Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,703 εγγεγραμμένα μέλη και 714,158 μηνύματα σε 22,081 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 217 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:30, 04-01-18:

Ω ναι καλή μου έχεις δίκιο αλλά πάντα προτρέχω...έχω παέι σε δύο άσυλα φιλοζωικών και η κατάσταση ήταν τραγική.Για τρίτο άσυλο έμαθα το καλοκαίρι που έπρεπε να παέι ένα χτυπημένο και χειρουργημένο και κάναμε αγώνα για να μην πάει.
Σίγουρα θα υπάρχουν και καλά μερη αλλά ποιά είναι?Μπορούμε να στέλνουμε ελαφρά τη καρδία σε φιλοζωικές που δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς κάνουν?
Η ζωή με έκανε να μην εμπιστεύομαι εύκολα και μαζί με τα ξερά καίω και τα χλωρά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olguita
H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 12:39, 05-01-18:

Καλησπέρα από μένα! Μαρία σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου περί υιοθεσίας, θα δω τι μπορώ να κάνω γιατί δεν τους έχω βάλει τσιπάκια... Μάλλον θα κάνω κοινοποιήσεις μέσω fb αν και δέχτηκα μια κλήση από μια κυρία η οποία ενδιαφέρεται να υιοθετήσει τα δύο από τα τρία (από τη μία είναι ευχάριστο που δεν θα πάει μόνο του ένα σε καινούριο περιβάλλον, εάν πάει, από την άλλη αυτό που θα μείνει σε εμένα θα είναι μόνο του μετά. Λέτε να έχω θέμα με αυτό; Επειδή έχει συνηθίσει να έχει όλη μέρα παρέα τα αδέρφια του) Το μείον της υπόθεσης είναι ότι η κυρία αυτή μένει στη Λάρισα, εγώ μένω Αθήνα. Μου είχε πει μήπως έβρισκε κάποιο μέσο για τη μεταφορά τους, αλλά της είπα ότι προτιμώ να βρω εγώ ένα όχημα και να της τα παραδώσω αυτοπροσώπως γιατί θέλω να δω το περιβάλλον στο οποίο θα εγκατασταθούν. Το δέχτηκε χωρίς πρόβλημα.
Το άλλο θέμα με τα κακα που πατάνε Μαρία έχεις δίκιο έχουνε διάρροια, τα πήγα στον κτηνίατρο και έκανε στα 2 ένα εμβόλιο γιατί λέει είναι βακτηριακό το πρόβλημα. Τους βάζω και ξηρά τροφή id, η κατάσταση έχει βελτιωθεί κάπως αλλά ακόμα τα κακά τους είναι πολύ μαλακά. Ο γιατρός μου είπε να τους δίνω id μέχρι να τελειώσει η συσκευασία αλλά μετά από 4 μέρες μου τελείωσε σήμερα και σκέφτομαι να ξαναπάρω μέχρι να δω ότι τα κακά τους είναι φυσιολογικά. Καλά δεν κάνω;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,527 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:15, 06-01-18:

Καλη μου φιλη καλημερα και Χρονια πολλα!
Επιπλέον έχω ακούσει πολλά για το τοξόπλασμα και επειδή τα γατιά μου όταν πάνε να κάνουν την ανάγκη τους πατάνε τα κακάκια τους και ύστερα μου ανεβαίνουν στον πάγκο της κουζίνας νομίζω οτι έχω σοβαρό λόγο να αγχώνομαι.. οπότε αναγκάζομαι να καθαρίζω κάθε τρεις και λίγο και αυτό με κουράζει.
Ουτε κατα διαννοια!
Το τι εχεις ακουσει απο διαφορους ασχετους,δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτγτα.Εφοσον τοσο καιρο ζουνε μεσα και δεν τους δινεις ωμα κρεατα,πλεον δεν υπαρχει καμια περιπτωση να εχουν τοξοπλασμωση και να στην μεταδωσουν.

Εφοσον τοσο καιρο ειναι μεσα και δν θρεφονται με ποντικια η ωμα κρεατα,τετοια πιθανοτητα δνε υπαρχει,και ξαναλεω..ακομα και μολυσμενη γατα με τοξοπλασμωση,παρα πολυ δυσκολα και με ειδικες προυποθεσεις μπορει να την μεταδωσει στον ανθρωπο.Δηλαδη να μεινουν τα κακακια στην αμμολεκανη 3 μερες,διοτι αν την καθαριζουμε καθημερινα,ακομα δεν ειναι μεταδοτικο στο περιβαλλον,και μετα να πιασεις κακα με τα χερια σου και να τα βαλεις στο στομα σου.
Δες σε παρακαλω πολυ εδω.
Το τοξόπλασμα είναι κατά κάποιο τρόπο ένα παράσιτο του πεπτικού σωλήνα του γατιού. Με τα κόπρανα του γατιού, εξέρχονται στο περιβάλλον τα αυγά του τοξοπλάσματος. Το γατί καθώς πλένεται, γεμίζει το τρίχωμά του με αυτά. Όπου πάνε οι τρίχες του γατιού αυτού μολύνουν το περιβάλλον.
Το περιβάλλον βέβαια μολύνεται και με τα κόπρανα του γατιού (χώμα, νερό,κλπ).
Τα αυγά αυτά, για να μπορούν να μολύνουν τον άνθρωπο και τα άλλα ζώα, χρειάζονται χρόνο 3-5 ημερών, μετά την έξοδό τους από το έντερο του γατιού στο περιβάλλον. Αυτό συμβαίνει επειδή το γατί γλύφεται συνέχεια, δεν προλαβαίνουν τα αυγά που είναι πάνω στο τρίχωμά του να γίνουν μολύνουσες μορφές, γιατί εν τω μεταξύ, τα έχει καταπιεί. Έτσι, το χάιδεμα ενός μολυσμένου γατιού, δεν είναι ο βασικός τρόπος μόλυνσης του ανθρώπου.

Οι βασικοί τρόποι μόλυνσης του ανθρώπου είναι:
  • Η επαφή με τα κόπρανα της γάτας και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.
  • Η κατανάλωση άπλυτων φρούτων και λαχανικών.
  • Το πιόσιμο νερού από πηγές με λιμνάζοντα νερά.
  • Η δουλειά στα χωράφια, στον κήπο και το μη πλύσιμο των χεριών στη συνέχεια.
Συμπέρασμα:
Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.
Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.
Ειναι ενδεικτικο οτι οι Γαλλοι,εχουν περασει τοξοπλασμωση,ενα τεραστιο ποσοστο,αν θυμαμαι καλα σιγουρα πανω απο 80/100,ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ,οχι αυτων που εχουν γατες!
Ξερεις γιατι;Οχι επειδη εχουν ολοι οι γαλλοι γατες,αλλα επειδη οι γαλλοι τρωνε μισοψημενο το κρεας,σχεδον ωμο.
Προφανως και ακουσες διαφορους εξυπνακιδες που μολις εμαθαν οτι εχεις γατακια,σου ειπαν για την τοξοπλασμωση.
Ομως δυστυχως υπαρχει τεραστια παραπληροφοριση σε αυτο το θεμα.Η γατα συμβαλλει στην διασπορα της τοξοπλασμωσης,οπως ομως και αλλα ζωα,πχ τα παραγωγικα και αυτα που τρωμε.Οχι ομως στην μεταδοση της στον ανθρωπο,που ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συμβει.Οι περισσοτεροι μολυνονται κυριως απο μη καλοψημενο κρεας,και ΑΛΛΑΝΤΙΚΑ .Για αυτο και οι γιατροι απαγορευουν στις εγγυους να τρωνε ωμα αλλαντικα.Και βεβαια στα εστιατορια με σαλατες μη καλα πλυμενες .
Και παλι μιλαμε ΓΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΕΣ.
Μην φοβασαι λοιπον για τοξοπλασμωση,απο τα γατακια που μενουν σπιτι και βεβαια δεν τους δινεις ωμο ή μισοψημενο κρεας.Καμια πιθανοτητα δεν υπαρχει να παθεις τοξοπλασμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-01-18 στις 14:02.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:59, 06-01-18:

Όπως τα λέει η Έφη είναι τα πράγματα.Στην Αυστραλία ο μισός πληθυσμός έχει τοξοπλάσμωση επειδή τρώνε κρέας αρνιού σχεδόν ωμό.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mikroula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikroula
H mikroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mikroula έγραψε στις 11:01, 08-06-18:

Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα το forum γιατί έκανα μια αναζήτηση ψάχνοντας να βρω λύση για ένα πρόβλημα που μοιάζει απλό αλλά δεν είναι.
Εγώ έμενα μόνη μου με τη γατουλα μου, όμως εδώ και λίγες μέρες μετακόμισα στο σπιτι του φίλου μου.
Ο οποίος αγαπάει φυσικά τη γατουλα αλλά δε θελει να μπαίνει στο δωμάτιο οταν κοιμόμαστε για να μην πατάει στα καθαρά σεντόνια κλπ.
Το σπίτι είναι δυάρι, όποτε η γατουλα μου κοιμάται στο σαλόνι και εμείς στο υπνοδωμάτιο με κλειστή την πορτά.
Το θέμα είναι η ζέστη Το σπίτι έχει κλιματισμό στο σαλόνι και με κλειστή την πόρτα σκάμε και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Προσπαθήσαμε κ ανοίξαμε το παράθυρο στο υπνοδωμάτιο να παίρνουμε αέρα αλλά από κάτω είναι κεντρικός δρόμος και έχει πολύ θόρυβο.
Το θέμα, λοιπόν, είναι το εξής: υπάρχει κάποιος τροπος να έχουμε ανοιχτή την πόρτα για να έρχεται η δροσιά του aircondition από το σαλόνι αλλά να μη μπαίνει η γατούλα; Κάποια σίτα για εσωτερικές πόρτες ή κάποιο άλλο εμπόδιο;
Ή πρέπει να το παρω απόφαση ότι όλο το καλοκαίρι θα κοιμόμαστε χάλια;

Ευχαριστώ
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:01, 08-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από mikroula
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Βρήκα το forum γιατί έκανα μια αναζήτηση ψάχνοντας να βρω λύση για ένα πρόβλημα που μοιάζει απλό αλλά δεν είναι.
Εγώ έμενα μόνη μου με τη γατουλα μου, όμως εδώ και λίγες μέρες μετακόμισα στο σπιτι του φίλου μου.
Ο οποίος αγαπάει φυσικά τη γατουλα αλλά δε θελει να μπαίνει στο δωμάτιο οταν κοιμόμαστε για να μην πατάει στα καθαρά σεντόνια κλπ.
Το σπίτι είναι δυάρι, όποτε η γατουλα μου κοιμάται στο σαλόνι και εμείς στο υπνοδωμάτιο με κλειστή την πορτά.
Το θέμα είναι η ζέστη Το σπίτι έχει κλιματισμό στο σαλόνι και με κλειστή την πόρτα σκάμε και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε. Προσπαθήσαμε κ ανοίξαμε το παράθυρο στο υπνοδωμάτιο να παίρνουμε αέρα αλλά από κάτω είναι κεντρικός δρόμος και έχει πολύ θόρυβο.
Το θέμα, λοιπόν, είναι το εξής: υπάρχει κάποιος τροπος να έχουμε ανοιχτή την πόρτα για να έρχεται η δροσιά του aircondition από το σαλόνι αλλά να μη μπαίνει η γατούλα; Κάποια σίτα για εσωτερικές πόρτες ή κάποιο άλλο εμπόδιο;
Ή πρέπει να το παρω απόφαση ότι όλο το καλοκαίρι θα κοιμόμαστε χάλια;

Ευχαριστώ
Καλό μεσημέρι... Καλώς ήρθες.... Εσωτερική σιτα δε γνωρίζω αν υπάρχει πέρα από αυτή που διαφημίζεται "η έξυπνη σιτα".... Όμως δεν θα αποτρέπει τη γάτα να μπαίνει γιατί στην ουσία η συγκεκριμένη σιτα κλείνει με μαγνητακια για να μπορεί να μπαινοβγαινει είτε ζώο είτε άνθρωπος εύκολα... Κάτι άλλο μόνο σε εξειζητημενα μαγαζιά μπορείς να ψάξεις..
Αν η γάτα σου είχε συνηθίσει να κοιμάται μαζί σου μάλλον είναι δύσκολο να έχετε το υπνοδωμάτιο ανοιχτό και αυτή να μην ανέβει πάνω και να κοιμηθεί παρέα σας... Βέβαια επειδή εχεθ πλέον αφόρητη ζέστη, αν κρίνω από τα δικά μου, προσπαθούν να κοιμούνται σε όσο πιο δροσερά μέρη γίνονται και αποφεύγουν να είναι πάνω μου....
Οπότε μάλλον θα πρέπει να συνηθίσετε στην ιδέα ότι θα σκατε το βράδυ!!!!! Εκτός και αν προσπαθήσεις να αλλάξεις την άποψη του φίλου σου.... Πιστεύω πως με τον καιρό και όσο θα ζει μαζί της θα δεθεί και τελικά μόνος του θα τη φωνάζει να έρχεται....
Άλλωστε οι γάτες είναι τόσο καθαρά ζώα!!!!!!!!!!!!!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,411 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 13:53, 08-06-18:

Καλησπέρα και καλωσήλθες στην παρέα μας

Έχω κι εγώ να προτείνω δυο ακόμα λύσεις, αν και λιγουλάκι...extreme, αμφιβάλλω δε, κατά πόσο θα είναι χρήσιμες:
Η πρώτη είναι, αν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν, η τοποθέτηση ενός ακόμα κλιματιστικού χαμηλών btw(έστω και με δόσεις) στο υπνοδωμάτιο.
Η δεύτερη να εξετάσετε αν υπάρχει δυνατότητα να συγκατοικήσετε στο δικό σου διαμέρισμα, με την προϋπόθεση βέβαια οτι η κρεβατοκάμαρά σου διαθέτει air contidion.
Ειδάλλως, μένει να καταφύγετε στη λύση του..ανεμιστήρα, ή- το ιδανικό- να αλλάξει γνώμη ο αμετάπειστος και να επιτρέψει την είσοδο της γατούλας σου στο χώρο που κοιμάστε.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vanaki
H Vanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Vanaki έγραψε στις 00:24, 09-06-18:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)

Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-06-18 στις 10:40. Αιτία: merge.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:33, 09-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vanaki
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)
Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.
Καλημέρα... Καταρχήν να σε καλοσωρισω στην παρέα....
Θα σου μιλήσω ειλικρινά.... Η γατούλα είναι πολύ μικρή ακόμη στην ηλικία - 3 μηνών μόνο - που σημαίνει ότι θέλει να παίζει να δαγκώνει να εξερευνά τα πάντα..... Και ζημιές θα κάνει και φασαρία θα κάνει και όλα.... Φυσικά και παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας αλλά όχι σε βαθμό που να μην μπορείς να της μάθεις κάποια πράγματα.... Ο τρόπος σου απέναντι της είναι αυτός που θα καθορίσει τη σχέση σας.... Αν εσύ χάνεις την υπομονή σου - και άρα φαντάζομαι πως μπορεί να την μαλώνεις και να της φωνάζεις - δεν θα βοηθήσει να σε εμπιστευτεί.... Οι γάτες δεν είναι σαν τα σκυλιά να καταλαβαίνουν από μαλωμα... Αντίθετα θα τις κάνει επιθετικές.... Αυτό το κομμάτι θα το αφήσεις στο γάτο σου (ο οποίος δεν μας είπες αλήθεια τι ηλικία έχει).... Αν τα έχουν βρει μεταξύ τους αυτός θα της μάθει μέσα από το παιχνίδι μεταξύ τους πως δεν είναι σωστό ούτε να δαγκώνει ούτε να γρατσουναει... Θα της δώσει τις ανάλογες σφαλιάρες - όταν αυτός θα κρίνει πως η μικρη έκανε κάτι κακό!!!! - και αυτή θα μάθει πως πρέπει να συμμορφωνεται....
Θέμα αντιβίωση..... Μα οι περισσότερες γάτες δεν θελουν να παίρνουν φάρμακα... Αν μας ρωτήσεις όλοι μας σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται πόλεμος!!!! Δεν είσαι η μόνη.... Είναι πολύ λίγα τα γατιά που κάθονται ήρεμα και δέχονται τα πάντα!!!!!!!
Θέμα νύχια..... Το ίδιο ακριβώς ισχύει και εδώ.... Άλλωστε για ποιο λόγο να της τα κόψεις? Το ονυχοδρομειο γιαυτό υπάρχει... Για να πηγαίνει και να τα ακονιζει... (έχω 3 και σε καμία ΔΕΝ κόβω νύχια)....
Θέμα φόβος.... Αν τη φοβάσαι θα σε φοβάται.... Και θα σου γρυλλίζει φυσικά.... Είναι τρόπος Άμυνας στη γάτα.....
Θέμα αγκαλιά.... Παρά πολλές γάτες δεν θελουν να τις παίρνουν αγκαλιά... Τσινανε... Άλλες νιαουριζουν, άλλες φωνάζουν άλλες δαγκώνουν άλλες γρατσουνανε.... Σκεψου διαφορετικά.... Αρέσει σε όλους τους ανθρώπους να τους φιλάνε και να τους αγκαλιάζουν??? ΌΧΙ!!!!! Γιατί λοιπόν να ισχύει κάτι διαφορετικό και στα ζώα???? (η θηλυκια μου όταν την παίρνουμε αγκαλιά γκρινιάζει και προσπαθεί να κατέβει... Ο αρσενικός του αρέσει, όχι όμως για πολλή ώρα, και ο μικρός αρσενικός θέλει λίγο μόνο)....
Χαλάρωσε εσύ πρώτα για να μπορέσει και η μικρή να χαλαρώσει με σένα.. Άρχισε να της μιλάς με ήρεμη φωνή, τρυφερά και γλυκά.... Σε μια ζημιά πες "όχι" σταθερά αλλά ήρεμα..... Χαιδευε την απαλά στο κεφάλι και στο πηγούνι στην αρχή, με αργές κινήσεις για να συνηθίσει το χέρι σου και να νιώσει πως το κάνεις για αγάπη και όχι για να την μαλώσεις... Ετσι θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη της... Με αργά βήματα.....
Όταν είναι η ώρα της αντιβίωση θα την πιάνεις από το σβέρκο να την ακινητοποιείς και ύστερα με τη σύριγγα θα της την δίνεις.... Μιλώντας της πάντα.... Αλλιώς αν δεις πως δυσκολεύεσαι τρομερά ρώτα το γιατρό αν είναι δυνατόν να της κάνει ενέσιμη αντιβίωση..

Εδω είμαστε για όποια άλλη απορία έχεις..... Ηρεμία όμως και υπομονή!!!!!και μην περιμένεις να φέρεται όπως ο γάτος σου... Το καθένα έχει διαφορετικό χαρακτήρα...
Να σου ζήσουν και τα δύο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-06-18 στις 10:43.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

H Vanaki έγραψε στις 12:02, 09-06-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές !!! Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι είναι μέσα στο κεφάλι μου . Ο γάτος Μ είναι 2 η δυόμισι και τον έχω ένα χρόνο . Δεν προσπαθώ να την πάρω αγκαλιά και γενικά συμπεριφέρομαι έτσι ήρεμα και της μήλαω ήρεμα . Φαντάσου ότι δεν την αφήνω έξω όταν λειπω από το σπίτι ακόμα . Την βάζω στην τουαλέτα γιατί ακόμα δεν έχουν συμφιλιωθεί οι δύο τους απόλυτα και φοβάμαι. Τα νύχια για μένα είναι ένα πρόβλημα ,περισσότερο αυτό με πηραζει γιατί έχω πολλές μαξιλαρες υφασμάτινα μες το σπίτι και ακόμα και με το ονυχοδρομιο που του έχω όταν μεγαλώνουν τα νύχια του τον ενοχλουν και ξυνεται όπου να ναι συνέχεια . Αλλά θα βρω μια λύση με τον καιρό . Ευχαριστώ και πάλι ! Και εσένα ότι ζωάκι έχεις να σου ζήσει και να είναι γερό!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:45, 09-06-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές !!! Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι είναι μέσα στο κεφάλι μου . Ο γάτος Μ είναι 2 η δυόμισι και τον έχω ένα χρόνο . Δεν προσπαθώ να την πάρω αγκαλιά και γενικά συμπεριφέρομαι έτσι ήρεμα και της μήλαω ήρεμα . Φαντάσου ότι δεν την αφήνω έξω όταν λειπω από το σπίτι ακόμα . Την βάζω στην τουαλέτα γιατί ακόμα δεν έχουν συμφιλιωθεί οι δύο τους απόλυτα και φοβάμαι. Τα νύχια για μένα είναι ένα πρόβλημα ,περισσότερο αυτό με πηραζει γιατί έχω πολλές μαξιλαρες υφασμάτινα μες το σπίτι και ακόμα και με το ονυχοδρομιο που του έχω όταν μεγαλώνουν τα νύχια του τον ενοχλουν και ξυνεται όπου να ναι συνέχεια . Αλλά θα βρω μια λύση με τον καιρό . Ευχαριστώ και πάλι ! Και εσένα ότι ζωάκι έχεις να σου ζήσει και να είναι γερό!
Άμα έχεις αποφασίσει να την κρατήσεις και δεδομένου ότι ήδη είναι 1 μήνα στο σπίτι σου και η ηλικία της μικρής 3 μηνών - που σημαίνει ότι μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό της πλέον - όταν είσαι στο σπίτι άρχισε να την αφήνεις έξω... Να πάνε μεταξύ τους να γνωριστούν, να μυριστούν.,να συνηθίσουν... Ήδη τη πρώτη μυρωδιά και τα δύο την έχουν πάρει. Ο μεγάλος το πολύ να της κάνει κανένα χχχχχχ και γρρρρρ όπως και η μικρή σε αυτόν και να πέσει καμία φάπα... Αυτά είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα και εσύ δεν θα πρέπει να επέμβεις στην επαφή τους - αν θέλεις να τα βρουν - πάρα μόνο αν δεις πως υπάρχουν έντονοι καβγάδες (πράγμα που το αποκλείω σχεδόν με σιγουριά!!!!! από την εμπειρία μου με τις δικές μου).... Θα παρατηρείς διακριτικά και θα χαϊδεύεις ΤΟ ΊΔΙΟ και τα δύο... Δεν θα δείξεις προτίμηση κάπου.... Οι γάτες είναι ζώα που αποφεύγουν τους καβγάδες αν μπορούν..... Θέμα κυριαρχίας δεν υπάρχει αφού ο αρσενικός σου είναι στειρωμενος και η μικρή είναι θηλυκια..... Πίστεψε με αν το παίξεις αδιάφορη θα βρουν τις ισορροπίες μεταξύ τους πολύ γρήγορα....
Τώρα για τα νύχια που σε ενοχλούν δεν μπορώ να πω κάτι.... Στον μεγάλο σου τα κόβεις? Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί... Έχω αποδεχτεί ότι πρέπει να τα ξύνουν, έχω ονυχοδρομιο σταθερό και δύο σε στυλ χάρτινο στα οποία πηγαίνουν, τα ξύνουν σε μια γωνιά του καναπέ (δεν είναι ακριβός και δεν με πειράζει).,τα ξύνουν στο χαλί το χειμώνα, αλλά όλα αυτά τα ήξερα ότι θα γίνουν και τα έχω δεχτεί..... Πιστεύω πως πρέπει λίγο λίγο να ηρεμήσεις... Άλλωστε η ζωή είναι πολύ μικρότερη από όσο πιστεύουμε για να τρελαίνομαστε με ασήμαντα - κατά την γνώμη μου - πράγματα... Υγεία να έχουμε και αν ξεφτίσει και καμιά μαξιλαρα δε χάθηκε ο κόσμος!!!!

Και να σου πω και τι συμβουλεύω γνωστούς μου όταν ακούω όταν σκέφτονται να πάρουν ένα ζώο - σκυλί ή γατα-? Τους λέω (αντέχετε να βλέπετε στο σπίτι σας τρίχες? Αντέχετε να μην είναι στην τρίχα 24 ώρες το 24ωρο?μπορειτε να μαζεύετε κακά ή τσίσα ή τυχόν εμετούς? Σας πιάνει πανικός και μόνο με την ιδέα αυτή? ΔΕΝ ΕΊΣΤΕ ΈΤΟΙΜΟΙ..... ".... Ετσι ωμά και ψυχρά....
Έχω γνωστή που μου είπε κάποια στιγμή" μπαίνω στο σπίτι και μυρίζει σκυλιλα ".... Και της απάντησα" τι ήθελες δηλ να μυρίζει? Λεβάντα ή αγριολουλουδα?? Αφού έχεις σκυλί μέσα στο σπίτι!!! "
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-06-18 στις 12:53.
Παράθεση

mikroula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mikroula
H mikroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H mikroula έγραψε στις 13:26, 09-06-18:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Βρήκα μια προσωρινή λύση βάζοντας μπροστά στην πόρτα κάτι κουτιά που δεν μπορεί να τα πηδήξει.
Και βλέπουμε στην πορεία...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,527 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:11, 09-06-18:

Καλησπερα Φιλη μου.Δεν εχω να προσθεσω πολλα,τα ειπε ολα η φιλη μας η Δημητρα.
Θα σταθω εδω
Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο.
Να χαιρεσαι για αυτο.Θα ηθελες δηλαδη το γατακι που εχεις να ειναι φοβισμενο;Ειναι πολυ θετικο ,που δεν σε φοβαται πια!Αν και η αληθια ειναι..,τωρα που το ξνασκεφτομαι ...οτι αυτη η συμπεριφορα σαφως δειχνει φοβο.Απλα δεν ειναι παθητικο....
Η συμπεριφορα της ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικη.Να ξερεις βεβαια οτι δεν εχουν ολα τα γατια τον ιδιο χαρακτηρα.ΠΧ ο πρωτος μου γατος ο μπουκακος μου,ηταν σαν αυτη που περιγραφεις,αλλα εμενα πολυ πιο αγριος,λιονταρι τον ελεγαν οι κτηνιατροι,ενω η δευτερη γατουλα μου η πουπυ..ηταν χαλακι να την πατησω.
Το καθενα εχει την προσωπικοτητα του,οπως και οι ανθρωποι.
Να ξερεις ομως οτι ειναι απολυτα λογικο να ακνει ετσι..δεν σε ξερει καλα ακομα,δεν εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη της.Μα η σχεση σας θελει μια τριβη....θελει χρονο για να κερδηθουν καπια πραγματα.Δεν εχουν ολα τα γατια την ιδια συμεριφορα,το καθενα θελει τον χρονο του.

Επισης μην προσπαθεις να την πιασεις αν δεν θελει και κυριως οχι αποτομα.ΟΚ αν ειναι να δωσεις την αντιβιωση,αλλα μεχρι εκει.Ασε την αυτη να αναζητησει το χαδι σου.
Ετυχε και δυσκολη συγκοιρια...με το που την πηρες και δεν γνωριζοσαστε,να πρεπει να της δινεις αντιβιωση.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ για τα περισσοτερα γατια να ξερεις,ποσο μαλλον αν δεν σε ξερουν και καλα.Ειναι απολυτα φυσιολογικη η συμπεριφορα της.

Γενικα,θα βρεις λυσεις για ολα,αν οντως εισαι συνειδητοποιημενη .
Ευχομαι τα καλυτερα και εννοειται οτι απορια εχεις....γραψε μας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-06-18 στις 20:24.
Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

H Vanaki έγραψε στις 19:07, 10-06-18:

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις !! Με βοηθήσατε πολυ. Κάνω υπομονή και θα δω . Σίγουρα ο γάτος μου ξύνει τα νύχια του και στα χαλιά και στα μαξιλάρια και σε κάτι σκαμπό δερμάτινη. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό . Όταν όμως του κόβω τα νύχια βλέπω ότι και αυτόν δεν τον ενοχλούν και λιγότερο τα φθείρει και έχει και καλύτερη επαφή με τον κόσμο π έρχεται στο σπίτι γιατί δεν φοβούνται να τον χαιδεψουν . Γενικα δεν είμαι της υπερβολης. Αγαπώ τα ζώα αλλά θέλω και την τάξη και την τειρω όσο μπορώ για να είναι και για μένα ευχάριστη η συμβίωση. Ελπίζω να τα καταφέρω και με την μικρή. Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Θα σας πω νεα
Παράθεση

Μίου μίου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μίου μίου
H Μίου μίου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Μίου μίου Χρειάζομαι βοήθεια.! Σήμερα κατά λάθος έγραψε στις 20:45, 25-06-18:

Σήμερα ενώ κατέβαινα την σκάλα πάτησα το γατακι μου γιατί δεν το είδα εννοείται και αυτό άρχισε να τρέχει και μετά ξάπλωσε στο κουτί του και δεν με αφήνει να το πλησιάσω..! Το πήρα και με αγρίευε και το έβαλα στην σκάλα αλλά αυτό περπάτισε κανονικά και πήγε στο κουτί του. Παρόλα αυτά επειδή φοβήθηκε με αγριεύει.Υπάρχει περίπτωση να πάθει κατάθλιψη και να μην θέλει να τρώει..? Πήρα τηλέφωνο την κτηνίατρο και μου είπε ότι είναι από το σοκ. Υπάρχει όμως περίπτωση να πάθει κατάθλιψη και φοβία και να μην θέλει να τρώει.?? Δεν θέλω να ψηφίσει..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,411 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:19, 25-06-18:

Τέτοια ατυχήματα συμβαίνουν κάποιες φορές. Μην ανησυχείς εφόσον το γατάκι σου βγήκε σώο, κι όπως είπε κι η κτηνίατρος, είναι που τρόμαξε και πήγε και κρύφτηκε.
Η συμβουλή μου, να το αφήσεις να ηρεμήσει εκεί που βρίσκεται και κάποια στιγμή θα αναζητήσει το φαγητό του και πάλι.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,393 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:40, 25-06-18:

Οχι βεβαια. Απλα φοβηθηκε το καημενο. Θα το ξεχασει και θα ηρεμησει αφου δεν τραυματιστηκε. Εγω θυμαμαι παλια που η δικη μου εμενε εξω της ειχα κλεισει καταλαθος την ουρα στην πορτα. Ετρεξε εφυγε και την εψαχνα ολη νυχτα. Σκεψου τι σοκ ειχα παθει μεχρι να την βρω αφου δεν ηξερα πως ειναι. Λεω θα κοπηκε η ουρα της Ειχε φοβηθει η καημενη και κρυφτηκε. Σιγα σιγα μεχρι την επομενη μερα το ξεχασε. Οποτε αμα δεν ποναει καπου και αφου περπαταει θα το ξεχασει. Μην ανησυχεις
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Latrevo ta zoa
H Latrevo ta zoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 02:00, 28-06-18:

Έχω την εντύπωση ότι,πρέπει να έχουν κρύα αυτιά???
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,393 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 14:35, 28-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Latrevo ta zoa
Έχω την εντύπωση ότι,πρέπει να έχουν κρύα αυτιά???
Αυτο ειναι σχετικο και με τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος. Εγω πχ αν εχω το κλιματιστικο τα αυτια της ειναι κρυα, αν καθεται στον ηλιο ειναι ζεστα αλλα οχι να καινε. Αλλη φορα που ετυχε να ειναι αρρωστη και να ειχε πυρετο τα αυτακια της εκαιγαν αλλα ισως ηταν και συμπτωση. Συνηθως παντως σε μια κανονικη θερμοκρασια στο σπιτι τα αυτια πρεπει να ειναι δροσερα
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 17:41, 10-08-18:

Πήρα ένα νεο γατάκι! Δεν έχει υγρή μυτούλα!
Είναι γατάκι εμβολιασμενο,το είδε ο γιατρός,πριν μου το φέρουν.......
Μεγάλωσε όμως χωρίς τη μαμά του.......μια κυρία το μεγάλωσε,που το βρήκε σε κουτί!
Τρώει,παίζει.....τρέχει......
αλλά η μυτούλα δεν είναι υγρή!!
σημαίνει κάτι αυτό???
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-08-18 στις 19:27. Αιτία: Προσθήκη του τίτλου στο μήνυμα,καθώς το θέμα συγχωνεύτηκε σε ήδη υπάρχον θέμα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:29, 10-08-18:

Πήρα ένα νεο γατάκι! Δεν έχει υγρή μυτούλα!
Είναι γατάκι εμβολιασμενο,το είδε ο γιατρός,πριν μου το φέρουν.......
Μεγάλωσε όμως χωρίς τη μαμά του.......μια κυρία το μεγάλωσε,που το βρήκε σε κουτί!
Τρώει,παίζει.....τρέχει......
αλλά η μυτούλα δεν είναι υγρή!!
σημαίνει κάτι αυτό???
Καλησπερα φιλη μου και να το χαιρεσαι!
Μην φοβασαι καθολου.Λενε οτι η μυτη της γατας πρεπει να ειναι υγρη,αλλα το πως το νιωθουμε το υγρο..ειναι καπως περιεργο.Εμενα ολα μου τα γατια,οταν επιανα την μυτουλα,ποτέ δεν μου φαινοταν υγρη,εκτος και αν ηταν σιναχομενα.
Το ειδε γιατρος,τρωει,παιζει....μην σε αγχωνει τιποτα.Απολαυστε το!!!!!!
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 10:15, 11-08-18:

Πήρα έναν μικρούλη,που τον βρήκε μια κυρία,τον τάιζε με μπιμπερο και τώρα είναι 2,5μηνων περίπου...
Μου φαίνεται λίγο αδύνατος.....
Μπορεί να μεγαλώσει κανονικά?
Τον είδε γιατρός.....έκανε εμβόλιο.....Εξετάσεις :Aids,δεν έχει,αλλά ήρθε σε επαφή με το μικρόβιο Περιτονίτιδας...
Ο γιατρός είπε,ότι.....πολλές γάτες,έχουν το μικρόβιο,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα νοσήσουν!!
Έχει τύχει σε κάποιον?
Να μεγαλώσει γάτα,που δεν θήλασε??
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:16, 11-08-18:

Πήρα έναν μικρούλη,που τον βρήκε μια κυρία,τον τάιζε με μπιμπερο και τώρα είναι 2,5μηνων περίπου...
Μου φαίνεται λίγο αδύνατος.....
Μπορεί να μεγαλώσει κανονικά?
Τον είδε γιατρός.....έκανε εμβόλιο.....Εξετάσεις :Aids,δεν έχει,αλλά ήρθε σε επαφή με το μικρόβιο Περιτονίτιδας...
Ο γιατρός είπε,ότι.....πολλές γάτες,έχουν το μικρόβιο,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα νοσήσουν!!
Έχει τύχει σε κάποιον?
Να μεγαλώσει γάτα,που δεν θήλασε??
Καλό μεσημέρι.... Μια χαρά μπορεί να μεγαλώσει κανονικά... Δε σημαίνει ότι οποίο γατάκι δε έχει θηλάσει δεν θα γίνει μια υγιής και γερή γάτα... Αφού είναι ήδη 2,5 μηνών και ο γιατρός το εξετάσε και δεν είδε κάτι ανησυχητικό στην υγεία του, στο χέρι σου είναι από δω και στο εξής να δυναμώσει και να παχύνει... Πόσα είναι τώρα που λες ότι το βλέπεις λίγο αδύνατο?
Φρόντισε η τροφή που θα του δίνεις να είναι πολύ καλής ποιότητας και θα δεις πόσο γρήγορα θα βάλει κιλακια...

Όταν λες ότι ήρθε σε επαφή με το μικρόβιο της περιτονιτιδας εννοείς πως είναι φορέας? Αυτό μην σε ανησυχεί γιατί όντως όπως σου είπε ο γιατρός οι περισσότερες αδέσποτες γάτες είναι φορείς απλά χωρίς να νοσούν... Και ίσως και να μην νοσησουν ποτέ στη ζωή τους... Αν το γατάκι σου είναι φορέας, θα πρέπει να επαναλάβετε την εξέταση σε περίπου 6 μήνες για να ελέγξετε την τιμή... Πιθανότατα να έχει μειωθεί... Μη φοβάσαι όμως... Μια χαρά ζουν και εφόσον υπάρχει αγάπη και φροντίδα μπορούν να ζήσουν πολλά χρόνια...

Να σου ζήσει το μικρούλη και να το αγαπάς κάθε στιγμή της ζωής του
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:44, 11-08-18:

Και βέβαια θα συμφωνήσω με τη φίλη Δήμητρα, αφού κι εγώ όταν υιοθέτησα τη δική μου, ήταν δεν ήταν 1,5 μηνών και η κοπέλα που μου την έδωσε την είχε βρει στα σκουπίδια μόλις ημερών, ταΐζοντάς την μέχρι τότε με το μπιμπερό (ελάχιστα θα είχε προλάβει να δοκιμάσει το μητρικό γάλα). Μια χαρά μεγάλωσε κι βαδίζουμε τον έβδομο χρόνο μας!
Επίσης, ως μωρό, είχε έρθει σε επαφή με τον ιο της λοιμώδους περιτονίτιδας κι έχει αναπτύξει αντισώματα. Αυτό το έμαθα στους 6 μήνες όταν τη στείρωσα και κανονικά θα'πρεπε να της είχα κάνει επαναληπτική εξέταση, όμως προτίμησα να μη τη στρεσάρω, αφού θα ήταν μια ακόμα επιβάρυνση για το ανοσοποιητικό της. Η γιατρός που έβγαλε το αποτέλεσμα με δείκτη 1/400 μου είπε οτι με καλή διατροφή, καθαριότητα, αποφυγή συμβίωσης με άλλη γάτα και γενικά λίγη προσοχή, θα μπορέσει να ζήσει αρκετά χρόνια.
Αν παραταύτα συνεχίζει να σε απασχολεί και θέλεις να μάθεις, μπορείς να επαναλάβεις την εξέταση όταν με το καλό θα τον στειρώσεις.
Καλώς τον δέχτηκες στη ζωή σου τον μικρούλη! Γερός και τυχερός να είναι.
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 09:18, 12-08-18:

Ναι κι ο δικός μου 1/400,έχει.......μπορεί να μειωθεί αυτή η τιμή?για την περιτονίτιδα εννοώ?Αναπτύσουν αντισώματα?
Τι εννοείς για την εξέταση ξανά?.......κάτι έγραψες για το ανοσοποιητικό τους?
Δεν μου τα είπε αυτά ο γιατρός!!
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 09:47, 12-08-18:

Και τη νύχτα....μου τραβάει τα μαλλιά!!!.......μάλλον δε γίνεται να είμαστε στο ίδιο κρεββάτι!!!
Θέλει να παίζει!!!
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 10:05, 12-08-18:

Κι όταν λες καθαριότητα,τι εννοείς??ξέρω ότι χλωρίνες και απορρυπαντικά.....κάνουν κακό στα ζώα!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:33, 12-08-18:

Ναι κι ο δικός μου 1/400,έχει.......μπορεί να μειωθεί αυτή η τιμή?για την περιτονίτιδα εννοώ?Αναπτύσουν αντισώματα?
Και τη νύχτα....μου τραβάει τα μαλλιά!!!.......μάλλον δε γίνεται να είμαστε στο ίδιο κρεββάτι!!!
Θέλει να παίζει!!!
Κι όταν λες καθαριότητα,τι εννοείς??ξέρω ότι χλωρίνες και απορρυπαντικά.....κάνουν κακό στα ζώα!
Καλό μεσημέρι... Από όσο μου είχε πει κάποτε ο γιατρός - παλιότερα ήταν να υιοθετησω ένα γατάκι αλλά τελικά δεν το κράτησα γιατί ήταν φορέας με ακριβώς την ίδια τιμή και είχα ήδη γάτα αρνητική στα λοίμωδη οπότε δεν έπρεπε να έρθουν σε επαφή - θα μπορούσε η τιμή αυτή να μειωθεί με τον καιρό γιαυτό είχε προτείνει να ξαναγίνει η εξέταση σε 6 μήνες... Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τα αντισώματα... Ακόμα όμως και να μην πέσει αυτό όπως είπαμε δεν είναι πρόβλημα... Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι, σε περίπτωση που θελήσεις κάποια στιγμή να πάρεις και ένα δεύτερο, θα ειναι να είναι και αυτό φορέας για να μπορούν να ζήσουν μαζί.. Αυτό μόνο...

Λογικό είναι να παίζει με τα μαλλιά σου... Είναι μικρούλη και θέλει παιχνίδια... Στην αρχή έτσι έκανε και ο Ραμονακος μου αλλά μεγαλώνοντας το σταμάτησε και κοιμάται ήρεμα στο κρεβάτι... Όταν στα τραβάει να του λες "όχι τώρα... Η μανούλα θέλει να κοιμηθεί!!!

Για την καθαριότητα η Αλεξάνδρα εννοεί πως πρέπει να καθαρίζεις καθημερινά την αμμοδοχο από τα κακά και να είναι πάντα καθαρη...

Να σου ζήσει το γλυκουλη μικρούλη ζουζούνι
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:04, 12-08-18:

Περί καθαριότητας, όπως ακριβώς τα είπε η φίλη Δήμητρα πιο πάνω: καθαριότητα σε αμμολεκάνη ( αφαίρεση των περιττωμάτων, αλλαγή άμμου σε διαστήματα 20-30 ημερών, ανάλογα με την ποιότητα της άμμου και τη συχνότητα που τη λερώνει, καθαρισμός αμμολεκάνης με ένα ήπιο αντισηπτικό περίπου κάθε μήνα που θα την αδειάζεις εντελώς και θα την αντικαθιστάς με καινούρια, συχνό πλύσιμο στα μπωλάκια που πίνει και τρώει, κλπ) τα απαραίτητα και βασικά δηλαδή που φροντίζουμε κάθε γάτα που ζει μέσα στο σπίτι.
Η τιμή αυτή δύναται να αυξομειώνεται, ανάλογα με τη γενική κατάσταση της υγείας του ζώου. Είναι επίσης δυνατόν στην επόμενη εξέταση (αίματος εννοώ) να μη δείξει καν οτι έχει αντισώματα κατά του ιού, γιατί συχνά, κι ιδιαίτερα όταν το γατάκι είναι κάτω από 6 μηνών να δείξει ψευδώς θετική (κι όσο μικρότεροι οι δείκτες τόσο πιθανότερο) λόγω του οτι μπορεί να επηρεάζεται από τα αντισώματα της φυσικής του μάνας, πριν αναπτύξει πλήρως το δικό του ανοσοποιητικό.

Λέγοντας οτι αναπτύσσουν αντισώματα, εννοώ οτι κάποια στιγμή της ο οργανισμός ήρθε σε επαφή με τον ιο και ανέπτυξε αντισώματα, όπως συμβαίνει με όλα τα νοσήματα, τα οποία αντισώματα σκοπό έχουν να αντιμετωπίσουν και να ανακόψουν πιθανή εκδήλωση ασθένειας. Γι αυτό και έχει σημασία το ανοσοποιητικό σύστημα να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Για περισσότερα περί λοιμώδους περιτονίτιδας στη γάτα και δείκτες, μπορείς να ανατρέξεις και στο σχετικό θέμα που έχουμε εδώ.
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 20:41, 12-08-18:

Δηλαδή το 1/400,είναι αντισώματα??
Ευχαριστώ...πολυ.....για τις απαντήσεις!
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 20:58, 12-08-18:

Διάβασα...λίγο άλλες απαντήσεις
Υπάρχει εμβόλιο Περιτονίτιδας????
Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει!!!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:14, 12-08-18:

Εμβόλιο για την περιτονιτιδα δεν υπάρχει από όσο γνωρίζω... Οι κτηνίατροι συνιστούν να γίνεται το εμβόλιο της λευχαιμίας μόνο εάν η γάτα βγαίνει έξω και δεν είναι φορέας...
Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 21:29, 12-08-18:

Διάβασα για το εμβόλιο,σε συζήτηση,παλαιότερη....και το ανέφερε η Ελληνική Κτηνιατρική Εταιρεία!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:31, 12-08-18:

Αυτό που γνωρίζω είναι οτι μεν υπάρχει εμβόλιο (τουλάχιστον στο εξωτερικό), όμως είναι ατελές και δεν λειτουργεί τόσο αποτελεσματικά.

Σίγουρα πάντως δεν γίνεται σε γάτες που ήδη είναι φορείς του συγκεκριμένου στελέχους του κορωνοϊού της λοιμώδους περιτονίτιδας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:34, 13-08-18:

Διάβασα...λίγο άλλες απαντήσεις
Υπάρχει εμβόλιο Περιτονίτιδας????
Ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει!!!!
Καλη μου φιλη,μην μου αγχωνεσαι.Σχετικα προσφατα ειχα παει τη γατα μου στη γιατρο,που την εχω εναμιση χρονο περιπου,τις εκανα εξετασεις σαν τσεκαπ,και ρωτησα τη γιατρο αν πρεπει να κανουμε και την εξεταση για λοιμωδη περιτονιτιδα.Μου ειπε ΟΧΙ.Και αυτο διοτι θα αγχωθω τσαμπα,αφου σχεδον 100/100 θα δειξει ''θετικη''διοτι σχεδον ολα τα γατια περνανε κωρονοοιους αν θυμαμαι καλα,και αυτα δειχνουν τετοιες τιμες.Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχει λοιμωδη περιτονιτιδα.
Να εισαι καλα και να το χαιρεσαι!
Παράθεση

whitetiger

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη whitetiger
Ο whitetiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O whitetiger έγραψε στις 23:11, 13-09-18:

καλησπερα παιδια πριν λιγες ωρες υιοθετησα ενα γατακι 4 μηνων , το γατακι το ειδα για πρωτη φορα στο σπιτι της εθελοντριας πριν καποιες μερες , σημερα το εχω στην αγκαλια μου ειναι πολυ ησυχο ολο κοιμαται οπου και να το αφησω , ομως το ενα του ματακι το εχει μισοκλεισμενο διοτι η κοπελα μου ειπε οτι χτες πανω στο παιχνιδι με τα γατακια της μπορει να εφαγε καμια , τι να κανω??
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:12, 14-09-18:

Καλή σου μέρα whitetiger και καλωσόρισες στη γατο-παρέα!
Πρώτ'απ'όλα σου αξίζει ένα μπράβο που άνοιξες το σπίτι και την αγκαλιά σου στο νεαρό ορφανούλι συγκάτοικο. Να το χαίρεσαι και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια.
Για το ματάκι του που ρωτάς, πιθανότατα να είναι έτσι όπως υποθέτει η κοπέλα που σου το έδωσε, μπορεί όμως και όχι. Κι επειδή ποτέ δεν είναι νωρίς για να προλάβουμε ένα πρόβλημα υγείας, θα πρέπει το γατάκι να το δει κτηνίατρος.
Η επίσκεψη στο γιατρό, είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε όταν υιοθετούμε ένα κατοικίδιο, ανεξάρτητα αν παρουσιάζει πρόβλημα ή όχι. Αφ'ενός για μια πρώτη ματιά σε ότι αφορά τη γενική κλινική εικόνα του οργανισμού του και αφ'ετέρου επειδή το να υπάρχει ένας γιατρός της εμπιστοσύνης σου που θα του κάνει τα πρώτα του εμβόλια, αποπαρασιτώσεις, θα το στειρώσει (αργότερα), γενικά θα παρακολουθεί την κατάσταση της υγείας του και θα σε συμβουλεύει σε ότι την αφορά, είναι κάτι περισσότερο από απαραίτητο.
Μη διστάσεις λοιπόν, σήμερα κιόλας να τον επισκεφτείτε και να σου δώσει μια σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση.
Εύχομαι όλα να είναι καλά και περιμένουμε νέα σας.
Παράθεση

whitetiger

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη whitetiger
Ο whitetiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O whitetiger έγραψε στις 15:06, 14-09-18:

Καλή σου μέρα whitetiger και καλωσόρισες στη γατο-παρέα!
Πρώτ'απ'όλα σου αξίζει ένα μπράβο που άνοιξες το σπίτι και την αγκαλιά σου στο νεαρό ορφανούλι συγκάτοικο. Να το χαίρεσαι και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια.
Για το ματάκι του που ρωτάς, πιθανότατα να είναι έτσι όπως υποθέτει η κοπέλα που σου το έδωσε, μπορεί όμως και όχι. Κι επειδή ποτέ δεν είναι νωρίς για να προλάβουμε ένα πρόβλημα υγείας, θα πρέπει το γατάκι να το δει κτηνίατρος.
Η επίσκεψη στο γιατρό, είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε όταν υιοθετούμε ένα κατοικίδιο, ανεξάρτητα αν παρουσιάζει πρόβλημα ή όχι. Αφ'ενός για μια πρώτη ματιά σε ότι αφορά τη γενική κλινική εικόνα του οργανισμού του και αφ'ετέρου επειδή το να υπάρχει ένας γιατρός της εμπιστοσύνης σου που θα του κάνει τα πρώτα του εμβόλια, αποπαρασιτώσεις, θα το στειρώσει (αργότερα), γενικά θα παρακολουθεί την κατάσταση της υγείας του και θα σε συμβουλεύει σε ότι την αφορά, είναι κάτι περισσότερο από απαραίτητο.
Μη διστάσεις λοιπόν, σήμερα κιόλας να τον επισκεφτείτε και να σου δώσει μια σίγουρη και υπεύθυνη απάντηση.
Εύχομαι όλα να είναι καλά και περιμένουμε νέα σας.
ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι μια ελαφρια επιπεφυκιτιδα και μου συστησε τομπρεχ για καποιες μερες αλλα ειπε να μην ανησυχώ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-09-18 στις 15:34. Αιτία: Διορθωση παραθεσης
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:52, 14-09-18:

Και βέβαια να μην ανησυχείς. Με τη φαρμακευτική αγωγή που σας έδωσε σε λίγες μέρες θα είναι όλα εντάξει.
Καλή και σύντομη ανάρρωση εύχομαι και για ότι άλλη απορία έχεις σχετικά, εδώ είμαστε εμείς.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους