Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,303 εγγεγραμμένα μέλη και 718,701 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Bία στα ζώα- πειράματα και οι ψυχολογικές προεκτάσεις

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:02, 20-11-06:

Παρτε το στα σοβαρα!!

Θα διαβασετε γι αυτα εδω

http://www.interpet.gr/nea/recent_2006/neo3_050306.htm

κι εδω

http://www.argosgr.org/campaigns_labs.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 14:59, 20-11-06:

Τελικά, το ανθρώπινο είδος είναι που χρειάζεται στείρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:17, 20-11-06:

Για Θανάση: Χωρίς να διαφωνώ με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση, ειδικά σήμερα που το ζαβό πρέπει να μάθει τη προπαίδεια (ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΘΕΕ ΜΟΥ) και αποφάσισε και να σταματήσει τα αγγλικά (αυτό δε με ένοιασε, εγώ διαφωνούσα να τα αρχίσει) και με το σπίτι μπάχαλο μετά τη κάθοδο των μυρίων (τα έξη σκασμένα της οικογένειας εννοώ), λέω τώρα μήπως εσύ θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς; Λέω τώρα εγώ!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:33, 20-11-06:

Εγω παλι νομιζω οτι οποιος κανει πειραματα σε ζωο θα πρεπε να δοκιμασει το πειραμα στον εαυτο του λιγο και μετα βλεπουμε αν θα το ξανακανει

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:56, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Για Θανάση: Χωρίς να διαφωνώ με τη συγκεκριμένη τοποθέτηση, ειδικά σήμερα που το ζαβό πρέπει να μάθει τη προπαίδεια (ΜΕΧΡΙ ΤΟ 10 ΘΕΕ ΜΟΥ) και αποφάσισε και να σταματήσει τα αγγλικά (αυτό δε με ένοιασε, εγώ διαφωνούσα να τα αρχίσει) και με το σπίτι μπάχαλο μετά τη κάθοδο των μυρίων (τα έξη σκασμένα της οικογένειας εννοώ), λέω τώρα μήπως εσύ θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς; Λέω τώρα εγώ!
Οσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο πείθομαι. Σκέψου πόσα συμβαίνουν σε όλο τον πλανήτη και θα δεις ότι είναι αναγκαίο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:23, 20-11-06:

Βοηθείστε ενεργά

Animal Liberation Front http://www.animalliberationfront.com/ Animal Rights Resource Site http://www.animalconcems.org/index.html
Fur is Dead http://www.furisdead.com/
People for the Ethical Treatment of Animals
http://www.peta-online.org/
Meat org <A class=doit href="http://www.meat.org/animals.htm<br" target=_new>http://www.meat.org/animals.htm /> Redaktion die Tierbefreier (στα Γερμανικά)http://www.die-tierbefreier.de/
meat stinks http://www.meatstinks.com/
The National Anti-Vivisection Society http://www.navs.org/site/PageServer?pagename=index
Veg'Asso (στα Γαλλικά) http://www.vegetarisme.org/VegAsso/ /

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:47, 20-11-06:

Yasmin όλα είναι ξένα δεν μπορώ να τα διαβάσω… Και την ALF θα ήθελα να τη διαβάσω γαμώτο

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:05, 20-11-06:

στα ελληνικα θα βρεις εδω
http://www.interpet.gr/nea/recent_2006/neo3_050306.htm

http://www.##############/alttc94/piramatastazoa.html

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:11, 20-11-06:

εμ βρε θαναση στα αγγλικα ειναι ολα τα σαιτ αν ομως θελεις να βοηηθησεις ολα τα σωματεια πχ το Αργος το στραυ το μαζι μπορουμε εχουν συνδεσμους με τετοιες καμπανιες
Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Yasmin όλα είναι ξένα δεν μπορώ να τα διαβάσω… Και την ALF θα ήθελα να τη διαβάσω γαμώτο

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 17:32, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από yasmin1gr
Εγω παλι νομιζω οτι οποιος κανει πειραματα σε ζωο θα πρεπε να δοκιμασει το πειραμα στον εαυτο του λιγο και μετα βλεπουμε αν θα το ξανακανει
Άλλη μια απλούστευση που παίζει πολύ τώρα τελευταία, άκριτα, επιπόλαια και υπερβολικά.

Όλα αυτά που αναφέρονται κατά καιρούς σε διάφορα περιοδικά, εφημερίδες και site, είναι ιστορίες από περασμένες εποχές. Πράγματι μέχρι πριν από μερικές δεκαετίες δεν λαμβάνονταν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ευζωία των πειραματοζώων. Σήμερα, οι Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ νομοθεσία που διέπει τους πειραματισμούς σε ζώα. Εκτός αυτού, διενεργείται μεγάλη συζήτηση για τα περιθώρια μείωσης του αριθμού των πειραματοζώων, με τη χρήση εναλλακτικών μεθόδων (κυτταροκαλλιέργειες, ομοιώματα ζώων/ανθρώπων, προσομοιώσεις σε υπολογιστές κ.λπ.). Η ελληνική νομοθεσία είναι πλήρως εναρμονισμένη με αυτή της ΕΕ. Για κάθε πειραματισμό, απαιτείται ειδική άδεια από την αρμόδια Διεύθυνση Κτηνιατρικής. Σήμερα, όσοι εμπλεκόμαστε με οποιοδήποτε τρόπο στους πειραματισμούς με ζώα, έχουμε ιδιαίτερες ευαισθησίες, σεβόμαστε τη ζώσα ύλη σε κάθε της μορφή και κάνουμε το παν για την ελάχιστη ταλαιπωρία των ζώων. Αυτή η εικόνα/μύθος του άκαρδου και ανάλγητου επιστήμονα, που κάνει τα πάντα για την επιστήμη χωρίς να τον νοιάζει η ζωή που καταστρέφει, πρέπει πια να αλλάξει.

Καταλαβαίνω και σέβομαι ότι μερικοί άνθρωποι είναι κατά των πειραματισμών σε ζώα για λόγους ηθικούς. Οι εκφράσεις όμως του τύπου «θα πρεπε να δοκιμασει το πειραμα στον εαυτο του» είναι αστείες.

Κάποια επιχειρήματα από τους υποστηρικτές των πειραματισμών σε ζώα είναι τα εξής:

1. Είναι αναγκαίο κακό.

2. Κάποια πειράματα είναι αδύνατο να γίνουν χωρίς τη χρήση ζώων.

3. Η ιατρική σήμερα θα ήταν ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική αν δεν υπήρχαν τα πειραματόζωα.

Προσωπικά, αν ήμουν κατά της χρήσης πειραματοζώων και ήθελα να είμαι συνεπής με τη συνείδησή μου, δεν θα έπρεπε να κάνω χρήση ΚΑΝΕΝΟΣ φαρμάκου (ΟΛΑ χρησιμοποιούνται πρώτα σε ζώα πριν κυκλοφορήσουν για τον άνθρωπο).

ΥΓ. Το κείμενο του interpet είναι κατάπτυστο. yasmin1gr, ως ψυχολόγος θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι τέτοιες ιδέες είναι ξεπερασμένες. Είναι ποτέ δυνατόν να αναφέρεται ότι ένα παιδί που θα κακοποιήσει ένα ζώο θα γίνει δολοφόνος; Ή αντίθετα, να ψάχνουμε σε κάποιον δολοφόνο βίαιες πράξεις στην παιδική του ηλικία; Η κόρη μου προχτές άρπαξε μία από τις γάτες μας από το λαιμό, τη σήκωσε ψηλά και μου την έφερε κορδωμένη: «Κοίτα, μπαμπά, πώς ...ψήλωσε η Χιονούλα!». Μήπως θα πρέπει να την πάω σε παιδοψυχίατρο; Ας σοβαρευτούμε λίγο...

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 17:50, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
Όλα αυτά που αναφέρονται κατά καιρούς σε διάφορα περιοδικά, εφημερίδες και site, είναι ιστορίες από περασμένες εποχές. Πράγματι μέχρι πριν από μερικές δεκαετίες δεν λαμβάνονταν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ευζωία των πειραματοζώων. Σήμερα, οι Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ νομοθεσία που διέπει τους πειραματισμούς σε ζώα. Εκτός αυτού, διενεργείται μεγάλη συζήτηση για τα περιθώρια μείωσης του αριθμού των πειραματοζώων, με τη χρήση εναλλακτικών μεθόδων (κυτταροκαλλιέργειες, ομοιώματα ζώων/ανθρώπων, προσομοιώσεις σε υπολογιστές κ.λπ.). Η ελληνική νομοθεσία είναι πλήρως εναρμονισμένη με αυτή της ΕΕ. Για κάθε πειραματισμό, απαιτείται ειδική άδεια από την αρμόδια Διεύθυνση Κτηνιατρικής.
Γιάννη, η ύπαρξη νόμων δεν εγγυάται την τήρησή τους.

Σήμερα, όσοι εμπλεκόμαστε με οποιοδήποτε τρόπο στους πειραματισμούς με ζώα, έχουμε ιδιαίτερες ευαισθησίες, σεβόμαστε τη ζώσα ύλη σε κάθε της μορφή και κάνουμε το παν για την ελάχιστη ταλαιπωρία των ζώων.
Πως είσαι τόσο σίγουρος στο πως δρουν όλοι όσοι ασχολούνται με τα πειράματα?

Προσωπικά, αν ήμουν κατά της χρήσης πειραματοζώων και ήθελα να είμαι συνεπής με τη συνείδησή μου, δεν θα έπρεπε να κάνω χρήση ΚΑΝΕΝΟΣ φαρμάκου (ΟΛΑ χρησιμοποιούνται πρώτα σε ζώα πριν κυκλοφορήσουν για τον άνθρωπο).

ΥΓ. Το κείμενο του interpet είναι κατάπτυστο. yasmin1gr, ως ψυχολόγος θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι τέτοιες ιδέες είναι ξεπερασμένες. Είναι ποτέ δυνατόν να αναφέρεται ότι ένα παιδί που θα κακοποιήσει ένα ζώο θα γίνει δολοφόνος; Ή αντίθετα, να ψάχνουμε σε κάποιον δολοφόνο βίαιες πράξεις στην παιδική του ηλικία;
Κατά τ'άλλα, σε όλα αυτά θα συμφωνήσω απόλυτα.

Παράθεση

isavvas

Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 17:56, 20-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Γιάννη, η ύπαρξη νόμων δεν εγγυάται την τήρησή τους.
...
Πως είσαι τόσο σίγουρος στο πως δρουν όλοι όσοι ασχολούνται με τα πειράματα?
Έχετε δίκιο! Αυτό όμως δεν είναι λόγος να καταδικάζουμε άκριτα τη χρήση πειραματοζώων. Θα μπορούσαμε να αγωνιζόμαστε για την εφαρμογή της νομοθεσίας και την κατάλληλη εκπαίδευση των ασχολούμενων με πειράματα σε ζώα. (Κι εγώ μαζί σας!)

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:41, 20-11-06:

1. Είναι αναγκαίο κακό.
Αφού είναι κακό να παραβλεφθεί η ανάγκη μέχρι να βρεθεί κάτι που δεν είναι κακό.

2. Κάποια πειράματα είναι αδύνατο να γίνουν χωρίς τη χρήση ζώων. Να μην γίνουν.

Προτιμότερο. Θα ήταν ένα αναγκαίο κακό.

= Εχω τη λύση ή τη δέχεσαι και παύεις να πονάς ή δεν τη δέχεσαι γιατι τη θεωρεις βρωμικη και υποφέρεις.

Γνωστό λίγο πολύ σε όλους ότι όταν πονάει κάποιος δεν είναι δυνατόν να αποφύγει τη λήψη φάρμακου. Ετσι που γίνεται το μυαλό εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτεται τίποτα άλλο παρά πώς να απαλλαγεί από τον πόνο. Κι επειδή ο συνεχείς πόνος δεν αντέχεται, το δεν παίρνω φάρμακα γιατί δοκιμάζονται σε ζώα, ισοδυναμεί με αυτοκτονία γιατί μόνο έτσι θα ήταν δυνατόν κάποιος να το αποφύγει. (παύω να ζω γιατί η υγεία μου αποκαθιστάται σε βάρος άλλων). Παρομοίωση: Αν κάποιος γίνει εξαρτημένος από την ηρωίνη και δεν το ξέρει, όταν θα αρχίσει το σύνδρομο της στέρησης θα χτυπιέται θα υποφέρει αλλά δεν πρόκειται να πάρει ηρωίνη. Αν όμως εκείνη τη στιγμή του γίνει γνωστό τι του συμβαίνει, κι ότι υπάρχει αυτό που θα τον απαλλάξει, θα αρχίσει να την ψάχνει.
Και δεν είναι μόνο θέμα συνείδησης, μπορεί κάποιος να μην γίνεται συνένοχος άρα θα έχει τη συνείδηση του ήσυχη, αλλά το κακό θα γίνεται. Αυτό είναι που μετράει πιο πολύ.

Το κείμενο του interpet είναι κατάπτυστο. yasmin1gr, ως ψυχολόγος θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι τέτοιες ιδέες είναι ξεπερασμένες. Είναι ποτέ δυνατόν να αναφέρεται ότι ένα παιδί που θα κακοποιήσει ένα ζώο θα γίνει δολοφόνος; Ή αντίθετα, να ψάχνουμε σε κάποιον δολοφόνο βίαιες πράξεις στην παιδική του ηλικία; Η κόρη μου προχτές άρπαξε μία από τις γάτες μας από το λαιμό, τη σήκωσε ψηλά και μου την έφερε κορδωμένη: «Κοίτα, μπαμπά, πώς ...ψήλωσε η Χιονούλα!». Μήπως θα πρέπει να την πάω σε παιδοψυχίατρο; Ας σοβαρευτούμε λίγο...

Δεν ξέρω αν ένα παιδί που κακοποιεί ζώα είναι μελλοντικός δολοφόνος, μπορεί να παίζουν ρόλο οι αιτίες που το κάνει, όλοι οι βίαιοι άνθρωποι έχουν κακοποιηθεί όταν ήταν παιδιά, όσοι κακοποιήθηκαν δεν σημαίνει ότι έγιναν όλοι βίαιοι, και η κακοποίηση ζώου από παιδί μπορεί να σημαίνει κακοποίηση του ίδιου.
Τα παράδειγμα όμως με την κόρη σας το θεωρώ άστοχο, γιατί δεν χαίρονταν νοιώθοντας ότι κάνει κάτι κακό στο ζώο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:13, 20-11-06:

Αποψη σας issava
το κειμενο ειναι δημοσιευμενο στο interpet μεταφρασμενο απο ερευνες ξενων sait και προσωπικα θεωρω οτι εσεις τρεφεστε με μυθους και απλουστευσεις οπως εχετε δειξει και σε αλλα θεματα οποτε περιμενα μια τετοια απαντηση απο εσας κι εδω γινεστε πλεον προβλεψιμος. Εθελοτυφλειτε για προσωπικους σας λογους πιστευοντας οτι ζειτε σ εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο που ολοι οι νομοι ειναι σεβαστοι και δεν θελετε να δειτε τα κακως κειμενα που τα ειρωνευεστε τα υποβαθμιζετε εντεχνα και τα αρνειστε σκοπιμως.

Τα πειραματα δεν εχουν σταματησει ουτε ολοι σεβονται τις νομοθεσιες οπως θελετε να πιστευετε, και ειμαστε ξανα αντιθετοι κει σε αυτο οπως και σε αλλα πολλα θεματα. Προσωπικα αδιαφορω για το τι πιστευετε το κειμενο μπηκε για ενημερωση των μελων του σαιτ και αν ηταν οπως τα λετε τετοιες οργανωσεις οπως το PETA και οι Επιτροπες Βιοηθικης δεν θα ειχαν λογο υπαρξης!

Ας κρινει ο καθενας μονος του κανοντας την προσωοππικη του ερευνα. Οσο για σας δεν ειστε ο αρμοδιος να κρινετε αντιοκειμενικα μιας και ειστε ο ιδιος εμπλεγμενος σε φορεα που για να "μαθουν οι φοιτητες" γινονται πειραματα. Δυστυχως ο μεσαιωνας ειναι εδω κι ας λετε οτι θελετε.
Οσο για τις υπεραπλουστευσεις οπως αυτη με την κορη σας ειναι η ειδικοτητα σας κι οχι η δικη μου για το ποτε κανεις παει την κορη του σε ειδικο.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιειται υπουλες ειρωνειες και χειρισμους για να περασετε τις αποψεις σας οποτε απλα αδιαφορω για σας.Καλυτερα ασχοληθειτε με το να μας βαλετε κανενα αρθρο η να συμβουλευετε κτηνιατρικα αντι να επιτιθεστε στα ποστ που βαζω.

Άλλη μια απλούστευση που παίζει πολύ τώρα τελευταία, άκριτα, επιπόλαια και υπερβολικά.

Όλα αυτά που αναφέρονται κατά καιρούς σε διάφορα περιοδικά, εφημερίδες και site, είναι ιστορίες από περασμένες εποχές. Πράγματι μέχρι πριν από μερικές δεκαετίες δεν λαμβάνονταν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ευζωία των πειραματοζώων. Σήμερα, οι Ευρωπαϊκή Ένωση έχει θεσπίσει ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΗ νομοθεσία που διέπει τους πειραματισμούς σε ζώα. Εκτός αυτού, διενεργείται μεγάλη συζήτηση για τα περιθώρια μείωσης του αριθμού των πειραματοζώων, με τη χρήση εναλλακτικών μεθόδων (κυτταροκαλλιέργειες, ομοιώματα ζώων/ανθρώπων, προσομοιώσεις σε υπολογιστές κ.λπ.). Η ελληνική νομοθεσία είναι πλήρως εναρμονισμένη με αυτή της ΕΕ. Για κάθε πειραματισμό, απαιτείται ειδική άδεια από την αρμόδια Διεύθυνση Κτηνιατρικής. Σήμερα, όσοι εμπλεκόμαστε με οποιοδήποτε τρόπο στους πειραματισμούς με ζώα, έχουμε ιδιαίτερες ευαισθησίες, σεβόμαστε τη ζώσα ύλη σε κάθε της μορφή και κάνουμε το παν για την ελάχιστη ταλαιπωρία των ζώων. Αυτή η εικόνα/μύθος του άκαρδου και ανάλγητου επιστήμονα, που κάνει τα πάντα για την επιστήμη χωρίς να τον νοιάζει η ζωή που καταστρέφει, πρέπει πια να αλλάξει.

Καταλαβαίνω και σέβομαι ότι μερικοί άνθρωποι είναι κατά των πειραματισμών σε ζώα για λόγους ηθικούς. Οι εκφράσεις όμως του τύπου «θα πρεπε να δοκιμασει το πειραμα στον εαυτο του» είναι αστείες.

Κάποια επιχειρήματα από τους υποστηρικτές των πειραματισμών σε ζώα είναι τα εξής:

1. Είναι αναγκαίο κακό.

2. Κάποια πειράματα είναι αδύνατο να γίνουν χωρίς τη χρήση ζώων.

ΥΓ. Το κείμενο του interpet είναι κατάπτυστο. yasmin1gr, ως ψυχολόγος θα έπρεπε να γνωρίζετε ότι τέτοιες ιδέες είναι ξεπερασμένες. Είναι ποτέ δυνατόν να αναφέρεται ότι ένα παιδί που θα κακοποιήσει ένα ζώο θα γίνει δολοφόνος; Ή αντίθετα, να ψάχνουμε σε κάποιον δολοφόνο βίαιες πράξεις στην παιδική του ηλικία; Η κόρη μου προχτές άρπαξε μία από τις γάτες μας από το λαιμό, τη σήκωσε ψηλά και μου την έφερε κορδωμένη: «Κοίτα, μπαμπά, πώς ...ψήλωσε η Χιονούλα!». Μήπως θα πρέπει να την πάω σε παιδοψυχίατρο; Ας σοβαρευτούμε λίγο...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 19:15, 20-11-06:

Τα πειράματα στα ζώα δυστυχώς είναι αναγκαίο κακό. Δεν είναι σωστό να τα θεωρούμε βασανισμούς και να θεωρούμε ότι οι άνθρωποι που κάνουν τα πειράματα αυτά ευχαριστιούνται με αυτό που κάνουν. Απ'όσο ξέρω δεν τα θεωρούν ζώα τα θεωρουν εργαλεία της δουλειάς τους (όσο σκληρό και αν ακούγεται σε εμάς αυτό, άλλωστε γιατρός δεν αντέχει να γίνει ο καθένας, μια α αναισθησία χρειάζεται). Απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται μόνο όταν δεν μπορεί να γίνει αλλιώς και μόνο για θέματα υγείας. Και φυσικά να τηρούνται οι αντίστοιχες νομοθεσίες.
Τα πράγματα δεν είναι ποτέ μόνο άσπρα ή μόνο μαύρα, η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα. Σκεφτόμαστε τα καημένα τα ζωάκια που τα βασανίζουν αλλά δεν σκεφτόμαστε πόσοι άνθρωποι θα γλυτώσουν από τα αποτελέσματα της εκάστοτε έρευνας. Ο πατέρας μου έπαθε έμφραγμα πριν 3 χρόνια και αν δεν υπήρχαν τα φάρμακα σήμερα δεν θα ζούσε. Δεν ξέρω αν με έβαζαν να διαλέξω ανάμεσα στα πειράματα σε ζώα και στην ζωή ενός κοντινού μου ανθρώπου αν θα διάλεγα το πρώτο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:19, 20-11-06:

Δεν ειναι σιγουρο anabu οτι ολα τα πειραματα που γινονται ειναι αναγκαια γι αυτο εβαλα τα σαιτ για να πατε να ενημερωθειτε και να σχηματισετε αποψη εγω την δικη μου την αποψη την εχω σχηματισει και συμφωνει με αυτη των σωματειων και των διεθνων οργανισμων υπερασπισης ζωων

Για περισοτερα Εθνικη Επιτροπη Βιοηθικης

http://www.bioethics.gr/category.php?category_id=62

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 19:23, 20-11-06:

θα συμφωνησω με τον Isavas Αναγκαιο κακο
Εκει που δεν ειναι αναγκαιο ειμαι καθετα αρνητικη Π.Χ εταιρειες καλυντικων που χρησιμοποιουν τα ζωα σε πειραματα πριν βγαλουν στο εμποριο τα προιοντα τους.Θα μου πης βαζεις καλυντικα δεν βαζεις? Θεωρω και τον εαυτο μου ενοχο . Ειναι τοσα πολλα που πρεπει να δουμε πανω σ αυτο το θεμα που η χρησιμοποιηση των ζωων στην ιατρικη οσο ασχημο κι αν φαινεται ειναι το τελευταιο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:38, 20-11-06:

Κι εγω δεν συμφωνω με τα καλλυντικα και πολλα αλλα και δεν τα παιρνω

οποιος θελει να μαθει για την υπευθυνη χρηση πειραματοζωων και ποτε πραγματι ειναι αναγκαια θα μπορει να δει εδω

ελληνικα
http://www.baxter.com/about_baxter/n..._bioethics.pdf

http://www.fks.uoc.gr/greek/Dragvna.pdf
Αρχική Δημοσίευση από giota
θα συμφωνησω με τον Isavas Αναγκαιο κακο
Εκει που δεν ειναι αναγκαιο ειμαι καθετα αρνητικη Π.Χ εταιρειες καλυντικων που χρησιμοποιουν τα ζωα σε πειραματα πριν βγαλουν στο εμποριο τα προιοντα τους.Θα μου πης βαζεις καλυντικα δεν βαζεις? Θεωρω και τον εαυτο μου ενοχο . Ειναι τοσα πολλα που πρεπει να δουμε πανω σ αυτο το θεμα που η χρησιμοποιηση των ζωων στην ιατρικη οσο ασχημο κι αν φαινεται ειναι το τελευταιο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 19:40, 20-11-06:

Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα εκεί που δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Προσπαθώ να προτιμώ καλλυντικά που είναι φυτικά (πχ Κορρέ, Apivita) που απ'ότι ξέρω δεν είναι τοξικά και δεν δοκιμάζονται στα ζώα. Βέβαια χρησιμοποιώ και από τα άλλα αλλά δεν είμαι περίφανη γι'αυτό.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 20:04, 20-11-06:

Και η madison δεν κανει πειραματα σε ζωα.Ειναι και σχετικα οικονομικη μαρκα, και πολυ καλη.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 20:12, 20-11-06:

Οποιος ενδιαφερεται για την παιδικη βια στα ζωα κα τις ψυχολογικες προεκτασεις ας δει ενα αρθρο της καθημερινης κι ας διαβασει και πεντε πραματακια
http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_...06/2006_156209
Τα Παιδιά των Ανθρώπων Συγγραφέας :Τζέιμς Π. Ντ. εκδοσεις πατακη
Θεωρίες της ανθρώπινης ανάπτυξης

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 21:31, 20-11-06:

Το οτι τα παιδια μπορουν να γινουν πολυ σκληρα το ειδαμε και με την υποθεση του Αλεξ. Δεν συμφωνω με το να βασανιζονται ζωα δεν συμφωνω με το να βασανιζεται κανενα ον πανω στη γη. Καποτε στα 4 χρονια οι γονεις μου μου ειχαν αγορασει 2 παπακια Καποια στιγμη με ενα αλλο παιδακι πηραμε τα παπακια και τα τραβουσαμε απο τα φτερα μην εχοντας συναισθηση οτι υποφερουν ηταν κατι σαν παιχνιδι και καθολου δεν μας περασε απο το μυαλο οτι στην ουσια τα βασανιζαμε Ομως ηταν αγνοια και η μη γνωση οτι και τα ζωα ποναν και υποφερουν. Δεν ξερω τι θα σκεφτοταν αν με εβλεπε καποιος τοτε Προδιαθεση για κακοποιος? Δεν μπαινουν ολα στο ιδιο τσουβαλι Σιγουρα υπαρχουν διαταραγμενες προσωπικοτητες που η εκδηλωση της αρρωστιας τους (,γιατι περι αρρωστιας προκειτε ) φαινεται απο παιδια αλλα δεν ειναι ολα τα παιδια ετσι

Και στο αλλο θεμα με τα πειραματα Γεγονος ειναι οτι πολλα επιτευγματα της ιατρικης οσο κι αν δεν μου αρεση δεν θα υπηρχαν Τωρα με την κινητοποιηση μπορουν να λιγοστευσουν και με τα νεα μεσα που προσφερονται Αλλα τοτε στην αρχη οχι Ηταν ο μονος τροπος.δυστυχως!Και να ρωτησω και κατι Πως θα μαθουν οι φοιτητες στο δικο μου ζωακι οταν θα εχει προβλημα? δεν μου αρεσει αλλα για χαρη των πολλων μερικες φορες χανονται οι λιγοι και το ξαναλεω εγω δεν θα μπορουσα να το κανω ομως μπορω να ριξω το αναθεμα εκει που πρεπει να γινει?

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:55, 20-11-06:

Καποτε στα 4 χρονια οι γονεις μου μου ειχαν αγορασει 2 παπακια Καποια στιγμη με ενα αλλο παιδακι πηραμε τα παπακια και τα τραβουσαμε απο τα φτερα μην εχοντας συναισθηση οτι υποφερουν ηταν κατι σαν παιχνιδι και καθολου δεν μας περασε απο το μυαλο οτι στην ουσια τα βασανιζαμε Ομως ηταν αγνοια και η μη γνωση οτι και τα ζωα ποναν και υποφερουν. Δεν ξερω τι θα σκεφτοταν αν με εβλεπε καποιος τοτε Προδιαθεση για κακοποιος?
Άλλο αυτό. Παιδιά μην παρεξηγείτε τα πράγματα δεν λέμε για βία από άγνοια ή αθέλητη. Εύκολα πχ μπορεί ένα μωρό παιδί να στρέψει όπλο να πυροβολήσει και να σκοτώσει αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μελλοντικός εγκληματίας...

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 22:04, 20-11-06:

Αυτό το θέμα σας τραβάει βλέπω, αν και έχει ξανασυζητηθεί καταλήγοντας σε αδιέξοδο. Το καινούριο ενδιαφέρον είναι ότι εδώ λέει και ο isavvas ότι γίνονται πειράματα για ΟΛΑ τα φάρμακα (γνωστό, αλλά φαίνεται δεν το ξέρετε όλοι) και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανείς σας που δεν έχει πάρει ούτε ασπιρίνη! Εν τέλει μιλάτε συνεχώς για τα χαπάκια αποπαρασίτωσης και τα εμβόλια κ.λ.π. για τις γάτες σας, άρα όλοι έχετε δώσει ακόμα αν δεν έχετε πάρει.
Προς τι η υποκρισία;
Και τα καλλυντικά ας είναι και Κορρές κ.ά. δεν είναι "αθώα" όπβς το εννοείτε, μη βαυκαλίζεστε.
Η υποκρισία είναι το χειρότερο! Και η ημιμάθεια!
Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί ζώα και φυτά από καταβολής κόσμου. Το μόνο που ειπώθηκε με ουσία είναι το "πώς" των πειραμάτων, καλά το έθεσε ο isavvas. Ακούτε και καναν που ξέρει.
Έτσι μαθαίνουν στην Κτηνιατρική. Μποϋκοτάρετε λοιπόν τους κτηνιάτρους αν σας παίρνει!
Καλύτερα όμως προσγειωθείτε στην πραγματικότητα. Ζητάτε καλύτερες συνθήκες για τα ζώα, γιατί το άλλο είναι ανέφικτο.

Παράθεση

isavvas

O isavvas έγραψε στις 22:15, 20-11-06:

Αφού είναι κακό να παραβλεφθεί η ανάγκη μέχρι να βρεθεί κάτι που δεν είναι κακό.
Δηλαδή μάς λέτε ότι προτιμάτε να μην υπάρχει ιατρική (γιατί πραγματικά χωρίς τα πειραματόζωα η ιατρική θα ήταν σε πρωτόγονη κατάσταση).

Εχω τη λύση ή τη δέχεσαι και παύεις να πονάς ή δεν τη δέχεσαι γιατι τη θεωρεις βρωμικη και υποφέρεις.
Αυτό δεν είπα κι εγώ;

Τα παράδειγμα όμως με την κόρη σας το θεωρώ άστοχο, γιατί δεν χαίρονταν νοιώθοντας ότι κάνει κάτι κακό στο ζώο.
Σας βεβαιώνω ότι ήταν πολύ περήφανη γι' αυτό που έκανε...

προσωπικα θεωρω οτι εσεις τρεφεστε με μυθους και απλουστευσεις οπως εχετε δειξει και σε αλλα θεματα οποτε περιμενα μια τετοια απαντηση απο εσας κι εδω γινεστε πλεον προβλεψιμος. Εθελοτυφλειτε για προσωπικους σας λογους πιστευοντας οτι ζειτε σ εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο που ολοι οι νομοι ειναι σεβαστοι και δεν θελετε να δειτε τα κακως κειμενα που τα ειρωνευεστε τα υποβαθμιζετε εντεχνα και τα αρνειστε σκοπιμως.
...
Τα πειραματα δεν εχουν σταματησει ουτε ολοι σεβονται τις νομοθεσιες οπως θελετε να πιστευετε, το κειμενο μπηκε για ενημερωση των μελων του σαιτ και αν ηταν οπως τα λετε τετοιες οργανωσεις οπως το PETA και οι Επιτροπες Βιοηθικης δεν θα ειχαν λογο υπαρξης!
Έχετε δίκιο! Αυτό όμως δεν είναι λόγος να καταδικάζουμε άκριτα τη χρήση πειραματοζώων. Θα μπορούσαμε να αγωνιζόμαστε για την εφαρμογή της νομοθεσίας και την κατάλληλη εκπαίδευση των ασχολούμενων με πειράματα σε ζώα. (Κι εγώ μαζί σας!)
Αυτή η απάντησή μου σάς δείχνει ότι εθελοτυφλώ;

και ειμαστε ξανα αντιθετοι κει σε αυτο οπως και σε αλλα πολλα θεματα. Προσωπικα αδιαφορω για το τι πιστευετε
Εμένα αντίθετα με ενδιαφέρει η άποψη κάθε συνομιλητή, αλλά εσείς μάλλον δεν ξέρετε τι θα πει διάλογος.

Οσο για σας δεν ειστε ο αρμοδιος να κρινετε αντιοκειμενικα μιας και ειστε ο ιδιος εμπλεγμενος σε φορεα που για να "μαθουν οι φοιτητες" γινονται πειραματα.
Ελπίζω να συνειδητοποιείτε τι γράφετε. Υπονοείτε «εμπλοκή» μου σε κάποια κολάσιμη πράξη; Έχετε στοιχεία; Ξέρετε να γίνονται πειράματα για να «μάθουν οι φοιτητές»; Γνωρίζετε τι θα πει πανεπιστημιακή εκπαίδευση σε ιατρική ειδικότητα; Νομίζω ότι είναι καιρός να σκέπτεστε πριν γράψετε κάτι.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιειται υπουλες ειρωνειες και χειρισμους για να περασετε τις αποψεις σας οποτε απλα αδιαφορω για σας.Καλυτερα ασχοληθειτε με το να μας βαλετε κανενα αρθρο η να συμβουλευετε κτηνιατρικα αντι να επιτιθεστε στα ποστ που βαζω.
Έχετε αρχίσει να ξεφεύγετε τελείως. Τώρα είμαι και ύπουλος! Και βέβαια δεν θα μού υποδείξετε τι να κάνω.

Οποιος ενδιαφερεται για την παιδικη βια στα ζωα κα τις ψυχολογικες προεκτασεις ας δει ενα αρθρο της καθημερινης
Σε αυτό το άρθρο λέει κάπου για βία στα ζώα;

ΥΓ. Νομίζω ότι και άλλοι συνομιλητές έχουν παρόμοιες απόψεις με τις δικές μου (βλ. anabou, giota).

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 23:33, 20-11-06:

Δηλαδή μάς λέτε ότι προτιμάτε να μην υπάρχει ιατρική (γιατί πραγματικά χωρίς τα πειραματόζωα η ιατρική θα ήταν σε πρωτόγονη κατάσταση).
Θα μαθαίνατε πιο αργά. Κακό μεν αναγκαίο δε

Εχω τη λύση ή τη δέχεσαι και παύεις να πονάς ή δεν τη δέχεσαι γιατι τη θεωρεις βρωμικη και υποφέρεις.
Αυτό δεν είπα κι εγώ;
Αυτό ακριβώς σήμαινε αυτό που είπατε γι αυτό είχα βάλει και το =

Σας βεβαιώνω ότι ήταν πολύ περήφανη γι' αυτό που έκανε...
Καταλαβαίνοντας ότι κάνει κακό; τότε έχετε την προσοχή σας, και δεν χρειάζεται να υπάρχει κίνδυνος να το κάνει ποτέ σε άνθρωπο. Βασικά ούτε σε ζώα πιστεύω ότι θα το κάνει όταν μεγαλώσει, αλλά έναν ειδικό καλά θα ήταν να τον ρωτάμε για τη συμπεριφορά του παιδιού μας όπως ρωτάμε για άλλα πράγματα σχετικά με την υγεία του.
Σχετικά με την παιδική βία παίζουν ρόλο πολλά πράγματα και το ξανάλεω ότι το παράδειγμα σας είναι άστοχο.

Αυτό που λέγεται ότι η βία απέναντι στα ζώα μπορεί να σημαίνει αυριανό εγκληματία το πιστεύω, όπως πιστεύω ότι θα αυξηθεί η εγκληματικότητα από παρατημένα παιδιά, που μεγαλώνουν με ηλεκτρονικά παιχνίδια βίας με ταινίες βίας κλπ. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το εκατό τοις εκατό των παιδιών αυτών θα καταλήξουν εγκληματίες, αλλά είναι μια κατάσταση πολύ επικίνδυνη.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 23:52, 20-11-06:

1/ H κουβέντα έχει ξαναγίνει:
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22481
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22244
Και αυτό το εντοπίζω όχι γιατί είναι κακό να ξαναγίνει αλλά για καθαρά τεχνικούς λόγους. Καλύτερο είναι τα παρεμφερή θέματα να συνεχίζονται, ώστε και να εμπλουτίζονται με νέα στοιχεία, αλλά και να υπάρχει μια δυναμική.
2/ Επί της ουσίας έχω τοποθετηθεί. Είμαι κατά, στο επίπεδο του να διεκδικώ, όπως έλεγε και ο Χριστιανόπουλος καλύτερες συνθήκες σφαγής. Εχω ξαναπεί δε θεωρώ ότι οι ερευνητές γιατροί είναι όλοι συλλήβδην διεστραμμένοι, με όνειρο ζωής να βασανίζουν ζώα. Επίσης χρησιμοποιώ τα προιόντα αυτής της έρευνας (και εσύ ακόμα Γιασμίν σε προηγούμενο κείμενο που αναδημοσιεύεις για να τεκμηριώσεις απόψεις του χώρου σου χρησιμοποιούνται πορίσματα πειραμάτων σε ζώα) γιατί για την ώρα δεν έχω άλλη επιλογή. Ακόμα δεν απαξιώνω τη δουλειά ανθρώπων που επιτρέπουν στο είδος μου να υπάρχει και να βελτιώνει τη ζωή του. Το είς βάρος εις άλλων ειδών αφορά και εμένα, αφού χωρίς ζήτηση δεν θα υπήρχε προσφορά.
3/ Η υπεραπλούστευση (και αναφέρομαι στα περί παιδιών δολοφόνων κ.λ.π.) είναι πολύ πιο επικίνδυνη και απο την ίδια τη πράξη στην οποία αναφέρεται. Αντιστρέφοντας: Μεγαλώνω το παιδάκι μου θεωρώντας δολοφόνους και άξιους να πεθάνουν όσους πειράζουν ζώα. Τι ανατρέφω τότε;
Καλά θα κάνει το ιντερπέτ να πάει μέχρι εκεί που το παίρνει. Το τι γράφει ο κάθε άσχετος και μας χαιδεύει τα αυτιά δεν αποκτάει αυτομάτως επιστημονική εγκυρότητα. Τα ζώα αγαπάμε δεν είμαστε ηλίθιοι. Και σε αυτό θα συμφωνήσω με τον Ιωάννη. ότι δημοσιεύεται στο ίντερνετ δεν αποτελεί κατ' ανάγκη θέσφατο αφού τις περισσότερες φορές δεν μπορούμε ούτε καν να επαληθεύσουμε την εγκυρότητα της πήγης (λόγω μη γνώσεων). Άρα καλό είναι να τα βάζουμε για κουβέντα χωρίς να απαιτείται επί της ουσίας να καταλήγουμε σε ψηφοφορία.
Π.χ. Πολύ χάρηκα αυτό της μη στείρωσης, αλλά απογοητεύτηκα όταν είδα ότι αφορά την αναγκαιότητα να ζητήσουμε να προχωρήσουν οι κτηνίατροι σε έρευνα σχετικά με τη δυνατότητα μη χειρουργικής στείρωσης.
Και παιδιά μια χάρη. Όταν βάζουμε θέματα που αφορούν παιδιά να σκεπτόμαστε ότι αφορούν παιδιά και συνήθως πέρα απο την ενστικτώδικη διάσταση στις συμπεριφορές τους, τα υπόλοιπα και παραβατικά έχουν ένα υπόβαθρο πίσω τους που δεν μπορούμε να το πιάνουμε με ελαφριά καρδιά. Μην τα τσουβαλιάζουμε έτσι όλα.Π.χ. ποια είναι η κ.Ελευθεριας Τραϊου;

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 08:19, 21-11-06:

θα συμφωνησω με αυτο που λεει η Νερινα για τα παιδια ειναι τοσο ιδιαιτερο κεφλαιο που δεν μπαινει ετσι απλα
Και κατι ακομα Καλυντικα δεν ειναι μονο οι κρεμες και οι σκιες ματιων αλλα και το σαπουνι και το σαμπουαν και το αφρολουτρο και το υγρο για πιατα Υπαρχει κανεις που δεν τα χει χρησιμοποιηση? Η μπορει να κανει χωρις το σαμπουαν η το υγρο πιατων? κι αν το παρουμε ετσι το θεμα εχει μεγαλυτερες προεκτασεις Παρτε την χλωρινη ποσοι δεν την χρησιμοποιουμε Ξερουμε τι κανουμε στις θαλασσες μας? Ολα τα χημικα οτι χρησιμοποιουμε καθημερινα εχει επεκταση στο περιβαλον και το περιβαλον υποφερει απο ζωα μεχρι φυτα απο την αλογιστη χρηση Ειναι κατι μακροπροθεσμο που δεν φαινεται αμεσα αλλα υπαρκτο οσο και ο βασανισμος των ζωων .
Θαναση δεν μπορω να διανοηθω οτι αν δεν υπηρχε η προοδος της Ιατρικης τα παιδια μου θα πεθαιναν ακομα απο τις παιδικες αρρωστιες κατι τοσο απλο σημερα αλλα κατι πολυ βαρυ πολλα χρονια πριν οπου η ιατρικη δεν ηξερε τι να κανη .Η Ιατρικη δεν ειναι μονο παυσιπονα

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 10:04, 21-11-06:

Eχουμε πει σε αλλο ποστ συγκεκριμενα σ εκεινο με τον δεκατετραχρονο που πεταξε το γατακι και το βιντεοσκοπησε να πεθαινει το "Ντροπη" τη διαφορα της φυσιολογικης επιθετικοτητας της ασυναισθητης, που ειναι μεχρι τα εφτα περιπου χρονια με αυτην που ασκειται απο εφηβους αργοτερα .
Αλλο το να μην συναισθανεται ενα μικρο παιδακι το οτι ενα ζωο ποναει ( ελλειψη ενσυναισθησης, διαταραχη της αντιληψης της πραγματικοτητας λεγεται επιστημονικα) αλλο ενας προεφηβος η εφηβος.
Αλλο το να τραβας καποια φτερακια αγαρμπα και να'χεις ενοχες κι αλλο το να γδερνεις, καις, βασανιζεις ανενδοιαστα ζωο.
Οι παραπανω εγκληματιες ειχαν τις δευτερες συμπεριφορες ολοι εχουμε μικροι τις πρωτες μη τα μπερδευετε, υπαρχουν και γονεις στο σαιτ δεν χρειαζεται να τρομαζουν με το παραμικρο δε ειναι αυτος ο σκοπος.

Προσωπικα πιστευω οτι τα πειραματα στα ζωα ειναι απαραιτητα σε πολυ λιγοτερες περιπτωσεις απο οσα πραγματι γινονται κι εκει μπορω να τα καταλαβω. Διαφωνω με ολα τα αλλα ομως .

Οσο για καλλυντικα καθε ειδους ακομα και τα πιο απλα, υπαρχουν και εταιρειες που δεν χρησιμοποιουν πειραματα στα ζωα γιατι να μην χρησιμοποιουμε αυτες??

Απ οτι φαινεται το εν λογω θεμα ειτε μπηκε στο παρελθον ειτε τωρα γεννα αντιθετες αντιδρασεις (και οχι μονο εδω σ αυτο το σαιτ) και τα στρατοπεδα ειναι χωρισμενα. Το ποστ μπηκε παντως προς ενημερωση κι ευαισθητοποιηση αυτο ειναι και το νοημα των ποστ αλλωστε και οποιος θελει κι ενδιαφερεται ας το ψαξει μοναχος του να σχηματισει γνωμη απο ολες τις πλευρες, δεν ειναι και τοσο δυσκολο αλλωστε. Δεν θα το λυσουμε το θεμα εδω πιστευω ο καθενας με την σταση του και τις επιλογες του στη ζωη παιρνει καθημερινα θεση σε τετοια ζητηματα.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:35, 21-11-06:

ΥΓ. Νομίζω ότι και άλλοι συνομιλητές έχουν παρόμοιες απόψεις με τις δικές μου (βλ. anabou, giota).
Κι εγω συμφωνω μαζι σου. Δεν θα γραψω κατι παραπανω με καλυψατε.
Μοno να προσθεσω: Οι ακραιες αποψεις και τοποθετησεις ειναι υποπτες και λανθασμενες.

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 10:46, 21-11-06:

Αλλο το να τραβας καποια φτερακια αγαρμπα και να'χεις ενοχες κι αλλο το να γδερνεις, καις, βασανιζεις ανενδοιαστα ζωο.
Προσωπικα πιστευω οτι τα πειραματα στα ζωα ειναι απαραιτητα σε πολυ λιγοτερες περιπτωσεις απο οσα πραγματι γινονται κι εκει μπορω να τα καταλαβω. Διαφωνω με ολα τα αλλα ομως .
συμφωνω και γω.. και δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας φαινεται τοσο πρωτακουστο το ΓΕΓΟΝΟΣ οτι τα ζωα γινονται πειραματοζωα οπουδηποτε η αγνοια και η αμελεια των υπολοιπων (των ιδιοκτητων κυριως )το επιτρεπει! και δε μιλαω μονο για τις εταιρειες που παραγουν προιοντα, ή για τις φαρμακευτικες εταιρειες..
το οτι απλα δεν ετυχε σε σας, δε νομιζω οτι ειναι καλο να στρουθοκαμηλιζετε..

Επισης το οτι γινονται τετοια βασανιστηρια, θα επρεπε να ξεσηκωνει τον φιλοζωο κοσμο, και οχι να καθετε εδω και να αντιπαραθετει αποψεις για το που σταματα το βασανιστηριο και που αρχιζει η ερευνα..

Οι παραβατες, θα επρεπε να ειναι δαχτυλοδειχτουμενοι κατευθειαν και οι πολιτεια να παρεμβαινει δραστικα προς την παραδειγματικη τους τιμωρια. και αυτο για μενα ειναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ..

Δηλ να πω οτι βρισκομαι σε μια παρεα που δεν εχουν σχεση και επαφη με ζωα να το καταλαβω, αλλα το να ακουω αυτα τα πραγματα εδω μεσα..ε εμενα αυτο μου φαινεται πρωτακουστο!!!!

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 11:58, 21-11-06:

Συζητηση των αρθρων αυτων κανουμε και τα αρθρα ειναι μια ωραια αφορμη γι αυτο.να σκεφτουμε και να προβληματιστουμε να συζητησουμε δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να συνφωνουν με αυτα η οτι ειναι ολα σωστα. Και ολοι ειμαστε αντιθετοι στα πειραματα .Το να συζηταει κανεις δεν νομιζω οτι ειναι κακο Τι ειναι στρουθοκαμηλισμος? Ασχετα απο οτι λεμε εδω (και σιγουρα δεν θα λυθη εδω το θεμα) αντιπαραθεση σκεψεων κανουμε, .το να αγνοουμε την πραγματικοτητα σε ολο της το ευρος ειναι ακομα χειροτερο. Οτι χρησιμοποιουμε απο τον ηλεκτρισμο ως την θερμανση απο το ψυγειο ως το πλυντηριο ρουχων ιτε βλεπουμε τηλεοραση εχει επιπτωσεις στα ζωα και στο περιβαλον, ιτε ειναι με μορφη πειραματων, ιτε με την μορφη της καθημερινοτητας .Καλυντικα που δεν χρησιμοποιουν ζωα για πειραματα ναι υπαρχουν Αλλα λυνει το προβλημα ? Ειναι μονο τα καλυντικα? Και ολα τα υπολοιπα που κανουμε και χρησιμοποιουμε στα σπιτια μας? Το αποριπαντικο για το πλυντηριο πριν ερθει στα σπιτια μας δοκιμαστηκε για αλλεργιες Δεν πλενουμε ωστοσο ρουχα? Το να περιοριστουν τα πειραματα στο λιγοτερο δυνατο ειναι εφικτο και ζητουμενο απο ολους. Αλλα θα πρεπει περα απο υπογραφες να περιορισουμε τον καταναλωτισμο της καθημερινοτητας μας για να χει και αντικρυσμα.Δεν πλενω ,δεν εχω ψυγειο,δεν χρησιμοποιω οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιηθηκε πρωτα σε ζωα γιατι αυτο κανει κακο στα ζωα.Και ναι οι παραβατες πρεπει να τιμωρουνται. Αραγε ειναι μονο αυτοι οι παραβατες ομως?

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:55, 21-11-06:

Συμφωνω απολυτα με αυτη την οπτικη μπηκε το ποστ
Συζητηση των αρθρων αυτων κανουμε και τα αρθρα ειναι μια ωραια αφορμη γι αυτο.να σκεφτουμε και να προβληματιστουμε να συζητησουμε δεν σημαινει οτι ολοι πρεπει να συνφωνουν με αυτα η οτι ειναι ολα σωστα. Και ολοι ειμαστε αντιθετοι στα πειραματα .Το να συζηταει κανεις δεν νομιζω οτι ειναι κακο Τι ειναι στρουθοκαμηλισμος? Ασχετα απο οτι λεμε εδω (και σιγουρα δεν θα λυθη εδω το θεμα) αντιπαραθεση σκεψεων κανουμε, .το να αγνοουμε την πραγματικοτητα σε ολο της το ευρος ειναι ακομα χειροτερο. Οτι χρησιμοποιουμε απο τον ηλεκτρισμο ως την θερμανση απο το ψυγειο ως το πλυντηριο ρουχων ιτε βλεπουμε τηλεοραση εχει επιπτωσεις στα ζωα και στο περιβαλον, ιτε ειναι με μορφη πειραματων, ιτε με την μορφη της καθημερινοτητας .Καλυντικα που δεν χρησιμοποιουν ζωα για πειραματα ναι υπαρχουν Αλλα λυνει το προβλημα ? Ειναι μονο τα καλυντικα? Και ολα τα υπολοιπα που κανουμε και χρησιμοποιουμε στα σπιτια μας? Το αποριπαντικο για το πλυντηριο πριν ερθει στα σπιτια μας δοκιμαστηκε για αλλεργιες Δεν πλενουμε ωστοσο ρουχα? Το να περιοριστουν τα πειραματα στο λιγοτερο δυνατο ειναι εφικτο και ζητουμενο απο ολους. Αλλα θα πρεπει περα απο υπογραφες να περιορισουμε τον καταναλωτισμο της καθημερινοτητας μας για να χει και αντικρυσμα.Δεν πλενω ,δεν εχω ψυγειο,δεν χρησιμοποιω οτιδηποτε μπορει να χρησιμοποιηθηκε πρωτα σε ζωα γιατι αυτο κανει κακο στα ζωα.Και ναι οι παραβατες πρεπει να τιμωρουνται. Αραγε ειναι μονο αυτοι οι παραβατες ομως?

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 02:07, 22-11-06:

εγω το εχω ξαναπει αφου μπορουν να κλωνοποιησουν ανθρωπο ασ το κανουν αλλα δεν το κανουν γιατι κοστιζει μια περιουσια. Οσο για τα παιδια ξερω οτι οπως το μαθεις το παιδι σου μια φορα βαρεσα το σκυλο μας τον τομμυ οταν ημουν μικρη κ θυμαμαι οτι με μαλωσε η μητερα μου λεγοντας οτι δεν ειναι σωστο να κτυπαμε τα ζωα γιατι πονανε κ αυτα οπως κ εμεις κ μαλιστα χωρις αιτια τεσπα ο καθενας εχει διαφορετικο τροπο διαπαιδαγωγισεις αλλα καλο θα ηταν να τα μαθουμε να σεβονται τους παντες που ζου γυρω τους

Παράθεση

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 09:19, 22-11-06:

Γιωτα, το στουθοκαμηλισμο, δεν το ειπα για τη συζητηση..ουτε ειπα οτι στρουθοκαμηλιζεις επειδη συζητας κατι!

το προβλημα παντα ειναι οτι ΠΑΝΤΑ μενουμε στις συζητησεις..ολοι μας!

και βρε ladycat, η κλωνοποιηση του ανθρωπου τωρα τί σχεση εχει?

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

H giota έγραψε στις 09:32, 22-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw
Γιωτα, το στουθοκαμηλισμο, δεν το ειπα για τη συζητηση..ουτε ειπα οτι στρουθοκαμηλιζεις επειδη συζητας κατι!

το προβλημα παντα ειναι οτι ΠΑΝΤΑ μενουμε στις συζητησεις..ολοι μας!

Ola απο τις συζητησεις ξεκιναν και μπορουν να γινουν πραξη Καταλαβα με ποια ενοια το ανεφερες δεν το πηρα προσωπικα

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:18, 23-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw

το ειπα για τα πειραματα τι παλι εκτος θεματος βγηκα κλαψ?

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 16:22, 23-11-06:

Δεν είσαι εκτός θέματος πειραμάτων, αλλά γιατί δεν εξηγείς τι εννοείς; Εγώ ξέρω τι λες γιατί το είπες κι αλλού.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:38, 24-11-06:

αχ λοιπον ειπα οτι αμα κλωνοποιησουν συγκεκριμενα κυτταρα του ανθρωπου οπως αυτα που εχουν καρκινο κ αλλες ανιατες αρρωστιες σε εναν κλωνοποιημενο ανθρωπο τοτε θα μπορεσουν να δουν πια φαρμακα ειναι σωστα σε πια αντιδραει κ σε ποια οχι σε ποια υποχωρει κ εαν βλαπτει τον ανθρωπο κ οχι πανω στα αθωα αυτα πλασματα που δεν μας φταινε σε τιποτα. Σημερα ειχα την χαρα να κρατησω ξανα στα χερια μου χαμστερ το οποιο δεν με κοιταζε με τρομο πια μεσα στα ματια ουτε τσιριζε κ δαγκωνε μολις εβλεπε ανθρωπο

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:20, 01-12-06:

Επισημο γαλλικο site για την προστασια των ζωων επιβεβαιωνει τα πειραματα σε γατες και αλλα ζωα και βαζει φωτογραφιες για καταγγελια

http://www.protection-des-animaux.or...ntation-chats/
στο ιδιο site θα βρειτε για το σαδισμο στα ζωα το κρεας γατας στη κινα το τσιρκο κλπκλπ μονο για γερα στομαχια!!

http://www.protection-des-animaux.org/photos/
http://www.onevoice-ear.org/ressources/multimedia.html

εδω η παραγραφος που προσπαθει η ελλαδα να ενταξει στο συνταγμα
http://www.stardogs.gr/2006/11/ppo.htm
Αναφερει επιτελους το "Τα ζωα δεν ειναι πραγματα ειναι οντα που συναισθανονται και υποφερουν" ( ναι χρειαζοτανε να το πουμε και να το γραψουνε δεν ειναι αυτονοητο για μερικους...!!τα θεωρουν εργαλεια!)
ενω εδω ο γαλλικος νομος που την εχει ενταξει για τα ζωα που υποφερουν στα πειραματα!

"Reconnaissant que l'homme a l'obligation morale de respecter tous les animaux et de prendre d&ucirc;ment en consid&eacute;ration leur aptitude &agrave; souffrir et &agrave; se souvenir" ( Αναγνωριζοντας οτι ο ανθρωπος εχει την ηθικη υποχρεωση να σεβεται ολα τα ζωα και να περνει σοβαρα υποψη του την ικανοτητα τους να υποφερουν και να θυμουνται οτι υπεφεραν)
R&eacute;solus &agrave; limiter l'utilisation des animaux &agrave; des fins exp&eacute;rimentales ou &agrave; d'autres fins scientifiques, avec pour finalit&eacute; de remplacer cette utilisation partout o&ugrave; cela est possible, notamment en recherchant des m&eacute;thodes de substitution et en encourageant le recours &agrave; ces m&eacute;thodes de substitution; ( Αποφασισμενοι να περιορισουμε την χρηση των ζωων για πειραματα με τελικο στοχο να αντικατασταθουν πληρως παντου οπου αυτο ειναι δυνατον, ιδιως ψαχνοντας μεθοδους υποκαταστασης και προωθωντας και ενθαρυνοντας αυτες τις μεθοδους )
Souhaitant adopter des dispositions communes, afin de prot&eacute;ger les animaux utilis&eacute;s dans des proc&eacute;dures susceptibles de provoquer des dommages durables, des douleurs, des souffrances ou de l'angoisse et d'assurer que ceux-ci, lorsqu'ils sont in&eacute;vitables, soient r&eacute;duits au minimum, .... (θελοντας να υιοθετησουμε κοινες συνισταμεννες προκειμενου να προστατεψουμε απο το να υποφερουν τα ζωα που χρησιμοποιουνται στις διαδικασιες που πιθανον να τους προκαλεσουν μονιμες βλαβες, πονους, τα κανουν να υποφερουν η τους προκαλουν ανχος και προκεινμενου να διασφαλησουμε οτι γινονται μονο οσες ειναι τελειως απαραιτητες και ακομα κι αυτες να μειωθουν στο μινιμουμ, αποφασιζουμε...)

Αυτο ειναι αυτο που λενε "το πνευμα του νομου"
http://www.protection-des-animaux.or...ntifiques.html

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 04:30, 01-12-06:

Ποσα ???

Μονο για την ερευνα ( δε λεμε για τα καλυντικα απορυπαντικα)
Συμφωνα με το υπουργειο ερευνας της γαλλιας το 2001 "ξοδευτηκαν" να πω? "κατακρεουργηθηκαν" να πω?? παντως πεθαναν παρολον τον καλο νομο για τα απαραιτητα πειραματα

Cependant, voici les chiffres issus de l'enqu&ecirc;te portant sur 2001 (derni&egrave;res statistiques publi&eacute;es &agrave; ce jour).

(Επισημες στατιστικες, υποπτευονται περισσοτερα στην ουσια...)

Total : 2.212.294 vert&eacute;br&eacute;s. συνολο σπονδηλωτων

Souris : 1.370.293 (ποντικια)

Rats : 471.204 (αρουραιοι)

Cobayes : 59.184. (ειδος ποντικιου)

Hamsters: 20.527 (χαμστερακια)

Autres rongeurs : 3572 (αλλα τρωκτικα)

Lapins : 53.545 (κουνελακια)

Chats : 1383 (ΓΑΤΕς)

Chiens : 5516 ( σκυλοι)

Furets : 619 ( ζωακια του δασους δε τα ξερω στα ελληνικα)

Με βαση αυτα τα "επισημα" νουμερα το υπουργειο ανακοινωνει μειωση της ταξης του 4%!!!

Δειτε τωρα τι γινεται στη πραγματικοτητα (!!!)συμφωνα με το σαιτ μεταφραζω:

Πολλες φορες τα το υπουργειο παιζει με τις λεξεις, μετραει πχ στα καλυντικα προιοντα μονο τα ζωα που ξοδευτηκαν στα τελειωμενα προιοντα κι οχι στις δοκιμασιες πριν εξισου υπαρχουν ευθανασιες της πουανεβαζουν το νουμερο στα 3 εκατομυρια το χρονο και γινονται για να μην υποφερουν υοποτιθεται τα ζωα αλλα κι αυτα ειναι κρυμμενα πειραματα ( παντα μεταφραζοντας το επισημο σαιτ).

Φανταστειτε οτι μερικα εργαστηρια δεν απαντουν καν για το ποσα ζωα ξοδευουν !!

Κανεις δεν φαιινεται να ξερει ποσα ακριβως πανε καθε χρονο..

Χαρακτηριστικα στο επισημο ερωτηματολογιο ως σχολιο συμπληρωνεται οτι 20 απο τα 665 εργαστηρια "δεν καταλαβαν τι επρεπε να γραψουν σε αυτην τη παραγραφο"!!! ( και μιλαμε για επιστημονες!!) Αυτο αποδυκνυει οτι οι επιστημονες δεν τα ξερουν και δεν τα καταλαβαινουν ολα .

Αλλο παιχνιδι:
Ενω τα εργαστηρια ειναι 1073 (!)αναφερονται επισημα μονο τα 665(!) εκ των οποιων 556 δημοσια και τα αλλα δεν εχουν καν απαντησει φυσικα, αρα οχι μονο τα 20 που λεει επισημα το υπουργειο,αλλα τα 400 (!!!!!) που εμφανιζονται να μην εχουν "καταλαβει"..(φανταστειτε ποσα ζωα ακομη!)

Οποτε ο αριθμος των ζωων πλησιαζει περισοτερρο τα 4 εκατομυρια(!!!) ενω το υπουργειο ανακοινωνει πλαστες μειωσεις της ταξης του 30 %(!!!).
Στην πραγματικοτητα πχ στις γατες αυξηθηκε ο αριθμος που χρησιμοποιησαν απο 1140 σε 2000 εικονικα παντα). Οσο για τα 4274 σκυλακια τα πιο πολλα (600) καταναλωνονται απο την Pfizer που φτιαχνει το .. Viagra!

Source : One Voice

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους