Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,658 εγγεγραμμένα μέλη και 713,672 μηνύματα σε 22,032 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πότε να πάρω νέα γάτα;

Anima

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Anima
H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 22:39, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από christiana31
δεν μπορω να μην παρω αλλο ,σιγουρα δεν θα ειναι ο ιδιος οπως ο εντι μου αλλα μπαινω στο σπιτι και ειναι αδειο ηταν η παρεα μου τον ειχα σαν παιδι μου ...
Αν κάτι πάθει το παιδί τους οι γονείς μπορεί να το πενθούν ως το τέλος τους. Εσύ? Έστω για λίγο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη πυρροθριξ
Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 22:47, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anima
Αν κάτι πάθει το παιδί τους οι γονείς μπορεί να το πενθούν ως το τέλος τους. Εσύ? Έστω για λίγο?
ενταξει να μην ειμαστε τοσο σκληροι..ο καθενας αντιδρα διαφορετικα στις καταστασεις της ζωης..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 22:48, 02-05-08:

σίγουρα πενθεί τον χαμό του γάτο της!!!
και σίγουρα θα έχει τον καιρό να τον πενθησει για πολύ ακόμα, μιας και δεν θα βρεθεί γατάκι της ράτσας που θέλει μέσα σε λίγες μέρες!

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christiana31
H christiana31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H christiana31 έγραψε στις 22:55, 02-05-08:

τον εντι τον ειχα αγορασει απο ηρακλειο κρητης, ξερω οτι σας ακουγετε συντομο να θελω να αγορασω εναν ...εχει λιστα αναμονης 5-8 μηνες οποτε καταλαβαινετε.....αρκει να βρω να μου θυμιζει εστω λιγο τον γατο μου

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H christiana31 έγραψε στις 23:00, 02-05-08:

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας πολυ σκληρο αυτο που γραφτηκε για το πενθος....καλο βραδυ

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 23:04, 02-05-08:

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας πολυ σκληρο αυτο που γραφτηκε για το πενθος....καλο βραδυ
Και γω το ίδιο πιστεύω....πολύ σκληρό και άδικο

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 23:24, 02-05-08:

Christiana λυπαμαι πολυ για το γατουλι σου.
Σου ευχομαι να βρεις συντομα ,αυτο που ψαχνεις.Εφοσον θελεις να παρεις ενα νεο γατακι και να του δωσεις οση αγαπη εχεις μεσα σου,καλα κανεις που ψαχνεις απο τωρα.

Παράθεση

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη agg99
H agg99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H agg99 έγραψε στις 00:05, 03-05-08:

μου φαινεται πολυ ασχημο να παιρνουμε ζωακια οτιδηποτε και αν ειναι αυτα, μονο και μονο για να μην εχουμε μοναξιες!!το θεωρω απιστευτα εγωιστικο....τα ζωακια ουτε γεννιουνται, ουτε προοριζονται για να ειναι υποκαταστατο της ανθρωπινης μοναξιας!!!
καποια πραγματα δεν αγοραζονται ουτε αντικαθιστωνται
(και αν τελικα αντικαθιστωνται, τοτε η αγαπη μας ειναι τοσο εγωιστικη που παααυει να λεγεται αγαπη και λεγεται ατομικισμος-με την κακη ενοια του ορου)!!!!! (με την ιδια λογικη αφου εχω και γω μοναξιες να παω να αγορασω τον γειτονα να μου κανει παρεα και εμενα της κακομοιρας!! ελεος...)

Δευτερον δεν καταλαβαινω αυτο το κολημα με τις ρατσες !!! Δηλαδη αμα δεν ειναι ρατσας δεν μας κανει???(γιατι το θελουμε τοτε??? για να το δειχνουμε στις φιλες μας ????η ρατσα του ζωου μας, μας δινει κυρος??????δηλαδη αμα σου πεθανει κανας συγγενης τι θα κανεις??? θα ψαχνεις να αγορασεις αλους που να μοιαζουν στον παλιο????ειμαστε σοβαροι????? ή ''αλλο ο ανθρωπος, αλλο το ζωο''?-αλλη καφριλα ατακα!!)
αυτο λεγεται ρατσισμος και για μενα ειναι το ιδιο κατακριτεο με τον ρατσισμο μεταξυ ανθρωπων.

Υπαρχουν ενα καρο γατια καθε ανοιξη που πετιουνται στα σκουπιδια,παρατιουνται στους δρομους -στην καλυτερη των περιπτωσεων- υπαρχει ενα καρο κοσμος που χει βρει ενα καρο γατια σε αθλια κατασταση και αντι να παμε να παρουμε ενα απο αυτα για να τα βοηθησουμε (και οχι για να εχουμε παρεα ) θελουμε σωνει και καλα αυτο της περσιας που το μελλον του αν μη τι αλλο ειναι πολυ πιο σιγουρο απο αυτο του μπασταρδου!!

(και αν στην τελικη αποφασισεις οτι θες να αγορασεις και οχι να παρεις κανα παραπεταμενο, τουλαχιστον στο πετ σοπ αγορασε κανα ασχημο που δεν θα το παρει κανεις αλλος!να κανεις και ενα καλο ...)

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 00:14, 03-05-08:

Δεν νομίζω ότι είναι τρόπος αυτός να αντιμετωπίζεται ένας άνθρωπος που έχασε το γατάκι του κ που θέλει ένα άλλο έστω για να έχει την αίσθηση ότι το αγκαλιάζει ακόμα. Πράγματι ήταν πολύ κακόβουλα τα σχόλια κ μάλιστα χωρίς λόγο. Ίσως θα έπρεπε να γίνουμε λίγο πιο ευσυγκίνητοι στη δυστυχία του άλλου. Καλή σας νύχτα

Παράθεση

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H agg99 έγραψε στις 00:26, 03-05-08:

οχι πιο ευσυγκίνητοι ...πιο συνειδητοποιημενοι απεναντι στα ζωα και στα συναισθηματα μας για αυτα...

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

Ο πυρροθριξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 5,258 μηνύματα.

O πυρροθριξ έγραψε στις 00:31, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από agg99
μου φαινεται πολυ ασχημο να παιρνουμε ζωακια οτιδηποτε και αν ειναι αυτα, μονο και μονο για να μην εχουμε μοναξιες!!το θεωρω απιστευτα εγωιστικο....τα ζωακια ουτε γεννιουνται, ουτε προοριζονται για να ειναι υποκαταστατο της ανθρωπινης μοναξιας!!!
(και αν τελικα αντικαθιστωνται, τοτε η αγαπη μας ειναι τοσο εγωιστικη που παααυει να λεγεται αγαπη και λεγεται ατομικισμος-με την κακη ενοια του ορου)!!!!! (με την ιδια λογικη αφου εχω και γω μοναξιες να παω να αγορασω τον γειτονα να μου κανει παρεα και εμενα της κακομοιρας!! ελεος...)

Δευτερον δεν καταλαβαινω αυτο το κολημα με τις ρατσες !!! Δηλαδη αμα δεν ειναι ρατσας δεν μας κανει???(γιατι το θελουμε τοτε??? για να το δειχνουμε στις φιλες μας ????η ρατσα του ζωου μας, μας δινει κυρος??????δηλαδη αμα σου πεθανει κανας συγγενης τι θα κανεις??? θα ψαχνεις να αγορασεις αλους που να μοιαζουν στον παλιο????ειμαστε σοβαροι????? ή ''αλλο ο ανθρωπος, αλλο το ζωο''?-αλλη καφριλα ατακα!!)
αυτο λεγεται ρατσισμος και για μενα ειναι το ιδιο κατακριτεο με τον ρατσισμο μεταξυ ανθρωπων.

Υπαρχουν ενα καρο γατια καθε ανοιξη που πετιουνται στα σκουπιδια,παρατιουνται στους δρομους -στην καλυτερη των περιπτωσεων- υπαρχει ενα καρο κοσμος που χει βρει ενα καρο γατια σε αθλια κατασταση και αντι να παμε να παρουμε ενα απο αυτα για να τα βοηθησουμε (και οχι για να εχουμε παρεα ) θελουμε σωνει και καλα αυτο της περσιας που το μελλον του αν μη τι αλλο ειναι πολυ πιο σιγουρο απο αυτο του μπασταρδου!!

(και αν στην τελικη αποφασισεις οτι θες να αγορασεις και οχι να παρεις κανα παραπεταμενο, τουλαχιστον στο πετ σοπ αγορασε κανα ασχημο που δεν θα το παρει κανεις αλλος!να κανεις και ενα καλο ...)
ο τροπος που μιλας σε εναν ανθρωπο που δεν ξερεις ειναι ,το λιγοτερο,απαραδεκτος.Η ηλικια σου σου δικαιολογει να εισαι σκληρη αλλα μεχρι ενος οριου.
Δεν καταλαβαινω πραγματικα γιατι καποιοι απο εδω κρινουν τοσο σκληρα αυτους που εχουν επιλεξει να εχουν καποιο ζωο ρατσας.Εσυ ηθελες να παρεις κεραμιδογατακι?ωραια καλα εκανες και μπραβο σου.Ηταν επιλογη σου.Γιατι να στερησεις την επιλογη ομως απο καποιον αλλο που θελει να παρει μια γατα ρατσας?Αλλωστε η συγκεκριμενη κοπελα εξηγησε σαφεστατα τον λογο που ψαχνει την ιδια ρατσα.Και δεν ειναι εγωιστικο να διαλεξεις τον συντροφο της ζωης σου.Προφανως η κοπελα κατεληξε οτι η ρατσα αυτη παει με τον χαρακτηρα της και την ιδιοσυγκρασια της.Δεν καταλαβαινω πραγματικα την επιθετικοτητα σου.Φανταζεις σαν τον Δον Κιχωτη εναντια στους ανεμομυλους..

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Shakespeare
Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 00:39, 03-05-08:

Mε κάλυψες στην ουσια, αν και θα διαφωνησω με τον επιθετικο τονο. Σέβομαι τον πόνο της απώλειας, αλλά με τη λογική της άμεσης αντικατάστασης με "ένα ίδιο" δεν συμφωνώ. Είναι σα να λυπάμαι για το βάζο της γιαγιάς μου που υπεραγαπούσα και έσπασε, και σπεύδω να αγοράσω ένα παρόμοιο για να ξεγελιέμαι. μόνο που εδώ μιλάμε για ζωούλες.

Πυρροθριξ, ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εγω ας πουμε δεν κρινω ποτε καποιον χωρις να τον γνωριζω. κρινω ομως αυτα που διαβαζω.

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 00:48, 03-05-08:

Βρε παιδια ειναι πολυ ασχημο σε μια τετοια φαση της ζωης της,να της μιλαμε τοσο σκληρα.Ακομη και να πιστευουμε οτι εχουμε δικιο ,ας σεβαστουμε τον πονο της και την αποφαση της..
Κι εγω τις γατες μου απο εξω τις μαζεψα,αλλα σεβομαι τον αλλο και δεν του μιλαω τοσο ασχημα...Ειδικα σε μια τοσο δυσκολη φαση της ζωης του.Δηλαδη τι προσπαθουμε να τη ''σαλταρουμε''τελειως την κοπελα???

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

Ο Shakespeare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 396 μηνύματα.

O Shakespeare έγραψε στις 00:57, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από LIFE
Βρε παιδια ειναι πολυ ασχημο σε μια τετοια φαση της ζωης της,να της μιλαμε τοσο σκληρα.Ακομη και να πιστευουμε οτι εχουμε δικιο ,ας σεβαστουμε τον πονο της και την αποφαση της..
Κι εγω τις γατες μου απο εξω τις μαζεψα,αλλα σεβομαι τον αλλο και δεν του μιλαω τοσο ασχημα...Ειδικα σε μια τοσο δυσκολη φαση της ζωης του.Δηλαδη τι προσπαθουμε να τη ''σαλταρουμε''τελειως την κοπελα???
Γι' αυτη την "τετοια φαση" εχω αμφιβολίες, εξου και τα ανωθεν.
Αν παλι κανω λαθος και απλα ειναι ενας τροπος αντιδρασης που δεν κατανοω.. ζητω συγνωμη.

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 01:14, 03-05-08:

Είμαι η τελευταία που θα ενδιαφερόταν ποτέ για ράτσες, αλλά έχω μερικές ενστάσεις...

Το αν και πότε θα αντικαταστήσει τη γάτα της και αν θα διαλέξει ίδια ακριβώς γάτα ή παρόμοια είναι επιλογή και δικαίωμα της κοπέλας που ξεκίνησε το thread. Δεν καταλαβαίνω τί μπορεί να βγεί από το να της την πούμε...

Πρέπει να είμαστε ευαίσθητοι απέναντι όχι μόνο στα ζώα, αλλά και στους ανθρώπους, και να καταλαβαίνουμε τις αδυναμίες τους... Πώς αλλιώς θα τους βοηθήσουμε να δουν τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο, σε περίπτωση που (κατά τη γνώμη μας) σκέφτονται λανθασμένα;

Ύστερα δεν είναι έγκλημα να αγαπάει κάποιος μια συγκεκριμένη ράτσα. Υπάρχουν πολλοί που έχουν αδυναμία σε ράτσες, αλλά σε κάθε ευκαιρία κάνουν ό,τι μπορούν (σίγουρα πολύ περισσότερα απ' ό,τι εσύ κι εγώ) ώστε να σωθούν πολλά αδέσποτα ζωάκια.

Θα μπορούσες λοιπόν να τα πάρεις και να σκεφτείς 'τί μας λέει τώρα για ράτσες, εδώ έχουμε πήξει στα αδέσποτα νεογέννητα και εδώ ζητάει και rare breed', ή θα μπορούσες να πεις 'κάτσε ρε συ, εντάξει, δεν συμφωνώ με την κοπέλα 100%, αλλά τουλάχιστον είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο... αγαπάμε τα ζώα, ο καθένας με τον τρόπο του'.

Δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος, κι ούτε μπορούμε να επιβάλλουμε στον άλλο τί θα νιώσει. Αν πρέπει οπωσδήποτε να βρούμε κάποιον 'αντίπαλο', τότε καλύτερα να σκεφτούμε τα κτήνη που ρίχνουν φόλες, που κακομεταχειρίζονται και μισούν τα ζώα.

Παράθεση

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 01:16, 03-05-08:

Συγνωμη για την επιθετικοτητα μου...ισως τετοιες συζητησεις ,οντως δεν ειναι να γινονται μολις ο αλλος εχασε την συντροφια του...παρολαυτα θεωρω πως καποια στιγμη πρεπει να γινονονται...στην τελικη καλο θα μας κανει και εμας και των ζωντανων που περνανε απο τη ζωη μας......

οσον αφορα το θεμα με τις ρατσες να το διευκρινισω λιγο..δεν κρινω αρνητικα τους ανθρωπους που εχουν για συντροφια ζωα ρατσας και εννοειται δεν κρινω τα ιδια τα ζωα επειδη ειναι ρατσας!η ενσταση μου ειναι στο οτι απο την στιγμη που μια βολτα στα σκουπιδια να κανεις τετοια εποχη ,ολο και κατι θα βρεις να σωσεις, δεν υπαρχει λογος να πας να ''αγορασεις'' και συν τις αλλης να ''βοηθησεις'' στον βαθμο που σου αναλογει, στην εμπορευματοποιηση των ζωων...

αυτο...

δεν νομιζω οτι επιβαλλω την γνωμη μου υπερασπιζοντας την...
ουτε ψαχνω για αντιπαλους..οπως ειπες τους ξερουμε ολοι..οντως ειμαστε στο ιδιο στρατοπεδο...απλα καποιες παιρετερω συζητησεις δεν νομιζω οτι ειναι ανουσιες...(αρκει να γινονται την καταλληλη στιγμη....εκει ηταν το λαθος μου νομιζω-και παλι συγνωμη...)

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 01:33, 03-05-08:

Κοίταξε, κι εγώ όπως εσύ το βλέπω... και φυσικά πρέπει να συζητάμε Με αυτό που είπες για το timing προσωπικά με κάλυψες.

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 οικόσιτες και 8-9 για φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,021 μηνύματα.

H Anima έγραψε στις 05:52, 03-05-08:

Christiana 31, επειδή είπα κάτι για το πένθος που θεωρήθηκε σκληρό, επανέρχομαι. Πράγματι ήταν σκληρό -όπως σκληρή είναι η πραγματικότητα- αλλά δεν ήταν επιθετικό.
Θέλησα να δείξω ότι το πένθος και ο πόνος του είναι απαραίτητα μέρη της ζωής μας για να μπορέσει κανείς αφού τα νοιώσει να προχωρήσει παρακάτω. Χρειάζονται κι αυτά το χρόνο και τον χώρο τους. Είναι δυστυχείς αυτοί που τα αγνοούν. Ας μη τα βιάζουμε να περάσουν γρήγορα -θα περάσουν σιγά-σιγά. Πρέπει να τα αντέξεις και σου εύχομαι από την καρδιά μου καλό κουράγιο.
Ωστόσο, επίτρεψέ μου να σου πω, ότι όταν έρθει η ώρα να πάρεις άλλο γατάκι θα ήταν καλύτερα να μην πάρεις ένα που να μοιάζει στον γατούλη σου που έφυγε -εκείνον πάντα θα τον θυμάσαι, ήταν μοναδικός- άφησε την καρδιά σου ελεύθερη και θα βρεις εύκολα, όταν έρθει η ώρα, ένα άλλο γατάκι που θα αγαπήσεις. Έτσι, αντί να προσκοληθείς στη μορφολογική ομοιότητα, θα αφήσεις στη μνήμη σου τη μοναδικότητα του γατούλη που έφυγε (τι πιο σημαντικό!) και θα χαρείς μ' ένα ζωάκι που θάχει την ανάγκη σου για να του δώσεις την τρυφερότητά σου.
Λυπάμαι που για λίγο σε στεναχώρησα αλλά νομίζω ότι τελικά δεν ήταν μάταιη η συζήτηση που έγινε.
Καλή σου μέρα!
----------------------------------------

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 07:54, 03-05-08:

ΕΛΕΟΣ!!!!!
Βαρέθηκα να βλέπω το ίδιο κα το ίδιο σκηνικό κάθε φορά
Να μπαίνει νέο μέλος στο σαιτ και να ζητάει την βοήθειά μας ή τι γνώμη μας και να του την πέφτουν 50 άτομα να το πείσουν , με ΑΣΧΗΜΟ τρόπο ότι σκέφτεται λάθος. Το λάθος του δηλαδή είναι ότι δεν σκέφτεται σαν αυτούς!!!!
Ας μάθουμε να μην ήμαστε τόσο απόλυτοι και ακραίοι στις απόψεις μας, οι ακραίες απόψεις δεν είναι πάντα οι σωστές και πολές φορές φαντάζουν ψεύτικες!

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 09:40, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Raisa
ΕΛΕΟΣ!!!!!
Να μπαίνει νέο μέλος στο σαιτ και να ζητάει την βοήθειά μας ή τι γνώμη μας και να του την πέφτουν 50 άτομα να το πείσουν , με ΑΣΧΗΜΟ τρόπο ότι σκέφτεται λάθος. Το λάθος του δηλαδή είναι ότι δεν σκέφτεται σαν αυτούς!!!!
Ας μάθουμε να μην ήμαστε τόσο απόλυτοι και ακραίοι στις απόψεις μας, οι ακραίες απόψεις δεν είναι πάντα οι σωστές και πολές φορές φαντάζουν ψεύτικες!

Δηλαδή?
Μα, κάθε πρόσωπο που μπαίνει στην ιστοσελίδα αυτή δεν μπαίνει τυχαία, μπαίνει γιατί ήδη την εξέτασε και γιατί έχει κάτι ιδιαίτερο να πει. Δεν μπαίνει για να πει απλά γεια - χαρά. Φυσικό δεν είναι να πέρνουν θέση τα μέλη? Όσο για το "με άσχημο τρόπο", θα συμφωνήσω πρώτη, δεν είναι σωστό, αλλά να το αναλύσουμε. Μια κοπέλα που αισθάνθηκε ότι υπερέβη τα όρια ήδη ζήτησε συγνώμη.
Λοιπόν? τι?
Η νέα κοπέλα, η Christiana31, που έκανε την επιλογή να μπεί στο σάιτ -και την οπoία όλοι συλλυπούνται για ότι της έτυχε, δεν κέρδισε τίποτα από τη συζήτηση? έχασε?

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 10:15, 03-05-08:

Δηλαδή?
Μα, κάθε πρόσωπο που μπαίνει στην ιστοσελίδα αυτή δεν μπαίνει τυχαία, μπαίνει γιατί ήδη την εξέτασε και γιατί έχει κάτι ιδιαίτερο να πει. Δεν μπαίνει για να πει απλά γεια - χαρά. Φυσικό δεν είναι να πέρνουν θέση τα μέλη? Όσο για το "με άσχημο τρόπο", θα συμφωνήσω πρώτη, δεν είναι σωστό, αλλά να το αναλύσουμε. Μια κοπέλα που αισθάνθηκε ότι υπερέβη τα όρια ήδη ζήτησε συγνώμη.
Λοιπόν? τι?
Η νέα κοπέλα, η Christiana31, που έκανε την επιλογή να μπεί στο σάιτ -και την οπoία όλοι συλλυπούνται για ότι της έτυχε, δεν κέρδισε τίποτα από τη συζήτηση? έχασε?
προσωπικα δεν πιστευω πως κερδισε κατι.Εναν ηδη πολυ πληγωμενο ανθρωπο καποιοι τον "χτυπησαν" κι αλλο.Η κοπελα ρωτησε κατι παρα πολυ συγκεκριμενο.Οποιος ηξερε θα επρεπε να απαντησει και αν δεν συμφωνουσε με αυτο που εψαχνε θα επρεπε να σεβαστει τον πονο της και να μην γραψει τιποτα.Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν δεν ξαναμπει ποτε στο my cat.
Το οτι καποιοι ζητησαν συγνωμη ειναι πολυ ευχαριστο διοτι το σκεφτηκαν ξανα καθως φαινεται.Γι'αυτο πολλες φορες πρεπει να σκεφτομαστε πολυ πριν γραψουμε κατι.Και οταν διαβαζουμε κατι που μας θυμωνει και θελουμε να τα χωσουμε στον αλλο ισως θα ηταν καλυτερα να αφησουμε να περασει λιγη ωρα πριν απαντησουμε ετσι ωστε να το σκεφτουμε καλυτερα και να μιλησουμε με πιο ηπιο τονο..

Παράθεση

Shakespeare

Δραστήριο Μέλος

O Shakespeare έγραψε στις 10:32, 03-05-08:

Εγω θεωρω υγειες το να ανταλλασσονται αποψεις, και να λεγονται πραγματα οπως τα σκεφτομαστε.
Το δικο μου λαθος που αναγνωριζω ειναι οτι απαντησα εδω ενω μαλλον επρεπε να ανοιξω ενα νεο thread και να μιλησω γενικα για καποια πραγατα που με ενοχλουν ωστε να μη θεωρηθει ουτε προσωπικο και να το διαβασει επιλεκτικα οποιος θελει.

Συμφωνω οτι κακως το θεμα περιστραφηκε γυρω απο αυτο, αντι να απαντησουμε απλα στην ερωτηση της κοπελας

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 10:36, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Shakespeare
Εγω θεωρω υγειες το να ανταλλασσονται αποψεις, και να λεγονται πραγματα οπως τα σκεφτομαστε.
Το δικο μου λαθος που αναγνωριζω ειναι οτι απαντησα εδω ενω μαλλον επρεπε να ανοιξω ενα νεο thread και να μιλησω γενικα για καποια πραγατα που με ενοχλουν ωστε να μη θεωρηθει ουτε προσωπικο και να το διαβασει επιλεκτικα οποιος θελει.

Συμφωνω οτι κακως το θεμα περιστραφηκε γυρω απο αυτο, αντι να απαντησουμε απλα στην ερωτηση της κοπελας
μπραβο.Αυτο νομιζω θα ηταν το πιο σωστο.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:09, 03-05-08:

Κι εγώ πιστεύω πως ήμασταν πολύ αυστηροί απέναντι στην κοπέλα που περνάει μια δύσκολη στιγμή. Φυσικά, ο καθένας λέει τι γνώμη του, κι εγώ έγραψα κάτι σχετικά πιο πάνω, αλλά ο καθένας αντιλαμβάνεται το πένθος του διαφορετικά και δεν νομίζω ότι υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος.

μου φαινεται πολυ ασχημο να παιρνουμε ζωακια οτιδηποτε και αν ειναι αυτα, μονο και μονο για να μην εχουμε μοναξιες!!
Το αρχικό κίνητρο δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, κατά τη γνώμη μου. Οι περισσότεροι παίρνουμε τις σημαντικότερες αποφάσεις της ζωής μας (γάμος, απόκτηση παιδιών κ.λπ.) παρορμητικά. Απλώς κάποιοι στέκονται στο ύψος των περιστάσεων και άλλοι όχι. Αυτό είναι όλο.

Το σπλιτ θα γίνει εντός ολίγου.

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 13:42, 03-05-08:

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά εμείς θα του πούμε του καθενός πώς θα πενθήσει, πόσο θα πενθήσει και πώς θα αντιμετωπίσει το χαμό του ζώου του? Μα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Και προσωπικά, σκέφτομαι σαν την κοπέλα αυτή. Οταν έχασα μια γάτα που υπεραγαπούσα πήρα σχεδόν αμέσως ενα γατάκι, όχι για να αντικαταστήσει το άλλο, αλλά για να ασχολούμαι με το μικρό και να ξεχνιέμαι, γιατί ψυχολογικά ήμουν πολύ άσχημα. Δεν αντιδράμε όλοι το ίδιο στη στενοχώρια.
Ενα αυτό.
Δεύτερον, τι σημασία έχει ο λόγος που παίρνεις ένα ζώο (είτε για παρέα στη μοναξιά σου, είτε για να το σώσεις από το δρόμο, είτε γιατί σου αρέσει η φάτσα του)? Σημασία έχει να το αγαπάς και να το φροντίζεις..κατά την ταπεινή μου άποψη.
Τρίτον, με το θέμα της ράτσας, κι εγώ έχω γάτο ράτσας αλλά βοηθάω όσο μπορώ όσα αδέσποτα βρεθούν στο δρόμο μου και δε νομίζω ότι θα ήμουν περισσότερο φιλόζωη αν είχα κεραμιδόγατο ας πούμε. Μερικοί έχουμε μια αδυναμία σε κάποια ράτσα...γιατί είναι κακό αυτό? Κι αυτά ζώα δεν είναι? Το επιχείρημα 'μα υπάρχουν τόσα αδέσποτα' δε στέκει. Ποτέ δεν έχω γυρίσει την πλάτη μου σε αδεσποτάκι, έστω κι αν έχω περσικό γάτο...οπότε δε νιώθω καμιά ενοχή γι'αυτό. Και στο γάτο μου να συμβεί κάτι (χτύπα ξύλο!) θα ξαναπάρω περσικό γιατί πολυ απλά μου αρέσει η ράτσα.
Τέλος..ουφ...πόνεσε το δάχτυλο μου να γράφω:cool:

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 15:03, 03-05-08:

ΕΛΕΟΣ!!!!!

συμφωνω απολυτα.....

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 17:28, 03-05-08:

εισαι πολυ μικρη για να με κρινεις, δεν ξερεις καν αν εχω και αλλες γατες η αλλα κατοικιδια, εχω το δικαιωμα σαν ανθρωπος να επιλεξω ρατσα για τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που εχει εκεινη,εχω και αλλη γατα..αν και δεν χρειαζεται να σου απολογηθω αδεσποτη....και την λατρευω. οποτε βαλε νερο στο κρασι σου και μαθε να μην βιαζεσε να κρινεις! ακου εκει να την επιδεικνυω !!! τετοια αποψη εχεις εσυ για τα ζωα; καλως η κακως εχω την αποψη οτι οταν αγοραζεις κατι το προσεχεις και περισσοτερο...εχω 2 μικρα παιδακια και ρωτανε που ειναι ο μπλε γατος μας εσυ τι θα εκανες????

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 17:31, 03-05-08:

ευχαριστω!!!!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 20:56, 03-05-08:

εισαι πολυ μικρη για να με κρινεις, δεν ξερεις καν αν εχω και αλλες γατες η αλλα κατοικιδια, εχω το δικαιωμα σαν ανθρωπος να επιλεξω ρατσα για τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που εχει εκεινη,εχω και αλλη γατα..αν και δεν χρειαζεται να σου απολογηθω αδεσποτη....και την λατρευω. οποτε βαλε νερο στο κρασι σου και μαθε να μην βιαζεσε να κρινεις! ακου εκει να την επιδεικνυω !!! τετοια αποψη εχεις εσυ για τα ζωα; καλως η κακως εχω την αποψη οτι οταν αγοραζεις κατι το προσεχεις και περισσοτερο...εχω 2 μικρα παιδακια και ρωτανε που ειναι ο μπλε γατος μας εσυ τι θα εκανες????

Πίστεψέ με σε καταλαβαίνω απόλυτα:up:

Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

H ohimso έγραψε στις 21:05, 03-05-08:

Όταν αγοράζεις κάτι το προσέχεις περισσότερο; Μα πώς είναι δυνατόν να το πιστεύεις αυτό; Δε συμφωνώ καθόλου, περίτρανη απόδειξη άλλωστε είναι τα ζώα ράτσας που βρίσκονται πεταμένα στους δρόμους...

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχεις το δικαίωμα να πάρεις ό,τι γάτα θέλεις, όποτε θέλεις...

Τα καημένα τα παιδάκια σου στεναχωρέθηκαν κι αυτά, ε; Λες να μην το καταλάβουν άμα πάρεις άλλο ίδιο γατούλι, ή θα πρέπει να τους εξηγήσεις περί θανάτου και παραδείσου κλπ; Μακάρι να μην το καταλάβουνε, είναι ένα σκληρό μάθημα για τα παιδάκια, ειδικά όταν χάνεται το ζωάκι τους...

Από την άλλη να έχεις υπ'όψιν σου ότι υπάρχει μία περίπτωση να καταλάβουνε τη διαφορά αμέσως! Κι αυτό είναι ακόμα χειρότερο, γιατί μετά πρέπει να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα, κι επίσης μπορεί να μην θέλουν το καινούργιο γατάκι, να νομίσουν ότι αν το αγαπήσουνε προδίδουν αυτό που χάθηκε!

Καλή τύχη σου εύχομαι, μακάρι να βρεις αυτό ακριβώς που θέλεις και να πάνε όλα καλά και με τα μωρά σου!

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 21:12, 03-05-08:

Eγώ δυστυχώς θα συμφωνήσω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι προσέχουν περισσότερο ό,τι αγοράσουν. Δε μου έχει τύχει ποτέ να δω περσική γάτα να γυρνάει αδέσποτη

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 21:35, 03-05-08:

σιγουρη ειμαι οτι θα το καταλαβουν...δεν θελω να τα ξεγελασω απλα να απαλυνω τον πονο

Παράθεση

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 21:52, 03-05-08:

μικρο ξεκαθαρισμα γιατι το θεμα τραβηχτηκε απο τα μαλλια...

christina31,
1.οντως ειμαι πολυ μικρη,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να εχω την γνωμη μου και να την υπερασπιζομαι οπως οποιοσδηποτε αλλος υπερασπιζεται την δικια του.
2.σχετικα με το ''να την επειδικνειεις'' εχεις δικιο γιατι λανθασμενα θεωρησα οτι εισαι πολυ μικροτερης ηλικιας και επειδη συνηθιζεται σε πολλες νεες κοπελες της ομορφης κρητης να θεωρουν τα ζωντανα τους αξεσουαρ,εκρινα πως ειναι καλο να αναφερθω και σε αυτο.
3.σε ολα τα υπολοιπα συνεχιζω να υποστηριζω την γνωμη μου-ακραια ή προσβλητικη για εσενα, δεν παυει ομως να ειναι η γνωμη μου-πολυ απλα αν δεν σου αρεσει την πετας στα σκουπιδια και τελειωνει εκει.
4.οσον αφορα το θεμα με τα παιδια, αν και δεν με αφορα και δεν εχω την αναλογη εμπειρια μαλλον υποστηριζω αυτο που εγραψε ο ohimso...αλλα αυτο εξυπακουεται οτι το γνωριζεις καλυτερα εσυ
5.σε καμια περιπτωση δεν περιμενα να απολογηθεις σε εμενα για τις σκεψεις σου και τις αποφασεις σου.το τι θα κανεις εξυπακουεται το οτι ειναι δικο σου θεμα.
6.εξυπακουεται οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση προσωπικη επιθεση.
....η γνωμη μου ηταν στην τελικη και οντως μια τετοια κουβεντα δεν επρεπε να γινει στο ''ζητω για υιοθεσια''..........

αυτα

και συγνωμη για τον αρχικο επιθετικο τονο...

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 22:00, 03-05-08:

μικρο ξεκαθαρισμα γιατι το θεμα τραβηχτηκε απο τα μαλλια...

christina31,
1.οντως ειμαι πολυ μικρη,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να εχω την γνωμη μου και να την υπερασπιζομαι οπως οποιοσδηποτε αλλος υπερασπιζεται την δικια του.
2.σχετικα με το ''να την επειδικνειεις'' εχεις δικιο γιατι λανθασμενα θεωρησα οτι εισαι πολυ μικροτερης ηλικιας και επειδη συνηθιζεται σε πολλες νεες κοπελες της ομορφης κρητης να θεωρουν τα ζωντανα τους αξεσουαρ,εκρινα πως ειναι καλο να αναφερθω και σε αυτο.
3.σε ολα τα υπολοιπα συνεχιζω να υποστηριζω την γνωμη μου-ακραια ή προσβλητικη για εσενα, δεν παυει ομως να ειναι η γνωμη μου-πολυ απλα αν δεν σου αρεσει την πετας στα σκουπιδια και τελειωνει εκει.
4.οσον αφορα το θεμα με τα παιδια, αν και δεν με αφορα και δεν εχω την αναλογη εμπειρια μαλλον υποστηριζω αυτο που εγραψε ο ohimso...αλλα αυτο εξυπακουεται οτι το γνωριζεις καλυτερα εσυ
5.σε καμια περιπτωση δεν περιμενα να απολογηθεις σε εμενα για τις σκεψεις σου και τις αποφασεις σου.το τι θα κανεις εξυπακουεται το οτι ειναι δικο σου θεμα.
6.εξυπακουεται οτι δεν ειναι σε καμια περιπτωση προσωπικη επιθεση.
....η γνωμη μου ηταν στην τελικη και οντως μια τετοια κουβεντα δεν επρεπε να γινει στο ''ζητω για υιοθεσια''..........

αυτα

και συγνωμη για τον αρχικο επιθετικο τονο...
σεβομαι την αποψη σου και δεν το συνεχιζω
δεχομαι την συγγνωμη σου

Παράθεση

agg99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H agg99 έγραψε στις 22:15, 03-05-08:

παρολες τις διαφωνιες μου, σου ευχομαι και γω να βρεις το καταλληλο ψιψινι!καλη συνεχεια

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 22:35, 03-05-08:

παρολες τις διαφωνιες μου, σου ευχομαι και γω να βρεις το καταλληλο ψιψινι!καλη συνεχεια
σε ευχαριστω πολυ

Παράθεση

πυρροθριξ

Επιφανές Μέλος

O πυρροθριξ έγραψε στις 23:57, 03-05-08:

μπραβο σε ολους!
χαιρομαι οταν κανουμε ολοι ενα βημα πισω και τα βρησκουμε.Εννοειται πως σε μια συζητηση δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι αλλα ειναι σημαντικο να εχουμε εναν ηρεμο και εποικοδομητικο διαλογο.Αλλωστε ολοι ειμαστε εδω επειδη αγαπαμε τις γατες

Παράθεση

Anima

Περιβόητο Μέλος

H Anima έγραψε στις 00:08, 04-05-08:

...Λυπάμαι που για λίγο σε στεναχώρησα αλλά νομίζω ότι τελικά δεν ήταν μάταιη η συζήτηση που έγινε.
Δηλαδή?.... δεν κέρδισε τίποτα από τη συζήτηση? έχασε?
Χαίρομαι που το είδαν μ' αυτό τον τρόπο κι άλλλοι/ες.
Όσο για τα αδέσποτα ράτσας μ' εντυπωσίασε όταν βρήκα αυτό: "Μeet Otis" Dogsrule.com

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:08, 04-05-08:

Παιδιά,άλλοι το ξεπερνούν πιο γρήγορα,άλλοι πιο αργά,όπως γίνεται και με τους ανθρωπους.Δεν είναι θέμα κρίσης κανενός,και δικαίωμά της της κοπέλας,είναι προσωπιλο το θέμα.Τώρα όσον αφορά τη ράτσα,επίσης δικαίωμά της.Έχω δει κόσμο να αγοράζει ζώο ράτσας όπως αγοράζει νέο αμάξι για επίδειξη,και έχω δει και κόσμο να αγοράζει ράτσας ζωάκι επειδή είναι λάτρης της συγκεκριμένης φυλής.Για μένα είναι το ίδο με το να ζητά κάποιος γατάκι πορτοκαλί,ή κοντότριχο.Συμφωνώ ότι το νέο ζωάκι δεν υποκαθιστά το χαμένο φίλο μας,και ίσως η επιλογή ενός ίδιου εμφανισιακά,δυσχεραίνει το ξεπέρασμα του χαμού του.Η κοπέλα δε μου φαίνεται καμιά ψυχωτική που θα βλέπει τον παλιό της γάτο στο πρόσωπο του νέου,όπως βλέπουμε στα θρίλερ.Απλά κατανοώ ότι για τα παιδάκια της ίσως είναι πιο εύκολο.Επίσης,κι εμένα θα μου άρεσε να επέλεγε να σώσει κάποιο αδεσποτάκι,και να χρησιμοποιήσει τα χρήματα της αγοράς για περίθαλψη,αλλά και πάλι είναι επιλογή της.Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι αγοραπωλησίες ζώων και είμαι κατά,αλλά αν κάποιος θέλει,δε μπορώ να πω ότι δεν αξίζει σαν άνθρωπος.Αν είναι δυνατόν.Αν είναι υπεύθυνος,είτε το αγοράσει είτε όχι το ζωάκι του,θα συμπεριφερθεί σωστά.Με την ίδια λογική,κι εμείς για να επιλέξουμε σύντροφο θα έπρεπε να πούμε:"Κοίτα πόσοι άνθρωποι νιώθουν μοναξιά,κι εσύ ψάχνεις να ερωτευτείς..."Για μένα ένα ζωάκι δεν απέχει πολύ από αυτή την κατάσταση,πρέπει να υπάρχει χημεία πάνω απ'όλα ,αγάπη,και σεβασμός στη ζωή.Και από εκεί και πέρα,μακάρι να βρει ένα γατάκι που θα της αρέσει,θα το αγαπήσει,και θα ζήσουν μαζί πολλά πολλά χρόνια.
Christianna,αν βρεις τελικά(καθότι λάτρεις των μπλε γατουλακίων),θέλουμε φωτό!

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 06:51, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Παιδιά,άλλοι το ξεπερνούν πιο γρήγορα,άλλοι πιο αργά,όπως γίνεται και με τους ανθρωπους.Δεν είναι θέμα κρίσης κανενός,και δικαίωμά της της κοπέλας,είναι προσωπιλο το θέμα.Τώρα όσον αφορά τη ράτσα,επίσης δικαίωμά της.Έχω δει κόσμο να αγοράζει ζώο ράτσας όπως αγοράζει νέο αμάξι για επίδειξη,και έχω δει και κόσμο να αγοράζει ράτσας ζωάκι επειδή είναι λάτρης της συγκεκριμένης φυλής.Για μένα είναι το ίδο με το να ζητά κάποιος γατάκι πορτοκαλί,ή κοντότριχο.Συμφωνώ ότι το νέο ζωάκι δεν υποκαθιστά το χαμένο φίλο μας,και ίσως η επιλογή ενός ίδιου εμφανισιακά,δυσχεραίνει το ξεπέρασμα του χαμού του.Η κοπέλα δε μου φαίνεται καμιά ψυχωτική που θα βλέπει τον παλιό της γάτο στο πρόσωπο του νέου,όπως βλέπουμε στα θρίλερ.Απλά κατανοώ ότι για τα παιδάκια της ίσως είναι πιο εύκολο.Επίσης,κι εμένα θα μου άρεσε να επέλεγε να σώσει κάποιο αδεσποτάκι,και να χρησιμοποιήσει τα χρήματα της αγοράς για περίθαλψη,αλλά και πάλι είναι επιλογή της.Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι αγοραπωλησίες ζώων και είμαι κατά,αλλά αν κάποιος θέλει,δε μπορώ να πω ότι δεν αξίζει σαν άνθρωπος.Αν είναι δυνατόν.Αν είναι υπεύθυνος,είτε το αγοράσει είτε όχι το ζωάκι του,θα συμπεριφερθεί σωστά.Με την ίδια λογική,κι εμείς για να επιλέξουμε σύντροφο θα έπρεπε να πούμε:"Κοίτα πόσοι άνθρωποι νιώθουν μοναξιά,κι εσύ ψάχνεις να ερωτευτείς..."Για μένα ένα ζωάκι δεν απέχει πολύ από αυτή την κατάσταση,πρέπει να υπάρχει χημεία πάνω απ'όλα ,αγάπη,και σεβασμός στη ζωή.Και από εκεί και πέρα,μακάρι να βρει ένα γατάκι που θα της αρέσει,θα το αγαπήσει,και θα ζήσουν μαζί πολλά πολλά χρόνια.
Christianna,αν βρεις τελικά(καθότι λάτρεις των μπλε γατουλακίων),θέλουμε φωτό!
θα στειλω φωτογραφια σιγουρα αλλα να μην μου το ματιασετε...
θα σας στειλω μια με τα γατακια μου...η τσιλα μου γεννησε!!!
(αδεσποτουλα) ειναι κουκλια!:up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:01, 04-05-08:

Έχουμε και Thread για τους λάτρεις των κεραμιδόγατων,πέρνα κι από εκεί να μας δείξεις την Τσίλα σου!:up:Δε ματιάζουμε καλέ,θέλουμε φωτό για να κάνω πλύση εγκεφάλου στον Σείριο,τον βάζω μπροστά στην οθόνη και του υπενθυμίζω πως πρέπει να βάλει τα δυνατά του να γίνει!

Παράθεση

christiana31

Νεοφερμένος

H christiana31 έγραψε στις 08:20, 04-05-08:

Έχουμε και Thread για τους λάτρεις των κεραμιδόγατων,πέρνα κι από εκεί να μας δείξεις την Τσίλα σου!:up:Δε ματιάζουμε καλέ,θέλουμε φωτό για να κάνω πλύση εγκεφάλου στον Σείριο,τον βάζω μπροστά στην οθόνη και του υπενθυμίσζω πως πρέπει να βάλει τα δυνατά του να γίνει!
με εκανες και γελασα!! η τσιλα μου ειναι κουκλα ! παω να ανεβασω φωτογραφια της

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

H Raisa έγραψε στις 08:23, 04-05-08:

Δε ματιάζουμε καλέ,θέλουμε φωτό για να κάνω πλύση εγκεφάλου στον Σείριο,τον βάζω μπροστά στην οθόνη και του υπενθυμίσζω πως πρέπει να βάλει τα δυνατά του να γίνει!
Αχ βρε μικρέ μου αδελφέ Σείριε....
τι περνάς και συ και δεν το μαρτυράς

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:52, 04-05-08:

Αχ βρε μικρέ μου αδελφέ Σείριε....
τι περνάς και συ και δεν το μαρτυράς
Δεν κατάλαβα,τι τραβάει;
Ετσι πρεπει,να μαθαινει,να κρατάει το τρίχωμά του γυαλιστερό και να παίρνει ωραίες πόζες.Που μας έχει ταράξει στις νυχιές ο αλητόγατος...

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 11:30, 04-05-08:

Τώρα κατάφερα να δω το post σου και θα ήθελα να σου πω ότι είμαι 100% μαζί σου ..... Εγώ βέβαια δεν έιχα γάτα ράτσας αλλά όταν έχασα την κεραμιδόγατα μου βλέποντας μία αδέσποτη με τα ίδια χρώματα και τύπο ή καρδιά μου πετάριζε σύνέχεια.....

και πάντα πίστευα ότι σαν και εκείνη την γάτα δεν θα υπήρχε άλλη αν κάποιος μου έλεγε ότι θα μπορούσα να βρω μία που θα της έμοιαζε θα την έπαιρνα με την μία....

και έχω και εγώ 2 παιδάκια που όταν μας έφυγε η εκείνη η γάτα από τροχαίο και εκείνα ρώταγαν που είναι η μικρή τρίχρωμή..... ΣΕ καταλαβάινω απολυτα.....

Σου εύχομαι να βρεις μία γατούλα σαν αυτήν που έχασες και σίγουρα αυτή θα σου δείξει τους διαφορετικούς λόγους για τους οποιους θα πρέπει να την αγαπήσεις......

Καλή επιτυχία στην ανέυρεσή της και ελπίζουμε να σας έχουμε στην παρέα μας!!!!!!!!:up::up::up::up::up:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω γάτα; - Από mrniceguy
      Το θέμα έχει λάβει 223 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-01-18 στις 20:50.
    • Να πάρω άλλη γάτα; - Από Μαριαλενα Μακρη
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-15 στις 07:24.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους