Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 372 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι

psipsina88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη psipsina88
H psipsina88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H psipsina88 έγραψε στις 23:29, 09-01-12:

καλησπέρα παιδιά!!σήμερα έφερα στο σπίτι m μια γατούλα η οποια για 6 μήνες μεγάλωνε σε αυλή σε χωριο..αποφάσισα να την πάρω k να την φέρω σπίτι m!!δυστυχώς όμως δεν υπολόγισα πως μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με το 4 ετών σκυλάκι m!η γάτα με το που το είδε έβγαλε δόντια....k αντέδρασε άσχημα!υπάρχει περίπτωση να τα βρούν αυτοί οι 2??τι να κάνω για να τα βρούν k να μην έχουμε πρόβλημα στο σπίτι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-01-12 στις 23:36. Αιτία: Απαγορευονται τα greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:42, 09-01-12:

Καλησπερα.Σαφεστατα και μπορουν να γινουν φιλοι...εχω παρα πολλα τετοια παραδειγματα.Αλλα μην περιμενεις να συμβει αυτο και απο την πρωτη μερα.Θελουν και αυτα τον χρονο τους.Απολυτα φυσιολογικο ειναι στην αρχη να κανει ετσι.Αν θες διαβασε και τα παραπανω ποστ,να παρεις μια ιδεα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 09:33, 10-01-12:

Καλημερα κι από εμένα
Εγω με 4 γάτες που προϋπήρχανε, διαφορετικών ηλικιών και διαφορετικών αντιδράσεων, δεν κατάφερα να τις συμφιλιώσω με το σκυλάκι μου. Με τον χρόνο κατάφερα να αδιαφορούν γι' αυτό όταν και το σκυλάκι αδιαφορεί γι'αυτες και δεν θελει να παίξει μαζί τους (τότε φοβούνται και είναι λογικο). Ευτυχως δεν ειναι επιθετικές όσο έχουν περιθώρια διαφυγής. Έτσι ποτέ δεν τα αφηνω μαζί χωρις την δική μου παρουσία. Ισως αν δεν ανησυχούσα για το σκυλί (μην του βγάλουν κανένα μάτι) να είχα καταφέρει περισσότερα, αλλά δεν το ρισκάρω κ έτσι το σπίτι είναι χωρισμενο σε γατοζωνη και σκυλοζώνη (ευτυχως χωράμε )
Γενικά είναι καλό το πρώτο διάστημα να μην είναι τελείως ελέυθερο το σκυλί (πχ δεμένο με το λουράκι) όταν η γάτα είναι παρούσα για να νιωθει πιο άνετα να το περιεργαστεί (μη το δενεις όμως μόνο με την παρουσια στης γάτας - κακός συνδιασμός για το σκυλί) Και φυσικα για μικρα διαστήματα αρχικά. Απέτρεψε το σκυλί από το να ασχολείται (εγω το έχασα αυτο) με τη γατα. Φροντισε η γάτα να έχει πάντα διέξοδο. Αν το σκυλί συνεργάζεται τάισε τα σε κοντινη απόσταση την ίδια ώρα. Δοκιμασε αυτα καταρχήν.
Και σε καμια περίπτωση μόνα μέχρι να είσαι σίγουρη πως και τα 2 είναι ασφαλή
Σου εύχομαι καλή επιτυχία

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 14:33, 10-01-12:

Εχω 3 γάτες κ το σκυλί. Οταν το σκυλί ήρθε στο σπίτι, οι 2 γάτες ήταν ήδη μεγάλες. 11 χρόνια συγκατοίκησης 3 γατων - σκύλου, που παρά τους καβγαδες που χουμε στη χάση και στη βρέξη , (κάτι κκκχχχχχ και γαυγίσματα μέχρι να τα ξεχωρήσουμε, και αμα δε τα προλάβουμε καμια γρατσουνια στη μυτη της σκύλας,,), προβλήματα δεν υπαρχουν. Δεν νομίζω να μην μπορούν να συνυπάρξουν, δώσε τους χρόνο. Στην αρχή να είσαι πάντα μαζί, και σιγα σιγα θα δεις, όλα καλα θα πάνε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 17:48, 20-01-12:

Γεια σας! έχω ένα γατούλη 8 μηνών αλλά θέλω πολύ να πάρω και ένα σκυλάκι..πόσο εύκολο είναι και υπάρχει πρόβλημα αν το σπίτι δεν είναι μεγάλο; Σας ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 19:00, 20-01-12:

Εγώ μένω σε ένα δυαράκι με τα δύο μου παιδάκια, τη Ροζαλία την είχα από το Φεβρουάριο και ο Τόμμυ ήρθε σπίτι τον Ιούλιο και η Ροζαλίτσα ήταν 8 μηνών τότε, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα σπίτι.
Μόνο να σε ενημερώσω εάν δεν είχες ποτέ σκύλο πως χρειάζονται βόλτες απαραιτήτως, λούσιμο κάθε 15 μέρες και τρέξιμο να ξεσκάνε μια φορά τη μέρα αν είναι μεγαλόσωμο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 19:13, 20-01-12:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. Να σαι καλά!

Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αρτεμιδα
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H αρτεμιδα έγραψε στις 15:36, 10-07-12:

Γεια σας! Εδώ και ένα χρόνο περίπου έχουμε στο σπίτι ένα σκύλο και μια γάτα. Τη γάτα την είχαμε πριν φέρουμε το σκύλο. Από την πρώτη στιγμή που συναντήθηκαν η γάτα δεν συμπάθησε καθόλου το σκύλο. Μόλις τους πλησιάσαμε του όρμηξε. Επειδή δεν τα έχουμε μέσα στο σπίτι δεν δώσαμε και πολύ σημασία και τα αφήσαμε να τα βρούνε μόνα τους. Όμως η κατάσταση έχει χειροτερέψει γιατί η γάτα έχει πλέον γατάκια και κάθε φορά που βλέπει το σκύλο ορμάει γιατί φοβάται. Τι μπορώ να κάνω για να τα συμφιλιώσω;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:52, 10-07-12:

Νομίζω ότι προς το παρόν, εφόσον η γατούλα γέννησε και υπεριχύει το ένστικτό της, εκείνο που την θέλει να προστατεύει τα μικρά της, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν είναι εφικτό κρατήστε το σκυλάκι μακριά της για ένα διάστημα. Στη συνέχεια, αν το σκυλάκι σας είναι πραγματικά φιλικό και δεν έχει πρόθεση να πειράξει την γάτα, μπορεί να μην γίνουν οι καλύτεροι φίλοι εφόσον δεν μεγάλωσαν μαζί, αλλά θα μάθουν πιστεύω να συνυπάρχουν.

Παράθεση

sophia1 (Σοφια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophia1
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές στον κήπο,αυτές που κάνουν χχχχχχχχχχχ και δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις και πολύ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H sophia1 έγραψε στις 17:48, 10-07-12:

από σένα εξαρτάται,αν γίνουν φίλοι ή όχι!!
Πρέπει να τονίσεις να καταλάβουν και οι 2 πως ο ένας δεν κινδυνεύει από τον άλλον!!!!
Μοιράζομαι το σπίτι μου με 13 yorkshire terriers,3 παπαγάλους μεγάλους και 2 γατάκια 3 μηνών!!!
Λοιπόν,δεν σου κρύβω πως κι εγώ αυτό το άγχος είχα και για αυτό το λόγο δεν είχα γατούλες αν και τις λατρεύω...
Απο την πρώτη μέρα,όχι μόνο έγιναν φίλοι,αλλά,βρήκαν και τη σκυλίτσα που τα προστατεύει απο "κινδύνους"..Εχω δεί σκηνικό στον καναπέ να κοιμούνται γατάκια και σκυλάκια μαζί και ο παπαγάλος στη ράχη του καναπέ να κάνει κι αυτός τη σιέστα του!!!!(δεν τα πρόλαβα για φωτό,μόλις κουνήθηκα κουνήθηκαν κι αυτά..)
Εχει πολύ ενδιαφέρον όμως η διαφορετικότητα των ειδών και πόσο αλληλοσεβασμός υπάρχει!!!μακάρι και οι άνθρωποι να σέβονταν έτσι τον συνάνθρωπο...μακάρι...

Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H αρτεμιδα έγραψε στις 21:19, 10-07-12:

Μα και εμείς παλιότερα είχαμε 2 σκύλους και πάνω από 10 γάτες και ποτέ δεν είχαν πρόβλημα μεταξύ τους. Αντίθετα ήταν πολύ αγαπημένα και το χειμώνα τα γατιά κοιμόνταν αγκαλιά με τους σκύλους. Γι αυτό και δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά της γάτας. Θα προσπαθήσω να φέρω κοντά το σκύλο με τα γατάκια που είναι κάπως πιο φιλικά... και βλέπουμε... Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:27, 11-07-12:

Η γάτα σου μόλις γέννησε και είναι ακόμα υπερπροστατευτική με τα μωρά της. Γι' αυτό και συμπεριφέρεται έτσι. Είναι στη φύση της αυτό. Μην προσπαθήσεις να επέμβεις με τον άλφα η βήτα τρόπο μέχρι να ανεξαρτητοποιηθούν τα μικρά της. Μετά πιστεύω όλα θα φτιάξουν από μόνα τους.

Παράθεση

αρτεμιδα (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

H αρτεμιδα έγραψε στις 02:23, 12-07-12:

Όχι εντάξει, είναι περίπου 2 μηνών. Δεν έχω προσπαθήσει ακόμα τίποτα και ούτε σκοπεύω για κάνα μήνα ακόμα...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:25, 12-07-12:

Και να ξέρεις Άρτεμίς μου, ότι το άγχος σου το διαισθάνεται και η γατούλα σου. Χαλάρωσε λοιπόν, και μην δίνεις τόση σημμασία στις σχέσεις τους (επιφανειακά τουλάχιστον-κατάλαβες, γιατί κι εγώ στην θέση σου άγχος θα είχα). Αυτό θα την βοηθήσει να συνειδητοποιήσει γρηγορότερα ότι εφόσον δεν υπάρχει άγχος, τότε δεν υπάρχει ούτε και ουσιαστικός κίνδυνος!!

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 19:58, 05-08-12:

γειά σας παιδια, εχω μια γατουλα που κοντευει τον εναν χρονο, εχει δει μια φορα στην ζωη της σκυλι και επειδη αρχιζε να γαυγιζει αυτη κλασσικα φουντωσε και ολα τα υπολοιπα. Λοιπον σε λιγες μερες θα παρω ενα μικρο σιβηρικο χασκι, 45 ημερων και θελω να μου πειτε τι ακριβως πρεπει να κανω για να μην ορμιξει η γατα μου στο σκυλακι

εννοω υπαρχει καποια διαδικασια π.χ. αφηνεις το σκυλι στο κλυβι για καμια ωρα και αφου εχει συνηθησει η γατα την παρουσια του το βγαζεισ?? κατι τετοιο... δεν ξερω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-08-12 στις 20:07. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:12, 05-08-12:

Kαλησπερα και καλως να δεχτεις το ζωακι σου!
Παρολο που δεν εχω σκυλο,σιγουρα οταν πρωτομπει στο σπιτι,καλο θα ηταν να ειναι σε κλουβι και να εχουν πρωτα μια οπτικη επαφη.Στη συνεχεια,αν υπαρχει καποιο δωματιο που να μπορει να μεινει ο σκυλος με τα πραγματακια του για καποιες μερες θα ηταν ακομα καλυτερο.Αυτα ,καταρχην θα μυριστουνε απο την πορτα.Στη συνεχεια,βγαζεις τον σκυλο αγκαλια σου,αν ειναι δυνατον..απλα να εχουν μια πρωτη επαφη.Αν βλεπεις θετικα τα πραγματα,αφηνεις τον σκυλο καμια ωρα στο υπολοιπο σπιτι,αλλα ΠΑΝΤΑ με την δικια σου επιβλεψη κλπ.Οπως και αν εχει,παντα η σταδθιακη επαφη σιγουρα εχει καλυτερα αποτελεσματα απο την αποτομη.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:35, 05-08-12:

εξαρτάται όμως και από το χαρακτήρα των ζώων

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 11:32, 04-09-12:

Γειά σας!Είχα γράψει πριν καιρο στο οι γατες μου μαλωνουν,για τους γατους μου και την επιθετικοτητα που ειχε ο μικρος προς ολους μας.
(ειναι στο link εδω στο νουμερο 97 http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=72074&page=10)
Τωρα ειναι σχεδον αψογος,δηλαδη κλαιει το πρωι πρωι για να παω να τον χαιδεψω και μονο και μετα ξανακοιμαται.
Το θεμα ειναι πως πριν μερικες μερες αποκτησαμε μια μικρη κουταβιτσα,και επειδη τους γατους μερικες φορες τους κραταμε σε κλουβι-αν λειπουμε πολλες ωρες για να μην βρουμε το μερος βομβαρδισμενο,η αν καθαριζουμε-εχουν μαθει και εκει ειναι ο χωρος τους.Πλησιαζουμε λοιπον ηρεμα και αργα την μικρη σκυλιτσα προς το κλουβι,εγω χαιδευοντας τον τρελο γατο και η αδερφη μου κρατωντας την σκυλα.Ο μεγαλος μου ο γατος δειχνει περιεργεια,και δεν εχει αντιδρασει ακομα ασχημα,αλλα ο μικρος που ειναι και με ειδικες αναγκες,με το που την βλεπει τρελενεται.κατεβαζει τα αυτια και κανει κχχχχ.και φοβαμαι πολυ,οχι για τους γατους τοσο,αλλα για την μικρη,που θα φαει απιστευτες γρατζουνιες.και ισως ως αντιδραση να τους δαγκωσει,και ποιος ξερει μετα...δεν ξερω πως να κανω να ηρεμισει αυτο το γατι,το κανουμε αυτο καθημερινα δηλαδη να την πλησιαζουμε αργα την σκυλα στα κλουβια,και τιποτα,καθε μερα τα ιδια...μηπως μπορειτε να μου πειτε κανεναν επιπλεον τροπο να μην την φοβαται τοσο?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:43, 04-09-12:

Και το σκυλακι στο κλουβι ειναι;
Καταλαβα σωστα ή κανω λάθος;
Ειναι οι γατες σε κλουβι,οταν λειπετε πολλες ωρες;Ολοι μας εχουμε γατια,αλλα οταν λειπουμε δεν τα βαζουμε σε κλουβι...Βαλτε τα σε ενα δωματιο,εστω ,μαζι με τα πραγματα τους.Ομως προς θεου,οχι σε κλουβι.
Οσον αφορα την επαφη τους με το σκυλακι.Θα επρεπε αρχικα να ειναι σε διαφορετικα δωματια και να γινει σταδιακα η επαφη τους.Πρωτα μεσα απο την κλειστη πορτα,(μυριζονται αυτα),μετα με εναν τροπο να εχουν οπτικη επαφη,και καποιες ωρες να ειναι μαζι στον ιδιο χωρο,αλλα μονο με την δικια σας επιβλεψη.Οταν λειπετε,απλα να ειναι σε αλλο χωρο.Ομως προς θεου,οχι σε κλουβι.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 11:49, 04-09-12:

οχι οχι,το σκυλι δεν ειναι σε κλουβι.κοιτα αυτες τις μερες τον εχουμε τον εναν στο κλουβι,τον μεγαλο τον γατο γιατι εχει παθει δερματικη μυκητιαση στην πλατη και θα κολλησει τον μικρο και ολους μας,και του βαζω μια κρεμα που και στις οδηγιες ελεγε να μην ακουμπαει σε υφασματα,οποτε..και το κλουβι δεν ειναι κλουβακι,ειναι ενα πολυ μεγαλο πραγμα,και με την αμμο του μεσα,ειναι ιδιαιτερα μεγαλα,φαντασου μπαινουν μονοι τους το βραδυ και κοιμουνται εκει.γι'αυτο ειπα πριν πως ειναι ο χωρος τους,γιατι τους αρεσει να καθονται εκει,νομιζω νιωθουν προστατευμενα.θα το δοκιμασω αυτο πισω απο την πορτα,να μυριζονται απλα..ειναι μεγαλο ανχος παντως με το σκυλι τωρα..ευχαριστω!!

Παράθεση

θανασης4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη θανασης4
Ο θανασης4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O θανασης4 έγραψε στις 12:42, 31-10-12:

σε λιγες μερες οπως εγραψα και στο τοπικ του σιμπα , ερχεται και ενα σκυλακι στο σπιτι : )

αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι να χρειαζεται να κοπουν τα νυχια του σιμπα καθως δεν τα κοψαμε ποτε επειδη δεν αφησε η κτηνιατρος αλλα απο την αλλη εχουν μεγαλωσει καπως και φοβαμαι καταλαθως μην κανει ζημια στο κουταβι.
απο αποψη συμπεριφορας ομως ο σιμπα ειναι τοσο ησυχος που δεν νομιζω ουτε μια στο εκατομμυριο να βγαλει επιθετικοτητα στο κουταβι ...το πιο πιθανο ειναι να τον αποφευγει στην αρχη και λαου λαου να γνωριστουν- την συμπεριφορα του κουταβιου δεν την ξερω αυτο μονο ειναι ενα θεμα αλλα τα γκολντεν ρετριβερ ειναι φιλικα σκυλια γενικα.
υπαρχει και ενα θεμα για οταν θα μενουν εντελως μονοι βεβαια αλλα εκει καλυτερα ενας απο τους 2 να ειναι σε ξεχωριστο χωρο.
το κουταβακι θα ειναι θηλυκο υπαρχει περιπτωση να το αντιλαμβανεται αυτο ο σιμπα... ;
μετα τον σιμπα και η ναλα ..το πιασαμε ολο το lion king

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:53, 31-10-12:

Καλώς να ορίσει το σκυλάκι σου με το καλό!!!
Να κόψεις τα νυχάκια του και για λόγος ασφαλείας αλλά και για τα έπιπλά σας...φαντάζομαι ότι όλο και κάποιο έπιπλο θα χαλάει αν τα έχει μεγάλα.... Εγώ είχα πρώτα τον Ιντεφίξ και μετά ήρθαν οι γάτες στη ζωή μου....από πολλους άκουσα ότι ειναι καλύτερα να έχεις το σκύλο και να ρχεται δεύτερη η γάτα....ίσως γιατί η γάτα βγάζει πιο έντονο το θέμα "δικό μου είναι το σπίτι". Το κουτάβι θα θέλει να παίξει με τη γατούλα σου, θα είναι μωρό, άρα από τη γατούλα σου εξαρτάται η συμβίωσή τους....ευελπιστώ ότι αφού λες πως είναι ήρεμη γατούλα θα είναι ευκολότερη η προσαρμογή. Εμένα στην αρχή η Κίρα του έκανε κιχχχ...τον φοβόταν...όμως μετά από λιγο το ξεπέρασε και τώρα αν τους δεις δεν θα το πιστεύεις....τον αγκαλιάζει για να παίξουν, τον λατρεύει, χουρχουρίζει μόνο και μόνο που γυρνάμε μετά την βόλτα μας σπίτι!!
Τώρα για το θέμα του φύλου να σου πω ότι πολλές φορές βλέπω τον Ιντεφίξ που τη μυρίζει, και εκείνη κάθεται...τι να σου πω τώρα αντιλαμβάνεται το άλλο φύλο...; πιθανώς γιατί όχι...όπως γίνεται και μετα σκυλιά ίσως να συμβαίνει και μετα σκυλό-γατα!! χαχαχα
Εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να συμβιώνουν πολύ αρμονικά μεταξύ τους!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 15:54, 17-11-12:

Ακούστε το δικό μου πρόβλημα..Έχω τρελαθεί και ζητώ απεγνωσμένα τα φώτα σας. Η κουκλάρα γάτα μου Σούσι (πρώην αδέσποτο) βρέθηκε στα χέρια μου από τον κάδο σκουπιδιών που την είχαν πετάξει σε ηλικία ενός μήνα. Όταν η Σούσι έγινε 3 μηνών, στο σπίτι μας ήρθε και η Λουλού, μια σκυλίτσα ίδιας ηλικίας και ίδιου μεγέθους..Την βρήκαμε παρατημένη και εννοείται την μαζέψαμε..Στην αρχή τα πήγαιναν μια χαρά..Μωρά και τα δυο, έπαιζαν, κυνηγιόταν κτλ...Στειρώθηκαν και τα δυο σε ηλικία 6 μηνών. Πριν την στείρωση, η Λουλού έδιωχνε τη γάτα από παντού με τα ούρα της..Κατούρησε μέχρι και το κρεβάτι που κοιμόταν το γατί..Και το δικό μου κρεβάτι γιατί κοιμόμουν αγκαλιά με το γατί...ΑΣΦΑΛΩΣ!!!Έτρωγε τα κακά της γάτας από την αμμοδόχο...έτρωγε το φαγητό της...Έκανε την ανάγκη της δίπλα στην αμμοδόχο..Αναγκάστηκα να τα χωρίζω στα δυο μπαλκόνια την ώρα του φαγητού και να φτιάξω ειδικό κάλυμμα για την αμμοδόχο ώστε να χωράει μόνο το γατί..Το αποτέλεσμα είναι το γατί να δυσκολεύεται να κουκουλώσει τα κακά ενώ το σκυλί να χωράει άνετα και να τα τρώει.. Ζυγίζουν τα ίδια κιλά...5 και κάτι και τα δυο...Η Σούσι μου είναι χοντρούλα...Όταν δεν της δίνω τόσο όσο θέλει να φάει, νευριάζει και ξεσπάει στα πατάκια..Η Σούσι επίσης ζηλεύει θανάσιμα τη Λουλού..Δυο φορές έφυγε από το μπαλκόνι και πήγε στον γείτονα για να με αναγκάσει να την ψάχνω..Επίσης μια φορά την κοπάνησε όταν έβγαζα τη Λουλού και εξαφανίστηκε μέσα στην πολυκατοικία... Δυο ώρες την έψαχνα με πανικό και κλάματα γιατί φοβήθηκα ότι βρήκε την πόρτα της εισόδου ανοιχτή και βγήκε στον δρόμο...¨Οταν βγάζω τη σκύλα βγαίνει στο μπαλκόνι και κλαίει επίμονα..Όλη την ώρα..Με αποτέλεσμα να ενοχλούνται οι γείτονες..Όταν γυρνάω με τη Λουλού και ανοίγω την πόρτα, παραφυλάει πίσω και βγαίνει κατευθείαν έξω...Την κυνηγάω ώρες...Αυτό ήταν το σκηνικό μέχρι την ημέρα που έπρεπε να αφήσω το σπίτι που νοίκιαζα και να γυρίσω στο πατρικό στο χωριό μέχρι να ξαναφύγω για άλλη πόλη λόγω δουλειάς..Άφησα τη Σούσι με τους γονείς μου στο χωριό και πήρα τη Λουλού μαζί γιατι οι γονείς μου ειναι μεγάλοι άνθρωποι και ταιριάζουν περισσότερο στο γατί..Από τη μέρα που τα χώρισα είναι αγγελούδια και τα δυο..Η γάτα έγινε εξωστρεφής και κοινωνική..Δεν κρύβεται πια όλη την ώρα.Επίσης παρότι είναι μονοκατοικία, δεν προσπάθησε ποτέ να δραπετεύσει..Αράζει στον καναπέ και γουργουρίζει ενώ τρελαίνεται να βγαίνει στο πίσω μπαλκόνι με τις μανταρινιές και να κυνηγάει ζωύφια .Η Λουλού στο νέο σπίτι δεν ξαναλέρωσε ποτέ μέσα παρότι μένει μόνη 7-8 ώρες την ημέρα..Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν αντέχω άλλο χωρίς την γάτα μου!!!!!!!!!! Θέλω να την πάρω πίσω στο σπίτι και φοβάμαι ότι θα αρχίσουν τις ίδιες προβληματικές συμπεριφορές!!! Τι να κάνω????Οι γονείς μου μου λένε ότι το γατί είναι πολύ χαρούμενο στο χωριό..Πηγαίνω και την βλέπω κάθε Σαβ/κο και κάνει σαν τρελή όταν με βλέπει..Την γεμίζω φιλιά και κοιμόμαστε αγκαλιά... Όμως την θέλω πίσω για πάντα..Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν να χωρίσει τα δυο "παιδιά" του και να πρέπει να μείνει με το ένα....ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ???????Έχω τρελαθεί....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:35, 18-11-12:

Απ αυτά που γράφεις, αν και λίγο μπερδεύτηκα, διόρθωσε με αν κάνω λάθος, είναι η σκυλίτσα που εκδήλωσε πρώτα ζήλια απέναντι στο γατί, έτσι; Το γατάκι μάλλον εκδήλωνε άμυνα..

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 17:39, 18-11-12:

Nαι..το σκυλί το ξεκίνησε και το γατί ανταποκρίθηκε με όλες τις πράξεις ζηλοφθονίας που περιέγραψα ( αποδράσεις, διαρκές νιαούρισμα και...προτίμηση σε σκυλοτροφή..το σκυλί έτρωγε σε αντίποινα την γατοτροφή). Το αποκορύφωμα...το γατί μου δεν ανέβαινε ποτέ στο τραπέζι της κουζίνας..το έκανε όμως πολλάκις τελευταία γιατί το σκυλί είναι πολύ κοντό και καθόλου ευκίνητο!!!!!!!! Και μάλιστα έριχνε ό,τι φρούτο έβρισκε στην φρουτιέρα..το σκυλί το έτρωγε και πάθαινε διάρροιες...γυρνούσα σπίτι σε βομβαρδισμένο τοπίο..Από τη στιγμή που τα χώρισα είναι αγγελούδια..όμως πονάει η ψυχή μου...δεν μπορώ να σας περιγράψω τον πόνο μου..ειλικρινά φίλες μου έχω βάλει τη Σουσανίτσα μου φάτσα στον υπολογιστή και της μιλάω κάθε μέρα... Μου λείπει!!!!!!!! Έχω τρελαθεί.....Το πιο εύκολο για εμένα θα ήταν όπως με συμβούλευαν κάποιοι "καλοθελητές" να ''ξεφορτωθώ" το σκυλί που ήταν η πηγή των προβλημάτων και να κρατήσω το γατί..Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω ζώο που είχε ήδη βρεθεί παρατημένο και κακοποιημένο...Και έτσι προτίμησα να τα χωρίσω...Η γάτα με τους γονείς μου και το σκυλί μαζί μου...Πονάει όμως η ψυχή μου...Έχετε κάποια συμβουλή που δεν την έχω σκεφτεί έτσι ώστε να τα ξανασμίξω χωρίς όλα τα προβλήματα???????

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:39, 19-11-12:

Καταλαβαίνω τον πόνο σου. Συμπεριφέρθηκες όμως πολύ υπεύθυνα. Κάποιες φορές το καλύτερο για τα ζωάκια μας είναι να ζουν χωριστά, σε περιβάλλοντα που τα ευνοούν. Παρ' όλ' αυτά υπάρχουν ίσως πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις:
Καταρχήν να δημιουργήσεις "συλλογική μυρωδιά". Χαϊδεύοντας πρώτα το ένα και μετά το άλλο, καθημερινά, βοηθάς στη δημιουργία μιας γνώριμης μυρωδιάς.
Στην αρχή της συμβίωσης, στο γατάκι θα πρέπει να παρέχεις χώρο και χρόνο για να παίξει, μακριά από το σκυλάκι. Κλείσε το σκυλάκι σε ένα δωματιο,ίσως την ώρα που κοιμάται και παίξε με το γατάκι σου. Χρειάζεται την εκτόνωση και την άσκηση. Το σκυλάκι σου από την άλλη χρειάζεται κι εκείνο τις βόλτες του, μόνο του, μαζί σου.
Το σκυλάκι σου θα πρέπει να τρώει σε διαφορετικές ώρες της ημέρας από το γατάκι σου. Απομονωμένα αν τον ενοχλεί η γάτα. Το ίδιο θα κάνεις και με την γάτα. Να μην αφήνεις το φαγητό τους εκτεθιμένο κατά τη διάρκεια της ημέρας. (εξάλλου για τις γάτες τουλάχιστον είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις όσον αφορά την υγεία τους).
Απ' εκεί και πέρα είναι πολύ σημαντικό να παρέχεις στο γατούλη μέρη για να ανέβει ψηλά και να ξεφύγει από τυχόν εντάσεις. Ράφια στον τοίχο θα του παρέχουν την ευκαιρία να εποπτεύει το "βασίλειό του" από ψηλά ή να κοιμηθεί με την ησυχία του. Θα έλεγα ότι ίσως είναι καλύτερα αν γίνεται ο γάτος να μην έχει πρόσβαση στο κρεβάτι του σκύλου, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθεί φιλία μεταξύ τους.
Γενικά να αποφύγεις να τα αφήνεις μόνα τους στην αρχή. Να είσαι κι εσύ εκεί όταν συναντιούνται. Να σιγουρευτείς πρώτα ότι ο σκύλος δεν θα επιτήθεται και ότι έχουν αρχίσει να χαλαρώνουν ο ένας στην παρουσία του άλλου.
Θα σε συμβούλευα επίσης να τοποθετήσεις την αμμολεκάνη του γάτου στο μπάνιο, στην πόρτα του οποίου θα βάλεις πορτάκι για γάτες. Το θέμα είναι να μην μπορεί ο σκύλος να περάσει και να φάει τα κόπρανα της γάτας. Η γάτα θα πρέπει να αισθάνεται ασφάλεια όταν πάει στη τουαλέτα. Να αποφύγεις πάσει θυσία την κλειστή αμμολεκάνη. Η γάτα όταν κάνει την ανάγκη της δεν μπορεί να τρέμει ότι θα δεκτεί επίθεση. Αυτό της προκαλεί στρες. Γι' αυτό σκέφτηκα την ανοικτή αμμολεκάνη, στο μπάνιο, με πορτάκι για γάτες εγκατεστημένο στην πόρτα του μπάνιου.
Ταϊσε τον σκύλο σου πριν φέρεις τον γάτο στο σπίτι. Δώσε στον γάτο την αγαπημένη του λιχουδιά όταν τον φέρεις. Δώσε και στους δύο την ευκαιρία να δημιουργησουν θετικούς συσχετισμούς ο ένας με τον άλλο.

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H hionati έγραψε στις 20:36, 19-11-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου..Δυστυχώς όμως η Σούσι και η Λουλού ζούσαν ήδη ένα χρόνο μαζί και δεν σταμάτησαν τα προβλήματα..Γι'αυτό προβληματίζομαι τόσο..Αγαπιόταν και έπαιζαν, όμως ίσως επειδή είναι και οι δυο θηλυκές, η κατάσταση ξέφυγε..Δεν έδειχνα σε καμία αδυναμία γιατί είναι παιδιά μου. Τα μεγάλωσα από μωρά και τα δύο.. Λατρείες μου...Οι γονείς μου λείπουν από το χωριό 2-3 ημέρες την εβδομάδα και η Σούσι μένει μόνη..όχι εντελώς βέβαια γιατί στο διπλανό διαμέρισμα μένει η γιαγιά..όμως δεν έχει εμένα εκεί..Όταν η Σούσι είναι μόνη είναι το πιο τρυφερό γατί στον κόσμο..Και όταν η Λουλού είναι μόνη είναι το πιο υπάκουο σκυλί...Όταν σμίγουν , η Λουλού μαρκάρει όλο το σπίτι και το γατί κάνει όλες τις τρέλες που μπορείτε να φανταστείτε..Όταν καθόμασταν να φάμε δεν έχεις ιδέα τι μάχη γινόταν στα πόδια μας..αρχικά το θεωρούσα παιχνίδι αλλά ξέφευγε από τον έλεγχο με δαγκώματα και γρατσουνίσματα..Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Απλά ποντάροντας στην πιο ανεξάρτητη φύση του περίλαμπρου αιλουροειδούς και της απίστευτα ανθρωπο-εξαρτημένης φύσης ενός σκύλου, πήρα μια σκληρή για εμένα (και πιθανόν και για το γατί μου..) απόφαση να τα χωρίσω. Το γατί στο χωριό και το σκυλί μαζί μου στην πόλη..Το μόνο θετικό είναι ότι η Σούσι ηρέμησε στο χωριό γιατί τριγύρω στα μπαλκόνια έχει δέντρα και δεν ακούει αυτοκίνητα..Καθώς βρέθηκε πεταμένη μωρό σε πολυσύχναστο δρόμο , και μόνο ο ήχος αυτοκινήτου της προκαλεί πανικό...Πάντα ήθελα σκύλο και γάτα στο ίδιο σπίτι..Πραγματικά όμως δεν θα το ξανακάνω στο μέλλον... Ίσως μου έτυχαν ζώα εντόνως κτητικά..Τι να πω...εύχομαι να μην το ζήσετε ποτέ...

Παράθεση

debbie1990

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη debbie1990
H debbie1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H debbie1990 έγραψε στις 01:23, 11-12-12:

γεια σας!! εδω και 1 χρονο εχω στο σπιτι μου μια γατουλα την οποια ειχα βρει σχεδον νεογεννητη μονη της να κλαιει! την κρατησα στο σπιτι μου καθως εχω μεγαλο κηπο, κ την εχω ελευθερη και μπορει να βγαινει κ απο το σπιτι, οπου μπορει να κανει κ βολτες στην γειτονια, αφου δεν περνανε πολλα αυτοκινητα στον δρομο και ετσι ειναι κ στο φυσικο της περιβαλλον καθως ειναι αγρια γατα.. οποτε ακουει οτι γυρναμε ερχεται κ αυτη, τρωει παντα στο σπιτι κ κοιμαται παντα στην αυλη μας. ειναι κατοικιδιο δηλαδη με αρκετη ελευθερια! το προβλημα ειναι οτι θα θελαμε να παρουμε ενα σκυλακι, και λογω του οτι τα αγαπαμε πολυ κ επειδη εχουμε μεγαλη αυλη, αλλα πανω απ ολα επιβαλλεται για ασφαλεια πλεον! δεν ξερω ομως πως να καταφερω να τα συμφιλωσω μεταξυ τους.. σιγουρα θα παρω κουταβι, σκεπτομενη οτι θα ειναι καλυτερα λογω του οτι θα ειναι μικρο κ δεν θα εχει τοσο εχθρικη συμπεριφορα (πιστευω) αλλα κ για να ειναι μικροσωμο κ να μην το φοβαται τοσο πολυ η γατα μου. ομως με ανησυχει η αντιδραση της.. δεν ειναι κ πολυ κοινωνικη.. οταν ερχεται κοσμος στο σπιτι μας, εξαφανιζεται! δεν ειναι καθολου φιλικη. κ μια φορα στο παρελθον, ειχε φερει ο ξαδερφος μου τον σκυλο του, τον οποιο ειχαμε δεμενο. την πηρα αγκαλια κ την πλησιασα στον σκυλο.. δεν αντιδρουσε κανενας. την αφησα κατω κ αυτη καθοταν κ τον κοιταζε. μολις ομως ο σκυλος εκανε κινηση να την πλησιασει για να την μυρισει εφυγε!! δεν ξερω πωσ θα ειναι αμα φερω κ σκυλακι στο σπιτι.. κ απλα ειδα παραπανω που λετε να μπουν σε διαφορετικα δωματια.. εγω που θα τα εχω στην ιδια αυλη τι να κανω? τον σκυλο δεν τον φοβαμαι τοσο.. αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως η γατα τρομαξει κ φυγει κ δεν ξαναγυρισει.. :/

Παράθεση

kalhina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kalhina
H kalhina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kalhina έγραψε στις 12:13, 13-01-13:

γεια σας. πριν σχεδον3 χρονια τον δεκαπενταυγουστο βρηκαμε τον χαρουλη μας ενα υπεροχο κεραμυδογατο και απο τοτε ειμαστε πολυ χαρουμενοι.. σε μια βδομαδα θα αποκτησουμε ομως και ενα σκυλακι. ονειρο της μαμας(ολων για να ειμαι σωστη) και δεν ξερουμε πως θα καταφερουμε να κανουμε αυτα τα δυο πλασματακια να συνυπαρξουν. ο χαρης τα παει καλα με τα σκυλια της γειτονιας αλλα φοβαμαι λιγακι με το κουταβακι...καποια συμβουλη;;; ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

Πατούσι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πατούσι
H Πατούσι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Πατούσι έγραψε στις 15:57, 23-01-13:

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Έχω μια γάτα 3ετών και θέλω να υιοθετήσω κουτάβι. Η γάτα μου, όμως, είναι κτητική με το χώρο της (όπως οι περισσότερες) επειδή μεγάλωσε μόνη και δεν έχει συνηθίσει την παρουσία άλλων ζώων. Αν ποτέ έχει τύχει να έρθει σε επαφή με άλλη γάτα, έχει αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά. Οι γονείς μου ανησυχούν πως αν πάρουμε σκύλο, η γάτα μου θα μελαγχολήσει ή θα αγριέψει πάρα πολύ. Εκτός σπιτιού δεν έχει βγει ποτέ (παρά μόνο στον περιφραγμένο κήπο του εξοχικού μας) αλλά και στο εξοχικό και μέσα στο σπίτι που έχει τύχει να έρθει ξένη γάτα ήταν το ίδιο επιθετική. Για παράδειγμα, η θεία μου που μένει στον επάνω όροφο στην πολυκατοικία, πήρε γάτο μετά από 'μας και όταν η δική μου το αντιλήφθηκε, στήθηκε έξω απ' την πόρτα τους και άρχισε τα γριλίσματα και τους τσαμπουκάδες. Ο άλλος από μέσα γρατζουνούσε την πόρτα να βγει και μόνο που κάναμε να ανοίξουμε μισό πόντο την πόρτα, βγήκαν τα μαχαίρια!!! Και όταν λέω "μαχαίρια", δεν εννοώ απλά ένα κχχχχχ - στο τσακ τις προλάβαμε. Γενικά, όποια γάτα έχει βρεθεί στο διάβα της δικής μου, δε γλιτώνει άμα δε φάει καμιά ξεγυρισμένη. Με σκύλο, όμως, δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή για να κόψω κίνηση. Απλά αν τύχει και περνάει κανένας από κάτω, τον παρατηρεί απ' το μπαλκόνι. Η γάτα μου είναι θηλυκή, στειρωμένη και ποτέ ζευγαρωμένη. Μια φορά που είχαμε φέρει 2παρατημένα νεογέννητα γατάκια στο σπίτι, είχε σκάσει από τη ζήλεια της, δεν τα κρατήσαμε ούτε μια μέρα στο σπίτι, αναγκαστήκαμε να τα χαρίσουμε. Έκανε μια ολόκληρη μέρα να ξαναπατήσει στο δωμάτιο που τα είχαμε κλεισμένα, το οποίο προηγουμένως ήταν και είναι το δωμάτιό της (εξού και ο φόβος περί μελαγχολίας). Επίσης, έχουμε άλλη μια γάτα (αυτήν δεν την υιοθετήσαμε από μωρό όπως την 1η, μας την παράτησαν κάτω απ' το σπίτι), την οποία στειρώσαμε αλλά αναγκαζόμαστε να την κοιμίζουμε στο μπαλκόνι επειδή 3χρόνια τώρα δε λένε να τα βρουν!!! Τι μπορώ να κάνω ώστε να είμαι προετοιμασμένη να αποφύγω πιθανές... αιματοχυσίες;

Παράθεση

MariaManson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MariaManson
H MariaManson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MariaManson έγραψε στις 21:35, 26-01-13:

Καλησπέρα σε όλους , έχω δύο γατες περίπου ενός έτους.Μία θηλυκή και έναν αρσενικό.Εδώ και δύο εβομάδες περίπου βρήκα έναν αδέσποτο σκυλάκο κουταβι ούτε 4 μηνων , 12 κιλά , ημιαιμο τσοπανοσκυλακι. Τα γατιά μένουν στην αυλή.Τον σκύλο τον περιέφραξα σε ενα μέρος επειδή φοβάμαι να τους αφήσω μαζί μονους, όπου όμως έχει οπτική επαφή με τις γάτες. Είναι σχεδόν απέναντι απτο σπιτάκι τους. Η θηλυκή πραγματικά δεν φοβάται καθολου τον σκύλο .'Εχω ομως προβλημα με τον αρσενικό γάτο μου.Τον οποίο στειρώσαμε και πριν δυο μερες. Τον σκύλο τον φοβάται ..κανει και το χαρακτηριστικό θόρυβο του κχιιιιι..θα ηθελα να ρωτησω εάν υπάρχει περίπτωση η παρουσία του σκύλου να απομακρύνει τον γάτο εως και να τον διώξει.Εννοώ να φύγει κανονικά . Επίσης είχα διαβάσει κάπου ότι καλό είναι να υπάρχει στο σπιτάκι του καθενός ένα ρουχαλάκι από του άλλου ώστε να ανταλάσσουν μυρωδιές.Έτσι λοιπόν πήρα μία μπλούζα του σκύλου και την έβαλα στο σπιτάκι των γάτων.Παρατήρησα όμως ότι ο αρσενικός μου μύριζε περίεργα το μέρος και σαν να μουγκριζε.Υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση να φύγει ο γάτος.Να μην μπαινει πια στο σπίτι του? Εαν έχει κανένας εμπειρία συμβίωσης γάτας σκύλου ας μου πει μια γνωμη γιατί έχω αγχωθεί πολύ με την συμπεριφορά του αρσενικού γάτου μου.

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 00:12, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από MariaManson
Καλησπέρα σε όλους , έχω δύο γατες περίπου ενός έτους.Μία θηλυκή και έναν αρσενικό.Εδώ και δύο εβομάδες περίπου βρήκα έναν αδέσποτο σκυλάκο κουταβι ούτε 4 μηνων , 12 κιλά , ημιαιμο τσοπανοσκυλακι. Τα γατιά μένουν στην αυλή.Τον σκύλο τον περιέφραξα σε ενα μέρος επειδή φοβάμαι να τους αφήσω μαζί μονους, όπου όμως έχει οπτική επαφή με τις γάτες. Είναι σχεδόν απέναντι απτο σπιτάκι τους. Η θηλυκή πραγματικά δεν φοβάται καθολου τον σκύλο .'Εχω ομως προβλημα με τον αρσενικό γάτο μου.Τον οποίο στειρώσαμε και πριν δυο μερες. Τον σκύλο τον φοβάται ..κανει και το χαρακτηριστικό θόρυβο του κχιιιιι..θα ηθελα να ρωτησω εάν υπάρχει περίπτωση η παρουσία του σκύλου να απομακρύνει τον γάτο εως και να τον διώξει.Εννοώ να φύγει κανονικά . Επίσης είχα διαβάσει κάπου ότι καλό είναι να υπάρχει στο σπιτάκι του καθενός ένα ρουχαλάκι από του άλλου ώστε να ανταλάσσουν μυρωδιές.Έτσι λοιπόν πήρα μία μπλούζα του σκύλου και την έβαλα στο σπιτάκι των γάτων.Παρατήρησα όμως ότι ο αρσενικός μου μύριζε περίεργα το μέρος και σαν να μουγκριζε.Υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση να φύγει ο γάτος.Να μην μπαινει πια στο σπίτι του? Εαν έχει κανένας εμπειρία συμβίωσης γάτας σκύλου ας μου πει μια γνωμη γιατί έχω αγχωθεί πολύ με την συμπεριφορά του αρσενικού γάτου μου.

μία μέρα ο γάτος θα σου φύγει ,δεν μπορείς να ξέρεις απο την στιγμή που τον έχεις έξω αν θα μείνει και δεν θα φταίει η παρουσία του σκύλου σου.

όσον αφορά την συμβίωση τους σε εισαγωγικά ,έχει να κάνει με σένα πώς θα τα μάθεις να ζούν αγαπημένα γιατί αν περιμένεις απο μόνα τους μπορεί και ποτέ.

κατά την γνώμη μου θα ήταν σωστό να τα είχες μέσα (όχι μόνο τα γατιά αλλά και τον σκύλο) αλλά ο καθένας όπως νομίζει.

Αρχική Δημοσίευση από Πατούσι
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Έχω μια γάτα 3ετών και θέλω να υιοθετήσω κουτάβι. Η γάτα μου, όμως, είναι κτητική με το χώρο της (όπως οι περισσότερες) επειδή μεγάλωσε μόνη και δεν έχει συνηθίσει την παρουσία άλλων ζώων. Αν ποτέ έχει τύχει να έρθει σε επαφή με άλλη γάτα, έχει αναπτύξει επιθετική συμπεριφορά. Οι γονείς μου ανησυχούν πως αν πάρουμε σκύλο, η γάτα μου θα μελαγχολήσει ή θα αγριέψει πάρα πολύ. Εκτός σπιτιού δεν έχει βγει ποτέ (παρά μόνο στον περιφραγμένο κήπο του εξοχικού μας) αλλά και στο εξοχικό και μέσα στο σπίτι που έχει τύχει να έρθει ξένη γάτα ήταν το ίδιο επιθετική. Για παράδειγμα, η θεία μου που μένει στον επάνω όροφο στην πολυκατοικία, πήρε γάτο μετά από 'μας και όταν η δική μου το αντιλήφθηκε, στήθηκε έξω απ' την πόρτα τους και άρχισε τα γριλίσματα και τους τσαμπουκάδες. Ο άλλος από μέσα γρατζουνούσε την πόρτα να βγει και μόνο που κάναμε να ανοίξουμε μισό πόντο την πόρτα, βγήκαν τα μαχαίρια!!! Και όταν λέω "μαχαίρια", δεν εννοώ απλά ένα κχχχχχ - στο τσακ τις προλάβαμε. Γενικά, όποια γάτα έχει βρεθεί στο διάβα της δικής μου, δε γλιτώνει άμα δε φάει καμιά ξεγυρισμένη. Με σκύλο, όμως, δεν έχει έρθει ποτέ σε επαφή για να κόψω κίνηση. Απλά αν τύχει και περνάει κανένας από κάτω, τον παρατηρεί απ' το μπαλκόνι. Η γάτα μου είναι θηλυκή, στειρωμένη και ποτέ ζευγαρωμένη. Μια φορά που είχαμε φέρει 2παρατημένα νεογέννητα γατάκια στο σπίτι, είχε σκάσει από τη ζήλεια της, δεν τα κρατήσαμε ούτε μια μέρα στο σπίτι, αναγκαστήκαμε να τα χαρίσουμε. Έκανε μια ολόκληρη μέρα να ξαναπατήσει στο δωμάτιο που τα είχαμε κλεισμένα, το οποίο προηγουμένως ήταν και είναι το δωμάτιό της (εξού και ο φόβος περί μελαγχολίας). Επίσης, έχουμε άλλη μια γάτα (αυτήν δεν την υιοθετήσαμε από μωρό όπως την 1η, μας την παράτησαν κάτω απ' το σπίτι), την οποία στειρώσαμε αλλά αναγκαζόμαστε να την κοιμίζουμε στο μπαλκόνι επειδή 3χρόνια τώρα δε λένε να τα βρουν!!! Τι μπορώ να κάνω ώστε να είμαι προετοιμασμένη να αποφύγω πιθανές... αιματοχυσίες;
θα με ενδιέφερε και μία απάντηση για την κοπέλα πιό πάνω ,πώς να φέρουμε έναν σκύλο σπίτι όταν έχουμε μία γάτα που είναι κτητική με τον χώρο της .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 27-01-13 στις 07:28. Αιτία: Προσθήκη quotes
Παράθεση

MariaManson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MariaManson
H MariaManson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MariaManson έγραψε στις 14:27, 27-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από AperfectCircle
μία μέρα ο γάτος θα σου φύγει ,δεν μπορείς να ξέρεις απο την στιγμή που τον έχεις έξω αν θα μείνει και δεν θα φταίει η παρουσία του σκύλου σου.

όσον αφορά την συμβίωση τους σε εισαγωγικά ,έχει να κάνει με σένα πώς θα τα μάθεις να ζούν αγαπημένα γιατί αν περιμένεις απο μόνα τους μπορεί και ποτέ.

κατά την γνώμη μου θα ήταν σωστό να τα είχες μέσα (όχι μόνο τα γατιά αλλά και τον σκύλο) αλλά ο καθένας όπως νομίζει.

θα με ενδιέφερε και μία απάντηση για την κοπέλα πιό πάνω ,πώς να φέρουμε έναν σκύλο σπίτι όταν έχουμε μία γάτα που είναι κτητική με τον χώρο της .
Ο γάτος γιατί το λες ότι θα φύγει σίγουρα;του κάναμε στείρωση ακριβώς γιαυτό τον λόγο.Τώρα γενικά τα μπαινοβγάζω και στο σπίτι απλώς δεν μπορώ να τους αφήσω μόνιμα.δεν εξαρτάται από μένα αυτό δυστυχώς.Όμως η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι απαραίτητο.Ο χώρος έξω περιλαμβάνει ένα μέρος αυλής και ένα μέρος στεγασμένο(απλά ανοιχτό,χωρίς κουφώματα) όπου έχω βάλει και το σπιτάκι τους.Δεν είναι καλύτερα πιστεύεις που είναι έξω και έτσι ο γάτος έχει χώρους να απομονωθεί,κρυφτεί,να ανέβει ψηλά κλπ όταν δεν θέλει τον σκύλο;
Όσον αφορά το κομμάτι του πως φέρομαι εγώ,έχω υπόψιν μου ότι γενικά και οι δύο πλευρές ζηλεύουν και προσπαθώ να μοιράζομαι ισότιμα.Επίσης όταν βγάζω έξω τον σκύλο βάζω ειδικά τον γάτο μέσα για να μην μας βλέπει,γιατί βγαίνει στην είσοδο του σπιτιού και νιαουρίζει. Θα ήθελα πάντως αν μπορεί κάποιος να μου πει πιο συγκεκριμένες τεχνικές.Και να τονίσω το γεγονός ότι πρώτα είχαμε μόνο τον αρσενικό γατούλη μετά ήρθε η θηλυκιά και την κρατήσαμε (στην αρχή ούτε αυτήν ήθελε) και τώρα του φέραμε και τον σκύλο..

Παράθεση

Iris1993

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Iris1993
H Iris1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Iris1993 έγραψε στις 18:47, 14-02-13:

Γεια σας.Εχω μια γατα,η οποια ειναι 8 μηνων και ειναι θυλικια.. Θα παρω και σκυλο σε 2 μηνες και θα ειναι και αυτος θυλικος.(θα ειναι μικρο 2 μηνων) Ζω σε γκαρσονιερα με μονο ενα δωματιο, την τουαλετα και το μπαλκονι.Και τα 2 θα τα εχω μεσα στο σπιτι και θα τα αφηνω να βγαινουν και στο μπαλκονι. Απλα θελω καποιος να μου πει τι να κανω για να αντιδρασει η γατα μου πιο ομαλα στον ερχομο του σκυλιου μου.Γιατι ειναι πιο δυσκολο η γατα που ζει εδω σχεδον μισο χρονο να υποδεχτει το σκυλακι.Ευχαριστω εκ των προτερων!

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

H ChazyChaz95 έγραψε στις 19:46, 27-02-13:

Γειά σας.... Aποφάσισα να αποκτήσω ένα γερμανικό ποιμενικό, και επειδή θέλω να βοηθήσω και κάποιο αδεσποτάκι αποφάσισα να υιοθετήσω τον Ιγκορ, αυτόν εδώ τον κούκλο: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 958&type=1 Πήρα τηλέφωνο και δεν ενδιαφέρεται κάποιος άλλος. Αυτή την στιγμή πάσχει απο κάλαζαρ και κάνει θεραπεία και θα είναι διαθέσιμος σε κανα 2 μήνες. Θα με κρατάνε ενήμερη για την πορεία του. Ανυπομονώ πολύ να τον υιοθετήσω!!!!! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πώς θα τα πηγαίνει με την γάτα μου...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:35, 27-02-13:

Νομιζω πως αυτο θα επρεπε να το κοιταξεις και να το ρωτησεις απο πριν. Δυστυχως δεν τα πανε ολα τα σκυλια καλα με τις γατες, καποια μαλιστα ειναι πολυ επικινδυνα για τις γατουλες μας. Δεν λεω οτι φταινε, προς Θεου, καποιος τους εμαθε να το κανουν αυτο και μετα τα πεταξε στον δρομο.
Μπορεις να ρωτησεις τα παιδια απο τα φαντασματα του Ασπροπυργου, απο οπου θα υιοθετησεις τον σκυλακο, συνηθως γνωριζουν τις συνηθειες τους.
Πολυ προσφατα ενας φιλος μου με δυο γατες, υιοθετησε μια σκυλιτσα τεραστια που ομως μονο με γατες κανει παρεα, να φανταστεις η μια γατουλα του παιδιου της εχει επιβληθει κανονικα.

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

H ChazyChaz95 έγραψε στις 20:57, 27-02-13:

Το θέμα δεν είναι πως θα τα πάει ο σκύλος με την γάτα, γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις που σκυλί το οποίο δεν ήθελε να δεί γάτα μετά απο πολύ προσπάθεια βέβαια, τα πάει μια χαρά μαζί της, το θέμε μου είναι πώς θα το πάρει η δικιά μου...

Παράθεση

maria cy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria cy
H maria cy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H maria cy cats are my favourite people έγραψε στις 17:33, 13-04-13:

Παιδιά καλησπέρα,
είμαι καινούργια στην παρέα σας και χαίρομαι πραγματικά που βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι γατόφιλοι σαν και εμένα .. Το γατάκι μου είναι 8 μηνών και το έχω εδώ και δύο μήνες , το βρήκα στο δρόμο και θα ήθελα να πάρω και ένα σκυλάκι, αλλά δεν νομίζω να το πάρει και πολύ θερμά γιατί ήδη έτυχε να βρεθεί με άλλα σκυλάκια και δεν τα ήθελε με τίποτα , μούγκριζε και έβγαζε νυχάκια.. Πώς μπορώ να τον κάνω να έρθει κοντά με άλλο σκυλάκι σε περίπτωση που φέρω σκύλο στο σπίτι; Επίσης θα ήθελα να ξέρω περίπου σε ποια ηλικία έρχονται συνήθως οι αρσενικοί γάτοι σε οίστρο.. Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας...

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 21:30, 13-04-13:

οι αρσενικοί γάτοι έρχονται σε οίστρο περίπου στους 6 μήνες (νομίζω) μπορείς να δεις και αυτό το θέμα για τον σκύλο

Παράθεση

maria cy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria cy
H maria cy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H maria cy cats are my favourite people έγραψε στις 10:52, 14-04-13:

Περίεργο γιατί ο κτηνίατρος μου είπε ότι είναι 7-8 μηνών και δεν τον έχω δει ακόμη να έρθει σε οίστρο.. Μένω στον πρώτο όροφο και συχνά έρχεται μια γατούλα από κάτω και τον καλεί αλλά αυτός τίποτα, απλά την κοιτάζει ... Πάντως σε ευχαριστώ για το θέμα .. Με κάλυψε..!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 16:47, 21-04-13:

αγαπητοί συνγατόφικοι!επιτέλους διακοπές κ φυσικά πάντα μαζί με την παμαμπού. το μόνο πρόβλημα για το οποίο θέλω την πιθανή εμπειρία σας είναι μία τεχνική ''λεπτομέρεια''στο μέρος που πηγαίνουμε για σχεδόν μία εβδομάδα η παμαμπού θα πρέπει να συγκατοικήσει με ένα σκυλάκι.ένα συμπαθέστατο,πολύ μικρό κ γλυκό σκυλάκι αλλά όπως κ να έχει είναι πάντα ένας σκύλος κ μάλιστα στο χώρο του.γνωρίζω μέχρι τώρα πως η τρούφα( ο εν λόγω εχθρός)έχει μεγάλη αγάπη για τις..γάτες κ πως μάλιστα είχε πέσει σε κατάθλιψη όταν μία γατούλα που είχε αγαπήσει πολύ δεν της έδινε σημασία.εγώ όμως ανησυχώ μήπως η παμπαμπού η οποία επίσης τα πηγαίνει καλά με άλλα γατάκια(με σκύλο έρχεται σε επαφή 1η φορά) κ νέους χώρους στρεσαριστεί κ αγχωθεί όλες τις μέρες. Υπάρχει κάποιος από εσάς με αντίστοιχη εμπειρία.Κάτι που να προσέξω ώστε να περάσουμε όλοι καλά;ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παράθεση

sheila

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sheila
H sheila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sheila έγραψε στις 17:57, 09-06-13:

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω.
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς μου μαζί σας, μια και σας βρίσκω πραγματικά ενημερωμένους
Έχουμε στην οικογένεια ένα καταπληκτικό θηλυκό σκυλάκι 9 ετών που τα τελευταία δύο χρόνια έχει χάσει την όρασή του εξαιτίας γλαυκώματος. Τον τελευταίο μήνα υιοθετήσαμε κι ένα θηλυκό γατάκι που απεγκλωβίσαμε από έναν κινητήρα αυτοκινήτου.
Ενώ είχα και στο παρελθόν γάτες και σκύλους στο σπίτι, η κατάσταση εδώ είναι πιο περίπλοκη. Η σκυλίτσα μας αφενός αποφεύγει οποιαδήποτε επαφή με το γατάκι ενώ αντίθετα το τελευταίο θέλει να παίζει μαζί της και συχνά την "παρενοχλεί". Δεν αφήνουμε ποτέ τα δύο ζώα μόνα τους στο σπίτι μαζί (κλείνουμε τη γάτα μέχρι να επιστρέψουμε) χωρίς επίβλεψη για να μην συμβεί τίποτα μοιραίο.
Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μαλώσαμε το σκύλο όταν έδειξε κάποια ελαφρά δυσαρέσκεια εναντίον της γάτας, δεν ξαναέκανε καμία επιθετική/αμυντική κίνηση. Απλώς φεύγει, ή την ψάχνει να την βρει με την όσφρησή της.
Έχετε καμιά ιδέα που θα βοηθούσε στην ομαλή συγκατοίκησή τους;
Ευχαριστώ

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:55, 10-06-13:

Το γατάκι είναι μικρό και θα θέλει να παίζει συνέχεια και το σκυλάκι είναι μεγάλο και θα θέλει την ησυχία του. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα συνηθίσουν το ένα το άλλο. Καλύτερα να μάθεις και στους δυο να μην ξεπερνάνε τα όρια πχ έχοντας ένα ξεκαστηράκι και ψεκάζοντάς τα με νερό όταν ξεφεύγει η κατάσταση. Πιστεύω ότι σύντομα θα μάθουν τα όρια. Καλύτερα από τώρα που το γατάκι είναι πολύ μικρό και χωρίς διόρθωση μπορεί να γίνει ένας σωστός τύραννος για το σκυλάκι σας. Και πολύ σωστά κάνετε, τουλάχιστον τους πρώτους μήνες ποτέ μόνα τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:16, 10-06-13:

Οταν έφερα την Κίρα (20 ημερών τότε) στο σπίτι ο Ιντεφίξ ήταν μαζί μας ήδη 4,5 χρόνια περίπου. Από την αρχή ήταν πολύ φιλικός απέναντί της, ήθελε να την μυρίσει αλλά η Κίρα όλο έφευγε και του έκανε και κιχχ.... δεν επενέβη, τα άφησα και τα βρήκαν υπέροχα μεταξύ τους!! Μετά από 1 μήνα συγκατοίκης η Κίρα απλά τον λάτρεψε γιατί κατάλαβε ότι δεν κινδυνεύει από τον Ιντεφίξ. Εκτοτε είναι παρεούλα μεταξύ τους, τον αγκαλιάζει και τον φιλάει και εκείνος δέχεται την αγάπη της μια χαρά! Οπότε θα σου πρότεινα να χαλαρώσετε, το γατάκι είναι μικρό και να τους επιτρέψεις να βρίσκονται πολύ μαζί ώστε να εξοικειωθούν καλύτερα. Εξάλλου ακόμη και γκρρρρρ να του κάνει του γατιού δεν σημαίνει ότι θα το δαγκώσει απλά θα του ορίσει το χώρο του και τα όρια του κάτι που δεν βλέπω να είναι κακό για κανέναν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sheila

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sheila
H sheila αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H sheila έγραψε στις 20:28, 10-06-13:

Ευχαριστώ youla. Πραγματικά, η ιδέα με το ψεκαστήρι είναι καλή και δουλεμένη. Το γατάκι αν και μικρό έχει πάρει ήδη τον αέρα στη σκυλίτσα μου κι αυτό με στενοχωρεί λίγο. Ελπίζω να πάνε (και θα πάνε) όλα καλά.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 09:37, 11-06-13:

Προσοχή, όχι τιμωρία με το παραμικρό. Οταν καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα γίνονται πολύ σοβαρά τότε να επεμβαίνεις
Πάντως μια φίλη μου αντιμετώπισε μια περίπτωση σαν τη δικιά σου. Η ηλικιωμένη σκύλα της φίλης μου άφηνε στο τέλος το γατάκι να τη θηλάζει και η σχέση τους έγινε μαμάς-κόρης.

Παράθεση

abra_cat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη abra_cat
H abra_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H abra_cat έγραψε στις 13:45, 11-08-13:

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως ο γάτος μου θέλει να παίξει με τη σκύλα, αλλά η σκύλα τον κοιτάζει πολύ έντονα. Μετά προσπαθεί να τον βάλει από κάτω της και προσπαθεί να βάλει τον ποπό της (!) στο κεφάλι του γάτου. Δεν καταλαβαίνω αυτή τη συμπεριφορά. Μάλιστα για να το καταφέρει η σκύλα αυτό, σπρώχνει το γάτακο και με το πόδι της. Υπέθεσα πως μπορεί να θέλει και καλά να τον κάνει να θηλάσει, πράγμα που ξεκίνησε να κάνει ταυτόχρονα και με κάποια μωρά γατάκια που τα παίρνει και τα κρύβει για να τα θηλάσει. Τι να πω, ενήλικη χωρίς γέννα αυτή, μικρός αλλά αρσενικός ο άλλος... Μπορεί να τα μπερδεύει κάπου;

Παράθεση

aannatz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aannatz
H aannatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aannatz έγραψε στις 00:16, 02-10-13:

γεια σας! εδώ και μια βδομάδα έχω βρει ένα γατάκι 12 ημερών όπου έκλαιγε έξω από το σπίτι μου 3 ολόκληρες μέρες k το πείρα μέσα.. το έχω πάει σε κτηνίατρο όλα καλά , το ταΐζω με μπιμπερό, του δίνω γάλα σκόνη ειδική, απλά το πρόβλημα μου είναι ότι έχω k ένα σκυλί μικρόσωμο το οποιο είναι καθαρά δικό μου... εγώ με το σκυλί μου είμαστε αχώριστοι k τώρα έχει καταλάβει ότι υπάρχει ένα γατάκι μέσα στο σπίτι k ποσο μάλλον μέσα στο δωμάτιο! δεν τις συμπαθεί καθόλου τις γατες k ζηλεύει παρα πολύ.. εγώ όμως τώρα το αγάπησα το γατί k δη θέλω να το δώσω... τι να κάνω??????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 02-10-13 στις 08:28. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:36, 02-10-13:

Καλημέρα! μπράβο που πήρες το γατάκι και το φροντίζεις!!! αυτό που μπορώ να σου πω καθότι είχα και εγώ σκύλο και πολύ κοντά μου και πολύ ζηλιάρη και όλα τα καλά....να αφήσεις ελεύθερο το γατάκι να το μυρίσει...τώρα που είναι μικρούλι και θα μπορεί και το γατάκι να τον συνηθίσει αλλά και το σκυλάκι!! ακόμη και αν εξακολουθήσει να τρελαίνεται όταν βλέπει άλλες γατούλες, με αυτή τη συγκεκριμένη γατούλα θα κάνουν απίστευτη παρέα πριν προλάβεις να το καταλάβεις!! Στην αρχή με δική σου επίβλεψη άφηνε το γατάκι να κυκλοφορεί να μάθουν το ένα το άλλο με τις μυρωδιές τους, σιγά σιγά θα πάνε όλα καλά και θα στε το τρίο το αχτύπητο!! Οταν δεν χάνουν τίποτα από σένα, αγάπη, χάδια, προσοχή κλπ. τότε μην φοβάσαι τίποτα με τον καιρό όλα βρίσκουν τη θέση τους! να μας βάλεις και φωτο να σας θαυμάσουμε!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:13, 02-10-13:

Γεια! Κι εδώ τα ίδια, έχω σκύλο που βλέπει γάτα και τρελαίνεται. Καταρχάς, μην αγχωθείς, βάλε λουρί στον σκύλο και έχε το γατάκι κάπου πιο ψηλά. Εναλλακτικά βάλε τον σκύλο "ξάπλα-μείνε" (με λουρί) και άσε το γατάκι κοντά του. Άφησέ τον να το μυρίσει, αλλά μάλωσέ τον ήπια αν πάει να βάλει πόδι. Αν αγριέψει πάρ'τον χωρίς να τον μαλώσεις και φύγε. Ξανακάντο μέχρι να δεις ότι δέχεται την παρουσία του, δεν θα το λατρέψει από την αρχή, σκοπός είναι να το συνηθίσει. Κάποια στιγμή θα γίνουν σαν τα δικά μας -παίζουν κρυφτό-κυνηγητό και ξεκουράζονται παρέα. Χρησιμοποίησε λιχουδιές ή το παιχνίδι που του αρέσει για να το δει ως κάτι θετικό. Επίσης, μην αρχίσεις να του τα χώνεις όταν είναι το μικρό μαζί σας, για να μην το συνδυάσει με το μάλωμα. Και μη φρικάρεις, όσο κρατάς ισορροπίες (που σημαίνει μην παρασυρθείς από την γλυκύτητα του νέου μέλους, δεν πρέπει να αλλάξει η σχέση με τον σκύλο σου) δεν πρόκειται να το βλάψει. Και φυσικά, αν ξαφνικά ο σκύλος χάσει χρόνο-χάδια-προσοχή-επιβράβευση από σένα, θα τα βάλει με το μικρό. Και να δεις που στο τέλος θα τα βάζει με όποιον του πειράζει το γατί (Επίσης, καλό θα ήταν κάποια στιγμή να κόψεις την κτητικότητα στο σκύλο σου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα )

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους