Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,306 εγγεγραμμένα μέλη και 718,370 μηνύματα σε 22,603 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 423 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επείγον!! Σοβαρή ασθένεια.Τι μπορώ να κάνω;

ντιμη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ντιμη
H ντιμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ντιμη έγραψε στις 16:59, 18-11-11:

γεια σας κι απο μενα.σας γραφω γιατι εχω πανικοβληθει αρκετα σχετικα με αυτο το θεμα που μου εχει προκυψει .λοιπον στον κηπο της πολυκατοικιας μου γεννησε μια γατα που ταιζαμε καιρο ,5 γατακια.γενικα τα ταιζουμε κι αυτα. μεγαλωσαν εγιναν περιπου 7μηνων.ενα βραδυ βρηκαμε πεθαμενο το ενα απο τα γατακια αυτα,ενω δεν ειχαμε παρατηρησει καποιο συμπτωμα να μπορεσουμε να καταλαβουμε την αιτια που προκαλεσε το θανατο του.μετα απο 2-3 βδομαδες δευτερο γατακι αρρωστο.φωναξαμε κτηνιατρο του βρηκε στοματιτιδα και ωτιτιδα και το πηρε μαζι του για να το φροντισει.μας πηρε τηλ.το βραδυ για να μας πει οτι του καθαρισε τα αυτακια και το στομα και οτι εφαγε και μαλιστα με ορεξη.την επομενη μερα ομως το μεσημερι μας ειπε στο τηλ.οτι εκδηλωσε εγκεφαλιτιδα λογω μικροβιου και εχει επιληπτικεσ κρισεις και μας προτεινε να του κανουμε ευθανασια καθως χτυπιοτανε πολλη ωρα και δε σταματουσε.χασαμε και αυτο το γατακι .αυτο που με ταραζει ειναι οτι τα συμπτωματα εμφανιζονται εντελως ξαφνικα και εντονα που τα γατακια φευγουν σε 4-5 μερες.μετα απο ολα αυτα το σαββατο το μεσημερι κατεβηκα να τα ταισω οπως καθε μερα ,και το ενα απο τα 3 ειχε απομονωθει δεν ηθελε να φαει δεν επινε και εκανε σαν να πνιγεται που και που.το πηρα αμεσως πανω και το απογευμα το πηγα σε εναν πολυ καλυτερο κτηνιατρο που του βρηκε επισης χαλασμενα δοντια ,ωτιτιδα και παρασιτα.μου ειπε τι φαρμακα να του παρω του εδωσε και την αντιβιωση εκανε οτι ηταν απαραιτητο γιατι ιταν κυριακη την επομενη μερα και τα φαρμακα θα τα αγοραζα δευτερα. τη κυριακη το κρατησα σπιτι μου προσπαθησα να του δινω νερακι αν και απο αυτο που του εδινα ελαχιστο καταπινε. μολις πηρα τα φαρμακα(δευτερα) προσπαθησα να του τα δωσω κι εγω.να σας πω οτι το γατακι αυτο δεν ετρωγε,νερο ελαχιστο αν του διναμε εμεις και εβαζε τα μπροστινα ποδαρακια στο νερο του οταν του εφερνα για να πιει.το κρατησα τη δευτερα και την επομενη ετρεξα παλι στον κτηνιατρο που το εδωσα να το φροντισει εκεινος καθως εβγαζε αιμα απο πισω(σκετο αιμα ) ενω παραλληλα ο κτηνιατρος θα του εδινε καλυτερα τα φαρμακα και ο,τι αλλο χρειαζοταν ..εκει λοιπον που του μετρησε τη θερμοκρασια και τη βρηκε κανονικη παρ'ολο που το γατακι ηταν αρκετα αφυδατωμενο ,βγαζει πολυ αιμα απο πισω .το κρατησε ο γιατρος και μου ειπε πως προκειται για καποιον ιο .του εβαλε ορο καθετηρα ,το προσπαθησε πολυ αλλα το γατακι δεν τα πηγαινε καθολου καλα ,την τεταρτη δε στηριζοταν καν στα ποδαρακια του ,πηγα να το δω το πρωι και δεν καταλαβαινε τα χαδια που του εκανα απλα ηταν κουλουριασμενο κι εδειχνε να ποναει με καθε ανασα που επαιρνε.ο κτηνιατρος μου ειπε οτι αν δεν κανουμε αναλυση αιματος να δουμε τι ειναι παμε στα τυφλα οσο για το συγκεκριμενο γατι ,δεν ειχε ελπιδες εχανε αιμα ,το κρατουσαν τα φαρμακα και απ ο,τι ειδα κι εγω υπεφερε.καταλαβαινετε οτι ειναι τα γατακια αδεσποτα τα αγαπω πολυ αλλα δε μπορω να πληρωσω τις ε3ετασεις αιματος ουτε μετα το φαρμακο που 8α χρειαστει για τη θεραπεια.μου εχουν μεινει 2 γατακια το ενα τρωει κανονικα ,το αλλο σημερα δεν εφαγε πολυ και δειχνει να καταπινει λιγακι δυσκολα.δεν φαινεται να πνιγεται απλα πολυ φοβαμαι οτι αρχιζει να αρρωσταινει κι αυτο.τι μπορω να κανω.δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι ολο αυτο,δε θελω να μου παθουν κι αυτα το ιδιο αλλα μπορω μονο να τα παω για καθαρισμο στοματος κι αυτιων τιποτα αλλο..γενικα τα συμπτωματα ειναι ανορεξια δυσκολια καταπωσης ,δεν θελουν ουτε νερο να πιουν και το αιμα που το ειδα μονο στο ενα γατακι...δε ξερω γιατι γραφω εδω απλα εχω τρομαξει γι αυτο που εχω τωρα εδω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:14, 18-11-11:

Γιατρός δεν είμαι ούτε και κτηνίατρος..
Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά νομίζω ότι πρόκειται για μια περίπτωση πανλευκοπενίας ή λοιμώδους λευχαιμίας..Είναι λοιμώδη νοσήματα και τις περισσοτερες φορές, όταν εκδηλώνονται σε γατάκια, δε τα καταφέρνουν..
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ
http://www.ailouros.gr/%CE%93%CE%B9%...2/Default.aspx
αλλά και σε άλλες πηγές..
Βασικά όταν τα γατάκια έχουν πρόβλημα στα δόντια σε τέτοια ηλικία,ενοχοποιείται η λοιμώδης λευχαιμια..

Αυτά από εμένα..Δεν ξέρω κάτι παραπάνω..
Να ρωτήσεις και τον κτηνίατρο του φορούμ στο θέμα "Γιατρέ, αρρώστησε?"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ντιμη

Νεοφερμένος

H ντιμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (18 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H ντιμη έγραψε στις 23:13, 18-11-11:

τα δυο πρωτα δεν τα προλαβα οπως επρεπε,το τριτο αυτο που εχασα χθες δυστυχως και φαρμακα και ορος και καθαρισμος και γενικοτερα εγιναν ολα οσα χρειαζοταν το γατακι,και παρ'ολα αυτα δεν ανταποκριθηκε.μαλλον δε μπορω να κανω τιποτα αυτη τη στιγμη..ευχαριστω να εισαι καλα

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 14:19, 19-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ντιμη
τα δυο πρωτα δεν τα προλαβα οπως επρεπε,το τριτο αυτο που εχασα χθες δυστυχως και φαρμακα και ορος και καθαρισμος και γενικοτερα εγιναν ολα οσα χρειαζοταν το γατακι,και παρ'ολα αυτα δεν ανταποκριθηκε.μαλλον δε μπορω να κανω τιποτα αυτη τη στιγμη..ευχαριστω να εισαι καλα
Ναι νομίζω πως δε θα μπορέσεις να κάνεις πολλά..
Εύχομαι καλή τύχη και στα υπόλοιπα!

Παράθεση

ντιμη

Νεοφερμένος

H ντιμη έγραψε στις 17:34, 19-11-11:

αυτο που εχω τωρα εδω ,εφαγε λιγακι σημερα .μετα του ζεστανα λιγο γαλα και ηπιε,εκανε βολτα σε αντιθεση με χτες που κοιμοταν συνεχεια.εντωμεταξυ ολο μου τριβετε και θελει χαδια !!το συγκεκριμενο κανει σαν να βηχει ..το καθενα ειχε και διαφορετικο συμπτωμα, περα απο τον πυρετο την ανορεξια και τον ληθαργο που αυτα τα συμπτωματα τα ειχαν ολα οσα μου αρρωστησαν.κριμα τα καημενα..

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:36, 19-11-11:

αυτο που εχω τωρα εδω ,εφαγε λιγακι σημερα .μετα του ζεστανα λιγο γαλα και ηπιε,εκανε βολτα σε αντιθεση με χτες που κοιμοταν συνεχεια.εντωμεταξυ ολο μου τριβετε και θελει χαδια !!
Χμμμ!
Εάν του ζέστανες γάλα ανθρώπινης κατανάλωσης είναι πιθανόν να του δημιουργηθούν περαιτέρω προβλήματα καθώς οι περισσότερες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και χρειάζονται ειδικό γάλα, όταν δεν θηλάζουν από τη μητέρα τους.

Παράθεση

ντιμη

Νεοφερμένος

H ντιμη έγραψε στις 22:35, 20-11-11:

σταματησε να κανει σαν να βηχει..!!! τρωει κιολας !!!το μονο κακο ειναι το στομα του που μυριζει πολλλλλυυυ....9α το παω ομως τη τριτη που 9α χω τα ΄λεφτα !!μακαρι να μη μου παθει τιποτα!!το εχω αγαπησει!!ερχεται κοντα μου και χτυπαει τη μυτουλα του στο προσωπο μου!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,455 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:14, 20-11-11:

Καλα νεα ειναι αυτα.Μακαρι να πανε ολα καλα.Πολλα περαστικα σας,.

Παράθεση

ντιμη

Νεοφερμένος

H ντιμη έγραψε στις 01:27, 21-11-11:

ευχαριστούμε πολυυυ!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:27, 21-11-11:

Κράτα τα ζεστά. Περαστικά σας

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 00:11, 30-11-11:

Τι κάνετε? Πώς τα περνάτε?

Γράψτε μας νέα σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 10:48, 30-11-11:

Μακάρι να είναι όλα καλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους