Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,372 μηνύματα σε 22,604 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φόβος για νεφρική ανεπάρκεια

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RoulaBilly
H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 11:05, 20-05-13:

Το Στηράκι μου είναι μια πανέμορφη δεσποινίς περίπου 3 μιση ετών... μια γατούλα που ήταν γεμάτη ζωή παιχνιδιάρα,ναζιάρα και με μεγάλη αγάπη στο φαγητό! Τον τελευταίο μήνα είχα παρατηρήσει πως έχανε αρκετό τρίχωμα είχε έρθει και ο γιατρός και της κάναμε το τυπικό ετήσιο εμβόλιο και ξαφνικά μετά από λίγες μέρες άρχισε να μην τρώει πολύ φαγητό και έκανε 3 εμετούς σε ένα βράδυ έβγαλε όλη της την τροφή όλο το χορταράκι που είχε φάει και μια τριχόμπαλα! Μίλησα με το γιατρό και μου είπε πως μάλλον περνούσε μια ίωση και με το εμβόλιο επιβαρύνθηκε ή λόγο της τριχόμπαλας και μου συνέστησε να της δίνω σιρόπι αγκουμεντίν 1 mg κάθε πρωί και βράδυ αφού φάει και θα δούμε την πορεία της! Μπορέσαμε να της δώσουμε 3 φορές γιατί χθες το πρωί δεν έφαγε! Ήρθε ο γιατρός και της πήραμε αίμα με μερική νάρκωση η οποία την έπιασε πάρα πολύ γρήγορα ( σημάδι ότι ήταν καταπονημένη ) μετά από 2-3 ώρες άρχισε τους εμετούς έκανε 7-8 όλο το βράδυ και είχε και ακράτεια ούρων! Τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο αλλά επειδή ξαναμίλησα μαζί του μου είπε ότι φοβάται και για νεφρική ανεπάρκεια! Τώρα η κοπέλα μου δεν τρώει πίνει μόνο νεράκι και πηγαίνει για τσισάκια στην τουαλέτα της,της έχω φέρει της αγαπημένες της κροκέτες και το πατέ που της αρέσει και αυτή τίποτα πάει το μυρίζει και φεύγει!Μου είπε ο γιατρός της να της ρίξω αν θυμάμαι καλά ταμπλέτες αλμόρα στο νεράκι της είναι ηλεκτροδιαλύτες νομίζω! Σας παρακαλώ επειδή σημαίνει πάρα πολλά για μένα και δεν θέλω να την χάσω ή να πάθει κάτι μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα αφάνταστα και το έχω μεγάλη ανάγκη! Υ.Γ. έχει χάσει κυρίως την όρεξη για φαγητό τον τελευταίο καιρό κατά τα άλλα δεν πολυπαίζει αλλά δεν κοιμάται και έχει και όρεξη για βόλτες στο μπαλκόνι και στον ακάλυπτο χώρο της πολυκατοικίας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 13:45, 20-05-13:

Μαλλον ιωση περναει δεν θα ναι τιποτα μπορρ να σου συστησει να τρωει κοτοπυλο με ρυζι ο γιατρος εμενα ειχε πιασει οταν ειχαν στομαχοπονο με διαρροιες τους εβραζα κ οταν κρυωνε μαζι με λιγο απο το ζουμι το μαδουσα αν και μπορεί για 1-2 μερες να μην τρωγαν ουτε αυτο..τωρα της συνεχιζεις αντιβιωση παρολο που δεν τρωει τι σου πε ο γιατρος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:51, 20-05-13:

Πολύ λυπάμαι για τη γατούλα σου και είναι και μικρούλα! Επειδή κάνει εμετούς γι αυτό σου είπε να της τονώσεις τους δείκτες των ηλεκτροδιαλυτών. Νομίζω όμως πως είναι καλύτερα να γράψεις στο γιατρό του φόρουμ "Γιατρέ αρρώστησε". Είναι ο αρμοδιότερος να σου εξηγήσει.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H RoulaBilly έγραψε στις 22:54, 20-05-13:

Σας ευχαριστώ για το κουράγιο το χρειάζομαι όσο τίποτα άλλο! Αντιβίωση της έκανε αυτός μια με ένεση χθες και μας είπε αν φάει να της δώσουμε σιρόπι αλλά επειδή δεν έφαγε δεν τα καταφέραμε! Έφαγε μόνο ένα μικρό κομμάτι με μοσχαράκι που της μαγείρεψα αλλά τώρα ούτε αυτό το πλησιάζει!!!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 22:58, 20-05-13:

Καλα αποτελεσματα να χετε να μας πεις ευχαριστα για την κουκλα αυριο

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:09, 20-05-13:

Ευχομαι η γατουλα σου να μην εχει τιποτα σοβαρο τελικα και να γινει ολο αυτο ενα κακο ονειρο. Περαστικουλια της και συντομα να την ξαναδεις οπως πριν.
Ενα πραγμα μονο μου εχει κανει εντυπωση και μου προκαλει περιεργεια, ο κτηνιατρος φοβαται για νεφρικη ανεπαρκεια και σου λεει να της δωσεις αντιβιωση; Δεν ειναι λιγο σχημα οξυμωρο αυτο;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ioanna Geor. (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ioanna Geor.
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (σταμάτησα να τις μετράω όταν έγιναν 20.. τώρα μου έχουν μείνει 2 ηλικιωμένες αγριόγατες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Ioanna Geor. Love cats to the bone ^^ έγραψε στις 01:12, 21-05-13:

Ελπίζω να είναι μια ίωση μόνο! Περαστικά στην γατούλα σου, εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό-κι είναι μικρή κιόλας για νεφρική ανεπάρκεια. Θα συμφωνήσω όμως με την Βάσω :σου έδωσε ειδικές ταμπλέτες για τους ηλεκτροδιαλύτες, αλλά την αντιβίωση την συνεχίζει ακόμη;Δεν θα την βλάψουν τόσα πολλά μαζί Ελπίζω να έχω άδικο ..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:57, 21-05-13:

Μην περιμένεις από μόνη της να φάει γιατί είναι κομμένη η όρεξή της. Να της βάζεις στο στόμα μικρά κομματάκια φαί και να την ταίζεις με υπομονή. Θα έλεγα ότι μια λαχταριστή κονσερβούλα είναι μια καλή επιλογή γιατί μασιέται και εύκολα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RoulaBilly

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H RoulaBilly έγραψε στις 09:32, 22-05-13:

Τελικά το στηράκι μου έχει νεφρική ανεπάρκεια.... έφαγε τροφούλα μια για στειρωμένες γάτες της ρογιαλ,έχει από χθες το απόγευμα την βλέπω καλύτερα αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι καλά... την αντιβίωση της την έδωσε σε ένεση με τη νάρκωση όταν της πήρε αίμα! Μου είπε σε ένα μήνα να της ξανακάνουμε εξετάσεις για να δούμε! Δεν θέλω να πάθει κάτι άσχημο η κούκλα μου , μου είπε ακόμη ότι έχει δει περιστατικά που έχουν επανέλθει!Γνωρίζετε κάτι τέτοιο; Ζούνε χρόνια οι γατούλες αν τις προσέξεις ;;;;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:30, 24-05-13:

Πιστεύω ότι μπορεί να συνέλεθει και ναι, να ζήσει και χρόνια. Οι γατούλες είναι πραγματικά εφτάψυχες. Σίγουρα όμως πρέπει να μιλήσεις με τον κτηνίατρό της και να πάρεις και δεύτερη γνώμη αν χρειαστεί. Επιπλέον, έρευνα ούτως ώστε να βρεις τι τροφή κάνει να της δίνεις.
Ακόμη, αν χρειάζεται να πίνει πολύ νερό, γέμισε το σπίτι με βαθιά μπωλ, γεμάτα μέχρι επάνω. (οι γάτες αρέσκονται όταν πίνουν να μπορουν παράλληλα να εποπτεύουν τη γύρω περιοχή) Μπωλ δεν χρειάζεται να έχεις δίπλα από την τροφή της, γιατί από ένστικτο προτιμούν να αναζητήσουν νερό παρά να πιουν μετά το φαγητό. Επέλεξε επίσης ήσυχες γωνιές για την παροχή νερού, μακριά από πόρτες ή γενικά μέρη όπου μπορούν να αισθανθούν εκτεθιμένες σε κίνδυνο.
Ακόμη, προτίμησε να δίνεις περισσότερη υγρή τροφή αν συντρέχει λόγος παρά ξηρή.
Φυσικά αυτές τις συμβουλές σου τις δίνω όχι για να τις ακολουθήσεις πιστά αλλά για να το ψαξεις και για να τις συζητήσεις με τον κτηνίατρό της.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 12:49, 29-07-13:

η Τιτίκα μου είναι 6 χρόνων και 4,7 κιλά. τον τελευταίο καιρό ήταν αδιάθετη και της έκανα εξετάσεις. η ουρία ήταν υψηλή και η τρανσαμινάσες επίσης. η κτηνίατρος μου είπε να της της δώσω κλινική τροφή και να κάνουμε επανέλεγχο εξετάσεων σε κανα μήνα. για την ακρίβεια της έδωσε την k/d Hills η οποία από ότι διάβασα στο διαδίκτυο είναι για γάτες με νεφρική ανεπάρκεια. πειράχτηκαν τα νεφρά της Τιτίκας μου; το πάγκρεας; τι μπορεί να συμβαίνει; ο κτηνίατρος του site τι λέει; παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Παράθεση

Nady

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nady
H Nady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nady έγραψε στις 16:50, 01-08-13:

cooperaki , και μενα η Λουκια μου εχει προβλημα με τα νεφρα της , εντοπισαμε το προβλημα πριν περιπου 3 χρονια οταν ηταν 7 ετων και απο τοτε της δινω ειδικη τροφη , απ οσο ξερω για τα νεφρα υπαρχει η k/d και η renal με την k/d να θεωρειται καλυτερη γιατι προστατευει λιγο και το συκωτι ενω η renal μονο τα νεφρα (εμενα δεν τρωει την k/d οποτε και αναγκαστικα τις δινω renal) οποτε με αλλαγη τροφης συνηθως βελτιωνονται οι δεικτες ουριας κτλ , επισης σε αυτες τις παθησεις προτιμουνται οι υγρες ( κονσερβες σακουλακια) απο τις ξηρες τροφες καθως προσφερουν περισσοτερα υγρα στα ζωακια μας που το εχουν αναγκη λογω των προβληματικων νεφρων .... οποτε συχνες εξετασεις για να παρακολουθεις νεφρα (και συκωτι) εχε παντα το νου σου αν δειξει αφυδατωμενη (τριχωμα , αλλαγη στην καταναλωση νερου ) και με την αλλαγη τροφης θεωρητικα θα ελεγχεις το προβλημα και θα ζησει η γατουλα σου πολλα χρονια ακομη !

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους