Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,352 εγγεγραμμένα μέλη και 718,381 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατούλα κουτσαίνει και είναι υποτονική.

Viktoras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoras
Ο Viktoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Viktoras έγραψε στις 18:30, 10-07-16:

Καλησπέρα σε όλες τις φίλες και όλους τους φίλους,
αύριο σκοπεύω να πάω στον κτηνίατρο το νέο μέλος της γατοπαρέας που φροντίζω την Πούπσυ μετά από ένα απρόοπτο και ταυτόχρονα μυστηριώδες περιστατικό.
Διευκρινίζω όπως έχω πει κ σε άλλα τόπικς, ότι εδώ και κάποια χρόνια φροντίζω και ταΐζω κάποια αδέσποτα γατάκια. Η μια η γατούλα παρόλο που την φροντίζω χρόνια παραμένει άγρια και δεν μπορώ να την στειρώσω, και έτσι η γατοπαρεά μεγαλώνει, με την Πούπσυ να είναι το νεότερο μέλος.
Το πρόβλημα της έχει ξεκινήσει απ'όσο διαπίστωσα από την Παρασκευή το απόγευμα, το Σάββατο επιδεινώθηκε, και σήμερα σημείωσε μια μικρή πρόοδο.
Ποιο είναι το πρόβλημα;
Δεν έχει καθόλου διάθεση για παιχνίδι ενώ πριν έτρεχε πάνω-κάτω , όταν την φωνάζω δεν έρχεται γιατί είναι ξαπλωμένη κάτι που κάνει συνεχώς από την Παρασκευή το απόγευμα, τα ματάκια της δείχνουν ότι κάτι έχει, η όρεξη της έχει μειωθεί πριν έπεφτε με τα μούτρα στο φαΐ ενώ τώρα την ταΐζω εγώ με το χέρι και της δίνω φαγητό κομμένο σε μικρές μπουκίτσες για να της είναι ευκολότερο, ναι μεν τρώει αλλά σίγουρα όχι όπως πριν.
Είναι δεκτική σε χάδια, γουργουρίζει όταν πηγαίνω και την χαϊδεύω αλλά παραμένει ξαπλωμένη.
Και κάπου εδώ υποψιάζομαι την πηγή όλου του προβλήματος, όσες φορές σηκώνεται για να πάει να πιει νεράκι την στιγμή που σηκώνεται νιαουρίζει σαν να πονάει, με παράπονο, και παρουσιάζει ένα <τρέμουλο> στα δυο της πόδια, μια αδυναμία θα έλεγα,σαν να κουτσαίνει. Δεν έχει κάποια εξωτερική πληγή, άρα κάτι άλλο συμβαίνει.
Επίσης, όταν την χαϊδεύω δεν θέλει να την αγγίζω στα πόδια της.
Γίνεται από την μια μέρα στην άλλη να της παρουσιάζεται κάποια ασθένεια που θα την καταβάλλει τόσο πολύ αλλάζοντας όλη της την συμπεριφορά; Υποψιάζομαι μήπως την κλώτσησε κανένας,αλλά από την άλλη αν είχε συμβεί αυτό το τρομακτικό σενάριο δεν θα ήταν φοβισμένη και απόμακρη ακόμη και από εμένα; Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να έχει γιατί έχω δει κάποια τόπικς ακόμη και εδώ μέσα που συνδυάζουν συμπτώματα αδιαθεσίας και ότι τα γατάκια ταυτόχρονα κούτσαιναν;
Αύριο αμέσως μετά την δουλειά το μεσημέρι θα πάω να αγοράσω μια γατοφόρο προκειμένου να μπορώ να την μεταφέρω με ασφάλεια και να την πάω στον γιατρό γειτονικής/κοντινής περιοχής ο οποίος απ'όσο φαίνεται διαθέτει όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό για να ανακαλύψουμε την πηγή του προβλήματος και να γίνει καλά το γατάκι.
Θέλω να πιστεύω ότι η κατάσταση δεν θα επιδεινωθεί μέχρι τότε και κυρίως ότι όλα θα πάνε καλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:55, 10-07-16:

Φοβάμαι φίλε Βίκτωρα πως μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε πάνω στο τι έχει η Πούπσυ και πως το έπαθε.
Θα μπορούσε να έχει χτυπήσει τα ποδαράκια της, θα μπορούσε να έχει και διάφορα άλλα, όπως ας πούμε το να μην έχει ενεργηθεί για μέρες (από ότι κατάλαβα η γατοοικογένεια που φροντίζεις ζει έξω οπότε δεν ξέρεις πότε πάνε τουαλέτα και τι κάνουν).
Το θέμα είναι πως όση εμπειρία και να έχουμε με τις γατούλες δεν είμαστε κτηνίατροι και είναι παρακινδυνευμένο να εκφέρουμε άποψη. Το καλύτερο είναι να την δει κτηνίατρος και εκείνος θα καταλάβει τι συμβαίνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:34, 10-07-16:

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τη Βάσω μας από πάνω, οτι ο πιο αρμόδιος να αποφανθεί είναι ο γιατρός. Όλα τα υπόλοιπα είναι εικασίες.
Μάλιστα πολύ σωστά αποφάσισες, αύριο κιόλας να προμηθευτείς κλουβί μεταφοράς (στην ανάγκη κι αν γνωρίζεστε θα μπορούσε να σου δανείσει ένα κι ο κτηνίατρος) και να την πας να ρίξει μια ματιά. Ναι, είναι δυνατόν ένα πρόβλημα υγείας να φέρει ραγδαία επιδείνωση από τη μια μέρα στην άλλη. Για τούτο, όσο πιο γρήγορα διαγνωστεί και αντιμετωπιστεί, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες θεραπείας του.
Με την ευχή να είναι κάτι εύκολα αντιμετωπίσιμο, εύχομαι όλα να πάνε καλά και γρήγορα περαστικά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

σπιλ (βικυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη σπιλ
H βικυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H σπιλ μπραβο στην ομαδα σας! έγραψε στις 19:48, 11-07-16:

να ευχηθω κι εγω να πανε καλα τα πραγματα με την γατουλα βικτωρα!αν θελεις ενημερωσε μας πως ειναι!
οσο γι αυτο με το οτι δεν πιανεται καποια γατα, υπαρχουν κατι ειδικα κλουβια σαν φακες ας πουμε, που εκει μεσα βαζεις τροφη, παει η γατουλα κ αυτο κλεινει.
ειναι το μονο που εξυπηρετει για αδεσποτα γατουλια!
καλη τυχη στο γατακι!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:32, 12-07-16:

Καλησπέρα! τελικά τι έγινε με τη γατούλα....;;; πως είναι...;;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Viktoras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoras
Ο Viktoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Viktoras έγραψε στις 19:29, 12-07-16:

Καλησπέρα σας κορίτσια!
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον και με συγχωρείτε για την αργοπορημένη μου απάντηση, ευτυχώς έχουμε λαμπρά νέα!
Όλα είναι σαν να μην συνέβη τίποτα!! Από εχθές με το που γύρισα και ήμουν έτοιμος για να πάω να αγοράσω γατοφόρο , και να την πάω σε κτηνίατρο πήγα να την δω σε τι κατάσταση βρίσκεται πρώτα. Λοιπόν, το τρελοκόριτσο με το που την φώναξα άρχισε όπως συνήθιζε προηγουμένως και έτρεξε προς το μέρος μου και έκανε σαν παλαβό., γουργούριζε σαν τρακτέρ!
Έφαγε πέφτοντας με τα μούτρα στο φαγητό, παίξαμε μαζί , είχε μια μικρή δυσκολία στο τρέξιμο όταν πετούσα ένα μπαλάκι , αλλά ευτυχώς σήμερα έχει ελαττωθεί αυτό το πρόβλημα και πάμε από το καλό στο καλύτερο.
Έρχεται και ένας κάτασπρος γατούλης ο οποίος όταν ήταν μικρούλης κάποιος γάτος φαίνεται από άλλη γειτονιά του τραυμάτισε το ένα του ματάκι και βλέπει μόνο από το ένα, και κάθεται το προσέχει , παίζει μαζί με την Πούπσυ, την γλύφει, κοιμούνται αγκαλιά και σιγά σιγά από αγρίμι και αυτόν τον κάνω να με αισθανθεί...οικείο του και ήδη έχουμε σημειώσει πρόοδο! Θέλω να δω τι θα κάνω στην περίπτωση του.
Δεν την άφησε λεπτό μόνη της αυτές τις 3 ημέρες που δεν ήταν καλά.Αχώριστοι. Και μετά σου λένε υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθείς, και τους απαντάς < βλέπεις εδώ το θαύμα της φύσης? Το ένα γατί υποφέρει και το άλλο το φροντίζει και του κάνει παρηγοριά από το πρωί έως και το βράδυ και εσύ με το που γεράσει η μάνα σου θα την πετάξεις σε ένα γηροκομείο και δεν θα την ξαναδείς μέχρι να πεθάνει αναίσθητε.>
Κάθε μέρα μαθαίνω με αυτά τα πλάσματα.
Οι περισσότερες/οι ίσως θα θυμούνται ένα αποχαιρετιστήριο τόπικ για την Ζου μου που την είχαν δηλητηριάσει κάποιοι που ακόμα κυκλοφορούν ελεύθεροι, είχαμε δεθεί απίστευτα με την Ζου (εσείς τουλάχιστον εδώ μπορείτε να το αντιληφθείτε) ,αυτές τις δύσκολες μέρες που ήμουν μαζί με την Πούπσυ την είχα στην αγκαλιά μου και την χάιδευα ώσπου μου ήρθε στο νου ένα ακόμη σενάριο απώλειας, δεν θα μπορούσα να το αντέξω και άρχισα ένα βουβό κλάμα.
Κι όμως η Πούπσυ το αντιλήφθηκε, σηκώθηκε με όσες δυνάμεις είχε, και με κοίταξε στα μάτια για 5 συνεχόμενα λεπτά, και βγήκε νικήτρια .
Τι δώρο; Δεν μπορώ να περιγράψω αυτό το συναίσθημα. Απίστευτο Bonding.
Το θαύμα έγινε!
Η Πούπσυ θα είναι εδώ, θα την φροντίζω και θα κάνω τα πάντα να την βλέπω να μεγαλώνει, και ίσως η Ζου μου να την προσέχει από ψηλά.
Την Ζου δεν την ξέχασα ποτέ, και αν υπήρξε κάποιος λόγος που δεν συνέχισα το τόπικ γι αυτήν την γλυκιά μανούλα είναι ο πόνος που είναι κόμπος και αγκάθι και δεν μπορώ να αγγίξω... πένα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:45, 12-07-16:

Πόσο ευχάριστα τα νέα!
Η Πούπσι, όχι μόνο αναρρώνει ταχύτατα, αλλά βρήκε και έναν τρυφερό σύντροφο που την αγαπά και την προσέχει.
Ένα καλό παράδειγμα, όπως πολύ σωστά λες, από τα πολλά που διδάσκουν τα ζώα στους ανθρώπους που πολλοί από αυτούς θεωρούν το είδος τους ανώτερο.
Κι άλλο ένα μάθημα, για το πώς η αγάπη μπορεί και κάνει θαύματα.
Να'ναι γερή από δω και πέρα και να την καμαρώνεις, μαζί με όλα τα αδεσποτάκια σου, να'σαι κι εσύ καλά να τα φροντίζεις

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους