Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,305 εγγεγραμμένα μέλη και 718,369 μηνύματα σε 22,603 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 386 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κακή συνήθεια, πρόβλημα;

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 23:05, 08-11-10:

Χαιρετω ολους τους γατοφιλους. Εχω εναν αρσενικο γατο που πριν απο λιγο εκλεισε τον πρωτο χρονο του. Εδω και 5-6 μηνες αρνειται να πιει νερο απο το μπωλακι του (πορσελανη) και πινει μονο απο το τρεχουμενο νερο μεσα στη μπανιερα. Αυτο ξεκινησε οταν σαν παιχνιδι τον εβαλα στην μπανιερα και ανοιξα λιγο τη βρυση για να δω αντιδρασεις. Ξετρελαθηκε! Το πρωτο διαστημα καθοταν με τις ωρες, χαζευε και επαιζε με το νερο που ετρεχε. Και φυσικα ξεκινησε να πινει απο εκει σνομπαροντας το μπωλακι του. Οταν θελει να πιει στεκεται πανω στη μπανιερα και με φωναζει να του ανοιξω το νερο. Το αστειο ειναι οτι οχι μονο πινει αλλα κανει και καθαριοτητα ο κυριος. Εχει καταλαβει οτι το νερο βοηθαει στο καθαρισμα, βρεχει τα πατουσακια του και αρχιζει το γλυψιμο. Οσο και να βρωμισει (και πιστεψτε με ειναι βρωμυλος γιατι χωνεται παντου) στο τελος εχει τις πιο ροζ ολοκαθαρες πατουσιτσες. Το καλοκαιρι μαλιστα με τις ζεστες εβαζε και το κεφαλι του κατω απο το τρεχουμενο νερο και πραγματικα λουζοταν!
Παρ'ολα αυτα ειναι προβλημα γιατι δε μπορω να λειψω για πολυ και να τον αφησω ετσι. Επισης αν χρειαστει να φυγω λιγες μερες και να τον αφησω σε αλλο σπιτι, δεν ξερω αν και απο που θα πινει νερο. Εχω προσπαθησει να του κοψω την συνηθεια αυτη αλλα ματαια. Του γεμισα την μπανιερα με 10 ποντους νερο ωστε να μη μπορει να μπει μεσα και να αναγκαστει να παει στο μπωλακι. Τα καναμε μουσκεμα. Πηδηξε μεσα ( μαλλον δεν ειχε αντιληφθει το νερο) και πηρε τετοια τρομαρα που εκανε κατοσταρι σε 8''.
Ομως πεισματικα ολη μερα δεν επινε νερο και οταν ηρθε το βραδι, αργα, διψασμενος καθησε στην ακρη της μπανιερας για αλλη μια φορα και μου φωναξε για να του ανοιξω το νερο. Ομως κι εγω βραχος, δεν του ανοιξα τη βρυση και τον εβαλα στο μπωλακι του. Αυτος το αγνοει και παει με αργες κινησεις και αραζει για υπνο στον καναπε. Τον ακολουθω και καθομαι διπλα του. Την επομενη στιγμη με κοιταει ετσι οπως αυτος ξερει και βγαζει μια κραυγουλα που δεν περιγραφεται.... Αμεσως μετα ειναι κατω απο τη βρυση που τρεχει και ξεδιψαει. Ειχε νικησει.
Τι κανουμε τωρα με την περιπτωση του? Τον αφηνουμε ετσι? Περιμενω προτασεις και καμια ιδεα μηπως και τον καταφερω να πινει και απο το μπωλακι του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,455 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:15, 08-11-10:

Καλησπερα οντως καποια γατια εχουν αυτη την τρελα με το τρεχουμενο νερο..τα ιδια και η δικια μου..ομως,πινει και απο το μπωλακι της.Εχεις απολυτο δικιο να ανησυχεις..γιατι αυτο ειναι ενα προβλημα.Ομως..πρωτη φορα ακουω να αρνηται πεισματικα να πιει νερο και απο το μπωλακι...ή θα πρεπει να το σταματησεις εντελως αυτο με το τρεχουμενο,ετσι ωστε να αναγκαστει να πιει απο το μπωλ( ομως δεν κανει να μεινει για πανω απο μια μερα χωρις νερο..) ή θα πρεπει να του παρεις τις ειδικες ποτιστρες..που βγαζουν τρεχουμενο νερο.(.ω..ναι..υπαρχουν..) για δες στο λινκ που θα σου βαλω..ελπιζω να βγαλει στην σωστη σελιδα..(132) http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34093&page=132

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 23:30, 08-11-10:

Μηπως να εκλεινες την πορτα του μπανιου και να αφηνες το μπωλ απ'εξω απο την πορτα???

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:18, 09-11-10:

Καλησπερα Εφη, το λινκ με παει αλλου μα αυτες τις ποτιστρες με το τρεχουμενο τις γνωριζω. Εχω τις αμφιβολλιες μου για το αν θα καταφερουν να του αλλαξουν τη συνηθεια και νομιζω ειναι και σχετικα ακριβες. Σαν εσχατη λυση ομως θα το δοκιμασω.
Το ιδιο μου ειπε και η κτηνιατρος. Ουτε αυτη εχει συναντησει περιπτωση να αρνειται τελειως το μπωλακι του.
Αυτο που ειπες Ειρηνη, με το μπωλακι εξω, μου φαινεται καλη ιδεα και θα το εφαρμοσω αμεσα. Μακαρι να πιασει. Θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:44, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Καλησπερα Εφη, το λινκ με παει αλλου μα αυτες τις ποτιστρες με το τρεχουμενο τις γνωριζω. Εχω τις αμφιβολλιες μου για το αν θα καταφερουν να του αλλαξουν τη συνηθεια και νομιζω ειναι και σχετικα ακριβες. Σαν εσχατη λυση ομως θα το δοκιμασω.
Το ιδιο μου ειπε και η κτηνιατρος. Ουτε αυτη εχει συναντησει περιπτωση να αρνειται τελειως το μπωλακι του.
Αυτο που ειπες Ειρηνη, με το μπωλακι εξω, μου φαινεται καλη ιδεα και θα το εφαρμοσω αμεσα. Μακαρι να πιασει. Θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω...
για κατι πιο φθηνο μπορεις να παρεις ενα μικρο φιλτρο ενυδρειου και να το τοποθετησεις σε ενα μεγαλο μπολ για νερο. Το φιλτρο κοστιζει γυρω στα 10ευρω νομιζω και τα ανταλλακτικα με τον ανθρακα ειναι πολυ φθηνα.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 20:17, 13-11-10:

Γεια σας και παλι. Λοιπον, ειχαμε καποια προοδο. Τη πρωτη μερα του αφησα το μπωλακι του εξω με κλειστη την πορτα, οπως ειπε η Ειρηνη, αλλα δεν ειχε αποτελεσμα. Το μυριζε και εφευγε. Τη δευτερη μερα, οταν ζητησε να του ανοιξω τη βρυση για να πιει, του το εβαλα μεσα στη μπανιερα και διπλα αφησα τη βρυση να σταζει σταγονα-σταγονα. Προσπαθουσε να πιει αλλα το μονο που καταφερνε ηταν να γλυφει τις λιγες σταγονες που κυλουσαν. Μετα απο λιγο στραφηκε διπλα στο μπωλακι, το μυρισε και εφυγε. Τη δευτερη φορα ομως που εγινε ακριβως το ιδιο, οταν ειδε οτι δε χορταινει με τις σταγονες, γυρισε στο μπωλακι του και αρχισε να πινει. Αυτο εγινε και την επομενη μερα και μια φορα τον ειδα να πινει μονος του οταν το μπωλ του ητανε εξω απο την πορτα. Σιγουρα υπαρχει βελτιωση αλλα εχω την εντυπωση (μαλλον ειμαι σιγουρος) οτι πινει πολυ λιγοτερο νερο απο πριν. Ενω επινε 4-5 φορες την ημερα τωρα πινει 2. Εκτος αν πινει οταν λειπω, αλλα δε βλεπω αλλαγη στη σταθμη του νερου. Αυτο με ανησυχει λιγο γιατι οπως μου ειπε και η κτηνιατρος ειναι σημαντικο να πινει αρκετο νερο για να αποφυγουμε ουρολογικα προβληματα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,455 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:24, 14-11-10:

Και ετσι ειναι ακριβως οπως σου τα ειπε ο γιατρος...ομως ειναι οντως μια προοδος αυτο!! συνεχισε το..πιστευω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να μην του δινεις καθολου απο την βρυση...για να το κοψει εντελως...καλη επιτυχια!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:35, 14-11-10:

Μπραβο χαιρομαι που υπαρχει προοδος!!! Οσο για τη σταθμη του νερου μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα!!!! Και εμας που πινει αρκετο νερο δεν καταλαβαινω καμια διαφορα!!!!
Καλη συνεχεια και ελπιζω να κοπει τελειως η κακια συνηθεια και να πινει μονο απο το μπωλακι!!!!!!

Παράθεση

tsirene (ειρηνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsirene
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tsirene έγραψε στις 00:34, 16-11-10:

και μενα τα ιδια ακριβως κανει....και γω την εβαλα στη μπανιερα για να δω πως θα αντιδρασει με το νερο και ξετρελαθηκε...καθε τοσο εμπαινε μεσα και μου νιαουριζε να της ανοιξω τη βρυση,εκανε πατουσακια γλυφοταν και κυνηγαγε το νερο που ετρεχε,,,πολυ γελιο παιδια!!!και μενα μονο απο κει επινε νερο μετα απο λιγο καιρο ομως ξεσυνηθησε και της κινησε τη περιεργια το νερο που ειναι στο δοχειο του ατμοσιδερου και τωρα αρχισαμε αλλα κολπα οπως καταλαβαινετε...βουταει μεσα τα ποδαρακια της και γλυφεται...μεχρι τωρα δεν πινει απο αλλου νερου, το μπολακι της δεν το πλησιαζει καν οπου και να της το βαλω,το μυριζει και φευγει.Σημερα παρατηρησα οτι ειχα κλεισει το δοχειο του ατμοσιδερου με το καπακι και την ειδα που το εριξε με το ποδι της και αρχισε να πινει νερο και να βουταει μεσα τα πατουσακια της.Βεβαια στην αρχη τρελαθηκα γιατι οσο να ναι τα ποδαρακια της ειναι βρωμικα και με αυτο το νερο εγω σιδερωνω τα καθαρα μας ρουχα αλλα τη βρηκα τη λυση, καθε φορα που ειναι να σιδερωσω βγαζω το δοχειο το πλενω καλα και μολις τελειωσω το διατηρω παντα γεματο με καθαρο νερο για να πινει η μικρη μας!τι να παω...περι ορεξεως!!!Παντως και μενα δεν πινει πολυ νερο και σκεφτηκα να της βαζω το φαγητο της διπλα στο σιδερο μηπως πιει...ολο το σπιτι το εχουμε κανει χαλια γιατι ετσι θελει η ματιλντα....!!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους