Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,117 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρώτη βοήθεια σε τραυματισμένα γατιά

Effie Biersack (Έφη Μιχαλούδη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Effie Biersack
H Έφη Μιχαλούδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Effie Biersack Αφραγκη γατομαμα έγραψε στις 13:44, 06-05-15:

Γενικα σαν ανθρωπος, ειμαι της αποψης οτι οι γατοι πρεπει να ειναι ελευθεροι, και οτι στην τελικη αν πεθανουν θα ζησουν σαν φυσιολογικα ζωα στο περιβαλλον που πρεπει.. Αυτος ειναι και ο λογος που ειχα ελευθερο τον Κωστακη, ο οποιος ερχοταν καθε μερα εδω να κοιμηθει και να φαει.. Προχθες το βραδυ τον ειδα στο μπαλκονι γεματο αιματα και με το ενα το ματι, αν οχι τυφλο, σιγουρα μισοτυφλο! Δεν γκρινιαζε καθολου.. Ουτε ηταν τραυματισμενος εε αλλα σημεια εκτος απο τα αφτια και το ματι του.. Σερνεται ολη την μερα και ειναι φοβισμενος.. Και επειδη το χτυπημα μοιαζει να ειναι απο πετρα πιστευω οτι ειναι καποιο κακομαθημενο απο τη γειτονια (χωριο ειμαστε, αν οντως ετσι εγινε θα μαθευτει και μετα το μικρο δεν θα ξερει που να κρυφτει!) Ενιγουει, το θεμα ειναι οτι τον τελευταιο καιρο ειμαι λιγο αφραγκη αλλα θελω να τον περιποιηθω οπως πρεπει.. Τι πρεπει να κανω σε μια αιμοραγια και ποιο παυσιπονο ειναι καταλληλο?
Γιατι αν ζητησω λεφτα απο τον πατερα μου για κτηνιατρο θα αρχισει να με λεει οτι υπαρχουν πολλα παιδακια να βοηθησουμε και οτι οι γατοι δεν μας χρειαζονται (ποσο λαθος?!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αθηνα~~

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αθηνα~~
H αθηνα~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H αθηνα~~ έγραψε στις 00:49, 07-05-15:

Kαλησπερα!Απο την περιγραφή σου φαινεται πως ο γατουλης εχει χτυπηθεί αρκετα, επομένως δεν ξερω κατά ποσο είναι ασφαλες να του χορηγήσεις το οποιοδήποτε φαρμακο χωρις ιατρικη γνωμη. Θεωρω πως πρεπει οπωσδήποτε τον γατουλη να τον δει γιατρος γιατι ισως να εχει καποιο τραυμα σοβαρο το οποιο να μην φαινεται,επισης μην σε καθησυχαζει το γεγονος πως δεν δειχνει να ποναει,οι γατες είναι περήφανα ζωα και δεν εκδηλωνουν τον πονο τους. Κανονικα ειναι αναγκαιο να τον δει γιατρος,ισως χρειαζεται ραμματα,ισως μολυνθεί το οποιο τραυμα,ισως να εχει θεμα με το ματι του,δεν είναι ασφαλες να τον αφησεις ετσι. Αν πραγματικα σου είναι αδυνατο να τον πας μεχρι τον κτηνιατρο,παρε εστω ένα τηλεφωνο σε καποιο κτηνιατρο μηπως μπορεσει να σε βοηθησει καπως, αν και είναι δυσκολο χωρις να τον δει. Επισης θεωρητικα εχεις δικιο που εισαι υπερ της ελευθεριας του γατουλη σου,αλλα κατι τετοιο θα ηταν πρακτικα εφικτο αν ο γατουλης ζουσε οντως στο φυσικο του περιβαλλον,το οποιο βεβαια δεν περιλαμβανει δρομους,αμαξια,φολες,κακοβουλους ανθρώπους και πολλους πολλους ακομη κινδυνους. Δυστυχως μια αδεσποτη γατουλα εχει μεσο ορο ζωης 1,5/2 χρονια, δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα να του προσφερεις ένα ασφαλες σπιτι, αλλα αν την εχεις θα σε συμβουλευα να ξανασκεφτείς το κατά ποσο είναι ασφαλης να μενει ο γατος εξω. Ακομη και γενικα μιλωντας, επειδή εχω και εγω ακουσει πολλες φορες αυτό με τα παιδακια,ελπιζω πραγματικα οσοι είναι αρνητικοι στο να βοηθησουν καποιο ζωακι χρησιμοποιώντας αυτή την ''δικαιολογια'' να βοηθουν πραγματι καποιο παιδακι..Ελπιζω να πανε όλα καλα με τον γατουλη σου,να συνελθει και να μην του ξανατυχει κατι τετοιο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αθηνα~~ : 07-05-15 στις 00:52.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    CharlesPorub

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Βοηθήστε τα τραυματισμένα ζώα - Από flogitsa
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-01-13 στις 17:05.
    • Τα γατιά μου - Από Juliana
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-09 στις 17:00.
    • 100 γατιά - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-02-09 στις 20:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους