Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,327 εγγεγραμμένα μέλη και 718,379 μηνύματα σε 22,608 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 122 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σιελόρροια παχύρρευστη

eger

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eger
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O eger έγραψε στις 13:35, 27-07-07:

Χαιρετώ όλους σας σε αυτό το τόσο χρήσιμο site που μόλις πρόσφατα ανακάλυψα. Έχω τέσσερεις γάτες στειρωμένες, ημίαιμες και αρκετά δύσκολες όσον αφορά τον ιατρικό έλεγχο, αυτό που λέμε ανεξάρτητες με τα όλα τους.
Εμβόλια έχουν κάνει μόνο τα 2 πρώτα χρόνια και στη συνέχεια είναι αδύνατο να συνεργαστούν. Είναι ελεύθερες (δεν ζουν όλο το 24ωρο μέσα στο σπίτι), τρέφονται με ξηρά τροφή και κονσέρβες με ηλικίες από 3 ετών έως 12 ετών.
Τις τελευταίες 20 ημέρες έχω ένα πρόβλημα με την μια θηλυκιά που είναι περίπου 7 ετών και όπως προανέφερα στειρωμένη. Πιο συγκεκριμένα είναι ανόρεκτη, έχει χάσει βάρος και στην άκρη του στόματός της κρέμει ένα πηχτό σάλιο. Η διάθεσή της, το τρίχωμά της και τα μάτια της είναι καλά. Δοκίμασα να της δώσω κάποια φάρμακα που μου σύστησε η κτηνίατρος αλλά όσο καλά και αν τα λυώσω μέσα στην κονσέρβα, τα αντιλαμβάνεται με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει την δοκιμαστική θεραπεία, καθότι και η γιατρός αν δεν την εξετάσει δεν μπορεί να γνωρίζει τι ακριβώς έχει.
Επιπλέον φοβάμαι μήπως είναι κάτι κολλητικό και για τις άλλες γάτες.
Παρακαλώ για την βοήθειά σας (γνώση, εμπειρία κτλ.).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλοκαίρι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 13:45, 27-07-07:

Ακούγεται σαν στοματίτιδα (ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα και πιθανώς γλωσσίτιδα). Χρειάζεται αντιβιοτικά, καθαρισμό και πιθανώς και εξαγωγές δοντιών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eger

Νεοφερμένος

O eger έγραψε στις 14:48, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από isavvas
Ακούγεται σαν στοματίτιδα (ουλίτιδα, περιοδοντίτιδα και πιθανώς γλωσσίτιδα). Χρειάζεται αντιβιοτικά, καθαρισμό και πιθανώς και εξαγωγές δοντιών.
Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε τόσο σύντομα.Θα ήθελα να προσθέσω επίσης, ότι η γατούλα μου δείχνει αποστροφή για οποιαδήποτε τροφή και υποθέτω ότι πρέπει να πονάει όταν προσπαθεί να φάει π.χ.δοκίμασα να της δώσω λίγο ψάρι και ενώ φάνηκε ότι πεινάει και δάγκωσε με βουλιμία,έβγαλε έναν ήχο σαν κάτι να την ενόχλησε και μάλιστα πολύ.Το έφτυσε ,προσπάθησε ξανά και επειδή πεινούσε πολύ ίσως,το κατάπιε με μεγάλη δυσκολία,σχεδόν αμάσητο.΄Οταν δοκίμασα να της δώσω και το υπόλοιπο,έφυγε τρέχοντας σα να φοβόταν την τροφή που της έδινα.
Σας ευχαριστώ και πάλι.' Αραγε υπάρχει τρόπος να μπορέσω να την πιάσω για να την πάω στον κτηνίατρο;

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 14:55, 27-07-07:

Δεν καθεται καθολου να τη πιασεις;;;
Γιατι αν συνεχιζει να μη τρωει ειναι προβλημα που πρεπει κανεις να το δει αμεσα. Γατοφορο δεν εχεις;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:04, 27-07-07:

Ή έστω με γατοπαγίδα. Πρέπει επειγόντως να πάει στο γιατρό η γατούλα. Είναι κρίμα να υποφερει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 16:16, 27-07-07:

γεια σου!τα ιδια συμπτωματα εχει και η γατα μου.πρεπει να της κανεις εξεταση αιματος για ειτζ και λευχαιμια.οταν εχουν καποια απο αυτες τις ασθενειες,πολλες φορες εμφανιζουν και στοματιτιδα.μην φοβασαι οι αρρωστιες αυτες δεν κολανε τον ανθρωπο ,μονο αλλες γατες.η λυση ειναι κορτιζονη καθε φορα που δεν μπορει να φαι,αλλα οχι νωριτερα απο 1 φορα ανα 25-30 μερες περιπου.καποιοι δινουν και αντιβιωση αλλα απο δικη μου πηρα δεν εχει πολυ αποτελεσμα.αν δεν εχει καποια απο τις αρρωστιες αυτες και ειναι απλα στοματιτιδα,καθαρισμων δοντιων και πιθανες εξαγωγες θα χρειαστουν.μπορεις να ζητησεις να σου κανει κτηνιατρικη κορτιζονη και μετα απο 1 μερα δεν θα ποναει,για να παρει δυναμης,οτι και αν εχει η κορτιζονη θα βοηθησει στο να μην ποναει,μετα κανεις και τις εξετασεις,μην αργεις ομως γιατι οσο περνανε οι μερες η γατα θα χειροτερευει!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 16:37, 27-07-07:

δες και εδω
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22656

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 16:40, 27-07-07:

ξεχασα να σου πω οτι αυτο δεν θεραπευεται αλλα μπορεις να παρατηνεις την ζωη της γατουλας.εμενα η μια μου γατα το παρουσιασε 5 χρονια και ζει μια χαρα ακομη.αν εχει αυτα που σου ειπα να την ταιζεις ξερχωριστα απο τις αλλες.επισης υπαρχουν και καποια συντηρηση με ιντερφερονη ,αλλα ειναι ακριβη.με την κορτιζονη παντως εμεις ημαστε μια χαρα.πες μας νεα.οτι αλλο θες ρωτα!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:44, 27-07-07:

Ειχαμε κι εμεισ μια με αυτα τα συμπτωματα κα ειχε στοματιτιδα, την πιασαμε οταν πονουσε και ειχε μαζευτει κουβαρακι και την βαλαμε σε γατοφορειο και μετα βουρ στο γιατρο. Η κυρια που την ανελαβε την ειχε μια βδομαδα κυριως μεσα σε μεγαλο γατοφορο γιατι η καημενη ηταν χαλια και της εδινε ειδικη αντιβιωση σε χαπι πρωι - βραδυ. Σε οκτω μερες εγινε περδικι. Μια αλλη περιπτωση τετοια ειδα με τα ματια μου ποσο χαλια ηταν το στομα του γατου που επειδη πονουσε ηταν αγριος, εγιναν εξαγωγες δοντιων, καθαρισμος και παλι αντιβιωση, ο γατος καθισε στο γιατρο μια βδομαδα και και μετα τον ξανααφησαν ελευθερο.

Παράθεση

eger

Νεοφερμένος

O eger έγραψε στις 18:42, 03-08-07:

Οι συμβουλές όλων σας ήταν πολύτιμες και η διάγνωση του κ. Σάββα ακριβέστατη. Η γατούλα πήγε στον πολύ καλό γιατρό κ. Ματραλή, έκανε εξετάσεις αίματος που ευτυχώς ήταν αρνητικές όσον αφορά τα λοιμώδη νοσήματα και την νεφρική ανεπάρκεια, τις αφαιρέθηκαν 3 χαλασμένα δόντια, έκανε κορτιζόνη και αντιβίωση και φυσικά θα συνεχιστεί μια συντηρητική αγωγή όπως μου την είχατε περιγράψει στις απαντήσεις σας.
Δείχνει πολύ ανακουφισμένη και ελπίζω για καλύτερη συνέχεια.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΤΕ.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ.:up:

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 21:01, 03-08-07:

πολυ ευχαριστα τα νεα σου!μπραβο που δεν ηταν τιποτα σοβαρο!

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 22:24, 03-08-07:

Μπράβο! Περαστικά και γρήγορα!!:up:

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:34, 04-08-07:

Μπραβο που καλα νεα!!! :up::up::up::up: Να ειναι παντα καλα!!!
Ευχαριστουμε Σαββα

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 15:08, 19-03-13:

Καλησπέρα παίδες!
Θέλω να ρωτήσω κάτι, σχετικά με κάτι που παρατηρώ σε μια γατούλα ενήλικη που φροντίζω εδώ και κάποιο καιρό.
Παρατηρώ πως, ιδιαίτερα το βράδυ (δεν ξέρω αν έχει σχέση), η γλώσσα της εξέχει ελάχιστα από το στόμα της μπροστά----->κάπως έτσι ( ) και σάλια ψιλο-παχύρρευστα εξέχουν, καμιά φορά κρέμονται κιόλας, όχι κάτι τραγικό. Δεν την έχω ακούσει/δει να παραπονιέται όταν τρώει, ίσα ίσα, έχει μεγάλη όρεξη κατά τη διάρκεια της ημέρας και τρώει λαίμαργα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;
Διάβασα για στοματίτιδα ή ουλίτιδα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και αίμα/πόνος/ενόχληση.

Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:33, 19-03-13:

Φοβαμαι πως δεν υπαρχει παντα αιμα ή ακομα και πονος στην ουλιτιδα, για την στοματιτιδα δεν ξερω, δεν εχω εμπειρια, αλλα για την ουλιτιδα μπορω να σου πω πως αυτο μπορει να γινεται ακομη και χρονια. Και νομιζω πως ναι, ειναι ενδειξη ουλιτιδας σιγουρα, ισως ενας καθαρισμος των δοντιων της και μια θεραπειουλα να την βοηθουσε, την δικη μου γατουλα παντως την ειχε βοηθησει για μεγαλο χρονικο διαστημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 15:33, 19-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από karmacoma
Καλησπέρα παίδες!
Θέλω να ρωτήσω κάτι, σχετικά με κάτι που παρατηρώ σε μια γατούλα ενήλικη που φροντίζω εδώ και κάποιο καιρό.
Παρατηρώ πως, ιδιαίτερα το βράδυ (δεν ξέρω αν έχει σχέση), η γλώσσα της εξέχει ελάχιστα από το στόμα της μπροστά----->κάπως έτσι ( ) και σάλια ψιλο-παχύρρευστα εξέχουν, καμιά φορά κρέμονται κιόλας, όχι κάτι τραγικό. Δεν την έχω ακούσει/δει να παραπονιέται όταν τρώει, ίσα ίσα, έχει μεγάλη όρεξη κατά τη διάρκεια της ημέρας και τρώει λαίμαργα.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο;
Διάβασα για στοματίτιδα ή ουλίτιδα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει και αίμα/πόνος/ενόχληση.

Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα , εμένα αυτό μου το είχε πάθει ως αντίδραση στην αμπούλα που της χρησιμοποιώ!!
Τώρα δεν ξέρω τι μπορεί να το έχει προκαλέσει σε εσας , ισως θα ήταν καλύτερα να την πας στο γιατρο.

Παράθεση

hrw.m

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hrw.m
H hrw.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H hrw.m έγραψε στις 15:59, 15-01-19:

Καλησπέρα.
Έχω έναν γάτο περίπου 7 ετών ο οποίος δε ζεί αποκλειστικά μέσα στο σπίτι είναι στειρωμένος και τον τελευταίο καιρο εμφανίζει πολλά σαλια πηχτά έχει χάσει αρκετό βάρος και ενω ειναι πολύ φιλικος και χαδιαρης δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος όταν έρχεται η ωρα του γιατρου.Την τελευταια φορα που προσπάθησα να τον παω εξαφανίστηκε για περιπου 2 μήνες.Είχε εμφανίσει και τοτε το ιδιο προβλημα με τα σαλια και την άσχημη μυρωδια αλλά όταν επέστρεψε το πρόβλημα δεν υπήρχε.Τώρα εχει ξανά το ίδιο πρόβλημα και δε μπορώ να τον πάω σε κτηνίατρο.
Υπάρχει κάτι που να μπορώ να του δώσω;Γνωρίζεται κατι;
Ευχαριστώ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:38, 15-01-19:

Καλό σου μεσημέρι. Εμείς δεν μπορούμε να προτείνουμε κανένα φάρμακο.. Ακόμα και αν κάποιο από τα δικά μας γατιά είχε κάποια στιγμή παρουσιάσει παρόμοιο πρόβλημα με τον δικό σου δεν θα ήταν σωστό από μέρους μας να γράψουμε τι φάρμακο χορηγήθηκε.. Μόνο κακό θα μπορούσε να κάνει γιατί η κάθε περίπτωση όσο και αν μοιάζει είναι διαφορετική και το κάθε ζώο διαφορετικό σε βάρος κλπ.. Δυστυχώς μόνο ο γιατρός μπορεί να σου πει με σιγουριά τι έχει ο γάτος σου και να του ξεκινήσει την κατάλληλη θεραπεία.. Κατάλαβαινω πως είναι δύσκολο όπως γράφεις να τον πιάσεις και να τον πας αλλά πρέπει να προσπαθήσεις και να τα καταφέρεις. Ζήτα τη βοήθεια από κάποιον δικό σου στο πιάσιμο του γάτου. Καλή επιτυχία και περαστικά του εύχομαι. Ελπίζω να μην εινσι τίποτα σοβαρό

Η άσχημη μυρωδιά στο στόμα και τα σάλια κάνει μαλλον για στοματιτιδα και θέλει θεραπεία γιατί υποφέρει το ζώο...
Παράθεση

Efi2311

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Efi2311
H Efi2311 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Efi2311 έγραψε στις 02:10, 07-04-19:

Καλησπέρα σας...Εχω έναν γάτο 7 χρόνια δεν ζει 24 ώρες μέσα στο σπιτι ειναι και ελευθερος..τις τελευταίες 3 ημέρες είναι αδύναμος δεν έχει όρεξη να φαει(σ.σ είναι πολύ φαγανος) και του τρέχει κάτι σαν παχυρευστο σάλιο σαν πύον κάτι τέτοιο από το στόμα...ανησυχώ πάρα πολύ μήπως ξέρεις κάποιος τι μπορεί να είναι? Υπάρχει κίνδυνος να μας αφήσει?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,661 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:16, 07-04-19:

Καλημέρα Έφη και καλωσήρθες.
Ο γάτος είναι αδύναμος και με ατονία, γιατί απλά λιμοκτονεί. Και πώς να φάει, αν η στοματική του κατάσταση (πόνος) τον εμποδίζει;
Πιθανότατα πρόκειται για στοματίτιδα, που όμως πρέπει άμεσα να θεραπευτεί και να διερευνηθούν τα αίτια. Ως εκ τούτου, θα σου συνιστούσα να μην περιμένεις άλλο, αύριο κιόλας να τον πας να τον εξετάσει κτηνίατρος. Δεν κινδυνεύει άμεσα η ζωή του, αλλά αν το αφήσεις έτσι, είναι ένα ενδεχόμενο.
Όσο πιο σύντομα διαγνωστεί το αίτιο, τόσο πιο γρήγορη και ανώδυνη κι η θεραπεία.
Εύχομαι στο γατούλη σου περαστικά να είναι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους