Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,178 εγγεγραμμένα μέλη και 718,803 μηνύματα σε 22,709 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 307 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:01, 02-01-12:

Καλησπερα και καλη χρονια.
Για ακρατεια δεν το πιστευω ουτε εγω.Καταρχην,θα πρεπει να αποκλειστει καποιο ιατρικο προβλημα.Πχ ουρολοιμωξη.Αυτο το ενδεχομενο το εχετε κοιταξει με τον γιατρο;Επισης,αν δεν εχε ουρολοιμωξη..θα πρεπει ισως να κοιταξετε και τα νεφρακια.
Απο εκει και περα,αν αποκλειστουν σωματικα προβληματα,ισως κατι την στρεσαρει.Παντως και εμενα η δικια μου το κανει αν ατακτα χρονικα διαστηματα,χωρις να υπαρχει συγκεκριμενος λογος.
Παμπερς ουτε κατα διαννοια δεν θα της εβαζα.
Κοιταξτε πρωτα αν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας.Παντως βλεπω οτι αρκετες γατες το παθαινουν αυτα,καποια διαστηματα.Δεν σημαινει,οτι θα το κανουν για παντα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 11:02, 04-01-12:

Εχτές τηλεφωνίσαμε στη γιτρό της και μας είπε πως μιάς και τα δύο περιστατικά απέχουν αρκετά μεταξύ τους (28 ημέρες) πως δεν υπάρχει λόγος άμμεσης ανυσηχίας αλλά θα ήθελε να κάνει ένα τέστ ούρων. Τώρα για αυτό μας είπε πως ειπάρχουν δύο τρόποι:
  • Ένας μας είπε είναι να της δώσουμε μπόλικα υγρά με το να τις δώσουμε να φάει σούπα ,αλλά σούπα η Λορελάϊ (έτσι την λένε) δεν υπάρχει περίπτωση να την φάει, μετά να την κλείσουμε στην τσάντα της για κανα δίωρο και να την πάμε και με παρακέντιση (νομίζω έτσι το είπε) να της πάρει ούρα.
  • Και ο δεύτερος να στρώσουμε νάιλον στην τουαλέτα της και να δούμε αν θα κάνει τιποτα μόλις κάνει να τα μαζέψουμε με μία συρυγγα και να της τα πάμε.

Δεν ξέρω παιδιά τι να κάνουμε. Καμιά συμβουλή για την καθαριότητα της τουαλέτας της υπάρχει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 11:08, 04-01-12:

Σίγουρα οι γάτες θέλουν καθαρή τουαλέτα! Μήπως να αλλάξεις την ποιότητα της άμμου?

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 11:50, 04-01-12:

καλημέρα και καλή χρονιά,

εμένα η μια γάτα μου το κάνει αραιά και πού αλλά είναι θέμα στρες, δηλ. με αυτόν τον τρόπο, εκδηλώνει την ανασφάλειά της (είναι τέτοιος χαρακτήρας) και κοιτάζει να "μαρκάρει".
Θα πρότεινα λοιπόν, τα εξής:

- κουτί άμμου - μήπως το άλλαξες μέρος που βρίσκεται; μήπως εκεί που είναι τώρα, έχει π.χ. θόρυβο ή περνάτε τακτικά και ενοχλείται η γάτα, άρα αποφεύγει να πάει;
μήπως άλλαξες άμμο; π.χ. αρωματική ενώ πρώτα δεν χρησιμοποιούσες αρωματική; τύπο άμμου π.χ. βοτσαλάκι αντί άμμο;
η άμμος να καθαρίζεται μια φορά την ημέρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ και ανάλογα με τα "παραγόμενα" μια φορά την εβδομάδα. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με το είδος της άμμου.
Προσωπικά, ακολουθώ αυτό που έχω διαβάσει/ακούσει πολλές πολλές φορές, δηλ. έχουμε τόσα κουτιά άμμου, όσες είναι και οι γάτες μας, συν 1, π.χ. έχω 2 γάτες, άρα έχω 3 κουτιά άμμου. Παρόλο που χρησιμοποιώ εξαιρετικής ποιότητας άμμο, οι γάτες μου είναι πιο "συνεπείς" στην χρήση του κουτιού της άμμου, από τότε που έχω 3 κουτιά.

- ψυχολογία
* μήπως αλλάξατε κάτι στη ρουτίνα της γάτας;
* μήπως στο μπαλκόνι σας ήρθε άλλη γάτα; αν είστε ισόγειο π.χ.
* μήπως είχατε επισκέψεις;
γενικά, να στρεσαρίστηκε από κάτι.

θα σου πρότεινα, να αγοράσεις και να βάλεις ένα feliway στην πρίζα (κάθε φιαλίδιο διαρκεί ένα μήνα) και να παρατηρήσεις τι είναι αυτό που την στρεσάρει.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 17:06, 04-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από FELINE ANGELS
- κουτί άμμου - μήπως το άλλαξες μέρος που βρίσκεται; μήπως εκεί που είναι τώρα, έχει π.χ. θόρυβο ή περνάτε τακτικά και ενοχλείται η γάτα, άρα αποφεύγει να πάει;
μήπως άλλαξες άμμο; π.χ. αρωματική ενώ πρώτα δεν χρησιμοποιούσες αρωματική; τύπο άμμου π.χ. βοτσαλάκι αντί άμμο;
η άμμος να καθαρίζεται μια φορά την ημέρα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ και ανάλογα με τα "παραγόμενα" μια φορά την εβδομάδα. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με το είδος της άμμου.
Προσωπικά, ακολουθώ αυτό που έχω διαβάσει/ακούσει πολλές πολλές φορές, δηλ. έχουμε τόσα κουτιά άμμου, όσες είναι και οι γάτες μας, συν 1, π.χ. έχω 2 γάτες, άρα έχω 3 κουτιά άμμου. Παρόλο που χρησιμοποιώ εξαιρετικής ποιότητας άμμο, οι γάτες μου είναι πιο "συνεπείς" στην χρήση του κουτιού της άμμου, από τότε που έχω 3 κουτιά.
Το κουτί της είναι εκεί που πάντα βρισκόταν στην τουαλέτα μας. Άμμο είχα αλλάξει για ένα σήντομο χρονικό διάστημα αλλά λόγο του ότι δεν έκανε καλά την δουλεία της(η άμμος όχι η μικρή) επανύλθαμαι στην παλιά της άμμο. Χρησιμοποιό μια άμμο που λέγεται CATSAN και κάνει αρκετά καλα την δουλειά της.
Τώρα σχετικά με τον αριθμό των κουτιών. Εμείς έχουμε 1 και μεχρι τώρα δεν είχαμε πρόβλημα. Θα μου συνιστούσες να έπερνα άλλο ένα κουτί; Και κάτι άλλο το μέγεθος των κουτιών πέζει ρόλο; Μήπως έχει μεγαλώσει πολύ και δεν την χωράει αυτό που έχουμε;

Αρχική Δημοσίευση από FELINE ANGELS
- ψυχολογία
* μήπως αλλάξατε κάτι στη ρουτίνα της γάτας;
* μήπως στο μπαλκόνι σας ήρθε άλλη γάτα; αν είστε ισόγειο π.χ.
* μήπως είχατε επισκέψεις;
γενικά, να στρεσαρίστηκε από κάτι.
Τώρα σχετικά με την ψυχολογία της το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως τα χρειστούγεννα πήγαμαι στο χωριό μου για 5 μέρες. Εκεί βέβαια συνάντησε το γέρο 13 χρόνων σπιτογατό μας ο οποιός την χαστούκισε και το θέμα έλειξε εκειπέρα. Μπορεί να την επειρέασε αυτό;

Ευχαριστώ για την βοηθειά σας.

Παράθεση

FELINE ANGELS

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη FELINE ANGELS
H FELINE ANGELS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H FELINE ANGELS έγραψε στις 09:20, 05-01-12:

το μέγεθος του κουτιού, βέβαια, είναι σημαντικό. Αν δεν χωράει........
Θα σου πρότεινα να πάρεις δεύτερο κουτί, ούτως ή άλλως.

οι γάτες, σε αντίθεση με τα σκυλιά, δεν αρέσκονται στις μετακινήσεις - δένονται πολύ με τον χώρο τους και δεν τους αρέσουν οι βόλτες. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις για 1-2 μήνες το feliway, να επανέλθετε στους ρυθμούς σας και θα δεις πώς πάει.
Εγώ πάντως, που, όπως ξαναείπα, μου συμβαίνει με μια από τις γάτες μου, αραιά και που, απλώνω ένα πλαστικό ύφασμα (σελτέ αλλά μεγάλο κομμάτι) πάνω στο κρεβάτι μου όταν δεν είμαι...μέσα σε αυτό, ώστε κάποιο "ατύχημα" να είναι εύκολο να καθαριστεί. Οι ευαίσθητες γάτες επηρρεάζονται από το τίποτε, π.χ. μια δυνατή βροχή, μια επίσκεψη, κλπ.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 11:38, 05-01-12:

Η αμμος παιζει πολυ βασικό ρόλο!!! Καθώς και η αμμολεκάνη!! Την πλενεις καλα?? Δεν φτανει μονο να αλλαζεις αμμο αλλα και να την πλενεις καλα για να φευγουν οι μυρωδιες της! Ισως την ενοχλει αυτο! Επισης δοκιμασε να καθαριζεις 2 φορες την ημερα την αμμολεκανη μηπως νιωσει καλυτερα!
Γενικά αφου αποκλείσεις κάποιο παθολογικό αίτιο κάνε δοκιμες σε διάφορα πράγματα και ίσως ετσι βρείς το κουμπί της!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lounichi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lounichi
H lounichi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lounichi έγραψε στις 09:25, 28-03-12:

καλημερα, εχω εναν γατο σχεδον 1 χρονου.το προβλημα ειναι οτι ενω του εχω παρει τη μεγαλη λεκανη κ ενω ειναι κ μικρος σε μεγεθος, η λεκανη δε του φτανει, δηλαδη μπενει μεσα,σκαβει κ πεταει τον ποπο εξω απ τη λεκανη χωρις να το καταλαβαινει, πλεον βρισκω τα κακα γυρω απ τη λεκανη κ σχεδον ποτε μεσα σ αυτη, τι να κανω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:08, 28-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από lounichi
καλημερα, εχω εναν γατο σχεδον 1 χρονου.το προβλημα ειναι οτι ενω του εχω παρει τη μεγαλη λεκανη κ ενω ειναι κ μικρος σε μεγεθος, η λεκανη δε του φτανει, δηλαδη μπενει μεσα,σκαβει κ πεταει τον ποπο εξω απ τη λεκανη χωρις να το καταλαβαινει, πλεον βρισκω τα κακα γυρω απ τη λεκανη κ σχεδον ποτε μεσα σ αυτη, τι να κανω?
Καλησπερα. Η αμμολεκανη που του εχεις παρει ειναι ανοιχτη;Δοκιμασε ,αν εχεις την δυνατοτητα,να του παρεις κλειστη αμμολεκανη.Τοτε δεν θα μπορει να τα βγαζει εξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lounichi

Νεοφερμένος

H lounichi έγραψε στις 14:16, 28-03-12:

ευχαριστω πολυ! αυτη η λεκανη ειναι κλειστη μεχρι πανω? γιατι μεχρι στιγμης εχω δει μονο αυτες τις κλασσικες, αν υπαρχει κ τοσο κλειστη να το ψαξω

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:24, 28-03-12:

Να, αυτή εδώ είναι μια κλειστή αμμολεκάνη

Είναι εύκολο να βρεις στην αγορά.

Παράθεση

lounichi

Νεοφερμένος

H lounichi έγραψε στις 14:31, 28-03-12:

αα ευχαριστω πολυ!! πρεπει να παρω οπωσδηποτε, σημερα ειδικα φρικαρα, ηπιε τη νυχτα λαδι που ειχε ξεχαστει εξω κ καταλαβαινεις τι βρηκα το πρωι στη τουαλετα του-η μαλλον γυρω απ αυτη... :/

Παράθεση

salami

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη salami
H salami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H salami έγραψε στις 19:43, 02-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsini1
Βασικά χθές το σκεφτήκαμε με τον άντρα μου αυτό γιατί όπως είπες έχουμε σκεφτεί και αποκλείσει όλα τα υπόλοιπα.. Στρές δεν φαίνεται να έχει γιατί παίζει συνεχώς μαζί μας όπως παλιά και γενικά φαίνεται ευδιάθετος. Και δεν το κάνει κάθε φορά που πάει στην τουαλέτα.. Όσο για την αμμολεκάνη, είχα φτάσει στο σημείο να πλένω τη λεκάνη και να αλλάξω εντελώς την άμμο καθε μερα.. και παίρνω την catsan!Ξεφραγκιάστηκα!
Θα το αναφέρω αυτό στον κτηνίατρό μου να δω τι θα μου πει.. Δεν μπορούσα να είχα ενα φυσιολογικό γατουλίνι??? Θα προτιμούσα τα ούρα από τα κακάκια βρε παιδί μου!
Σ ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να είνα αυτό, να ξέρω και τι να κάνω..
εγώ πάλι έχω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα...εγώ πάλι λέω μακάρι να ήταν κακάκια παρα ουρα..διότι τα κακάκια ξεραίνονται και μαζεύονται "ευκολοτερα",σε αντίθεση με τα τσίσα που μουσκεύουν τα πάντα και μπορεί να μη το καταλάβεις και αμέσως..!!συγκεκριμένα το πρόβλημα μου είναι το εξής:έχω δυο γατάκια.αρχικά είχα μονο το μπιόντο,και μετά πήρα το marley..ο μπιόντο είναι ένας άγγελος!ένα φυσιολογικό γατί!!!ο marley πάλι,έχω σοβαρές υποψίες ότι έχει γονίδια σκύλου..το νιαούρισμα του είναι περισσότερο σκυλίσιο παρα γατίσιο,του πετάς "παιχνιοδακια" και τρέχει και στα φέρνει πίσω στα δόντια του,περιμένοντας να του το ξαναπετάξεις και αλλα τέτοια..αλλα το χειρότερο και καθόλου διασκεδαστικό είναι το γεγονός ότι τους τελευταίους μήνες δε κατουράει στην άμμο του,αλλα πάνω σε παπλώματα,ρούχα,σεντόνια,σακούλες,αρκούδους,oooooopou βρει λες και μαρκάρει τη περιοχή του..όσες φορες και να τον μαλώσω μετά από λίγο πάλι το ίδιο κάνει ακόμα και αν μόλις του έχω καθαρίσει την άμμο...ακόμα και αν εκείνη τη στιγμή,πριν το κάνει,τον δω,τον μαλώσω και τον βάλω μέσα στην άμμο,δε κατουράει βγαίνει και τότε τον βάζω μέσα στη μπανιέρα και τα κάνει εκεί..με λίγα λόγια πιο εξοικειωμένος είναι στο να κατουράει τη μπανιέρα παρα στην άμμο,αλλα και η μπανιέρα δεν είναι πάντα η πρώτη του επιλογή..τον λατρεύω αλλα έχω κουραστεί να βάζω κάθε μέρα πλυντήρια!!!!!βρείτε μου μια λύση!λέτε να φταίει το ότι μοιράζετε την άμμο με τον μπιόντο??όμως στην αρχή,που δε τα πηγαίνανε και καλά δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα..και τώρα μετά από μισό χρόνο και ενώ είναι καλά και αγαπημένα τα δυο τους,άρχισε να αντιδράει έτσι και δε καταλαβαίνω το λόγο και τι να κάνω!help!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 02-04-12 στις 19:51. Αιτία: Δεν επιτρέπονται τα greeklish
Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 13:39, 03-05-12:

Καλησπέρα σας,

έχω ένα μεγάλο πρόβλημα και θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας! έχω δύο γατούλες, μία 4 ετών και μία ενός. Τη μικρούλα μου την βρήκα μωρό 10 ημερών και αφού επιβίωσε με πολύ κόπο την κράτησα. Με τη μεγάλη μου τα βρήκαν γρήγορα και πλέον αγαπιούνται πολύ! αλλά η μικρή μου τους τελευταίους μήνες κατουράει έξω από τη λεκάνη. Ενώ αρχικά ήταν όλα καλά, κάποια στιγμή πριν κανένα δίμηνο άρχισε να τα κάνει μέσα στη μπανιέρα και μετά πάνω στα χαλιά. Φυσικά πάντα όταν την έβλεπα της έδινα μια ελαφριά ξυλιά στον ποπό και την έβαζα στην άμμο. Βέβαια θεώρησα ότι αυτό συμβαίνει λόγω οίστρου. Πριν 10 ημέρες την στείρωσα και τις πρώτες μέρες το χούι της έλαβε εκρηκτικές διαστάσεις, κατουρούσε παντού, ακόμα και στις πολυθρόνες. Τη δικαιολόγησα πάλι, έπειδή της είχα βάλει ένα φορμάκι για να μην τραβάει τα ράμματα, το οποίο δεν της άρεσε καθόλου και θεώρησα ότι το έκανε από αντίδραση. όταν πέρασαν οι μέρες και δεν υπήρχε κίνδυνος για τα ράμματα της το έβγαλα και όλα καλά. Για 2-3 μέρες πήγαινε κανονικά στην άμμο και ησύχασα. Όμως χτες πάλι μου κατούρησε πάνω στο δερμάτινο καναπέ και πλέον η κατάσταση δεν πάει άλλο. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω απελπιστεί. Λείπω αρκετές ώρες από το σπίτι λόγω δουλειάς και όπως καταλαβαίνετε δεν έχω τη δυνατότητα να είμαι από πάνω της και να τη μαλώνω όποτε το κάνει.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η άμμος; της έχω καλής ποιότητας άμμο που δεν μυρίζει και η μεγάλη μου δεν δείχνει να έχει κανένα πρόβλημα. μήπως πρέπει να βάλω δεύτερη αμμολεκάνη;αλλά ακόμα και όταν είχε δύο, της χρησιμοποιούσαν εναλλάξ, δεν είναι δηλαδή ότι η καθεμία είχε τη δικιά της.
Τι μου προτείνετε;

Παράθεση

norma2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη norma2
H norma2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H norma2 έγραψε στις 21:05, 11-05-12:

Χαιρετώ όλους τους γατόφιλους! Ξέρω καιρό για το MyCat αλλά αυτό είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω! Το πρόβλημα είναι το εξής : εδώ και λίγες μέρες, η γατούλα μου, δεν τρώει και ενώ πηγαίνει και σκάβει στην άμμο της αστοχεί, δηλαδή δεν χαμηλώνει αρκετά το πωπουδάκι της και πετάγονται τα τσισάκια της απέξω. Επίσης την είδα να ουρεί στο φαγητό της. Υπέθεσα ότι της μύριζε το πιατάκι της και με αυτόν τον τρόπο μου έδειχνε ότι ήθελε να της τα καθαρίσω. Τα έπλυνα σχολαστικά με χλωρίνη και απορρυπαντικό πιάτων και έκανε τα ίδια. Με έχει ανησυχήσει πολύ γιατί είναι ενός χρόνου και ποτέ δεν είχε κάνει κάτι αντίστοιχο. Την έχω στο σπίτι από ενός μήνος και πάντα έκανε την ανάγκη της στην άμμο της.
Αν κάποιος είχε κάτι παρόμοιο και γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει θα με βοηθούσε πολύ. Θα την πάω στον κτηνίατρο αλλά και μια γνώμη από κάποιον με εμπειρία θα ήταν καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

κατιουλινι (κατια/κατερινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη κατιουλινι
H κατια/κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H κατιουλινι έγραψε στις 21:34, 11-05-12:

εγω,προσωπικα δεν ειχα ποτε μου τετοια εμπειρια και οποιοδηποτε μελος του σαιτ δεν θα μπορουσε να σου απαντησει με ακριβεια μια περιπτωση ειναι ακρατεια η η τυφλωση για παρατηρησε λιγο τις κορες των ματιων της τα κακακια της ειναι σφιχτα; δυστυχως σε αυτο το θεμα δεν μπορουμε να σε καλυψουμε οπως ο κτηνιατρος σου σε καμια περιπτωση αντε,και μην το αργεις

Παράθεση

norma2

Νεοφερμένος

H norma2 έγραψε στις 21:41, 11-05-12:

Σ'ευχαριστώ για το μήνυμα σου! Στα κακάκια της δεν έχω δει διαφορά, θα παρατηρήσω και τα ματάκια της. Το συντομότερο θα την πάω στον κτηνίατρο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:50, 11-05-12:

Καλησπερα.

Οταν μια γατα αλλαζει συμπεριφορα,αυτο ειναι δειγμα οτι κατι δεν παει καλα.Ομως εδω..δεν εχουμε μονο το κατουρημα εκτος αμμολεκανης,δεν εχουμε μονο το κατουρημα μεσα στο φαγητο..αλλα και το γεγονος οτι δεν τρωει,και αυτο ειναι παρα πολυ ανησυχητικο.Και μονο αυτο το συμπτωμα να υπηρχε..ηδη θα επρεπε να σε ειχε θορυβησει.Επειγοντως αυριο στον κτηνιατρο ειναι η δικια μου συμβουλη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

norma2

Νεοφερμένος

H norma2 έγραψε στις 14:58, 12-05-12:

Πήγαμε σήμερα στον κτηνίατρο και τελικά μάλλον πιεζόταν η κύστη της από τριχόμπαλα που έχει δημιουργηθεί και είναι στο εντεράκι της. Θα κάνουμε θεραπεία και ελπίζω να της περάσει σύντομα. Πάντως χτες το βράδυ και σήμερα έφαγε και έκανε την ανάγκη της μέσα στην άμμο και νομίζω και η διαθεσή της είναι καλύτερα! Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας και το ενδιαφέρον σας! Καλό απόγευμα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasiphae (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasiphae
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Pasiphae none but ourselves can free our minds έγραψε στις 15:12, 12-05-12:

Πολύ ωραία νέα! Περαστικά στη γατούλα σου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατια/κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H κατιουλινι έγραψε στις 15:15, 12-05-12:

τιποτα...την δουλεια μας κανουμε μας αρεσει να βοηθαμε ζουζουνια σαν και το δικο σου καλη τυχη

Παράθεση

norma2

Νεοφερμένος

H norma2 έγραψε στις 15:44, 12-05-12:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Αυτό μου άρεσε από την στιγμή που ανακάλυψα αυτή την σελίδα! Ότι όποιος είναι μέλος νοιάζεται πραγματικά και το δείχνει με τον τρόπο του!

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H κατιουλινι έγραψε στις 20:46, 12-05-12:

ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙΣ

Παράθεση

eldrua

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eldrua
H eldrua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H eldrua έγραψε στις 22:47, 10-06-12:

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στη παρέα σας και θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω 3 γάτες ( η μια είναι περίπου 3 ετών και 2 μωρά γατάκια που είναι μόλις 2 μηνών). Η μία απο τις μικρές εδώ και λίγες μέρες λερώνει εκτός αμμολεκάνης, ενώ την χρησιμοποιεί κανονικά εδώ και περίπου 1 μήνα. Κάνει τσίσα πάνω σε ένα πουφ που έχουμε σπίτι μας (ευτυχώς είναι από δερματίνη και καθαρίζει εύκολα). Καθαρίζω με χλωρίνη αλλα παρατήρησα ότι πάει μόνο στο συγκεκριμένο πουφ.. μήπως είναι θέμα μυρωδιάς? Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να καθαρίσω με αυτό ή να ψεκάσω που να την αποτρέπει?

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 06:53, 11-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από eldrua
Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στη παρέα σας και θα ήθελα τα φώτα σας! Έχω 3 γάτες ( η μια είναι περίπου 3 ετών και 2 μωρά γατάκια που είναι μόλις 2 μηνών). Η μία απο τις μικρές εδώ και λίγες μέρες λερώνει εκτός αμμολεκάνης, ενώ την χρησιμοποιεί κανονικά εδώ και περίπου 1 μήνα. Κάνει τσίσα πάνω σε ένα πουφ που έχουμε σπίτι μας (ευτυχώς είναι από δερματίνη και καθαρίζει εύκολα). Καθαρίζω με χλωρίνη αλλα παρατήρησα ότι πάει μόνο στο συγκεκριμένο πουφ.. μήπως είναι θέμα μυρωδιάς? Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να καθαρίσω με αυτό ή να ψεκάσω που να την αποτρέπει?
1. Πόσες αμμολεκάνες έχεις; Για 3 γατάκια πρέπει να έχει τουλάχιστον 4.
2. Μην το καθαρίζεις με χλωρίνη γιατί η χλωρίνη τα κάνει να θέλουν να το κάνουν εκεί. Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:08, 11-06-12:

Τέτοιου είδους προβλήματα συμπεριφοράς παρατηρούνται όταν πολλές γάτες καλούνται να ζήσουν σε ένα περιορισμένο χώρο. Οι γάτες συνήθως υποφέρουν από στρες που κάποιες φορές εκδηλώνεται είτε με ούρηση εκτός αμμολεκάνης, είτε με ψεκασμό, είτε με βουλιμία, είτε με παρατεταμένο ξήσιμο των νυχιών κ.α
Καταρχήν όπως έγραψε και ο χρήστης πιο πάνω θα πρέπει να αυξήσεις τον αριθμό των αμμολεκάνων και να φροντίσεις να βρίσκονται σε σημεία ήσυχα, μακριά από πόρτες όπου ενστικτωδώς ο γάτος θα αισθανθεί ότι αν εισβάλει άλλος γάτος εκείνος θα βρίσκεται σε μειωνεκτικη θέση για να αμυνθεί.
Θα πρέπει να ελέγξεις αν άλλαξες τον άμμο που χρησιμοποιείς.
Επίσης είναι πάρα πολύ σημαντικό να αυξήσεις τους χώρους όπου μπορούν να ανεβαίνουν τα γατιά (στις γάτες αρέσει να ανεβαίνουν ψηλά) καθώς και τις κρυψώνες και τα κρεβατάκια.
Αυτά τα λίγα, χωρίς να έχω εντοπίσει ακριβώς που βρίσκεται το πρόβλημα. Μόνο ένας εξειδικευμένος cat behavior counselor θα μπορούσε να το κάνει αυτό και στη συνέχεια να προσφέρει μια λύση.

Παράθεση

eldrua

Νεοφερμένος

H eldrua έγραψε στις 16:12, 18-06-12:

Τελικά εκ του αποτελέσματος, θεωρώ πως μάλλον έφταιγε η χλωρίνη. Μετά το καθαρισμα, έβαλα πολύ ξύδι και από τότε δεν το έχει ξανακάνει. Είδομεν

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:19, 18-06-12:

μή σε απογοητεύσω αλλά το πιο πιθανόν είναι να το ξανακάνει..... όσο και να το καθαρίσεις με οτιδήποτε, η μυρωδιά θα υπάρχει καθώς τα τσισάκια του θα έχουν απορροφηθεί απο το περιεχόμενο του πούφ.
Υ.Γ. η αποψή μου είναι καθαρά εμπειρική καθώς η 1η μου γατούλα, η Ροδούλα , είχε κάνει το πουφ τουαλέτα για το "ψιλό" της, συνήθεια η οποία δεν άλλαζε με αποτέλεσμα να πετάξω το πουφ!

Παράθεση

eldrua

Νεοφερμένος

H eldrua έγραψε στις 23:27, 18-06-12:

Αχ μην με απογοητεύεις! :Ρ
Το πουφ, ΕΥΤΥΧΩΣ είναι απο δερματίνη (άρα αδιάβροχο) και ευτυχώς δεν έχει "ποτίσει"! Εδώ και 4 μέρες δεν το έχει ξανακάνει, το παρακολουθώ στενά βέβαια

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:29, 18-06-12:

μακάρι να πάνε όλα καλά! απλά καλό είναι να είσαι και προετοιμασμένη για τα χειρότερα...

Παράθεση

eldrua

Νεοφερμένος

H eldrua έγραψε στις 23:40, 18-06-12:

ΑΝ το ξανακάνει έχω σκεφτεί να το περιτυλίξω με ταινία πλαστική διάφανη γύρω γύρω, ώστε όταν ανεβαίνει να κάνει χράτς χράτς να μη της αρέσει και να το ξεχάσει! Τι να κάνω η δύστυχη, προσπαθώ να γίνω ευρηματική

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:15, 19-06-12:

Αν η μοναδική της εμμονή έχει γίνει το πουφ και δεν υπάρχουν...βαθύτερα αίτια που θα την κάνουν να κάνει τη ζημιά κάπου αλλού, βάλε κοντά στο πουφ το μπολάκι της με το φαγητό ή το νερό της...τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα. Πίστεψέ με θα αποθαρρυνθεί!!

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 11:27, 30-07-12:

Καλημέρα,
θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Ο γάτος μας ο Ρεμπελιέ (κλείσαμε μαζί 1 χρόνο) κατουράει στο σαλόνι και στο μπάνιο (παλιά πήγαινε στην άμμο του, και τώρα πηγαίνει και εκεί και στο σαλόνι).
Ξέρετε τι μπορούμε να κάνουμε;
Σκεφτήκαμε κάποιο απωθητικό αλλά φοβόμαστε μήπως δηλητηριαστεί κλπ.
Κάποιο φυσικό προϊόν που σιχαίνονται οι γάτες;

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 11:47, 30-07-12:

Πρέπει να δείτε πρώτα γιατι το κάνει.. είναι στειρωμένος?? Τα αρσενικά με αυτόν τον τρόπο οριοθετούν τον χώρο τους όταν έχουν οίστρο

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 13:34, 30-07-12:

Σιχαίνονται τις φλούδες από λεμόνι....

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 14:47, 30-07-12:

Μάλλον ο γάτος σας δεν είναι στειρωμένος! Αλλιώς μπορεί να σας εκδικείται για κάτι

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:04, 30-07-12:

Τα γατιά δεν εκδικούνται, εκδηλώνουν απλά φυσική συμπεριφορά η οποία φαίνεται αφύσικη σε μας. Όσο περισσότερο τα απομακρύνουμε από το φυσικό τους περιβάλλον τόσες περισσότερες πιθανότητες έχουν να αποκτήσουν κάποιες συνήθειες οι οποίες μπορεί να σχετίζονται με στρες. Συνήθως όμως ψεκάζουν για να οριοθετήσουν την περιοχή τους. Είτε γιατί ανοίγοντας την εξώπορτά μας μπαίνουν μέσα μυρωδιές από άλλους γάτους και απειλούνται, είτε γιατι τους βλέπουν από το παράθυρο και αισθάνονται εκτεθιμένοι. Άλλες φορές πάλι μια μετακόμιση ή μια άλλη παρόμοια αλλαγή τα στρεσάρει με αποτέλεσμα και πάλι να αισθανθούν ότι χρειάζεται να αφήσουν σε διάφορα σημεία του σπιτιού τη μυρωδιά τους. Συνήθως ψεκάζουν οι μη στειρωμένοι γάτοι αλλά αρκετές φορές μικρότερο ποσοστό στειρωμένων γάτων εξακολουθούν να το κάνουν. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να εντοπίσετε την αιτία.
Είναι στειρωμένος ή όχι ο γάτος; Πότε άρχισε να ψεκάζει; Προηγήθηκε κάτι που ίσως να τον στρέσαρε; Που ψεκάζει; Που βρίσκεται η αμμολεκάνη του; Αλλάξατε πρόσφατα την άμμο του ή την τοποθεσία της αμμολεκάνης; Αυτές και πολλές άλλες ερωτήσεις είναι σημαντικό να απαντηθούν πριν φτάσουμε στη ρίζα του προβλήματος για να μπορέσουμε να βρούμε την λύση. Γι' αυτό όσες περισσότερες πιθανότητες εξετάσουμε τόσο πιο κοντά βρισκόμαστε στην επίλυση του προβλήματος.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 15:21, 30-07-12:

Όταν λέω εκδίκηση δεν εννοώ κάτι το συνειδητό όπως στον άνθρωπο. Απλώς αυτή την εξήγηση έδωσα όταν η Μόλυ κατούρησε το κρεβάτι της μαμάς λίγες ώρες μετά που της φώναξε πολύ. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς γιατί η Μόλυ δεν έχει πρόβλημα όταν αλλάζω την θέση της λεκάνης η το είδος της άμμου. Για να φανταστείς όταν την έφερα στο άλλο σπίτι βρήκε μόνη την άμμο της

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:48, 30-07-12:

Αν της φώναξε πολύ της Μόλλυ η μαμά τότε τρόμαξε και γι' αυτό κατούρησε στο κρεβάτι
Ειλικρινά σου μιλάω, έχω διαβάσει πάρα πολύ σχετικά γιατί ειχα τεράστιο πρόβημα με τον γάτο μου. Δισεπίλυτο πρόβλημα είναι αλλά η λύση δεν βρίσκεται ποτέ στις φωνές και στην τιμωρία. Οι γάτες δεν είναι άνθρωποι, είναι γάτες. Και για μας τους ανθρώπους θα παραμένουν για πάντα μυστήριες. Ποτέ δεν θα τις καταλάβουμε 100%. Την στιγμή που θα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε όπως αυτές τότε θα αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τον κόσμο τους.
Το πρόβλημα με τον γάτο μου λύθηκε μετά από 2 ολόκληρα χρόνια, όταν επικονώνησα με cat behaviour consellor στην Αγγλία. Απάντησα ένα πολύ μεγάλο ερωτηματολόγιο αρχικά, μίλησα μαζί της τηλεφωνικά για 40 λεπτά και στην συνέχεια ανταλλάξαμε πολλά email. Όλ' αυτά καθώς μου έδινε εισηγήσεις και γω τις ακολουθούσα. Όλες αυτές οι εισηγήσεις αποσκοπούσαν στην αλλαγή των συνθηκών της ζωής του γάτου μου που σταδιακά οδήγησαν στην επιλυση του προβληματος.

Παράθεση

polinious

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη polinious
H polinious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H polinious έγραψε στις 17:20, 04-08-12:

Γεια σας. Δεν έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει και δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο τόπικ ( :Ρ ) αλλά μάλλον έχει να κάνει με γκρίνια-μούτρα. Έλειπα 10 μέρες για διακοπές και άφησα τον γάτο σπίτι, αλλά κάθε μέρα πήγαινε η κολλητή μου και καθόταν κάποιες ώρες μαζί του, τον καθάριζε, παίζανε και λίγο, αλλά λίγες ώρες την ημέρα. Επίσης το σπίτι είναι μικρό είναι γκαρσονιέρα και ισόγειο και πολλές φορές το αφήνω να κάνει βόλτες, αλλά αυτές τις μέρες που έλειπα δεν έκανε βόλτες γιατί είχε κάνει και μια μικρή επέμβαση και δεν έπρεπε να έχει επαφή με το χώμα. Κι αυτό συν τοις άλλοις δεν πρέπει να του άρεσε. Το θέμα είναι ότι άρχισε να κάνει τα κακά του έξω από την άμμο του εδώ και 5 μέρες , ευτυχώς μόνο στο μπάνιο. Πιστεύω ότι με "εκδικείται" γιατί στην αρχή που γύρισα δεν με κοιτούσε στα μάτια, ενώ τώρα που ξαναρχίσαμε τα παιχνίδια είναι μια γλύκα,αλλά και πάλι λίγες ώρες να το αφήσω μόνο γυρνάω και τά'χει κάνει στο μπάνιο. Δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα γκρινιάρης και ο κτηνίατρος λέει ότι είναι πολύ γλυκό ήρεμο γατάκι. Δεν ξέρω τι να κάνω και πώς να το σταματήσω, μιας και θα ξαναφύγω για διακοπές. Γατοξενοδοχείο? Να το αφήσω έξω και να πηγαίνει κάποιος για τροφή? (Δεν είναι στειρωμένος , αλλά ο γιατρός είπε να τον στειρώσουμε τον σεπτέμβρη που θα είναι 8 μηνών) Δεν βρίσκω κάποιον που να δεχόταν να καθαρίσει τα κακά του αν τον αφήσω μέσα
[ Μήπως να το γράψω σε καινούριο τόπικ? ]
Σόρυ, για την πολυλογία :Ρ

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:51, 04-08-12:

Καλησπέρα polinious και καλώς ήλθες στο MyCat!
Νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να τον άφηνες σε ένα γατοξενοδοχείο αλλά όχι το να τον αφήσεις έξω, καθώς μπορεί να χαθεί, να τραυματιστεί από καβγάδες με άλλα γατιά ή ακόμη χειρότερα από αυτοκίνητα κ.λπ...
Όσον αφορά το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης, ο γιατρός σου είπε σε τι οφείλεται;
Είναι ψυχολογικοί οι παράγοντες;
Μήπως σχετίζονται με την επέμβαση που είχε κάνει;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:58, 04-08-12:

Καλοσώρισες στο my cat polinious
Το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης οφείλεται είτε σε ψυχολογικούς παράγοντες είτε σε κάποιο πρόβλημα υγείας το οποίο μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να διαγνώσει. Είναι τα κόπρανά της φυσιολογικά;
Τείνω να πιστεύω όμως ότι η επέμβαση που έκανε το γατάκι ακολουθούμενη από την εξαφάνισή σου από το περιβάλλον του το στρέσαραν. Οι γάτες είναι σκλάβες της ρουτίνας βλέπεις. Οι γάτες δεν εκδικούνται. Είναι μια λανθασμένη πεποίθηση αυτή που πολλές φορές έχουν ακόμα και οι κτηνίατροι. Καταρχήν προσπάθησε να βοηθήσεις το γατάκι σου να αισθανθεί ασφάλεια, να ναι το περιβάλλον του γνώριμο και η ζωή σας όπως την είχε συνηθίσει. Μην το τιμωρήσεις, μην του θυμώσεις αν επαναλάβει αυτή την άσχημη συμπεριφορά. Αυτό θα το στρεσάρει ακόμα πιο πολύ. Χρειάζεται να συμπεριφερθείς κατά κάποιο τρόπο σαν ένας γατοντετέκτιβ
Πρέπει να ανακαλύψεις τι ενόχλησε τον γατούλη σου για να μπορέσεις να επαναφέρεις την ζωή του καθώς και την ψυχολογική του κατάσταση στο φυσιολογικό.
- Άλλαξες καθόλου τον τύπο της άμμου που χρησιμοποιείς; Αν ναι, τότε επέστρεψε στην παλιά. Αν πάλι όχι ίσως είναι καλό να πλύνεις καλά την αμμολεκάνη (χωρίς να χρησιμοποιήσεις χλωρίνη) και να την γεμίσεις με λεπτή άμμο
- Μετακίνησες καθόλου την αμμολεκάνη του από το σημείο που την είχες πάντα;
- Μήπως ο γατούλης είχε κάποια άσχημη εμπειρία που έχει συσχετίσει με την αμμολεκάνη του; Ίσως θα πρέπει να την μετακινήσεις σε ένα πιο "ασφαλές" μέρος, μακριά από πόρτες π.χ κάπου όπου θα αισθάνεται λιγότερο εκτεθιμένος στην παρουσία άλλων γάτων, θορύβων κτλ
Όταν φύγεις ξανά για διακοπές προτίμησε ένα γατοξενοδοχείο. Μην αφήσεις το γατάκι έξω, αφύλακτο. Θα κινδυνέψει η ζωή του. Είναι επίσης πολύ πιθανόν αν συνήθισε να τριγυρνάει, όταν αναγκάστηκες να το αφήσεις κλεισμένο μέσα στην γκαρσονιέρα να ένοιωσε τόσο άσχημα που ξεκίνησε να αντιδρά λερώνοντας έξω από την αμμολεκάνη. Καλύτερα είναι να το εκπαιδεύσεις όσο είναι μικρό ακόμα να βγαίνετε κάθε βράδυ για βόλτα με σαμαράκι/λουράκι. Έτσι θα χαίρεται την επαφή με τη φύση χωρίς να κινδυνεύει.
Περισσότερα εδώ: Βόλτα με λουρί

Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 23:35, 04-08-12:

επειδή δεν το κατάλαβα... η φίλη σου του καθάριζε την άμμο; μήπως ήταν αρκετά βρόμικη και με αυτόν τον τρόπο αντιδρά; πάντως συμφωνώ με τα παιδιά, συνήθως κάτι τους ενοχλεί, κάτι δεν πάει καλά... η Ράφη μου φοβήθηκε το πλυντήριο όταν έστηβε τα ρούχα και έκανε πιπί της στο κρεβάτι! πάλι καλά το διαπιστώσαμε πρίν επανεληφθεί 2η φορά, δηλ την πιάσαμε στα πράσα... και απο τότε προσέχουμε...

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 03:15, 14-08-12:

γεια σας! πριν λίγη ώρα έγινε κάτι περίεργο - ίσως για μένα- κ θα ήθελα να πάρω τη γνώμη σας. Είχα βγάλει τον γάτο μου στο χωραφάκι εδώ κ ώρες και κοιμόταν στο μπαλκόνι. Ξαφνικά μου ζήτησε να μπει μέσα κ άρχισε να έχει ανησυχίες κ να σκάβει σε πολλά σημεία (παπούτσια, κούτες, μέχρι κ την ξηρά τροφή) κ κατάλαβα ότι ήθελε να κάνει την ανάγκη του κ τον έβγαλα αμέσως έξω στο χωράφι (σχεδόν με το ζόρι). Μετά από 3 λεπτά περίπου άνοιξα την πόρτα να δω αν είναι έξω κ μπήκε αμέσως μέσα κ άρχισε να τα κάνει στο πάτωμα . Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ποτέ δεν τα έχει κάνει εκτός άμμου, είχε μάθει να τα κάνει κ στο χωράφι, κ δεν ξέρω τι τον οδήγησε σε αυτό . Πέρασαν διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου, από το ότι μπορεί να τρόμαξε με κάτι έξω μέχρι κ να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας πχ ακράτεια. Ίσως να έτυχε κιόλας και να μην τρέχει κάτι δυσάρεστο. Πάντως μόλις έκανε την ανάγκη του χαλάρωσε κ βγήκε ξανά έξω χωρίς κάποια ανησυχία. Τώρα κόβει κανονικά βόλτες στο μπαλκόνι Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό? Μήπως έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο? είναι κάτι ανησυχητικό ή τρομάζω χωρίς λόγο?

Παράθεση

alesa (Αλεξανδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυυυυυ πανω απο 30! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 09:57, 14-08-12:

Ηταν διαρροια η σφιχτα?

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 13:05, 14-08-12:

βασικά ήταν μόνο ούρα, κ έκανε "πολύ πράγμα" που μάλλον σημαίνει ότι τα κρατούσε για πολύ ώρα.

Παράθεση

nenaki20271 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nenaki20271
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

H nenaki20271 έγραψε στις 10:45, 31-08-12:

Γειά σας και από μένα!Μεγαλώνω έναν γατούλη που είναι 1,5 μηνών τώρα.Ένώ έχει μάθει την άμμο δηλάδη πηγαίνει για τα κακάκια του εκει πάντα , στα τσίσα τα χαλάει λίγο!Πάει και στην άμμο για τσίσα αλλά όχι πάντα.Μπορεί να παίζει ένα μέτρο πιο δίπλα από την αμμολεκάνη και να τα αμολήσει εκεί.Και μετά από λίγο άντε πάλι πιο κει που θα παίζει να κάνει κάποιες σταγονίτσες.Τον έχω πιάσει πολλές φορές στα πράσα και αμέσως του λέω Μη! και τον σηκώνω και τον πηγαίνω στην αμμό...που τελικά δεν τα κάνει γιατί το μετάνιωσεΤι άλλο θα βοηθούσε;;;Ξεχνάει την αμμολεκάνη του;Αλλά στα κακά γιατι δεν την ξεχνάει;;Όποια βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!!

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 12:37, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από nenaki20271
Γειά σας και από μένα!Μεγαλώνω έναν γατούλη που είναι 1,5 μηνών τώρα.Ένώ έχει μάθει την άμμο δηλάδη πηγαίνει για τα κακάκια του εκει πάντα , στα τσίσα τα χαλάει λίγο!Πάει και στην άμμο για τσίσα αλλά όχι πάντα.Μπορεί να παίζει ένα μέτρο πιο δίπλα από την αμμολεκάνη και να τα αμολήσει εκεί.Και μετά από λίγο άντε πάλι πιο κει που θα παίζει να κάνει κάποιες σταγονίτσες.Τον έχω πιάσει πολλές φορές στα πράσα και αμέσως του λέω Μη! και τον σηκώνω και τον πηγαίνω στην αμμό...που τελικά δεν τα κάνει γιατί το μετάνιωσεΤι άλλο θα βοηθούσε;;;Ξεχνάει την αμμολεκάνη του;Αλλά στα κακά γιατι δεν την ξεχνάει;;Όποια βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη!!!
Μήπως να έπερνες μεγαλύτερη αμμολεκάνη; Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει ας μας πουν την γνώμη τους και οι πιο ειδικοί.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:04, 31-08-12:

Ο γατούλης είναι στειρωμένος;Έχει τη σημασία του αυτό.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 13:28, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ο γατούλης είναι στειρωμένος;Έχει τη σημασία του αυτό.
Eφακι λεει οτι ο γατουλης ειναι μονο 1μιση μηνων. Ο δικος μου παντως καπου τοσο ηταν οταν ειχε κατουρησει 2 φορες στο σπιτι και αυτο γιατι παιζαμε και δεν ηθελε να χασει το παιχνιδι,κατουρησε και συνεχισε να παιζει. Ειναι μικρακι ακομα. Ισως να φταιει και η αμμολεκανη αν ειναι μικρη οπως ειπαν και παραπανω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους