Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,262 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 295 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιθετικότητα ενήλικης γάτας

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 17:04, 29-04-11:

Η μικρή μου γατούλα δαγκώνει τα πάντα...Τα ρούχα μου, τα δάχτυλα μας, το παπλωματάκι απο το κρεβάτι της και φυσικά τα παιχνίδια της... Για τα παιχνίδια το θεωρώ λογικό αλλά για τα υπόλοιπα? Δεν φαίνεται να πονάει τα ούλα της είναι μια χαρά και τα δοντάκια της αν και δεν έχουν βγει ακόμα εντελώς... Πως μπορώ να αποτρέψω αυτήν την συμπεριφορά,λέτε να έχει κάτι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:20, 29-04-11:

Ειναι πολυ φυσιολογικο στα γατακια αυτο.Τωρα μαθαινουν τον κοσμο,και δοκιμαζουν τα παντα.Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το κοψεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:29, 29-04-11:

μπορεί επίσης και να παίζει π.χ. βλέπει τα δάχτυλά σου που κουνιούνται και θέλει να παίξει

Παράθεση

hellcat (Έφη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hellcat
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H hellcat έγραψε στις 22:01, 29-04-11:

Το έκανε συνέχεια και τρόμαξα μην πονούσε η κάτι τέτοιο.. Ανακουφήστηκα.. Σας ευχαριστώ..

Παράθεση

jollie (Ναντια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jollie
H Ναντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (μμμμ....20??καπου εκει!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H jollie Η Ζιολη μου και εγω σας ευχαριστουμε έγραψε στις 22:08, 29-04-11:

αχχχχ σε καταλαβαινω!!!!και μενα το δικο μου δαγκωνει πολυ...τα γατακια ετσι παιζουν μεταξυ τους και ετσιπροσπαθει να παιξει και με μας μεγαλονοντας θα το κοψει.εγω οταν αρχιζει να με δαγκωνει της λεω με αυστηρο υφος οχι και σταματαω το παιχνιδι μαζι της αδιαφορω,μπορει να ξαναπροσπαθησει να δαγκωσει αλλα βλεπει οτι ετσι δεν την παιζω και σταματα.οταν ηρεμησει παιρνω ενα παιχνιδι στα χερια μου και παιζουμε για να την ανταμειψω για την καλη της συμπεριφορα.εγω δει βελτιωση και με υπακουει αλλα παντα θα αρχισει το παιχνιδι της με δαγκωματα.δοκιμασε το αν θες και υπομονη!!!!!!!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 12:03, 02-05-11:

Πολύ καλά τα λέει η Νάντια!! Πάντως την περίοδο που βγαίνουν τα δοντάκια, δαγκώνουν σαν τρελά, είναι φυσικό!!

Παράθεση

Dunkelheit83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dunkelheit83
H Dunkelheit83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Dunkelheit83 έγραψε στις 14:21, 02-05-11:

Μέχρι ποια περιόδο βγαίνουν τα δοντάκια, γιατί ο δικός μου είναι 10 μηνών και μόλις δει εκτεθειμενη ανθρώπινη σάρκα τρελαίνεται .

Παράθεση

SMOKEY (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SMOKEY
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H SMOKEY Geia sas eimai o Smokey... έγραψε στις 23:10, 02-05-11:

εγω παλι σε καποια φαση που αλλαζε τα δοντακια του και οπως με δαγκωνε ειδα αιμα το επαθα το εγκεφαλικο η γυναικα.λεω "παναγια μου το γατουλι μου γιατι ματωνει; τι επαθε;" τον εψαχνα ολη νυχτα και τελικα την επομενη μερα μου ειπε ο γιατρος οτι απλως αλλαζει δοντακια.δεν σας ειχα γνωρισει τοτε να ζητησω και την γνωμη σας.

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 12:14, 03-05-11:

Δεν είμαι σίγουρη μέχρι πότε βγαίνουν τα δοντάκια τους, νομίζω μέχρι 8 μηνών, αλλά πάλι δεν είμαι και γιατρός και κάθε γατί έχει διαφορετική ανάπτυξη! Φοβάμαι όμως ότι μάλλον είναι το χόμπυ του να σας δαγκώνει!

Παράθεση

Dunkelheit83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dunkelheit83
H Dunkelheit83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Dunkelheit83 έγραψε στις 17:41, 03-05-11:

Σε αυτό το συμπέρασμα έχουμε καταλήξει και εμείς. Χάθηκε να έχει σαν χόμπυ το πλέξιμο?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:22, 03-05-11:

Και ο δικος μου ο γατος...το ιδιο...χομπυ εχει..

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 12:01, 04-05-11:

Θα μπορούσε, αν έχει πολύ μακριά νύχια!

Παράθεση

iliana.ili

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iliana.ili
H iliana.ili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H iliana.ili έγραψε στις 17:08, 23-05-11:

Έχω να ρωτήσω κι εγώ κάτι ... Η γάτα μου δαγκώνει αρκετά και είναι 1,5 χρόνων, πάει για 2. Τι να κάνω;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 23-05-11 στις 17:28. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:34, 23-05-11:

Και εμένα δαγκώνει..και είναι 8 χρονών.Σου δημιουργεί τόσο μεγάλο πρόβλημα;Μήπως δαγκώνει όταν θες να τον χαιδέψεις εσύ και δεν θέλει αυτός;

Παράθεση

iliana.ili

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iliana.ili
H iliana.ili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H iliana.ili έγραψε στις 13:37, 24-05-11:

ναι μαλλον εχεις δικιο ευχαριστω πολυ!!!

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PriNcEsS DuFFy
H PriNcEsS DuFFy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σκόπελος (Μαγνησία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 16:46, 08-10-11:

Τον περσινο Μαιο (2010) υιοθετησα μια πανεμορφη γατουλα που ηταν μολις ενος μηνων! Στην αρχη ολα πηγαιναν πολυ καλα γιατι ηταν μικρη αλλα τωρα τα πραγματα εχουν αγριεψει λιγακι! Γρατζουναει τα παντα!! Μας εχει καταστρεψει τους καναπεδες, τα σκαμπο, τις δερματινες καρεκλες, τις κουρτινες, μερικα ρουχα κ.α. Εκανα τα παντα! Ακομα και κορμο δεντρου της εφερα αλλα τιποτα! Δεν καθετε να την χαιδεψουμε κ οταν την ακουμπαμε μας δαγκωνει, μας γρατζουναει κ ορμαει.. και αυτο κραταει για ωρες! Και φυσικα δεν μπορω να την μαλωσω! Μερικες φορες κατουραει παντου! Ακομα και στο στρωμα της αδερφης μου ειχε κατουρισει! Μετα ανεβαινει παντου.. τραπεζια ντουλαπες, πορτες κ.α.

Οι γονεις μου εκαναν υπομονη 1 χρονο αλλα τωρα εχουν αρχισει και νευριαζουν! Καποιες φορες φτανουν στο σημειο να θελουν να την δωσουμε η να την βγαλουμε εξω απο το σπιτι, εγω ομως δεν θελω γιατι την αγαπαω πολυ και δεν μου παει η καρδια! Επισης του χρονου θα μετακομισω μονη μου και δεν με αφηνουν να την παρω μαζι μου γιατι λενε οτι θα καταστρεψει ολα τα πραγματα στο διαμερισμα! Κι εγω δεν θελω να την αποχωριστω, ραγιζει η καρδια μου!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:58, 08-10-11:

Είναι στειρωμένη καταρχάς η γατούλα;
Διότι εφόσον το Μάϊο ήταν 1 μηνός, τώρα θα είναι περίπου 6 μηνών οπότε αρχίζουν οι οίστροι...

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σκόπελος (Μαγνησία). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 17:04, 08-10-11:

Αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια.. Η Μπελλα ειναι 1μισι χρονων. Η κτηνιατρος εδω με ειχε στο περιμενε μεχρι το καλοκαιρι γιατι ελεγε οτι ειναι μικρη και οτι καλο ειναι να την αφησω λιγο! ειναι η μονη που υπαρχει εδω! Μιλησα λοιπον με μελη ενος φιλοζωικου γκρουπ εδω σκοπελο και μου ειπαν να μην την παω γιατι ολο τετοια λεει αυτη και επισης κανενας δεν την εμπιστευετε!!! Μου ειπαν οτι θα καλεσουν αυτοι κτηνιατρο απο Βολο η Αθηνα για στειρωσεις και θα μου πουν να κλεισω κι εγω ραντεβου.

Λες να ηρεμησει μετα την στειρωση???

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:34, 08-10-11:

Θα πω καμιά βαριά κουβέντα για ορισμένους χτυπημένους κτηνιάτρους...
Καλά, η συγκεκριμένη κυρία δεν γνωρίζει ότι μια θηλυκή αστείρωτη γάτα κινδυνεύει από πυόμητρα, διαφόρων ειδών καρκίνους, συνεχόμενες γέννες με αποτέλεσμα την εξάντληση της μητέρας γάτας, τη μετάδοση διαφόρων ασθενειών που μπορεί να μεταδοθούν από το ζευγάρωμα;;;
Κι επιπλέον, δεν σκέφτεται ότι με αυτόν τον τρόπο θα αυξηθεί ο αριθμός των γατιών, με αποτέλεσμα πολλά από αυτά να καταλήξουν στον δρόμο;;;
Μια θηλυκή γάτα μπορεί να στειρωθεί από 6 μηνών και σε ξένες χώρες ακόμη κι από 4 μηνών, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να πω...

Καταρχάς, συγγνώμη αλλά κατάλαβα λάθος προηγουμένως.
Νόμιζα πως η γάτα γεννήθηκε τον Απρίλη του 2011 κι όχι του 2010 οπότε εφόσον είναι 1,5 έτους επείγει να στειρωθεί.
Κι αυτό επειδή έτσι δεν θα κινδυνεύει από διάφορες ασθένειες αλλά κι επειδή θα γίνει πιο ήρεμη, πιο ήσυχη και δεν θα ταλαιπωρείται η καημένη από τους οίστρους.
Εμένα η δική μου είναι 6 μηνών και πίστευα ότι θα κάναμε την στείρωση αυτές τις ημέρες.
Πριν 15 περίπου μέρες είχε τον πρώτο της οίστρο και την στειρώσαμε νωρίτερα από ό,τι λέγαμε με την γιατρό.
Και να φανταστείς ότι είναι μικροκαμωμένη η δική μου και δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα.
Τη μικρή την έβλεπα όταν είχε οίστρο που νιαούριζε όλη την ώρα, που γυρόφερνε μέσα στο σπίτι όλη την ώρα και τη λυπόμουν.
Θεωρώ πως είναι ανεπίτρεπτο μια γιατρός να μην αναλογίζεται ότι μια θηλυκή γάτα ταλαιπωρείται από τους οίστρους.
Εφόσον λοιπόν η δική σου είναι αστείρωτη, η συμπεριφορά της είναι αναμενόμενη σε ένα μεγάλο βαθμό και πιστεύω ότι μετά την στείρωση θα ηρεμήσει κατά πολύ.
Εάν θέλεις την γνώμη μου, ξέχνα αυτή την γιατρό και κάνε ό,τι μπορείς προκειμένου να κάνει την στείρωση ο γιατρός που θα έρθει κι εύχομαι να έρθει το συντομότερο δυνατόν.
Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, ρώτησε τον και για εμβόλια κι αποπαρασιτώσεις ώστε να είσαι σίγουρη ότι η γατούλα σου είναι 100% καλυμμένη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 17:41, 08-10-11:

Μακαρι να ηρεμισει!!! Θα επικοινωνισω ξανα να ρωτησω ποτε θα ερθει!!! Απο αρρωστιες ειναι κα8αρη (απ'οτι μου εχει πει αυτη) γιατι ειναι απο σπιτικη γατα! Και επισης δεν βγαινει εξω! Καλου κακου θα πω να την εξετασει και να κανει οτι χρειαζετε για να ειναι οκ!!! Μακαρι να ηρεμισει μετα κ η μπελλα μου γιατι δεν μπορω να την αποχωριστω!!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 17:53, 08-10-11:

Ειλικρινά, το εύχομαι κι εύχομαι να είναι μια χαρά η μικρή σου.
Απλώς προσπάθησε να εξηγήσεις και στους γονείς σου με αρκετή υπομονή ότι η συμπεριφορά της Μπέλλας οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι είναι αστείρωτη κι εύχομαι να το κατανοήσουν.
Καλό θα ήταν όντως να επικοινωνήσεις με μέλη του γκρουπ ώστε να κανονίσετε να έρθει σύντομα κάποιος κτηνίατρος για την στείρωση.
Πήγαινε του και το βιβλιάριο της ώστε να δει μήπως χρειάζεται κάποια επαναληπτική δόση εμβολίου.
Πιστεύω ότι η κτηνίατρος έως τώρα της έχει κάνει εμβόλια κι αποπαρασιτώσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, σωστά;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:47, 08-10-11:

Καλησπερα.Οι θηλυκες γατες καταρχην ειναι παρα πολυ επικινδυνο να μην στειρωνονται,διοτι καποια στιγμη ειναι σιγουρο οτι θα παθουν πυομητρα εφοσον δεν ζευγαρωνουν κατι που μπορει να αποβει μοιραιο.
επισης
Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για στείρωση
Η στείρωση είναι προτιμότερο να γίνεται πριν φτάσει η γάτα στην σεξουαλική της ωριμότητα. Η καταλληλότερη ηλικία είναι μεταξύ 5 και 6 μηνών. Ανεπιθύμητες συμπεριφορές μπορεί να είναι δύσκολο να αλλαχτούν αν οι γάτες στειρωθούν όταν είναι ενήλικες.

Παλαιότερα πίστευαν ότι η καταλληλότερη ηλικία για στείρωση ήταν μετά την σεξουαλική ωριμότητα της γάτας χωρίς όμως να στηρίζονται σε καμμία επιστημονική έρευνα.
Σήμερα με την πρόοδο της αναισθησίας εκμηδενίστηκε ο κίνδυνος επέμβασης σε μικρή ηλικία και έχει αποδειχθεί με έρευνες ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος που να υποχρεώνει την στείρωση να γίνεται μετά την σεξουαλική ωριμότητα.

πηγη

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 19:44, 08-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ειλικρινά, το εύχομαι κι εύχομαι να είναι μια χαρά η μικρή σου.
Απλώς προσπάθησε να εξηγήσεις και στους γονείς σου με αρκετή υπομονή ότι η συμπεριφορά της Μπέλλας οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο γεγονός ότι είναι αστείρωτη κι εύχομαι να το κατανοήσουν.
Καλό θα ήταν όντως να επικοινωνήσεις με μέλη του γκρουπ ώστε να κανονίσετε να έρθει σύντομα κάποιος κτηνίατρος για την στείρωση.
Πήγαινε του και το βιβλιάριο της ώστε να δει μήπως χρειάζεται κάποια επαναληπτική δόση εμβολίου.
Πιστεύω ότι η κτηνίατρος έως τώρα της έχει κάνει εμβόλια κι αποπαρασιτώσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, σωστά;
Εγω της ειπα απλα να κανει οτι χρειαζετε μια γατα που ζει μεσα στο σπιτι! Θα δωσω το βιβλιαριο και μακαρι να ειναι ολα οκ!

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 19:47, 08-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Καλησπερα.Οι θηλυκες γατες καταρχην ειναι παρα πολυ επικινδυνο να μην στειρωνονται,διοτι καποια στιγμη ειναι σιγουρο οτι θα παθουν πυομητρα εφοσον δεν ζευγαρωνουν κατι που μπορει να αποβει μοιραιο.
επισης
Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για στείρωση
Η στείρωση είναι προτιμότερο να γίνεται πριν φτάσει η γάτα στην σεξουαλική της ωριμότητα. Η καταλληλότερη ηλικία είναι μεταξύ 5 και 6 μηνών. Ανεπιθύμητες συμπεριφορές μπορεί να είναι δύσκολο να αλλαχτούν αν οι γάτες στειρωθούν όταν είναι ενήλικες.

Παλαιότερα πίστευαν ότι η καταλληλότερη ηλικία για στείρωση ήταν μετά την σεξουαλική ωριμότητα της γάτας χωρίς όμως να στηρίζονται σε καμμία επιστημονική έρευνα.
Σήμερα με την πρόοδο της αναισθησίας εκμηδενίστηκε ο κίνδυνος επέμβασης σε μικρή ηλικία και έχει αποδειχθεί με έρευνες ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος που να υποχρεώνει την στείρωση να γίνεται μετά την σεξουαλική ωριμότητα.

πηγη
Βασικα εμενα δεν με πειραζει να μην θελει πολλα χαδια.. το μονο που θελω ειναι να μην καταστρεφει τα επιπλα, για να μπορεσω να την παρω μαζι μου του χρονου!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 08-10-11:

To σημαντικο ,επιτρεψε μου να σου πω ειναι οτι η γατα σου κινδυνευει παρα πολυ,και δυστυχως δεν το εχεις καταλαβει.

Η πυομήτρα είναι μια από τις συχνές παθήσεις των θηλυκών ζώων, που πολλές φορές επιφέρει την κατάληξη των ζώων. Είναι η συλλογή παθολογικού εκκρίματος (πύον) στη μήτρα με την ταυτόχρονη υπερπλασία του ενδομητρίου. Το έκκριμα αυτό, συνήθως είναι με εξαιρετικά αυξημένο μικροβιακό φορτίο και παρατηρείται συνεχής αύξηση της συλλογής του, με παράλληλη διάταση των τοιχωμάτων κοιλίας και μήτρας. Η αιτία παραγωγής του συγκεκριμένου εκκρίματος είναι κάποια διαταραχή στη λειτουργεία των αδένων του ενδομητρίου και την δράση των προγεσταγόνων και προγεστερόνης. Η πυομήτρα εμφανίζεται σε ζώα κάθε ηλικίας, κάθε ράτσας, και δεν έχει καμία σημασία αν το ζώο έχει γεννήσει ή όχι. Η άποψη ότι η πυομήτρα εμφανίζεται σε ζώα προχωρημένης ηλικίας και τα οποία δεν έχουν γεννήσει ποτέ, είναι μία άποψη προ πολλού ξεπερασμένη.
Η πυομήτρα εμφανίζεται με δύο τύπους. Ο πρώτος είναι αυτός της κλειστής πυομήτρας, όπου το έκκριμα παραμένει στη μήτρα, είναι πολύ επικίνδυνος και απαιτεί άμεση αντιμετώπιση, η οποία είναι πάντα χειρουργική. Ο δεύτερος τύπος είναι αυτός της ανοιχτής πυομήτρας. Σ' αυτόν το έκκριμα, κάνει την εμφάνιση στον κόλπο και στο αιδοίο του ζώου, δεν είναι τόσο επικίνδυνος και έχουμε κάποια χρονική άνεση αντιμετώπισης του περιστατικού και βέβαια έχουμε την δυνατότητα φαρμακευτικής αντιμετώπισης.
Ο χρόνος εμφάνισης της πυομήτρας είναι περίπου 2-3 μήνες μετά την ωορρηξία.
Να θυμάστε πάντα, ότι εάν δεν σκοπεύετε να διασταυρώσετε το ζώο σας, καλό είναι να στειρωθεί έγκαιρα προς αποφυγεί εμφάνισης πυομήτρας.

πηγη

Να προσθεσω επισης οτι κινδυνευει απο καρκινο των μαστων και της μητρας,οπως επισης και οτι βασανιζεται αφορητα εφοσον θελει να ζευγαρωσει και δεν μπορει.

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 22:51, 08-10-11:

To σημαντικο ,επιτρεψε μου να σου πω ειναι οτι η γατα σου κινδυνευει παρα πολυ,και δυστυχως δεν το εχεις καταλαβει.

Η πυομήτρα είναι μια από τις συχνές παθήσεις των θηλυκών ζώων, που πολλές φορές επιφέρει την κατάληξη των ζώων. Είναι η συλλογή παθολογικού εκκρίματος (πύον) στη μήτρα με την ταυτόχρονη υπερπλασία του ενδομητρίου. Το έκκριμα αυτό, συνήθως είναι με εξαιρετικά αυξημένο μικροβιακό φορτίο και παρατηρείται συνεχής αύξηση της συλλογής του, με παράλληλη διάταση των τοιχωμάτων κοιλίας και μήτρας. Η αιτία παραγωγής του συγκεκριμένου εκκρίματος είναι κάποια διαταραχή στη λειτουργεία των αδένων του ενδομητρίου και την δράση των προγεσταγόνων και προγεστερόνης. Η πυομήτρα εμφανίζεται σε ζώα κάθε ηλικίας, κάθε ράτσας, και δεν έχει καμία σημασία αν το ζώο έχει γεννήσει ή όχι. Η άποψη ότι η πυομήτρα εμφανίζεται σε ζώα προχωρημένης ηλικίας και τα οποία δεν έχουν γεννήσει ποτέ, είναι μία άποψη προ πολλού ξεπερασμένη.
Η πυομήτρα εμφανίζεται με δύο τύπους. Ο πρώτος είναι αυτός της κλειστής πυομήτρας, όπου το έκκριμα παραμένει στη μήτρα, είναι πολύ επικίνδυνος και απαιτεί άμεση αντιμετώπιση, η οποία είναι πάντα χειρουργική. Ο δεύτερος τύπος είναι αυτός της ανοιχτής πυομήτρας. Σ' αυτόν το έκκριμα, κάνει την εμφάνιση στον κόλπο και στο αιδοίο του ζώου, δεν είναι τόσο επικίνδυνος και έχουμε κάποια χρονική άνεση αντιμετώπισης του περιστατικού και βέβαια έχουμε την δυνατότητα φαρμακευτικής αντιμετώπισης.
Ο χρόνος εμφάνισης της πυομήτρας είναι περίπου 2-3 μήνες μετά την ωορρηξία.
Να θυμάστε πάντα, ότι εάν δεν σκοπεύετε να διασταυρώσετε το ζώο σας, καλό είναι να στειρωθεί έγκαιρα προς αποφυγεί εμφάνισης πυομήτρας.

πηγη

Να προσθεσω επισης οτι κινδυνευει απο καρκινο των μαστων και της μητρας,οπως επισης και οτι βασανιζεται αφορητα εφοσον θελει να ζευγαρωσει και δεν μπορει.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! Θα την ξεμαλλιασω την κτηνιατρο αμα παθει τιποτα! Εκλεισα ραντεβου με κτηνιατρο που θα ερθει.. Μακαρι να μην εχει τιποτα!

Αμα την στειρωσω, θα σταματισει και να καταστρεφει τα επιπλα η να δοκιμασω αυτο το σπρει που γραφουν αρκετοι..???

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 23:42, 08-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από PriNcEsS DuFFy
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!! Θα την ξεμαλλιασω την κτηνιατρο αμα παθει τιποτα! Εκλεισα ραντεβου με κτηνιατρο που θα ερθει.. Μακαρι να μην εχει τιποτα!

Αμα την στειρωσω, θα σταματισει και να καταστρεφει τα επιπλα η να δοκιμασω αυτο το σπρει που γραφουν αρκετοι..???
Γειά σου και απο εμένα!

Τα σπρέι που αναφέρεις,απο προσωπική εμπειρία έχω να σου πώ πως δεν κάνουν τίποτα και είναι άκρως αναποτελεσματικά εκτός και αν κυνηγάς τη γάτα σου απο πίσω κάθε ώρα και στιγμή για να ψεκάζεις και εκτός το γεγονός ότι μυρίζουν ΑΠΑΙΣΙΑ και πλήν της γάτας απομακρύνονται ΚΑΙ οι άνθρωποι(χωρίς υπερβολές!)....βλέπε apothol πχ!

Το μόνο φυσικό προϊόν είναι τα αιθέρια έλαια πορτοκαλιού ή μέντας ευκαλύπτου κλπ που σιχαίνονται οι γάτες,όμως το θέμα είναι κατα πόσο θα μπορείς να τρέχεις συνεχώς πίσω απο τη γάτα σου να ψεκάζεις?γιατί το άρωμά τους εξασθενεί μετά απο λίγες ώρες!

Αυτά έχω να καταθέσω εγώ σαν προσωπική εμπειρία,ίσως να μήν ισχύει το ίδιο με όλες τις γάτες,πάντως εγώ ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα τόσο για τα απωθητικά σπρέι όσο και για τα αιθέρια έλαια για τους ανωτέρω λόγους!.....

Κατά τη γνώμη μου,το καλύτερο θα ήταν να εκπαιδεύσεις τη γατούλα σου να πηγαίνει στην αμμολεκάνη(εάν δεν το έχεις ήδη κάνει) πρώτον(!) και αν δεν έχεις,να της πάρεις ένα ονυχοδρόμιο να ξύνει τα νύχια της εκεί,δεύτερον(!)
Έχε υπ'όψιν σου πως το ακόνισμα των νυχιών είναι έμφυτη ανάγκη στη γάτα!Αν δε της δώσεις εσύ το χώρο που χρειάζεται να εκτονωθεί,όπως το ονυχδρόμιο,τότε σίγουρα θα εκτονωθεί αλλού,όπως τα έπιπλα κλπ....
Εάν πάλι έχεις ήδη ονυχοδρόμιο,τότε θα πρέπει να την μάθεις να πηγαίνει εκεί,βάλτη δυό τρείς φορές πάνω στο σχοινί να γατζωθεί,όταν τη δείς να ξύνει τα νύχια της πάνω του δώστης και την αγαπημένη της λιχουδιά και μετά όλα θα γίνουν απο μόνα τους....Τροποι εκπαίδευσης και τρίκ υπάρχουν πολλοί και πολλά,,εάν ψάξεις μέσα στο φορουμ στην ενότητα "συμπεριφορά και εκπαίδευση",θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες,το ίδιο ισχύει και για το youtube....

Καλή τύχη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:31, 09-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από PriNcEsS DuFFy

Καταρχην ειναι σιγουρο οτι θα ηρεμισει.Σκεψου ποσες ορμονες εχει,που δεν μπορει να εκτονωσει..οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ λογικο να εχει ολη αυτην την συμπεριφορα.Απο εκει και περα,διαβασες και εσυ οτι οσο νωριτερα στειρωνουμε..τοσο πιο σιγουρο ειναι οτι εξαλειφονται αυτες οι συμπεριφορες.Παντως πιστευω οτι θα ηρεμισει.Να ξερεις βεβαια οτι οι ορμονες μενουν για καποιους μηνες στο σωμα,ακομα και μετα την στειρωση.
Ολα καλα θα πανε.Επειγει ομως η στειρωση..Ενα θα σου πω.Η αδελφη μου εχει σκυλιτσα,λογω πολυ μεγαλων δυσκολιων..ανεβαλε την στειρωση.Η σκυλιτσα ειναι 1 ετους και 2 μηνων.Την πηγε την προηγουμενη βδομαδα που μας περασε τελικα για στειρωση.Ο γιατρος της ειπε οτι ηδη ειχαν αρχισει να βγαζουν πυον οι θηλες..και ηταν ζητημα χρονου να παθει πυομητρα..

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 02:06, 09-10-11:

Εκτός των ιατρικών κιδύνων που σου είπα παραπάνω και είναι το κύριο ζήτημα θα δεις και βελτίωση στην συμπεριφορά. Το πως ηρέμησε η δικιά μου μετά την στείρωση (όχι αμέσως) που ήταν μέσα στην τρέλα ειλικρινά δεν μπορείς να φανταστείς!! Και η δικιά μου δεν είναι γάτα που φημίζεται για την τρυφερότητα της. Εξακολουθεί να έχει αυτόν τον χαρακτήρα, απλώς μειώθηκαν πολλά πράγματα λόγω στείρωσης και λόγω ηλικίας (1 χρόνου και κάτι μηνών είναι τώρα και την στείρωσα στους 7 περίπου μήνες) Τα χέρια μου σταμάτησαν να είναι γεμάτα πληγές και γρατζουνιές και δεν τριγυρνάει σαν τρελό σπάζοντας πράγματα. Όσο για το ονυχοδρόμιο ισχύουν όσα σου είπαν ("το ακόνισμα των νυχιών είναι έμφυτη ανάγκη στη γάτα!Αν δε της δώσεις εσύ το χώρο που χρειάζεται να εκτονωθεί,όπως το ονυχδρόμιο,τότε σίγουρα θα εκτονωθεί αλλού,όπως τα έπιπλα κλπ.... ") Να φανταστείς μια μέρα πριν το ραντεβού της στείρωσης (δεν είχε αρχίσει ακόμα τα κλασσικά συμπτώματα του οίστρου) ήταν τόσο ανήσυχη και ζωηρή που σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά! Λίγες ώρες αφού την πήγα στο ιατρείο την επόμενη μέρα άρχισε "να σέρνει" (φωνές,βαρελάκια,σύρσιμο)

Παράθεση

PriNcEsS DuFFy

Νεοφερμένος

H PriNcEsS DuFFy έγραψε στις 19:25, 09-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από stagonitsaa
Γειά σου και απο εμένα!

Τα σπρέι που αναφέρεις,απο προσωπική εμπειρία έχω να σου πώ πως δεν κάνουν τίποτα και είναι άκρως αναποτελεσματικά εκτός και αν κυνηγάς τη γάτα σου απο πίσω κάθε ώρα και στιγμή για να ψεκάζεις και εκτός το γεγονός ότι μυρίζουν ΑΠΑΙΣΙΑ και πλήν της γάτας απομακρύνονται ΚΑΙ οι άνθρωποι(χωρίς υπερβολές!)....βλέπε apothol πχ!

Το μόνο φυσικό προϊόν είναι τα αιθέρια έλαια πορτοκαλιού ή μέντας ευκαλύπτου κλπ που σιχαίνονται οι γάτες,όμως το θέμα είναι κατα πόσο θα μπορείς να τρέχεις συνεχώς πίσω απο τη γάτα σου να ψεκάζεις?γιατί το άρωμά τους εξασθενεί μετά απο λίγες ώρες!

Αυτά έχω να καταθέσω εγώ σαν προσωπική εμπειρία,ίσως να μήν ισχύει το ίδιο με όλες τις γάτες,πάντως εγώ ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα τόσο για τα απωθητικά σπρέι όσο και για τα αιθέρια έλαια για τους ανωτέρω λόγους!.....

Κατά τη γνώμη μου,το καλύτερο θα ήταν να εκπαιδεύσεις τη γατούλα σου να πηγαίνει στην αμμολεκάνη(εάν δεν το έχεις ήδη κάνει) πρώτον(!) και αν δεν έχεις,να της πάρεις ένα ονυχοδρόμιο να ξύνει τα νύχια της εκεί,δεύτερον(!)
Έχε υπ'όψιν σου πως το ακόνισμα των νυχιών είναι έμφυτη ανάγκη στη γάτα!Αν δε της δώσεις εσύ το χώρο που χρειάζεται να εκτονωθεί,όπως το ονυχδρόμιο,τότε σίγουρα θα εκτονωθεί αλλού,όπως τα έπιπλα κλπ....
Εάν πάλι έχεις ήδη ονυχοδρόμιο,τότε θα πρέπει να την μάθεις να πηγαίνει εκεί,βάλτη δυό τρείς φορές πάνω στο σχοινί να γατζωθεί,όταν τη δείς να ξύνει τα νύχια της πάνω του δώστης και την αγαπημένη της λιχουδιά και μετά όλα θα γίνουν απο μόνα τους....Τροποι εκπαίδευσης και τρίκ υπάρχουν πολλοί και πολλά,,εάν ψάξεις μέσα στο φορουμ στην ενότητα "συμπεριφορά και εκπαίδευση",θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες,το ίδιο ισχύει και για το youtube....

Καλή τύχη
Αααα τοτε εκπαιδευση και ξερο ψωμι!!! Τρεχω απο πισω της ολη μερα με εχει βαρεθει!

Καταρχην ειναι σιγουρο οτι θα ηρεμισει.Σκεψου ποσες ορμονες εχει,που δεν μπορει να εκτονωσει..οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ λογικο να εχει ολη αυτην την συμπεριφορα.Απο εκει και περα,διαβασες και εσυ οτι οσο νωριτερα στειρωνουμε..τοσο πιο σιγουρο ειναι οτι εξαλειφονται αυτες οι συμπεριφορες.Παντως πιστευω οτι θα ηρεμισει.Να ξερεις βεβαια οτι οι ορμονες μενουν για καποιους μηνες στο σωμα,ακομα και μετα την στειρωση.
Ολα καλα θα πανε.Επειγει ομως η στειρωση..Ενα θα σου πω.Η αδελφη μου εχει σκυλιτσα,λογω πολυ μεγαλων δυσκολιων..ανεβαλε την στειρωση.Η σκυλιτσα ειναι 1 ετους και 2 μηνων.Την πηγε την προηγουμενη βδομαδα που μας περασε τελικα για στειρωση.Ο γιατρος της ειπε οτι ηδη ειχαν αρχισει να βγαζουν πυον οι θηλες..και ηταν ζητημα χρονου να παθει πυομητρα..
Ελπιζω μεχρι να ερθει ο κτηνιατρος να ειναι οκ!

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Εκτός των ιατρικών κιδύνων που σου είπα παραπάνω και είναι το κύριο ζήτημα θα δεις και βελτίωση στην συμπεριφορά. Το πως ηρέμησε η δικιά μου μετά την στείρωση (όχι αμέσως) που ήταν μέσα στην τρέλα ειλικρινά δεν μπορείς να φανταστείς!! Και η δικιά μου δεν είναι γάτα που φημίζεται για την τρυφερότητα της. Εξακολουθεί να έχει αυτόν τον χαρακτήρα, απλώς μειώθηκαν πολλά πράγματα λόγω στείρωσης και λόγω ηλικίας (1 χρόνου και κάτι μηνών είναι τώρα και την στείρωσα στους 7 περίπου μήνες) Τα χέρια μου σταμάτησαν να είναι γεμάτα πληγές και γρατζουνιές και δεν τριγυρνάει σαν τρελό σπάζοντας πράγματα. Όσο για το ονυχοδρόμιο ισχύουν όσα σου είπαν ("το ακόνισμα των νυχιών είναι έμφυτη ανάγκη στη γάτα!Αν δε της δώσεις εσύ το χώρο που χρειάζεται να εκτονωθεί,όπως το ονυχδρόμιο,τότε σίγουρα θα εκτονωθεί αλλού,όπως τα έπιπλα κλπ.... ") Να φανταστείς μια μέρα πριν το ραντεβού της στείρωσης (δεν είχε αρχίσει ακόμα τα κλασσικά συμπτώματα του οίστρου) ήταν τόσο ανήσυχη και ζωηρή που σκέφτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά! Λίγες ώρες αφού την πήγα στο ιατρείο την επόμενη μέρα άρχισε "να σέρνει" (φωνές,βαρελάκια,σύρσιμο)
Η δικια μου ειναι κακια.. ακομα κ το υφος της το δειχνει! Αλλα οκ, δεν με πειραζει να εχει παραξενιες! Απλα τα εχει καταστρεψει ΟΛΑ μεσα στο σπιτι, τρεχει απο δω, τρεχει απο κει.. Υπερενταση!!! Μακαρι να ηρεμισει.. να ηρεμισουν και οι γονεις μου και να μπορεσω να μετακομισω χωρις κλαματα κ στεναχωριες!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-10-11 στις 19:36. Αιτία: merge
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 17:18, 20-06-13:

Καλησπερα σας! Ειμαι νεα στο φορουμ κ ο λογος π μπηκα ειναι ο γατουλης μου ο Αρης... Εδω κ 2 εβδομαδες τον εχουμε στειρωσει.. Πριν την επεμβαση μου δαγκωνε συχνα τα ποδια οταν δεν ειχε τι να κανει, η με δαγκωνε δυνατα πανω στο παιχνιδι.... Απο την ημερα που τον στειρωσα και μετακομησαμε κ ολας, ολα αλλαξαν. Επιτιθεται στα ποδια μου οταν περπαταω, με παραμονευει οταν καθομαι η οταν ξαπλωνω και μου γραπωνει τα χερια, αρχιζει κ τρεχει ξαφνικα σαν παλαβος με τη ραχη σηκωμενη και τα αφτια του κατω χωρις να ξερει τι θελει, δεν δεχεται χαδια για πανω απο 3 δευτερολεπτα (δεν υπερβαλλω).. Τον εβγαλα στην αυλη με λουρακι, αλλα την επεσε στα γατια της σπιτονοικοκυρας!!!! Πολλες φορες παω απλα να τον δω και κρυβεται κατω απο τον καναπε, λες και φοβαται την υπαρξη μου.. Και οταν παω να βγω απο το δωματιο, χραααπ στη γαμπα!! Εχει γινει κακος. Σταματησε να γουργουριζει, εχει σταματησει να μας κανει μασαζακι, εχει σταματησει να μας τριβεται.... Σημερα εδωσα νερακι κ φαγακι σε ενα αδεσποτο εξω απο το σπιτι.. Με ειδε απο το παραθυρο ο Αρης, και με το που μπηκα μεσα μου αρπαξε το χερι... Αποτελεσμα??? Εχω μια τρυπα οσο το δοντι του και εβαλα αυτοκολλητο ραμμα για να μη χρειαστει να παω στο νοσοκομειο. Δεν θελω να τον δωσω.... Θελω να τον ηρεμησω.. Τι στο καλο να κανω ομως? Απο την επεμβαση και μετα μισει τους παντες και τα παντα.. Μονο οταν τρωει ειναι ευτυχισμενος... Του βαζω ξηρα τροφη και την κατεβαζει κυριολεκτικα αμασητη!!! Χρειαζομαι βοηθεια... Υπαρχουν φορες που φοβαμαι για τη ζωη μου... Δεν ειναι το θεμα οτι με ποναει οταν δαγκωνει.Αν ηταν για παιχνιδι θα το αντιμετωπιζα... Αλλα αυτος με εχει δει για θηραμα εκει μεσα!!!! Ο συντροφος μου εχει αρχισει και εκνευριζεται.. Αυτον τον δαγκωνει μονο στα μουλοχτα και εξαφανιζεται κατευθειαν.. Τον φοβαται.. Εμενα ομως οποτε με αρπαζει δεν με αφηνει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 17:26, 20-06-13:

Εγω νομιζω οτι θελει να παιξει μαζι σας και δεν ειναι οτι σας μισει.Δεν μισουν τα ζωα.Αυτο το προνομιο μονο ο ανθρωπος το εχει.Οι ορμονες του θα κανουν πολυ καιρο να επανελθουν και συν της αλλης εζησε και την μετακομιση που ειναι οτι χειροτερο για μια γατα.Ολοι γνωριζουμε οτι προκειται για ζωα ρουτινας και στρεσαρονται παρα πολυ αν κατι απ την καθημερινοτητα τους αλλαξει.Δωστε του χρονο να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες και σταματηστε να τον φοβαστε και να τον αγριευεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 17:35, 20-06-13:

Αχχχχχ... Εγω δεν μπορω να του θυμωσω για κανενα λογο.... Το θεμα ειναι ο αρραβωνιατικος μου ο οποιος οποτε με ματωνει ξαφνικα, του φωναζει κ τον διωχνει απο το δωματιο... Εγω οποτε με πιανει προσπαθω ηρεμα να τον ξεγραπωσω (εκτος απο σημερα που του εδωσα αναποδη γτ με αρπαξε οπως αρπαζει τα γατια τα αλλα πανω σε καυγα). Ελπιζω με τον καιρο να ηρεμισει... Απλα θελω να μαθω αν υπαρχει καποιος τροπος να του σταματησω την επιθετικοτητα. Κατι να του χαλαρωσουν τα νευρα..... Να παψει να ξεσπαει πανω μου.....

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:36, 20-06-13:

και παιξε μαζι του οσο πιο πολυ μπορεις με ο,τι του κινει το ενδιαφερον!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 17:36, 20-06-13:

Θελει πολυ υπομονη, αλλα σιγα σιγα θα επανελθει. Παιχνιδακια εχει να ασχολειται? Ας πουμε οταν παει να σας δαγκωσει να του πετατε κανα ποντικακι παιχνιδι να ασχολειται με αυτο

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 17:39, 20-06-13:

Λοιπον.. Εχει πολλα ποντικια. Οποτε παιζουμε, απο ενα σημειο κ μετα παρατα το ποντικι κ την πεφτει στο χερι που κρατα το σχοινι!!! Εχει κ κατι μπαλακια, αλλα με αυτα παιζει μονος του. Αν του ξεκινησω εγω παιχνιδι δεν θελει. Αυτο που σιγουρα του αποσπα τη προσοχη ειναι οι μυγες. Οταν μπαινει καμια μυγα στο σπιτι βρισκω την ησυχια μου!!!!

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 17:44, 20-06-13:

Παντως υπομονη θελει και να μην το αγριευεις. Εμενα ηταν επιθετικος ο μικρος μου 4 χρονια και μας δαγκωνε και ουτε γουργουριζε, 4 ολοκληρα χρονια. Παντως το οτι στειρωθηκε και στο καπακι αλλαξε περιβαλλον προφανως τον εχει σοκαρει. Εδω δες μερικες λυσεις για το δαγκωμα που κανει, τα διαβαζα εχθες και εγω http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=36103
Γενικα απλα ειναι σοκαρισμενο νομιζω

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:46, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από elenitsa21
Λοιπον.. Εχει πολλα ποντικια. Οποτε παιζουμε, απο ενα σημειο κ μετα παρατα το ποντικι κ την πεφτει στο χερι που κρατα το σχοινι!!! Εχει κ κατι μπαλακια, αλλα με αυτα παιζει μονος του. Αν του ξεκινησω εγω παιχνιδι δεν θελει. Αυτο που σιγουρα του αποσπα τη προσοχη ειναι οι μυγες. Οταν μπαινει καμια μυγα στο σπιτι βρισκω την ησυχια μου!!!!
μηπως τοτε θα του αρεσει το λειζερ? στον δικο μου αρεσουν πολυ τα καλαμακια, τα περιτυλιγματα απο καλαμακια, τα μπαλακια απο αλουμινοχαρτο και πολλα αλλα! αυτο που πρεπει να κανεις οπωσδηποτε ειναι να τον μαλωνεις καθε φορα που σε αρπαζει. με σπρει με νερο στη μουρη, με αποτομο "μη", με δυνατο θορυβο (πχ παλαμακια), κατι που ακουει τελος παντων. πρεπει να την κοψει αυτην την κακια συνηθεια και οσο το ανεχεσαι δε θα γινει. γινε αυστηρη και να το εννοεις, καταλαβαινουν μεχρι που τους παιρνει... παραλληλα βρες τροπους να παιζεις μαζι του και να του αρεσει και οταν το κανει σωστα (χωρις να σου ορμαει) δινε λιχουδιες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 17:59, 20-06-13:

Λειζερ ε...?? Ολο λεω ν παρω κ ολο το ξεχναω.. Θ παω αυριο κ ολας!!! Του λεω μη, του πεταω νερο με νεροπιστολο... τπτ.. θυμωνει πιο πολυ.. κ αν κανω παλαμακια την εβαψα! τοτε κοιταει τα χερια μου σαν ξερολουκουμο!!!! παντως σημερα που πραγματικα ειχα θυμωσει μαζι του, δεν με πλησιασε ολη μερα... ουτε κανει νιαου νιαου για φαι ουτε τπτ. αλλα μαλλον καταλαβε οτι το παρακανε. σκεφτομαι να του φτιαξω κατασκευη ξυληνη για να εχει να κρυβεται οποτε νιωθει φοβισμενος

μμμμμ.... διαβασα αυτο με το κουτακι μπυρας γεματο κερματα.. πιστευω αυτος ο ηχος θα τον ενοχλει...!!! παω να σπασω τον κουμπαρα!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 21-06-13 στις 15:03. Αιτία: Merge
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 18:19, 20-06-13:

Καλη τυχη !!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 19:00, 20-06-13:

Κατι ακομα.Μην προσπαθειτε να τον προσεγγιζετε και να τον χαιδευετε με το ζορι.Εχω παρομοιο προβλημα με τον μικρο και δεν με αφηνει να τον αγγιζω.Σιγα σιγα θα με εμπιστευτει και θα ερθει απο μονος του. Επισης αποκλειστε και το ενδεχομενο καπου να ποναει και να φερεται με αυτο τον τροπο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalfthegrey (γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalfthegrey
Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (θα ηταν πολλες αλλα δεν με αφηναν μικρο έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O gandalfthegrey hello έγραψε στις 19:20, 20-06-13:

παιξε αρκετα μαζι του με φτερο , -σχοινακι ....η με οτι του αρεσει....μεχρι να κουραζεται ...να του φωναζεις μονο οταν σε πειραζει... ο αρρωβανιαστικος σου ας μην ασχολειτε καλυτερα μαζι του μεχρι να επανελθει.... και θα του δεινεις λιχουδιες μονο οταν ειναι καλος....\
θα επανελθει σιγουρα αλλα θελει προσπάθεια...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:48, 20-06-13:

Καλή μου, σίγουρα ο γατούλης είναι στρεσαρισμένος, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω! Τι ηλικία έχει ακριβώς;
Λοιπόν, εμένα όταν με παραμονεύουν είναι για παιχνίδι. Μήπως όμως είναι αρκετά μικρούλης κι ακόμη δεν ελέγχει καλά τη δύναμη που βάζει; Είσαι σίγουρη πως τα κάνει όλα από νεύρα; Θα έλεγα να του δώσεις χρόνο. Και αν μπορεί ο αρραβωνιαστικός σου να μην του φωνάζει. Νομίζω πως σε αυτή τη φάση τα μαλώματα θα επιδεινώσουν την κατάσταση και όχι το αντίθετο. Τα χέρια σου δεν θα τον αφήνεις να τα πλησιάζει. Ή φόρα γάντια όταν παίζετε έτσι.
Μου θυμίζει η περίπτωση πολύ τον Ορφέα, τον πήρα όταν ήταν 5 μηνών. Πρώτα δέθηκε πολύ με τη γατούλα μου και μετά με εμάς. Η Μίσι είχε μεγαλώσει μαζί μας και ήξερε όταν δάγκωνε να ελέγχει τη δύναμή της. Ο Ορφέας πάλι όχι. Και απλά δεν του έδινα τα χέρια μου, ή όταν ορμούσε το έπαιρνα πολύ προσεκτικά. Δεν χρειάζεται πάντα να τον μαλώσεις, θα λάβει το μήνυμα πως εσύ δεν του δίνεις τα χέρια σου. Επιπλέον όσον αφορά τον φόβο. Κι ο δικός μου χέζεται. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι και τα δύο φοβούνται τις σαγιονάρες! Χεχε! Μήπως παίζει κάτι τέτοιο και με εσάς;
Ακόμη είναι από τα γατιά που αναζητούν μόνα τους τα χάδια ή περιμένει εσύ να του τα δώσεις; Εμένα η μία τα ζητάει μόνη της. Ο άλλος όμως όχι πάντα. Οπότε σήμερα ας πούμε πήγα εκεί που ξάπλωνε κι άρχισε τα ζυμώματα και τα χουρχουρητά. Πρέπει απλά να βρείτε τον τρόπο σας. Και ίσως με τον τρόπο του να θέλει να σου δείξει πως θέλει παρέα. Σου φαίνεται πιθανό κάτι τέτοιο; Μπορεί να θέλει απλά ένα δεύτερο γατάκι να παίζει! Αλλά σιγά σιγά, μην του πέσουν όλες οι αλλαγές μαζί!
Πάντως συνιστώ ψυχραιμία! Κι ο δικός μου τουλάχιστον ένα μήνα μετά τη στείρωση ήταν περίεργος!

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 14:41, 21-06-13:

Αυτο με τις σαγιοναρες ειναι γεγονος.. Ακομα εχω παρατηρησει οτι μου την πεφτει πιο εντονα οταν τα νυχια μου ειναι βαμενα! Ειναι 13 μηνων... Εχτες παντως του εφτιαξα μια μπαλα απο αλουμινοχαρτο! Δεν σταματησε ποτε!!! Επαιζε μεχρι που ελιωσε στο πατωμα απο το λαχανιασμα!!! Του εφτιαξα κ ενα προσωρινο κουτακι απο χαρτοκουτο με μια πορτα κ μερικες τρυπες για να παρακολουθει.. Οσες φορες τον εψαχνα ηταν εκει μεσα. Οσο για χαδια, οταν αραζει κ πας να τον ακουμπησεις, δαγκωνει και σε αρπαζει σαν ποντικι! Σημερα που δεν του εδινα σημασια ολη μερα, ηρθε κ τριφτηκε γ μερικα δευτερολεπτα στα ποδια μου. Καποια στιγμη εκει που κοιμομουν εκανε επιθεση στα ποδια μου αλλα ειχα εναν τσιγκινο κουμπαρα με κερματα μεσα, τον κουνησα δυνατα, και εξαφανιστηκε μεσα στο κουτι του... Νομιζω αρχιζει και μπαινει σε μια σειρα...
Το θεμα ειναι οτι τωρα θα φυγω τριημερο κ θα τον αφησω μονο του... Ελπιζω να βρει τον χρονο του, να εξερευνησει το σπιτι, να βρει τις γωνιες του και την βολη του...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:29, 21-06-13:

Όλα να σας πάνε καλά! Θα το δεις, τον χρόνο του θέλει!

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 16:04, 02-07-13:

Λοιπον! ο φιλος μου εχει αρχισει κ ηρεμει... εχει σταματησει να αντιδρα οταν ακουει αλλα γατια απο εξω... εχει μαθει στις ωρες του φαγητου του παλι κ ετσι δεν εχουμε πολλα δαγκωματα γ αυτον τον λογο. (αν κ εχουμε πολλα νιαουρισματα. εχει αρχισει κ πειναει πολυ!). κ πλεον οταν τον πιανει η τρελα του (περιπου 2-3 φορες τη μερα μονο) του τραβαω τη προσοχη με ενα ...... φερμουαρ! εσπασα ενα φερμουαρ τις προαλλες κ μου επεσε κατω.. απο τοτε κανει σαν τρελος! το βαζει στο στομα του, τρεχει, το πετα στον αερα κ το κυνηγα... χαδια ακομα δεν τα δεχεται..... αλλα καθε πρωι που ξυπναμε κανει κατι γργργργργργρ κ μας τριβεται στα ποδια (πιο πολυ γ το φαι το κανει αλλα χαλαλι του!)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:23, 02-07-13:

Πολύ όμορφα νέα! Να δεις που θα τα πηγαίνετε όλο και καλύτερα! Μερικές γάτες θέλουν περισσότερο χρόνο!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:44, 25-11-13:

Εχει εμφανιστει πριν μερικους μηνες μια γατουλινα μικρη και την φροντιζω και αυτην. Αλλα ενα κακο βρε παιδι μου δεν αντεχει κανενα αλλο γατο η γατα διπλα της. Ολους τους φοβεριζει και τους επιτειθεται χωρις λογο. Ενα κχχχ και ολοι γινονται καπνος. Ενω ειναι ημερη σχετικα δηλαδη την χαιδευω αλλα και αυτο οποτε θελει οποτε δεν γουσταρει αγριευει και με γρατσουναει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gatofilos81

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatofilos81
Ο gatofilos81 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O gatofilos81 έγραψε στις 18:44, 03-02-14:

Καλησπέρα φίλοι μου γατόφιλοι, είμαι γατόφιλος χρόνια, να σκεφτείτε είχα έναν πανέμορφο καλόψυχο γατούλη 15 χρόνια και μου πέθανε το 2012. Τώρα όμως έχω μια γάτα η οποία είναι ιδιαίτερα άγρια και επιθετική και επειδή είμαι στο μεταίχμιο να την εγκαταλείψω, ήθελα τη γνώμη σας, μήπως και τελικά δεν το κάνω.
Είναι θηλυκιά, 10 μηνών και την πήρα 30-40 ημερών από ένα κήπο στη Χαλκιδική. Τις πρώτες μέρες ήτανε φιλικό γατάκι αλλά ήδη μετά το τέλος της πρώτης βδομάδας φάνηκαν τα άγρια ένστικτά της...Εύκολα και στην πρώτη ευκαιρία θα δαγκώσει, θα γρατζουνίσει, θα δείξει δόντια κάνοντας "χχχχχχ"...Έλεγα στην αρχή ότι ήτανε μικρό και θα μάθει αλλά έχω δοκιμάσει πολλά χωρίς αποτέλεσμα ως τώρα (και μάλιστα χειροτερεύει). Καταρχάς τη στείρωσα όταν ήτανε 6 μηνών. Κατά δεύτερο προσπάθησα να την εκπαιδεύσω με νεροπίστολο, με το να την κλείνω σε δωμάτιο, φωνάζοντας απότομα "μηηηηη", χτυπώντας δοχείο με νομίσματα...Τίποτα. Πάλι αν προσπαθήσω να την πιάσω θα με δαγκώσει με μανία. Ζω με τη μαμά μου και τη γιαγιά μου και σε αυτές φέρεται ακόμα πιο επιθετικά, ορμάει και δαγκώνει τα πόδια της μαμάς μου..όσο για την καημένη τη γιαγιά μου την έχει γδάρει ουκ ολίγες φορές, στα καλά καθούμενα όταν κοιμάται ή όταν απλά κάθεται, ορμαει και τη γρατζουνάει και τρέχει αίμα πολύ. Φοβάμαι δηλαδή και μήπως της κάνει κάνα μεγαλύτερο κακό...
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Η μόνη περίπτωση που βγάζει τρυφερότητα αυτή η γάτα είναι όταν γυρίζουμε στο σπίτι, οπότε τρίβεται για να της βάλουμε να φάει. Επίσης όταν κοιμάται μερικές φορές με αφήνει να τη χαϊδεύω (μέχρι να της τη δώσει και να με δαγκώσει πάλι).
Έχετε κάποια ιδέα; Πιστεύετε έχει ελπίδα να αλλάξει ή θα μείνει για πάντα έτσι άγρια λόγω ενστίκτων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 20:25, 03-02-14:

Καλησπερα. Επειδη εχεις την γατουλα απο μωρο και δεν μεγαλωσε με αλλες γατουλες δεν προλαβε να κοινωνικοποιηθει. Ειχα και εγω προβλημα παρομοιο οταν ηταν πιο μικρη η δικη μου γιατι και εγω την βρηκα δεκα ημερων.με υπομονη ομως και διαφορα κολπα εχει αλλαξει τελειως.δεν θελει χαδια αλλα ουτε με δαγκωνει ουτε με γρατζουναει.εχεις προσπαθησει να παιξετε;δηλαδη μηπως βαριεται;ισως αν ασχολεισαι αρκετα μαζι τξς μεσα στην ημερα χωρις να τη χαιδευεις, να της φευγει η ενταση και να χαλαρωνει.θα μπορουσες να παρεις πληροφοριες και απο κτηνοατρο.ελπιζω να χαλαρωσει η γατουλα σου και να τα βρειτε.παντως ειναι κριμα να την αφησεις εξω αφου την εχεις απο μωρο και δεν ξερει να ζει εξω με ολους τους κινδυνους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    giannisvitara, lupas

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους