Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,308 εγγεγραμμένα μέλη και 718,370 μηνύματα σε 22,603 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χλαμύδια

felis reich

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη felis reich
Ο felis reich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O felis reich έγραψε στις 07:13, 05-09-08:

Θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον γνωρίζει κάτι σχετικά:
Ο Tommy ήταν ένα ορφανό γατάκι που υιοθέτησα την περασμένη εβδομάδα. Από την αρχή το ένα μάτι του είχε ένα εξόγκωμα σαν μπαλάκι από υπόλευκο "ζελέ".
Επισκέφτηκα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι το μάτι του είχε χλαμύδια, τα οποία κληρονόμησε από την μητέρα του. Μου έδωσε μια αλοιφή και αντιβίωση για δεκαπέντε ημέρες, αλλά μου είπε ότι μάλλον δεν θα υπάρξει βελτίωση στην ζημιά που έχει γίνει στο μάτι του.
Γνωρίζει κανείς αν βλέπει από το συγκεκριμένο μάτι και αν όχι, μετά την θεραπεία θα βλέπει; Ο όγκος αυτός επικαλύπτει το μάτι του και μέχρι στιγμής δεν έχει φύγει.
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:54, 05-09-08:

Θα πρεπει να γινει ο κυκλος της θεραπειας για να δουμε αν το ματι διατηρει την λειτουργικη ακεραιοτητα του καλο θα ηταν να το δει και ενας κτηνιατρος πιο εξειδικευμενοςστα οφθαλμολογικα. Αυτο το ασπρο που λες ειναι η φλεγμονη που συγκεντρωνεται πισω απο τον φακο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:59, 05-09-08:

Μια από τις λίγες κτηνιάτρους στην Ελλάδα που εξειδικεύονται στην οφθαλμολογία είναι η Ευγενία Σκούντζου (δες εδώ). Αν βρεθείτε ποτέ με τον γατούλη σου στην Αθήνα, θα άξιζε τον κόπο μια επίσκεψη, για μια πιο εξειδικευμένη γνώμη.
Εύχομαι τα καλύτερα για το γατάκι!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 10:04, 05-09-08:

Αν πάλι βρεθείτε ποτέ Θεσσαλονίκη, μια γιατρός που ασχολείται επίσης με οφθαλμολογικά είναι η Νατάσα Κομνηνού (2310994443, natakomn@vet.auth.gr)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:46, 05-09-08:

Και άν τελικά που μακάρι να μην γίνει...
δεν βλέπει απο το ένα μάτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το γατάκι, ούτε που θα καταλάβει την διαφορά!!

Ζούν μιά χαρά, παίζουν τρέχουν σαν κανονικά γατάκια μην ανησυχείς και μην το λυπάσαι καθόλου!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 10:57, 05-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Και άν τελικά που μακάρι να μην γίνει...
δεν βλέπει απο το ένα μάτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για το γατάκι, ούτε που θα καταλάβει την διαφορά!!

Ζούν μιά χαρά, παίζουν τρέχουν σαν κανονικά γατάκια μην ανησυχείς και μην το λυπάσαι καθόλου!
Πραγματικά μη στεναχωριέσαι, και το γατάκι που βρήκα εγω είχε πρόβλημα κ από τα δύο του ματάκια, τώρα έχει μόνο από το ένα, συνεχίζουμε τη θεραπεία, αλλά είναι τόσο παιχνιδιάρικο κ πειραχτήρι που μας αναστατώνει όλους, δεν φαίνεται να ενοχλείται ιδιαίτερα από το ματάκι

Παράθεση

felis reich

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη felis reich
Ο felis reich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O felis reich έγραψε στις 11:23, 05-09-08:

Ευχαριστώ όλους θερμά και το my cat γιατί με έχει βοηθήσει πολλές φορές πολύ αποτελεσματικά.
Το γατάκι δεν έχει πράγματι κανένα πρόβλημα στην συμπεριφορά του, απλώς ανησυχώ μήπως συμβεί κάποτε κάτι άσχημο και στο άλλο του μάτι (γιατί πιθανόν να έχει χάσει την "ρεζέρβα" του). Σε λίγες ημέρες θα πάμε στον κτηνίατρο για επανεξέταση, οπότε βλέπουμε.. ελπίζω κυριολεκτικά! Στην Κέρκυρα πάντως δεν νομίζω να υπάρχει εξειδικευμένος κτηνίατρος στα οφθαλμολογικά..

Παράθεση

mata_n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mata_n
H mata_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H mata_n έγραψε στις 09:14, 25-04-09:

Καλημερα σε όλους!! εχθες βολταροντας στην παλια μου γειτονια ακουσα γατακια να κλαινε.. συνηθες το φαινομενο, κοιταξα μηπως τα βρω και τελικα τα εντοπισα παρατημενα σε ενα προαυλιο. ηταν τρια αδερφακια τα δυο εκ των οποιων τα ματακια τους ειχαν κλεισει απο τσιμπλες κ συναχι και το τριτο επισης αρρωστο αλλα λιγο καλυτερα. τα εβαλα σε μια κουτα και τα πηγα στον κτηνιατρο μου για περαιτερω βοηθεια και υιοθεσια. οντως τα φροντισε ολα και χωρις ραντεβου αλλα τπεθεσαν πως θα τα κρατουσα, πραγμα ιδιατερα δυσκολο καθοτι εχω ηδη δυο γατες σε διαμερισμα. στο θεμα μας: εκει που τα καθαριζε μου ειπε πως εχουν γριπη των γατιων, ρινοτραχειτιδα αν δεν απατωμαι που την κολλησαν προφανως απο τημαμα τους και μετα μου λεει μπορει να εχουν και χλαμυδια να προσεχεω μην κολλησω!!! δεν σας κρυβω πως τρομαξα πολυ διοτι ετοιμαζομαι για γαμο κτλ και το τελευταιο που θα ηθελα ειναι να κολλησω κατι τετοιο, ειτε εγω ειτε τα αλλα δυο γατια μου γιατι τελικα κρατησα το ενα εως οτου βρεθει μαμα να το παρει.
προς το παρον του βαζω κρεμα tobradex αφου του καθαρισω τα ματια με χαμομηλι και του δινω μια αντιβιωση πρωι βραδυ, γαι δεκα μερες. τα γατια ηταν περιπου 1 μηνα. το πιανω φορωντας γαντια και μετα πλενομαι και dettol. δεν με γρατσουνισε κανενα. κινδυνευω???
ευχαριστω πολυ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:41, 25-04-09:

Η Chlamydia psittaci var. felis που προκαλει την νόσο στη γατα απανταται εξαιρετικα σπανια σπανια στον ανθρωπο και οταν συμαβαινει αυτο συνηθως προκειται για μια αυτοπεριοριζομενη επιπεφυκιτιδα χωρις αλλες επιπλοκες. Οι συνηθισμενοι κανονες υγειινης ειναι αρκετοι γιανα προστατεψουν εσενα και αν τα γατια σου ειναι εμβολιασμενα με το 4πλο ή 5πλο εμβολιο δεν διατρεχουν κανενα κινδυνο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:06, 25-04-09:

Δεν έχεις κανένα θέμα ούτε εσύ, ούτε τα γατάκια σου, εφόσον είναι εμβολιασμένα.

Αν ήταν έτσι... δεν θα ζούσαν πολλοί, ούτε και οι Κτηνίατροι!
Και παιδιά θα κάνεις όποτε θέλεις, και τα γατάκια σου δεν χρειάζεται να τα αποχωριστείς.

Παράθεση

mata_n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mata_n
H mata_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H mata_n έγραψε στις 10:36, 25-04-09:

σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για την αμεση απαντηση! αρα τζαπα με ανησυχησε ο γιατρος ε? ευτυχως! ειναι εμβολιασμενα ολα τα γατια μου και για τη λευχαιμια και για τα αλλα τα βασικοτερα. ευχαριστω πολυ! πριν ετριψα της μικρουλας την κοιλιτσα για να κανει πιπι.. καθε ποσο συχνα πρεπει? και κακακια κανει ή ακομα ειναι μικρη? την ταιζω μια κονσερβα i/d hill's με κοτοπουλο. ο γιατρος την συνεστησε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 10:41, 25-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από mata_n
σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για την αμεση απαντηση! αρα τζαπα με ανησυχησε ο γιατρος ε? ευτυχως! ειναι εμβολιασμενα ολα τα γατια μου και για τη λευχαιμια και για τα αλλα τα βασικοτερα. ευχαριστω πολυ! πριν ετριψα της μικρουλας την κοιλιτσα για να κανει πιπι.. καθε ποσο συχνα πρεπει? και κακακια κανει ή ακομα ειναι μικρη? την ταιζω μια κονσερβα i/d hill's με κοτοπουλο. ο γιατρος την συνεστησε.
Οποτε την ταίζεις θα πρεπει της κανεις μασαζ για αν κανει τις αναγκες της

Παράθεση

alice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη alice
H alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Χμ... Δεν μπορω να τις μετρησω. Πανω απο 50! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,766 μηνύματα.

H alice έγραψε στις 10:52, 25-04-09:

Κακακια κανουν απο τις πρωτες ημερες...Ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να του μαθεις την αμμο....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:01, 25-04-09:

Και παστούλα για τα σκουλικάκια μπορείς να δώσεις, και μουλιασμένες kitten κροκέτες σιγά σιγά...

Παράθεση

marianthi226

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianthi226
Ο marianthi226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O marianthi226 έγραψε στις 01:47, 16-06-11:

βρηκα ενα γατακι και το πηγα στο γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι εχει χλαμυδια και οτι εχει ηδη τυφλωθει απο το ενα του ματακι..το προβλημα ειναι οτι το εχω στον κηπο της πολυκατοικιας και αυτο λειπει ολη την ημερα και γυρναει μονο το βραδυ και ετσι παιρνει την αντιβιωση και το κολλυριο μονο μια φορα την ημερα..τωρα που το ειδα και το αλλο του ματι εχει κλεισει και οταν προσπαθησα να του το ανοιξω δεν με αφηνε..σας εχει τυχει κατι παρομοιο?φοβαμαι πιο πολυ τις αλλες γατες που κυκλοφορουν στον κηπο και ειδικα αν αυτο δεν βλεπει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,455 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:24, 16-06-11:

Το γατάκι για να γιατρευτεί,θα πρέπει να μπει στο σπίτι,για να το έχεις υπο έλεγχο,να μπορείς να του δίνεις σωστά την αντιβίωση κλπ.Δεν βλέπω άλλο τρόπο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marianthi226

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianthi226
Ο marianthi226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O marianthi226 έγραψε στις 13:32, 16-06-11:

δυστυχως δεν μπορω να το ανεβασω στο σπιτι..εχω σκυλο(εδωσα μαχη για να τον κρατησω) και αλλεργια στις γατες..αν εμενα μονη μου ως και σε κλουβι στο μπαλκονι θα το εβαζα μεχρι να γινει καλα!παντως σημερα,ως τωρα δηλαδη,δεν εχει φυγει καθολου απο τον κηπο..

Παράθεση

filakas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη filakas
Ο filakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O filakas έγραψε στις 20:46, 24-06-11:

Καί τά δικά μου γατάκια έχουν πρόβλημα στά μάτια καί φταιρνίζονται, ή γιατρός μού είπε ότι κόλησαν χλαμύδια από τήν άρωστη μάνα τους μάλον πού δέν εμβολιάστηκε.Άπο ότι τό έψαξα καί στό ίντερνετ λέγεται καί γρίπη τών γατιών.
Ευτηχώς τά δικά μας είναι πλέον λίγο μεγάλα 3 μηνών καί έχουν σχεδόν θεραπευτεί από μιά αντιβίωση πού μού έδωσε τήν VIBRAMICYN σέ συνδιασμό μέ κολύριο tobrex καί όχι tobradex πού έχει κορτιζόνη.Γενικά φάρμακα πού έχουν κορτιζόνη απαγορεύονται.Στήν αρχή νόμιζα ότι είχαν πάθει ζημιά τά μάτια τους επειδή τά βλέφαρα κάλυπταν εντελώς τό μάτι καί φαινόταν μιά μάζα.Πρέπει νά καθαρίζονται τά μάτια μέ χλιαρό χαμομήλι καί νά μπαίνει κολύριο γιά νά μένουν ανοιχτά, αλλιώς δημιουργείται φλεγμονή καί πύον μέ αποτέλεσμα νά πρίζονται τά μάτια καί ειδικά οταν είναι πολύ μικρά τά γατάκια μπορεί νά τυφλωθούν.

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 21:51, 25-06-11:

Δεν υπάρχει στην περιοχή σου κάποιο κτηνιατρείο που μπορεί να το κρατήσει για λίγο ώστε να του γίνει η θεραπεία εντατικά και να την συνεχήσεις μετά όταν θα επιστρέψει στον κήπο?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

efimp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efimp
H efimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efimp έγραψε στις 10:08, 04-04-12:

Γράφω με αφορμή το εξής: Στην αυλή ενός φιλικού σπιτιού ζει μια γάτα που δεν έχει εμβολιαστεί και τελευταία έχει κοκκινίσει το ματάκι της και τρέχει δάκρυ. Η γατούλα είναι πολύ φιλική και τρίβεται στα παπούτσια και στα ρούχα. Η απορία (ανησυχία) μου είναι, αν το γατάκι πάσχει από χλαμύδια, μπορεί αυτά να μεταφερθούν από τα ρούχα μου στη γάτα μου που ζει στο σπίτι; Η γάτα μου έχει κάνει το τριπλό εμβόλιο, που απ' ό,τι ξέρω δεν παρέχει προστασία στα χλαμύδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:04, 04-04-12:

Θα σου ελεγα ,για καλο και για κακο να μην αφηνεις τη γατουλα σου να ακουμπαει τα ρουχα σου η παπουτσια σου μετα την επαφη της αλλης γατουλς,γιατι μπορει υγρα των ματιων της να μην εχουν απορροφηθει αμεσως απο το υφασμα και να τα παρει η γατα σου αν ακουμπησει στο ιδιο σημειο.
Ακομα καλυτερα,αν πιανεται η αλλη γατα ,να παει στον κτηνιατρο και να της γινει η καταλληλη θεραπεια.!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

efimp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efimp
H efimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efimp έγραψε στις 14:43, 04-04-12:

ευχαριστώ για την απάντηση, απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει η επαφή να είναι άμεση σε μολυσμένο σημείο από την άλλη γάτα... θα προσέχω και θα πω και στους ιδιοκτήτες της γατούλας να την πάνε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη M.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη M.
H Ειρήνη M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ειρήνη M. έγραψε στις 12:55, 23-07-13:

Καλησπερα σε ολους.Πριν 2 εβδομαδες βρηκα 4 μικρα γατακια.Δυστυχως τα 3 δεν τα καταφεραν και εχει μεινει μονο το ενα.Ο μικρος ειναι μαχητης,η εξελιξη του ειναι πολυ καλη.Ο γιατρος που τον ειδε του εκανε αντιβιωση και αποπαρασιτωση.Επισης επειδη ειχε χλαμυδια στα ματια ακολουθησαμε μια αγωγη με Τομπρεξ.Τον ταιζω με ειδικο γαλα και εχει κανει μια κοιλιτσα ολοστρογγυλη.Πλεον οντας 3 εβδομαδων παιζει και με το χερι μου,το πιανει και το δαγκωνει.Τα ματια του ομως δεν εχουν αυτο το γκρζογαλανο καθαρο χρωμα που εχω συνηθισει να βλεπω σε μωρα.Ειναι ενα ακαθοριστο σκουρο γκρι χρωμα...κι αναρωτιεμαι αν βλεπει.Ο γιατρος του ειπε οτι θα ξερω μετα τις 4 εβδομαδες,αλλα με τρωει η αγωνια.Εχει συμβει κατι αναλογο σε καποιον να μου πει?Ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 13:20, 24-07-13:

Ο μικράκος μου είχε κολλήσει χλαμύδια απτη μαμα του, εμείς τον βρίκαμε μισοπεθαμένο απτα κρύα τον Δεκέμβριο του 2010. Μετά απο μήνες με τομπρεξ και δάκρυα τεχνιτά, μας είπε ο γιατρός του ότι το μάτι που έχει πρόβλημα βλέπει, θολά μεν, ίσως να βλέπει σκιές μόνο, αλλά βλέπει. Κάναμε θεραπεία με lacrimune (κυκλοσπορινη) για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα για την ξηροφθαλμία, και την τελευταία φορά μας είπε ότι έχει δάκρυα δικά του ! Ο γάτος είναι υγιέστατος, απίστευτα καλός χαρακτήρας, το μόνο που θέλει στο εξης είναι φροντίδα κ προδέρμ...αα, και τεχνιτά δάκρυα εφ όρου ζωής!!Κάνε τη θεραπεία σχολαστικά..και θα δείς, θα πάει καλά ο γατούλης! Όσο για το θολό που λες, ναι κ ο δικός μου στην αρχή όλο το μάτι εκεινο ήταν θολό, μετα περιορίστηκε σε ένα μέρος μόνο. Η θεραπεία μπορεί να πάρει μήνες η να χρειάζεται κ κάτι για όλη τη ζωή του, αλλα να δεις, όλα καλά θα πάνε..το πολύ πολύ να τον κυνηγάς κ εσύ να του βάλεις δάκρυα..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 06:05, 12-06-14:

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος εδώ και είναι υπέροχο το φουρουμάκι: μια ερωτηση πάνω στην χλαμύδια: εδώ και 2 βδομάδες βρηκα μια αδεσποτη γατουλα στο σουπερ μαρκετ της γειτονιάς μου και την ταιζω, η γατουλα πάσχει καθως μου ειπε ο γιατρος μου από χλαμύδια και να μην πολυπηγαινω κοντα της, να μην πάρω σταγονίδια και πάθω τα ιδια! Βαριανασαινει και είναι σαν κρυωμένη/ δεν την είδε από κοντά. Μου ειπε να πάρω το φαρμακο vibramycin για ανθρώπους και να της δινω μισο χαπάκι την μερα. Δεν ξερω τι να κάνω, αν θελετε και μπορω ανεβάζω φωτο της γατούλας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 08:56, 12-06-14:

Καλημέρα! Εγώ θα πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του κτηνιάτρου και να του δώσεις την αντιβίωση. Από όσο ξέρω είναι σπάνιο να κολλήσει άνθρωπος χλαμύδια από γατούλα, παρ' όλ' αυτά μπορείς να φοράς γάντια ή κάτι τέτοιο όταν της δίνεις το φάρμακο και μετά να πλένεις καλά τα χέρια σου ή/και τα ρούχα σου, αν το θεωρείς αναγκαίο. Αν καταφέρεις να την ξεγελάσεις και τρώει το χάπι με ξηρά τροφή τότε νομίζω δεν κινδυνεύεις καθόλου!

ΥΓ: Μπορείς να πάρεις τηλεφωνικά και τη γνώμη 2ου γιατρού επί του θέματος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 10:49, 12-06-14:

ευχαριστω φωτεινη , πολύ, ετσι θα κάνω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 05:39, 15-06-14:

δυστυχως το γατακι δεν πολυτρωει, συνεπως δεν παιρνει και το φαρμακακι που το'χω μεσα στην κονσερβα

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 11:59, 15-06-14:

Πολυ φοβαμαι οτι αν δεν του κανετε ενεσιμη αντιβιωση δεν θα τη βγαλει καθαρη..

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 13:01, 15-06-14:

θα το προσπαθήσω και αυτό, ευχαριστω

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 07:23, 19-06-14:

Παει καλυτερα η γατούλα, δεν φτερνιζεται πια τοσο συχνα και αναπνέει λίγο καλύτερα, καθως και τρωει, ελπίζω ακομα καλυτερα δηλ. να ερθουν όλα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 07:42, 10-07-14:

Παιδια σας ευχαριστω, η γατούλα είναι καλά πραγμα που δεν περιμενα, άλλος άνθρωπος που λένε

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,659 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:03, 10-07-14:

"Άλλη γατούλα" για την ακρίβεια
Άντε, σιδερένια από δω και πέρα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-07-14 στις 22:05. Αιτία: Διόρθωση κειμένου
Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 10:19, 11-07-14:

Φυσικα, αρκει λίγο να οργανωθω και να μαθω τα προβλεπόμενα του φορουμ

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

H Φάννυ έγραψε στις 17:15, 15-07-14:

Η γατούλα παιδια θα υιοθετηθεί, είμαι πολύ χαρούμενη! είναι πια καλά και η κοπέλα που ηρθε και την ειδε την λάτρεψε

Παράθεση

Mirella_D

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mirella_D
H Mirella_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Mirella_D έγραψε στις 10:01, 05-03-16:

Η ψιψίνα μου, που μολις εκλεισε τα 10, κοντότριχη, στειρωμένη, λαίμαργη και ζωηρή πρίν μια εβδομάδα παρουσίασε το εξης προβλημα.
Εγινε κακοδιαθετη, την επιασε υπνηλια, ετρωγε ελαχιστα, ΟΥΤΕ εμετους εκανε, ΟΥΤΕ διαρροιες, κακα απολυτα φυσιολογικα.
Την προηγουμενη Πεμπτη λοιπον (Τεταρτη παρουσιαστηκε το προβλημα), την ετρεξα στον κτηνιατρο.
Της εβαλε θερμομετρο και βρηκε να εχει λιγα δεκατα.
Μου συστησε για 2-3 ημερες σιροπι depon και εαν εως την περασμενη Δευτερα το προβλημα συνεχιζοταν να την ξαναπαω.
Πραγματι απο την Παρασκευη αρχισε να καλυτερευει, ανοιξε η ορεξη της, παιχνιδια κλπ, κλπ, οποτε την Δευτερα δεν χρειαστηκε να την παω.
ΟΜΩΣ απο χθες ξανα τα ιδια.
Την ξαναπηγα σημερα και παλι λιγα δεκατα της βρηκε, ΔΕΝ υπαρχουν εμετοι ή διαρροιες, τα κακα της ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ και μου εδωσε και παλι σιροπι depon 2ml απο το στομα πρωι-βραδυ
Τον ρωτησα τι μπορει να ειναι?
Μου απαντησε πιθανον ιωση που δεν εχει ακομη κανει τον κυκλο της αλλα με τοσο λιγο πυρετο δεν χρειαζεται αντιβιωση.
Βγηκε απο το κρεβατακι της μετα που την εφερα, τσιμπολογησε ξηρα τροφη για στειρωμενα βεβαια, οκ εχει μια ληθαργικοτητα που την προξενει και το ιδιο το depon οπως μου ειπε, αλλα ανησυχω βρε παιδια.
Μου εξηγησε ακομη πως αυτο ολο δεν ειναι σημαδι καποιας παθησης και οκ αν το προβλημα τραβηξει πολυ να της παρει και αιμα για εξετασεις.
Μαλιστα και αποπαρασιτωση της καναμε προσφατα με drontal δεν εχει κατι αλλο.
Ειχε καποιος απο εσας παρομοιο περιστατικο?
Ποσο πια κρατα μια ιωση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:57, 05-03-16:

Μου θυμίζει τη δικη μας περιπέτεια πρόσφατα. Βεβαια εμενα δεν ειχε πυρετό καθολου. Μια μερα σταμάτησε να τρωει και έπινε μονο νερο. Πήγαμε και εμεινε μεσα με ορό. Κάναμε αναλύσεις και ηταν λιγο πειραγμένο το συκωτι λογω κάποιας λοίμωξης. Σιγα σιγα επανηλθε η όρεξη της με την αντιβιωση και βιταμίνες. Αυτο δεν σημαινει βεβαια πως εχει καποια σχεση. Θελω να καταλήξω στο οτι χωρις ανάλυση δεν μπορεις να ξερεις τιποτα. Οποτε παρακολούθησε την χωρις να αφησεις να περασει μεγαλο διάστημα αν δεν καλυτερεύει. Δεν ξερω ποσο εμπιστεύεσαι τον κτηνιατρο που πας και αν έχετε κανει καποια ανάλυση τα τελευταια χρονια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mirella_D

Νεοφερμένος

H Mirella_D έγραψε στις 12:24, 05-03-16:

Την στιγμή αυτή είμαι σε πανικό!!!
Κάποιοι σε άλλο site με πληροφόρησαν πως το σιρόπι Depon έστω και 2 ml είναι τοξικό για τις γάτες γιατί περιέχει παρακεταμόλη.
Τηλεφώνησα σε 4 διαφορετικούς κτηνιάτρους και μου συνέστησαν να διακόψω άμεσα το σιρόπι Depon.
Την άρπαξε ο άντρας μου και με ραδιο-ταξί την μετέφερε καλού-κακού στο Νέο Ηράκλειο σε έναν πολυ καλό κτηνίατρο που υπάρχει εκεί. Βέβαια η ποσότητα των 2μλ είναι πολύ μικρή όπως μας είπε τηλεφωνικά και ο κτηνίατρος που την πάει τώρα, αλλά αυτός συνέστησε την άμεση διακοπή και τη συνέχιση με σιρόπι Ponstan.
Δεν ξέρω, έχω θορυβηθεί πάρα πολύ, την έστειλα εκεί διότι έχει και υπέρηχο και μικροβιολογικό εργαστήριο. Κάθομαι στα καρφιά, επικοινώνησα μέσω του κινητού με τον άντρα μου, έχουν φτάσει, αλλά έχει κι άλλους 2-3 πιο μπροστά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-03-16 στις 21:18. Αιτία: προσαρμογή του κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:23, 05-03-16:

Αρχικά ηρέμησε, μην πανικοβάλλεσαι. Έκανες ήδη αυτό που έπρεπε: πήρες δεύτερη και τρίτη και τέταρτη γνώμη και την πας σε άλλον κτηνίατρο. Τώρα θα περιμένεις να δεις τι θα σας πει ο κτηνίατρος στο Νέο Ηράκλειο, το ότι έχει και υπέρηχο και μικροβιολογικό εργαστήριο είναι θετικό. Εύχομαι καλά νέα και περαστικά!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:49, 05-03-16:

Το ντεπόν ξέρω ότι απαγορεύεται αυστηρά να το δίνουμε σε ζώα. Ούτε πονστάν έχω ξανά ακούσει να δίνουν σε γάτα.

Εύχομαι να είναι περαστικά,αλλά όπως λέει και η Κουκι πάνω,αν χρειαστεί πάρε κι άλλες γνώμες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mirella_D

Νεοφερμένος

H Mirella_D έγραψε στις 14:11, 05-03-16:

Βγήκε η γνωμάτευση. Χλαμύδια!!
Από εκεί προέρχονται και οι μυξούλες στη μύτη της και ο πυρετός δέκατα που έχει.
2 αντιβιοτικά, το ένα μισό χάπι επί 20 ημέρες, το άλλο επί 5 ημέρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-03-16 στις 21:24. Αιτία: προσαρμογή κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους