον ιό στη δική μου.

Και δεύτερο, σχετικά με το 2 και το 4, μπορείς να μου πεις ακριβώς ποιες είναι αυτές οι εξετάσεις να τις ζητήσω; Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οι κτηνίατροι δεν παίρνουν πρωτοβουλία να προτείνουν, περιμένουν από εμάς. Επίσης λες ''αν δεν νοσεί, δε χρειάζεται να γίνουν περαιτέρω εξετάσεις''. Πώς ξέρω με αυτό το ποσοστό αν δεν νοσεί; Ή εννοείς αν απλώς είναι φορέας μην κάνω άλλες εξετάσεις;

Τέλος, έχω στεναχωρηθεί φοβερά που την υπέβαλα στη στείρωση και φοβάμαι ότι σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος το στρες είναι στο Θεό και έτσι καταδικάστηκε. Απορώ με τον γιατρό, που είναι και φιλόζωος, γιατί δεν είπε να γίνει η εξέταση πριν τη στείρωση.

Συγγνώμη γενικώς αν γίνομαι φορτική, αλλά ψάχνω κάθε τρόπο να την κρατήσω.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 02:20, 21-01-16:

Κοίτα, δεν νομίζω είναι ανάγκη να ταλαιπωρήσεις τη γατούλα με πολλαπλές ειδικές εξετάσεις. Είναι φορέας και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω, δεν βλέπω το λόγο. Αν ήδη είχε αρρωστήσει, θα φαινόταν, γιατί τα συμπτώματα είναι αρκετά γρήγορα και "θορυβώδη"(στην αρχή κάτι σαν γρίππη με αλλεπάλληλα φτερνίσματα και καταρροή, έλλειψη όρεξης, ληθαργικότητα κλπ. το δε "επίσημο" ποσοστό που θεωρείται οτι νοσεί είναι δείκτης πάνω από 1/1000, αλλά το πιο σίγουρο είναι η εξέταση για ολικές πρωτείνες), παρά μόνο να φροντίζεις να μη πέφτει το ανοσοποιητικό της.
Καλή τροφή, καθαρό περιβάλλον δηλαδή όλα αυτά που βρίσκουν τα γατιά μέσα σε ένα σπίτι, σε μια οικογένεια κι όχι αδέσποτα στους δρόμους όπου εκτίθονται σε πείνα, κρύο κι ένα σωρό στρεσσογόνους παράγοντες.
Όσο για τη στείρωση, πολύ ορθά έπραξες. Το αντίθετο θα ήταν πολύ επιβαρυντικό (για φαντάσου να υποφέρει κάθε φορά από επαναλαμβανόμενους οίστρους, δεν θα ήταν ένας ακόμη παράγοντας δυσμενής?)

Η Τέρψη μου που, είναι επίσης φορέας F.I.P. όταν τη στείρωσα (και τότε ήταν που έμαθα το γεγονός), μια χαρά ανάρρωσε από την επέμβαση τάχιστα και σε ταξίδι μια φορά το χρόνο την παίρνω μαζί μου και αλλάζει περιβάλλον για 3-4 βδομάδες, οπότε ναι να προσέχουμε, αλλά δεν είναι δυνατόν να τα έχουμε και σε γυάλα τα καμάρια μας, προκειμένου να μην αγχώνονται.
Όσο για την καθαριότητα, φροντίζω την αμμολεκάνη της να είναι καθαρή και τα μπολ της. Από κει κι έπειτα, και τη μυγούλα της θα τη φάει στο μπαλκόνι που της αρέσει να λιάζεται και θα χώσει τη ροζ μυτούλα της στο σιφόνι (την άλλη φορά είχαμε κολλήσει μύκητες, όπως μπορεί να συμβεί σε κάθε άλλο γατί). Θέλω να πω, προσοχή μόνο, όχι πανικός.
Έτσι κι εγώ στην αρχή, όπως εσύ τώρα που το μαθαίνεις, ένοιωσα απόγνωση, αλλά περνώντας οι μέρες και σκεπτόμενη πιο λογικά, κατάλαβα οτι το καλύτερο είναι να κοιτάξουμε να πορευτούμε με τα δεδομένα που έχουμε και να κάνουμε ό,τι μπορούμε, ελπίζοντας να πάνε όλα καλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 21-01-16 στις 10:13. Αιτία: προσθήκη κειμένου
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:31, 21-01-16:

Συμφωνώ πολύ με την Alcyone γιατί έτσι είναι τα πράγματα. Και μένα η Μιλού μου όπως σας έχω πει όταν τη βρήκα και τις έκανα εξετάσεις βρέθηκε θετική στον ιό.
Στην αρχή τρελάθηκα, αγχώθηκα δεν ήξερα τι να κάνω δεδομένου ότι εμένα οι γάτες μου δεν τα πήγαιναν καθόλου καλά τότε...

Ομως ευτυχώς η γιατρός μας ενημέρωσε τότε ότι η Μιλού μας το ότι βρέθηκε θετική μπορεί να σημαίνει απλά ότι ήρθε σε επαφή με κάποιο από τα στελέχη του κορωνοϊου που είναι πολλά, π.χ. να έκανε διάρροια και έτσι να ανέπτυξε αντισώματα. Το τεστ αυτό ανιχνεύει τυχόν αντισώματα που έχει η γάτα για στελέχη της ομάδας των κορονοιών κι όχι αν όντως πάσχει το ζώο από περιτονίτιδα ή αν είναι φορέας.
Και χρησιμοποιούν και τις λεκάνες και τα μπωλ τους μαζί, όλα ίδια και για τις δύο.
Δεν σημαίνει ότι θα κολλήσει η Μιλού την Κίρα όπως μου εξήγησε γιατί μπορεί πολύ απλά να έκανε μια διάρροια δεν σημαίνει ότι είναι φορέας του συγκεκριμένου ιού, απλά οι μέχρι τώρα εξετάσεις που υπάρχουν δεν μπορούν να απομονώσουν τον ένα ιό από τον άλλο αφού είναι της ιδίας οικογενείας και δείχνουν απλώς ότι υπάρχουν αντισώματα.
Εξάλλου όπως μου είπε τα συμπτώματα της ασθένειας είναι άμεσα και έχουν άσχημη εξέλιξη γρήγορα, οπότε δεν ανησυχήσαμε καθόλου να τις έχουμε μαζί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 21-01-16 στις 11:37.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:06, 21-01-16:

Ακριβώς, κι εγώ αυτό ξέρω. Το να βγει η εξέταση θετική δε σημαίνει οπωσδήποτε περιτονίτιδα, σημαίνει ότι έχει αναπτύξει αντισώματα σε κάποιον κορωνοϊό, ο οποίος όμως έχει πολλά στελέχη, μπορεί να είχε περάσει δηλαδή απλά μια διάρροια κάποια στιγμή στη ζωή της. Οπότε σίγουρα όχι ευθανασία ή διώξιμο από το σπίτι, για το θεό! Είναι και φιλόζωος ο κτηνίατρος και προτείνει ευθανασία;

Για το πώς θα προχωρήσεις, ώστε να "βεβαιωθείς" αν έχει ή όχι περιτονίτιδα, δεν ξέρω καθόλου. Απ' όσο καταλαβαίνω από την Κατερίνα από πάνω, δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα τι έχει και οι εξετάσεις δεν είναι τόσο ευαίσθητες ακόμα ώστε να σου πουν από ποιο στέλεχος ήρθε ο δείκτης, οπότε απλά τις έχεις μαζί κανονικά και χωρίς φόβο;;; Εγώ αυτό κατάλαβα τουλάχιστον. Και ότι αν τυχόν κάποιο γατί έχει κάτι, θα φανεί από συμπτώματα, ενώ από εξετάσεις δε γίνεται να φανεί κάτι ακριβές. Ε Κατερίνα;

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 14:31, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Ακριβώς, κι εγώ αυτό ξέρω. Το να βγει η εξέταση θετική δε σημαίνει οπωσδήποτε περιτονίτιδα, σημαίνει ότι έχει αναπτύξει αντισώματα σε κάποιον κορωνοϊό, ο οποίος όμως έχει πολλά στελέχη, μπορεί να είχε περάσει δηλαδή απλά μια διάρροια κάποια στιγμή στη ζωή της. Οπότε σίγουρα όχι ευθανασία ή διώξιμο από το σπίτι, για το θεό! Είναι και φιλόζωος ο κτηνίατρος και προτείνει ευθανασία;

Για το πώς θα προχωρήσεις, ώστε να "βεβαιωθείς" αν έχει ή όχι περιτονίτιδα, δεν ξέρω καθόλου. Απ' όσο καταλαβαίνω από την Κατερίνα από πάνω, δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα τι έχει και οι εξετάσεις δεν είναι τόσο ευαίσθητες ακόμα ώστε να σου πουν από ποιο στέλεχος ήρθε ο δείκτης, οπότε απλά τις έχεις μαζί κανονικά και χωρίς φόβο;;; Εγώ αυτό κατάλαβα τουλάχιστον. Και ότι αν τυχόν κάποιο γατί έχει κάτι, θα φανεί από συμπτώματα, ενώ από εξετάσεις δε γίνεται να φανεί κάτι ακριβές. Ε Κατερίνα;

Λοιπόν, έχω τη Μελώνια από προχθές που της έκανα τη στείρωση και της εξετάσεις. Έχω μιλήσει με τον κτηνίατρό μου, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι είναι φορέας (κορονοϊού). Μίλησα με κτηνίατρο από τον αίλουρο, και με μία κτηνίατρο από την ηλιούπολη για τρίτη γνώμη. Επίσης, σήμερα θα πάω σε έναν ακόμη, εξειδικευμένο για περισσότερες πληροφορίες, συν του ότι θα στείλω τις εξετάσεις στην κοπέλα που μου την πρότεινε να τις δει και ο δικός της κτηνίατρος.
(Προφανώς λοιπόν κατανοείτε ότι κάνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να την κρατήσω.)

Τι έμαθα λοιπόν από όλους:

1. Οι φορείς μεταδίδουν την ασθένεια σε άλλες γάτες.
2. Ναι, αλλά δεν είναι σίγουρα λοιμώδης περιτονίτιδα. Ναι, αλλά υπάρχει πιθανότητα να είναι και να κολλήσει τη δική μου και η δική μου να νοσήσει κατευθείαν, όχι απλώς να μην είναι φορέας.
3. Εφ' όσον λοιπόν υπάρχει έστω μία ελάχιστη πιθανότητα να κολλήσει τη δική μου, ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ. Είμαι πολύ υπέυθυνο άτομο, αγαπάω τα ζώα, ήδη έδωσα τα πάντα από την τσέπη μου και εφ' όσον η Μελλώνια μπορεί να βρει σπίτι να είναι μόνη της ευτυχισμένη, ΔΕΝ υπάχει λόγος να κινδυνέψει άλλο ζώο.

Οπότε, περιμένω και τις άλλες 2 γνώμες και πιθανώς θα χρειαστεί να ψάξουμε νέο σπίτι.

Τελευταίο, όσοι δεν με ξέρουν, δεν ξέρουν τι έχω περάσει με την άλλη μου γάτα, δεν ξέρουν τι άνθρωπος είμαι και πόσα έδωσα για τη Μελλώνια και πόσο έχω κλάψει που δε μπορώ να την κρατήσω και πονάει η ψυχή μου όταν την κοιτάω, παρακαλώ να μην κρίνουν, γιατί καταντάει γελοίο. Οι φιλόζωοι ενδιαφερόμαστε για ΟΛΑ τα ζώα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:32, 21-01-16:

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από αυτές τις εξετάσεις πάντως είναι ότι και στη γάτα τη δικιά σου να τις κάνεις, είναι πολύ πιθανό να δώσουν έναν παρόμοιο δείκτη. Η κτηνίατρός μας μου είχε πει ότι όλα τα γατιά που έχουν ζήσει έξω ως αδέσποτα θα βγουν θετικά σε αυτή την εξέταση γιατί στάνταρ, 100%, κάποια στιγμή είχαν κάποιον κορωνοϊό. Από κει και πέρα δε σε έκρινε κανείς (εδώ μέσα τουλάχιστον, δεν είδα κάτι) αλίμονο. Ίσως πρέπει να το σκεφτείς λίγο πιο ψύχραιμα, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσεις τη Μελώνια, αλλά φυσικά είναι δική σου η απόφαση.

http://www.manhattancats.com/Articles/fip_testing.html

Nearly every veterinary diagnostic laboratory offers a “FIP test” to veterinarians. This test is simply a test to measure the presence of antibodies against coronaviruses. These coronavirus-specific antibodies are present in 80-90% of cats in catteries, and in 10-50% of cats in single-cat households. The presence of antibodies in the blood stream DOES NOT mean that the cat has FIP. Only 5-10% of coronavirus-infected cats develop FIP in a cattery setting, and the incidence is much less in a single-cat household.

The inadequacies and pitfalls of measuring antibody levels as a diagnostic test for FIP have been debated extensively amongst veterinarians for years. The researchers examined the usefulness of measuring coronavirus-specific antibodies, and they demonstrated that the presence of antibodies in general had a poor predictive value in diagnosing FIP. More interestingly, it was possible for cats to test negative (i.e. have no detectable antibodies against the coronavirus) and still have FIP; 10% of cats who truly had FIP had no detectable antibody on the test. Cats with a very high level of antibodies, however, had a high probability of having FIP (94%). To summarize: low or medium levels of coronavirus-specific antibody had no diagnostic value, negative levels had limited value, and very high levels, if present, raises the probability of FIP considerably. Unfortunately, very high levels were present in only 36 cats in the study.
http://ac.els-cdn.com/S1090023314001774/1-s2.0-S1090023314001774-main.pdf?_tid=b114f4ea-c044-11e5-99d3-00000aab0f01&acdnat=1453383876_ae74b0a5cfc740daeca014603a06e419
- στο κομμάτι που μιλάει για το τεστ με τα antibody titers

Το ξέρω ότι έχεις διαβάσει δεκάδες πράγματα, όμως έβαλα άλλα δύο και για σένα μήπως και σε βοηθήσουν αλλά και για μελλοντικούς χρήστες με παρόμοιες απορίες. Εύχομαι τα καλύτερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 21-01-16 στις 15:42.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:32, 21-01-16:

Όπως με έχει ενημερώσει η γιατρός μας και από αυτά που έχω διαβάσει σας τα γράφω:
Με αιματολογικές και βιοχημικές αναλύσεις αίματος μπορούν να διακριθούν κάποιες αλλαγές που συντροφεύουν την λοιμώδη περιτονίτιδα και να βοηθήσουν στην διάγνωση. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη διαγνωστικό τεστ.
Για να τεθεί οριστική διάγνωση πρέπει να εξεταστούν οι ιστοί που φλεγμαίνουν ή με βιοψία ή με νεκροτομή.

Όσο μεγαλύτερος ο παρανομαστής, τόσο περισσότερα αντισώματα έχουν οι γάτες στον κορωνοϊό. Καλό είναι να είναι χαμηλός ο παρανομαστής. Όσο πιο χαμηλός, τόσο πιο καλά. Θεραπεία δεν υπάρχει.

Η κάθε ασθένεια είναι διαφορετική. Αν ο γάτος είναι φορέας κορωναϊού και η άλλη γάτα είναι αρνητική, υπάρχει περίπτωση να κολλήσει τον κορωναϊό απλής μορφής. Ευτυχώς κυκλοφορεί εμβόλιο το οποίο μπορεί να μην παρέχει πλήρη προστασία από την λοιμώδη περιτονίτιδα (FIP) αλλά προστατεύει.
Αν έχει περιτονίτιδα, δηλ. νοσεί, δεν μπορεί να κολλήσει γιατί δεν διασπείρει τον ιό.

Επίσης ένα θετικό τεστ σημαίνει ότι η γάτα έχει αντισώματα στον κορωναϊό, όχι ότι νοσεί από λοιμώδη περιτονίτιδα. Πολλές γάτες βγαίνουν θετικές αρχικά και μετά αρνητικές, είτε γιατί στο πρώτο τεστ είχαν στρες, είτε γιατί απέβαλλαν τον ιό αργότερα.
Το τεστ είναι ένα διαγνωστικό εργαλείο που χρησιμοποιεί ο γιατρός σε συνδυασμό με τις αιματολογικές και την κλινική εξέταση του ζώου. Αν λοιπόν το ζώο είναι καλά και οι εξετάσεις του καλές, ένας μεσαίος ή χαμηλός τίτλος δείχνει ότι πιθανότατα σε κάποια φάση της ζωής του ήρθε σε επαφή με τον κορωναϊό, όπως και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γατιών που ζουν σε αγέλες με 3 γάτες και πάνω.

Οπότε ο καθένας αξιολογεί και πράττει. Εδώ δεν χρειάζεται ούτε κριτική ούτε κακή σκέψη. Ψυχραιμία χρειάζεται και σωστή ενημέρωση και πάνω απ' όλα να είμαστε καλά και εμείς και τα γατιά μας με τις επιλογές που κάνουμε. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί σε κάθε στιγμή της ζωής τους θα πρέπει να είμαστε παρόντες και να τα υποστηρίζουμε.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 15:37, 21-01-16:

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από αυτές τις εξετάσεις πάντως είναι ότι και στη γάτα τη δικιά σου να τις κάνεις, είναι πολύ πιθανό να δώσουν έναν παρόμοιο δείκτη. Η κτηνίατρός μας μου είχε πει ότι όλα τα γατιά που έχουν ζήσει έξω ως αδέσποτα θα βγουν θετικά σε αυτή την εξέταση γιατί στάνταρ, 100%, κάποια στιγμή είχαν κάποιον κορωνοϊό. Από κει και πέρα δε σε έκρινε κανείς (εδώ μέσα τουλάχιστον, δεν είδα κάτι) αλίμονο. Ίσως πρέπει να το σκεφτείς λίγο πιο ψύχραιμα, δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσεις τη Μελώνια, αλλά φυσικά είναι δική σου η απόφαση.

Μα εφόσον μπορεί να βρει σπίτι να είναι μόνη της, γιατί να την κρατήσω προσωπικά εγώ, ενώ θα τρέμει η ψυχή μου μην κολλήσει η άλλη μου γάτα; Δεν υπάρχει λόγος. Προφανώς δε συζητάμε να βρεθεί ξανά στο δρόμο, απλώς εφόσον κινδυνεύει η δική μου, δεν χρειάζεται να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Θα βρεθεί σπίτι, ενδιαφέρθηκαν πόσοι άνθρωποι την προηγούμενη φορά. Θα ρωτήσω και σε έναν κτηνίατρο που μου σύστησαν και φυσικά θα παρακολουθώ τη Μελώνια. Επίσης, είπαμε με την Πηνελόπη που μου την έδωσε να επαναλάβουμε το τέστ μαζί με άλλες εξετάσεις σε ένα μήνα και να ξαναμιλήσουμε. Απλώς κουράστηκα 1 μήνα τώρα να περιμένω και να κάνω τόσα πράγματα, να έχω κλεισμένη τη δική μου και τη Μελώνια σε άλλα δωμάτια, να ταλαιπωρούμαστε οικογενειακώς, και να ακούω κ όλας ότι δε θέλω τη γάτα, παρόλο που δεν έχει τίποτα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:58, 21-01-16:

Στο μόνο στο οποίο διαφωνώ είναι το "κινδυνεύει" η άλλη γάτα σου - απ' όσα έχω διαβάσει και πει με κτηνιάτρους, και η Κατερίνα επαναλαμβάνει με τα λεγόμενά της, καταλαβαίνω ότι όλες οι αδέσποτες γάτες δίνουν έναν δείκτη. Αν είναι τεράστιος, κάπου είχα δει πχ πάνω από 3000, σίγουρα είναι ανησυχητικό. Όμως μικροί δείκτες συνήθως δε σημαίνουν τίποτα, σημαίνουν απλά μια εντερική διαταραχή παλιότερη. Μάλιστα πολλά τέστ βγαίνουν αρνητικά και η γάτα τελικά κάποια στιγμή νοσεί όντως από λοιμώδη περιτονίτιδα, οπότε είναι τελείως ανασφαλές τεστ. Πολλές φορές παίρνεις θετικό τεστ και μετά αρνητικό, όπως είπε και η Κατερίνα. Δεν είναι ευαίσθητο τεστ ούτε ακριβές, δυστυχώς.

Τώρα όποιος σε κρίνει απ' έξω απ' το χορό, απλά αγνόησέ τον. Εμείς τουλάχιστον εδώ τώρα δεν κάνουμε κάτι τέτοιο, μόνο μοιραζόμαστε όσα ξέρουμε.

εδιτ: αυτό που έβαλα παραπάνω (το λινκ) συνοψίζει όσα ξαναείπαμε

Nearly every veterinary diagnostic laboratory offers a “FIP test” to veterinarians. This test is simply a test to measure the presence of antibodies against coronaviruses. These coronavirus-specific antibodies are present in 80-90% of cats in catteries, and in 10-50% of cats in single-cat households. The presence of antibodies in the blood stream DOES NOT mean that the cat has FIP. Only 5-10% of coronavirus-infected cats develop FIP in a cattery setting, and the incidence is much less in a single-cat household.

The inadequacies and pitfalls of measuring antibody levels as a diagnostic test for FIP have been debated extensively amongst veterinarians for years. The researchers examined the usefulness of measuring coronavirus-specific antibodies, and they demonstrated that the presence of antibodies in general had a poor predictive value in diagnosing FIP. More interestingly, it was possible for cats to test negative (i.e. have no detectable antibodies against the coronavirus) and still have FIP; 10% of cats who truly had FIP had no detectable antibody on the test. Cats with a very high level of antibodies, however, had a high probability of having FIP (94%). To summarize: low or medium levels of coronavirus-specific antibody had no diagnostic value, negative levels had limited value, and very high levels, if present, raises the probability of FIP considerably. Unfortunately, very high levels were present in only 36 cats in the study.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 21-01-16 στις 16:02.
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 16:02, 21-01-16:

Στο μόνο στο οποίο διαφωνώ είναι το "κινδυνεύει" η άλλη γάτα σου - απ' όσα έχω διαβάσει και πει με κτηνιάτρους, και η Κατερίνα επαναλαμβάνει με τα λεγόμενά της, καταλαβαίνω ότι όλες οι αδέσποτες γάτες δίνουν έναν δείκτη. Αν είναι τεράστιος, κάπου είχα δει πχ πάνω από 3000, σίγουρα είναι ανησυχητικό. Όμως μικροί δείκτες συνήθως δε σημαίνουν τίποτα, σημαίνουν απλά μια εντερική διαταραχή παλιότερη. Μάλιστα πολλά τέστ βγαίνουν αρνητικά και η γάτα τελικά κάποια στιγμή νοσεί όντως από λοιμώδη περιτονίτιδα, οπότε είναι τελείως ανασφαλές τεστ. Πολλές φορές παίρνεις θετικό τεστ και μετά αρνητικό, όπως είπε και η Κατερίνα. Δεν είναι ευαίσθητο τεστ ούτε ακριβές, δυστυχώς.

Τώρα όποιος σε κρίνει απ' έξω απ' το χορό, απλά αγνόησέ τον. Εμείς τουλάχιστον εδώ τώρα δεν κάνουμε κάτι τέτοιο, μόνο μοιραζόμαστε όσα ξέρουμε.

Δηλαδή η Κατερίνα που λες ή οποισδήποτε άλλος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι δεν είναι λιμώδης περιτονίτιδα και ότι η γάτα μου δεν κινδυνεύει; Δε θα ήθελα να το προσωποποιήσω και να το τραβήξω περισσότερο, αλλά η ίδια έγραψε ότι δεν θα κολλήσει, επειδή δεν νοσεί η μελώνια, κάτι το οποίο μου διέψευσαν κατηγορηματικα 3 γιατροί μέχρι τώρα, οι οποίοι επιμένουν ότι ο φορέας μεταδίδει τη νόσο. Μπορεί κάποιος να εγγυηθεί ότι η Πέτσα 100% ΔΕΝ θα κολλήσει τον ιο, δεν θα νοσήσει, δεν θα γίνει φορέας;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 16:05, 21-01-16:

Αρχικά να πω ότι διακρίνω, πέρα από την απόλυτα δικαιολογημένη αναστάτωση, και μια επιθετικότητα σε αυτά που γράφεις. Είναι λίγο άδικη, νομίζω, επειδή είναι εντελώς απρόκλητη.

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, όπως για παράδειγμα το συγκεκριμένο τεστ αν δώσει ΜΗΔΕΝΙΚΟ δείκτη πάλι δεν εγγυάται ότι η γάτα δεν έχει λοιμώδη περιτονίτιδα. Είναι πολύ δύσκολο να διαγνωστεί, αυτό έχουμε καταλάβει όλοι.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 16:11, 21-01-16:

Αρχικά να πω ότι διακρίνω, πέρα από την απόλυτα δικαιολογημένη αναστάτωση, και μια επιθετικότητα σε αυτά που γράφεις. Είναι λίγο άδικη, νομίζω, επειδή είναι εντελώς απρόκλητη.

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα, όπως για παράδειγμα το συγκεκριμένο τεστ αν δώσει ΜΗΔΕΝΙΚΟ δείκτη πάλι δεν εγγυάται ότι η γάτα δεν έχει λοιμώδη περιτονίτιδα. Είναι πολύ δύσκολο να διαγνωστεί, αυτό έχουμε καταλάβει όλοι.

Δεν υπάρχει καμία επιθετικότητα, προφανώς όταν διαβάζουμε ένα γραπτό μήνυμα, δεν βλέπουμε την πρόθεση από τον τόνο της φωνής του άλλου. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι, εφ' όσον δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, δεν υπάρχει λόγος να κρατήσω τη γάτα, ειδικά αφού θα βρεθεί άλλο σπίτι. Αυτό ακούγεται παράλογο;

Προφανώς συνεχίζω να μη μιλάω με επιθετικότητα, αλλά με απόγνωση. Δε μου αρέσει που φαίνεται κάτι τέτοιο, απογοητεύτηκα από τη στάση κάποιον, αλλά ευτυχώς η Πηνελόπη έχει απίστευτη κατανόηση και είναι άκρως συζητήσιμη και συνενοηθήκαμε. Προσπάθησα να βοηθήσω το ζώο, το στείρωσα του έκανα εξετάσεις και θα του βρούμε και σπίτι. Δεν υπάρχει κάτι επιθετικό, είμαι εδώ, αντί να είμαι στη δουλειά μου και μιλάω με άτομα με κοινά ενδιαφέροντα και αγωνίες.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 16:18, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Akasha
Δεν υπάρχει καμία επιθετικότητα, προφανώς όταν διαβάζουμε ένα γραπτό μήνυμα, δεν βλέπουμε την πρόθεση από τον τόνο της φωνής του άλλου. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι, εφ' όσον δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, δεν υπάρχει λόγος να κρατήσω τη γάτα, ειδικά αφού θα βρεθεί άλλο σπίτι. Αυτό ακούγεται παράλογο;

Προφανώς συνεχίζω να μη μιλάω με επιθετικότητα, αλλά με απόγνωση. Δε μου αρέσει που φαίνεται κάτι τέτοιο, απογοητεύτηκα από τη στάση κάποιον, αλλά ευτυχώς η Πηνελόπη έχει απίστευτη κατανόηση και είναι άκρως συζητήσιμη και συνενοηθήκαμε. Προσπάθησα να βοηθήσω το ζώο, το στείρωσα του έκανα εξετάσεις και θα του βρούμε και σπίτι. Δεν υπάρχει κάτι επιθετικό, είμαι εδώ, αντί να είμαι στη δουλειά μου και μιλάω με άτομα με κοινά ενδιαφέροντα και αγωνίες.
Οκ το παίρνω πίσω, δεν ήθελα να σε αναστατώσω έξτρα! Έχεις δίκιο ότι από το γραπτό δεν καταλαβαίνουμε, έτσι μου φάνηκε και ζητώ συγγνώμη. Προσπαθούσα να καταλάβω αν έχεις νευριάσει μαζί μας που προσπαθούμε να σε πείσουμε να το σκεφτείς πιο ψύχραιμα. Καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ με, αλήθεια.

Εύχομαι να βρεθεί ένα σπίτι για τη Μελώνια τόσο καλό όσο αυτό που θα της έδινες εσύ, γιατί πίστεψέ με λίγοι νοιάζονται όσο εσύ. Ίσως γι' αυτό προσπαθούμε να σου πούμε να το σκεφτείς λίγο πιο ήρεμα και νηφάλια, γιατί φαίνεται ιδιαίτερα προβληματικό αυτό το τεστ σα διαγνωστικό εργαλείο. Τίποτα περισσότερο. Προσπάθησε να ηρεμήσεις τουλάχιστον για σένα, μη σκάσεις από το άγχος, πρέπει να φροντίσεις και τον εαυτό σου και να είσαι και καλά για να φροντίσεις τα γατάκια

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 16:25, 21-01-16:

Οκ το παίρνω πίσω, δεν ήθελα να σε αναστατώσω έξτρα! Έχεις δίκιο ότι από το γραπτό δεν καταλαβαίνουμε, έτσι μου φάνηκε και ζητώ συγγνώμη. Προσπαθούσα να καταλάβω αν έχεις νευριάσει μαζί μας που προσπαθούμε να σε πείσουμε να το σκεφτείς πιο ψύχραιμα. Καταλαβαίνω απόλυτα, πίστεψέ με, αλήθεια.

Εύχομαι να βρεθεί ένα σπίτι για τη Μελώνια τόσο καλό όσο αυτό που θα της έδινες εσύ, γιατί πίστεψέ με λίγοι νοιάζονται όσο εσύ. Ίσως γι' αυτό προσπαθούμε να σου πούμε να το σκεφτείς λίγο πιο ήρεμα και νηφάλια, γιατί φαίνεται ιδιαίτερα προβληματικό αυτό το τεστ σα διαγνωστικό εργαλείο. Τίποτα περισσότερο. Προσπάθησε να ηρεμήσεις τουλάχιστον για σένα, μη σκάσεις από το άγχος, πρέπει να φροντίσεις και τον εαυτό σου και να είσαι και καλά για να φροντίσεις τα γατάκια

Εγώ να δεις πόσο στεναχωριέμαι, δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω. Ήμουν τόσο σιγουρη ότι όλα θα πάνε καλά, καταχάρηκα γιατί η Πέτσα έδειξε φοβερή ανεκτικότητα, μάλιστα περιέργεια να τη γνωρίσει, ούτε χου, ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Και σκεφτόμουν ότι εάν είναι υγειής και μείνει, θα της προσφέρω τα πάντα, όπως και στην Πέτσα. Φαντάσου δε μπο έχουν μείνει λεφτά να περάσω το μήνα, αλλά επιμένω και θα πάω και σε άλλον κτηνίατρο να δει τις εξετάσεις της και εάν χρειαστεί να τις επαναλάβω. Είμαι ράκος ψυχολογικά. Απλώς με την Πέτσα έχω ιδιαίτερη σχέση, την πήρα όταν έχασα τους γονείς μου σχεδόν 6 χρόνια τώρα, σε μικρή ηλικία και παράλληλα έχασα και μία μάινα που είχε 18 χρόνια, γιατί έπαθε κατάθλιψη που κατάλαβε ότι πέθαναν οι γονείς μου. Η Πέτσα είναι όλη μου η ζωή, δεν έχω κανέναν άλλο. Γι΄αυτό ίσως είμαι πιο ευαίσθητη με το θέμα του τεστ, αλλά και επειδή ξέρω ότι θα βοηθήσω τη Μελώνια να βρει σπίτι μαζί με την Πηνελόπη. Η Μελώνια πλέον σώθηκε και θα ζήσει ζωή χαρισάμενη. Απλώς είμαι χάλια και δε μπορώ να ηρεμήσω.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:31, 21-01-16:

Εγώ να δεις πόσο στεναχωριέμαι, δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω. Ήμουν τόσο σιγουρη ότι όλα θα πάνε καλά, καταχάρηκα γιατί η Πέτσα έδειξε φοβερή ανεκτικότητα, μάλιστα περιέργεια να τη γνωρίσει, ούτε χου, ούτε νεύρα, ούτε τίποτα. Και σκεφτόμουν ότι εάν είναι υγειής και μείνει, θα της προσφέρω τα πάντα, όπως και στην Πέτσα. Φαντάσου δε μπο έχουν μείνει λεφτά να περάσω το μήνα, αλλά επιμένω και θα πάω και σε άλλον κτηνίατρο να δει τις εξετάσεις της και εάν χρειαστεί να τις επαναλάβω. Είμαι ράκος ψυχολογικά. Απλώς με την Πέτσα έχω ιδιαίτερη σχέση, την πήρα όταν έχασα τους γονείς μου σχεδόν 6 χρόνια τώρα, σε μικρή ηλικία και παράλληλα έχασα και μία μάινα που είχε 18 χρόνια, γιατί έπαθε κατάθλιψη που κατάλαβε ότι πέθαναν οι γονείς μου. Η Πέτσα είναι όλη μου η ζωή, δεν έχω κανέναν άλλο. Γι΄αυτό ίσως είμαι πιο ευαίσθητη με το θέμα του τεστ, αλλά και επειδή ξέρω ότι θα βοηθήσω τη Μελώνια να βρει σπίτι μαζί με την Πηνελόπη. Η Μελώνια πλέον σώθηκε και θα ζήσει ζωή χαρισάμενη. Απλώς είμαι χάλια και δε μπορώ να ηρεμήσω.
Βρε κορίτσι μου ποιος σου αρνήθηκε ότι το έκανες για καλό;; κανείς! δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντιδράς! μοιράστηκα μαζί σου και εγώ και όλοι μας ότι γνωρίζουμε. Το σημαντικό είναι να είμαστε ήρεμοι για να περνάμε και εμείς καλά και τα ζωάκια μας. Προσπάθησες να κάνεις το καλύτερο δυνατό οπότε μην τρελαίνεσαι. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα ποτέ. Είναι απλά θέμα απόφασης.
Πολλές φορές και εμείς σαν άνθρωποι πάμε στον ένα ή στον άλλο γιατρό...άλλες γνώμες, άλλες αγωγές τρελαινόμαστε. Εδώ το θέμα όμως μπορεί να λήξει όμορφα. Αν θεωρείς πως η εικόνα του ζώου μαζί με τις εξετάσεις σου δημιουργούν αμφιβολία τότε πολύ απλά θα βρεθεί μια άλλη λύση, ένας άλλος γονιός και εσύ μπορείς να πάρεις ένα άλλο ζωάκι για παρεούλα της μικρής σου.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει με αυστηρότητα θα κάνεις αυτό ή το άλλο. Εγώ στη δική μας περίπτωση κρίνοντας όλα αυτά αποφάσισα και την κράτησα. Δεν σημαίνει ότι δεν αγαπούσα την Κίρα μου. Και εγώ από μωράκι την έχω και τη λατρεύω. Απλά αποφάσισα έτσι. Εσύ κάπως αλλιώς. Ετσι είναι αυτά τα πράγματα.
Το σημαντικό είναι να ηρεμήσεις, για να μπορείς να δεις την όλη κατάσταση σωστά.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 16:38, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Βρε κορίτσι μου ποιος σου αρνήθηκε ότι το έκανες για καλό;; κανείς! δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντιδράς! μοιράστηκα μαζί σου και εγώ και όλοι μας ότι γνωρίζουμε. Το σημαντικό είναι να είμαστε ήρεμοι για να περνάμε και εμείς καλά και τα ζωάκια μας. Προσπάθησες να κάνεις το καλύτερο δυνατό οπότε μην τρελαίνεσαι. Για όλα υπάρχουν λύσεις. Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί για τίποτα ποτέ. Είναι απλά θέμα απόφασης.
Πολλές φορές και εμείς σαν άνθρωποι πάμε στον ένα ή στον άλλο γιατρό...άλλες γνώμες, άλλες αγωγές τρελαινόμαστε. Εδώ το θέμα όμως μπορεί να λήξει όμορφα. Αν θεωρείς πως η εικόνα του ζώου μαζί με τις εξετάσεις σου δημιουργούν αμφιβολία τότε πολύ απλά θα βρεθεί μια άλλη λύση, ένας άλλος γονιός και εσύ μπορείς να πάρεις ένα άλλο ζωάκι για παρεούλα της μικρής σου.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει με αυστηρότητα θα κάνεις αυτό ή το άλλο. Εγώ στη δική μας περίπτωση κρίνοντας όλα αυτά αποφάσισα και την κράτησα. Δεν σημαίνει ότι δεν αγαπούσα την Κίρα μου. Και εγώ από μωράκι την έχω και τη λατρεύω. Απλά αποφάσισα έτσι. Εσύ κάπως αλλιώς. Ετσι είναι αυτά τα πράγματα.
Το σημαντικό είναι να ηρεμήσεις, για να μπορείς να δεις την όλη κατάσταση σωστά.

Αντιδρώ γιατί εξέλαβα τα μηνύματά σου στο facebook ως αγνωμοσύνη και προσπάθεια να πεις ότι είναι κάτι απλό και απλώς εγκαταλείπω τη γατούλα. Και πραγματικά δεν συμβαίνει αυτό. Είμαι στρεσαρισμένη γιατί οι γιατροί λένε ξεκάθαρα πράγματα τα οποία έχω αναφέρει πολλές φορές, και μοιάζει να το απλουστεύεις. Συγγνώμη εάν φάνηκα πάλι επιθετική, πραγματικά το ύφος είναι περισσότερο απόγνωσης. Έχω στεναχωρηθεί με όλο αυτό. Εννοείται ότι θα βρει το καλύτερο σπίτι, έχω μιλήσει με την Πηνελόπη και θα το διευθετήσουμε. Πιο πολύ από όλους έχω στεναχωρηθεί εγώ, πίστεψέ με. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση, απλώς προτιμώ 1000 φορές να βρει ένα άλλο καλό σπιτικό παρά να θέσω σε κίνδυνο την Πέτσα. Εννοείται ότι και εσύ το πέρασες αυτό και αποφάσισες το καλύτερο για τα ζωάκια που αγαπάς, δεν το αμφισβητώ στιγμή. Όλοι εδώ μέσα είμαστε φιλόζωοι συνειδητά.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 16:38, 21-01-16:

Σε νιώθω γιατί κι εγώ πιστεύω ότι η Άρια είναι όλη μου η ζωή. Έχω ξοδέψει ΤΑ λεφτά για πάρτη της, την έχω από μωρό και έχω ακυρώσει διακοπές και εξόδους όταν δεν ήταν καλά ή όταν φανταζόμουν ότι δεν είναι καλά. Όταν στειρώθηκε είχα φρικιάσει, πήρα 3 μέρες άδεια απ' τη σχολή και έκλαιγα όλη μέρα, σίγουρη ότι θα πεθάνει γιατί είχε κάτι επιπλοκές (ούτε καν επικίνδυνες επιπλοκές, σκουλήκια είχε, απλά είχα φρικιάσει που την έβλεπα έτσι). Εσείς είστε ακόμα πιο δεμένες λόγω της ιστορίας σας και καταλαβαίνω απόλυτα. Μη σκάσεις απ' το άγχος, αν αποφασίσεις να τη δώσεις σε άλλο σπιτάκι βοήθησέ την όσο μπορείς, με την άλλη κοπέλα, να πάει σε ένα καλό σπίτι Και θα βρεις μια άλλη γατούλα να κάνει παρέα στην Πέτσα. Το μόνο που προσπαθήσαμε να κάνουμε είναι να σου παρουσιάσουμε και το ενδεχόμενο μήπως και δε χρειάζεται καν να αποχωριστείς τη Μελώνια αλλά μακάρι να υπήρχε μια λύση και να ήταν αυτή η "αντικειμενικά" σωστή ώστε να στη λέγαμε και να μη ζοριζόσουν άλλο, αλλά δεν ξέρουμε, απόψεις ανταλλάσσουμε. Όπως είπε η Κατερίνα το σημαντικό είναι να είμαστε όλοι μας καλά, οπότε προσπαθήστε αυτό Και όποιος σε κριτικάρει είναι χαζός και αγνόησέ τον. Μακάρι όλοι να νοιαζόντουσαν και να το ψάχνανε και να θυσίαζαν λεφτά όπως εσύ.

Έχεις τη διάθεση και την αντοχή να περιμένεις λίγο καιρό και να επαναλάβετε το τεστ; Επίσης, έχει νόημα μήπως να το κάνετε και στην Πέτσα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 21-01-16 στις 16:41.
Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 16:42, 21-01-16:

Σε νιώθω γιατί κι εγώ πιστεύω ότι η Άρια είναι όλη μου η ζωή. Έχω ξοδέψει ΤΑ λεφτά για πάρτη της, την έχω από μωρό και έχω ακυρώσει διακοπές και εξόδους όταν δεν ήταν καλά ή όταν φανταζόμουν ότι δεν είναι καλά. Όταν στειρώθηκε είχα φρικιάσει, πήρα 3 μέρες άδεια απ' τη σχολή και έκλαιγα όλη μέρα, σίγουρη ότι θα πεθάνει γιατί είχε κάτι επιπλοκές (ούτε καν επικίνδυνες επιπλοκές, σκουλήκια είχε, απλά είχα φρικιάσει που την έβλεπα έτσι). Εσείς είστε ακόμα πιο δεμένες λόγω της ιστορίας σας και καταλαβαίνω απόλυτα. Μη σκάσεις απ' το άγχος, αν αποφασίσεις να τη δώσεις σε άλλο σπιτάκι βοήθησέ την όσο μπορείς, με την άλλη κοπέλα, να πάει σε ένα καλό σπίτι Και θα βρεις μια άλλη γατούλα να κάνει παρέα στην Πέτσα. Το μόνο που προσπαθήσαμε να κάνουμε είναι να σου παρουσιάσουμε και το ενδεχόμενο μήπως και δε χρειάζεται καν να αποχωριστείς τη Μελώνια αλλά μακάρι να υπήρχε μια λύση και να ήταν αυτή η "αντικειμενικά" σωστή ώστε να στη λέγαμε και να μη ζοριζόσουν άλλο, αλλά δεν ξέρουμε, απόψεις ανταλλάσσουμε. Όπως είπε η Κατερίνα το σημαντικό είναι να είμαστε όλοι μας καλά, οπότε προσπαθήστε αυτό Και όποιος σε κριτικάρει είναι χαζός και αγνόησέ τον. Μακάρι όλοι να νοιαζόντουσαν και να το ψάχνανε και να θυσίαζαν λεφτά όπως εσύ.

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις βοήθεια όλες και όλους σας. Σας ευχαριστώ βαθειά και για την ώρα να μου εξηγήσετε. Το σίγουρο είναι ότι η μικρή θα ζήσει ευτυχισμένη πλέον. Διατηρώ ακόμη ελπίδα, επειδή θα δουν και άλλοι τις εξετάσεις και θα συνεκτιμήσουν την κατάσταση, και επειδή θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις. Ωστόσο την περιμένω τη Μελώνια, δε θα προσπαθήσω προς ώρας για άλλο γατάκι. Η Μελώνια με μάγεψε, την ένοιωσα δική μου και γι αυτό έχω φρικάρει. Σας ευχαριστώ και πάλι και θα γράφω νέα.

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις βοήθεια όλες και όλους σας. Σας ευχαριστώ βαθειά και για την ώρα να μου εξηγήσετε. Το σίγουρο είναι ότι η μικρή θα ζήσει ευτυχισμένη πλέον. Διατηρώ ακόμη ελπίδα, επειδή θα δουν και άλλοι τις εξετάσεις και θα συνεκτιμήσουν την κατάσταση, και επειδή θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις. Ωστόσο την περιμένω τη Μελώνια, δε θα προσπαθήσω προς ώρας για άλλο γατάκι. Η Μελώνια με μάγεψε, την ένοιωσα δική μου και γι αυτό έχω φρικάρει. Σας ευχαριστώ και πάλι και θα γράφω νέα.

Τώρα είδα το τελευταίο, αν έχω διάθεση να επαναλάβω το τεστ! Προφανώς την έχω! σε ένα μήνα θα την ξανακάνουμε πιο εξονυχιστικά και για τις δύο μορφές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 21-01-16 στις 22:09. Αιτία: Merge
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:47, 21-01-16:

Αντιδρώ γιατί εξέλαβα τα μηνύματά σου στο facebook ως αγνωμοσύνη και προσπάθεια να πεις ότι είναι κάτι απλό και απλώς εγκαταλείπω τη γατούλα. Και πραγματικά δεν συμβαίνει αυτό. Είμαι στρεσαρισμένη γιατί οι γιατροί λένε ξεκάθαρα πράγματα τα οποία έχω αναφέρει πολλές φορές, και μοιάζει να το απλουστεύεις. Συγγνώμη εάν φάνηκα πάλι επιθετική, πραγματικά το ύφος είναι περισσότερο απόγνωσης. Έχω στεναχωρηθεί με όλο αυτό. Εννοείται ότι θα βρει το καλύτερο σπίτι, έχω μιλήσει με την Πηνελόπη και θα το διευθετήσουμε. Πιο πολύ από όλους έχω στεναχωρηθεί εγώ, πίστεψέ με. Είναι πολύ δύσκολη απόφαση, απλώς προτιμώ 1000 φορές να βρει ένα άλλο καλό σπιτικό παρά να θέσω σε κίνδυνο την Πέτσα. Εννοείται ότι και εσύ το πέρασες αυτό και αποφάσισες το καλύτερο για τα ζωάκια που αγαπάς, δεν το αμφισβητώ στιγμή. Όλοι εδώ μέσα είμαστε φιλόζωοι συνειδητά.
Κακώς το εξέλαβες έτσι. Εγώ όπως σου είπα πολλές φορές αποφάσισα και το είδα έτσι. Εσύ κάπως αλλιώς. Δεν σε έκρινα απλά σε ρώτησα αν αποφάσισες τελικά να μην την κρατήσεις. Από εκεί και πέρα εξέλαβα επίθεση από μεριά σου και θεωρώ χωρίς λόγο γιατί δεν έκρινα κανέναν. Απλά είπα τα πράγματα όπως τα είδα εγώ. Οπως και να χει όμως η απόφαση είναι δική σου και θεωρώ πως με ηρεμία και μόνο θα αποφασίσεις σωστά και για σένα και για τα ζωάκια σου!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:16, 21-01-16:

Βρε παιδιά και εγώ που δούλεψα σε καταφύγιο-κτηνιατρείο ζώων πριν λίγο καιρό, ξέρω ότι είτε φορέας είτε νοσεί μια γάτα,μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε άλλη γάτα και μάλιστα ξέρω ότι ο ιός αυτός δεν σκοτώνεται εύκολα(αμμολεκάνες,μπολ κτλ που έχουν χρησιμοποιηθεί από το ζώο,τους βάζεις φωτιά και τα καις) .

Ο κάθε κτηνίατρος τελικά λέει τα δικά του και τρομοκρατεί ή υπέρ-καθησυχάζει .

Είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν ξέρω τι ισχύει.

Την Κυριακή που θα έρθει ο κτηνίατρος θα το συζητήσω μαζί του.

Όπως και να έχει,κατανοώ απόλυτα την αγωνία της κοπέλας για την άλλη της γατούλα.Απόλυτα όμως.

Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει το καλύτερο και για τις δυο γατούλες,να ησυχάσει και εκείνη που θα γυρνάει στο μυαλό της συνέχεια το ενδεχόμενο μήπως κολλήσει η γάτα της.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 18:27, 21-01-16:

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σίγουρα ισχύει αυτό που λες όταν η γάτα έχει λοιμώδη περιτονίτιδα. Όντως βάζεις φωτιά και τα καις, ακριβώς έτσι μου το έχουν πει και δικοί μου κτηνίατροι. Το πρόβλημα είναι ότι η διάγνωση της νόσου είναι δύσκολη και αμφιλεγόμενη. Δηλαδή αυτό το αποτέλεσμα της Μελώνιας ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι όντως έχει λοιμώδη περιτονίτιδα, ούτε ότι είχε στο παρελθόν, ούτε ότι είναι φορέας. Σημαίνει ότι έχει αντισώματα ενάντια σε κάποιον κορωνοϊό.

Το πρόβλημα είναι ότι το διαγνωστικό τεστ που εξετάζει τα αντισώματα στον κορωνοϊό, ανιχνεύει όλα τα αντισώματα σε όλα τα στελέχη του κορωνοϊού, οπότε δεν ξέρεις ουσιαστικά σε τι είναι θετικός ο γάτος. Δηλαδή το τεστ είναι καλό για να δεις γενικά αν το γατί είχε κάποιον κορωνοϊό, αλλά όπως λέει η βιβλιογραφία είναι τελείως αναξιόπιστο στο να δεις ΠΟΙΟΝ κορωνοϊό έχει/είχε το γατί.

Χαμηλοί δείκτες είναι άχρηστοι τελείως διαγνωστικά, αρνητικό τεστ έχει πολύ χαμηλή διαγνωστική αξία (πολλές γάτες ήταν αρνητικές στο αντίσωμα και τελικά είχαν λοιμώδη περιτονίτιδα) και πολύ υψηλός δείκτης αυξάνει την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να έχει όντως λοιμώδη περιτονίτιδα. Έχω βάλει 2 λινκ παραπάνω που τα λένε αυτά.

Γι' αυτό αν η κλινική εικόνα είναι καλή και αν το γατί ήταν αδέσποτο, ο κτηνίατρος υποθέτει ότι είναι ένας άλλος κορωνοϊός και πορεύεται αντίστοιχα. Γιατί όπως μου έχουν πει δικοί μου κτηνίατροι, το 90% των αδέσποτων δίνει κάποιον τέτοιο δείκτη λόγω κακής διατροφής και ζωής έξω, με διάρροιες, εντεροπαράσιτα, εντερικές διαταραχές κλπ, όμως δεν είναι ότι το 90% έχουν λοιμώδη περιτονίτιδα. Και συνήθως μετά από λίγους μήνες ο δείκτης ή πέφτει ή είναι αρνητική η εξέταση.

Περιληπτικά λοιπόν είναι τεστ μη ευαίσθητο, αυτό είναι το πρόβλημα δυστυχώς. Δεν μπορεί να ανιχνεύσει ποιο στέλεχος προκαλεί το θετικό αποτέλεσμα και, ακόμα χειρότερα, πολλά αρνητικά αποτελέσματα τελικά οδηγούν σε λοιμώδη περιτονίτιδα. Βέβαια όταν πάρεις αυτά τα νέα είναι όντως δύσκολο και προσωπικό θέμα το πώς θα τα διαχειριστείς και πώς θα πορευτείς, κι εγώ θα είχα τρομάξει πολύ.

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

H Akasha έγραψε στις 18:29, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Βρε παιδιά και εγώ που δούλεψα σε καταφύγιο-κτηνιατρείο ζώων πριν λίγο καιρό, ξέρω ότι είτε φορέας είτε νοσεί μια γάτα,μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε άλλη γάτα και μάλιστα ξέρω ότι ο ιός αυτός δεν σκοτώνεται εύκολα(αμμολεκάνες,μπολ κτλ που έχουν χρησιμοποιηθεί από το ζώο,τους βάζεις φωτιά και τα καις) .

Ο κάθε κτηνίατρος τελικά λέει τα δικά του και τρομοκρατεί ή υπέρ-καθησυχάζει .

Είμαι πολύ μπερδεμένη και δεν ξέρω τι ισχύει.

Την Κυριακή που θα έρθει ο κτηνίατρος θα το συζητήσω μαζί του.

Όπως και να έχει,κατανοώ απόλυτα την αγωνία της κοπέλας για την άλλη της γατούλα.Απόλυτα όμως.

Είμαι σίγουρη ότι θα κάνει το καλύτερο και για τις δυο γατούλες,να ησυχάσει και εκείνη που θα γυρνάει στο μυαλό της συνέχεια το ενδεχόμενο μήπως κολλήσει η γάτα της.
Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση ό, τι μάθεις από τον κτηνίατρο μοιρράσου το μαζί μας σε παρακαλώ. Φαντάσου ότι ο πρώτος κτηνίατρος - τον οποίο άλλαξα φυσικά πλέον - πρότεινε αυτομάτως άμεση απομάκρυνση της από το σπίτι μου και ευθανασία. Προφανώς το βρήκα απάνθρωπο και τρομακτικό, γι αυτό έσκασα από το κακό μου και απευθύνθηκα σε άλλους και ειδικότερα στον αίλουρο, γιατί ξέρουν καλύτερα από όλους εκεί. Και εκεί ήταν πιο καθυσηχαστικοί, αλλά το συμπέρασμα πάντα ίδιο: είτε νοσεί, είτε είναι απλώς φορέας, ο ιός μεταδίδεται από υγρά, αμμολεκάνες, δαγκώματα κλπ, που σημαίνει ότι πρέπει να τις παρακολουθείς. Λίγες οι πιθανότητες ο κορονοϊός να είναι όντως λιμώδης περιτονίτιδα, αλλά πάντα οι πιθανότητες υπάρχουν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:58, 21-01-16:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμπαράσταση ό, τι μάθεις από τον κτηνίατρο μοιρράσου το μαζί μας σε παρακαλώ. Φαντάσου ότι ο πρώτος κτηνίατρος - τον οποίο άλλαξα φυσικά πλέον - πρότεινε αυτομάτως άμεση απομάκρυνση της από το σπίτι μου και ευθανασία. Προφανώς το βρήκα απάνθρωπο και τρομακτικό, γι αυτό έσκασα από το κακό μου και απευθύνθηκα σε άλλους και ειδικότερα στον αίλουρο, γιατί ξέρουν καλύτερα από όλους εκεί. Και εκεί ήταν πιο καθυσηχαστικοί, αλλά το συμπέρασμα πάντα ίδιο: είτε νοσεί, είτε είναι απλώς φορέας, ο ιός μεταδίδεται από υγρά, αμμολεκάνες, δαγκώματα κλπ, που σημαίνει ότι πρέπει να τις παρακολουθείς. Λίγες οι πιθανότητες ο κορονοϊός να είναι όντως λιμώδης περιτονίτιδα, αλλά πάντα οι πιθανότητες υπάρχουν.
Αυτό γνωρίζω και εγώ,δυστυχώς.

Ελπίζω να έχει χρόνο ο γιατρός για συζήτηση γιατί θα επισκεφτεί το νησί μετά από πολλούς μήνες και τον περιμένει πολλή δουλειά.
Είναι καλός και βραβευμένος πάντως οπότε κάτι παραπάνω θα μάθουμε.

Στο καταφύγιο όσες γάτες είχαμε που νοσούσαν από την υγρή μορφή λοιμώδους περιτονίτιδας,κάναμε παρακέντηση και τραβούσαμε το υγρό(μιλάμε γέμιζε ένα τεράστιο ποτήρι) για να μην υποφέρουν και μετά από ένα μήνα πέθαιναν.
Το άσχημο της άγονης γραμμής όταν δεν έχει κτηνίατρο και πιάνουν απαγορευτικά,είναι ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις το ζώο οπότε το να το στείλουμε σε άλλο νησί για ευθανασια ή να περιμένουμε πότε θα έρθει κτηνίατρος,είναι τόσο δύσκολο που απλά περιμένουμε να φύγει..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:26, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Στο καταφύγιο όσες γάτες είχαμε που νοσούσαν από την υγρή μορφή λοιμώδους περιτονίτιδας,κάναμε παρακέντηση και τραβούσαμε το υγρό(μιλάμε γέμιζε ένα τεράστιο ποτήρι) για να μην υποφέρουν και μετά από ένα μήνα πέθαιναν.
Το άσχημο της άγονης γραμμής όταν δεν έχει κτηνίατρο και πιάνουν απαγορευτικά,είναι ότι δεν μπορείς να βοηθήσεις το ζώο οπότε το να το στείλουμε σε άλλο νησί για ευθανασια ή να περιμένουμε πότε θα έρθει κτηνίατρος,είναι τόσο δύσκολο που απλά περιμένουμε να φύγει..
Όταν όμως νοσεί η γάτα και μάλιστα από την υγρή μορφή, εκτός από τα πολλά συμπτώματα αδιαθεσίας και αρρώστιας που θα έχει, έχει και μια μπάλα υγρό στην κοιλιά τους η οποία φαίνεται κανονικά, έχω δει. Δε μιλάμε για τέτοια περίπτωση τώρα! Η Μελώνια απλώς έχει έναν διφορούμενο δείκτη θετικό, δεν έχει σύμπτωμα! Μη μου φωνάξετε, δεν είπα ότι λες κάτι τέτοιο, απλά το αναφέρω για να μην πηγαίνει το μυαλό όλων στο κακό και να μην προτρέχουμε

edit: Διαβάζω αυτό https://ahdc.vet.cornell.edu/docs/Feline_Coronavirus_and_FIP.pdf και είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι από το Cornell στην Αμερική, απ' την κτηνιατρική σχολή.

Και αυτό επίσης http://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/CW_FIP.cfmhttp://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/CW_FIP.cfm

Κρατάω:

*Coronavirus titer level does NOT correlate with the probability of having or developing FIP.
* Titer level is a poor prognosticator of disease.

και από το δεύτερο:

"It's very important that cats with antibody aren't automatically diagnosed as having FIP," says Dr. Richards, "because the vast majority don't. A positive test result, by and of itself, is pretty meaningless." A negative test result isn't definitive either. It could be too early in the infection to detect antibodies, for example, or the cat may be unable to make antibodies against the virus. And furthermore, the cat's antibody level may vary considerably and some FCoV antibody tests aren't even that reliable, Richards points out.

To make a FIP diagnosis, the veterinarian will conduct a host of tests to see if an "FIP profile" emerges. He or she not only will assess antibody levels but also liver and kidney function, blood counts, and if fluid is present, a fluid analysis. Several newer tests can detect parts of the virus' genetic material, rather than the antibodies against it, but they can't distinguish between a harmless FCoV and a mutated form that causes FIP. However, if the virus is detected in fluids using these DNA-based tests, it does strongly indicate FIP.

Combining the cat's history with the test results, the veterinarian will determine whether the FIP profile is strong enough to make a probable diagnosis.
Προσοχή -> Δεν προσπαθώ να πρήξω/πείσω κανέναν, τα βάζω για να βλέπουμε λίγο όλη την εικόνα! Αλλά και για μελλοντικούς χρήστες με παρόμοιο πρόβλημα και απορίες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 21-01-16 στις 19:36.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:26, 21-01-16:

Η περιτονιτιδα εμφανιζεται οταν μεταλασσεται ο κορωνοιος. Εστω οτι η γατουλα εχει κολλησει εναν απλο κορωνοιο και δεν προκειται να αναπτυξει ποτε στη ζωη της περιτονιτιδα. Ποιος εγγυαται ομως οτι αν κολλησει η αλλη γατα τον ιο αυτο, οτι δεν θα μεταλλαχθει σε περιτονιτιδα; Εγω αν ημουν στην θεση της κοπελας και υπηρχε εστω και 0.1% πιθανοτητα να κολλησει η αλλη μου γατα και να νοσησει απο περιτονιτιδα, δεν θα επαιρνα το ρισκο. Χαρισε την για να ειναι και τα 2 καλα και ευτυχισμενα.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 20:28, 21-01-16:

Ναι βρε Κούκι μου φυσικά και δεν πρόκειται για την ίδια περίπτωση και δεν πρέπει να συγκρίνουμε και να προτρέχουμε,έχεις δίκιο!

Ψυχραιμία, να επαναλάβει τις εξετάσεις η μικρή και εδώ θα είμαστε !

Παράθεση

scaryspider

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scaryspider
H scaryspider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H scaryspider έγραψε στις 23:49, 06-08-16:

Καλησπέρα!

Φέτος ετοιμαζόμουνα να κάνω στη γατούλα μου το εμβόλιο για λοιμώδη περιτονίτιδα, μια και το προηγούμενο γατάκι μας πέθανε μηνών από αυτό. Ο κτηνίατρος μου είπε πως καταργήθηκε. Ξέρει κάποιος κάτι;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:12, 07-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από scaryspider
Καλησπέρα!

Φέτος ετοιμαζόμουνα να κάνω στη γατούλα μου το εμβόλιο για λοιμώδη περιτονίτιδα, μια και το προηγούμενο γατάκι μας πέθανε μηνών από αυτό. Ο κτηνίατρος μου είπε πως καταργήθηκε. Ξέρει κάποιος κάτι;
Καλό σου μεσημέρι.
Το μόνο που κατάφερα να βρω κι αυτό ψάχνοντας στο ίντερνετ είναι αυτό.
Υπάρχει εμβόλιο αλλά δεν έχει αποδειχθεί ότι προσφέρει κάτι και γι αυτό δεν συνιστάται.
Η γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε να ρωτήσεις και αλλού αν και απ' ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα (το ψάχνω από χθες το βράδυ που είδα το μήνυμά σου) είναι πως δεν έχει σίγουρη αποτελεσματικότητα.
Ομολογώ πως δεν έχω ακούσει πως καταργήθηκε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 06:47, 09-08-16:

Ο μικρός μου διαγνώσθηκε με περιτονίτιδα. Έχουν αρχίσει τα συμπτώματα, τα πίσω ποδαράκια του τα σέρνει. Δεν ξέρω πόσος χρόνος μας μένει, αποφάσισα να τον πάω ένα τελευταίο ταξιδάκι στην εξοχή για λίγες μέρες να παίξει στα χορταράκια όπως του αρέσει. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Δεν μπορώ να διαχειριστώ ότι εγώ θα αποφασίσω πότε θα κοιμηθεί για πάντα, μόνο δυο χρόνια πρόλαβε να ζήσει το μικρό μου. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το ότι μπορεί να έχει κολλήσει και ο μεγάλος και να τον χάσω και αυτόν. Είμαστε σχεδόν σίγουροι δηλαδή ότι έχει τον τίτλο και μόνο ευχόμαστε να μην νοσήσει. Αλλά ο μικρός μου, η ταλαιπωρημένη ψυχούλα μου?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:57, 09-08-16:

Λυπάμαι πολύ και φαντάζομαι πώς νιώθεις..
Όμως σίγουρα δεν μπορεί να γίνει κάτι, ώστε να ανακοπεί η πορεία της ασθένειας? Ρωτάω, επειδή κι η δική μου είναι φορέας και είχαμε συζήτηση με την κτηνίατρο που μου είπε οτι σε περίπτωση που εκδηλωθεί η ασθένεια υπάρχουν φάρμακα (π.χ. ιντερφερόνες, κορτιζόνη, αντιβιωτικά) ώστε να δώσουν μια παράταση χρόνου. Δεν ξέρω βέβαια για την ποιότητα ζωής που θα έχει το γατί, αν δλδ ταλαιπωρείται με τις θεραπείες με αμφίβολο αποτέλεσμα.
Νομίζω οτι αξίζει να προσπαθήσει κάποιος, αν υπάρχουν βέβαια οι πιθανότητες για κάποια καλή έκβαση.

Μόνο δυο χρονών ο μικρούλης σου! Και καν στην ηλικία που γατιά-φορείς εκδηλώνουν την ασθένεια. Γιατί συνήθως την εκδηλώνουν στους πρώτους μήνες της ζωής τους, ή μετά τα 8 χρόνια. Κι επίσης ζει σε καθαρό περιβάλλον, τον φροντίζεις...δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Υποθέτω το ανοσοποιητικό του θα είναι πολύ αδύναμο.
Νομίζω σωστά σκέφτηκες να τον αφήσεις να κάνει τις δραστηριότητες που του αρέσουν κι εύχομαι όσο γίνεται να ζήσει περισσότερο και να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Όσο για τον μεγάλο, φρόντισε να μην έρχεται σε επαφή με τον μικρό καθόλου(κι ας είναι ήδη φορέας), ούτε καν τα ίδια αντικείμενα να μη χρησιμοποιούν (δεν μιλάμε καν για αμμολεκάνες και μπολ), εννοώ ακόμα και τα παπούτσια σου να αλλάζεις όταν πριν έχεις έρθει σε επαφή με τον μικρό. Δυστυχώς αυτή η ασθένεια είναι πολύ μεταδοτική μεταξύ των γατιών. Επίσης ψάξε να βρεις βιταμίνη σε αμπούλες vetomune, για ενίσχυση του ανοσοποιητικού για γάτες-φορείς.

Καλό κουράγιο και δύναμη, τι άλλο να πω...

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:26, 09-08-16:

Ναι τους έχω σε διαφορετικούς χώρους πια. Ο μικρός μου ήταν ασθενικός, δεν έχει καλό ανοσοποιητικό. Ο γιατρός μου είπε ότι ο ιός μεταλλάχθηκε και αυτή την μορφή την παρατηρούν στα γατιά εδώ και πολύ λίγους μήνες, από την αρχή του χρόνου ουσιαστικά. Αυτό πυ κατάλαβα εγώ είναι ότι είναι πολύ μεταδοτική από τα κόπρανα. Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα. Μόνο αν τον δώ ότι πλέον δεν μπορεί θα τον πάω να τον κοιμίσει. Τουλάχιστον μου είπε ότι δεν πονάει αυτή η αρρώστια και δεν υποφέρει.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 08:40, 10-08-16:

Λυπάμια πολύ για τον γατούλη σου....πόσο άσχημο είναι να είσαι ανήμπορος....εύχομαι ειλικρινά να μην νοσήσει και να σταματήσει η άσχημη πορεία....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:42, 10-08-16:

Ποσο ασχημα νεα..ποσο πολυ λυπαμαι....
Καρδουλα μου,κουραγιο..να ξερεις οτι σε νιωθουμε..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:35, 12-08-16:

pepper ειλικρινά λυπάμαι πολύ για τον γατούλη σου κι είναι τόσο νεαρούλης ο κακομοίρης. Είναι όντως θετικό πάντως, που δεν υποφέρουν από αυτή την άτιμη ασθένεια, δεν το γνώριζα αυτό να σου πω την αλήθεια.. Εύχομαι κουράγιο και δύναμη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ritad, seven cats

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους