Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

jazzmaker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jazzmaker
Ο jazzmaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O jazzmaker έγραψε στις 08:02, 02-12-10:

Λοιπον να σας πω τα νεα απο τον κτηνιατρο.

Δεν πιστευει οτι ειναι ουρολοιμοξη παρολαυτα του εκανε μια ενεση για αυτο το λογο. Επισης μου ειπε οτι ειναι πιο πολυ ψυχολογικο. Ο λογος που κανει τα τσισα του κυριως σε κρεβατια ειναι για να ''επιβληθει'' σε εμας. Αυτο το ερμηνευσαμε ετσι γιατι θυμαμαι οτι αρκετες φορες που τα εκανε εκει πριν την ειχαμε μαλωσει για κατι. Επισης μου εδωσε και μια ακρυλικη αμμο σε περιπτωση που κατι το ενοχλει στην αμμο του. Κυριως ομως μειναμε οτι ειναι ψυχολογικο και οτι το κανει μετα απο καποιο συμβαν για να μας δειξει την παρουσια του. Και επιλεγει το κρεβατι γιατι αυτο λογω μυρουδιων του θυμιζει πιο πολυ εμας.

Με ρωτησε αν εχουμε και αλλο γατακι γιατι συνηθως οταν ειναι και αλλο με αυτο τον τροπο το πιο ''δυνατο'' δειχνει οτι αυτο ειναι ο αρχηγος και μπορει πχ να κανει τσισα εκει που ξαπλωνει το αλλο.

Θα το παρακολουθησω τωρα για καποιο διαστημα ωστε να σιγουρεψω τον λογο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:21, 02-12-10:

Ναι...ειναι παρα πολυ πιθανο οντως.Και αυτο σιγουρα το κανει και η δικια μου,εκτος απο αυτη την περιπτωση πουμαλλον ειναι ουρολοιμωξη,γιατι τις προηγουμενες φορες..πηγαινε και κατουραγε παντα στα μαξιλαρια που καθεται ο μπουκακος(ο αλλος γατος μου)..αρα..θελει να του επιβληθει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 15:37, 24-05-11:

Εδω και 2 εβδομάδες έχω μια γλυκύτατη Russian Blue τη Luna. Η μικρή έχει τι κακή συνήθεια να κάνει πιπι της στην γωνιά του καναπέ μου. Το περίεργο είναι πως χρησιμοποίει την άμμο κανονικότατα. Τη πρώτη φορά φαντάστηκα πως δεν είχε ακόμα συνηθίσει το νέο της σπίτι. Τη μάλωσα. Πέρασε μια εβδομάδα και τώρα το επανέλαβε άλλες 3 φορές. Και εύκολη πρόσβαση έχει στη άμμο και η άμμος είναι μπόλικη και καθαρή. Όταν λείπω από το σπίτι πάει κανονικά στην άμμο. Απ ότι έχω παρατηρήσει το φαινόμενο αυτό συμβαίνει όταν επιστρέψω και ασχοληθώ αρκετή ώρα μαζί της , σε ανύποπτη στιγμή κάνει τη διαολιά. Πραγματικά δε καταλαβαίνω τι συμβαίνει. ..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:20, 24-05-11:

Kαλησπερα και καλωσηρθες.
Τι ηλικια εχει η μικρη;Ποτε αποχωριστηκε τη μαμα και τα αδερφακια της;

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 10:12, 25-05-11:

Καλώς σας βρήκα είναι 7 εβδομάδων και από τα αδελφάκια της χωρίστηκε πριν 2 εβδομάδες που τη πήρα. Ο κύριος που μου την έδωσε μου είπε πως τις τελευταίες 2 εβδομάδες τα μεγάλωνε εκείνος χωρίς τη μαμά τους. Έχουν σχέση αυτά με τη συμπεριφορά της γάτας;

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 12:09, 25-05-11:

Μάλλον είναι από το στρες. Πρέπει να προσέξεις να καθαρίσεις καλά τον καναπέ σου γιατί θα της μυρίζει και θα ξαναπάει. Βάλε κάτω από το κάλυμμα υποσέντονο αδιάβροχο(τα βρίσκεις σε μαγαζιά με είδη οικιακής χρήσης και σε κάποια σούπερ μάρκετ. Θα της πάρει λίγο καιρό για να συνηθίσει το σπίτι. Υπάρχει και το feliway (αν το λέω σωστά) με γατίσιες ορμόνες. Ψεκάζεις με αυτό τον χώρο και η γάτα νιώθει πιο άνετα(το βρίσκεις στα pet shop).

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:36, 25-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από starblood
Καλώς σας βρήκα είναι 7 εβδομάδων και από τα αδελφάκια της χωρίστηκε πριν 2 εβδομάδες που τη πήρα. Ο κύριος που μου την έδωσε μου είπε πως τις τελευταίες 2 εβδομάδες τα μεγάλωνε εκείνος χωρίς τη μαμά τους. Έχουν σχέση αυτά με τη συμπεριφορά της γάτας;
Bεβαια εχει σχεση,ηταν πολυ μικρη για να αποχωριστει τη μαμα και τα αδερφακια της,και ισως αυτο την εχει στρεσσαρει πολυ.Οπως σου ειπαν και πιο πανω,καθαρισε με μη χλωριουχο καθαριστικο τον καναπε για να μην της μυριζει ουρα,και προσπαθησε να την κανεις να αισθανθει ασφαλης και να σε εμπιστευθει.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O starblood έγραψε στις 10:23, 26-05-11:

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2. Από την άλλη όμως η γατούλα όλο παίζει γουργουρίζει δεν είναι καθόλου φοβισμένη – στρεσαρισμένη . Τη συμπεριφορά αυτή τη έχει ειδικά μετά από πολλά χάδια και γουργουρίσματα. Την αφήνω να κάνω κάποια δουλειά και αυτή πάει στο καναπέ για τη συγκεκριμένη λαδιά. Μάλιστα καταλαβαίνει πως έχει κάνει ζημιά και τρέχει στα καπάκια να κρυφτεί.
Με αυτό το σπρέι πρέπει να κάνω και το καναπέ ή θα έχουμε χειρότερα;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:43, 26-05-11:

Αυτο ισως σημαινει οτι χρειαζεται την προσοχη σου.Σκεψου οτι σε αυτη την περιοδο της ζωης της θα ηταν 24 ωρες με τη μαμα της,θα επαιζε με τα αδερφια της,σε οικειο χωρο,και θα εξερευνουσε το περιβαλλον της.Τωρα ειναι μονη της,και σε θεωρει το μονο της "αποκουμπι".

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O starblood έγραψε στις 17:36, 30-05-11:

Ο καναπές καθαριστικέ 3 φορές , πλαστικό μπήκε , καθαρό κάλυμμα. Και μικρή γατούλα ξανά το βιολί της. Μάλιστα 2φορες την ίδια ημέρα. Την περιόρισα λοιπών 3 μέρες σε ένα δωμάτιο μαζί με άμμο , φαγητό και πέρασα πολλές ώρες εκεί. Επίσης ψέκασα το καναπέ με απωθητικό σπρέι. Ζημιά δεν έκανε καμία. Σήμερα την άφησα πάλι σε όλο το σπίτι. Τι να πω .. ελπίζω να δουλέψει ή το σπρέι ή να κατάλαβε ότι εκει τρώμε εκεί κάνουμε την ανάγκη μας …

Παράθεση

melinaps

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melinaps
H melinaps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H melinaps έγραψε στις 19:21, 31-05-11:

καλησπερα κι απο εμενα.
εχω σε διαμερισμα τρεις γατες και τον τελευταιο καιρο καποια απο ολες συνεχως κατουραει μες στο σπιτι.
εχει αδυναμια σε ενα κρεβατακι της , αλλα επισης εχει παει και σε ενα χαλι, σε ενα αλλο καθισματακι και σε μια τσαντα μου. ολα αυτα σε ενα βραδυ ... τις επομενες μερες ξαναπηγε στο εν λογω κρεβατακι της.
το προβλημα μου ειναι οτι δε ξερω οτι ποια απο τις τρεις ειναι.
ο λογος πρεπει να ειναι ¨εκδικηση ¨ της μιας μου γατας, επειδη εδω και καιρο ταλαιπωρειται απο μυκητες που ειναι κολλητικοι και καθε μερα της δινω σιροπι αλλα κυριως την κλεινω εξω απο την κρεβατοκαμαρα μου, οπου ηταν η αγαπημενη της κρυψωνα, οποτε υποθετω οτι εχει εκνευριστει μαζι μου...
δοκιμασα ενα απωθητικο σπρει, το apothol, αλλα ξαναπηγε ... εχω παραγγειλει το feriwel σε σπρει και θα δω αν θα κανει τιποτα.
θα ενημερωσω..

Παράθεση

terryΒοο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη terryΒοο
H terryΒοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H terryΒοο έγραψε στις 13:21, 22-06-11:

Παιδιά τη βοήθεια σας! Έχω μια γατούλα 1 έτους και ξεκίνησε να μου κάνει κακά πάνω στον καναπέ! Δεν έχω αλλάξει μάρκα στην άμμο(η άμμος είναι καθαρή)..Το ξεκίνησε πρώτη φορά σε μια μαξιλάρα δαπέδου,τη μάλωσα κ οκ...εδώ και 3 μέρες ξεκίνησε στον καναπέ! Δεν το κάνει μπροστά μου..
Δεν ξέρω τι να κανω και γιατι το κάνει
Επίσης με τι να καθαρίσω τον καναπέ για να μην μυρίζει??

Παράθεση

vasia95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasia95
H vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H vasia95 έγραψε στις 13:36, 22-06-11:

καλήσπέρα...πραγματικά φοβερό πρόβλημα...
να σε ρωτήσω έχεις και άλλα γατιά,,,μήπως κάποιο την τρόμαξε όταν βρίσκονταν στην αμμολεκάνη?
μέχρι τώρα δεν έχει εμφανίσει αυτό το πρόβλημα?
ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΙΡΩΜΈΝΗ? μήπως έχεις αλλάξει τη θέση της άμμου...

Λοιπόν, αν δεν είναι στειρωμένη ίσως είναι ένας τρόπος για αυτήν να μαρκάρει την περιοχή της, αν και συνήθως το κάνουν με ούρα...
φρόντισε κάθε φορά που τη βλέπεις να την πιάνεις να βγάζεις έναν απότομο ήχο και να την ακουμπας στην αμμο...επανάλαβε το μέχρι να κοπεί η συνήθεια αυτή....
Ακομα...ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ... δεν ξέρω πως να καθαρίσεις τον καναπέ αλλά υπάρχουν παρασκευάσματα σε πετ σοπ που είναι απωθητικά σπρει και ξεκάζεις με αυτά τις περιοχές που δεν θέλεις να κάνουν την ανάγκη τους....το έχω δοκιμάσει και δουλεύουν...
Τα έχω δει ακόμα και στα σουπερμάρκετ στα σημεία με τις ζωοτροφές και λοιπά...είναι πολύ φτηνά έχουν έντονο άρωμα που απωθεί τις γάτες και μάλιστα αρωματίζει και τον καναπέ...
αλλιώς έχω ακούσει για σκευάσματα ( μόνο σε πετ σοπ) που αντιθετα προσελκύουν τη γάτα και μπορεί να ψεκάζεις την αμμο ....ψάξτο λίγο και ρώτα και τον κτηνίατρό σου για τέτοια σπρέι....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

terryΒοο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη terryΒοο
H terryΒοο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H terryΒοο έγραψε στις 13:38, 22-06-11:

οκ αυτο θα κάνω θα πάω να αγοράσω sprey!! δεν την έχω στειτώσει αλλα να κάνει κακά για αυτό το λόγο????
την άμμο της την πήγα 1 m πιο πέρα λες να φταίει αυτό??

Παράθεση

melaslog (Γιώργος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη melaslog
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O melaslog Θέλω ζυμώματα και κουτουλιές ΑΜΕΣΩΣ!!!!! έγραψε στις 13:42, 22-06-11:

Καλησπέρα,
απ΄ότι ξέρω η γάτα κάνει τα διαφορά της έξω από την λεκάνη μόνο για 2 λόγους.
Αν η λεκάνη της είναι πολύ βρώμικη και αν έχει πρόβλημα υγείας.
Τσέκαρε το πρώτο με την λεκάνη σπίτι σου και πήγαινέ την σε γιατρό.
Μην την αφήσεις να το συνηθίσει.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:00, 22-06-11:

Μήπως η γατούλα είναι αρσενική και έχει πρόβλημα με το ουροποιητικό της????

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantina119
H konstantina119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (περιμένουμε τη δεύτερη γατούλα μας....!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H konstantina119 έγραψε στις 09:51, 23-06-11:

Καλημέρα παιδιά!! Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με την αμμολεκάνη της όμως, μια που πιάσατε το θέμα... Από όταν στειρώσαμε τη μικρή μου Σκατούλα έχει αρχίσει και κατουράιε στο κρεβάτι μας!! Δεν το κάνει συνέχεια αλλά κάποιες φορές και κυρίως στο μαξιλάρι μου!! Το έχω πλύνει τουλάχιστον 10 φορές μέσα σε 2-3 βδομάδες (ευτυχώς που μπαίνει στο πλυντήριο)!! Μας είπε η κτηνίατρος ότι μετά τη στείρωση θα θέλει αν πηγαίνει πιο συχνά αλλά αυτό δεν το περίμενα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως έχει ακράτεια ή κάτι άλλο; Μήπως βαριέται να πάει ση λεκάνη της; Τι να πω, δεν ξέρω!! Έχω δοκιμάσει να μην την αφήνω να πηγαίνει στο δωμάτιο μου και τότε δεν τα κάνει αλλού, στον καναπέ ας πούμε, αλλά κανονικά πάει στη λεκάνη της. Μόνο στο μαξιλάρι μου το κάνει!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:12, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από konstantina119
Καλημέρα παιδιά!! Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό με την αμμολεκάνη της όμως, μια που πιάσατε το θέμα... Από όταν στειρώσαμε τη μικρή μου Σκατούλα έχει αρχίσει και κατουράιε στο κρεβάτι μας!! Δεν το κάνει συνέχεια αλλά κάποιες φορές και κυρίως στο μαξιλάρι μου!! Το έχω πλύνει τουλάχιστον 10 φορές μέσα σε 2-3 βδομάδες (ευτυχώς που μπαίνει στο πλυντήριο)!! Μας είπε η κτηνίατρος ότι μετά τη στείρωση θα θέλει αν πηγαίνει πιο συχνά αλλά αυτό δεν το περίμενα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως έχει ακράτεια ή κάτι άλλο; Μήπως βαριέται να πάει ση λεκάνη της; Τι να πω, δεν ξέρω!! Έχω δοκιμάσει να μην την αφήνω να πηγαίνει στο δωμάτιο μου και τότε δεν τα κάνει αλλού, στον καναπέ ας πούμε, αλλά κανονικά πάει στη λεκάνη της. Μόνο στο μαξιλάρι μου το κάνει!!
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω.Βεβαια εμενα η μικρη μου κατουραγε και πριν τη στειρωση..απο πολυ μικρη.Οχι παντα..που κια που κατα διαστηματα.
Και σε εμενα εχει ιδιαιτερη αδυναμια στο μαξιλαρι μου και στα μαξιλαρια του αλλου μου γατου.Την εχω παει στο γιατρο,δεν εχει βρει κατι...απο αγχος δεν ειναι διοτι βασιλισα την εχω...ισως το κανει για ενδειξη κυριαρχιας στον αλλο μου γατο...δεν γνωριζω.Παντως η λυση σε εμενα ειναι απλα να κλεινω την πορτα της κρεβατοκαμαρας οταν δεν ειμαι μεσα εγω.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 11:24, 23-06-11:

εχω κι εγω παρομοιο θεμα με την μια γατουλα απο τισ 2...η οποια ειναι στειρωμενη και χαιρει ακρας υγειας!! εχει βαλλει στοχο οτι εχει μεσα πουπουλο...μαξιλαρες..παπλωμα το οποιο πηγε για πεταμα..αφου πληθηκε καμια 10ρια φορεσ...και χτεσ κατουρησε τισ πατατεσ!!! μαλλον τησ μυρισε χωμα!!! δεν το κανει καθε μερα αλλα επιλεκτικα οποτε το θυματε...εχω 2 κλειστεσ αμμολεκανεσ και τισ καθαριζω καθε πρωι... το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εχει σταματησει να σκαβει για να κανει πιπι τησ... σκαβει για τα κακακια αλλα για τα πιπι τησ οχι...
εχς μαζεψει τα παντα απο μαξιλαρεσ και κλεινω κι εγω το δωματιο...δεν ξερω κι εγω τι αλλο να κανω...

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (περιμένουμε τη δεύτερη γατούλα μας....!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H konstantina119 έγραψε στις 12:29, 23-06-11:

Τις πατάτες; χαχα!! ακόμα καλύτερα!! Κι εγώ δεν ξέρω πια, και καλά το μαξιλάρι αλλά περνάει κι από κάτω στο στρώμα!! Το στρώμα το κάνω με το καθαρισιτκό για τα χαλιά, δεν ξέρω πως αλλιώς!! Κι εμένα είναι μιρκή, περίπου ενός χρόνου, και μκατά τα άλλα υγιέστατη!! απλά εγώ σκέφτηκα την ακράτεια γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο! Και να πω οτι μυρίζει "τουαλετίλα" το μαξιλάρι μου;; Αφού βάζω και Καζολιιιιιιιιιιιιιιιιιιιν.....!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:43, 23-06-11:

Ενα θα σας πω κοπελες....εχω βαλει χοντρο ναυλον(μουσαμα δηλαδη),στο κρεβατι..αλλα και στον καναπε του σαλονιου...δεν γινεται αλλιως..τα στρωματα δεν μπορουμε να τα πλυνουμε οπως τα σεντονια..

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 έγραψε στις 12:49, 23-06-11:

Το σκέφτηκα κι αυτό, όπως βάζουν στα μωρά!! Άρα είναι κλασσικό ε, το κάνουν όλες; ΤΕΛΕΙΑ!!! Δεν υπάρχει κατι που να μπορούμε να κάνουμε;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:05, 23-06-11:

Ολες..δεν το κανουν...αυτο ειναι σιγουρο.Καποιες το κανουν...αλλα παντα θα πρεπει πρωτα να εχουμε αποκλεισει την ουρολοιμωξη..ή αλλο σοβαροτερο προβλημα.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 14:28, 23-06-11:

η δικια μου το ξεκινησε οταν τησ ηρθε ο πρωτοσ οιστροσ...μετα την στειρωση χαρηκα για λιγο γιατι το ειχε σταματησει...μεσα στο τριμηνο...οποτε το θυμαται το ξανακανει αλλα οχι παντου...μονο εκει που ειχε μεινει η μυρωδια...γιατι και το παπλωμα που το επλενα στουσ 60 αθτη η μυρωδια δεν φευγει η καταραμενημε τπτ!!!εχουν περασει 5 μηνεσ απο την στειρωση..υποτιθεται οτι ολεσ οι ορμονεσ (απο οσο εχς διαβασει καπου εδς μεσα στο φορουμ) κρατανε μεχρι και 6 μηνεσ μετα... ελπιζω και εγω σε ενα θαυμα!!! (γιατι αλλιωσ δεν θα ξαναφαμε πατατεσ στο σπιτι..χαχααχαχαχ

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 έγραψε στις 15:20, 23-06-11:

Χαχαχαχαχα!!!!εμενα παλι το απεκτησε μετα τη στιερωση αλλα δεν εχει πεεασει τοσο καιρος, κανα- δυο μηνες μονο. Ελπιζω αν επανελθουν οι ορμονες μπας κ το σταματησει. Εγω με το φιλο μου καποες μερες κοιμομαστε στον καναπε γιατι το ανακαλυπτουμε λιγο πριν κοιμηθουμε παντα κ ειναι πολυ αργα για να προλαβει κ να αεριστει το δωματιο!!

Παράθεση

Kain

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kain
Ο Kain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Kain έγραψε στις 22:06, 25-06-11:

Χαιρετώ. Έχω κι εγώ ένα πρόβλημα με τη γατούλα μου, εδώ και τρεις μέρες έρχεται και κάνει "πιπί" της στο κρεββάτι μου. Τη γάτα την έχω πάνω από 10 χρόνια, μαζί με ένα μεγάλο λυκόσκυλο, μαζί με το οποίο ζει όλη της σχεδόν τη ζωή. Εδώ και δύο μήνες περίπου όμως βρήκα ένα κουτάβι, το οποίο επειδή λερώνει το έχω κλεισμένο στο σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα, και τη γάτα (μαζί με άμμο και φαγητό) στο χωλ-δωμάτιο-μπάνιο. Με άλλα λόγια απομόνωσα τη γάτα από τα σκυλιά δίνοντας μισό σπίτι σε αυτά και μισό στη γάτα. Αυτό το έκανα από τη μια για να περνάω περισσότερη ώρα με τη γάτα μου να μην νοιώθει μόνη της τώρα που ο σκύλος κάνει παρέα στο κουτάβι, και από την άλλη για να μη μου λερώνει το κουτάβι το δωμάτιο. Πέρα του οτι η γάτα δεν τα πάει και πολύ καλά με το κουτάβι.

Όπως καταλαβαίνει ο οποιοσδήποτε έχει ζήσει με κουτάβι, τα νεύρα μου δεν είναι καλά, καθώς μου διαλύει το σπίτι και λερώνει, όσο κι αν προσπαθώ να το εκπαιδεύσω μέχρι να βρω κάποιον να το χαρίσω. Σαν να μην έφταναν, λοιπόν, οι μπελάδες με το κουτάβι, εδώ και τρεις μέρες πρέπει να αλλάζω σεντόνια καθημερινά επειδή η γάτα άρχισε να τα κάνει στο κρεββάτι μου. Ξέρω πως μάλλον το κάνει επειδή είτε της λείπει ο σκύλος είτε σιχάθηκε να έχει μόνο το μισό σπίτι, αλλά ούτε να της δώσω πρόσβαση στο υπόλοιπο σπίτι μπορώ, ούτε να την περιορίσω παραπάνω.

Υπάρχει λύση ή την πάτησα;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:16, 25-06-11:

Καλησπερα.Εγω..δεν θα τα απομονωνα..απλα θα προσπαθουσα..οχι να τα κανω φιλαρακια,απλα να ανεχονται το ενα το αλλο.Ειναι τοσο τραγικη η κατασταση με το κουταβι και τη γατα..ωστε να μην μπορουν να βρισκονται στον ιδιο χωρο;;Τι κανουν;;σκοτωνονται;Μα δεν μπορει για παντα να ειναι απομονωμενα.
Οσον αφορα το κουταβι...τα μικρα,συνηθως τα κανουν αυτα.Βολτες το βγαζεις;Γιατι τα σκυλια πρεπει να βγαινουν και βολτες..και ΕΚΕΙ να κανουν την αναγκη τους,απο οσο ξερω δηλαδη..δεν ειναι σαν τις γατες..

Παράθεση

Kain

Νεοφερμένος

O Kain έγραψε στις 23:06, 25-06-11:

Το κουτάβι βγαίνει δύο βόλτες τη μέρα (ενίοτε τρεις) εδώ και δύο εβδομάδες περίπου... Και ακόμα να καταλάβει γιατί.
Το θέμα είναι οτι πέρα του οτι τσακώνονται άσχημα και φοβάμαι μην του βγάλει κανένα μάτι η γάτα, το κουτάβι αν το αφήσω στο δωμάτιό μου και στο μπάνιο θα τα κάνει όλα λίμπα. Δοκίμασα τα πάντα, αλλά τουλάχιστον μέχρι να εκπαιδευτεί λίγο το κουτάβι (ή, το ιδανικό, να βρω κάποιον ζωόφιλο να το δώσω) η μόνη λύση είναι αυτή. Ούτε εμένα μου αρέσει, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά, ό,τι άλλο δοκίμασα κατέληξε σε καταστροφή. Τόσο του σπιτιού όσο και των νεύρων μου.

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο στη συμπεριφορά της γάτας μου όμως είναι οτι τα κάνει στο κρεββάτι μου μόνο μια φορά την ημέρα, πιθανότατα για να μου περάσει το μήνυμα οτι βαρέθηκε αυτό το μισό του σπιτιού. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνει κανονικά στην άμμο της. Να νοιώθει παραμελημένη δεν νομίζω, καθώς περνάω πολλές ώρες μαζί της. Μέχρι και αγκαλίτσα κοιμόμαστε.

Παράθεση

melinaps

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melinaps
H melinaps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H melinaps έγραψε στις 06:10, 26-06-11:

κι εμενα παντως μου εχει συμβει αυτο. η μια γατα απο τα τρια που εχω τον τελευταιο καιρο που και που τα κανει εκτος λεκανης...
υποθετω βεβαια, οτι συμβαινει γιατι δεν την αφηνω να μπαινει στο αγαπημενο της μερος , την κραβτοκαμαρα μου και μου δειχνει ετσι την συγχυση της..
αλλα να ξερεις tsitsini 1 οτι τα ουρα ειναι τραγικο προβλημα... ειδικα πανω σε υφασματα.....

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 έγραψε στις 10:32, 28-06-11:

1) Αγαπητέ Kain με τα σκυλιά το έχω (ναι, επιτέλους κάποιος θέλει βοήθεια και μπορώ να τον βοηθήσω!). Τα σκυλιά είναι απλά όπως θα ξερεις κι από το λυκοσκυλάκι σου. Επιβράβευση- επίπληξη, τίποτε άλλο. Friskies κι αγάπη που λέει κι η διαφήμιση- αν και τα Friskies δεν είναι και πολύ καλά!! Βήμα ένα, το να μαλώνουμε το κοταβάκι όταν εχει ήδη κάνει τσίσα ή κακά του δεν εχει νόημα δυστυχώς. Πρέπει να το πετύχεις την ώρα που πάει να τα κάνει- πράγμα δύσκολο το ξέρω. Αν δεν το πετύχεις εκείνη την ώρα μηντο μαλώσεις δείχνοντας του αυτά που εχει κάνει, δεν καταλαβαίνει το σκυλί έτσι. (στο λεώ γιατί το κάνει πολύς κόσμος). Αν το πετύχεις εκείνη την ώρα το τραβάς όσο μπορείς για να προλάβεις να το βγάλεις έξω. Μαλώνεις πυο τα κάνει μεσα, το βγάζεις έξω και το επιβραβεύεις που τα κάνει έξω. Συνεχίζουμε: Το βγάζεις βόλτα και δεν καταλαβαίνει γιατί. Έχεις δίκιο. Κάποια στιγμή που θα βαρεθεί στη βόλτα αναγκαστικά και θα θέλει να κάνει τσίσα του (ή απλά θα πάει να σημαδέψει κάποιο δεντράκι) δείχνουμε τρελό ενθουσιασμό τρελό όμως) και το επιβραβεύουμε!!Στην αρχή δεν θα καταλαβει ούτε γιατί το επιβραβεύεις επειδή κατουράει στο δέντρο (είναι τρελοί αυτοί οι άνθρωποι!) αλλα επειδή θα χαρεί που θα του κάνεις κάθε φορά χαρούλες, αγκαλίτσες, γούτσου-γούτσου- και αν θες δώστου και κάνα μπισκοτάκι- καθε φορά που κατουράει. Οπότε θα πει αφού τους αρέσει τόσο ας τα κάνω στο δέντρο κι εγώ για να μου κάνουν γούτσου-γούτσου. Φυσικά θα τα κάνει και λίγο στο σπίτι στην αρχή αλλα σιγά σιγά θα τα καταφέρεις και θα πιάσει το νόημα!! Τα κουτάβια θέλουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ υπομονή!!!

2) Χθες που πήγα τη Γατόνι στον κτηνίατρο τη ρώτησα για το κατουρημα στο μαξιλάρι μου!! Μου είπε ότι επειδή συμβαίνει από τότε που τη στειρώσαμε- εδώ και κάνα δίμηνο δηλ!!- μάλλον το κάνει για λόγους εκδίκησης (αφού μαμά με άφησες μόνη στη γιατρό και πόνεσα θα σου κατουράω κι εγώ το μσξιλάρι για να μάθεις!). Και η αλήθεια είναι ότι συνειδητοποίησα ότι από όταν τη στειρώσαμε δεν μου τρίβεται όπως παλιά, δληλ. έρχεται αλλά όχι με την ίδια συχνότητα... Μου είεπ η γαιτρός να την ;αφήσω και θα της περάσει.. ελπίζω να έχει δίκιο. πα΄ντως, διαβάζοντας και για τη γάτα του Kain που κατουράει από όταν ήρθε το κουτάβι σκέφτομαι ότι μάλλον έχει δίκιο η γιατρος...

Παράθεση

Kain

Νεοφερμένος

O Kain έγραψε στις 11:31, 28-06-11:

Χεχ, νόμιζα πως μόνο εγώ το ήξερα αυτό για την καθυστέρηση στο μάλωμα του σκύλου. Αν το μαλώσεις έστω και λίγα λεπτά αφού το κάνει, τότε δεν θα καταλάβει γιατί το μαλώνεις, το πολύ πολύ να νομίζει οτι έτσι σου έρχεται και το μαλώνεις σε άσχετες στιγμές. Πάντα όταν το βγάζω βόλτα είμαι έτοιμος για επιβράβευση και κουβαλάω μαζί μου μπισκοτάκια σκύλου, αλλά ακόμα δεν μπόρεσα να τα χρησιμοποιήσω αφού έξω δεν κάνει τίποτα. Τα κουτάβια είναι διαόλια, ναι, και θέλουν υπομονή γιατί σου σπάνε τα νεύρα ώρες ώρες, όταν όμως έρχονται μετά από λίγο να σου κάνουν αγάπες, συγχωρούνται όλα! Αυτό και μόνο αξίζει όλη την ταλαιπωρία και με το παραπάνω! :-) Ευτυχώς/δυστυχώς βρήκα κάποιον επιτέλους για να υιοθετίσει το κουταβάκι. Δεν γίνεται διαφορετικά, αλλά σκέφτομαι ώρες ώρες με τι καρδιά θα το αποχωριστώ... :-( Αφού πρέπει όμως, δεν γίνεται αλλιώς.

Τη γάτα κάποια στιγμή που την έπιασα την ώρα που το έκανε τη μάλωσα άσχημα, και από τότε δεν το έχει ξανακάνει πάντως. Δεν ξέρω αν κατάλαβε από το μάλωμα ή αν είναι σύμπτωση, αλλά το πρόβλημα λύθηκε πλέον. Βέβαια ένα τέταρτο μετά το μάλωμα την έλιωσα στα χάδια και τις αγάπες. :-D

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 έγραψε στις 13:19, 28-06-11:

Κριμα που το εδωσες αλλα ελπιζω να ειναι καλα κ να το προσεχουν!! Σου ειπα με τα σκυλια το χω, με τις γατες δεν εχω ιδεα!!Δυστυχως δεν την εχω πετυχει εν ωρα δρασης!! Οποτε αναγκαστικα κλεινω συνεχεια την πορτα... Να ρωτησω σιγουρα δεν εχει κανει τιποτα απο οταν τη μαλωσεσ η μηπως συνεπεσε κ με το οτι εφυγε το κουταβακι;;

Παράθεση

Kain

Νεοφερμένος

O Kain έγραψε στις 13:27, 28-06-11:

Δεν το έδωσα ακόμα, σήμερα θα το δώσω. Οπότε μάλλον δεν είναι αυτό... :-D
Κρίμα όντως, αλλά θα υποφέρουν και τα δύο σκυλιά εάν αυτό μεγαλώσει. Σκέψου δύο μεγάλα σκυλιά σε διαμέρισμα... Εφιάλτης. Και για αυτά και για το διαμέρισμα. Ωστόσο ευελπιστώ πως το αφήνω σε καλά χέρια. Θα τους πω να κρατήσουν και το τηλέφωνό μου, και εάν ποτέ δουν πως δεν μπορούν να το φροντίσουν να με πάρουν τηλέφωνο και θα το δεχτώ ευχαρίστως πίσω. Από το να μείνει αδέσποτο, καλύτερα είναι.

Πάντως για καλό και για κακό θα μαζεύω ακόμα για μερικές μέρες τα σεντόνια όποτε φεύγω μέχρι να σιγουρευτώ πως δεν θα το ξανακάνει αυτό η γάτα. Αν και χωρίς το κουτάβι θα έχει όλο το σπίτι δικό της (και τα διπλανά, καθώς πηγαίνει από το μπαλκόνι), θέλω να είμαι σίγουρος.

Παράθεση

konstantina119

Νεοφερμένος

H konstantina119 έγραψε στις 13:48, 28-06-11:

Ωραιατοτε θα την παραμονευω κι εγω ωσπου να την πετυχω εκεινη την ωρα!!Καλου κακου δεν κανεις κι ενα συμβολαιο υιοθεσιας ;υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι!! 2 απο τα κουταβια που ειχα δωσει πιο παλια (οταν ειχα ζευγαρι τα σκυλακια μου) "τα χασανε"... Σνιφ!! Α, κ επεδη κ μενα πηγαινε στους διπλα συνεχεια εβαλα πλεγμα. Σκεψου το εκτος βεβαια κι αν ξερεις καλα τογειτονα κ ειναι ζωοφιλος.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 15:33, 01-07-11:

Καλησπερα!! Εχει τυχει να βρω και εγω κακακια εξω αλλα συνεβαινε το εξης.....(και ελπιζω να συμβαινει και εδω το ιδιο σε σενα)...
Καμια φορα...η μικρη μου.....εκει που σκαβει μπορει να τιναξει κανενα σκατουλακι εξω....ή να κολησει κατι στον ποπο της και να το πεταξει εξω...!
Παρατηρησες μηπως τα κακα που βρησκεις εχουν καθολου αμμο επανω τους??
Και επισης εχω ακουσει για γατακια που πανε και παιζουν ΜΕΣΑ στην αμμο τους..!

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 16:40, 03-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από melaslog
Καλησπέρα,
απ΄ότι ξέρω η γάτα κάνει τα διαφορά της έξω από την λεκάνη μόνο για 2 λόγους.
Αν η λεκάνη της είναι πολύ βρώμικη και αν έχει πρόβλημα υγείας.
Τσέκαρε το πρώτο με την λεκάνη σπίτι σου και πήγαινέ την σε γιατρό.
Μην την αφήσεις να το συνηθίσει.
δυστυχώς ο γάτος μου (στειρωμένος κοντεύει τα 12)
δεν έχει πρόβλημα υγείας, τα ψάξαμε όοοολα, καρδιά, νεφρά τα πάντα
είναι υγιέστατος ζωή να χει
αλλά συνεχίζει να κατουράει διπλα στην αμμολεκάνη ακόμα κι αν είναι η άμμος φρεσκοαλλαγμένη!
-κακάκια κάνει μέσα ευτυχώς-
κι όσο κι αν τον μαλώνω τίποτα δεν πιάνει.....
εχω δοκιμάσει να τον κλεισω σε δωμάτιο με την αμμολεκάνη,
αλλαγή θέσης λεκάνης
αλλαγή της ίδιας της λεκάνης
φωνές,,,μάλωμα, στερηση χαδιών
τιποτα!
η κτηνίατρος λεει είναι θέμα συμπεριφοράς.......
μόνο τα σπρέι δε δοκίμασα
σας ευχαριστώ είναι η τελευταία μου ελπίδα!

Παράθεση

Orestis apla

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Orestis apla
Ο Orestis apla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Orestis apla έγραψε στις 16:36, 15-08-11:

πηγαινε στην αμμο του κανονικοτατα , τωρα πηγαινει κ κανει την αναγκη τυ αλλου . Παρολο που του μετεφερα την αμμο εκει που πηγαινει συνηθως , μια φορα πηγε κ την επομενη πηγε κ εκανε την αναγκη του ακριβως διπλα απτην αμμο!!

Γιατι ξαφνικα σταματησε να πηγαινει στην αμμο του ?

Τι μπορω να κανω ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:14, 15-08-11:

Καλησπερα.Καταρχην τι ηλικια εχει ο γατος;Επισης..ειναι στειρωμενος ή οχι;
Παντως αρκετες γατες (στειρωμενες)το κανουν αυτο κατα περιοδους.Συνηθως σταματαει καποια στιγμη.Τα ιδια μου κανει και η δικια μου η θηλυκια.
Μπορει να ειναι απο στρες,μπορει και οχι.Επισης πρωτα θα πρεπει να αποκλεισουμε τα προβληματα υγειας,πχ ουρολοιμωξη ή ουρολιθιαση.
Ποσο καιρο το κανει ;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:22, 15-08-11:

Μπορεί να οφείλεται σε πρόβλημα υγείας, να μαρκάρει, να μην είναι καθαρή η άμμος ή η λεκάνη, να είναι στρεσσαρισμένος ή για κάποιο λόγο να φοβάται να χρησιμοποποιήσει την λεκάνη.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 21:39, 15-08-11:

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι η κατάλληλη ενότητα εδώ για να ρωτήσω, αλλά ο δικός μας ο γατούλης ενώ πηγαίνει κανονικά στην αμμολεκάνη του, αφού του την καθαρίσω, πάει και μπαίνει μέσα και αρχίζει να παίζει με αποτέλεσμα να πετάει πολλή άμμο έξω!! Το αποτέλεσμα είναι να είμαστε συνέχεια με την σκούπα στο χέρι!Καμια ιδέα?? έχει τύχει σε κανέναν σας?Σημειώνω ότι του έχουμε ανοικτή αμμολεκάνη και από βδομάδα περιμένω να μου έρθει και μια κλειστού τύπου από το εξωτερικό. Για να δούμε μήπως και γλιτώσουμε..το θέμα βέβαια είναι πως θα την μάθει. Να αποσύρω την ανοικτή αμέσως ή να την αφήσω και αυτή?

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 11:12, 15-09-11:

λοιπόν ακούστε το κορυφαίο..πήγαν να μου πέσουν τα μαλλιά... πρέπει να σας πω τι έκανε το ένα από τα 2 γατιά μου σήμερα το βραδυ !ο κοθταβος μου που λέτε έχει ένα σημείο στο αποθηκάκι που έχει εφημερίδες και κάνει εκεί τα πιπί του...πριν λίγο λοιπόν βλέπω το γατί στις εφημερίδες..προσπαθούσα να καταλάβω γιατί έχει κάτσει εκεί...και τι να δω...κατουρούσε!!! και σαν να μην έφτανε αυτό...μετά έσκαψε να τα σκεπάσει κι όλας!!! δεν περίμενα ποτε ότι το γατί θα αντέγραφε τον σκύλο!!! είχε ποτε κανεις ανάλογη εμπειρία??? (να σημειωσω οτι ειναι το γατι που μου ειχε κατουρησει τις πατατεσ!!!)

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 11:38, 15-09-11:

Εμένα τουλάχιστον με μπέρδεψες. Δεν τους έχετε λεκάνη με χώμα για την ανάγκη τους?? Τους βάζετε εφημερίδες? Και ναι, είτε το κάνουν στο χώμα είτε στις εφημερίδες η φυσική τους αντίδραση είναι να τα σκεπάσουν πράγμα που το πετυχαίνουν μόνο όταν έχουν χώμα. Με τις εφημερίδες λερώνονται περισσότερο άσε που τα πατουσάκια τους αν βραχούν και μουσκευτούν με το μελάνι του χαρτιού όταν αρχίζουν να τα πλένουν η να τα καθαρίζουν με την γλώσσα τους γεύονται τα τοξικά που έχουν τα μελάνια.

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 12:52, 15-09-11:

Γιάννη, απ' ό, τι κατάλαβα τις εφημερίδες τις έχουν για το σκυλάκο και το γατί αποφάσισε να τα κάνει κι εκείνο εκεί...

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 12:56, 15-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Εμένα τουλάχιστον με μπέρδεψες. Δεν τους έχετε λεκάνη με χώμα για την ανάγκη τους?? Τους βάζετε εφημερίδες? Και ναι, είτε το κάνουν στο χώμα είτε στις εφημερίδες η φυσική τους αντίδραση είναι να τα σκεπάσουν πράγμα που το πετυχαίνουν μόνο όταν έχουν χώμα. Με τις εφημερίδες λερώνονται περισσότερο άσε που τα πατουσάκια τους αν βραχούν και μουσκευτούν με το μελάνι του χαρτιού όταν αρχίζουν να τα πλένουν η να τα καθαρίζουν με την γλώσσα τους γεύονται τα τοξικά που έχουν τα μελάνια.
φυσικά και έχουν "αμμολεκανες"!!! 2 κι όλας κλειστού τύπου γκάι να μην τις ενοχλούν τα αθέατα βλέμματα... μια για κάθε γατί..απλά αυτό το γατί μου όπως έχω προαναφέρει σε παλιότερο post στο θέμα αυτό...έχει την τάση να κατουράει σε διαφορα περίεργα και μη σημεία του σπιτιού..και αυτό που έκανε χτες βραδυ στις εφημερίδες πρώτη φορα την είδα να το κάνει!!! ελπίζω να μην της μείνε κουσούρι γιατί αυτό που λες με τα χημικά έχεις απόλυτο δίκιο!!! ( να σημειώσω και πάλι ότι είναι και οι 2 στειρωμένες και δεν έχουν κάποιο ιατρικό θέμα..τύπου ουρολοίμωξη η κάτι άλλο)

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 13:07, 15-09-11:

Εδώ βρήκα κάποιες απαντήσεις για την περίπτωση που έχει αποκλειστεί κάποιο ιατρικό πρόβλημα --> http://cats.about.com/cs/litterboxpr...rinewoes_2.htm

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 13:44, 15-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από virgo
Εδώ βρήκα κάποιες απαντήσεις για την περίπτωση που έχει αποκλειστεί κάποιο ιατρικό πρόβλημα --> http://cats.about.com/cs/litterboxpr...rinewoes_2.htm
σε ευχαριστω πολυ για το αρθρο!!! κι εγω εχω διαβασει πολλες θεωριες...υποθετω οτι ειναι ενα κουσουρι που ξεκινησε πριν τισ στειρωσω βλεπε οιστρο (στειρωθυηκαν στους 9 μηνεσ) και οποτε το θυματε το κανει..δεν ειναι καθημερινο φαινομενο!!!

Παράθεση

Mavrh Gata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mavrh Gata
H Mavrh Gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Mavrh Gata έγραψε στις 20:26, 22-10-11:

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την μεγάλη μου γάτα που μένει με τους γονείς μου. Είναι θηλυκό 10 ετών και απο πάντα φοβιτσιάρα. Αλλά από τότε που πέθανε ο μεγάλος μας, το κακό έχει παραγίνει. Το τελευταίο που συμβαίνει είναι πως έχει σταματήσει να τα κάνει στην άμμο της αλλα σε όλο το σπίτι. Ξεκίνησε με το να τα κάνει δίπλα στην άμμο της αλλά δίπλα σε αυτήν και συνεχίστηκε παρόλο που σφουγγαρίζαμε με ξύδι το πάτωμα όπως μας συνέστησε ο γιατρός. Παρόλα αυτά τις τελευταίες μέρες τα κάνει πανού! στο σαλόνι, στο διάδρομο, στα δωμάτια.. Ο πατέρας μου είναι εκτός ελέγχου και απειλεί θεούς και δαίμονες και δεν τον αδικώ αλλα είμαι σε απόγνωση. δεν ξερώ σε τι μπορεί να οφείλεται τέτοια συμπεριφορά.. ή τι να κάνω για να βοηθήσω την κατάσταση.. Παρακαλώ βοήθεστε με!

να σημειώσω πως ειναι στειρωμενη και δεν εχει βγει ποτε απο το σπιτι.. ηταν παντα ενα φοβισμενο γατι το οποιο δεν πλησιαζε κανενα αλλο παρα μονο εμενα.. οταν εφυγα για σπουδες καταφεραν οι αλλοι να την πλησιασουν.. οταν την βρηκα ειχε σπασμενη ουρα και ηταν σε ασχημη κατασταση...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-10-11 στις 08:25. Αιτία: merge
Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 21:27, 22-10-11:

το κάνει το βραδυ μονο ή γενικα? δοκιμάστε να την απομονώνετε ειδικά το βραδυ κάπου, μαζί με τη λεκάνη της. Εχει αλλάξει κάτι στο σπίτι? στρεσαρίστηκε απο κάτι? Κάποιες φορές τέτοιες συμπεριφορές δείχνουν ότι κάτι δε πάει καλά με την υγεία του, το είδε καθόλου ο κτηνιατρος? Κάποιοι κτηνίατροι λένε ότι είναι απλά ιδιοτροπίες των μεγαλων ζώων. Μήπως πρέπει να το πάρεις κοντά σου για να είναι ήρεμο? Ο δικός μας ο μεγαλος (17χρονος τωρα) μας κανει τέτοια, αλλά βάζουμε την άμμο του μέσα στο σπίτι και πάει εκει κ τα κάνει. 2 βήματακια για να βγει στο μπαλκόνι δε πάει. (Και όλα αυτά το βραδυ.. τη μέρα κανονικότατα στο μπαλκόνι..) Προτιμάει καλαθάκια και καναπέδες. Το σκυλί μου, 9 ετών αστείρωτο μέχρι πριν 2 μήνες, το τελευταίο τρίμηνο έκανε τσίσα στη κουζίνα δίπλα στο ψυγείο .. συστηματικά. Δεν έχει σημασία που έβγαινε έξω βόλτα κλπ κλπ, απαραιτητα έπρεπε κ εκει να τα κάνει. Τη πήγαμε για στείρωση, προλάβαμε την πυομητρα που είχε ηδη αρχίσει, και απο τότε κόπηκε ως δια μαγείας το πιπι μεσα στο σπίτι. Θέλω να πω, τα ζώα μας δείχνουν με τον τρόπο τους ότι κατι δεν πάει καλά, αλλά εμείς δε το καταλαβαίνουμε. Συμβουλέψου κ τον κτηνίατρο και υπομονη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mavrh Gata

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mavrh Gata
H Mavrh Gata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Mavrh Gata έγραψε στις 22:06, 22-10-11:

θα παω ουτως η αλλως στο κτηνιατρο την τριτη για τον μικρο που εχω εδω μαζι μου και θα τον ρωτησω.. τωρα στο σπιτι απο αποψη διαρρυθμισης δεν εχει αλλαξει τιποτα.. φιλοξενουσαμε ενα γατακι το καλοκαιρι για καποιες μερες αλλα τα πηγαινανε καλα ισα ισα οπου ηταν μια παρεα γιατι απο τοτε που χασαμε τον γατο μας τον μεγαλο εχει πεσει σε καταθλιψη.. εγω σκεφτηκα μηπως κατι την τρομαζει την ωρα που τα κανει.. ο αδερφος μου παλι πιστευει πως απλα παιζει με τα κακα της πραγμα που εγω δεν το πιστευω... τωρα για να την παρω εγω εδω δεν ξερω γιατι απο την μια εχω τον μικρο που τον εχω παρει εδω αλλα κυριως ειναι μεγαλο ταξιδι για να το κανει με κτελ η συγκεκριμενη γατα που ειναι τοσο φοβιτσιαρα.. φοβαμαι μηπως και δεν τα καταφερει απο το φοβο της και μονο... υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο ιατρικο θεμα και το γατακι να μην προλαβαινει να πηγαινει στην αμμο του?

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 22:52, 22-10-11:

τι να σου πω, πιθανο είναι. Καλό ειναι να αποκλεισεις το ενδεχομενο να εχει κάτι, και μετα βλέπεις,

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους