Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,901 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 112 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Διάρροια με αίμα

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη γιουλακι
H Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατουλινια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 261 μηνύματα.

H γιουλακι έγραψε στις 01:01, 21-06-10:

Αφροδιτουλα μου καταλαβαινω το αγχος σου...
ξερω κ τι ζορι ειναι η νομικη (ειναι στην ιδια σχολη κ το αγορι μου...κ του το ειπα το περιστατικο..κ λεει συναλλαγματικη θα πεσει...χαχαχα)
Κατανοω κ το αγχος σου με τον γατουλη αλλα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα...ψυχραιμια...θα πας αυριο να γραψεις...θα τα πας μια χαρα..μετα θα πας το μωρο σου στο γιατρο κ θα δεις πως θα ειναι κατι αντιμετωπισιμο που θα ξεπεραστει αμεσα κ ευκολα!!!

Καλη επιτυχια στο μαθημα κ περαστικα του γατουλη σου!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 01:11, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hlianna
αφροδιτη και τα μωρα που εχω εγω περασαν κολλιτιδααιμα και βλενες στα κακα..κατααβαινειςη γιατρος το μονο που μου εδωσε ηταν κονσερβες w/d..αλλα οτι και να σου λεμε δεν ξερουμε καν αν ειναι και κολλιτιδα..καλυτερα να σου πει αυριο ο γιατρος..παντως οντως μην αγχωνεσαι..και αφου δεν θα κοιμηθεις παρακολουθησε τον που και που..
Τον παρακολουθω, ηρθε και ξαπλωσε στα ποδια μου εκει που διαβαζω και τον τσεκαρω συνεχεια. Δεν μοιαζει να ποναει. Ξερω οτι δεν ειστε γιατροι καλη μου, αλλα ξερεις πως λειτουργουν αυτα. Μια εμψυχωτικη κουβεντα απο καποιον πιο εμπειρο λεει πολλα. Εντω μεταξυ, ξανακοιταξα τα κακα του και ειδα οτι ειναι σχηματισμενα μεχρι ενος σημειου, και μετα ειναι διαρροια με αιμα Αλλα τροφη εχουμε αλλαξει απο την Πεμπτη. Ισως αρχισε να στρωνει, αλλα γιατι ρε γαμωτο αιμα?

Αρχική Δημοσίευση από LunaDark
....καλο κουραγιο και στο μικοτουλη κ σε σενα...
Να'σαι καλα Αφροδιτη μου.
Αρχική Δημοσίευση από γιουλακι
Αφροδιτουλα μου καταλαβαινω το αγχος σου...
ξερω κ τι ζορι ειναι η νομικη (ειναι στην ιδια σχολη κ το αγορι μου...κ του το ειπα το περιστατικο..κ λεει συναλλαγματικη θα πεσει...χαχαχα)
Κατανοω κ το αγχος σου με τον γατουλη αλλα ειμαι σιγουρη πως ολα θα πανε καλα...ψυχραιμια...θα πας αυριο να γραψεις...θα τα πας μια χαρα..μετα θα πας το μωρο σου στο γιατρο κ θα δεις πως θα ειναι κατι αντιμετωπισιμο που θα ξεπεραστει αμεσα κ ευκολα!!!

Καλη επιτυχια στο μαθημα κ περαστικα του γατουλη σου!!!
Συναλλαγματικη διαβαζω και δεν εχει τελος η ρουφιανα. Ο δικος σου εχει περασει αξιογραφα? Η' δινει αυριο? Τι κλιμακιο ειναι αυτος? Κανε μου την χαρη και ρωτα, τι κωδικες να κραταω? Εμπορικο και Αστικο? Σορρυ για το πρηξιμο, απλα... Πρωτη φορα μετα το λυκειο που εξεταζομαι προφορικα και εχω φαει φρικη. Ετυχε και αυτο με τον Μικοτο τωρα, και ειμαι να σκασω. Οχι οτι δεν ειχα και αλλα 1000 πραγματα στο κεφαλι μου. Αυριο θα παμε αμεσως μετα το μαθημα στο γιατρο, να μου φυγει το αγχος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 01:20, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Τον παρακολουθω, ηρθε και ξαπλωσε στα ποδια μου εκει που διαβαζω και τον τσεκαρω συνεχεια. Δεν μοιαζει να ποναει. Ξερω οτι δεν ειστε γιατροι καλη μου, αλλα ξερεις πως λειτουργουν αυτα. Μια εμψυχωτικη κουβεντα απο καποιον πιο εμπειρο λεει πολλα. Εντω μεταξυ, ξανακοιταξα τα κακα του και ειδα οτι ειναι σχηματισμενα μεχρι ενος σημειου, και μετα ειναι διαρροια με αιμα Αλλα τροφη εχουμε αλλαξει απο την Πεμπτη. Ισως αρχισε να στρωνει, αλλα γιατι ρε γαμωτο αιμα?
οχι ρε παιδι μου νταξει..απλα αρκετα παρεξηγηθηκα σημερα και σε θεμα που δεν αφορα υγεια..φαντασου να ελεγα αυτα που πιστευω οτι ξερω σε θεμα υγειας

τεσπα..και των δικων μου ετσι ηταν..σταθερα στην αρχη και μετα αρχιζε το πανηγυρι..δεν μπορεις να κανεις κατι τωρα εκτος φυσικα και αν γινει κατι ξαφνικο που δεν νομιζωοποτε συγκεντρωσου στο διαβασμα σου ριχνετου και καμια ματια και αυριο μετα το γραψιμο πηγαινε τον στο γιατρο

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 γατουλινια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 261 μηνύματα.

H γιουλακι έγραψε στις 01:41, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Συναλλαγματικη διαβαζω και δεν εχει τελος η ρουφιανα. Ο δικος σου εχει περασει αξιογραφα? Η' δινει αυριο? Τι κλιμακιο ειναι αυτος? Κανε μου την χαρη και ρωτα, τι κωδικες να κραταω? Εμπορικο και Αστικο? Σορρυ για το πρηξιμο, απλα... Πρωτη φορα μετα το λυκειο που εξεταζομαι προφορικα και εχω φαει φρικη. Ετυχε και αυτο με τον Μικοτο τωρα, και ειμαι να σκασω. Οχι οτι δεν ειχα και αλλα 1000 πραγματα στο κεφαλι μου. Αυριο θα παμε αμεσως μετα το μαθημα στο γιατρο, να μου φυγει το αγχος.

Το εχει περασει...
Μην αγχωνεσαι!!! Ειναι Β κλιμακιο δεν επιτρεποταν να κρατησεις τιποτα λεει κ οι ερωτησεις ολες μεσα απο το βιβλιο
Γραψε μου τι κλιμακιο εισαι εσυ. Προσοχη(!) Αρχη κλειστου αριθμου, Λευκη οπισθογραφηση κ πως αποδεικνυεται
Αλλα πες μου κλιμακιο κ θα σ πουμε κ αλλα...

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H γιουλακι έγραψε στις 02:00, 21-06-10:

ποσα μαθηματα εχεις ακομα???

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 02:39, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από γιουλακι
Το εχει περασει...
Μην αγχωνεσαι!!! Ειναι Β κλιμακιο δεν επιτρεποταν να κρατησεις τιποτα λεει κ οι ερωτησεις ολες μεσα απο το βιβλιο
Γραψε μου τι κλιμακιο εισαι εσυ. Προσοχη(!) Αρχη κλειστου αριθμου, Λευκη οπισθογραφηση κ πως αποδεικνυεται
Αλλα πες μου κλιμακιο κ θα σ πουμε κ αλλα...
Επιθετο απο Χ, αν ειναι τρια κλιμακια ειμαι τριτο, αν ειναι δυο ειμαι δευτερο. Δεν εχω παρακολουθησει το συγκεκριμενο μαθημα, γιατι δινεται μονο προφορικα. Νομιζω Αθανασιου κανει στο κλιμακιο μου. Ρωτα τον για τους κωδικες, γιατι δεν ειμαι σιγουρη τι και αν πρεπει να κουβαλησω κανενα μαζι μου αυριο. Λευκη οπισθογραφηση και πως αποδεικνυεται? Τι πως αποδεικνυεται? Απο το εγγραφο, που δεν αναφερει ονομα.... Αυτο δεν εννοει? Χρωστα 14 μαθηματα για πτυχιο, 7 επιλογης που τα ειχα αφησει για το τελος, 7 βασικα που καποια τα εχω δωσει 10 φορες και καποια ειναι προφορικα και τα αφησα για το τελος. Με εφαγε το Ερασμους εμενα πες του, που με στειλανε σε οικονομικη σχολη και δεν ειχα μαθηματα να δηλωσω, και εχασα ενα εξαμηνο με 3 μαθηματα ολα κι ολα. Στειλε μου πμ να μην τα λεμε απο δω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,657 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 06:25, 21-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ελα καλε..τοσο πολυ;;;;;;;;..παναγιτσα μου..θα τα ειχα δει ολα...
Ασε Εφη μου,περασαμε πολλα,ηταν πολυ δυσκολη η κατασταση,αλλα ευτυχως ολα ειναι ενταξει τωρα.
Αφροδιτη καλη επιτυχια σημερα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,129 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 21-06-10:

μικοτομανα...τι εγινε καλε;;;πηγατε στο γιατρο;;

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 22:01, 21-06-10:

Μολις μπηκα σπιτι. Εδινα το πρωι, αργησα να γυρισω και η γιατρος ειναι στο ιατρειο μεχρι την μια και μιση, οποτε απλα επεσα για υπνο, γιατι εκλεισα 24 ωρες ξυπνια, και τον πηγα τωρα το απογευμα. Κολλιτιδα ειναι οντως τελικα, μου ειπε η γιατρος οτι οταν το χρωμα του αιματος ειναι ετσι ζωηρο κοκκινο δεν ειναι πολυ ανησυχητικο, το παλιωμενο καφε αιμα ειναι που πρεπει να φοβομαστε. Του εκανε αντιβιωση ενεση, μου εδωσε κατι χαπια εναντια στην διαρροια, και μια προβιωτικη αλοιφουλα Και ο θεος βοηθος. Εχω κοιμηθει 3 στις 32 ωρες, μαλλον εχω γαστρεντεριτιδα (ή κολλιτιδα και εγω), εδινα δυο ωρες μαθημα με δυο πρακτικα που περιλαμβαναν ως μερη τους Α, Β, Γ, Δ, Ε, Ζ, και την τριτεγγυητη Τ, με τους ηλιθιους ισχυρισμους τους, εδωσα 65 ευρω στη γιατρο, και 30 ευρω στα ταξι, το μονο που θελω τωρα ειναι να συρθω στο κρεβατακι μου ησυχα ησυχα και να ΠΕΘΑΝΩ!

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H γιουλακι έγραψε στις 22:06, 21-06-10:

τουλαχιστον δεν ειναι κατι σοβαρο!!!
Αντε περαστικα κ στον γατουλη σου κ σε σενα
κ καλη ξεκουραση τωρα!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,129 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:52, 21-06-10:

αγαπουλα μου γλυκια..σου ευχομαι καλη ξεκουραση....ολα καλα λοιπον με το μικοτακι μας...και εσυ να ξεκουραζεσαι,μην μου παθεις καμμια υπερκοπωση..πολλα πολλα φιλακια!!

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 23:01, 21-06-10:

Άντε, κολλίτιδα περάσαμε όλοι, μην νιώθεις και μειονεκτικά !!!!
Και μαρή, το σημαντικό δεν μας είπες, το μάθημα το περνάς τουλάχιστον? (εμάς στα προφορικά συνήθως μας το λέγανε...)

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 00:06, 22-06-10:

Ποια ξεκουραση? Αυριο το πρωι ταξιδευω για Κρητη, να παω την Μιλλενια στην μαμα της, και να δω τους δικους μου λιγο. Να φαω κανα λαπα να στρωσει το αντερο μου, γιατι εχω στεγνωσει η ερμη. O Mikoto δεν τρωει την a/d εν τω μεταξυ και με βλεπω να του την κανω κλισμα Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και παλι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:18, 22-06-10:

ααα..πας κρητη για την μιλενια;;;;να εχετε ενα καλο ταξιδι.,να μας γραψετε νεα της..και να φιλησεις και την νεα της μαμα!!!!!!..

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 924 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 00:22, 22-06-10:

ελπιζω να πηγες καλα στο μαθημα.....
ευτυχως που ο μικρος δεν εχει κατι σοβαρο,σε μια βδομαδα το πολυ θα ναι καλα(πολλα τα 65 μου φανηκαν)
παντως ειναι πολυ γλυκο που κατεβαζεις η ιδια τη μιλλενια,α ρε αφροδιτη...πολυ της σταθηκες της μικρης....χιλια μπραβο

Παράθεση

γιουλακι (Γιούλη)

Δραστήριο Μέλος

H γιουλακι έγραψε στις 00:27, 22-06-10:

καλο ταξιδι τοτε Αφροδιτακι!!!
κ να μας φιλησεις την μιλενια!!!!!!!!

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lefteris DoC
Ο Lefteris DoC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Lefteris DoC έγραψε στις 16:22, 19-07-10:

Γεια σας και παλι παιδια. Μετα τον χαμο τον μικρων γατιων μου απο πανλευκοπενια αποφασισα να αγορασω ενα περσικο γατακι. Το πηρα την Πεμπτη απο ενα pet shop. Η κατασταση του ηταν αθλια, το ειχαν σε ενα κλουβι με αλλα 2 γατακια και αυτο δεν προλαβαινε να φαει. Ειναι πολυ αδυνατος για αυτο αποφασισα να τον παρω για να τον σωσω. Σημερα τον πηγα στο Αττικο Νοσοκομειο για εξετασεις, ειχε ψωρα στα αυτα και μου εδωσαν ενα κορτιζονουχο φαρμακο σε σταγονες. Μολις φυγαμε το γατι εκανε κακακια του τα οποια με ανησυχισαν. Ηταν αρκετα μαλακα και ειχα αρκετο αιμα. Τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν να το παρακολουθω για να δουμε τι θα κανουμε. Δεν αντεχω αλλο να εχει προβλημα υγειας και αυτο το γατακι, εχασα ηδη 3 τον τελευταιο καιρο απο Πανλευκοπενια. Δε μπορω αλλο και συναισθηματικα και οικονομικα, εχω ξοδεψει πανω απο 1000 ευρω και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα. Μηπως ξερετε απο τι μπορει να ειναι το αιμα? Στο βιβλιαριο του γραφει οτι εχει κανει εσωτερικη αποπαρασιτωση αλλα δεν ξερω κι αν λενε την αληθεια... Επισης αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας δεν ευθυνεται το Pet shop που δεν το φροντιζε??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:33, 19-07-10:

σιγουρα το πετ σοπ ευθυνεται...για αυτο και λεμε οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε τιποτα,οχι μονο ζωα..αλλα ουτε και ενα μπαλακι απο αυτα που εμπορευονται ζωα..μπας και βαλουν μυαλο και το σταματησουν αυτο το φρικιαστικο εμποριο.....κατανοω βεβαια τους λογους που το εκανες..,τεσπα...τι να σου πω.πολλα μπορει να ειναι...αλλα οπως καταλαβαινεις διαγνωση δεν μπορει να κανει ενα σαιτ....εγω θα το πηγαινα και σε εναν κτηνιατρο της εμπιστοσυνης μου να το εξετασει...θεε μου ποσο φρικη ειναι αυτα τα πετ..ελεος πια...ευχομαι πραγματικα να τα ξεπερασει ολα αυτα το μικρο σου..
ΥΓ...αφουβ πανε ολα καλα...και γινει καλα το γατακι..θα χρειαστει να του κανεις εξετασεις για τη τη νοσο PKD..ειναι μια κληρονομικη ασθενεια των περσικων,και αφου το πηρες απο πετ..θα πρεπει να την κανεις γιατι δυστυχως αυτοι δεν μεριμνουν για αυτο..

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

Ο Lefteris DoC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Lefteris DoC έγραψε στις 16:44, 19-07-10:

Καταλαβαινω τι λες, και εγω παντα ημουν τις αποψης οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε ζωα απο πετ σοπ αλλα δυστυχως με ολα αυτα που περασα φοβομουν να ξαναπαρω αδεσποτακι. Τα φροντιζω και τα ταιζω απλα δεν ηθελα να ξαναδεθω και μετα να το χασω απο καποια κληρονομικη ασθενεια... Επισης το ειδα ετσι ταλαιπωρημενο και αποφασισα να το βοηθησω. Αν εχει κατι σοβαρο το γατακι μου μπορω να καταγγειλω ονομαστικα το πετ σοπ?

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:58, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lefteris DoC
Καταλαβαινω τι λες, και εγω παντα ημουν τις αποψης οτι δεν πρεπει να αγοραζουμε ζωα απο πετ σοπ αλλα δυστυχως με ολα αυτα που περασα φοβομουν να ξαναπαρω αδεσποτακι. Τα φροντιζω και τα ταιζω απλα δεν ηθελα να ξαναδεθω και μετα να το χασω απο καποια κληρονομικη ασθενεια... Επισης το ειδα ετσι ταλαιπωρημενο και αποφασισα να το βοηθησω. Αν εχει κατι σοβαρο το γατακι μου μπορω να καταγγειλω ονομαστικα το πετ σοπ?
Λυπάμαι για τα γατάκια που χάσατε αρχικά Ύστερα έχω να σας πω ότι τα γατάκια στα πετ σοπ είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πολύ άρρωστα. Πολύ περισσότερο από κάποια αδεσποτάκια Μακάρι να τα καταφέρει..

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

O Lefteris DoC έγραψε στις 17:08, 19-07-10:

Εσυ Αννα την Περσικη γατουλα που βλεπω απο που την πηρες??

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 17:16, 19-07-10:

Νομίζω δεν έχει σημασία, ούτε και σχέση με το θέμα αλλά αφού με ρωτάτε εδώ σας απαντάω εδώ. Το Marc τον έχω πάρει από εκτροφείο.

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

O Lefteris DoC έγραψε στις 17:21, 19-07-10:

Συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος. Ελπιζω ο δικος μου να τα καταφερει. Παντως εχει ορεξη και νερακι πινει, μονο η διαρροια και η τεμπελια του με ανησυχουν..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:59, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lefteris DoC
η τραγικη ειρωνια ειναι οτι τα αδεσποτακια πιο ανθεκτικα ειναι απο αυτα των πετ...οχι παντα βεβαια...
σιγουρα και μπορεις...το θεμα ειναι που;;επικοινωνησε με καποια φιλοζωικη...ή παρε στο συνηγορο του πολιτη..μπας και σου πουν αυτοι που να καταγγειλεις...μα και μονο οτι το βρηκες σε αυτην την κατασταση..καταγγελια θελει..το τηλεφωνο του συνηγορου του πολιτη ειναι το..2107289600...μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο,αλλα και εγω δεν ξερω που αλλου να απευθυνθεις..

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 20:12, 19-07-10:

Φίλε Lefteri σε καταλαβάινω απόλυτα, γιατί κι εγώ λυπήθηκα ένα περσικό από pet shop και τελικά το αγόρασα, αν και είμαι κι εγώ αντίθετη στο να αγοράζουμε από pet shops. Το έβλεπα για πάνω από ένα μήνα μέσα σε ένα μικρό κλουβί χωρίς επαρκή αέρα (καταλαβαίνεις τώρα σε τι κατάσταση ήταν με αυτές τις θερμοκρασίες). Τελικά αποφασίσαμε με τον σύζυγό μου να το πάρουμε μόνο και μόνο για να δώσουμε τέρμα στο δράμα. Ήταν και γεμάτος με ψύλλους. Αναρωτιέμαι ποιός θα το αγόραζε σε τέτοια κατάσταση!!! Τελικά εμείς που το λυπηθήκαμε. Είναι πανευτυχής τώρα κοντά μας (είναι ο μικρούλης μας Σεβάχ). Παρακολούθησέ το αίμα και να οφείλεται στην κακή χλωρίδα του εντέρου λόγω κακής διατροφής. ΄

Θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το Αττικό. Θέλω τώρα που σχεδιάζω να πάω Αθήνα να κάνω εξετάσεις αίματος και στη Bijoux και στον Σεβάχ. Πού να απευθυνθώ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:39, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Φίλε Lefteri σε καταλαβάινω απόλυτα, γιατί κι εγώ λυπήθηκα ένα περσικό από pet shop και τελικά το αγόρασα, αν και είμαι κι εγώ αντίθετη στο να αγοράζουμε από pet shops. Το έβλεπα για πάνω από ένα μήνα μέσα σε ένα μικρό κλουβί χωρίς επαρκή αέρα (καταλαβαίνεις τώρα σε τι κατάσταση ήταν με αυτές τις θερμοκρασίες). Τελικά αποφασίσαμε με τον σύζυγό μου να το πάρουμε μόνο και μόνο για να δώσουμε τέρμα στο δράμα. Ήταν και γεμάτος με ψύλλους. Αναρωτιέμαι ποιός θα το αγόραζε σε τέτοια κατάσταση!!! Τελικά εμείς που το λυπηθήκαμε. Είναι πανευτυχής τώρα κοντά μας (είναι ο μικρούλης μας Σεβάχ). Παρακολούθησέ το αίμα και να οφείλεται στην κακή χλωρίδα του εντέρου λόγω κακής διατροφής. ΄

Θα μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το Αττικό. Θέλω τώρα που σχεδιάζω να πάω Αθήνα να κάνω εξετάσεις αίματος και στη Bijoux και στον Σεβάχ. Πού να απευθυνθώ;
εχω το τηλεφωνο...οποτε μπορεις να παρεις και να ρωτησεις..2106640522 και βρισκεται στην παιανια..επισης υπαρχει και το νοσοκομειο ζωων στο πικερμι...2106038023

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

O Lefteris DoC έγραψε στις 20:45, 19-07-10:

Αυτο στο Πικερμι ειναι πιο ακριβο και πιστευω κανουν την ιδια δουλεια. Παντως οσες φορες εχω παει στο Αττικο εχω μεινει ευχαριστημενος με την εξυπηρετηση.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 20:45, 19-07-10:

Σ΄ευχαριστούμε πολύ Έφη!!!

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

O Lefteris DoC έγραψε στις 20:50, 19-07-10:

Δημητρα πηρες το μηνυμα που σου στειλα?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Σ΄ευχαριστούμε πολύ Έφη!!!
παρακαλω.....παιδια,να ξερετε οτι εγω ,δεν τα εχω επισκεφτει ποτε αυτα..οποτε δεν ξερω τι δουλεια κανουν ....αλλα ειναι γεγονος οτι ιδιαιτερα για εκτακτα περιστατικα ειναι σωτηρια..εδω στην επαρχια δυστυχως ..δεν εχουμε τετοια προνομια...ειναι να μην σου τυχει..

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 20:58, 19-07-10:

Ναι, ναι το έλαβα και σ' ευχαριστώ πολύ! Έτσι είναι, όπως τα γράφεις. Σε καμία περίπτωση τα κριτήριά μας δεν ήταν το ωραίο και η ράτσα. Να φανταστείς ότι ήμουνα τόσο πιεσμένη ψυχολογικά και είχα τόση αγωνία να δώσω τέλος στο μαρτύριο του γάτου που δεν ενδιαφέρθηκα καθόλου για πιστοποιητικά και βιβλιάρια. Δε με ενδιέφερε καθόλου. Το μόνο που μου είπε είναι ότι ήταν διασταύρωση πέρση με αγκύρας. Είναι πολύ όμορφος τώρα. Έχει συνέλθει κάπως και σύντομα θα σας τον παρουσιάσω με φωτογραφίες όταν βγουν.

Παράθεση

Lefteris DoC

Νεοφερμένος

O Lefteris DoC έγραψε στις 21:03, 19-07-10:

Ωραια τοτε, ανυπομονουμε να τον δουμε. Θα ανεβασω κι εγω φωτογραφιες του αδεσποτακου μου και του Περση μου.

Παράθεση

evagelia.ioannina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evagelia.ioannina
H evagelia.ioannina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H evagelia.ioannina ευχαριστώ το Θεό που υπάρχεις έγραψε στις 22:41, 25-07-10:

Καλησπέρα σας...............
Έχω μια ταρταρούγα 10 μηνών και αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Τις τελευταίες τρεις μέρες κάνει διάρροια και έφτασε σε σημείο να ερεθιστεί ο ποπός της και να βγάλει ένα μικρό ίχνος απο αίμα.
Δεν την βγάζω έξω, παρά μόνο στην αγκαλιά μου, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχει φάει κάτι . Μόνο μικρά χόρτα που της δίνω και τα τρώει μανιωδώς.
Δεν της έχω αλλάξει κροκέτα ούτε φακελάκια κονσέρβας. Θα πάει στην τουαλέτα 4-5 φορές το πρωί και άλλες τόσες το βράδυ.
Κάθε της κένωση είναι μια μικρή σταγονίτσα μη φανταστείτε καμιά αξιόλογη ποσότητα.
Ο λόγος που δεν την πήγα ακόμη στο γιατρό είναι επειδή με βλέπει σαν κινητό 50ευρω και είναι ο μοναδικός στο χωριό που μένω.
Τί με συμβουλεύετε να κάνω;Να της δώσω κάτι;
Γιατί συμβαίνει αυτό χωρίς προφανή λόγο;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:15, 26-07-10:

υπαρχουν πολλες αιτιες που μπορουν να προκαλεσουν διαρροια. Κανονικα πρεπει να την πας στον κτηνιατρο γιατι κανει αρκετες μερες διαρροια. Συνηθως τους περναει μετα απο 24 ωρες. Εμεις δεν μπορουμε να ξερουμε απο τι το επαθε η γατουλα σου. Αν συνεχισει την διαρροια θα αφυδατωθει και μετα θα πρεπει να πληρωσεις πολυ περισσοτερα στον κτηνιατρο. Προς το παρον δινε της βραστο κοτοπουλο με ρυζι και almora για να παρει τους ηλεκτρολυτες που χανει με την διαρροια. Εγω αν ημουν στην θεση σου παντως θα την πηγαινα στον κτηνιατρο. Αποπαρασιτωση ποτε της εκανες τελευταια φορα;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:57, 26-07-10:

Ακόμα κι αν δε βγαίνει έξω, μπορεί να έφαγε κανένα έντομο που μπήκε μέσα στο σπίτι και να της δημιούργησε το πρόβλημα. Ή μπορεί να είναι και παράσιτα. Ή ακόμα μπορεί να έφαγε νωπή τροφή που είχε μείνει έξω για λίγο παραπάνω και χάλασε (τώρα που έχει και τόση ζέστη δεν είναι δύσκολο).
Εάν η συμπεριφορά της είναι φυσιολογική, δηλαδή δεν δείχνει πεσμένη, τρώει και παίζει κανονικά κ.λπ., εγώ θα δοκίμαζα τα εξής: πρώτα, στέρηση τροφής για 12 ώρες για να ηρεμήσει το στομάχι της (με μπόλικο νερό βέβαια). Μετά, μικρές ποσότητες τροφής, είτε ειδικής για τα γαστρεντερολογικά (έχει η Hill's την i/d και νομίζω κάποια αντίστοιχη έχει και η Royal Canin, Sensitive ίσως; ), είτε βραστό κοτόπουλο με λίγο ρυζόνερο.
Παράλληλα, αν έχει περάσει τρίμηνο από την τελευταία εσωτερική αποπαρασίτωση, θα της έδινα και ένα χάπι (ή αμπούλα, ό,τι χρησιμοποιείς). Απλώς, αν όντως έχει παράσιτα, η αποπαρασίτωση μπορεί να της προκαλέσει χειρότερη διάρροια για μια-δυό μέρες, επειδή αποβάλλονται τα παράσιτα από τον οργανισμό.
Υπάρχει και σιρόπι για τη διάρροια, το ercefuryl, αλλά αυτό δεν αντιμετωπίζει την αιτία, μόνο το σύμπτωμα. Οπότε, αφού όπως λες δεν κάνει συνέχεια και πολλή ποσότητα, καλύτερα να προσπαθήσεις με τη διατροφή και ίσως την αποπαρασίτωση σε πρώτη φάση, πριν δώσεις οποιοδήποτε φάρμακο.
Περαστικά!

Παράθεση

evagelia.ioannina

Νεοφερμένος

H evagelia.ioannina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H evagelia.ioannina ευχαριστώ το Θεό που υπάρχεις έγραψε στις 11:01, 26-07-10:

Αποπαρασίτωση της έκανα πριν απο ένα μήνα και αμπούλα της έδωσα πριν 15 μέρες. Δεν δείχνει να πονάει κάπου και είναι πολύ ζωηρή και παιχνιδιάρα.
Η συμπεριφορά της δεν έχει αλλάξει καθόλου και είναι σαν να μη συμβαίνει τίποτα πέρα απο τις υδαρείς κενώσεις της.
Κοτόπουλο της έδωσα αλλα δεν έδειξε να της κάνει και τίποτα.
Σήμερα το πρωί πήγε μόνο μία φορά στην αμμολεκάνη της με λίγο καλύτερα αποτελέσματα.
Θα δείξει. Αν δεν βελτιωθούν τα πράγματα και σήμερα θα την πάω οπωσδήποτε αύριο στο γιατρό.
Πάντως στα θέματα φροντίδας για τα εσω και ενδοπαράσιτα είμαι πολύ τυπική. Κάθε μήνα κάνει τη θεραπεία της κανονικά με Drontal και Frontline combus

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,657 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:10, 26-07-10:

Της δινεις Drontal καθε μηνα;Μπορει κι αυτο το ιδιο να προκαλει διαρροια,καθε μηνα ειναι πολυ συχνα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:14, 26-07-10:

συμφωνω με τη Δωρα...και οι 2 γιατροι μου εχουν πει οτι οταν μενει μεσα η γατα θελει καθε 3 μηνες...και ΑΝ..,,.ειναι φαρμακα με παρενεργειες παιδια..μην το ξεχναμε αυτο...

Παράθεση

evagelia.ioannina

Νεοφερμένος

H evagelia.ioannina ευχαριστώ το Θεό που υπάρχεις έγραψε στις 13:12, 26-07-10:

όχι, το Drontal το παίρνει κάθε τρίμηνο αμπούλα βάζω κάθε μήνα. Ευτυχώς πάντως μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι προς το χειρότερο. Μείναμε στη μία κένωση το πρωί.
Σύμφωνα με τις τελευταίες μέρες θα έπρεπε να πάει άλλες 4-5 φορές στην αμμολεκάνη. Λέτε να ξεμπερδέψαμε;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:16, 26-07-10:

Δεν ξερω,το ελπιζω...Αν υπαρχει κτηνιατρειο στην περιοχη σου προσπαθησε να βρεις Entelogelan,στα δικα μου εκανε θαυματα,και μπορεις να το δινεις αρκετα συχνα,δεν ειναι αντιβιωτικο,σταθεροποιει τη φυσικη χλωριδα του εντερου.

Παράθεση

evagelia.ioannina

Νεοφερμένος

H evagelia.ioannina ευχαριστώ το Θεό που υπάρχεις έγραψε στις 13:31, 26-07-10:

δηλαδή το δίνω προληπτικά; Δεν έχω τίποτα να χάσω θα το πάρω, οτι μπορώ να κάνω για να είναι το πιτσιποπάκι μου καλά θα το κάνω

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:30, 26-07-10:

Oχι προληπτικα,ειναι για περιπτωσεις ιδιοπαθους κολλιτιδας ή χρονιας διαρροιας.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:46, 26-07-10:

εγω παντως πιστευω οτι την γατουλα πρεπει να την δει κτηνιατρος γιατι εχει πανω απο 3 μερες διαρροια, με αιμα μαλιστα και δεν εχει γινει καμια εξεταση για να αποκλειστουν καποιες ασθενειες.

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 10 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 19:00, 03-01-11:

Μπορεί να έχει αιμοραίδες η γάτα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 19:24, 03-01-11:

Μάξιμε το μήνυμα έχει γραφτεί εδώ και ...τρία χρόνια, ελπίζω να έχει λυθεί το πρόβλημά τους ως τώρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Micable26

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Micable26
H Micable26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (πάνω από 10! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Micable26 έγραψε στις 16:27, 08-05-15:

Γεια σας παιδιά!!!

Λοιπόν θα ήθελα να ρωτησω γτ εχω ανησυχήσει κάπως... Πριν λίγες μέρες πέτυχα την γάτα μ στην αμμοδοχο κ έκανε διάρροια κ στο τελος άφησε μια ποσότητα αίματος βαθύ κοκκινο !! Να επισημάνω οτι πριν από λιγότερο 1 μήνα είχε κάνει εγχείρηση γιατί είχε κολλήσει ένα γατάκι μέσα κ χρειάστηκε βέβαια να στειρωθει (ειναι αδέσποτη γατούλα κ την ειχαμε στην αυλή). Ο κτηνίατρος μ είπε ότι η διάρροια με το αίμα ειναι μια απλή εντεριτιδα επειδή καθαρίζει και τρώει τα κακακια των μικρών της (έχει 2 στρουμπουλα κοριτσάκια ) δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα εμετό ή κτ τέτοιο δυσκολεύεται όμως να περπατήσει γτ κουτσαίνει από τ δεξί πίσω ποδαράκι της.... Ο κτηνίατρος π τν ρώτησα πλ με καθησυχασε οτι ίσως έχει πάθει κάποια θλάση ή μυϊκό τραυματισμό... Αλλα τελευταία γίνεται πιο έντονο αντί να περνάει!! μήπως αυτό σε συνδυασμό με το αίμα στα κακα ειναι κάποια σοβαρή μόλυνση ή οφείλεται σε ενδοπαρασιτα? Γνωρίζει κανεις? έχει συμβεί κτ παρόμοιο σ δικη του γατούλα?? :/ θα ήθελα πλ να ακούσω την γνώμη σας!!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nasia99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasia99
H nasia99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H nasia99 έγραψε στις 16:26, 10-07-16:

Γεια σας και απο εμενα... πριν μια εβδομάδα βρηκα ενα γατακι 2 μηνων και το πήρα στο σπίτι ... το καναμε μπανιο και το πηγαμε στον κτηνιατρο του καναμε αποπαρασιτωση (με χαπι και με ειδικο σπρέι) καθως ειχε αρκετους ψήλους και του καναμε και εμβολιο... Ο κτηνιατρος μας εδωσε και ειδική τροφή και μας ειπε οτι μπορει να δουμε στα κακακια του σκουλήκια και να μην τρομάξουμε...
Μαλιστα δε επειδη το ενα ματακι του ήτανε μισοκλεισμένο με αρκετες τσιμπλες μας εδωσε και ενα ειδικό κολλύριο.

Δυστυχως ομως απο εχθες αρχισε να κανει διάρροιες και οταν του σκουπισαμε το ποπουδακι του με το μωρομαντηλο αυτο ειχε μεγαλα κοκκινα ίχνη απο αιμα... παρολα αυτα ειναι ενεργητικό και ζωηρο και τρωει μια χαρα , σκουλήκια δεν ειδαμε μεχρι τωρα στα κακα του λετε να ειναι απο αυτο ή ειναι κατι πιο σοβαρο ?

Αληθεια ποσες φορες την ημερα πρεπει να πηγαινει στην αμμοδοχο του ενα γατακι για την αναγκη του (τσισα και κακα)

Ποσες φορες ταιζετε το γατακι σας και πως του αφηνετε την τροφη που του αντιστοιχει (πχ στο δικο μου 40gr) απο το πρωι μεχρι το αλλο πρωι και οσο φαει ή την δινεται σε δοσεις και ποτε ?

Επισης που πρεπει να ειναι η αμμοδοχος την εβαλα στο μπαλκονι αλλα επειδη δεν πηγαινε μονο του (ειχε σίτα) την εβαλα στο μπανιο... εκανα καλα?

Οι ερωτησεις που εχω ειναι πολλες και ισως να μην ανηκουν ολες εδω ξερω οτι σας πρίζω για αυτο και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας η βοηθεια σας ειναι ευπροσδεκτη !!

Μια πρωτάρα γατομαμά
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:49, 10-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από nasia99
Γεια σας και απο εμενα... πριν μια εβδομάδα βρηκα ενα γατακι 2 μηνων και το πήρα στο σπίτι ... το καναμε μπανιο και το πηγαμε στον κτηνιατρο του καναμε αποπαρασιτωση (με χαπι και με ειδικο σπρέι) καθως ειχε αρκετους ψήλους και του καναμε και εμβολιο... Ο κτηνιατρος μας εδωσε και ειδική τροφή και μας ειπε οτι μπορει να δουμε στα κακακια του σκουλήκια και να μην τρομάξουμε...
Μαλιστα δε επειδη το ενα ματακι του ήτανε μισοκλεισμένο με αρκετες τσιμπλες μας εδωσε και ενα ειδικό κολλύριο.

Δυστυχως ομως απο εχθες αρχισε να κανει διάρροιες και οταν του σκουπισαμε το ποπουδακι του με το μωρομαντηλο αυτο ειχε μεγαλα κοκκινα ίχνη απο αιμα... παρολα αυτα ειναι ενεργητικό και ζωηρο και τρωει μια χαρα , σκουλήκια δεν ειδαμε μεχρι τωρα στα κακα του λετε να ειναι απο αυτο ή ειναι κατι πιο σοβαρο ?

Αληθεια ποσες φορες την ημερα πρεπει να πηγαινει στην αμμοδοχο του ενα γατακι για την αναγκη του (τσισα και κακα)

Ποσες φορες ταιζετε το γατακι σας και πως του αφηνετε την τροφη που του αντιστοιχει (πχ στο δικο μου 40gr) απο το πρωι μεχρι το αλλο πρωι και οσο φαει ή την δινεται σε δοσεις και ποτε ?

Επισης που πρεπει να ειναι η αμμοδοχος την εβαλα στο μπαλκονι αλλα επειδη δεν πηγαινε μονο του (ειχε σίτα) την εβαλα στο μπανιο... εκανα καλα?

Οι ερωτησεις που εχω ειναι πολλες και ισως να μην ανηκουν ολες εδω ξερω οτι σας πρίζω για αυτο και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας η βοηθεια σας ειναι ευπροσδεκτη !!

Μια πρωτάρα γατομαμά
Καλησπέρα nasia και να χαίρεσαι το γατουλινάκι σου.
Θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου μία μία.
1. Το ότι δεν είδατε σκουληκάκια στα κακάκια του, δεν σημαίνει πως δεν είχε κιόλας, απλά μάλλον δεν είχε πολλά.
Τώρα το αίμα που είδες, αν έχει διάρροια κάποιες μέρες τώρα, ίσως ερεθίστηκε ο βλεννογόνος του εντέρου και γι' αυτό μάτωσε. Σε άλλη περίπτωση, το καλύτερο είναι να το πάτε αύριο στον κτηνίατρο ξανά να το δει.
2. Να σου πω την αλήθεια μου, ποτέ δεν κάθησα να μετρήσω πόσες φορές την ημέρα πάνε τουαλέτα, το μικρό που έχω πάντως τώρα, που είναι κοντά σε ηλικία με το δικό σου, πηγαίνει για τσισάκια κάμποσες φορές αλλά της αρέσει να παίζει κιόλας στην άμμο της, οπότε ίσως να τα κάνει λιγώτερες φορές από όσες την βλέπω εγώ στην άμμο. Κακάκια κάνει 2 φορές την ημέρα, είμαστε όμως στην διαδικασία της εσωτερικής αποπαρασίτωσης με παστούλα (έχει μείνει άλλη μια δόση), οπότε όταν τελειώσει κι αυτό ίσως να πηγαίνει μόνο μία όπως τα μεγάλα μου.
3. Ποτέ μου δεν κάθησα να μετρήσω την ποσότητα τροφής σε μικρό γατάκι, φροντίζω να έχω το μπωλάκι τους πάντα γεμάτο και τα αφήνω να τρώνε όσο θέλουν μια και είναι στην ανάπτυξη. ΄Οταν μεγαλώσουν βέβαια και αφού στειρωθούν, εννοείται πως αλλάζουν τα πράγματα.
4. Τις αμμολεκάνες τις είχα πάντα μέσα στο σπίτι και για την ακρίβεια μία υπάρχει πάντα στο μπάνιο του σπιτιού μου από το 1992 που πήρα την πρώτη μου γατούλα. Αρκετοί έχουν την αμμολεκάνη στο μπαλκόνι αλλά εγώ το φοβάμαι αυτό και δεν θέλω να βγαίνουν έξω, ειδικά την νύχτα, γιατί μένω σε ισόγειο. ΄Οπως καταλαβαίνεις σ' αυτό δεν υπάρχουν κανόνες απλά η αμμολεκάνη μέσα στο σπίτι είναι καλύτερα για την ασφάλεια του γατιού.
Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και είμαι σίγουρη πως θα σου απαντήσουν κι άλλες γατομαμάδες εκτός από μένα, έμπειρες αλλά και πρωτάρες που όμως έχουν λύσει αυτά τα θέματα.
Και πάλι καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και ότι απορία έχεις μην διστάζεις να ρωτήσεις, γι' αυτό είμαστε όλοι μας εδώ, για να μαθαίνουμε αλλά και για να προσφέρουμε αυτά που ξέρουμε ήδη στους άλλους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Επίμονη διάρροια! - Από daifuku
      Το θέμα έχει λάβει 156 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-17 στις 23:36.
    • Διάρροια - Από Amelie
      Το θέμα έχει λάβει 469 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-04-17 στις 14:58.
    • Διάρροια εδώ και 2 μήνες - Από fanis1972
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-01-11 στις 22:31.
    • Διατροφή για τη διάρροια - Από aretha
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-10 στις 07:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους