Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,386 εγγεγραμμένα μέλη και 718,410 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 175 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβολή τρίτου βλεφάρου

Ναυσικά15615

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ναυσικά15615
H Ναυσικά15615 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Υπήρξα πολύ δεμένη με δώδεκα γάτες, από τη ζωή μου όμως έχουν περάσει πάρα πολλές αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Ναυσικά15615 έγραψε στις 02:06, 19-12-09:

Η Νανά είναι η πιο τσαχπίνα γατούλα μου, δύο περίπου ετών, στειρωμένη και εμβολιασμένη για όλες τις παθήσεις, καθώς συνηθίζει να κυκλοφορεί έξω από το σπίτι. Εδώ και μία εβδομάδα παρατήρησα μεμβράνες που καλύπτουν το 1/5-1/4 περίπου των ματιών της. Το πρόβλημα εμφανίστηκε λίγες μέρες μετά από μια ολονύχτια έξοδό της με πολύ δυνατή βροχή. Παρότι δε δείχνει άρρωστη (τρώει, πίνει, παίζει και κάνει την καθημερινή τουαλέτα της) την πήγα αμέσως στο γιατρό. Εκείνος μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τίποτα, αφού δεν παρουσιάζει πυρετό ή άλλα συμπτώματα. Μπορεί, όπως είπε, να έχει την πιο βαριά αρρώστεια (aids) ως την πιο απλή που θα περάσει μετά από λίγο καιρό. Μου τόνισε μάλιστα ότι δεν είναι αναγκαία η εξέταση αίματος, καθώς στην περίπτωση του aids δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Επειδή ανησυχώ, θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Η Νανά σε μερικές πόζες της

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα062.jpg
Εμφανίσεις:  92
Μέγεθος:  294,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα069.jpg
Εμφανίσεις:  101
Μέγεθος:  231,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα023.jpg
Εμφανίσεις:  108
Μέγεθος:  257,2 KB  

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitty<3
H kitty<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H kitty<3 έγραψε στις 02:31, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ναυσικά
Η Νανά είναι η πιο τσαχπίνα γατούλα μου, δύο περίπου ετών, στειρωμένη και εμβολιασμένη για όλες τις παθήσεις, καθώς συνηθίζει να κυκλοφορεί έξω από το σπίτι. Εδώ και μία εβδομάδα παρατήρησα μεμβράνες που καλύπτουν το 1/5-1/4 περίπου των ματιών της. Το πρόβλημα εμφανίστηκε λίγες μέρες μετά από μια ολονύχτια έξοδό της με πολύ δυνατή βροχή. Παρότι δε δείχνει άρρωστη (τρώει, πίνει, παίζει και κάνει την καθημερινή τουαλέτα της) την πήγα αμέσως στο γιατρό. Εκείνος μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τίποτα, αφού δεν παρουσιάζει πυρετό ή άλλα συμπτώματα. Μπορεί, όπως είπε, να έχει την πιο βαριά αρρώστεια (aids) ως την πιο απλή που θα περάσει μετά από λίγο καιρό. Μου τόνισε μάλιστα ότι δεν είναι αναγκαία η εξέταση αίματος, καθώς στην περίπτωση του aids δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Επειδή ανησυχώ, θα σας παρακαλούσα να μου πείτε τη γνώμη σας.

κατα την γνωμη μου ειναι απαραιτητες οι ε3ετασεις αιματος γιατι οφειλεις να γνωριζεις τι ακριβως εχει η γατουλα σου, εστω κι αν δεν υπαρχει 8εραπεια για την ασ8ενεια της...επιπλεον εφοσον ο γιατρος αυτος δεν μπορει να την βοη8ησει 8α ηταν απαραιτητο να επαιρνες και μια δευτερη γνωμη απο καποιον αλλο κτηνιατρο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 07:53, 19-12-09:

Θεραπεία για το FIV μπορεί να μην υπάρχει, πάντα υπάρχουν όμως πράγματα που μπορείς να κάνεις για να τη βοηθήσεις να έχει καλύτερη ποιότητα ζωής και η απραξία δεν μου φαίνεται πως είναι η καλύτερη πρακτική...
Θα σου πρότεινα κι εγώ να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Στο μεταξύ, μια που η εμφάνιση του τρίτου βλεφάρου είναι ένα πολύ γενικό σύμπτωμα κακουχίας του οργανισμού, θα μπορούσες ίσως να της δώσεις κάποιο πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα (όπως το Felovite και τα παρόμοια), για να πάρει λίγο τα πάνω της.
Περαστικά!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:01, 19-12-09:

Στις φωτογραφιες δεν φαινεται να προεξεχει πολυ το τριτο βλεφαρο, μπορει οντως να μην ειναι τιποτα και απλως να την εβλεπες σε κατασταση που ηταν ετοιμη να κοιμηθει, αν το τριτο βλεφαρο προβαλει συνεχεια θα πρεπει αν εξεταστει πιο διεξοδικα

Παράθεση

Cloud and Snow

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Cloud and Snow
H Cloud and Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (...ζω με γάτες από τότε που γεννήθηκα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H Cloud and Snow έγραψε στις 12:34, 19-12-09:

Στην περίπτωση της Yuki μου πριν αρκετό καιρό που παρουσίασε επίσης πτώση τρίτου βλεφάρου (αν και δεν ειχε χασει ούτε την ορεξη της ούτε το κεφι για παιχνίδια), ο κτηνίατρος μου χε πει πως οφειλόταν σε εσωτερικά παράσιτα.
Βάλαμε λίγη κρεμούλα πίσω στο σβερκάκι της και της δώσαμε και ενα χαπάκι και εγινε καλά σε δυο μέρες.

Η πτώση τρίτου βλεφάρου είναι σημάδι πως όντως η γάτα δεν είναι πολύ καλά. Εχοντας ακούσει διάφορες περιπτώσεις, ειναι ενα συμπτωμα που μπορει να εχει διάφορες αιτίες, γι αυτό πάντα ας ζητάμε μια υπεύθυνη συμβουλή.

Παράθεση

Ναυσικά15615

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ναυσικά15615
H Ναυσικά15615 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Υπήρξα πολύ δεμένη με δώδεκα γάτες, από τη ζωή μου όμως έχουν περάσει πάρα πολλές αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H Ναυσικά15615 έγραψε στις 14:42, 22-12-09:

Σας ευχαριστώ με όλη μου την καρδιά. Επειδή οι μεμβράνες επέμεναν, ακολούθησα τις συμβουλές σας και πήρα μια δεύτερη ιατρική γνώμη. Η γιατρός που εξέτασε σήμερα τη Νανά απέκλεισε την πιθανότητα για οποιαδήποτε σοβαρή πάθηση και μου εξήγησε πως η προβολή τρίτου βλεφάρου αποτελεί συχνά μια ιδιοπαθή ασθένεια των γατών, χωρίς συγκεκριμένη αιτία, όπως είχε πει και η πρώτη γιατρός. Μας έδωσε κάποιες σταγόνες που πιθανά θα επισπεύσουν τη θεραπεία της. Ωστόσο όπως και η πρώτη γιατρός είπε ότι το πρόβλημα θα περάσει μετά από μερικούς μήνες μόνο του.
Ανακουφίστηκα γιατί έτσι θα περάσω ξέγνοιαστα τις γιορτές.
Σας ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι να περάσετε όμορφα Χριστούγεννα με τους δικούς σας και τη γατοπαρέα σας.
Θα σας ενημερώσω, μόλις έχω νεότερα.

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 17:43, 22-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ναυσικά

Περαστικά στη Νανακα σου και να ειναι πάντα καλά.!!! Μπράβο που πήρες και μια 2η γνώμη κι έτσι τις γιορτές θα τις περασεις ήσυχη και με συντροφιά τα γατόνια σου τα αγαπημένα.
Απο την παρεούλα μας σου ευχομαστε κι εμεις ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και καλά με υγεία και ευτυχία!!!:up::up::up::up::up:

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 17:38, 09-06-10:

Καλησπέρα! έχω ένα πρόβλημα με την μικρή μου την έχω πάει ήδη σε 3 κτηνιάτρους και δεν βρίσκουν τίποτα!τα ματάκια της είναι έτσι όπως στην φωτό άλλες φορές καλύτερα άλλες χειρότερα.Έχει κανείς πληροφορίες για το τι είναι γενικά η προβολή του τρίτου βλεφάρου;Δεν μπορώ να την βλέπω άλλο έτσι μου σπαράζει την καρδιά!της έδωσα αντιπαρασιτικό μετά την προτροπή του πρώτου γιατρού (ενώ γενικα παίρνει τακτικά αντιπαρασιτικό) και περιμένουμε τώρα γενικές αίματος και βιοχημικές να δούμε αν υπάρχει κάτι.Μού είπαν για σύνδρομο Horner οι γιατροί αλλά από ότι διάβασα (στο internet) έτσι ονομάζεται γενικά η βλεφαρόπτωση, προβολή τρίτου βλεφάρου.Διάβασα επίσης στο my cat ενα thread που είχε απαντήσει η mel σε ενα παρόμοιο πρόβλημα ( http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28648 ) αλλά η μικρή μου δεν έχει κανένα άλλο σύμπτωμα εκτός από τα ματάκια της (συμμετρικό το πρόβλημα ) ούτε έξω βγαίνει ποτέ από το σπίτι.Το κακό είναι οτι έχει 2 μέρες που κοιμάται αρκετά αλλά με τόσους γιατρούς ( είναι και πολύ φοβητσιάρα ) και εγώ το ίδιο θα έκανα .Χωρίς πλάκα ίσως να κοιμάται λίγο παραπάνω.Αλλά κατά τα άλλα και με το φαί καλά τα πάμε.Από την Παρασκευή έχει ξεκινήσει αυτή η ιστορία και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!Είχε κανείς κανα παρόμοιο πρόβλημα ή τουλάχιστον κάποιες πληροφορίες παραπάνω γιατί τρελαίνομαι!Αχ να μπορούσαν τα μικρά μας να μας μιλήσουν να ξέρουμε αν πονάνε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  08062010148.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  178,9 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:42, 09-06-10:

τι να σου πω...ναι..οντως η προβολη του 3ου βλεφαρου δειχνει καποιο προβλημα...εχετε κανει εξετασεις αιματος...απο οτι καταλαβα δεν εχουν βγει ακομα τα αποτελεσματα...για να δουμε..αν βγουνε και δεν δειχνει τπτ,ισως θα πρεπει να παρετε και τη γνωμη και αλλου γιατρου,δεν μπορω να σου πω κατι αλλο...ευχομαι τα καλυτερα για τη γατα σου..

Παράθεση

Cloud and Snow

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Cloud and Snow
H Cloud and Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (...ζω με γάτες από τότε που γεννήθηκα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H Cloud and Snow έγραψε στις 17:47, 09-06-10:

Η πτώση τριτου βλεφάρου σημαινει ότι κατι δεν παει καλά με τον οργανισμό της γάτας. Ειναι συμπτωμα που δεν εχει μονο ενα αιτιο, μπορει να ειναι διάφοροι λογοι που προκαλεσαν το συμπτωμα. Η δικη μου γατα ειχε κανει τριτο βλεφαρο λογω εσωτερικών παρασίτων. Εγινε τελειως καλα αμεσως μετά την αποπαρασίτωση.

Ζητα και δευτερη γνώμη από γιατρό, οπωσδήποτε!
Περαστικά.

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 17:48, 09-06-10:

σε 3 γιατρούς την έχω πάει και δεν ξέρουν.μάλιστα ο ένας μου είπε και για εγχείρηση αν είναι απλά νευρολογικό πρόβλημα να βγάλουν το τρίτο βλέφαρο!!!!!!!!!!!!αν την κάνω και άλλη εγχείρηση (η στείρωση έγινε πρίν απο μισό χρόνο περίπου) δεν θα μου ξαναμιλήσει ποτέ!!!ευχαριστώ για τα περαστικά...

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 17:51, 09-06-10:

Δεν κανετε και μια καλλιεργεια κοπρανων να δείτε μήπως ειναι καποιο παράσιτο που δεν το πιανουν τα κοινά αποπαρασιτικά χαπια?

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin έγραψε στις 17:58, 09-06-10:

θα προσπαθήσω να το κάνω και αυτό.ζεί όμως αποκλειστικά στο σπίτι πού να τα βρεί;δυστυχώς τώρα πάει το δεκαπενθήμερο λόγω των γιατρών εξετάσεων κτλ.περιμένουμε να πληρωθούμε στις 15 να δούμε τι άλλο θα χρειαστεί :Ρ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,467 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:15, 09-06-10:

κοιτα..αυτη τη στιγμη,αυτο που συμβουλευω ειναι απλα να περιμενετε τα αποτελεσματα των εξετασεων...μπορει οντως να δειξουν που ειναι το προβλημα...μετα,βλεπουμε..

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin έγραψε στις 11:13, 10-06-10:

Καλησπέρα!Μόλις πήραμε τις εξετάσεις.Όλα φυσιολογικά.Ο γιατρός λέει να δούμε τι θα γίνει μετά την αποπαρασίτωση.Δεν τα μπορώ αυτά τα ανεξιχνίαστα.Μου είπαν οτι η προβολή τρίτου βλεφάρου είναι αγνώστου αιτίας και πιθανόν να φύγει σε λίγο καιρό.άντε να δούμε...

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin έγραψε στις 13:35, 10-06-10:

4ος γιατρός: άγχος $%^%&%&?????με βοήθησαν πολύ αυτά που μου είπε και το έψαξε αρκετά!πιθανόν λέει αφού όλα φαίνονται οκ να την άγχωσα με τόσους γιατρούς , να την αφήσω να ηρεμίσει και θα δούμε τι θα γίνει.(εννοείτε οτι δεν του πήγα το ζώο απλά τις εξετάσεις και το ιστορικό γιατί την έβλεπα την μικρή μου ήταν αρκετά τρομαγμένη)
ξέρετε κανέναν ομοιοπαθητικό κτηνίατρο στην θεσσαλονίκη να ρωτήσω?

Παράθεση

brightlight

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη brightlight
H brightlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H brightlight έγραψε στις 07:08, 17-08-10:

καλημερα σε ολη την παρεα,ειμαι καινουργια στο site και η αιτια να σας ανακαλυψω ηταν το ιδιο προβλημα με την aelin.
εχθες παρελαβα ,μετα απο 9 μερες παραμονης σε ξενοδοχειο ζωων,τα 3 γατακια μου και ο ενας παρουσιασε και αυτος προβολη τριτου βλεφαρου,
επικοινωνισα αμεσως με τον γιατρο,ο οποιος μου ειπε οτι αφου δεν υπαρχουν εκκρισεις ,τοτε πιθανοτατα να οφειλεται σε στρες λογο αλλαγης χωρου διαμονης.Παρακαλω οποιος ξερει κατι παραπανω ας με βοηθησει! aelin μου, η γατουλα σου το ξεπερασε το προβλημα(εχουν περασει περιπου 2 μηνες)
ευχαριστω.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:10, 17-08-10:

Όπως έγραψε πιο πάνω η Cloud & Snow, η εμφάνιση του τρίτου βλεφάρου είναι σύμπτωμα που μπορεί να έχει πάρα πολλές αιτίες. Επομένως, πρέπει να δεις τη γενικότερη κατάσταση του γάτου. Είναι δραστήριος, κινείται και παίζει κανονικά; Έχει όρεξη για φαγητό; Πηγαίνει στην άμμο του κανονικά, τα κακά του είναι εντάξει;
Αν είναι όλα αυτά φυσιολογικά, τότε είναι πολύ πιθανή η εξήγηση του γιατρού σου, ότι πρόκειται δηλαδή για στρες. Δώστου λίγες μέρες να ηρεμήσει, κι αν συνεχιστεί το πρόβλημα, τότε το κοιτάς και περαιτέρω.

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 11:04, 17-08-10:

μπορει καποιος να μου εξηγησει αν γινεται τι ειναι η προβολη τριτου βλεφαρου?στην φωτογραφια δεν βλεπω κατι περιεργο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:17, 17-08-10:

Το τρίτο βλέφαρο ξεκινάει από την εσωτερική γωνία του ματιού. Κανονικά, κλείνει μόνο όταν και τα άλλα δύο βλέφαρα (τα εξωτερικά) είναι κλειστά. Όταν είναι ορατό ενώ τα μάτια της γάτας είναι ανοιχτά, τότε μιλάμε για προβολή τρίτου βλεφάρου. Εδώ φαίνεται πιο έντονα:

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 11:29, 17-08-10:

ααα καταλαβα...να το εχω στο νου μου τοτε και εγω μηπως δω κατι τετοιο...ευχαριστω!

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin έγραψε στις 15:17, 17-08-10:

Καλησπέρα brightlight!
ευτυχώς της πέρασε αυτό με τα ματάκια!που και που βέβαια όταν είναι κουρασμένη ή εκνευρισμένη και χαλαρώνει εμφανίζεται πάλι αλλά όχι συνεχώς όπως πρίν αλλά για μια-δύο ώρες.Τελικά από ότι κατάλαβα παρά τις εξετάσεις κτλ πρέπει να είναι ψυχολογικό (γιατί μου είναι και λίγο νευρικούλα!!!) πάντως αν ο γιατρός εξέτασε τα ματάκια της και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα (από ότι κατάλαβα μπορείς να δεις αν έχει εγκεφαλικό πρόβλημα από τα μάτια!!!) δεν θα έχει τίποτα απλά θα είναι από την κούραση κτλ!ελπίζω να βοήθησα!Καλό απόγευμα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

H aelin έγραψε στις 15:20, 17-08-10:

Α!και κάνε αποπαρασίτωση σωστά ανα τρίμηνο κτλ... ο πιθανότερος λόγος της προβολής σύμφωνα με τους γιατρούς είναι τα εσωτερικά παράσιτα!

Παράθεση

brightlight

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη brightlight
H brightlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H brightlight έγραψε στις 07:12, 18-08-10:

Καλημερα,σας ευχαριστω για την βοηθεια! aretha μου ο γατουλης ειναι αρκετα καλα σε γενικες γραμμες,παιζει ,τρωει παει κανονικα στην αμμο του,βεβαια με την ζεστη εχει επιρεαστει αρκετα η συμπεριφορα ολων.
Το καλο ειναι οτι απο εχθες το βραδυ ,βλεπω τα ματακια του καπως καλυτερα,(περισσοτερη ωρα ανοιχτα) ελπιζω κι εγω να συνερθει ο φοβιτσιαρης μου συντομα!!
aelin μου ειμαστε οκ με αποπαρασιτωση τους δινω dronal και τους βαζω αμπουλες stronghold ,πρεπει να καλυπτονται με αυτα

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 12:59, 18-05-11:

εδω και 2 μερουλες η μια μου γατουλα εχει παρουσιασει 3ο βλεφαρο... δεν κανει εμετουσ δεν κανει διαρρεια δεν εχει τσιμπλες... πηρα σημερα τον γιατρο και μου ειπε αμα συνεχισει και αυριο να την παω να την δει... στεναχωριεμαι που την βλεπω ετσι... ευχομαι αν μην ειναι κατι σοβαρο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 06:25, 20-05-11:

τελικα καναμε ψιλοδιαρεια (οχι πολυ απλα οταν παει τουαλετα κανει υδαρη διαρεια περιπου 2 - 3 φορεσ την μερα απο χτεσ) ο γιατρουλης μας υποπτευεται γαστρεντεριτιδα... μου ειπε να την αφησω νυστικη απο χτεσ για να τησ κανει σημερα θεραπεια. Μολις εχω νεωτερα θα σασ ξαναγραψω! κατα τα αλλα δεν δειχνει σημαδια κοπωσησ..εκτοσ απο τα ματακια που ειναι ναι μεν λιγο καλυτερα απο την ημερα που το πρωτοεμφανισε αλλα εχει ακομα λιγο προβολη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:31, 20-05-11:

Περαστικά σας να είναι.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 11:40, 20-05-11:

μολις γυρισαμε απο τον γιατρο..πηραμε ειδικη τροφουλα για τισ επομενεσ μερεσ και μασ εκανε μια αντιβιωσουλα...
ευχομαι με αυτα να συνελθει και δεν θελω να σκεφτομαι το ενδεχομενο να ειναι κατι αλλο!!! αλλιωσ θα κανουμε εξετασουλεσ...
ουφ...

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:59, 20-05-11:

Περαστικουλια σας
Ελπιζω να πανε ολα καλα

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 12:19, 20-05-11:

ευχαριστουμε για τα περαστικουλια
καλο σαββατοκυριακο ευχομαι σε ολους!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:03, 20-05-11:

Απ' ότι ξέρω το τρίτο βλέφαρο περνάει εν τέλει και από μόνο του..

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 12:55, 22-05-11:

μακαρι να μασ φυγει..προσ το παρων σταματησε απο την παρασκευη η διαρεια αλλα το βλεφαρο επιμενει ειναι ναι μεν καλυτερα αλλα επιμενει..ο γιατροσ μου ειπε την παρασκευη μηπωσ τησ κανουμε κι αλλη αντιβιωση την δευτερα..θα τον παρω αυριο τηλ..να δουμε πως θα συνεχισουμε!

Παράθεση

billyme

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη billyme
Ο billyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O billyme έγραψε στις 23:11, 22-05-11:

εχω μια απορια λιγο ασχετη, οταν το ματακι της γατας κανει τζιμπλες συνεχως τι παει να πει? θα τον παω αυριο στο γιατρο αλλα δεν μπορω να περιμενω θα ηθελα την γνωμη σας.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 09:03, 24-05-11:

ξαναπηγαμε χτες στον γιατρο και μασ εκανε αλλη μια αντιβιωσουλα...ειδε ξανα τα ματια τησ και τησ πηρε παλι θερμοκρασια...
την βρησκει ηγιεστατη και μου ειπε πωσ και εξετασεισ αιματοσ να κανουμε απο την στιγμη που δεν εχει παρουσιασει τπτ δεν θα βρουμε και τπτ...
το ιδιο ειχε γινει και μετα την στειρωση που παρολο που το γατι δεν ετρωγε δεν επιενε και εγω πιστευα πωσ δεν θα την χασω..επανηλθε ως δια μαγειασ παλι και οι αιματολογικεσ και οι βιοχημικεσ δεν ειχαν δειξει κανενα προβλημα... μου ειπε πως μαλλον αυτη η γατα εχει ψυχοσωματικα (δεν αμφιβαλλω καθολου). ισως λεει εχει επιρεαστει απο τον ερχομο του κουταβιου. η αληθεια ειναι πως πριν κανα 2 εβδομαδεσ εγινε κι ενα συμβαν...
ειχανε μπει και οι 2 γατουλεσ σε μαι χαρτοσακουλα και παιζανε και πηγε το κουταβακι μασ και εκανε επιθεση (παιζωντασ παντα) και με το συμπαθειο χεστηκαν πανω τουσ και οι 2!!!! τι να πω...την αφηνουμε ετσι προσ το παρων και αν παρουσιασει κατι το ξανασυζηταμε...κατα τα αλλα ειναι μια χαρα..λειωνει στο παραθυρο και κοιταει τα πουλεια ολη μερα!!!

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 12:52, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από billyme
εχω μια απορια λιγο ασχετη, οταν το ματακι της γατας κανει τζιμπλες συνεχως τι παει να πει? θα τον παω αυριο στο γιατρο αλλα δεν μπορω να περιμενω θα ηθελα την γνωμη σας.
Συνήθως είναι τραχεΪτιδα, θέλει αντιβίωση! Να πάτε στον κτηνίατρο, θα σας πει τι φάρμακα χρειάζονται! Μπορεί να είναι χλαμύδια, αλλεργίες ή κάτι άλλο! Πρέπει οπωσδήποτε ο γιατρός να τη δει, να κάνει διάγνωση και να δώσει την κατάλληλη αγωγή!

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 13:24, 30-05-11:

και η ιστορία μας συνεχίζεται!!! η μια μου γατουλα που ειχε παρουσιασει το προβλημα με την προβολη και την διαρεια εχει γινει εντελωσ καλα... απο την παρασκυεη αρρωστησε και η αλλη..τα ιδια συμπτωματα συν εμετοσ... πραγμα που μαλλον σημαινει οτι η μια κολλησε την αλλη και πωσ ειναι ιωση - γαστρεντεριτιδα... το απογευμα παλι στον γιατρο για αντιβιωση... εχουμε κανει το κτηνιατριο 2ο σπιτι μασ!!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:38, 30-05-11:

Ωχ μωρε...περαστικα σας...
Θα περιμενουμε νεα σας

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 14:23, 30-05-11:

Ναι, είναι γαστρεντερίτιδα, τό ΄χουμε πάθει κι εμείς! Προσοχή, γιατί από γατί σε γατί μπορεί να περάσει από πολύ ελαφριά έως πολύ σοβαρά με προβλήματα διαρκείας!!

Παράθεση

Βασουλακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βασουλακι
H Βασουλακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Βασουλακι έγραψε στις 14:56, 30-05-11:

γεια σε ολους σας ειμαι καινουργια ακομη δεν εχω αποκτισει γατακι.... λογο τον αποτελεσματων στα μαθιματα αλλα 15 ιουνιου θα αποκτισω ευτιχως που εμαθα κατι και για αυτο το 3ο βλεφαρο να ξερω για το μελοντικο μου γατακι ( αμα παθενε κατι τετιο το γατακι μου θα ειχα πεθανει γενικα ερωτευομαι τα ζωα μου)

Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pouckis
Ο pouckis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O pouckis έγραψε στις 15:26, 07-08-11:

το γατακι πρεπει να ειναι 4-5 μηνων

απο οτι διαβασα και στις σελιδες δεν ειναι κατι ανησυχητικο και περναει απο μονο του ε?
δεν υπαρχει περιπτωση τυφλωσης και τα λοιπα ε?
παντως λογω ηλικιας το γατακι ειναι πολυ ζωηρο...
μπορει να παιζει 1-2 ωρες με την μητερα της ή ακομη και μονο του εξω στην αυλη ενω εγω το βλεπω!
και τρωει(μην σας πω περισσοτερο απο την μητερα της και μετα της ριχνει και λιγο γαλα )
και δεν μπορω να πω οτι κοιμαται περισσοτερες ωρες απο πριν παρουσιασει το προβλημα
το μεσημερακι δεν ξερω λογω και της ζεστης ολο κοιμαται!
αλλα ειπαμε , ειναι και ζωηρουλα!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:48, 07-08-11:

pouchis, μιας και λες ότι το γατάκι πρέπει να είναι 4 - 5 μηνών, υποθέτω πως δεν είναι δικό σου.
Θα συμβούλευα να το δει γιατρός, απ' όσο γνωρίζω είναι διάφορες οι αιτίες οι οποίες μπορεί να ευθύνονται για την προβολή τρίτου βλεφάρου στην γάτα.
Ας την δει λοιπόν ο γιατρός καλύτερα κι αυτός θα πει τι συμβαίνει.

Περαστικά εύχομαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

O pouckis έγραψε στις 16:56, 07-08-11:

το γατακι ειναι δικο μου , βρηκα την μητερα του οταν ηταν 4-5 μηνων και αυτο και τωρα πρεπει να ειναι γυρω στα 1-2 χρονια , και προσφατα γεννησε ενα γατακι(αυτο)... απο τοτε τα φροντιζω , δεν φευγουν μακρια απο την αυλη και επειδη ζει και η γιαγια μου στην ιδια αυλη ολοι μερα σπιτι ειναι

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:07, 07-08-11:

Μα φίλε μου, αφού είναι δική σου δεν θυμάσαι πότε ακριβώς γέννησε ώστε να ξέρεις εάν το γατόνι σου είναι 4 ή 5 μηνών ή αν η μητέρα γάτα είναι 1 ή 2 ετών;

Μόνο ένα γατάκι γέννησε;
Πρώτη φορά ακούω ότι γεννάνε λιγότερα από 2, δεν το ήξερα αυτό...
Εν πάσει περιπτώσει, περαστικά της.

Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

O pouckis έγραψε στις 17:26, 07-08-11:

ε δεν θυμαμαι
και λογω σχολειου και μαθηματων δεν ξοδευα πολυ χρονο μαζι τους ... αλλα τωρα με το καλοκαιρι βρηκα αρκετο χρονο

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 17:41, 07-08-11:

Δώσε στο γατάκι μισό drontal για τα εσωτερικά παράσιτα και αν επιμένει το τρίτο βλέφαρο μετά από μια εβδομάδα, να το δει οπωσδήποτε κτηνίατρος!

Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

O pouckis έγραψε στις 18:23, 07-08-11:

μολις τωρα ξανακοιταξα το γατακια και ειναι μια χαρα τα ματια του !
αμα ξαναεμφανιστει θα τον παρω σε γιατρο!
παντως απο κεφι να! μολις τωρα πεζει εξω με την μητερα του!
λετε να ειναι εξετειας καμιας διαθεσης?

ρε παιδια μια εμφανιζεται μια φευγει...
ελεος πια
δεν ξερω αμα πρεπει να ανυσηχησω ή απλα να χαρω που αρχιζει και φευγει σιγα σιγα εστω με αυτο το τροπο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-08-11 στις 19:04. Αιτία: merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 22:27, 07-08-11:

Πιστεύω πάντως πως θα ήταν καλό να στειρωθεί κι η μητέρα γάτα και το γατάκι το συντομότερο δυνατόν για πολλούς και διάφορους λόγους...

Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

O pouckis έγραψε στις 18:47, 08-08-11:

την πηραμε πριν λιγο στον γιατρο , ολα φυσιολογικα!
ειναι πολυ λογικο μου ειπε να υπαρχει τετοιο φαινομενο στα νεαρα γατακια!
εχει συναντησει τετοιο πραγμα και παλαιοτερα και δεν ειναι τπτ ανησυχητικο , και μαλιστα το αντιθετο! ειναι πολυ φυσιολογικο!
τα ματακια ειναι πολυ μικρα ακομη και για αυτο φενεται και η βλεφαριδα , οταν μεγαλωσει το γατι δεν θα φαινεται!
αυτη η γνωμη μου φαινεται λογικοτατη

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 15:40, 09-08-11:

Συνήθως δε συμβαίνει έτσι!

Παράθεση

pouckis

Νεοφερμένος

O pouckis έγραψε στις 18:07, 09-08-11:

δεν ειναι τυχαιο που οσοι εγραψαν σε αυτο το topic για τις εξετασεις και τα λοιπα που εγιναν και στο τελος εφυγε μονο του!
παντος ο γιατρος με καθησυχασε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Beautiful Cat, ΦΛΩΡΑ

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους