Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,212 εγγεγραμμένα μέλη και 719,063 μηνύματα σε 22,750 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φτιάξε το μόνος σου!

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:54, 30-08-12:

είναι τέλειο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 21:25, 02-09-12:

Τι ωραία γατόσπιτα! Θέλω κι εγώ, κι ο Ατσίδας κι η Μπέρτα. Γενικά τα θέλουμε οικογενειακώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:59, 02-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
αυτό το υπέροχο δέντρο το έφτιαξες εσύ;; ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ είναι! μπράβο σου! πως το έφτιαξες...; έδωσες τα μέτρα σε ξυλουργό; και αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχησε;
ο φίλος μου και εγώ! τα ξύλα τα πήραμε απο λ***ι μ****ν, τα δοκάρια είχαν 15 ευρώ - δώσαμε τις διαστάσεις και μας τα έκοψαν εκεί- και τις σανίδες 5 ευρώ γιατί ήταν "ρετάλια"! εμείς κάναμε λίγη λεπτοδουλειά με την σέγα και τα βιδώσαμε! αν θέλεις τα σχέδια με τις ακριβείς διαστάσεις πές μου να σου στείλω με π.μ.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:00, 03-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
ο φίλος μου και εγώ! τα ξύλα τα πήραμε απο λ***ι μ****ν, τα δοκάρια είχαν 15 ευρώ - δώσαμε τις διαστάσεις και μας τα έκοψαν εκεί- και τις σανίδες 5 ευρώ γιατί ήταν "ρετάλια"! εμείς κάναμε λίγη λεπτοδουλειά με την σέγα και τα βιδώσαμε! αν θέλεις τα σχέδια με τις ακριβείς διαστάσεις πές μου να σου στείλω με π.μ.
ναι σε παρακαλώωωωωωω στείλτε μου όλες τις πληροφορίες....διαστάσεις, κόστος, τα πάντα...θα πάμε και εμείς να πάρουμε να το φτιάξουμε!!! είναι πραγματικά πάρα πολύ ωραίο!!!! και σταθερό και υπέροχο!!! και απ'ότι βλέπω έχεις και εσύ μαυρογατάκι.....χαχαχχαχα άρα θα είναι μια χαρά για την Κίρα μόλις μεγαλώσει λίγο....

Παράθεση

stayrosrr (Σταύρος Ανδρεάδης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stayrosrr
Ο Σταύρος Ανδρεάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O stayrosrr έγραψε στις 23:03, 04-09-12:

Αυτή είναι η μικρογραφία του Ονυχοδρόμιου του έχω σκοπό να κάνω αυτές τις μέρες.

Τώρα το θέμα μου είναι
1. πόσο να είναι το πάχος της κολόνας
2. Πόσο ψηλό να το κάνω
3. πόσο να κάνω τη βάση
4. τι ξύλο να χρησιμοποιήσω

*το δωμάτιο έχει ύψος 2,50 μέτρα νομίζω.

Πιστεύω ότι έχω βάλει από όλα σχεδόν...
Σε λίγες μέρες ξεκινάω να το κάνω.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 08:37, 05-09-12:

ααααα εδώ υπάρχουν καλλιτέχνες!!! εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις μέτριο, όχι πολύ ψηλό, για να μπορείς να το μεταφέρεις αν χρειαστεί και φυσικά να είναι και σταθερό! νομίζω μέχρι 1,60 θα είναι καλό....και οι κολόνες θα έλεγα να είναι παχουλές για να είναι σταθερές όταν σκαρφαλώνουν. Η βάση θα γίνει ανάλογα του ύψους....δες και ιδέες από sites με γατόδεντρα σίγουρα θα έχουν διαστάσεις. Νομίζω όπως έχω δει ότι είναι γύρω στο 50Χ60....το ύψος είναι καθοριστικό για τη βάση. Εύχομαι να το υλοποιήσεις γρήγορα για να το θαυμάσουμε!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:13, 05-09-12:

Μ' έχει εντυπωσιάσει το γεγονός ότι συγκρότησες αρχικά μια μικρογραφία του! Θα σε συμβούλευα να έφτιαχνες τις φωλίτσες και τις πλατφόρμες όσο πιο άνετες γίνεται ούτως ώστε να μπορεί να φιλοξενεί τα γατάκια σου και όταν μεγαλώσουν. Και εννοείται η βάση να είναι μεγάλη και σταθερή.

Παράθεση

stayrosrr (Σταύρος Ανδρεάδης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stayrosrr
Ο Σταύρος Ανδρεάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O stayrosrr έγραψε στις 13:24, 05-09-12:

http://img89.imageshack.us/img89/3476/34980486sxs.jpg (Το λινκ της εικόνας για πλήρης προβολή και ζουμ)

Εχθές έκατσα μέχρι αργά το βράδυ και έβγαλα το σχέδιο και τα μέτρα του κάθε κομματιού. Όποιος θέλεις μπορεί να το κάνει και εκείνος.

Πιστεύω να είναι οκ οι υπολογισμοί μου.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:25, 09-09-12:

Σταύρο μου, χωρίς πίεση εννοείται, αν μπορείς, θα μας άρεσε πάρα πολύ αν "παρακολουθούσαμε" την εξέλιξη του γατόδεντρού σας! Το ταξίδι από τα αρχικά προσχέδια με τους υπολογισμούς μέχρι την ολοκλήρωση του έργου.
Μπράβο και πάλι μπράβο!!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 12:35, 16-09-12:

ορίστε το γατόδεντρό μας, ημιτελές καθώς του λείπει μόνο η τριχιά στο δεξί δοκάρι και 1 ποντίκι να κρέμεται κάτω απο την πάνω αριστερή εξέδρα!!!
όταν ολοκληρωθεί πλήρως θα ξανα ανεβάσω φωτο!

Υ.Γ. η χάρτινη κολώνα δεξιά είναι 2 μέτρα, θα βάλουμε λίγη μοκέτα πάνω- κάτω και όλο το υπόλοιπο τριχιά! θα καρφωθεί στον τοίχο με στηρίγματα για σωλήνες! η αναρρίχηση θα είναι παιχνιδάκι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,620 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:04, 16-09-12:

Πανέμορφο είναι Τόνια μου!!Γεια στα χέρια σας!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 13:07, 16-09-12:

ευχαριστούμε!!!!!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:13, 16-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από rodirdi
ορίστε το γατόδεντρό μας, ημιτελές καθώς του λείπει μόνο η τριχιά στο δεξί δοκάρι και 1 ποντίκι να κρέμεται κάτω απο την πάνω αριστερή εξέδρα!!!
όταν ολοκληρωθεί πλήρως θα ξανα ανεβάσω φωτο!

Υ.Γ. η χάρτινη κολώνα δεξιά είναι 2 μέτρα, θα βάλουμε λίγη μοκέτα πάνω- κάτω και όλο το υπόλοιπο τριχιά! θα καρφωθεί στον τοίχο με στηρίγματα για σωλήνες! η αναρρίχηση θα είναι παιχνιδάκι!
Εξελισσεται σε απιστευτα ομορφο γατοδεντρο! Μπραβο! Εμεις ακομα περιμενουμε να δουμε ποιο δεντρο απο το περιβολι θα κοψουμε! Λεγαμε την μουσμουλια που εχει ξεραθει αλλα δεν εχει πολυ γερο κορμο και περιμενουμε να δουμε τον πυρακανθο που ειναι δεντρο πολλων χρονων και φαινεται να τα χει φτυσει.
Ειναι τεραστιο να δω που θα το βαλω! χαχαχαχα!
Συγχαρητηρια και παλι για το δεντρακι! Ειναι πραγματικα υπεροχο!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:38, 16-09-12:

Μπραβο βρε παιδια, ειναι φανταστικο. Δεν ηξερα τι να πρωτοχαζεψω, το γατοδεντρο; τα ζουζουνια;

Παράθεση

LydiaV

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LydiaV
H LydiaV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H LydiaV έγραψε στις 14:55, 17-09-12:

Εμενα που βγάζει όλη την ενέργεια της στους καναπέδες λέτε να με βοηθήσει? τα δικά σας παίζουν με αυτό η το βαρέθηκαν μετα απο λίγο? επίσης λέτε να συνεχίσει να παίζει με αυτο και μετα την στυρωση? ρωταω γιατί δεν είναι και φτηνά

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 15:28, 17-09-12:

το θετικό είναι οτι είναι μοκέτα και σκαρφαλώνουν απο τα δοκάρια, δηλαδή δεν κάθονται απλά! τώρα κατα πόσο θα ανεβαίνουν και στο μέλλον δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά, άγωστο. μια φτηνή κατασκευή πάντως είναι αυτή με το κύλινδρο χαρτόνι (εαν πάς σε καταστήματα που πουλάνε μοκέτες θα σου το δώσουν δωρεάν) εφόσον το τυλίξεις με τριχιά (σιζάλ λέγεται, στον πειραιά έχει καταστήματα που πουλάνε τα 10 μέρτα 2.5 ευρώ μόνο!) , βάλτο στον τοίχο και πιστεύω θα ξετρελαθούν! μπορείς να κάνεις το δωμάτιο γύρω- γύρω, άλλα κάθετα και άλλα οριζόντια!

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazaα
H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 18:28, 17-09-12:

καλησπερα τονια... καταρχας εχετε κανει εξαιρετικη δουλεια, μπραβο σας... δευτερον θα ηθελα να ρωτίσω ποσο σου κοστισε η μοκετα γιατι εμενα μου φανηκαν λιγο τσουχτερες οι τιμες που βρηκα...

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 18:39, 17-09-12:

καλησπέρα και σε 'σένα! η μοκέτα είναι πράγματι το πιο ακριβό κομμάτι της κατασκευής. εμένα για καλή μου τύχη μου την έκανε δώρο ο σπιτονοικοκύρης μου καθότι εμπορεύεται μοκέτες αλλά ταυτόχρονα είναι και πολύ γατόφιλος! είχα τύχη βουνό! πάντως που ρώτησα βρήκα με παχύ πέλος όπως πρέπει να είναι ,όπωσδήποτε, με 10 ευρώ. ειλικρινά όμως αξίζει και με το παραπάνω! χρειάζεται περίπου 3 τ.μ. αν δεν θέλεις να είναι καλυμένη με μοκέτα ολόκληρη απο την κάτω πλευρά,αλλιώς υπολόγισε περίπου 4 τ.μ. θα ανεβάσω και ένα βιντεάκι με την κατασκευή που θέλουμε να κάνουμε με τα δοκάρια, και αυτό είναι πάρα πολύ καλή ιδέα!

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazaα
H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 19:36, 17-09-12:

10 ευρω δεν ειναι τιποτα... η φθηνοτερη που βρηκα εκανε 35...τελος παντων θα δω και στη θεσσαλονικη τι τιμες υπαρχουν και βλεπουμε... περιμενω το βιντεακι σου...

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 19:53, 17-09-12:

αυτή που βάλαμε εμείς κάνει 25 ευρώ το τ.μ. είναι στυλ σάγγι αλλά υπάρχουν και με 10 ευρώ με παχύ πέλος (ρετάλια βέβαια!).

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 20:03, 17-09-12:

ο τύπος έχει ντύσει τους χάρτινους σωλήνες με μοκέτα,εμείς λέμε να βάλουμε μοκέτα (που μας έχει περισέψει) 15 εκ. πάνω και κάτω και στην μέση όλο σιζάλ. η σωλήνα μας έχει διάμετρο 10εκ. και το σιζάλ θα είναι 1 εκ διάμετρο!
τα μικρά θα κάνουν πάρτυ!
όταν θα είναι έτοιμο θα ανεβάσω φώτο!

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 20:08, 17-09-12:

Καναπές-σήραγγα για τη γάτα και τον ιδιοκτήτη

Ένας κορεάτης σχεδιαστής επινόησε έναν καναπέ, τον οποίο ονόμασε "Καναπέ με Σήραγγα για την Γάτα" σε μια προσπάθεια να δώσει λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι ιδιοκτήτες γάτας καθώς τα κατοικίδια τους αρέσκονται στο να ακονίζουν τα νύχια τους στα έπιπλα.
Το έπιπλο αυτό είναι ένας συνδυασμός καναπέ -για τον ιδιοκτήτη- και σήραγγας για να πηγαινοέρχεται η γάτα όταν το αφεντικό της χαλαρώνει.

Ο καναπές έχει σύγχρονο βιομηχανικό σχεδιασμό και από την μια άκρη του ως την άλλη υπάρχει ένα τούνελ για να περνάει η γάτα.
Από μια σχισμή στη σήραγγα, στο πίσω μέρος του καναπέ, η γάτα μπορεί να βγάζει το κεφάλι της έξω.
Σύμφωνα με κυβερνητικά στοιχεία, στη νότια Κορέα ζουν 19,2 εκατομμύρια κατοικίδια.
Όπως εξηγεί ο 22χρονος σχεδιαστής του καναπέ Σεουνγκτζί Μουν, "...Θεώρησα ότι ο καναπές θα ήταν ένας τόπος επικοινωνίας ανάμεσα στα κατοικίδια και τους ιδιοκτήτες τους". Το προϊόν θα διατεθεί στην αγορά το 2013.
Πηγή

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 21:10, 17-09-12:

Το έχω λατρέψει ήδη..Σταυρούλα..αν ανοίξουν οι παραγγελίες..μην με ξεχάσεις!!

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 17:47, 26-09-12:

Σε καιρο κρισης, που τα παιχνιδια για τα μωρα μας κοστιζουν τουλαχιστον 5 ευρω, ήρθε η ωρα της δημιουργίας (και της αντιγραφής )

Τα υλικα που θα χρειαστούμε είναι
πουπουλα, 0.50ευρώ τα 30 από γνωστό πολυκατάστημα παιχνιδιών
καλάμια, δωρεάν από τις γλάστρες μας
καπακια από στυλό, δωρεάν πριν τους πετάξουμε στα σκουπίδια
θερμοκόλλα με 5 ευρώ το πιστόλι και την κόλλα ή ίσως ένα σωληνάριο υγρής κόλλας
κερωμένο κορδονάκι για κοσμήματα περίπου 1 μέτρο, 0.30 ευρώ
στριφτάρι και στριφτοπαραμάνα,από ένα φίλο σας ψαρά, 0.20 ευρώ (εάν δεν ασχολείστε οι ίδιοι με το ψάρεμα)

Μόλις αντιγράψαμε το παρακάτω καταπληκτικό παιχνίδι Da Bird.
Οι γάτες σας θα το λατρέψουν!

Με τα υπόλοιπα υλικά αυτοσχεδιάζουμε
κολλάμε απευθείας στο καλάμι μας τα φτερά στο καπάκι αφού του έχουμε ανοίξει μία τρύπα, και δένουμε και ένα κουδουνάκι

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 21:59, 23-10-12:

ας βαλουμε και εμεις το σπιτακι μας!

δεν ειναι φυσικα σαν τα αριστουργηματα που εχετε φτιαξει οι περισσοτεροι αλλα εχει συναισθηματικη αξια για μενα καθως ειναι το πρωτο δωρακι που πηρε ο Simba μου απο τον αγαπημενο μου παππου που το ειχε ετοιμο να με περιμενει οταν πηγα να τον επισκεφτω το καλοκαιρι! εγω προσθεσα τα μαξιλαρακια μονο και το κορδονακι με το μπαλακι και ολα τα υπολοιπα ειναι δημιουργημα του παππου!

θα ηθελα ομως και την βοηθεια σας σε κατι..η αμμολεκανη που εχω ειναι απλη,ανοιχτη σαν λεκανιτσα..ο μικρος λοιπον οσο μεγαλωνει σκαβει πολυ και πετα συνεχεια εξω την αμμο..εχω μεινει και εγω ετσι με μια σκουπα στο χερι γιατι ειμαι και λιγο μανιακη με την καθαριοτητα και δεν μπορω να βλεπω την αμμο κατω..
αν λοιπον εχει τροποποιησει κανεις μια αναλογη λεκανη σε κλειστη με οποιοδηποτε τροπο ας δωσει τα φωτα του! εστω και μια μικρη πατεντα.. η λεκανη απο τις 3 πλευρες της ακουμπα σε τοιχο οποτε το θεμα ειναι η μπροστινη πλευρα μονο..τωρα εχω βαλει ενα κομματι απο υφασμα(τουλι) μπροστα αλλα και παλι το παταει με τα ποδαρακια του και το ριχνει συνεχεια..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0080.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  303,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0081.jpg
Εμφανίσεις:  549
Μέγεθος:  277,5 KB  
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:21, 23-10-12:

Βρε Δημητρα, ειναι παρα πολυ ωραιο, το τιμαει ο Σιμπα;
Το θεμα της αμμου, δυστυχως μονο με κλειστη αμμοδοχο θα το λυσεις, αλλιως παρτο αποφαση οτι θα σκουπιζεις συνεχεια, οπως εγω οταν ζουσε ο Κοκος. Ειναι καποια γατια ρε παιδι μου, που το παρακανουν με το σκαψιμο, λες και κανουν γεωτρηση για πετρελαιο!!!

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 09:24, 24-10-12:

Δήμητρα το σπιτάκι είναι απίστευτο. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το αντιγράψω, αν και το αν διαθέτω την απαραίτητη επιδεξιότητα είναι αμφίβολο... Για να μη συζητήσουμε το θέμα της υπομονής
Θα προτείνω κι εγώ κλειστή αμμολεκάνη, είναι καλή επένδυση. Η αλήθεια είναι ότι πολλά γατιά (μεταξύ τους και ο δικός μου)
φαίνεται να βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό το κλώτσημα άμμου για να δουν πόσο μακριά θα πάει.
Καλημέρα!!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 12:05, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Δήμητρα το σπιτάκι είναι απίστευτο. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το αντιγράψω, αν και το αν διαθέτω την απαραίτητη επιδεξιότητα είναι αμφίβολο... Για να μη συζητήσουμε το θέμα της υπομονής
Θα προτείνω κι εγώ κλειστή αμμολεκάνη, είναι καλή επένδυση. Η αλήθεια είναι ότι πολλά γατιά (μεταξύ τους και ο δικός μου)
φαίνεται να βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό το κλώτσημα άμμου για να δουν πόσο μακριά θα πάει.
Καλημέρα!!
καλησπερα Δαναη με το ωραιο ονομα!!

το σπιτακι μας ειναι πολυ ευκολο να το φτιαξεις και απο υλικα χρειαζεσαι ελαχιστα.. θα στα γραψω εδω να τα εχεις στην διαθεση σου αν το αποφασισεις..
ΥΛΙΚΑ:4 σανισες απο αυτες που εχουν τα -παλια συνηθως- κρεβατια(οι δικες μου εχουν υψος εκ.) 3 ξυλα για βασεις απο απλο ξυλο(εμενα ειναι νοβοπαν ή ΜDF ειναι πολυ φτηνα,τα δικα μου ειναι απο παλιο παιδικο θρανιο να φανταστεις)προκες σε 2 διαφορετικα μεγεθη μεγαλες και μικρες και αν θελεις να κανεις και την σκαλα 1 ακομη σανιδα και τριχια..και το μπαλκονακι 1 ακομη σανιδα..
πισω αν δεις εχω βαλει κατι σαν πλατη εκει που ειναι τα μαξιλαρακια,ειναι απλο χαρτονι απο αυτα που χρησιμοποιουμε σε χειροτεχνιες ή μπορεις να βαλεις και χαρτονι απο κουτι παπουτσιων ή καποιας συσκευης που εχεις αγορασει πχ.

αυτο που θα κανεις ειναι να ενωνεις τα ξυλα μεταξυ τους παντα ομως πανω στις βασεις..
δηλαδη..θα βαλεις την κατω βαση πρωτα και θα καρφωσεις τις 4 πλαινες σανιδες αφηνονας αναμεσα τους ενα μικρο χωρισμα αν θελεις να κανεις μπαλκονακι οπως εκανα εγω.. αν θελεις να κανεις το μπαλκονι θα παρεις μια σανιδα θα την μετρησεις τι πλατος εχει και θα αφησεις το αντιστοιχο κενο αναμεσα στις 4 πλαινες.. μετα αφου εχεις καρφωσει την κατω κατω βαση θα καρφωσεις και την μεσαια και τελος την οροφη.. αυτο ειναι ολο..!
για το μπαλκονι θα παρεις την σανιδα που μετρησες το πλατος της πριν και θα την περασεις αναμεσα στα ξυλα στην βαση του κεντρου και θα την καρφωσεις πανω της..
για την σκαλα θελεις ομως τρυπανακι..εγω δυσκολευτηκα να την κανω με απλο σφυρι που εκανα ολο το αλλο.. θα παρεις μια σανιδα και θα της κανεις κυκλους την τριχια σαν σκαλοπατακι(καθε 2-3 σκαλοπατακια ομως και αφου την τραβας πολυ καλα θα τις καρφωνεις μια προκα μικρη γιατι καποια στιγμη θα χαλαρωσουν τα σκοινακια και δεν το θελουμε)αφου την εχεις ετοιμη θα την στερεωσεις στην μεσαια βαση και θα την καρφωσεις με το τρυπανακι..
υλικα φτηνα και αν εχεις και ενα ακομη ατομο να σου κραταει πιο πολυ αντισταση στο καρφωμα σε 20 λεπτα το εχεις ετοιμο! ειδικα αν εχεις τρυπανι σε 10 λεπτα μη σου πω! ειναι πολυ απλη κατασκευη!
αν χρειαστεις πιο κοντινες φωτογραφιες,χωρις τα μαξιλαρακια για να δεις τα ξυλα πως ειναι καρφωμενα στειλε μου!

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 14:31, 24-10-12:

Χίλια ευχαριστώ για το πολύ κατατοπιστικό ποστ Θα βγω για αναζήτηση υλικών τις επόμενες μέρες.
Καιρός να κάνω κι εγώ τα πρώτα μου βήματα στην ξυλουργική
Άλλωστε, στις μέρες μας μάθε τέχνη κι άστηνε, σωστά;

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 18:45, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από danai_ns
Χίλια ευχαριστώ για το πολύ κατατοπιστικό ποστ Θα βγω για αναζήτηση υλικών τις επόμενες μέρες.
Καιρός να κάνω κι εγώ τα πρώτα μου βήματα στην ξυλουργική
Άλλωστε, στις μέρες μας μάθε τέχνη κι άστηνε, σωστά;
οτι χρειαστεις μου στελνεις ενα πμ.. μπορω να σου βγαλω και πολυ πιο κοντινες φωτογραφιες για να το δεις πως ειναι.. εμενα το εχει ευχαριστηθει παντως ο μικρος!

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη john_b
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 15:14, 04-12-12:

Σπιτάκι για τις γατούλες της αυλής

Τα υλικά

Σήμερα δεν είχα τι να κάνω και είπα να φτιάξω ένα σπιτάκι για τις γατούλες της αυλής, ώστε να μην κοιμούνται όπου βρουν εκτεθειμένες στο κρύο. Τα υλικά που χρειάστηκα ήταν:

1. Τρία τεμάχια μασίφ επιφάνειας ερυθρελάτης διαστάσεων 800Χ300Χ18 mm. Το ένα από τα τρία θα αποτελέσει τα πλαϊνά της κατασκευής μας, για τον λόγο αυτό θα πρέπει να το κόψετε στην μέση.
2. Δύο λεπτά κονταπλακέ πλάτης, Shelmaplex, διαστάσεων 83,5Χ40 cm.
3. Τέσσερα στρογγυλά ποδαράκια τραπεζιού, από τα πιο κοντά που υπάρχουν.
4. Ένα σετάκι (4 τεμάχια) ρεγουλατόρους για πόδια τραπεζιού.
5. Δύο χερούλια μπαούλου 80Χ70 mm.
6. Ένα κουτάκι λαμαρινόβιδες 4,2Χ16 mm.
7. Ένα κουτί νοβοπανόβιδες 40Χ5,0Χ50 mm.

Σημείωση: Όλα τα υλικά μπορείτε να τα προμηθευτείτε από τα praktiker. Εκεί μπορείτε να ζητήσετε να σας κόψουν τα ξύλα στις διαστάσεις που αναφέρω παραπάνω. Οι επιφάνειες ερυθρελάτης υπάρχουν έτοιμες σε αυτές τις διαστάσεις. Ο χρόνος της κατασκευής (συμπεριλαμβανομένου διαλλείματος για μεσημεριανό φαγητό) είναι με το πάσο σας γύρω στις δύο ώρες. Το συνολικό κόστος των υλικών κυμαίνεται γύρω στα 50 ευρώ.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_1.jpg
Εμφανίσεις:  100
Μέγεθος:  207,6 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 04-12-12 στις 15:41.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 15:17, 04-12-12:

Τα εργαλεία

Θα χρειαστείτε τα εξής εργαλεία:
1. Μια σέγα (εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα πριονάκι χειροτεχνίας).
2. Ένα επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο (εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα απλό κατσαβίδι).
3. Μια γωνιά.
4. Μια κυρτή λίμα ξύλου
5. Λίγο γυαλόχαρτο 150άρι.
6. Ένα ελαστικό σφυράκι, ματσόλα (εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα μικρό απλό σφυρί).
7. Ένα μολύβι.
8. Μια πόντα (εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα καρφί).
9. Ένα μέτρο.
10. Δύο γωνιακούς σφικτήρες (εναλλακτικά μπορείτε να γωνιάζεται τα ξύλα με διάφορα αντικείμενα).
11. Ένα καρφωτικό χειρός.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_2.jpg
Εμφανίσεις:  78
Μέγεθος:  292,7 KB  
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 15:20, 04-12-12:

Η κατασκευή

Στερέωσα τα πλαϊνά κομμάτια της ερυθρελάτης με τους γωνιακούς σφικτήρες, αφού πρώτα είχα σημαδέψει εξωτερικά με την γωνιά τα σημεία που θα μπουν οι νοβοπανόβιδες και τα είχα χτυπήσει με την πόντα, ώστε να οδηγηθούν οι βίδες σωστά κατά το βίδωμα. Υπολογίστε ότι το πάχος του ξύλου είναι 18 χιλιοστά, άρα θα σημαδέψετε στα 9 χιλιοστά τα σημεία που θα βιδώσετε. Αφού βίδωσα τα πλαϊνά ξύλα στην κάτω πλευρά, συνέχισα με την επάνω.

ΠΡΟΣΟΧΉ: Τα ξύλα που βρίσκονται επάνω και κάτω (ταβάνι και πάτωμα) τα βιδώνουμε στην εσωτερική πλευρά των πλαϊνών,αλλιώς δεν θα σας βγουν οι διαστάσεις που ανέφερα.

Αφού τελείωσα με το πλαίσιο, βίδωσα με τις λαμαρινόβιδες τα ποδαράκια και στην βάση τους βίδωσα τους ρεγουλατόρους. Αυτοί σας βοηθούν, αν δεν είναι ίσιο το έδαφος και κουνιέται το σπιτάκι, να το αλφαδιάσετε ώστε να στέκεται σωστά.

Συνέχισα βιδώνοντας με τις λαμαρινόβιδες τα χερούλια στα πλαϊνά ξύλα. Μετρήστε σωστά ώστε να είναι στο ίδιο ύψος και από τις δύο πλευρές.

Έπειτα στερέωσα με το καρφωτικό την πλάτη.

Τελευταία έμεινε η κατασκευή της εισόδου. Αυτό είναι το πιο δύσκολο μέρος της κατασκευής. Έβγαλα την πόρτα από το κλουβάκι της γάτας για να σημαδέψω που θα κόψω με την σέγα. Ωστόσο μου βγήκε διαφορετικά όταν το έκανα. Με ένα πριόνι χειροτεχνίας θα έχετε καλύτερο έλεγχο. Μετά το κόψιμο διορθώστε τυχών λάθη με την λίμα και έπειτα τρίψτε ελαφριά με το γυαλόχαρτο για να εξομαλυνθεί η κομμένη επιφάνεια.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_3.jpg
Εμφανίσεις:  112
Μέγεθος:  171,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_4.jpg
Εμφανίσεις:  60
Μέγεθος:  173,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_5.jpg
Εμφανίσεις:  73
Μέγεθος:  191,1 KB  

Όνομα:  spitaki_6.jpg
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  163,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_7.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  158,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_8.jpg
Εμφανίσεις:  71
Μέγεθος:  170,4 KB  

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 15:24, 04-12-12:

Το αποτέλεσμα

Το σπιτάκι είναι έτοιμο. Μπορείτε να βάλετε μέσα μοκέτα, μαξιλάρια ή ότι άλλο θέλετε. Ακόμη και μια κουρτίνα μπροστά στην πόρτα. Τα ψιψίνια μόλις το είδαν μπούκαραν χωρίς πολλά – πολλά.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_9.jpg
Εμφανίσεις:  75
Μέγεθος:  177,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_10.jpg
Εμφανίσεις:  86
Μέγεθος:  155,9 KB  
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:31, 04-12-12:

Άψογο, ΜΠΡΑΒΟ σου!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:31, 04-12-12:

Χρυσοχέρης ο Γιάννης!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:42, 04-12-12:

Μπραβο Γιαννη, τελειο. Κι ετσι τα εξω ψιψινια σου δεν θα κρυωνουν φετος!!!

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 19:35, 04-12-12:

Μπράβο και απο μένα

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 21:45, 04-12-12:

Ευχαριστώ!
Τώρα το βράδυ που έφυγα να έρθω στην δουλειά έριξα μια ματιά και ήταν όλο το κοπάδι μέσα και ροχάλιζαν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 13:04, 05-12-12:

Και φυσικά η καλύτερη επιβράβευση έρχεται από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες. Υπολογίστε ότι δεξιά και αριστερά της πόρτα που δεν φαίνονται, είναι ακόμη καμιά δεκαριά γατιά. Χαχαχα

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_11.jpg
Εμφανίσεις:  73
Μέγεθος:  169,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_12.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  169,9 KB  
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:18, 05-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από john_b
Και φυσικά η καλύτερη επιβράβευση έρχεται από τους ίδιους τους ιδιοκτήτες. Υπολογίστε ότι δεξιά και αριστερά της πόρτα που δεν φαίνονται, είναι ακόμη καμιά δεκαριά γατιά. Χαχαχα
Πλακα εχουν ετσι που στριμωχνονται να χωρεσουν ολα, ουρες, ποδια και κεφαλακια, ενας αχταρμας. Βρηκαν μωρε τα καημενουλια ζεστο μερος για να κοιμουνται και παλι μπραβο σου Γιαννη μου!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:25, 05-12-12:

Πολύ όμορφη δουλειά!! μπράβο σου!! όλοι οι ιδιοκτήτες απ' ότι βλέπω είναι χαρούμενοι!!!!
Δεν τσακώνονται μεταξύ τους ποιος θα πρωτομπεί...;;; εγώ μία κουτίτσα έχω φτιάξει και δυστυχώς η Ψιψί μου έδιωξε ένα μικράκι που είχε έρθει...

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 13:44, 05-12-12:

Μπα τα δικά μου δεν έχουν τέτοια. Χώνονται όλα μέσα και μάλιστα υπάρχει μια ασπρόμαυρη μαμά που ταΐζει τα δικά της, της Φλοκάτης και της Λίτσας τα παιδιά. Η Φλοκάτη και η Λίτσα βολτάρουν αδιάφορες.

Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 17:29, 05-12-12:

Είναι απίθανο το γατόσπιτο Γιάννη! Φοβερή ιδέα και υπέροχη δουλειά! Μπράβο

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 18:46, 05-12-12:

Ευχαριστώ!

Είδα ότι είμαστε πλήρης, αλλά υπάρχει ακόμη ζήτηση για Room Tο Let, έτσι αποφάσισα να σηκώσω ακόμη έναν όροφο. Πήρα τα υλικά σήμερα καθώς και πολύ παχιά μοκέτα για να στρώσω στα πατώματα και αύριο αν προλάβω θα το μοντάρω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:04, 05-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από john_b
Ευχαριστώ!

Είδα ότι είμαστε πλήρης, αλλά υπάρχει ακόμη ζήτηση για Room Tο Let, έτσι αποφάσισα να σηκώσω ακόμη έναν όροφο. Πήρα τα υλικά σήμερα καθώς και πολύ παχιά μοκέτα για να στρώσω στα πατώματα και αύριο αν προλάβω θα το μοντάρω.
Νομιζω πως τα αδεσποτακια σου, πηραν ηδη αυτο που ζητησαν απο τον Αγιο Βασιλη. Μπραβο Γιαννη, πεντε-εξη σαν εσενα και τα γατακια του δρομου, θα ηταν τρισευτυχισμενα!!!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 19:07, 05-12-12:

Μπραβο τελεια κατασκευη!!!!

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 13:49, 06-12-12:

Έτοιμο το διώροφο. Λέτε να με πιάσει η εφορία;

Έφτιαξα άλλο ένα κουτάκι και τοποθέτησα και στα δύο πατώματα χοντρή μοκέτα χωρίς να την στερεώσω για να μπορεί να βγαίνει και να πλένεται. Έπειτα ένωσα εξωτερικά τα δύο πατώματα με ίσια λαμάκια τύπου Ταυ και τέλος τοποθέτησα στην «ταράτσα» χοντρή λαστιχένια επιφάνεια τύπου «κουμπί» γιατί πατάνε και γεμίζουν το σπιτάκι με στάμπες από ποδαράκια.

Επιπλέον εργαλεία:
Ένα μαχαίρι μοκέτας.

Επιπλέον υλικά:
1. Δύο τεμάχια μοκέτα 80Χ30 cm.
2. Τέσσερα λαμάκια σύνδεσης τύπου Ταυ.
3. Λάστιχο κουμπί 83,6Χ30,8 cm.
4. Τρία τεμάχια μασίφ επιφάνειας ερυθρελάτης διαστάσεων 800Χ300Χ18 mm. Το ένα θα αποτελέσει τα πλαϊνά του πάνω ορόφου, για τον λόγο αυτό θα πρέπει να του κόψετε δύο κομάτια των 30 cm έκαστο.
5. Δύο λεπτά κονταπλακέ πλάτης, Shelmaplex, διαστάσεων 83,6Χ30 cm.

Τελική τιμή όλης της κατασκευής, γύρω στα 100 ευρώ.

Τον πάνω όροφο τον έκανα 10 εκατοστά πιο κοντό από τον κάτω. Κάποια στιγμή θα πάρω πηχάκια για να φτιάξω περιμετρικά μια κορνίζα και ένα θα βάλω στο κέντρο, ώστε να μην φαίνονται άσχημα τα συρραπτικά. Ακόμη θα βρω λάστιχο σαν αυτό που βάζουν στις πόρτες των αυτοκινήτων, αλλά σε λεπτό μέγεθος και θα το βάλω περιμετρικά στις εισόδους για να μην φαίνονται οι ατέλειες από τα κοψίματα. Επίσης αργότερα θα το περάσω ένα αδιάβροχο βερνίκι εξωτερικά.

Μερικές διορθώσεις και επισημάνσεις:
Οι νοβοπανόβιδες πρέπει να είναι 130Χ4,0Χ30 mm
Τα κονταπλακέ πλάτης, Shelmaplex, του κάτω ορόφου πρέπει να είναι διαστάσεων 83,6Χ40 cm.
Όλα τα κονταπλακέ πλάτης είναι πάχους 4 mm.
Τέλος, τα συραπτικά πρέπει να είναι τύπου Πι, 12 mm.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  spitaki_13.jpg
Εμφανίσεις:  138
Μέγεθος:  169,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_14.jpg
Εμφανίσεις:  107
Μέγεθος:  173,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  spitaki_15.jpg
Εμφανίσεις:  100
Μέγεθος:  191,1 KB  

Όνομα:  spitaki_16.jpg
Εμφανίσεις:  92
Μέγεθος:  169,1 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 06-12-12 στις 14:56.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:14, 06-12-12:

Και απ' οτι βλεπω εγκαινιαστηκε ηδη και ο δευτερος οροφος. Ε ρε γλεντια που εχουν να γινουν εκει μεσα!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:12, 06-12-12:

Είναι πραγματικά πολύ ωραία κατασκευή!!! μπράβο και πάλι!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μόνος στο σπίτι... - Από shadowdancer
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-09 στις 07:46.
    • Καθαρίζει ...μόνος του! - Από elado
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-11-08 στις 23:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους