Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,605 εγγεγραμμένα μέλη και 712,963 μηνύματα σε 21,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 244 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μπάστακας μέσα στο κρύο

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 23:38, 23-11-17:

Γεια σας. Έκανα το "λάθος" να ταίσω έναν μούργο της γειτονιάς και από τότε δε λέει να φύγει με τίποτα. Εννοώ είναι όλες τις ώρες, κάθε στιγμή είναι δίπλα ΑΚΡΙΒΩΣ στο σημείο που τον 'τάισα'. Σημείο ανοιχτό, χωρίς προστασία. Φεύγει μόνο παραδίπλα όταν περάσει κάποιος (δεν πλησιάζει γενικά κανέναν πολύ κοντά, κι εμένα στο 1-1,5 μέτρο με είχε) και μόλις ο κάποιος φύγει, ξαναεπιστρέφει. Ε και προφανώς υποθετω όταν είναι να πάει για τις ανάγκες του κάπου... Ο γάτος είναι μόνιμος της γειτονιάς, τον έχω δει κι άλλες σποραδικές φορές τα τελευταία χρόνια να πηγαινοέρχεται...αλλά από τη μέρα που έφαγε μπουκιά, πλέον είναι εκεί μόνιμα (μπορώ και τον βλέπω συνέχεια γιατί το παραθυρο κοιτάει απέναντι το πεζοδρόμιο που τον τάισα... μόνο παραπροχθές που έβρεξε δεν τον είδα. Ακούει να ανοίγει η πόρτα της πυλωτής και ακόμα και να κοιμάται, πετάγετε μην και τυχόν είμαι εγώ... και ναι, όλο αυτό με μόλις 2 ταίσματα, και δεν μιλάμε καν για ταίσματα αλλά για 3 μπουκιές που του έδωσα σε δύο διαφορετικές μέρες.

Και αυτές τις μέρες οκ, έως το απόγευμα έχουμε τουλάχιστον κάπου στους 10 βαθμους, βαράει και ο ήλιος... αλλά από το απόγευμα και μετά που αρχίζει ο ψόφος, παραμένει εκεί, κοιμάται εκεί ΟΛΟ το βράδυ ακόμη και στους 4-5 βαθμούς που πιάνει από τις 11-12 και μετά. Με 4 βαθμούς και τον αέρα να λυσσομανάει προχθές και αυτός να κουλουριάζεται και να κοιμάται όοοολο το απόγευμα-βράδυ-ξημερώματα εκεί!

...κι εντωμεταξυ ΔΕΝ μιλάμε καν για υποσιτισμένο γάτο, λίγο ακόμα βάρος να πάρει και άνετα θα τον πεις υπέρβαρο. (Σκέφτηκα μήπως έχω κάνει λάθος και να είναι θηλυκό, να είναι τίποτα έγκυος που πεινάνε παραπάνω, αλλά πραγματικά δεν το πιστεύω, έχει εντελώς φάτσα αρσενικού και τον έχω δει και να 'τρώγεται' με άλλα αρσενικά)
Οπότε ως ντροφαντός που είναι θεωρώ ότι στάνταρ τρώει και αλλού...ή τέλος πάντων έτρωγε, γιατί τις τελευταίες μέρες δεν κουνάει ρούπι από εδώ. Υπάρχουν κι αλλες γάτες που τριγυρνάνε στη γειτονια (τι σπάνιο για Ελλάδα...) αλλά με το που άρχισαν τα κρύα, πάντα με το βράδιασμα εξαφανίζονται, πανε και χώνονται.. όπου χώνονται τα κακόμοιρα στα κρύα. Αλλά αυτός ΕΚΕΙ. Παραδίπλα έχει τέντα και τοίχο τουλάχιστον να κόβει κάπως ο αέρας, αλλά δεν πάει ούτε κάτω από εκεί, που και από εκεί θα μπορουσε να ελέγχει σε περίπτωση που πάω να αφήσω φαί...αλλά όχι, κάθεται μπάστακας στο ανοιχτό από παντού σημείο ΟΛΕΣ τις ώρες.

Ειλικρινά με έχει πιάσει απελπισία που τον βλέπω μέσα στο κρύο μπάστακα και μετάνιωσα που του έδωσα τρεις μπουκιές... Ξέρω τι θα πείτε, να του δώσω φαί κάπου με στέγαστρο ώστε να ξανακαρφωθεί εκ νέου εκεί, τουλάχιστον να έχει προστασία. Δεν υπάρχει όμως τέτοιο σημείο που να μπορώ να το κάνω εδώ κοντά. Πιο μακριά δεν μπορώ να πάω γιατί υπάρχουν κάποια θέματα υγείας μόνιμα και κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα... Μία μέρα έβαλα φαί κάπου κοντά με το υπόστεγο / τέντα (αυτός δεν είχε εμφανιστεί τότε, για άλλα γατιά) όμορφα συμμαζεμένα και καθαρά...ξηρά τροφή και ούτε χύμα, μέσα σε κουτάκι) και μετά από 1 ώρα που πήγα κάποιος τα είχε πάρει και τα είχε πετάξει (δεν τα μετέφερε, τα πέταξε με θυμό και σκορπίστηκαν) επιδεικτικά δίπλα σε κάδο για να λάβω το μήνυμα. Έχω να φοβάμαι μην τον 'φάει ' και κανένας γείτονας τώρα, έχω ακούσει τα κλασσικά "ξουτ' του κλασσικου΄Ελληνάρα... Είναι και σημείο που πηγαινοέρχεται κόσμος αρκετές φορές την ημέρα, ούτε μια κούτα να μπαίνει εκεί μέσα τουλάχιστον στο κρύο δεν μπορώ να αφήσω... και τα πραγματικά ψωφόκρυα είναι μπροστά μας....θα φύγει τότε ή μόνο στις βροχές θα απομακρύνεται;

Βλέπετε κάποια λύση πέρα από το να μην του ξαναδώσω σημασία και να το πάρει απόφαση πως δεν πια άλλο φαί εδώ, να επιστρέψει όπου αλλού τον ταίζουν... αλλά αν καρφώθηκε εδώ επειδή όποιος τον τάιζε και τον εκανε τροφαντό, δεν τον ταίζει πια και γι' αυτό με το που τον τάισα κόλλησε εδώ λες και πεινάει κάθε ώρα και στιγμή;

Πραγματικά τα έχω χάσει με τον συγκεκριμένο, help. Καμιά άλλη ιδέα πέρα από το να τον αγνοήσω παντελώς από δω και στο εξής για να φύγει, αφού λόγω καταστάσεων δεν μπορώ να τον 'μεταφέρω' αλλού;

(υγ. συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά τα 'χω παίξει...)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 23-11-17 στις 23:51.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 23:47, 23-11-17:

Δεν μπορείς να βάλεις στο σημείο που στέκεται κάποιο κουτάκι, ίσως με κάποια κουβερτούλα κτλ για προστασία; Θα τα πάρουν και αυτά; Ε διαφορετικά τάισε τον! Αφού στέκεται όλη την ώρα εκει, θα ορμήξει αμέσως και δεν θα προλάβει κανεις να τα μαζέψει. Χρειάζονται φαγάκι και αυτά, άσχετα με το αν είναι τροφαντά ή όχι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,016 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:55, 23-11-17:

Να τολμήσω να ρωτήσω, αν υπάρχει η περίπτωση να τον μεταφέρεις μέσα στο σπίτι, υιοθετώντας τον;
Εκείνος ήδη δείχνει οτι σε έχει διαλέξει.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 00:01, 24-11-17:

Το ανέφερα πως το σκέφτηκα, αλλά δεν γίνεται να αφήσω κουτί, γιατί είναι σημείο με μόνιμη περατζάδα... είναι δεδομένο πως θα το μαζέψουν, αν όχι κάποιος καλοθελητής γείτονας στάνταρ το σκουπιδιάρικο ή οι καθαριστές του Δήμου. Είναι καθαρός στόχος δηλαδή να του φτιάξω "σπιτάκι" ακριβώς στο σημείο που στήνεται (δεν το συζητάμε πως κι αυτά που βάζω να φάνε το κάνω σαν τον κλέφτη...).

Το θέμα είναι πως αν συνεχίσω το τάισμα, δεν θα ξεκουνηθεί από 'κει με τίποτα ακόμα κι όταν πάμε υπό το μηδέν στο καταχείμωνο. Εγώ απορώ που δεν πάει κάπου να κρυφτεί ακόμη κι όταν έπιασε 4 βαθμούς. Δηλαδή λες να μην ανησυχώ, πως αντέχει;
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 00:14, 24-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Να τολμήσω να ρωτήσω, αν υπάρχει η περίπτωση να τον μεταφέρεις μέσα στο σπίτι, υιοθετώντας τον;
Εκείνος ήδη δείχνει οτι σε έχει διαλέξει.
Αυτή θα ήταν η λύση αλλά και ο καημός μου παράλληλα...να 'ξερες πόσο ανάγκη έχω από ένα ζωάκι, είτε σκυλάκι (που είχα κάποτε πριν αιώνες) είτε γατόνι (που θα ήταν η πρώτη φορά). Καλά σκύλος δεν υπάρχει περίπτωση πια γιατί δεν έχω αντοχές για βόλτες... για γάτο αν ήμουν υγιής θα το είχα βάλει ήδη στο πρόγραμμα με τον συγκεκριμένο, αλλά δεν υπάρχουν συνθήκες για τέτοιο πράγμα και δεν πρόκειται να υπάρξουν (και δεν ξέρω αν θα με επηρρεάσει κιόλας -τρίχες κλπ- γιατί είναι θεματα αναπνευστικού--που είναι και ο μόνος λόγος που δεν αναλαμβάνω φιλοξενίες... κάτι που θα το ήθελα ως κάτι μη μόνιμο θα βόλευε και για να καλύψω την δική μου ανάγκη και για να βοηθήσω και κάποια ψυχούλα...)
... προσπερνάω την ανεργία σε σχέση με έξοδα κλπ, αλλά λόγω υγείας που κάνει ήδη δύσκολη την καθημερινότητά μου, δεν ξέρω τι μου ξημερώνει και δεν είναι θέμα που παίζει να βελτιωθεί, αλλά μόνο να χειροτερεύσει... το πόσο σύντομα, άγνωστο.
Πόσο υπεύθυνο θα ήταν να βάλω ζωάκι στη ζωή μου με τέτοιες συνθήκες, που πρόκειται να ζήσει καμιά 10ετία ακόμα, όταν για μένα δεν το θεωρώ καθόλου σίγουρο... ούτε άνθρωπο να τον αναλάβει όταν δεν θα μπορώ καθόλου εγώ δεν έχω, και οι γονείς μου είναι ηλικιωμένοι και αρχίσανε ήδη και τα δικά τους προβλήματα υγείας. Μένει ο αδελφός μου, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα είχε την διάθεση σε μια τέτοια προοπτική σε κάποια φάση στο μέλλον, ειδικά για γατί (δεν τα μισεί, αλλά δεν τρελαίνεται ιδιαίτερα). Άσε που όπως το 'κόβω θα 'χει να φροντίζει εμένα μελλοντικά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 24-11-17 στις 00:34.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:46, 24-11-17:

Αγαπητή μου,διάβασα με πολύ προσοχή το γραπτό σου.Μέσα από αυτό μπόρεσα να καταλάβω τον πόνο σου και την ευαισθησία της ψυχής σου.Είμαι κι εγώ άτομο με σωματικούς περιορισμούς αλλά και ψυχολογικούς.Δεν θα επεκταθώ στα δικά μου.
Το ζώο αυτό σε διάλεξε για κάποιο λόγο που δεν θα διευκρινιστεί ποτέ.Το ΄,τι είναι ''χοντρός'' δεν σημαίνει ότι είναι καλοταισμένος.Αυτή την εποχή οι γάτες γεμίζουν λίπος για να ανταπεξέλθουν το κρύο και την επίπονη εποχή του ζευγαρώματος.Υπάρχει όμως και το σενάριο να ήταν σπιτικός και τον εγκατέλειψαν.Οι 3 μπουκιές φαγητό που του έδωσες ήταν αυτές που δόθηκαν με αγάπη και στο ανταποδίδει.
Ποτέ κανείς μας δεν ξέρει επακριβώς πότε θα έρθει η ώρα του ή η ώρα του ζώου του.Το γατί αυτό μένοντας στο δρόμο λίγα είναι τα ψωμιά του.Αν τον πάρεις κοντά σου κανείς πάλι δεν ξέρει τι επίδραση θα έχει στην κατάστασή σου.Το μόνο σίγουρο είναι πως θα βελτιωθεί η ψυχολογία σου και θα σε ωθήσει να κάνεις και κάποιες υπερβάσεις που τώρα σου φαίνονται αδύνατες.
Στο κάτω κάτω η ζωή μας συνίσταται σε συνεχείς δοκιμές και δοκιμασίες.Ο παράγων καρδιά έχει τους δικούς του νόμους και δύσκολα μπορούμε να ξεφύγουμε.Για να γράψεις εδώ ήδη άρχισες να πονάς και να νοιάζεσαι γι'αυτό το ταλαίπωρο ζωάκι.Ξέρεις πολλοί από μας θα θέλαμε να μας συμβεί κάτι ανάλογο.
Αν τελικά ''κλειδώσεις'' την καρδιά σου είναι σίγουρο πως πάντα θα έχεις στη σκέψη κάτι μελανό και δεν θα φεύγει.
Ακόμη μπορείς να βάλεις κάπου μια φωτο του μήπως και κάποιος θέλει να τον αναλάβει.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους