Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,476 εγγεγραμμένα μέλη και 708,240 μηνύματα σε 21,770 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 61 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα με κώφωση και προσαρμογή στο περιβάλλον

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:50, 13-01-18:

Καλημέρα και καλή χρονιά... Είμαι νέο μέλος και αποφάσισα να εγγραφώ στο forum γιατί αφενός αγαπώ πολύ τις γάτες και αφετέρου θα ήθελα μια μικρή βοήθεια... Έχω υιοθετήσει πρόσφατα ένα μικρό γατάκι... Το βρήκα αρχές Δεκεμβρίου - άλλος δηλ.το βρήκε αλλά εγώ το μάζεψα..ήταν σε άθλια κατάσταση με σάπιο το ένα του πόδι με ψώρα στα αυτιά και χίλια δυο αλλα������������. Αφού ηρέμησε το πήγα πάλι στον κτηνίατρο όπου του κόπηκε το πόδι αφού ήταν στην αρχή σηψης..διαπίστωσα όμως πρόσφατα πως δεν ακούει... Το πρόβλημα είναι πως τώρα 2 μέρες που αποφάσισα να το φέρω σε επαφή με τις 2 γάτες μου - αρσενικό και θηλυκό στειρωμενα και τα δύο - αυτό φοβάται πολύ και συνέχεια κάνει χχχχχχ και γρρρρρ στον αρσενικό που προσπαθεί να τον πλησιάσει - και οι 2 ήδη γάτες μου απέναντι στον μικρό είναι αρκετά ήρεμες. Μάλιστα ο αρσενικός μου του έχει κάνει και βαρελάκια... Θα ήθελα λοιπόν κάποιος που έχει πείρα από κουφά να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμα έτσι ώστε το μικρό - αρσενικό και αυτό - να συνηθίσει τις άλλες 2...ξςρω πως θέλει χρόνο απλά φοβάμαι μήπως της απώλειας ακοής του θα είναι πάντα φοβιτσιαρκο ������������ευχαριστώ για τις απαντήσεις που θα μου δωσετε
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 13-01-18 στις 13:08.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 926 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:59, 13-01-18:

Πρώτα να σου πω ένα μεγάλο μπράβο που συμμάζεψες αυτό το ταλαίπωρο γατάκι έχοντας μάλιστα άλλες 2 γάτες στο σπίτι και μάλιστα να το φροντίσεις με τόση επιμέλεια!!!!!!
Κάποτε γνώρισα μια κουφή γατούλα που ζούσε σε κάποιο γειτονικό σπίτι.Ήταν ήμερη πολύ και έκανε παρέα με τα άλλα ζώα του σπιτιού χωρίς να ενοχλείται.Δεν είχε γεννηθεί σε αυτό το σπίτι αλλά κάποιος την πέταξε ήδη μεγάλη .Ήταν μιά πολύ όμορφη άσπρη φουντωτή με γαλανά μάτια.Μάλλον την πέταξαν γι'αυτό...τι απανθρωπιά.Εν ολίγοις στις αρχές δεν μπορούσε να μείνει σε ένα μέρος ,όλο κρυβόταν και άρπαζε φαγητό και έτρεχε.Σιγά σιγά εγκλιματίσθηκε με το περιβάλλον,ζούσε σε αυλή και έγενε φίλη με τον σκύλο του σπιτιού.Βέβαια η επικοινωνία ήταν δύσκολη μαζί της αλλά ήταν πολύ φρόνιμη και γλυκιά.
Και το δικό σου θα συνηθίσει ,η αγάπη που του δίνεις θα γκρεμίσει τους φραγμούς,να είσαι σίγουρη και εύχομαι να το δεις να γίνεται μεγάλος και όμορφος γάτος
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:37, 13-01-18:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου... Δε μπορούσα να το αφήσω από την στιγμή που με ενημέρωσαν και είδα πως δεν το μάζευε κανείς. Αυτό θα πέθαινε... Το έχω αγαπήσει και αυτό και είναι πολύ καλό... Άρα να πιστέψω πως υπάρχουν ελπίδες να τα συνηθίσει τα μεγάλα? Η κώφωση του πραγματικά δεν με ενοχλεί, το ότι είναι τρίποδακι ούτε και αυτό με πειράζει και ξέρω πως και έτσι μπορεί να έχει φυσιολογική ζωή... Με στενοχωρεί που το βλέπω όμως να φοβάται ΤΌΣΟ πολύ...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 926 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:21, 13-01-18:

Οπωσδήποτε θα συνηθίσει,όπως συμβαίνει και μ'εμάς τους ανθρώπους,άλλοι πιο νωρίς ,άλλοι πιο αργά.Η ξαδέλφη μου έχεις 3 γάτες,οι οποίες προστέθηκαν με χρονική διαφορά 1-2 χρόνια.Η πρώτη μάλωνε με τη δεύτερη και μετά οι 2 πρώτες με τον τρίτο της παρέας.Τώρα κοιμούνται και παίζουν μαζί.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,169 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:12, 13-01-18:

Καλή χρονιά φίλη μας και καλωσήλθες στην παρέα μας

'Ενα μεγάλο μπράβο κι από μένα, που έσωσες από βέβαιο θάνατο αυτό το γατάκι με ιδιαίτερες ανάγκες, το περιέθαλψες και τελικά το υιοθέτησες.

Το οτι τα δικά σου γατιά, αν και χωρίς ιδαίτερη προετοιμασία, το δέχτηκαν με μεγάλη ευκολία, είναι μια καλή αρχή.
Βέβαια το μικρό, επειδή έχει και το πρόβλημα της κώφωσης, είναι λογικό κι αναμενόμενο να νιώθει ανασφάλεια και να βρίσκεται διαρκώς σε θέση άμυνας, πόσο μάλλον που βρίσκεται σε νέο περιβάλλον.
Πιστεύω όμως οτι σιγά σιγά, όταν θα αρχίσει να προσαρμόζεται και να νιώθει οικεία του συγκάτοικους και αντικείμενα (η νεαρή του ηλικία θα βοηθήσει αρκετά), θα ηρεμήσει και θα συμβιώσει αρμονικά.

Απλώς, δώσ'του το χρόνο του και θα πάνε όλα καλά. Η αγάπη σου άλλωστε, είναι δεδομένη.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:48, 14-01-18:

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Τον Ραμόν - έτσι ονομάζεται το μικράκι-το είχα από τις 5/12 που το βρήκα μέχρι προχθές σε διαφορετικό χώρο από τις δικές μου... Στην αρχή στο κλεισμένο με πλέγμα μπαλκόνι που έχω φτιάξει για τις γάτες, έτσι ώστε να ηρεμήσει λίγο και μετά το χειρουργείο μέσα στο σπίτι σε άλλο δωμάτιο.. Η σουκι και ο σιμπα - οι γάτες μου το είχαν μυρίσει οπότε μια προσαρμογή πιστεύω πως έγινε... Βέβαια όπως είπα δεν το απειλούν ούτε του γρύλιζουν, η σουκι είναι πιο απόμακρη αλλά ο σιμπα τον πλησιάζει συνέχεια και εκνευρίζεται αρκετές φορές.. Νομίζω πως προσπαθεί να το κάνει να καταλάβει ποιος είναι αρχηγός στο σπίτι και να του επιβληθεί.... Του έχει δώσει κάποιες φάπες όπως ο Ραμόν είναι ανάσκελα από τον φόβο του αλλά πιστεύω πως δε θα του κάνει κακο������... Χρόνο θα του δώσω όσο χρειάζεται όπως άλλωστε του είχα δώσει και όταν το πρώτοβρηκα καθώς ήταν πολύ άγριο και πέρασαν αρκετές μέρες μέχρι να με αφήσει να το αγγίξω... Φοβάμαι επιπλέον πως δε βλέπει και πολύ καλά από τα δύο του μάτια γιατί όταν χάνει το παιχνίδι από μπροστά του γυρνάει το κεφάλι δεξιά και αριστερά ψάχνωντας...το παρατήρησα τώρα που του άνοιξα την πόρτα... Την άλλη εβδομάδα που θα τον πάω στον κτηνίατρο ελπίζω να είναι σε θέση να μου πει αν η όραση του είναι καλή.. Παναγία μου όλα τα προβλήματα σε αυτό το έρμο ������������������������������... Θα βάλω φωτογραφία εν καιρώ και θα σας πω πως πηγαίνει ������
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 14-01-18 στις 19:23.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:18, 14-01-18:

Μπραβο σου και παλι μπραβο σου καλη μου φιλη!
Να τα χαιρεσαι ολα σου τα ζουζουνακια,και ολα θα πανε καλα!Ηδη πανε καλα πιστευω!
Αν θες,μπορεις να ανοιξεις εδω ενα θεματακι για τα γατουνια σου,να μαθαινουμε τα νεα σας,να μας μιλας για αυτα,να τα γνωρισουμε,να τα χαιρομαστε και σε φωτο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:27, 14-01-18:

Θα το κάνω.. Ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφίες από τις αγάπες μου
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:31, 14-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Θα το κάνω.. Ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφίες από τις αγάπες μου
Για ανεβασμα φωτο δες εδω.Τον πρωτο τροπο,απο τα συνημμενα δηλαδη καλυτερα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:03, 14-01-18:

Ο Ραμόν είμαι σίγουρη πως θα γίνει το πολυαγαπημένο σου ζωάκι και σίγουρα αυτό το ζώο δεν μπορεί να φανταστεί πως μίλησε στην κυριολεξία με την τύχη του!!!
Όλοι μας αρχίσαμε να το αγαπάμε και περιμένουμε και τις φωτο του αλλά και τα νέα του αλλά και από τα άλλα σου φιλαράκια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:15, 15-01-18:

Παιδιά καλημέρα και καλή εβδομάδα.. Μια ερώτηση να κάνω σε σας τους πιο έμπειρους.. Ο Ραμόν μου πάλι σήμερα το πρωί με τα κακά του έβγαλε σκουλήκια - τι αηδία χριστέ μου!!! Πείτε μου σας παρακαλώ, επειδή είναι πλέον αδύνατον να τον απομονώσω στο δωμάτιο μέχρι να του βάλω την αμπούλα που είναι από μεθαύριο υπάρχει περίπτωση, επειδή τα κακά του τα έκανε στην άμμο των άλλων γατιών να μου τα κολλήσει σκουλήκια? Έχουν βέβαια αποπαρασιτωθει με broadline αρχές Δεκεμβρίου αλλά αγχώθηκα! Θα μιλήσω βέβαια και με τον κτηνίατρο αλλά τώρα τον άφησα σπίτι να αλωνίζει παντού... Αφού έμαθε πως υπάρχει ζωή στο σπίτι πως να θέλει να μείνει μόνο του? Φοβάται βέβαια και σήμερα αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να βγει έξω από το δωμάτιο του
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,169 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 07:30, 15-01-18:

Καλύτερα να ανανεώσεις την άμμο στην αμμολεκάνη, πετώντας την παλιά.
Ακόμα καλύτερα, αν υπάρχει δυνατότητα έστω και προσωρινά, μια άλλη λεκάνη που θα γίνει ξεχωριστή τουαλέτα για τον μικρό νεοφερμένο.
Και βέβαια, η απαραίτητη εσωτερική αποπαρασίτωση, όπως σου συστήσει ο κτηνίατρος.

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:14, 15-01-18:

Στον Ραμόν του έχω δική του αμμοδοχο μέσα στο δωμάτιο που τον βάζω... Όμως σήμερα δεν ήθελε καθόλου να μείνει εκεί και έκλαιγε συνεχώς... Και όταν βγαίνει πάει στις άλλες αμμους - 4 αμμοδοχεια έχει πλέον το σπιτι..οταν θα πάω το μεσημέρι σπίτι θα την ανανεώσω όλες και θα έχω μιλήσει και με τον κτηνίατρο.... Μιλάμε για πολύ σκουλήκι!!!! Στις 2 του μήνα βάλαμε μισή αμπούλα profender - λόγω κιλών και μετά τις 17 του μήνα είναι να μπει η επόμενη δόση.. Και είχε πάρει και πριν πάστα... - και την επόμενη έβγαλε 2 μάζες κακά που ήταν ΜΌΝΟ ΣΚΟΥΛΉΚΙΑ.... μιλάμε θέλω να του ανοίξω το έντερο και να τα εξολοθρεύσω
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:31, 15-01-18:

Εσύ έκανες ότι είναι δυνατόν. Όμως η περίπτωση είναι δύσκολη και αρκετά επείγουσα για τούτο και καλά κάνεις που θα επικοινωνήσεις άμεσα με τον κτηνίατρο. Δεν πάει άλλο η κατάσταση με τα σκουλήκια!
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:36, 15-01-18:

Αυτό το γατάκι με έχει συγκινήσει ιδιαίτερα,χαίρομαι αφάνταστα που βρέθηκε στο δρόμο σου .Τι ταλαίπωρο ζωάκι
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 14:35, 20-01-18:

Καλό μεσημέρι... Επανέρχομαι και πάλι να σας δώσω τα τελευταία νέα... Τίποτα σχεδόν δεν έχει αλλάξει... Ο Ραμονακος εξακολουθεί και γρυλλίζει και χχχχχχ στις άλλες (όσο μπόι του λείπει τόσο τσαμπουκά έχει το σκατουλι ) , ο σιμπα αν εκνευριστεί του χώνει καμία ανάποδη αλλά σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος και η σουκι σαν αυτοκράτειρα κανονική δε πλησιάζει ιδιαίτερα και αν βρεθεί στο δρόμο της το μικρό - και ανάλογα την όρεξη της - μπορεί και να του δώσει καμία φάπα... Ο Ραμόν τη βγάζει συνήθως στο ησυχαστήριο του και όταν αποφασίσει να βγει προς τα έξω συνήθως πηγαίνει στο υπνοδωμάτιο μου και σπάνια στο σαλόνι που ξέρει πως εκεί κάθονται με τις ώρες οι άλλες... Δε το ζορίζω και εγώ να βγει παραέξω ελπίζοντας πως με τον καιρό θα το αποφασίσει μόνος του... Πάντως νιώθω πως τη σουκι τη φοβάται περισσότερο ... 1 εβδομάδα μόνο εχρι περάσει από όταν ήρθαν σε επαφή και όταν θα φτάσει εκείνη η μέρα που ο Ραμόν θα τις πλησιάσει μόνος του θα την κήρυξω εθνική γιορτή στο σπίτι μου (άσχετο... Δε μπορώ με τίποτα να ανεβάσω βίντεακι να τις δείτε σε δράση.. Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές δίχως αποτέλεσμα)
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:25, 20-01-18:

Άστον να μένει μόνος του,κάποια στιγμή θα μπαφιάσει και θα τους πλησιάσει μόνος του.Όλα έτσι κάνουν και μετά γίνονται ένα κουβάρι αγκαλιές
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:32, 20-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλό μεσημέρι... Επανέρχομαι και πάλι να σας δώσω τα τελευταία νέα... Τίποτα σχεδόν δεν έχει αλλάξει... Ο Ραμονακος εξακολουθεί και γρυλλίζει και χχχχχχ στις άλλες (όσο μπόι του λείπει τόσο τσαμπουκά έχει το σκατουλι ) , ο σιμπα αν εκνευριστεί του χώνει καμία ανάποδη αλλά σε γενικές γραμμές είναι ήρεμος και η σουκι σαν αυτοκράτειρα κανονική δε πλησιάζει ιδιαίτερα και αν βρεθεί στο δρόμο της το μικρό - και ανάλογα την όρεξη της - μπορεί και να του δώσει καμία φάπα... Ο Ραμόν τη βγάζει συνήθως στο ησυχαστήριο του και όταν αποφασίσει να βγει προς τα έξω συνήθως πηγαίνει στο υπνοδωμάτιο μου και σπάνια στο σαλόνι που ξέρει πως εκεί κάθονται με τις ώρες οι άλλες... Δε το ζορίζω και εγώ να βγει παραέξω ελπίζοντας πως με τον καιρό θα το αποφασίσει μόνος του... Πάντως νιώθω πως τη σουκι τη φοβάται περισσότερο ... 1 εβδομάδα μόνο εχρι περάσει από όταν ήρθαν σε επαφή και όταν θα φτάσει εκείνη η μέρα που ο Ραμόν θα τις πλησιάσει μόνος του θα την κήρυξω εθνική γιορτή στο σπίτι μου (άσχετο... Δε μπορώ με τίποτα να ανεβάσω βίντεακι να τις δείτε σε δράση.. Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές δίχως αποτέλεσμα)
Μια χαρα νεα ειναι αυτα!Μια βδομαδα ειναι λιγη....και πολυ καλα τα πανε πιστευω!
Για βιντεο ακου τι θα κανεις.
Θα πατησεις ΑΠΑΝΤΗΣΗ ,το κουμπακι που ειναι κατω απο τα ποστ αλλα ΔΕΞΙΑ,και οχι γρηγορη απαντηση.
Αφου σου ανοιξει παραθυρο,στην επανω μπαρα,που εχει ολα τα εικονιδια,θα κοιταξεις δεξια,θα δεις το κουμπακι του youtube,θα το πατησεις.
Θα σου βγαλει αυτο
[γιουτιουμπ][/γιουτιουμπ],(το εγραψα ελκηνικα διοτι αν το γραψω αγγλικα ειναι κωδικας και δεν μπαινει.
αναμεσα απο τα 2 γιουτιουμπ,θα βαλεις το λινκ απο το βιντεο σου,αλλα οχι ολοκληρο...θα βαλεις το σημειο ΜΕΤΑ ΤΟ v=,και πριν το & αν υπαρχει.
Κανε μια προπεισκοπιση και μετα πατα υποβολη.
Βασικη προυποθεση,να εχεις ανεβασει το βιντεο σου στο γιουτιουμπ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:10, 20-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Μια χαρα νεα ειναι αυτα!Μια βδομαδα ειναι λιγη....και πολυ καλα τα πανε πιστευω!

Βασικη προυποθεση,να εχεις ανεβασει το βιντεο να σου στο γιουτιουμπ.
Ναι μια χαρά πηγαίνουν αφού υπάρχει και αυτή η έστω ηρεμία... Πάντως παιδιά τον Ραμονακο τον αγαπώ πολύ... Και το ποδαράκι του βλέπω πως το έχει πλέον συνηθίσει και τώρα 2-3 μέρες μάλλον βρήκε τον τρόπο του στην άμμο γιατί δεν πετάει τα κακά του εξω

Σευχαρθστω για τις πληροφορίες σχετικά με το βίντεο.. Τώρα μου λύθηκε η απορία... Εγώ προσπαθούσα να τα ανεβάσω από το κινητό μου... Κρίμα που θέλει το γιουτιουμπ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 20-01-18:

Κρίμα που θέλει το γιουτιουμπ
10 λεπτα το πολυ κανε βρε συ να ανεβει στο γιουτιουμπ..
Παράθεση

Ερμίτα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ερμίτα
H Ερμίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ερμίτα έγραψε στις 23:47, 20-01-18:

Εδω φοβάται ενα που δεν εχει ταλαιπωρηθεί , οχι αυτο το μικρο που περασε τοσα , απλά η γατα δεν εμπιστεύεται εύκολα , θελει χρονο , θα στρώσουν τα πράγματα πιστευω. Με λιχουδιές να τρώνε και τα τρία κοντά κοντά , η και να πέζεις και με τις τρεις σύγχρονος. Ολα καλα θα πανε .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:36, 29-01-18:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και καλή εβδομάδα... 3 εβδομάδα σήμερα που είναι σε συνεχόμενη επαφή και κάτι πάει να γίνει.... Ο Ραμόν (το δεύτερο όνομα του είναι μογλης!!!! Έτσι τον είχα ονομάσει όταν τον πρώτο βρήκα γιατί ήταν σε άγρια κατάσταση ) έχει αρχίσει και μπαίνει στους άλλους χώρους του σπιτιού με περισσότερο θάρρος... Χθες το μεσημέρι ο σιμπα έπεσε πάνω του - προφανώς πολύ έντονα και βίαια για να παίξει μάλλον-και ο καημένος φοβήθηκε ΤΌΣΟ πολύ που έσκουξε δυνατά... Η σουκι αμέσως από το άλλο δωμάτιο πετάχτηκε - όπως και εγώ βέβαια - μπήκε εκεί που ήταν και τα δύο και μόλις την είδε ο σιμπα άφησε το μικρό το οποίο έτρεξε στη γάτοφορο και η σουκι έδωσε 2-3 σφαλιάρες στον σιμπα και έφυγε... Σαν να το υπερασπιστηκε η καλή μου... Και το βράδυ το ίδιο ακριβώς σκηνικό... Ποιος ξέρει? Ίσως να αισθάνθηκε ότι ο σιμπα ήταν περισσότερο έντονος από όσο έπρεπε... Άγνωστο πως σκέφτονται οι γάτες...
Σήμερα όμως η εικόνα είναι λίγο διαφορετική... Ο σιμπα πλησιάζει τον Ραμόν και αυτός δεν του κάνει χχχχχχ και γρρρρρ.. Μπαίνει στο τούνελ που τους έχω και σαν να τον περιμένει... Τρέχει πάει κρύβεται και δεν ακούγεται φωνή... Και κάποια στιγμή που τον έπιασε ο σιμπα και τον γυρίσε ανάσκελα αυτός δεν φώναξε... Σαν να γινόταν ένα είδος παιχνιδιού .... Αχ Παναγία μου δε θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά τον βλέπω πως αρχίζει μάλλον να ξεφοβαται και να ξεδιπλώνεται ο παιχνιδιαρικος χαρακτήρας του.. Μακάρι γιατί το μόνο που θέλω είναι και τα 3 να είναι καλά μεταξύ τους. Θα σας κρατώ ενημερους
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:44, 29-01-18:

Όλα πάνε κατ ευχήν και σύντομα θα είναι μαζί αγκαλιά κάτω από την κουβέρτα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:58, 29-01-18:

Η Σούκι θα έλεγα οτι τον έχει πάρει υπό την προστασία της (το μητρικό ένστικτο; ) και το φρόντισε δεόντως ώστε να το "γνωστοποιήσει" και στον Σίμπα. Ο Σίμπα με τη σειρά του, πήρε το... μήνυμα και όλα πλέον δείχνουν οτι μέρα με τη μέρα, η συμβίωση θα γίνεται όλο και πιο αρμονική.
Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις όλα τους, γερά και χαρούμενα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 29-01-18 στις 22:01.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:58, 30-01-18:

Και στην τελική πάλι ένα θηλυκό ηγείται της κατάστασης
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:56, 07-02-18:

Καλησπέρα φίλοι μου... Επανέρχομαι να σας πω τα τελευταία νέα καθώς διανύουμε την 4 εβδομάδα ... Ο Ραμονακος εξελίσσεται σε ένα παιχνιδιαρικο γατάκι - όπως αρμόζει στην ηλικία του... Έχει προσαρμοστεί πλέον σε όλους τους χώρους του σπιτιού και μπορώ να ομολογήσω πως με τον σιμπα νιώθει μάλλον πιο άνετα... Τα χχχχχχ από την μεριά του έχουν σχεδόν σταματήσει - μόνο στη σουκι κάνει κάποιες φορές την οποία και φοβάται περισσότερο!!!! Με τον σιμπα κάποιες φορές κάνουν ψιλό παιχνίδι, του αρέσει να μπαίνει μέσα στο τούνελ και να κάνει πως κρύβεται... Τον παρακολουθεί συνεχώς που βρίσκεται ο μεγάλος και τον πλησιάζει, έχοντας πάντα και έναν μικρό φόβο... Η σουκι από την μεριά της δείχνει να τον έχει συνηθίσει τον μικρό και δεν του πολυδινει σφαλιάρες... Σε γενικές γραμμές υπάρχει ησυχία στο σπίτι και όλα κυλάνε ομαλά... Τώρα ζω για την στιγμή που θα δω κάποια από τα δύο να καθαρίζει τον Ραμόν-η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία... Χαχαχα
Τον άλλον μήνα ο Ραμόν θα στειρωθει - νωρίς νωρίς για να μην έχουμε τυχόν προβλήματα

Πάντως είναι μια γλύκα!!!! Να τον δείτε πως τρέχει.. Σαν κουρδιστό!!!!! Και έχει αρχίσει και τρώει από τα πιάτα των άλλων
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:36, 07-02-18:

Μεγάλες προόδους κάνετε (και μάλιστα γρήγορα) και μπράβο σας!
Κάτι που ενισχύει το οτι αυτό που ελπίζεις δεν είναι διόλου ουτοπικό, αλλά είναι θέμα χρόνου να το δεις να συμβαίνει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους