Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,295 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παρενέργειες/Προβλήματα μετά τη στείρωση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 11:06, 08-07-09:

ειμαι καινουρια στο φορουμ, κ ακομη δν εχω βρει πως να του ανοιξω θεμα. τακις λεγεται ο γατος, εκ του γατακις κ εννοειται οτι για μενα ειναι παντα ο αντρακλας μου!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:07, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
μερσι μον αμουρ

αλλα το χαλασαμε το θεμα του παιδιου, ντροπη μας
Γιατί καλέ; Στείρωση χωρίς αρ...δια γίνεται; Δε γίνεται Είμαστε απολύτως εντός θέματος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:09, 08-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από τακις
ειμαι καινουρια στο φορουμ, κ ακομη δν εχω βρει πως να του ανοιξω θεμα. τακις λεγεται ο γατος, εκ του γατακις κ εννοειται οτι για μενα ειναι παντα ο αντρακλας μου!!

κοριτσι εισαι γαμωτο και ηθελα να γκομενισω λιγο?
ελα πλακα κανω με εχει πιασει η βλακεια μου τωρα μη δινεις σημασια
κουκλος ο γατος σου και πρωτοτυπο ονομα ! :up:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τακις (νινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη τακις
H νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

H τακις έγραψε στις 12:32, 09-07-09:

ειμαστε πολυ καλυτερα πλεον σημερα:up: πεινασε κ ζητησε φαγητο, μεχρι κ που πηδηξε στην αγκαλια μου για χαδια. με το κολαρο εχουμε ενα θεμα, αλλα πιστευω οτι τα δυσκολα περασαν. μια απορια: εχει παει στην αμμο του για no1 μονο 2 φορες, ενω για no2 δν εχει παει ακομη.. φυσικα σημερα μολις ξεκινησε να τρωει ψιλοκανονικα. να μην ανησυχω, ε?

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:43, 09-07-09:

Να μην ανησυχείς... και προτείνω να τον αφήσεις να γλείψει και την πληγούλα του τώρα... θα την καθαρίσει καλύτερα εκείνος Ο μικρός σου έχει συνέλθει:up:

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:25, 12-06-10:

Γατοφιλαράκια γεία σας!

Πριν από εννέα μήνες υιοθέτησα μια γατούλα από το δρόμο που βρέθηκε μωρό ακόμα μπροστα στις ρόδες του αυτοκινήτου μου. Ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα. Την πήγα στο γιατρό και της έχω κάνει όλα όσα έπρεπε. Πριν από πέντε μέρες και μετά από πολύ προβληματισμό, σκέψη και συγκρούσεις συναισθηματικές και ηθικές αποφάσισα να την πάω για στείρωση. Όλα φαίνονταν μια χαρά μέχρι σήμερα το πρωί που διέκρινα ότι γύρω από την τομή, έχει δημιουργηθεί κάτι σαν κύστη (φαίνεται σαν μια σακουλίτσα γεμάτη με υγρό εσωτερικά και πίσω από την τομή). Ο γιατρός μου είπε ότι τα ράμματα θα απορροφηθούν από μόνα τους. Ακόμα και σήμερα παίρνει αντιβίωση, όπως μου είπε ο γιατρός (ένα χαπάκι Synulox πρωί και βράδυ). Δε δείχνει να πονάει, παίζει,τρέχει, τρώει και πίνει κανονικά. Δε βγαίνει έξω καθόλου, είναι πάντα μέσα στο διαμέρισμα. Την αγαπάω πολύ και έχω ανησυχήσει. Μπορεί κάποιος να μοιραστεί τις εμπειρίες του και να μου πεί τί μπορεί να συμβαίνει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:36, 12-06-10:

αχα...αυτο μου θυμ,ιζει παρα πολυ αυτο που επαθε η δικια μου...ο γιατρος της δεν ειχε κανει τα εσωτερικα ραμματα(προσεξε,..οχι αυτα που φαινονται) πολυ κοντα το ενα με το αλλο,και το αποτελεσμα ηταν οτι επαθε κοιλη..δηλαδη βγηκε κομματι του εντερου εξω απο τα εσωτερικα ραμματα,και ηταν αναμεσα στο δερμα...αυτο σημαινει οτι αν την αφηνα..καποιανστιγμη αυτο θα σαπιζε και θα κυνδινευε να πεθανει!!!οταν την πηγα στο γιατρο την ξαναανοιξε ,της εβαλε μεσα το κομματι του εντερου και την εραψε(παλι για τα εσωτερικα ραμματα μιλαμε) πολυ πιο σφικτα..το καλο ηταν οτι ο δικος μου γιατρος το αντιληφθηκε..και την ανοιξε..εσενα,ετσι οπως ειναι τωρα την εχει δει;;;αν οχι,πρεπει να την πας οπωσδηποτε να την δει....ουτε και εμενα εχειχνε να ποναει ή να υποφερει..και ετρεχε και επαιζε και ετρωγε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:44, 12-06-10:

Σ' ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκες. Το υποψιάστηκα ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό. Θα ήθελα να το αποφύγουμε κάτι τέτοιο. Πάλι νάρκωση και άνοιγμα, μου φαίνεται το χειρότερο σενάριο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:45, 12-06-10:

Πολλές γάτες το παθαίνουν, χωρίς να είναι απαραίτητα κάτι κακό.
Απλά είναι αλλεργική αντίδραση στα εσωτερικά ράμματα. Σαν ένα καρουμπαλάκι δηλ, που σε μερικές μέρες θα φύγει. Αν σε ανησυχεί ρώτα και τον γιατρό σου, ή πήγαινέ την να την δεί. Όσο τρώει και είναι νορμάλ είναι όλα καλά.

Το να πάθει κοίλη όπως είπε η Εφη παραπάνω είναι κάτι άλλο. Εφόσον ξεκαθαριστεί τί είναι, θα είσαι και εσύ πιο ήρεμη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:30, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Πολλές γάτες το παθαίνουν, χωρίς να είναι απαραίτητα κάτι κακό.
Απλά είναι αλλεργική αντίδραση στα εσωτερικά ράμματα. Σαν ένα καρουμπαλάκι δηλ, που σε μερικές μέρες θα φύγει. Αν σε ανησυχεί ρώτα και τον γιατρό σου, ή πήγαινέ την να την δεί. Όσο τρώει και είναι νορμάλ είναι όλα καλά.

Το να πάθει κοίλη όπως είπε η Εφη παραπάνω είναι κάτι άλλο. Εφόσον ξεκαθαριστεί τί είναι, θα είσαι και εσύ πιο ήρεμη.
τζουλια μου...ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ..ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΕ ΣΑΝ ΚΑΤΣΙΚΙ...επισης θα μπορουσε να το εχει καμποσο καιρο,απο οτι μου ειπε ο γιατρος,και να μην δειχνει η πουπυ μου οτι εχει κατι...αν δεν ημουνα εγω ψειρας,να την παω αμεσως στο γιατρο..τωρα δεν ξερω αν θα ειχα 2 γατακια στην υπογραφη...πολλες φορες οι γατες εχουν προβλημα,και τρωνε και ειναι μια χαρα...μην ξεχνας οτι αυτο εμφανιστηκε 5 μερες μετα την στειρωση..οχι μια..ή δυο...
.........απευθυνομαι τωρα στην κοπελα με την στειρωση...καλυτερα να την ανοιξει 2η φορα(σε εμενα το εκανε 3 μερες μετα την εγχειρηση)...αν πρεπει να γινει..παρα να μεινει ετσι...πηγαινε την να την δει..ετσι θα εισαι και εσυ σιγουρη...εγω,το λεω και το ξαναλεω..καλλιο γαιδουροδενε..παρα γαιδουρογυρευε..

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 18:50, 12-06-10:

Σήμερα τελειώνουμε την αντιβίωση. Θα την πάω οπωσδήποτε στο γιατρό. Σήμερα έχω αποσυντονιστεί και με απασχολεί συνέχεια το θέμα. Θα την πάω τη Δευτέρα.

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ducati
Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 19:02, 12-06-10:

Στειρωθηκαμε και πρεπει να της δινω αντιβιοση και μια φορα την μερα να την πλενω με μπεταντιν στα ραματα. Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν καθοταν να της την δωσω με συρριγγα στο στομα μετα την βγαζει με πολλα σαλια. Πιανει αμα της την χυσω ανω απο μια κονσερβα και τα φαει μαζι;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:08, 12-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ducati
Στειρωθηκαμε και πρεπει να της δινω αντιβιοση και μια φορα την μερα να την πλενω με μπεταντιν στα ραματα. Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν καθοταν να της την δωσω με συρριγγα στο στομα μετα την βγαζει με πολλα σαλια. Πιανει αμα της την χυσω ανω απο μια κονσερβα και τα φαει μαζι;
πιανει...αλλα μην βαλεις πολυ φαγητο..για να εισαι σιγουροςε οτι θα το φαει ολο..και ετσι ολοκληρη την αντιβιωση..και θα πρεπει να το φαει εκεινη τη στιγμη που θα βαλεις την αντιβιωση...μην περασουν κανα δυο ωρες δηλαδη...γιατι δεν σου εδωσε σε χαπι;;αν δεν σε γρατζουναει οταν της το δινεις,ειναι πιο ευκολο..

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ducati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Ducati έγραψε στις 15:01, 13-06-10:

Εκανε την στείρωση προχθες το βραδυ και χθες και σημερα δεν εχει φαει μπουκια και ετσι δεν μπορει να παρει την αντιβιοση της.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 15:40, 13-06-10:

Πρέπει νομίζω να πάρει οπωσδήποτε αντιβίωση. Το ότι δεν τρώει δύο μέρες τώρα είναι κάπως ανησυχητικό. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον κτηνίατρο αύριο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:51, 13-06-10:

Και εγώ νομίζω πρέπει να την πάρει όπως και να έχει. Εαν η τομή είναι μεγάλη είναι λογικό να μην έχει όρεξη να φάει... νερό έχει πιεί???
Πάρε και τον γιατρό ένα τηλέφωνο καλού κακού.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 16:48, 14-06-10:

Γεια σας φίλοι,

το Bijouxdaki σήμερα πήγε στο γιατρό. Μας είπε ότι συμβαίνει συχνά στις γάτες μετά τη στείρωση και να μην ανησυχούμε. Μας είπε ότι δεν είναι μάλλον κάποιο σπλάχνο που βγαίνει από τα εσωτερικά ράμματα, γιατί αν συνέβαινε κάτι τέτοιο όταν το ζουλάς θα έμπαινε και θα έβγαινε. Αυτό είναι μάλλον υγρό ή λίπος, είναι κάπως σκληρό και παραμένει σταθερό στον όγκο του. Είναι πιθανό να φύγει από μόνο του ή ακόμα και να παραμείνει. Ας ελπίσουμε ότι θα φύγει. Δεν μας έδωσε φάρμακα και μας ζήτησε να την ξαναδεί μετά από μια εβδομάδα. Αυτά τα νέα μας προς το παρόν.

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ducati έγραψε στις 16:58, 14-06-10:

βασικα ειναι σαν μια ρογα, ετσι;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:16, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Γεια σας φίλοι,

το Bijouxdaki σήμερα πήγε στο γιατρό. Μας είπε ότι συμβαίνει συχνά στις γάτες μετά τη στείρωση και να μην ανησυχούμε. Μας είπε ότι δεν είναι μάλλον κάποιο σπλάχνο που βγαίνει από τα εσωτερικά ράμματα, γιατί αν συνέβαινε κάτι τέτοιο όταν το ζουλάς θα έμπαινε και θα έβγαινε. Αυτό είναι μάλλον υγρό ή λίπος, είναι κάπως σκληρό και παραμένει σταθερό στον όγκο του. Είναι πιθανό να φύγει από μόνο του ή ακόμα και να παραμείνει. Ας ελπίσουμε ότι θα φύγει. Δεν μας έδωσε φάρμακα και μας ζήτησε να την ξαναδεί μετά από μια εβδομάδα. Αυτά τα νέα μας προς το παρόν.
μια χαρα...οποτε τωρα θα εισαι και εσυ πιο ησυχη...

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 21:02, 14-06-10:

Ναι ηρεμήσαμε και ευχόμαστε να φύγει. Είναι ευδιάθετη και παίζει με τα μπαλάκια και τα ποντικάκια της (λούτρινα εννοείται...). Προσπαθούμε να μην απαντάμε στις προκλήσεις της για να αποφύγουμε την έντονη δραστηριότητα, αλλά μας φέρνει τα μπαλάκια στα πόδια μας για να της τα πετάμε και να μας τα φέρνει.

Απαντώντας στο φίλο Ducati, αυτό που βλέπουμε δεν είναι ακριβώς σα ρόγα, αλλά περίπου σαν ένα αμύγδαλο μαζί με το περίβλημά του. Θα το παρακολουθήσουμε... Η γατούλα σου πως τα πάει;

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ducati έγραψε στις 21:20, 14-06-10:

Δυστυχως εμενα δεν μου φερνει τα μπαλάκια στα πόδια, οπότε θέλει δράση και την αγνοώ μου τραβάει μια ανάποδη στο κεφάλι.

Συνέρχεται σιγά σιγά, τρώει καμπόσο και είναι λίγο πιο ενεργητική, δεν κάνει όμως ακόμα τα παιχνίδια της. Κοιμάται πολύ αλλά μένει και ξύπνια πλέον αρκετά. Δυστυχώς το ότι έμαθε σε ξηρά τροφή βγήκε σε κακό μιας και δεν την προσελκύει η κονσέρβα ώστε να της ρίξω την αντιβίοση και μιας και μείναμε πίσω στις δόσεις της έδωσα με το ζόρι, με΄τα όμως της τρέχουν αηδιαστικές χλεμπόνες σαν σαλεμένος γέρος και δεν ξέρω αν βγάζει και το φάρμακο μαζι. Αφου δυστυχως δεν την παιρνει αλλιως θα της την δινω πιανοντας την χειροπόδαρα.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 21:25, 14-06-10:

Κάθε γάτα είναι μοναδική και έχει τους τρόπους της...Τί αντιβίωση σου έδωσε; Καλύτερα θα ήταν σε χαπάκι. Εγώ της το έπλαθα μέσα σε ένα μικρό κεφτεδάκι από κονσέρβα και της το έχωνα στο στόμα. Χαπάκια Synulox, ένα πρωί και ένα βράδυ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 14-06-10:

παιδια..δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι γιατροι δεν κανουν την ενεσιμη αντιβιωση μακρα διαρκειας...βεβαια,,απο οτι βλεπω ολοι μας ειμαστε εκτος αθηνων...αλλα ρε παιδια..λες και ειναι το σουπερ φαρμακο της NASA και δεν μπορει να ερθει και επαρχια..ελεος δηλαδη...

Παράθεση

Ducati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Ducati έγραψε στις 22:03, 14-06-10:

απλα ο γιατρος εχει να κανει με ενα χεσμενο γατι που βρισκεται σε αγνωστο περιβαλλον και ετσι κοκαλωνει, δεν σκεφτεται οτι στο σπιτι το γατι εχει θαρρος και δεν καθεται να του βαλεις στο στομα μια συρριγγα με αηδιαστικη αντιβιοση που το πνιγει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:54, 15-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
παιδια..δεν καταλαβαινω γιατι καποιοι γιατροι δεν κανουν την ενεσιμη αντιβιωση μακρα διαρκειας...βεβαια,,απο οτι βλεπω ολοι μας ειμαστε εκτος αθηνων...αλλα ρε παιδια..λες και ειναι το σουπερ φαρμακο της NASA και δεν μπορει να ερθει και επαρχια..ελεος δηλαδη...
Απλά, προφανώς με την ενέσιμη αντιβίωση το ποσοστό κέρδους του μειώνεται. Οπότε ή θα χρεώσει την στείρωση 200ε που το έχουμε ακούσει (και θα χάσει τον πελάτη )ή λιγότερο και τότε δεν θα την κάνει.

Δεν είναι καθόλου δυσεύρετη η ενέσιμη.. απλά είναι σχετικά ακριβούτσικη, και εαν δεν κάνει κάποιος πολλές στειρώσεις μπορεί να του λήξει και να αναγκαστεί να το πετάξει όλο το μπουκαλάκι. Το οποίο και συμβαίνει σε γιατρούς της επαρχείας, που ο κόσμος την στείρωση την ξέρει "αποστείρωση" Εκτός και αν είναι γιατρός σε "ιεραποστολή" και κάνει περιοδείες και στειρώνει ότι βρίσκει... Επίσης σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο και δεν το έχω πάρει και εγώ άλλωστε (ακόμα).

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:08, 15-06-10:

Kauoλου δυσευρετη δεν ειναι,εγω στειρωσα το Σειριο στην Καλυμνο και ειχαν,φανταστειτε.Και μαλιστα ουτε καν με ρωτησε η γιατρος,το θεωρησε αυτονοητο οτι θα του εκανε ενεσιμη.
Μακαρι να πανε καλυτερα οι γατουλες σας και να αναρρωσουν συντομα πληρως.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 14:18, 20-06-10:

Να σας πω τα ευχάριστα νέα...αυτό το καρουμπαλάκι που είχε δημιουργηθεί κάτω και γύρω από την τομή υποχώρησε εντελώς!!! Όλα είναι μια χαρά τώρα!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:27, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Να σας πω τα ευχάριστα νέα...αυτό το καρουμπαλάκι που είχε δημιουργηθεί κάτω και γύρω από την τομή υποχώρησε εντελώς!!! Όλα είναι μια χαρά τώρα!!!
,...μπραβο...

Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Puma Foxy
H Puma Foxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Puma Foxy έγραψε στις 02:33, 20-02-15:

Γειά σας!
Χρειάζομαι την γνώμη σας σε ένα πρόβλημα που ήδη παρακολουθώ με την κτηνίατρό μου,αλλα θα ήθελα να ξέρω αν κανείς είχε παρόμοια εμπειρία.
Πριν 1 βδομάδα πήγα την μια απο τις δυο γάτες που ´εχω (θηλυκιά ) για στείρωση.
Το πρώτο βράδυ μετα την στείρωση έκανε εμετούς...την επόμενη μέρα είχε μαζί με εμετούς και διάρροια .Πηρα αμέσως την γιατρό και πήγα απο το γιατρείο όπου και μου έδωσε φάρμακα και για τα δύο. Η διάρροια σταμάτησε την επόμενη μέρα όμως ο εμετός επέτρεψε. Να ενημερώσω ότι στον εμετό ειναι όλη η τροφή συμπυκνωμένη.
Αποφασίσαμε με την γιατρό να συνεχίσουμε την θεραπεία σε ενέσιμη μορφή...δηλαδή την αντιβίωση για την στείρωση.Της πρώτες 3 μέρες ολα καλά ( να πω ότι μου έδωσε και σιρόπι για τον εμετό όπου με δυσκολία της δίνω εκτός τις τελευταίες μέρες που δεν τα καταφέρνω) ...σήμερα το βράδυ και 4 μέρα ενεσιμης θεραπείας μου έβγαλε πάλι το φαγητό...Όλο !!!
Τωρα η μόνη λύση που μένει ειναι να μείνει στο γιατρείο για παρακολούθηση.
Να σας πω επίσης ότι δεν έκανε καθόλου πυρετό ..ότι δεν εχει χάσει την όρεξη της και επίσης η πρώτη της τροφή που δεν είχε παρουσιάσει πρόβλημα έως την στείρωση ήταν απο τις καλύτερες στην αγορά και η δεύτερη ειναι ειδική για γαστρεντερικά προβλήματα ...οπότε δεν πιστεύω ότι ειναι θέμα τροφής. Και η γιατρός ακόμα εχει προβληματιστεί.....
ΕΧΕΙ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΩ;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:28, 20-02-15:

Μετά την στείρωση και ο δικός μου έκανε κάποιους εμετούς, αλλά την ίδια μόνο μέρα. Είχα κάνει το λάθος να του δώσω νερό μόλις τον έφερα σπίτι, μετά από αυτό ακολούθησαν 5-6 εμετοί. Το στομάχι δεν είναι έτοιμο μετά από νάρκωση ούτε για νερό δηλαδή. Οπότε αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως διαταράχθηκε το στομάχι αν της έδωσες κανονικά τροφή την ίδια μέρα.

Δεν παίρνεις και μια ακόμη γνώμη από γιατρό?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

H Puma Foxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Puma Foxy έγραψε στις 10:44, 20-02-15:

Καλημέρα! Και ευχαριστώ για το μηνυμα. Δυστυχώς βρίσκομαι σε νησί και ειναι δύσκολη η επίσκεψη σε άλλο γιατρό..
Ναι την πρώτη μέρα της στείρωσης δεν της έδωσα τίποτα ..απο το επόμενο βραδυ άρχισαν τα όργανα.
Μου είπαν ότι η επίδραση απο την νάρκωση μπορεί να κρατήσει και 15 μέρες. Η δικιά μου είναι μικρούλα 6-7 μηνών και αδύνατη.όλο αγκαλιές θέλει και χάδια ...εχθές μετα το φαγητό που έβγαλε,ήπιε νερό...το οποίο έβγαλε και αυτό μετα απο 1ωρα.
Σήμερα ξεκίνησα με το σιρόπι και μετα απο 1 ώρα της έδωσα λίγη τροφή....και τωρα περιμένω .Θα πάρω την κτηνίατρο να δούμε τι θα κάνουμε

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 10:48, 20-02-15:

Ωω κατάλαβα. Περαστικά στην μικρούλα! Μπορείς να γράψεις την ιστορία σου και στο νήμα: Γιατρέ, αρρώστησε?, εκεί απαντάει ένας γιατρός, αργεί βέβαια λίγο.

Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

H Puma Foxy έγραψε στις 10:57, 20-02-15:

Ευχαριστώ!!! μολις ´εχω νέα θα ενημερώσω

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 11:26, 20-02-15:

Καλημέρα!!
Δεν εχω εμπειρία πάνω σε αυτό.. μήπως να τhς κάνατε εξετάσεις?
Διάβασα ότι μένεις σε νησί... Επειδή πρόκειται για θέμα υγείας αν είναι καλός ο άλλος κτηνίατρος θα σου πρότεινα να τον επισκεφτείς.. Και μακριά να είναι θα μπορεσεις να βρεις ένα μεταφορικό μέσο!

Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

H Puma Foxy έγραψε στις 11:46, 20-02-15:

Δεν ειναι πρόβλημα το μέςο...Το να επιλέξω μια αλλη θεραπεία (απο αυτές που ψάχνω μέχρι στιγμής με την δίκη μου έμπειρη γιατρό )θα ειναι μια τελευταία λύση . Δεν θελω να μπλέξω πολλές θεραπείες και γνώμες μαζί...προσπαθώ να εξαντλήσω τα περιθώρια με την έμπειρη γιατρό μου. Γενικά η γατούλα μου ειναι σε πολύ καλη κατάσταση και όρεξη για παιχνίδια...αλλα όπως και να εχει εμετοί (και τωρα μόλις διαπίστωσα ξανά ) ελεγχόμενη διάρροια ...με προβληματίζουν.
Απλά πιο πολύ ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που αγαπάτε τα γατόνια σας όπως εγώ,αν είχατε παρόμοια εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο ώστε να το αναφέρω και στην γιατρό μου ως ενδεχόμενο ....
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Παράθεση

Puma Foxy

Νεοφερμένος

H Puma Foxy έγραψε στις 12:02, 20-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Puma Foxy
Δεν ειναι πρόβλημα το μέςο...Το να επιλέξω μια αλλη θεραπεία (απο αυτές που ψάχνω μέχρι στιγμής με την δίκη μου έμπειρη γιατρό )θα ειναι μια τελευταία λύση . Δεν θελω να μπλέξω πολλές θεραπείες και γνώμες μαζί...προσπαθώ να εξαντλήσω τα περιθώρια με την έμπειρη γιατρό μου. Γενικά η γατούλα μου ειναι σε πολύ καλη κατάσταση και όρεξη για παιχνίδια...αλλα όπως και να εχει εμετοί (και τωρα μόλις διαπίστωσα ξανά ) ελεγχόμενη διάρροια ...με προβληματίζουν.
Απλά πιο πολύ ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που αγαπάτε τα γατόνια σας όπως εγώ,αν είχατε παρόμοια εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο ώστε να το αναφέρω και στην γιατρό μου ως ενδεχόμενο ....
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Να πω οτι ήμαστε περίπου 1 εβδομάδα και 2 μέρες μετα την στείρωση

Παράθεση

cbr1000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cbr1000
Ο cbr1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O cbr1000 έγραψε στις 22:56, 09-01-16:

καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι νέος στο σαιτ και θα ήθελα την βοήθεια σας. Εχω 2 γατακια ο μεγάλος είναι 4 χρονων και η μικρη ενός χρονου. και τα 2 είναι στειρωμενα η μικρη στειρώθηκε το καλοκαίρι. το πρόβλημα είναι ότι από τον Σεπτέμβριο και μετα επιτίθεται η μικρη χωρίς λογο στον μεγαλο σε σημείο που ο μεγάλος φοβάται να βγει από την κουζινα να παει στο μπαλκονι.σήμερα πηρα βαλεριανα σε χαπι μήπως ηρεμισει.δεν ξερω εάν εκανα σωστα.εαν μπορει κανένας να με βοηθήσει γιατι η γυναικα μου θελει να την δωσουμε γιατι φοβαται μήπως επιτεθεί στο μωρο που εχουμε. και είναι κρίμα γιατι είναι ομορφο και χαδιαρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 23:46, 09-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από cbr1000
καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Είμαι νέος στο σαιτ και θα ήθελα την βοήθεια σας. Εχω 2 γατακια ο μεγάλος είναι 4 χρονων και η μικρη ενός χρονου. και τα 2 είναι στειρωμενα η μικρη στειρώθηκε το καλοκαίρι. το πρόβλημα είναι ότι από τον Σεπτέμβριο και μετα επιτίθεται η μικρη χωρίς λογο στον μεγαλο σε σημείο που ο μεγάλος φοβάται να βγει από την κουζινα να παει στο μπαλκονι.σήμερα πηρα βαλεριανα σε χαπι μήπως ηρεμισει.δεν ξερω εάν εκανα σωστα.εαν μπορει κανένας να με βοηθήσει γιατι η γυναικα μου θελει να την δωσουμε γιατι φοβαται μήπως επιτεθεί στο μωρο που εχουμε. και είναι κρίμα γιατι είναι ομορφο και χαδιαρα
Καλή χρονιά!

Μην δώσεις βαλεριάνα και γενικά τέτοιου είδους φάρμακα χωρίς να έχετε πάρει γνώμη από έναν καλό κτηνίατρο.

Μπορεί να αποβεί μοιραίο για το ζώο.

Γενικά ΠΟΤΕ δεν δίνουμε φάρμακα από μόνοι μας χωρίς να μας έχει συμβουλέψει γιατρός.

Η βαλεριάνα σκέψου έχει παρενέργειες και στους ανθρώπους και εγώ προσωπικά την αποφεύγω.

Η μικρούλα ίσως να παίζει με αυτό τον τρόπο ή κάτι να την έχει τρομάξει (μπορεί και ο μεγάλος γατούλης κατά λάθος).

Το μωρό σας, μήπως ήρθε τώρα και έχει στρεσαριστεί από τον ερχομό του σε σημείο να ξεσπάει στον μεγάλο;

Δώστε της χρόνο,χώρο,αγάπη και ένα ήρεμο περιβάλλον και όλα θα πάνε καλά!

Αν ωστόσο η συμπεριφορά αυτή παραμείνει ή αλλάξει κι άλλο,καλό είναι να της κάνετε κάποιες εξετάσεις και ένα εγκεφαλογράφημα.

Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα υγείας αλλά έχετε το στο νου σας και αυτό το ενδεχόμενο.

Καλή τύχη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:53, 09-01-16:

Καλησπέρα, καλή χρονιά και καλωσήρθες στην γατο-παρέα μας!

Η γατούλα πριν στειρωθεί ήταν φιλική προς το γάτο και ξαφνικά ένα μήνα μετά την επέμβαση, εμφάνισε αυτή την ξαφνική επιθετικότητα; Είναι μόνο προς το γάτο ή γενικά είναι στρεσαρισμένη και επιτίθεται και σε σας;
Δεν μπορούμε εύκολα να αποδώσουμε στη στείρωση αυτή τη συμπεριφορά, αλλά νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια επίσκεψη στον κτηνίατρο για εξέταση, για να σιγουρευτείς κατ'αρχήν οτι δεν συντρέχει κάποιο οργανικό πρόβλημα που πιθανόν να αντιμετωπίζει. Αν κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, τότε αναζήτησε τι είναι εκείνο που άλλαξε στην καθημερινή της ρουτίνα, που δεν μπορεί να ανεχτεί και της προκαλεί αυτό τον εκνευρισμό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cbr1000

Νεοφερμένος

O cbr1000 έγραψε στις 00:22, 10-01-16:

ηταν φιλική πριν την στείρωση και μετα ηταν ώσπου μια μερα πάτησε καταλαθοs η γυναικα μου την ουρα του μεγαλου και η μικρη άλλαξε συμπεριφορά ξαφνικα.τον κυνηγούσε επί δυο μέρες κατά διαστήματα.τον κυνηγησε μια μερα τοσο πολύ που του έφυγαν τα κοπρανα από τον φοβο του.μετα ηρέμησε αλλα που και που του ορμουσε.και χθες τσακωθηκαν παρα πολύ και ρωτησα τον κτηνίατρο και μου πρότεινε να της δώσω βαλεριάνα και εάν δεν ηρεμίσει βλέπουμε για κατι άλλο.με το μωρό δεν εχουν πρόβλημα γιατι τους το πηγαίνω και το μυρίζουν από την πρώτη μερα που γεννήθηκε αλλα φοβάμαι να τις αφήσω στο δωμάτιο μαζι με το μωρο μήπως υποτροπιάσει και δεν θα ξέρω τι να κάνω. τέλος δεν ξερω εάν παιζει ρολο αλλα της κόβω τα νύχια μήπως αισθανθεί αδύναμη αλλα τιποτα

και χθες έγινε το ίδιο σκηνικό δηλ. πάτησε την ουρα του μεγάλου και έγινε στην κουζίνα της πο@@@@@@@@@

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-01-16 στις 10:10. Αιτία: Συγχωνευση συνεχομενων μηνυματων
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:16, 10-01-16:

η γυναικα μου την ουρα του μεγαλου και η μικρη άλλαξε συμπεριφορά ξαφνικα.
Μήπως (μια τρελή υπόθεση πες) πατώντας την ουρά του κι επειδή συνήθως τα γατιά δεν μένουν σιωπηλά οταν τους πατάς την ουρά, την κραυγή πόνου που έβγαλε ο φουκαράς γάτος, η μικρή το εξέλαβε σαν απειλητικό "μήνυμα" κι έκτοτε τον κυνηγάει;
Θα σας συνηστούσα:
α)Όσο γίνεται να αποφεύγετε το πάτημα της ουράς
β)Δες το θέμα μας: Αλλαγή συμπεριφοράς σε γάτες που συμβιώνουν που πιθανόν σε βοηθήσει.

γ)Όπως πολύ σωστά έγραψε πριν η CatLover, η βαλεριάνα δεν είναι πανάκεια και χρειάζεται προσοχή και φειδώ στη χρήση της διότι ενδέχεται να αποβεί επικίνδυνη. Αλλά και για το λόγο οτι τη σωστή και οριστική λύση τη βρίσκουμε στην αιτία του προβλήματος κι όχι "θεραπεύοντας" προσωρινά τα συμπτώματα.
Νομίζω οτι αξίζει να συνεχίσεις την προσπάθεια γιατί είναι κρίμα η γατούλα να φύγει από το γνώριμό της περιβάλλον, πόσο μάλλον αν αποδειχτεί οτι η αιτία ήταν κάτι πολύ απλό που σας είχε διαφύγει.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και να επέλθει πάλι η γαλήνη μεταξύ των...γαλών

Παράθεση

cbr1000

Νεοφερμένος

O cbr1000 έγραψε στις 01:39, 10-01-16:

και ένας άλλος κτηνίατρος που του είπα το πρόβλημα μου πρότεινε φαρμακευτική αγωγη.μηπως γνωρίζετε κανέναν εντός Αθήνας να πάρω και άλλη γνώμη?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:49, 10-01-16:

Εδώ υπάρχει μια λίστα κτηνιάτρων όλης της χώρας

κι εδώ μια λίστα κτηνιάτρων που προτείνουν τα μέλη του My Cat

Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη harrisxr650
Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 14:00, 12-02-17:

λοιπον..η ιστορια εχει ως εξης,
Αυγουστος 1 εβδομαδα πριν φυγουμε για διακοπες, μερα μεσημερι ακομα κλαψουρισμα στην πισω πορτα...
ανοιγουμε και βλεπουμε δυο κουκλια αδυνατα απο την αφαγια να γκρινιαζουν για μασα και ταυτοχρονα να ειναι και επιφυλακτικα με τον γραφοντα...κατευθειαν βγηκε η τροφη που εχουμε για τα αδεσποτακια της γειτονιας και καταλαβαινετε τι ακολουθησε... . τα ονοματα τους οπως τους δοθηκαν επι τοπου ηταν ο Ρωσος & η Αφρουλα (λογο χρωματος). απο εκεινη την μερα κολλησαν στην αυλη μας σχεδον ολη μερα, δοθηκε σχετικη διαταγη να ταιζονται και αυτα τις 10 μερες που θα λειπαμε για διακοπες κτλ κτλ κτλ.
αποφασισαμε να τα φερουμε σιγα σιγα σε επαφη με τον Ορατιο
(http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=100230)
για να γινει λιγο κοινονικος και αυτος, με σκοπο να γινουν απαραιτητες στειρωσεις εμβολιασμοι και να τα υιοθετησουμε
η Αφρουλα δυστηχως μετα απο ενα μηνα εφυγε αφου την χτυπησε αμαξι ακριβως εξω απο το σπιτι, και επειδη ηταν πολυ προσεκτικη στο πως εβγαινε εξω απο την αυλη υποψιαζομαι οτι αυτος που την χτυπησε πρεπει να πηγαινε σαν τρελος .
Ο Ρωσος ή καλυτερα Ροζαλια γιατι ειναι και κοριτσακι μπηκε εντατικα σε προγραμμα προσαρμογης, πολλες ωρες μεσα ζητουσε και εβγαινε σχεδον μονο για την αναγκη του εξω, και τα πηγαινε μια χαρα με τον Ορατιο οχι οτι τρελενονται στο παιχνιδι απλα δεν ενοχλει ο ενας τον αλλον, μαλλον περισσοτερ επειδη ο Ορατιος εχει ξεχασει να παιζει με αλλα γατια
. Anyway επειδη προσφατα ηταν και περιοδος ζευγαροματος και την κυνηγουσαν ολοι οι αρσενικοι τις γειτονιας επισπευσαμε και το θεμα της στειρωσης, βεβαια ο Ρωσος-Ροζαλια τους απεφευγε συνεχεια και ολο μεσα ηταν αλλα οποτε εβγαινε εξω για την αναγκη της παραμονευαν οι Δον Ζουαν της γειτονιας απ'εξω .
στειρωθηκε λοιπον πριν 5 μερες εκανε και τα εμβολια της εμεινε μια βραδια στο γιατρο για να την παρακολουθουν και γυρισε σπιτι... ε λοιπον εκτος απο την πρωτη βραδια που ηταν λιγο εξαντλημενη , δεν εχουμε κοιμηθει καθολου, το νιουρισμα παει συννεφο. νιαουριζει ( επιμονα ομως) μπροστα στην πορτα, της ανοιγουμε βγαινει μετα απο 1 λεπτο γκρινιαζει της ανοιγουμε ξαναμπαινει. μετα απο λιγο τα ιδια, νιαουριζει γιατι πειναει της βαζουμε φαγητο ξανανιαουριζει να βγει εξω...μετα απο μισο λεπτο γκρινιαζει για να μπει μεσα...την χαιδευουμε νιαουριζει γεματη χαρη γουργουριζοντας σαν τρακτερ μετα απο λιγο γκρινιαζει παλι..χωρις λογο . πριν την στειρωση ηταν πολυ πιο ησυχη..καμια σχεση δηλαδι...υπαρχει περιπτωση να την εχει επηρεασει η στειρωση ? ορμονικα ? μπορει να λεω βλακεια δεν ξερω...απλα εκει που ειχαμε φτασει στο σημειο προσαρμογης ''ειμαστε οκ κανουμε στειρωση και σε σπιτωνουμε '' ειμαστε στο αλλο ακρο πλεον.
καμια συμβουλη ?
thanks

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20170212_131451.jpg
Εμφανίσεις:  31
Μέγεθος:  563,4 KB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harrisxr650 : 12-02-17 στις 19:05.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:51, 12-02-17:

Πράγματι η συμπεριφορά της προβληματίζει...
Δείχνει οτι κάτι την ενοχλεί και συμπεριφέρεται σαν να "μην ξέρει τι θέλει".
Κι επειδή από τα γραφόμενά σου συμπεραίνω οτι δεν προηγήθηκε οίστρος πριν τη στείρωση (οπότε θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει οτι υπάρχουν εναπομείνουσες ορμόνες στον οργανισμό που σιγά-σιγά θα καταλαγιάσουν), στη θέση σου θα φρόντιζα να αποκλείσω κατ'αρχάς κάποιο οργανικό πρόβλημα που ενδεχομένως προέκυψε από τη στείρωση ή και συνέπεσε με αυτήν. Οπότε αν βλέπεις οτι το πρόβλημα συνεχίζεται θα πρέπει να την εξετάσει πάλι ο κτηνίατρος και σε περίπτωση που σε διαβεβαιώνει οτι όλα είναι εντάξει (ενώ εξακολουθούν να μην είναι), μη διστάσεις να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και να γίνουν ότι εξετάσεις χρειαστεί ακόμα κι αν χρειάζεται λίγο να ταλαιπωρηθεί (υπέρηχος ή/και εξετάσεις αίματος αν είναι ανάγκη).
Εύχομαι όλα να πάνε καλά και η Ροζαλία-Ρώσσος ΄σύντομα να επιστρέψει στην προηγούμενη ηρεμία της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O harrisxr650 έγραψε στις 09:07, 13-02-17:

Με επιφύλαξη θα πω οτι κατα πάσα πιθανότητα ζευγάρωσε μέσα στις προηγούμενες 2-3 εβδομάδες. Χωρίς να είμαι και σίγουρος. Παντως οι γαμπροί την περιτριγύριζαν και ηταν και πολλοί παναθεμα τους

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:02, 13-02-17:

Πρώτον μπράβο που την περιμαζέψατε!
Το πρώτο που κατάλαβα ήταν πως η Ροζαλία ήδη είχε μπει σε οίστρο.Τώρα πρέπει να κάνετε υπομονή μέχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά.Πρέπει να ήταν τραυματική εμπειρία για την καημενούλα.Ενώ ξεκινούσε η ενηλικίωσή της απότομα διεκόπει.Έχει τα ίδια συμπτώματα που παρουσιάζουν οι γυναίκες που υποβάλονται σε ολική υστερεκτομή ενώ δεν έχουν περάσει κλιμακτήριο.
Όλα θα πάνε καλάαλλά ενημέρωσε και τον γιατρό να σου πει την απόψή του.

Παράθεση

harrisxr650 (Χαρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O harrisxr650 έγραψε στις 12:20, 19-02-17:

update!!
Η παρανοια κρατησε 3 μερες μονο ευτυχως. εκτος απο τις οποιες αλλαγες επεφερε η στειρωση παρατηρησα οτι η περισσοτερη γκρινια ηταν για προσοχη- χαδια και φαγητο. αφου ειχα εντοπισει το προβλημα η εκπαιδευση θα κρατουσε κυριολεκτικα λιγες ωρες, και συμμαχος μου σε αυτο θα ηταν ο Ορατιος με την συμπεριφορα του,
rule No1: τρωμε 3 φορες την μερα, πρωι μεσημερι βραδυ, οχι ενδιαμεσα, οχι απο εκει που τρωμε εμεις και φυσικα οχι οταν νιαουριζουμε, Αυτο ηταν ευκολο απλα δεν της δειναμε σημασια οταν νιαουριζε.. ουτε βλεμα.. μετα 10 λεπτα αφου θα ειχε σταματησει τις βαζαμε και ετρωγε, το πρωτο βραδυ κλεισαμε την πορτα του δωματιου και τους αφησαμε μονους στο σαλονι οι οδηγιες ηταν σαφεις...δεν δινουμε σημασια σε νιαουρισμα...δεν δινουμε σημαδια ζωης...νιαουρισε 10 λεπτα μετα ξεραθηκε στον υπνο, Εδω ο Ορατιος βοηθησε πολυ γιατι εχει μαθει να τρωει συγκεκριμενες φορες και ωρες και επισης δεν γκρινιαζει καθολου και για τιποτα. σπανια θα ακουσουμε νιαουρισμα του.
το θεμα του μεσα-εξω..δεν υπαρχει τετοιο θεμα...γκρινιαζει μπροστα στην πορτα αμεσως μολις φαει για ευνοητους λογους...μολις παει στην αμμο της και κανει την αναγκη της δεν ξαναβγαζει αχνα...
επισης πολυ θετικο ειναι οτι εχουν αρχισει και παιζουν και τα δυο μεταξυ τους σιγα σιγα. πεφτει πολυ κυνηγητο ωρες ωρες.. επιτελους
σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harrisxr650 : 19-02-17 στις 12:24.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gina1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gina1
H Gina1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Gina1 Μεγαλώνοντας 3 υπέροχα γατάκια! έγραψε στις 23:49, 02-03-19:

Καλησπέρα στην παρέα
Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum αλλά το παρακολουθώ καιρό τώρα καθώς έχω 3 απίθανα γατάκια και πολλές φορές έχω ανατρέξει εδώ για βοήθεια.Αυτό που αντιμετωπίζω όμως τώρα,με έκανε να κάνω επιτέλους την εγγραφή καθώς αναζητώ απελπισμένα μια απάντηση.
15 μέρες πριν,η 9 μηνών γατούλα μου έκανε στείρωση και διακοπή εγκυμοσύνης ταυτόχρονα(δυστυχώς δεν είχα προλάβει να την στειρώσω και η μικρούλα είχε σιωπηλό τον πρώτο της οίστρο,οπότε ούτε κατάλαβα ότι είχε ζευγαρώσει.Μένει μέσα στο σπίτι αλλά κάνει και τις βολτίτσες της έξω.)Ενώ λοιπόν έχει αναρρώσει πλήρως και έχει επανέλθει στο 120% της δραστηριότητας της(μιλάμε για ένα μικρό διαβολάκι με super ενέργεια)εδώ και μία εβδομάδα άρχισε να έχει ελάχιστες καφέ εκκρίσεις από τον κόλπο.Η ποσότητα είναι πάρα πολύ μικρή,αλλά εγώ είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.Την πρώτη ημέρα που το είδα ρώτησα τον γιατρό της και μου είπε ότι μπορεί να είναι λόγω της επέμβασης και απλά να το παρακολουθώ.Το μικρό συνεχίζει να είναι υπερ-δραστήριο,τρώει και πίνει με όρεξη και γενικά δεν φαίνεται να το ενοχλεί κάτι.
Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;Ψάχνω online και δεν βρίσκω κάτι σχετικό και ανησυχώ για την μικρή μου φιλενάδα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gina1 : 02-03-19 στις 23:55.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 03:19, 03-03-19:

Καλωσόρισες Τζίνα στη συντροφιά μας.
Το οτι οι δραστηριότητες της γατούλας σου, είναι κατά τα άλλα φυσιολογικές, είναι καλό. Από την άλλη όμως, κι επειδή έχουν περάσει ήδη 2 εβδομάδες μετά τη στείρωση (με τις κηλίδες να εμφανίζονται μια εβδομάδα μετά την επέμβαση), δεν σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να το ψάξεις. Κι επειδή, παρά τις καθησυχαστικές δηλώσεις του κτηνιάτρου σου, αυτό συνεχίζεται, θα σου συνιστούσα να μη διστάσεις να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη.
Εύχομαι περαστικά της και σύντομα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους