Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,177 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι

angie a (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angie a
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H angie a έγραψε στις 19:00, 09-07-10:

Όσο και να είναι μαθημένη στο μπαλκόνι μια γάτα πάντα υπάρχει κίνδυνος. Εγώ προσωπικά το έχω πάθει, έχει πέσει γάτα από το μπαλκόνι μου και την βρήκα μετά από 3 μέρες (ευτυχώς). Πιο παλιά βέβαια μου είχε πηδήξει ένα λυκόσκυλο επειδή με είδε να φεύγω για την δουλειά. Όμως αυτό είναι πολύ σπάνια περίπτωση. Ελπίζω μόνο να μην αρχίσει να ενοχλεί τον κόσμο με φωνές ο booky και έχεις πρόβλημα με την γειτονιά. Όπως και νάχει, μια βδομάδα είναι, θα περάσει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη booky
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μόνο μία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 20:06, 09-07-10:

Ωχ αυτό το ενδεχόμενο δεν το είχα σκεφτεί!Το πολύ πολύ αν δεν τα καταφέρω να τον πάω στο πατρικό μου και να πηγαινοέρχομαι.Ευτυχώς έχω άδεια από την δουλειά!Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή Αγγελική

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lina&lara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lina&lara
H lina&lara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H lina&lara μυαλά και αλεξίπτωτα καλύτερα ανοιχτά... έγραψε στις 17:39, 10-07-10:

Μυρτώ, φαντάζομαι μέχρι σήμερα θα έχεις ήδη βρει τρόπο να συνυπάρξουν το σκυλάκι με τα γατιά.

Εγώ όταν ήθελα να γνωρίσω το σκύλο μου στη γάτα, είχα παρατηρήσει ότι αυτός που φοβότανε και έδειχνε επιθετικότητα ήταν η γάτα. Την πήρα λοιπόν αγκαλιά για να είναι ψηλότερα από το σκύλο και βγήκα στην αυλή, που είναι η περιοχή του σκύλου, ώστε να είναι όσο πιο ήρεμος γίνεται. Τον φώναξα κοντά, του έδωσα λιχουδιά και τον έβαλα να κάτσει. Η γάτα δεν είχε βγάλει νύχια ακόμα, που ήταν καλό σημάδι. Πήρα θάρρος και γονάτισα κάτω με τη γάτα πάντα αγκαλιά μου, που τώρα ήταν στο ίδιο ύψος με το σκύλο. Τα χάιδευα και τα δύο και τους μιλούσα ήρεμα και κάθονταν (τα ζουζούνια μου!).

Ε, αυτό το σκηνικό έχει γίνει ήδη δυο φορές ως τώρα και πλέον η γάτα δεν τρέμει όταν πλησιάζει το ατσούμπαλο το λυκόσκυλο στα πόδια μου! Με την επανάληψη θα τα κάνω κι εγώ να γίνουν φίλοι, σαν της Μαίρης παραπάνω.

Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μόνο μία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 00:17, 12-07-10:

καλά τελικά κανένα πρόβλημα!Κυρία η Μιλού...κύριος και ο Μπούκι!Λες και γνωρίζονται μια ζωή!Τσάμπα το άγχος που τράβηξα.Η Μιλού ούτε καν έδωσε σημασία παρολο που έρχεται πρώτη φορά σε επαφή με σκύλο!Ο Μπούκι δε που μισεί θανάσιμα τις γάτες καμία αντίδραση!Τέλεια θα περάσουμε ήσυχη εβδομάδα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:48, 12-07-10:

μπραβο...πολυ καλα τα νεα σας!!!!

Παράθεση

Dani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dani
Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Dani Help...!!! έγραψε στις 21:43, 18-08-10:

Πριν λίγες ώρες έφτασε στο σπίτι ένα γλυκό καφέ Λαμπραντοράκι..2μηνών.
Η γάτα μου είναι 2χρονών ήρεμη, όμορφη αλλά ......αντιπαθεί τους σκύλους
...στην αρχή...τα 10 πρώτα λεπτά.... όλα ήταν καλά, κοιταζόντουσαν, ξανά κοιταζόντουσαν- μέχρι εκεί. Μετά...η Φαίδρα(σκύλος) άρχισε να γαβγίζει από κει άρχισαν όλα..η Σάντυ(γάτα) την είδε αλλιώς κ άρχισε τις αγριάδες.
Τι θα κάνω??????? Τι??? Πώς θα την εκπαιδεύσω ώστε να αποφύγω επιθέσεις και πιθανούς τραυματισμούς????

Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 23:27, 18-08-10:

Καλησπέρα,για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις....απλά είχα ανάλογη εμπειρία στις διακοπές του καλοκαιριού οπου έπρεπε να φιλοξενήσω τον σκύλο της μαμάς μου,ο οποίος είναι ικανός να κατασπαράξει κάθε γάτα!!!Στην αρχή πήγα τον Μπούκι(σκύλος) να μυρίσει την Μιλού(γάτα)και τον χάιδευα συνέχεια όσο το έκανε μαζί με λιχουδιές.Όποτε τους έφερνα κοντά προσπαθούσα να μην αδικώ κανέναν στο χαιδεμα για να μην ζηλέουν.Εαν ο Μπούκι γινόταν λίγο πιο ζωηρός του έδινα μια ξυλιά και σταματούσε λέγοντας δυνατά μη....η Μιλού είναι καλή!!!Χάιδευα τον ένα ή τον άλλο κρυφά και πήγαινα να μυρίσουν τα χέρια μου για να εξοικιωθούν με την μυρωδιά.
Αυτά από εμένα αν και δεν νομίζω ότι βοήθησα αρκετά!!Καλή επιτυχία και μην ξεχνάς ότι εμείς κάνουμε τα ζώα κακά οπότε με λίγη υπομονή και αγάπη θα τα καταφέρεις!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lina&lara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lina&lara
H lina&lara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H lina&lara μυαλά και αλεξίπτωτα καλύτερα ανοιχτά... έγραψε στις 17:01, 20-08-10:

Παιδιά, είμαι πολύ χαρούμενη! Ο σκύλος μου έγινε φίλος με τις γάτες! Η Λάρα του κάνει λίγο ΧΟΥ όταν την πλησιάζει για να τη μυρίσει, ο Άλεξ πισωπατάει λιγάκι, αλλά και τα δύο είναι πολύ ανεκτικά με τον τριχωτό γίγαντα πάνω απ' τα κεφάλια τους! Και ο σκύλος μου, που είναι λίγο φοβιτσιάρης με ό,τι πετάει-κινείται-και-έρπεται, πλησιάζει τις γάτες κουνώντας ουρά! Γιούπιιιιιι!

Παράθεση

dragozina (ΒΑΣΙΛΗΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dragozina
Ο ΒΑΣΙΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O dragozina έγραψε στις 18:04, 24-08-10:

OXI MIN XTIPISEIS KANENAN...PROSPATHISE ME LIXOUDIES ELEGXOMENA NA SINDESOUN KAI TA 2 ZOA THETIKA TIN PAREA O ENAS STON ALLON...AN XTIPISEIS TON SKILO THA SINDESEI OTI OPOTE EMFANIZETE I GATA SIMVAINEI KATI ARNITIKO..GIA AYTON OPOTE KANEIS XIROTERA TA PRAGMATA..!!!!
PROSPATHISE NA EINAI OSO MPOREIS ELEGXOMENA SE ENA XORO KAI NA DINEIS PX STON SKILO SOU NA TROEI KATHE FORA POU EMFANIZETE I GATA...!!!
EKPAIDEYTIS~SIMPERIFERIOLOGOS PILOS VASILIS EYXARISTO...!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:07, 24-08-10:

συμφωνω...το ξυλο ΜΟΝΟ κακο μπορει να κανει,,,ποτε καλο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilal
H lilal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lilal έγραψε στις 09:30, 12-10-10:

Καλημέρα!
Εχω ένα σκύλο περίπου 4 χρονών και προχτές βρήκα ένα πανέμορφο, φιλικότατο και χαδιάρικο γατάκι στο δρόμο. Ερωτεύτηκα! Ξέρει κανείς να μου πει πως να τους κάνω φίλους αυτούς τους 2? Ακόμα δεν τους έχω φέρει σε επαφή γιατί δεν έχω ιδέα πως θα αντιδράσουν και τι πρέπει να κάνω... ουφ!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:38, 12-10-10:

Το μόνο που μπορώ να σου πω,είναι να σου μεταφέρω τα λόγια της κτηνιάτρου μας,όταν της είχα πει ότι σκέφτομαι να πάρω και σκύλο...Μου είπε ότι συχνά το εγχείρημα έχει καλύτερη εξέλιξη απ'ότι γάτα με γάτα...
Δεν ξέρω!Γιατί όχι;Προσπάθησε να μην ¨τσαλακωθεί¨ συναισθηματικά ο μικρούλης ,φοβισμένος,νέος συγκάτοικος από τον μεγαλόσωμο και ¨ξεψαρωμένο¨ σκυλάκο...
Καλή επιτυχία!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 12-10-10:

Καλησπέρα.
Καταρχήν να σου πω ότι έχουμε πάρα πολλά μέλη που έχουν και γάτες και σκύλους και τα πάνε μια χαρά.Απο σχεδόν προσωπική εμπειρία,έχω 2 περιπτώσεις..μία με την μητέρα μου και μία με τη αδελφη μου..και στις 2 τα πράγματα εξελίχτηκαν πολύ καλά!!
Απλά να τα φέρεις σε επαφή σιγά σιγά.Αρχικά σε ξεχωριστό δωμάτιο,αν αυτό είναι εφικτό.Αυτά μυρίζονται ακόμα και με κλειστές τις πόρτες.Μετά βγάζε το μικρούλι απο το δωμάτιο..αλλά να είσαι και εσύ παρούσα..ε..σιγά σιγά θα συνηθίσει το ένα το άλλο..και μ[πορεί να γίνουν και τα καλύτερα φιλαράκια..ο σκύλος της μητέρας μου κοιμάται αγκαλιτσα με τη γατούλα..

Παράθεση

booky (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H booky Μιλουδάκι μου... έγραψε στις 19:24, 21-10-10:

Καλησπέρα και από εμένα,
όταν χρειάστηκε να φιλοξενήσω το καλοκαίρι τον σκύλο της μητέρας μου,ο οποίος κυνηγάει σαν τρελός τις γάτες τις γειτονιάς όταν πλησιάζουν στην αυλή μας,είχα πολύ άγχος για το αν θα έχουνε καβγάδες με την Μιλού.Όπως σου αναφέρει και η Έφη πιο πάνω,είχα στην αρχή την Μιλού αγκαλιά και την πήγαινα κοντά στον σκύλο για να την μυρίσει.Άφηνα λίγο ανοιχτή την πόρτα του μπαλκονιού για να μυρίζει ο ένας τον άλλο ώσπου την άνοιξα τελειώς και δεν είχαμε κανένα θέμα.Ίσα ίσα που στο τέλος η Μιλού τριβώταν και πάνω του!καλή επιτυχία λοιπόν!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loukia (Αναστασία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loukia
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ακόμη 2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 229 μηνύματα.

H Loukia έγραψε στις 18:00, 26-10-10:

Αν ο σκύλος σου δεν έχει δείξει εξακριβωμένη επιθετικότητα για γάτες, τότε είναι απλά τα πράγματα. Αλλά θέλει χρόνο και υπομονή.
Εγώ μάζεψα ένα γατάκι πριν από 1,5 μήνα και έχω μια σκύλα 3 χρόνων.
Έβαλα το γατί στο crate της σκύλας με φαϊ, νερό, άμμο κλπ. Έφερα την Μάρθα σπίτι, έπαθε ένα πολιτισμικό σοκ όταν το είδε και ξεκινήσαμε. Όχι, πρόσεχε, σιγά-σιγά, μπράβο, καλό κορίτσι, μπούκωνα με κεράσματα όταν ηρεμούσε. Τις πρώτες 5 μέρες, μια βδομάδα τα είδα όλα. Δεν κοιμήθηκα λεπτό. Η Μάρθα είχε ριζώσει έξω από το crate, δεν έτρωγε μη τυχόν και απομακρυνθεί από το πόστο της, με το ζόρι βγαίναμε για τουαλέτα.
Την 3 μέρα το έβγαλα και το είχα στα χέρια μου να το μουσουδίσει. Επιβράβευα, κερνούσα, πάλι μέσα. Κάποια στιγμή που τα νεύρα μου είχαν γίνει τσατάλια, επειδή άρχισε να σκουντάει το crate για να πιάσει το γατί (από περιέργεια, όχι για να το φάει) την πιτσιλούσα με ένα ψεκαστήρι. 1-2 έπιασε το υπονοούμενο και χαλάρωσε. Πάνω στη βδομάδα, το γατί έκανε αυτό που έπρεπε να είχα ήδη κάνει εγώ αλλά κώλωνα: βγήκε έξω σα να μην τρέχει τίποτα. Το κυνήγησε, αυτό χώθηκε σε μια γωνιά, τα ψιλοβρήκανε. Τα γατιά είναι θρασύτατα και πάντα θα βρούνε κάπου να χωθούν για να σώσουν το τομάρι τους, μη σκας.
Στις 10-15 μέρες όλα πήγαιναν ρολόι, στο μήνα πάνω ηρέμησαν και τα δυο τους και τώρα τρώνε από το ίδιο πιάτο, κοιμούνται μαζί.
Υπόψιν, η σκύλα μου είναι ένα ιδιότροπο, κυριαρχικό πλάσμα, δεν είναι κανένα προσκοπάκι. Αλλά με υπομονή, επίβλεψη και οδηγίες ΣΥΝΕΧΩΣ από εμένα, τώρα είμαστε μια χαρά. Τους αφήνω πλέον χύμα μαζί στο σπίτι και φεύγω.

Να συμπληρώσω ότι εμένα μου πήρε χρόνο γιατί η δικιά μου είναι εξαιρετικά άτσαλη, μια να το σκουντούσε το γατί θα το έκανε χαλκομανία. Επιπλέον αυτό είχε το ένα χέρι του παράλυτο, οπότε δεν μπορούσε να τρέξει και να ξεφύγει ιδιαίτερα εύκολα. Εσύ δε θα δυσκολευτείς τόσο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-11-10 στις 00:15. Αιτία: merge
Παράθεση

ΑΙΜΙΛΙΑ ΤΖΗΛΙΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΙΜΙΛΙΑ ΤΖΗΛΙΟΥ
H ΑΙΜΙΛΙΑ ΤΖΗΛΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ΑΙΜΙΛΙΑ ΤΖΗΛΙΟΥ έγραψε στις 11:25, 06-11-10:

Καλησπέρα,εγώ μόλις χτες μετέφερα το κουνέλι μου στο ίδιο σπίτι με τους 2 γάτους μου...1 έχω να πω...τα γατιά φοβούνται το κουνέλι γιατί χτυπάει τα πόδια του...ειδικά ο Τιττο μου κάθε φορα που το βλέπει τριπλασιάζεται...κ δεν το έχει δει ακόμα έξω από το κλουβί...όταν θα φέρω σκυλάκι στο σπίτι τι θα γίνει??? Ελπιζω όχι μακελειό...έχω διαβάσει παντού ότι τελικά τα 2 ζώα τα πάνε καλά αλλά οι γάτες είναι απρόβλεπτες..ελπίζω να το βρω ζωντανό το κουνέλι μου όταν γυρίσω σπίτι...!! Πάντως είμαι κ εγώ της άποψης ότι τα ζώα με τον καιρό φιλιόνουν όσο κ αν απέχουν οι χαρακτήρες τους...Επίσης θα σε συμβούλεβα να μην αγχωθείς όταν έρθει κοντά το ένα με το άλλο γτ το άγχος σου μπορεί να μεταδωθεί αμέσως στα 2 ζωα..κ αυτό σίγουρα δεν είναι κάτι καλό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DaisyTakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DaisyTakis
H DaisyTakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H DaisyTakis έγραψε στις 12:51, 21-11-10:

Καλημερα!!! Εγω εχω σκυλο 2 χρονων και περσι βρηκα γατακι μωρο στο δρομο και με υιοθετησε με ενα του βλεμμα!!!
Ηταν αρρωστο με τζιμπλες και μολις το εβαλα μεσα στο σπιτι το πρωτο που εκανα ηταν να το αφησω διπλα στον Πικο(ο σκυλος μου)
Ο Πικο αρχισε να το μυριζει και μετα του εγλυφε τις τζιμπλιτσες του!!! Δεν το πειραξε ποτε!!! Τωρα το εχω εναμιση χρονο σχεδον και κοιμουνται αγκαλια! Να φροντιζεις μονο οταν χαιδευεις το ενα να χαιδευεις και το αλλο μαζι για να μην εχεις ζηλιες και τα φαγητα τους σε διαφορετικες θεσεις και διαφορετικες ωρες και παντα με την επιβλεψη σου!!!(την ωρα του φαγητου γινονται μεγαλοι τσακωμοι!!!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:03, 21-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από DaisyTakis
Καλημερα!!! Εγω εχω σκυλο 2 χρονων και περσι βρηκα γατακι μωρο στο δρομο και με υιοθετησε με ενα του βλεμμα!!!
Ηταν αρρωστο με τζιμπλες και μολις το εβαλα μεσα στο σπιτι το πρωτο που εκανα ηταν να το αφησω διπλα στον Πικο(ο σκυλος μου)
Ο Πικο αρχισε να το μυριζει και μετα του εγλυφε τις τζιμπλιτσες του!!! Δεν το πειραξε ποτε!!! Τωρα το εχω εναμιση χρονο σχεδον και κοιμουνται αγκαλια! Να φροντιζεις μονο οταν χαιδευεις το ενα να χαιδευεις και το αλλο μαζι για να μην εχεις ζηλιες και τα φαγητα τους σε διαφορετικες θεσεις και διαφορετικες ωρες και παντα με την επιβλεψη σου!!!(την ωρα του φαγητου γινονται μεγαλοι τσακωμοι!!!)
Πολύ την απολαμβάνω και την ζηλεύω την συνύπαρξη σκύλου-γάτας!!!!
enjoy it!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 00:25, 23-11-10:

Το καλό είναι ότι έχεις ήδη το σκύλο και θα φέρεις το γατάκι!!!Οι σκύλοι είναι πιο αγαθιάρηδες, πιο υπάκουοι στο αφεντικό τους. Τους λες, αυτό είναι καλό (εννοώντας το γατάκι) και σε πιστεύουν, γιατί εμπιστεύονται τυφλά τον άνθρωπό τους. Οι γάτες όχι. Σε αυτές, άμα φέρεις κουτάβι στο σπίτι θα πρέπει να κάνεις τη διπλάσια προσπάθεια. Να το μυρίσουν, να το αποδεχτούν, να σε εμπιστευτούν, ότι δεν θα τους το έφερες να τις καπελώσει ,κλπ κλπ Η γάτα μας η Μπασσέτ, ουδέποτε χώνεψε το σκυλάκι ,που εντελώς αναπάντεχα βρέθηκε φιλοξενούμενο στο σπίτι μας, για να καταλήξει τελικά υιοθετημένος και μόνιμος κάτοικος σε αυτό. Είναι αλήθεια, ότι επειδή πίστευα ότι θα το δίναμε το κουταβάκι, δεν φρόντισα να εξοικειωθεί μαζί του και τον τάραζε τον κακομοίρη στα χχχθ και στις φάπες.Για παρόμοιες καταστάσεις με τη δική σου, έχω διαβάσεί ότι γίνονται αυτά που σου είπαν οι κοπέλλες πιο πάνω, όπως και ότι , καθώς κρατάς στην αγκαλιά σου το γατάκι, το χαϊδεύεις, μιλάς στο σκυλάκι με γλυκιά φωνή λέγοντας "Αυτό είναι καλό, είναι δικό μας" και του δίνεις να μυρίσει αρχικά το χέρι σου και μετά το ίδιο το γατάκι
Καλή επιτυχία!!

Παράθεση

ψωρόγατο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ψωρόγατο
H ψωρόγατο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ!!!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 312 μηνύματα.

H ψωρόγατο έγραψε στις 00:13, 30-11-10:

Είναι πολύ πιο εύκολο να έχεις σκύλο και να πάρεις γάτα από το ανάποδο. θέλει πολύ υπομονή και πολύ περισσότερη αγάπη και προς τα δύο μέλει. όμως όταν πλέων θα τα βλέπεις να παίζουν ακατάπαυτα στο σπίτι θα γεμίζει η ψυχή σου. Καλή επιτυχία!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:10, 30-11-10:

Γίνεται, απλά θέλει υπομονή και σωστούς χειρισμούς!

Υπάρχουν άρθρα στο ίντερνετ που τα εξηγούν βήμα-βήμα.

Παράθεση

κατερ!να

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κατερ!να
H κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (εχει χασει το μετρημα για το ποσες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H κατερ!να έγραψε στις 17:47, 06-01-11:

Το γατακι ποσο ειναι? μπορεις να καταλαβεις?? οσο πιο μικρο τοσο καλυτερα!! θα τα πανε μια χαρα αρκει να μην ξεχασεις και τον σκυλακο με την αφιξη του νεου μελους! να δεινεις και στα δυο σημασια γιατι οι σκυλοι ζηλευουν ευκολα! στο λεω εκ πειρας..! τωρα πως ειναι? ειναι καλα μαζι??

Παράθεση

gogo-noulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo-noulis
H gogo-noulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H gogo-noulis έγραψε στις 17:20, 27-01-11:

Καλησπερα σας!!!
Εχω εναν γατουλι 4 χρονων.Ειναι πολυ καλος και ηρεμος.
Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να παρω και ενα κουταβακι.Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα το γατακι μου??
Με ποιο τροπο να το βοηθησω να εξοικιωθει?
Υπαρχει καποια ρατσα σκυλου που να ειναι πιο φιλικη με τα γατακια????
Ευχαριστω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:45, 27-01-11:

Καλησπερα.
Πολλοι εχουν και γατες και σκυλους.Μαλιστα εχω και κοντινα μου παραδειγματα.Της μητερας μου και της αδελφης μου.Θελει ,βασικα σταδιακη και ελεγχομενη επαφη.Σιγα σιγα,και εσυ να εισαι παντα μπροστα.Ισως στην αρχη να βρισκονται σε ξεχωριστα δωματια,αλλα θα μυριζονται αυτα πισω απο την πορτα.Μετα ανοιγμα ελαχιστα της πορτας για να βλεπει λιγο το ενα το αλλο,μετα ελεγχομενη επαφη με εσενα μπροστα κλπ.Και εννοειται στην αρχη δεν αφηνεις μονο το ενα μαζι με το αλλο.Διαβασε και τα παραπανω ποστ.Για ρατσες δεν γνωριζω ποια μπορει να ειναι πιο φιλικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-01-11 στις 18:57.
Παράθεση

gogo-noulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogo-noulis
H gogo-noulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H gogo-noulis έγραψε στις 01:38, 28-01-11:

Σ΄ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια...αρχιζω να το βλεπω πιο αισιοδοξα!!!!

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 21:03, 28-01-11:

Εμενα ο σκυλος μου δεν συμπαθει καθολου τις γατες... Ουτε αλλα σκυλια που ξερω... Αλλα εχω δει και αρκετα σκυλια που μπορουν ζησουν μαζι...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:33, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Εμενα ο σκυλος μου δεν συμπαθει καθολου τις γατες... Ουτε αλλα σκυλια που ξερω... Αλλα εχω δει και αρκετα σκυλια που μπορουν ζησουν μαζι...
εξαρταται απο την εκπαιδευση και την κοινωνικοτητα του σκυλου. Προφανως ο σκυλος σου και τα αλλα σκυλια που γνωριζεις, ειτε δεν ειναι εκπαιδευμενα σωστα, ειτε δεν ειναι κοινωνικοποιημενα.

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 23:26, 28-01-11:

Και εχουν προβλημα μονο με τις γατες? Εμενα ο σκυλος μου δεν εχει προβλημα με τα κουνελια, αλλα με τις γατες εχει μεγαλο προβλημα... Γνωριζω κυνηγοσκυλο, που εχει φιλικες σχεσεις με κουνελι και αλλα ζωα και δεν εχει με γατες...

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 23:39, 28-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
Και εχουν προβλημα μονο με τις γατες? Εμενα ο σκυλος μου δεν εχει προβλημα με τα κουνελια, αλλα με τις γατες εχει μεγαλο προβλημα... Γνωριζω κυνηγοσκυλο, που εχει φιλικες σχεσεις με κουνελι και αλλα ζωα και δεν εχει με γατες...
Αφου δεν ειχατε γατα πως θα μπορουσε να τις συμπαθησει;; Λογω του γεγονοτος οτι δεν εχετε γατα ο σκυλος δεν εχει μαθει πως να συμπεριφερεται στις γατες! Εμενα παλι που ειχα γατες μια χαρα τα πανε! Και τα δυο μου σκυλια...και ειναι λυκοσκυλα εχουν εξοικειωθει πλεον και με τον μικρουλινο μου Καλα για τον μεγαλο γατο μας δεν το συζητω...μονο αγκαλια δεν κοιμουνται ακομα
Απλα ο δικος σας σκυλος δεν ξερει πως να συμπεριφερθει στις γατες γιατι πολυ απλα δεν το εχει μαθει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimosh71

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimosh71
Ο dimosh71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimosh71 ορφεας και channel μιαου και γαβ ???? έγραψε στις 20:45, 06-02-11:

Καλησπερα και καλος σας βρηκα .Ηταν μεγαλη ανακουφιση που βρηκα ενα ελληνικο ιστοτοπο για γατες .Εχω εναν γατουλη τον Ορφεα που ειναι 4 χρονων και στειρομενος και μολις σημερα παρελαβα μια σκυλιτσα 2 μηνων την σανελ .Με το που φερνω το σκυλι στο σπιτι ο γατος μου εγινε εξω φρενων αρχισε να γριλιζει γενικα αγριεψε παρα πολυ και με εφαγε το ανχος ευτηχος το σπιτι μου διαθετη και ακομα ενα δωματιο για το σκυλακι οποτε ειναι απομονομενο .Σας παρακαλω να με βοηθησετε για το τι πρεπει να κανω για να γινει πιο γρηγορη και ανοδυνη η συγκατικιση .

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimosh71
Καλησπερα και καλος σας βρηκα .Ηταν μεγαλη ανακουφιση που βρηκα ενα ελληνικο ιστοτοπο για γατες .Εχω εναν γατουλη τον Ορφεα που ειναι 4 χρονων και στειρομενος και μολις σημερα παρελαβα μια σκυλιτσα 2 μηνων την σανελ .Με το που φερνω το σκυλι στο σπιτι ο γατος μου εγινε εξω φρενων αρχισε να γριλιζει γενικα αγριεψε παρα πολυ και με εφαγε το ανχος ευτηχος το σπιτι μου διαθετη και ακομα ενα δωματιο για το σκυλακι οποτε ειναι απομονομενο .Σας παρακαλω να με βοηθησετε για το τι πρεπει να κανω για να γινει πιο γρηγορη και ανοδυνη η συγκατικιση .
Καλησπερα και καλωσηρθες.
Σε γενικες γραμμες θελουν στην αρχη να βρισκονται σε ξεχωριστους χωρους,και να ερχονται σε επαφη σταδιακα..Αν θες διαβασε τις παραπανω απαντησεις θα βοηθηθεις αρκετα.Παντως παρα πολλα μελη εχουν γατες και σκυλους..και τα εχουν παει μια χαρα.Ειναι πολυ λογικο στην αρχη να αντιδρασουν.Εδω..γατα με αλλη γατα και παλι στην αρχη μπορει να αντιδρασει..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-02-11 στις 21:47.
Παράθεση

ασπρη γατα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ασπρη γατα
H ασπρη γατα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ασπρη γατα έγραψε στις 18:04, 17-02-11:

Χαιρομαι που υπαρχει ενας τοπος που να ασχολειται με τα κατοικιδια μας.Εχω ενα σκυλο και μια γατα.Αρχικα ειχα τον σκυλο ενα θηλυκο κολευ πολυ καλου χαρακτηρα.Οταν βρηκαμε την γατουλα μας μωρο πεταμενο στα σκουπιδια ειχα μεγαλο αγχος για το πως θα τα πηγαιναν μεταξυ τους!Τελικα ολα πηγαν καλα και τωρα κοιμουνται μαζι χωρις προβληματα.Πρεπει να γνωρισθουν σιγα σιγα και με μετρο.Το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι λιγο πριν τα Χριστουγεννα βρηκα εναν συμπαθεστατο μικρο γατουλη με προβλημα κινησης απο παλιο ατυχημα.Εχω μεγαλο προβλημα να τον ενταξω στην οικογενεια.Τον στειρωσα πριν ενα μηνα για να μην κυνηγαει την γατα μου αλλα τα πραγματα δεν βελτιωθηκαν καθολου.Η γατα μου δεν τον θελει καθολου ειναι πολυ επιθετικη,ο σκυλος παντα καλοπροαιρετος αλλα και επιφυλακτικος,ο γατουλης εξοριστος στο πισω μπαλκονι και μολις βρει ευκαιρια μπαινει μεσα και γινεται χαμος.Μηπως υπαρχει καμμια καλη ιδεα?Ερχεται και ανοιξη και θα πρεπει να ανοιξω το μπαλκονι!!!

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 18:27, 17-02-11:

Υπομονή κι επιμονή "άσπρη γάτα". Τα γατάκια θέλουν το χρόνο τους και συνεχή προσπάθεια να τα φέρεις σε επαφή πάντα με την επίβλεψή σου. ενα τρυκ θα ήταν να τα ταίζεις μαζί ωστε να συνδυάσουν τη συνύπαρξή τους με την ευχαρίστηση του φαγητού, επίσης να τα πλύνεις και τα δύο με το ίδιο μωρομάντηλο θα έχουν το ένα τη μυρωδιά του άλλου που σιγά σιγά τα εξοικειώνει.
Αυτά τα λίγα και καλή επιτυχία στην προσπάθεια.

Παράθεση

ασπρη γατα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ασπρη γατα
H ασπρη γατα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ασπρη γατα έγραψε στις 19:16, 17-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Υπομονή κι επιμονή "άσπρη γάτα". Τα γατάκια θέλουν το χρόνο τους και συνεχή προσπάθεια να τα φέρεις σε επαφή πάντα με την επίβλεψή σου. ενα τρυκ θα ήταν να τα ταίζεις μαζί ωστε να συνδυάσουν τη συνύπαρξή τους με την ευχαρίστηση του φαγητού, επίσης να τα πλύνεις και τα δύο με το ίδιο μωρομάντηλο θα έχουν το ένα τη μυρωδιά του άλλου που σιγά σιγά τα εξοικειώνει.
Αυτά τα λίγα και καλή επιτυχία στην προσπάθεια.
Ευχαριστω για τις συμβουλες ελπιζω κατι να γινει,ο γιος μου εχει αγαπησει τον γατουλη και δεν θελει ουτε να συζητησει το να τον δωσουμε

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:19, 17-02-11:

Χαίρομαι πολύ γι αυτό, σχετικά με την συγκατοίκηση δες κι εδώ

Παράθεση

Μελισσακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μελισσακι
H Μελισσακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μελισσακι μιαου έγραψε στις 19:03, 07-05-11:

Εχω 3 γατάκια 5-6 εβδομάδων και βγαίνουν Συ νέ χει α έξω απο το κουτί που τα βάζω...Δεν ξέρω τι να κάνω πια ειναί καιρός να τα βγάλουμε έξω γιατι τόσο καιρό είναι μέσα στο σπίτι και μόνο που δεν τα έχουμε κάνει χαλκομανία...Ομως...!!!έχουμε και ενα κουτάβι......αχα... 4 μηνών ενα κοκεράκι που κατάσεται στα πουλόσκυλα... και οτι βρεί το παίρνει με το στόμα του και κοπανιέται δεξιά-αριστερά ....αυτό είναι χαζό κα αιν πάρει κανα γατί απο το λαιμό ..... Παει!!!...τα γατιά πρέπει να τα β πγάλω έξω η μαμά δεν αντέχει άλλο... Τι να κάνω :;;

Παράθεση

Μελισσακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μελισσακι
H Μελισσακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Μελισσακι μιαου έγραψε στις 20:27, 08-05-11:

Κανείς;;; βοηθηστεμε!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:32, 08-05-11:

Καλησπερα.
Οταν λες αυτο..
έχουμε και ενα κουτάβι......αχα... 4 μηνών ενα κοκεράκι που κατάσεται στα πουλόσκυλα... και οτι βρεί το παίρνει με το στόμα του και κοπανιέται δεξιά-αριστερά ....αυτό είναι χαζό κα αιν πάρει κανα γατί απο το λαιμό ...
Πως μπορουμε να σε βοηθησουμε;Γενικα..υπαρχουν αρκετα μελη που εχουν και γατες και σκυλους μαζι.Θελει μια σταδιακη γνωριμια.Αρχικα τα φερνεται σε επαφη..μονο οταν ειστε και εσεις μπροστα,για να δειτε αντιδρασεις κλπ.Ομως θελει συνεχει επιτηρηση.
ΥΓ..και βεβαια πρεπει να βγουνε απο την κουτα τα γατακια...δεν ειναι δυνατον να ζουν εκει..

Παράθεση

kosmas81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kosmas81
Ο kosmas81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kosmas81 έγραψε στις 10:45, 18-05-11:

Καλημέρα.ΈΧω 2 σκυλιά και πρόσφατα πήρα 2 γατάκια .Τα σκυλιά κοιμούνται μέσα αλλά την ημέρα τα αφήνω έξω.Τα γατάκια είναι στον κήπο. Το πρόβλημα είναι ότι το αρσενικό ειδικά είναι πολύ νευρικό και γίνεται χαμός τις 2 τελευταίες μέρες. Προσπάθησα κι ένα σκυλί τη φορά,αλλά τίποτα. Έχετε καμιά ιδέα?
ΥΣ Τα σκυλιά είναι μικρόσωμα.

Παράθεση

ateta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ateta
H ateta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ateta έγραψε στις 13:48, 24-05-11:

γειά σας και από εμένα.... ανακάλυψα το forum ύστερα από ψάξιμο πληροφοριών για τις νεοαποκτηθέντες γατούλες μου... έχω ήδη 5 σκύλους... ο ένας εντός της οικίας... ο Ερρίκος μας, ένα 3-χρονο shih-tzu... τα λοιπά 4 είναι 2 μεγάλα και 2 μικρά ηλικιακά... και μόλις πριν 2 εβδομάδες απέκτησα ένα ζευγάρι οικόσιτα γατάκια, λευκού χρώματος (θεϊκά...) καθώς και άλλο ένα ζευγάρι από τα κεραμιδέ....ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ: ενώ τα λοιπά σκυλιά δεν έχουν κανένα θέμα με τις γάτες, ο Ερρίκος έχει αλλάξει απίστευτα!... η συμπεριφορά του μου θυμίζει πρωτότοκο παιδί που μόλις έρχεται το αδελφάκι του σπίτι γίνεται από τη ζήλια .... το έλα να δεις!!.... τις κυνηγάει... προσπαθεί να τις καβαλήσει, ειδικά τον αρσενικό γάτο... κλαίει... κάνει πιπί μέσα για να μας τραβήξει την προσοχή... τρώει-δεν τρώει... δεν υπακούει... και βασικά δεν ξέρουμε πώς να κινηθούμε... οι κόρες μου σήμερα (14 & 11) αποφάσισαν να τον βγάζουμε με λουρί από το σπίτι, πάντα με επίβλεψη.. και να τον αφήνουμε να τις πλησιάζει σιγά-σιγά... οι γατούλες οι μαύρες δεν αντιδρούν... ίσα-ίσα που προσπαθούν να πάνε κοντά του και να τον μυρίσουν.... δεν του 'χουν βγάλει νύχια.. ούτε ήχους περίεργους.... αλλά εκείνος........!!!.... υπάρχει τρόπος να μπορέσουν να συμβιώσουν αρμονικά?... ή έστω να μην της κυνηγάει?....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:09, 24-05-11:

Καλησπέρα.Το καλύτερο είναι όντως σιγά σιγά.Να γνωριστούν με σταδιακή επαφή δηλαδή.Με τον καιρό πιστεύω ότι θα συνηθίσει.Έχω και προσωπικά παραδείγματα απο τη μητέρα μου και την αδελφή μου,που έχουν και σκύλο και γάτα.Στην αρχη..η ίδια αντίδραση με αυτην που λες.Τώρα κοιμούνται αγκαλίστα.Όμως στην αρχή θέλει προσοχή...μη πληγώσει τα μικρά..ή το αντίστροφο.

Παράθεση

christina287

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina287
H christina287 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christina287 έγραψε στις 15:39, 18-07-11:

Γέννησε η γατούλα μιας φίλης μου και σκέφτομαι να κρατήσω ένα γατάκι. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ήδη ένα σκύλο στο σπίτι, ο οποίος στην βόλτα όποτε δει γάτα τρελλαίνεται και θέλει να την κυνηγήσει. Πως θα μπορέσω να τα έχω μαζί χωρίς προβλήματα; Ο σκύλος μου είναι 9,5 μηνών μπουλ τερριε και πολύ ζηλιάρης.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 20:19, 18-07-11:

Γέννησε η γατούλα μιας φίλης μου και σκέφτομαι να κρατήσω ένα γατάκι. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ήδη ένα σκύλο στο σπίτι, ο οποίος στην βόλτα όποτε δει γάτα τρελλαίνεται και θέλει να την κυνηγήσει. Πως θα μπορέσω να τα έχω μαζί χωρίς προβλήματα; Ο σκύλος μου είναι 9,5 μηνών μπουλ τερριε και πολύ ζηλιάρης.
Πολύ δύσκολη μου φαίνεται αυτή η συνύπαρξη, μήπως θα ήταν καλύτερα να εγκαταλείψεις την ιδέα της υιοθεσίας της γατούλας? Βέβαια δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο, γιατί ο σκυλάκος σας είναι πολύ δυνατός!

Παράθεση

christina287

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina287
H christina287 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H christina287 έγραψε στις 14:47, 19-07-11:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πλησιάσει και πολύ καμιά γάτα γιατί όπως είναι φυσικό τον βλέπουν και εξαφανίζονται. Έτσι δεν ξέρω αν η αντίδρασή του να θέλει να τις κυνηγήσει, είναι απλά για να τις μυρίσει ή του βγαίνουν άλλα ένστικτα. Με άλλα σκυλιά πάντως δεν έχει πρόβλημα και δείχνει τον ίδιο ενθουσιασμό για να τα πλησιάσει. Ακόμα και με μια κατσίκα που ήρθε σε επαφή, απλά την μύρισε. Να δοκιμάσω να κρατήσω ένα γατάκι κοντά του για να δω την αντίδρασή του ή είναι παρακινδυνευμένο? Ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

Δανάηχατζη (Δανάη Χατζησπύρου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δανάηχατζη
H Δανάη Χατζησπύρου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Δανάηχατζη έγραψε στις 18:48, 22-10-11:

Παιδιά καλησπέρα...
απο χθές είμαι πολύ ανχωμένη καθως δεν ξέρω τι να κάνω .
Ο αδελφός μου θέλει να πάρει ενα γατάκι απο κάτι γνωστούς που προσφέρθηκαν να μας το δώσουν γιατί βρέθηκε στον δρόμο (Πολύ μικρό ,γυρω στον 1 μηνα).Και εγώ θέλω πολύ όμως στο σπίτι έχουμε ήδη 1 σκυλάκι (πεκινουά) 6 χρονών.Όσο θέλουμε αλλα τόσο φοβάμαι για το αν θα πρέπει να το πάρουμε.Φοβάμαι στο πώς θα αντιδράσει το σκυλι, πως το γατί ; Δεν θέλω να φοβάται το γατι ούτε να μεγαλώσει σε ενα άσχημο περιβάλλον.Ο σκύλος ποτέ δεν έχει επιτεθεί,κυνηγίσει γάτα . Του είναι απλώς αδιάφορες...αλλα ίσως ενα γατί μες στο σπίτι του φανεί αλλιώς...Θα ήθελα να ακούσω γνώμεςαυταα

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 22:55, 09-11-11:

γεια σας γατο-γονεις!! θα μου πειτε απο που κι ως που ξεθαψα αυτο το θεμα ε? ειναι θεμα εκτακτο για μενα... σημερα ειχα την τυχη, ή μαλλον ενα σκυλακι (μεσαιου μεγεθους γκριφονακι) ειχε την τυχη να το βρει η αδερφη μου πληγωμενο στο δρομο, στη περιοχη που μενουμε.. το πως επαθε ο,τι επαθε ειναι αλλη ιστορια..αλλα πραγματικα ελπιζω να γινει καλα και να μην ειναι απο ανθρωπινο χερι αυτο που επαθε...

το θεμα μου λοιπον ειναι το εξης, αφου το πηρα και το πηγα στο κτηνιατρο και το κοιταξανε κλπ, θα χρειαστει χειρουργειο..μετα θα μεινει καποιο καιρο εκει να αναρωσει, αλλα μετα...αν δεν εχει αναρρωσει πληρως θα βγει στο δρομο??? no way... οποτε θα το παρω εγω εδω, λεω να το εχω στο μπαλκονι μου, ειναι το μονο μερος οπου δε πηγαινει η γατα τωρα με τον χειμωνα, θα του φτιαξω σπιτακι κλπ...αλλα θα ηθελα ιδεες και συμβουλες ωστε να τα πανε καλα οσο γινεται καλυτερα...δε λεω να γινουν φιλοι, αλλα τι μπορω να κανω ουτως ωστε να μη μου παθει τπτ περιεργα ψυχολογικα η γατα μου?? να σημειωσω οτι ειναι 14 στα 15..και μεγαλωσε μονη της αναμεσα σε ανθρωπους, οποτε μπορειτε να φανταστειτε χαρακτηρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:55, 12-11-11:

Καλημερα.Το μονο που μπορω να σκεφτω εγω ειναι..η σταδιακη επαφη.Δηλαδη στην αρχη να βρισκονται σε διαφορετικα δωματια...και σιγα σιγα με επιβλεψη να ερχονται σε επαφη.
Ομως..το να μενει εξω στο μπαλκονι ο σκυλος μονιμα...δεν ειναι λυση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:55, 12-11-11:

(Δανείζομαι τις φωτος από τη Λουκία και τη Σταυρούλα! )
Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι τέτοιες εικόνες είναι από τις πιο όμορφες που έχω δει εδώ μέσα...
Θέλει υπομονή, επίβλεψη, σταδιακή γνωριμία,μεθοδικότητα, ενασχόληση, αλλά το αποτέλεσμα επιβραβεύει....

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 17:58, 12-11-11:

ευχαριστω για τις απαντησεις
κι εγω δε το βρισκω ωραια λυση το μπαλκονι, αλλα με αυτη τη κατασκευη που χουμε στο μυαλο μας, να κλεισουμε ενα μερος του μπαλκονιου.. να χει σπιτακι κλπ... τουλαχιστον να δουμε πως αντιδρανε και μεταξυ τους... μακαρι να γινοτανε σε καποιον αλλον χωρο εδω μεσα αλλα κανεις δε φαινεται να διατιθεται ( δε ξερω αν ο δρομος ειναι καλυτερος απ το μπαλκονι..αλλα τουλαχιστον μεχρι να κλεισει η πληγη μου πε να μη βγει στο δρομο.

πραγματι ειναι πολυ ομορφες τετοιες εικονες, και ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να τις ζησω κι εγω..παντα το ηθελα. κι αν οχι αυτο, τουλαχιστον να μην εχουμε μεγαλες κοντρες...
η γατα μου αντιδραει αρνητικα σε αλλες γατες που ρχονται κατα καιρους (δυστυχως εχει μαθει να ζει μονη της).. πιστευετε οτι θα αντιδρασει και πολυ αρνητικα στον σκυλακο?

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 18:41, 12-11-11:

φίλοι φίλοι!!!!!!!!!!!!!!1

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους