Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,181 εγγεγραμμένα μέλη και 718,318 μηνύματα σε 22,589 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιθετικότητα ενήλικης γάτας

Lumen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lumen
H Lumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Δε θυμάμαι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Lumen We are all earthlings έγραψε στις 14:31, 03-10-15:

Καλησπέρα Νίκη,

Είναι 3 ετών και τώρα στειρώθηκε, άρα μάλλον είναι ορμονικό το πρόβλημα της και σίγουρα θα είναι και σοκαρισμένη. Σίγουρα θα περάσει, προσπάθησε να μην την πιέζεις για τίποτα και όταν τρώει φρίκες κάνε ότι δεν υπάρχει. Γενικά πήγαινε με τα νερά της . Θα περάσει σε λίγο καιρό, μπορεί να πάρει και κάποιους μήνες αλλά μην απελπίζεσαι.

Μία άλλη εκδοχή είναι να έχει κάτι και να την πονάει ή να την ενοχλεί, γι'αυτό αν έχεις τη δυνατότητα κάνε μία επίσκεψη στο γιατρό.

Κουράγιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:14, 03-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Νί-κη
Καλησπέρα!! Σας στέλνω κι εγώ μηνύματα κι γιατί χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλές! Έχω ένα γατάκι απο 1 μήνα, τώρα ίνας 3 χρόνων, γενικά ήταν πάντα λίγο φοβική με τον κόσμο και δεν πολυπλησιαζε κανέναν παρά μόνο εμένα. Στο παρελθόν είχε τύχει κάποιες φορές να φοβηθεί κ να φουντώσει ουρίτσα έτοιμη για επίθεση αλλά όποτε την έπαιρνα αγκαλίτσα κ της μιλούσα ηρεμούσε, δεν μου είχε επιτεθεί ποτέ. Ξαφνικά πριν 3 μέρες φούντωσε ολόκληρη και άρχισε να επιτίθεται ανεξέλεγκτα, δεν άκουγε ούτε εμένα.. Την περιόρισα για λίγες ώρες, συνήλθε και ήταν μια χαρά μέχρι την επόμενη μέρα το βράδυ που ενώ ήταν αγκαλίτσα μου και κοιμόταν σηκώθηκε και άρχισε παλι τα ίδια.. Την περιόρισα παλι και αφού είδα οτι όσο ήταν περιορισμένη μου ερχόταν αγκαλίτσα για χαδακια την άφησα παλι και ξανά την έπιασε η επιθετικότητα και δεν με αναγνώριζε. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ και δεν ξέρω τι να κάνω.. Η Κτηνιατρος μου είπε να την αφήσω λόγο να δω πως θα παει κ βλέπουμε, φοβάται για επιληψία αλλά δεν έχει ολα τα συμπτώματα.. Να επισημάνω οτι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στον χώρο της, ούτε έχει επαφή με αλλά ζώα, και πριν απο ένα μήνα στειρωθηκε και είναι πλήρως εμβολιασμενη. Αυτά! Αν έχει κανείς καμία εμπειρία η ξέρει κατι θα χαρώ πολυ να ακούσω συμβουλές! Ευχαριστώ!

Νικη θα συμφωνησω με την Lumen ,μαλλον ειναι ορμολογικο το προβλημα,αλλα μου φαινεται αργησες πολυ να τη στειρωσεις,αφου την ειχες απο μικρουλα γιατι δεν το εκανες πιο νωρις.Ισως τωρα αλλαξε λιγο η ψυχολογια της ,πιστευω θα επανελθει οταν περασει λιγος καιρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νί-κη
H Νί-κη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Νί-κη έγραψε στις 17:49, 03-10-15:

Σας ευχαριστώ παρά πολυ για τις απαντήσεις! Έχω μιλήσει με τη κτηνίατρο δυο μέρες την έχω ζαλίσει κ επειδή είναι έτσι μου είπε να μην τη στρεσάρω περισσότερο πηγαίνοντας τη στο ιατρείο ακόμα, εφόσον δεν δείχνει σημάδια πονου.. Της είχα κάνει κ εξεταςεις Πριν 2 βδομάδας, τι να πω! Βλέποντας κ κάνοντας μου είπε η γιατρός! Άργησα να τη στειρώσω γιατί είμαι χαζή κ δεν μπορούσα να το πάρω απόφαση φοβόμουν μη πάθει τίποτα στην εγχειρηση(υπερβολικοτατη ξέρω), δεν μπορώ σχεδόν ούτε να τη πλησιάσω, πριν λίγο παλι πήγα να της βάλω λόγο φαγάκι κ νεράκι κ τρελάθηκε παλι πήγε να με κατασπαράξει. Ουφ, ανησυχώ πολυ, μακάρι να είναι απλά ορμονολογικοί κ να περάσει, ευχαριστώ κ παλι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:38, 03-10-15:

Να ρωτησω κατι Νικη ,πριν την στειρωσεις ηταν πιο ηρεμη;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:01, 03-10-15:

Καλησπέρα!! Σας στέλνω κι εγώ μηνύματα κι γιατί χρειάζομαι βοήθεια και συμβουλές! Έχω ένα γατάκι απο 1 μήνα, τώρα ίνας 3 χρόνων, γενικά ήταν πάντα λίγο φοβική με τον κόσμο και δεν πολυπλησιαζε κανέναν παρά μόνο εμένα. Στο παρελθόν είχε τύχει κάποιες φορές να φοβηθεί κ να φουντώσει ουρίτσα έτοιμη για επίθεση αλλά όποτε την έπαιρνα αγκαλίτσα κ της μιλούσα ηρεμούσε, δεν μου είχε επιτεθεί ποτέ. Ξαφνικά πριν 3 μέρες φούντωσε ολόκληρη και άρχισε να επιτίθεται ανεξέλεγκτα, δεν άκουγε ούτε εμένα.. Την περιόρισα για λίγες ώρες, συνήλθε και ήταν μια χαρά μέχρι την επόμενη μέρα το βράδυ που ενώ ήταν αγκαλίτσα μου και κοιμόταν σηκώθηκε και άρχισε παλι τα ίδια.. Την περιόρισα παλι και αφού είδα οτι όσο ήταν περιορισμένη μου ερχόταν αγκαλίτσα για χαδακια την άφησα παλι και ξανά την έπιασε η επιθετικότητα και δεν με αναγνώριζε. Έχω στεναχωρηθεί παρά πολυ και δεν ξέρω τι να κάνω.. Η Κτηνιατρος μου είπε να την αφήσω λόγο να δω πως θα παει κ βλέπουμε, φοβάται για επιληψία αλλά δεν έχει ολα τα συμπτώματα.. Να επισημάνω οτι δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στον χώρο της, ούτε έχει επαφή με αλλά ζώα, και πριν απο ένα μήνα στειρωθηκε και είναι πλήρως εμβολιασμενη. Αυτά! Αν έχει κανείς καμία εμπειρία η ξέρει κατι θα χαρώ πολυ να ακούσω συμβουλές! Ευχαριστώ!
Καλησπέρα κι από μένα.
Σίγουρα η συμπεριφορά αυτή θα μπορούσε να είναι τα πρώτα σημάδια επιληψίας, είχα επιληπτική γατούλα και κάπως έτσι ήταν πάντα πριν από μια κρίση.
Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα κάτι να την έχει φρικάρει, σκέψου λίγο μήπως και υπάρχει κάτι διαφορετικό στον χώρο σας ή στην καθημερινότητά της. Μια φοβική γάτα να ξέρεις δεν ηρεμεί με χαδάκια και αγκαλίτσες, χρειάζεται κάπου να απομονωθεί όπου θα νοιώθει ασφαλής.
΄Οπως και νάχει πιστεύω θα δείξει, σε κάθε περίπτωση όμως καλό θα ήταν να είναι αρκετά περιορισμένη γιατί αν συμβαίνει το πρώτο και πάθει κάποια στιγμή επιληπτική κρίση ενώ υπάρχουν πράγματα στα οποία θα μπορούσε να χτυπήσει είναι ότι χειρότερο. Και καλό θα είναι να έχει συνεχή επίβλεψη μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

H Νί-κη έγραψε στις 19:25, 03-10-15:

Ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις με βοηθάτε να ηρεμήσω όπως και να έχει! Πριν της κάνω στείρωση δεν είχε κάνει ποτέ επίθεση σε κανέναν, αγρίευε μεν σε αγνώστους αλλά ποτέ τέτοιο πράγμα, και ποτέ σε μένα, μόνο όταν ήταν στον κτηνίατρο έφτανε σε τέτοια κατάσταση. Την έχω περιορισμένη προς το παρόν σε ένα δωμάτιο αλλά πονάει η ψυχή μου που την ακούω να νιαουρίζει, αλλά δεν κάθεται έξω, την πιάνει κρίση δεν κάθεται ούτε με μένα στο ίδιο δωμάτιο, φοβάμαι μην έχει κατι χειρότερο, μου πε η γιατρός να πάω για αξονικές κτλ κι αν είναι να μου δώσει χάπια επιληψίας

Ξέχασα να σας πω οτι δεν έχω αλλάξει τίποτα στον χώρο της, το μόνο καινούριο είναι ένα ονυχοδρομιο με φωλίτσα που της πήρα αλλά κάθεται μια χαρά δεν δείχνει σημαδι να την ενοχλεί.. Είμαι σε μια φιλοζωική που πάω καθημερινά αλλά αλλάζω ρούχα κ παπούτσια κάθε μέρα πριν μπω σπίτι και είναι πάνω απο δυο μήνες, όποτε δεν πιστεύω να έχει σχέση με αυτό, αλλά δεν ξέρω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 03-10-15 στις 19:30. Αιτία: merge posts-συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:43, 03-10-15:

Ευχαριστώ και παλι για τις απαντήσεις με βοηθάτε να ηρεμήσω όπως και να έχει! Είμαι σε μια φιλοζωική που πάω καθημερινά αλλά αλλάζω ρούχα κ παπούτσια κάθε μέρα πριν μπω σπίτι και είναι πάνω απο δυο μήνες, όποτε δεν πιστεύω να έχει σχέση με αυτό, αλλά δεν ξέρω..

Νικη πολυ πιθανον να της μυριζουν πανω σου αλλες γατες απο τη φιλοζωικη , δεν παιζει ρολο που αλλαζεις ρουχα και παπουτσια ,η μυρωδια μενει επανω σου και οχι μονο απο μια απο χιλιες γατες και να εκδηλωνει τωρα τη δυσαρεσκεια της που στειρωθηκε,μην ξεχνας πριν ειχε και αυτη τις ιδιες ορμονες οποτε δεν την ενοχλουσε.Μια γνωμη λεω επειδη ειπες οτι πριν τη στειρωση ηταν ηρεμη και πριν ενα μηνα στειρωθηκε δηλ,αυτη τη συμπεριφορα την εχει αφοτου στειρωθηκε και μετα!Εκανες εξετασεις προσφατα και ηταν μια χαρα ειπες,οποτε γιατι ανησυχεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 03-10-15 στις 19:53.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

H Νί-κη έγραψε στις 20:25, 03-10-15:

Με το που έρχομαι απο τη φιλοζωική μπαίνω μπάνιο κ οτι έχω ακουμπήσει το αποστειρώνω, ακόμα κ το αυτοκίνητο.. Το μόνο που έχει αλλάξει το τελευταίο καιρό είναι η στείρωση.. Ανησυχώ διότι αντί να ηρεμεί με τις μέρες χειροτερεύει, κ φοβάμαι μην έχει πρόβλημα στο κεφαλάκι της απο επιληψία μέχρι όγκο. κι η Κτηνιατρος μου είπε οτι μπορεί να χρειαστεί να το δούμε νευρολογικά.. Ουφ σας ζάλισα κι εσάς, ευχαριστώ πολυ!

Παράθεση

Lumen

Νεοφερμένος

H Lumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Δε θυμάμαι έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Lumen We are all earthlings έγραψε στις 20:52, 03-10-15:

Εύχομαι να μην είναι κάτι παθολογικό. Εμένα πάντως η μία έτσι αντιδρούσε όταν έφερα νέο γάτο στο σπίτι, συνήλθε μετά από 6 μήνες (τώρα δλδ). Άρα αυτό που λέει η Φλώρα έχει λογική.

Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

H Νί-κη έγραψε στις 21:13, 03-10-15:

6 μήνες;; Και πως τα κατάφερες;; Έχω και μικρό σπίτι και δεν μπορώ να την έχω περιορισμένη σ'ενα δωματιο
Ευχαριστώ για το κουράγιο!!
Δευτέρα τη πάω για εξετάσεις να δούμε μήπως είναι παθολογικό!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:14, 03-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Lumen
Εύχομαι να μην είναι κάτι παθολογικό. Εμένα πάντως η μία έτσι αντιδρούσε όταν έφερα νέο γάτο στο σπίτι, συνήλθε μετά από 6 μήνες (τώρα δλδ). Άρα αυτό που λέει η Φλώρα έχει λογική.

Και γω για αυτο το ειπα γιατι εχω δυο μικρα γατακια αγορακια 3 μηνων και η Μινι μου ετσι αντιδρα ,κανει κχχ συνεχεια ,οταν τα εχω χαιδεψει κανει κχχ και σε μενα και πολλες φορες γρυλιζει και μουγκριζει και σε μενα, ενας μηνας εχει περασει. Εσενα συνηλθε τωρα και πως τα πανε ,κανουν παρεα;

Παράθεση

Lumen

Νεοφερμένος

H Lumen We are all earthlings έγραψε στις 21:32, 03-10-15:

5 Μήνες όποτε πήγαινα να της κάνω καμμιά γλύκα (όχι πολλά πολλά κανά χαδάκι στο μάγουλο) μου γρύλιζε κτλ και κάποιες φορές με γράπωσε κιόλας. Με τα υπόλοιπα ζώα έκανε ακριβώς τα ίδια, παρόλο που τα ήξερε. Με το νέο γάτο έκανε τέρατα! Φεύγανε τούφες και από τους δύο, αυτή κρυβόταν συνέχεια, δεν τον ήθελε με τίποτα! Μέχρι που της έβαζα ορό μία εβδομάδα γιατί είχε πάθει αφυδάτωση γιατί ούτε έτρωγε / έπινε. Δε μπορούσα να δώσω όμως τον γάτο και έπρεπε να κάνω υπομονή μέχρι να τα βρούνε. Ήρθε και εκπαιδεύτρια σπίτι, προσπάθησα να ακολουθήσω τις συμβουλές της αλλά τζίφος γιατί δε μπορούσα καν να την πλησιάσω για να τη βάλω πχ στη γατοφόρο. Αποφάσισα να την αφήσω τελείως στην ησυχία της και μετακόμισα σε πολύ μεγαλύτερο σπίτι γιατί ο πληθυσμός είχε γίνει πια ασφυκτικός για το προηγούμενο, και έτσι τα βρήκανε και οι δυό τους και εμείς μετά από ένα μήνα. Τώρα είναι μια χαρά, κυνηγιούνται 3:00 τη νύχτα κλπ, άρα όλα οκ .

Επίσης, για να κολλήσω και το θέμα της στείρωσης που αναφέρεται πιο πάνω, ο νέος γάτος που ήρθε είναι περίπου 4 ετών και στειρώθηκε όταν τον υιοθέτησα. Πέρασε και αυτός 2-3 μήνες φρίκης μέχρι να συνέλθει. Επίσης όταν τον πήρα ήταν 3,5 κιλά και τώρα είναι 8 γιατί 2-3 μήνες έτρωγε σα να μην υπάρχει αύριο! Το βράδυ με γρατζουνούσε στον ύπνο μου, έτρεχε σαν παλαβός ξαφνικά, έκανε επιθέσεις σε αόρατους εχθρούς, μου έριχνε φάπες κλπ. Βέβαια είχε τύχει και φοβερής κακοποίησης γιατί όταν τον πήρα είχε σπασμένο σαγόνι από κλωτσιά και απ' ότι μου είπε ο γιατρός δεν είχε φάει τουλάχιστον 2 εβδομάδες γιατί δε μπορούσε. Πάντως μου είπαν όλοι ότι οι φρίκες ήταν από τη στείρωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 04-10-15 στις 11:49. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:04, 03-10-15:

Χαιρομαι Lumen που τωρα ειναι ολα καλα!

Νικη ,ευχομαι να μην εχει τιποτα στη υγεια του η μικρουλα σου και να ειναι ολα αυτα που προαναφεραμε παραπανω και με το καιρο να περασουν.Περιμενουμε νεα σου και ευχαριστα νεα!

Παράθεση

Νί-κη

Νεοφερμένος

H Νί-κη έγραψε στις 23:29, 03-10-15:

Ευχαριστώ πολυ!! Θα σας πω τη Δευτέρα νεότερα απο τη γιατρο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frosita
H Frosita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Frosita έγραψε στις 16:02, 03-08-16:

Καλησπέρα σας χρειαζομαι βοηθεια!! Εχω εναν γάτο τον Μπουλη που ειναι 8 χρονων. Τον βρηκα πεντε ημερών στο δρόμο και απο τοτε ειμαστε κατι παραπάνω απο αχωριστοι..τον λατρευω! Μεσα σε αυτα τα 8 χρονια εχει κανει γύρω στις δεκα φορες επίθεση σε εμενα την αδερφη μου και την μητέρα μου και οταν λεω επίθεση εννοω οτι βρισκόταν σε κατάσταση αμοκ και οι επίθεσεις γίνονταν καθε φορα χωρις κανεναν προφανή λογο σε εμας τουλαχιστον. Χθες ηταν το αποκορύφωμα. Η χρονια φιλη και γειτόνισσα μου που τον ξερει και τον αγαπάει απο τοτε που ηταν μωρο δέχτηκε επίθεση στα καλα καθούμενα εκει που καθομασταν χωρις κανεναν λογο και τος κατακρεούργησε το χερι! Εγω στην προσπαθεια να τον απομακρύνω απο πανω της τη γλυτωσα με ελαφρές γρατζουνιές στο ποδι. Τι να κανω;; Τον αγαπαω αφάνταστα ειναι ενα ήρεμο γάτι και πολυ τρυφερό και γλυκουλικο δε σου περνάει απο το μυαλο οτι μεταμορφώνεται σε τέρας ξαφνικα! Πριν πειτε τις απόψεις σας θα ηθελα να τονίσω οτι δεν υπάρχουν οι σκέψεις: ευθανασία, δόσιμο ή να τον αφησω καπου εξω! Επισης ειναι στερωμενος απο ενα χρονων περιπου Εχει συμβεί σε κάποιον κατι παρόμοιο; Πως το αντιμετωπίσατε; Ομολογώ οτι με τρόμαξε οπως και τοις προηγούμενες φορες αλλα επειδη τον αγαπω απιστευτα εχω κανει υπεράνθρωπες προσπάθειες και το ξεπέρασα και τον άφηνα να κοιμάται μαζι μου κανονικα δεν τον περιόρισα ποτε ουτε τον μαλωσα αλλα πρωτη φορα το κανει σε κάποιον εκτος απο μας. Αρχιζω να ανησυχώ οτι δε θα πατάει άνθρωπος σπιτι μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:57, 04-08-16:

Φίλη μου, μην ανησυχείς, θα βρούμε την άκρη. Υπάρχει λόγος που ωθεί το πολυαγαπημένο σου γατάκι να συμπεριφέρεται έτσι. Κάτι μου λέει ότι πρόκειται για στρες. Καταρχήν, θέλω να κάνεις τα εξής:
- Να μην επιτρέψεις προς το παρόν στον εαυτό σου να φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα γιατί υπάρχει κίνδυνος να ανθρωποποιήσεις την συμπεριφορά του και να καταλήξεις σε λάθος εξήγηση, κάτι που θα είναι αποτρεπτικό από το να βρεθεί μια λύση.
- Να πάρεις ένα σημειωματάριο και να αρχίσεις να σημειώνεις ότι θυμάσαι από τις επιθέσεις του: ( 1) Τι συνέβηκε πριν από την επίθεση. 2) Είχε τρόπο διαφυγής ο γάτος από το σημείο της επίθεσης; 3) πως ήταν διαμορφωμένο το δωμάτιο; 4) σε ποιον επιτέθηκε και πως; 5) πως αντέδρασε το άτομο 6) τι έκανε ο γάτος μετά; και ότι άλλο θυμάσαι.) Ακόμη, να σημειώσεις τυχόν επιθέσεις του την επόμενη εβδομάδα και να έρθεις εδώ με τις πληροφορίες σου.
Κάτι υποψιάζομαι αν και δεν είμαι ειδικός. Έχω όμως διαβάσει αρκετά γιατί μ' ενδιαφέρει η ψυχολογία τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

H Frosita έγραψε στις 09:50, 04-08-16:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου θα τα σημειώσω ολα και θα στα γράψω σημερα. Ηδη νιωθω καπως καλυτερα που καποιος απάντησε. Να σημειώσω οτι ο γιατρός μου ειπε οτι μαλλον ειναι στρες και ειπε να του δωσω χαπια. Γιατι να εχει στρες ομως;

Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

H Frosita έγραψε στις 11:54, 04-08-16:

Η πρωτη επίθεση ηταν κατι που δε θα ξεχάσω ποτε. Εχει τουλαχιστον έξι χρονια. Ειχαμε κουκέτα και καθομασταν κατω με την αδερφη μου και εκει που μιλούσαμε πετάγεται πανω μας ο Μπουλης τρεχω πηδάω στο πανω κρεβατι και ο Μπουλης σαν δαιμονισμένος να προσπαθεί να με φτάσει, να ουρλιαζει εγω τρομοκρατενη να τσιρίζω επισης η αδερφη μου έτρεξε στο σαλονι(με παράτησε ετσι απλα). Τελικα απο οςο θυμαμαι ηρθε η γειτόνισσα και κουβέντες μια μπλουζα του τράβηξε την προσοχή να ερθει στο σαλόνι για να κατεβω απο το κρεβατι. Μια αλλη φορα η αδερφη μου βγηκε απο το μπανιο και εκει που τει οταν στα ποδια της ξαφνικα μπαμ άρχισε να ουρλιαζει και να επιτίθεται. Η αδερφη μου έτρεξε κλείστηκε στο δωματιο μεχρι που καποια στιγμη ηρεμησε. Μια μερα ενω κοιμομουν και ηταν στα ποδια μου ξυπνησα απο την επίθεση του στα ποδια μου τα οποία φυσικα εκανε καλοκαιρινά. Γενικότερα εχω παρατηρήσει τα εξής: α) δεν υπαρχει κατι συγκεκριμένο που κανουμε εμεις που πυροδοτεί την επίθεση απλώς κατι βλέπει-ακούει-μυρίζει εκείνη τη στιγμη και ας μην εχουμε καν κουνηθεί. β)επειδη μεσα στα χρονια τον εχουμε παρατηρήσει αρκετα συνηθως πριν απο την επίθεση κανει σαν λαγωνικο και μυρίζει τον αέρα γύρω του. γ) στην διάρκεια της επίθεσης εμεις πανικόβλητοι ουρλιαζουμε τον απομακρύνουμε χτυπώντας τον σπρώχνοντας τον,κάνοντας οτι μπορουμε εκείνη τη στιγμη γενικα. δ) ως επι το πλείστον μετα την επίθεση μεχρι να ηρεμήσει βρίσκεται στο δωματιο της επίθεσης καθώς για να του ξεφύγουμε καπου μένει κλείσμενος. ε) απο τις δεκα επιθέσεις τουλαχιστον οι πεντε εχουν γινει στο δωματιο μου. Στ) Μετα την επίθεση αν και τρομοκρατημένοι προσποιούμαστε οτι δεν συμβαίνει τιποτα για να μας "περασει" καιετα απο μια δυο μερες ειμαστε απολύτως Νόρμαλ απέναντι του. Ζ) μετα την επίθεση παραμένει σε κατάσταση σοκ για τουλαχιστον μιση ωρα ουρλιαζει και κανει τον χαρακτηριστικό ήχο χχχ και μετα απο λιγο ειναι φυσιολογικός σαν να μη συνέβη τιποτα ακομα και στο ατομο που επιτέθηκε. Η) Παντα προσέχουμε τις κινήσεις μας δεν κανουμε τιποτα απότομο ειδικά οταν ειναι κοντα μας γιατι αυτο νομίζαμε μεχρι τωρα οτι πυροδοτεί την επίθεση. Θ) εχουν συμβεί επιθέσεις που εχει τροπο διαφυγής και αλλες που δυστυχώς οχι (δυστυχώς για μας) αλλα ουτως η αλλως δεν επιλέγει την φυγή ως λύση ορμά μανιωδώς χωρις να καταλαβαίνει απο φωνές "ξυλο"(εννοω την άμυνα μας) και τιποτα.

***ξεχασα να αναφέρω οτι εχουμε και σκυλο. Ενα κόκερ σπανιελ που το πηραμε κουτάβι οταν ο μπουλης ηταν 1 χρονων. Τα πανε πολυ καλα μεταξυ τους και τα μεγάλωσαμε σύμφωνα παντα με τις συμβουλές του γιατρού. Παντα περισσοτερη προσοχή στον Μπουλη σε σημείο να λυπαμαι την καημένη την Τζόυ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 04-08-16 στις 19:12. Αιτία: merge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:03, 04-08-16:

Frosita καλησπέρα. Να σου πω από τη δική μου εμπειρία ότι αυτό που περιγράφεις δεν είναι τόσο ασυνήθιστο, συμβαίνει όντως καμιά φορά, με ορισμένες γάτες, που είναι ας το πούμε πιο "ιδιόρρυθμες". Προφανώς και κάτι τον στρέσαρε τον γατούλη σου για να συμπεριφερθεί έτσι αυτές τις φορές (δύσκολο να διαπιστώσουμε τί ακριβώς), όμως στα 8 χρόνια τα δέκα επιθετικά κρούσματα δεν είναι τόσο ανησυχητικά κι επιπλέον έχω την εντύπωση ότι αν προσπαθούσατε να αντιδράσετε λίγο πιο ήπια στις επιθέσεις του ίσως να μην εξελισσόντουσαν και τόσο άσχημα..Εννοώ ότι δεν το αποκλείω να το ξεκινάει σαν παιχνίδι και με τη δική σας αντίδραση - δικαιολογημένη μεν εννοείται- να καταλήγει έπειτα σε κανονική επίθεση από πλευράς του. Σου το λέω έχοντας έναν γάτο δέκα ετών τώρα, ο οποίος στα δέκα αυτά χρόνια (αφού τον έχω από μωρό επίσης) έχει κάνει 3-4 τέτοιες άγριες επιθέσεις, αλλά ως εκεί. Όταν πολύ σπάνια πλέον τον πιάνει το "αμόκ" το καταλαβαίνω και φροντίζω να απομακρύνομαι εγκαίρως ή να του ρίχνω λίγο νερό αν έχω πρόσβαση και μετά από λίγο επανέρχεται πάλι στα καλά του (σημειωτέον ότι είναι επίσης πολύ αγαπησιάρης και κοιμάται πάντα μαζί μας). Εύχομαι και η δική σας περίπτωση να είναι παρόμοια και να μην σας δημιουργήσει ξανά τέτοια θέματα ή έστω να είναι σπάνια!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:16, 05-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Frosita
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου θα τα σημειώσω ολα και θα στα γράψω σημερα. Ηδη νιωθω καπως καλυτερα που καποιος απάντησε. Να σημειώσω οτι ο γιατρός μου ειπε οτι μαλλον ειναι στρες και ειπε να του δωσω χαπια. Γιατι να εχει στρες ομως;
Όχι αγαπούλα μου, σε παρακαλώ μην δώσεις χάπια!! Θα σε βοηθήσω εγώ όσο πιο πολύ μπορώ, σου υπόσχομαι ότι θα τα καταφέρουμε. Δεν είναι λύση τα χάπια. Λύση είναι να ανακαλύψουμε τη ρίζα του προβλήματος και να δώσουμε λύση, όχι να φαρμακώσουμε τον παρθένο οργανισμό μιας γατούλας για να ψευτοκαλύψουμε το σύμπτωμα. Θα μελετήσω λίγο τις παρατηρήσεις σου σήμερα και μετά θα σου κάνω μια ακόμα πολύ σημαντική ερώτηση. Όταν μου την απαντήσεις θα σου προτείνω κάτι να δοκιμάσεις, οκ; Θα βρούμε άκρη!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:24, 05-08-16:

Frosita η συμπεριφορα του γατουλη σου μου θυμιζει την συμπεριφορα του γατου της αδελφης μου 11 χρονων τωρα,που δεν τολμαμε να μπουμε σπιτι γιατι μας ορμαει!! Βλεπεις τον εχει εναν και μοναδικο!! Αποτελεσμα οποιος πλησιαζει η μιλαει με την αδελφη μου τον κανει να γινεται ζηλιαρης και να μας δειχνει οτι η μαμα του ειναι μονο για αυτον και εμεις δεν πρεπει να την ενοχλουμε!!Να φανταστεις οσο ζουσε ο συγχωρεμενος ο πατερας μου του εριχνε κατι δαγκωνιες στα ποδια,ολο σημαδια ειχε!!Ουτε κανενα προβλημα υγειας εχει γιατι προσφατα πηγε στο γιατρο και ειναι υγιεστατος!! Μην ανησυχεις λοιπον για τον γατουλη σου απλα θελει να εχει αποκλειστικοτητα ,δεν θελει να μοιραζεται την μανουλα του με αλλους!! Εαν ομως ειχε παρεα ενα αλλο γατακι ισως να ειχε αλλη συμπεριφορα λιγοτερο κτητικη!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:46, 06-08-16:

Frosita μου, λοιπόν, το πρώτο πράγμα που λένε οι ειδικοί όταν ένα γατάκι παρουσιάζει προβλήματα συμπεριφοράς είναι ότι πιθανον να προκαλείται από κάποια ασθένεια, στην περίπτωση της επιθετικότητας από διάφορες ασθένειες ή από νευρολογικά προβλήματα. Έτσι, πρωτού κάποιος αναζητήσει συμβουλή θα ήταν καλύτερα να εξετάσει τον γατούλη ένας κτηνίατρος.
Θα σου πω μια μικρή ιστορία που πολλοί παλιοί φίλοι μου εδώ γνωρίζουν ήδη. Εγώ έχω ένα γατούλη 10 χρονών. Οταν ήταν μικρός, μπαινόβγαινε στο σπίτι, χαιρόταν τη ζωούλα του έξω στην γειτονιά και μέσα στο σπίτι. Έμαθε να κυνηγά και να διεκδικεί την περιοχή του. Όταν από ένα ατύχημα κόντεψε να χάσει τη ζωή του, αποφάσισα ποτέ ξανά να μην τον θέσω σε κυνδίνους εκεί έξω, έτσι τον περιόρισα στο σπίτι. Σταδιακά βέβαια, τροποποίησα την πίσω αυλή έτσι, ούτως ώστε να μπορεί να χαρεί το έξω χωρίς να κινδυνεύει. Τότε ξεκίνησε και το πρόβλημα: άρχισε να ψεκάζει, αφήνοντας μια δυσάρεστη μυρωδιά κάτω στο σαλόνι. Οι όμορφοι καινούριοι μου καναπέδες σύντομα απορρόφησαν εκείνη την χαρακτηριστική ξινάδα των ούρων και το σπίτι έζεχνε. Όσο κι αν καθάριζα, η μυρωδιά δεν έφευγε και ο μικρός μου επέστρεφε στον τόπο του εγκλήματος. Το πρόβλημα έμοιαζε να μην έχει τελειωμό, πέρασαν δύο ολόκληρα χρόνια. Το έψαξα το θέμα, μπορώ να σου πω με ζήλο γιατί σταδιακά άρχισε να ανοίγεται μπροστά μου ένας συναρπαστικός κόσμος: άρχισα να συνειδητοποιώ ότι οι γάτες βίωναν τα πάντα διαφορετικά και ήθελα να φορέσω κι εγώ εκείνα τα γυαλιά! Άρχισα να διαβάζω για τη συμπεριφορά τους και ήρθα σε επαφή με την Vicky Halls, που έχει συγγράψει αρκετά βιβλία για γάτες και ασχολείται με προβλήματα συμπεριφοράς. Ανακαλύψαμε λοιπόν, ότι ο Disney ερχόταν σε οπτική επαφή με γάτες έξω, μέσα από την τζαμόπορτα του σαλονιού και θέλοντας να οριοθετήσει την περιοχή του, μη μπορώντας να διώξει τις γάτες, ψέκαζε μέσα στο σαλόνι. Τι είχα ακούσει όλο εκείνο τον καιρό από "καλοθελητές". Πως ήταν κακό γατί και εκδικητικό, πως του άξιζε να το διώξω. Ήμουν ευτυχισμένη γιατί ποτέ δεν του θύμωσα όλο εκείνο τον καιρό, ποτέ δεν ύψωσα τον τόνο της φωνής μου. Τώρα; Τώρα όχι μόνο δεν ψεκάζει πια, αλλά συμβιώνει με μια γατούλα, την Josephine, που λατρεύει!
Αυτό που θέλω τώρα να κάνω, είναι να σε βοηθήσω να ανοίξεις κι εσύ εκείνο το παράθυρο, να σου δώσω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορώ αλλά όπως σου εξήγησα πιο πάνω, δεν είμαι ειδικός. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί από την μια μέρα στην άλλη, μπορώ να σου δώσω μόνο την σκυτάλη και θέλω να το ψάξεις κι εσύ. Ούτε χάπια θα δώσεις στο γατί, ούτε θα βιαστείς να φτάσεις σε συμπεράσματα. Μαζεύω κάποιες πληροφορίες από βιβλία της Vicky Halls και του Jaxon Galaxy, cat behavior counsellors, που σκοπεύω να δημοσιεύσω μέσα στις επόμενες ημέρες.
Εντομεταξύ, πες μου. Πότε παρουσίασε για πρώτη φορά το γατάκι σου αυτή την επιθετικότητα; Μήπως αλλάξατε σπίτι; Μήπως μετακόμισε στο σπίτι σας κάποιο καινούριο άτομο; Το σκυλάκι πότε το πήρατε; Μήπως αυτή παρουσιάζεται όταν η πόρτα ή τα παράθυρα είναι ανοικτά; Μήπως έρχεται σε επαφή, έστω μέσω της όσφρησης με άλλα γατιά; Πως έπαιζες μαζί του όταν ηταν μωρό; Με τα χέρια ή με ειδικά παιγνίδια δεμένα σε καλάμι;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

H Frosita έγραψε στις 21:39, 11-08-16:

Αρχικά θα ηθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την άμεση ανταπόκριση σας στον προβληματισμό μου. Τον γάτοοτ τον λάτρευω έλειπα πεντε μερες διακοπες και τωρα δεν ξεκολλαει απο πανω μου ο πανέμορφος μου. Δεν θα του έδινε ποτε χαπια εκτος αν ειχε κατι παθολογικο,δεν θελω να κανω τον κούκλο μου "φυτό". Εχω ολη την καλη διαθεση να καταλάβω το προβλημα του για να το διορθώσω αλλα οςο και αν προσπαθησα δεν κατέληξα πουθενα. Έψαξα στο ιντερνετ μα παλι δεν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα. Η αληθεια ειναι πως άνθρωποποιω πολλες φορες την συμπεριφορα σου καθώς τον βλεπω σαν πραγματικό παιδι μου. Δεν εχουμε μετακομίσει ποτε εχει μεγαλώσει εδω. Συνηθως εχουμε παντα ανοιχτα παράθυρα Γιατι μας αρεσει ο φρέσκος αερας. Η πρωτη επίθεση εγινε στο δωματιο μου οπως ανέφερα και επειδη εχουν περασει χρονια δε θυμαμαι λεπτομεριες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

H Frosita έγραψε στις 21:43, 11-08-16:

Φλώρα οντως ο Μπουλης με αγαπάει και δεν ξεκολλήσει απο πανω μου αλλα δε νομιζω πως φταίει αυτο στην προκειμένη περίπτωση. Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου ομως. Περιεργα τα γατάκια τι να πεις

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frosita

Νεοφερμένος

H Frosita έγραψε στις 21:54, 11-08-16:

roccohoosie εχω φιλους με γατες που οταν τους το ειπα έπαθαν σοκ. Και ενω στην αρχη πίστεψα και εγω πως συμβαίνει ψάχνωντας στο ιντερνετ και ακούγοντας τους με εκαναν να παθω σοκ και εγω και να πιστεψω οτι κατι εχει ο γατούλης μου. Μονο εδω πηρα λογικές απαντησεις και σας ευχαριστω όλους πολυ. Παρεμπιπτόντως ειχα τρομοκρατηθεί λιγο μετα την τελευταια επίθεση και δυο μερες έκλεινα την πόρτα οταν πήγαινα για υπνο αλλα δεν αντεξα μακρια του και τωρα κοιμόμαστε παλι αγκαλια

Selina συγχαρητηρια για την αγαπη και την υπομονη που εχεις με τον γατουλη σου χαιρομαι που ειναι παρελθόν πλεον αυτη η ιστορία και ειναι ήρεμος και ευτυχισμένος( μαζι με εσενα)!! Τα λογια σου ειναι τοσο εμψυχωτικαου δίνουν θάρρος και με καθυσηχαζουν. Ελπιζω να καταλάβω τι "ενοχλει" τον γατουλη μου και να τον βοηθησω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-09-16 στις 20:40. Αιτία: merge
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (30 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:59, 11-08-16:

Ο Μουργάκος μου είναι 4 ετών και ποτέ μέχρι τώρα δεν εκδήλωσε επιθετικότητα. Είναι γεγονός βέβαια ότι τον παρέλαβα στειρωμένο από τη φίλη μου, όταν τον υιοθέτησα. Ίσως κι αυτό να παίζει κάποιο ρόλο. Όταν τα ζώα στειρώνονται, συνήθως αποκτούν μια νωθρότητα.
.

Παράθεση

areti_500

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη areti_500
H areti_500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H areti_500 έγραψε στις 23:12, 20-08-16:

Καλησπέρα!
Πριν ένα περίπου χρόνο μετακόμισα σε ένα σπίτι που ο κήπος του είναι ενωμένος με της διπλανής (ουσιαστικά είναι σαν ένας πολύ μεγάλος). Η διπλανή έχει μια γάτα έξω στον κήπο που την έσωσε από πνιγμό και την κράτησε. Η γάτα ήταν γενικά φοβιτσιάρα και δεν πλησίαζε. Πριν 3 περίπου μήνες γέννησε και απο τότε η συμπεριφορά της άλλαξε. Έγινε επιθετική και κάνει συχνά αυτόν τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν οι γάτες το χχχχχχ. Ακόμα και φαγητό όταν της βάζω το τρώει και μετά κάνει χχχχχ. Παλιά δεν πλησίαζε στην πόρτα μου και τώρα επειδή έρχεται το γατάκι έρχεται και αυτή αλλά άμα κάνω πως βγαίνω έξω αρχίζει το χχχχχ. Είναι λες και θεωρεί όλο τον κήπο δικό της και δεν πρέπει να πλησιάζουμε. Εντωμεταξύ η διπλανή λείπει συνέχεια και δεν βγαίνει και πολύ στον κήπο για να ασχοληθεί μαζί της. Τι μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει η γάτα γιατί δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη και τις φοβάμαι;;;;

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:51, 20-08-16:

Καλησπέρα! Να σου πω κατ΄αρχάς ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τη φοβιτσιάρα γάτα, σκέψου ότι η όποια επιθετικότητα βγάζει είναι η άμυνά της, την οποία καλά έκανε και ανέπτυξε εφόσον ζει αποκλειστικά έξω απ΄ό,τι κατάλαβα και η γειτόνισσα που την κράτησε στον κήπο σας είναι γενικώς αδιάφορη.. Έχε επίσης υπόψη ότι σ΄αυτή τη φάση, που έχει υπό την προστασία της ακόμη το μικρό της, λειτουργεί και το μητρικό ένστικτο κι είναι λογικό να προσπαθεί να το προστατέψει, οπότε της βγαίνει πιο έντονος ο φόβος-επιθετικότητα. Το καλύτερο κατ΄αρχάς, που μπορείς να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τη γειτόνισσα και να κανονίσετε τη στείρωσή της όσο γίνεται πιο άμεσα (ανάλαβέ το και μόνη σου αν γίνεται), μιας που γέννησε πριν από τρεις μήνες, είναι θέμα πολύ λίγου χρόνου να ξαναμείνει έγκυος.. Αν στειρωθεί σίγουρα θα είναι πιο ήρεμη και δεν θα γεμίσει και ο κήπος σας με γατάκια, τα οποία θα ναι δύσκολο να φροντίζετε όσο αυξάνονται!

Παράθεση

areti_500

Νεοφερμένος

H areti_500 έγραψε στις 01:03, 21-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Καλησπέρα! Να σου πω κατ΄αρχάς ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τη φοβιτσιάρα γάτα, σκέψου ότι η όποια επιθετικότητα βγάζει είναι η άμυνά της, την οποία καλά έκανε και ανέπτυξε εφόσον ζει αποκλειστικά έξω απ΄ό,τι κατάλαβα και η γειτόνισσα που την κράτησε στον κήπο σας είναι γενικώς αδιάφορη.. Έχε επίσης υπόψη ότι σ΄αυτή τη φάση, που έχει υπό την προστασία της ακόμη το μικρό της, λειτουργεί και το μητρικό ένστικτο κι είναι λογικό να προσπαθεί να το προστατέψει, οπότε της βγαίνει πιο έντονος ο φόβος-επιθετικότητα. Το καλύτερο κατ΄αρχάς, που μπορείς να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τη γειτόνισσα και να κανονίσετε τη στείρωσή της όσο γίνεται πιο άμεσα (ανάλαβέ το και μόνη σου αν γίνεται), μιας που γέννησε πριν από τρεις μήνες, είναι θέμα πολύ λίγου χρόνου να ξαναμείνει έγκυος.. Αν στειρωθεί σίγουρα θα είναι πιο ήρεμη και δεν θα γεμίσει και ο κήπος σας με γατάκια, τα οποία θα ναι δύσκολο να φροντίζετε όσο αυξάνονται!
Ναι αυτό για την στείρωση το έχω σκεφτεί και εγω απλά εγώ δεν μπορώ να την πάω γιατι φοβάμαι να την πλησίασω. Ξέρω ότι ακούγεται χαζο που φοβάμαι τόσο πολύ αλλά έχω φίλη που της έχει επιτεθεί γάτα και μου έχει μείνει φοβία. Αυτό που μου φαίνεται πολύ περίεργο είναι ότι κάνει χχχχχ ακόμα και όταν της βάζω φαγητό. Και αυτο το κάνει σε όλους, ειδικά αν έρθει κάποιος άγνωστος στο σπίτι γίνεται χαμός.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:02, 21-08-16:

Ναι αυτό για την στείρωση το έχω σκεφτεί και εγω απλά εγώ δεν μπορώ να την πάω γιατι φοβάμαι να την πλησίασω. Ξέρω ότι ακούγεται χαζο που φοβάμαι τόσο πολύ αλλά έχω φίλη που της έχει επιτεθεί γάτα και μου έχει μείνει φοβία. Αυτό που μου φαίνεται πολύ περίεργο είναι ότι κάνει χχχχχ ακόμα και όταν της βάζω φαγητό. Και αυτο το κάνει σε όλους, ειδικά αν έρθει κάποιος άγνωστος στο σπίτι γίνεται χαμός.
Περίμενε λίγο να μεγαλώσει το γατάκι, να μπορεί να τρώει στερεή τροφή και μετά ζήτα βοήθεια από την γειτόνισσα που την έχει, για να μπορέσετε να τη μεταφέρετε σε κτηνίατρο (έστω και με γατο-παγίδα) ώστε να της γίνει η στείρωση.
Μ'αυτό τον τρόπο, κι εκείνη θα ηρεμήσει και, το σπουδαιότερο, δεν θα αναπαράγει αδέσποτες ψυχούλες, ενώ θα προστατευτεί και η υγεία της.

Παράθεση

areti_500

Νεοφερμένος

H areti_500 έγραψε στις 13:33, 21-08-16:

Το θέμα ειναι ότι δεν μπορώ να βγω εξω γιατί είναι συνεχώς επιθετική κατι το οποίο δεν αντέχεται αλλο]. Το γατάκι θηλάζει αλλα τρώει και στερεη τροφή. Μόλις γυρίσει απο τις διακοπές η γειτόνισσα θα της πω να τις μεταφέρει σε άλλο χώρο το αποφάσισα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Παράθεση

kikitsoni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kikitsoni
H kikitsoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H kikitsoni έγραψε στις 02:20, 16-09-16:

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα βρήκα ένα γλυκουλι ταρταρουγακι στο δρόμο, περίπου 3 μηνών και αφού συνεννοηθηκα με μια φίλη που ήθελε να το υιοθετήσει, έπρεπε για λίγες ώρες να το πάρω σπίτι. Έχω μια θηλυκή 1,5 έτους που λόγω του ότι είναι συνεχώς στο διαμέρισμα και στη βεράντα δεν έχει σχέσεις με άλλα γατιά. Πολύ προσεκτικά τοποθέτησα το κλουβί με το μικρό γατάκι σε μια άκρη. Εκείνη το κοιτούσε παράξενα σε απόσταση δύο μέτρων και ενώ της μιλούσα πολύ τρυφερά έδειξε προς εμένα επιθετική συμπεριφορά, γεγονός που δεν έχει κάνει ποτέ. Τους άλλαξα χώρο και μετά από 3-4 ώρες ήρθε η φίλη μου και το πήρε.
Η γάτα μου πια με πλησιάζει με διστακτικοτητα και όσες φορές τόλμησα να την χαϊδέψω ετοιμαζόταν για επίθεση. Δεν μπορώ να διανοηθώ τη βλακεια που έκανα,αλλά από την άλλη σκέφτομαι και το καημένο το γατάκι τι θα γινόταν αν το άφηνα...
Πιστεύετε θα διορθωθεί η συμπεριφορά;
Τι να κάνω; S.O.S!!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,635 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:38, 16-09-16:

Το πιθανότερο είναι πρόκειται για προσωρινή κατάσταση κι εφ΄όσον η "πέτρα του σκανδάλου" έχει απομακρυνθεί, είναι θέμα ημερών ωσότου συνέλθει η γατούλα σου από την συνάντηση με τον ξαφνικό μικρό "εισβολέα" που θεώρησε οτι απειλεί το βασίλειό της.
Προς το παρόν μη την πιέζεις για χάδια, άφησέ την να ηρεμήσει και θα έρθει εκείνη όταν θα κρίνει οτι ήρθε η ώρα.

Και βέβαια δεν τίθεται θέμα, έκανες αυτό που έπρεπε κι ότι καλύτερο για το μικρούλι αδεσποτάκι και 2 φορές τυχερό: που σε συνάντησε στο δρόμο του και που έχεις μια φίλη έτοιμη να του προσφέρει το σπίτι και την αγάπη της.
Καλή ζωή να έχει στο νέο του σπιτικό

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:11, 18-09-16:

Όχι φίλη μου, μην ανησυχείς! Η γατούλα σου απλά ενοχλήθηκε και πιθανόν να ξέσπασε πάνω σου εφόσον δεν μπορούσε να φτάσει το μωρό. Πιθανόν κιόλας να σε είδε που το φρόντισες και ζήλεψε. Είναι θέμα χρόνου όλα να επιστρέψουν στους κανονικούς τους ρυθμούς. Μπράβο που έσωσες το γατάκι!

Παράθεση

Chnoudi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chnoudi
H Chnoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Chnoudi έγραψε στις 11:06, 08-03-19:

Καλημέρα σε όλους!!

Είχα γράψει και το καλοκαίρι αντίστοιχο μήνυμα αλλά τώρα τα πράγματα είναι ελαφρώς δυσκολότερα με τη γατούλα μου...
Για να τα πάρω απτήν αρχή.. Η 4 ετών στειρωμενη γάτα μου είχε κάνει κατά το παρελθόν κάποιες επιθέσεις, που όμως τις είχα θεωρήσει ψιλοδικαιολογημενες και με υπομονή είχαμε ξεπεράσει το πρόβλημα. Πχ. Είχε επιτεθεί στην ξαδέρφη μου όταν μας φιλοξενούσε και είχε δει άλλη γάτα στο μπαλκόνι. Σε μια φίλη μου όταν είχε έρθει στο σπίτι μας και μύριζε ίσως απτις δικές της γάτες και στον αδερφό μου λίγες εβδομάδες αργότερα όταν μπήκε στο σπίτι με βαλίτσες και έκανε μια κάποια φασαρία.... Οι επιθέσεις ήταν αρκετά έντονες με αίματα κλπ αλλά μόλις εμπαινα εγώ στη μέση το θέμα λυνόταν και ήρεμουσε.
Δυστυχώς την προηγούμενη εβδομάδα χρειάστηκε να φιλοξενήσω συγγενείς που η γατα μου δεν είχε ξαναγνωρισει. Έκατσαν 3 μέρες και πραγνατικα παλευα με νύχια και με δόντια να της αποσπω την προσοχή γτ ήταν ταραγμένη όσο διήρκησε η φιλοξενία. Λιχουδιές, παιχνίδια, χάδια... Δεν την άφηνα στιγμή από τα μάτια μου. Όταν έληξε η φιλοξενία έτυχε εκείνο το βράδυ να έρθει ο αδελφός μου με έναν φίλο του στο σπίτι να μείνουν. Και πάνω που είχα ηρεμήσει, και η γατα ηταν άνετη στο σαλόνι και ξαπλωμένη.... δεν τη γλιτώσαμε την επίθεση..... Ορμηξε στον αδερφό μου με φωνές και παρ ότι την απέφυγε επανερχόταν. Κατουρησε κιόλας. Την περάσαμε στο δωμάτιο μαζί όλη τη νύχτα. Ωστόσο μόλις έφυγαν απτό σπίτι ήταν σχετικα ήρεμη. Δεν ειχα δει κάποια διαφορά.
Πέρασαν τρεις ημέρες και αποφάσισα να καλέσω τον ειδικό εκπαιδευτή στο σπίτι να βρούμε μαζί μια λύση για να μην επαναληφθούν τέτοια περιστατικά. Η γατα μου κυρία, ήρθε ανάμεσα μας ξαπλωσε, έκανε τούμπες ανάσκελα. Κοινωνική και "σκυλάκι"τη χαρακτήρισε ο άνθρωπος και μου είπε απλώς να παίρνω μέτρα πρόληψης όταν είναι να έρθουν πολλοί επισκέπτες... Έφυγε και μια ώρα μετά ενώ περνούσα από δίπλα της, έκανε σε εμένα επίθεση!!! Σε εμένα που ποτέ δνε είχα νιώσει απειλή και πάντα επικοινωνούμε με το βλέμμα και μόνο.... και το θέμα είναι ότι οπότε κάνει τις επιθέσεις, δεν προειδοποιεί. Είναι τόσο ακαριαιες και μη προβλέψιμες που σε εκπλήσσει.... Αιματολογικες της έκανα το καλοκαίρι και βγήκαν καθαρές.
Κάλεσα τον εκπαιδευτή, μίλησα με κτηνίατρους και όλοι μου λένε για ηρεμιστικά ή αντικαταθλιπτικα..
Εγώ δεν ξέρω πώς ένα πρόβλημα τέτοιο θα λυθεί με το να καταστειλω τη γάτα για κάποιο διάστημα και το πρόβλημα λογικά θα παραμείνει. Και το μεγάλο θέμα τώρα είναι πως όσο κι αν προσπάθησα με χιλιους δύο τρόπους δεν παίρνει με τίποτα κανένα φάρμακο.... Παραμένει νευρικη, ταραγμένη. Πετάγεται με τον παραμικρό ήχο και δίνω μάχη με λιχουδιές και παιχνίδια να την κρατάω ήρεμη. Φοβάμαι όμως κι εγώ και νιώθω πολύ άσχημα γιατί πρέπει να προσέχω την παραμικρή μου κίνηση μέσα στο σπίτι..
Δεν ξέρω τι να κανω, νιώθω πως είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτό, είμαι πολύ άσχημα ψυχολογικά.... Και να ηρεμήσει μόνη της με τη βοήθεια μου σε έναν δύο μήνες, τι θα γίνει μετά; Νιώθω πως δεν μπορεί να μπει κανείς εδώ μέσα, τρέμω μην παθω κάτι ή χρειαστώ κάποιον μάστορα π.χ... Έχω τσακωθεί με φίλους και γονείς γιατί μου λένε πως η γατα μου ειναι επικίνδυνη και κάνω λάθος που την κρατάω...
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, θα ήθελα τις γνώμες σας γιατί δεν μπορώ εύκολα να μιλήσω γ αυτό στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων... Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:17, 08-03-19:

Καλό μεσημέρι φίλη μου.

Καταλαβαίνω την απόγνωση σου και μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε.
Το μόνο σίγουρο είναι πως η γάτα σου δε φέρεται έτσι χωρίς να υπάρχει λόγος. Νιώθει απειλή? Νιώθει φόβο? Στρες? Πόνο? Κάτι της προκαλεί όλη αυτήν την περίεργη και ακραία συμπεριφορά.

Ο εκπαιδευτής από όσο κατάλαβα δεν σου έδωσε εξήγηση. Απλώς σου είπε να προσέχεις. Χαίρω πολύ χαιροπουλος δηλαδή!!!!

Οι αιματολογικες είπες πως βγήκαν καθαρές? Κάποιες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις κάνατε? Ίσως για θυρεοειδή?

Στη θέση σου θα της έκανα μια αξονική ή μαγνητική μήπως και - ω μη γενοιτο - υπάρχει κάποιος όγκος κάπου που δε φαίνεται αλλιώς. Εάν έχεις τη δυνατότητα στο μέρος που μένεις κάνε μια τέτοια εξέταση. Να αποκλειστεί έτσι κάθε ενδεχόμενο αρρώστιας. Τότε θα ξέρεις τουλάχιστον πως θα πρέπει με κάποιον τρόπο να αντιμετωπίσεις το ψυχολογικό μόνο κομμάτι..

Εύχομαι πραγματικά να βρεθεί η λύση για να μπορέσει και η γάτα σου αλλά και εσύ να ηρεμήσετε.. Κάτι υπάρχει κάπου σίγουρα. Δε φέρεται έτσι χωρίς λόγο...

Η συμπεριφορά της ήταν ΠΆΝΤΑ έτσι ακραία?
Παράθεση

Chnoudi

Νεοφερμένος

H Chnoudi έγραψε στις 12:34, 08-03-19:

Έκανα το καλοκαίρι αιματολογικές σε ένα κτηνιατρείο στο Χαλάνδρι που μπήκα μέσα κλαίγοντας και δυστυχώς δεν ήμουν σε κατάσταση για πολλή συζήτηση του τι θα κάνουμε. (Είχα μόλις φύγει από φημισμένο κτηνίατρο πάλι στο Χαλάνδρι όπου μου είχε πει χαρακτηριστικά "γάτα είναι όλα να τα περιμένεις. Εννοείται να φοβάσαι. Εγώ δεν κοιμόμουν μαζί της") Μου είπαν πως της έκαναν πλήρη αιματολογικο έλεγχο, αλλά επειδή δεν μπόρεσα άμεσα να ξεχρεωσω το ποσό των 150€ που ζητούσαν, δεν μου έδωσαν τις απαντήσεις στο χέρι, παρά μόνο τηλεφωνικά ότι είναι όλες καθαρές.
Ναι, δυστυχώς, ο εκπαιδευτής δεν μου βρήκε την αιτία. Μου είπε ότι είναι μια γάτα υπερευαισθητη που στρεσαρεται εύκολα. Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη επίθεση την έκανε στα 2 της έτη και έκτοτε έκανε μια τον χρόνο περίπου. Και με το δεδομένο ότι κατά τ άλλα είναι μια υγιής γάτα που δεν έχει δείξει κάποιο άσχημο σύμπτωμα, μου απέκλεισε τον όγκο στο κεφάλι.... Τι να πω.... Βέβαια έχω διαβάσει και για περιπτώσεις που ο όγκος αυξάνεται με το χρόνο και τα πράγματα χειρότερευουν σταδιακά αλλά δεν είναι λίγο απίθανο η γατα να ζει με όγκο στο κεφάλι τόσα χρόνια....; Το σοβαρό θέμα είναι πως δεν αντιδρά πάντα ασχημα με ξένους. Και δεν ξέρω από πού να το πιασω το πρόβλημα. ..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:47, 08-03-19:

Ο εκπαιδευτής σου απέκλεισε την περίπτωση όγκου. Όμως δεν είναι γιατρός. Και πραγματικά δε γνωρίζω αν σε μια τέτοια περίπτωση - όγκου ή καρκίνου - οι αντιδράσεις ενός ζώου είναι τόσο ακραίες. Πιθανότατα να μην έχει τίποτα απολύτως η γάτα σου - και εννοείται πως δεν το ανέφερα για να σε αγχώσω - αλλά πιστεύω πως πρέπει να ελεγχθεί και από αυτή την μεριά για να αποκλειστουν όλα τα θέματα υγείας. Καταλαβαίνω επίσης πως οικονομικά θα ζορίζεσαι - όλοι μας στην ίδια φάση βρισκόμαστε - αλλά πρέπει να βρεθεί η αιτία που φέρεται έτσι η κούκλα σου. Το ότι είναι υπερευαισθητη και στρεσαρεται πολύ δεν με ικανοποιεί σαν απάντηση (εμένα τουλάχιστον). Αλίμονο τότε, ο Ραμόν μου που δεν ακούει και πετάγεται με το παραμικρό θα έπρεπε να με έχει ξεσκίσει!!!!!!!!!! Αντίθετα ηρεμεί με τα χάδια.

Δεν είναι φυσιολογικό όπως το βλέπω εγώ. Πρέπει να το ψάξεις καλά και βαθιά... Θυμάσαι μήπως τότε που πρώτο άρχισε να φέρεται έτσι αν είχε συμβεί κάτι???
Παράθεση

Chnoudi

Νεοφερμένος

H Chnoudi έγραψε στις 13:53, 08-03-19:

Ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ακριβώς όπως κατάφερα και πλήρωσα τον εκπαιδευτή, θα τα καταφέρω να μαζέψω το οποίο ποσό για να βρω μια άκρη.... Και το παράδοξο της υπόθεσης είναι πως κατά τ άλλα δεν είναι μια φοβική γατα. Έρχεται στην πόρτα μαζί μου, όταν μπαίνει ο οποιοσδήποτε, κάθεται στον χώρο με τους καλεσμένους, συμπεροφερεται φυσιολογικά κατά τ άλλα ακόμα και πριν την επερχόμενη επίθεση.
Ναι, την πρώτη φορά που επιτέθηκε αγρια ήταν όταν ήμασταν φιλοξενούμενες στο σπίτι της ξαδερφης μου στην επαρχία... (σε μια προσπάθεια μου να την κάνω κοινωνική και άνετη με τις αλλαγές την έπαιρνα μαζί μου τα πρώτα χρόνια στις καλοκαιρινές διακοπές) Ανέβηκε αδεσποτη γάτα στο μπαλκόνι και η δική μου έπαθε παροξυσμό. Επιτέθηκε τότε στην ξαδέρφη μου σε ακραίο βαθμό αλλά μολις μπήκα εγώ στο σπίτι μετά από λίγο, ηρέμησε...
Το καταλαβαίνω πως δεν είναι φυσιολογικές οι επόμενες επιθέσεις, ακόμη και αν μυρίζουν αγνωστες μυρωδιές οι ξένοι, είναι τραβηγμένο να αντιδρά έτσι και τόσο αξαφνα.... Δεν ξέρω εάν την έχω κάνει πολύ κτητική και κακομαθημένη..... Φοβάμαι μήπως φταίει η ανατροφή που της έδωσα αλλά και πάλι δεν μπορώ να αλλάξω κάτι τώρα άμεσα εφόσον η γατα μου ειναι σε τόσο στρες. Και προφανώς ούτε εμένα με καλύπτει η απάντηση του ειδικού συμπεριφοριστη... Τα χάπια δεν μπορούν να δίνονται εφ όρου ζωής.....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    giannisvitara, lupas

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους