Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για τη φροντίδα γάτας

sofiajapani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofiajapani
H sofiajapani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H sofiajapani έγραψε στις 14:36, 03-04-08:

Γεια σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω λίγα πράγματα για την φροντίδα της γάτας μου. Έχω απορία σχετικά με τα νύχια, και πως πρέπει να τα περιποιούμαστε, η δική μου γάτα έχει γδάρει τα πάντα με το να τα ξύνει, δεν κάθετε με τίποτα για να τις τα περιποιηθεί ο κτηνίατρος! Και τέλος έχει βγάλει ένα περίεργο εξογκοματάκι σαν φακή στο κεφάλι της και είναι φαλακρή στο σημείο αυτό, το έχει καιρό και είναι καλά, ο κτηνίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά ανησυχώ λιγάκι…Ξέρει κανείς τι είναι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Σοφία:greycat:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 14:46, 03-04-08:

Για τα νυχάκια της πρέπει να της βάλεις επειγόντως scratch post ( το ειδικό ξυστήρι) που θα βρεις στα Pet shops και θα την βοηθήσεις να το μάθει πηγαίνοντας την εκεί, κάθε φορά που πηγαίνει σε λάθος μέρος!
Επίσης παίζοντας γύρω από αυτό, θα το μάθει!!
Επίσης δοκίμασε εσύ να της τα κόψεις (μπορεί να σε εμπιστευτεί περισσότερο από το Κτηνίατρο)... εγώ χρησιμοποιώ τον ειδικό νυχοκόπτη για γατούλες...
Για το εξογκωματάκι... δεν έχω ιδέα
Κάποιος Κτηνίατρος από το forum πιστεύω ότι μπορεί να σε βοηθήσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:46, 03-04-08:

Σοφία, καλωσήρθες!
Καλύτερα τις απορίες σου να τις βάλεις ξεχωριστά, σε αντίστοιχα θέματα, μια που δεν σχετίζονται μεταξύ τους.
Για το κόψιμο των νυχιών, μπορείς να δεις εδώ ένα σχετικό θέμα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:54, 03-04-08:

Καλωσήλθες καταρχήν !!!!
Για την φροντίδα θα μπορούσες να διαβάσεις εδω τα Άρθρα.

Τώρα σχετικά με το εξόγκομα ... δεν ξέρω ειναι στρογγυλό και ολο μεγαλώνει? το ξύνει? την ενοχλεί??? Μπορεί να είναι μύκητες.. και αν ειναι χρειάζετε αλοιφή και θεραπεία...

Ισως να την πηγαινες και για μια δευτερη γνώμη

Παράθεση

sofiajapani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofiajapani
H sofiajapani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H sofiajapani έγραψε στις 15:00, 03-04-08:

Καλός σας βρήκα!

Δεν δείχνει να την ενοχλεί καθόλου, απλά το έχει εκεί από τότε που μας την έδωσαν(αφού την πήραμε δεν έδωσαν ξανά σημεία ζωής για να τους ρωτήσω), είναι περισσότερο σαν λίπωμα, είναι σκληρό στην υφή.:cat:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:21, 03-04-08:

Μια δέυτερη γνώμη.. για να είσαι ήσυχη......
δεν βλάπτει.... νομίζω..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους