Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,299 εγγεγραμμένα μέλη και 718,358 μηνύματα σε 22,594 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 128 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχει αντιμετωπίσει κανείς διαβήτη στη γάτα του;

ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ
H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ έγραψε στις 21:04, 14-09-09:

Συγνώμη που επιμένω αλλά έχει κανείς εμπειρία με τον διαβήτη γάτας?
Ψάχνω συμβουλές και εμπειρίες από εσάς και γιατρούς στην Αθήηνα που να έχουν εμπειρία στο θέμα.

Ευχαριστώ
Νίνα-Νεφέλη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:10, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ
Συγνώμη που επιμένω αλλά έχει κανείς εμπειρία με τον διαβήτη γάτας?
Ψάχνω συμβουλές και εμπειρίες από εσάς και γιατρούς στην Αθήηνα που να έχουν εμπειρία στο θέμα.

Ευχαριστώ
Νίνα-Νεφέλη
Δεν είναι τόσο σπάνιος ο διαβήτης σε γάτες.Ιδιαίτερα σε κάπως μεγαλύτερης ηλικίας και παχύσαρκα γατιά.
Σίγουρα ξέρω ότι ακολουθείται ειδική διατροφή σε κονσέρβες και κροκέτες.Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι κτηνίατροι είναι σε θέση να σου δώσουν θεραπεία για την γάτα σου.
Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, μπορείς όμως να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο μας JOHN DVM.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:14, 14-09-09:

Το καλό μου το Ζιζίκι (που το έχασα φέτος, όχι από διαβήτη όμως) είχε ανεβασμένο σάκχαρο. Ο γιατρός το διαπίστωσε τέλος του 2007. Από τον Μάιο του 2008 μέχρι τον Ιούνιο 2009 έτρωγε αποκλειστικά και μόνο κονσέρβες και κροκέτες Hills m/d, ειδικές για διαβητικές γάτες, και το σάκχαρό της έπεσε μόνο με αυτό το μέτρο. Δεν χρειάστηκε ποτέ να της κάνω ινσουλίνες.
Πάντως, το ανεβασμένο σάκχαρο δεν της είχε δημιουργήσει κανένα άλλο οργανικό πρόβλημα. Το ανακαλύψαμε σε μια εξέταση αίματος και το επιβεβαιώσαμε στην επόμενη εξέταση αίματος που έκανε το Ασπροζιζίκι μου.
Ελπίζω και το δικό σου το ψιψίνι να μη χρειαστεί άλλο μέτρο εκτός από την αλλαγή τροφής! Περαστικά του!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:19, 14-09-09:

Καλοσόρισες στην παρέα μας.
Θα σου πρότεινα και εγώ να ρωτήσεις τον Κτηνίατρο του φόρουμ,
γράφοντας τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις. Νομίζω η διαδικασία και η θεραπεία είναι στάνταρ. (ειδική τροφή και ενέσεις σε προχωρημένο στάδιο)

Περαστικά εύχομαι.

Παράθεση

ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ

Αποκλεισμένος χρήστης

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ έγραψε στις 21:21, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Δεν είναι τόσο σπάνιος ο διαβήτης σε γάτες.Ιδιαίτερα σε κάπως μεγαλύτερης ηλικίας και παχύσαρκα γατιά.
Σίγουρα ξέρω ότι ακολουθείται ειδική διατροφή σε κονσέρβες και κροκέτες.Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι κτηνίατροι είναι σε θέση να σου δώσουν θεραπεία για την γάτα σου.
Δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, μπορείς όμως να συμβουλευτείς τον κτηνίατρο μας JOHN DVM.
Ναι τα γνωρίζω όλα αυτά ευχαριστώ, ρώτησα και τον JOHN DVM αν ξερει κάποιον γιατρό με εμπειρία να προτείνει και περιμένω απάντηση, αλλά δεν είναι τόσο απλό γιατί πρεπει να σου βρει ο γιατρος την σωστη δοσολογία ινσουλίνης και οι περισσότεροι δεν ξέρυν να χειριστούν σωστά το θέμα. Πχ, η ινσουλίνη σε γάτες πρέπει να γίνεται κάθε 12 ωρο όχι κάθε 24 όπως γίνεται στα σκυλιά και οι περισσότεροι γιατροί αντιμετωπίζουν τον διαβήτη σε γάτες όπως τον διαβήτη σε σκύλους. Με την δόση πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικός για να μην καταλήξεις σε υπογλυκαιμία και επίσης το φαγητό πρέπει να είναι κονσέρβα με λιγότερο απο 10% υδατάνθρακες και ποτέ ξηρα τροφή, δεν κάνει καλό.
Για όλα αυτά ψάχνω έναν γιατρό στην Αθήνα που να γνωρίζει καλά το θέμα αλλα δυστυχως δεν βρήσκω.

Παράθεση

ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ

Αποκλεισμένος χρήστης

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ έγραψε στις 21:25, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Το καλό μου το Ζιζίκι (που το έχασα φέτος, όχι από διαβήτη όμως) είχε ανεβασμένο σάκχαρο. Ο γιατρός το διαπίστωσε τέλος του 2007. Από τον Μάιο του 2008 μέχρι τον Ιούνιο 2009 έτρωγε αποκλειστικά και μόνο κονσέρβες και κροκέτες Hills m/d, ειδικές για διαβητικές γάτες, και το σάκχαρό της έπεσε μόνο με αυτό το μέτρο. Δεν χρειάστηκε ποτέ να της κάνω ινσουλίνες.
Πάντως, το ανεβασμένο σάκχαρο δεν της είχε δημιουργήσει κανένα άλλο οργανικό πρόβλημα. Το ανακαλύψαμε σε μια εξέταση αίματος και το επιβεβαιώσαμε στην επόμενη εξέταση αίματος που έκανε το Ασπροζιζίκι μου.
Ελπίζω και το δικό σου το ψιψίνι να μη χρειαστεί άλλο μέτρο εκτός από την αλλαγή τροφής! Περαστικά του!

Λυπάμαι για το ψιψίνι σου, τι να πω δεν ξέρω, το δικό μου μπήκε ήδη σε ινσουλίνη και ψάχνομαι.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:27, 14-09-09:

Για όλα αυτά ψάχνω έναν γιατρό στην Αθήνα που να γνωρίζει καλά το θέμα αλλα δυστυχως δεν βρήσκω.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ τότε, είχα δει πως στο εξωτερικό συνήθως πηγαίνουν τα διαβητικά γατιά σε νοσοκομείο/κλινική για να υπολογιστεί η σωστή δόση ινσουλίνης. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο νοσοκομείο ζώων στο Πικέρμι.
Εναλλακτικά, περίμενε να δεις τι θα σου πει κι ο John DVM.
Όμως μου φαίνεται παράξενο που θα πάτε κατ' ευθείαν στην ινσουλίνη. Πώς και δεν σου πρότειναν πρώτα την πιο συντηρητική αλλαγή τροφής (που φέρνει και την επιθυμητή απώλεια βάρους);

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:36, 14-09-09:

Σου βάζω κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ασθένεια και πιθανή θεραπεία. (στα αγγλικά)
Κάποια είναι απο επιστημονικές πηγές κάποια λιγότερο...(μέχρι να σου απαντήσει ο john αύριο...)

http://www.vet.cornell.edu/fhc/brochures/diabetes.html
http://chinese-school.netfirms.com/diabetes-feline.html
http://www.catinfo.org/felinediabetes.htm
http://www.felinediabetes.com/diabetes-info.htm

Παράθεση

ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ

Αποκλεισμένος χρήστης

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ έγραψε στις 21:58, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Ψάχνοντας στο ίντερνετ τότε, είχα δει πως στο εξωτερικό συνήθως πηγαίνουν τα διαβητικά γατιά σε νοσοκομείο/κλινική για να υπολογιστεί η σωστή δόση ινσουλίνης. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στο νοσοκομείο ζώων στο Πικέρμι.
Εναλλακτικά, περίμενε να δεις τι θα σου πει κι ο John DVM.
Όμως μου φαίνεται παράξενο που θα πάτε κατ' ευθείαν στην ινσουλίνη. Πώς και δεν σου πρότειναν πρώτα την πιο συντηρητική αλλαγή τροφής (που φέρνει και την επιθυμητή απώλεια βάρους);

Είναι καλό το νοσοκομείο στο Πικέρμι? Εχω ακουσει γιαυτο.
Η Νεφέλη δεν είναι παχύσαρκη, ποτέ δεν ήταν και μάλιστα έχει αδυνατίσει πολύ. Ετρωγε πάωτα πολύ υγιεινά και την παρακολουθουσα συχνα με εξετάσεις. Πριν 5 μήνες ήταν οκ. Επειδή είχε συμπτώματα έκανα πάλι εξετάσεις και ο διαβήτης ήταν στο 430 οπότε έπρεπε να χοριγηθεί ινσουλίνη αμέσως. Εδώ και 3 μέρες λοιπόν ειναι στις ενέσεις και ψάχνουμε την δόση που θα την ισορροπήσει.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:18, 14-09-09:

Είναι καλό το νοσοκομείο στο Πικέρμι? Εχω ακουσει γιαυτο.
Η Νεφέλη δεν είναι παχύσαρκη, ποτέ δεν ήταν και μάλιστα έχει αδυνατίσει πολύ. Ετρωγε πάωτα πολύ υγιεινά και την παρακολουθουσα συχνα με εξετάσεις. Πριν 5 μήνες ήταν οκ. Επειδή είχε συμπτώματα έκανα πάλι εξετάσεις και ο διαβήτης ήταν στο 430 οπότε έπρεπε να χοριγηθεί ινσουλίνη αμέσως. Εδώ και 3 μέρες λοιπόν ειναι στις ενέσεις και ψάχνουμε την δόση που θα την ισορροπήσει.
Δεν έχω άμεση εμπειρία από το Πικέρμι γιατί εγώ μένω Θεσσαλονίκη... Το πρότεινα με τη λογική πως, αν κάτι δεν πάει καλά με τη δόση, αυτοί θα έχουν τα μέσα να αντιμετωπίσουν ενδεχόμενα προβλήματα. Όμως περίμενε να δεις τι θα σου πει κι ο John αύριο.
Πράγματι, η Νεφέλη έχει αρκετά ανεβασμένη τιμή. Η Ζιζίκα μου είχε φτάσει μέχρι 280 maximum. Καλά κάνεις και δεν της δίνεις κροκέτες, έτσι θα έκανα κι εγώ στη θέση σου γιατί (ό,τι και να λέμε) έχουν υδατάνθρακες. Θα ξέρεις ασφαλώς πως είναι σημαντικό να τηρεί αυστηρά τη δίαιτά της, χωρίς την παραμικρή παρασπονδία, όπως συνέστησε ο γιατρός της.
Και πάλι περαστικά της εύχομαι! Να μας ενημερώνεις, ναι;

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 22:28, 14-09-09:

Η Μανιτού παρουσίασε διαβήτη στα 9 και έζησε μεχρι τα 13, με ενέσεις ινσουλίνης 2 φορές την μέρα. Ο γιατρός ήταν ο Λιαπής στο Χαλάνδρι & ειδικότερα ο τότε βοηθός του, ένα υπέροχο παιδί. Μην σε ανησυχεί, το πρόβλημα αντιμετωπίζεται, αρκεί να μάθεις να της κάνεις σωστά την ινσουλίνη & να διαχειρίζεσαι την "τρομερή" λαιμαργία της
Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:34, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zeta
& να διαχειρίζεσαι την "τρομερή" λαιμαργία της
Για μας, βοήθησαν τα πολλά μικρά γεύματα στη διάρκεια της μέρας. Της μοίραζα την ημερήσια τροφή σε 3-4 μικρά γεύματα, για να μην την κόβει η λόρδα. Όμως, με δεδομένο πως παίρνει ινσουλίνη, πριν εφαρμόσεις τέτοια συστήματα ρώτα οπωσδήποτε τον γιατρό της.

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 22:51, 14-09-09:

Η Μανιτού ήταν ασυγκράτητη. Ετρωγε το φαγητό της, μετά έτρωγε των αδελφών της & μετά έκλεβε και το φαγητό των αδέσποτων. Γαργαντούας σε συσκευασία νάνου (2,5 κιλά το πολύ)

Παράθεση

ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ

Αποκλεισμένος χρήστης

H ΝΙΝΑ ΝΕΦΕΛΗ έγραψε στις 08:44, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από zeta
Η Μανιτού ήταν ασυγκράτητη. Ετρωγε το φαγητό της, μετά έτρωγε των αδελφών της & μετά έκλεβε και το φαγητό των αδέσποτων. Γαργαντούας σε συσκευασία νάνου (2,5 κιλά το πολύ)
ο Λιαπής ήταν ο πρώτος γιατρος της μέχρι τα 3 χρόνια. Αυτός την στείρωσε. Αλλά δεν μου άρεσε ο τόπος που αντιμετώπισε ένα μικρό που βρήκα στο δρόμο και το πήγα για βοήθεια, και μετα τον σταμάτησα. Ο βοηθός του προφανώς δεν θα είναι εκεί πλεον. Εσύ ήσουν ευχαριστημένη?
Πως αντιμετωπιζες τον διαβήτη? Μετρούσες τη γλυκόζη με μηχάνημα στο σπίτι? Πως αποφάσιζες για τηνινσουλίνη?
Μου λες λίγα λόγια για την περίπτωση της Μανιτού αν θέλεις?

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

H zeta έγραψε στις 14:05, 15-09-09:

Ναι ο βοηθός έχει φύγει και μένει στην Αγγλία. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη από την κλινική αυτή και συμπεριφέρονται καλά στα μικρά που κατά καιρούς τους πάω. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Η Μανιτού διαγνώστηκε στα 9 της με διαβήτη. Είχε χάσει πολύ βάρος (ήταν πάντα αδύνατη) ενώ έτρωγε πολύ & φαινόταν καταπονεμένη. Την πήγα στην κλινική, της έκαναν μετρήσεις & είχε σχεδόν 450 ζάχαρο. Εμεινε κάποιες μέρες εκεί, την "ρυθμίσανε" & μου έδωσαν ένα πρόγραμμα, το οποίο στην συνέχεια αναθεωρήσαμε κάποιες φορές. Να μετρηθεί η γλυκόζη στο σπίτι δεν γινόταν γιατί η Μανιτού δεν ήταν ιδιαίτερα συνεργάσιμη (για να της κάνουμε την ινσουλίνη, φτιάχναμε σκηνικά).
Πάντως, έζησε 4 χρόνια και κάτι, πάντα με ινσουλίνη & έζησε καλά, αν και μερικές φορές τρομοκρατηθήκαμε & τρέξαμε στην κλινική ή ερχόταν ο Μάνος (ο βοηθός) να την πάρει.
Οτι άλλο θέλεις, στην διάθεση σου

Παράθεση

roko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roko
Ο roko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O roko έγραψε στις 21:52, 02-12-13:

Καλησπερα σας.Μπορω να μαθω καποιες πληροφοριες σχετικα με περιπτωσεις αντιμετωπισης του διαβητη? Η ινσουλινη μπορει να αποφευχθει αν δεν μπορει να γινει και το ζωο να ζησει φυσιολογικα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:01, 02-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από roko
Καλησπερα σας.Μπορω να μαθω καποιες πληροφοριες σχετικα με περιπτωσεις αντιμετωπισης του διαβητη? Η ινσουλινη μπορει να αποφευχθει αν δεν μπορει να γινει και το ζωο να ζησει φυσιολογικα?
Υπαρχουν δυο τυποι διαβητη, ο ενας ειναι απολυτα ινσουλινοεξαρτωμενος και αν δεν γινεται η ινσουλινη υπαρχει σοβαρος κινδυνος να πεσει η γατα σε διαβητικο κωμα.
Ο δευτερος τυπος ειναι καθαρα θεμα διατροφης, αλλα και παλι αν αργησει η διαγνωση και εχει προχωρησει πολυ ισως να χρειαστει για ενα μικρο σχετικα διαστημα να γινεται ινσουλινη μεχρι να ρυθμιστουν τα επιπεδα του σακχαρου και να αρκει η ειδικη τροφη απο εκει και περα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roko

Νεοφερμένος

O roko έγραψε στις 22:13, 02-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Υπαρχουν δυο τυποι διαβητη, ο ενας ειναι απολυτα ινσουλινοεξαρτωμενος και αν δεν γινεται η ινσουλινη υπαρχει σοβαρος κινδυνος να πεσει η γατα σε διαβητικο κωμα.
Ο δευτερος τυπος ειναι καθαρα θεμα διατροφης, αλλα και παλι αν αργησει η διαγνωση και εχει προχωρησει πολυ ισως να χρειαστει για ενα μικρο σχετικα διαστημα να γινεται ινσουλινη μεχρι να ρυθμιστουν τα επιπεδα του σακχαρου και να αρκει η ειδικη τροφη απο εκει και περα.
Kαλησπερα σας.Ειμαι καινουριος στο φορουμ σας αν και το διαβαζω που και που κατα καιρους για θεματα που εχουν προκυψει με τα γατακια μου σε διαφορες περιπτωσεις. Ειστε κτηνιατρος εσεις? Θα μπορουσαμε να επικοινωνησουμε ιδιωτικα σας παρακαλω να μου πειτε 5 πραγματα? Ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση εχω εναν γατουλη 10 ετων,διαγνωσθηκε με σακχαρο και προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:17, 02-12-13:

Κτηνιατρος δεν ειμαι, απλα εχουν περασει πολλα γατια απο την ζωη μου και δυο με διαβητη. Του δευτερου τυπου ομως, απλα η πρωτη επειδη αργησαμε να το καταλαβουμε, κοντεψε να πεσει σε διαβητικο κωμα και ετσι χρειαστηκε να κανουμε ινσουλινη για ενα διαστημα.
Αν θελετε μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα, ευχαριστως να μοιραστω μαζι σας οσα ξερω.
Παντως υπαρχουν γατουλες που εχουν ακομα και τον πρωτο τυπο, αυτον που χρειαζεται ινσουλινη οπωσδηποτε και ζουν μια χαρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roko

Νεοφερμένος

O roko έγραψε στις 22:25, 02-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Κτηνιατρος δεν ειμαι, απλα εχουν περασει πολλα γατια απο την ζωη μου και δυο με διαβητη. Του δευτερου τυπου ομως, απλα η πρωτη επειδη αργησαμε να το καταλαβουμε, κοντεψε να πεσει σε διαβητικο κωμα και ετσι χρειαστηκε να κανουμε ινσουλινη για ενα διαστημα.
Αν θελετε μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα, ευχαριστως να μοιραστω μαζι σας οσα ξερω.
Παντως υπαρχουν γατουλες που εχουν ακομα και τον πρωτο τυπο, αυτον που χρειαζεται ινσουλινη οπωσδηποτε και ζουν μια χαρα.
Σας εστειλα ιδιωτικο μηνυμα απλα δεν ξερω εαν το λαβατε προσπαθω να μαθω το φορουμ και να δω τα μηνυματα μου συγχωρεστε με αν μου εχετε απαντησει και δεν το ειδα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:21, 02-12-13:

Σας απαντησα στο μηνυμα, κοιταξτε τα μηνυματα σας.

Παράθεση

roko

Νεοφερμένος

O roko έγραψε στις 21:49, 24-12-13:

Καλησπερα και παλι.Εχω ευχαριστα νεα! Ο γατουλης ειναι μια χαρα! Εκανε διαιτα και ακολουθησαμε πιστα τις οδηγιες του κτηνιατρου μας και τα αποτελεσματα στις μετρησεις και του σακχαρου και της φρουκτοζαμινης (ειναι μια εξεταση που θεωρειται πιο εξειδικευμενη σε σχεση με το σακχαρο και που δειχνει την εικονα οχι μονο για την ημερα που μετραται το σακχαρο αλλα και για προηγουμενες ημερες) ηταν πολυ καλα! Επισης τα συμπτωματα που ειχε πολυουρια - πολυδυψια και δυσκοιλιοτητα εξαφανιστηκαν. Επισης εχει αλλαξει προς το πολυ καλυτερο και η διαθεση του!

Η διατροφη που ακολουθησαμε αποκλειστικα ολο αυτο το διαστημα ειναι η Royal canin diabetic για την ξηρα τροφη και τα φακελακια της Royal παλι για διαβητικες περιπτωσεις.Ευχαριστω θερμα τους ανθρωπους που με συμβουλεψαν μεσα απο τις εμπειριες τους και ευχομαι υγεια για ολους μας, ανθρωπους και ζωα! Ειμαι στην διαθεση οποιου θελησει να ενημερωθει σχετικα με αυτο το θεμα και να μοιραστω τις εμπειριες μου μαζι του.

Καλες γιορτες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:05, 25-12-13:

Υπέροχα νέα! Πάντα υγεία και χαρά να έχετε! Καλές γιορτές!

Παράθεση

roko

Νεοφερμένος

O roko έγραψε στις 00:17, 25-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Υπέροχα νέα! Πάντα υγεία και χαρά να έχετε! Καλές γιορτές!
Σε ευχαριστω πολυ! Να σαι καλα και συ!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:24, 25-12-13:

Μια απορια... Ποια ειναι τα συμπτωματα που εμφανιζει η γατα που εχει διαβητη

Παράθεση

Viktoria.84

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Viktoria.84
H Viktoria.84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Viktoria.84 Proud to be a catmom! έγραψε στις 21:50, 19-12-16:

Καλησπέρα!
Πριν από 12 μέρες διαγνώστηκε διαβήτης στον γάτο μου, μπήκε σε ινσουλίνη και τροφή για διαβητικά γατούλης, & πάει όλο κ καλύτερα!
Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη φροντίδα του τριχωματος του: γενικά λόγω της καταβολής δεν έκανε μπάνιο επιμελώς, & ακόμα είναι λίγο τεμπελης(αλλά βελτιώνεται).
Πως μπορώ να φροντίσω εγώ το τρίχωμα του;είναι αρκετά λιπαρό, & έχει κ λίγο ξηροδερμία.
Υ.γ είναι μακρυτριχος τύπος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ace (ACE)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ace
H ACE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Αμέτρητες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Ace Miaow!!! έγραψε στις 23:19, 25-12-18:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ.Η μια μου κοπελίτσα έχει διαγνωστεί με σακχαρώδη διαβήτη.
Εδώ και εναμιση χρονο κάνουμε ινσουλινη,στις πρωτες 2 με 3 βδομαδες μια φορα τη μερα caninsuline και έπειτα δυο φορες τη μέρα.Επειδή το σάκχαρο της δεν έπεφτε παρόλη την ινσουλινη και τις δοσεις,αλλαξαμε γιατρο και ινσουλινη και δόσεις...ξεκινησαμε την Landus.Ενω στην αρχη κατι πηγε να γινει...συνεχιστηκε το ανεβασμενο σακχαρο.Προσφατα ξαναπηγαμε στην 1η γιατρο και ξαναξεκινησαμε caninsuline.Απο τοτε εχει πανω απο 400 σακχαρο...παρολες τις δοσεις κτλ κτλ

Σας παρακαλω,μπορειτε να μου πειτε εναν γιατρο στη Θεσσαλονικη που να εξειδικευεται στον σακχαρωδη διαβητη γιατι θα σκασω...τον τελευταιο καιρο εχει πεσει παρα πολυ!
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους