Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,596 εγγεγραμμένα μέλη και 719,090 μηνύματα σε 22,755 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 478 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπέρ και κατά περσικής γάτας

matsel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matsel
Ο matsel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O matsel έγραψε στις 17:36, 05-01-20:

Καλησπέρα σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να πάρω περσική γάτα. Είναι η πρώτη μου γάτα για αυτό θέλω να μαζέψω πληροφοριίες.
Για να δω αν μου ταιριάζει η συγκεκριμένη ράτσα.
Και θα ήθελα να σας ρωτήσω όσους γνωρίζετε να μου πείτε τα υπερ και τα κατά της συμπεριφοράς τους.
Έχω 2 βασικές ερωτήσεις.
1) Αν μαδάει πάρα πολύ ή να μπορεί να ελεγθεί πολύ με καθημερινό χτένισμα. Ισχύει αυτό?
2) Αν κάνει ζημιές (επειδή το σπίτι έχει πολλά μικρά αντικείμενα). πόσο ενεργητική είναι?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μάνος
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:35, 05-01-20:

Αρχική Δημοσίευση από matsel
Καλησπέρα σε όλους!
Ενδιαφέρομαι να πάρω περσική γάτα. Είναι η πρώτη μου γάτα για αυτό θέλω να μαζέψω πληροφοριίες.
Για να δω αν μου ταιριάζει η συγκεκριμένη ράτσα.
Και θα ήθελα να σας ρωτήσω όσους γνωρίζετε να μου πείτε τα υπερ και τα κατά της συμπεριφοράς τους.
Έχω 2 βασικές ερωτήσεις.
1) Αν μαδάει πάρα πολύ ή να μπορεί να ελεγθεί πολύ με καθημερινό χτένισμα. Ισχύει αυτό?
2) Αν κάνει ζημιές (επειδή το σπίτι έχει πολλά μικρά αντικείμενα). πόσο ενεργητική είναι?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μάνος

Για πρωτη γατα μαλλον δεν θα την συνιστουσα γιατι χρειαζονται πολλη φροντιδα.

1. Μαδανε πολυ και το καθημερινο χτενισμα επιβαλλεται γιατι το τριχωμα της θα κανει κομπους. Οσο και να την χτενιζεις, τριχες θα αφηνει. Επισης τα ματια τους θελουν καθημερινο καθαρισμα γιατι δακρυζουν. Αν δεν μπορεις να την χτενιζεις και να τις καθαριζεις τα ματια καθημερινα, ξεχνα την.
2. Κανουν ζημιες αλλα κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο ατιθασες οσο οι κοντοτριχες. Γενικα τις θεωρω πιο ηρεμες γατες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

matsel

Νεοφερμένος

O matsel έγραψε στις 22:59, 06-01-20:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Nellie!
Κάτι ακόμα που ήθελα να ρωτήσω είναι για τα αρσενικά οτι ορίζουν την περιοχή τους με σπέρμα και μυρίζει πολύ.
Ισχύει αυτό για τα αρσενικά;
Επίσης λένε οτι αν τα στειρώσεις σταματάει αυτό.
Αλλά αλλάζει μετά τελείως η προσωπικότητα τους;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,892 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:56, 07-01-20:

Καλησπέρα matsel και καλωσήρθες

Ναι ισχύει. Αν δεν βρει να ζευγαρώσει, θα "μαρκάρει" παντού και η οσμή αρκετά έντονη και δυσάρεστη.
Η στείρωση είναι η καλύτερη λύση, πρωτίστως για την δική του υγεία και για να μην υποφέρει. Αν στειρωθεί έγκαιρα, δεν θα μαρκάρει ποτέ. Αν ήδη έχει αρχίσει, θα συνεχίσει για λίγο καιρό και μετά θα σταματήσει, αφού δεν θα υπάρχει παραγωγή ορμονών.
Η προσωπικότητα δεν αλλάζει στο παραμικρό. Αυτό που θα συμβεί, είναι να ηρεμήσει, όχι να χαζέψει.
Για περισσότερα, μπορείς να δεις και το άρθρο εδώ.

Το μόνο που χρειάζεται λίγη προσοχή κι επειδή ο μεταβολισμός μετά την επέμβαση επιβραδύνεται, ειδική τροφή και λίγη άσκηση για να μη πάρει πολύ βάρος.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:27, 07-01-20:

Θα διαφωνησω για το οτι δεν αλλαζει η προσωπικοτητα τους με την στειρωση. Αλλαζει. Γινονται πιο χαρουμενα και δεν ειναι πια αγχωμενα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

matsel

Νεοφερμένος

O matsel έγραψε στις 13:50, 09-01-20:

Καλώς σας βρήκα Aleksa! Και σε ευχαριστώ για την απάντηση!! Και εσένα Nelliel!

Αποφάσισα να πάρω το αρσενικό περσικό επειδή τα έδινε μια φίλη μου.
Οπότε βήμα βήμα και θα φτιάξουν όλα!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις γνώσεις!
Και κάτι μου λέει οτι θα ξαναστέλνω! Θα σας ξαναχρειαστώ!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ευθανασία: υπέρ ή κατά; - Από Ismini
      Το θέμα έχει λάβει 124 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-18 στις 21:29.
    • Στείρωση: Υπέρ ή Κατά; - Από Panagiotis849
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-14 στις 16:49.
    • Τοποθέτηση microchip: Υπέρ ή κατά; - Από Salokin Somisa
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-11-11 στις 20:27.
    • Εκθέσεις γάτας: Υπέρ ή κατά; - Από βαγια
      Το θέμα έχει λάβει 19 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-01-07 στις 19:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους