Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 387 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

«Δεν έχω χρόνο» Ικανή συνθήκη για να μην πάρουμε κατοικίδιο ή απλώς δικαιολογία;

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 19:42, 10-03-12:

Θα ηθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μαζί σας και αν ξέρετε μου απαντατε φυσικά!!!

πολλές φορές που βρίσκουμε αδεσποτάκια στον δρόμο είτε γατιά είτε σκυλιά κυρίως αυτά , φροντίζουμε να το αναφέρουμε πρώτα σε φίλους μας όπου τους ξέρουμε κ ελπίζουμε να μπορούσαν να τα αναλάβουν αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι από εκείνους απαντάνε το εξής : ''ρε γαμώτο ενώ έχω και χρήματα και χώρο δεν έχω χρόνο , δουλεύω πολλές ωρίτσες και θα ναι μόνο του''.

εγώ τους λέω ότι από το να είναι μόνα τους στο δρόμο καλύτερα σε ένα σπιτάκι κ με λιγότερη παρέα....

εκείνοι δεν το θεωρούν σωστό σε καμία περίπτωση.....

τελικά ποιο είναι το σωστό και πώς να το εξηγήσεις σε κάποιον να το καταλάβει.
....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 19:52, 10-03-12:

νομίζω πως δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη διάθεση ή τη γνώση και την εμπειρία ή αλλιώς "δεν το 'χουν" για να φροντίσουν ένα ζώο...νομίζω πως όλα τα υπόλοιπα είναι υπεκφυγές! δυστυχώς υπάρχει σοβαρό έλλειμμα παιδείας στη χώρα μας! Είμαι λίγο αυστηρή ε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 19:55, 10-03-12:

όχι πεθερούλα μου!!!! χαχαχαχαχα

κοίτα ισχύει αυτό που λες!!!! σίγουρα αυτό αποτελεί μια κύρια δικαιολογία όταν δεν θες να αναλάβεις μια ευθύνη...ας πούμε, όμως, μια φίλη μου δουλεύει από τις 7 το πρωί με ένα διάλειμμα 2 ωρών το μεσημέρι μέχρι τις 10 το βράδυ και θέλει πολύ γατάκι αλλά το θέτει ως ζήτημα.....

τι είναι προτιμότερο όμως ένα γατάκι αδέσποτο να βρει σπιτάκι έστω έτσι ή δεν θα του κάνει καλό???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:07, 10-03-12:

Δεν υπάρχει απολύτως σωστό κι απολύτως λάθος.
Για μένα τα λάθη είναι βασικά:
  • Έλλειψη μόρφωσης κι επιμόρφωσης σχετικά με τα κατοικίδια.
    Έλλειψη ευαισθησίας σχετικά με τα αδέσποτα.

Από εκεί και πέρα, έιναι δύσκολο να διαλέξεις πώς θα έπρεπε να ζει ένα ζώο. Θυμάμαι μικρή βλέπαμε παρέες σκύλων να κυκλοφορούν, και χαμογελούσαμε με τη μαμά μου "αχ τι καλά, μία όμορφη σκυλοπαρέα".
Αναφέρω λοιπόν τα ευτυχισμένα αδέσποτα, πάντα με την προϋπόθεση ότι κάποιος τα κοιτάει (εμβόλια, φαΐ). Σπάνιο, αλλά είναι ένα δείγμα.

Θα προτιμούσε αυτός ο σκύλος να έχει ένα αφεντικό, να το κοιτάει στα μάτια και να λιώνει, να το χαϊδεύει και να νιώθει ότι θα βουτούσε μέχρι την άβυσσο να τον σώσει αν χρειαστεί; Ναι.
Θα προτιμούσε όμως αυτός ο σκύλος να είναι μόνος στο σπίτι, να μασάει παντόφλες από τη βαρεμάρα και να μην ξέρει πώς να εκτονωθεί; Όχι.

Αντίστοιχα με τις γάτες, βλέπω γατάκια που λιάζονται σε κάποια μάντρα, και λέω πού να χωρέσει το αγριόγατο σε ένα διαμέρισμα, αν είναι το αφεντικό του να λείπει κάθε μέρα 7-9, και τα Σαββατοκύριακα, και να μην ασχολείται κατά τ'άλλα.

Αλλά όταν μου λένε φίλοι και γνωστοί ότι θέλουν κάποια στιγμή ν'αγοράσουν σκύλο, μου γυρνάει το μάτι ανάποδα.

Και κάτι τελευταίο, για να δείξω πόσο σύνθετο βρίσκω το πρόβλημα:
Η φιλοζωΐα είναι μικρόβιο. Σου αρέσουν τα ζώσ -> αποκτάς ζώο -> ερωτεύεσαι ζώο -> κάνεις θυσίες.
Οι γονείς μου υιοθέτησαν απόθυμα ένα κουτάβι που βρήκαμε στα σκουπίδια (κυριολεκτικά), και μετά από λίγο άλλαξαν πλευρά στο κρεβάτι, μετά από 30 χρόνια, για να κρατάει ο πατέρας μου το χέρι του μικρού, που είχε χτυπήσει στο νύχι.
Εγώ λάτρευα πάντα τα ζώα, και σήμερα αντί να κάνω ψώνια για μένα και να βγω για καφέ, αγόρασα της Μπριάμ ένα δεντρόσπιτο και πολύ γατόχορτο, και θα κάτσουμε μαζί να δούμε ταινία.
Μία φίλη που σιχαινόταν τα σκυλιά, δεν πάει πουθενά χωρίς το μικρόσωμο πατσαβουράκι της, και λέει γελώντας "κοίτα πού κατάντησα".
Μία άλλη γνωστή έκοψε τους frappuccino και κάνει από το σπίτι νες, για να κρατάει λεφτά στην άκρη για το γατί της.

Μακάρι να το ήξεραν αυτό όλοι. Τότε θα μειώνονταν οι δισταγμοί τους.

Συγνώμη που σας έπρηξα.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 21:15, 10-03-12:

Θεωρώ ότι αν τα ζώα ζούσαν στην φύση δεν θα είχαμε καμία δουλειά να τα μετακινήσουμε από εκεί. Σχέσεις μεταξύ άλλων ζώων και του είδους μας σίγουρα θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πιο αυθόρμητα. Πλέον δυστυχώς πολλά ζωάκια τα αναγκάσαμε να ζήσουν σε ένα τσιμεντένιο αφιλόξενο περιβάλλον άρα και οφείλουμε όπως μπορούμε να τα προστατεύουμε. Και μπορεί να λέω οφείλουμε αλλά ποτέ δεν έχω μαζέψει γατάκι η σκυλάκι για κάποιους λόγους πρακτικούς κυρίως θα έλεγα. (όχι οικονομικούς) (Αυτό το αναφέρω γιατί δεν θέλω να παριστάνω κάποια που δεν είμαι..)
Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μπορεί ένα ζώο που ζει στην πόλη να θέλει να ζήσει έξω και το σπίτι να το θεωρεί φυλακή γιατί πολύ απλά έτσι έχει μάθει

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 22:41, 10-03-12:

σωστααα
απλά για να το διευκρινίσω το ερώτημα ήταν--->> καλύτερα ένα γατάκι που βρήκαμε στο δρόμο , μέσα στα αυτοκίνητα και σε περίεργες γειτονιές να το αφήσουμε μόνο ή έστω να του παρείχαμε φαγάκι, ασφάλεια , ζεστασιά και ας έχουμε λιγότερο Χρόνο????

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 23:48, 10-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από eirinaki84
σωστααα
απλά για να το διευκρινίσω το ερώτημα ήταν--->> καλύτερα ένα γατάκι που βρήκαμε στο δρόμο , μέσα στα αυτοκίνητα και σε περίεργες γειτονιές να το αφήσουμε μόνο ή έστω να του παρείχαμε φαγάκι, ασφάλεια , ζεστασιά και ας έχουμε λιγότερο Χρόνο????
Απο τη στιγμή που δεν είναι ενα πλάσμα στο φυσικό περιβάλλον του , όση ικανότητα προσαρμογής και να έχει δεν μπορεί να ακολουθήσει τους ρυθμούς επίδρασης της ανθρώπινης παρέμβασης στο περιβάλλον αφού θα χρειαστεί κάποια εκατομμύρια χρόνια, τη στιγμή που μια πόλη γεννιέται κι αλλάζει σε 10-30-100-200 έστω 2000-4000 χρόνια .
Αυτό σημαίνει ότι είναι υποψήφιο νεκρό αργά ή γρήγορα.
Από τη στιγμή που δεν είναι γκρίζος λύκος στην Ασία ή felis lybica στο Σουδάν, πρέπει να το μαζέψεις και να του προσφέρεις όση ασφάλεια και τροφή, έστω και λίγη μπορείς.
Η ευθύνη του ανθρώπου όσο αφορά τα κατοικίδια, είναι μοναδική, αφου κατά κάποιο τρόπο αυτός τα δημιούργησε κι αυτός τα έφερε σε ένα εξωπραγματικό περιβάλλον για ζώα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:00, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από eirinaki84
σωστααα
Εγω βασικα πιστευω στο δευτερο.Εξαλλου αν ειναι μονο θεμα χρονου,και οχι οικονομικο το προβλημα,μπορει αυτος που εχει λιγο χρονο να παρει και δευτερο γατακι για να εχει παρεα το πρωτο.
Απο εκει και περα ομως πιστευω πως οποιος χρησιμοποιει δικαιολογιες για να μην εχει ζωο,εγω προσωπικα δεν θα επεμενα να τον πεισω.Πρεπει καποιος να το θελει πραγματικα,ετσι ωστε οταν παρουσιαστουν οι δυσκολιες να εχει τη διαθεση να τις αντιμετωπισει και να μην βρεθει παρατημενο.Ουτως ή αλλως ειμαι αντιθετη με την πιεση στους ανθρωπους να παιρνουν ζωα.Δεν ειναι κατι υποχρεωτικο,και ουτε μπορουμε σωνει και καλα να κανουμε τον αλλον να θελει να ζει με ζωο.
Αυτο βεβαια το λεω για αυτους που οντως το χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια,και οχι αν καποιος οντως θελει ζωακι,και απλα εχει τον προβληματισμο αυτο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:19, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εγω βασικα πιστευω στο δευτερο.Εξαλλου αν ειναι μονο θεμα χρονου,και οχι οικονομικο το προβλημα,μπορει αυτος που εχει λιγο χρονο να παρει και δευτερο γατακι για να εχει παρεα το πρωτο.
Απο εκει και περα ομως πιστευω πως οποιος χρησιμοποιει δικαιολογιες για να μην εχει ζωο,εγω προσωπικα δεν θα επεμενα να τον πεισω.Πρεπει καποιος να το θελει πραγματικα,ετσι ωστε οταν παρουσιαστουν οι δυσκολιες να εχει τη διαθεση να τις αντιμετωπισει και να μην βρεθει παρατημενο.Ουτως ή αλλως ειμαι αντιθετη με την πιεση στους ανθρωπους να παιρνουν ζωα.Δεν ειναι κατι υποχρεωτικο,και ουτε μπορουμε σωνει και καλα να κανουμε τον αλλον να θελει να ζει με ζωο.
Αυτο βεβαια το λεω για αυτους που οντως το χρησιμοποιουν σαν δικαιολογια,και οχι αν καποιος οντως θελει ζωακι,και απλα εχει τον προβληματισμο αυτο.
Συμφωνώ απόλυτα!
Εάν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα όντως ένα δεύτερο γατάκι θα μπορούσε να κρατάει συντροφιά στο πρώτο οπότε δεν θα υπήρχε τόσο έντονο το θέμα της μοναξιάς του ζώου.
Από εκεί και πέρα, συμφωνώ ότι δεν γίνεται να πιέσεις κανέναν άνθρωπο να πάρει ένα ζώο, να το φροντίσει, να του δώσει ασφάλεια, αγάπη κι ό,τι άλλο χρειάζεται.
Αυτό είναι κάτι που το νιώθεις και το προσφέρεις, εάν δεν το νιώθουμε τότε κανείς δε μπορεί να μας το "επιβάλλει" ή να μας κάνει να το αισθανθούμε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 12:26, 11-03-12:

Και από την άλλη κανείς δεν μου εγγυάται ότι κάποιος που έχει άφθονο χρόνο στη διάθεσή του
ασχολείται σωστά με το ζωάκι του...
Έχει γίνει πολύ της μόδας η φράση ¨ποιοτικός χρόνος¨ (και συχνά χρησιμοποιείται και σαν άλλοθι),
αλλά ναι, χίλιες φορές 2 ώρες ενασχόλησης την ημέρα ,αλλά ουσιαστική ενασχόληση και φροντίδα και επικοινωνία με το ζωάκι
παρά άφθονος, κούφιος χρόνος, χωρίς αλληλεπίδραση και ουσία...

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 13:28, 11-03-12:

γιώργο, μαρίνα και έφη,

συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ......νομίζω ότι έχετε δίκιο όσο αφορά ό,τι δεν έχει νόημα να πιέζεις κάποιον που δεν θέλει....βεβαια εννοώ κυρίως κάποιον που θέλει πολύ αλλά κολλάει σε αυτό το θέμα και το πιστεύει ακράδαντα!!!!

και έχω πάνω από 6 φίλους που αγαπούν πολύ τα γατιά όμως δεν μπορούν να τα πάρουν διότι νιώθουν ότι αμα λείπουν πολύ ώρα θα είναι δυστυχισμένα....

σίγουρα οι ιδανικές συνθήκες θαταν καλές για όλους αλλά καλύτερα ένα γατάκι στην ασφάλεια του σπιτιου με φαγάκι και αγάπη έστω και με λιγότερο χρόνο παρά στο δρόμο ειδικά της Αθήνας

Αρχική Δημοσίευση από nikkos
Από τη στιγμή που δεν είναι γκρίζος λύκος στην Ασία ή felis lybica στο Σουδάν, πρέπει να το μαζέψεις και να του προσφέρεις όση ασφάλεια και τροφή, έστω και λίγη μπορείς.

νικο!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 11-03-12 στις 13:39. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:39, 11-03-12:

Αν κάποιος αγαπά πολύ τα ζώα τότε είναι κρίμα να μην πάρει μια γατούλα.. οι γάτες είναι αρκετά ανεξάρτητες και μια χαρά περνάνε και μόνες τους στο σπίτι άμα έχουν τις ανέσεις τους. Σε τέτοια περίπτωση(αν όντως δηλαδή κάποιος θα ήθελε ένα γατάκι) μπορείς να του χαρίσεις ένα βιβλίο για γάτες δίνοντας του έτσι την ευκαιρία να το ψάξει λίγο περισσότερο και να αλλάξει γνώμη..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 17:21, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Αν κάποιος αγαπά πολύ τα ζώα τότε είναι κρίμα να μην πάρει μια γατούλα.. οι γάτες είναι αρκετά ανεξάρτητες και μια χαρά περνάνε και μόνες τους στο σπίτι άμα έχουν τις ανέσεις τους. Σε τέτοια περίπτωση(αν όντως δηλαδή κάποιος θα ήθελε ένα γατάκι) μπορείς να του χαρίσεις ένα βιβλίο για γάτες δίνοντας του έτσι την ευκαιρία να το ψάξει λίγο περισσότερο και να αλλάξει γνώμη..
συμφωνώ .....προσπαθώ να πείσω μια φίλη μου καλή να πάρει την μπουμπου την αδεσποτούλα μας...και εκείνη τα λατρεύει....αλλά δεν έχει λεει πολύ χρόνο κ θα πάθουν κατάθλιψη.....
οπότε κανένα βιβλιαρακι για ενημέρωση δεν βλάπτει!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:23, 11-03-12:

Σημείωση, μία γάτα μπορεί να είναι πολύ ανθρωποκεντρική. Ας είναι κι αυτό μέρος της μόρφωσης.
Τι κάνεις τότε; Παίρνεις δεύτερο, για να μη βαριέται...

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 17:33, 11-03-12:

ρε παιδί μου να το πω απλά!!! βλέπεις ένα αδέσποτο στο δρόμο να υποφερει από αρρώστιες , να κινδυνεύει από φόλες, να του έχουν κάψει την ουρά....εεεε!!! πάρτο έσυ σπίτι σου , φροντισέ το όσο μπορείς και όοοταν και αν πάρε κ ένα δευτερο!!!

αλλά κρίμα είναι ναναι στο δρόμο......αν ήμουν ας πούμε σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον μόνη, με κινδυνους θα μουν ευχαριστημένη και σε ένα σπιτάκι με ζεστασιά και ασφάλεια κ ας ήμουν λιγααακι μοναχή!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:34, 11-03-12:

Ναι ρε παιδί μου να 'ούμε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 17:36, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ναι ρε παιδί μου να 'ούμε!
τι ''κοζάρεις'' τώρα ρε γιδάκι μου???να 'ούμε.....

χαχαχαχαχαχα!!!!

εκεί στην Ελβετία , τι σκατά παίζει ε τα αδέσποτα?? καταρχήν υπάρχουν???

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:42, 11-03-12:

Στο δρόμο δε βλέπεις σε καμία περίπτωση.
Αλλά μου είπαν (γιατί κοιτούσαμε με μία φιλοζωική να ανοίξουμε εξαγωγαί από Ελλάδα) ότι οι σύλλογοι είναι γεμάτοι. Βέβαια αυτό μου το είπε Ελβετίδα και δεν ξέρω τι μέτρα και σταθμά υπάρχουν εδώ... Κάθε καντόνι έχει δική του φιλοζωική και αν δεν απατώμαι χρηματοδοτούνται από το κράτος ή το καντόνι.
Τα αδέσποτα είναι κυρίως εγκαταλελειμένα, και γενικά υπάρχει πολύ μεγαλύτερη διάδοση του τσιπ, των κανόνων... πολύ καλύτερη επίβλεψη.

(σε πειράζω βρεεεε )

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 18:18, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Στο δρόμο δε βλέπεις σε καμία περίπτωση.
Αλλά μου είπαν (γιατί κοιτούσαμε με μία φιλοζωική να ανοίξουμε εξαγωγαί από Ελλάδα) ότι οι σύλλογοι είναι γεμάτοι. Βέβαια αυτό μου το είπε Ελβετίδα και δεν ξέρω τι μέτρα και σταθμά υπάρχουν εδώ... Κάθε καντόνι έχει δική του φιλοζωική και αν δεν απατώμαι χρηματοδοτούνται από το κράτος ή το καντόνι.
Τα αδέσποτα είναι κυρίως εγκαταλελειμένα, και γενικά υπάρχει πολύ μεγαλύτερη διάδοση του τσιπ, των κανόνων... πολύ καλύτερη επίβλεψη.

(σε πειράζω βρεεεε )
χαχαχαχα!!! το ξέρω!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 18:34, 11-03-12:

Πάντως και τα δικά μου γατάκια, δε νομίζω ότι δεν βαριούνται παρά το γεγονός ότι είναι 3!Ζούνε σε σχετικά μικρό χώρο ίσως κάποιες φορές να πλήττουν..Αλλά τουλάχιστον ζουν με σωστή φροντίδα και πολύ αγάπη!
Στην περίπτωση μας, εάν δεν τα είχα πάρει, η Αλέκα θα είχε πεθάνει και μάλλον τραγικά(από μόλυνση στα μάτια), η Νεφέλη καλά δε το συζητώ με τα προβληματα που έχει στην καρδιά και η Αγάπη ίσως να είχε επιβιώσει εάν η τύχη της είχε χαμογελάσει..

Οπότε θέλω να πω ότι εγώ νιώθω ότι τα έχω σώσει και ας πλήττουν(ή έτσι εγώ πιστεύω) τις ώρες που κανείς δεν είναι εδώ...
Τουλάχιστον όμως ζουν και είναι υγιή (λέμε τώρα) και τις ώρες που είμαστε μαζί, περνάμε υπέροχα!!

Πιστεύω ότι όταν κάποιος νιώσει ότι είναι έτοιμος να πάρει γατάκι, θα το κάνει! Και με σωστή καθοδήγηση θα τα πάει μια χαρά και θα διαπιστώσει ότι η γατούλες μια χαρά τα καταφέρνουν και μόνες τους!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους