Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,401 εγγεγραμμένα μέλη και 718,418 μηνύματα σε 22,620 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 336 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νεφρική ανεπάρκεια της γάτας

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JOSEPH1992
H JOSEPH1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 00:23, 04-01-13:

περπατάει, αλλά έχω εντοπίσει ένα σύρσιμο στα πίσω πόδια, κι ένα κατέβασμα της κοιλιάς, σαν να κάθεται. Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά και μπορείς να το καταλάβεις... Η γατούλα σου τι πρόβλημα υγείας είχε και την έχασες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:31, 04-01-13:

Βασικα ηταν πολυ μεγαλη, λιγο πιο μικρη απο τον γατουλη σου, 18,5. Ειχε διαβητη απο 10 χρονων αλλα δεν αντιμετωπιζαμε προβλημα με αυτο, το ρυθμιζαμε με την διατροφη. Ειχε και χρονια δυσκοιλιοτητα και τον τελευταιο καιρο, οπως ολα μου τα γατια οταν γερασαν, εμφανισε και νεφρικη ανεπαρκεια. Τωρα τι απ' ολα αυτα προκαλεσε το προβλημα με το βαδισμα που σου ειπα, δεν ξερω γιατι αμεσως μετα, σε 1,5 μερα δηλαδη, εφυγε.
Ευχομαι ειλικρινα να ειναι κατι διαφορετικο του δικου σου και να τον χαρεις ακομα λιγο, μεσα απο την καρδια μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 12:22, 04-01-13:

πολυ λυπαμαι για τη γατουλα σου, και σε ευχαριστω πολυ για τα καλά σου λόγια. Θεμα δυσκοιλιότητας αντιμετωπίζει αυτες τις ημερες ο Ζόζεφ, γνωρίζεις κάτι που μπορώ να του δώσω για να παει τουαλετα? φαγητο δεν τρωει αυτες τις ημερες. Το απογευμα θα του βαλουμε κ αλλο ορο, συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου.Ειναι το πρωτο μου παιδι που θα "φυγει" .. το τελος ερχεται με την ανακοπή? Δεν εχω κανεναν απο το περιβαλλον με ζωακι και δεν εχω ιδεα τι θα ακολουθησει...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:46, 04-01-13:

Θα σου ελεγα να ρωτησεις τον κτηνιατρο τι να του δωσεις για την δυσκοιλιοτητα. Εμενα μου ειχε συστησει duphalac σιροπι, της το εδινα με συριγγα κατευθειαν στο στομα αλλα δυστυχως δεν βοηθησε. Υπαρχουν και τροφες ειδικες που περιεχουν πολλες ινες και βοηθανε ακριβως σε αυτο, ρωτα τον γιατρο σου να σου πει ποια μπορεις να του δωσεις.
Οσο για το τελος των γατιων μας, ξερουμε ολοι μας απο την αρχη οτι ζουν λιγωτερο απο εμας, αλλα ποτε δεν ειναι ευκολο να προτοιμαστεις για κατι τετοιο. Εχω χασει αρκετα γατια τα τελευταια χρονια και το τελος ερχεται παντα με τον ιδιο τροπο. Πρωτα σταματανε να τρωνε, μετα σταματανε να πινουν και νερο και στο τελος σταματανε και να κινουνται. Τελικα μετα απο λιγο ερχεται και η ανακοπη που κραταει απο 10 λεπτα, μεχρι 30 λεπτα περιπου, αναλογα με το ποσο δυνατη ειναι η καρδουλα τους. Κανε την καρδια σου πετρα γιατι καποια στιγμη θα συμβει κι αυτο και να θυμασαι πως του χαρισες μια ζωη ευτυχισμενη και με αγαπη.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 13:14, 04-01-13:

Θα ρωτησω οπωσδηποτε το γιατρο το απογευμα που θα παρουμε τα αποτελεσματα.Παντα στην ακρη του μυαλου μου ειχα την απωλεια.. αλλά ποτέ μα ποτε δεν ειμαι συνειδητοποιημενη πως θα τον χασω, οταν 20 ολοκληρα χρονια κοιμομαστε στο ιδιο μαξιλαρι, και ποτε δεν τον εχω αποχωριστει.Η ιδεα και μονο μου σπαραζει την καρδια, και πιστεψε με δεν νιωθω λιγοτερο πονο απο αυτον που θα ενιωθα αν εχανα ανθρωπο, γιατι εχασα πολυ ξαφνικα τη μαμα μου πριν λιγους μηνες και ρουφηξα ολη τη πικρα του χαμου. Δεν θελω μονο να μου ταλαιπωρηθει, να βασανιστει στις τελευταιες του στιγμες, που πραγματικα δεν ξερω ποσο θα κρατησουν. Και αναρωτιεμαι, θα ειμαι στο σπιτι οταν συμβει το μοιραιο, δεν θα αντεξω να το βιωσει μονος του. Η διαδικασια με τους ορους και τη διατροφη θα ωφελουσε για καποιο διαστημα.. αλλα ο Ζοζεφ δεν τρωει μπουκια αυτες τις ημερες... ειμαι πολυ στενοχωρημενη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:28, 04-01-13:

Αχ και να ηξερες πως σε καταλαβαινω! Εχασα την μεγαλη μου εξη μηνες μετα που εχασα τη μαμα μου, σε πληροφορω πως περισσοτερο με πονεσε ο χαμος της γατουλας μου. Με τη μαμα μου δεν ζουσαμε μαζι απο τοτε που παντρευτηκα, την Ζουζου μου ομως την ειχα συνεχεια διπλα μου και δεν θα παψει να μου λειπει ποτε, τον αλλο μηνα γινονται δυο χρονια που τοτε που εφυγε.
Δεν θα μπορουσες να κανονισεις αυτες τις μερες να εισαι συνεχεια μαζι του;

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 13:55, 04-01-13:

Δεν θελω να φανω παραλογη, αλλά ετσι νιωθω κι εγω.. κ αν περασα ξυστα την καταθλιψη οταν εφυγε η μαμα μου, νομιζω θα πεσω στα βαθια με τον γατουλη μου. Αυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω, ζω και αναπνεω μαζι του, δεν εχει βγει ποτε απο το σπιτι, μονο μαζι μου στις διακοπες μου.Εχω χρονια που λειπω απο το πατρικο μου, οταν κι εγω παντρευτηκα. Ειμαι παντρεμενη, αλλα αγκαλια κοιμαμαι με τον Ζόζεφ. Χθες και σημερα πηρα αδεια απο τη δουλεια, επισης το σκ θα μεινω μαζι του, αλλα δευτερα πρεπει να επιστρεψω. θα προσπαθω να ειμαι εγω ή ο αντρας μου εναλλαξ, αλλα κ παλι δυσκολα θα τα καταφερω.Καλο παραδεισο να εχει η Ζουζου... ειμαι σιγουρη οτι θα σε βλεπει κ θα θυμαται τα χαδια σου. Με την τελευταια κατοικια τους τι εκανες?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:07, 04-01-13:

Εχουμε εναν φιλο που εχει στο μαγαζι του ενα μεγαλο παρτερι στο πισω μερος. Εκει κατοικουν τα δικα τους, εκει και τα δικα μας ολα.
Μεγαλη ανακουφιση μπορει να σου δωσει καποια στιγμη, οχι αμεσως, το να παρεις καποιο αλλο μικρουλι που με τα καμωματα και τα σκερτσακια του θα σου φτιαχνει καπως τη διαθεση. Δεν θα τον αντικαταστησει ποτε, αλλα θα ειναι μια αλλη ψυχουλα που θα δεθει μαζι σου. Αν δεν ειχα τον μικρο μου, δεν ξερω κι εγω τι θα ειχα κανει, αυτος και η τελευταια απο τα μεγαλα μου με κρατανε στα ισια μου.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 14:15, 04-01-13:

κι εγω σκεφτηκα για τον κηπο στο εξοχικο.
δυσκολη κατασταση Βάσω. Με λένε Αγλαϊα και το Joseph 1992 παραπεμπει στον ονομα του γατουλη μου κ το ετος γεννησεως του.
η ιδεα σου ειναι υπεροχη για το γατακι, αλλα δεν ξερω ποτε θα εχω το κουραγιο να το κανω. Ενας φιλος μου προτεινε να παρω απο τωρα ενα μικρο γατακι, αλλα στην σκεψη οτι ο δικος μου μπορει να ζηλεψει, με αποτρεπει. Δεν ειναι συνηθισμενος με αλλα ζωακια. Ειχα την αποκλειστικοτητα του τοσα χρονια...!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:22, 04-01-13:

Θα ελεγα να μην το κανεις τωρα που ο γατουλης σου σε χρειαζεται με ολη σου την προσοχη επανω του. Εκτος βεβαια και αν βρεις καποιο που να χρειαζεται τη βοηθεια σου αμεσα. Κοιταξε τον joseph οσο καλυτερα μπορεις και με ολες σου τις δυναμεις και οταν θα εχει φυγει, που ελπιζω να γινει στο μακρυνο μελλον τοτε οταν θα εχεις καπως συνελθει το κανεις αν το θελεις ακομα. Το σιγουρο ειναι πως υπαρχουν πολλα πλασματα εκει εξω που χρειαζονται την βοηθεια μας, αλλα πρωτα εχουμε υποχρεωση σε αυτα που ζουν ηδη μαζι μας.
Παντως χωρις να θελω να σε λυπησω, οταν τα γατια μας σταματανε να τρωνε, ή παρουσιαζουν ξαφνικες και αποτομες αλλαγες στη συμπεριφορα τους, τα πραγματα δεν ειναι καλα, προσπαθησε να εισαι προετοιμασμενη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:01, 04-01-13:

Ουφ, τωρα το ειδα αυτο. Το 1992 ειχε γεννηθει και η Ζουζου μου, τον Αυγουστο. Ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου, ο Joseph σου να ξεπερασει τις δυσκολιες του και να ζησει πολλα χρονια ακομα!

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 15:10, 04-01-13:

Η Ζουζού σου έζησε πολλά χρόνια! Δεν θα παρω καποιο γατακι στη παρουσα φαση, εχεις απολυτο δικιο.
Κι εγώ ευχομαι όλα να πανε καλα, τουλάχιστον να μην ταλαιπωρηθει, δεν το θελω καθολου αυτο. Σημερα κλαιει γοερα, παρα πολυ.. μπορει και να ποναει? Τον επιασα 2 φορες να προσπαθει να κανει κακακια, αλλα τον βλεπω να κανει μεγαλη προσπαθεια, χωρις αποτελεσμα. :-(
Ειναι νευρικος και ανησυχος.. δεν ξερω τι να κανω...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:22, 04-01-13:

Μην παραξενευτεις καθολου αν κανει και κανεναν εμμετο απο την προσπαθεια να κανει κακακια. Πολυ φοβαμαι πως δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα. Κανε κουραγιο μεχρι το απογευμα που θα τον δει ο γιατρος, προσπαθησε να τον κρατας ηρεμο, χαιδευε τον να ξερει πως εισαι διπλα του. Ρωτα τον γιατρο το απογευμα μηπως μπορει να του κανει κανενα κλυσμα για να ενεργηθει και να ξελαφρωσει και πες του να σου πει τι να κανεις με το θεμα του φαγητου. Δεν γινεται να μην τρωει τιποτα, δεν θα κρατησει πολυ ετσι.
Παντως να ξερεις οτι αν ειναι στα τελευταια του, δεν κραταει πολυ, δυο-τρεις μερες το πολυ. Κοιτα να ειναι ανετα και ζεστα και βαλε του απο κατω του κανενα υποσεντονο μηπως και δεν μπορεσει καποια στιγμη να σηκωθει για να παει τουαλετα. Ισως να του εβαζες και καμμια θερμοφορα για να ειναι ζεστος, ειναι πολυ σημαντικο.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 15:45, 04-01-13:

πολύ χρησιμα όσα μου είπες..! Κλύσμα πως θα του κάνει, με νάρκωση ή χωρίς?
γιατι χθες ο γιατρος φοβηθηκε να του κανει ναρκωση λόγω ηλικιας του, και την αιμοληψια (παιδευτηκε πολυ γιατι του εσπαγαν οι φλεβες) αλλα και τον ορο τα καναμε ετσι, κρατωντας τον εγω, ο αντρας μου κ ο γιατρος μαζι.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:55, 04-01-13:

Για το κλυσμα δεν χρειαζεται ναρκωση, απλα θα τον κρατατε εσεις μεχρι να τελειωσει και μετα θα θελησει απο μονος του τουαλετα σχετικα συντομα, γι' αυτο να ειναι κοντα στην αμμο εκεινη την ωρα, ή να του βαλετε απο κατω του μια πανα.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 15:57, 04-01-13:

οκ. θα το πω στον γιατρο σημερα! θα του πω να του κανει, γιατι μπορει κ να μην τρωει απο την δυσκοιλιοτητα.ευχομαι να γυρισω με καλυτερα νεα.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:20, 04-01-13:

Το ευχόμαστε κι εμείς ολόψυχα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:20, 04-01-13:

Σιγουρα φταιει και η δυσκοιλιοτητα που δεν τρωει. Ο μεγαλος μου ο γατος που τον εχασα τον Απριλη ειχε μια φορα ενα προβλημα τοτε που ηταν ακομα μικρος. Σταματησε να τρωει τελειως και φυσικα ανησυχησα και τον πηγα κτηνιατρο. Ειχε λοιπον ενα πραγμα που λεγεται κοκιδια, ειχαν μαζευτει δηλαδη τα κακακια του μεσα στην κοιλιτσα του, εγιναν μια μπαλα και εμποδιζαν τα καινουργια να βγουν εξω. Του εκαναν ενα κλυσμα και εγινε μια χαρα.
Βεβαια να εχεις υπ' οψιν σου πως αν εχει να φαει μερες,ισως και να μην εχει τιποτα να βγαλει.
Γραψε μου το απογευμα πως πηγε, θα κλεισω κι εγω τωρα να ταισω τα δικα μου και τα αδεσποτα μου. Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 00:00, 05-01-13:

Βάσω καλησπέρα, πήραμε σήμερα τις εξετασεις οι οποιες δεν ειναι καθολου καλες. Συγκεκριμενα, στις πιο σημαντικες ουρια 238 (38.50-87,70), κρεατινίνη 4,67 (0,70-2,20), αμυλάση 2626 (531-1660). Γενικη αιματος δεν ειχαμε αποτελεσματα, γιατι το αιματακι που πηραμε ηταν λιγοστο. Ο γιατρος του εκανε ορο και 2 ενεσεις βιταμινων ξανα.
Αυτος ο κτηνιατρος δεν μου αρεσει καθολου στο τροπο που μιλαει. Οταν ειδε τα αποτελεσματα, μου λεει.. απορω πως ζει ακομα και δεν εχει πεσει σε κομμα..? Τι μπορουμε να κανουμε γιατρε? τιποτα, μονο ορους.. αλλα θα πεθανει, οποτε καλυτερα να σκεφτεις την ευθανασια, μου απαντά.. και δεν υπαρχει λογος να ξοδευεσαι.
εννοειται οτι ειμαι πολυ εκνευρισμενη. Δεν μου αρεσει να μου χαιδευουν τα αυτια, ουτε να μου λενε ψεμματα, ομως εχω αναγκη απο ανθρωπινη υποστηριξη. Για να μην μακρυγορώ, μπήκα στο ιντερνετ, και ειχα διαβασει πολυ καλα σχολια για το ιατρειο ΑΙΛΟΥΡΟΣ. Εχεις ακουσει κατι σχετικο, θα τον παω αυριο για 2η γνωμη. Δεν περιμενω να ζησει 100 χρονια ο γατουλης μου, θελω ομως το καλυτερο για εκεινον.. ακομη κ αν ζησει 2 μερες.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:08, 05-01-13:

Πρωτα να σου πω για τον αιλουρο, δεν εχω παει ποτε ξερω ομως απο αλλους πως ειναι το πιο εξειδικευμενο κτηνιατρικο κεντρο για γατες. Μαλλον οτι σου πουν εκει θα ειναι και το σωστο, χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι ο τωρινος σου κτηνιατρος δεν ειναι σωστος. Συμβαινει και σε γιατρους για ανθρωπους, τελεια καταρτισμενοι επιστημονες που γνωριζουν αριστα το αντικειμενο τους, αλλα δεν εχουν τροπους.
Οι τιμες που πηρατε απο τις εξετασεις ειναι οντως απογοητευτικες. Καποτε ειχα παει μια αλλη μου γατουλα, δυο χρονια μικροτερη απο τη Ζουζου αλλα ειχε προβληματα απο μικρη και την χασαμε στα 14 χρονια της, για εξετασεις γιατι σταματησε να τρωει. Οι τιμες στην ουρια, κρεατινινη και αμυλαση ηταν ελαφρως μικροτερες απο του Joseph και μου ειπαν τα ιδια ακριβως πραγματα με καλυτερο τροπο ομως, απορω πως ζει ακομα, αν ηταν ανθρωπος θα ειχε πεθανει απο καιρο, ετσι σκριβως μου ειχαν πει. Τελικα δεν επεσε σε κωμα, μονο μια γατουλα που εχασα το 1997 επεσε σε κωμα πριν πεθανει, αλλα μεσα σε 24 ωρες, οπως ακριβως μου το ειχαν πει οτι δηλαδη ηταν ζητημα ωρων, πεθανε.
Πιστευω πως αυτα που σου ειπε ο κτηνιατρος δεν τα ειπε για κακο. μαλλον εννοουσε πως ισως θα επρεπε να γινει ευθανασια για να μην υποφερει κι αλλες ωρες, ξερεις ποσο αξιοπρεπη πλασματα ειναι οι γατες και φανταζεσαι τι σημαινει για μια γατα να μην μπορει να καθαρισει τον εαυτο της, ή να μην μπορει να παει στην αμμο της και να τα κανει επανω της!
Το οτι δεν εγινε πληρης αιματολογικος ελεγχος δεν εχει σημασια τωρα, οι πιο σημαντικες εξετασεις εγιναν, νεφρα και συκωτι.
Να σου πω την αμαρτια μου, εγω σε αυτην τη γατουλα που ειπα μολις τωρα την σκεφτηκα την ευθανασια και οχι μονο την σκεφτηκα αλλα πηρα και τηλεφωνο στο κτηνιατρειο να στειλουν γιατρο στο σπιτι μου για να της την κανουν. Δεν αντεχα να την βλεπω να βασανιζεται ετσι, δεν προλαβαμε ομως γιατι εφυγε λιγο πριν φθασει ο κτηνιατρος.
Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να σου πω, φοβαμαι πως εισαι πολυ κοντα σε αυτο που φοβασαι. Αν ως το πρωι τα πραγματα ειναι ακομα καλα, πηγαινε τον στον αιλουρο να παρεις μια αλλη γνωμη, τουλαχιστον θα ξερεις πως εκανες οτι ηταν ανθρωπινως δυνατον για εκεινον, μην τον αφησεις ομως στο κτηνιατρειο και φυγει σε ενα ξενο μερος αναμεσα σε αγνωστους, εκτος και αν σου πουν οτι αυτο που εχει θεραπευτε και σου το εγγυηθουν κιολας, εμενα αυτος ειναι ο μεγαλυτερος φοβος μου, να μεινουν τα γατια μου χωρις εμενα σε αγνωστο μερος και δεν ειμαι κοντα τους τις τελευταιες τους ωρες.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 16:19, 05-01-13:

Μόλις μπήκα σπίτι, και είμαι πιο χάλια από ποτέ. Τον Ζόζεφ τον πήγαμε στον Αίλουρο. Ο κτηνίατρος εκει ήταν εκπληκτικός, όσον αφορά την συμπεριφορά και την κατάρτιση του. Του έκανε πλήρη έλεγχο, μάτια (δεν έχουν κανένα πρόβλημα), είδε τις εξετασεις, το ιστορικό του, του έκανε κλύσμα γιατί τα κακάκια του είχαν πετρώσει, υποδόριο ορό και πήρε αιματάκι για να το πάμε στο νοσοκομείο ζώων αθηνών για θυροειδή, για να αποκλείσουμε ότι δεν συμβαίνει κάτι άλλο παράλληλα με τα νεφρά του, αλλά και για το ενδεχόμενο νοσηλείας του με ορό. Η πιεση του που την μετρησε ηταν 24, και μου ειπε οτι η μετρηση ειναι ιδια με τον ανθρώπων.. οπως καταλαβαινεις τα πραγματα ειναι οντως δυσκολα. Φύγαμε για το νοσοκομείο, ωραία εγκατάσταση κ εξυπηρετικό προσωπικό και πολύ ευγενικοί με τον Ζόζεφ.
Του πήραμε και άλλο αιματάκι εκεί για να κάνουμε και μια γενική (που βγηκε πολυ καλη), και ενδοφλεβιο ορο, που θα βοηθησει πολυ περισσοτερο αποτον υποδοριο. Απόψε θα τον αφησουμε εκει, γιατι ο ορός είναι ενδοφλέβιος.
Σπάραξε η καρδιά μου που τον άφησα, ουτε τα εξοδα, που μεχρι τωρα πάρα πολλά, και το μόνο που σκεφτόμουν ειναι μην μου φύγει και δεν ειναι στην αγκαλια μου. Εδω θα ηθελα να σημειωσω οτι τα εξοδα ειναι υπερβολικα υψηλα, ισοτιμα με νοσηλεια ανθρωπου και αν καποιος στις μερες μας, στη κριση, δεν εχει χρηματα, δυστυχως θα ειναι ανημπορος να περιθαλψει το κατοικιδιο του!!!!
Ο γατούλης μου ειναι πολυ ταλαιπωρημενος με τοσα τρυπηματα, και το μονο που θελω ειναι να περασουν γρηγορα οι ωρες, προσευχομαι να μην παθει τιποτα, και να τον παρω πισω στο σπιτι, για να ακολουθησει φαρμακευτικη κ διατροφικη αγωγη, κ θα τον κρατησω σπιτι, οσο αντεξει η καρδουλα του. Μπηκα στο σπιτι και ηταν αδειο... και μου λειπει τοσο πολυ!
(ο πρωτος γιατρος, δεν θα ονοματισω, ηταν κακός.. σαν ανθρωπος και σαν επιστημονας, κ το ιατρειο του ας το πω ευγενικα.. ατημελητο.. νιωθω να βιασε το γατο μου, ο οποιος δεν τον συμπαθησε καν)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:58, 05-01-13:

Εχεις απολυτο δικιο σε ολα οσα λες και σε οσα νοιωθεις. Ειναι βρε παιδι μου μερικοι ανθρωποι που δεν θα επρεπε να κυκλοφορουν αναμεσα σε αλλους ανθρωπους.
Οσο για τα εξοδα το ξερω πολυ καλα, νομιζεις πως αν τα οικονομικα μου ηταν καλυτερα δεν θα ζουσε λιγο παραπανω η Ζουζουκα μου, να εφτανε κι εκεινη τα 20.
Προσπαθησε να απασχοληθεις με κατι μεχρι να περασουν οι ωρες και να τον φερεις στο σπιτι, καταλαβαινω πολυ καλα πως αισθανεσαι και σε σκεφτομαι συνεχεια.
Αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα, θα κατσω εδω να μιλαμε ως αργα μηπως και περασει η ωρα σου πιο γρηγορα.
Ευχομαι ο Joseph να ξεπερασει τις προσδοκιες ολων μας και να γυρισει σπιτι σας γερος και δυνατος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 17:08, 05-01-13:

Πόσο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. και τι τύψεις νιώθω που τον εχω αφησει εκει!...
Δεν θα το συγχωρησω στον εαυτο μου που τον αφησα εκει.. δεν εχει ποτε κοιμηθει εκτος σπιτιου μου.. Μια ζωη στο μαξιλαρι μου, στην αγκαλια μου, στα δυσκολα κ τις στενοχωριες μου, ετριβε το μουτρακι του στο δικο μου σαν να μου ελεγε.. εγώ ειμαι εδω! Και ναι, εκει ηταν, παντα, μαζι μου!!!!
θέλω τον ζοζεφάκο μου..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:16, 05-01-13:

Καταλαβαινω πως νοιωθεις, αλλα δεν τον αφησες καπου για παντα, δεν τον εγκατελειψες, επρεπε να νοσηλευτει για καποιες ωρες. Και ακου ποιος μιλαει, εγω που σπανια αφησα γατι μου στο κτηνιατρειο για νοσηλεια. Καποτε ειχα βρει μια γατουλα, την Γκριζουλα, την ταιζα κανενα τριμηνο κατω απο το σπιτι και μολις μπηκε Νοεμβρης την μαζεψα επανω. Σε τρεις μηνες αρρωστησε και μεσα σε λιγες μερες χειροτερεψε τοσο που χρειαζοταν νοσηλεια. Βεβαια μου ειχαν πει οτι κανουν εξετασεις για να βρουν ποια θεραπευτικη μεθοδο θα ακολουθησουν. Την αφησα ενα βραδυ για να παω για υπνο και το πρωι που πηγα μου ειπαν οτι μολις πριν ειχε πεθανει. Απο τοτε το ορκιστηκα, ποτε ξανα στο κτηνιατρειο για νοσηλεια, θα εκανα οτι επρεπε να γινει στο σπιτι. Παρ' ολα αυτα αναγκαστηκα να το κανω αλλες δυο φορες, με εξαιρεση τις στειρωσεις και ολα πηγαν καλα. Να σκεφτεσαι θετικα και να εισαι δυνατη γιατι ο Joseph σε χρειαζεται γερη.

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 17:34, 05-01-13:

Εκεί που πήγα, στο νοσοκομείο, μου τον έβαλαν στο θαλαμο με τα χειρουργημενα ζωακια, για να μην ειναι σε θάλαμους με γαβγισματα κ ταραζεται.
Είδα μια γατούλα, σε πολύ κακή κατάσταση, με το μάτι βγαλμένο εξω, σπασμενη γνάθο.. τι να σου λεω... την ειχε χτυπησει ενα αυτοκινητο, κ καποια κοπελα την βρηκε κ την πηγε για νοσηλεια και χειρουγειο κ θα αναλαβει τα εξοδα της. Σπουδαια κινηση.. κ λυπηθηκα πολυ.
Όταν ημουν μικρη ελεγα οτι το ονειρο της ζωης μου ειναι να αποκτησω ενα σπιτι γεματο γατες! χαχα! Μάζευα όλα τα αδεσποτα της γειτονιας, γεμιζα δερματικα, με ετρεχαν στους γιατρους, και φυσικα οι γονεις με μαλωναν! Δεν καταφερα να αποκτησω αυτο που ονειρευομουν, απεκτησα ομως με πολυ μα πάρα πολύ πεισμα και κλαμμα τον Ζόζεφ, που ειναι οτι πιο σπουδαιο ειχα εχω κ ελπιζω να εχω.
Εχω διαφορους συνειρμους και τον σκεφτομαι με θαλπωρη και αγαπη.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:49, 05-01-13:

Αυτη ειναι η ιστορια της ζωης των περισσοτερων φιλοζωων. Ο Joseph ειναι αυτος στο avatar;
Προσπαθησε να μην σκεφτεσαι σαν να τον εχεις χασει ηδη, ειναι στο κτηνιατρειο και νοσηλευεται. Ακομα κι αν εχει φτασει η ωρα του, γιατι ολα τα πλασματα πανω στον πλανητη μας εχουν αρχη και τελος, θα τον παρεις αυριο στο σπιτι και θα φυγει μεσα στην αγκαλια σου οπως και εζησε.
Τι σου ειπαν εκει που νοσηλευεται, υπαρχουν ελπιδες ανακαμψης; Παντως σκεψου πως σε αναλογια με ανθρωπο ειναι πανω απο 90 χρονων, ποσοι ανθρωποι ζουν τοσο;

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 18:07, 05-01-13:

Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι οντως δεν εχει πολυ χρονο ζωης, αλλα ισως με αγωγη καταφερουμε να εχει ποιοτητα. Ολα οσα κανουμε, δεν ειναι θεραπεια, αλλα συντηρηση. Οι οροι θα τον βοηθησουν να πεσει η ουρια, θα παρει χαπακι για την πιεση, κ αν ολα πανε καλα, θα αρχισει να τρωει λιγακι. Το καλο ειναι οτι δεν εχει χασει την ενεργεια και δυναμη του. Ειναι αρκετα κινητικος δεδομενου οσων περασε αυτες τις μερες! Αν δεν πεσει η ουρια με τους ορους, τοτε τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα... :-(
O Zόζεφ ειναι στην φωτογραφια, και ειναι περσινή, αλλά και φέτος το ίδιο είναι, όπως τον βλέπεις.
Πολλές φορές μπαίνει μέσα στο τζάκι, κ λαχταρώ μέχρι να τον τραβήξω μήπως πάρει φωτιά!!!

Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 23:22, 07-01-13:

Καλησπέρα σε όλους! ο Ζόζεφ έχει τελικα νεφρική ανεπάρκεια στο τελευταίο στάδιο. Νοσηλεύτηκε για 2 ημερες στο νοσοκομειο ζωων, με οροθεραπεια, επαναλαβαμε την εξεταση της κρεατινινης και απο 4,67 (3/01) ανέβηκε σήμερα σε 6,7%.. δυστυχως μου ειπαν οτι δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμος τους και εχει μεγαλη επιδεινωση.. τον πήρα αμεσα στο σπιτι, ειμαστε αγκαλια και απλα περιμενουμε... ο καημενουλης δεν μπορει να περπατησει, εχει καταβεβληθει, ειμαι σιγουρη οτι ενιωσε απιστευτη μοναξια εκει που ηταν, και μακαρι να μπορουσα να κανω κατι για να τον κανω καλα..! Ειναι αρκετα νωχελικος και παρατηρησα οτι οι κορες των ματιων του εχουν μια μονιμη διαστολη, ακομη και αν εχει κλειστα τα ματια. (τα ανοιγω και μενουν το ιδιο!!!)..
το παιδι μου το χανω..

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 23:50, 07-01-13:

Λυπάμαι πολύ για το πλασματάκι σου. Του πρόσφερες μια υπέροχη ζωή είκοσι χρόνων. Να τον έχεις αγκαλίτσα και να αισθάνεται την αγάπη σου. Καταλαβαίνουν τα πάντα. Εύχομαι ο αποχαιρετισμός μεταξύ σας να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο οδυνηρός....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JOSEPH1992

Νεοφερμένος

H JOSEPH1992 Joseph, the prince of my lifetime! έγραψε στις 00:07, 08-01-13:

Σε ευχαριστω πολύ, εκει ψηλα τον περιμενει η μαμα μου να τον παρει αγκαλια!
Είμαι βεβαιη οτι ο Ζοζεφ εχει καταλαβει τα παντα, και ποσο περηφανος και στωικος ειναι στο πονο του!!!
Υπέροχα πλάσματα οι γατούλες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:27, 08-01-13:

Κουραγιο κοριτσι μου, κουραγιο. Ειναι κατι που ολοι οσοι εχουμε ζωακια το εχουμε ζησει ή θα το ζησουμε καποτε, δυστυχως ζουν πολυ λιγωτερο απο εμας. Σε σκεφτομαι συνεχεια οπως κι εκεινον.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:38, 08-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από JOSEPH1992
Σε ευχαριστω πολύ, εκει ψηλα τον περιμενει η μαμα μου να τον παρει αγκαλια!
Είμαι βεβαιη οτι ο Ζοζεφ εχει καταλαβει τα παντα, και ποσο περηφανος και στωικος ειναι στο πονο του!!!
Υπέροχα πλάσματα οι γατούλες!
Είναι όντως υπέροχα πλάσματα και να ξέρεις μπορεί κάποιο πλάσμα να πεθαίνει στον υλικό κόσμο αλλά τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να το βγάλει από την ψυχή μας τουλάχιστον όσο έχουμε τα λογικά μας. Οι αγάπες οι μεγάλες δεν πεθαίνουν. Κουράγιο το έχω περάσει και είμαι δίπλα σου αν χρειαστεί να μιλήσεις και να μοιραστείς αυτό που περνάς....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:04, 08-01-13:

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά δύναμη ψυχής... Ο καλός σου έζησε μια ζωή γεμάτη αγάπη, δοτικότητα κι ευτυχία. Να είσαι περήφανη...

Παράθεση

Sampson

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sampson
H Sampson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Sampson έγραψε στις 23:20, 22-11-13:

Έχω έναν περσικο γάτο που μόλις του διαγνώστηκε νεφρική ανεπαρκεια! Μπαίνω πρώτη φορα στο forum και δεν ξέρω πως να ανοίξω καινούριο θέμα! Σας παρακαλώ οποίος γνωριΖει για αυτήν την ασθένεια ή εχει παρόμοια εμπειρία ας με ενημερώσει... Κοντεύω να σκάσω απο τη στεναχώρια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 14:12, 23-11-13:

Είναι μια χρόνια ασθένεια που με σωστή φροντίδα μπορεί να επιτρέψει στο γάτο να ζήσει αρκετά καλά χρόνια. Εξαρτάται πόσο της % δουλεύουν τα νεφρά του. Χρειάζεται ειδική τροφή και ίσως και φάρμακα.
Ευχομαι στη γατούλα σου τα καλύτερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sampson

Νεοφερμένος

H Sampson έγραψε στις 20:32, 23-11-13:

Σε ευχαριστώ πολύ . Δυστυχώς έχουμε πολύ ψηλή κρεατινίνη και τα πράγματα ειναι δύσκολα... Έχουμε ήδη ξεκινήσει όρο θεραπεία και περιμένουμε αν θα πέσουν οι τιμές... Οι γιατροι δεν έχουν πολλές ελπίδες...αλλα προσπαθούμε...

Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 23:00, 28-11-13:

Στη δική μου γατούλα έγινε διάγνωση πριν 2 χρόνια περίπου. Φρίκαρα.Την βάλαμε σε ειδική διατροφή (renal) και οι τιμες επανληλθαν σε κανονικά επίπεδα και δεν ξανανέβηκαν. Πέθανε από το συκώτι της 2 χρόνια μετα. Εύχομαι τα καλύτερα

Παράθεση

Sampson

Νεοφερμένος

H Sampson έγραψε στις 07:36, 29-11-13:

Σόνια μου αν επιτρεπεται τι ηλικία ειχε η γατούλα σου όταν διαγνώστηκε η νεφρική ανεπαρκεια; Έγινε καλα μονο με renal? ούτε φάρμακα ούτε οροθεραπεια; Μήπως θυμάσαι ποσο ήταν η κρεατινίνη της; Πιθανό λόγω οτι θα ήταν σε αρχικό στάδιο...

Παράθεση

sonia

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sonia
H sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H sonia έγραψε στις 22:44, 29-11-13:

Ηταν 11 χρονών περίπου. Και η ουρία και η κρεατινινη ήταν ανεβασμένες, αλλα δεν θυμάμαι τιμές. Για ορό είχε μιλήσει ο γιατρός στην Αθήνα, στην Κόρινθο δεν το σύστησαν κ δεν προχώρησα. Απλά 'εδινα renal απο τότε κ έκανα εξετάσεις αρχικά ανα 3 κ μετα ανα 6 μήνες. Κι εγω είχα πάθει ζημια τότε καθώς μου είπαν πως για να ανεβουν οι τιμες έχει ήδη συντελεστεί ζημια σε μεγαλο ποσοστό και την κοιταγα σαν μελλοθάνατη. Αλλα να που λύθηκε αυτό το θέμα. Ευχομαι να επανέλθουν οι τιμές και στη δική σου γατούλα

Παράθεση

NIKH lefkada

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NIKH lefkada
H NIKH lefkada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (20 ΚΑΙ........ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H NIKH lefkada έγραψε στις 16:05, 12-01-14:

Καλησπερα σε ολους σας
εχω και εγω θεμα σοβαρο ...... με τον Βαλεντινο μου....... γατουλης 5 ετων..... διαγνώστηκε νεφρικη χρονια ανεπαρκεια .....τον πηγα στον κτηνιατρο μου.... ειχε αφυδατωθει,τον εβαλε και ειναι ακομη σε ορο, απο την πρωτη μερα πηρε τα πανω του κιολας ,μαζι με τον ορο ετρωγε και κονσερβα τις ROYAL ηδη σε τρεις μερες εχει παρει βαρος τρωει 3 φακελακια την ημερα τροφη και αν του εβαζα και αλλο θα το ετρωγε αλλα φοβηθηκε ο γιατρος μπας και κανει εμετο λογω που δεν ετρωγε πολυ τον τελευταιο καιρο.....,συν τον ορο!!!!θα τον παρω την Τριτη σπιτι..... και εχω ανχωθει παρα πολυ .....για το αν θα τα καταφερω να τα κανω οοολα σωστα..... Την Πεμπτη που τον πηγα καναμε γενικες ...... ειχε αφυδατωθει ,ουρια νομιζω 108 και κρεατινινη 5..... την Δευτερα θα του κανουμε επαναληπτικες................ αν τον δειτε τωρα ειναι μια χαρα, εστρωσε το τριχωμα του,τρωει συνεχεια, κανει κακακια του σκληρα και φυσιολογικα....,δλδ βλεπεις ενα υγιη γατουλη.... δεν μπορω δεχτω πως αυτο το υπεροχο και ζωντανο πλασμα εχει καποια ασθενεια και δη τοσο σοβαρη.... εχω χασει το μυαλο μου,ουτε τρωω ,ουτε μπορω να κοιμηθω ησυχα(μου λειπει η παρεα του κατω απο το παπλωμα) και περναω ολες τις ελευθερες ωρες μου στο δωματιο νοσηλειας...... τον βγαζω απο το κλουβι και μολις με ακουσει ατι παω..... τρωει και σκινει τα υποστρωματα,ανοιγει πορτες και πηδαει εξω με τον ορο μαζι ..... αν εχει και καποιος αλλος γνωση στο θεμα ας με διαφωτισει........ την ΤΡΙΤΗ ερχετε σπιτι ........ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???????? ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΘΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΜΥΡΙΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΦΙΛΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ .....ΑΛΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΡΕΜΩ..... ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ..... Η ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ.....ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ......

Παράθεση

NIKH lefkada

Νεοφερμένος

H NIKH lefkada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (20 ΚΑΙ........ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H NIKH lefkada έγραψε στις 16:23, 12-01-14:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKH lefkada : 12-01-14 στις 16:32.
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 16:48, 12-01-14:

Υπομονή εύχομαι και καλή διάθεση για να του μεταφέρεις όλη σου την θετική ενέργεια

Παράθεση

NIKH lefkada

Νεοφερμένος

H NIKH lefkada έγραψε στις 16:55, 12-01-14:

Το ξερω αλλα θα θελα να ξερω εκτος απο τα φαρμακα και την ειδικη διατροφη ..... Καποια τρικ απο ανθρωπους που εχουν πειραματιστει και πετυχαν πραγματα... Οπως να πινει νερο, να τρωει και ποια φαγητα θα εχουν σημαντικη θεση στο θεμα του...

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Υπομονή εύχομαι και καλή διάθεση για να του μεταφέρεις όλη σου την θετική ενέργεια
Σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες... Πανεμορφα τα ζουζουνακια σου... Ευχομαι να ναι παντα υγιη και να περασετε πολλα πολλα χρονια μαζι... Εγω το δικο μου αστερι το κρατησα στα χερια μου την ωρα που ξεγεννουσα την μαμα του...

Αρχική Δημοσίευση από Sampson
Έχω έναν περσικο γάτο που μόλις του διαγνώστηκε νεφρική ανεπαρκεια! Μπαίνω πρώτη φορα στο forum και δεν ξέρω πως να ανοίξω καινούριο θέμα! Σας παρακαλώ οποίος γνωριΖει για αυτήν την ασθένεια ή εχει παρόμοια εμπειρία ας με ενημερώσει... Κοντεύω να σκάσω απο τη στεναχώρια!
Και γω μια απο τα ιδια... Προχθες διαγνωστηκε... Τον βαλαμε στον ορο... Και την τριτη θα τον παρω στο σπιτι... Πρεπει να πινει πολυ νερο, ειδικη τροφη χωρις αλατι... Και φαρμακα υποστηριξης νεφρων... Και μεις την δευτερα θα κανουμε επαναλπτικες να δουμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-01-14 στις 15:59. Αιτία: Merge και διόρθωση Κεφαλαίων
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 17:28, 12-01-14:

Ένας τρόπος που γνωρίζω για να πίνει περισσότερο νερό είανι να βάζεις παγάκια μέσα στο μπωλάκι του.
Παίζοντας πίνει περισσότερο.Επίσης να προσθέτεις ζωμό από κοτοπουλάκι (άπαχο) στην κονσερβούλα του.
Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν.
Και μην ξεχνάς το σημαντικότερο! Θετική ενέργεια!

Παράθεση

NIKH lefkada

Νεοφερμένος

H NIKH lefkada έγραψε στις 17:47, 12-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Ένας τρόπος που γνωρίζω για να πίνει περισσότερο νερό είανι να βάζεις παγάκια μέσα στο μπωλάκι του.
Παίζοντας πίνει περισσότερο.Επίσης να προσθέτεις ζωμό από κοτοπουλάκι (άπαχο) στην κονσερβούλα του.
Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν.
Και μην ξεχνάς το σημαντικότερο! Θετική ενέργεια!
Σε ευχαριστω θερμα.......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-01-14 στις 16:00. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 18:12, 13-05-14:

Γεια σας. Κι εμένα ο γατούλης μου που είναι 14 χρονών διαγνώστηκε με νεφρική ανεπάρκεια. Κρεατινίνη 4,4 και Ουρία 196. Τα πρώτα συμπτώματα ήταν ανορεξία ακεφιά και χάσιμο βάρους. Μετά τις εξετάσεις ο γιατρός συνέστησε οροθεραπεία αλλά δυστυχώς ο γατούλης δεν κάθεται να βάλουμε φλεβοκαθετήρα. Με το ζόρι του πήραμε αίμα για τις εξετάσεις. Άρα κάνουμε οροθεραπεία υποδόρεια. Στην αρχή είχε κάποια βελτίωση, άρχισε να τρώει ειδική κονσέρβα. Τώρα όμως έχει μείνει στάσιμος, και έχει σταματήσει να τρώει. Σήμερα έφαγε πολύ λίγο. Είμαστε στην 6η μέρα οροθεραπείας την οποία του την κάνω εγώ στο σπίτι πλέον γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά πλέον για να τον πηγαίνω στον γιατρό. Στεναχωριέμαι αφάνταστα που τον βλέπω έτσι. Ο γιατρός μου είπε να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή να δούμε πως θα πάει. Με ανησυχεί που σταμάτησε να τρώει. Έχει καλή εξέλιξη αυτή η αρρώστεια? Υπάρχει περίπτωση να συνέλθει?

Παράθεση

Sampson

Νεοφερμένος

H Sampson έγραψε στις 13:16, 15-05-14:

Γλυκιά μου δυστυχώς δεν έχω καλά νέα... Η αρρώστεια αυτή δεν έχει ποτέ καλή εξέλιξη ειδικά σε μεγάλα γατιά. Εγώ τον δικό μου τον έχασα πριν ένα μήνα μετά βέβαια από 5 μήνες καθημερινής θεραπείας και ενδοφλέβιας και υποδόριας οροθεραπείας... Μπορείς όμως σίγουρα να του παρατείνεις την ζωή... Εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ για 5 μήνες και ξόδεψα περίπου 1000 ευρώ αλλά δεν το μετανιώνω γιατί κατάφερα να τον έχω μαζί μου τουλάχιστον άλλους 5 μήνες ...

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 17:44, 15-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Sampson
Γλυκιά μου δυστυχώς δεν έχω καλά νέα... Η αρρώστεια αυτή δεν έχει ποτέ καλή εξέλιξη ειδικά σε μεγάλα γατιά. Εγώ τον δικό μου τον έχασα πριν ένα μήνα μετά βέβαια από 5 μήνες καθημερινής θεραπείας και ενδοφλέβιας και υποδόριας οροθεραπείας... Μπορείς όμως σίγουρα να του παρατείνεις την ζωή... Εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ για 5 μήνες και ξόδεψα περίπου 1000 ευρώ αλλά δεν το μετανιώνω γιατί κατάφερα να τον έχω μαζί μου τουλάχιστον άλλους 5 μήνες ...
Πόσο χρονών ήταν ο δικός σου? Εμένα ο γατούλης μου ζει έξω. στην αυλή μας. τον έχω 14 χρόνια, είναι στειρωμένος. Τώρα που δεν είναι καλά τον έβαλα μέσα στο σπίτι. Θέλω να τον κάνω να νοιώθει άνετα αλλά δεν ξέρω αν νοιώθει καλά μέσα. Δεν ξέρει να χρησιμοποιεί άμμο. Σήμερα τον έβαλα μέσα και του έβαλα και άμμο. Ελπίζω να την χρησιμοποιήσει και να μην "τα κρατάει". Δεν τρώει όμως τίποτα εδώ και τρεις μέρες. Με το ζόρι του δίνω με σύριγγα 5-10ml το πολύ. Αλλά δυσανασχετεί πολύ όταν πάω να του δώσω με το ζόρι με την σύριγγα. Και βογκάει το ψυχάκι μου σαν άνθρωπος όταν τον πιέζω να φάει. Και έτσι τον αφήνω. Κοιμάται συνέχεια. Πόσες μέρες θα αντέξει? Τι μου προτείνετε? Να τον "κοιμίσω" ή να τον αφήσω να "φύγει" μόνος του? Τον λυπάμαι αφάνταστα και υποφέρω να τον βλέπω έτσι....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,673 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:29, 15-05-14:

Ποιά είναι η γνώμη του κτηνιάτρου στο συγκεκριμένο σου ερώτημα?
Προσωπικά δεν μπορώ να σου συστήσω αν θα τον αφήσεις να "φύγει" φυσιολογικά, παρατείνοντάς του τη ζωή (μαζί και την ταλαιπωρία, αλλά με την ελπίδα μήπως κάποια στιγμή γίνει κάποιο θαύμα ή βρεθεί κάποιο θαυματουργό φάρμακο) ή να τον "κοιμήσεις", ανακουφίζοντάς τον, αλλά μαζί με την πιθανότητα μετά να έχεις αμφιβολίες και ενοχές
Όπως καταλαβαίνεις, είναι πολύ λεπτό το ζήτημα και δυστυχώς είναι μια απόφαση που χρειάζεται να την πάρεις μόνη σου, αναλογιζόμενη την κατάσταση και ζυγίζοντας προσεκτικά τα "υπέρ" και τα "κατά".
Το μόνο που θα ευχηθώ, να οδηγηθείς στη σωστή απόφαση και να κάνεις ό,τι καλύτερο για τον γατούλη που σε συντρόφεψε για 14 χρόνια και μοιραστήκατε την ίδια αγάπη.
Καλό κουράγιο, καλή δύναμη..

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah έγραψε στις 15:36, 16-05-14:

Ευχαριστώ πολύ για τα λόγια συμπαράστασης. Τελικά σήμερα το πρωί τον "κοιμήσαμε". Έφυγε το ψυχάκι μου. Χθες το βράδυ πήρα τηλ τον ιατρό κλαίγοντας και του είπα οτι δεν αντέχω άλλο να τον βλέπω έτσι. Τέταρτη μέρα που δεν έτρωγε τίποτα. Κατουρήθηκε και πάνω του,δεν είχε δύναμη ούτε να σηκωθεί. Ησύχασε ο παππούλης μου...

image hosting free

Αντίο αγόρι μου....αντίο Έντυ μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Τασος123

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους