Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Nebelung

Nebelung
Nebelung
Δημοσιεύτηκε από moukelis
08-07-10
Nebelung

Σαν μια οπτασία που βγαίνει από ομιχλώδες τοπίο, η Nebelung είναι μια μακρύτριχη γάτα με μεγάλα, καταπράσινα μάτια, και μπλε τρίχωμα με «παγωμένες» ασημένιες άκρες, που τυλίγει σαν μανδύας ένα στιβαρό σώμα. Το όνομα Nebelung προέρχεται από τη γερμανική λέξη nebel,που περιγράφει την ομίχλη, την αχλή, κι ένα μεσαιωνικό γερμανικό έπος, το Nibelungenlied. Αυτή η σχετικά νέα και σπάνια φυλή μοιάζει με μια ιδεαλιστική απεικόνιση των πρώτων μακρύτριχων του 19ου αιώνα, που κατά πάσα πιθανότητα είχαν τις ρίζες τους στη Ρωσία.

Η Nebelung δημιουργήθηκε όπως και τόσες άλλες φυλές: μια αδέσποτη γάτα που βγήκε από την ομίχλη βρήκε τη θέση της στο σπίτι και στην καρδιά ενός ανθρώπου. Οι πρώτοι επίσημα αναγνωρισμένοι εκπρόσωποι της φυλής ήταν ο Siegfried, που γεννήθηκε το 1984 και πήρε το όνομά του από τον αδικοχαμένο ήρωα του γερμανικού έπους, και η Brunhilde,που γεννήθηκε το 1985 και πήρε το όνομά της από την πριγκήπισσα της Ισλανδίας που αναφέρεται στο ίδιο ποίημα.

Η μητέρα του Siegfried ήταν μια μαύρη οικόσιτη κοντότριχη γάτα με το όνομα Elsa,που ανήκε στο γιο της Cora,τον Karl, και ο πατέρας του ένας μακρύτριχος γάτος που έμοιαζε με μαύρη Αγκύρας. Ο Siegfried ήταν το μοναδικό μπλε μακρύτριχο γατάκι στη γέννα, μεγαλύτερο από τα αδέρφια του σε μέγεθος, με μακριά πόδια, μακριά ουρά, και μεσαίου μήκους τρίχωμα. Πέντε μήνες αργότερα, υπήρξε ακόμα ένα μπλε μακρύτριχο γατάκι από το ίδιο ζευγάρι, θηλυκό αυτή τη φορά, που η Cora ονόμασε Brunhilde. Το τρίχωμά της ήταν μακρύτερο και πιο ανοιχτής απόχρωσης από αυτό του Siegfried. Αυτές οι δύο γάτες ήταν οι ιδρυτές της φυλής. Ο Siegfried και η Brunhilde απέκτησαν τα πρώτα τους γατάκια το 1986 και λίγο αργότερα, το 1987, η Cora έκανε αίτηση στην Tica για την αναγνώριση της νέας φυλής, με τη βοήθεια της Dr.Solveig Pflueger.

Η Μπλε Ρωσική αποφασίστηκε να γίνεται δεκτή διασταύρωση της νέας φυλής, ώστε να αυξηθούν οι γάτες-ιδρυτές και να διευρυνθεί η γενετική της βάση. Η φυλή χρειαζόταν επίσης μια συγκεκριμένη περιγραφή των χαρακτηριστικών της, έτσι σχεδιάστηκε μία βασιζόμενη στις περιγραφές των πρώτων γατών που εισήχθησαν στην Αγγλία στις αρχές του 19ου αιώνα,και στη Μπλε Ρωσική. Η TICA αναγνώρισε επισήμως τη φυλή το 1997. Προς το παρόν είναι η μόνη ομοσπονδία που αναγνωρίζει τη φυλή.

Η Nebelung είναι μια μεσαίου μεγέθους γάτα, με στιβαρό, μυώδες, μακρύ σώμα τυλιγμένο με μεταξένιο, ημιμακρύτριχο μπλε τρίχωμα που λάμπει λόγω των ασημένιων άκρων του. Η ουρά είναι μακριά, με πυκνό πέλος που εξισορροπεί με χάρη το μακρύ τις σώμα. Τα αυτιά είναι μεγάλα αναλογικά με το κεφάλι, και συνεχίζουν τις κομψές γραμμές του κρανίου. Τα μάτια είναι απομακρυσμένα μεταξύ τους, στοιχείο που τους δίνει μια έξυπνη έκφραση προσώπου, και χρωματίζονται από πράσινο με κίτρινη επικάλυψη, έως πράσινο του σμαραγδιού. Τα γατάκια μπορεί να έχουν κίτρινα μάτια, αλλά μέχρι την ηλικία των τεσσάρων μηνών πρέπει να έχει εμφανιστεί ένα πράσινο δαχτυλίδι γύρω από την κόρη, που φανερώνει ότι το χρώμα θα αλλάξει σταδιακά και μπορεί να καταλήξει έως και βαθύ πράσινο.

Το τρίχωμά τους είναι μεσαίου μήκους, αλλά πολύ πυκνό, και με υπόστρωμα, οπότε το τακτικό βούρτσισμα επιβάλλεται για την αποφυγή κόμπων. Οι ασημένιες άκρες στο τέλος του τριχώματος χαρίζουν στο μεταξένιο τρίχωμα της γάτας μια λαμπερή αχλή, που προσθέτει στο μυστήριο που σχετίζεται με τα μυθικά αυτά πλάσματα που ξεπροβάλλουν από την ομίχλη.

Οι Nebelung είναι ήπιοι χαρακτήρες, με απαλή φωνή και ευγενικές από τη φύση τους. Γενικά είναι συγκρατημένες μπροστά στους επισκέπτες, αλλά πολύ τρυφερές, παιχνιδιάρες, και διακριτικές όταν χρειάζεται, με την οικογένειά τους. Αγαπούν πολύ τις αγκαλιές και συχνά ακολουθούν τους ιδιοκτήτες τους από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Απολαμβάνουν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι με τους αγαπημένους τους ανθρώπους, και μαθαίνουν εύκολα τι επιτρέπεται να κάνουν και τι όχι. Τείνουν να επιλέγουν κάποια μέλη της οικογένειας και να δένονται ιδιαίτερα μαζί τους, ενώ παραμένουν πιστοί σύντροφοι σε όλη τους τη ζωή.
Με λίγα λόγια, είναι η ιδανική γάτα για όσους προτιμούν έναν αφοσιωμένο και τρυφερό σύντροφο, και αναζητούν μια γάτα που φαίνεται να βγήκε από ρομαντική καρτ ποστάλ μιας άλλης εποχής.

Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη moukelis
Εκτροφέας

Εργαλεία Θεμάτων

5 most read άρθρα
References
http://www.nebelungs.org/
http://tica.org/public/breeds/nb/intro.php
http://www.petfinder.com/cat-breeds/Nebelung
By nikolll on 23-03-11, 00:14
Απάντηση: Nebelung

Πρωτη φορα ειδα φωτογραφιες αυτης της ρατσας πριν λιγες μερες και με μαγεψε αμεσως, ειναι αιθεριες οι ατιμες!
Παράθεση
By moukelis on 23-03-11, 00:31

Πραγματικα ειναι,αν δεν ειχα κολλησει με αυτες δε θα ειχα ανακαλυψει ποτε τα νορβηγακια μου...
Παράθεση
By nikolll on 23-03-11, 00:37

Πολυ ομορφο να γνωριζεις καινουριες φυλες και να προκυπτουν νεοι ερωτες
Συσχετιζονται καπως με τις Νορβηγικους δασους?
Παράθεση
By *Freedom on 27-08-11, 21:34

Αχ, δεν ήξερα πως υπάρχει αυτή η φυλή..Πανέμορφες είναι!
Είχα διαβάσει μικρή ένα βιβλίο-διασκευή του Nibelungenlied Πολύ μου είχε αρέσει.
Παράθεση
By moukelis on 28-08-11, 10:13
Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Πολυ ομορφο να γνωριζεις καινουριες φυλες και να προκυπτουν νεοι ερωτες
Συσχετιζονται καπως με τις Νορβηγικους δασους?
Τωρα το ειδα αυτο!
Οχι,δεν εχουν καμια σχεση με τις Νορβηγικου Δασους,οι Nebelung προεκυψαν απο ανθρωπινη παρεμβαση και συστηματικη εκτροφη,οι Νορβηγικου Δασους προεκυψαν φυσικα.
Παράθεση
By tonia_nebel on 14-01-13, 00:58
Ειναι φανταστικες αυτες οι γατες!!! Εγω ειχα εν γατο ολοιδιο αλλα μου πεθανε απο λαθος του κτηνιατρου και απο τοτε ψαχνω να βρω αλλο το ιδιο και τιποτα ...Αν μπορει να με βοηθησει καποιος να βρω ενα το ιδιο ..............
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 14-01-13 στις 01:38. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση
By moukelis on 13-02-13, 19:32

Δυστυχως δεν υπαρχει εκτροφειο στην Ελλαδα,υπαρχουν ομως αρκετες ημιμακρυτριχες φυλες στο ιδιο χρωμα.
Παράθεση
By Μόμο+Σίκυ on 13-08-14, 07:30

Καλημέρα στην παρέα,
πριν ένα χρόνο ακριβώς μας χαρίσαμε δύο γατάκια, που βρήκανε σε σακούλα(3 ήταν μέσα), δίπλα από κάδο σκουπιδιών.
Από τότε ερωτεύθηκα τις γάτες γενικά, αλλά σαν γνήσια γατομάνα θεωρώ ότι οι γατούλες μου, η Μόμο και ο Σίκυείναι "τα ωραιότερα πλάσματα του κόσμου", που λέει και ο λαϊκός.....
Λοιπόν ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για γατούλες, έπεσα στη φωτογραφία τους. Νεμπελούνγκ είναι οι γατούλες μου και είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφει στο παραπάνω άρθρο ο moukelis (πολύ ενημερωμένος).
Τις αγαπώ πολύ!!!!!
Παράθεση
By moukelis on 13-08-14, 08:00

Καλωσηρθατε!
Δεν ειναι πιθανον να ειναι Nebelung οι γατουλες σας,καθως προκειται για αρκετα ακριβες γατουλες,και εκτροφειο τους δεν υπαρχει στην Ελλαδα.Το ιδιο χρωμα και τριχωμα ομως υπαρχει σε παρα πολες γατουλες,κι ας μην ανηκουν σε καποια φυλη,οποτε μαλλον αυτη η περιπτωση ειναι.Να τις χαιρεστε οπως και να εχει,ειμαι σιγουρη οτι ειναι πανεμορφες!
Παράθεση
By Μόμο+Σίκυ on 13-08-14, 10:14
Καλημέρα στην παρέα ,
πριν 1 χρόνο έγινα γατομάνα για πρώτη φορά Μου μίλησαν για τρία γατάκια πεταμένα σε σακούλα, δίπλα σε κάδο σκουπιδιών
Πήρα τα δύο, ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (ως ευσυνείδητη μάνα να βρω πληροφορίες για τη σωστή τους του γατοπαιδαγώγηση), βρήκα μεταξύ άλλων τη φωτογραφία τους.
Είχα μόλις αποχτήσει δύο Nebelung!!
Είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει το άρθρο του moukelis Είναι αξιολάτρευτες
Παράθεση
By Μόμο+Σίκυ on 13-08-14, 10:26
Είμαι λίγο αρχάρια στο forum και δημοσίευσα εις διπλούν αυτά που ήθελα να πω.
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Πάντως κι εγώ απορώ πώς βρέθηκαν στα χέρια μου
Στο άρθρο που δημοσίευσες πάντως βλέπω ακριβώς τις γάτες μου και η περιγραφή της προσωπικότητας μοιάζει επίσης.
Παράθεση
By Μόμο+Σίκυ on 13-08-14, 13:12
Καλησπέρα όπως και να 'χει είναι πανέμορφες και στειρωμένες βεβαίως βεβαίως.Θα προσπαθήσω να σας δείξω φωτογραφίες τους να τις θαυμάσετε
Παράθεση
By moukelis on 13-08-14, 14:17

EΙμαι σιγουρη οτι ειναι πανεμορφες,ανυπομονω να μας τις "γνωρισεις"!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    deliari3, EllGreake, inaai60, nelsonom3

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Nebelung - Από moukelis
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-10 στις 10:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους