Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,300 εγγεγραμμένα μέλη και 718,358 μηνύματα σε 22,594 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 140 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάνει το τρίχωμά του! Βοήθεια!

ntina10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntina10
H ntina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ntina10 έγραψε στις 09:09, 22-04-09:

Θέλω τη βοηθειά σας!!!!!!
Καλημέρα γιατρέ και χρόνια πολλά!!!!

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε,σας παρακαλώ????
Ο γατούλης μου εδώ και αρκετό καιρό,πάνω από μήνα νομίζαμε ότι αδυνάτιζε.Τελικά ανακαλύψαμε ότι έχανε το τριχωμά του στην περιοχή του κεφαλιού και πίσω από τα αυτάκια του.Πλέον φαίνεται το δέρμα του.
Τον πήγαμε πριν 10 ημέρες στο γιατρό και μας είπε ότι δεν είναι τίποτα,και ανανεώνεται.
Εμείς είδαμε ότι χειροτερέυει.Εχουμέ απελπιστεί.
Να σας ενημερώσω ότι δεν έχει κάνει αποπαρασίτωση,γιατί δεν μας αφησε ο γιατρός.Μας είχε πει να αφήσουμε να περάσει λίγος καιρός από την αντιβίωση που είχε πάρει.¨Επαιρνε Ronaxan για 10 ημέρες λόγω βήχα,πρίν από 2 μήνες περίπου.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές.
Γιατρέ μετέφερα το χτεσινό μηνυμά εδώ γιατί μάλλον εκεί που το είχα γράψει δεν το είδατε.
Ξαναπήγα τον Κουκη στο γιατρό εχθές και του πήρε μια τουφίτσα από το ένα και μια από το άλλο αυτί για να τα στείλει για εξετάσεις.
Δεν ησύχασα όμως το αντίθετο θα έλεγα......
Με εβαλέ και του έβγαλα και το λουράκι του γιατί λέει ίσως του προκαλεί αλλεργία,και ίσως να μην έχει τίποτα.......
Το λουράκι το φοράει από μωρό και αν δεν έχει τίποτα γιατί χάνει το τριχωμά του?????
Ειμαι πολύ στεναχωρημένη,σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να συμβαίνεί?
Ευχαριστώ!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:38, 22-04-09:

Είναι και της εποχής.
Δες ίδιο θέμα
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33458

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ntina10 έγραψε στις 09:43, 22-04-09:

Ευχαριστώ πολύ Julia αλλά δεν σου ακούγεται περίεργο να έχει αδειάσει τελείως πίσω από τα αυτάκια του και στο λαιμό να βλέπω σχεδόν το δέρμα?
Ξέρεις πώς έχει γίνει ο κούκλος μου?
Χάλια.........!!!!
Δεν ξέρω πια που αλλού να τον πάω.
Πληρώνω και δουλειά δεν γίνεται.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:53, 22-04-09:

Μπορεί να είναι διάφορα...
Λογικά ο γιατρός σου ξέρει και κάνει οτι πρέπει, αλλιώς πάρε και Β γνώμη.
ΕΔΩ μια λίστα με προτεινόμενους για Β γνώμη.

Απο το νέτ είναι δύσκολη η διάγνωση, και η πετυχημένη θεραπεία...

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:53, 22-04-09:

αυτη την εποχη του ετους ειναι συνηθες το φαινομενο της τριχοπτωσης. Εχει πληγες εκει που εχει χασει το τριχωμα του? αν ναι μπορει να εχει καποια ωτιτιδα και να ξυνεται η το κολαρο να του εχει προκαλεσει καποια δερματιτιδα. Περισσοτερα δεν μπορω να σου πω χωρις να εχω δει το γατι και νομιζω οτι ο κτηνιατρος που το εχει δει μπορει να εχει καλυτερη αποψη

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 11:45, 22-04-09:

΄Το τριχωμά του το έχει χάσει περισσότερο πίσω από τα αυτάκια του,αλλά και στο κεφαλάκι του έχει αραιώσει.
Ο γιατρός είπε ότι τα αυτάκια του είναι πεντακάθαρα που τα κοίταξε.Και το δέρμα έκει που φαίνεται πλέον,είναι καθαρό.Μόνο μια γρατζουνιά έχει κάνει,στο ένα αυτί.
Το κολάρο είναι δυνατόν να του προκάλεσε τριχόπτωση,εφόσον το φοράει από μικρός?
Σας ευχαριστώ και πάλι!!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:47, 22-04-09:

Δεν νομίζω... Κάτι άλλο έχει...
Είχα μια γάτα.. που είχε καραφλιάσει .. τελικά ήταν μύκητες, και με απλή κρεμούλα, και καλή διατροφή έφτιαξε.

Μια άλλη πάλι, είχε αλλεργία στο τσίμπημα των ψύλλων. Εξωτερική γάτα. Την ψέκαζα κάθε εβδομάδα, πήρε και βιταμίνες και φτιάχνει.

Υπάρχουν και εξετάσεις αίματος να κάνεις να δεις αν φταίει κανα νεφρό ή πάγκρεας, ή συκώτι.. αλλά "υποτίθεται" είναι δουλειά του Κτηνιάτρου να στα πέι...οπότε άστο και εσύ, περίμενε την απάντηση απο τις τρίχες...

Υπάρχουν πολλές θεραπείες.. απο φτηνές λύσεις μέχρι ακριβές, (για τα περισσότερα) είναι στον γιατρό τί θα σου προτείνει.

Και πάρε και μια άλλη γνώμη φυσικά, γιατί έλεος.

Για βάλε μια φωτογραφία αν μπορείς.... Να την δεί και ο γιατρός εδω.

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 11:51, 22-04-09:

Κι εγώ αυτό πιστέυω.
Έχει χάσει πολύ τρίχωμα,και είναι καιρός που γίνεται αυτό,μάλλον.
Απλώς εγώ πίστευα ότι δεν τρώει αρκετά και αδυνατίζει,αρχικά,ώσπου φάνηκε το πρόβλημα.
Η αποπαρασίτωση που δεν έχει κάνει πάιζει ρόλο?
Του πήρα εχθές ένα αποπαρασιτικό σε μορφή πάστας που το ρυθμίζεις ανάλογα τα κιλά του,και λέω να του βάλω στην τροφή.Ελπίζω να το φάει,γιατί είναι πολύ δύσκολος στο φαγητό.

Παράθεση

darkjudith

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη darkjudith
H darkjudith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H darkjudith έγραψε στις 11:56, 22-04-09:

Αφού μένεις Παλαιό Φάληρο, θα πρότεινα να πας μια βόλτα στον Αίλουρο που είναι και στην περιοχή σου

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:04, 22-04-09:

Η αποπαρασίτωση, σίγουρα η εξωτερική μπορεί να παίζει ρόλο. Η εσωτερική δεν ξέρω. Η πάστα είναι καλή, νομίζω την δίνεις στο στόμα όμως, ειδικά αν είναι δύσκολος, δεν θα την φάει μάλλον...

Υπάρχουν και χάπια.
Κοιτα εδώ παρόμοιο θέμα με άλλο δερματικό. Έχει και τα στοιχεία ειδικού Δερματολόγου Κτηνιάτρου.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=33675

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 13:31, 22-04-09:

Η εξωτερική αποπαρασίτωση είναι για ψύλλους κλπ?
Τον κοίταξε και είναι πεντακάθαρος.Δεν έχει ψύλλους,και το δέρμα του είναι πολύ καθαρό.
Για την πάστα μου είπε να του τη δώσω με το φαγητό,αλλά δεν ξέρω αν θα τη φάει.
Εχω φτάσει στο σημείο να έυχομαι να είναι μύκητας και να γίνει γρήγορα καλά.
Αν έφταιγε κάτι άλλο πιο σοβαρό θα είχε όρεξη για παιχνίδια?
Γιατί και τρώει και παίζει!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:13, 22-04-09:

Δεν μπορώ να σου πώ, ούτε εγώ ούτε μάλλον κάποιος γιατρός χωρίς έστω μια φωτογραφία...

Ναι, είναι για ψύλλους, αυγά, τσιμπούρια κλπ η εξωτερική αποπαρασίτωση.
Ότι είναι ορεξάτος κλπ, είναι ένα καλό σημάδι ναι.
Γνώμη μου, πάρε τον φάκελο του γάτου και πήγαινε και σε κάποιον ποιο ειδικό Δερματολόγο . Όσο πιο σύντομα κλείσεις ραντεβού και πάς τόσο καλύτερα και για τον γάτο και για σένα.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 15:13, 30-04-09:

Καλή μου περαστικά! μήπως το γλυκούλι σου έχει κάποιο μύκητα ή κάτι σχετικό με τη δικιά μου? το λέω γιατί και μένα η γατούλα μου έχει δερματόφυτα! έτσι μου πε ο κτηνίατρος αφού την κοίταξε από κοντά και της πήρε τρίχες απ τη περιοχή της κοιλίτσας (όπου είναι και η αραίωση) για ανάλυση! περίμενε τις αναλύσεις και θα δεις.... μπορεί να μην είναι και τπτ....

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 18:34, 30-04-09:

Αλήθεια εσένα ήταν μύκητας και περνάει έυκολα?
Εμάς δεν έκανε διάγνωση δυστυχώς ακόμα.......
Εχω σκάσει....μερα μερα τη μέρα χάνει τριχούλες και ο γιατρός ακόμη περιμένει αναλύσεις από το εργαστήριο...10 μέρες κοντα!!
Τον πάιρνουμέ τηλ. και λέει δεν έχουν βγεί ακόμη....
Να σου πώ την αλήθεια προτιμώ να είναι κάτι απλό το οποίο να περνάει έυκολα για να κάνει τη θεραπεία και να σταματήσει να χάνει τρίχωμα!!!

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 19:55, 30-04-09:

Ναι, δερματόφυτα έχει η γλυκιά μου...και ο γιατρός και τα παιδιά εδώ μου λένε ότι περνάει σε 1μήνα...αν δεν αρχίσει να φτιάχνει να της χορηγήσουμε θεραπεία απ το στόμα... ελπίζω όμως να ανταποκριθεί στη τοπική θεραπεία, γιατί είναι αρκετά ζόρικη η κούκλα μου και να δώ πως θα τα καταφέρουμε!! ουσιαστικά σήμερα τη ξεκινάμε τη θεραπεία.. εδώ και 1-2 βδομάδες της έβαζα σπρέυ αλλά όχι τόσο σχολαστικά... αφού χθες μας ήρθαν οι αναλύσεις απ το δείγμα τρίχας...πάντως γιατί να είναι κάτι άλλο εκτός από μύκητα εννοείς?

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 11:02, 14-05-09:

Και να μάστε πάλι εδώ με το προβληματάκι μας να επιμένει!!!
Τι να κάνω δεν ξέρω......!!!
Ο γατούλης συνεχίζει να χάνει τρίχωμα...βέβαια κάποια κενά έχουν ήδη αρχίσει να καλύπτονται με νέο χνουδάκι πρός το παρόν,το οποίο ευελπιστώ να γίνει τρίχωμα.
Οι εξετάσεις του βγήκαν και όντως έχει δερματόφυτα.
Μας έδωσε ο γιατρός foungoral κρέμα και σαμπουάν,για να μην του δώσουμε θεραπεία λέει σε μορφή σιροπιού.
Το πρόβλημα είναι ότι με την κρέμα έκανε εμετό και δεν κάθετε με τπτ να τον κάνω μπάνιο.
Φοβάμαι να προχωρήσω στην θεραπεία με το σιροπι γιατί μου είπε ο γιατρός ότι είναι περισσότερο τοξική,και έχει πάρει ήδη αρκετά φαρμακά τον τελευταίο καιρό.
Εχεί κανείς υπόψη του τι ενναλακτική υπάρχει???

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 16:47, 14-05-09:

γεια σου! θυμάμαι που είχες κατά ανησυχήσει... εμείς της κάνουμε θεραπεία με ένα σπρέι clinafarm αραιωμένο με νερό... αντιδράει αρκετά θετικά..... μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάποια πρόβλημα δόξα το Θεό... γιατί δεν μιλάς με τον γιατρό για αυτές τις αντιδράσεις και να σου προτείνει κάτι άλλο..... εμάς πάλι σαν εναλλακτική μας είπε ότι θα της χορηγήσουμε χάπι... αν δεν περάσει με το ψεκασμό...

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 20:17, 15-05-09:

Καλησπέρα!!!
Πολύ χάρηκα που υπάρχει και πιο έυκολη λύση!!!
Λές να το χρησιμοποίησω η να ρωτήσω πρώτα το γιατρό?
Έχει παρενέργειες??
Για το χάπι δεν ξέρω αν είναι αυτό που θα μου πρότεινε κι εμένα,αλλά μήπως είναι πιο τοξικό??
Φοβάμαι γιατί έχει πάρει πρόσφατα και αντιβίωση.
Αυτό το χαπάκι για πόσο καιρό θα το παίρνει,αν δεν δείτε αποτέλεσμα με το σπρέι?
Η έχετε δεί ήδη διαφορά ???

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 21:36, 15-05-09:

Εγώ θα σου'λεγα καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό, για να είσαι σίγουρη...
Για το χάπι, επίσης δεν ξέρω.. απλά αυτό που μας είπε είναι ότι αν δεν δούμε αποτελέσματα με το σπρέι μέσα σε έναν μήνα να την ξαναπάμε για να μας δώσει χάπι...
όμως εδώ και έναν μήνα που της κάνουμε την θεραπεία έχω δει διαφορά......
αυτό το σπρέι μας το έδωσε όταν την πρωτοπήγαμε για να δούμε τι έχει (τότε που της πήρε δείγμα από τρίχες στην περιοχή με αραίωση) και επειδή ήταν σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για κάποιον μήκυτα μας έδωσε το σπρέι προκαταβολικά, έτσι ώστε να μη περιμένουμε τσάμπα τις 2 βδομάδες μέχρι να βγουν οι αναλύσεις! οπότε μέχρι να σιγουρευτούμε δεν την ψεκάζαμε τόοοσο σχολαστικά και ούτε τόσο συχνά! (μας είχε πει ανά 3-4 μέρες.... ε, μέχρι να βγούνε τα αποτελέσματα την ψέκαζα ανά 4 μέρες, εδώ και 2 βδομάδες όμως ανά 3.... σιγά την διαφορά δλδ, απλά για να καταλάβεις ότι ουσιαστικά δεν είναι 1 ολοκληρωμένος μήνας θεραπείας)
παρολαυτά έχω δει κάποια διαφορά, όχι έντονη, αλλά ναι.... άντε να δούμε......
σοοοορυ για το μακροσκελές ποστ μου, απλά με πιασε να εξηγήσω ακριβώς τι της έχω κάνει μέχρι τώρα! να'χεις και συ μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.....

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 21:41, 15-05-09:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!
Μάλλον θα το πάρω κι εγώ το σπρέι να δοκιμασω,γιατί με τα υπόλοιπα μέχρι στιγμής δεν τα καταφέραμε.Εσένα έχει μαδήσει πολύ??
Εμένα στο κεφαλάκι και περισσότερο πίσω από τα αυτιά....
Δεν μπορώ να καταλάβω που το κόλησε αυτό???
Και η υιοθετημένη αδερφούλα του γιατί δεν έχει κολλήσει που κοιμούνται μαζί....???

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 21:41, 22-05-09:

Δυστυχώς για μια ακόμη φορά εχώ απογοητευτεί τελείως από τη θεραπεία που μας έδωσε ο γιατρός για τα δερματόφυτα,που είπε ότι έχει ο γατούλης μου.
Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη!!!!
Εχει χάσει πάρα πολύ τρίχωμα και τώρα άρχισε να μην τρώει.......
Δεν έχει καθόλου όρεξη και σήμερα δεν είχε κουράγιο για τίποτα....
Την αλοιφή που μας είχε δώσει για θεραπεία την έκανε εμετό,αφού πλύθηκε....όσο για το μπάνιο που μας σύστησε να του κάνουμε είναι δυνατόν να τον πλύνω....και ειδικά έτσι όπως είναι τώρα???
Τι να κάνω????
Σας παρακάλω αν έχει κάποιος παρομοιά εμπειρια ας μου πεί γιατί θα σκάσω απόψε!!!!
Ευχαριστώ!!!

Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 21:55, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntina10
Δυστυχώς για μια ακόμη φορά εχώ απογοητευτεί τελείως από τη θεραπεία που μας έδωσε ο γιατρός για τα δερματόφυτα,που είπε ότι έχει ο γατούλης μου.
Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη!!!!
Εχει χάσει πάρα πολύ τρίχωμα και τώρα άρχισε να μην τρώει.......
Δεν έχει καθόλου όρεξη και σήμερα δεν είχε κουράγιο για τίποτα....
Την αλοιφή που μας είχε δώσει για θεραπεία την έκανε εμετό,αφού πλύθηκε....όσο για το μπάνιο που μας σύστησε να του κάνουμε είναι δυνατόν να τον πλύνω....και ειδικά έτσι όπως είναι τώρα???
Τι να κάνω????
Σας παρακάλω αν έχει κάποιος παρομοιά εμπειρια ας μου πεί γιατί θα σκάσω απόψε!!!!
Ευχαριστώ!!!

Εχεις δοκιμάσει να ζητήσεις και 2η γνώμη γιατρου?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 21:58, 22-05-09:

Ντίνα, μετέφερα το μήνυμά σου στο παλιό θέμα για να είναι συγκεντρωμένο κάπου το ιστορικό του γατούλη σου.
Μπορεί να λέω βλακείες, αλλά νομίζω ότι είναι δυνατόν να πάρεις δείγμα απ' το τρίχωμα για να δεις πού ακριβώς οφείλεται το πρόβλημα. Επίσης παραπάνω η Τζούλια σου πρότεινε αιματολογικές που θα δείξουν αν το πρόβλημα είναι αλλού.

Επίσης, θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Παράθεση

temperans

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη temperans
H temperans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H temperans έγραψε στις 22:28, 22-05-09:

σου εχει δωσει ειδικο σαμπουαν ο κτηνιατρος? αμα σου εχει δωσει πρεπει να τον κανεις μπανιο,γιατι απο οτι εχω διαβασει αυτο που εχει ειναι σαν μυκητας,εμενα το ειχε παθει ο σκυλος μου οι γατες ειναι μια χαρα,στον σκυλο βαζαμε μια ειδικη αλοιφη και τον πλεναμε με ειδικο σαμπουαν.

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 23:31, 22-05-09:

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Ρούκο ευχαριστώ γιατί έψαχνα πολύ ώρα να βρώ τις περοηγούμενες δημοσιέυσεις και δεν τα κατάφερα.
Ο κτηνίατρος μας είπε να τον κάνουμε μπάνιο με το αφρόλουτρο fungoral αλλά δεν μπορώ με τπτ....αν πάθει κάτι χειρότερο έτσι όπως έχει γίνει????
Άσε που δεν πρόκειται να κάτσει να τον πλύνω....
2η γνώμη δεν έχω πάρει βλέπετε ο ελευθερος χρόνος μου είναι ελάχιστός ....δυστυχώς!!!
Έχει αρχίσει να βγάζει ένα χνουδάκι σε κάποια σημεία στο κεφαλάκι του αλλά τώρα που έκοψε και το φαγητό...τρώει ελάχιστα...είμαστε στα μάυρα πανιά...
Μάλλον θα τον πάω σε άλλο γιατρό από εβδομάδα....
Λέτε να έχει κάτι σοβαρό???
Άσε που σήμερα έβγαλε ένα σκάγι από το μαγουλό του...από τοτε που του είχαν ρίξει με το αεροβόλο...
Τι να πώ πια ....το μωράκι μου όλο βασανίζεται παρόλο που προσπαθούμε να έχει τα πάντα....
Αχ ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κι έυχομαι να γίνει καλά γρήγορα γιατί δεν μας βλέπω καλά τους υπόλοιπους.
Όλη η οικογένεια τον λατρέυει!!!

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 23:38, 22-05-09:

Ρούκο δεν είχα δεί αυτό που λές για το δείγμα με το τρίχωμα για να σου απαντήσω....
Έχουμε κάνει ήδη καλλιεργεία από το τριχωμά του και μας είπε ότι είναι δερματόφυτα.
Αλλά η θεραπεία που μας έδωσε δεν είναι και η καλύτερη.....

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 07:04, 23-05-09:

Παρε οπωσδηποτε μια δευτερη γνωμη. Καλο πιστευω θα ηταν να του κανετε και μια εξεταση για υπερθυρεοειδισμο. Κοστιζει γυρω στα 80-100 ευρω αλλα απο τη στιγμη που χανει και την ορεξη του.... Περαστικα σας ευχομαι και γρηγορα 2η (και 3η) γνωμη.....

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 08:08, 23-05-09:

Alice μου καλημέρα!!!!
Δηλαδή στον υπερθυροειδισμό έχει αυτά τα συμπτώματα???
Θα τον πάω για 2η γνώμη από Δευτέρα σίγουρα!!!
Και πώς του παίρνουν αίμα για τις εξετάσεις??
Φαντάζομαι θα ταλαιπωρείται πολύ....
Είναι και λίγο άγριος με τους ξένους ...άστα να πάνε....
Ξέρεις πόσο τον λυπάμαι??/
Νομίζω ότι τον βασανίζω....αλλά εφόσον δεν υπάρχει άλλη λύση άντε πάλι στο γιατρό....

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 08:31, 23-05-09:

Υπερθυρεοειδισμός στη γάτα

Διαβασε αυτο...
Εχω μια γατουλα που εχανε παρα πολυ τριχωμα απο τα πλευρα της αλλα δεν ηταν τιποτα δερματικο, ουτε μυκητες. Και ο γιατρος μου συνεστησε να κανουμε εξεταση θυρεοειδη. Με αφορμη το περιστατικο εγραψα το αρθρο. Τελικα η μικρη δεν ειχε θυρεοειδη, και καταληξαμε μαλλον στο ψυχολογικο....
Αιμα της πηρε κατω απο το λαιμο.... Αν ειναι πολυ ατιθασος ενδεχομενως να του κανει ηρεμηστικη.
Τσεκαρε ομως και με ενα αλλο γιατρο αν πρεπει να της κανεις την εξεταση. Αν εχεις την οικονομικη ανεση τοτε καντης το, δεν ειναι κακο.

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 08:39, 23-05-09:

Εμάς μας είπε ότι η καλλιέργεια του τριχώματος έδειξε τριχόφυτα.
Δεν μας είχε δώσει κάμια θεραπεία μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα...αλλά και αυτή που μας έδωσε τώρα είναι για κλάμματα...
Εμένα με έχει ανησυχήσει που δεν τρώει όπως έτρωγε...είναι ελάχιστό το φαγητό που τρώει και αυτό με το ζόρι...τον κυνηγάμε από πίσω με το φαγητό...αν είναι δυνατόν πια!!!
Πολύ καλούς γιατρούς έχει και στη φιλοζωική στα Σπάτα ,και λέω να τον πάω εκεί.
Να φανταστείς όταν τους είχα πάρει τηλ.και είχα μιλήσει με μια γιατρό μου είχε πει από την αρχή πώς επρόκειτο για δερματόφυτα αλλά ήθελε να τον δεί και δεν τα κατάφερα να της τον πάω γιατί είναι μακριά....
Τώρα με τις αιματολογικές σίγουρα θα χρειαστεί να τον ναρκώσει....
Αντε να δώ πόσσα φάρμακα θα πάρει πια αυτό το γατάκι...και βλέπεις άλλα που είναι αδέσποτα χωρίς καμία φροντίδα και είναι μια χαρά.....

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 09:07, 23-05-09:

πηγαινε για μια δευτερη γνωμη..οι μυκητες παντως ειναι δυσκολη περιπτωση..και δεν πρεπει να εισαι βιαστικη αργουν αρκετα να φυγουν ειτε στον ανρωπο ειτε στα ζωα..το ανησυχητικο ειναι οτι δεν τρωει..το οτι πεφτει ακομη τριχωμα μπορει να οφειλεται στο οτι καθαριζει το δερμα απο τους μυκητες για να βγουν καινουριες τριχουλες..συνηθως αυτοι εμφανιζονται στις γωνιες απο το κεφαλι στα αυτακια και εσωτερικα στις γωνιες που ενωνει το ποδαρακι με την κοιλιτσα(αρθρωσεις)αν το λεω σωστα..μια ακομη γνωμη ισως βοηθησει παντως!

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice έγραψε στις 09:07, 23-05-09:

Σε καταλαβαινω, κι εμενα η δικη μου ταλαιπωρειται αρκετο καιρο, και πανω που ειπα οτι ησυχασαμε, εχτες μου παρουσιασε αιμα στα ουρα και σαν να μην εφτανε αυτο, επεσε και απο τον 1ο και χτυπησε το ποδι της... Ασε....
Οσο για τα αδεσποτα, πολλα ειναι μια χαρα, αλλα δεν ζουνε πολλα χρονια...Συνηθως 2-5 ειναι ο μεσος ορος ζωης τους....

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 09:20, 23-05-09:

Ναι ακριβώς έτσι είναι κορίτσια,δεν προλαβαίνεις να ησυχάσεις από το ένα και να σου το άλλο.
Και όταν τα αγαπάς παραγματικά γίνεσαι κουρέλι....
Εγώ απόψε δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από το άγχος....
Ρια έτσι όπως το περιγράφεις είναι και του μικρούλη μου.....βεβαιά έχω δεί ότι βγαίνει ένα χνουδάκι εκεί που είχε φύγει τελείως το τρίχωμα...ίσως και να ΄φτιάχνει σιγά σιγά και να θε΄λει απλώς πολύ χρόνο.
Αlice το ξέρω ότι δεν ζούνε πολύ τα αδέσποτα αλλάβλέπω του διπλανού μας ζωή να χουνε τα χοντρούλια...τρώνε το πιο φτηνό φαγητό,κοιμουνται έξω το βράδυ ακόμη και το χειμώνα και δεν τρέχει τπτ
Κι έχεις τον δικό μας που μέχρι και κουβερτούλα του αλλάζουμε..όλα πλυμένα για να κοιμάται ο κύριος και κόλλησε μύκητες....
Καλά από τι έχει αίμα στα ούρα???
Αρσενικό είναι???
Μα δεν κάθονται και σε ησυχία ....τα τρώει συνέχεια για σκανταλιές!!!
Ελπίζω να γίνουνε καλά σύντομα οι γατούλες μας!!!
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλα!!!!
Είναι πολύσημαντικό να μπορείς να μοιράζεσαι τη στεναχώρια σου με ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν.
Το είπε έχθές η μαμά μου στη θεία μου (έκλαιγε η μαμά μου),και της λέει καλέ για το γάτο κάνεις έτσι????
Δεν μας καταλαβαίνουν,όσοι δεν τα αγαπάνε!!!

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 09:25, 23-05-09:

γλυκια μου θελει περιπου 1,5 μηνα να φυγει..ατιμο πραγμα οι μυκητες..εχω κολλησει και εγω απο εναν αδεσποτακο που ειχα καποτε τον χοντρουλη μου..θελει 1 εβδομαδα θεραπεια και 1 να σταματας..ειναι αρκετα χρονοβορα διαδικασια..αλλα δεν χανεις τπτ να παρεις και μια 2η γνωμη..

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

H alice έγραψε στις 09:28, 23-05-09:

Εγω ανησυχω με το οτι δεν τρωει, οχι τοσο με τους μυκητες που στην τελικη θα φυγουν....2η γνωμη οπωσδηποτε.
Η δικια μου Ντινα, ειναι κοριτσακι 14 μηνων περ. στειρωμενη τον Ιανουαριο....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:07, 23-05-09:

Πάρε και άλλη γνώμη.. εμένα δεν με ανησυχούν τόσο οι μύκητες όσο τα άλλα όλα που είπες.
(αυτοί θα περάσουν μόλις βρείτε την σωστή θεραπεία, απλά θέλει καιρό..)

Δεν τρώει, αδυνατίζει... κλπ.. αυτά ΔΕΝ είναι απο τους μύκητες/δερματόφυτα... έχει ΚΑΤΙ άλλο που τον τρώει...
Σίγουρα έχει αφυδατωθεί, και του λείπουν βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά, είναι αδύναμος... και δεν μπορεί και ο οργανισμός να αντεπεξέλθει στην θεραπεία...

Παράθεση

temperans

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη temperans
H temperans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H temperans έγραψε στις 10:23, 23-05-09:

αν δεν τρωει και δεν πινει προσπαθησε να της δινεις με το ζορι με την συριγγα νερο και μια κουταλια μους κονσερβα η ζαμπον και εμενα μια φορα δεν ετρωγε και ο κτηνιατρος μου ειπε ακριβως αυτα τα πραγματαελπιζω και ευχομαι να γινει καλα!!!:up:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 10:28, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Δεν τρώει, αδυνατίζει... κλπ.. αυτά ΔΕΝ είναι απο τους μύκητες/δερματόφυτα... έχει ΚΑΤΙ άλλο που τον τρώει...
Σ' αυτό έχεις δίκιο, μπορεί να είναι κάτι άσχετο με τα δερματόφυτα.

Απ' την άλλη όμως, μήπως η ανορεξία οφείλεται σε μελαγχολία, επειδή χάνει το τρίχωμά του;

Παράθεση

ntina10

Νεοφερμένος

H ntina10 έγραψε στις 14:04, 23-05-09:

Λέτε να έχει μελαγχολήσει που τον έχω στη μαμά μου???
Μα τον έχω πάει εκεί από το καλοκαίρι που μας πέρασε....βέβαια μου έχει ιδιαίτερη αδυναμία...
Αλλά και μόνος του μέσα στο διαμερισμα θα ήταν καλύτερα??
Δεν μπορούσα να κάνω βήμα όταν τον είχα εδώ!!!
Το μυαλό μου ήταν συνέχεια στο γατάκι μου που ήταν μόνο του σπίτι....
Κι εγώ για φαγητό του ανησυχώ περισσότερο....αλλά και για τους μύκητες βέβαια...
Τη θεραπεία που μας είχε δώσει δεν του τη συνεχίσαμε γιατί έγλειφε την αλοιφή και μετά την έκανε εμετό....είναι που είναι αδύνατος ...
Εμένα Alice είναι ακριβώς ίδια ηλικία με τη δικιά σου γατούλα και τον στειρώσαμε τον Φεβρουάριο!!!
Είχε ξετρελαθεί με τις καινούργιες τις royal canin τις κονσερβούλες που είναι σε φακελάκια,τώρα τις ανοίγουμε τις μυρίζει και φέυγει!!!
Τρώει μόνο ξηρά τροφή τπτ άλλο!!!
Και αυτό ελάχιστο.....
Μάλλον θα τον πάω την Δευτέρα για μια 2η γνώμη και θα σας ενημερώσω!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:32, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Σ' αυτό έχεις δίκιο, μπορεί να είναι κάτι άσχετο με τα δερματόφυτα.

Απ' την άλλη όμως, μήπως η ανορεξία οφείλεται σε μελαγχολία, επειδή χάνει το τρίχωμά του;
Πτώση τρίχας μπορεί να έχουμε και, απο stress, την ζέστη, αλλεργίες, ψυχολογικά....
Παίζει ρόλο ο τρόπος που πέφτει, και η έκταση.
Αφού η γάτα είναι απο πέρσι στο νέο περιβάλλον είναι λίγο δύσκολο να το πήρε βαριά φέτος...

Μια εξέταση αίματος , θα έδειχνε πολλά, και θα μας έλυνε πολλά ερωτηματικά. Τουλάχιστον θα αποκλείαμε κάποιες άλλες αιτίες

Η θεραπεία θα έπρεπε να συνεχιστεί, για τουλάχιστον όσο σας είχαν πεί... μην πω και παραπάνω, κακό δεν θα έκανε. Αν την έγλυφε την κρέμα, υπάρχουν και άλλα φάρμακα, που δεν τα γλύφουν. Τα γλύφουν 1, και τέρμα. (Είναι τόσο άνοστα)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους