Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,296 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πανλευκοπενία (Τύφος της γάτας)

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tonys
H Τώνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Tonys έγραψε στις 01:02, 02-11-11:

Πήγα και είδα τα 2 μικρούλια σήμερα στην κλινική. Δυστυχώς είχαν τα χαλιά τους το ένα χρειάστηκε να το κοιμίσουν και έβαλαν ολόκληρο το ένα του πόδι στον γύψο για να μην βγάλει τον ορρό.. την ώρα που πήγα ακόμη δεν είχε ξυπνήσει καλά καλά ξυπνούσε λίγο έκανε σαν τον τρελό (έκλεγε, έσερνε το ποδαράκι του) και τον ξαναέπαιρνε ο ύπνος. Το άλλο γατάκι ήταν πολύ ήρεμο, από την κακή πλευρά, καθόταν μαζεμένο και έτρεμε από τον πυρετό με έβλεπε στα μάτια και μου νιαούριζε παραπονεμένο. Την ώρα που θα έφευγα σηκώθηκε με όσες δυνάμεις είχε και μου νιαούριζε ήθελε να το πάρω μαζί μου.. αχ τα μικρούλια μου
Όσο για τα υπόλοιπα που έχουμε στο σπίτι τα 2 μεγαλύτερα είναι αρκετά καλύτερα το μικρούλη ενώ μέχρι το απόγευμα ήταν πιο καλά από όλα ξανακύλησε και πολύ περισσότερο από πριν.. και όλα αυτά επειδή ήπιε νερό!! εκεί που τους έχουμε κλεισμένους αντί νερό πίνουν ορρό αλλά επειδή το μικρούλη ήταν πολύ καλύτερα είχε τρελάνει τους άλλους 2 επειδή ήθελε να βγει από εκεί η αδελφή μου είπε να τον βγάλει λίγο.. και ήπιε νερό κανονικό που είχαμε για κάτι αλλά γατάκια ελάχιστο μεν γιατί μόλις το είδα τον πήρα από εκεί αμέσως αλλά αυτό το λίγο ήταν μοιραίο!! αμέσως άρχισε ευκοιλιότητες και αφυδατώθηκε πρέπει να έχει και πυρετό πήρα τον κτηνίατρο μου είπε κάποια πράγματα να του κάνω και το πρωί θα τον πάω από εκεί μάλλον θα χρειαστεί να μείνει και αυτό στην κλινική.. Αχ αυτό το νερό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:25, 02-11-11:

Δυστυχώς είχαν τα χαλιά τους το ένα χρειάστηκε να το κοιμίσουν και έβαλαν ολόκληρο το ένα του πόδι στον γύψο για να μην βγάλει τον ορρό..
Εννοείς ότι χρειάστηκε να το ναρκώσουν, σωστά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Τώνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Tonys έγραψε στις 14:02, 02-11-11:

ναι το είχαν ναρκώσει αλλά.. σήμερα το πρωί που πήρα και το τρίτο το μικρο στον κτηνίατρο, αυτό που είχαν ναρκώσει πέθανε.. Και το άλλο που το έχουν 2 μέρες εκεί ήταν χάλια είχε και υποθερμία και του είχανε βάλει θερμαντική μπουγιότα και ήταν ξαπλωμένο εκεί και όσο που ανάσαινε... Δυσκολία στην αναπνοή είχε και αυτό που πήγα σήμερα και μέχρι να ανοίξει το κτηνιατρείο του έκανα τεχνική αναπνοή για να μπορέσω να προλάβω να το πάω στον γιατρό...
Και όταν ρώτησα τον γιατρό αν θα τα καταφέρουν μου είπε "δεν νομίζω"!!!!

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 14:02, 02-11-11:

Κανένα τους δεν είχε εμβολιαστεί;

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 17:42, 02-11-11:

Κανένα δεν έχει εμβολιαστεί είναι πολλά τα γατάκια (η μάλλον ήταν πολλά τα γατάκια) ήταν γατάκια αδέσποτα και έγιναν κατά κάποιο τρόπο δικά μας επειδή τους δίναμε φαγητό κτλ.. που να πάρεις 10-15 γάτους να τους εμβολιάσεις!! τα μικράκια είναι μόνο 3 μηνών και τώρα είναι που μπορούσαν να εμβολιαστούν θα ερχόταν στο σπίτι ένας οικογενειακός φίλος που είναι κτηνίατρος να τα εμβολιάσει κάποια στιγμή (γιατί όπως είπα και πριν ήταν πολλά τα γατάκια για να τα πας) αλλά έμενε σε άλλη πόλη και όποτε θα τύχαινε και θα μπορούσε να έρθει στην πόλη μου θα τα εμβολίαζε όμως δεν είχε προλάβει να έρθει..
Πριν από 2 ώρες δυστυχώς ο κτηνίατρος με πληροφόρησε ότι πέθανε και το γατάκι που του πήγα το πρωί.... πολύ φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα κτυπήσει το τηλέφωνο και θα μάθω ότι και αυτό το ένα που είναι ακόμη ζωντανό στην κλινική θα έχει πεθάνει..... Οι ελπίδες μου είναι στα 2 μεγαλύτερα (6 μηνών) που τα έχουμε στο σπίτι ελπίζω να τα καταφέρουν τουλάχιστον αυτά!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:48, 02-11-11:

Μακάρι να πάνε καλά.. Εσύ κάνεις ότι καλύτερο μπορείς ..

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 12:37, 03-11-11:

Το πρωί κτύπησε ξανά δυστυχώς το τηλέφωνο και ήταν ο κτηνίατρος...
Η Jennifer έδωσε μια μεγάλη μάχη, είχε αντέξει πολύ περισσότερο από όσο θα μπορούσε να αντέξει ένα γατάκι μονάχα 3 μηνών.. αλλά μερικές μάχες απλά δεν κερδίζονται....

Σε αυτή την άνιση μάχη τώρα έμειναν μόνο 2 γατάκια να πολεμάνε και δεν το βάζουν κάτω με τίποτα! Ήδη από αυτό τον πόλεμο έχασα μέσα σε 5 μέρες 4 υπέροχα γατάκια.. μου το χρωστάει ο πόλεμος να μου αφήσει αυτά τα 2 γατάκια ζωντανά!!!

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ*Betoven
H Ηρώ*Betoven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 18:39, 03-11-11:

Λοιπάμε πάρα πολύ για τα γατάκια που δεν τα κατάφεραν και ελπίζω τα άλλα 2 να τα καταφαίρουν. Δηστυχώς κάπιοες φορές φεύγουν τα μικρά μας γατουλίνια... Εγω έχασα πολλά γατουλίνια 2 από αρωστια...

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 19:14, 03-11-11:

Γεια σας και πάλι. Είμαι πολύ μπερδεμένη!!!

Ο Benjamin σήμερα είχε χειροτερέψει και είπα να δοκιμάσω να τον πάω σε κάποιο άλλο κτηνίατρο να δω τι θα μου έλεγε και αυτός, μιας και σε αυτόν που πήγαινα είχαμε απόλυτη αποτυχία (και τα 3 γατάκια που κρατησε στην κλινική πέθαναν). Έτσι τον πήγα στον κτηνίατρο που πάει η κολλητή μου τον σκύλο της.

Μου είπε οτι δεν είναι Πανλευκοπενία και οτι θα γίνει καλά!! Απέφευγε να μου απαντήσει τι έχει όταν τον ρώτησα τι έχει μου απάντησε ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ με μεγάλη σιγουριά.. ίσως δεν ήθελε να μου πει τι έχει επειδή αρχικά τα γατάκια τα έβλεπε άλλος γιατρός δεν ξέρω.. Του έβαλε κάτι ενεσούλες, μια παστούλα στο στόμα που ήταν βιταμίνες, τον έβαλε για λίγο στον ορρό και τον έφερα πίσω στο σπίτι. Μου είπε να σταματήσω να τους δίνω τα χάπια που μου είχε δώσει ο άλλος κτηνίατρος και αύριο να τον ξαναπάω και να πάρω και τον Μαυρούλη μαζί. Δεν μου έδωσε τίποτα να του δίνω στο σπίτι, θα του κάνει διάφορα από ότι κατάλαβα κάθε μέρα που θα τους πηγαίνω εκεί.

Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ..
1) από την τόση σιγουριά του οτι θα γίνει καλά
2) από το γεγονός οτι δεν μου είπε τι έχει
3) από το γεγονός που ισχυρίζεται ότι δεν είναι Πανλευκοπενία ενώ όντως όλα τα συμπτώματα με όσα διάβασα ταιριάζουν γάντι!!
4) από το ποίος από τους 2 έχει δίκαιο??
5) αν όντως πρέπει να σταματήσω την θεραπεία που μου είπε ο πρώτος γιατρός!!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αύριο θα πάρω και τους 2 να τους δει γιατί τουλάχιστον αυτός με γέμισε ελπίδες και θα προσπαθήσω να τον κάνω να μου πει τι έχουν!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:33, 03-11-11:

Να ξερεις οτι εχεις το καθε δικαιωμα να μαθεις τι εχει το γατι σου.Εγω θα απαιτουσα να μου πει.Καλα θα κανεις οντως που θα το απαιτησεις και εσυ.
Τωρα...πραγματικα δεν μπορουμε δυστυχως να ξερουμε ποιος γιατρος εχει δικιο ή αδικο.
Τι να πω;
Μακαρι να πανε ολα καλα.Να τολμισω να πω να πας και σε τριτον;Δεν ξερω τα οικονομικα σου αν το αντεχουν..

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 19:51, 03-11-11:

Το αντέχουν η δεν το αντέχουν τα οικονομικά μου δεν με νοιάζει!! Θέλω έστω και αυτά τα 2 να τα καταφέρουν!! Δεν μπορώ μέσα σε τόσες λίγες μέρες να βλέπω τόσα μικρούλια γλυκούλια γατάκια να πεθαίνουν.. Αλλά από την άλλη τα λυπάμαι τα καημένα να τα τρέχω μια από εκεί και μια από εδώ. Σήμερα, επειδή ο δεύτερος κτηνίατρος είναι λίγο μακριά από το σπίτι μου, το καημένο κατατρόμαξε έκανε σαν τρελό, νόμιζα θα μου πεθάνει μέσα στο αυτοκίνητο, αφού δεν έχει και πολλές δυνάμεις από την αρρώστια του. Θα τους πάω αύριο στον 2 να δω τι θα μου πει να δω και πως πάνε τα γατάκια και βλέπουμε.. Αν χρειαστεί θα τα πάω και σε 3!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 03:47, 05-11-11:

Γεια σας και πάλι παιδιά. Έχω καλά νέα τα γατάκια είναι πολύ καλύτερα!!

Ξαναπήγαμε στον 2ο κτηνίατρο σήμερα και με τα 2 τα γατάκια τους έβαλε κάτι ενεσούλες και μου είπε να τα ξαναπάω για μια τελευταία φορά την Δευτέρα και τελείωσε όλη η περιπέτεια. Το κακό όμως είναι ότι και πάλι αρνιόταν να μου πει τι έχουν! Ήρθε και η αδερφή μου μαζί σήμερα αλλά πάλι δεν μας έλεγε τίποτα.. μου απάντησε "δεν ξέρω τι έχουν" και γελούσε και συμπλήρωσε "τα πήγες σε άλλο κτηνίατρο και σου ξεπάστρεψε όλα τα γατάκια τις γειτονιάς ενώ εγώ στα έκανα καλά δεν σου φτάνει αυτό?".. δεν άνοιγε το στόμα του να πει με τίποτα τι έχουν!!
Η κολλητή μου, που μου συνέστησε τον συγκεκριμένο κτηνίατρο μου είπε "έτσι κάνει ειδικά όταν δεν είσαι δικός του πελάτης, όταν θα γίνεις δική του πελάτισσα θα σου λέει τι έχουν. Είναι πολύ ανταγωνιστικός και θεωρεί τον εαυτό του ότι είναι ο καλύτερος. Και είναι ο καλύτερος, και λόγο ανταγωνισμού δεν σου λέει..". Τι να πω και εγω δεν καταλαβαίνω γιατι επιμένει τόσο πολύ στο να μην μου λέει τι έχουν, αλλά αφού τα βλέπω ότι έχουν βελτιωθεί υπερβολικά απλά το δέχομαι.. Αυτό που με στεναχωρεί πολύ και ταυτόχρονα με θυμώνει είναι ότι, ότι και να έχουν τα γατάκια, αν έπερνα και τα υπόλοιπα 3 σε αυτόν τώρα πολύ πιθανόν θα ζούσαν!!
Αλλα τουλάχιστον χαίρομαι που θα επιβιώσουν έστω αυτά τα 2 και όταν θα γίνουν καλά θα τους βάλω όλα τα εμβόλια που χρειάζονται και θα έχουν αποκτήσει έναν ιδιόρρυθμο μεν γιατρό αλλά που κάνει καλά την δουλειά του!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:05, 05-11-11:

Πολυν ευχαριστα τα νεα..μακαρι να πανε ολα καλα.
Υγ..Παντως ο γιατρος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να λεει στον ασθενη(στην συγκεκριμενη περιπτωση στον ιδιοκτητη βεβαια),απο τι πασχει .
Τεσπα..σημασια εχει να σωθουν τα γατακια...,και αν η καταληξη ειναι καλη..(που το πιστευω) βεβαια εγω δεν θα ξαναπαταγα στον πρωτο γιατρο.

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 11:48, 05-11-11:

Χαίρομε για τα γατάκια! Κανονικά έπρεπε να σου πει τι έχουν τα γατάκια! Αλλά όπως είπε και η Έφη το πιο συμαντικό είναι ότι έγιναν καλά τα γατάκια.

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 12:58, 05-11-11:

ΕΝΝΟΕΊΤΕ ΌΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΤΉΣΩ ΠΟΤΈ ΣΤΟΝ 1ο ΚΤΗΝΊΑΤΡΟ!!! και ήδη ενημέρωσα μια άλλη φίλη μου που πάει εκεί να μην ξαναπάει και αν χρειαστεί κτηνίατρο να πάει στον 2ο.. θα σας ενημερώσω ξανά από Δευτέρα πως είναι τα γατάκια, ήδη πιστεύω ότι έχουν ξεπεράσει τον κίνδυνο απλά επειδή είχαν ταλαιπωρηθεί πολύ χρειάζεται να δυναμώσουν ακόμη λίγο.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:37, 05-11-11:

μακάρι να γίνουν καλά!!!!!!!!!

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 20:38, 06-11-11:

Ελπίζω να γίνουν καλά και τα 2!

Παράθεση

Tonys (Τώνια)

Νεοφερμένος

H Tonys έγραψε στις 18:19, 07-11-11:

Τα 2 γατάκια είναι υγιέστατα!! Σε μια εβδομάδα θα ξαναπάμε απο τον γιατρό για να βάλουμε τα εμβόλια μας!! όλα καλά λοιπόν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:43, 07-11-11:

Μπράβο!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:36, 07-11-11:

Τι υπεροχα νεα!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:38, 07-11-11:

Μπράβο Τώνια!
Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά!

Παράθεση

Ηρώ*Betoven

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ηρώ*Betoven έγραψε στις 20:22, 07-11-11:

Ναιαιαιαιαι! Είναι καλά και τα δυο γατόνια!!!!

Παράθεση

eustathia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eustathia
H eustathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H eustathia έγραψε στις 15:27, 06-11-12:

Καλησπέρα! Πριν από ένα μήνα περίπου βρήκαμε στα σκουπίδια ένα γατάκι σε πολύ άσχημη κατάσταση(παγωμένο, υποσιτισμένο, αφυδατωμένο). Μετά από επίσκεψη στον κτηνίατρο διαγνώστηκε πανλευκοπενία και παρόλες τις προσπάθειες μας (ορός, αντιβίωση κλπ) το γατάκι μας και ενώ φαινόταν στην αρχή να βελτιώνεται, τρεις μέρες αργότερα επιδεινώθηκε ραγδαία μέσα σε ένα βράδυ(ολική παράλυση και δύσπνοια) και τελικά μας άφησε το επόμενο πρωί. Λυπηθήκαμε πολύ και ευχόμαστε εκεί που είναι να τρέχει χαρούμενο απαλλαγμένο από τους πόνους.
Σήμερα βρήκαμε ένα άλλο γατάκι το οποίο όμως φοβόμαστε να το πάρουμε σπίτι γιατί είναι πολύ μικρό για να εμβολιαστεί για πανλευκοπενία και δεν ξέρουμε αν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει. Δεν θα το αντέξουμε να χάσουμε και δεύτερο γατσούνι από αυτή την απαίσια ασθένεια. Όποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω ας απαντήσει. Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:47, 06-11-12:

Λυπάμαι πολύ για το άλλο σας γατάκι.... όμως δεν σημαίνει ότι και το άλλο γατάκι θα πάσχει από κάτι ανάλογο...και εγώ αν έβλεπες πως ήταν η Κίρα όταν την βρήκα θα καταλάβαινες...η γνώμη μου είναι να το πάρετε άμεσα γιατί κινδυνεύει και υποφέρει....και να το πάτε βεβάιως στο γιατρό σας όπου μόνο εκείνος μπορεί να σας πει πως είναι στην υγεία του!! Αν και είμαι βέβαιη ότι δεν θα σας τύχει και 2η φορά κάτι τέτοιο!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eustathia

Νεοφερμένος

H eustathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H eustathia έγραψε στις 16:02, 06-11-12:

Μάλλον δεν έγινα σαφής. Η ερώτηση μου αφορούσε το πόσο καιρό παραμένει το μικρόβιο της πανλευκοπενίας στο χώρο (το σπίτι μου), πόσο ανθεκτικό είναι σε απορρυπαντικά κλπ.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:06, 06-11-12:

Αν εχετε πλυνει τα πανακια που χρησιμοποιουσε το αλλο γατακι, δεν υπαρχει προβλημα. Τα σκευη με τα οποια το ταιζατε πλενονται, αν πλυνετε και τα πανακια, η χρησιμοποιησετε καινουργια ειστε ενταξει.
Λυπαμε κι εγω πολυ για το πρωτο σας γατακι, ατυχοι ησασταν και σεις και κεινο φυσικα, ελπιζω αυτη τη φορα να πανε ολα καλα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:11, 06-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από eustathia
Μάλλον δεν έγινα σαφής. Η ερώτηση μου αφορούσε το πόσο καιρό παραμένει το μικρόβιο της πανλευκοπενίας στο χώρο (το σπίτι μου), πόσο ανθεκτικό είναι σε απορρυπαντικά κλπ.
Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αν εχετε πλυνει τα πανακια που χρησιμοποιουσε το αλλο γατακι, δεν υπαρχει προβλημα. Τα σκευη με τα οποια το ταιζατε πλενονται, αν πλυνετε και τα πανακια, η χρησιμοποιησετε καινουργια ειστε ενταξει.
Λυπαμε κι εγω πολυ για το πρωτο σας γατακι, ατυχοι ησασταν και σεις και κεινο φυσικα, ελπιζω αυτη τη φορα να πανε ολα καλα.
συγνώμη δεν το κατάλαβα!!! αλλά όπως λέει και η Βάσω αν πλύνετε τα "υπάρχοντά" του δεν θα υπάρχει πρόβλημα! Έτσι δεν κάνουμε και στους αρρώστους για αποστείρωση...;; εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

eustathia

Νεοφερμένος

H eustathia έγραψε στις 16:29, 06-11-12:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την απάντηση! Μάλλον έχω πάθει φοβία από το προηγούμενο γατάκι και ανησυχώ υπερβολικά!

Παράθεση

Alexandros1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexandros1234
Ο Alexandros1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Alexandros1234 έγραψε στις 19:17, 05-12-13:

Καλησπέρα! Πριν από μερικές μέρες τα μικρά γατάκια μιας αδέσποτης γατούλας που τάιζα αρρώστησαν και δυστυχώς πέθαναν από πανλευκοπενια! Πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω πως μια γάτα κολλάει αυτό το μικρόβιο? Τώρα το βασικό πρόβλημα μου και εδώ είναι που χρειάζομαι συμβουλές είναι πως αρρώστησε και μια μεγάλη γάτα και αν και ευτυχώς πρόλαβα και την πήγα στον γιατρό και θα ζήσει μου είπε πως δεν μπορώ να την αφήσω πάλι να έρθει σε επαφή με τα άλλα αδέσποτα γατιά που ταΐζω γιατί μπορεί να τα κολλήσει και αυτά! Τι μπορώ να κάνω?! Ούτε σπίτι μέσα μπορώ να την βάλω γιατί έχω 2 γάτους...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη animalover
H animalover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H animalover έγραψε στις 03:23, 10-06-16:

Παιδια καλησπερα! Ειμαι νεα στο φορουμ και για την ακριβεια εγινα μελος γιατι εχω πανικοβληθει... Εγω εχω δυο σκυλακια κατοικιδια... πριν περιπου δεκα ημερας βρεθηκε ενα γατακι στην αυλη μας... Τον πηγα στην κτηνιατρο του εκανε αποπαρασιτωση εσωτερικη και εξωτερικη, αλλα μου ειπε πως δεν μπορουσαν να γινουν τα εμβολια ακομη... Ολες αυτες τις ημερες τον εχω κατω στον κηπο και το βραδυ τον ανεβαζω πανω (κοιμαται αυτος στο μεσα δωματιο και εγω με τα σκυλακια στο δικο μου). Για να μην τα πολυλογω, σημερα μια φιλη μου που μενει στο Γκαζι, βρηκε ενα γατακι στην πολυκατοικια της και με παρακαλεσε να το παμε στον γιατρο. Εγω ειχα κατεβει Γκαζι το πρωι για καφε και της ειπα να το ποιασει να παμε σπιτι μου και 6 που θα ανοιγε ο γιατρος να πηγαιναμε εκει. Φτασαμε λοιπον σπιτι μου με το γατο( το οποιο να σημειωσω πως φαινοταν αρρωστο) και το εβαλα κατω στο υπογειο για να μην ειναι σε επαφη με το μικρο το δικο μου ( ετσι και αλλιως θα ηταν για δυο ωρες) με φαγητο και νερο. Βγηκαμε αρκετες φορες εξω ( πηγα βολτα τα σκυλια, πηγα να ταισω το γατακι στον κηπο κλπ) και ακουγοταν που νιαουριζε απο το υπογειο. Απο τις 5 μεχρι τις 6 ημασταν μεσα ομως και οταν πηγαμε να τον παρουμε για να παμε στην γιατρο το γατι ειχε πεσει σε κωμα και αρχικα νομιζα πως ειχε πεθανει. Η φιλη μου εβαλε τα κλαματα εγω πηγα πανω στο σπιτι γιατι δεν αντεχα να το βλεπω και ερχεται μετα απο 1 λεπτο με το γατι πανω το αφηνει κατω στο πλακακι και μου λεει αναπνεει φερε μου μια πετσετα και παμε γρηγορα στη γιατρο. Εντωμεταξυ, ηρθε ο φιλος μου να παρει τα σκυλια να τα παει στο παρκο και ανεβασα γρηγορα σπιτι τον δικο μου γατο για να εχει παρεα τους δικους μου μεχρι να γυρισουν τα σκυλια (ευτυχως ηταν στο μπαλκονι που καθοντουσαν εκεινη την ωρα οι δικοι μου και οχι στο πλακακι που ειχε ακουμπησει το αλλο γατι). Τεσπα, το πηγαμε στη γιατρο η διαγνωση ηταν τυφος και τωρα εχω καταφοβηθει μηπως κολησε και το δικο μου. Δεν ηρθαν σε αμεση επαφη αλλα γνωριζω οτι ο ιος ειναι πολυ ανθεκτικος. Ρωτησα και τη γιατρο και μου ειπε να του κανω αμεσως εμβολια και γυρνωντας σπιτι το βουτηξα και ξαναπηγα να του κανω αλλα και παλι φοβαμαι παρα πολυ μηπως κολησε. Συγγνωμη για το τεραστιο ποστ, αλλα ειλικρινα δεν μπορω να ησυχασω. Στεναχωριεμαι και για το αλλο γατακι που το αφησαμε με τον ορο στο κτηνιατρειο και μαλλον δεν θα τα καταφερει και αγχωθηκα και για τον δικο μου... αμα του κανω εξετασεις αιματος υπαρχει περιπτωση να προλαβω κατι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:05, 10-06-16:

Καλή σου μέρα και καλωσήρθες στη συντροφιά μας

Αν και κατανοώ την εύλογη ανησυχία σου, εφ'όσον η νόσος αυτή είναι και σοβαρή και αρκετά μεταδοτική, ας μη πανικοβάλλεσαι. Ο ιός που την προκαλεί (ο οποίος μεταδίδεται κυρίως δια του στόματος), είναι μεν ανθεκτικός στο περιβάλλον, αλλά ταυτόχρονα τυγχάνει και ευαίσθητος στα απολυμαντικά.
Αυτό που θα σου συνιστούσα είναι γερός καθαρισμός/απολύμανση του χώρου με κάποιο κατάλληλο προϊόν και παράλληλα, αν είναι εφικτό και χωρίς να είναι απαραίτητο, αποφυγή επαφής του γατούλη σου με τα συγκεκριμένα "επικίνδυνα" σημεία.

Οι εξετάσεις αίματος, δεν οφελούν στην παρούσα φάση, καθότι δεν αποτελούν θεραπευτικό, αλλά διαγνωστικό μέσο.
Αντίθετα, επιβάλλεται ο άμεσος εμβολιασμός του, όπως σου συνέστησε η γιατρός (που υποθέτω οτι θα το έχεις ήδη κάνει).
Πιστεύω οτι όλα θα είναι εντάξει κι ο γατούλης σου θα παραμείνει γερός και δυνατός.

Το άλλο το γατάκι πώς είναι? Υπάρχει ελπίδα να τα καταφέρει ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 09:29, 10-06-16:

Kαλημερα και ευχαριστω για την απαντηση!!! Το γατακι το εμβολιασα κατευθειαν μολις μου το ειπε η κτηνιατρος... για την ακριβεια πηγαμε το αλλο το αφησαμε να το βαλει στους ορους και να του δωσει αντιβιωση και γυρισα σπιτι αρπαξα το δικο μου και τον πηγα κατευθειαν για εμβολιο... Ευτυχως το αλλο γατακι δεν το αφησαμε ουτε στον κηπο, ουτε στο σπιτι... Απλα μολις κατεβηκαμε στο υπογειο να το παρουμε και αντικρυσαμε αυτην την φρικη εγω επαθα πανικο και ανεβηκα πανω στο σπιτι νομιζοντας πως δεν ζει... μετα απο ενα λεπτο ανεβηκε η φιλη μου που το ειχε βγαλει απο το κλουβι που ηταν και το αφησε πανω στο πλακακι και μου λεει φερε μου γρηγορα μια πετσετα ζει και παμε στον γιατρο... Αυτο ηταν... Σφουγγαρισα εννοειται μετα καλα το σημειο εκει που ακουμπησε και σημερα θα κατεβω να κανω και το υπογειο... Αμα τον χαιδεψα και μετα χαιδεψα και τον δικο μου μπορει να κολησει απο εκει?
Οσο για το γατακι το αλλο, ειπα στην φιλη μου να παρει τωρα το πρωι την γιατρο και να με παρει κατευθειαν , αλλα οι ελπιδες ειναι ελαχιστες δυστυχως... Το ζωο ειχε δυο πιεση χθες, απορω πως δεν μας πεθανε και μεσα στο αμαξι μεχρι να παμε στην γιατρο... Εγω απλα αναρωτιεμαι τι εγινε μεσα σε μιση ωρα, 45 λεπτα που επιδεινωθηκε τοσο... Κατι δεν μου παει καλα... Το αφησαμε σε καλη σχετικα κατασταση και μετα το κακομοιρο ειναι δυνατον να επεσε τοσο αποτομα?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:54, 10-06-16:

Animalover διάβασα πως μοναδικό καθαριστικό που μπορεί να σκοτώσει τον ιό είναι η χλωρίνη. Αν σφουγγάρισες δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου ο ιός μεταφέρεται μέσω του στόματος και εγκαθίσταται στα έντερα όπως διάβασα. Εκεί πολλπλασιάζεται και έχει διάφορες φάσεις: πυρετό, διάρροια, αφυδάτωση κλπ. Αν λοιπόν το γατάκι πέρασε όλα αυτά τα στάδια θεωρητικά είναι πολύ δύσκολο να ανακάμψει..... Βέβαια ο μόνος που μπορεί να δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά είναι ο κτηνίατρος που έχει την γενικότερη εικόνα του ζώου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για το μικρό αλλά και ο δικός σου να μην έχει πρόβλημα, καθ'ότι όπως διάβασα το εμβόλιο δεν προστατεύει πάντα αλλά δεν πιστεύω να κόλλησε....αφού κάνατε εμβόλιο και σφουγγάρισες κιόλας θεωρητικά δεν διατρέχει κίνδυνο.
Ελπίζουμε να ακούσουμε καλά νέα!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 10:15, 10-06-16:

Ναι με χλωρινη το περασα εκεινο το σημειο, ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα, τι να πω και εχουμε αλλα μετα...
Το αλλο το γατακι μου εχει κανει τρομερη εντυπωση που κατεπεσε τοσο γρηγορα... Η φιλη μου το ειχε βρει προχθες το βραδυ οπου το ταισε πρωτη φορα και μου ειπε οτι ετρωγε κανονικα και επινε νερο και απλα φαινοταν ταλαιπωρημενο και αδυνατο πολυ... Εγω μολις το ειδα χθες καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, απλα δεν πιστευα οτι ειναι τυφος (δεν μου πηγε καν το μυαλο) και μου εκανε μεγαλη εντυπωση που εφαγε και σε εμενα κανονικα κτλπ... Αν ηταν τοσο χαλια και θα επεφτε σε κωμα, ειναι δυνατον να ειχε ορεξη για φαγητο λιγη ωρα πριν καταπεσει!? Δεν μπορω να καταλαβω... Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να κανω διαγνωση, απλα επειδη χθες στην κτηνιατρο γινοταν ενας χαμος και απλα μας ειπε οτι το γατι εχει τυφο και θα το κρατησει οσο αντεξει εκει και να κανω εμβολια στον δικο μου, εχω καποιες αποριες...Βασικα σκεφτομαι μηπως καναμε κατι εμεις λαθος και ρο χειροτερεψαμε... Του βαλαμε ας πουμε αρκετη κονσερβα και ισως δεν επρεπε να φαει αποτομα τοσο πολυ...Ουφ, δεν ξερω τι να πω, παντως ουτε στον εχθρο μου δεν ευχομαι αυτο το πραγμα...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 11:31, 10-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από animalover
Ναι με χλωρινη το περασα εκεινο το σημειο, ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα, τι να πω και εχουμε αλλα μετα...
Το αλλο το γατακι μου εχει κανει τρομερη εντυπωση που κατεπεσε τοσο γρηγορα... Η φιλη μου το ειχε βρει προχθες το βραδυ οπου το ταισε πρωτη φορα και μου ειπε οτι ετρωγε κανονικα και επινε νερο και απλα φαινοταν ταλαιπωρημενο και αδυνατο πολυ... Εγω μολις το ειδα χθες καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, απλα δεν πιστευα οτι ειναι τυφος (δεν μου πηγε καν το μυαλο) και μου εκανε μεγαλη εντυπωση που εφαγε και σε εμενα κανονικα κτλπ... Αν ηταν τοσο χαλια και θα επεφτε σε κωμα, ειναι δυνατον να ειχε ορεξη για φαγητο λιγη ωρα πριν καταπεσει!? Δεν μπορω να καταλαβω... Σε καμια περιπτωση δεν προσπαθω να κανω διαγνωση, απλα επειδη χθες στην κτηνιατρο γινοταν ενας χαμος και απλα μας ειπε οτι το γατι εχει τυφο και θα το κρατησει οσο αντεξει εκει και να κανω εμβολια στον δικο μου, εχω καποιες αποριες...Βασικα σκεφτομαι μηπως καναμε κατι εμεις λαθος και ρο χειροτερεψαμε... Του βαλαμε ας πουμε αρκετη κονσερβα και ισως δεν επρεπε να φαει αποτομα τοσο πολυ...Ουφ, δεν ξερω τι να πω, παντως ουτε στον εχθρο μου δεν ευχομαι αυτο το πραγμα...
Δεν πιστεύω ότι θα συμβεί κάτι...παρόλα αυτά θα έχετε το νου σας.

Βέβαια σε ότι διάβασα γράφει ότι πέρα από την εικόνα του ζώου πρέπει να γίνει εξέταση στα κακά για να διαγνωστεί ο ιός του τύφου....τι να σου πω τώρα προφανώς ειναι μωρό, είχε πολύ αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα και κατάπεσε. Δεν είναι ότι κάνατε εσείς λάθος....μην σκέφτεσαι έτσι....απλά όταν μπορείς επικοινώνησε με το γιατρό να δείτε και πως πάει.... εύχομαι πραγματικά να πάει καλύτερα.... κρίμα είναι το κακομοιράκι.....

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 12:02, 10-06-16:

Το γατακι δυστυχως δεν τα καταφερε
Πηρε η φιλη μου τη γιατρο πριν λιγο και της ειπε οτι το βραδυ πεθανε... ουφ πολυ κριμα... Τουλαχιστον ομως πεθανε με φροντιδα και οχι καπου στον δρομο μονο του... Μεσα στην ατυχια του σταθηκε και λιγο τυχερος...
Παντως η φιλη μου την ρωτησε τη γιατρο πως κατεπεσε τοσο γρηγορα και της ειπε πως ετσι ειναι αυτα και το γατακι φαινοταν πως δεν θα την γλιτωνε με τιποτα... Ειχε ετσι και αλλιως πολυ αδυναμο ανοσοποιητικο που ζουσε στον δρομο και δεν θα τα καταφερνε... Για το μονο που στεναχωριεμαι ειναι που δεν κατεβαιναμε πιο συχνα στο υπογειο να το ελεγχουμε, πρεπει για κανενα μισαωρο να ηταν ετσι, αλλα και παλι το κακο δεν θα το προλαβαιναμε... Η γιατρος επισης ειπε πως του εγιναν εξετασεις και ηταν τυφος 100 τοις εκατο...
Τι να πω, εχω στεναχωρεθει παρα πολυ, αλλα το βοηθησαμε οσο μπορουσαμε... Ισως αν το ειχαμε βρει πιο νωρις να το ειχαμε προλαβει... Αλλα χθες δεν γινοταν τιποτα αλλο...
Τουλαχιστον μακαρι να την γλιτωσει το δικο μου και να μην εχουμε αλλα δραματα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,650 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:42, 10-06-16:

Κρίμα το κακομοιρούλι
Συμβαίνουν αυτά με τα αδέσποτα, ο μέσος όρος ζωής τους είναι τα 5 χρόνια. Αν δεν πεθάνουν από αρρώστειες που κολλάνε μεταξύ τους όταν συναγελάζονται, αν δεν τα λιώσει κάποιος απρόσεχτος οδηγός, θα καταλήξουν από φόλες που βάζουν άνθρωποι-τέρατα.
Δεν πρέπει να έχεις ενοχές, τουναντίον κάνατε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να το σώσετε. Όμως σ'αυτές τις περιπτώσεις οι εξελίξεις είναι ραγδαίες και ενίοτε δεν δίνουν καν προειδοποιητικά σημάδια, παρά μόνο όταν είναι πολύ αργάΜακάρι να μην υπέφερε πολύ κι η ψυχούλα του τώρα να ταξιδεύει για το γατοπαράδεισο, όπου κανείς και τίποτα δεν μπορεί να το βλάψει.

Ας μην ανησυχείς για το δικό σου γατούλη. Όσο είναι προστατευμένος, τηρείς με θρησκευτική ευλάβεια τις οδηγίες της κτηνιάτρου και φροντίζεις για την καθαριότητα του περιβάλλοντός του, θα παραμείνει υγιής για πολλά χρόνια.

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 15:01, 10-06-16:

Πραγματικα κριμα, ευχομαι και ελπιζω να ειναι καλα εκει που θα παει, με πολλα χουρχουρητα και παιχνιδια
Οσον αφορα τον δικο μου, γνωριζει κανεις εαν μια στο εκατομμυριο εχει κολησει, σε ποσες περιπου ημερες ενδεχεται να εμφανιστουν τα συμπτωματα? Θελω να παρω την γιατρο το απογευμα μα την ρωτησω αλλα δεν θελω μα την τρελανω κιολλας την γυναικα... Ειναι αυτο τωρα, οτι μπυ εχει καρφωθει στο μυαλο για τον δικο μου και δεν λεω να ξεκολησω απο αυτες τις σκεψεις... Φοβαμαι γιατι τον εχω και αρκετες ωρες κατω στον κηπο λογω των σκυλιων, μην κατεβω και τον βρω τεζα((((

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:01, 10-06-16:

Γιατρός δεν είμαι, αλλά ξέρω οτι η νόσος δεν δρα τόσο ακαριαία. Εννοώ οτι δεν κινδυνεύεις να τον δεις (ο μοι γένοιτο) ξαφνικά "κεραυνοβολημένο", ή τέζα όπως λες. Χρειάζεται το λιγότερο 2-3 ημέρες να εκδηλωθεί, κι όταν εκδηλώνεται είναι αρχικά με καταβολή και εμετούς (μοιάζει με δηλητηρίαση) κι ακολουθούν πυρετός και διάρροια.
Θέλω να πιστεύω οτι δεν κόλλησε.
Επίσης (ίσως να είναι και υπερβολικό αυτό) και χωρίς να ξέρω πόσο άμεση ήταν η επαφή σου με το άρρωστο γατάκι, καλό θα είναι τα ρούχα που φορούσες μέχρι να το πάτε στο κτηνιατρείο να πάνε για πλύσιμο γιατί, όπως προείπαμε ο ιός είναι αρκετά ανθεκτικός.

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 01:01, 11-06-16:

Ναι ναι τα ρουχα τα επλυνα κατευθειαν μου το ειπε και η κτηνιατρος...επισης το μπολ που του ειχαμε βαλει φαγητο και νερο τα πεταξα στα σκουπιδια... Γενικα προσεξα οσο καλυτερα μπορουσα... Τι να πω, μακαρι να μην κολησε το δικο μου... Αν τυχον δω κανενα περιεργο συμπτωμα, θα τον παω κατευθειαν στον γιατρο...

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 01:29, 14-06-16:

Παιδια καλησπερα!!! Σας γραφω παλι γιατι δυστυχως το γατακι μου δεν ειναι καλα Οταν τον βρηκαμε τις πρωτες ημερες δεν πατουσε καλα το δεξι ποδαρακι του...Ηθελα να τον παω στον γιατρο ομως μετα ηταν πολυ καλυτερα και σκεφτηκα πως θα ηταν καποια απλη θλαση η κατι τετοιο... Την ημερα που εγινε αυτο με το αλλο γατακι και πηγα τον δικο μου για εμβολια ρωτησα τον γιατρο για το ποδι του και μου ειπε πως δεν ειναι κατι ( και πραγματι εκεινη την ημερα το πατουσε μια χαρα). Απο το Σαββατο ομως χειροτερεψε με αποκορυφωμα σημερα οπου δεν το πατουσε καθολου, ουρλιαζε προφανως απο τον πονο και δεν ειχε ορεξη για τιποτα... Τον πηγα στην γιατρο το απογευμα οπου μου ειπε πως μπορει να τον δαγκωσαν (πραγμα που αποκλειεται γιατι το γατακι οσο ειναι στον κηπο ειναι ελεγχομενο δηλαδη δεν μπορουν να πανε αλλα ζωα και πανω στο σπιτι δεν ερχεται σε αμεση επαφη με τα σκυλια μου). Επισης ειχε πυρετο και ρωτησα την γιατρο αν υπαρχει περιπτωση να κολησε τυφο και η απαντηση της ηταν πως δεν νομισει αλλα δεν το αποκλειει κιολας! Γενικοτερα μου την εδωσε, εγω ειχα το αγχος μου και αυτηνης της τα εβγαζα με το τσιγκελι... Επισης την ρωτησα αν ποναει πολυ και μου ειπε πως πρεπει να ποναει παντου... Ελεος... Τεσπα, το ποδι του ηταν πολυ πρησμενο και του εκανε μια ενεση για τον πυρετο και μου εδωσε και αντιβιωση... Το θεμα ειναι οτι αυριο θα τον παω για ακτινογραφια σε αλλον γιατρο αλλα θελω να ζητησω εξετασεις για τον τυφο ωστε αν ειναι να το προλαβουμε, να μπει δηλαδη σε θεραπεια κτλπ... Παντως και με το ποδι του δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο εγινε και χειροτερεψε τοσο πολτ ξαφνικα Πονουσε και υπεφερε το κακομοιρο και δεν μπορουσα να το βοηθησω...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:41, 14-06-16:

Καλημέρα! κατ' αρχήν ψυχραιμία....προς το παρόν θα πας στον άλλο γιατρό να δεις τι θα γίνει με το ποδαράκι του και θα του πεις βεβαίως και τα υπόλοιπα περί τύφου...ότι και να είναι πιστεύω πως ο σωστός γιατρός θα σε κατευθύνει και θα πάνε όλα καλά. Τώρα τι να πούμε για τους γιατρούς που δεν βοηθούν σωστά....χιλιωειπωμένα και δεν έχει νόημα.

Το ποδαράκι του το είχε χτυπήσει;;; και γιατί να πονάει παντού.....δεν το καταλαβαίνω αλλά και πάλι εδώ εικασίες μόνο μπορούμε να κάνουμε....γρήγορα στον άλλο γιατρό και θα περιμένουμε με αγωνία να μας πεις καλά νέα!!!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 09:50, 14-06-16:

Δυστυχως ουτε εγω καταλαβαινω... Με το τσιγκελι της τα εβγαζα... Αμα βαριεται να κανει την δουλεια της, ας κατσει στο σπιτι της καλυτερα... Το μονο που υποθετω στο οτι ποναει παντου ειναι μηπως εννοουσε απο τον πυρετο που ειχε ανεβασει... Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω...
Το ποδαρακι δεν το παρουσε πολυ καλα απο την πρωτη ημερα που βρεθηκε... Ωστοσο εγω ηθελα να το παω στον γιατρο αλλα τις επομενες ημερες ειχε φτιαξει... Χειροτερεψε απο το Σαββατο με αποκορυφωμα την χθεσινη ημερα οπου το ζωο φαινεται οτι πονουσε πολυ... Τωρα το πως το επαθε αρχικα δεν γνωριζω γιατι δεν τον ειχα εγω... Στον δρομο παντως ηταν, χιλια δυο μπορει να συνεβησαν
Θα τον ρητησω τον ανθρωπο παντως σημερα για ολα, ελπιζω αυτος να ειναι πιο ομιλητικος και να μου λυσει καθε απορια...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:22, 14-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από animalover
Δυστυχως ουτε εγω καταλαβαινω... Με το τσιγκελι της τα εβγαζα... Αμα βαριεται να κανει την δουλεια της, ας κατσει στο σπιτι της καλυτερα... Το μονο που υποθετω στο οτι ποναει παντου ειναι μηπως εννοουσε απο τον πυρετο που ειχε ανεβασει... Κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω...
Το ποδαρακι δεν το παρουσε πολυ καλα απο την πρωτη ημερα που βρεθηκε... Ωστοσο εγω ηθελα να το παω στον γιατρο αλλα τις επομενες ημερες ειχε φτιαξει... Χειροτερεψε απο το Σαββατο με αποκορυφωμα την χθεσινη ημερα οπου το ζωο φαινεται οτι πονουσε πολυ... Τωρα το πως το επαθε αρχικα δεν γνωριζω γιατι δεν τον ειχα εγω... Στον δρομο παντως ηταν, χιλια δυο μπορει να συνεβησαν
Θα τον ρητησω τον ανθρωπο παντως σημερα για ολα, ελπιζω αυτος να ειναι πιο ομιλητικος και να μου λυσει καθε απορια...
Μάλιστα...υπομονή τότε και πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!! μην αγχώνεσαι άλλο....λίγες ώρες μείνανε υπομονή.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 10:29, 14-06-16:

Και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και χθες και χειροτερεψε ετσι... Στο σπιτι κοιμηθηκε το βραδυ επαιζε λιγο τον ακουγα και μεσα στον υπνο μου, δεν ξερω αν το χτυπησε καπως και το ερεθισε παραπανω, παντως χθες το πρωι με το που σηκωθηκα ηταν το γατακι ετσι... Τεσπα 12 εχω ραντεβου, ελπιζω ολα να πανε καλα!!! Ευχαριστω για σλλη μια φορα για τις απαντησεις και σορυ για το πρηξιμο αλλα τι να κανω πρωτη φορα γατομαμα και εχω αγχος

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 12:28, 14-06-16:

Πριν λιγο γυρισα απο τον κτηνιατρο... το γατακι εχει αποστημα και θα του το ανοιξει το απογευμα... Τον ρωτησα για τον τυφο και μου ειπε πως δεν πιστευει να εχει κολησει και οτι ο πυρετος δικαιολογειται απο το ποδαρακι του... Τωρα απο τι το επαθε δεν μου ειπε κατι Τεσπα, ελπιζω να πανε ολα καλα με την επεμβαση και να ησυχασουμε και εμεις επιτελους!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:36, 14-06-16:

Εύχομαι όλα καλά να πάνε, να έχει μια καλή ανάρρωση κι από δω και πέρα όχι άλλα προβλήματα.

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 18:51, 14-06-16:

Ευχαριστουμε πολυ!!! το ιδιο ελπιζω και εγω!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:08, 15-06-16:

Ναι το απόστημα μπορεί να δημιουργήσει πυρετό....το παθαμε με τον Ιντεφίξ μου για κάποιο λόγο είχε πρηστεί το πόδι και έβγαλε πολύ πύον.... τι να πω όλο κάτι να συμβαίνει.....Γρήγορα περαστικά του!!!

Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

H animalover έγραψε στις 13:16, 15-06-16:

Πραγματικα, σε δουλεια να βρισκομαστε... τωρα του εχει κολησει αμμος πανω στην πληγη ( γιατι χθες του εκανε ουσιαστικα μια τρυπα για ναντο καθαρισει, την οποια τημ αφησε ανοιχτη) και δεν μπορω να του την βγαλω Τε νευρα μου!!! Τελειωνει το ενα και αρχιζει το αλλο!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Panagiotis849

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους