Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι

aannatz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aannatz
H aannatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aannatz έγραψε στις 17:33, 05-10-13:

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ, αλλα δυστιχος το μικρουλι μου εφιγε προχτες το πρωι... το ειχα μια βδομαδα και το ειχα αγαπησει παρα πολυ..
στεναχωρεθηκα παρα πολυ γιατι τισ πρωτες 5 μερες ηταν πολυ καλα κ την 6 αρχισε να νιαουριζει και την 7 το πρωι πεθανε στην αγκαλια μου... φοβαμε οτι εγω φτεω, οτι κατι δεν εκανα καλα
Να και μια φωτογραφια του.. μια απο τις χιλιαδες που το ειχα βγαλει!! εχω ακομα την κουβερτουλα του και την μιριζω..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1206.JPG
Εμφανίσεις:  151
Μέγεθος:  459,3 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:20, 05-10-13:

Ψυχάκι μου γλυκό, καλό ταξίδι να έχει...Ήταν κουκλάκι, δεν το συζητώ. aannatz μου, μην καταλογίζεις ευθύνες στον εαυτό σου. Σε αυτήν την ηλικία είναι πολύ σύνηθες, δυστυχώς, να μην επιβιώνουν, τόσο μικρούλια και ευάλωτα που είναι, μακριά κι από τη μανούλα τους. Είμαι σίγουρη πως το αγάπησες και πως πενθείς, αλλά μια μέρα θα ανοίξεις την αγκαλιά σου για να δώσεις την αγάπη σου αυτή σε ένα άλλο πλασματάκι που σε έχει ανάγκη... Ευτυχώς, η αγάπη δεν χάνεται.... Κουράγιο καλή μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 20:07, 05-10-13:

Λυπάμαι πολύ με την εξέλιξη κρίμα πολύ :-(((((

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aannatz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aannatz
H aannatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aannatz έγραψε στις 02:50, 07-10-13:

η αληθεια ειναι πως προσπαθω να μην το σκεφτομαι.. αλλα μου λειπει.. το βλεπω στον υπνο μου να αναστινετε.. τελοσπαντον καλο ταξιδι να χει το αγγελακι μου κ ελπιζω αυτεσ τις 7 μερεσ που το ειχα να ηταν ευτυχησμενο!!!!!!!!! <3

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:34, 07-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από aannatz
η αληθεια ειναι πως προσπαθω να μην το σκεφτομαι.. αλλα μου λειπει.. το βλεπω στον υπνο μου να αναστινετε.. τελοσπαντον καλο ταξιδι να χει το αγγελακι μου κ ελπιζω αυτεσ τις 7 μερεσ που το ειχα να ηταν ευτυχησμενο!!!!!!!!! <3
Σίγουρα ήταν ευτυχισμένο καλή μου, με τόση αγάπη...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xarouka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarouka
H xarouka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H xarouka έγραψε στις 14:55, 09-04-14:

καλησπερα σας.θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας πανω σε ενα θεμα που με απασχολει.Συζω με τον αρραβωνιαστικο μου κ πριν 6 μηνες υιοθετισαμε 2 γατακια.ενα αγορακι 3 μηνων κ ενα κοριτσακι 6 μηνων σαιμεζακια. ολα καλα μεταξυ τους αν και ειχαμε ψηλοεντασουλες το πρωτο διαστημα.το προβλημα μου ειναι ομως το εξης. πριν 3 μηνες εχασα την μαμα μου η οποια ειχε 2 σκυλακια ενα 14 χρονων κ ενα 3χρονων μικροσωμα ημαιμα.πλεον και τα 4 ζωα περνανε στην δικη μου φροντιδα. πως θα μπορεσω να τους μαθω να ζουν κατω απο την ιδια στεγη χωρις να φανε τα μουστακια τους? ηδη τα εχω 2 μερες μαζι χωρις ιδιαιτερα θετικη συμπεριφορα απο τους μεν η απο τους δεν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:23, 10-04-14:

Kαλησπέρα Χαρούκα. Θέλει πολύ υπομονή. Να μην τα φέρεις απότομα μεταξύ τους σε επαφή. Σιγά σιγά δώστους χρόνο να μυριστούν να συνηθίσουν το ένα το άλλο. Έχω και εγώ σκυλάκι που συμβιώνει με 3 γατάκια και σοβαρά προβλήματα δεν έχω. Μπορώ να σου πω ότι περισσότερα προβλήματα έχω μεταξύ των γάτων. Το τελευταίο γατάκι τσακώνεται με την θηλυκιά μου. Κι εγώ με πολύ υπομονή οτ μαλώνω και προσπαθώ να τα συμβιβάσω. Υπομονή λοιπόν μην τα αφήνεις μόνα στο σπίτι μεταξύ τους . Χώριζέ τα. Συλληπητήρια για της μητέρα σου.... Μπράβο σου που φροντίζεις ότι αγαπούσε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giouli P.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giouli P.
H Giouli P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Giouli P. έγραψε στις 11:06, 17-07-14:

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να υιοθετήσω ένα σκυλάκι, ψάχνω για αδεσποτάκι-ταλαιπωράκι μικρό σε μέγεθος, λόγω ότι μένω σε λίγα τετραγωνικά και έχω ήδη 2 θηλυκές και έναν αερσενικό γατούλη.
Πως μπορώ να μάθω αν το σκυλάκι δεν μισεί τις γάτες? Αν το εκθέσω σε ήχους νιαουρίσματος ?(γιατί στο καταφύγιο δημου κλπ δεν μπορούν να ξέρουν)Δεν υπάρχει περίπτωση εφόσον τον φέρω σπίτι, να το διώξω (εξάλλου όποιος μπαίνει, μένει εκτός αν το αποφασίσει ο ίδιος να φύγει! ).

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 11:23, 17-07-14:

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν θα πετύχει αυτό με τα νιαουρίσματα.... Ίσως αν είναι μικρό κουτάβι, που μπορεί να προσαρμοστεί ευκολότερα.. Ή αν υιοθετήσεις κάποιο από κάποια φιλοζωική πχ, που να ξέρουν πως τα πάει καλά με τις γάτες!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:26, 17-07-14:

Δύο λύσεις μου έρχονται!
Ή με πολύ προσοχή και επίβλεψη (για να μην γίνει κάποια στραβή) θα ξεκινήσεις να φιλοξενήσεις ένα ζωάκι ή θα πάρεις από κάποιον που έχει αδέσποτα τσεκαρισμένα με γάτες.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:07, 17-07-14:

Καλησπέρα! Φαντάζομαι, όπως ήδη είπε και η aba παραπάνω ότι αν πάρεις κουτάβι θα τις συνηθίσει μια χαρά τις γάτες σταδιακά και δε θα χεις ιδιαίτερα προβλήματα, μάλιστα σ΄αυτή τη περίπτωση (που πάρεις δηλ. μικρό σκυλάκι) μάλλον αυτό θα κινδυνεύει πιο πολύ αρχικά από τις γάτες μέχρι να το συνηθίσουν παρά οι γάτες από αυτό! Αν είναι μεγάλο το σκυλί όμως θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια για να βρεθούν τοι ισορροπίες...

Παράθεση

electra82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη electra82
H electra82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H electra82 έγραψε στις 11:21, 04-08-14:

Καλημέρα, εγω μπορώ απλα να σας πω την δικια μου πρόσφατη εμπειρια.Πηγαμε διακοπες στην Μυτιληνη και εκει βρήκαμε παρατημένο ενα κουταβάκι, με το πολλα αποφασησαμε να την φέρουμε αθηνα και να της βρουμε απο εδώ σπίτι.Το αγχος μου ομως ήτανε η αντίδραση της γάτας μου η οποία ειναι κοντα στα 5 και δεν είχε ποτε επαφή με άλλα ζώα. Να σας πω επίσης οτι εκτός απο γλυκία και τρυφερή ειναι και επιθετικη ακομα και στα παιχνιδια τις βγάζει νυχια!Οπότε ανησυχούσα για την επαφη τους.Λοιπον εφτασε σπιτι πρωτα ο φίλος μου μονος του και κανανε χαρες και χάδια αφου ειχε να μας δει κ 15 μερες.Λιγο αργότερα εφτασα και εγω, ανεβηκα αρχικα μονη μου πάνω και καναμε επισης γουργουρισματα και αγαπες.Ειχα μαζι μου το κουτι μεταφορας του κουταβιου οποτε την αφησα να το μοιρησει και μαλιστα μπηκε κ μεσα. Μετα απο λιγα λεπτα ανεβηκε και ο φιλο μου με το κουταβι (θηλικο, 4 μηνων περιπου) καμια ασχημη αντιδραση για αρχη, το σκυλι αγκαλια σε μια φιλη που ητανε μαζι μας πηγε την μοιρησε και συνεχισε τα γουργουρισματα μαζι μας. Για τις πρωτες μερες και κυριως νυχτες απομονοναμε το σκυλι σε ενα δωμάτιο και οχι το γατι, νομιζω οτι είναι σημαντικο να μην νιωσει οτι το σκυλι καταπαταει τον χωρο της οπως παιζει επισης ρόλο και η δικια μας αντιδραση, αν δειχνουμε εμεις αγχομενοι και φοβησμένοι νομιζω οτι περναει και στο ζωο αυτο. Την αλλη μερα ητανε στον ιδιο χωρο παντα με εμας παρον, με μικρες επαφες για μοιρισματα, 2 βράδια κοιμηθηκαμε ολοι μαζι χωρις να απομονοσουμε το σκυλι σε αλλο χωρο και εχθες μεινανε και μονες στο σπιτι για πρωτη φορα και οταν γυρισαμε ητανε κ οι δυο αρτιμελεις! Το σκυλακι βεβαια πρεπει να εχει φαει μερικες φαπες απο την γατα αλλα οχι τιποτα τραγικο! απλα λογο του οτι ειναι κουταβι και κανει απότομες κινήσεις για παιχνιδια και συνηθως τα γατιά τρομάζουνε με αυτα, ε εκει τρώει καμια φαπα.
Οποτε εγω καταλήγω οτι θέλει σταδιακή επαφη μεταξυ τους και να συνεχησετε να δίνετε την ίδια σημασεία στην γάτα σας!και καλη επιτυχεία!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 20:30, 15-10-14:

γειας σας,

έχω δύο πανέμορφους γάτους 3 και 2 χρονών. θα ήθελα πολύ και ένα σκύλο. ειναι εφικτό; θα ήθελα την συμβουλή σας. θα μπορέσουν να είναι ευτυχισμένοι οι τρεις τους σε ένα σπίτι χωρίς αυλή;

ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:53, 15-10-14:

Εξαρτάται το χαρακτήρα των γατιών, δηλαδή κατά πόσο τα πάνε καλά μεταξύ τους και δείχνουν πρόθυμα να δεχτούν και τρίτο, άλλου είδους, μέλος στην παρέα. Αν είναι αρκετά κοινωνικοποιημένα και αν το σκυλάκι το πάρεις από μωρό, ώστε να του είναι ευκολώτερο να εξοικειώνεται, δεν βλέπω το λόγο γιατί όχι..
Αλλά καλύτερα να σου πουν τα πιο έμπειρα μέλη μας, που έχουν ήδη σκυλάκια και γατάκια στην ίδια οικογένεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:28, 16-11-14:

Καλησπέρα! Πριν από μερικά χρόνια όταν πήραμε ένα γατάκι,πήραμε περίπου τον ίδιο καιρό και ένα σκύλο (επιθυμίες ενός μικρού φιλόζωου παιδιού )
Στην αρχή δεν τα πήγαιναν καθόλου καλά, αφού αναγκαστήκαμε να βάλουμε τον σκύλο σε δικό του κλουβι τις περισσότερες ώρες της ημέρας(πράγμα που δεν μου άρεσε καθόλου τότε!) Όσο να'ναι θελουν και αυτα τον χρονο τους.Σήμερα,μετά από τόσα χρόνια,οχι μόνο τα πηγαίνουν πολύ καλά, αλλά το ένα δεν μπορεί χωρίς το άλλο! Βέβαια,αραιά και που έχουν μικροκαυγαδάκια, αλλά επόμενο δεν είναι; Το να τα βλέπεις αυτή τη στιγμή,το ένα να κοιμάται πάνω στο,άλλο δίπλα στο τζάκι είναι το κάτι άλλο!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:50, 16-11-14:

Άλλη μια απόδειξη οτι η υπομονή κάποτε ανταμείβεται, η πολύ όμορφη σκηνή που περιγράφεις.
Την κάνω στο μυαλό μου εικόνα, περιμένοντας και φωτογραφίες σας

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 13:56, 17-11-14:

Εγώ θα έλεγα να σκεφτείς ενήλικο χαμηλής ενέργειας και ήδη κοινωνικοποιημένο με γάτες (και μαθημένο σε crate αν είναι δυνατόν), αυτό που θες μες στο σπίτι είναι ηρεμία από μεριάς του σκύλου, τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να εξοικειωθούν οι γάτες σου -μετά θα καταλήξεις όπως εμένα, οκλαδόν στον καναπέ και γύρω γύρω γάτες πάνω σε σκυλιά, σκυλιά πάνω σε γάτες, κακός χαμός κι εσύ σαν Βούδας. Βέβαια εμείς πρώτα είχαμε τον σκύλο, μετά τις γάτες μωρά, μετά ήρθαν κι άλλοι σκύλοι, τώρα 5 γατομωρά, τέσπα, αχταρμάς γίναμε αλλά είμαστε ωραία ατμόσφαιρα γενικώς, δεν έχουμε αίματα.

Παράθεση

dudiezz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dudiezz
H dudiezz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H dudiezz έγραψε στις 10:39, 02-01-15:

Καλημέρα και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους και όλες!Σε λίγο καιρό ετοιμάζομαι να μετακομίσω με τον φίλο μου ο οποίος έχει σκύλο ράτσας cane corso.Εγώ από τη μεριά μου μένω με 4 γατούλες στο σπίτι των δικών μου.Οι 2 από τις 4 είναι απόλυτα δεμένες μαζί μου,μάλιστα κοντράρονται όλη την ώρα για το ποιος από τους δύο θα με έχει με αποτέλεσμα ομηρικούς γατοκαβγάδες.Δεν θέλω να αποχωριστώ τις γατούλες μου αλλά ούτε κι ο φίλος μου το σκύλο του.Υπάρχει περίπτωση να καταφέρουν να συμβιώσουν?Τι να κάνω??

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 10:46, 02-01-15:

Καλημέρα καλή χρονιά. Εξαρτάται από τον χαρακτήρα των ζώων. Σε καμμιά περίπτωση δεν τα φέρνεις απότομα σε επαφή μεταξύ τους. Θέλει σιγά σιγά και υπομονή. Κοινώς τα αφήνεις να γνωριστούν. Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει διαχωριστικό στην αρχή μεταξύ τους για να δεις τις διαθέσεις τους. Εμένα οι γατούλες μου συνυπάρχουν με σκυλίτσα. Μια φίλη επίσης με 3 σκυλιά και μάλιστα μεγαλόσωμα έχει φέρει πρόσφατα και 2 γατούλες σπίτι της.

Παράθεση

dudiezz

Νεοφερμένος

H dudiezz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H dudiezz έγραψε στις 10:56, 02-01-15:

Οπότε καλό είναι να υπάρξει πρώτα εξοικείωση.Εντάξει δεν θα απογοητευτούμε με τη μία αν υπάρξει μίνι μάχη στην αρχή αρχή...Με τον καιρό ελπίζω να συνηθίσουν!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:43, 02-01-15:

Σε καμμία περίπτωση μην τα ξαμολύσετε στον ίδιο χώρο όλα μαζί στην αρχή.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 21:20, 02-01-15:

Θα βοηθησει πολυ στην αρχη να μαθετε το σκυλακι το crate, να βγαινουν οι γατουλες να τις βλεπει κι εκεινο να ειναι μεσα ωστε να μην μπορεσει να τους κανει κακο ή να παει αγαρμπα να τις προσεγγισει και να φοβηθουν εκεινες.
Σε καμια περιπτωση ομως οπως ειπε και η Ρανια δεν θα τα αφησετε στον ιδιο χωρο ετσι. Εγω προσωπικα ουτε τα διαχωριστικα εμπιστευομαι, μονο με crate θα το επιχειρουσα. Το αλλο που μπορεις να κανεις (το οποιο κανω κι εγω), ειναι να πηγαινεις καποιες φορες απο τωρα την σκυλιτσα σπιτι σου, δεμενη παντα, για να συνηθισει τα γατια.

Παράθεση

dudiezz

Νεοφερμένος

H dudiezz έγραψε στις 16:57, 03-01-15:

Το crate είναι κάτι σαν κούτα?Επειδή δεν το έχω ξανακούσει και από γκουκλάρισμα το βρήκα....Για 63 κιλά σκύλο άραγε θα βρούμε αυτό το πράγμα??Aχ προβληματίστηκα πάλι....

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 01:08, 04-01-15:

Το crate είναι κλουβί εκπαίδευσης όταν θέλουμε να έχουμε ζώα στον ίδιο χώρο που να μην έρχονται σε επαφή. Επειδή ο σκύλος είναι πολύ μεγάλος δεν το ανέφερα...

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 23:10, 05-01-15:

Καλησπέρα κ από εμένα κ καλή χρονιά!

Για να καραλάβεις πώς είναι το crate δες εδώ: https://www.google.gr/search?q=crate...revid=59633084

Υπάρχει μεγάλο μέγεθος και για τον σκύλο του φίλου σου!
Πριν μερικούς μήνες έφερα κ εγώ σπίτι έναν σκυλάκο ενώ είχαμε ήδη 3 γάτες καθόλου εξοικειωμένες με σκυλιά.ΤΟ σκυλάκι μας μάλιστα ήταν πρώην αδεσποτάκι και γενικά είναι ψιλο παλαβό όπου με βασική εκπαίδευση καταφέραμε να βρούμε τρόπους να συνυπάρχουν καλύτερα στον ίδιο χώρο με τις γάτες.
Αν το σκυλάκι σας είναι ήδη εκπαιδευμένο-που φαντάζομαι είναι αλλιώς πρέπει να είναι ένα θαύμα αν καταφέρνετε να το κουμαντάρετε! - θα βοηθήσει πολύ!
Εμείς έχουμε crate που επίσης μας βοήθησε πολύ κυρίως γιατί είμαστε ήσυχοι κάθε φορά που λείπουμε ή όταν κοιμόμαστε πως δεν θα έχουμε διαμάχες..
Για να καταλάβεις στην αρχή είχα τον σκύλο απομονωμένο σε ένα δωμάτιο αλλά κάθε φορά που έκλεινα την πόρτα είχαμε κλάματα κ οι γάτες καθόντουσαν μπροστά από την πόρτα αναστατωμένες.Με το crate δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα.Μπαίνει μέσα ήσυχα και οι γάτες κυκλοφορούν κ εκείνες ανέμελες!

Η αλήθεια είναι πως μετά από 4 περίπου μήνες συγκατοίκησης οι γάτες μου ακόμα δεν έχουν δεχθεί πλήρως τον σκύλο αλλά σίγουρα μπορούν να συνυπάρξουν και εμείς βέβαια φροντίζουμε συνεχώς να μην παραμελούμε κανένα τους αλλά και να τα επιβραβεύουμε κάθε φορά που είναι μαζί και ήρεμα!

Θέλει λίγο προσοχή στην αρχή κυρίως για να μην αγχωθούν οι γάτες.Είναι πολύ χρήσιμο να υπάρχουν κρυψώνες και ψηλά σημεία ώστε αν νιώσουν ότι απειλούνται ή τελος πάντων ζοριστούν να μπορούν να κρυφτούν κάπου.
Επίσης ο σκύλος στην αρχή πάντα με λουρί για να είστε σίγουροι!

Παράθεση

dudiezz

Νεοφερμένος

H dudiezz έγραψε στις 10:13, 06-01-15:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!Πραγματικά με βοήθησαν παρα πολύ καθώς με τα σκυλάκια δεν είμαι ούτε εγώ η ίδια εξοικειωμένη πόσω μάλλον οι γάτες μου....

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 20:44, 06-01-15:

Με πολλή αγάπη όλα θα πάνε καλά...και ακόμα κ αν δεν τα βρουν πλήρως μεταξύ τους τα ζωάκια σας σημασία έχει να είστε όλοι καλά και να μοιράζετε σωστά τους χρόνους σας ώστε να είναι όλοι ευχαριστημένοι!

Παράθεση

anthi.kar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthi.kar
Ο anthi.kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O anthi.kar έγραψε στις 14:31, 23-02-15:

Γειά σας ! Πως μπορώ να 'φιλιωσω' μια γάτα και ένα σκύλο. Κάθε φορά που με επισκέπτεται ο αδερφό μου και φέρνει το θηλυκό σκυλάκι του η γατα μου της επιτίθεται και αναστατωνεται πάρα πολυ.το σκυλάκι δεν θέλει να της κάνει κακό αλλά να παίξει μαζί της. Αναγκάζομαι να βάζω την γάτα σε άλλο δωμάτιο όσο κρατά η επίσκεψη αλλά δεν ξέρω αν είναι ό,τι καλύτερο

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:47, 24-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από anthi.kar
Γειά σας ! Πως μπορώ να 'φιλιωσω' μια γάτα και ένα σκύλο. Κάθε φορά που με επισκέπτεται ο αδερφό μου και φέρνει το θηλυκό σκυλάκι του η γατα μου της επιτίθεται και αναστατωνεται πάρα πολυ.το σκυλάκι δεν θέλει να της κάνει κακό αλλά να παίξει μαζί της. Αναγκάζομαι να βάζω την γάτα σε άλλο δωμάτιο όσο κρατά η επίσκεψη αλλά δεν ξέρω αν είναι ό,τι καλύτερο
Καλησπέρα! κατ' αρχήν για να πετύχει μια τέτοια συμβίωση χρειάζεται οπωσδήποτε χρόνος και το σημαντικότερο ένα σκυλάκι που να είναι ήρεμο, αρχικά, στις αντιδράσεις του....το σκυλάκι θέλει να παίξει αλλά το γατάκι δεν "το γνωρίζει"....οπότε θα πρέπει κατά τη δική μου γνώμη να "ηρεμήσετε" με διάφορες μικρές εντολές "κάτσε" "μείνε" κλπ. το σκυλάκι. Σε πρώτη φάση όταν είστε μόνοι σας χωρίς το γατάκι. Σε δεύτερη φάση κάνονας κάποιος τον αντιπερισπασμό, όχι το γατάκι, κάποιος άνθρωπος και το σκυλάκι να μένει σε στάση ήρεμη σύμφωνα πάντα με την εντολή που παίρνει. Μετά το βήμα θα είναι πολύ εύκολο. Και το γατάκι θα έχει την περιέργεια μετά να γνωρίσει το "ξωτικό" πλάσμα!!!

Εγώ έτσι πιστεύω πως θα ήταν ομαλή μια τέτοια επαφή - η οποία δεν έχει μόνιμη βάση αλλά γίνεται σποραδικά. Σε αντίθετη περίπτωση αν τα αφήσετε δηλαδή να συνυπάρχουν το μόνο που θα καταφέρετε είναι ένα σκυλάκι δαιμονισμένο να κυνηγάει τη γατούλα για να "παίξει" και μια γατούλα εκνευρισμένη, φοβισμένη να τρέχει να σωθεί....και που αν εγκλωβιστεί από το σκυλάκι θα του καταφέρει πλήγμα....

Οπιστείτε με υπομονή και όλα θα πάνε καλά! δεν θέλει πολύ...λίγο να ασχοληθείτε καθημερινά και σε λίγες ημέρες θα έχετε ένα καλό αποτέλεσμα.
(Εχω ήδη σκύλο και 2 γάτες και νομίζω ότι παρατηρώντας τα μετά από τόσο καιρό που είναι μαζί - ειδικά για τη Μιλού μου που δεν ήξερε να ζει με σκύλο.... ότι έτσι μόνο θα μπορούσα να προσεγγίσω το θέμα για να είναι ασφαλείς και η γατούλα και το σκυλάκι)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 24-02-15 στις 16:50.
Παράθεση

anthi.kar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anthi.kar
Ο anthi.kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O anthi.kar έγραψε στις 14:09, 27-02-15:

Ευχαριστώ πάρα πολύ κατ κατς! !!!!

Παράθεση

ΣοφιαΚ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΣοφιαΚ
H ΣοφιαΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΣοφιαΚ έγραψε στις 14:44, 04-03-15:

Καλησπέρα σας ..
Εδώ και 1,5 μήνες πήραμε ένα κουταβάκι 1,5 περίπου μηνών αδεσποτάκι..Έχουμε όμως εδώ και 4 χρόνια έναν όμορφο γατούλη στειρωμένο ,ήσυχο ,γλυκούλη.Τον έχουμε από μωρό..είναι μέλος της οικογένειάς μας.Με την άφιξη του νέου μέλους στην αρχή του επιτέθηκε λίγο ,αλλά τώρα έχει ηρεμήσει ...όμως η κουταβίνα δεν κάθεται ήσυχη και του κολλάει για να παίξουνε ...Το αποτέλεσμα είναι ο γατούλης μας κάπου -κάπου να δείχνει τα νύχια του και να την κυνηγάει χωρίς όμως να θέλει να της κάνει κακό...περισσότερο για να απαλλαγεί από τη φωνή της και το κυνηγητό της...Όμως η συμπεριφορά του έχει αλλάξει...απομονώνεται πιο συχνά ...και τις φορές που έρχεται για χαδάκια και χουζούρι η ζηλιάρα η κουταβίτσα έρχεται με γαύγισμα και ο γατούλης μου φεύγει....μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία συμβουλή πώς να χειριστώ την κατάσταση;

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:57, 04-03-15:

Λογική την βρίσκω την όλη κατάσταση, το ότι ο γάτος δεν επιτίθεται με σκοπό να βγάλει κανα μάτι είναι καλό, και άποψή μου είναι πως όταν πήξει το μυαλό της μικρής θα τα βρούνε μεταξύ τους. Επίσης λογικό είναι να βρίσκει ενοχλητικό τον μπελά που τον βρήκε, δεν είναι και λίγο ένα χαζοκούταβο να του χαλάει την ατμόσφαιρα
Εστιάστε λίγο στο κουτάβι, 3 μηνών είναι πολύ σημαντική ηλικία ώστε να μάθει τα όριά του μες στο σπίτι -το ότι γαυγίζει και έρχεται δεν σημαίνει πως θα πρέπει να κερδίζει και την αμέριστη προσοχή σας εκείνη τη στιγμή. Αρχίστε εκπαίδευση με crate, βάλτε του ένα πρόγραμμα (βολτούλα-παιχνίδι-φαΐ-ύπνος κ.ο.κ.), ούτως ή άλλως σ'αυτήν την ηλικία δεν κάνει και πολλά άλλα πράγματα. Το crate αν γίνει φωλιά θα σας γλυτώσει από πολλούς πονοκεφάλους στο μέλλον, κι έτσι και αυτό θα έχει έναν χώρο ηρεμίας, και το γάτο θα μπορείτε να απολαμβάνετε ανενόχλητοι.

Παράθεση

Jennaouska

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jennaouska
H Jennaouska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Jennaouska έγραψε στις 22:11, 24-03-15:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα που όποτε τα βρίσκω σκούρα με τις γατούλες μου, πάντα ανατρέχω στις αναρτήσεις σας για βοήθεια να ξέρετε!!!
Το πρόβλημα μου είναι το εξής..έχω 2 θηλυκες γατούλες, στειρωμένες (η μία είναι 1 1/2 χρονών και η άλλη 2 1/2 χρονών) που από την ημέρα που τις βρήκα στον δρόμο, δεν έχουν ξαναβγεί έξω.
Η μεγαλύτερη είναι γενικά πολύ πιο "δύσκολη" από την μικρή σαν χαρακτήρας..δεν θέλει γενικά πολλά χάδια, της αρέσει να περνάει τον πιο πολύ καιρό μόνη της και γενικά την μικρή απλά την ανέχεται (εκτός από λίγες στιγμές στην διάρκεια της ημέρας που μπορεί να παίξουν λίγο μιας και η μικρή ειναι διαολάκι!!).
Πριν 3 μέρες μας φέρανε ένα κουτάβι Ελληνικό Ποιμενικό 2 μηνών στο σπίτι και από εκείνη την ημέρα η γάτα μου (πάντα για την μεγάλη σας λέω γιατί η μικρή δεν έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα) έχει μεταφερθεί μόνιμα στον πάνω όροφο σε ένα δωμάτιο. Της έχω πάει και εγώ την άμμο της, το φαγητό και το νεράκι της έξω από το δωμάτιο-για να μην πιέζεται να κατεβαίνει κάτω μιας και ο σκυλάκος δεν μπορεί να ανέβει ακόμα σκάλες-για να είναι πιο άνετη και λιγότερο αγχωμένη αλλά δεν βλέπω πως θα μπορούσε να αλλάξει κάτι και να δεχτεί τον σκυλάκο...Το κουτάβι δε, επειδή θέλει να παίξει όταν τις βλέπει γαβγίζει και κουνάει την ουρά του, πράγμα που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την πιθανή ήρεμη συγκατοίκηση.
Τέλος, έκανα ένα μεγάλο λάθος γιατί δεν είχα προλάβει να διαβάσω τίποτα από όσα έχετε αναφέρει εδώ πριν έρθουν σε επαφή για 1η φορά και μπήκε το κουτάβι μέσα στο σπίτι ενώ ήταν και οι 2 στον χώρο τους, με αποτέλεσμα να αγριέψουν και να εξαφανιστούν επάνω. Από εκείνη την στιγμή, η καθημερινότητα είναι όπως σας ανέφερα πιο πάνω.
Μήπως έχετε καμία ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω?Δεν μπορώ να την αισθάνομαι δυστυχισμένη ρε γαμώτο και θέλω να κάνω ότι μπορώ για να ηρεμήσει...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Τζένη

Παράθεση

kon/na

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kon/na
H kon/na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H kon/na έγραψε στις 20:03, 18-06-15:

Καλησπερα! δε ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα... προσφατα απεκτησα ενα σκυλακι (45 ημερων σημερα!) και σκεφτομουν μηπως επαιρνα και ενα γατακι (ξερω μια κοπελα που εχει ορισμενα και τους ψαχνει σπιτι). το θεμα ειναι οτι επειδη η σκυλιτσα ειναι μικρουλα μεχρι να κανει εμβολια καλο ειναι να μην ερθει σε επαφη με αλλα ζωακια, μου ειπε ο κτηνιατρος. Και τα γατακια της κοπελας ειναι ηδη 3 μηνων, μπορει και 4ων. Επομενως οταν θα ερθουν σε επαφη η Luna θα ειναι καπου 3 3,5 μηνων και το γατακι 5-6. Υπαρχει καμια περιπτωση να συμβιωσουν? Ειχα γατους στο παρελθον και η αληθεια ειναι οτι δε τα πηγαιναν πολυ καλα με αλλα ζωα, ξερω οτι το καθενα εχει την προσωπικοτητα του αλλα και παλι δε θελω να τα ταλαιπωρησω... Κανας γνωστης?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:15, 19-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από kon/na
Καλησπερα! δε ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα... προσφατα απεκτησα ενα σκυλακι (45 ημερων σημερα!) και σκεφτομουν μηπως επαιρνα και ενα γατακι (ξερω μια κοπελα που εχει ορισμενα και τους ψαχνει σπιτι). το θεμα ειναι οτι επειδη η σκυλιτσα ειναι μικρουλα μεχρι να κανει εμβολια καλο ειναι να μην ερθει σε επαφη με αλλα ζωακια, μου ειπε ο κτηνιατρος. Και τα γατακια της κοπελας ειναι ηδη 3 μηνων, μπορει και 4ων. Επομενως οταν θα ερθουν σε επαφη η Luna θα ειναι καπου 3 3,5 μηνων και το γατακι 5-6. Υπαρχει καμια περιπτωση να συμβιωσουν? Ειχα γατους στο παρελθον και η αληθεια ειναι οτι δε τα πηγαιναν πολυ καλα με αλλα ζωα, ξερω οτι το καθενα εχει την προσωπικοτητα του αλλα και παλι δε θελω να τα ταλαιπωρησω... Κανας γνωστης?
Καλημέρα! Δεν βλέπω κάποιο λόγο γιατί να μην μπορούν να συμβιώσουν καλά μαζί. Αν το σκυλάκι είναι ήρεμο μια χαρά θα πάνε. Ομως θα μπορούσες και από τώρα να τα φέρεις σε επαφή. Τα γατάκια είναι ήδη εμβολιασμένα οπότε απίθανο θεωρώ να μεταφέρουν πρόβλημα στο σκυλάκι. Προφανώς θα εννοούσε να μην έρθει σε επαφή το σκυλάκι σου με άλλα σκυλάκια. Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα για σκυλάκι - γατάκι.
Γενικά να γνωρίζεις πως όσο πιο νωρίς τα φέρεις σε επαφή τόσο πιο εύκολα θα αποδεχθούν το ένα το άλλο. Στην περίπτωσή σας οι γάτες....αν φοβούνται κλπ.
Εγώ δεν είχα πρόβλημα ακόμα κι όταν έφερα ενήλικη γάτα. Ο Ιντεφίξ ήταν ήρεμος και έδωσε χώρο και χρόνο στη Μιλού να τον συνηθίσει. Δεν έχουν γίνει κολλητοί, όπως είναι με την άλλη μου γάτα, αλλά υπάρχουν μια χαρά στο χώρο!

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 14:23, 01-09-15:

Καλησπέρα στην ομάδα!
Έψαξα για αντίστοιχο θέμα, αλλά νομίζω δε βρήκα κάτι, ελπίζω να μην είναι repost η ερώτηση και ενοχλώ.

Λοιπόν, σκέφτομαι να υιοθετήσω ένα κουταβοσκυλάκι. Η γάτα μου όμως είναι 6 χρόνων ήδη και δεν είναι εξοικειωμένη με άλλα ζώα γενικώς. Είναι πάντα στο σπίτι από μωρό. Γενικώς όμως αγαπάω πάρα πολύ τα ζώα και αφενός θα ήθελα να δώσω σπιτάκι σε ένα ακόμη αδέσποτο (στο κουταβάκι που λέγαμε), αφετέρου νομίζω ότι θα κάνει πάρα πολύ καλό στη γατουλίνα μου, που είναι υποτονική πολύ να έχει παρεούλα ένα μικρό που θα την ξεσηκώνει και θα μένει δραστήρια.

Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί δε θα ήθελα να τη βλάψω στο ελάχιστο.

Ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

Akasha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Akasha
H Akasha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αμέτρητες! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Akasha έγραψε στις 19:16, 01-09-15:

Α μου λύνεις πολλές απορίες!! Φαντάζομαι βέβαια είναι και στον χαρακτήρα της γάτας. Είχατε ποτέ σκύλο παλαιότερα και είσαι εξοικειωμένη;

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη animalover
H animalover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H animalover έγραψε στις 20:06, 19-06-16:

Παιδια καλησπερα! Ειχα γραψει πριν λιγες ημερες σε αλλο θεμα για το πως βρηκα το γατακι μου κτλπ και για μια περιπετεια που ειχα με ενα αλλο γατακι απο το δρομο... Για οσους δεν το διαβασαν, να πω πολυ περιληπτικα πως για την ακριβεια δεν το βρηκα αλλα με βρηκε, καθως επεσε στην αυλη του σπιτιου μου πριν περιπου 3 εβδομαδες... Εγω τυχαινει να εχω δυο σκυλακια στο σπιτι τα οποια ειναι 8 και 3 χρονων... Ολες αυτες τις ημερες το γατακι το ειχα καποιες ωρες στον κηπο και καποιες πανω στο σπιτι ειτε στο κλουβι, ειτε σε δωματιο κλεισμενο για να μην πηγαινουν τα σκυλια... Και καθε βραδυ κοιμομουν εγω με τα σκυλια και το γατακι με τη μαμα μου στο δωματιο της... Ωστοσο χθες επειδη δεν παει και αλλο αυτη η κατασταση και το λυπαμαι να ειναι και μονο του (εστω τις ωρες που μενει κατω) αποφασισα να τολμησω την πρωτη προσεγγιση μεταξυ των σκυλιων μου και του γατιου... μισοανοιξα λοιπον την πορτα απο το κλουβακι του και τα σκυλια ηταν απεξω...Το γατακι φοβοταν και δεν εβγαινε τελειως στην αρχη και μολις πηγε να κανει ενα βημα το ενα μου σκυλι του γρυλισε και πηγε να τον αρπαξει και ευτυχως προλαβα και εχωσα το γατι μεσα στο κλουβι... Να σημειωσω πως ολες αυτες τις ημερες ασφαλως και τα σκυλια ειχαν αντιληφθει την παρουσια του και ειχε τυχει να ειναι στον ιδιο χωρο με το γατι (το οποιο ασφαλως και ηταν μεσα στο κλουβι) και δεν εδιναν σημασια... χθες ομως δεν ξερω τι συνεβη και πηγε να τον αρπαξει το ενα... Πιστευα πως θα πηγαινε καλυτερα και δεν θα ειχα θεμα... Εχει ξαναχειριστει κανεις παρομοια κατασταση να μου δωσει καποιες συμβουλες? Αν δεν τα πανε καλα μεταξυ τους, δυστυχως θα αναγακαστω να δωσω το γατακι πραγμα που δεν το θελω καθολου... Αλλα δεν μπορω να το εχω και συνεχεια στον κηπο, η κλεισμενο σε κλουβι, η εστω και ελευθερο σε ενα δωματιο αλλα περιορισμενο μονο εκει... Νομιζω πως του αξιζει κατι καλυτερο και να παει σε ενα σπιτι που θα ειναι ελευθερο να παιζει ολη την ημερα...

Επισης να πω πως ανεφερα την ηλικια των σκυλιων μου για να τονισω οτι δεν ειναι κουταβια ωστε να τους ειναι πιο ευκολο να προσαρμοστουν η να μαθουν με ενα γατι... καλως η κακως σε αυτην την ηλικια που ειναι το καθενα, καποιες συμπεριφορες τους εχουν παγιωθει... Ας πουμε για παραδειγμα αμα δουνε γατα στον δρομο στην βολτα, λυσσανε και θελουν να την κυνηγησουν... αμα τα ειχα ελευθερα θα ειχα θεμα... Επισης, το ενα μου το σκυλι ειναι λιγο απροβλεπτο στην συμπεριφορα του ( τον ειχα παρει απο φιλοζωικη και ειχε κακοποιηθει απο τα προηγουμενα αφεντικα του). Ειναι πολυ καλος, απλα ωρες ωρες απροβλεπτος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 19-06-16 στις 20:10. Αιτία: merge
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:20, 21-06-16:

Καλημέρα! Δεν μου έχει συμβεί γιατί ο σκύλος μου έχει πολύ ήρεμο χαρακτήρα απέναντι σε όλα τα ζώα. Ομως μπορείς να δεις εδώ http://www.trihes.gr/%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B1/ και εδώ http://www.livingwithdogs.gr/living-...s-ton-rotisate - έχει πολλά να δεις στο ίντερνετ αν σε ενδιαφέρει....

<<Τρόποι γνωριμίας ∆εν πρέπει να ξεχνάµε ότι ένας βασικός τρόπος επικοινωνίας κάθε σκύλου, ιδιαίτερα όσο ακόμα είναι κουτάβι, είναι το δάγκωμα Προσέχουμε, λοιπόν, να µη δαγκώσει δυνατά, πάνω στον ενθουσιασμό του, και τρομάξει τη γάτα. Αν είναι τόσο ενθουσιασμένος από τη γνωριμία, που δεν τον ελέγχετε µε εντολές ή δεν μπορείτε να τον ηρεμήσετε µε χάδια, ίσως χρειαστεί, τις πρώτες μέρες, να χρησιμοποιήσετε φίμωτρο, το οποίο θα πρέπει ήδη να έχει μάθει να το δέχεται. Με αυτόν τον τρόπο, του δίνετε τη δυνατότητα να ανακαλύψει και άλλους τρόπους παιχνιδιού εκτός από το δάγκωμα, ενώ ταυτόχρονα αρχίζει και η γάτα να νιώθει ασφαλής.
Ένας άλλος τρόπος γνωριμίας, κρατώντας τη γάτα μακριά από τα δόντια του, είναι να την έχετε στην αγκαλιά σας μέχρι να αποδεχτούν ο ένας την παρουσία του άλλου και να μην τους κάνει πλέον εντύπωση. Ο τρόπος της προσέγγισης µε την αγκαλιά μπορεί να γίνει και µε τις ενήλικες γάτες. Προσοχή, όµως, γιατί ορισμένες, αν τους φέρεις άλλο ζώο στο σπίτι τους, γίνονται επιθετικές. Αν χρειαστεί, χρησιμοποιήστε φωνές και εξασκηθείτε στο σημάδι µε ένα νεροπίστολο – για να διορθώνετε από μακριά ανεπιθύμητες συμπεριφορές.
Αν έχουμε κλουβί μεταφοράς (kennel) και ο σκύλος µας το έχει συνηθίσει, μπορούμε να βάλουμε το κλουβί μέσα στο σπίτι και το σκύλο μέσα στο κλουβί, και να αφήσουμε τη γάτα να πλησιάζει και να μυρίζονται εκ του ασφαλούς. Το ίδιο πάλι μπορεί να γίνει αν δέσουµε κάπου το σκύλο µας και αφήσουμε τη γάτα να πλησιάζει κατά βούληση.>>

https://forum.pets.gr/threads/symvos...-kai-gtas.975/

Σωστή πρόταση και μπορείς να την εφαρμόσεις :

<<Στην αρχή άφηνε εναλλάξ (όχι μαζί) τα ζώα στο δωμάτιο που περνάνε περισσότερες ώρες προκειμένου αρχικά να συνηθίσει το ένα στην μυρωδιά του άλλου.
Κατόπιν 'αρχισε να τα φέρνεις σε επαφή για 5 λεπτά κάθε μέρα ως εξής. Το ένα να είναι περιορισμένο και το άλλο όχι και το αντίστροφο.
Αφού δεις ότι είναι ήρεμα δοκίμασε να τα αφήσεις και ελέυθερα πάλι για 5 λεπτά με δική σου επίβλεψη και επιβραβεύοντας την ηρεμία και από τις δυο πλευρές.Αύξανε σταδιακά τον χρόνο όσο βλέπεις ότι υπάρχει ηρεμία. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις θα σου πάρει αρκετό καιρό μιας και τα δυο ζώα έχουν πρόβλημα και ίσως να μην μπορέσεις ποτέ να τα αφήσεις μόνα τους χωρίς επίβλεψη>>.

Νομίζω πως θα τα καταφέρεις αν επιμείνεις...Για όλα υπάρχει λύση όταν υπάρχει διάθεση! Απλά θα χρειαστούν προσαρμογή. Επίσης να μιλάς καθυσυχαστικά ή και να δίνεις λιχουδιές θα πρότεινα επιπλέον όταν θα είναι ήρεμα. Νομίζω πως θα ανταμειφθείς και σύντομα θα μπορέσουν να υπάρχουν καλά μεταξύ τους. Μπορεί να μην αγαπηθούν αλλά θα συνυπάρχουν καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 21-06-16 στις 10:25.
Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 11:15, 21-06-16:

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ, φαινονται ιδιαιτερα χρησιμα ολα και πιστευω θα με βοηθησουν! Το βασικοτερο ομως νομιζω οτι πρεπει να αποβαλω εγω το αγχος μου γιατι το μεταδιδω στα σκυλια και ειδικα στο ενα (αυτο που ανεφερα με την απροβλεπτη συμπεριφορα). Επειδη νιωθω οτι θα την κανει τη βλακεια του (πχ ακομα και στη βολτα αν παει να μυρισει αλλο σκυλι, εγω απο το φοβο μου μην επιτεθει η δαγκωσει στρεσαρομαι και τον τραβαω με αποτελεσμα και αυτος να νομιζει οτι το να μυριζει αλλα σκυλια ειναι κατι κακο). Οποτε πρεπει πρωτα απο ολα να χαλαρωσω εγω η ιδια και ευχομαι ολα να πανε καλα για να μπορεσω να κρατησω και το γατακι σπιτι!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:36, 21-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από animalover
Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ, φαινονται ιδιαιτερα χρησιμα ολα και πιστευω θα με βοηθησουν! Το βασικοτερο ομως νομιζω οτι πρεπει να αποβαλω εγω το αγχος μου γιατι το μεταδιδω στα σκυλια και ειδικα στο ενα (αυτο που ανεφερα με την απροβλεπτη συμπεριφορα). Επειδη νιωθω οτι θα την κανει τη βλακεια του (πχ ακομα και στη βολτα αν παει να μυρισει αλλο σκυλι, εγω απο το φοβο μου μην επιτεθει η δαγκωσει στρεσαρομαι και τον τραβαω με αποτελεσμα και αυτος να νομιζει οτι το να μυριζει αλλα σκυλια ειναι κατι κακο). Οποτε πρεπει πρωτα απο ολα να χαλαρωσω εγω η ιδια και ευχομαι ολα να πανε καλα για να μπορεσω να κρατησω και το γατακι σπιτι!!!
Ναι είναι βασική προϋπόθεση να ηρεμήσεις. Κατ' αρχήν ξεκίνησε με τα σκυλιά...όταν πηγαίνεις βόλτα μαζί τους άφηνε τα με προσοχή όμως να μυρίζουν άλλα σκυλιά. Εγώ ας πούμε πριν το κάνω επειδή μας έχουν δαγκώσει, ρωτάω είναι ήρεμα;;; ανάλογα με την έκφρασή τους καταλαβαίνω την αλήθεια....γιατί δυστυχώς πολλοί δεν το λένε ότι έχουν απρόβλεπτα σκυλιά... εντάξει έχω πολλά χρόνια σκυλιά και πια διαβάζω και τη στάση του σώματός τους αλλά δεν πρέπει να τον αποθαρρύνεις γιατί έτσι δεν κοινωνικοποιείται. Να θυμάσαι ότι εφόσον τον έχεις στο λουρί, τον ελέγχεις, οπότε χαλάρωσε για να μπορέσει να κυλήσει όλο πιο ομαλά.

Υστερα στο σπίτι δεν θα έχεις όλα μαζί γιατί θέλουν προσαρμογή. Λίγο λίγο θα το κάνεις. Εχει πολλά άρθρα, αυτά που έστειλα είναι λίγα, διάβασε όσο μπορείς και άρχισε να εφαρμόζεις αυτά τα λίγα που αφορούν στα άρθρα εδώ και πιστεύω πως σιγά σιγά θα συνηθίσουν. Δεν σημαίνει ότι θα βλέπουν έξω τις γάτες και θα είανι ήρεμα....απλά σιγά σιγά θα συνηθίσουν σίγουρα αυτό που έχεις εσύ στο σπίτι. Θέλει λίγο χειρισμό και υπομονή. Αν βέβαια δεις ότι με τίποτα δεν συμβιώνουν τότε βλέπεις τι μπορείς να κάνεις.

Εγώ να καταλάβεις έκανα 6 μήνες να φέρω σε επαφή τις δύο γάτες μου...χαμός μες το σπίτι και εκεί που είχα απελπιστεί έγινε το θαύμα....οπότε καταλαβαίνεις πως έχεις δρόμο ακόμα...ίσως πιο σύντομο από το δικό μου αλλά με μικρά βήματα κάθε ημέρα θα τα καταφέρεις! Οταν μπορείς μας βάζεις φωτο να σας θαυμάσουμε!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 16:01, 21-06-16:

Με την θηλυκια μου δεν εχω κανενα προβλημα ειναι πολυ φιλικη και ηρεμη, ουτε την φοβαμαι ιδιαιτερα με το γατακι... Οκ μπορει να βλεπει γατια στον δρομο και να λυσσαει, και μπορει και το μικρο να το ψιλοτραμπουκισει αλλα δεν πιστευω οτι θα δαγκωνε ποτε...Ο αρσενικος ειναι το θεμα... Στην βολτα τον αφηνω να μυριζει αλλα σκυλια ειδικα μικρα σε μεγεθος περιπου σαν αυτον (γιατι στα μεγαλα επιτιθεται σιγουρα), αλλα καποιες φορες που καταλαβαινω οτι μπορει να ορμηξει κτλπ τον τραβαω (λαθος μου το ξερω) για να μην δαγκωσει και με βρισει και ο ιδιοκτητης του αλλου σκυλου και με το δικιο του...
Παντως οταν ειχα βρει την θηλυκια μου στον δρομο και την ειχα φερει κατευθειαν σπιτι, ενω στην αρχη την τραμπουκιζε και της γρυλιζε, πολυ συντομα γινανε φιλαρακια και πλεον ειναι αχωριστοι...Αλλα το θεμα ειναι οτι το σκυλι και να το δαγκωνε δεν θα του εκανε ζημια, ενω το γατακι που ειναι ουτε μισο κιλο, δεν θελω να φανταστω τι μπορει να παθει.. οκ δεν θα το σκοτωσει,αλλα θα εχουμε προβλημα σιγουρα...
Και ο ατιμος εντωμεταξυ ειναι μονο 8 κιλα, αλλα εχει ενα νευρο και τσαμπουκα, αλλο πραγμα!!!
Τεσπα θα διαβασω οσα μου εστειλες και θα ψαξω να βρω και αλλα και ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι και το γατακι το εχω αγαπησει και δεν θα ηθελα να το δωσω αλλου... Εστω να μπορεσουν να συνυπαρχουν στον ιδιο χωρο και ας μην γινουν και αυτοκολητοι δεν πειραζει!
Φωτο ηθελα να βαλω, αλλα δεν ξερω πως... μου βγαζει ενα εικονιδιο για φωτογραφιες αλλα δεν μπορω να το κανω απο εκει... ισως φταιει που μπαινω και απο το κινητο, γιατι μου εχει χαλασει το λαπτοπ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη animalover : 21-06-16 στις 16:13.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:39, 21-06-16:

Φωτο ηθελα να βαλω, αλλα δεν ξερω πως... μου βγαζει ενα εικονιδιο για φωτογραφιες αλλα δεν μπορω να το κανω απο εκει... ισως φταιει που μπαινω και απο το κινητο, γιατι μου εχει χαλασει το λαπτοπ...
Μπορείς να δεις οδηγίες για ανέβασμα φωτο, εδώ

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 21:50, 21-06-16:

Οκ ευχαριστω θα προσπαθησω να ανεβασω και ελπιζω να τα καταφερω!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:27, 22-06-16:

Με την θηλυκια μου δεν εχω κανενα προβλημα ειναι πολυ φιλικη και ηρεμη, ουτε την φοβαμαι ιδιαιτερα με το γατακι... Οκ μπορει να βλεπει γατια στον δρομο και να λυσσαει, και μπορει και το μικρο να το ψιλοτραμπουκισει αλλα δεν πιστευω οτι θα δαγκωνε ποτε...Ο αρσενικος ειναι το θεμα... Στην βολτα τον αφηνω να μυριζει αλλα σκυλια ειδικα μικρα σε μεγεθος περιπου σαν αυτον (γιατι στα μεγαλα επιτιθεται σιγουρα), αλλα καποιες φορες που καταλαβαινω οτι μπορει να ορμηξει κτλπ τον τραβαω (λαθος μου το ξερω) για να μην δαγκωσει και με βρισει και ο ιδιοκτητης του αλλου σκυλου και με το δικιο του...
Παντως οταν ειχα βρει την θηλυκια μου στον δρομο και την ειχα φερει κατευθειαν σπιτι, ενω στην αρχη την τραμπουκιζε και της γρυλιζε, πολυ συντομα γινανε φιλαρακια και πλεον ειναι αχωριστοι...Αλλα το θεμα ειναι οτι το σκυλι και να το δαγκωνε δεν θα του εκανε ζημια, ενω το γατακι που ειναι ουτε μισο κιλο, δεν θελω να φανταστω τι μπορει να παθει.. οκ δεν θα το σκοτωσει,αλλα θα εχουμε προβλημα σιγουρα...
Και ο ατιμος εντωμεταξυ ειναι μονο 8 κιλα, αλλα εχει ενα νευρο και τσαμπουκα, αλλο πραγμα!!!
Τεσπα θα διαβασω οσα μου εστειλες και θα ψαξω να βρω και αλλα και ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι και το γατακι το εχω αγαπησει και δεν θα ηθελα να το δωσω αλλου... Εστω να μπορεσουν να συνυπαρχουν στον ιδιο χωρο και ας μην γινουν και αυτοκολητοι δεν πειραζει!
Καλημέρα!
Λοιπόν η εκπαίδευση πρέπει να ξεκινήσει από το σκύλο σου βασικά. Οταν λοιπόν είστε βόλτα και "φοβάσαι" μήπως δαγκώσει τότε εκεί θα του μάθεις την εντολή "κάτσε". Αντί να τραβάς έτσι απλά και να είσαι λες και παλεύεις, δώσε την εντολή να κάτσει και βοήθησε λίγο ακουμπώντας στο πίσω μέρος του σώματός του για να καταλάβει τι θες να πεις. Στην αρχή να το κάνεις πριν δει κάποιο ερέθισμα - σκύλο - απλά για να συνηθίσει να υπακούει. Δώσε του και μια λιχουδιά για να γίνει πιο εύκολο. Κατά τη διάρκεια της βόλτα σας μόλις δεις σκύλο να πλησιάζει τον δικό σου άρχισε να του μιλάς με ήρεμο τόνο και δώσε του την εντολή να κάτσει - δώσε και λιχουδιά. Σιγά σιγά θα μάθει ότι έτσι είναι αποδεκτό να συμπεριφέρεται.

Εάν σε τραβάει, τότε αν θέλει πχ. να πάει μπροστά εσύ όπως είσαι τον τραβάς και τον στρίβεις προς την αντίθετη κατεύθυνση. Μπροστά θέλει αυτός, τον στρίβεις ακριβώς ανάποδα προς τα πίσω. Θα δεις πως σιγά σιγά με αυτό τον τρόπο θα καταλάβει ότι δεν πρέπει να τραβάει αν θέλει τελικά να φτάσει το στόχο του και να είναι αποδεκτός από εσένα, τον Αρχηγό. Εσύ είσαι ο αρχηγός μην το ξεχνάς. Πρέπει να του το δηλώνεις αποφασιστικά. Αυτό θα γίνει σιγά σιγά και μέσα στην βόλτα με πολύ ωραίο τρόπο θα αρχίσει να επικοινωνεί μαζί σου και να σε καταλαβαίνει.

Με αυτό τον τρόπο θα επικοινωνείτε. Οταν θα γίνει αυτό τότε παράλληλα θα ξεκινήσεις και στο σπίτι τα ίδια. Π.χ. θα τον δένεις και θα χεις αγκαλιά το γατάκι....τότε θα του λες να κάτσει και θα του δίνεις λιχουδιά. Σιγά σιγά κάθε μέρα θα το κάνεις και θα κυλήσουν όλα πιστεύω ομαλά. Επίσης στην αρχή θα κάθεσαι σε κάποια απόσταση....να μην τον δαιμονίζεις....λίγο λίγο όμως όσο βλέπεις ότι έχεις αρχίσει να επικοινωνείς θα πλησιάζεις πιο κοντά. Ολο αυτό όμως πρέπει να γίνει σταδιακά, όχι απότομα, όχι γρήγορα και με τίποτα χωρίς να επιβλέπεις. Ακόμη κι όταν είσαι βέβαιη πως όλα κυλούν ομαλά....Θα περάσει καιρός αλλά μόλις συνηθίσουν την παρουσία του όλα θα πάνε καλά!

Αυτό που θέλω να τονίσω γενικά είναι ότι πρέπει να καταλάβεις πως ΕΣΥ βγάζεις το σκύλο σου βόλτα και όχι εκείνος....θέλει δουλειά αλλά μόλις δέσετε εσείς σαν σχέση όλα θα ακολουθήσουν πολύ εύκολα!!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 10:58, 22-06-16:

Καλημερα!!!
Το κατσε και αυτα τα ξερει, τον ειχα παει και σε εκπαιδευτη τρομαρα του, αλλα το ακουει οποτε και εαν θελει (ενταξει ισως κανω και εγω κατι λαθος, δεν αμφιβαλλω καθολου) !!! Ας πουμε σπιτι καθεται παντα, αλλα στην βολτα μολις δει αλλο σκυλι κλειδωνει, δεν καταλαβαινει τιποτα και γαυγιζει σαν τρελο (με το γαυγισμα εχουμε τεραστιο θεμα, δεν θυμαμαι εαν το ανεφερα σε προηγουμενο μνμ). Ειναι γενικα πολυ καλο σκυλι με τους ανθρωπους κτλπ δεν θελω να τον κανω να φαινεται σαν αιμοβορος, απλα εχει καποια θεματακια συμπεριφορας, για τα οποια φυσικα δεν ευθυνεται ο ιδιος...
Αυτο παντως το αλλαζω κατευθυνση οταν βλεπει πχ αλλο ζωο και τραβαει ειναι πολυ καλη λυση μου το ειχε πει και ο εκπαιδευτης αλλα μου ειχε πει να του βαλω φιμωτρο και εγω δεν ηθελα
Χθες παντως το βραδυ τον εβαλα λιγο στο δωματιο που ειχα το γατακι ολο το απογευμα... τον αφησα μεσα και ημουν και εγω, του εδωσα να μυρισει και τα παιχνιδια του κτλπ... και μετα απο λιγη ωρα εβγαλα το γατι το κρατουσα στην αγκαλια μου και τα σκυλια δεν εκαναν τιποτα... Αλλα ο αρσενικος ειναι τοσο απροβλεπτος που μπορει να το παιζει αδιαφορος, αλλα αμα το αφησω κατω σε δευτερολεπτο μπορει να επιτεθει (μπορει και οχι, αλλα φοβαμαι να το ρισκαρω)...
Παντως γενικα οσα μου ειπες για το σκυλι ειναι πολυ σωστα, και θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω οσο γινεται (ειδικα αυτο με το να αλλαζω κατευθυνση και ας μην εχει φιμωτρο).
Και ελπιζω ολα να πανε καλα!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:20, 22-06-16:

Καλημερα!!!
Το κατσε και αυτα τα ξερει, τον ειχα παει και σε εκπαιδευτη τρομαρα του, αλλα το ακουει οποτε και εαν θελει (ενταξει ισως κανω και εγω κατι λαθος, δεν αμφιβαλλω καθολου) !!! Ας πουμε σπιτι καθεται παντα, αλλα στην βολτα μολις δει αλλο σκυλι κλειδωνει, δεν καταλαβαινει τιποτα και γαυγιζει σαν τρελο (με το γαυγισμα εχουμε τεραστιο θεμα, δεν θυμαμαι εαν το ανεφερα σε προηγουμενο μνμ). Ειναι γενικα πολυ καλο σκυλι με τους ανθρωπους κτλπ δεν θελω να τον κανω να φαινεται σαν αιμοβορος, απλα εχει καποια θεματακια συμπεριφορας, για τα οποια φυσικα δεν ευθυνεται ο ιδιος...
Αυτο παντως το αλλαζω κατευθυνση οταν βλεπει πχ αλλο ζωο και τραβαει ειναι πολυ καλη λυση μου το ειχε πει και ο εκπαιδευτης αλλα μου ειχε πει να του βαλω φιμωτρο και εγω δεν ηθελα
Χθες παντως το βραδυ τον εβαλα λιγο στο δωματιο που ειχα το γατακι ολο το απογευμα... τον αφησα μεσα και ημουν και εγω, του εδωσα να μυρισει και τα παιχνιδια του κτλπ... και μετα απο λιγη ωρα εβγαλα το γατι το κρατουσα στην αγκαλια μου και τα σκυλια δεν εκαναν τιποτα... Αλλα ο αρσενικος ειναι τοσο απροβλεπτος που μπορει να το παιζει αδιαφορος, αλλα αμα το αφησω κατω σε δευτερολεπτο μπορει να επιτεθει (μπορει και οχι, αλλα φοβαμαι να το ρισκαρω)...
Παντως γενικα οσα μου ειπες για το σκυλι ειναι πολυ σωστα, και θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω οσο γινεται (ειδικα αυτο με το να αλλαζω κατευθυνση και ας μην εχει φιμωτρο).
Και ελπιζω ολα να πανε καλα!!!
Λοιπόν από όλα αυτά που λες συμπεραίνω ότι με το σκύλο σου - εσύ κι αυτός δηλαδή - δεν έχετε ξεκαθαρίσει μεταξύ σας ποιος έχει το πάνω χέρι

Θέλει λίγο δουλίτσα και αυτή γίνεται με αυτό που σου είπα πιο πάνω. Οταν λες κάτσε - περιμένεις να κάτσει - όχι όποτε θέλει αυτός αλλά όποτε πεις ΕΣΥ = αρχηγός. Οταν αυτό το δουλέψεις καλά και όπως σου είπα, κάτσε (βοηθάς αν χρειαστεί) σε ανύποπτο χρόνο όταν έχει μπροστά του το "θέμα" τότε δεν ακούει τίποτε... λοιπόν λες κάτσε - κάθεται - λιχουδιά και σταδιακά μόνον έπαινος! αυτό χτίζει τη σχέση σας. Ξεκαθαρίζει το τοπίο. Αρχηγός δεν σημαίνει ότι εσύ θα τον βασανίζεις προς Θεού. Εννοώ ότι εκείνος θα μπορεί και θα ξέρει πως μπορεί να βασιστεί επάνω σου όταν χρειαστεί. Είσαι το Α της ζωής του και έτσι πρέπει να είσαι για να λειτουργεί η σχέση σας.
Στη συνέχεια όταν δεις ότι αυτό γίνεται δηλ. κάτσε, έλα, πάμε, κλπ. τότε προχωράς στο επόμενο στάδιο....τον αφήνεις να έρχεται σε επαφή με τα άλλα σκυλιά αφού όμως τον βάλεις να κάτσει. Σιγά σιγά θα μάθει θα το κάνει αυτόματα. Ετσι θα ελαχιστοποιείς τις περιπτώσεις να φαγωθεί με κάποιον άλλον σκύλο. Πάντα βεβαίως θα έχεις το νου σου...δεν συμπεριφέρονται όλα καλά τα σκυλιά....
Το ίδιο θα κάνεις και στο σπίτι...θα βρεις χρόνο - όχι πολύ - να παίζεται π.χ. μπάλα μαζί. Χωρίς περισπασμούς....εσύ και εκείνος...πετάς μπαλάκι, φέρνει μπαλάκι, επιβραβεύεις. Ολα αυτά τα καθημερινά θα σας βοηθήσουν πολύ.
Και παράλληλα βεβαίως εξελίσεις και τη σχέση των τριών σας...εσένα του σκύλου και του γατιού.... σιγά σιγά θα πάνε όλα μια χαρά.
Ολα αυτά στα λέω γιατί πρέπει να τον ελέγχεις πάντα. Ειδικότερα άμα είναι κυριαρχικός.
Αυτό με την κατεύθυνση το κάνουμε απότομα. Χωρίς να τον ξεμασκουλιάζεις ούτε να φωνάζεις ούτε να υστεριάζεις. Τραβάει; γυρνάς το λουρί και πας προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτό τον αποδιοργανώνει....οπότε θα αναγκαστεί να συγκροτηθεί και να ακολουθήσει τον αρχηγό, εσένα δηλαδή.
Φίμωτρο δεν βλέπω γιατί πρέπει να βάλεις εκτός κι αν ο σκύλος είναι επικίνδυνος. Είναι τόσο απλό να το δουλέψεις μαζί του. Μόλις ξεκινήσεις θα δεις ότι όλα θα σε οδηγούν χωρίς να το καταλάβεις!
Μόνα τους με το γατί μην τα αφήσεις...είναι κρίμα να το δαγκώσουν θα είναι μοιραίο....δούλεψέ το και είμαι βέβαιη ότι όλα θα πάνε καλά!
Οτι θέλεις και μπορώ να βοηθήσω εδώ - ειδικά για τα σκυλιά - για τα γατούδια έχουμε πολλούς εδώ που γνωρίζουν πολλά περισσότερα!!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 13:33, 22-06-16:

Σιγουρα για τη σχεση μας εγω φταιω, το ξερω μου το ειπε και ο εκπαιδευτης και ολοι... Ας πουμε με τον φιλο μου ειναι παναγια, οποτε τον βγαζουμε μαζι μπορει να παει να γαυγισει κτλπ, αλλα με ενα βλεμμα του η μια φωνη, σταματει επιτοπου... Επισης οταν τον πηγα για εκπαιδευση του εμαθε πρωτα καποιες βασικες εντολες και μετα ο εκπαιδευτης τον εφερε σε επαφη με τον σκυλο του αλλα και αλλα σκυλια και σε πληροφορω πως ηταν πολυ ησυχος σε σημειο που ο ανθρωπος δεν με πιστευε οταν του ειπα πως κανει οταν βλεπει αλλα σκυλια! Με εμενα σιγουρα βρισκει και κανει τα τρελα του και το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι οτι του μεταδιδω το αγχος μου στην βολτα... Απλα οταν τον πηρα απο την φιλοζωικη ημουν και πιο μικρη, τελειως απειρη με σκυλια και τον λυπομασταν τοσο πολυ (επειδη μας ειχαν πει οτι ειχε κακοποιηθει απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες του) που πεσαμε ολοι πανω του και τον καναμε λιγο κακομαθημενο! Σε καμια περιπτωση δεν φταιει το σκυλι αλλα εγω και αναγνωριζω τα λαθη μου στην εκπαιδευση του...μακαρι να μπορεσω να τα αλλαξω και να τα διορθωσω, βασικα πρωτα διορθωνοντας εμενα την ιδια και μετα το σκυλι...
Οσο για το φιμωτρο, μπερδευτηκα πνιχτη μου ειχε πει να βαλω αλλα δεν ηθελα τον λυπομουν...
Εγω τρεμω τη στιγμη οταν ερθει, (γιατι αμα κρατησω το γατι καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα γινει και αυτο) που θα αφησω το γατι και το σκυλο ελευθερα... Απο το αγχος μου θα το καταλαβει και θα το δαγκωσει... Πρεπει συνεπως να ηρεμησω, αυτο ειναι το πιο βασικο...
Ευχαριστω και παλι για ολα θα προσπαθησω να ξεκινησω με το κατσε εξω και να γυρναω απο την αντιθετη οταν βλεπει αλλα σκυλια, η τραβαει στην βολτα... και πιστευω ολα θα πανε καλα...!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:18, 22-06-16:

Σιγουρα για τη σχεση μας εγω φταιω, το ξερω μου το ειπε και ο εκπαιδευτης και ολοι... Ας πουμε με τον φιλο μου ειναι παναγια, οποτε τον βγαζουμε μαζι μπορει να παει να γαυγισει κτλπ, αλλα με ενα βλεμμα του η μια φωνη, σταματει επιτοπου... Επισης οταν τον πηγα για εκπαιδευση του εμαθε πρωτα καποιες βασικες εντολες και μετα ο εκπαιδευτης τον εφερε σε επαφη με τον σκυλο του αλλα και αλλα σκυλια και σε πληροφορω πως ηταν πολυ ησυχος σε σημειο που ο ανθρωπος δεν με πιστευε οταν του ειπα πως κανει οταν βλεπει αλλα σκυλια! Με εμενα σιγουρα βρισκει και κανει τα τρελα του και το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι οτι του μεταδιδω το αγχος μου στην βολτα... Απλα οταν τον πηρα απο την φιλοζωικη ημουν και πιο μικρη, τελειως απειρη με σκυλια και τον λυπομασταν τοσο πολυ (επειδη μας ειχαν πει οτι ειχε κακοποιηθει απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες του) που πεσαμε ολοι πανω του και τον καναμε λιγο κακομαθημενο! Σε καμια περιπτωση δεν φταιει το σκυλι αλλα εγω και αναγνωριζω τα λαθη μου στην εκπαιδευση του...μακαρι να μπορεσω να τα αλλαξω και να τα διορθωσω, βασικα πρωτα διορθωνοντας εμενα την ιδια και μετα το σκυλι...
Οσο για το φιμωτρο, μπερδευτηκα πνιχτη μου ειχε πει να βαλω αλλα δεν ηθελα τον λυπομουν...
Εγω τρεμω τη στιγμη οταν ερθει, (γιατι αμα κρατησω το γατι καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα γινει και αυτο) που θα αφησω το γατι και το σκυλο ελευθερα... Απο το αγχος μου θα το καταλαβει και θα το δαγκωσει... Πρεπει συνεπως να ηρεμησω, αυτο ειναι το πιο βασικο...
Ευχαριστω και παλι για ολα θα προσπαθησω να ξεκινησω με το κατσε εξω και να γυρναω απο την αντιθετη οταν βλεπει αλλα σκυλια, η τραβαει στην βολτα... και πιστευω ολα θα πανε καλα...!
Καταρχήν μην βαράς τόσο τον εαυτό σου εγώ πιστεύω ότι η αγάπη και η διάθεση όλα τα διορθώνουν. Ο σκύλος σου είναι πολύ τυχερός που σε βρήκε και που τον έχεις και τον αγαπάς! το έχουν πολύ ανάγκη. Αλλά απλά θα ήθελα να διαχωρίσεις την κακοποίηση από το πρόγραμμα.
Δεν χρειάζονται φωνές, ούτε βία, με τίποτα....απλά να τον νοιώσεις και να τον κάνεις να σε ΔΕΙ. Τίποτα περισσότερο δεν χρειάζεται. Δεν είναι εύκολο για όλους να επιβληθούν. Αλλά αυτά που σου προτείνω θα τα κάνεις μέσω παιχνιδιού, οπότε όλη η εκπαίδευση θα γίνει χωρίς να το καταλάβει κανείς, ούτε εσύ ούτε εκείνος και θα έχετε ένα σούπερ αποτέλεσμα.
Με τον πνίχτη δεν συμφωνώ καθόλου και πολύ καλά έκανες και δεν του έβαλες. Απαράδεκτο μέσο εκπαίδευσης ενώ μπορείς να ασχοληθείς και να καταφέρεις πολύ περισσότερα.
Δεν θα τον γυρνάς ανάποδα σε άλλη κατεύθυνση όταν βλέπει σκυλιά, ΑΛΛΑ μόνο όταν δεν σε ακούει και τραβάει για να πάει προς τα εκεί.
Το χει πολύ ανάγκη μωρέ, θέλει να μυρίσει, να γνωρίσει κι άλλα ζώα και είναι κρίμα να μην έρχεται σε επαφή. Απλά να έχεις το νου σου γιατί πολλές φορές μπορεί να πιστέψεις ότι φταίει ο δικός σου και να τον δαγκώσει ένας άλλος πιο μουλωχτός σε συμπεριφορά σκύλος....θα το καταλαβαίνεις σιγά σιγά...έχουν ίδια φάτσα με τον ιδιοκτήτη τους οπότε θα στρίβετε δια του αρραβώνος!!
Μια χαρά θα τα πας είμαι βέβαιη! προσπάθησε να παίζεις μαζί του και να χρησιμοποιείς λεξούλες απλές και κοφτές για να του πεις τι θέλεις. Π.χ. να φέρει το μπαλάκι με το "έλα" - λιχουδίτσα, να του πετάς το μπαλάκι και να στο φέρνει - λιχουδίτσα, να μπαίνεις στο σπίτι και πριν τον χαιδέψεις να του λες να κάτσει και μετά να τον χαιδεύεις, να του βάζεις το φαγητό και να του λες να κάτσει και αφού του πεις π.χ. οκ ή τρώγε κάτι απλό τέλος πάντων να τρώει....να μην χυμάει κατάλαβες;;; όλα αυτά τα απλά και καθημερινά θα δεις πως θα αλλάξουν τη σχέση σας πριν το καταλάβεις!!
Και με το γατάκι να έχεις το νου σου...λίγο λίγο να γνωρίζονται, αλλαγή μυρωδιών, χάιδεμα με το ίδιο χέρι που χαιδεύεις το ένα και το άλλο, να μένει η μυρωδιά...τέτοια πραγματάκια και θα γίνουν κολλητοί!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 15:32, 22-06-16:

Τα εκανα ολα αυτα με το κατσε και το φαγητο του κτλπ, αλλα για καποιο λογο τα σταματησα μετα... Βασικα οταν ειδα πως εξακολουθει να συμπεριφερεται το ιδιο στην βολτα νευριασα και ειπα δεν ξαναααχολουμαι (μεγα λαθος το ξερω!)
Τωρα ομως θα το ξαναβαλω στο προγραμμα και πιστευω θα τα ακολουθησει πολυ ευκολα αφου ειναι πραγματα που εχει ξαναδει - ξανακανει...
Παντως το προγραμμα για ενα σκυλι ειναι σπουδαιο πραγμα και ζηλευω και οσους εχουν πολυ καλα εκπαιδευμενα τα σκυλια τους... Εγω απλα δεν το εχω πολυ με την επιβολη, αλλα σιγα σιγα πρεπει να το αποκτησω αν θελω να εχω μια ισορροπημενη σχεση με τα σκυλια μου και ειδικα με αυτον τον μουργο...
Παντως ειναι φοβερο το οτι η θηλυκια μου δεν εχει υιοθετησει καμια κακη συμπεριφορα του αλλου (εκτος απο τα γαυγισμα στις γατες αλλα πιστευω αυτο το ειχε εμφυτο).
Πιστευα οτι θα την "χαλουσε" αλλα ευτυχως σταθηκαμε τυχεροι με αυτην, χωρις εκπαιδευση ουτε τιποτα... Αλλιως ειναι τα σκυλια που εχουν μεγαλωσει στον δρομο...
Οσο για το γατακι, θα πω στον φιλο μου να ειναι εδω οταν ερθει η στιγμη να ειναι και τα δυο ελευθερα, που τον ακουει και δεν νομιζω μπροστα του να κανει ευκολα κινηση να επιτεθει... Αλλα μεχρι τοτε φυσικα και θα προσπαθησω να τα κανω ολα οσα μου ειπες γιατι ακουγονται πολυ χρησιμα, ειλικρινα!
Παντως λεω λεω για το σκυλι αλλα και ο γατουλης χθες μολις τον ειδε "φουσκωσε" αρχισε τα χχχχχ και ηταν ετοιμο για επιθεση! Απο αλλου το περιμενω, απο αλλου θα μου ερθει στο τελος!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους