Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,331 εγγεγραμμένα μέλη και 718,380 μηνύματα σε 22,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 155 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Παγκρεατίτιδα

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 13:27, 18-01-11:

Η γάτα μιας πολυ καλης μου φίλης πριν απο μερικες μερες παρουσιασε
έλειψη όρεξης για φαγητο και μια μικρη αδιαθεσια.
Αφου την πηγε στο γιατρο κι έγιναν οι απαραιτητες εξετασεις, ο γιατρος
εντοπησε μια ηπια στοματιτιδα (αρνητικη σε HIV) και μεσα απο τις αιματολογικες εξετάσεις
"υποπτευεται" παγκρεατιτιδα.
Λεω υποπτευεται γιατι απ ότι μας είπε εξετασεις για παγκρεατιτιδα δεν υπαρχουν, παρα μονο στην Αμερικη και αυτες δεν δινουν 100% εγκυρα αποτελεσματα.
Ισχυει κατι τετοιο;

Με τη συζητηση καταληξαμε ότι αυτο που προκαλεσε την παγκρεατιτιδα (στην περιπτωση που τελικα η γατουλα πασχει απο αυτο) ειναι το γεγονος ότι η φιλη μου ειχε τη συνηθεια να ταιζει τη γατα της συχνα βραστο κοτοπουλο παραλληλα με ξηρα τροφη που υπηρχε μονιμα στο μπωλ, με αποτελεσμα η γάτα να μην τρωει ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ξηρά τροφη περιμένωντας το κοτοπουλο.
Ετσι εχανε πολλα γευματα περιμενωντας ποτε θα την ταισουν κοτοπουλο.
Λογω του ότι υπαρχουν αλλες 3 γάτες στο σπιτι ήταν δύσκολο να παρακολουθηθει το ποσο τρωει η κάθε γάτα ξεχωριστα.
Να σημειώσω ότι η συγκεκριμενη γάτα ειναι απο τις "Δυσκολες" με το φαγητο, αφου απαιχθάνεται καθε τι κονσερβοποιημενο.

Ο γιατρος συνεστησε πολλα μικρα γευματα τη μερα και απαγορευσε δια ροπαλου οτιδηποτε μαγειρευτο (ακομα και βραστο κοτοπουλο).

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 15:00, 21-01-11:

Ανανεώνω το θέμα μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 15:07, 21-01-11:

Μορεις να ρωτησεις το γιατρο του σαιτ μας...http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971 για να παρεις και αλλη μια γνωμη ή μπορει και να παρει και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλο κτηνιατρο (εγω αυτο θα το εκανα σιγουρα)
Ευχομαι περαστικα στο γατονι!

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pondikis έγραψε στις 15:10, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Μορεις να ρωτησεις το γιατρο του σαιτ μας...http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=34971 για να παρεις και αλλη μια γνωμη ή μπορει και να παρει και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλο κτηνιατρο
Ευχομαι περαστικα στο γατονι!
To έχω κάνει και περιμένω να μου απαντήσει.
Ευχαριστώ

edit: Θα πάει σίγουρα να πάρει δεύτερη γνώμη γιατί απ ΄ ότι αντιλαμβάνομαι δεν είναι πολύ σύνηθες, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:21, 21-01-11:

Καλησπερα.Δυστυχως δεν γνωριζω και πολλα πραγματα για αυτη την ασθενεια.Το μονο γνωριζω ειναι οτι το λιπος,και γενικα τροφες πολυ πλουσιες σε λιπος μπορουν να προκαλεσουν παγκρεατιτιδα..δες εδω
Σου παραθετω και ενα ακομα λινκ.

http://www.hvms.gr/el/journal/volume...-13-28-35.html

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pondikis έγραψε στις 15:29, 21-01-11:

Ευχαριστώ Ποπουλίνα!

Το πρώτο το είχα εντοπίσει.
Το δεύτερο λέει περίπου ότι της είπε και ο κτηνίατρος.

Αιματολογική και βιοχημική εξέταση, καθώς και ανάλυση ούρων και απλή ακτινογραφία κοιλίας έχουν γίνει.

Παράθεση

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 15:54, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από pondikis
Ευχαριστώ Ποπουλίνα!

Το πρώτο το είχα εντοπίσει.
Το δεύτερο λέει περίπου ότι της είπε και ο κτηνίατρος.

Αιματολογική και βιοχημική εξέταση, καθώς και ανάλυση ούρων και απλή ακτινογραφία κοιλίας έχουν γίνει.
Δηλ. ο γιατρός δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν πρόκειται για παγκρεατίτιδα με τις εξετάσεις που έκανε; ή δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμη και γι' αυτό δεν ξέρει;

Πάντως ένας γάτος του φίλου μου που ήταν 9 χρονών, σταμάτησε να τρώει, ήταν κακοδιάθετος και μάλιστα πρέπει να πόναγε γιατί διαμαρτύρονταν παραπονεμένα ο γλυκούλης μας. Του έκανε εξετάσεις αίματος και δεν θυμάμαι τι άλλες και του βρήκαν παγκρεατίτιδα και τεράστια σπλήνα. Τον είχαμε με ορούς και του δίναμε φάρμακα αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε, μετά από λίγες μέρες έφυγε και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμη. Προς θεού δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να μην έχει παγκρεατίτιδα και να είναι κάτι άλλο. Αν είναι όμως, μπορεί να θεραπευθεί αν το προλάβει σε αρχικό στάδιο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,459 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:09, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από CATfairy
Δηλ. ο γιατρός δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν πρόκειται για παγκρεατίτιδα με τις εξετάσεις που έκανε; ή δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα ακόμη και γι' αυτό δεν ξέρει;

Πάντως ένας γάτος του φίλου μου που ήταν 9 χρονών, σταμάτησε να τρώει, ήταν κακοδιάθετος και μάλιστα πρέπει να πόναγε γιατί διαμαρτύρονταν παραπονεμένα ο γλυκούλης μας. Του έκανε εξετάσεις αίματος και δεν θυμάμαι τι άλλες και του βρήκαν παγκρεατίτιδα και τεράστια σπλήνα. Τον είχαμε με ορούς και του δίναμε φάρμακα αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε, μετά από λίγες μέρες έφυγε και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμη. Προς θεού δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μπορεί να μην έχει παγκρεατίτιδα και να είναι κάτι άλλο. Αν είναι όμως, μπορεί να θεραπευθεί αν το προλάβει σε αρχικό στάδιο.
Στη δικια σας περιπτωση...σας ειπε ο γιατρος απο τι παθαινουν παγκρεατιτιδα οι γατες;;

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H pondikis έγραψε στις 16:09, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από CATfairy

Τα αποτελέσματα έχουν βγει και ο γιατρός όπως λέει και το άθρο:

Η παγκρεατίτιδα αποτελεί το πιο συχνό νόσημα της εξωκρινούς μοίρας του παγκρέατος τόσο στο σκύλο όσο και στη γάτα, στην πλειονότητα όμως των περιπτώσεων παραμένει αδιάγνωστη λόγω των δυσκολιών που παρουσιάζει η διάγνωσή της στην κλινική πράξη.
θα μπορούσε να πει ότι η γάτα μπορεί να έχει παγκρεατίτιδα αλλά δεν υπάρχει κάποια εξέταση που να μπορεί διαγνώσει 100% ότι η γάτα έχει παγκρεατίτιδα .

Η γάτα παρέμεινε στο γιατρό περίπου 10 μέρες όπου και υποβλήθηκε σε κάποια θεραπεία (ενέσιμη, δεν γνωρίζω όμως περισσότερα) και όπως είπε ο γιατρός ανταποκρίθηκε θετικά.
Εδώ και μερικές μέρες έχει επιστρέψει σπίτι και τρώει κανονικά (μόνο ξηρά τροφή πλέον) κάτι που είναι πολύ θετικό και η διάθεσή της επανέρχεται στο φυσιολογικό.

Ο γατούλης του φίλου σου τι έτρωγε;

Έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι η παγκρεατίτιδα σχετίζεται πολύ με τη διατροφή.

Από την άλλη το κοτόπουλο στα μάτια μου "έμοιαζε" πολύ αθώο, δεν περίμενα ότι έχει τόσο λίπος..

Παράθεση

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 17:36, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Στη δικια σας περιπτωση...σας ειπε ο γιατρος απο τι παθαινουν παγκρεατιτιδα οι γατες;;
Δυστυχώς δεν του είπε κάτι συγκεκριμένο κάτι που με έχει αγχώσει πολύ γενικά, διότι έχουμε κι' άλλα γατιά και θα θέλαμε να τα προστατεύσουμε. Όσους ρώτησα (από γνωστούς που ήξεραν από γάτες) πάλι δεν ήξεραν να μου πουν κάτι. Με την σειρά μου και' γω το απέδωσα στην διατροφή...δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω.

Του γατούλη του έδιναν ξηρά τροφή whiskas, κατά καιρούς κονσερβάκια και γενικά όταν έτρωγαν κρέας του έδιναν κανένα ψαχνό. Μετά όμως από αυτό που του συνέβη "επέβαλα" στον φίλο μου να τους δίνει καλύτερης ποιότητας τροφές και μάλιστα της αγοράζω εγώ από pet shop. Ειδικά μετά από τα όσα έχω διαβάσει εδώ για τα whiskas τους παίρνω καλή ξηρά ειδικά για στειρωμένα. Νοιώθω τύψεις ίσως έπρεπε να του δίναμε καλύτερη τροφή, αλλά δεν ξέρω αν ήταν αυτό η αιτία.

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 23:28, 27-06-14:

Παιδια ΠΡΟΣΟΧΗ με τους εμετους! Δωστε βαση σε αυτα που θα σας πω. Η Μενια μου ειναι πλεον 14 ετων. Θυμαμαι οτι εδω και αρκετα χρονια εκανε εμετους, ειτε σε μορφη σαλιων ειτε φαγητου μασημενου. Τοτε δε διναμε σημασια. Νομιζαμε οτι ηταν τριχομπαλες. Τα κεφια της και η ορεξη μια χαρα. Μεχρι πριν κανα 3μηνο, οπου αρχισαν επιμονοι κ επιπονοι προφανως εμετοι, διοτι η Μενια οταν τους εκανε φωναζε. Να πω οτι κ εξετασεις αιματος καναμε καθε χρονο κ δεν αμελουσαμε τον κτηνιατρο. Οι τελευταιες εξετασεις ειχαν δειξει λιγο τσιμπημενο το ηπαρ, ο γιατρος ομως δεν ανησυχησε κ το απεδωσε στο οτι η γατα ειναι χοντρουλα. Τοτε μας συνεστησε διαιτα με Obecity. Οταν αρχισαν αυτοι οι εμετοι ηταν το Πασχα. Πανικοβληθηκαμε, το ζωο δεν ηταν καλα. Ο γιατρος μου θα γυρνουσε σε 2 μερες, εγω ομως δεν μπορουσα να περιμενω. Πηγα σε αλλον που μας εστειλε για υπερηχο κοιλιας σε πασιγνωστο κεντρο στο Χαλανδρι. Παθαμε σοκ. Διαγνωση ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑ. Ευτυχως που στην ηλικια της δεν ειχε οξεια παγκρεατιτιδα. Πηρα τον γιατρο μου κ του το ειπα. Ο ανθρωπος σοκαριστηκε κ την πηγα αμεσως εκει μολις επεστρεψε. Τι κανουμε τωρα? Εφ' ορου ζωης ειδικη φαρμακευτικη τροφη Ι/D, Gastrointestinal και Hepatic.Η Μενια δυστυχως ποτε ειναι καλα και ποτε υποτροπιαζει με εμετους. Εχει ταλαιπωρηθει πολυ. Ο γιατρος ειπε οτι φταιμε κ εμεις που της διναμε μεζεδακια κρεας. Αυτο ειναι ασχημο για τις γατες, ειδικα το αρνι κ γενικα τα κρεατα με λιπος. Τωρα επαιρνε Primperan και συνεχιζει το Epadoren. Ετσι θα παμε δυστυχως. Σκεφτομαι να παρω κ μια δευτερη γνωμη, γιατι δεν γινεται καθε φορα που υποτροπιαζει να την πηγαινω για ενεσεις. Εχουμε ξεφραγκιαστει κυριολεκτικα. Και δεν με νοιαζει αυτο αρκει το κοριτσακι μου να ειναι καλα... ομως δεν πρεπει να παρω κ μια αλλη γνωμη, μηπως υπαρχει καποια θεραπεια? Εχουμε σκασει οιογενειακως, την αγαπαμε τοσο που δεν μπορουμε καν να σκεφτουμε οτι το κοριτσακι μας μεγαλωσε κ αρχισανε τα προβληματα υγειας... Σας εχει τυχει τετοια περιπτωση με χρονια παγκρεατιτιδα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΝΟΥΛΗΣ (Μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΝΟΥΛΗΣ
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΝΟΥΛΗΣ έγραψε στις 11:37, 08-03-17:

Καλημέρα σε όλους σας
ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Για εμένα δυστυχώς είναι μια πολύ ασχημη μέρα και σήμερα
΄Εχω ενα αρσενικο γατουλη τριών χρόνων
Την προηγούμενη Τρίτη έκανε εμετους κτιτρινου υγρου χρώματος με αφρούς μετα σταμάτησε να τρωει και δεν είχε καμία διαθεση για τίποτα
Η κτηνίατρος μετά απο εξετασεις αίματος, υπέρηχους και ακτινογραφίες διεγνωσε παγκρεαρίτιδα
Οι εξετάσεις αίματος έδειξαν ότι χάνει πρωτεινη και έχει πολύ ουρία τριπλάσια από το κανονικό
Του δίνει αντιβίωση αντιεμετικά του βάζει ορο με ηλετρολύτες και γλυκόζει αλλά ο γατούλης μου χειροτερευει παρόλο που από εχθές τρώει με συριγγα από το στομα τροφή a/d της HILLS
Σήμερα εμφάνισε ταχύπνια και έχει εμφανίσει και υγρό στην κοιλιά και πριζονται τα ποδαράκια του
Είμαι απελπισμένη δεν μπορώ να τον βλέπω να αργοσβήνει
Σας παρακαλώ όποιοσ το έχει αντιμετωπίσει ή ξέρει κάποιον κτηνίατρο ποιο ειδικό σας παρακαλώ να μου το πει γιατί δεν ξέρω αν θα είναι για πολύ ζωντανός ακόμα Σήμερα μου είπε για 30% ποιθανότητες επιβίωσης
Δεν του έχει δόσει ακομα κορτιζόνη και θέλω να πάρω και άλλη γνώμη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 08:38, 19-09-19:

Μπήκαμε κι εμείς στον ορο
Η Σταχτοπούτα μου δεν τρώει
Ίσως έχει παγκρεατιτιδα
Έκανε εμετούς τελευταία
Βέβαια νοσει εδω και δύο χρόνια μεfip
Το Σάββατο θα κάνουμε εξετάσεις
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:01, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από endorama
Ίσως έχει παγκρεατιτιδα
Έκανε εμετούς τελευταία
Φωτω μου,μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να ειναι περαστικα! Αν θες ενημερωνε μας.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,662 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:53, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από endorama
Ίσως έχει παγκρεατιτιδα
Έκανε εμετούς τελευταία

Εν αναμονή των εξετάσεων και των αποτελεσμάτων, εύχομαι με όλη μου την καρδιά Φωτώ μου, να είναι κάτι περαστικό, μια πρόσκαιρη διαταραχή που το λατρευτό Σταχτοπουτί να ξεπεράσει με επιτυχία και χωρίς ταλαιπωρία.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 14:17, 20-09-19:

Αύριο θα ξέρουμε...παω καθε μέρα και τη βλέπω...στο επισκεπτήριο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους