Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,295 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμετός!

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:37, 07-05-12:

ειναι πολυ ανησιχητικο που η γατα μου κανει εμετο συχνα;
εε?? ειναι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 07-05-12 στις 17:06. Αιτία: Προσθήκη τίτλου στο μήνυμα για λόγους πληρότητας του
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:58, 07-05-12:

Σίγουρα πρέπει να την δει κτηνίατρος Μαρία μου, για να εξακριβώσει τα αίτια των συχνών εμετών και να του δώσει την κατάλληλη αγωγή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:58, 07-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από sweetymt
ειναι πολυ ανησιχητικο που η γατα μου κανει εμετο συχνα;
εε?? ειναι??
αν είναι ευδιάθετη, δεν είναι και πολύ ανησυχητικό, αλλά μπορει στο μέλλον να παρουσιαστούν προβλήματα. Ο γάτος μου είχε πρόβλημα με χρόνιους εμετούς και τριχόμπαλες λόγω διατροφής.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 20:17, 07-05-12:

Θα συμφωνήσω με τη Ceres, παίζει μεγάλο ρόλο η διατροφή και όσον αφορά τα κακά τους και τον εμετό..Αλλά παίζει ρόλο και το πόσο γρήγορα τρώει..αν είναι πολύ λαίμαργη και τρώει το φαγητό της μέσα σε 5 δευτερόλεπτα λογικό να κάνει εμετό!
Πηγαίνετε μια βόλτα από τον κτηνίατρο να τον ρωτήσετε...Και αν πει ότι δεν είναι τίποτα και η γατούλα δεν είναι στη φάση που περιέγραψα (άδειο το μπολ σε χρόνο ντε τε), θα πρότεινα να αλλάξεις τη τροφή που παίρνεις..Πειραματίσου και θα βρεις την κατάλληλη που σας ταιριάζει!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 13:17, 03-06-12:

Πριν από περίπου ένα μήνα βρίσκαμε μερικές φορές στο σαλόνι κάτι σαν νερό και δίπλα ένα καφέ πραγματάκι που έμοιαζε με μικρό κακάκι. Πριν από μερικές ημέρες η γατούλα μας κοιμόταν συνέχεια και δεν έτρωγε καθόλου. Υποθέσαμε πως ήταν κάποια τριχόμπαλα γιατί μετα από 3 μέρες περίπου που άρχιζε να τρώει έκανε κακάκια και έγινε καλά. Λίγο πριν την ώρα που τρώγαμε (μάλλον) άφησε στο σαλόνι πάλι αυτό το καφέ πραγματάκι με το νερό και είναι πάλι λίγο αδιάθετη. Τι μπορεί να έχει? Μήπως είναι κάτι ψυχολογικό γιατί μετακομίζουμε και η ρουτίνα της έχει αλλάζει λίγο...

Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 13:43, 03-06-12:

εαν δεν ειναι εμετος απο τριχομπαλα η απο χορταρι θα πρότεινα να πας στον κτηνιατρο ....πολλα μπορει να ειναι απο εσωτερικα παρασιτα μεχρι ενα φυτο απο μια γλαστρα που δεν πρεπει να φαει.... σιγουρα δεν μου αρεσει αυτο το καφε πραγματακι..... κλεισε ραντεβου και ρωτα τον κτηνιατρο εαν ξανακανει εμετο μηπωε πρεπει να του το πας.... μπορει να χρειαζετε και μια ακτινογραφια σε περιπτωση που ειχε καταπιει κατι που δεν πρεπει...
Η απλα μπορει να ειναι τριχομπαλες..... για τον φοβο ομως των ιουδαιων κτηνιατρο.....και αν εχεις λεφτα για εξετασεις ρωτα ποσο εχουν και πες του τι χρειαζετε ωστε να εισαι σιγουση οτι ολα ειναι καλα....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:35, 03-06-12:

Καλησπερα.Για τις τριχομπαλες παιρνει κατι;;Παστα..ή χορταρακι;

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:55, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπερα.Για τις τριχομπαλες παιρνει κατι;;Παστα..ή χορταρακι;
χορταρακι!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:47, 03-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Coolcat
Πριν από περίπου ένα μήνα βρίσκαμε μερικές φορές στο σαλόνι κάτι σαν νερό και δίπλα ένα καφέ πραγματάκι που έμοιαζε με μικρό κακάκι. Πριν από μερικές ημέρες η γατούλα μας κοιμόταν συνέχεια και δεν έτρωγε καθόλου. Υποθέσαμε πως ήταν κάποια τριχόμπαλα γιατί μετα από 3 μέρες περίπου που άρχιζε να τρώει έκανε κακάκια και έγινε καλά. Λίγο πριν την ώρα που τρώγαμε (μάλλον) άφησε στο σαλόνι πάλι αυτό το καφέ πραγματάκι με το νερό και είναι πάλι λίγο αδιάθετη. Τι μπορεί να έχει? Μήπως είναι κάτι ψυχολογικό γιατί μετακομίζουμε και η ρουτίνα της έχει αλλάζει λίγο...
βασικά με προβληματίζει που είναι αδιάθετη μετά τον εμετό. Συνήθως όταν ταλαιπωρούνται από τριχόμπαλες, δεν τρώνε (ή τρώνε ελάχιστο) πριν κάνουν εμετό την τριχόμπαλα. Όταν την βγάλουν τρώνε κανονικά. Επίσης όταν έχουν τριχόμπαλα και δεν τρώνε, παραμένουν ευδιάθετα (τουλάχιστον ο δικός μου δεν έδειχνε αδιαθεσία) και έχουν όρεξη για φαγητό αλλά όταν πλησιάζουν το πιάτο, το μυρίζουν και απομακρύνονται. Στη θέση σου αν συνεχιζόταν αυτό, θα την πήγαινα στον κτηνίατρο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niamania
H niamania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 12:02, 05-06-12:

ο γατουλης μου ειναι 5 μηνων και πριν απο 10 μερες εκανε ενα γκουχ γκουχ εβγαλε ενα καφε πραγμα και μετα το ξαναεφαγε! (ιου) υπεθεσα επειδη μου εριξε κατω την τροφη οτι εφαγε μεχρι που εσκασε.. το θεμα ειναι πως σε ιδιο περιστατικο που ετυχε ενω απουσιαζα παρουσια της αδερφης μου μολις τον ειδε να αρχιζει τα γκουχ γκουχ τον επιασε τον εβαλε να πιει νερο και ηρεμησε! εγω φωναξα να μην το ξανακανει γιατι ανησυχω οτι θα τον πνιξει .... εχω δικιο η απλα ανησυχω πολυ????

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:12, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από niamania
ο γατουλης μου ειναι 5 μηνων και πριν απο 10 μερες εκανε ενα γκουχ γκουχ εβγαλε ενα καφε πραγμα και μετα το ξαναεφαγε! (ιου) υπεθεσα επειδη μου εριξε κατω την τροφη οτι εφαγε μεχρι που εσκασε.. το θεμα ειναι πως σε ιδιο περιστατικο που ετυχε ενω απουσιαζα παρουσια της αδερφης μου μολις τον ειδε να αρχιζει τα γκουχ γκουχ τον επιασε τον εβαλε να πιει νερο και ηρεμησε! εγω φωναξα να μην το ξανακανει γιατι ανησυχω οτι θα τον πνιξει .... εχω δικιο η απλα ανησυχω πολυ????
δεν ξερω ακριβως την περιπτωση! αλλα νομιζω πως καλα εκανες! η αδελφη σου ειναι μικρη? δεν ανησυχεις πολυ αγαπας τον γατουλη σου και δεν θες να παθει κακο! ε αυτο δεν ειναι κακο! παντως νομιζω πως ισως ειναι καλο να τον δει ο/η κτηνιατρος του! να σε ρωτησω για τριχομπαλες περνει κατι???

Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 12:29, 05-06-12:

ενα χρονο μικροτερη μου ειναι στα 22.. απλα μαλλον εχει δικη της λογικη του παραλογου!!!! υπαρχει κινδυνος πνιγμου αν του το ξανακανει? οχι δεν μας εδωσε κατι ο κτηνιατρος απλα μας ειπε πως μεγαλωνοντας θα μας κανει καποιες ρουκετες δωρο... μαλλον ο εμετος τοτε ηρθε επειδη εφαγε μεχρι που εσκασε!!!! απο τοτε που εκανε εκεινες τις 2 φορες δεν εχει ξανακανει....

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 14:14, 05-06-12:

Αυτές οι "ρουκέτες" που έλεγε ο κτηνίατρος είναι ακριβώς αυτό που κάνει η γατούλα σου: μπορεί να κάνει εμετό για να βγάλει τριχόμπαλες! ή μπορεί απλά να παράφαγε όπως λες. Μην τον μαλώνετε όταν πάει να κάνει εμετό, απλά προσέχετε να μην τον τρώει μετά () και μην τον πηγαίνετε να πιεί νερό για να μην κάνει, είναι επικίνδυνο, αν εσύ πας να κάνεις εμετό και σε βάλει κάποιος να πιείς νερό για να μην κάνεις δεν υπάρχει κίνδυνος να πνιγείς; Αν συνεχιστούν οι εμετοί ρωτήστε τον κτηνίατρο..

Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 14:31, 05-06-12:

αυτες τις 2 φορες εκανε απο τοτε δεν ξαναειχαμε θεμα!!!! ειδα τον εκανε και μαλιστα στο δωματιο μου λεω μπλιαχ αλλα οκ.... οταν ειδα οτι το φαγε εχασα πασα ιδεα!!!! αυτο με το νερο το φανταζομουν κι εγω αλλα... που να φανταστω τη λογικη της ξανθιας αδερφης μου???? οπως και να χει ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

H flora.m123 έγραψε στις 14:51, 05-06-12:

Τίποτα καλέ, απλά πες της να μην το ξανακάνει! Ας τον αφήσει να κάνει εμετό και μετά να τον πάρει παραπέρα για να το καθαρίσει αμέσως.

Παράθεση

AlexiaVgd (Αλεξία!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexiaVgd
H Αλεξία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H AlexiaVgd <3 έγραψε στις 10:38, 15-06-12:

Καλημέρα σε όλους!! Πριν από λίγες ημέρες βρήκα στον κήπο μου 3 νεογέννητα γατάκια! Δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά χτές τα 2 μου γατάκια έκαναν κάτι σαν εμετό.....(πράσινο με κάτι κομματάκια μέσα) Συγνώμη για την ανάλυση αλλά χρειάζομαι επιγόντος βοήθεια!!!! Διάβασα ότι μπορεί να είναι από σκουλικάκια που κατάπιαν ενώ έπιναν γάλα από την μητέρα τους! Όμως η μητέρα τους τα παράτησε μόλις τα γέννησε.. Μπορείτε να με βοηθήσετε ;;;;;

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:10, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από AlexiaVgd
Καλημέρα σε όλους!! Πριν από λίγες ημέρες βρήκα στον κήπο μου 3 νεογέννητα γατάκια! Δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά χτές τα 2 μου γατάκια έκαναν κάτι σαν εμετό.....(πράσινο με κάτι κομματάκια μέσα) Συγνώμη για την ανάλυση αλλά χρειάζομαι επιγόντος βοήθεια!!!! Διάβασα ότι μπορεί να είναι από σκουλικάκια που κατάπιαν ενώ έπιναν γάλα από την μητέρα τους! Όμως η μητέρα τους τα παράτησε μόλις τα γέννησε.. Μπορείτε να με βοηθήσετε ;;;;;
γεια σου! για να μην εχεις επιπλοκες διοτι ειναι και παρα πολυ μικρα ακομα το καλυτερο ειναι να τα δει ενας κτηνιατρος

Παράθεση

AlexiaVgd (Αλεξία!)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AlexiaVgd
H Αλεξία! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H AlexiaVgd <3 έγραψε στις 13:07, 15-06-12:

Eυχαριστώ πολύ!! Ας ελπίσουμε ότι ήταν μια ατυχία και δεν θα ξαναγίνει!....

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 14:44, 08-10-12:

Καλησπέρα! Φροντίζουμε ένα αδεσποτάκι που ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Σε συννενόηση με γιατρό του δίνουμε flagyl γιατί έχει διάρροια και αναπνευστικό. Εχθές ήταν πολύ καλύτερα, ζητούσε χάδια και έφαγε με όρεξη (ενώ πριν μετά βίας σήκωνε κεφάλι).
Τώρα που πήγα να του δώσω να φάει λιγάκι, μόλις το μύρισε έκανε έναν κίτρινο αφρώδη εμετό, μια πολύ μικρή ποσότητα.
Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό;
Ρωτάω γιατί βρίσκομαι σε αγωνία μέχρι να βρω τη φίλη μου να τον πάμε στο γιατρό.

Παράθεση

TerAs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TerAs
. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O TerAs έγραψε στις 12:07, 09-01-13:

Καλημέρα

Η γάτα μου απο μικρή το είχε συνήθειο να κάνει εμετούς. Τον τελευταίο καιρό οι εμετοί έχουν αυξηθεί, είναι και 15 χρονών. Τις έδινα μέχρι τώρα μαγειρεμένο φαγητό αλλά τώρα έχει δυσκολέψει στο φαγητό. Έχει αδυνατίσει πολύ. Τις πήρα ξηρή τροφή. Τα γαριδάκια που τις δίνω πολλές φορές τα καταπίνει αμάσητα και τελικά ακόμα και την επόμενη μέρα μπορεί να τα βγάλει αν ξαναφάει. Δεν ξέρω αν φταίει ότι μέχρι τώρα έτρωγε μια φορά την μέρα, αλλά γενικά πλεον δεν τελειωνει το πιάτο της αλλα το αφήνει για πιο μετα και γενικά για να φάει μερικές φορές θέλει χάδια. Έχει αλλάξει συνήθειες ... πχ ειναι πιο νευρική.
Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιο σκεύασμα που θα βοηθήσει το στομάχι της όσον αφορά την πέπψη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:45, 11-02-13:

Καλησπέρα
Τα μηνύματα που αφορούν στη γατούλα της Neila που απέβαλε ενδοπαράσιτα, μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catman11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman11
Ο catman11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O catman11 έγραψε στις 10:37, 03-03-13:

Ο γατούλης μου ηλικίας περίπου 1,5 ετών μέσα σε ένα 24ωρο έχει κάνει δύο εμετούς και πριν από λίγο ετοιμαζόταν για τρίτο αλλά δεν τον έβγαλε. Εδώ και 2 μέρες τον έχουμε μέσα και ανησυχούμε πολύ για την κατάστασή του γιατί είναι η πρώτη φορά που το κάνει αυτό. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Να τον αφήσω λίγο έξω μπας και πάρει λίγο αέρα;;; 'Η θα γίνει χειρότερα;; Επίσης το γατί δεν μπορεί να περπατήσει πολύ και δεν κάνει ζωηράδες όπως έκανε και παλιά. Παλιά (πριν μια εβδομάδα, τόσο παλιά :Ρ) μόλις έβλεπε το σακουλάκι της υγρής τροφής του, πηδούσε στον αέρα να το πιάσει. Τώρα δεν αντιδρά ΚΑ - ΘΟ - ΛΟΥ. Ούτε που τον νοιάζει. Είναι εξουθενωμένος. Δεν ξέρω τι να κάνω. Όλα έγιναν πολύ ξαφνικά. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:04, 03-03-13:

Φοβαμαι πως μονο κτηνιατρος μπορει να πει τι συμβαινει με τον γατουλη σου, θα ελεγα να τον πας και μια δεν τρωει οσο πιο γρηγορα μπορεις.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:08, 03-03-13:

Catman11 καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου. Ο γατούλης σου έχει διάφορα συμπτώματα που υποδεικνύουν ότι δεν αισθάνεται καλά. Αν τα αγνοήσετε δεν θα γίνει καλά. Ούτε αν τον αφήσετε έξω να πάρει αέρα. Όπως όταν εμείς αρρωστούμε μόνο ένας γιατρός μπορεί να κάνει διάγνωση και θεραπεία αφού μας εξετάσει, το ίδιο συμβαίνει και με τα ζωάκια.. και ξέρεις κάτι; Είναι χειρότερο με τα ζωάκια.. γιατί αν κάποιες φορές μ' εμάς τους ανθρώπους μπορούμε να μαντέψουμε τι συμβαίνει και πως να το αντιμετωπίσουμε, με τα ζώα δεν λειτουργεί έτσι.. είναι διαφορετικά από εμάς.
Μην χάσεις άλλο χρόνο. Κλείσε το συντομότερο δυνατόν ραντεβού στον κτηνίατρο!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aisha vasiliki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aisha vasiliki
H aisha vasiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H aisha vasiliki έγραψε στις 15:42, 27-03-13:

Καλησπέρα σε όλους τους φιλόζωους! Έχω 10 γατούλες στον κήπο μου αδέσποτες που φροντίζω εμβολιάζω και έχω στειρώσει.. Στο σπίτι έχω άλλες 2 γιατί η μια είναι με τρία ποδαράκια και η άλλη μόλις πέρσι τη βρήκα χτυπημένη και τις έβαλα λάμες και στα 2 πόδια, τώρα χαίρει άκρας υγείας..
Ο λόγος που ξεκινώ αυτή την κουνετά είναι ότι η γατούλα μου με τα 3 πόδια (6 ετών τώρα) ενώ ήταν μια χαρά πριν 2 εβδομάδες άρχισε να κάνει που και που εμετούς μαζί με τριχόμπαλες γι' αυτο και δεν ανησύχησα τόσο πολύ, μετά από 4 μέρες της έδωσα defurrum για τυχόν τριχομπαλες στον οισοφάγο, αλλα οι εμετοί συνέχισαν και σταμάτησε να τρώει και να πίνει νερό..Προσπάθησα να της δώσω σιρόπι epadoren για τους εμετούς και το στομαχι αλλα το έκανε κι αυτό εμετό.. Την άλλη μέρα την πήγα σε κλινική της έκανα 3 ακτινογραφίες δεν έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο και μετά με συμβούλεψαν να της κάνω γαστροσκόπηση και οισοφαγοσκόπηση μήπως έχει καταπιεί κάτι, αλλα και εκεί δεν της βρήκαν τίποτα όλα ήταν καθαρά.. Της κάναμε γενική αίματος για να δούμε τα λευκα της κι εκεί πάλι φυσιολογικά... Εχθές τη έκαναν υπέρηχο άνω και κάτω κοιλιας αλλα κι εκεί βρήκαν απλά ότι έχει ένα μικρο σχετικα ήπαρ,αλλα όχι τίποτα το φοβερό. Όλες αυτές τις μέρες φυσικά της βάζουμε ορο και με ένεση αντιεμετικά, αλλα και πάλι δεν έχει σταματήσει τους εμετούς, μόλις μυρίσει το φαγητό η το νερό αμέσως κάνει εμετό.. Σήμερα της έκαναν κι άλλες βιοχημικές εξετάσεις για το ήπαρ και την κοίμισαν για να της βγάλουν κάποια κόπρανα από το έντερο που είδαν αφού δεν έχει πάει τουαλέτα όλες αυτές τις μέρες μήπως τοίχων είναι δυσκοίλια... SOS!!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.... το θέμα είναι ότι το γατάκι μου λιώνει σιγά σιγά και κανεις δεν ξέρει από τι είναι..Η εικόνα της κλινικά μου λένε ότι είναι καλά, ούτε έχει καταπέσει ιδιαιτερα και ζητάει φαγητό αλλα δεν μπορεί να το φάει γιατί έχει ναυτία και μετά εμετό... Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει??????????????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 27-03-13 στις 16:05. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:30, 27-03-13:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι κτηνιατροι που την ειδαν δεν σκεφτηκαν την πιθανοτητα να εχει καποια γαστριτιδα, δεν θα φαινοταν τιποτα στις εξετασεις ετσι κι αλλιως, για γαστρεντεριτιδα το αποκλειω γιατι θα ειχε υψηλα λευκα και θα το ειχαν δει. Υστερα απο ολες αυτες τις εξετασεις δεν μπορουν να αποφανθουν τι συμβαινει με τη γατουλα;
Ποσς μερες ηταν που δεν ειχε κανει κακακια, μηπως ειχε κοκιδια; Συνηθως το γατακι σταματαει να τρωει και μονο οταν αδειασει ο εντερικος σωληνας ξαναρχιζει το γατι να τρωει.
Μηπως να πηγαινες και σε κανεναν αλλον κτηνιατρο;

Παράθεση

aisha vasiliki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aisha vasiliki
H aisha vasiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H aisha vasiliki έγραψε στις 23:57, 27-03-13:

Πηγα σε μεγαλο νοσοκομειο που ηταν το μονο πο ειχε τον εξοπλισμο για την γαστροσκοπηση και την οισοφαγοσκοπηση και ημερα κυριακη.. Η γιατρος της γατουλας μου δεν ειχε αυτον τον εξοπλισμο.. και μου ειπαν επισης οτι στην γαστροσκοπηση θα φαινοταν η γαστριτιδα ετσι μου το απεκλεισαν αυτο σαν αιτια... Στον υπερηχο βρηκαν πολυ μικρο το συκωτι της και μου ειπαν να κανω περαιτερω ελεγχο.. βεβαια σημερα οι εξετασεις αυτες βγηκαν σχετικα καλες.. παντως η γατα θελει να φαει...φαινεται οτι πειναει αλλα και μονο που μοιριζει το νρεο κανει εμετο...δεν ξερω πια τι αλλο να κανω!!!

Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niaoula
H niaoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H niaoula έγραψε στις 21:46, 11-05-13:

καλησπερα κι απο μενα! ο γατος μου απο χθες το βραδυ κανει εμετο συνεχεια ,δεν εχει καθολου ορεξη για χαδακια κτλ,δεν πινει ΟΥΤΕ νερο.. γενικα τρωει ξηρα τροφη για στρειρωμενες ,οπως και ειναι, και διαφορα αλλα απο μας μικροτσιμπηματα.ποτε δεν ειχε ιδιαιτερο θεμα ουτε τον ειχε πειραξει τιποτα.δεν του δωσαμε και τπτ αδυνηθιστο η πολυ λιπαρο για να τον πειραξει. πηρα τον κτηνιατρο το πρωι και μου ειπε πως μαλλον ειναι γαστριτιδα,να του εχω μονο νερο.ο εμετος του ειναι κιτρινος,σαν σαλια...,σορρυ που το αναφερω ετσι αλλα δεν υπηρχε αλλος τροπος.δεν βγαζει φαγητο για να πω οτι του δωσαμε κατι και τον πειραξε. αυτο απο τι τον προκαλεσε?πως περναει και γενικα τι να κανω? το καημενο δεν μου πινει ουτε νερακι!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 21:51, 11-05-13:

Υπάρχει πιθανότητα είτε να έχει δυσανεξία στην τροφή του (συμβαίνει καμιά φορά ακόμη και μετά παό μακροχρόνια χρήση αποκλειστικά μίας τροφής), είτε να έφαγε κάτι που να τον πείραξε και δεν το καταλάβατε... Ας ελπίσουμε πως είναι διατροφικό το πρόβλημα! Θα πρότεινα να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού, αν χρειαστεί να του δώσετε ειδική κλινική τροφή για το γαστρεντερικό (έχουν οι περισσότερες μάρκες) και να τον πάτε στον κτηνίατρο να τον δει...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:57, 11-05-13:

Η γαστριτιδα προκαλειται ειτε απο καποια τροφη χαλασμενη, ή ακαταλληλη ειτε απο καποιο μικροβιο. Ο γιατρος δεν σας εδωσε καμμια αντιβιωση και καποιο βοηθητικο φαρμακο για το στομαχακι του; Συνηθως δεν περναει ευκολα απο μονο του και αν περασει, θα αργησει και θα ταλαιπωρηθει πολυ το καημενο. Μηπως να το πηγαινες και σε καποιον αλλον κτηνιατρο για μια δευτερη γνωμη.

Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 10:34, 12-05-13:

aisha vasiliki τι εκανες τελικα? πως ειναι τωρα? εμενα τιποτα,συνεχιζει τους εμετους και τωρα με πηρε η μητερα μου κ μου ειπε πως του εβρασε κοτοπουλο σκετο το εκοψε σε κομματακια και ουτε που το αγγιξε κ επισης ουτε νερο,του εβρεξε και τη μουριτσα του αλλα τιποτα.ξαναπηρα τον γιατρο-ειναι πολυ καλος γι αυτο τον εμπιστευομαι- και μου ειπε πως θα πρεπει να του βαλουμε ορο για να μην αφυδατωθει,οποτε θα τον παω σημερα στισ 3.απλα θελω να μαθω απο την aisha vasiliki τι ειχε τελικως γ να εχω μια ιδια και εγω,! μας εχει ανησυχησει !

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 11:18, 12-05-13:

Εδώ κ αρκετό καιρό έχει ξεσπάσει ένα κρούσμα γαστρεντερίτιδας που έχει χτυπήσει ακόμα κ τα πλήρως εμβολιασμένα γατάκια για το λόγο οτι πρόκειται για μια άτυπη γαστρεντερίτιδα που δεν καλύπτετε με εμβόλια. Δεν είναι κάτι τρομερά ανησυχητικό αλλά καλό είναι να αντιμετωπιστεί άμεσα για να μην τους το γυρίσει σε χρόνιο. Κάποια γατάκια παρουσιάζουν εμετούς κ κάποια διάρροιες. Το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε μέχρι να δει το γατάκι μας ο γιατρός αν το γατάκι μας παρουσιάσει τέτοια συμπτώματα είναι να τους πάρουμε όποια τροφή τρώνε κ να την αντικαταστήσουμε ή με Hill's i/d, ή με Royal Canin gastrointestinal ή με Purina EN

Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 16:42, 12-05-13:

μολις τωρα γυρισα απο τον κτηνιατρο,εμενα ο ringo εχει κρυωσει μου ειπε ,ειναι πρησμενος ο λαιμος του πολυ ,δεν μπορει να καταπιει γι αυτο δεν τρωει ουτε πινει νερακι.εκανε εμετους γιατι καταπινε σαλια και ουσιαστικα με τον εμετο αυτα εβγαζε παλι,του εδωσε αντιβιωση και θα μεινει μεσα την νυχτα,του εβαλε και ορο επισης.τωρα πως,τι και γιατι περαιτερω δεν γνωριζω,αυριο που θα τον παρω θα εχει βγει η διαγνωση...παντως τον εχουμε μονο μεσ στο σπιτι και καμια φορα στην βεραντα,και μου φαινεται περιεργο να κρυωσε,απο τι? ολο το χειμωνα με τοσο κρυο ηταν καλα και τωρα την επαθε? τι να πω!! επισης του εδινα γαλα απο το ψυγειο,να κρυωσε και απο αυτο μου φαινεται λιγο τρελο!ετσι δεν ειναι?!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:46, 12-05-13:

Πόσο είναι ο γατούλης σου; Μου κάνει εντύπωση πως το γάλα δεν του φέρνει διάρροιες... Εγώ της δικής μου της το σταμάτησα για αυτόν τον λόγο, δεν ήξερα πως μεγαλώνοντας πρέπει να σταματάμε το γάλα. Τώρα σαφέστατα δεν κάνει να του δίνεις κρύα πράγματα από το ψυγείο, ακόμη και τις βιταμινούλες ή τις κονσέρβες οι κτηνίατροι που ξέρω, όλοι μου έχουν πει να τα δίνω σε θερμοκρασία δωματίου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niaoula

Νεοφερμένος

H niaoula έγραψε στις 08:31, 13-05-13:

καλημερα! ειναι 1 ετους! οχι δεν του εχει κανει διαρροιες το γαλα ,παρολο που στα περισσοτερα συμβαινει αυτο στον δικο μου οχι. σημερα που θα τον παρω ,θα εχει βγει διαγνωση για το τι εχει οποτε θα ενημερωσω!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:22, 18-05-13:

Τιποτα νεοτερο για τον γατουλη;;;

Παράθεση

Elinako

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elinako
H Elinako αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Elinako Jazz έγραψε στις 20:46, 12-06-13:

Καλησπερα εχω εναν γατο 17 χρονων,σημερα το πρωι φευγοντας για δουλεια ειδα σε 2 σημεια του σαλονιου εμετο αλλα κοκκινο- ροζ το υγρο και λιγο χορτο(εφαγε απο τις γλαστρες)..το σκουπισα και το μυρισα και μυριζε σαν αιμα..το γατι δεν βγαινει εξω,τρωει τροφη για στειρωμενους και που και που κονσερβα για μεζεδακι.Επισης πριν 2 μηνες υιοθετησαμε ενν γατουλη ακομα περιπου 3 ετων (δεν γνωριζω σιγουρα γιατι ηταν και στον δρομο)και λογω των ψυλλων και παρασιτων εβαλα αμπουλα κ στον μεγαλο..απο τοτε το τριχωμα εγινε θαμπο.Εμετο εκανε κ απο πιο πριν βεβαια, λευκα υγρα διαυγες.η ορεξη του δεν μειωθηκε καθολου.ακομα και τωρα δηλαδη ζητιανευει για φαι.Επικοινωνησα με την γιατρο του και μου ειπε να τον παρακολουθησω αυτες τις μερες και να τρωει light.Εχετε ιδεα τι μπορει να φταιει?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:27, 13-06-13:

Ελίνα, μήπως υπήρξε κάποια αλλαγή στη διατροφή του;
Μήπως τους άλλαξες μάρκα ξηράς τροφής, για παράδειγμα;
Ρωτάω διότι μια απότομη αλλαγή στην ξηρά τροφή μπορεί να προκαλέσει εμετούς ή και διάρροιες σε μια γάτα.

Παράθεση

Elinako

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elinako
H Elinako αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Elinako Jazz έγραψε στις 17:51, 16-06-13:

Οχι τιποτα δεν εχω αλλαξει.Μου ειπε η γιατρος να τον παρακολουθω και να τρωει light.
Μεχρι στιγμης ειναι καλα.Εκανε εμετο πολυ λιγο αλλα εβγαλε τριχες.

Παράθεση

kariecat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kariecat
H kariecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kariecat έγραψε στις 23:20, 25-06-13:

Γεια σας!
Έχω ένα γατούλη 3,5 ετών και πριν 2 βδομάδες άρχισε να κάνει εμετούς κίτρινες βλέννες. Πριν κάθε εμετό φώναζε Τον πήγαμε στην κτηνίατρο η οποία μας πρότεινε να περιμένουμε καμιά βδομάδα αφού έτρωγε και ήταν ζωηρός. Δυστυχώς οι εμετοί συνεχίστηκαν ώσπου άρχισε να του μειώνεται και η όρεξη αλλά και για μια μέρα δεν είχε ενεργηθεί. Τον ξαναπήγαμε στην κτηνίατρο η οποία μας σύστησε primperan και παστούλα για τριχόμπαλες αλλά και εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία. Όλα καλά, μάλλον έβγαλε τριχόμπαλα στα κόπρανα, σταμάτησαν και οι εμετοί αλλά η τιμή της ALT είναι 130... τρώει μόνο με σύριγγα και πάμε κάθε μέρα στη γιατρό για ορό και επειδή έχει μερικά δέκατα του δίνει και αντιβίωση...αύριο τον πάμε για υπέρηχο...και η γιατρός θέλει να του χορηγήσει κορτιζόνη.Μας λέει ότι έιναι αρκετά ασαφή τα συμπτώματα και πραγματικά έχει δείξει τεράστιο ενδιαφέρον. Έχετε ίδεα τι θα μπορούσε να συμβαίνει; Μας είπανε για λιπίδωση ακόμα και καρκίνο ήπατος...Έχω τρομάξει και στεναχωρηθεί πάρα πολύ.Μήπως δε θα έπρεπε να του χορηγούμε τόσα φάρμακα;
Ξέχασα να αναφέρω ότι του δίνουμε και 2 ml Nujol ημερησίως και μόνο μετά από αυτό ενεργείται.
Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:51, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από kariecat
Γεια σας!
Έχω ένα γατούλη 3,5 ετών και πριν 2 βδομάδες άρχισε να κάνει εμετούς κίτρινες βλέννες. Πριν κάθε εμετό φώναζε Τον πήγαμε στην κτηνίατρο η οποία μας πρότεινε να περιμένουμε καμιά βδομάδα αφού έτρωγε και ήταν ζωηρός. Δυστυχώς οι εμετοί συνεχίστηκαν ώσπου άρχισε να του μειώνεται και η όρεξη αλλά και για μια μέρα δεν είχε ενεργηθεί. Τον ξαναπήγαμε στην κτηνίατρο η οποία μας σύστησε primperan και παστούλα για τριχόμπαλες αλλά και εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία. Όλα καλά, μάλλον έβγαλε τριχόμπαλα στα κόπρανα, σταμάτησαν και οι εμετοί αλλά η τιμή της ALT είναι 130... τρώει μόνο με σύριγγα και πάμε κάθε μέρα στη γιατρό για ορό και επειδή έχει μερικά δέκατα του δίνει και αντιβίωση...αύριο τον πάμε για υπέρηχο...και η γιατρός θέλει να του χορηγήσει κορτιζόνη.Μας λέει ότι έιναι αρκετά ασαφή τα συμπτώματα και πραγματικά έχει δείξει τεράστιο ενδιαφέρον. Έχετε ίδεα τι θα μπορούσε να συμβαίνει; Μας είπανε για λιπίδωση ακόμα και καρκίνο ήπατος...Έχω τρομάξει και στεναχωρηθεί πάρα πολύ.Μήπως δε θα έπρεπε να του χορηγούμε τόσα φάρμακα;
Ξέχασα να αναφέρω ότι του δίνουμε και 2 ml Nujol ημερησίως και μόνο μετά από αυτό ενεργείται.
Ευχαριστώ πολύ!!!
Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρείται ο γατούλης, αλλά πιστεύω οτι τα φάρμακα είναι "αναγκαίο κακό" στην περίπτωσή του
Θα έλεγα να ακολουθήσεις με θρησκευτική ευλάβεια τις συστάσεις και την αγωγή που του δίνει η γιατρός, κι αν δεν δείξει βελτίωση ή δεν σε καλύπτει η συγκεκριμένη, δεν θα'ταν κακό να ζητήσεις και μια δεύτερη γνώμη.
Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι το καλύτερο για τον γατουλίνο και να ξεπεράσει το πρόβλημα όποιο κι αν είναι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kariecat

Νεοφερμένος

H kariecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kariecat έγραψε στις 19:54, 27-06-13:

Κάναμε τον υπέρηχο και η διάγνωση ήταν χολαγγειίτιδα με πιθανή παγκρεατίτιδα... Και όλα αυτά από μια τριχόμπαλα!!!Συνεχίζουμε με αντιβίωση και κορτιζόνη. Έχει βρει τη διάθεσή του και πλέον τρώει μόνος του!!!!Αλλά έχουμε ακόμα κάποια δέκατα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:04, 27-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από kariecat
Κάναμε τον υπέρηχο και η διάγνωση ήταν χολαγγειίτιδα με πιθανή παγκρεατίτιδα... Και όλα αυτά από μια τριχόμπαλα!!!Συνεχίζουμε με αντιβίωση και κορτιζόνη. Έχει βρει τη διάθεσή του και πλέον τρώει μόνος του!!!!Αλλά έχουμε ακόμα κάποια δέκατα...
Περαστικά να είναι και στο εξής να είναι πάντα υγιής κι ευτυχισμένος!

Παράθεση

kariecat

Νεοφερμένος

H kariecat έγραψε στις 08:12, 28-06-13:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:56, 10-09-13:

Καλημέρα!
Η Μπριαμίτσα ακόμα να κάνει εμετό... Της δίνω πάστα πότε-πότε, και θα της πάρω κι άλλο γατόχορτο, αλλά νομίζω είναι καιρός να ρωτήσω πάλι το γιατρό...
Η μητέρα μου μού είπε ότι εφ'όσον τη βουρτσίζω καθημερινά, μπορεί να μην έχει καν πολλές τρίχες να βγάλει, αλλά εγώ σκέφτομαι ότι για να μην έχει βγάλει ποτέ τριχόμπαλες, κάτι πρέπει να γίνει.

Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι ενώ έκανε εμετό στο ταξίδι, πριν από 2.5 εβδομάδες, δεν είχε καθόλου τρίχες (είχε κάνει λόγω ναυτίας). Κι ας της είχα ήδη ξεκινήσει την πάστα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:04, 10-09-13:

Αφου δεν κανει εμμετο, εκτος απο αυτο του ταξιδιου που οπως λες ηταν απο ναυτια, σημαινει πως η παστα εχει κανει την δουλεια της. Δεν πρεπει να εχει τριχες πια να βγαλει, προφανως τις εβγαλε στα κακακια της γι' αυτο και δεν τις ειδες. Επισης απο οτι εχω παρατηρησει και στα δικα μου πρεπει να περναει η εποχη της μεγαλης τριχοπτωσης, εχει φτιαξει πολυ το μαλλακι τους, αρα δεν νομιζω πως συμβαινει κατι ανησυχητικο, ολα μοιαζουν να πηγαινουν καλα.
Για να σου φυγει ομως το αγχος, ρωτα και τον κτηνιατρο σου και να δεις που θα σου πει τα ιδια.

Παράθεση

renaki1983

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη renaki1983
H renaki1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H renaki1983 έγραψε στις 10:07, 11-09-13:

καλημέρα. έχω διαβάσει κατά καιρούς μηνύματά σας και τώρα θα ήθελα την βοήθεια σας. έχω έναν γατούλη 1,5 χρονών τον βρήκα 2 ημερών στα σκουπίδια και μεγάλωσε με μπιμπερό οπότε η λαιμαργία του δεν έχει όρια. είναι στειρωμένος και του δίνω την purina tonus urinary. κατά διαστήματα κάνεις εμετούς από την λαιμαργία του αλλά όχι κάτι ανησυχητικό. έχει από το σάββατο,του έδωσα λίγη κονσερβούλα(την τρώει αρκετό καιρό) και την έκανε εμετό. δεν ανησύχησα αλλά μετά έφαγε κροκέτα και ξανάκανε. και το βράδυ άλλες δύο φορές αλλά έβγαλε υγρά..την κυριακή μόλις έφαγε έκανε πάλι την ξηρά τροφή. του εξαφάνισα την τροφή και το απόγευμα όταν του έδωσα λίγο ζαμπόν το έφαγε και όλα καλά. την δευτέρα που του ξαναέδωσα κροκέτα πάλι εμετό αλλά του πήρα την τροφή,πήρα τον κτηνίατρο κ είπε για γαστρεντερίτιδα κ να το παρακολουθώ. την τρίτη όλα καλά κ κροκέτα έφαγε κ κανένα πρόβλημα. σήμερα το πρωί χωρίς να φάει έκανε εμετό κ έβγαλε κ λίγο από την χθεσινή τροφή, γιατί δεν την μασάει και έκανε άλλες 5 φορές σε διάστημα 10 λεπτών όπου έβγαλε απλά υγρά. παίζει να είναι τριχόμπαλες ή τον ενοχλεί η τροφή??για τριχόμπαλα δεν του έχω δώσει κάτι ποτέ, τον χτενίζω όχι συχνά, έχει πάρει χάπι αποπαρασίτωσης πριν 15 μέρες κ η διάθεσή του είναι τέλεια. όπως πάντα.χοροπηδάει, τρέχει και κυρίως πεινάει και τον λυπάμαι..μήπως έχετε καμιά ιδέα??σας ευχαριστώ

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:11, 11-09-13:

Τώρα του δίνεις ειδική τροφή για το γαστρεντερικό; Αν πρόκειται για γαστρεντερίτιδα λογικά θα έπρεπε κάπως να ανταποκρίνεται. Αγωγή δεν σας έδωσε ο γιατρός; Μήπως χρειάζεται να τον πας από εκεί; Για τριχόμπαλες δεν ξέρω, αλλά με τόσους εμετούς δεν θα τις είχε βγάλει; Νομίζω καλύτερα να τον δει από κοντά ο κτηνίατρος...

Παράθεση

renaki1983

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη renaki1983
H renaki1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H renaki1983 έγραψε στις 10:59, 11-09-13:

όχι δεν του δίνω κάποια ειδική τροφή. μου είπε απλά να το παρακολουθήσω να δω πως πάει. αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Παράθεση

Maxinikol

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maxinikol
H Maxinikol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Maxinikol έγραψε στις 11:43, 11-09-13:

Δοκομασε ριζακι με κοτοπουλακι λιγες μερες ,ειναι ερεθισμενο το στομαχι του για καποιο λογο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Kousouni

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμετός με αίμα - Από ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-19 στις 19:15.
    • Εμετός και διάρροια! - Από chr1st1na1
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-18 στις 20:19.
    • Εμετός και διάρροια - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-11-12 στις 21:19.
    • Εμετός - Από dimangelid
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-09 στις 16:34.
    • Κίτρινος εμετός - Από gingin
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-08 στις 16:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους