Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,285 εγγεγραμμένα μέλη και 718,827 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 419 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα τους μάθω κόλπα; Είναι 7 και 9 μηνών

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:42, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από starblood
Καλησπέρα .
Απάντησα και το μεσημέρι στο συγκεκριμένο post και κάτι ίσως έγινε με τον server και δε το κράτησε. Ας προσπαθήσω λοιπόν να το ξαναγράψω πάνω – κάτω ..
Από χτές το βράδυ παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και έχω στεναχωρηθεί σχετικά.
Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσω πως είμαι εντελώς αντίθετος με τη λογική της πρώτης δημοσίευσης. «Να μάθω κολπάκια το γατί , να διασκεδάζει η παρέα» Πάρε καλύτερα ένα σκύλο.

Οι γάτες είναι αιλουροειδή απόλυτα ελεύθερα. Μας τιμάνε με τη φιλία τους κι εμείς ανταποδίδουμε. Άπειρα τα παραδείγματα με γάτες που έχουν σηκωθεί και έχουν φύγει μη λογαριάζοντας το έτοιμο φαγητό που κάποιος τους δίνει γιατί απλά δεν νοιώθουν όμορφα με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Συχνά για δικούς τους λογούς δεν δέχονται χάδια και αγκαλιές. Άλλοτε πάλι μας συντροφεύουν σ αυτή τη μικρή πορεία της ζωής μας σα το ποιο πιστό σύντροφο. Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν τόσο με το χαρακτήρα του ζώου μας , όσο και με το δικό μας.
Με εκπλήσσει δυσάρεστα το γεγονός ότι έχουμε βάλει στη γωνία και πετροβολούμε ένα χρήστη που αφιερώνοντας χρόνο στο κατοικίδιο του, με παιχνίδι και με αγάπη το εκπαιδεύει να ακούει σε κάποιες απλές λέξεις . Δεν είδα πουθενά να γράφεται ότι το γατάκι έμεινε νηστικό ή ότι πόνεσε για να μάθει τη λέξη κάτσε.
Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει εδώ για το πώς θα εκπαιδεύσουμε τη γατούλα να μην ανεβαίνει στο τραπέζι ή να μη γρατζουνά το καναπέ με έντονα μη, με παλαμάκια ή ακόμα και με το κλείσιμο για κάποια λεπτά μέσα στη γατοφόρο..
Προφανώς είμαι και εγώ ένας πολύ πολύ άσπλαχνος γατοπατέρας καθώς έχω μάθει στη Magica την έκφραση τα νυχάκια μέσα για τις στιγμές που παίζουμε. Πως της το έμαθα; Υψώνοντας το τόνο της φωνής σ αυτή την έκφραση και σταματώντας το παιχνίδι. Δεν έχω καμία πρόθεση να της τα κόψω ειδικά όταν κοιμάται στο μεγάλο μπαλκόνι το οποίο έχει σκάλα για την αυλή και έχουν πρόσβαση άλλες γάτες.
Είναι «φυσιολογικό» κατά τα άλλα να κόβουμε τα νύχια της γάτας μας ή να της τα βγάζουμε χειρουργικά και μετά να το παίζουμε «φιλόζωοι».
Καθόμαστε βλέπω και πιανόμαστε από τις λέξεις «αρχηγός της αγέλης» κλπ. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά οι γατούλες μας θα τρώγαν πάνω στο τραπέζι από το πιάτο μας, όλων μας τα σπίτια θα είχαν κατεστραμμένα έπιπλα και σκισμένες κουρτίνες. Θα κοιμόμασταν Στα κατωπόδαρα και η γάτα στο μαξιλάρι μας.. Μήπως λοιπόν είμαστε ο αρχηγός του σπιτιού μας; Μήπως για μας, και όχι για τη γάτα, είναι χρήσιμο να υπάρχουν κάποιοι κανόνες; Ας μη μας ενοχλούν οι λέξεις και ας δούμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας ...
Οι ίδιοι που εδώ εκνευριστήκατε , σε κάποιο ‘άλλο post περιχαρείς θέλετε να φορέσετε λουρί στη γάτα και να τη πάτε βόλτα. Πολύ χρήσιμη εκπαίδευση η συγκεκριμένη. Φυλακίζουμε το γατάκι μας και μετά θέλουμε να το κάνουμε σκύλο.. Και δεν μιλάμε για Bengal, Savannah, Siam που δεν έχουν πρόβλημα.. Σας πληροφορώ πως η Magica κάθε που βρίσκεται στο εξοχικό κάνει βόλτες μαζί μου στο κτήμα χωρίς λουριά.. Όταν πήγαινα σχολείο υπήρξε γατούλα που με συνόδευε κάθε πρωί μέχρι να φτάσω σε λεωφόρο. (ναι μιλάμε για Αθήνα και όχι κάπου απομονωμένα) Όλα ξεκινάνε από το δέσιμο που έχουμε με το ζωάκι μας.
Ως πού άραγε φτάνει η ματαιοδοξία μας; Μάθαμε τις premium τροφές και ξεχάσαμε την έννοια του Προσφέρω και του Φροντίζω. Αν μάθουμε ότι κάποιος έσωσε ένα νεογέννητο γατάκι από τα σκουπίδια αλλά επειδή έχει πρόβλημα υγείας , δεν φτάνει η σύνταξη κλπ για να το στειρώσει και να το εμβολιάσει είναι κατάπτυστος, και φυσικά καλύτερα να το παρατούσε στη μοίρα του , μιάς και ουρά θα περίμεναν οι άλλοι φιλόζωοι να το μαζέψουν.
Εμείς λοιπόν αρκούμαστε να στειρώνουμε ( ότι ποιο φυσιολογικό) τους μικρούς μας φίλους , ακόμα και αυτούς που δε μας ανήκουν. Α δούμε δίπλα μας πόσο ευτυχισμένη είναι μία γυναίκα που έχει υποστεί αφαίρεση γενετικών οργάνων. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω στα 35 μετά από μικρή και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή παρά να φτάσω τα 120 ευνούχος.
Στείρωση έχω κάνει στη γάτα μου. Στα 6 της μετά από 6 γέννες (1 το χρόνο) και αφού είχα βρει σπίτια να φιλοξενήσουν τα μικρά. Προφανώς θα μούν καλός αν είχε στειρωθεί πριν τον 1,5 χρόνο, πριν τη πλήρη ανάπτυξη και είχε καταλήξει ένα μαλθακό – παχουλό πλάσμα για να μη με ενοχλεί ο οίστρος ή γιατί είναι ποιο βολικό από το να τρέχω με υπερηχογραφήματα , γέννες και μικρά..

Συγνώμη αν κούρασα ή ενόχλησα.. Να χαιρόμαστε με ανθρώπους που αγαπάνε και ασχολούνται με το κατοικίδιο τους με το παραπάνω. Ας μη παρεξηγιόμαστε. Όλοι πιστεύω βρισκόμαστε εδώ γιατί αγαπάμε τις γάτες. Για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βελτιώνουμε τη φροντίδα που παρέχουμε μέσω της ανταλλαγής εμπειριών.
Καλε μου φιλε,καταρχην εχεις θεσει πολλα θεματα.Εβαλες εκπ/ση,λουρια και στειρωση.Η στειρωση ειναι εντελως διαφορετικο κεφαλαιο,οποτε δεν θα απαντησω σε αυτο.
Καταρχην οι περισσοτερες απαντησεις μας αφορουν κυριως το 1ο ποστ,και επισης την εκπ/ση οσον αφορα πραγματα,που τα θεωρουμε(και δικαιωμα μας) εντελως αχρηστα για μια γατα.
Ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα να πεις ενα ΜΗ,και να φωναξεις για να μην ανεβαινει στο τραπεζι,και εντελως διαφορετικο να προσπαθω να μαθω στη γατα μου να δινει το χερι της.Γιατι τα βαζεις ολα στο ιδιο τσουβαλι;Εκει ειναι η ενσταση μας.

Οσον αφορα το λουρι,παλι τα ισοπεδωνεις ολα.Ναι,αναγκαστικα οσοι δεν εχουμε το προνομιο,να εχουμε περιφραγμενες αυλες,θα ζουν μεσα στο σπιτι.Προσωπικα ,δοκιμασα να τους βαλω το σαμαρακι(ετσι λεγεται κανονικα),αλλα δεν το ηθελαν.Οποτε δεν επεμεινα.Ομως σε πληροφορω οτι υπαρχουν πολλα γατια,και εχουμε και εδω αρκετα,που οχι μονο το δεχτηκαν,αλλα κανουν απιθανες βολτες..
Στην ελλαδα φαινεται περιεργο το λουρακι,διοτι δεν το εχουμε συνηθισει,στο εξωτερικο ομως ειναι εντελως διαδεδομενο.Εφοσον αρεσει στις γατες,που ειναι το προβλημα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:59, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από daphnelg
Και ο άνθρωπος ζώο είναι, απλά αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει από μια γάτα είναι πως είναι εξυπνότερος από αυτήν. Με κατώτερη θέση εννοούσα κατώτερη κυριαρχική θέση. Μάλιστα τόνισα πως επειδή έχει κατώτερη κυριαρχική θέση δεν σημαίνει πως πρέπει να της συμπεριφερόμαστε άσχημα, να την χτυπάμε κτλ. Αν η γάτα βρισκότανε στην ίδια θέση με εμάς τότε θα έκανε ότι ήθελε, θα ανέβαινε σε πάγκους, θα ξάπλωνε σε καναπέδες... Εμείς όμως της έχουμε θέσει κανόνες. Αυτός που θέτει κανόνες έχει υψηλότερη θέση από αυτόν που τους υπακούει. Ρε δεν είπα πως είναι στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας. Απλά πως πρέπει να υπάρχουν κανόνες, αυτό θέλω να πω. Δες και το παράδειγμα με τα παιδιά. Τα παιδιά πρέπει να ακούνε τους γονείς, έτσι και η γάτα τα υπόλοιπα μέλη τις οικογένειας. Αν σκεφτείς και παράδειγμα από την φύση, τα αρσενικά γατιά μαλώνουν για μια θυληκιά γάτα και όποιο νικήσει είναι το κυρίαρχο.

Η γάτα σου πρέπει να είναι γενικά ήρεμη, αλλά υπάρχουν και γατιά που χωρίς να τα πειράξεις διότι είναι πιο άγρια, μπορεί να σε δαγκώσουν και να σε γρατζουνούν. Έχω δει γατιά που περπατάς και σου επιτίθενται στα πόδια και σε καταγρατζουνούν ή που βλέπουν τα μανίκια σου να κουνιούνται και σε δαγκώνουν. Γι'αυτό είναι απαραίτητη η κυριαρχία. Δεν ανέφερα πως πρέπει να τρομάζουμε με νεροπίστολα και κέρματα σε τενεκεδένια κουτάκια ή φωνάζοντας την γάτα μας. Αυτός που το κάνει αυτό βασανίζει το ζώο και του προκαλεί δυσάρεστες εμπειρίες και αισθήματα. Και τα ζώα και ο άνθρωπος νευριάζει. Όμως όταν νευριάζει το ζώο συνήθως φταίει ο άνθρωπος γι'αυτό. Δεν λέω για τέτοια συμπεριφορά, που ευθύνεται ο άνθρωπος, αλλά για μια γάτα που στα καλά καθούμενα σε γρατζουνάει, χωρίς λόγο. Δεν πιστεύω, πως αν θέσεις κάποιους κανόνες κάνεις το ζώο να φέρεται σαν ρομπότ ή σαν στρατιώτη όπως είπε πριν κάποιος.

Υ.Γ. Χαίρομαι που το είπες για να λύσουμε τυχόν διαφωνίες.
εχμ, οι γάτες όμως δεν είναι παιδιά. Θα τις παρομοιαζα με μωρά. Σε ένα μωρό δεν μπορείς να πεις μη κάνεις αυτό και μη κάνεις το άλλο, δεν καταλαβαίνει. Μπορείς όμως να το απομακρύνεις. Εγώ προσωπικά δεν βρίσκω κάποιον λόγο να του απαγορεύω να ανεβαίνει στον καναπε ή στο τραπέζι. Τα έχουμε κλεισμένα στους 4 τοίχους, δεν θα του στερήσω την χαρά να κουρνιάζεται δίπλα μου στον καναπέ ή να καταλαμβάνει το μισό μαξιλάρι μου όταν κοιμάμαι. Θα συμφωνήσω όμως ότι πρέπει να μάθουν να αποφεύγουν επικίνδυνα πράγματα. Έχω όμως την εντύπωση ότι οι περισσότερες γάτες αποφεύγουν τα ζεστά αντικείμενα. Πχ ο δικός μου όταν ανοίγω τον φούρνο εξαφανίζεται. Το ίδιο κάνει και με το σίδερο που ισιώνω τα μαλλιά μου. Με τα καλώδια είχαμε ένα θεματάκι αλλά έβαλα λεμόνι και σταμάτησε να τα πειράζει. Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι πρέπει να τα έχουμε πιο ελεύθερα στο σπίτι. Οι γάτες τρελαίνονται να σκαρφαλώνουν σε ψηλά σημεία, όταν τους το στερούμε και αυτό τι μένει; Μόνο το γατόδεντρο. Εγώ πάντως θα βαριόμουν αν δεν με άφηναν να πηγαίνω εκεί που θέλω. Να φανταστείς αλλάξαμε διακόσμηση στο σπίτι για να σκαρφαλώνει πιο εύκολα πάνω σε ψηλά έπιπλα που προηγουμένως δεν μπορούσε να πάει Το έχει καταευχαριστηθεί! Όλη μέρα τον βλέπεις να κάθεται πάνω στην βιβλιοθήκη και πάνω στα ντουλαπάκια του γραφείου Κάνει και την γυμναστική του

Άγρια γατιά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν. Ίσως μη κοινωνικοποιημένα. Αν γνωρίζεις την συμπεριφορά της γάτας, τότε μπορείς να αποφύγεις όλα αυτά που ανέφερες. Είχα κάποτε μια γάτα η οποία όταν περπατούσες σε γρατζουνούσε και σε δάγκωνε. Ξέρεις όμως γιατί το έκανε; Όχι επειδή ήταν άγρια, αλλά επειδή ήθελε να τρίβει το κεφάλι της στα πόδια και στα παπούτσια σου για να αφήσει την μυρωδιά της πάνω σου και να σε μαρκαράει. Όταν περπατούσες δεν την άφηνες να τριφτεί και έβγαζε αυτή την συμπεριφορά. Αν όμως καθόσουν ακίνητη και την άφηνες να τριφτεί για μερικά δευτερόλεπτα δεν σε πείραζε όταν θα ξεκινουσες και πάλι να περπατάς. Ο δικός μου είναι γενικά ήρεμος, αλλά έχει και κάποιες κακές συνήθειες... αυτές με τα μανίκια Πολλές φορές τον αφήνω να δαγκώνει, άλλες φορές σταματάω να κουνάω το μανίκι. Βαριέται και φεύγει μόνος του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 22:01, 18-08-11:

Καλησπέρα .
Απάντησα και το μεσημέρι στο συγκεκριμένο post και κάτι ίσως έγινε με τον server και δε το κράτησε. Ας προσπαθήσω λοιπόν να το ξαναγράψω πάνω – κάτω ..
Από χτές το βράδυ παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και έχω στεναχωρηθεί σχετικά.
Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσω πως είμαι εντελώς αντίθετος με τη λογική της πρώτης δημοσίευσης. «Να μάθω κολπάκια το γατί , να διασκεδάζει η παρέα» Πάρε καλύτερα ένα σκύλο.

Οι γάτες είναι αιλουροειδή απόλυτα ελεύθερα. Μας τιμάνε με τη φιλία τους κι εμείς ανταποδίδουμε. Άπειρα τα παραδείγματα με γάτες που έχουν σηκωθεί και έχουν φύγει μη λογαριάζοντας το έτοιμο φαγητό που κάποιος τους δίνει γιατί απλά δεν νοιώθουν όμορφα με τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη. Συχνά για δικούς τους λογούς δεν δέχονται χάδια και αγκαλιές. Άλλοτε πάλι μας συντροφεύουν σ αυτή τη μικρή πορεία της ζωής μας σα το ποιο πιστό σύντροφο. Όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν τόσο με το χαρακτήρα του ζώου μας , όσο και με το δικό μας.
Με εκπλήσσει δυσάρεστα το γεγονός ότι έχουμε βάλει στη γωνία και πετροβολούμε ένα χρήστη που αφιερώνοντας χρόνο στο κατοικίδιο του, με παιχνίδι και με αγάπη το εκπαιδεύει να ακούει σε κάποιες απλές λέξεις . Δεν είδα πουθενά να γράφεται ότι το γατάκι έμεινε νηστικό ή ότι πόνεσε για να μάθει τη λέξη κάτσε.
Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε διαβάσει εδώ για το πώς θα εκπαιδεύσουμε τη γατούλα να μην ανεβαίνει στο τραπέζι ή να μη γρατζουνά το καναπέ με έντονα μη, με παλαμάκια ή ακόμα και με το κλείσιμο για κάποια λεπτά μέσα στη γατοφόρο..
Προφανώς είμαι και εγώ ένας πολύ πολύ άσπλαχνος γατοπατέρας καθώς έχω μάθει στη Magica την έκφραση τα νυχάκια μέσα για τις στιγμές που παίζουμε. Πως της το έμαθα; Υψώνοντας το τόνο της φωνής σ αυτή την έκφραση και σταματώντας το παιχνίδι. Δεν έχω καμία πρόθεση να της τα κόψω ειδικά όταν κοιμάται στο μεγάλο μπαλκόνι το οποίο έχει σκάλα για την αυλή και έχουν πρόσβαση άλλες γάτες.
Είναι «φυσιολογικό» κατά τα άλλα να κόβουμε τα νύχια της γάτας μας ή να της τα βγάζουμε χειρουργικά και μετά να το παίζουμε «φιλόζωοι».
Καθόμαστε βλέπω και πιανόμαστε από τις λέξεις «αρχηγός της αγέλης» κλπ. Αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά οι γατούλες μας θα τρώγαν πάνω στο τραπέζι από το πιάτο μας, όλων μας τα σπίτια θα είχαν κατεστραμμένα έπιπλα και σκισμένες κουρτίνες. Θα κοιμόμασταν Στα κατωπόδαρα και η γάτα στο μαξιλάρι μας.. Μήπως λοιπόν είμαστε ο αρχηγός του σπιτιού μας; Μήπως για μας, και όχι για τη γάτα, είναι χρήσιμο να υπάρχουν κάποιοι κανόνες; Ας μη μας ενοχλούν οι λέξεις και ας δούμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας ...
Οι ίδιοι που εδώ εκνευριστήκατε , σε κάποιο ‘άλλο post περιχαρείς θέλετε να φορέσετε λουρί στη γάτα και να τη πάτε βόλτα. Πολύ χρήσιμη εκπαίδευση η συγκεκριμένη. Φυλακίζουμε το γατάκι μας και μετά θέλουμε να το κάνουμε σκύλο.. Και δεν μιλάμε για Bengal, Savannah, Siam που δεν έχουν πρόβλημα.. Σας πληροφορώ πως η Magica κάθε που βρίσκεται στο εξοχικό κάνει βόλτες μαζί μου στο κτήμα χωρίς λουριά.. Όταν πήγαινα σχολείο υπήρξε γατούλα που με συνόδευε κάθε πρωί μέχρι να φτάσω σε λεωφόρο. (ναι μιλάμε για Αθήνα και όχι κάπου απομονωμένα) Όλα ξεκινάνε από το δέσιμο που έχουμε με το ζωάκι μας.
Ως πού άραγε φτάνει η ματαιοδοξία μας; Μάθαμε τις premium τροφές και ξεχάσαμε την έννοια του Προσφέρω και του Φροντίζω. Αν μάθουμε ότι κάποιος έσωσε ένα νεογέννητο γατάκι από τα σκουπίδια αλλά επειδή έχει πρόβλημα υγείας , δεν φτάνει η σύνταξη κλπ για να το στειρώσει και να το εμβολιάσει είναι κατάπτυστος, και φυσικά καλύτερα να το παρατούσε στη μοίρα του , μιάς και ουρά θα περίμεναν οι άλλοι φιλόζωοι να το μαζέψουν.
Εμείς λοιπόν αρκούμαστε να στειρώνουμε ( ότι ποιο φυσιολογικό) τους μικρούς μας φίλους , ακόμα και αυτούς που δε μας ανήκουν. Α δούμε δίπλα μας πόσο ευτυχισμένη είναι μία γυναίκα που έχει υποστεί αφαίρεση γενετικών οργάνων. Προσωπικά θα προτιμούσα να πεθάνω στα 35 μετά από μικρή και ευτυχισμένη σεξουαλική ζωή παρά να φτάσω τα 120 ευνούχος.
Στείρωση έχω κάνει στη γάτα μου. Στα 6 της μετά από 6 γέννες (1 το χρόνο) και αφού είχα βρει σπίτια να φιλοξενήσουν τα μικρά. Προφανώς θα μούν καλός αν είχε στειρωθεί πριν τον 1,5 χρόνο, πριν τη πλήρη ανάπτυξη και είχε καταλήξει ένα μαλθακό – παχουλό πλάσμα για να μη με ενοχλεί ο οίστρος ή γιατί είναι ποιο βολικό από το να τρέχω με υπερηχογραφήματα , γέννες και μικρά..

Συγνώμη αν κούρασα ή ενόχλησα.. Να χαιρόμαστε με ανθρώπους που αγαπάνε και ασχολούνται με το κατοικίδιο τους με το παραπάνω. Ας μη παρεξηγιόμαστε. Όλοι πιστεύω βρισκόμαστε εδώ γιατί αγαπάμε τις γάτες. Για να ανταλλάσουμε απόψεις και να βελτιώνουμε τη φροντίδα που παρέχουμε μέσω της ανταλλαγής εμπειριών.
Σου απαντησα και το μεσημερι στο αλλο θεμα.Η απαντηση μου μεταφερθηκε σε αυτο λιγο πιο πανω απο το δικο σου.

ξανακανω copy-paste την απαντηση μου σχετικα με την στειρωση και σβηνω το πιο πανω

"Φιλε μου αν ζουσαμε σε ιδανικη κοινωνια(ουτοπια) ουτε θα στειρωναμε,ουτε θα τα κλειναμε σε 4 τοιχους.Τα ζωα ανηκουν στη φυση.Οπως ανηκει κανονικα και ο ανθρωπος.Φυση ομως δεν ειναι το τσιμεντο,τα αυτοκινητα,οι φολες,τα κτηνη που βασανιζουν τα ζωα.Γι'αυτο επιλεγουμε την στειρωση.Για να μην συμβαλουμε στην δημιουργια νεων αδεσποτων ζωων που υποφερουν, αγωνιουν και θανατωνονται στους δρομους.
Χωρια οτι ενα αστειρωτο ζωο εχει μεγαλες πιθανοτητες να φυγει και να κινδυνευσει η και να σκοτωθει (φολες αμαξια) αναζητωντας ταιρι.
Κατι τελευταιο.Τα ζωα δεν εχουν σεξουαλικοτητα.Ζευγαρωνουν απο ενστικτο και μονο.
Προσωπικα θεωρω εγκλημα και κακοποιηση να απομωνονουμε αστειρωτα ζωα στο σπιτι για να μην ζευγαρωσουν.Αυτο ειναι βασανισμος"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 22:26, 18-08-11:

Δεν υπάρχει πρόβλημα Έφη μου.

Όλοι μας λατρεύουμε τις γατούλες μας και μαλώνουμε σα να είμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα. Έδωσα μια άλλη οπτική σε θέματα που θεωρούμε ότι πράττουμε σωστά. Φυσικά οι συνθήκες ζωής του κάθε ενός μας είναι διαφορετικές και με δεδομένη την αγάπη προς τις γάτες κάνει το καλύτερο δυνατό.
Με το αρχικό post τα έχουμε όλοι..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:39, 18-08-11:

Εμένα δεν με απασχολεί αν είσαι υπερ ή κατά της στείρωσης Δικαίωμα σου είναι να πιστεύεις ότι θέλεις. Βρίσκω και τις 2 όψεις του νομίσματος εξίσου καλές. Το πιο σημαντικό από όλα είναι η υπευθυνότητα. Ακόμα και στειρωμένο να είναι το γατί, αν ο άλλος θέλει να το παρατήσει, θα το κάνει. Δεν συμβάλλει και αυτός στον αριθμό των αδέσποτων;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 22:49, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Εμένα δεν με απασχολεί αν είσαι υπερ ή κατά της στείρωσης Δικαίωμα σου είναι να πιστεύεις ότι θέλεις. Βρίσκω και τις 2 όψεις του νομίσματος εξίσου καλές. Το πιο σημαντικό από όλα είναι η υπευθυνότητα. Ακόμα και στειρωμένο να είναι το γατί, αν ο άλλος θέλει να το παρατήσει, θα το κάνει. Δεν συμβάλλει και αυτός στον αριθμό των αδέσποτων;
Ακριβως γι αυτο τον λογο ειμαι υπερ της στειρωσης.Σκεψου να αφηναμε να γεννανε τα ζωα μας,να τους βρισκαμε σπιτια και οταν μεγαλωσουν λιγο να τα εγκαταλειψουν οπως κανουν πολλοι.Εγω αυτο πιστευω πως ειναι λαθος.
Υπαρχουν ανθρωποι που τα βαζουν να ζευγαρωσουν και απο πριν εχουν βρει σπιτια για τα μικρα.Ξερουν ομως αν θα τα βαρεθουν και θα τα πεταξουν καμια στιγμη? ΜΟνη λυση για την αντιμετωπιση των αδεσποτων θεωρω πως ειναι να υιοθετουμε αδεσποτα ζωα και να στειρωνουμε οσα μπορουμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 22:58, 18-08-11:

Παιδιά δεν είναι το θέμα μας η στείρωση ή το σαμαράκι. Θα συμφωνήσω με όλους σας. Δε βλέπω να είναι κακό το να βγάλει τη γάτα κάποιος έξω όπως δε βλέπω κακό και το παιχνίδι με τη λιχουδιά. Προσπαθώ να σας δείξω ότι υπάρχει και άλλη οπτική.
Όσο αφορά τη στείρωση γνωρίζω πολύ καλά πως είναι πολύ δύσκολο να κάνει κάποιος ότι και εγω. Τώρα για το θέμα υπευθυνότητας δε νομίζω να έγραψα κάτι που να επικροτεί το αντίθετο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:04, 18-08-11:

Παιδιά δεν είναι το θέμα μας η στείρωση ή το σαμαράκι. Θα συμφωνήσω με όλους σας. Δε βλέπω να είναι κακό το να βγάλει τη γάτα κάποιος έξω όπως δε βλέπω κακό και το παιχνίδι με τη λιχουδιά. Προσπαθώ να σας δείξω ότι υπάρχει και άλλη οπτική.
Όσο αφορά τη στείρωση γνωρίζω πολύ καλά πως είναι πολύ δύσκολο να κάνει κάποιος ότι και εγω. Τώρα για το θέμα υπευθυνότητας δε νομίζω να έγραψα κάτι που να επικροτεί το αντίθετο.
Δεν αφορούσε η υπευθυνότητα εσένα Γενικά μιλούσα Εγώ πάντως είμαι ανοιχτή σε όλες τις απόψεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 23:07, 18-08-11:

Σωστα!Συγνωμη που κολλησα στην στειρωση!Παντως και εγω διαφωνω με το αρχικο θεμα.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη socially excluded
H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 08:08, 19-08-11:

Ο starblood ήθελε να πει πως κάποιοι λέτε πως βασανίζουμε τα γατιά μας μαθαίνοντας τους διάφορα κόλπα, ενώ από την άλλη εσείς τα στειρώνεται και τους φοράτε λουρί. Όπως πρέπει να στειρώνουμε την γάτα μας, έτσι πρέπει και να την εκπαιδεύουμε για το καλό της και το δικό μας καλό.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H socially excluded έγραψε στις 08:11, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Daphnelg, ότι δεν θα μάθω κόλπα στην γάτα μου, είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο.. δεν χρειάζεται να το λες και να το ξαναλες . Επίσης λυπάμαι αν κουράστηκες να απαντας, δεν είσαι υποχρεωμένη, οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να το τονίζεις. Συζήτηση γίνεται.
Καλά κάνεις λοιπόν αν η γάτα σου καλοπερνάει, η δική μου καλοπερνάει με το να κυνηγάει κορδονάκια, να μυρίζει φυτά, να σκαρφαλώνει όταν τη κυνηγάω κλπ. Και όλα αυτά δεν είναι παιχνίδια για να παίζει μόνη της, μαζί τα κάνουμε όλα αυτά, απλά δεν της μαθαίνω τίποτα και την αφήνω να παίζει με ότι αυτή προτιμαει. Απλά και επειδή εσύ είσαι τυχαίο παράδειγμα εδώ να ξέρεις ότι η πλειοψηφία αυτών που μαθαίνουν κόπλα σε γάτες και σκύλους το κάνουν καθαρά για επίδειξη. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν δεν το αμφισβητώ αλλά ο κανόνας είναι αυτός που καθορίζει την στάση μου και των περισσοτέρων από ότι βλέπω εδώ, απέναντι στο συγκεκριμένο θέμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:21, 19-08-11:

Τι ισοπεδωτικη αντιληψη ειναι αυτη;Ποιος ειπε οτι επειδει στειρωσα τη γατα μου ,πρεπει να τη μαθω να δινει το χερι;
ΥΓ Καταλαβαινεις τη χρησιμοτητα της στειρωσης και την αναγκαιοτητα της,και την "χρησιμοτητα" του να δινει το χερι της;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:18, 19-08-11:

Starblood διάβασα από χτες τοποστ σου και νομίζω ότι έχεις θέσει πολλά και σωστά θέματα.Δεν υπάρχει όμως λόγος να νομίζεις ότι εδώ έχουμε κολλήσει κάποιον στον τοίχο και τον πυροβολούμε. Απλά ο καθένας μας γράφει την άποψη του. Μπορεί να φαίνεται έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κανενός η πρόθεση. Θα το τονίσω μια ακόμη φορά. Εδω μέσα (όπως και σε όλα τα αντίστοιχα φόρουμς) κανείς δεν είναι εδώ για να την πει σε κανέναν, η συζήτηση γίνεται στα πλαίσια του γόνιμου διαλόγου. Ο σκοπός είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και να δούμε και κάτι διαφορετικό από ο,τι μέχρι τώρα θεωρούσαμε δεδομένο, αν δεν διαφωνήσουμε και λίγο,πως θα γίνει αυτό? Προσωπικά δεν νομίζω ότι υπάρχουν με κάποιον, άρα δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχουν και παρεξηγήσεις.
Πράγματα χειρότερα από το να εκπαιδεύσεις την γάτα σου σίγουρα υπάρχουν. Και αυτά κατακρίνονται όταν τίθενται. Όμως το γεγονός του να να αφήνεις την γάτα σου αστείρωτη να τριγυρνάει μέσα στο σπίτι ενώ θέλει να ζευγαρώσει (πράγματι πρόκειται περί βασανισμού του ζώου), που είναι κάτι τραγικό, αθωώνει στην πραγματικότητα ο,τι δεν είναι τόσο κακό όσο αυτό? Δεν νομίζω..
Όσον αφορά το κομμάτι της στείρωσης έχω ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα. Αλλά έχω και μια ερώτηση και θα ήθελα την γνώμη σου. Αυτήν την περίοδο πέρα από τα δικά μου ζώα έχω άλλα 3 μικρά γατάκια, που τα μάζεψα υπό άθλιες συνθήκες. Ένα υποσιτισμένο στην άκρη της πιο κεντρικής οδού της πόλης μου, ένα που απειλούσαν ότι θα το σκοτώσουν εκεί που ήταν και ένα που θα πήγαινε σε πετ σοπ, παρ' ότι ήταν ήδη άρρωστο (όλοι ξέρουμε τι θα του συνέβαινε μετά). Τα 2 είναι περίπου 4 και το τρίτο 5 μηνών. Πες μου τις επιλογές μου.. Να αφήσω αυτό που είνα 5 μηνών να γεννήσει 3-4 γατάκια και ξαφνικά να έχω 6-7 ζουζούνια σύνολο? Τι θα τα κάνω? Πως θα ζήσουν? Και κυρίως πόσο μπορεί να υποφέρουν όταν πεθάνουν?Να το αφήσω να γίνει? Γιατί εγώ δεν νιώθω ότι έχω αυτήν την επιλογή.
Όσον αφορά τώρα το τι θα προτιμούσες εσύ για την δική σου ζωή, δεν νομίζω ότι μπορούμε να προβάλλουμε τα ανθρώπινα συναισθήματα στις γάτες και γενικά στα ζώα. Έχουμε δει (τουλάχιστον εγώ αυτό βλέπω από την δική μου εμπειρία σε σκύλο και γάτα) ότι μετά την στείρωση τα ζώα δείχνουν το ίδιο ευτυχισμένα όπως και πριν. Μπορεί απλά να μας φαίνεται και να μην συμβαίνει. Ο γάτος πνίγει τα γατάκια ή η γάτα τρώει το νεκρό γατάκι ή παρατάει το άρρωστο για να προστατεύσει τα υπόλοιπα (μπορείς να το φανταστείς αυτό για άνθρωπο?) και αυτό είναι μια καθαρά γατίσια πρακτική, που φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα το έκανε. Έτσι ίσως και η στείρωση που για έναν άνθρωπο μπορεί να ήταν πολύ τραγική, ίσως για μία γάτα να μην είναι. Το ίσως το τονίζω ιδιαίτερα, διότι κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν αυτό που κάνει για την γάτα του είναι το σωστό. Όλοι απλά ελπίζουμε.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 10:32, 19-08-11:

Ρε παιδιά μην κολλάτε τόσο πολύ με την στείρωση.

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Τι ισοπεδωτικη αντιληψη ειναι αυτη;Ποιος ειπε οτι επειδει στειρωσα τη γατα μου ,πρεπει να τη μαθω να δινει το χερι;
ΥΓ Καταλαβαινεις τη χρησιμοτητα της στειρωσης και την αναγκαιοτητα της,και την "χρησιμοτητα" του να δινει το χερι της;
Όχι, βέβαια. Απλά, όπως θεωρείς σωστό να στειρώνεις την γάτα σου, πρέπει να θεωρείς εξίσου σωστό να την "εκπαιδεύεις".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-08-11 στις 01:33. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:48, 19-08-11:

Βρε παιδιά, νομίζω πως συζητάμε για θέματα τα οποία δεν έχουν κοινό υπόβαθρο οπότε δε μπορούν να συγκριθούν.
Είναι άλλο πράγμα η στείρωση κι άλλο πράγμα η εκπαίδευση.
Η γάτα είναι φύσει ανεξάρτητο ζώο, αυτό που θέλει να κάνει θα το κάνει κι αυτό που δεν θέλει, δεν θα το κάνει.
Το να την στειρώσω την βοηθάει στην διαβίωση της διότι ούτε θα ταλαιπωρείται από οίστρους και θα ελαχιστοποιηθούν οι κίνδυνοι εμφάνισης διαφόρων ειδών καρκίνου, πυόμητρας κλπ.
Το να τη μάθω να δίνει το χέρι σε τι θα την βοηθήσει;
Θα την κάνω πορτιέρη σε κανένα club ή θα την κάνω να χαιρετάει όποιον μπαίνει στο σπίτι δια χειραψίας;
Και μετά τι, θα τη μάθω να μου στρίβει τα τσιγάρα μου ή να μου χτυπάει τον φραπέ;
Μόνη της θα μάθει αυτό που θέλει να μάθει κι αυτό που της είναι χρήσιμο, όποτε θέλει θα σηκωθεί και θα τρέξει κι όποτε θέλει θα βάλει τον πισινό της κάτω να ξαπλώσει.
Μαζί μαθαίνουμε τα παιχνίδια που της αρέσουν, την διασκεδάζουν και μας φέρνουν ακόμα πιο κοντά, το να τη μάθω να σηκώνεται, να κάθεται και να μου δίνει το χέρι ούτε θα με φέρει πιο κοντά μαζί της ούτε θα είναι παιχνίδι για αυτήν.
Άσε που από μόνη της με "χαϊδεύει" στο πρόσωπο ή με αφήνει να της πιάνω τα ποδαράκια όταν την χαϊδεύω και της κάνω "μασάζ" (το οποίο μετά την κοιμίζει ).

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:53, 19-08-11:

Όχι, βέβαια. Απλά, όπως θεωρείς σωστό να στειρώνεις την γάτα σου, πρέπει να θεωρείς εξίσου σωστό να την "εκπαιδεύεις".
Πρέπει ε? Ναι προφανώς..μιας και το να μην πεθαίνουν γατάκια στον δρόμο υποφέροντας είναι το ίδιο σημαντικό με το να σου δίνει η γάτα το χέρι και να κάθεται στα δύο πόδια..

Αρχική Δημοσίευση από George82
Βρε παιδιά, νομίζω πως συζητάμε για θέματα τα οποία δεν έχουν κοινό υπόβαθρο οπότε δε μπορούν να συγκριθούν.
Είναι άλλο πράγμα η στείρωση κι άλλο πράγμα η εκπαίδευση.
Η γάτα είναι φύσει ανεξάρτητο ζώο, αυτό που θέλει να κάνει θα το κάνει κι αυτό που δεν θέλει, δεν θα το κάνει.
Το να την στειρώσω την βοηθάει στην διαβίωση της διότι ούτε θα ταλαιπωρείται από οίστρους και θα ελαχιστοποιηθούν οι κίνδυνοι εμφάνισης διαφόρων ειδών καρκίνου, πυόμητρας κλπ.
Το να τη μάθω να δίνει το χέρι σε τι θα την βοηθήσει;
Θα την κάνω πορτιέρη σε κανένα club ή θα την κάνω να χαιρετάει όποιον μπαίνει στο σπίτι δια χειραψίας;
Και μετά τι, θα τη μάθω να μου στρίβει τα τσιγάρα μου ή να μου χτυπάει τον φραπέ;
Μόνη της θα μάθει αυτό που θέλει να μάθει κι αυτό που της είναι χρήσιμο, όποτε θέλει θα σηκωθεί και θα τρέξει κι όποτε θέλει θα βάλει τον πισινό της κάτω να ξαπλώσει.
Μαζί μαθαίνουμε τα παιχνίδια που της αρέσουν, την διασκεδάζουν και μας φέρνουν ακόμα πιο κοντά, το να τη μάθω να σηκώνεται, να κάθεται και να μου δίνει το χέρι ούτε θα με φέρει πιο κοντά μαζί της ούτε θα είναι παιχνίδι για αυτήν.
Άσε που από μόνη της με "χαϊδεύει" στο πρόσωπο ή με αφήνει να της πιάνω τα ποδαράκια όταν την χαϊδεύω και της κάνω "μασάζ" (το οποίο μετά την κοιμίζει ).

George αυτό με τα τσιγάρα πολύ θα με βόλευε και εμένα.. Ειδικά το πρωί έτσι όπως ξυπνάω να είχα 2-3 έτοιμα στριμμένα από την ζουζούνα που ούτως ή άλλως ξενυχτάει την νύχτα, καθόλου δεν θα με χάλαγε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-08-11 στις 11:35. Αιτία: merge
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:10, 19-08-11:

George αυτό με τα τσιγάρα πολύ θα με βόλευε και εμένα.. Ειδικά το πρωί έτσι όπως ξυπνάω να είχα 2-3 έτοιμα στριμμένα από την ζουζούνα που ούτως ή άλλως ξενυχτάει την νύχτα, καθόλου δεν θα με χάλαγε.
Φυσικά!
Ή κανένα μερακλίδικο διπλό ελληνικό να στανιάρουμε...

Πρέπει ε? Ναι προφανώς..μιας και το να μην πεθαίνουν γατάκια στον δρόμο υποφέροντας είναι το ίδιο σημαντικό με το να σου δίνει η γάτα το χέρι και να κάθεται στα δύο πόδια..
+1

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:32, 19-08-11:

Αυτο το "πρεπει" ειναι δικο σου "πρεπει".Μην μας το φορτωνεις,πληζ.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 11:45, 19-08-11:

Αυτο το "πρεπει" ειναι δικο σου "πρεπει".Μην μας το φορτωνεις,πληζ.
Αφού είναι δικό μου "πρέπει", εσύ μην στειρώνεις την γάτα σου και μην την εκπαιδεύεις. Και δεν στο φορτώνω.

Μην μένετε στις λέξεις τόσο πολύ. Αν δεν σ'αρέσει βάλε "οφείλεις".

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:50, 19-08-11:

Λες να μην εχω στειρωσει τις γατες μου;
Αλλα πραγματικα μενω αφωνη με την "συνδεση" της στειρωσης με την εκπ/ση να δινουμε χερακια ,ποδαρακια.
Αλλο παλι τουτο.

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 11:55, 19-08-11:

Αφού λες πως το "πρέπει" είναι δικό μου, πιθανότατα δεν τις έχεις στειρώσει. Με εκπαίδευση δεν εννοώ μόνο να κάνεις την γάτα να δίνει το χέρι της, αλλά και να της βάλεις κάποιες απαγορεύσεις και κανόνες.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:56, 19-08-11:

Ακου κατι.Δεν θα παιζουμε με τα λογια.Καταλαβαινεις πολυ καλα τι εννοω.Για το δευτερο "πρεπει" μιλησα.
Δεν εχει νοημα αυτη η συζητηση πραγματικα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 12:01, 19-08-11:

Εσείς κολλάτε σε ένα "πρέπει". Αφού είναι δικό μου "πρέπει" το δεύτερο και το πρώτο δικό μου είναι. Η συζήτηση δεν έχει νόημα επειδή ειρωνεύεστε και παίζετε όπως είπες με μια λέξη που είπα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:24, 19-08-11:

Συμπερασμα: Οσοι δεν θελετε να εκπ/τε τη γατας σας,δεν πρεπει να την στειρωνετε.Πανε μαζι αυτα τα δυο,συμφωνα με τα λεγομενα της φιλης μας.

ΥΓ.Αν μπερδευεις την διαφωνια με την ειρωνια,ειναι δικο σου προβλημα.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:25, 19-08-11:

Ειναι τραγικο να προσπαθεις να εκπαιδευσεις μια γατα.Προσωπικα ξερω οτι δεν εκπαιδευονται.Γενικα δεν υποδουλωνονται οι γατες οπως τα σκυλια αρα το θεωρω "βαρβαρο".
Αλλο να της απαγορευσεις πχ να ανεβαινει στο τραπεζι και αλλο να προσπαθεις να σου κανει κολπα.Πρωτη φορα το ακουω!ΑΣε που εγω ας πουμε που του απαγορευω να ανεβαινει σε τραπεζι και παγκους της κουζινας,δεν ειμαι τοσο σιγουρη (για την ακριβεια καθολου σιγουρη) οτι οταν λειπω δεν το κανει!Γατα ειναι,αν ειναι δυνατον!Εδω οταν παει να κανει τη ζημια και του λεω μη σε πληροφορω οτι με κοιταει και κανει την αταξια οσο πιο γρηγορα γινεται για να μην του το χαλασω! Χαχα! Σιγα βρε παιδια μην την μαθουμε να φτιαχνει και καφε(περα απο το να στριβει τσιγαρα) λολ!
Σοβαρευτειτε!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 12:27, 19-08-11:

Βρε συ Daphnelg μου κάνεις πραγματικά εντύπωση με αυτά που γράφεις τώρα γιατί μια χαρά αντίληψη των πραγμάτων έχεις.
Έσυ μας "συμβουλεύεις": όπως θεωρούμε σωστό να στειρώνουμε την γάτα ΠΡΕΠΕΙ να θεωρούμε σωστό και το να την εκπαιδεύουμε.
Και όσοι σου έχουμε απαντήσει λέμε αυτό: θεωρούμε σωστό (για λόγους που έχουν προαναφερθεί) να στειρώνουμε την γάτα ΑΛΛΑ δεν θεωρούμε σωστο να την "εκπαιδεύουμε", διότι ο σκοπός που εξυπηρετεί η στείρωση απέχει παρασάγγας από τον σκοπό που εξυπηρετεί αυτού του είδους η εκπαίδευση, για την οποία συζητάμε στο thread αυτό.
Που είναι η ειρωνεία αλλά και που είναι η παρεξήγηση δεν έχω καταλάβει ακόμη..

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 12:35, 19-08-11:

Daphnelg και μενα απο μωρο που τον βρηκα του αρεσε να κανει τουμπες στον αερα.Ξερεις εγω του τις εμαθα.Καθομουν μερα νυχτα και πηδαγα σαν την μαϊμου απο το πανω κρεβατι για να το κανει!χαχαχαχααχαχαχαχχαχα! Ελεος!

Εδω εγω ανησυχω που το κανει αυτο απο την πρωτη μερα που τον εφερα σπιτι γτ πεφτει στο πατωμα και χτυπαει την κεφαλα του,και οταν ειμαι μπροστα τρεχω να τον προλαβω στον αερα μην σκασει κατω σαν καρπουζι και χτυπησει και εσεις θελετε να τα μαθετε να σας κανουν κολπα.Τι να πω...

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 13:02, 20-08-11:

Επισης,οι γατες εκπαιδευονται με την μεθοδο κλικ...Οσοι πιστευουν οτι ειναι βαρβαρο να εκπαιδευεις την γατα σου να μν το κανουν οσοι πιστευουν οτι δεν κανει κακο το να εκπαιδευεις την γατα σου ας την εκπαιδευσουν.Καποιοι ανεφεραν πως μπρεις να εκπαιδευσεις την γατα σου και αυτος ηταν και ο ρολος οτυ θεματος.''Πως να τους μαθω κολπα..''.Οποτε...πια ειναι η διαφωνια?!?!

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 13:41, 20-08-11:

Συμπερασμα: Οσοι δεν θελετε να εκπ/τε τη γατας σας,δεν πρεπει να την στειρωνετε.Πανε μαζι αυτα τα δυο,συμφωνα με τα λεγομενα της φιλης μας.

ΥΓ.Αν μπερδευεις την διαφωνια με την ειρωνια,ειναι δικο σου προβλημα.
Άστο... Απαλάσσεσαι...

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Ειναι τραγικο να προσπαθεις να εκπαιδευσεις μια γατα.Προσωπικα ξερω οτι δεν εκπαιδευονται.Γενικα δεν υποδουλωνονται οι γατες οπως τα σκυλια αρα το θεωρω "βαρβαρο".
Αλλο να της απαγορευσεις πχ να ανεβαινει στο τραπεζι και αλλο να προσπαθεις να σου κανει κολπα.Πρωτη φορα το ακουω!ΑΣε που εγω ας πουμε που του απαγορευω να ανεβαινει σε τραπεζι και παγκους της κουζινας,δεν ειμαι τοσο σιγουρη (για την ακριβεια καθολου σιγουρη) οτι οταν λειπω δεν το κανει!Γατα ειναι,αν ειναι δυνατον!Εδω οταν παει να κανει τη ζημια και του λεω μη σε πληροφορω οτι με κοιταει και κανει την αταξια οσο πιο γρηγορα γινεται για να μην του το χαλασω! Χαχα! Σιγα βρε παιδια μην την μαθουμε να φτιαχνει και καφε(περα απο το να στριβει τσιγαρα) λολ!
Σοβαρευτειτε!
Γιατί είναι τραγικό ? Εκπαίδευση δεν είναι να της μάθεις μόνο διάφορα κόλπα, αλλά να θέσεις κανόνες και απαγορεύσεις.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως μπορούν να εκπαιδευτούν ? Με εκπαίδευση δεν υποδουλώνεις μια γάτα.

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Daphnelg και μενα απο μωρο που τον βρηκα του αρεσε να κανει τουμπες στον αερα.Ξερεις εγω του τις εμαθα.Καθομουν μερα νυχτα και πηδαγα σαν την μαϊμου απο το πανω κρεβατι για να το κανει!χαχαχαχααχαχαχαχχαχα! Ελεος!

Εδω εγω ανησυχω που το κανει αυτο απο την πρωτη μερα που τον εφερα σπιτι γτ πεφτει στο πατωμα και χτυπαει την κεφαλα του,και οταν ειμαι μπροστα τρεχω να τον προλαβω στον αερα μην σκασει κατω σαν καρπουζι και χτυπησει και εσεις θελετε να τα μαθετε να σας κανουν κολπα.Τι να πω...
Ανεβοκατέβαινε και πάνω σε καρέκλα για να της μάθεις έτσι πως να ανεβοκατεβαίνει σε μια καρέκλα.

Τι σχέση έχει η σύγκριση σου δεν μπορώ να καταλάβω.

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O starblood έγραψε στις 14:11, 20-08-11:

Ρε παιδία έλεος.. Το τι γράφω , όπως και γιατί και το τι εννοώ τα γράφω ο ίδιος και πιστεύω είμαι αρκετά σαφής.
Εδώ βλέπω σκοτώνεστε, πιάνεστε από εκφράσεις μεταξύ σας και διαιωνίζετε άσκοπα το post ώστε να πείτε τη τελευταία κουβέντα… Λογικά η διαφωνία σας ξεκινά από αλλού... Λυπάμαι δε θα λάβω μέρος.

Παράθεση

Aralle (Ξένια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aralle
H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 (ο μικρός ζει με τους γονείς του αγοριού μου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Aralle έγραψε στις 14:21, 20-08-11:

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι σωστό να εκπαιδεύεις τις γάτες. Δεν είμαστε ιδιοκτήτες των γατιών μας, μιας και δεν πιστεύω πως οι γάτες θεωρούν κάποιον από μας ιδιοκτήτη τους ή αρχηγό της αγέλης τους. Είμαστε φίλοι των γατιών μας. Έτσι τις βλέπω και έτσι θεωρώ πως μας βλέπουν. Όπως λοιπόν δεν προσπαθώ να μάθω κόλπα στο αγόρι μου ή τους φίλους μου, έτσι δεν προσπαθώ να μάθω κόλπα και στις γάτες μου. Πόσο μάλλον όταν θέλουμε να τους μάθουμε κόλπα για να κάνουμε διαγωνισμό με τους φίλους μας!!!
Και όχι, η στείρωση δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση. Δε στειρώνουμε τις γάτες μας για να χαιρόμαστε εμείς, αλλά για το καλό τους. Η εκπαίδευση από την άλλη είναι μια τελείως εγωιστική διαδικασία, μιας και μόνο εμείς χαιρόμαστε απ' τα αποτελέσματα. Και όχι, δεν είναι εκπαίδευση το να μάθεις στη γάτα σου να πηγαίνει στην άμμο. Είναι στη φύση των γατιών να κάνουν την ανάγκη τους σε χώμα και να το καλύπτουν. Γι' αυτό και το μαθαίνουν αμέσως. Και τα δύο μου γατιά έμαθαν να χρησιμοποιούν το ονυχοδρόμιο απ' την πρώτη στιγμή που έβαλα τα μπροστινά τους ποδαράκια πάνω του. Όταν επιλέξαμε να πάρουμε γάτα, ξέραμε πως παίρναμε ένα ανεξάρτητο φίλο που θα μας έβλεπε σαν συντρόφους και όχι σαν ιδιοκτήτες. Γιατί να προσπαθούμε λοιπόν να τα αλλάξουμε;

Παράθεση

socially excluded

Νεοφερμένος

H socially excluded έγραψε στις 18:32, 20-08-11:

Από την στιγμή, που ο άλλος μιλάει σοβαρά και εσείς ειρωνεύεστε πως θα μάθετε την γάτα σας να φτιάχνει καφέ και να φτιάχνει τα τσιγάρα σας και κολλάτε σε μια φράση για να βγείτε από πάνω, πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση. Ο καθένας έχει την άποψη του και δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την αλλάξουμε. Εγώ θέλω να εκπαιδεύσω την γάτα μου και την εκπαιδεύω. Εεε άμα ρε φίλε, εσύ δεν θέλεις, τόσο απλό, μην την εκπαιδεύεις. Για ένα απλό θέμα γράψαμε 9 σελίδες. Και ο τίτλος δεν ήταν αν είναι σωστό ή όχι να εκπαιδεύουμε την γάτα μας, αλλά πως θα της μάθουμε να κάνει κόλπα...

Συμφωνώ με starblood, ούτε και εγώ θα συνεχίσω να απαντάω σε ποστς.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 20:12, 20-08-11:

daphnelg, επειδή το σχόλιο για τον καφέ και το στρίψιμο τσιγάρων έγινε από εμένα για πρώτη φορά, θα ήθελα να σε πληροφορήσω πως αυτό δεν στόχευε να μειώσει εσένα ή τον οποιονδήποτε συνομιλητή μου αλλά ήταν ένας χιουμοριστικός τρόπος για να εκφράσω τις σκέψεις μου προς όλους τους αναγνώστες.
Από εκεί και πέρα, δε με ενδιαφέρει ούτε να σου αλλάξω τις απόψεις, ούτε να σε κρίνω - καθώς δεν σε γνωρίζω ώστε να μπορώ να το κάνω - ούτε τίποτα τέτοιο.
Αυτό λοιπόν προκειμένου να μπουν κάποια πράγματα σε μια σειρά ώστε να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις.

Υ.Γ. Προς αποφυγή "αναρωτήσεων", η μία εκ των 2 αρνητικών ψήφων στο τελευταίο σου μήνυμα είναι δική μου.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:09, 21-08-11:

ο ανθρωπος,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ,εχει τη δυναμη η την αδυναμια,να τα φερνει ολα στα μετρα του,το σπιτι του,τ αμαξι του,το ταιρι του,τα παιδια του,τα κατοικιδια του,τα ζωακια μας λατρευουν,ειναι δυνατοτερα απο μας,οσο κι αν παμε να τα κανουμε παλιατσους δεν γινονται,εμεις γινομαστε,δε κρινω κανεναν,φτανει που ολοι τ αγαπαμε,αλλος εκ-παιδευει,αλλος οχι.ακουστε το τραγουδακι τα λεει ολα...αν ειχαν φωνη κατι τετοιο θα μας ελεγαν.http://youtu.be/ohTP0UXhn8s

Ένας παλιάτσος είμαι εγώ
καλή σας μέρα
Ξέρω να κλαίω, να γελάω, να πονώ
ξέρω να λέω την αλήθεια πέρα ως πέρα
γι' αυτό κι εγώ θα σας το πω...

Τραγούδι λέω δυνατά
ν' ακούσουν όλα τα παιδιά
ν' ακούσει η πολιτεία
κι απ' το τραγούδι μου αυτό
παλιάτσοι άλλοι εκατό να βγουν στην κοινωνία

Κι έτσι όλοι μαζί κι αντάμα
να τραγουδάμε τα δίκια της ζωής
να τραγουδάς κι εσύ απ' την πλατεία
να μάθεις φίλε μου σωστά να ζεις

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:45, 21-08-11:

Καλησπερα και καλη χρονια.
Καλο θα ειναι...να μην προσπαθουμε να μαθουμε "κολπα" στις γατες μας.Οι γατες γενικα δεν επιδεχονται εκ/ση...και δεν ειναι ζωακια τσιρκου..να μας κανουν κολπακια.Μακαρι μαλιστα να απαγορευτουν και τα ζωα στα τσιρκο..
ΥΓ..το thread βασικα αναφερεται στην εκπαιδευση βασικων πραγματων,οπως ειναι να πηγαινουν στην αμμολεκανη τους κλπ...οχι σε κολπα για να διασκεδαζουμε εμεις..
Συμφωνώ με την Έφη. Όποιο "κόλπο" κι αν μάθουμε στο αγαπάκι μας ας είναι για το καλό του. Όχι για να επιδεικνύουμε την εξυπνάδα του στους άλλους ή για να διασκεδάζουμε εμείς. Εξάλλου μιλάμε για γάτες. Δέν εκπαιδεύουνται.
Ούτε είμαστε οι ιδιοκτήτες τους. Είναι οι ιδιοκτήτες μας! Ανήκω στον "γιο" μου (Disney). Χωρίς να το έχω προγραμματίσει ή κανονίσει, του κάνω όλα τα ντερντίπια. Είναι μια "μαιμουδίτσα" που με κάνει ότι θέλει. Και ξέρεις κάτι; Για κανένα λόγο στον κόσμο δεν θα το άλλαζα αυτό!! Γιατί αυτό το πλασματάκι μου δειξε τι πάει να πει αγάπη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους