Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,300 εγγεγραμμένα μέλη και 718,365 μηνύματα σε 22,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 164 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παραμόρφωση του στόματος

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:16, 04-06-13:

Συμβαίνει κάτι τραγικό, το οποίο με έχει φρικάρει.Στην γειτονιά μου φροντίζω μια μεγάλη αποικία αδεσπότων γατιών.Το απόγευμα ξαφνικά με φώναξε η αδερφή μου και μου είπε ότι ένας γάτος από τα αδεσποτά μας, το φάντασμα, εμφανίστηκε και κάτι είχε στο στόμα του.Το περιέγραψε σαν να παραμορφώθηκε από χτύπημα. Του έριξε φαγητό και δεν μπορούσε να φάει.Μπήκε μέσα να φέρει λίγο γάλα και μέχρι να ξαναβγούμε έξω είχε εξαφανιστεί. Αρχίσαμε να τον ψάχνουμε παντού και ανεβαίνοντας έναν δρόμο παραπάνω, βρήκαμε ένα άλλο γατί, που δεν το είχαμε ξαναδει, με το στόμα επίσης παραμορφωμένο, εμφανέστατα αδυνατισμένο, με μάτια κλειστά από πύον. Λυπάμαι πάρα πολύ για τις περιγραφές, απλά τις κάνω μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ να πιάσουμε το δεύτερο, έστω και για ευθανασία, γιατί πραγματικά αυτό που του συνέβαινε δεν αντεχόταν, αλλά δυστυχώς μας ξέφυγε την τελευταία στιγμή.
Ξέρετε καμιά ασθένεια που να χτυπάει τις γάτες στο στόμα?Γιατί μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση δύο γατιά να έχουν παρόμοιο σύμπτωμα, δηλαδή κάτι στο στόμα?Ο,τιδηποτε μπορεί να έχει παρατηρήσει κάποιος, μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο, φοβάμαι μήπως έχουν κάποια κολλητική ασθένεια και τα χάσω ένα ένα..ρε παιδιά τι να κάνω?Ούτε το χαμένο μπορώ να βρω, ούτε να πιάσω το άλλο..τι να κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:37, 04-06-13:

Ο γατουλης που ειχα βρει τα Χριστουγεννα ειχε και αυτο το προβλημα, αλλα και μια-δυο περιπτωσεις που εχω δει στο fb με γατια που εχουν καποια ιωση και τα χτυπαει στο στομα, γεμιζει πυον, γινεται χαλια και παιρνει αυτη την μορφη. Το ενα απ' οτι θυμαμαι ειναι πια μια χαρα και εχει υιοθετηθει απο μια κοπελα, φιλη φιλου μου. Σιγουρα ειναι κολλητικο την στιγμη που προκειται για ιωση και σιγουρα οσο χαλια κι αν φαινεται, αν παει στον κτηνιατρο υπαρχουν ελπιδες να γινει καλα. Ο Φανουρης που ειχα βρει εγω ηταν σε πολυ προχωρημενη κατασταση και δεν γινοταν τιποτα πια, αλλα και το γατακι που σου λεω πως ειναι μια χαρα, αν εβλεπες πως ηταν δεν θα πιστευες πως θα ζουσε και ομως...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:47, 04-06-13:

Λες να είναι αυτό?Ίσως τότε να υπάρχει μια ελπίδα για το φάντασμα, γιατί ακόμη δεν έχει χάσει βάρος, που σημαίνει ότι ίσως είναι κάτι πρόσφατο. Πρέπει να τον βρω να πάμε στον γιατρό. Για το άλλο δεν υπάρχει ελπίδα, ούτε να το ξαναβρω ούτε να το πιάσω δυστυχώς. Δεν το πιστεύω αυτό που συμβαίνει στα μωρά μου..Βασούλα μου σε ευχαριστώ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:56, 04-06-13:

Ναταλάκι εύχομαι να έχει αίσιο τέλος όλη αυτή η ιστορία.... Να αναρρώσουν τα ψιψινάκια σου και να είναι στο εξής υγιή κι ευτυχισμένα....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 08:44, 05-06-13:

Βάσω μου, μήπως έχεις καμιά ιδέα πως μεταδίδεται αυτή η ίωση?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 08:50, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Βάσω μου, μήπως έχεις καμιά ιδέα πως μεταδίδεται αυτή η ίωση?
Εχω την εντυπωση πως δεν προκειται για μια συγκεκριμενη ιωση αλλα πολλες και γνωστες ιογενεις καταστασεις μπορουν να το δημιουργησουν. Αν θυμαμαι καλα η γατουλα που σου εγραφα χθες και τωρα ειναι μια χαρα, ηταν αρρωστη απο ερπητοιο.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:54, 05-06-13:

Ναταλία μου, εύχομαι να καταφέρετε να τον πιάσετε σύντομα για να μπορέσει ο κτηνίατρος να τον βοηθήσει.. τον καημενούλη!!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 08:57, 05-06-13:

Μακάρι Ριάνα μου..να γλιτώσει και το φάντασμα αλλά και τα άλλα..φοβάμαι μην μου κολλήσουν όλα.Θα πάω σήμερα στην κτηνίατρο να την ρωτήσω. Θα της περιγράψω τα συμπτώματα, να μου πει μήπως υπάρχει κάτι για να προστατέψω και τα άλλα.
Έχασα πρόσφατα μια από τις αγαπημένες μου από αυτοκίνητο..τι θα κάνω αν χάσω και άλλα?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:36, 05-06-13:

Μακάρι Ριάνα μου..να γλιτώσει και το φάντασμα αλλά και τα άλλα..φοβάμαι μην μου κολλήσουν όλα.Θα πάω σήμερα στην κτηνίατρο να την ρωτήσω. Θα της περιγράψω τα συμπτώματα, να μου πει μήπως υπάρχει κάτι για να προστατέψω και τα άλλα.
Έχασα πρόσφατα μια από τις αγαπημένες μου από αυτοκίνητο..τι θα κάνω αν χάσω και άλλα?
Όχι κοριτσάκι μου, δεν θα χάσεις κι άλλα.... Όλα καλά θα πάνε.... Θα το δεις! Γράψε μας τις εξελίξεις...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:58, 05-06-13:

Δυστυχως le chat noir μου, υπαρχει και αυτο το ενδεχομενο, πρεπει να φανεις δυνατη και το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συνεχισεις να βοηθας τα υπολοιπα. Αυτη ειναι η ευχη και η καταρα μας, να δινουμε την καρδια μας σε πλασματα που καποια στιγμη θα τα χασουμε και μαλιστα με ασχημο τροπο.
Δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι για να προφυλαξεις τα υπολοιπα, εκτος απο το να τους παρεχεις σταθερα τροφη για να ειναι σε καλη κατασταση, να στειρωνεις οσα μπορεις για να μην μπλεκουν σε γατοκαυγαδες και να ελπιζεις.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το βρεις το φαντασμα και να γινει καλα η ψυχουλα, δεν θα ειναι ο πρωτος εξαλλου που θα σωθει. Πριν τρεις μερες εχασα κι εγω τον Μπιλλη μου και δεν μπορουσα να καταλαβω τι εγινε γιατι τα υπολοιπα ειναι μια χαρα. Μεχρι που εγινε εξεταση του σωματος του και μου ειπαν πως πηγε απο λοιμωδη περιτονιτιδα και μαλιστα με ραγδαια εξελιξη. Την μια μερα ηταν μια χαρα και μετα απο λιγες μερες που τον εχασα τον βρηκα πεθαμενο.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 14:22, 05-06-13:

Όχι ρε γαμώτο...γιατί?Α ρε Μπιλλάκο..σαν την Μπέλλα μου και εσύ.Τουλάχιστον εσύ δεν το ήξερες, η Μπέλλα ήταν χτυπημένη δυό μέρες και δεν την βρήκα ποτέ. Την είδε μια γειτόνισσα, αλλά εγώ ποτέ δεν την βρήκα.
Πήγα στην κτηνίατρο και την ρώτησα και μου είπε ότι αν είναι ασθένεια εικάζει δύο πράγματα, το πρώτο είναι aids και το δεύτερο είναι καλυκόϊος. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι για να προστατευθούν τα υπόλοιπα, το καλό είναι ότι δεν μπορεί να τα κολλήσει όλα. Βασικά ήμουν στον κόσμο μου αλλά το κατάλαβα ως ότι και σε ένα κλειστό δωμάτιο να τα βάλεις δεν μπορούν να νοσήσουν όλα, κάποια απλά δεν μπορούν να το πάθουν.Κάτι είναι κ αυτό, γιατί τα είναι αρκετά τα ζουζούνια και κάποια δεν πιάνονται κ καθόλου.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:27, 05-06-13:

Ετσι ακριβως ειναι, ειχε μια φιλη μου πριν μερικα χρονια 6 μικρα στο ιδιο δωματιο οπου τα φιλοξενουσε μεχρι να βρουν σπιτακια. Ολα ζωηρα, παιχνιδιαρικα και φαγανα μεχρις αηδιας. Και ξαφνικα μια μερα το ενα αρχισε να μην τρωει και να ειναι καπως νωθρο, την ιδια μερα το πηγε στην κτηνιατρο, διεγνωσε μετα απο εξετασεις λοιμωδη περιτονιτιδα και μεσα σε μερικες ωρες το γατακι ειχε φυγει.
Τα υπολοιπα δεν επαθαν ποτε τιποτα, εγω ομως τρελλαθηκα ελαφρως γιατι κοιμοταν στο μπαλκονι μου και εχω φαει τα χερια μου με την χλωρινη να καθαριζω τα μπαλκονια και μονο σημερα αφησα τα δικα μου να βγουν εξω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους