Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,391 εγγεγραμμένα μέλη και 718,411 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 197 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 21:53, 15-09-14:

Καλησπερα.εγω δεν ειμαι πολυ φανατικη των εμβολιων και κανουμε καθε χρονο το βασικο. Συζητησα με το γιατρο που εμπιστευομαι πολυ το θεμα του συγκεκριμενου εμβολιου και μου ειπε εφοσον ζουμε στην αττικη αποκλειστικα μεσα στο διαμερισμα να μην το κανουμε ακομα.ειναι αναγκαστικο βαση νομου.οταν ομως ακουσω πως τα κρουσματα πλησιαζουν να τρεξω να τ κανω οπωσδηποτε. Δεν θελω να σε επηρεασω.πρεπει να κανουμε οτι καλυτερο για την υγεια και την ευζωια των γατουνιων μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:53, 16-09-14:

βασικά ρωτούσα για να μάθω αν όσοι το έχουν κάνει στα γατάκια τους είχαν παρενέργειες.
θα ρωτήσω πάλι τη γιατρό, αλλά εφόσον γενικά η δική μου είναι ανθεκτική στα φάρμακα και παρότι ζει στο σπίτι, βγαίνει στα μπαλκόνια και δεν μπορώ να ξέρω τις συνθήκες υγιεινής της γειτονιάς, νομίζω πως θα είναι καλύτερα να το κάνω, έστω για φέτος.
επειδή δεν έχει κλείσει έτος ακόμη θέλω να είναι όσο πιο προστατευμένη γίνεται, χωρίς ωστόσο να επιβαρυνθεί η υγεία της από πολλά χημικά κλπ.
επίσης όπως είπα εμπιστεύομαι τη γιατρό μας, ό,τι μας έχει πει ως τώρα επαληθεύτηκε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 19:43, 16-09-14:

Εγω να πω την αληθεια μου δεν πιστευω οτι κινδυνευει κανεις.. περισσοτερο σαν εκρηξη τρομολαγνιας μου φαινεται (για τη λυσσα), οπως κανανε και στο παρελθον πχ θεμα με τη γριππη των χοιρων, των πτηνων κτλ κτλ..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:23, 16-09-14:

Κι όμως υπήρχε και κρούσμα στη Λάρισα που η μολυσμένη γάτα δάγκωσε την ιδιοκτήτριά της. Ειδικά στη Β. Έλλαδα όλοι οι κτηνίατροι πλέον το κάνουν (μάλιστα μέχρι πέρσι ο δικός μας κτηνίατρος με απέτρεπε από το να το κάνω, ενώ τώρα επιμένει) γιατί τα κρούσματα σε άγρια ζώα αλλά και σε σκυλιά είναι πολλά. Επιπλέον, όπως έχω πει στο παρελθόν, πράγματι οι αυστηρά οικόσιτες γάτες δεν κινδυνεύουν. Αλλά εγώ τρέμω για την κούφια-η-ώρα-που-τ'-ακούει κακιά στιγμή, που ενδεχομένως η γατούλα μας χαθεί... Τότε τι γίνεται; Προτιμώ να είναι εξασφαλισμένη και προστατευμένη, κόντρα στη μικρή πιθανότητα παρενεργειών που μπορεί να έχει το εμβόλιο. ΟΚ, εμβόλιο είναι, είναι υποχρεωτικό από τον νόμο και το κάνουν παντού στον κόσμο. Για σάρκωμα πιο επικίνδυνο είναι το εμβόλιο της λευχαιμίας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:32, 17-09-14:

θα της το κάνω φέτος κι από του χρόνου βλέπουμε.. ας είναι προστατευμένη τώρα που είναι και μικρή.

επίσης ρώτησα τη γιατρό μας για το stronghold αν θυμάστε, που είχα χρησιμοποιήσει τελευταία για αποπαρασίτωση, αλλά δεν ήξερα μετά από πόσο καιρό να ξαναβάλουμε και αν είναι καλό. τελικά μου είπε ότι είναι μια χαρά για γατούλα που ζει μες στο σπίτι για ενδο- και εξω- παράσιτα και, αφού τελειώνει το καλοκαίρι έτσι κι αλλιώς, να της το κάνω ανα τρίμηνο και θα είναι καλυμμένη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:50, 17-09-14:

Εμείς το κάναμε μια φορά γιατί επέμενε ο πρώην κτηνίατρός μας (εμείς δεν ξέραμε τότε) και η γάτα ήταν άρρωστη για 2 μέρες αφού έκανε το εμβόλιο. Δεν έτρωγε μπουκιά, δεν έπινε νερό, ανέβασε πυρετό και ήταν στα πατώματα όλη μέρα. Ευτυχώς μας έκοψε και αλλάξαμε κτηνίατρο ακριβώς εξαιτίας της εμφάνισης αυτών των συμπτωμάτων για τα οποία δε μας είχε κάνει την παραμικρή αναφορά ώστε να είμαστε λίγο προετοιμασμένοι. Η κτηνίατρος στην οποία ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε από τότε, επιμένει μέχρι και σήμερα στο να μην της το ξανακάνουμε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:26, 17-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Κι όμως υπήρχε και κρούσμα στη Λάρισα που η μολυσμένη γάτα δάγκωσε την ιδιοκτήτριά της. Ειδικά στη Β. Έλλαδα όλοι οι κτηνίατροι πλέον το κάνουν (μάλιστα μέχρι πέρσι ο δικός μας κτηνίατρος με απέτρεπε από το να το κάνω, ενώ τώρα επιμένει) γιατί τα κρούσματα σε άγρια ζώα αλλά και σε σκυλιά είναι πολλά. Επιπλέον, όπως έχω πει στο παρελθόν, πράγματι οι αυστηρά οικόσιτες γάτες δεν κινδυνεύουν. Αλλά εγώ τρέμω για την κούφια-η-ώρα-που-τ'-ακούει κακιά στιγμή, που ενδεχομένως η γατούλα μας χαθεί... Τότε τι γίνεται; Προτιμώ να είναι εξασφαλισμένη και προστατευμένη, κόντρα στη μικρή πιθανότητα παρενεργειών που μπορεί να έχει το εμβόλιο. ΟΚ, εμβόλιο είναι, είναι υποχρεωτικό από τον νόμο και το κάνουν παντού στον κόσμο. Για σάρκωμα πιο επικίνδυνο είναι το εμβόλιο της λευχαιμίας.
Φωτεινή μου το περιστατικό που περιγράφεις είχε γίνει στα Τρίκαλα και δεν επρόκειτο για οικόσιτη γάτα, αλλά για μία από τις αδέσποτες γατούλες που τάιζε η συγκεκριμένη κυρία. Είναι δεδομένο ότι τα αδέσποτα ζώα είναι εκτεθειμένα σε διάφορους κινδύνους, και όντως έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς κρούσματα (σε ζώα εννοώ, κυρίως σκύλους, κι όχι σε ανθρώπους αυτό ήταν μεμονωμένο περιστατικό ).
Εννοείται ότι επιδιώκουμε το καλύτερο για την υγεία των γατιών μας πάντως και πράττουμε αναλόγως, ο καθένας με βάση τη δική του κρίση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:35, 17-09-14:

Μα ναι, εννοείται! Ούτε καν θεωρώ "έλλειψη" το να μη γίνεται αυτό το εμβόλιο. Απλά υπερασπίζομαι την-κατά την άποψή μου-χρησιμότητά του και προσπαθώ να το "απενοχοποιήσω", σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το κάνει, ωστόσο διστάζει (διότι τυραννιόμουν κι εγώ με αυτές τις σκέψεις). Φυσικά γιατρός δεν είμαι, ούτε ειδικός, απλά θεωρώ πως για να επιβάλλεται από τη νομοθεσία και για να το κάνουν και στο εξωτερικό, δεν πρέπει να είναι τελικά τόσο κακό, όσο το φανταζόμαστε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 10:12, 18-09-14:

Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο βλαβερό και ευτυχώς κι εμείς μέχρι τώρα δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη παρενέργεια σε κανένα από τα γατούνια μας, πέρα από μία προσωρινή κατάπτωση που παρουσιάστηκε σε ορισμένα...βέβαια το κάνουμε ανά τριετία. Το λέω γιατί κάποιοι γιατροί συστήνουν να γίνεται και ετησίως...αυτό είναι υπερβολή για μένα, πόσο μάλλον σε γατάκια που ζουν εντός σπιτιού! Πάντως στο τριποδάκι που πλέον ζει αποκλειστικά μέσα ο κτηνίατρος είπε και σε μας ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνει, οπότε θα το αποφύγουμε

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:19, 18-09-14:

(Απλά το γράφω εδώ για να το έχετε κι εσείς υπόψη σας ή να το συζητήσετε με τους κτηνιάτρους σας) Διαβάζοντας σε διάφορα κτηνιατρικά περιοδικά και μιλώντας με την κτηνίατρό μας στη συνέχεια, είδα ότι πλέον τα κτηνιατρικά πρωτόκολλα συστήνουν τα επαναληπτικά εμβόλια για γατιά που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι να γίνονται ανά 2-3 χρόνια και όχι ετησίως. Μιλάμε για τα "απλά" εμβόλια (πχ το τριπλό/τετραπλό). Εμείς στο εξής έτσι θα το κάνουμε, ανά διετία ή και τριετία ίσως. Λιγότερη χημεία μέσα στα γατούκια μας, γιέη!

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 12:40, 18-09-14:

Καλημέρα. Πολύ ωραίο νεό! Αλλά τι άλλαξε; Έχουν πιο δυνατή δράση; Άλλαξε κάτι στη χημεία τους;

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:10, 18-09-14:

από όσο ξέρω τα εμβόλια των ζώων είναι σαν των ανθρώπων, δλδ ο ιός σε καταστολή, ώστε να αποκτούν ανοσία.
πχ στους ανθρώπους κανονικά πρέπει να γίνεται κάθε 10 χρόνια για να "ανανεώνεται" η ανοσία στην κάθε ασθένεια.

θεωρώ πάντως πως έστω μια φορά καλό είναι να το κάνω κι αυτό. και για το προηγούμενο που κάναμε την προηγούμενη εβδομάδα μας είχε πει πως μπορεί να είναι λίγο κακόκεφη κλπ αλλά το δικό μας το διαολάκι μάλλον δεν καταλαβαίνει από τέτοια
και στη στείρωση, την ίδια μέρα μπαινόβγαινε στην μπανιέρα μόνη της.

ελπίζω να μη συμβεί κάτι τρομερό αυτή τη φορά
όταν το κάνουμε, θα σας πω εντυπώσεις

Παράθεση

kondem

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kondem
Ο kondem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kondem έγραψε στις 22:42, 29-09-14:

Καλησπερα! Οι γονεις μου εχουν στο χωριο 2 γατακια τα οποια ολη μερα είναι εξω στην αυλη!
Απ οσο ξερω τους κανουν καθε χρονο ενα εμβολιο και καθε μηνα βαζουν μια αμπουλα profender στο καθενα!
Η αμπουλα αυτη ειναι και για εξωτερικα παρασιτα (ψυλους κτλ) ? Γιατι η μητερα μου, ειπε οτι το ενα συνεχεια ξυνεται!
Ο κτηνιατρος ειναι πολυ μακρια, οποτε θα τους παρω εγω κατι να τα παω! Εχετε να προτεινετε κατι?
Ευχαριστω!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:48, 29-09-14:

Mήπως δεν είναι παράσιτα και είναι κάτι δερματικό; Δεν έχω πάρει ποτέ αυτήν την αμπούλα...

http://www.provet.gr/el/animal-healt...s-5-8-kg/7-484
ΕΝΔΕΙΞΗ(ΕΙΣ)
Για γάτες που παρασιτούνται από ή βρίσκονται εκτεθειμένες σε μικτές παρασιτώσεις που οφείλονται στα παρακάτω νηματώδη και κεστώδη:
Νηματώδη
Toxocara cati (ώριμα ενήλικα, άωρα ενήλικα, L4 και L3)
Toxascaris leonina (ώριμα ενήλικα, άωρα ενήλικα και L4)
Ancylostoma tubaeforme (ώριμα ενήλικα, άωρα ενήλικα και L4)
Κεστώδη
Dipylidium caninum (ενήλικα)
Taenia taeniaeformis (ενήλικα)
Echinococcus multilocularis (ενήλικα)
Δεν νομίζω πως είναι για ψύλλους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 29-09-14 στις 22:52. Αιτία: Προσθήκη στοιχείων
Παράθεση

katerinapat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinapat
H katerinapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H katerinapat έγραψε στις 20:01, 21-10-14:

Καλησπερα!Το γατακι μου ειναι τωρα περιπου δυο-δυομιση μηνων οταν το βρηκα περιπου ενος μηνων το ειχα παει στο κτηνιατρο και του ειχε δωσει μισο χαπι για εσωτερικη αποπαρασιτωση .Πρεπει να του κανω εσωτερικη ξανα αμεσα?Ευχαριστω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 21-10-14:

Και η δική μου 2 μηνών περίπου όταν την υιοθέτησα όπου η κτηνίατρος μετά την πρώτη εσωτερική αποπαρασίτωση, τη δεύτερη της την έδωσε μετά 2 μήνες και την τρίτη μετά 4 μήνες. Νομίζω πάντως οτι το σωστότερο θα ήταν να ρωτήσεις σχετικά και το δικό σας κτηνίατρο, γιατί κάθε περίπτωση διαφέρει καθότι εξαρτάται και από τη γενική υγεία του ζώου, το βάρος κλπ

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:12, 15-07-15:

Εμείς ήρθαμε επιτέλους σπίτι!
Είμαστε ακριβώς 1νός μήνα! Χρειαζόμαστε αποπαρασίτωση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:04, 15-07-15:

Ναι! Επειδή είναι μικρό δίνουν πάστα και ψεκάζουν με σπρέι σε αυτή την ηλικία. Αλλά στην Γερμανία που είστε δεν ξέρω την διαδικασία και τα σκευάσματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:31, 15-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Ναι! Επειδή είναι μικρό δίνουν πάστα και ψεκάζουν με σπρέι σε αυτή την ηλικία. Αλλά στην Γερμανία που είστε δεν ξέρω την διαδικασία και τα σκευάσματα.
Ευχαριστώ!

Παράθεση

Flore.Velt

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Flore.Velt
H Flore.Velt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Flore.Velt έγραψε στις 06:07, 22-10-15:

Παράθεση

kyriakos014

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriakos014
Ο kyriakos014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O kyriakos014 έγραψε στις 20:27, 15-02-16:

παιδιά αγόρασα αυτό το χαπι απο το petshop prazincox 50mg praziquan μου είπε ειναι για τα παράσιτα. ειναι safe να το δώσω? ειναι κ τεράστιο σαν ασπιρίνη αλλα μου ειπε το μισό να δώσω. είναι σίγουρα για γάτα αυτο ? τι να κάνω? (εχει να παρει 4-5 μήνες χαπι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:36, 15-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos014
παιδιά αγόρασα αυτό το χαπι απο το petshop prazincox 50mg praziquan μου είπε ειναι για τα παράσιτα. ειναι safe να το δώσω? ειναι κ τεράστιο σαν ασπιρίνη αλλα μου ειπε το μισό να δώσω. είναι σίγουρα για γάτα αυτο ? τι να κάνω? (εχει να παρει 4-5 μήνες χαπι)
Καλησπέρα kyriakos014.
Προσωπικά δεν το ξέρω αυτό το χάπι, θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρό σας και να τον ρωτούσες αν είναι ασφαλές να το δώσεις και να σου πει αν είναι σωστή η δοσολογία. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν δοσολογία που θα μου έλεγε ιδιοκτήτης pet shop εκτός σπανίων περιπτώσεων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kyriakos014

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kyriakos014
Ο kyriakos014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O kyriakos014 έγραψε στις 20:59, 15-02-16:

οκ thanks

Παράθεση

raccoon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raccoon
H raccoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H raccoon έγραψε στις 14:04, 31-08-16:

Καλησπερα,
δεν έχω προλάβει να γράψω τα νεότερα των ψιψινιβν μου. Εν κατακλείδι το κορίτσι δεν τα κατάφερε κ το αγόρι αν κ κάπως καλύτερα σε διάθεση παραμένει το σωματακι του άτριχο κ η κοιλιτσα πρισμενη.
Ηθελα να ρωτησω ενώ 23/8 εδωσα banmith κ 27,28,29/8 panacur με τις οδηγίες της κτηνιάτρου εδώ που βρίσκομαι η κοιλιτσα παραμένει πρισμενη.
Σκουλίκια δεν έχω δει πουθενά. Διάρροια δεν κάνει ούτε εμετό. Την Δεύτερα το απόγευμα θα την πάω σε κτηνιατρο στην Αθήνα πλήρως εξοπλισμένο ιατρείο για να το ψάξει εξονυχιστικά, απλά φοβάμαι το πρήξιμο θα αντέξει ως την Δεύτερα το απογευμα? 1μηνων είναι τον κραταω ζεστό μιας κ δεν έχει τρίχωμα,δίνω κ σταγόνα βιταμίνη 1φορα τη μέρα κ τρωει nourilac γάλα μαζί με a/D της hills κονσέρβα.
Αυτό το panacur aν είχε πιάσει θα έπρεπε να ειχε ξεπριστει η κοιλιτσα του μέχρι κ σήμερα ή θέλει κιαλλες μέρες?
Βελτίωση βλέπω βέβαια απο σκελετωμενο που φαινόταν το κοκαλο της λεκάνης τώρα εχει πάρει πάνω του πετσί αλλά η κοιλιά τούρλα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,669 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:05, 01-09-16:

Λυπάμαι που το κοριτσάκι δεν τα κατάφερε τελικά..

Το οτι δεν βλέπεις σκουληκάκια δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν, ή τουλάχιστον κάποιο είδος παράσιτου, γι αυτό και η κοιλίτσα παραμένει πρησμένη. Το οτι παίρνει βάρος, θετικό είναι πάντως.
Για τα υπόλοιπα, π.χ. πόσο κάνει να φανεί η επίδραση των φαρμάκων για να φύγει το πρήξιμο, δεν γνωρίζω. Όμως μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο την κτηνίατρο που σου έδωσε τις οδηγίες να ρωτήσεις σχετικά, για να λιγοστέψει η ανησυχία σου μέχρι τη Δευτέρα που θα πας το μωρούλι να το εξετάσει.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε

Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 23:57, 30-07-18:

Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!
Ένας κτηνίατρος πάντως μου είχε πει ότι εφόσον η γάτα δεν βγαίνει έξω από το σπίτι και δεν έχει επαφή με άλλες αδέσποτες γάτες, δεν τρώει ωμές τροφές και της καθαρίζουμε την άμμο καθημερινά, δε χρειάζεται κανένα εμβόλιο παρά μόνο αυτό για την λευκαιμία... Ισχύει κάτι τέτοιο;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:11, 31-07-18:

Χμ..Αν όντως ο κτηνίατρος υποστηρίζει αυτά, τότε χωρίς περιστροφές, σου συνιστώ να μην επιχειρήσεις να πας τη γατούλα σου στον συγκεκριμένο κτηνίατρο, καθότι ισχύει το εντελώς αντίθετο: εκείνο που είναι ανώφελο στην περίπτωση είναι το εμβόλιο της λευχαιμίας.

Γενικά σε ότι αφορά τα εμβόλια, τα της ιογενούς λευχαιμίας, λύσσας και λοιμώδους περιτονίτιδας δεν χρειάζεται να γίνονται σε γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
Αντιθέτως, απαραίτητο είναι το λεγόμενο "τριπλό"(που αν δεν κάνω λάθος περιλαμβάνει αυτό για τη ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία) που για γατάκια ξεκινά από την ηλικία των 6-8 εβδομάδων και επαναλαμβάνεται κάθε μήνα, μέχρι την ηλικία των 14 εβδομάδων, ενώ αν πρόκειται για γατί μεγαλύτερο των 3 μηνών, τότε το αρχικό γίνεται 2 φορές με χρονική διαφορά ενός μηνός περίπου.

Από κει κι έπειτα, επαναλαμβάνονται ανά έτος, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ζωής της γάτας.
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:15, 01-08-18:

Μια ερωτηση σχετικα με το drontal.

Oxiγια διατροφη.

Ο κτηνιατρος μου ειπε να του δωσω 1/4 για 4 ημερες και οχι ολοκληρο.νατο σπασω δηλαδη στα 4 να του δωσω για 4 μερες. Ισχυει αυτο η λεει μπουρδες?
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 08:40, 02-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara

Oxiγια διατροφη.

Ο κτηνιατρος μου ειπε να του δωσω 1/4 για 4 ημερες και οχι ολοκληρο.νατο σπασω δηλαδη στα 4 να του δωσω για 4 μερες. Ισχυει αυτο η λεει μπουρδες?

Για το γατακι εννοω , οχι για το σιμπα..

γιατι μου φανηκε ο κτηνιατρος λιγο $%#$$ , επισης λεει οτι ολα τα εμβολια, λευχαιμιας συμπεριλαμαβνομενου πρεπει να γινουν,καλο κανουν, ελεος...
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 15:39, 28-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Χμ..Αν όντως ο κτηνίατρος υποστηρίζει αυτά, τότε χωρίς περιστροφές, σου συνιστώ να μην επιχειρήσεις να πας τη γατούλα σου στον συγκεκριμένο κτηνίατρο, καθότι ισχύει το εντελώς αντίθετο: εκείνο που είναι ανώφελο στην περίπτωση είναι το εμβόλιο της λευχαιμίας.

Γενικά σε ότι αφορά τα εμβόλια, τα της ιογενούς λευχαιμίας, λύσσας και λοιμώδους περιτονίτιδας δεν χρειάζεται να γίνονται σε γάτες που ζουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
Αντιθέτως, απαραίτητο είναι το λεγόμενο "τριπλό"(που αν δεν κάνω λάθος περιλαμβάνει αυτό για τη ρινοτραχειίτιδα, τον καλυκοϊό και την πανλευκοπενία) που για γατάκια ξεκινά από την ηλικία των 6-8 εβδομάδων και επαναλαμβάνεται κάθε μήνα, μέχρι την ηλικία των 14 εβδομάδων, ενώ αν πρόκειται για γατί μεγαλύτερο των 3 μηνών, τότε το αρχικό γίνεται 2 φορές με χρονική διαφορά ενός μηνός περίπου.

Από κει κι έπειτα, επαναλαμβάνονται ανά έτος, τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια της ζωής της γάτας.
Με προβλημάτισες... έναν γιατρό της προκοπής δεν μπορώ να βρω..

Μάλιστα επέμενα να μου εξηγήσει τον λόγο και με διαβεβαίωσε ότι για γάτες εντός σπιτιού που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ επαφή με εξωτερικούς παράγοντες δεν τίθεται (σοβαρό) θέμα εβολιασμού κι ότι αυτά είναι τρικ των γιατρών για να μας αδειάζουν τις τσέπες.
Χαρακτηριστικά μου είπε "δεν χρειάζεται να επιβαρύνουμε άδικα τον οργανισμό τους, εξάλλου από που θα κολλήσουν ασθένεια..;;; τα παιδιά μας τα εμβολιάζουμε γιατί έρχονται σε επαφή με άλλα παιδιά αρχικά στο σχολείο και μετ'έπειτα ως ενήλικες δεν ζούνε σε έναν γυάλινο κόσμο. Εαν οι γάτες σας όμως είναι μονίμως μέσα στο σπίτι, αν τηρείται τους κανόνες υγιεινής και δεν έρχονται σε επαφή με κανενός είδους άλλο ζώο, τότε δεν υπάρχει λόγος να εμβολιαστούν. Τζάμπα θα δώσετε τα χρήματά σας! Εαν επιμένετε όμως για να αισθανθείτε ηθικά εσείς καλύτερα, μπορούμε να τα εμβολιάσουμε "...
Για να είμαι ειλικρινής με έπεισε και δεν εμβολίασα τις γάτες μου. Όταν μου τα είπε αυτά είχαμε ήδη κλείσει ραντεβού και πήγαμε στο κτηνιατρείο "οικογενειακώς". Τον εμπιστεύτηκα ως γιατρό γιατί πρώτον όπως προείπα θεωρείται έμπειρος και γνωστός έδω στον Βόλο και δεύτερον ποιός δεν θα 'θελε να πληρωθεί για δύο εμβόλια-ρουτίνας; θα μπορούσε απλά να τα κάνει και να μην πει κουβέντα... Είχαμε δέκα λεπτά έντονης συζήτησης που προσπαθούσε να με πείσει να ΜΗΝ τα κάνουμε...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:07, 28-08-18:

Καλη μου φιλη,αν σου ειπε για ολα τα εμβολια,οτι δεν χρειαζονται να τα κανει εφοσον ζει αποκλειστικα μεσα Στο σπιτι και δεν βγαινει ουτε μπαλκονι,οκ αρκετοι το λενε και εχει μια λογικη,αν και για να ειμαστε σιγουροι κανουμε το εμβολιο για χαλμυδια και ρινοτραχειτιδα,καθως και απο την σκονη μπορουν να το παθουν,αλλα εστωε χει λογικη .Η ενσταση ειναιαν σου ειπε οτι πρεπει να κανει τηε λευχαιμιας,ή λοιμωδη περιτονιτιδα .ΔΕΝ υπαρχει ουδεμια πιθανοτητα να παθει γατι μεσασ το σπιτι λευχαιμια εκτος αν την εχει η αν φερεις αλλο αρρωστο γατακι.
Τα εμβολια που σου ετραψε η αλεξα,καλο θα ειναι να τα κανεις,ΟΧΙ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑΣ ,λοιμωδης περιτονιτδας που βασικα καν δεν προσφερει προστασια,και οσον αφορα της λυσσας,δεν μπορω να πβ τιποτα,διοτι επιβαλλεται απο τον νομο,απλα αν δενε χεςι σκοπο να ταξιδεψεις με την γατα στο εξωτερικο,σκεψου πως ειναι δυνατον μεσα στο σπιτι να κολλησει η γατα λυσσα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Τωρα αν δεν καταλαβες καλα και σου ειπε για ολα τα εμβολια,οκ ναι..το λενε αρκετοι ,αλλα ξαναλεμε χωρις να βγαινει ουτε μπαλκονι.Εγω παντως για ριντραχειτιδα και χλαμυδια και κατι αλλο δνε θυμαμαι τωρα,της εχω κανει.Δεν κανω ουτε με σφαιρες της λευχαιμιας,και της λυσσας,ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ.Δεν βγαινει μπαλκονι εννοειται.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 16:24, 28-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλη μου φιλη,αν σου ειπε για ολα τα εμβολια,οτι δεν χρειαζονται να τα κανει εφοσον ζει αποκλειστικα μεσα Στο σπιτι και δεν βγαινει ουτε μπαλκονι,οκ αρκετοι το λενε και εχει μια λογικη,αν και για να ειμαστε σιγουροι κανουμε το εμβολιο για χαλμυδια και ρινοτραχειτιδα,καθως και απο την σκονη μπορουν να το παθουν,αλλα εστωε χει λογικη .Η ενσταση ειναιαν σου ειπε οτι πρεπει να κανει τηε λευχαιμιας,ή λοιμωδη περιτονιτιδα .ΔΕΝ υπαρχει ουδεμια πιθανοτητα να παθει γατι μεσασ το σπιτι λευχαιμια εκτος αν την εχει η αν φερεις αλλο αρρωστο γατακι.
Τα εμβολια που σου ετραψε η αλεξα,καλο θα ειναι να τα κανεις,ΟΧΙ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑΣ ,λοιμωδης περιτονιτδας που βασικα καν δεν προσφερει προστασια,και οσον αφορα της λυσσας,δεν μπορω να πβ τιποτα,διοτι επιβαλλεται απο τον νομο,απλα αν δενε χεςι σκοπο να ταξιδεψεις με την γατα στο εξωτερικο,σκεψου πως ειναι δυνατον μεσα στο σπιτι να κολλησει η γατα λυσσα. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Τωρα αν δεν καταλαβες καλα και σου ειπε για ολα τα εμβολια,οκ ναι..το λενε αρκετοι ,αλλα ξαναλεμε χωρις να βγαινει ουτε μπαλκονι.Εγω παντως για ριντραχειτιδα και χλαμυδια και κατι αλλο δνε θυμαμαι τωρα,της εχω κανει.Δεν κανω ουτε με σφαιρες της λευχαιμιας,και της λυσσας,ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ.Δεν βγαινει μπαλκονι εννοειται.
Για το εμβόλιο της λευχαιμίας συγκεκριμένα μου είπε πως ΑΝ κάνουμε πρώτα εξετάσεις ίσως χρειαστεί να γίνει αυτό το εμβόλιο... Ίσως εννοούσε ότι αν βγει κάποια από τις δύο μου γάτες θετική να εμβολιαστεί η άλλη..; Δεν τον ρώτησα καν γιατί ούτως ή άλλως εμείς για το λεγόμενο τριπλό πήγαμε. Αλλά και πάλι με προέτρεψε να μην ασχοληθώ με κανένα εμβόλιο εφόσον οι γάτες είναι μέσα στο σπίτι. Όμως! Οι γάτες μου βγαίνουν στο μπαλκόνι., σουλατσάρουν ανενόχλητες μέσα-έξω από το γατοπορτάκι στη μπαλκονόπορτα. Και φυσικά του το είπα. Με ρώτησε σε ποιο όροφο μένουμε, του είπα στον τρίτο οπότε και πάλι με καθησύχασε ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα γιατί δεν μπορούν να έχουν επαφή με αδέσποτες γάτες/σκύλους κλπ ζωάκια...

Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ ότι το εμβόλιο της λευχαιμίας και της λύσσας μπορεί να έχει επιπλοκές ( ότι δημιουργεί κακοήθη όγκο) αν δεν κάνω λάθος... Αυτός είναι ο λόγος που δεν τις εμβολιάζεις για αυτές τις ασθένειες;;;
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 16:29, 28-08-18:

Oxiγια διατροφη.

Ρώτησε κάποιον άλλον κτηνίατρο, έστω και τηλεφωνικά, μου φαίνεται περίεργο να πάρει επί τέσσερις ημέρες χάπι ένα μικρό γατί.
Ο δικός μου κτηνίατρος έδωσε το 1/4 για γατάκι εφάπαξ, μία φορά μόνο. Τώρα τι να πω, μπορεί και οι δύο να πέσαμε σε "ιδιοφυίες"
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 28-08-18:

Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ ότι το εμβόλιο της λευχαιμίας και της λύσσας μπορεί να έχει επιπλοκές ( ότι δημιουργεί κακοήθη όγκο) αν δεν κάνω λάθος... Αυτός είναι ο λόγος που δεν τις εμβολιάζεις για αυτές τις ασθένειες;
Οντως σωστα θυμασαι.Και εφοσον μενουν αποκλειστικα μεσα δε το ρισκαρουμε οι περισσοτεροι.
Για την λευχαιμια...δεν υπαρχει ουδεμια περιπωση να την παθουν αν δεν ερθουν επαφη με αρρωστο ζωο.
Οποτε αν δεν σκαρφαλωνει κανενα αλλο γατι δενε χετε θεμα και .
Τωρα αν στην περιοχη σου εχετε πολλες νυχτεριδες,πχ επαρχια,ε...για μπαλκονι δεν θα ημουν σιγουρη,βεβαια αν βγαινουν και το βραδυ,μερα δεν πετανε οι νυχτεριδες,οποτε και παλι ειναι πολυ ακραιο.
Αν στο ειπε για την Λέυχαιμια με το σκεπτικο μηπως εχει το ενα,σωστα στα ειπε,αλλα αυτο θα διαπθστωθει πρωτα με εξετασεις συγκεκριμενες.Οποτε ψιλοκαλα στα λεει,ΑΝ ΚΑΙ το τριπλο εγω το κανω,Η δικια μου αρρωστησε ουτε καν απο μπαλκονι,απλα επειδη φυσαγε πολυ και ηταν μπροστα στο παραθυρο και απο την σκονη κατι κολλησε.Παντα μιλαω για λοιμωξουλα απλη ναι;Οχι για λευχαιμια η λυσσα.
ΥΓ Κια οποιοδηποτε εμβολιο ΠΑΝΤΑ στο χερακι η ποδαρακι και ποτε στο σβερκο,ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

H Gourgourita έγραψε στις 15:25, 30-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
ΥΓ Κια οποιοδηποτε εμβολιο ΠΑΝΤΑ στο χερακι η ποδαρακι και ποτε στο σβερκο,ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.
Ευχαριστώ Πουπουλίνα άραγε πως θα κάτσουν ήσυχα τα ζιζάνια για να τους κάνει ο άνθρωπος εμβόλιο στο χεράκι/ποδαράκι... ήδη τον λυπάμαι
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:07, 30-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Gourgourita
Ευχαριστώ Πουπουλίνα άραγε πως θα κάτσουν ήσυχα τα ζιζάνια για να τους κάνει ο άνθρωπος εμβόλιο στο χεράκι/ποδαράκι... ήδη τον λυπάμαι
Οταν ειναι καλοι οι γιατροι και βεβαια δεν μιλαμε και για τιγρεις,ξερουν αυτοι.Εμενα η δικια μου κτηνιατρος,με βαζει να την κραταω εγω επανω στο τραπεζι,την αγκαλιαζω δηλαδη,την ακινοτοποιουμε και τσουπππππππππ.....η ενεσουλα!
Μεχρι και αιματης παιρνουμε ετσι,που θελει πολυ ερισσοτερη ωρα και δεν ειναι και ησυχη η Μαγια μου.

Βεβαια στον πρωτο μου γατο ,τον μπουκακο μου,δεν ηταν ακριβως ετσι τα πραγματα.Μιλαμε απλα για........λιονταρι με ολη την σημασια της λεξης.Εκει ο παλιος γιατρος μου δεν μπορουσε με τιποτα και οντως,δεν εφταιγε ο γιατρος ,σαν τον μπουκακο μου...δεν ειχε ξαναδει τετοιο αγριο γατι!.Οποτε και πηρα αντι για γατοφορο,το ειδικο κλουβι για αγρια ζωα,το οποιο και ειναι με καγκελα και ας πουμε διπλο,εχει δηλαδη 2 χειρολαβες ,τις τραβας και το ζωακι στριμωχνεται στο κλουβι,οποτε και ακινητοποιηται και ο γιατρος τσουπππππππππ....του μοστραρει την ενεσουλα και κιχ δεν βγαζουν εκει ουτε τα αγρια!
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ikati
Ο ikati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O ikati έγραψε στις 14:56, 31-08-18:

Καλησπέρα. Έπρεπε να πάρουμε χάπι για ταινία και είχαμε πόλεμο, δεν το κατάφερα. Νομίζω έκανα χαζομάρα τελικά που προσπάθησα να το δώσω με φαί, έπρεπε να το χώσω σκέτο στο λαρύγγι να τελειώνουμε (ίσως). Το θέμα είναι πως από το φτύσε τη μπουκιά, ξαναχώσε τη μπουκιά, ξαναφτύστην κλπ, κατέληξε πολτός το όλο πράμα χωρίς να ξεχωριζω τα υπολείμματα από το χάπι για να καταλάβω αν πήρε κάτι, πόσο, καθόλου ; κλπ.

Τώρα τι κάνουμε; αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να έφαγε έστω λίγο από το χάπι, πότε να προσπαθήσω να το ξαναδώσω;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:31, 31-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από ikati
Καλησπέρα. Έπρεπε να πάρουμε χάπι για ταινία και είχαμε πόλεμο, δεν το κατάφερα. Νομίζω έκανα χαζομάρα τελικά που προσπάθησα να το δώσω με φαί, έπρεπε να το χώσω σκέτο στο λαρύγγι να τελειώνουμε (ίσως). Το θέμα είναι πως από το φτύσε τη μπουκιά, ξαναχώσε τη μπουκιά, ξαναφτύστην κλπ, κατέληξε πολτός το όλο πράμα χωρίς να ξεχωριζω τα υπολείμματα από το χάπι για να καταλάβω αν πήρε κάτι, πόσο, καθόλου ; κλπ.

Τώρα τι κάνουμε; αν θεωρήσουμε ότι μπορεί να έφαγε έστω λίγο από το χάπι, πότε να προσπαθήσω να το ξαναδώσω;
Μην του δώσεις και άλλο χάπι... Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τη Δευτέρα τον κτηνίατρο (αν είναι ανοιχτός αύριο Σάββατο πάρε αύριο) θα του έλεγα τι έγινε με το χάπι και ότι δεν είμαι σίγουρη για το αν το πήρε και πόση ποσότητα τελικά και αυτός θα κρίνει αν πρέπει να του βάλετε αμπούλα για τα ενδοπαρασιτα.... (γενικά σε γάτες που είναι δύσκολες, και η θηλυκή μου ακριβώς το ίδιο, προτιμάνε οι κτηνίατροι την αμπούλα)
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 21:00, 31-08-18:

Και τα δύο μας έδωσε, δεν έχει να κάνει με την αμπούλα, αυτή θα μπει έτσι κι αλλιώς. Η αμπούλα είναι για τα έσω+ενδο, αλλά δεν πιάνει την ταινία, οπότε έδωσε και το χάπι για την ταινία.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 23:59, 03-09-18:

Το αναφερω απλά να υπάρχει ως πληροφορία: o γιατρός είπε και να πήρε κάποια ποσότητα, μπορώ να του δώσω ξανά χωρις ανησυχία αμέσως γιατί "δεν είναι / δεν έχει κάτι τοξικό".
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:26, 05-09-18:

Παντως και εγω οσες φορες εχω δοκιμασει να δωσω χαπι σε μπουκιτσα,μια τρυα στο νερο εκανα.Οπως το ειπες,καλυτερα κατευθειαν στο στομα.Βασικα την στριμωνω στο τυχαιο εντελως...,αναμεσα στα ποδια μου,με το κεφαλι να κοιταζει απεναντι,εγω το σβερκο της βλεπω δηλαδη,πιανω το κεφαλακι ,ανοιγω το στομα,καπως ψηλα το κεφαλι και το ριχνω γρηγορα μεσα.Μετα ομως πρεπει να κρατησεις κλειστο το στοματακι της για λιγο(μην βουλωσεις και μυτακι,θα μας σκασει..),για να το καταπιει,διοτι τα σκασμενα ειναι και πονηρα.Το κρατανε λιγο στο στομα τους και μετα το φτυνουν....Γενικα θελει αποφασιστικοτητα,και σιγα σιγα μαθαινεις.
Παράθεση

ikati

Νεοφερμένος

O ikati έγραψε στις 23:19, 05-09-18:

Νομίζω είναι και αναλόγως το γατί. Έχω δώσει πολλές φορές σε αρκετά άλλα, που η μπουκιά κατέβαινε κυριολεκτικά αμάσητη χωρίς καμία πίεση, απλά το άφηνα μπροστά τους και το τρώγανε αμάσητο, ούτε καν να το βάλω εγώ στο στόμα τους. Αλλά το δικό μου τις λιβανίζει τις μπουκιές πάντα. Ίσως έπρεπε να το σπάσω σε μικρότερες δόσεις δλδ μικρότερες μπουκιές, μηπως και δεν το λιβάνιζε τόσο. Από ενα σημείο και μετά βέβαια, κατάλαβε ότι κάτι πικρό (υποθέτω) πάιζει μέσα και δεν το ήθελε με τίποτα, δεν ήταν θέμα λιβανίσματος πια... I should have known better που λένε και στο χωριό μου. Αλλά τώρα το πήρα από φόβο και την επόμενη φορά θα το ρίξω σκέτο να δοκιμάσω κι εκείνο το "σύστημα".

Τουλάχιστον μπήκε η αμπούλα αβίαστα (στη φάση που ξυπνούσε και ήταν ακόμα νιρβάνα, χαμπάρι δεν το πήρε lol) και σχεδόν αβίαστα αλοιφούλα στα μάτια, ομοίως στο ξύπνημα. Όμως το χαζό κάθεται και καθαρίζει τα μάτια του τώρα και στάνταρ τρώει κάποια ποσότητα, άντε πάλι τηλέφωνο να ρωτάω αν πάθει τίποτα από αυτό (που και να μην κάνει, πως το σταματάς; πέρα από κώνο υποθέτω, το οποίο μου κάνει όμως too much?)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ikati : 05-09-18 στις 23:23.
Παράθεση

ritad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ritad
H ritad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H ritad έγραψε στις 09:55, 22-10-18:

Καλημέρα.
Μίλησα με την κτηνίατρο να κάνουμε τα εμβόλια μας. Είναι 2 χρόνων αδεσποτούλης. Ζει και μέσα και έξω.
Ρώτησα αν τυχόν υπάρχουν παρενέργειες και μου είπε διάρροια, εμμετός, πυρετός και σπανια μεν αλλά υπάρχει η πιθανότητα για αλλεργικό σοκ.
Τρομοκρατήθηκα!!!!!
Μετά από πόση ώρα ξεκινούν οι παρενέργειες; και πόσες μέρες κρατάνε;
Πείτε μου την εμπειρία σας από τα δικά σας γατούνια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:03, 22-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από ritad
Καλημέρα.
Μίλησα με την κτηνίατρο να κάνουμε τα εμβόλια μας. Είναι 2 χρόνων αδεσποτούλης. Ζει και μέσα και έξω.
Ρώτησα αν τυχόν υπάρχουν παρενέργειες και μου είπε διάρροια, εμμετός, πυρετός και σπανια μεν αλλά υπάρχει η πιθανότητα για αλλεργικό σοκ.
Τρομοκρατήθηκα!!!!!
Καλησπέρα... Στα δικά μου γατιά δεν έχουμε παρενέργειες από το εμβόλιο (τετραπλό)... Ίσως για μια μέρα μόνο να είναι λίγο κακοδιαθετα αλλά τίποτα άλλο... Στης λύσσας που είχαμε κάνει μόνο η Σούκι μου είχε για 2 μέρες λίγο πόνο στο πόδι και κουτσαινε αλλά τίποτα άλλο...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:36, 22-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από ritad
Καλημέρα.
Τρομοκρατήθηκα!!!!!

Καλησπερα.
Εφοσον ζει και εξω,οπωσδηποτε πρεπει να κανει τα εμβολια,απλα απαιτησε να τα κανει στο χερακι ή ποδαρακι και να ειναι τα νεας γενιας,που εχουν λιγοτερες παρενεργειες,δηλάδη αυτα: PUREVAX
Μην φοβασαι καθολου τα εμβολια,το τριπλο,τετραπλο κλπ.Και πρεπει οπωσδηποτε να τα κανει,διοτι θεριζει η ρινοτραχητιδα,πανλευκοπενια κλπ.Εδω τα κανουμε εμεις που τα εχουμε αποκλειστικα μεσα.Λιγο της λυσσας ειναι πιο επικινδυνο,οχι αμεσα,σπανια βεβαια,αλλα εφοσον βγαινει εξω πρεπει να το κανει,και να απαιτησεις αυτο που σου εβαλα,ειναι νεας γενιας και πολυ καλυτερο.
Παντως πιστεψε με....ειδικα εφοσον βγαινει εξω,επιβαλλεται πραγματικα να κανει τα εμβολια,οι παρενεργειες ειναι σπανιες,οι αρρωστιες ομως αυτες θεριζουν σε ζωακια που βγαινουν εξω.

Απλα απαιτεις να του τα κανουν στο χερακι/ποδαρακι και ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ,και απαιτησε και τα PUREVAX,που ξαναλεω ειναι νεας γενιας και πολυ καλυτερα,Αν δεν στα κανει ο γιατρος που πας,να πας σε αλλον.
Οσον αφορα τις παρενεργειες,συνηθως δεν εχουν....εμενα μονο στην μαγια της εκανε μια υπνηλια,τεμπελια για κανα δυο μερες.
Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giannisvitara έγραψε στις 21:54, 21-11-18:

καλησπερα, το μικρο το γατακι εκανε το πρωτο εμβολιο για παλλευκοπενια, ρινοτραχειτιδα κλπ, στις 17/09 οταν ηταν 4 μηνων , τοτε το πηγα στην κτηνιατρο τωρα η αναμνηστικη δοση ποτε πρεπει να την κανω? κανονικα στςι 12 εβδομαδες δεν γινεται δλδ 3 μηνων?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:46, 21-11-18:

καλησπερα, το μικρο το γατακι εκανε το πρωτο εμβολιο για παλλευκοπενια, ρινοτραχειτιδα κλπ, στις 17/09 οταν ηταν 4 μηνων , τοτε το πηγα στην κτηνιατρο τωρα η αναμνηστικη δοση ποτε πρεπει να την κανω? κανονικα στςι 12 εβδομαδες δεν γινεται δλδ 3 μηνων?

Καλησπερα φιλε μου.
Εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε ποτε πρεπει να ξανακανει εμβολιο,γιατροι δεν ειμαστε.Μα καλα...δενε γραψε ο γιατρος στο βιβλιαρειο την επομενη δοση;Ετσι κανουν οι γιατροι.Κανουν το εμβολιο και στο βιβλιαρειο υγειας τους γραφουν την επομενη δοση.
Αν δεν το εκανε,παρτον τηλεφωνο,πεστου ποτε εκανε εμβολιο και ποτε πρεπει να το ξανακανει.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simi
H Simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Simi έγραψε στις 17:59, 12-12-18:

Παιδιά καλησπέρα! Ως νέα γατομανα θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω τρομοκρατηθεί! Τον καρδούλη τον πήραμε σπίτι μας μόνιμα πλεον ήταν αδεδποτακι στο χωριό και αποφασίσαμε να τον κρατήσουμε ! Πριν από μία εβδομάδα τον έκανα στειρωση όπως επίσης τον ξρκασε η κτηνίατρος για ψύλλους του έβαλε αμπούλα και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι γιατί είχε σκουλικακια στα κακα του! Τρεις μέρες μετά τον έκανα μπάνιο! Το θέμα μου είναι το εξής σήμερα είδα να περπατάει επάνω του ένα ζουζούνι..δεν ξέρω αν είναι ψύλλος γτ δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου και έχω πανικοβληθεί γτ ανεβαίνει και στο κρεββάτι Μ κτλ..πήρα και τη κτηνίατρο κ Μ είπε ότι και ψύλλος να είναι θα πεθάνει από μόνος του ...λετε να έχω κάποιο θέμα και να έχει γεμίσει και το σπίτι;; Ευχαριστώ πολύ! (*Βγαίνει και στο μπαλκόνι που κ που αλλά δεν έχουμε γλάστρες μόνο η η διπλανη που έχει λουλούδια στο μπαλκόνι της αλλά απέχουν τα μπαλκόνια μας κάνα δυο μέτρα το ένα με το άλλο)
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:42, 12-12-18:

Καλησπερα φιλη μου και να χαιρεσαι το ζουζουνακι σου!
Οχι,μην τρομοκρατησε,θα πεθανει λογικα,αφου τον ψεκασε η γιατρος,και αυτη ξερει με τι τον ψεκασε.Αυτα τα φαρμακα δεν ειναι μονο για την ωρα που ψεκαζουμε αλλα και για αργοτερα.Δηλαδη σπανε τα αβγα,βγαινουν ψυλλοι και πεθαινουν μετα.
Επισης σχεδον ολοι μας οταν βαλαμε αδεσπορακι σπιτι μας,ειχε ψυλλους,τα ψεκασαμε μεν,αλλα μαζι ειμασταν και με τους ψυλλους και δεν κολλησαμε τιποτα.Αυτα τα ζωυφια ζουνε απο τα ζωα και οχι απο εμας.Πρεπει να εχει παρα πολλους για να κολλησουμε,ως επι το πλειστον.
Ολα καλα,μην φοβασαι,απλα κοιταζε τον που και που για να βεβαιωθεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 12-12-18 στις 18:46.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simi
H Simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Simi έγραψε στις 18:57, 12-12-18:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Η αλήθεια είναι ότι πανικοβληθηκα γτ πρώτη φορά έχω γατούλα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους