Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 308 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 07:25, 01-02-10:

Καλημερα!
Μπορει να μη χωραει και να χρειαζεται μεγαλυτερη αμμολεκανη.Επισης η κλειστη ισως τη βόλευε περισσότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinaki (Eιρηνη-Αθανασια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irinaki
H Eιρηνη-Αθανασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H irinaki έγραψε στις 11:58, 01-02-10:

Eυχαριστω για τις απαντησεις!Η αμμολεκανη ειναι αρκετα μεγαλη.Στην αρχη ηταν μια χαρα τωρα τελευταια παει ακρη ακρη.Μυριζει ολη την αμμο,παει ακρη ακρη και...Ισως ειναι το "μερος" της.Θα δοκιμασω να αλλαξω θεση στη αμμολεκανη και βλεπουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 12:07, 01-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από irinaki
Eυχαριστω για τις απαντησεις!Η αμμολεκανη ειναι αρκετα μεγαλη.Στην αρχη ηταν μια χαρα τωρα τελευταια παει ακρη ακρη.Μυριζει ολη την αμμο,παει ακρη ακρη και...Ισως ειναι το "μερος" της.Θα δοκιμασω να αλλαξω θεση στη αμμολεκανη και βλεπουμε!

Κι αυτο παιζει,κι ο δικος μου στριμωχνει τον πισινο του στην γωνια για να τα κανει,στο κεντρο δεν κατουραει ποτε,δεν ξερω γιατι.

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 20:22, 01-02-10:

και εμενα το κανει συστηματικα ο ενας στην ανοιχτη. παρε μια κλειστη,αλλιως θα πρεπει να στεινεις συνεχεια καραουλι

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΑΤΟΥΛΑ
H ΜΑΤΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 22:52, 04-02-10:

Καλησπερα !!! Πολυ ομορφο ειναι το μωρο σου !!! Να το Χαιρεσαι !!!
Παρε μια κλειστη τουαλετα για να σωθεις , τα περισσοτερα γατια απο οτι εχω δει πανε στην ακρη της λεκανης για να τα κανουν και αν δεις οτι δεν μπαινει γιατι ειναι το πορτακι βγαλτο .

Παράθεση

irinaki (Eιρηνη-Αθανασια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irinaki
H Eιρηνη-Αθανασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H irinaki έγραψε στις 23:40, 04-02-10:

Eυχαριστω για τις συμβουλες!Μαλλον για κλειστη αμμολεκανη το κοβω...

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 16:40, 05-02-10:

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τη Λύκα μου! Όλο έξω έξω πάει και τα κάνει και καμιά φορά βέβαια αστοχεί... Με την κλειστή αμμολεκάνη έχει αλλάξει αυτό σε μεγάλο βαθμό. Τα ατυχήματα έιναι σπάνια πλέον! Καλή επιτυχία!!!!!

Παράθεση

aridi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aridi
H aridi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H aridi έγραψε στις 20:04, 06-06-10:

Καλησπέρα σας,
Έχω μια θηλυκή γάτα Αγκύρας 3 ετών & 7 κιλά - η Σίσσυ και μία αρσενική Περσίας 16 μηνών - 2,9 κιλά- ο Μάγκι, στειρωμένες και οι δύο. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω αρχικά για όλην την βοήθεια που μου έχει προσφέρει το φόρουμ σε διάφορα θέματα. Την Σίσσυ την πήρα 6 μηνών, επειδή δεν θα την κράταγε άλλος ο ιδιοκτήτης της και ο Μάγκι τον πήρα γιατί είχε πάθει αλλεργικό σοκ το παιδί του ιδιοκτήτη και θα τον πέταγε στο δρόμο. Ο Μάγκι, ήρθε πριν 9 μήνες στο σπίτι προσωρινά (αλλά μου έμεινε), και τότε τον λέγαμε η Μάγκι, είχε κρυψορχία και πριν 3 εβδομάδες που κάναμε την στείρωση το ανακαλύψαμε, ότι είναι αρσενικό. Τους έχω κάνει όλους τους εμβολιασμούς και τρέφονται με royal canin συνήθως ή friskies εάν ξεμένω. Έκανα το παιχνίδι με το κρεβάτι και την πόρτα και μετά από πολλές προσπάθειες τα μόνιασα, η μεγάλη παρόλο που την έγλυφε πηγαινε πολλές φορές να τον φάει και τώρα τελευταία σήκωσε το ανάστημα του, αλλά όλα καλά τώρα. Όταν τον πήρα, ήταν γεμάτους κόμπους και έβγαινε το τρίχωμα μόνο του από το δέρμα και είχα αλλού πολλή τρίχα και άλλου ήταν καραφλός, και τότε τον κούρεψα. Από τότε που τον κούρεψα λερώνει το σπίτι συνέχεια, είτε με κακά είτε με τσίσα.. έχω δοκιμάσει τα πάντα εδώ και 8 μήνες και δεν έχω καταφέρει τίποτα. Έχω αλλάξει άμμους,από friskies μέχρι everclean τον μάλωσα, τον πήγα με το γλυκό, τα μάζευα και τα έβαζα στην λεκάνη του και του έδειχνα πως τα καλύπτει, φερόμουνα το ίδιο γλυκά και στα δύο, τα έπαιζα, έχουν κοιμηθεί και μαζί μου πολλές φορές και τα δύο, αλλά ο κύριος τα κάνει συνέχεια. Τα κάνει πίσω από κάθε κλειστή πόρτα, σκέφτηκα ότι είχε σχέση με τότε που τον είχα κλείσει στην κουζίνα μέχρι να συνηθίσει, αλλά από τότε έχει περάσει τόσος καιρός και δεν είναι λογικό αυτό. Έπλενα με χλωρίνη τα σημεία, μετά με αμμωνία, άλλες φορές με κοινό καθαριστικό, έχω βάλει την τροφή εκεί που έκανε, αφού το είχα καθαρίσει, αλλά το έσπρωχνε πιο πέρα και τα έκανε. Άλλες φορές τα έκανε μισά στην τουαλέτα και τα μισά έξω. Τους είχα κοινή τουαλέτα, τους έβαλα δύο, αλλά και τα δύο πάνε και στις δύο. Ο Μάγκι είναι πολύ αγαπησιάρης, λαίμαργος, τρώει το φαγητό και των δύο, δεν ξέρω εάν έχει βολευτεί με το να τον καθαρίζω κάθε μέρα. Άλλα έχω δοκιμάσει τα πάντα, και δεν ξέρω τι να κάνω. Και αφού τον στείρωσα περάσανε 3 εβδομάδες και ακόμα τα ίδια. Έχει ποτίσει με μυρωδιές την εξώπορτα και ένα σύνθετο όπου πάει συνέχεια και κάνει τσίσα και κακά. Δεν μπορώ να πάω πουθενά ούτε για μια μέρα, γιατί λερώνει ο Μάγκι και μυρίζει το σπίτι και η πολυκατοικία.
Να σας πω ότι ο φίλος μου του άρεσαν μόνο οι σκύλοι, και δεν του άρέσανε καθόλου οι γάτες και με υπομονή τα αγάπησε, αλλά δεν μπορεί τις μυρωδιές και να καθαρίζει τις ακαθαρσίες και έχω πρόβλημα με τον Μάγκι.
Τον αγαπάω, τον εκτιμάω, αλλά πως θα τον σταματήσω να κάνει την ανάγκη του όπου να είναι, για να μπορώ και εγώ να λείπω, να τα ταίζει άλλος για κανένα σ/κ και να συνυπάρχω και με την σχέση μου στον ίδιο χώρο, σεβώντας και τα δικαιώματα του άλλου και των γατιών?
Συγγνώμη για την μακρυγορία, αλλά θα ήθελα να καταλάβετε την ιστορία μου, γιατί με πονάει και με έχει εξαντλήσει αυτή η κατάσταση αγκαλιά κάθε μέρα με την σφουγγαρίστρα.

Με εκτίμηση,
Αριστέα

Παράθεση

kakashi-sensei (Γιώργος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kakashi-sensei
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 710 μηνύματα.

O kakashi-sensei έγραψε στις 01:19, 07-06-10:

Σε καταλαβαινω τ ιδια τραβαω και εγω με τον σκυλο μου.
Παει και κατουραει στ πορτα και μυριζει η πολυκατοικια με αποτελεσμα να ειμαστε με μια σφουγγαριστρα στο χερι ολη μερα και εχουμε και παραπονα απο τ πολυκατοικια
Κανει τ κακα του στο μπαλκονι
Στισ βολτες τπτ!Εχω απελπιστει!!!Μεχρι και στο καναπε κατουρουσε μεχρι που ψεκασα με αποσμητικο χωρου και δεν ξαναπηγε.Το εχεις δοκιμασει?
Η χλωρινη δεν καλυπτει τ μυρωδια αλλα την ενισχυει απειδη εχει αμμωνια.
Απο οτι ξερω για τις γατες αν ξεκινησουν και κανουν αλου τσισα και κακα δεν σταματανε!!!Ελπιζω να μην ισχυει
Βαλε σκονι πληντηριου μπορει να μην ξαναπαει
Και αν δεν σταματησει στ μερη οπου εχει μαρκαρει βαλε την αμμο του

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:36, 07-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από aridi
Έπλενα με χλωρίνη τα σημεία, μετά με αμμωνία, άλλες φορές με κοινό καθαριστικό, έχω βάλει την τροφή εκεί που έκανε, αφού το είχα καθαρίσει, αλλά το έσπρωχνε πιο πέρα και τα έκανε.
Αμμωνία περιέχουν και τα ούρα, επομένως η μυρωδιά της αμμωνίας είναι σαν να του λέει "εδώ κάνουμε τσίσα μας"... Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καθαριστικό με ένζυμα που θα διασπάσουν τις πρωτεΐνες των ούρων και θα εξαλείψουν εντελώς τη μυρωδιά (γιατί ακόμα κι αν σ' εμάς δεν μυρίζει τίποτα, τα γατιά έχουν πολύ ισχυρότερη όσφρηση). Ενζυμικό καθαριστικό ίσως να βρεις σε πετ σοπ, σίγουρα όμως θα βρεις στο ιντερνετ (ψάξε "enzyme cleaner", "pet odour removal" κ.λπ.).
Αρχική Δημοσίευση από aridi
Και αφού τον στείρωσα περάσανε 3 εβδομάδες και ακόμα τα ίδια.
Αν η συμπεριφορά του έχει να κάνει με μαρκάρισμα (πράγμα πολύ πιθανό) οι 3 εβδομάδες είναι πολύ μικρό διάστημα για να δεις βελτίωση, ειδικά σε γάτο που στειρώθηκε 16 μηνών. Χρειάζεται αρκετός καιρός για να φύγουν εντελώς οι ορμόνες από τον οργανισμό του, μπορεί να πάρει και κάνα-δυό, ή ακόμα και τρεις μήνες. Σίγουρα όμως θα βελτιωθεί μακροπρόθεσμα.
Το θέμα είναι ότι όπως φαίνεται το να λερώνει του έχει γίνει συνήθεια κι αυτό θέλει χρόνο κι επιμονή για να αλλάξει. Σίγουρα το σωστό καθάρισμα είναι πολύ βασικό, όπως και η στείρωση. Ίσως να τον βοηθούσε και το Feliway, σε περίπτωση που η συμπεριφορά του οφείλεται εν μέρει σε στρες ή ανασφάλεια.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 08:55, 07-06-10:

Να σου πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα! απλα να σου πω οτι μαλλον η συμπεριφορα του ειναι τετοια επειδη ακομα οι ορμονες προσπαθουν αν ηρεμησουν..ειναι λιγο καιρο στειρωμενος!! εμενα ο γατος μου μια εβδομαδα μετα την στειρωση ξεκινησε σχεδον καθημερινα να μου κατουραει παπλωμα, μαξιλαρια, ρουχα.. και ολα αυτα για 2-3 μηνες!! πλεον εχει ηρεμησει..ε το θυμαται που και που..

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 13:04, 30-07-10:

Καλημέρα σε όλους.Ο γατος μου εδώ και 3 μέρες κάνει κακά εκτός αμμολεκάνης σε διάφορα σημεία...φοβάμαι μην του γίνει συνήθεια...τι λέτε να φταίει??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:19, 30-07-10:

Το άρθρο το έχεις δει;
Γενικά, σκέψου τι μπορεί να έχει αλλάξει τελευταία στην καθημερινότητά του: στο περιβάλλον, τη διατροφή, το πρόγραμμα, οτιδήποτε...

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 13:24, 30-07-10:

δεν το ειχα διαβασει το αρθρο..ευχαριστω...το περιεργο ειναι οτι τα τσισα του τα κανει στην αμμο..κακα κανει μονο εκτος!δεν μπορω να καταλαβω γιατι..χθες μαλιστα τον στειρωσα κιολας αλλα και παλι σημερα κακα ειχε κανει αλλου...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 13:31, 30-07-10:

Αν το πρόβλημα σχετίζεται με το ότι δεν ήταν στειρωμένος, μην περιμένεις να αλλάξει συμπεριφορά μια μέρα μετά τη στείρωση. Χρειάζεται αρκετό χρόνο για να φύγουν οι ορμόνες από τον οργανισμό του (τουλάχιστον ένα δίμηνο) και ακόμα περισσότερο για να αλλάξει μια συμπεριφορά που του έχει γίνει και λίγο συνήθεια.
Πόσων μηνών είναι; Μήπως χρησιμοποιούσε τα κακά του για να μαρκάρει;
Αφού τα τσίσα του τα κάνει κανονικά στην αμμολεκάνη, δοκίμασε να του βάλεις και μια δεύτερη, χωριστή, μήπως κάνει εκεί τα κακά του. Μερικές γάτες θέλουν άλλη λεκάνη για το #1 και άλλη για το #2

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 13:37, 30-07-10:

εδω και 3 μερες το κανει..οχι παραπανω..μαρκαρει με τα τσισα του κανονικα αλλα οταν θελει να κατουρησει παει στη λεκανη...ξερω οτι δεν θα αλλαξει συμπεριφορα αμεσως απλα δεν ξερω τη αιτια που το ξεκινησε...θα βαλω αμα ειναι αλλη μια αμμολεκανει μηπως και γινει θαυμα!!

Παράθεση

ligeri (Λυγερή)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ligeri
H Λυγερή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H ligeri έγραψε στις 13:49, 30-07-10:

Το εχω παθει κ εγω!!!!! Κ πηγα να τρελλαθω!!!
Ο δικος μου μαλλον ειχε σιχαθει την αμμο του ενω ειχε παει μολις μια 2 φορες αρχισα μετα και του την αλλαζα εντελως καθε 2 μερες κ ελυσα το προβλημα!
Κ μαλιστα εμενα το εκανε διπλα στη λεκανη του πανω στο χαλι του μπανιου ασε! 3 χαλακια αλλαξα!!!
Δοκιμασε να του την αναννεωνεις πιο συχνα μηπως κ εχουμε το ιδιο προβλημα....

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:05, 30-07-10:

Ή να του αλλάξεις μάρκα άμμου Κάτι τον ενοχλεί. Έτσι παστρικός είναι και ο δικός μου. Θέλει καθαρό περιβάλλον για να τα κάνει

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:10, 30-07-10:

ναι ναι, 2 λεκανες! Ο δικος μου θελει 2 Επισης ο δικος μου εκανε 2-3 φορες τα κακακια του εκτος αμμολεκανης επειδη η λεκανη ηταν σχετικα μικρη γι' αυτον και δεν βολευοταν. Παιζει να το κανει αυτο επειδη ειναι επηρεασμενοι οι πρωκτικοι του αδενες ή επειδη ειναι δυσκοιλιος; Ψαξε και αυτες τις περιπτωσεις.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 00:41, 31-07-10:

φοβαμαι μηπως ειναι και λογω αλλαγης περιβαλλοντος γιατι τωρα το καλοκαιρι τα εχω στο σπιτι του παππου μου...θα βαλω αυριο αλλη μια λεκανη...για την μαρκα της αμμου δεν τιθεται θεμα γιατι γενικα αλλαζω συχνα και οσες παιρνω τις εχω παρει και στο παρελθον χωρις να εχει προβλημα ο γατος..αυριο το πρωι θα παω να παρω μια λεκανη μηπως δω αλλαγη..ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:02, 31-07-10:

μπορει να ειναι και αυτο η αιτια Αν τον βλεπεις να ετοιμαζεται να τα κανει εκτος, να τον πιανεις επι τοπου και να τον πηγαινεις στην λεκανη του.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 12:56, 31-07-10:

καλημερα.σημερα που πηγα δεν ειδα να εχει κανει καπου κακακια που σημαινει οτι μαλλον τα εκανε στην λεκανη..δυστυχως δεν ειμαι πολλες ωρες μαζι του και δεν μπορω να τον επιβλεπω..δεν προλαβα να αγορασω 2η λεκανη αλλα αμα το ξανακανει σιγουρα θα παρω..προβλημα δεν εχει με αδενες η κατι αλλο αρα μαλλον οφειλεται σε καποιο κουνημα του εγκεφαλου!!ελπιζω τουλαχιστον με τη στειρωση να σταματησει το μαρκαρισμα..ξερετε περιπτωσεις που να το συνεχιζουν και μετα τη στειρωση??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:07, 31-07-10:

ξερω μια περιπτωση που το συνεχισε και μετα την στειρωση Το θετικο ειναι οτι το 80 με 95% το σταματουν.

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 22:21, 01-08-10:

εγω απο το αρχικο ποστ καταλαβα πως ηταν αστειρωτος, μια ημερα πριν στειρωθει λερωνε εκτος αμμολεκανης και το προβλημα συνεχιστηκε και δυο ημερες μετα. Φυσικο δεν ειναι; Λερωνει εκει που ανιχνευει ηδη τις μυρωδιες του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 13:53, 02-08-10:

δικιο εχεις απλα μου εκανε εντυπωση οτι τα τσισα του τα εκανε στην λεκανη και μονο κακα εκανε εκτος...ευτυχως ομως δεν ξαναβρηκα τιποτα..δεν ξερω γιατι 2 μερες το εκανε αυτο...αμα δεν εχετε και εσεις κατι να προσθεσετε μπορει να κλειδωθει το θεμα...ελπιζω μονο να μην ξαναβρω τιποτε ακαθαρσιες και δεν εχω που να γραψω!!χα χα

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 09:04, 20-09-10:

Καλημέρα και από εμάς τους πρωτοκατουρημένους!
Η Μπιζού μας είναι στειρωμένη εδώ και 9 μήνες. Στο διάστημα που λείψαμε διακοπές κατούρησε ( χίλιοκατούρησε) το μαξιλάρι του άντρα μου και τότε το συσχετίσαμε με το ότι λείπαμε (παρότι πήγαινε η μαμά μου 2 φορές την μέρα να την ταΐσει, καθαρίσει , και να παίξει μαζί της) !!!
Σήμερα το πρωί και ενώ έχουμε γυρίσει 1 μήνα από διακοπές και έχουμε μπει ξανά στους νορμάλ ρυθμούς μας, η κυρία πήγε και ξανακατούρησε σε πολλά σημεία σε έναν καναπέ καθώς επίσης και στο χαλάκι της αμμολεκάνης της.... Έχω σκάσει γιατί δεν είχαμε εδώ και 1 1/2 χρόνο ποτέ τέτοιο θέμα ... τι έγινε ξαφνικά?
Στειρωμένη είναι, το πρόγραμμά μας είναι πλέον νορμάλ, δεν έχει λόγο να στρεσαριστεί τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την στιγμή εγώ το τι της φταίει γιατί δεν υπάρχει καμιά αλλαγή εκ μέρους μας!
Πείτε καμιά σκέψη γιατί έχω φρικάρει.... δεν ξέρω τι να κάνω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Όλγα18774 : 20-09-10 στις 14:39.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:19, 20-09-10:

Καλημέρα Όλγα.Σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι φταίει,όμως όταν αποκλείονται λόγοι υγείας και στρες,έχω κατασταλάξει στο ότι καποια γατιά δεν χάνουν αυτή τη συνήθεια και κατά διαστήματα το κάνουν αυτό.Μιλάω εκ πείρας γιατί αυτό μου το κάνει και η πούπυ.Το είχε ξεκινήσει πριν τη στείρωση ,στειρωθήκαμε κα ήταν όλα οκ..μέχρι που είδα ότι τελικά ποτέ δεν την έκοψε αυτή τη συνήθεια εντελώς..δηλαδή περίπου κάθε 2 μήνες θα έχουμε τέτοια περιστατικά.Αυτή κατουράει συνήθως τα μαξιλάρια του μπουκάκου,ή εξω ακριβως απο την τουαλέτα..το κανει για κανα δυό μέρες και μετά σταματάει..μπορει να περάσουν και 3 μήνες και να μην το ξανακάνει...αλλά κάποια στιγμή επανέρχεται..τι να σου πω..Πρόβλημα υγείας είναι σίγουρα αποκλεισμένο;Τα πολλά σημεία λίγο με προβληματίζουν με την έννοια μήπως έχει κάποια ακράτεια ή δεν προλαβαίνει να πάει στην αμμολεκάνη της..εμένα η πουπυ τα κάνει ΠΑΝΤΑ στο ίδιο σημείο..οπότε ξέρω ότι σιγουρα δεν είναι θέμα υγείας....Βασικά εγώ θα ενημέρωνα πρώτα το γιατρό και θα του περιέγραφα ακριβως πως έχουν τα πράγματα..τουλάχιστον να αποκλείσουμε την περίπτωση προβλήματος υγείας

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 09:34, 20-09-10:

Έφη μου καλημέρα!
Εκτός του καναπέ που το είχε κάνει και όσο λείπαμε διακοπές τα έκανε έξω από την τουαλέτα της στο χαλάκι της!
Εχθές το μεσημέρι της καθάρισα την τουαλέτα και της άλλαξα την άμμο. Σήμερα το πρωί βρήκα τσίσα και μέσα στην τουαλέτα της και σε όλα τα άλλα σημεία που έγραφα πριν.Για ακράτεια μου κάνει λίγο απίθανο γιατί για να πάει στον καναπέ πρέπει να περάσει μπροστά από την τουαλέτα της!!!Προς το παρόν έχω βάλει πλυντήριο με πρόπλυση στους 90 βαθμούς γιατί βρώμαγε ο τόπος!!!

Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilis
H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 12:23, 20-09-10:

Πω πω ρε συ Όλγα, αν σου πω ότι και΄γω το ίδιο αντιμετωπίζω με την Ήβη! Και να πω ότι δεν την εκπαιδεύσαμε, από δύο μηνών την έχω και όλα πήγαιναν ρολόι. Εμένα μου μαγάρισε τον καναπέ (στον οποίο κοιμάμαι) και δεν μπορώ να τον ξεβρωμίσω με τίποτα. Επίσης, τα αμολάει και πλάι από την λεκάνη της τουαλέτας και μέσα στις ντουλάπες με τα ρούχα και μέσα σε σχολικούς σάκους και γενικώς ότι σάκος, σακούλα ή βαλίτσα(!) βρεθεί απροστάτευτη στο διάβα της. Μου΄ρχετε να την μαδήσω όταν μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι αλλά όταν μου κάνει τα χαζά της, την γλιτώνει με ένα κατσάδιασμα.
Για να μας πουν οι έμπειρες τι μπορεί να γίνει με το ζήτημα.
Να΄σαι καλά που το ξεκίνησες!

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 14:41, 20-09-10:

Εσένα το κάνει ξαφνικά? Έχει αλλάξει κάτι στους ρυθμούς της ζωής σας?

Χθες από το πρωί που έφυγα από το σπίτι ως σήμερα το πρωί το κοριτσάκι μου ήταν κυρία...αλλά ζω με το άγχος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-11-10 στις 09:39. Αιτία: merge
Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Marilis έγραψε στις 11:05, 21-09-10:

Τίποτα δεν έχει αλλάξει απλά νομίζω ότι είναι ανισόρροπη! Το άγχος το δικό μου Όλγα είναι όταν φεύγουμε από το σπίτι το πρωι
μήπως αφήσαμε καμιά ντουλάπα ανοιχτή!

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 11:29, 21-09-10:

Ωραία πράγματα!!!Εμένα ευτυχώς δεν πάει στην ντουλάπα αλλά καλού κακού τώρα ότι μπορώ να κλείσω το κλείνω!

Παράθεση

Marilis

Νεοφερμένος

H Marilis έγραψε στις 11:50, 21-09-10:

Μάλλον δεν υπάρχει συγκεκριμένη αιτία, όπως εύστοχα προανέφερε η Έφη αν δε κάνω λάθος. Οπότε Όλγα, περαστικά μας!

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 13:44, 21-09-10:

Προς το παρόν πλένω τα πάντα και μου έχει φύγει ο τάκος...καλύμματα, μια κουβέρτα που ακούμπαγε εκεί κοντά, ριχτάρια , μαξιλάρια και χαλάκι..,..έμεινα με την μέση μου....

Παράθεση

mini mini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mini mini
H mini mini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mini mini έγραψε στις 15:42, 22-09-10:

και εγώ βρε παιδιά αυτό έπαθα σήμερα,τις είχα την "αμολεκανι" έχω στο μπαλκόνι και χθες τζή έβαλα στο w.c.του σπιτιού..χθες λοιπόν πήγε κανονικά αλλα πριν λίγο πήγε k τα έκανε στην φωλίτσα που κοιμάται..λέτε να φταίει η αλλαγή του μέρους τις "αμολεκανις"???σιχάθηκα λίγο αλλα τι να κάνω..παιδί το έχω k είναι1,5 μηνών!προσπαθώ παρα πολύ να τις μάθω τρόπους...ευτυχώς έλειπε η μαμά μου από το σπίτι γιατί θα φρίκαρε!!!help if u know somthng!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 22-09-10 στις 17:15. Αιτία: greeklish
Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 21:59, 22-09-10:

Υπάρχει ένα σκεύασμα (σε μορφή Diffuser) το Feliway, που είναι συνθετικές φερορμόνες της γάτας και βοηθούν στο να χαλάρώσει η γάτα και να νιώσει πιο οικείο και ασφαλές το περιβάλλον της. Ενδείκνυται στις περιπτώσεις που η γατούλες λερώνουν εκτός άμμου.
Εδώ ανέβασα ένα άρθρο, είναι στα αγγλικά δυστυχώς, σχετικό με το θέμα. Όποιος ενδιαφέρεται http://rapidshare.com/files/42063640...on_in_cats.rar

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 09:03, 23-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Υπάρχει ένα σκεύασμα (σε μορφή Diffuser) το Feliway, που είναι συνθετικές φερορμόνες της γάτας και βοηθούν στο να χαλάρώσει η γάτα και να νιώσει πιο οικείο και ασφαλές το περιβάλλον της. Ενδείκνυται στις περιπτώσεις που η γατούλες λερώνουν εκτός άμμου.
Εδώ ανέβασα ένα άρθρο, είναι στα αγγλικά δυστυχώς, σχετικό με το θέμα. Όποιος ενδιαφέρεται http://rapidshare.com/files/42063640...on_in_cats.rar
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες...είναι καλό κορίτσι τόσες μέρες δεν έχει κάνει τσίσα πουθενά!Ελπίζω να ήταν μπόρα και να πέρασε....θα το δω πάντως το συγκεκριμένο!

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jazzmaker
Ο jazzmaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O jazzmaker έγραψε στις 08:45, 29-11-10:

Καλημερα και απο μενα.

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα αρκετο καιρο. Το γατακι ειναι τωρα περιπου 4 μηνων και κατα διαστηματα κανει τα τσισα του 1/4 φορες σε καποιο παπλωμα. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταει. Μηπως το παπλωμα του θυμιζει σε αισθηση την αμμο και νομιζει οτι τα κανει σε αμμο.

Κατι αλλο με καποιου ειδους τιμωρια μπορει να καταλαβει κατι η τσαμπα το μαλωνω? Για θεμα υγειας πως θα το καταλαβω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:10, 29-11-10:

Καλημερα. Καταρχην να σου πω ότι ,η τιμωρια δεν εχει κανενα νοημα στις γατες,,και μαλιστα χειροτερευει τα πραγματα..δεν ξερουν την εννοια της τιμωριας.(φανταζομαι οτι δεν εννοεις ξυλο.,που ειναι οτι χειροτερο.).Ειναι αλλο πραγμα να ανεβει πχ στον παγκο της κουζινας..και να το τρομαξουμε με ενα θορυβο,ή να το ψεκασουμε με νερο στη μουριτσα του...και τελειως διαφορετικο να το κλεισουμε πχ στην τουαλετα,,ή να μην του βαλουμε φαγητο..δεν μπορει σε καμια περιπτωση να ταυτισει την τιμωρια με αυτο που εκανε..και το μονο που γινεται ειναι ενα αγχωμενο γατακι..και δυστυχισμενο.
Υπαρχει το ενδεχομενο να εχει ουρολοιμωξη.Επισης κατι να το αγχωνει..το οτι ειναι ξαφνικο..κατι δειχνει παντως.Και εγω εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με την πουπυ μου.Την πιανει κατα διαστηματα να το κανει..εμενα ισως ειναι και συνηθεια..Αληθεια..θηλυκο ή αρσενικο ειναι;;
Καλο ειναι αν το συνεχισει να το πας στο γιατρο,,οι πιθανοτητες ουρολοιμωξης ειναι αρκετα μεγαλες,γιατι κυριως αυτο το συμπτωμα εχει.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κλεινεις την πορτα της κρεβατοκαμαρας οταν δεν εισαι μεσα..για να αποφυγεις το λερωμα του παπλωματος.Ευχομαι να ξεπεραστει το προβλημα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

O jazzmaker έγραψε στις 09:48, 29-11-10:

Σε καμια περιπτωση δεν το δερνω προς θεου!! Η αληθεια ειναι οτι σημερα νευριασα τοσο που το εκλεισα στο δωματιο του (εχει και δωματιο δικο του!!) και του φωναξα. Θηλυκο ειναι.

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και θα το παω στον γιατρο. Παντως δεν ξερω αν ειναι και τοσο ξαφνικο γιατι θυμαμαι διαφορα περιστατικα και πιο παλια, σε χαλακι σε ενα πουφ στο παραθυρο στο μαρμαρο!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:00, 29-11-10:

χμ....μοιαζει παρα πολυ με την περιπτωση της πουπυς μου...ακριβως τα ιδια...
Αν δεν ειναι κατι οργανικο..πχ ουρολοιμωξη..ισως το σταματησει με την στειρωση.Βεβαια η πουπυ μου δυστυχως δεν το σταματησε.(τα περισσοτερα ομως το σταματανε)..το αραιωσε...αλλα εντελως δεν το σταματησε.Απο εκει και περα εγω απλα παιρνω τα μετρα μου..δηλαδη κλεινω την κρεβατοκαμαρα μου οταν δεν ειμαι μεσα..και εχω βγαλει ολα τα μαξιλαρια που εβαζα στο παγκακι που καθεται ο μπουκακος(ο αλλος γατος μου) γιατι τα κατουραγε αυτα.Επισης τωρα τελευταια..κατουραει το μαξιλαρι της καρεκλας του γραφειου μου...οποτε οταν σηκωνομαι..το βγαζω...
ΥΓ...ε..ναι...λογικο ειναι να μας ξεφευγει και καμια φωνη..και εγω καμια φορα της φωναζω..αλλα εχω δει οτι δεν εχει κανενα απολυτως αποτελεσμα..
Για να δουμε..εμενα εδω και καμια 20αρια μερες..το ειχε ξεφτυλισει το θεμα..καθε μερα κατουραγε.Πολυ πιο συχνα απο οτι παλια..που το εκανε καθε 2 μηνες...πηγα στο γιατρο..και της δωσαμε αντιβιωση για ουρολοιμωξη.Οσο της εδινα την αντιβιωση,δεν κατουρησε καθολου εκτος..τωρα που την σταματησα,εχει 2 μερες που κατουραει εκτος(1 φορα την ημερα).Σκεφτομαι μην ειχε οντως ουρολοιμωξη..και δεν επρεπε να σταματησουμε την αντιβιωση,διοτι ηταν μονο για 5 μερες..και ισως χρειαζοταν παραπανω...τι να πω...εχω μ,περδευτει και εγω..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:01, 29-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από jazzmaker
Καλημερα και απο μενα.

Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα αρκετο καιρο. Το γατακι ειναι τωρα περιπου 4 μηνων και κατα διαστηματα κανει τα τσισα του 1/4 φορες σε καποιο παπλωμα. Δεν μπορω να καταλαβω τι φταει. Μηπως το παπλωμα του θυμιζει σε αισθηση την αμμο και νομιζει οτι τα κανει σε αμμο.

Κατι αλλο με καποιου ειδους τιμωρια μπορει να καταλαβει κατι η τσαμπα το μαλωνω? Για θεμα υγειας πως θα το καταλαβω?
στη θεση σου θα το εψαχνα λιγο περισσοτερο γιατι μπορει να οφειλεται σε παθολογικα αιτια αφου το κανει τοσο συχνα (να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο). Το βρισκω αρκετα μικρο για να μαρκαρει την περιοχη του. Μπορει βεβαια και να οφειλεται σε στρες.

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

O jazzmaker έγραψε στις 19:46, 30-11-10:

Και σημερα τα ιδια!! Θα την παω αυριο στο γιατρο να δω τι θα μου πει και αυτος.

Αν ειναι στρεσαρισμενο πως θα το καταλαβω. Τωρα τελευταια νιαουριζει παρα πολυ και κανει και κατι σαν γρουυ! Αλλα παντα το παιζουμε και του κανουμε παρεα δεν ξερω πως μπορει να εχει στρεσαριστει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:48, 30-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από jazzmaker
Και σημερα τα ιδια!! Θα την παω αυριο στο γιατρο να δω τι θα μου πει και αυτος.

Αν ειναι στρεσαρισμενο πως θα το καταλαβω. Τωρα τελευταια νιαουριζει παρα πολυ και κανει και κατι σαν γρουυ! Αλλα παντα το παιζουμε και του κανουμε παρεα δεν ξερω πως μπορει να εχει στρεσαριστει.
εμενα παντως..μαλλον εχει ουρολοιμωξη..και ξανααρχισαμε θεραπεια.Διοτι οσο επαιρνε αντιβιωση..δεν κατουραγε εκτος..και οταν τη σταματησαμε(λαθος..επρεπε να παρει πιο πολλες μερες) αρχισε τα ιδια.Τωρα που την αρχισαμε παλι..το εχει σταματησει.Οποτε για κοιτα το και εσυ...

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

O jazzmaker έγραψε στις 20:22, 30-11-10:

Παντως θα μπορουσε καλλιστα να κανει τα τσισα του και οταν κοιμομαστε μιας και το αφηνουμε και κοιματε μαζι μας. Αλλα παρατηρω οτι επιλεγει και παει και τα κανει στο παπλωμα πχ σημερα ηταν μεσα στο δωματιο ανεβηκε τα εκανε και εφυγε!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:31, 30-11-10:

ακριβως τα ιδια κανει και9 η δικια μου...μιλαμε για καρμπον ομως...

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

O jazzmaker έγραψε στις 20:39, 30-11-10:

Εχεις παρατηρησει και καποια αλλη συμπεριφορα απο αυτο? Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να νιωθει καποιον πονο και να κλαψουριζει? Ή κατι αλλο?

Αυριο θα παω σιγουρα στο γιατρο βεβαια αλλα απο περιεργεια ρωταω και εσας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 30-11-10:

εσενα κλαψουριζει;; γιατι αν ναι...ακομα πιο πολυ συνηγορει στην ουρολοιμοξη.Εμενα..απλα νιαουριζει καποιες φορες,οχι ομως οταν πηγαιν ει τουαλετα..στο ασχετο..και δν ξερω αν συνδεεται ή οχι.Ομως αυτο θα φανει τωρα με την θεραπεια(μου το ειπε και ο γιατρος) δηλαδη εγω θα της δωσω αντιβιωση για 11 μερες...αν δεν τα κανει μεχρι τοτε..μαλλον ηταν ουρολοιμωξη(σου ξαναλεω οτι και πριν που της εδωσα το ειοχε κοψει..και μετα απο 2 μερες αφοτου την ειχα κοψει,το ξεκινησε παλι) Αν το συνεχισει..ή ειναι θεμα συνηθειας..ή θα το ψαξουμε για κατι αλλο.Το καλο στη δικια μου περιπτυωση ειναι οτι ειναι θηλυκο..και ειναι πολυ σπανια η ουρολιθιαση στα θηλυκα.Εσενα..θηλυκο ή αρσενικο ειναι;;
ΥΓ..κατουραν εκτος με την ουρολοιμωξη..γιαυι απο οτι καταλαβα τους ενοχλει...οπως και στους ανθρωπους...νιωθουν δηλαδη συνεχεια την αισθηση οτι θελουν να πανε τουαλετα..και για αυτο τα κανουν εκτος..

Παράθεση

jazzmaker

Νεοφερμένος

O jazzmaker έγραψε στις 20:55, 30-11-10:

Θυληκο ειναι. Νομιζω οτι κλαψουριζει η νιαουριζει ενοχλημενο και νευριαζει κιολας και κανει κανει κατι γρυλισματα αλλα σε ασχετο χρονο ..αλλα τωρα που το θυμαμαι και οταν παει στο δωματιο που ειναι η αμμος του κανει κατι νιαουρισματα και δειχνει ενοχλημενο βεβαια μπορει να ειναι και τυχαιο δεν ξερω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:01, 30-11-10:

καλο το οτι ειναι θηλυκο..ακου..οπως και ο ιδιος λες..θα το πας στο γιατρο..μπορει επισης να της παρειο ουρα..με καθετηρα..αλλα θελει ηπια ναρκωση γμτ..για αυτο και εμεις δεν το καναμε ,βασικα ηταν σχεδον σιγουρος οτι ειναι ουρολοιμωξη..γιατι παρολο που το συνηθιζε η πουπυ απο παλια..τιο εκανε ομως αραια και που..καθε 2 μηνες περιπου..τωρα...εδω και 20 μερες..μιλαμε για καθε μερα,καμια φορα και 2 φορες τηνη ημερα..οποτε κατι δειχνει αυτο,και τιποτα αλλο δεν ειχε αλλαξει.Θα δειξει παντως...
το κλαψουρισμα ή νιαουρισμα..ειναι ενδειξη παντως..και σοβαρη..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους