Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,176 εγγεγραμμένα μέλη και 718,316 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 377 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμετός!

renaki1983

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη renaki1983
H renaki1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H renaki1983 έγραψε στις 11:55, 11-09-13:

εντάξει θα το δοκιμάσω να δούμε..σε ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 17:09, 12-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Καλημέρα!
Η Μπριαμίτσα ακόμα να κάνει εμετό... Της δίνω πάστα πότε-πότε, και θα της πάρω κι άλλο γατόχορτο, αλλά νομίζω είναι καιρός να ρωτήσω πάλι το γιατρό...
Η μητέρα μου μού είπε ότι εφ'όσον τη βουρτσίζω καθημερινά, μπορεί να μην έχει καν πολλές τρίχες να βγάλει, αλλά εγώ σκέφτομαι ότι για να μην έχει βγάλει ποτέ τριχόμπαλες, κάτι πρέπει να γίνει.
Εμένα, πάντως, η δικιά μου, που δεν της έχω δώσει ποτέ ούτε πάστα, ούτε χορταράκι, μόνο μια φορά έχει βγάλει τριχόμπαλλα και αυτή το καλοκαίρι που δεν τη βούρτσιζα όπως πριν. Και όχι απλά είναι μακρύτριχη, με έχουνε πνίξει οι τρίχες της, πολύ πράμα.
Βέβαια, είναι μόνο ενός έτους, δεν ξέρω αργότερα αν θα αρχίσει να βγάζει και θα χρειαστεί την ειδική πάστα (έχω πάρει μία, σε περίπτωση που δω ότι το ξανακάνει). Μήπως πράγματι δεν είναι απαραίτητο να βγάζουνε; Μήπως έχει να κάνει με τον οργανισμό της κάθε γάτας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flora22
H flora22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H flora22 έγραψε στις 16:34, 24-12-13:

Η γατουλα ειναι 5 μηνων και την τελευταια φορα που τη μετεφεραα με το λεωφορειο (4 ωρες ταξιδι) , οταν φτασαμε σπιτι μετα απο περιπου 1 ωρα εκανε εμετο και υστερα αρχιζε να το τρωει. Μηπως ζαλιστηκε απο το ταξιδι? Εχει συμβει αυτο και σε κανεναν αλλο με τη γατουλα του? Ή μηπως δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το ταξιδι? Εχει τυχει αλλη μια φορα το ιδιοπ πραγμα , δηλαδη μια ωρα μετα το ταξιδι να κανει εμετο. Βεβαια και στις δυο φορες ο εμετος ηταν λιγος . Οποιαδηποτε εμπειρια σας θα μου ηταν χρησιμη. Ευχαριστω εκ των προτερων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 07:49, 28-05-14:

Καλημέρα παιδιά!

Είπα να επαναφέρω το παλιό θέμα, μην ανοίγω καινούριο. Είμαι η pepper και έχω έναν γάτο ενός έτους. Πριν από ένα μήνα άλλαξα την τροφή του από tonus σε applaws, του άρεσε πολύ και δεν έδειξε να τον ενοχλεί παρόλο που οι μερίδες ήταν ακανόνιστες λόγω προσαρμογής. Πριν μια εβδομάδα παρόλα αυτά έκανε 3 εμετούς, μια φορά κάθε πρωί μετά από λαίμαργο γεύμα (εκεί το απέδιδα). Ο εμετός ήταν καφέ υγρά και τον έβγαζε σε ανύποπτη στιγμή χωρίς να γκρινιάξει πριν. Τον πήγα στον κτηνίατρο μου είπε πως δεν είναι ανησυχητικό επειδή ήταν δραστήριος και ορεξάτος και πως υπήρχαν πολλά πιθανά αίτια (λαιμαργία, τριχόμπαλες κτλ.) έδωσε ειδική τροφή και χαπάκια για 3 ημέρες και στενή παρακολούθηση και το πρόβλημα σταμάτησε. Σήμερα, μια εβδομάδα μετά μου ξανάκανε εμετό πάλι μια ώρα μετά από λαίμαργο γεύμα. Αλλά παρατήρησα πως κάνει και κινήσεις και θορύβους σαν να προσπαθεί να φτερνιστεί, να βγάλει τριχόμπαλα (έχω παρατηρήσει τριχόμπαλες στα κόπρανα). Σε μια ώρα θα τον πάω ξανά για υπέρηχο αυτή την φορά, αλλά ο κτηνίατρος δεν είναι εξοικειωμένος με την applaws και δεν μπορεί να δώσει κατευθυντήριες. Μετά από ένα μήνα applaws δεν θα έπρεπε να έχει σταματήσει το πρόβλημα με τις πολλές τρίχες? Μήπως είναι πολλά ξεχωριστά προβλήματα και όχι ένα?

Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για την όποια ιδέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:58, 28-05-14:

Ακούγεται σαν η τροφή να μην μπορεί να ενσωματώσει τις τριχόμπαλες μέσα στα κακά του (δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό λολ, αλλά έτσι πρέπει να γίνει). Κανονικά πρέπει μέσα στα κακά να αποβάλλονται και οι τριχόμπαλες. Απ' όσο καταλαβαίνω δεν πειράζει να ξερνάει καμια τριχόμπαλα μία στο τόσο, αλλά όχι μία φορά τη βδομάδα σε καμία περίπτωση.

Γνώμη μου: άλλαξε τροφή. Εμείς έχουμε δοκιμάσει hill's, acana και pronature holistic και όλες ενσωμάτωναν τέλεια τις τριχόμπαλες στα κακά, εμετούς με τριχόμπαλες έχουμε μια φορά το εξάμηνο ή το χρόνο ή κάτι τέτοιο. Δοκίμασε κάποια τροφή που να ταιριάζει στα δικά σου κριτήρια (τιμή, συστατικά, ευκολία να τη βρεις κλπ κλπ) και δες πώς θα κάτσει στο γάτο γιατί είναι και θέμα οργανισμού.

Αλλά οκ θα σας πει και ο κτηνίατρος την άποψή του, εγώ σου λέω εμπειρικά.

Περαστικά σας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 13:13, 28-05-14:

Είναι πολύ πιθανό να ισχύουν και τα δύο ως αιτία για τους εμετούς. Δηλαδή και το ότι τρώει λαίμαργα την καινούρια τροφή και το ότι του δημιουργεί περισσότερες τριχόμπαλες. Κάθε γάτα αντιδράει διαφορετικά σε κάθε τροφή (αλλιώς θα έπαιρναν όλοι την ίδια). Η εμφάνιση τριχόμπαλων στον εμετό και τα κόπρανα μπορεί να είναι από αντίδραση στη συγκεκριμένη τροφή γενικότερα και όχι αποτέλεσμα απλά της αλλαγής. Η δικιά μας γατούλα έχει αλλάξει 2-3 τροφές τα τελευταία 2 χρόνια και δεν έιχε ποτέ πρόβλημα εμετών με καμία (ούτε κατά τις μεταβατικές περιόδους), αλλά γενικά δεν είναι λαίμαργη έτσι κι αλλιώς. Έχουμε καταλήξει στην pronature, γιατί της αρέσει πολύ και της κάνει άριστη πέψη (πάει στην τουαλέτα της like clockwork και τα κακά της είναι "καθαρά").

Εντελώς συμπτωματικά πριν κάποιες βδομάδες δοκίμασε μια κονσέρβα applaws που μου έκαναν δώρο και τη ρήμαξε, οπότε πήραμε μερικές ακόμα πριν 3-4 μέρες. Προχθές το βράδυ έφαγε μία πολύ λαίμαργα (την οποία αρχικά σνόμπαρε χαρακτηριστικά) και το επόμενο μεσημέρι μόλις γύρισα σπίτι από τη δουλειά είδα ότι είχε κάνει έναν βουρκώδη εμετό στο χαλάκι του μπάνιου, ο οποίος ήταν ουσιαστικά μια μεγάλη τριχόμπαλα μέσα σε γλίτσα και επίσης στα κακά της παρατήρησα πολλές τρίχες. Μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο, μπορεί να έφταιγε και η σύσταση της κονσέρβας (ήταν με ψάρι και φύκια ή κάτι τέτοιο).

Όπως και νά χει, αν βλέπεις ότι συνεχίζει το πρόβλημα, απλά άλλαξε πάλι τροφή. Είναι στειρωμένος ο γατούλης; Αν ναι, έχεις αρκετές επιλογές για στειρωμένα, αν όχι, στείρωσέ τον!!

edit: Α. η γατούλα που αναφέρεται στα δύο τελευταία ποστς (και φαίνεται στα αντίστοιχα άβαταρς) είναι η ίδια.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 14:04, 28-05-14:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εν τέλει ο κτηνίατρος δεν του έκανε υπέρηχο, είπε πως είναι πολύ σποραδικοί οι εμετοί και δεν συντρέχει σοβαρός λόγος ακόμα. ¨Εδωσε μια πάστα για τις τριχόμπαλες. Επομένως τον παρακολουθώ και ενδεχομένως να αλλάξω την τροφή, ούτως ή άλλως τελειώνει το σακούλι. Ναι είναι στειρωμένος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 06:16, 29-05-14:

Νομίζω οτι τελικά είναι και θέμα σχέσης τροφής- δυσανεξίας της γάτας στη συγκεκριμένη τροφή, αλλά επίσης και οργανισμού της κάθε γάτας σε σχέση με τις τριχόμπαλες.
Η δική μου από μωρό που ήταν, σποραδικά την έπιαναν αναγούλες και τώρα ενήλικη πλέον συνεχίζονται, με τη διαφορά οτι είναι είναι "παραγωγικές", τουτέστιν κάθε 10 περίπου ημέρες τον εμετούλη της θα τον κάνει Αν ο εμετός δεν επηρεάζει τη διάθεσή της και αν δεν ακολουθείται κι από άλλους συνεχόμενους σε μικρό χρονικό διάστημα, δεν νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας. Απλά παρακολούθησέ τον και να είσαι σε εγρήγορση σε κάθε τυχόν ύποπτη αλλαγή να τον ξαναδεί ο κτηνίατρος.
Σχετικά με το πότε πρέπει να ανησυχούμε για τους εμετούς, δες και εδώ στην αρχή της πρώτης σελίδας
Προς το παρόν αρκεί η παστούλα (δεν ξέρω σε τι συχνότητα και δόσεις σου τη συνέστησε) αλλά συνήθως αρκεί μια φορά περίπου την εβδομάδα για συντήρηση

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 19:32, 29-05-14:

Η αλήθεια είναι πως ένα χρόνο τώρα δεν υπήρχε θέμα, δεν περίμενα πως μια καλύτερη τροφή θα έφερνε προβλήματα. Πρώτη φορά έχω κατοικίδιο και αγχώνομαι γιατί απλά τώρα τα ανακαλύπτω. Θα τρώει μισό κουταλάκι, μια φορά την εβδομάδα.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 15:42, 16-06-14:

καλησπερα!! η Ριρη μου εχθες το βραδυ (με ειχε παρει ο υπνος κ δεν ειχαν φαγακι στο μπωλακι τους) της εβαλα φαγακι κ εφαγε πολυ λαιμαργα κ μετα μου εκανε εμετο την τροφη σχεδον αθικτη! κ σημερα ξαναεκανε αλλα δεν ημουν εδω να δω πως εφαγε. δεν εχω δει αλλαγη στην συμπεριφορα της, παραμενει ορεξατη για παιχνιδι κ γλυκητατη οπως καθε μερα. εχω ακουσει αυτο που λενε (με συχγωρειτε) "ξερναει σαν τον γατη" το οποιο παραπεμπει στο γεγονος οτι οι γατουλες κανουν εμετο συχνα ουτως ή αλλως?? η να ανησυχω?? ευχαριστω!!

Παράθεση

flora22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flora22
H flora22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H flora22 έγραψε στις 16:15, 16-06-14:

δεν νομιζω να ειναι τιποτα.. εφοσον εινια η δευτερη φορα που κανει εμετο και μαλιστα την αμεσως επομενη μερα και ταυτοχρονα διατηρει τη ζωντανια της ειναι λογικο να εφαγε τοσο λαιμαργα και γρηγορα εξαιτιας της πεινας που θα ειχε που το στομαχακι δεν αντεξε. και εμενα η γατουλα μου εχει τυχει να μην ειχε φαγητο για αρκετες ωρες και μετα οταν τις εβαλα εκανε αμεσως εμετο. βεβαια 1 φορα οχι την επομενη μερα. και μαλιστα οταν εκανε εμετο αμεσως μετα ηταν τοσο παιχνιδιαρα και ετρεχε και παιζαμε.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 18:05, 29-06-14:

Καλησπέρα κι από εμένα.
Η γατούλα μου μόλις έκανε εμετό. Μόνο υγρά (βέβαια, είχαν κάπως την εμφάνιση αφρού, αλλά όχι πηχτού, πώς είναι το σάλιο μας, όταν φτύνουμε; έτσι -απλά το αναφέρω επειδή είμαι αγχώδης και θέλω να είμαι σίγουρη για το τι εννούμε 'υγρά'). Και τώρα πήγε και έκατσε (βέβαια και πριν καθισμένη ήταν, το απόγευμα συνήθως είναι μαλθακή, το βράδυ ζωηρεύει).
Να ανησυχήσω; Γενικά, δεν είναι από τις γάτες που κάνουν εμετό. Ενάμιση χρόνο που την έχω, μια φορά πέρυσι είχε βγάλει μια τριχόμπαλα και άλλη μία είχε κάνει εμετό, λόγω δικού μου λάθους να την ταϊσω πριν από πολύωρο ταξίδι με αμάξι.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:38, 29-06-14:

Είναι η εποχή που χάνουν πολύ τρίχα και μάλλον από αυτό θα είναι. Για μια φορά δεν χρειάζεται να θορυβηθείς, αν όμως δεις και κάνει συνεχόμενους εμμετούς καλό θα ήταν να την δει κτηνίατρος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 22:28, 29-06-14:

καλησπερα, να ´μαι ξανα σε αυτο το θεμα. ειχα γραψει για την ριρη μου ( που δεν ειμαι σιγουρη εν τελει) οτι κανει εμετο, το θεμα ειναι τωρα εχουμε εναν εμετο την ημερα τουλαχιστον, ή ειναι δυο γτ βρισκω σε διαφορα σημεια. δεν ειμαι σιγουρη ποια τον κανει γτ ειναι τρεις οι ζουζουνες κ δε βλεπω καποια διαφορα παρα μονο οτι η λίλη νιαουριζει λιγακι ( κανονικα δε νιαουριζει καθολου) περα απο το αν πρεπει να ανησυχω κ να παω στον γιατρο (που θα το κανω) πως θα μαθω ποια κανει εμετο, που τις περισσοτερες φορες λειπουμε οταν γινεται αυτο??
ειλικρινα ανησυχη και ταραγμενη,
Ελενα

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:31, 29-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
καλησπερα, να ´μαι ξανα σε αυτο το θεμα. ειχα γραψει για την ριρη μου ( που δεν ειμαι σιγουρη εν τελει) οτι κανει εμετο, το θεμα ειναι τωρα εχουμε εναν εμετο την ημερα τουλαχιστον, ή ειναι δυο γτ βρισκω σε διαφορα σημεια. δεν ειμαι σιγουρη ποια τον κανει γτ ειναι τρεις οι ζουζουνες κ δε βλεπω καποια διαφορα παρα μονο οτι η λίλη νιαουριζει λιγακι ( κανονικα δε νιαουριζει καθολου) περα απο το αν πρεπει να ανησυχω κ να παω στον γιατρο (που θα το κανω) πως θα μαθω ποια κανει εμετο, που τις περισσοτερες φορες λειπουμε οταν γινεται αυτο??
ειλικρινα ανησυχη και ταραγμενη,
Ελενα
Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να μάθεις ποιά απ' όλες κάνει εκτός αν είσαι εκεί και τις παρακολουθείς. Βέβαια αν κάποια έχει και άλλα σημάδια ανησυχητικά, είναι πιθανόν να είναι εκείνη.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:39, 29-06-14:

Μπορεί οι τριχόμπαλες, μπορεί μια δυσανεξία στην τροφή να είναι η αιτία..Βέβαια λάβε υπ'όψη σου και την πιθανότητα (μικρή μεν, αλλά υπάρχει) να είναι εμετοί από δυο διαφορετικές γάτες. Ο μόνος τρόπος να το εξακριβώσεις, είναι να βρεις μια ευκαιρία μια από τις αμέσως επόμενες ημέρες να καθήσεις στο σπίτι. Από κει κι έπειτα, Ασφαλώς κι ο κτηνίατρος είναι εκείνος που θα αποφανθεί κι αν χρειαστεί θα δώσει την κατάλληλη θεραπεία.
Το μόνο που μπορώ για την ώρα να πω για να σε καθησυχάσω, είναι οτι αν κατά τα άλλα τρώνε, πίνουν, αφοδεύουν, και γενικά παραμένουν ζωηρά, μάλλον δεν πρόκειται για κάτι ανησυχητικό. Περαστικά να είναι εύχομαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 29-06-14 στις 22:40. Αιτία: ορθογραφικά λάθη
Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 22:50, 29-06-14:

σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις, δυστυχως δουλευουμε κ οι δυο κ η στενη παρακολουθηση μπορει να γινει καποιες ωρες της μερας. πολυ πιθανο να μην ειναι μονο μια αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα ειμαι clueless κ αυτο ειναι που με τρομαζει πιο πολυ. να ειμαι ειλικρινης οταν αρχισαν οι εμετοι τους ειχα παρει κατι λιχουδιες τις οποιες τις εκοψα γτ νομιζα οτι τις πειραζαν στο στομαχακι τους κ ειδα οτι δεν ηθελαν κ πολυ την τροφη τους οποτε την αλλαξα κ αυτη. η κοπελα απο οπου αγοραζω την τροφη εχει κ εκεινη μια γατουλα κ της επαιρνε την ιδια κ μου ειπε οτι ξαφνικα τωρα τελευταια οπως κ οι δικες μου, ουτε εκεινη την ηθελε την συγκεκριμενη τροφη... πινουν τρωνε παιζουν ολα μια χαρα αλλα ο εμετος, εμετος... δε ξερω θα μιλησω κ με την κτηνιατρο μας να δω τι θα μου πει, το μονο που θελω ειναι να ειναι περαστικο κ να ειναι ολα μου τα κοριτσακια καλα :,(

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 29-06-14:

Το πρόβλημα είναι να βρεις από ποιό/α γατί/α προέρχεται ο εμετός. Εκτός κι αν τα πας όλα στην κτηνίατρο (λίγο δύσκολο το βλέπω)..
Η δε κτηνίατρος , μιλώντας σου ενδεχομένως να σε καθησυχάσει προτείνοντάς σου να αλλάξετε τη διατροφή τους, αλλά διάγνωση δεν θα σου δώσει χωρίς κλινική εξέταση. Γι αυτό κι αν θέλεις να ξέρεις στα σίγουρα, είναι ανάγκη να εντοπίσεις από ποια γάτα είναι.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 23:07, 29-06-14:

αυτο συζηταμε τωρα, να τις εχουμε απο κοντα οσο πιο πολυ γινεται να βρουμε απο ποια ειναι, να ξενκινησουμε απο καπου... κ τοτε να παμε στον γιατρο. θα δειξει, ελπιζω τις επομενες ημερες να εχω καποιο νεο, καποιο αποτελεσμα! σε ευχαριστω κ παλι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:17, 30-06-14:

Καλά νέα εύχομαι

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 16:55, 30-06-14:

καλησπερα!! μιλησα με την κνηνιατρο κ μου ειπε οτι αφου δεν ξερουμε ποια ειναι, να τις αφησω νηστικες 24 ωρες κ μετα για 4 μερες να τους δινω την gastro intestinal της royal. μου ειπε οτι θα αντιμετωπισουμε αρχικα σαν γαστρεντεριτιδα και οτι πολυ πιθανον να εντοπισουμε κ ποια βασανιζεται απο το αν καποια τους ενδιαφερθει λιγοτερο για την ελλειψη τροφης. επισης μου τονισε οτι μπορει να ειναι απο λαιμαργια κ γενικα να τους βαζω λιγο λιγο φαγακι. αυτα!!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:46, 30-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Waterlily
επισης μου τονισε οτι μπορει να ειναι απο λαιμαργια κ γενικα να τους βαζω λιγο λιγο φαγακι. αυτα!!!!!
Εμένα δεν μου μοιάζει να είναι από λαιμαργία, αν ήταν θα έβγαζαν και την τροφή τους και μάλιστα άπεπτη σχεδόν. Ενώ μέχρι στιγμής απ' ότι είπες έχουν κάνει μόνο σάλια.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 21:19, 01-07-14:

καλησπερα, αργησα να απαντησω!!! οχι οχι δεν εκανε σαλακια, την τροφουλα εβγαζε!! ευτυχως μαθαμε κ ποια εκανε εμετο, το λιλακι μου το καημενο εμειναν μια μερα νηστικες κ τους εδωσα την gastro το απογευμα κ δεν εχει κανει τιποτα το λιλακι οποτε νομιζω οτι ειμαστε καλα!!! θα φαμε μερικες μερες gastro!! ολα καλα

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 20:29, 31-07-14:

Καλησπερα!εχω ενα γατουλη ενα μιση χρονω με ολα του ταεμβολια.ΤΗν τριτη το πρωι αρχισε να κανε εμετους.Εκανε γυρω στους εξι και πηρα το γιατρο μας.Αυτοος μου ειπε οτι δεν ηταν κατι ανησυχητικο και να του δωσω ενα ζαντακ.Σημειωτεο πως ο γατουλης τωρα με τις ζεστες τρωει βραδυ και λιγοτερο απο το χειμωνα.Τελικα δε μπορεσα να του δωσω το χαι που παρεπιπτοντως ειναι αχαλαρωτικο για το στομαχοπονο για οσους δε γνωριζουν, και συνεχιστηκε και χτες το ιδιο πραγμα καθε πεντε ωρες περιπου.Ο γιατρος μουειχε πει πως θα περασει και αφου το δεν ετρωγε σημερα το πρωι τον πηγα να τονδει.Και παλι μου ειπε τα ιδια και αυτη τη φορα του εδωσε ο ιδιος τοχαπι.Απο εκεινη την ωρα δεν εχει ξανακανει αλλα ουτε και εφαγε.Του εβαλα κονσερβα τη μυρισε εκανε να φαει και εφυγε.Επισης ο κτηνιατρς ειπε να του δωσω και το βραδυ και αυριο πρωι και οτι αυριο θαρχισει να τσιμπαει λιγο.Εγω ανησυχω γιατι ειναι δυο μερες νυστικος και ειναι ξαπλωμενος.Γενικα δεν ειναι δραστηριος και η ζεστη τον κανει χειροτερα γιατι εχει πολυ τριχα κ εινΙ λιγο χοντρουλης.Ο εμετος του ηταν φυσιολογιος, γαστρικα υγρα μονο.Αν εχετε καμια ιδεα πειτε μου!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:37, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
Καλησπερα!εχω ενα γατουλη ενα μιση χρονω με ολα του ταεμβολια.ΤΗν τριτη το πρωι αρχισε να κανε εμετους.Εκανε γυρω στους εξι και πηρα το γιατρο μας.Αυτοος μου ειπε οτι δεν ηταν κατι ανησυχητικο και να του δωσω ενα ζαντακ.Σημειωτεο πως ο γατουλης τωρα με τις ζεστες τρωει βραδυ και λιγοτερο απο το χειμωνα.Τελικα δε μπορεσα να του δωσω το χαι που παρεπιπτοντως ειναι αχαλαρωτικο για το στομαχοπονο για οσους δε γνωριζουν, και συνεχιστηκε και χτες το ιδιο πραγμα καθε πεντε ωρες περιπου.Ο γιατρος μουειχε πει πως θα περασει και αφου το δεν ετρωγε σημερα το πρωι τον πηγα να τονδει.Και παλι μου ειπε τα ιδια και αυτη τη φορα του εδωσε ο ιδιος τοχαπι.Απο εκεινη την ωρα δεν εχει ξανακανει αλλα ουτε και εφαγε.Του εβαλα κονσερβα τη μυρισε εκανε να φαει και εφυγε.Επισης ο κτηνιατρς ειπε να του δωσω και το βραδυ και αυριο πρωι και οτι αυριο θαρχισει να τσιμπαει λιγο.Εγω ανησυχω γιατι ειναι δυο μερες νυστικος και ειναι ξαπλωμενος.Γενικα δεν ειναι δραστηριος και η ζεστη τον κανει χειροτερα γιατι εχει πολυ τριχα κ εινΙ λιγο χοντρουλης.Ο εμετος του ηταν φυσιολογιος, γαστρικα υγρα μονο.Αν εχετε καμια ιδεα πειτε μου!
Η δική μου γνώμη είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη από άλλο κτηνίατρο γιατί αυτός που πας μου φαίνεται πως το αντιμετωπίζει επιπόλαια το θέμα.
Πρώτα πρώτα δεν έπρεπε να δώσει κατ' ευθείαν χάπι την στιγμή που δεν ξέρει αν θα καταφέρεις να του το δώσεις. Σε ανάλογες περιπτώσεις η δική μου κτηνίατρος τους έκανε μια ένεση με το ίδιο φάρμακο που αναφέρεις. Επίσης όσες φορές έχει τύχει σε δικά μου γατιά, μου έλεγαν να τους παίρνω το φαγητό και σε εξαιρετικές περιπτώσεις ακόμα και το νερό για κάποιες ώρες μέχρι να ηρεμίσει το στομάχι τους.
Τέλος υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια ίωση και να έπρεπε να πάρει και αντιβίωση.
΄Οσο για το ότι δεν έχει φάει δύο μέρες, μην πανικοβάλλεσαι. Οι γάτες μπορούν να αντέξουν σε ακραίες περιπτώσεις, ακόμα και 40 μέρες χωρίς φαγητό. Και αφού είναι χοντρούλης, είναι μια καλή ευκαιρία να χάσει κανένα κιλό.

Υ.Γ. ΄Ισως θα έπρεπε να φάει ειδική τροφούλα για γαστρεντερικά προβλήματα, ή κοτοπουλάκι βραστό.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:01, 01-08-14:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την προλαλήσασα, με ιδιαίτερη έμφαση στο να πάρεις οποσδήποτε και δεύτερη επαγγελματική γνώμη..
Πρέπει να γνωρίζεις την αιτία, κι όχι γενικά κι αόριστα πράγματα. Μόνο έτσι θα γίνει αποτελεσματική η θεραπεία και ο γατούλης θα πάψει να ταλαιπωρείται..Περαστικά να είναι

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 01:36, 01-08-14:

Ευχαριστω πολυ για τισ αμεσες απανντησεις.Αυτο ειναι το κακο πως εγω δεν μπορω με τιποτα να δωσω το χαπι στο γατι.Τουυ εδωσα χωρις να ξερω αν τοκαταππιε και μολις περασανε 4ωρες ξαναεκανε.Αρα δεν το ειχε καταπιει και του εδωσα παλι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:01, 01-08-14:

Για να βοηθηθείς, αν δυσκολεύεσαι να του χορηγήσεις το χάπι, δες εδώ

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:52, 01-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
Ευχαριστω πολυ για τισ αμεσες απανντησεις.Αυτο ειναι το κακο πως εγω δεν μπορω με τιποτα να δωσω το χαπι στο γατι.Τουυ εδωσα χωρις να ξερω αν τοκαταππιε και μολις περασανε 4ωρες ξαναεκανε.Αρα δεν το ειχε καταπιει και του εδωσα παλι
Δεν είναι απόλυτο το ότι δεν το κατάπιε επειδή ξαναέκανε εμμετό. Κάποτε έκανα θεραπεία σε έναν γάτο μου για μέρες και εξακολουθούσε και έκανε εμμετό. Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες θεραπείας για να συνέλθει, σε μια ενδιάμεση περίπτωση μπορεί να θέλει άλλο φάρμακο. Δεν υπάρχει μόνο το Ζαντάκ για το στομάχι...
Και στην χειρότερη ίσως πρέπει όπως λέει και η alkyone να βρεθεί η αιτία που του το προκαλεί και να καταπολεμηθεί αυτή και όχι το σύμπτωμα μόνο.

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 15:18, 04-08-14:

Οκ ολα καλα με το γατουλη τελικα.σταματησε μονος του εμετος και αρχισε να τρωει σταδιακα.σημερα ειναι περδικι!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:23, 05-08-14:

Μπράβο το μωρό! "Σιδερένιος"από δω και πέρα!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:02, 05-08-14:

Υπέροχα νέα!

Παράθεση

Feline

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Feline
H Feline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Feline έγραψε στις 02:37, 06-01-15:

Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλους. Είμαι νεο μέλος αυτού του πολυ ενδιαφέροντος forum. Έχω μια γάτα, την Κική, η οποία είναι 11 ετών και γενικά υγιέστατη. Τους τελευταίους 2 μήνες όμως κάνει εμετούς (περίπου 2 την εβδομάδα) ενώ κατά τα αλλα ειναι καλά. Δηλαδή και παιζει και τρωει. Την πήγα στον κτηνιατρο που την παρακολουθεί, έγιναν εξετάσεις αίματος και ακτινογραφίες και όλα ήταν φυσιολογικά. Παρ´ όλα αυτά οι εμετοί συνεχίζονται. Εγινε και υπέρηχος και ήταν και αυτός φυσιολογικός. Αν ειναι όλα φυσιολογικά τότε γιατί κάνει εμετούς; Δεν ξέρω τι να κάνω και θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή. Ευχαριστω πολυ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 03:13, 06-01-15:

΄Ισως οι εμμετοί να προέρχονται από τριχόμπαλλες. Ο κτηνίατρος σας τι λέει γι' αυτό; Της δίνετε κάτι για να την διευκολύνει να βγάζει τις τρίχες που καταπίνει;
Στην ηλικία της είναι άκρως απαραίτητο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:53, 06-01-15:

Καλωσήρθες στη συντροφιά μας Feline και Καλή Χρονιά!
Όπως είπε και η Βάσω (Claire Rentfield) μας πριν, η νούμερο ένα αιτία γι αυτό (και εφ'όσον δεν συντρέχουν άλλα οργανικά προβλήματα) είναι η τριχόμπαλες που έχει στο εντερικό της σύστημα και προσπαθεί να τις αποβάλλει μέσω του εμετού. Υπάρχουν ειδικές "παστούλες" σε σωληνάριο που μπορείς να προμηθευτείς από κτηνιατρεία ή από πετ σοπς, όπως λ.χ. η Defurr-Um Plus και που μπορείς να τις δίνεις προληπτικά 1 φορά την εβδομάδα στη συνιστώμενη για την ηλικία της δόση (συνήθως 1/4 κουτ.γλυκού αρκεί) και θα δεις μεγάλη βελτίωση. Τη συγκεκριμένη χρησιμοποιώ κι εγώ στη δική μου που έχει το ίδιο πρόβλημα, ιδιαίτερα την εποχή που χάνει το τρίχωμά της (άνοιξη και καλοκαίρι) κι έχει βοηθήσει πολύ.
Άλλη αιτία ενδέχεται να είναι η δυσανεξία σε κάποιο είδος τροφής, αυτό βέβαια θέλει αρκετό ψάξιμο
Με το καλό να δεις βελτίωση σύντομα και θα χαρούμε πολύ να μαθαίνουμε συχνά και καλά νέα από την Κική, ανοίγοντας όποτε θέλεις ένα δικό της θέμα που μπορείς να γράφεις ό,τι την αφορά και να βάζεις φωτογραφίες της, στον ειδικό χώρο που έχουμε για να γράφουμε για τα γατούνια μας εδώ

Παράθεση

Feline

Νεοφερμένος

H Feline έγραψε στις 10:22, 06-01-15:

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Οντως της δίνω πάστα για τις τριχόμπαλες αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έκανε ποτέ στη ζωή της εμετούς οπότε μου φαίνεται περίεργο οτι ξεκίνησε ξαφνικά σε αυτή την ηλικία να κάνει τόσους εμετούς απο τριχόμπαλες. Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και δεύτερη γνώμη για δω τι μπορεί να είναι. Ηδη ψάχνω για καλό κτηνιατρο που θα μπορούσα να επισκεφθώ στην ευρύτερη περιοχή του Χαλανδρίου. Αν έχετε προτάσεις πολυ ευχαρίστως δεκτές. Επίσης παρατηρώ οτι σαν να πίνει περισσότερο νερό... Τι να πω... Ευχαριστώ και πάλι!

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ46

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ46
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ46 έγραψε στις 15:19, 06-01-15:

Γειά σας και καλή Χρονιά,
Είμαι από Κύπρο και πριν 3 μήνες βρήκα ένα νεογέννητο γατάκι πεταμένο κοντά σε σκουπίδια. Στην αρχή νόμισα ότι ήτανε νεκρό και το μάζεψα για να το θάψω. Όμως μόλις το έπιασα στα χέρια μου και ένιωσε λίγη ζεστασιά, κινήθηκε δίνοντας μου σημάδι ότι είναι ακόμη ζωντανό. Το πήρα στο σπίτι και ακολουθόντας οδηγίες για ορφανά νεογέννητα γατάκια το μεγάλωσα και τώρα είναι 3 μηνών. Πριν 5 μέρες άρχισε να είναι κακόκεφο, δεν έτρωγε και έκανε συνεχώς εμετούς. Το πήρα σε γιατρό όπου διαπίστωσε ψηλό πυρετό και γαστρίτιδα. Του έβαλε δύο ενέσεις και μου έδωσε σκόνη (διαλύτες) για να του βάζω στο νερό, ως επίσης και μια πάστα (αντικατάστατο τροφής) για να το δομιμάσω να φάει. Όμως την επομένη χειροτέρευσε και το πήγα ξανά στο γιατρό όπου το άφησε για 2 μέρες για παρακολούθηση δίνοντας του ορρό και φάρμακα για τους εμετούς. Χθες 05/01/2015 ο γιατρός μου είπε ότι ο πυρετός έπεσε κάπως και ότι του έδινε κάθε 3-4 ώρες με σύριγγα , πάστα (αντικατάστατο τροφής) σε μικρή ποσότητα ώστε να μην ερεθίζετε το στομαχάκι του. Οι εμετοί αραίωσαν. Το έφερα στο σπίτι και του έφτιαξα σουπίτσα με ρύζι και λίγο στήθος κοτοπούλου. Το έκαμα σαν πολτό και του έδωσα σε μικρή ποσότητα με σύριγγα για να φάει. Στην αρχή μου έκανε ελάχιστο εμετό και του ξανάδωσα ακόμη λίγο να φάει, ήπιε λίγο νερό από μόνο του και το έβαλα να ξεκουραστεί. Σήμερα 06/01/2015 κατά τις 8 το πρωϊ, σηκώθηκε μόνο του και πήγε ήπιε λίγο νερό και μετά πήγε στο δοχείο με την άμμο και έκανε λίγη διάρροια. Του έδωσα στη συνέχεια ακόμη λίγη σουπίτσα (πολτό), κάνοντας ξανά ελάχιστο εμετό. Του ξανάδωσα πάλι ακόμη λίγο να φάει, ήπιε λίγο νερό και το έβαλα πάλι να ξεκουραστεί. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον γιατρό, μου είπε ότι σημαντικό είναι να του δίνουμε κάθε 3-4 ώρες μικρή ποσότητα φαγητού (αν δεν τρώει να το πιέζουμε λίγο να φάει). Προτιμότερο σουπίτσα με ρύζι και στήθος κοτόπουλο (σαν πολτός ) Όταν καταλάβουμε ότι το γατάκι άλλαξε λίγο προς το καλύτερο η διάθεσή του, να συνεχίσουμε την διατροφή του σε μικρή ποσότητα και την συχνή υδάτωση , μέχρις ότου συνηθίσει το στομαχάκι του και σταματήσουν οι εμετοί. Τότε αρχίζουμε σταδιακά την τροφοδότηση (σε μικρή ποσότητα πάντα) στερεάς τροφής ή κονσέρβας. Το βλέπω που είναι τόσο άκεφο και έχει χάσει βάρος και λιώννω. Μακάρι να του περάσει γιατί συνδέθηκα τόσο πολύ με το μικρό ΤΟΜ (το όνομα του) καλύτερα να είμουν εγώ άρρωστος παρά αυτό

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ46 : 06-01-15 στις 15:31.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:40, 06-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Feline
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Οντως της δίνω πάστα για τις τριχόμπαλες αλλά έτσι κι αλλιώς δεν έκανε ποτέ στη ζωή της εμετούς οπότε μου φαίνεται περίεργο οτι ξεκίνησε ξαφνικά σε αυτή την ηλικία να κάνει τόσους εμετούς απο τριχόμπαλες. Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και δεύτερη γνώμη για δω τι μπορεί να είναι. Ηδη ψάχνω για καλό κτηνιατρο που θα μπορούσα να επισκεφθώ στην ευρύτερη περιοχή του Χαλανδρίου. Αν έχετε προτάσεις πολυ ευχαρίστως δεκτές. Επίσης παρατηρώ οτι σαν να πίνει περισσότερο νερό... Τι να πω... Ευχαριστώ και πάλι!
Καλό θα είναι να πάρεις την δεύτερη γνώμη που λες. Υπάρχει πιθανότητα αφού για τις τριχόμπαλλες παίρνει κάποιο σκεύασμα όπως λες, να έχει κάποιο προβληματάκι στο στομαχάκι της. Το πάθαινε και ένας γάτος μου από τα 14 και μετά και έπαιρνε πάντα μαζί με το φαγητό του, χαπάκι για το στομάχι.
Μπορεί επίσης να έχει κάποια γαστρεντερίτιδα και να μην την εντόπισε ο τωρινός κτηνίατρος. Γι' αυτό βρες άμεσα καινούργιο. Στο Χαιδάρι δεν ξέρω κάποιον, δες όμως εδώ κτηνίατρους που συστήνουν τα μέλη του φόρουμ.
http://forum.mycat.gr/showpost.php?p=2608022

Παράθεση

Feline

Νεοφερμένος

H Feline έγραψε στις 20:44, 06-01-15:

Ευχαριστώ και πάλι. Αυριο η μεθαύριο θα πάω και αλλού και θα σας πω νεότερα. Πολυ χρήσιμη η λίστα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:16, 06-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ46
Γειά σας και καλή Χρονιά,
Είμαι από Κύπρο και πριν 3 μήνες βρήκα ένα νεογέννητο γατάκι πεταμένο κοντά σε σκουπίδια. Στην αρχή νόμισα ότι ήτανε νεκρό και το μάζεψα για να το θάψω. Όμως μόλις το έπιασα στα χέρια μου και ένιωσε λίγη ζεστασιά, κινήθηκε δίνοντας μου σημάδι ότι είναι ακόμη ζωντανό. Το πήρα στο σπίτι και ακολουθόντας οδηγίες για ορφανά νεογέννητα γατάκια το μεγάλωσα και τώρα είναι 3 μηνών. Πριν 5 μέρες άρχισε να είναι κακόκεφο, δεν έτρωγε και έκανε συνεχώς εμετούς. Το πήρα σε γιατρό όπου διαπίστωσε ψηλό πυρετό και γαστρίτιδα. Του έβαλε δύο ενέσεις και μου έδωσε σκόνη (διαλύτες) για να του βάζω στο νερό, ως επίσης και μια πάστα (αντικατάστατο τροφής) για να το δομιμάσω να φάει. Όμως την επομένη χειροτέρευσε και το πήγα ξανά στο γιατρό όπου το άφησε για 2 μέρες για παρακολούθηση δίνοντας του ορρό και φάρμακα για τους εμετούς. Χθες 05/01/2015 ο γιατρός μου είπε ότι ο πυρετός έπεσε κάπως και ότι του έδινε κάθε 3-4 ώρες με σύριγγα , πάστα (αντικατάστατο τροφής) σε μικρή ποσότητα ώστε να μην ερεθίζετε το στομαχάκι του. Οι εμετοί αραίωσαν. Το έφερα στο σπίτι και του έφτιαξα σουπίτσα με ρύζι και λίγο στήθος κοτοπούλου. Το έκαμα σαν πολτό και του έδωσα σε μικρή ποσότητα με σύριγγα για να φάει. Στην αρχή μου έκανε ελάχιστο εμετό και του ξανάδωσα ακόμη λίγο να φάει, ήπιε λίγο νερό από μόνο του και το έβαλα να ξεκουραστεί. Σήμερα 06/01/2015 κατά τις 8 το πρωϊ, σηκώθηκε μόνο του και πήγε ήπιε λίγο νερό και μετά πήγε στο δοχείο με την άμμο και έκανε λίγη διάρροια. Του έδωσα στη συνέχεια ακόμη λίγη σουπίτσα (πολτό), κάνοντας ξανά ελάχιστο εμετό. Του ξανάδωσα πάλι ακόμη λίγο να φάει, ήπιε λίγο νερό και το έβαλα πάλι να ξεκουραστεί. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον γιατρό, μου είπε ότι σημαντικό είναι να του δίνουμε κάθε 3-4 ώρες μικρή ποσότητα φαγητού (αν δεν τρώει να το πιέζουμε λίγο να φάει). Προτιμότερο σουπίτσα με ρύζι και στήθος κοτόπουλο (σαν πολτός ) Όταν καταλάβουμε ότι το γατάκι άλλαξε λίγο προς το καλύτερο η διάθεσή του, να συνεχίσουμε την διατροφή του σε μικρή ποσότητα και την συχνή υδάτωση , μέχρις ότου συνηθίσει το στομαχάκι του και σταματήσουν οι εμετοί. Τότε αρχίζουμε σταδιακά την τροφοδότηση (σε μικρή ποσότητα πάντα) στερεάς τροφής ή κονσέρβας. Το βλέπω που είναι τόσο άκεφο και έχει χάσει βάρος και λιώννω. Μακάρι να του περάσει γιατί συνδέθηκα τόσο πολύ με το μικρό ΤΟΜ (το όνομα του) καλύτερα να είμουν εγώ άρρωστος παρά αυτό
Ποιά ακριβώς ήταν η διάγνωση του κτηνιάτρου για την αιτία; Εννοώ οι έμετοι ήταν αποτέλεσμα κάποιου παράσιτου, μόλυνσης από ιό, σου είπε κάτι σχετικά;Όπως και να'ναι, ας παρακολουθείς το μικρό, ας είσαι διαρκώς σε επικοινωνία με το γιατρό για τυχόν αλλαγές και πιστεύω όλα θα πάνε καλά και οι πρώτες μέρες της νέας χρονιάς θα φέρουν την ίαση στο μικρό Τομ. Περαστικά του και Καλή Χρονιά και σε σας

Παράθεση

Feline

Νεοφερμένος

H Feline έγραψε στις 22:52, 09-01-15:

Καλησπέρα και πάλι σε όλους! Έχω νεότερα σχετικά με τη γατουλα μου την Κική η οποία κάνει εμετούς εδώ και 2 μήνες. Απο την τελευταία φορά που μιλήσαμε πήγα σε άλλους 2 κτηνιατρους (μετά από τον δικό μου στον οποίο πήγα αρχικά). Απο τον 1ο δεν έμεινα ευχαριστημένη γιαυτο και πήγα στον 2ο. Τελικά η γάτα μου επιβεβαιώθηκε οτι εχει υπερθυρεοειδισμό με ειδικές αιματολογικες εξετάσεις οι οποίες έγιναν. Μου ήρθε κάπως απότομο βέβαια στην αρχή (ούτε που ήξερα τι ειναι...) αλλα το συζητήσαμε λεπτομερώς με τον κτηνιατρο και έχω ηρεμήσει... Και εδώ πρεπει να σας πω για αυτον τον κτηνιατρο ο οποίος έκανε και τη διάγνωση. Δεν είμαι σίγουρη αν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα (αν επιτρεπεται θα το αναφερω) οπότε και δεν το κανω προς το παρόν. Έχω παει σε πάνω απο 15 κτηνιατρους τόσα χρόνια για τα ζώα μου αλλα σαν και αυτόν πραγματικά δεν έχω δει. Δεν τον γνώριζα πριν αλλα είχα δει την κλινικη γιατί ειναι κοντά στην περιοχή που μένω και πήγα γιατί με εντυπωσίασε το βιογραφικό του που είδα στο site της κλινικής. Ειναι ο μόνος απ´ όσο ξέρω με πολύχρονη και επίσημη μετεκπαίδευση στην παθολογια της γάτας τις ΗΠΑ και πραγματικά οτι και να πω ειναι λίγο. Μεχρι που εχουν ειδικο εξεταστηριο για γάτες στην κλινικη στο οποίο δεν μπαίνουν σκυλιά ποτέ για να ειναι πιο ήρεμες οι γάτες! Δεν ειναι φθηνός αλλα σε σχέση με αυτό που προσφέρει και τισ γνωσεισ που εχει δεν ειναι ακριβός. Το ραντεβού διήρκησε 50 λεπτά, εξέτασε τη γατα μου με τροπο που δεν έχω ξαναδεί, και μετά μιλήσαμε αλλη μισή ώρα αφού ήρθαν τα αποτελέσματα για να μου εξηγήσει τι θα κάνουμε. Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλα είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη. Είμαι σίγουρη οτι η Κικη ειναι ασφαλής στα χέρια του και οτι θα πάμε καλα. Και βέβαια με θυμώνει και με θλίβει το γεγονός οτι οι 2 άλλοι κτηνιατροι στους οποίους πήγα πριν ούτε που τους πέρασε απο το μυαλό ο υπερθυρεοειδισμος... Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Anyway... Και πάλι καλή χρόνια σε όλους!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 02:12, 10-01-15:

Αν και με αυτό το πρόβλημα, πιστεύω οτι θα τα πάει μια χαρά η Κικίτσα σου γιατί είχε την τύχη να πέσει σε καλά χέρια
Εύχομαι όλο και καλύτερα να είναι και καλή χρονιά και σε σας

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:23, 01-02-15:

καλημερα.
η κυρα Μουγκα χθες το βραδυ εφαγε κανονικα,επαιξε και κοιμηθικε οπως καθε βραδυ,το πρωι μας ξυπνησε γιατι εκανε ηχους σαν να κανει εμετο.σηκωθηκαμε ειχε κανει μια γουλια διαφανο σαν σαλια,της δωσαμε λιγο defur,μετα εφαγε κανονικα,ξαναεπαιξε λιγο,αραξε,και μετα απο λιγο εκανε παλι εμετο αυτο που εφαγε (κονσερβα wiskas).απο τοτε ξαναεκανε 2 φορες παλι λιγο αυτο το διαφανο.
γενικα δειχνει μια χαρα,αλλα δε μου το χει ξανακανει αυτο.
απο τι να ειναι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:04, 01-02-15:

Πολυ πιθανον να ειναι απο τριχομπαλες.Εμενα συχνα μου το κανει η πουπυ και το εκανε και ο μπουκακος μου.Απο εκει και περα θα παρατηρησεις την συνολικη εικονα.Αν τρωει οπως πριν ,παιζει και γενικα δενε χει αλλαξει τιποτε στην συμπεριφορα της,λογικα ειστε οκ.Σαφως βεβαια αν εξακολουθιισει να κανει εμετους τοτε θα πρεπει να το κοιταξετε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 16:44, 01-02-15:

της βαλαμε λιγο να φαει τωρα που γυρησαμε,λιγακι.μας υποδεχτηκε οπως καθε φορα και γενικα καλα φενεται,απλα με τοσα που χει περασει αγχωνομαι κ εγω λιγο παραπανω...

Παράθεση

asourvin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asourvin
H asourvin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H asourvin έγραψε στις 15:05, 22-02-15:

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Καταρχήν μπράβο για την όμορφη προσπάθεια, το σάιτ βοηθάει πολύ εμάς τους ανίδεους από γάτες (τουλάχιστον μιλάω για μένα προσωπικά) κι έτσι γράφω για 1η φορά και θέλω την άποψή σας για κάτι..Για πάμε..

Έχω έναν γάτο, 10 μηνών,στειρωμένο, που τρώει ξηρά τροφή (με χαρά!) χθες όμως το απόγευμα άρχισε ασταμάτητη διάρροια.Το πρωί είχε φάει κανονικά τις κροκέτες του και ενδιάμεσα δεν του είχα δώσει κάτι άλλο.Άρχισε να πίνει πολύ νερό και αφού άρχισαν οι διάρροιες φυσικά δεν έφαγε το βράδυ.Δείχνει ότι θέλει να φάει αλλά ψευτοτρώει 2-3κροκετούλες.Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω λίγο ωμό κοτόπουλο.Δεν του έδωσα γιατί δεν είχα χθες!Όλο το βράδυ ο κακομοίρης το πέρασε αγκαλιά με τη λεκάνη ώσπου γύρω στις 3 τα ξημερώματα έκανε εμετό και έβγαλε νααα μια μαγέλη τριχόμπαλα και όχι μόνο..και κρόσια από το χαλί και κουβάρια από τρίχες...!Δεν ξέρω από τριχόμπαλες αλλά ήταν έτσι μακρόστενο σαν σε μορφή τσιγάρου και από μια αναζήτηση που έκανα στο ίντερνετ πρέπει να ήταν τριχόμπαλα.Κάπου εκεί οι διάρροιες σταμάτησαν λίγο λίγο..όχι αμέσως!Τώρα από το πρωί δεν έχει ξανακάνει ούτε εμετό ούτε διάρροια,είχε και λίγη όρεξη για παιχνίδι αλλά καθόλου για φαί..Και θέλω να μου πείτε τώρα το βραδάκι κατά τις 9 που θα του δώσω καταρχήν ωμό κοτόπουλο ή να το βράσω λίγο για σαλμονέλα και τέτοια;(Μην με κατασπαράξετε, προειδοποίησα είμαι ανίδεη από γάτες!)και επίσης να το συνοδεύσω με λίγο βρασμένο ρύζι για να είναι πιο ελαφρύ;και το κρέας κομματάκια μικρά ή όπως είναι;ή είναι καλύτερα να του το δώσω σε μικρές μερίδες;

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη..Α!Και καλή Αποκριά σε όλους

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:48, 22-02-15:

Καλησπέρα. Έχω ακούσει από φίλη κτηνίατρο πως στη διάρροια βοηθά πολύ το ζουμάκι από το βραστό ρύζι. Οπότε θα πρότεινα οπωσδήποτε να βάλεις και ρύζι. Τώρα όσον αφορά το ωμό δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσει, εφόσον δεν το έχει συνηθίσει ο οργανισμός του (εκτός αν του κάνες ωμοφαγία). Προσωπικά θα θεωρούσα το βρασμένο κοτόπουλο ασφαλέστερη επιλογή για το στομάχι του...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:18, 22-02-15:

Καλησπέρα asourvin και καλωσήρθες στην παρέα μας

Όπως ακριβώς τα είπε η aba (Φωτεινή) από πάνω, ζουμί από ρυζάκι (ή και λίγο ρυζάκι μαζί), το δε το κοτόπουλο σαφώς θα του το βράσεις, στη θέση σου δεν θα διακινδύνευα το ωμό. Το κρέας αν του δώσεις αύριο, καλύτερα σε κοματάκια μικρά (όχι και "ψείρες"βέβαια), μπουκίτσες που θα μπορεί άνετα να μασήσει με τα δοντάκια του.
Για το θέμα των τριχόμπαλων τώρα (άτιμο πράμα οι τριχόμπαλες), επειδή κι η δική μου έχει παρόμοιο πρόβλημα, με εμετούς και "τριχομπαλο-τσιγάρα", βρήκαμε μεγάλη ανακούφιση με την ειδική παστούλα για γάτες "Defurr-UM PLUS", που θα του βάζεις 1/4 κουταλιού του γλυκού. Αυτό , όταν με το καλό συνέλθει, μπορείς να το κάνεις 1 φορά την εβδομάδα, προληπτικά. Τουλάχιστον εμάς μας έχει βοηθήσει πολύ και οι εμετοί έχουν μειωθεί, σχεδόν εκλείπουν θα έλεγα.
Καλά Κούλουμα και καλή ανάρρωση στον ζουζούνο σου!

Παράθεση

asourvin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asourvin
H asourvin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H asourvin έγραψε στις 21:38, 23-02-15:

Χθες το βράδυ είχαμε λίγο διάρροια πάλι αλλά πολύ λίγο,και σήμερα του έδωσα το κοτοπουλάκι βρασμένο(το τίμησε δεόντως σε αντίθεση με το ρύζι που ούτε το άγγιξε!) και τώρα το απόγευμα έφαγε κανονικά τις κροκέτες του και με μεγάλη όρεξη.Φαίνεται όλο και να καλυτερύει.. Κάτι με πάστα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε θεωρώ γιατί είναι και πολύ μακρύτριχος και άρχοντας (όλη την ώρα καθαρίζεται!).Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Καλή σαρακοστή

Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 20:21, 23-05-15:

Εχθές το βράδυ λίγο μετά που τελείωσε το φαγητό του ο μικρός μπήκε στην αμμολεκανη και έκανε εμετο. Είχε κίτρινο χρώμα και τις καφέ κροκετες που έφαγε. Λίγα δευτερόλεπτα μετά έπαιζε και έτρεχε με την αδερφούλα του σας να μη συνέβη τίποτα. Τι μπορεί να φταίει;

Πρώτη φορά έχω γατάκια και δε γνωρίζω πολλά. Διάβαζα π.χ. κάτι για τριχομπαλες. Σήμερα όλα καλα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Εμετός με αίμα - Από ΛΟΥΚΟΥΜΑΣ
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-19 στις 19:15.
    • Εμετός και διάρροια! - Από chr1st1na1
      Το θέμα έχει λάβει 84 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-18 στις 20:19.
    • Εμετός και διάρροια - Από nena
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-11-12 στις 21:19.
    • Εμετός - Από dimangelid
      Το θέμα έχει λάβει 377 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-10-09 στις 16:34.
    • Κίτρινος εμετός - Από gingin
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-08 στις 16:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους