Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,830 εγγεγραμμένα μέλη και 716,161 μηνύματα σε 22,266 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 303 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλα σε σπίτι με παιδιά;

samantha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη samantha
H samantha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H samantha έγραψε στις 23:43, 08-02-06:

Μήπως γνωρίζει κανείς από ποια ηλικία και έπειτα μπορεί ένα παιδάκι να συμβιώσει με μία γάτα με ασφάλεια;
Προσοχή!
Δεν θέλω το γατάκι να τα δει όλα με το μωρό και να υποφέρει και φυσικά δεν θέλω να βλέπω ένα μωρό καρό ή ριγέ από τις γρατζουνιές!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:35, 09-02-06:

Απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει στάνταρ ηλικία ή τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει πουθενά για τέτοιο νούμερο. Το κλειδί είναι η επιτήρηση απο ενήλικα. Το παιδί πρέπει να μάθει να σέβεται το ζώο και όχι να σπάει πλάκα πχ τραβώντας του την ουρά γιατί τότε πάει γυρεύοντας. Επίσης αν το παιδί είναι κάτω απο 6-7 ετών καλύτερα να μην πάρετε νεαρό γατάκι γιατί το παιδί μπορεί να του κάνει ζημιά στα κόκκαλα που τώρα αναπτύσσονται, με μια πολύ σφιχτή αγκαλιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:54, 09-02-06:

Απο τη στιγμη που το παιδι μπορει να μιλησει,δεν υπαρχουν δυσκολιες στην επικοινωνια του με τις γατες.Τα μικρα ζωακια κολλανε πανω στα παιδακια κ μοιραζονται τον ενθουσιασμο τουςγια παιχνιδι.Συνηθως δεν ενοχλουνται απο τισ δυνατες καραυγες,τα ορμητικα αγκαλιασματα η' τα τραβηγματα των παιδιων.Βεβαια τα παιδια πρεπει να κατανοησουν οτι το γατακι δεν ειναι παιχνιδι,οτι αθισθανετε τον πονο,οτι ΔΕΝ πρεπει να του τραβαν την ουρα η να το κτυπουν.Μαθετε στο παιδι σας οτι πρεπει να αφηνει το γατακι οταν αρχισει να διαμαρτυρετε,δειχτε του πως να το χαιδευει σωστα (κ οχι αποτην αντιθετη φορα του τριχωματος)και ποια ειναι τα παιχνιδια που μπορουν να παιξουν μαζι!ΜΗΝ επιτρεψετε στα παιδια να κανουν μπανιο τον 4ποδο φιλο τους,γιατι το γατακι θα τα παρει απο φοβο κ θα κρυβετε καθε φορα που θα πλησιαζουν!!!!Μια μεγαλυτερη γατα ξερει καλυτερα πωςνα προφυλακτει απο τα παιδια.Συνηθως φευγει οταν η κραυγες η τα αδεξια χερια των μικρων αρχιζουν να γινονται ενοχλητικα.Σε πολυ ακραιες περιπτωσεις βγαζει νυχια!!!!
Μην αφησετε το μωρο να κοιματε με την γατα.Η ηρεμη αναπνοη κ ζεστασια του κορμιου του τραβουν σαν μαγνητης την γατουλα που επιλεγει την κουνια σαν καταλληλο9 μεροσ για υπνο.Το μωρο αισθανετε ευχαριστα με την ομοιομορφη αναπνοη η το γουργουρισμα κτην ζεστασια του τριχωματος τησ γατας.
ΘΑ ειχαμε μια απμονικη σχεση,αν δεν υπηρχε το σωματικο βαροσ τισ γατας(ενηλικη γατα).Εαν η γατατοποθετηθει στο στηθος του μωρου,που δεν εχει απο μονο του τη δυναμη να ελευθερωθει,τοτε μπορει να εχουμε πολυ ασχημες συνεπειες
αυτα ξερω μονο απο οσα εχω διαβασει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 19:27, 09-02-06:

θα συμφωνησω με αυτα που ειπε η ladycat και να συμπληρωσω οτι το παιδι μαθαινει απο εμας συμπεριφορα αν του μαθης να μην παιζει αγαρμπα με την γατα και να την σεβεται σαν ζωντανο ον δεν υπαρχει προβλημα και παντα με επιβλεψη οσο θα ειναι μεχρι 5 ετων .Εχω 3 παιδια μικρα μεγαλωσαν μαζι με τις γατες που ειχα ενιοτε στο σπιτι ποτε δεν ειχα προβλημα με τις παραπανω προιποθεσεις Και φυσικα φροντισε για εμβολια και την ειδικη αλοιφη η χαπι που εξουδετερωνει τα παρασιτα του εντερου για αποφυγη ασθενειων κατα τα αλλα ειναι τρελα και εχει πολυ γελιο γατες και παιδια

Παράθεση

samantha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη samantha
H samantha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H samantha έγραψε στις 00:18, 10-02-06:

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η κορούλα μου είναι μόλις 2 χρονών. Έχει μάθει να αγαπάει όλα τα ζώα (μέχρι και κάτι ψόφιες μύγες που βρήκε το καλοκαίρι, προσπαθούσε να φιλήσει!!!) αλλά δείχνει την αγάπη της με λίγο ...υπερβολικό τρόπο! Όταν προσπάθησα να την φέρω σε επαφή με γάτα, μέσω ενός φίλου, κατέληξε η μικρή να κλάιει γιατί η γάτα κρύφτηκε κάτω από τον καναπέ τρομοκρατημένη και η γάτα έκανε 2 ώρες αφότου φύγαμε να βγει από την κρυψώνα της...
Μάλλον πρέπει να περιμένω 1-2 χρόνια ακόμα

Παράθεση

Nessa NetMonster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 17:35, 14-02-06:

Τότε που είχαμε τη Μαργαρίτα μαζί με το σκύλο το ξαδερφάκι μου της έκανε κάτι απίστευτα... και ήταν 4 χρονών

Μετά την πήραν και σπίτι τους... ένας Θεός ξέρει τι πέρασε το κακόμοιρο το γατί

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 10:57, 16-02-06:

Έχω 2 κοριτσάκια 7 & 4 1/2 αντίστοιχα, στην αρχή φοβόμουν όταν πήρα τον γατούλη μας για παρέα, αλλά τώρα που έχουν περάσει μόνο 6 μήνες από τότε που τον έχουμε καμία από τις 3 μας δεν μπορεί χωρίς αυτόν αλλά ούτε κι εκείνος. Δεν έχει βγάλει νύχια στα παιδιά και παίζει μαζί τους σαν να είναι σκύλος. Όταν δεν θέλει φεύγει και βέβαια τα παιδιά έχουν μάθει (από εμένα) ότι δεν πρέπει να επιμένουμε να παίξει όταν δεν θέλει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:58, 20-02-06:

Κάτι που μόλις βρήκα:

Είναι αλήθεια: τα παιδιά που μεγαλώνουν μαζί με κατοικίδια μπορεί να έχουν συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τα παιδιά που δεν έχουν. Διαβάστε αυτό το άρθρο για να μάθετε πώς τα κατοικίδια εμπλουτίζουν τη ζωή και την υγεία των παιδιών.
Η σχέση ανάμεσα στα παιδιά και τα κατοικίδιά τους είναι ιδιαίτερη, παρηγορητική και προσφέρει πολλά οφέλη για την ανάπτυξη του παιδιού. Μελέτες έδειξαν ότι τα παιδιά με κατοικίδια έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, βελτιωμένες κοινωνικές δεξιότητες και είναι περισσότερο δημοφιλή στους φίλους τους. Μαθαίνουν πώς να περιποιούνται τα κατοικίδια, ταυτίζονται συναισθηματικά μαζί τους και υιοθετούν μια στάση φροντίδας. Υπάρχουν αποδείξεις ότι η ιδιοκτησία κατοικίδιων μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη της μη-λεκτικής επικοινωνίας.

Κατοικίδια και οικογενειακή αρμονία
Η ιδιοκτησία κατοικίδιων έχει επίσης ωφέλιμη επίδραση στην οικογενειακή αρμονία. Η έρευνα έδειξε ότι οι οικογένειες περνούν πολύ περισσότερο χρόνο επικοινωνώντας μετά την απόκτηση ενός κατοικίδιου. Τα κατοικίδια είναι το επίκεντρο για χαρούμενες δραστηριότητες και φιλική συζήτηση. Η χαλάρωση και η ανακούφιση από το στρες, που παρέχονται από την συντροφιά ενός ζώου, αποφέρουν μετρήσιμα οφέλη για την υγεία των γονιών. Οι ιδιοκτήτες κατοικίδιων έχουν μειωμένο ρίσκο για καρδιακές παθήσεις, λιγότερες αρρώστιες και παράπονα, και επισκέπτονται το γιατρό λιγότερο συχνά από ότι οι αντίστοιχοι γονείς χωρίς κατοικίδια.
Η ιδιοκτησία ενός σκύλου μπορεί να είναι μια θαυμάσια οικογενειακή εμπειρία. Τα παιδιά μαθαίνουν να αλληλεπιδρούν και να αναλαμβάνουν την ευθύνη για την υγεία και την ευημερία του σκύλου τους. Παρόλα αυτά, αν και η ιδιοκτησία σκύλου μπορεί να έχει τεράστια οφέλη για το παιδί, οι γονείς χρειάζεται να διδάξουν τα παιδιά τους πώς νασυμπεριφέρονται στους σκύλους έτσι ώστε να έχουν μια ασφαλή και ευχάριστη σχέση.
απο whiskas.gr

Παράθεση

Christy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Christy
. Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Christy έγραψε στις 12:42, 02-03-06:

Σκέφτηκες να αρχίσεις πριν τη γάτα με κάτι πιο μικρό και περιορισμένο; Με ενα ψαράκι ας πούμε... να μάθει να το περιποιείται χωρίς να το παίρνει στα χέρια;

Παράθεση

Μαργαρίτα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μαργαρίτα
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Μαργαρίτα έγραψε στις 13:28, 02-03-06:

Ξεκινήσαμε με παπαγάλους αλλά οι κόρες μου είχαν τη φαϊνή ιδέα να αφήσουν ανοικτό το κλουβί για να μην είναι φυλακισμένα, συνεχίσαμε με την κουνελίτσα μας τη "Σοφία" όπου τελικά επειδή είχε γίνει μίας γαϊδούρα στο μέγεθος και δεν χώραγε όταν έπρεπε να μπει στο κλουβί της (αλλά και επειδή μου έφαγε το καλώδιο του πλυντηρίου ρούχων.... και ευτυχώς που δεν τη βρήκα ψητή) αναγκάστηκα να τη δώσω στο εξοχικό μου σε έναν γείτονα που εκτρέφει κουνέλια και απ'ότι βλέπω πολύ καλά τα πάει. Αποφάσισα τελικά να πάρω γάτο γιατί είχα όταν ήμουν μικρή και τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου :up:

Παράθεση

ira

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ira
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O ira έγραψε στις 20:43, 04-04-06:

συμφωνω με την michelle

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 13:31, 15-09-13:

Σήμερα ξέθαψα αυτό το θεματάκι.
Εχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι τα παιδιά από την υπερβολική τους αγάπη προς τα ζωάκια μας πολλές φορές γίνονται άγαρμπα, απότομα και κάπως..επικίνδυνα κυρίως για μια γάτα!
Πχ: πριν μήνες είχα την μικρή μου ανιψιά στο σπίτι η οποία αγαπάει πολύ τα ζώα και μάλιστα θέλει απεγνωσμένα ένα δικό της σκυλάκι ή γατάκι.Μόλις ήρθε σπίτι και είδε την Καρμέλα-τότε είχα μόνο αυτήν- έτρεξε γρήγορα κατα πάνω της κάτι το οποίο βέβαια ήταν ένα πρώτο κακό βήμα για τη σχέση τους μιας κ η Καρμέλα τρομοκρατήθηκε.
Εν τω μεταξύ αξίζει να αναφέρω πως πριν φέρω την Καρμελίτσα σπίτι, ζούσε με μια οικογένεια με 2 παιδιά τα οποία την είχαν συνέχεια αγκαλιά -με το ζόρι- την σήκωναν και γενικά δεν χαιρόταν η γάτα με όλη αυτή την επαφή.Το αποτέλεσμα είναι μόλις δει παιδί γενικά να το βάζει στα πόδια!

η μικρή μου ανιψιά την πήρε κάποια στιγμή αγκαλιά και παραλίγο να την πνίξει με τον τρόπο που την έπιασε και την πίεσε!

Και εκεί έρχεται το μέγα ερώτημα:πώς το αντιμετωπίζεις αυτό;Προφανώς δε γίνεται να μην έρχονται ποτέ σε επαφή-κάποια στιγμή θα χρειαστεί- και δε μιλάμε για παιδιά που τα έχεις κ τα μεγαλώνεις μόνος σου ώστε να τα μάθεις σταδιακά με τον τρόπο σου!
τώρα έχω 3 γατιά και τα δύο είναι μικρά άρα ακόμη πιο ευάλωτα.Πώς το αντιμετωπίζετε εσείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:02, 20-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Karmela<3
Σήμερα ξέθαψα αυτό το θεματάκι.
Εχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι τα παιδιά από την υπερβολική τους αγάπη προς τα ζωάκια μας πολλές φορές γίνονται άγαρμπα, απότομα και κάπως..επικίνδυνα κυρίως για μια γάτα!
Πχ: πριν μήνες είχα την μικρή μου ανιψιά στο σπίτι η οποία αγαπάει πολύ τα ζώα και μάλιστα θέλει απεγνωσμένα ένα δικό της σκυλάκι ή γατάκι.Μόλις ήρθε σπίτι και είδε την Καρμέλα-τότε είχα μόνο αυτήν- έτρεξε γρήγορα κατα πάνω της κάτι το οποίο βέβαια ήταν ένα πρώτο κακό βήμα για τη σχέση τους μιας κ η Καρμέλα τρομοκρατήθηκε.
Εν τω μεταξύ αξίζει να αναφέρω πως πριν φέρω την Καρμελίτσα σπίτι, ζούσε με μια οικογένεια με 2 παιδιά τα οποία την είχαν συνέχεια αγκαλιά -με το ζόρι- την σήκωναν και γενικά δεν χαιρόταν η γάτα με όλη αυτή την επαφή.Το αποτέλεσμα είναι μόλις δει παιδί γενικά να το βάζει στα πόδια!

η μικρή μου ανιψιά την πήρε κάποια στιγμή αγκαλιά και παραλίγο να την πνίξει με τον τρόπο που την έπιασε και την πίεσε!

Και εκεί έρχεται το μέγα ερώτημα:πώς το αντιμετωπίζεις αυτό;Προφανώς δε γίνεται να μην έρχονται ποτέ σε επαφή-κάποια στιγμή θα χρειαστεί- και δε μιλάμε για παιδιά που τα έχεις κ τα μεγαλώνεις μόνος σου ώστε να τα μάθεις σταδιακά με τον τρόπο σου!
τώρα έχω 3 γατιά και τα δύο είναι μικρά άρα ακόμη πιο ευάλωτα.Πώς το αντιμετωπίζετε εσείς;
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου και την κόρη της σπιτονοικοκυράς μου. Το παιδί είναι αλήθεια φιλόζωο, αλλά πάει Δημοτικό και δεν έχει όρια. Ίσως δεν βοήθησε και το ότι δεν της έθεσε γενικά η μαμά της όρια, οπότε και να μιλάω εγώ τζάμπα τα λέω. Για να καταλάβεις, μου χτυπούσε το κουδούνι μεσημέρι και ζητούσε να παίξει με τον Άιζακ (και πλέον ζητάει την μικρή). Το συγκεκριμένο παιδί ευτυχώς έχω τη δυνατότητα να μην το βάζω πια στο σπίτι -ναι, προφασίζομαι δουλειές και βρίσκω δικαιολογίες, ντροπή μου, αλλά δεν θέλω να έχουν ψυχολογικά ούτε η γάτα ούτε ο σκύλος μου. Ανέφερα τη μαμά του παιδιού γιατί τα ανήψια μου (από την αδερφή μου), όταν είναι ο Άιζακ στον ίδιο χώρο και παρόλο που τον φοβούνται, έχουν μάθει (από τη μάνα τους) να μην χοροπηδάνε,να μην τσιρίζουν και να μην κάνουν απότομες κινήσεις. Και αφού φοβούνται, να μην παίζουν μαζί του, καθένας στη γωνία του. Αλλά αυτά τους τα εξήγησε η ίδια ήρεμα ώστε να τα καταλάβουν -κι όταν χοροπηδούσαν τους πατούσε και μια φωνή, δεν τα λυπόταν . Το γατάκι δεν το έχουν συναντήσει ακόμα, αλλά επειδή θα γίνει κι αυτό την Κυριακή, κάνεις το ίδιο με τον σκύλο. Κρατάς το ζώο με ηρεμία και τους αφήνεις να το χαϊδέψουν μόνο, ούτε αγκαλιά να το πάρουν ούτε τίποτα, δεν είναι παιχνίδι. Μπορείς να το βάλεις πάνω τους ενώ είναι καθιστά, πάλι για να το χαϊδέψουν. Το κλειδί είναι αφενός να μάθουν τα παιδιά ότι τα ζώα τα χαϊδεύουμε (πιστεύω ότι άμα πάνε να παίξουν με τη μικρή θα τους δαγκώσει στα χέρια αφού είναι μωρό και θα'χουμε τσιρίδες) αφετέρου να είσαι κι εσύ ο ίδιος ήρεμος, ώστε να μην πανικοβληθεί κανένας από τους δύο. Και σε καμία περίπτωση δεν υποχωρείς στα παρακάλια τους για παιχνίδι, έτσι;
ΥΓ. Για τα σκυλιά κυκλοφορεί ένα πολύ ωραίο φυλλάδιο για τα παιδιά, με σκίτσα που τα βάφουν και συμβουλές, τι να κάνουν και τι να ΜΗΝ κάνουν μ'έναν σκύλο. Αν ενδιαφέρει κάποιον μπορώ να βάλω το link, εγώ ήδη το τύπωσα για την αδερφή μου (και είπα και στη μαμά μου που είναι παιδίατρος και θα τα βάλει στο ιατρείο), έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 17:07, 20-09-13:

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το φυλλάδιο!Αν μπορείς ανέβασε το ή στείλτο με προσωπικό μήνυμα!

Συμφωνώ μαζί σου πως το παν είναι να έχουν όρια και κάποιος να τους τα έχει εξηγήσει αλλά μου έχουν τύχει περιστατικά όπου αν και τα παιδιά είναι γενικά πολύ συνεργάσιμα και έχουν όρια με τα ζώα αλλάζει τελείως η συμπεριφορά τους!
Την Καρμέλα να φανταστείς την είχε βρεί ένα φιλικό ζευγάρι όπου έχουν 2 παιδάκια και ξέρω πως είναι απότομα με τα ζώα.Όχι βίαια αλλά από υπερβολική αγάπη μάλλον δεν μπορούν με τίποτα να καταλάβουν ότι δεν μπορούμε να έχουμε συνέχεια και με το ζόρι ένα γατάκι αγκαλιά και να το κατσιάζουμε όλη μέρα!
Αποτέλεσμα:μία φορά που ήρθαν σπίτι να δουν την Καρμέλα εκείνη -μετά από 10 μήνες που είχε να τα δει- μόλις τα είδα κρύφτηκε στο ντουλάπι και δεν έβγαινε έξω με τίποτα!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 18:11, 20-09-13:

Εμεις στην οικογενεια μας μεγαλωσαμε με εναν μπλεδακο που το ειχαμε 20 περιπου χρονια...μεγαλωσαμε (ημασταν 4 παιδια) μαζι του.Την μικρη μου αδερφη την εβλεπε σαν παιχνιδι.Ο γατουλης μας φοβοταν τον διαδρομο της πολυκατοικιας μας ...η μικρη μου αδερφη τοτε 7 χρονων το πηρε αγκαλια στον διαδρομο και αυτος γατζωθηκε πανω στα χειλια της.Της εκοψε το επανω χειλος και μεχρι σημερα που ειναι 32 χρονων εχει σημαδι.Ακουγεται ασχημο και ηταν ασχημο αλλα η μικρη μου αδερφη δεν κακιωσε ποτε μαζι του..και ακομα οταν μιλαει γιαυτον δακρυζουν τα ματια της απο αγαπη και νοσταλγια.Εμεις τωρα τον δικο μας μπλεδακο..τον Smokey μας τον μεγαλωνουμε με 2 παιδια (13,7) ολα ειναι σχετικα καλα.Η δυσκολια ειναι στο οτι η 7χρονη κορη μου τον εχει σαν κουκλα...τον σφιγγει και αλλα που τον ενοχλουν μαλλον.Αλλα και εκεινος ειναι πιο αγριος μαζι της....μαλλον την φοβαται.
Θα ελεγα λοιπον πως τα παιδια που μεγαλωνουν με ζωα θα πρεπει να συνεργαζονται και να ακουν τους γονεις τους και τους κτηνιατρους για το πως θα συμπεριφερονται στα ζωακια.
Προσφατα ο Smokey απεκτησε ενα μκρο καταγμα που ομως τωρα εδεσε αλλα ειμαι σιγουρη πως εγινε απο αγαρμπο παιχνιδι που εκανε η κορη μου μαζι του.Τωρα ειναι πιο προσεχτικη μαζι του αλλα εγω δεν σταματαω να την συμβουλευω για το πως πρεπει να παιζει μα τον γατουλη μας...τον "αδερφουλη της" οπως μας λεει.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4535.JPG
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  1,36 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4568.JPG
Εμφανίσεις:  136
Μέγεθος:  1,019,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4786.JPG
Εμφανίσεις:  108
Μέγεθος:  485,6 KB  

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 18:12, 20-09-13:

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το φυλλάδιο!Αν μπορείς ανέβασε το ή στείλτο με προσωπικό μήνυμα!

Συμφωνώ μαζί σου πως το παν είναι να έχουν όρια και κάποιος να τους τα έχει εξηγήσει αλλά μου έχουν τύχει περιστατικά όπου αν και τα παιδιά είναι γενικά πολύ συνεργάσιμα και έχουν όρια με τα ζώα αλλάζει τελείως η συμπεριφορά τους!
Την Καρμέλα να φανταστείς την είχε βρεί ένα φιλικό ζευγάρι όπου έχουν 2 παιδάκια και ξέρω πως είναι απότομα με τα ζώα.Όχι βίαια αλλά από υπερβολική αγάπη μάλλον δεν μπορούν με τίποτα να καταλάβουν ότι δεν μπορούμε να έχουμε συνέχεια και με το ζόρι ένα γατάκι αγκαλιά και να το κατσιάζουμε όλη μέρα!
Αποτέλεσμα:μία φορά που ήρθαν σπίτι να δουν την Καρμέλα εκείνη -μετά από 10 μήνες που είχε να τα δει- μόλις τα είδα κρύφτηκε στο ντουλάπι και δεν έβγαινε έξω με τίποτα!!!
Το κουτσούνι έχει ψυχολογικά μ'αυτά τα παιδάκια..
Γι' αυτό είπα ότι όσο και να επιμένουν, πρέπει να μείνουν στο χάδι. Θα έδινες ένα μωρό σ'ένα παιδάκι για να το "παίξει"; Δε νομίζω.. Γιατί να δώσεις το ζωντανό; Δεν είναι παιχνίδι Το πιο αποτελεσματικό για παιδί-σκυλί πάντως είναι αυτό που κάνω με τ'ανήψια μου: Με το που μπαίνουμε μέσα, φωνάζω "Στη θέση σου!", ο Άιζακ ξαπλώνει στο χαλί του και τα παιδιά μαζεύονται για να παίξουν στο άλλο Για να σηκωθούν έχουν φτάσει να ρωτάνε κιόλας
Θα το δώσω το link.
http://www.kivotosalexpolis.gr/dog-b...appaalpha.html
Download file και έτοιμοι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-09-13 στις 17:19. Αιτία: split
Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 18:19, 20-09-13:

Θα το βγαλω σε πολλα αντιτυπα και θα το δωσω στους συμμαθητες της κορης μου. Ευχαριστουμε πολυ ...ειναι πολυ ομορφες οι φωτο με τις οδηγιες !!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMG_4812.JPG
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  1,53 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4809.JPG
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  1,35 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4439.JPG
Εμφανίσεις:  90
Μέγεθος:  1,63 MB  

Όνομα:  IMG_4412.JPG
Εμφανίσεις:  112
Μέγεθος:  1,68 MB  
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Karmela<3 έγραψε στις 17:56, 21-09-13:

Ευχαριστούμε Αnnie για το αρχειάκι!

Είναι όντως δύσκολο να καταλάβει ένα παιδί πως τα ζωάκια δεν είναι παιχνίδια και πως πονάνε κ εκείνα όπως εμείς και περισσότερο.
Η τακτική της Annie είναι εξαιρετική αλλά νομίζω είστε σπάνια περίπτωση-βασικά τα παιδάκια είναι σπάνια!-
Σίγουρα όταν απλά έχεις επισκέψεις μπορείς να θέσεις εσύ κάποιους κανόνες για να προστατέψεις τα ζωάκια σου αλλά όταν μιλάμε για παιδιά που μόνιμα βρίσκονται σε σπίτι με ζώα εκεί δυσκολεύει το έργο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:29, 21-09-13:

To φυλλάδιο ειναι εξαιρετικό,θα το εκτυπωσω κι εγω για τους μαθητές μου,ευχαριστω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 10:56, 26-09-13:

Ευχαριστούμε Αnnie για το αρχειάκι!

Είναι όντως δύσκολο να καταλάβει ένα παιδί πως τα ζωάκια δεν είναι παιχνίδια και πως πονάνε κ εκείνα όπως εμείς και περισσότερο.
Η τακτική της Annie είναι εξαιρετική αλλά νομίζω είστε σπάνια περίπτωση-βασικά τα παιδάκια είναι σπάνια!-
Σίγουρα όταν απλά έχεις επισκέψεις μπορείς να θέσεις εσύ κάποιους κανόνες για να προστατέψεις τα ζωάκια σου αλλά όταν μιλάμε για παιδιά που μόνιμα βρίσκονται σε σπίτι με ζώα εκεί δυσκολεύει το έργο!
Ναι, το να είναι τα παιδιά μόνιμα στο σπίτι δυσκολεύει τα πράγματα (αφήστε τα παιδιά στο μπαλκόνι!! ) Θέλει πολλή υπομονή, τώρα που βρέθηκαν τα ανήψια μου πρώτη φορά με τη μικρή, τα άφησα να παίξουν μαζί της μόνο στο δωμάτιο που ήταν η Σεσίλια, τα έστειλα να ψάξουν να βρουν το ωραιότερο παιχνίδι (καλαμάκι δηλαδή και κορδέλα ), παίξανε λίγο και μετά φύγαμε γιατί "το γατάκι πρέπει να κοιμηθεί γιατί μπράβο, το κουράσατε!!". Είναι σημαντικό να δίνεις ρόλο στο παιδί, να το "δουλεύεις θετικά" έτσι ώστε να μπορείς να το περιορίσεις παράλληλα. Νιώσανε σπουδαία γιατί της πήγανε "το πιο ωραίο παιχνίδι του σπιτιού" και παράλληλα η μικρή έπαιξε χωρίς φόβο. Δεν έχω ακόμα παιδιά, κι ίσως γι'αυτό τα λέω τόσο εύκολα, απλά νομίζω ότι σκυλί & παιδί εκπαιδεύονται, και βλέπω ότι πραγματικά μοιάζει πολύ ο τρόπος. Υπομονή, κίνητρα κι επιβράβευση, ακόμα και το παιδί όταν "κερδίζει" το παραμικρό αντί να του χαρίζεται, γίνεται χαρούμενο γιατί νιώθει πως μπορεί και πως τα καταφέρνει. Έτσι δημιουργείς υπέροχα πλάσματα (Τέρμα off topic, ε; )
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
To φυλλάδιο ειναι εξαιρετικό,θα το εκτυπωσω κι εγω για τους μαθητές μου,ευχαριστω!
Αρχική Δημοσίευση από Melitsa
Θα το βγαλω σε πολλα αντιτυπα και θα το δωσω στους συμμαθητες της κορης μου. Ευχαριστουμε πολυ ...ειναι πολυ ομορφες οι φωτο με τις οδηγιες !!
Εκτυπώστε και μοιράστε, από φιλοζωϊκή παιδεία δεν πάμε καλά σ'αυτήν την χώρα -ακόμα.

Παράθεση

grace3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη grace3
H grace3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H grace3 έγραψε στις 16:40, 13-01-15:

Kι εγω μεγαλωσα με γατακια, και τα μεγαλυτερα παιδια μου. Δυστυχως ο τελευταιος μας γατουλης πεθανε, και προσφατα αποκτησαμε δυο αδερφακια και ο μικρουλης μας τα λατρευει . Ειναι 2 ετων και δεν τα ενοχλει σχεδον καθολου!!! Εχει δει που τριβουν το κεφαλακι τους στα ποδια μας και τους το κανει κι εκεινος! Melitsa ο ενας γατουλης μας μοιαζει πολυ με τον δικο σας Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10862618_10204355506025525_3762487079168101403_oο.jpg
Εμφανίσεις:  51
Μέγεθος:  216,5 KB

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,972 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 13-01-15:

Grace 3 ,καλωσόρισες στη συντροφιά μας! Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που μεγαλώνεις τα παιδιά σου μαθαίνοντάς τους το σεβασμό και την αγάπη για τα ζώα και χτίζοντας με τα γατούλια σας αυτή την υπέροχη σχέση
Να'στε πάντα καλά, να χαίρεστε και τον μικρούλη σας (που είναι ένας κούκλος) και όλα τα αγαπημένα σας πλάσματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 13-01-15 στις 21:09. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

grace3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη grace3
H grace3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H grace3 έγραψε στις 16:01, 15-01-15:

Ευχαριστουμε <3

Παράθεση

georgia78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgia78
H georgia78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H georgia78 έγραψε στις 13:17, 08-04-15:

Καλημέρα σας! Είμαι καινούριο μέλος στο forum σας και κυρίως πολύ πρόσφατη φιλενάδα με μια όμορφη γατούλα τη Μπέλα και θα παρακαλούσα για τη συμβουλή σας. Την επόμενη μέρα της Πρωτοχρονιάς καθώς καθόμασταν στη βεράντα μας ακούσαμε (και είδαμε) ένα γατάκι (τότε ήταν περίπου δυο τριών μηνών, όπως μας είπε ο κτηνίατρος) το οποίο περπατούσε /έτρεχε πέρα δώθε στο δρόμο κλαίγοντας. Φοβηθήκαμε μην το πατήσουν και το πήραμε σπίτι μας. Στο σημείο αυτό να σας πω - γιατί νομίζω ότι έχει σημασία - ότι είμαστε μια οικογένεια με 3 παιδάκια (7 ετών, 4,5 και περίπου δυο ετών ο μικρός) σε ένα σπίτι με ένα γωνιακό μπαλκόνι μήκους 14,5m στον 2ο όροφο. Όπως ίσως καταλάβατε το γατάκι μέχρι στιγμής κοιμάται το βράδυ στο μπαλκόνι (όπου βρίσκεται και η άμμος του) και στο σπίτι μπαίνει κάποιες ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας με την επίβλεψη ενήλικα αφενός γιατί φοβάμαι πώς θα συμπεριφερθούν τα παιδιά μου στη Μπέλα, κυρίως ο δίχρονος γιατί τα άλλα είναι πολύ καλά μαζί της, αφετέρου γιατί για να είμαι ειλικρινής δεν με τρελαίνει η ιδέα το βράδυ που κοιμάμαι η Μπέλα να αλωνίζει στο σπίτι ακόμα και να βρεθεί μέσα στην κούνια του μωρού ούτε ο μικρός να σκαλίζει την άμμο της με τα χέρια του μες στο σπίτι. Αυτό που δε γνωρίζω είναι κατά πόσο αυτή η κατάσταση είναι βιώσιμη για την Μπέλα. Εργάζομαι και αυτό σημαίνει ότι στο σπίτι η Μπέλα μπαίνει καμιά ώρα το πρωί πρίν φύγουμε για την δουλειά & το σχολείο, το απόγευμα άλλο τόσο και κυρίως το βράδυ όταν θα κοιμηθούν τα παιδιά και πριν αποκοιμηθούμε κι εμείς. Ακόμα και η ίδια η Μπέλα αν της αφήσουμε ανοιχτά αποφεύγει να μπει στο σπίτι γιατί νομίζω ότι δεν της αρέσει η φασαρία που κάνουν τα παιδιά και κρύβεται, δείχνει να προτιμά να κάθεται στο μπαλκόνι και να ρεμβάζει. Ξέρω ότι μάλλον δεν είναι ιδανικά γι' αυτήν αλλά τι θα μπορούσα να κάνω; Έχω προσπαθήσει να της βρω άλλο σπίτι χωρίς επιτυχία. Να την πάω στο εξοχικό των γονιών μου στο οποίο πάνε κάθε Π/Σ/Κ ώστε να μπορεί να αλωνίζει ελεύθερα και απεριόριστα με άλλα γατιά ούσα μόνη της όμως από Δευτέρα ως Πέμπτη; Εμένα δε με ενοχλεί να την έχουμε, ίσα-ίσα, αλλά δεν ξέρω μήπως την παιδεύω... Συγχωρέστε με για το μεγάλο post...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 13:55, 08-04-15:

Καλησπερα, και μπράβο που βοήθησες την γατούλα. Για να καταλάβω, σκέφτεσαι καποια στιγμή να την έχεις μέσα στο σπίτι ή όχι; το μπαλκόνι σιγα σιγα θα καταστεί επικίνδυνο για πολλούς λόγους (αν θελεις ευχαριστως να σου πω). Δεν ειναι κακο να μεγαλώνουν παιδάκια με ζωάκια ίσα ίσα. Για το θέμα της άμμου που λες θα μπορούσες να πάρεις μια κλειστή αμμολεκάνη όπου θα ήταν δύσκολοτερη προσβαση του μικρούλη σου. Αν παρολαυτά αποφασίσεις να την πας στο εξοχικό καλό θα ήταν να την στειρώσεις πριν (αν δεν το εχεις κανει ήδη) για να αποφύγεις να χαθεί, να γεμίσετε γατάκια αλλά και να κολλήσει καποια άσθενεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

georgia78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgia78
H georgia78 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H georgia78 έγραψε στις 14:31, 08-04-15:

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σκέφτομαι για το σπίτι όταν όμως θα περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος ή και περισσότερο (τουλάχιστον μέχρι ο μικρός να μάθει πώς να συμπεριφέρεται κάτι που υποθέτω ότι θα πάρει καιρό). Ακόμα όχι. Είναι πολύ άγαρμπος στις κινήσεις του και έχει τύχει η γατούλα να τον γρατζουνίσει (ευτυχώς πολύ ελαφρά). Δεν θέλω να ρισκάρω με στενότερες επαφές μεταξύ τους κάτι που αυτομάτως σημαίνει ότι η Μπέλα θα βρίσκεται υπό περιορισμό για πολύ καιρό ακόμα. Μπορώ εύκολα να φανταστώ τους κινδύνους του μπαλκονιού, τους ίδιους που φαντάζομαι και για τα παιδιά μου. Στο μεταξύ, έχει κάνει κανονικά τα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις της αλλά ακόμη όχι στείρωση (είναι περίπου 5 μηνών, μου είπε να περιμένω λίγο καιρό ακόμα). Δε θέλω να δημιουργήσω ένα αδέσποτο αφήνοντας την στην εξοχή. Όμως διαβάζοντας και ένα παλιότερο θέμα εδώ στο forum για μια γάτα η οποία μόνιμα σχεδόν μένει στο μπαλκόνι, αναρωτιέμαι μήπως της κάνω κακό.

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 4&2 cat
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H 4&2 cat έγραψε στις 13:47, 30-03-16:

Καλησπέρα!!
Έχω τρία παιδάκια ηλικίας 8, 6 και 4 και μέσα στις επόμενες μέρες θα φέρουμε το νέο μέλος στο σπίτι, μια πολύ μικρούλα θηλυκιά μπουκίτσα. Τα παιδάκια μου μέχρι στιγμής έχουν εμπειρία απο σκυλάκια, τα οποία όμως δεν τα έχουμε πια. Ενώ είχα απο μικρή γατούλες, αυτή τη φορά νιώθω λες και θα υιοθετήσω γάτα πρώτη φορα. Κάποια tips να μου προτείνετε για τη συμβίωση? Τα μικρά μου συνεργάζονται πάρα πολύ καλά με τα ζωάκια και τα λατρεύουν, απλά φοβάμαι μην το τρομάξουν λόγω του ενθουσιασμού των πρώτων ημερών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:58, 30-03-16:

προσωπικα δεν εχω εμπειρια αλλα εχω διαβασει αρκετα αθρα. νομιζω το βασικο ειναι να αντιλαμβανονται, στο βαθμο που ειναι εφικτο για μικρα παιδια, οτι προκειται για ζωντανο πλασμα κι οχι λουτρινο παιχνιδι.
απο ο,τι λες ομως εφοσον ειχαν ζησει με σκυλακια υποθετω το εχουην αυτο ως αντιληψη.

ετσι κι αλλιως αν ειναι μικρο τις περισσοτερες ωρες θα κοιμαται κ οσες ωρες ειναι ξυπνιο απλως θα πρεπει να εισαι παρουσα στο παιχνιδι τους εστω στην αρχη να εισαι σιγουρη οτι ολα πανε καλα. υπαρχουν μελη με παιδια βεβαια και νομιζω θα σε βοηθησουν πιο σχετικα και πιο λεπτομερως.,

καλως να το δεχτειτε το νεο μελος της οικογενειας σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H 4&2 cat έγραψε στις 14:04, 30-03-16:

Ευχαριστώ πολύ!
Γενικώς δεν είχαμε ποτέ θέμα με τα κατοικίδιά μας, έχουμε και τρία ψαράκια και δύο νεροχελωνάκια τα οποία απλά τα φροντίζουν χωρίς να τα "βασανίζουν". Απλά επειδή όσο να ναι είναι παιδάκια, θα ήθελα η μετάβαση του νέου μέλους στο σπίτι μας να είναι όσο το δυνατόν πιό ήσυχη για εκείνο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:47, 30-03-16:

απο ο,τι ειδα παραπανω σε αυτο το θεμα εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες, ριξε του μια ματια. ειναι με παλαιοτερα ποστς αλλα ειναι πολυ κατατοπιστικα.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:47, 31-03-16:

Να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλο να υποδεχθειτε τη νεα μπουκιτσα σπιτι σας!Δεν μπορεις να φανταστεις τη παρεα θα κανει αυτη η μικρη μπουκιτσα με τα παιδακια σου!Εμενα ο γιος μου απο μικρος μεγαλωσε με γατες.Η πρωτη μας γατουλα η Τερεζα,οταν μεγαλωσε λιγο ο γιος μου που τοτε πηγαινε δημοτικο ,τον περιμενε να σχολασει για να διαβασουν μαζι.Ο γιος μου το γραψιμο και το διαβασμα οσο πηγαινε στο δημοτικο το εκανε στο κρεββατι του,ποτε στο γραφειο του και η Τερεζουλα διπλα και αυτη.Και οταν μετα απο χρονια φεραμε και την Νταιζη ,περασε τις Πανελλαδικες και με τις δυο.Τα δικα σου τα δυο παιδακια ειναι μεγαλα και καταλαβαινουν ,το μικρο που ειναι τεσσαρων πρεπει να εχεις την επιβλεψη για να μην την περασει για λουτρινο παιχνιδακι και της συμπεριφερεται πανω στο παιχνιδι χωρις να το θελει με βιαιοτητα.Κατα τα αλλα μια χαρα θα τα πανε!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,972 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:52, 31-03-16:

Εφ'όσον τα παιδάκια σου είναι κάπως εξοικειωμένα με τα κατοικίδια, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τους υπενθυμίσεις οτι η γατούλα σαν ζωάκι συντροφιάς έχει λίγο περισσότερες απαιτήσεις (παιχνίδια, συντροφιά, χάδια κλπ) από μια νεροχελώνα ή ψαράκι, οτι είναι πιο ανεξάρτητη από σκυλάκια και οτι από τη στιγμή που θα έρθει το νέο γατάκι στο σπίτι θα θεωρείται -και θα είναι- μέλος της οικογένειας (που υποθέτω στην περίπτωσή σας δεν θα χρειαστεί να εξηγηθεί το αυτονόητο, αφού ήδη έχουν εμπειρία από σκυλάκια).
Μια χαρά θα πάτε, μην σε προβληματίζει. Και καλό θα κάνεις δίνοντας σπίτι και αγάπη σε μια ψυχούλα (γιατί όχι και σε δυο?) και ευεργετικό για το ανοσοποιητικό σύστημα των παιδιών που, όπως έχει επιστημονικά αποδειχτεί, ενισχύεται περισσότερο έναντι αλλεργιών και στρες, συμβιώνοντας με κατοικίδια.
Με το καλό λοιπόν να υποδεχτείτε τη δική σας γατο-μπουκίτσα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H 4&2 cat έγραψε στις 11:13, 31-03-16:

Αχ μες στο μυαλό μου είσαι!!!
Το σκέφτομαι πολύ έντονα μήπως υιοθετήσω κι ένα αδελφάκι της, επειδη ομως ειμαι μονη μαμα με τρια ζουζουνια, φοβαμαι μηπως δε μπορεσω να ανταπεξελθω οπως πρεπει.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 17:04, 31-03-16:

επισης θυμαμαι μια εκπαιδευτρια σκυλων που ειχε πει σε οικογενεια με παιδακια που ηθελε να υιοθετησει σκυλακι οτι πολυ σημαντικο ειναι να βαζεις τα παιδια να σε βοηθαν και στη φροντιδα, εν προκειμενω ταισμα-νερο-καθαρισμα αμμολεκανης κλπ. ειναι ενας επιπλεον τροπος να μην το περνανε το ζωακι για παιχνιδι, εφοσον τους δειχνεις οτι ενα ζωντανο πλασμα οπως κι αυτα τα ιδια τα παιδια εχουν υποχρεωσεις και απαιτουν φροντιδα κι οχι μονο παιχνιδι.

υ.γ. να ξερεις γενικα οσοι υιοθετησαν εξαρχης 2 γατακια ηταν ευκολοτερη η προσαρμογη απο οτι να παρεις ενα και αργοτερα αλλο ενα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:03, 31-03-16:

Χριστίνα, στη θέση σου θα υιοθετούσα και κάποιο αδερφάκι της και για το λόγο που λέει η Έφη , αλλά κυρίως και για να'χει παρέα η μικρούλα όταν τύχει και λείπετε από το σπίτι.
Αλλά και -γιατί όχι;- να αποφεύγεις τυχόν διενέξεις μεταξύ των παιδιών σου για το ποιό θα πρωτοπάρει αγκαλιά το γατί για να το χαϊδέψει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 31-03-16 στις 21:22. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H 4&2 cat έγραψε στις 21:12, 31-03-16:

Αχ με ξεσηκωνετε!χαχαχαχα!Στο τσακ είμαι!Μόνο και μόνο για να έχουν παρεούλα όταν λείπω!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:45, 31-03-16:

γενικα να ξερεις ουσιαστικα δεν ειναι τοσο περισσοτερο δυσκολο απο οτι αν εχεις μια γατα μονο. κ με τα οικονομικα μπορεις να τα καταφερεις δνε σημαινει δλδ απαραιτητα οτι 2 γατες εχουν διπλα εξοδα κλπ.
ρωτα κι εμας που πηραμε δευτερο γατι αργοτερα και επρεπε να τα συμφιλιωσουμε κιολας. ενω αν ειναι απο την αρχη μαζι ειναι καλυτερα.
αντε καλε τι καθεσαι χαχαχαχαα
περα απο την πλακα εσυ ξερεις καλυτερα, καταλαβαινω απολυτα τις ανησυχιες σου. απλως τελικα περα απο το αγχος ολα στο μυαλο μας ειναι, τα πραγματα με τις γατες ειναι σχετικα απλα. εδω ειχες σκυλακια και αντεξες στα γατακια θα κολλησεις? που πανε και μονα τους τουαλετα?χαχα

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H 4&2 cat έγραψε στις 12:49, 01-04-16:

Λοιπόν η απόφαση πάρθηκε και ο Θεός βοηθος!!χαχαχα!!! Μαζί με την Ιοκάστη μας θα υιοθετήσουμε και την αδερφούλα της την Ανδρομέδα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 4&2 cat : 01-04-16 στις 20:41.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:04, 01-04-16:

πω πω τι μπουμπουκακια!με το καλο να τα δεχτειτε! κι ο,τι θελετε εδω ειμαστε. το φορουμ αυτο εχει πααααααρα πολλες πληροφοριες για ο,τι μπορει να χρειαστειτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:01, 01-04-16:

Ταρταρουγάκι είναι η Ανδρομέδα;;;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:34, 01-04-16:

Γιούπιιιιι!! Δεν θα το μετανιώσεις! Και μια χαρά θα ανταπεξέλθεις, θα σε βοηθήσουν και τα ζουζούνια σου με τις ανάλογες ευθύνες. Καλώς να τις δεχθείς!!

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H 4&2 cat έγραψε στις 20:43, 01-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Ταρταρουγάκι είναι η Ανδρομέδα;;;
Θα σε γελασω...η μαμα τους αδεσποτη,τις γεννησε στο μπαλκόνι μιας φιλης!

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Γιούπιιιιι!! Δεν θα το μετανιώσεις! Και μια χαρά θα ανταπεξέλθεις, θα σε βοηθήσουν και τα ζουζούνια σου με τις ανάλογες ευθύνες. Καλώς να τις δεχθείς!!
Ευχαριστώ πολυ!!!Ανυπομονώ απιστευτα!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 01-04-16 στις 21:14. Αιτία: merge
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:32, 02-04-16:

Μπραβο, με το καλο να τα υποδεχθειτε! Ειναι κουκλακια και θα κανουν πολυ καλη παρεα με τα παιδακια σου!Σιγουρα δεν θα το μετανοιωσεις με τιποτα!!

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 13:14, 16-08-16:

Παρόμοιος προβληματισμός κ εδώ !!!
Εχω ένα παιδακι 2.5χρονων λατρεύει τα ζώα κ πάντα επικοινωνουμε λεκτικα κ δείχνει να καταλαβαίνει. Τουλάχιστον με τις μεγάλες γάτες κ χελώνες που έχει στο παρκο.
Πριν 13μερες βρήκα 2ορφανα τους Τικ κ Τελα ,ήταν 3ημερων κ τα μάζεψα σπιτι(48ωρες τα ακουγα να κλαίνε μαμα αφαντη κατέβηκα τα βρήκα κ τα μάζεψα ,δεν ειχα ιδέα ότι ήταν τόσο μικρά μόνο κλαμα ακουγα)
Μέχρι στιγμής τα εχω στη κούτα τους κ τα παμε περίφημα. Του ζητάω να με βοηθάει όταν τα ταιζω (εμενα βοηθάει μου σκουπίσει το κούτελο σαν να είμαι χειρουργός :p), τάχει πάρει κ αγκαλιά κ τα έχει χαιδεψει. Δεν κάνει ούτε υστεριες ούτε τπτ.
Όμως αυτά όσο είναι υπό την επίβλεψη μου,αύριο μεθαύριο δεν ξέρω πότε ίσως πιάσω δουλειά(σε αναζήτηση είμαι οπότε όποτε κατσει) κ τον μικρο θα τον προσέχει η μάνα μου.
Όμως δεν θα είναι σε θέση να προσέχει κ τα γατάκια είναι βέβαιο. Δωμάτιο που να μπορώ να τα απομονωνω όταν θα λειπω δεν γίνεται .
Οποτε σκέφτηκα να πάρω ένα μεγάλο κλουβί 95χ40 κάτι κ όταν λειπω από το σπίτι να είναι εκεί. Φυσικά όταν θα είμαι σπίτι θα ταχω να αλωνιζουν. Τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν κ να προσαρμοστούμε όλοι γατια κ μάνα μου να μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα.
Θεωρείτε ως έμπειροι ότι μπορεί να λειτουργήσει η σκέψη που έκανα ή αν όχι έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?
Υπάρχει περίπτωση να μετακομίσουμε οπότε ίσως να έχει κ καλύτερη διαρρύθμιση ο χώρος ώστε να τα εχω σε κάποιο δωμάτιο. Αλλά ελεγα μηπως από τώρα που είναι μικρά συνηθίσουν το χώρο του κλουβιου κ αργότερα απλά να είναι με ανοιχτές πόρτες κ μέσα να έχω τα κρεβατακια τους με κάποιο κουβερτακι ως σκεπή πάνω από το κλουβί για να είναι ο τελείως προσωπικός τους χωρος.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:28, 16-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από raccoon
Παρόμοιος προβληματισμός κ εδώ !!!
Εχω ένα παιδακι 2.5χρονων λατρεύει τα ζώα κ πάντα επικοινωνουμε λεκτικα κ δείχνει να καταλαβαίνει. Τουλάχιστον με τις μεγάλες γάτες κ χελώνες που έχει στο παρκο.
Πριν 13μερες βρήκα 2ορφανα τους Τικ κ Τελα ,ήταν 3ημερων κ τα μάζεψα σπιτι(48ωρες τα ακουγα να κλαίνε μαμα αφαντη κατέβηκα τα βρήκα κ τα μάζεψα ,δεν ειχα ιδέα ότι ήταν τόσο μικρά μόνο κλαμα ακουγα)
Μέχρι στιγμής τα εχω στη κούτα τους κ τα παμε περίφημα. Του ζητάω να με βοηθάει όταν τα ταιζω (εμενα βοηθάει μου σκουπίσει το κούτελο σαν να είμαι χειρουργός :p), τάχει πάρει κ αγκαλιά κ τα έχει χαιδεψει. Δεν κάνει ούτε υστεριες ούτε τπτ.
Όμως αυτά όσο είναι υπό την επίβλεψη μου,αύριο μεθαύριο δεν ξέρω πότε ίσως πιάσω δουλειά(σε αναζήτηση είμαι οπότε όποτε κατσει) κ τον μικρο θα τον προσέχει η μάνα μου.
Όμως δεν θα είναι σε θέση να προσέχει κ τα γατάκια είναι βέβαιο. Δωμάτιο που να μπορώ να τα απομονωνω όταν θα λειπω δεν γίνεται .
Οποτε σκέφτηκα να πάρω ένα μεγάλο κλουβί 95χ40 κάτι κ όταν λειπω από το σπίτι να είναι εκεί. Φυσικά όταν θα είμαι σπίτι θα ταχω να αλωνιζουν. Τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν κ να προσαρμοστούμε όλοι γατια κ μάνα μου να μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα.
Θεωρείτε ως έμπειροι ότι μπορεί να λειτουργήσει η σκέψη που έκανα ή αν όχι έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?
Υπάρχει περίπτωση να μετακομίσουμε οπότε ίσως να έχει κ καλύτερη διαρρύθμιση ο χώρος ώστε να τα εχω σε κάποιο δωμάτιο. Αλλά ελεγα μηπως από τώρα που είναι μικρά συνηθίσουν το χώρο του κλουβιου κ αργότερα απλά να είναι με ανοιχτές πόρτες κ μέσα να έχω τα κρεβατακια τους με κάποιο κουβερτακι ως σκεπή πάνω από το κλουβί για να είναι ο τελείως προσωπικός τους χωρος.
Πιστεύω πως μπορεί να δουλέψει αυτό που λες με το κλουβί, μια φίλη μου είχε κλουβί για κουνέλια που είναι αρκετά μεγάλο και τα είχε μέσα όταν έλειπε από το σπίτι. Βέβαια αν μετακομίζατε σε σπίτι με διαφορετική διαρύθμιση που να σου επιτρέπει να τα έχεις σε ένα δωμάτιο απομονωμένα, θα ήταν το ιδανικό.
Αλλά κι αυτή η ιδέα με το κλουβί μπορεί να δουλέψει, ειδικά αν κάνεις αυτό που λες. Να φροντίσεις να το μάθουν από πριν σαν τον προσωπικό τους χώρο, εγώ βέβαια θα συμβούλευα αν βρεις αρκετά μεγάλο κλουβί (υπάρχουν σίγουρα, εκτός από αυτά των κουνελιών υπάρχουν και τα crater των σκύλων αν και είναι κάπως τσουχτερά στην τιμή), να έχεις και την άμμο τους μέσα όταν ξετσουμίσουν και πηγαίνουν στην άμμο.

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 15:00, 16-08-16:

Τέτοιο σκοπεύω να πάρω. 95χ40 οι διαστάσεις περίπου. Νομιζω είναι αρκετά ευρύχωρο κ για μεγαλύτερα γατάκια. Για μωρά βέβαια είναι μεζονέτα χαχαχσ

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:09, 16-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από raccoon
Τέτοιο σκοπεύω να πάρω. 95χ40 οι διαστάσεις περίπου. Νομιζω είναι αρκετά ευρύχωρο κ για μεγαλύτερα γατάκια. Για μωρά βέβαια είναι μεζονέτα χαχαχσ
Το έχω δει με μωράκια μέσα οπότε καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες μεζονέτα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους