Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,583 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 321 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γατούλα μου δεν πάει στην άμμο της

crida1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crida1980
H crida1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H crida1980 έγραψε στις 19:07, 11-10-11:

Καλησπέρα σε όλη τη γατοπαρέα!
Η νταβουλα μου είναι πλέον 1.5 ετων κ την εχω ακριβως 1 χρονο.(στειρωμενη).
Παντα της αρεσε η αλητεια κ εβγαινε εξω, το καλοκαίρι ομως ξεσαλωσε. Ερχοταν μονο για φαγητό κ τη κοπαναγε. ουτε για υπνο δεν ερχοταν πολλες φορες! Ε, καλοκαιρι ειπα ειναι, αστην...
Τον Ιουνιο πηραμε κι ενα μικρο σκυλακι που τωρα πια εχουν γινει φιλοι (δε ξερω αν κολλαει πουθενα αυτο!)
Το θεμα ειναι πλεον το εξης σοβαρο...Αν κ αρχιζει κ χειμωνιαζει κ ερχεται σπιτι περισσοτερες ωρες, επιμενει να ουρλιαζει στη πορτα οταν ειναι να παει για την αναγκη της. καθε πρωι με ξυπναει απο τις 5 για να της ανοιξω τη πορτα!
Κ εχτες που εβρεχε προτιμησε να παει να γινει μουσκεμα απο το να παει στην αμμο!δε μπαινει καν να τη μυρισει η να τη σκαψει! κ μεχρι πριν το καλοκαιρι τη λατρευε την αμμο.Φανταστειτε ερχοταν σπιτι να κανει την αναγκη της κ να ξαναφυγει!ειχε ξεμαθει το χωμα....τι να κανω???
αμμο της εχω αλλαξει (αν κ της βαζω οτι της εβαζα τοσο καιρο που δεν ειχε προβλημα.
Δεν εχω αλλαξει θεση στην αμμο.
Μηπως να παρω αποφαση οτι η γατα θελει να ειναι αδεσποτη κι ωραια???
Τι να της κανω????
Ευχαριστω σε οποιον απλα κανει το κοπο να μας διαβάσει!!!
Φιλια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crida1980 : 11-10-11 στις 19:52.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 19:54, 11-10-11:

κατι μου θυμιζει αυτο!!!!λοιπον ο δικος μου γατος 13+ απ τα 6 περιπου του χρονια,βγαινει εξω και κανει την αναγκη του,εχουμε μεγαλο κηπο.πλεον ομως ο γατος μεγαλωσε και δεν ειναι για πολλα,πολλα,φιλασθενος κι ολας.παρ ολα αυτα με ψηνει καθε βραδυ να βγει εξω,ε δεν τον αφηνω,που να παει μωρε μες στη βροχη?του ξαναβαλα μεσα την αμμο μετα απο χρονια,τη νυχτα τουλαχιστον.
με το ζορι εκανε εκει κακα του,απλα θελει επιμονη κι υπομονη,εκλεισε η πορτα τελος δεν βγαινουμε αλλο εξω.ατυχηματακια ομως εχουμε,δεν το κρυβω,να ναι τα μισα εξω και τα μισα κακα μεσα στη λεκανη δλδ.μην του κανεις το χατηρι ομως,ειναι μικρος ακομα πανω στη τρελα του,πανω στην αφασια του,μην τον βρει κανα κακο μες τη νυχτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 20:04, 11-10-11:

συμφωνω με ρενακι 13! μην την αφηνεις να βγαινει εξω για λιγο για να ξανασυνηθησει στην αμμο της!!! ειναι πολυ επικινδυνο να μενει μονη της μεσα στη νυχτα!! καλυτερα και για τις δυο σας ειναι να μεινει για λιγο μεσα για να εισαι κι εσυ πιο ησυχη!!

Παράθεση

crida1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη crida1980
H crida1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H crida1980 έγραψε στις 20:08, 11-10-11:

Σας ευχαριστω παρα πολύ...
μαλλον ξεσυνηθισε λογω καλοκαιριου...αλλα ετσι οπως ουρλιάζει....νομιζω οτι σφιγγεται κ τη τυρανναω!!!!Θα κανω τη καρδια μου πετρα...γιατι τωρα τελευταια τα βραδυα τσακωνεται με κατι αλλες γατες, κι ολο τραυματισμενη μου ερχεται....Σπιτι το βραδυ κ τελος!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 20:14, 11-10-11:

καλυτερα ετσι!!! μπορει να αισθανεσαι οτι τη βασανιζεις αλλα τελικα το κανεισ για το καλο της

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:53, 11-10-11:

Καλησπερα!!!!! Μια ιδεα ,που δεν ξερω βεβαια αν θ αρεσει στη γατουλα σου,μια δοκιμη ομως δε βλαπτει.
Αφου συνηθισε να κανει την αναγκη της εξω και να οσμιζεται τη μυρωδια του χωματος,μηπως αν εβαζες λιγο χωμα μαζι με την αμμο φυσικα,σε μια ακρη της λεκανης,την ξεγελασει η μυρωδια του και αρχισει να πηγαινει παλι στη λεκανη της;

Θα σε ταλαιπωρησει βεβαια λιγο αυτο ,αλλα.......γατουλες ειναι αυτες ,τι να κανουμε.

Παράθεση

mixalakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalakis
Ο mixalakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O mixalakis έγραψε στις 22:35, 11-10-11:

Ακριβώς τα ίδια είχαμε περάσει και εμείς με τη δικιά μας.
Ακόμα μας ξυπνάει μερικές φορές τα χαράματα για να αλητέψει έξω, αλλά δεν το κάνει απαραίτητα για την ανάγκη της.

Αυτό που εμείς κάνουμε είναι να την κρατάμε κάποιες ώρες μέσα (το βράδυ πάντα!). Οι γάτες όσο και ν αγκρινιάξουν κάποια στιγμή θα χαλαρώσουν και θα κοιμηθούν και μέσα. Το ότι η δικιά σου είναι 1.5 έτους σημαίνει ότι είναι ακόμα στην ηλικία της αταξίας. Οι γάτες ηρεμούν αρκετά μετά τα 2-2.5 χρόνια (αυτό είναι δική μου εκτίμηση).
Όταν είναι μέσα να την πηγαίνεις συχνά πάνω στην άμμο της και να κάθεστε λίγο μαζί. Και τη δικιά μας έτσι την κάναμε και κάποια στιγμή ως δια μαγείας άρχισε να ξαναπηγαίνει στην άμμο!!

Έχει πλάκα το ότι όταν πρώτη φορά αρχίσαμε να την βγάζουμε έξω στον κήπο, ξεσάλωνε όλη την ημέρα στα δέντρα και τα λουλούδια και ερχόταν μέσα μόνο για να πάει στην άμμο!! Είχε πολύ πλάκα!!!
Κάπια στιγμή δοκίμασε τη φύση και μετά άντε να ξαναρχίσει την άμμο. Τώρα είναι 2 και 2 μηνών και συνήθως κάνει την ανάγκη της έξω και σπάνια στην άμμο όταν είναι μέσα.

Παράθεση

cooperaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cooperaki
H cooperaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H cooperaki Τιτίκα, Αρθούρος, Μίλη, Μπόλφω, Μιτσούκο έγραψε στις 12:47, 12-10-11:

θα σας πω κι εγώ το πρόβλημά μου αφού διάβασα τα παραπάνω.

Η Τιτή μου , την έχω τρία χρόνια, δεν έχει λερώσει ποτέ έξω από τη ν άμμο της. Προχτές όμως αυτό αναιρέθηκε......

Φιλοξενήσαμε ένα φίλο των παιδιών και κοιμήθηκε στο κρεβάτι της κόρης μου. Η κόρη μου κοιμήθηκε μαζί μου. Η Τιτή το επόμενο πρωί , λέρωσε στο κρεβάτι μου.

Εχτές, κουβεντιάζαμε με την κόρη μου μέχρι αργά, οπότε μας πήρε ο ύπνος (μαζί και η Τιτή). Με πήρε τηλ. πριν λίγο η κόρη μου και η γατίτσα μου έχει λερώσει δεύτερη φορά στο κρεβάτι μου.

Ουφ.......... γιατί το κάνει αυτό;από ζήλεια ; μα αφού ήταν μαζί μας....
έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cooperaki : 12-10-11 στις 12:54. Αιτία: μου σβήστηκε το μήνυμα κατά λάθος ......χι χι
Παράθεση

mixalakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mixalakis
Ο mixalakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O mixalakis έγραψε στις 19:18, 16-10-11:

Είμαι σίγουρος ότι το κάνει από τσαντίλα!

Και εμάς η δικιά μας, ενώ πάντα τα κάνει έξω ή στην άμμο της όταν είναι μέσα, μια φορά που γκρίνιαζε για να βγει έξω και δεν την αφήναμε, πήγε προκλητικά και κατούρησε στο πάτωμα μπροστά στα μάτια μας!!!
Το έχει κάνει και άλλες φορές από κακία.

Θα πρέπει να καθαρίσεις πολύ καλά το κρεβάτι σου για να μην μυρίζει και ξαναπάει και ίσως να ρίξεις λίγο ξύδι που τις αποτρέπει.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:38, 16-10-11:

Καποια χρονικη περιοδο το εκανε και η δικια μου ,η θηλυκια αυτο.Καταρχην εκλεινα την πορτα της κρεβατοκαμαρας .Επισης εβαλα ναυλον πανω απο το στρωμα και κατω απο τα σεντονια για να ειμαι σιγουρη οτι ακομα και να κατουρισει,τουλαχιστον δεν θα εχω να πλενω στρωμα,κατι που ειναι αδυνατον να γινει.
Επισης,την ειχα δει να πηγαινει καποιες φορες στην μπανιερα και να κατουραει.Οπουδηποτε αλλου πηγαινε λοιπον της εβαζα τις φωνες,και μόνο στην μπανιερα δεν της φωναζα καθολου.Το αποτελεσμα ειναι οτι πλεον οταν την πιασει να θελει να τα κανει εκτος αμμολεκανης,απλα παει στην μπανιερα και τα κανει,κατι που δεν με ενοχλει καθολου γιατι την καθαριζω πανευκολα.Πλεον και την κρεβατομκαμαρα αφηνω ανοιχτη..και δεν παει πουθενα αλλου.Βεβαια δεν ξερω αν θα επιανε σε ολες τις γατες,αλλα στη δικια μου επιασε,και μαλιστα πηγαινε σε πολλα σημεια και τα εκανε.Μην εβλεπε μαξιλαρι,καναπε,στρωμα κλπ..κατευθειαν τα εκανε.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 01:48, 05-08-14:

αγαπητοί συνγατόφιλοι...ανησυχώ.
με το παμαμπούκι έχουμε έρθει στο πατρικό,όπου περνάει υπέροχα..ανεβαίνει στην ταράτσα..σουλατσάρει στις δίπλα σκεπές..
έχει βρει το κεραμιδοστοιχείο της.
όμως τελευταία μας προβληματίζει κάτι πολύ.εδώ και 4 μέρες...δεν έχω βρει κανένα λόγο για να καθαρίσω την αμμολεκάνη της.
αναρωτιέμαι...μήπως κάνει την ανάγκη της αλλού?σε κάποιες από τις διπλανές ταράτσες..όπου δεν υπάρχει σχετικά ίχνος άμμου..ούτε καν γλάστρες?ή έχει πάθει κάτι σοβαρό στα εντεράκια της κ δεν μπορώ να το εντοπίσω?
είναι δυνατόν 4 μέρες να μην νιώθει την ανάγκη να αφοδεύσει?
ανέβηκα στις ταράτσες που μπορώ..ερεύνησα τους χώρους δε βρήκα τίποτα.
χώρια που η παμαμπού είναι πολύ κυρία κ δεν πηγαίνει κάπου εκτός αμμολεκάνης.(τουλάχιστον ως τώρα)
σήμερα την κράτησα σχεδόν όλη μέρα μέσα για να τσεκάρω τι συμβαίνει..πάλι τίποτα..
να ανησυχήσω?
έχει κάποιος κάποια συμβουλή?
υγ...τρώει κανονικότατα..θα έλεγα πεινάει διαρκώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 02:08, 05-08-14:

Πολύ δύσκολο μου φαίνεται να μην αδειάζει το εντεράκι της και παρόλα αυτά να τρώει κανονικά και να πεινάει συνέχεια.
Μάλλον κάπου έχει βρει μέρος που της άρεσε και πιθανώς είναι κάπου στη φύση οπότε το προτιμάει.
Μόνο στην ταράτσα ανεβαίνει; Έχετε π.χ. αυλή στην οποία έχει πρόσβαση; Από τις άλλες ταράτσες δε μπορεί να κατεβαίνει κάπου όπου έχει χώμα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 09:21, 05-08-14:

ανεβαίνει στην ταράτσα μας κ ενίοτε πηγαίνει και στην ταράτσα του γείτονα δια μέσου μίας οικοδομής με κεραμίδια..
έχουμε κλείσει 5η μέρα σήμερα χωρίς να έχει πάει στην αμμολεκάνη της..
στη δική μας ταράτσα σίγουρα δεν έχει αφήσει κάτι,γιατί έψαξα...
αν όμως αφήνει στου γείτονα πολύ φοβάμαι πως πρέπει να την κλείσω μέσα.θα την πάρουν χαμπάρι και δεν ξέρω τι μπορεί να της κάνουν..
θα με φάει ζωντανή που θα την μαντρώσω αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω..
εκτός τι να πω?υπάρχει περίπτωση γάτα να έχει μείνει εκτός αμμολεκάνης για 5 μέρες και να έχει κάτι σοβαρό?η συμπεριφορά της μου φαίνεται φυσιολογική.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 11:13, 05-08-14:

Δε μου έχει τύχει. Στη θέση σου θα έκανα και ένα τηλέφωνο στον κτηνίατρο πάντως.
Βρε το Παμαμπούκι να "κερνάει" το γείτονα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:30, 05-08-14:

Τρώει καλέ; Αν τρώει κάπου τα αφήνει...
Αν είχε να τα κάνει 5 μέρες δεν θα είχε καμμιά όρεξη για φαγητό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 13:09, 05-08-14:

τρώει κ τρώει κ πολύ!
ο μπαμπάς πήγε κ στην ταράτσα του γείτονα..κ δε βρήκε τίποτα και δεν υπάρχουν καν γλάστρες για να κάνει η παμαμπού την κουτσουκέλα της.
τώρα την έχω κλεισμένη μέσα την κακομοίρα να δω τι θα κάνει.
θα πάρω κ τον κτηνίατρο..
νομίζω κατά βάθος πως χρειάζομαι έναν ντετέκτιβ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:33, 05-08-14:

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ακριβώς αυτό που κάνεις. Μέσα μέχρι να δεις τι και πως το κάνει.
Ε μετά αν δεις πως τα κάνει κανονικά, άστην πάλι να βγει. Κάπου θα έχει βρει και τα αφήνει αμανάτι μάλλον που δεν πάει το μυαλό σου.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 14:48, 06-08-14:

εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις...σήμερα το πρωί για παράδειγμα κατάφερε κ ξετρύπωσε..αύριο πια που θα λείψουμε μια μέρα θα μείνει αναγκαστικά μέσα..
πάντως μπαίνοντας στην 5η μέρα μυστηρίου,δε νομίζω να μην τα κάνει κάπου.θα χε σκάσει!αλλά το αφιλότιμο να τα αφήνει αλλού?
είπαμε όχι κι έτσι...
γενικά έχει ξεμυαλιστεί εδώ στο πατρικό..αποθρασύνθηκε τελείως.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:22, 06-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
αλλά το αφιλότιμο να τα αφήνει αλλού?
είπαμε όχι κι έτσι...
Μα το λέει και το γνωστό τραγούδι παιδί μου, "αλλού τρως, αλλού πίνεις κι αλλού πας και ΤΑ() δίνεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grace3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη grace3
H grace3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H grace3 έγραψε στις 16:46, 12-07-15:

Γεια σας! Βρηκαμε μια γατούλα μικρή που εχει γεννήσει αλλα έχει αφήσει τα μωρα της. Είναι μικρη πολυ, (δεν την κόβω πάνω από 6 μηνών) εχει ακομα λιγο γαλα, αν και ξεφουσκωνει, αλλα απο χθές που την εχουμε σπίτι δεν έχει κάνει κακα ή τσίσα. Εχουμε κι αλλα δύο γατάκια , αλλα της έχω ξεχωριστή άμμο και φαγητο. Ενω λοιπόν έφαγε , στην αμμο δεν έχει πάει καθόλου... προβληματίζομαι. ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ........

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grace3 : 12-07-15 στις 16:54.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:34, 12-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από grace3
Γεια σας! Βρηκαμε μια γατούλα μικρή που εχει γεννήσει αλλα έχει αφήσει τα μωρα της. Είναι μικρη πολυ, (δεν την κόβω πάνω από 6 μηνών) εχει ακομα λιγο γαλα, αν και ξεφουσκωνει, αλλα απο χθές που την εχουμε σπίτι δεν έχει κάνει κακα ή τσίσα. Εχουμε κι αλλα δύο γατάκια , αλλα της έχω ξεχωριστή άμμο και φαγητο. Ενω λοιπόν έφαγε , στην αμμο δεν έχει πάει καθόλου... προβληματίζομαι. ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ........
Θα πρέπει να την δει κτηνίατρος, εμείς δεν μπορούμε να πούμε τίποτα γιατί δεν είμαστε κτηνίατροι.
Μπορεί να έχει ένα σωρό πράγματα ή ακόμα και τίποτα και να τα έκανε αλλού όταν δεν βλέπατε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:03, 12-07-15:

Το πιθανότερο είναι ότι στρεσσαρίστηκε από την αλλαγή περιβάλλοντος, συν του ότι δεν είναι εξοικειωμένη με την αμμολεκάνη, αφού απ΄ό,τι κατάλβα ζούσε έξω! Οπότε δως της λίγο χρόνο κι αν δεις ότι συνεχίζει και αύριο να μην κάνει τπτ ενώ τρώει κανονικά τότε θα πρέπει όντως να τη δει κτηνίατρος όπως είπε και η Βάσω παραπάνω.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 11:46, 13-07-15:

Μπορεί να είναι και από την αλλαγή περιβάλλοντος και από αλλαγή τροφής. Θα έλεγα να δοκιμάσεις να κάνεις αυτό που κάνουμε στα μωρά, να την προκαλέσεις με ένα βρεγμένο βαμβάκι. Αν δεν πάει μέχρι αύριο τότε να συμβουλευτείς κτηνίατρο.

Παράθεση

grace3

Νεοφερμένος

H grace3 έγραψε στις 15:27, 15-07-15:

Oλα οκ, παιδακια σας ευχαριστω! Και κακακια κανει μια χαρα καθε μερα απο την Κυριακη το βραδυ τελικα και ο κτηνιατρος την βρηκε αψογη !!!
jpg 11698596_10205724028317727_3198289397823570600_n.jpg

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11698596_10205724028317727_3198289397823570600_n.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  169,7 KB  
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:45, 15-07-15:

Μπραβο !Να σου ζησει η Χιονουλα σου ειναι κουκλα!

Παράθεση

grace3

Νεοφερμένος

H grace3 έγραψε στις 16:53, 15-07-15:

Eυχαριστώ πολύ πολυ!!! Είμαστε και γειτόνισσες! Τον μεγάλο μας γατούλη τον πήραμε απο τον Βύρωνα !

Παράθεση

Boubou03

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Boubou03
H Boubou03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Boubou03 έγραψε στις 02:30, 17-03-16:

Καλησπέρα!!Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνουμε σε περίπτωση που η γάτα(μεγάλη σε ηλικία) δεν πάει σε άμμο υγιεινής παρά μόνο σε χώμα???? Έχω προσπαθήσει να τη μάθω αλλά μάταια....θέλει οπωσδήποτε χώμα κήπου....υπάρχει άραγε ελπίδα να μάθει κάποια στιγμή άν χρειαστεί δηλαδή να μείνει κλεισμένη μέσα στο σπίτι???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:22, 17-03-16:

Καλημέρα και καλωσήρθες στη γατο-παρέα!

Μήπως να δοκίμαζες, για αρχή, να βάλεις στην αμμολεκάνη, χώμα κήπου (αυτό που προτιμάει δηλαδή) και σταδιακά να αρχίσεις να το ανακατεύεις με κάποια άμμο του εμπορίου? Στην αρχή μικρή ποσότητα και λίγο-λίγο να αυξάνεις το ποσοστό, ωσότου συνηθίσει στα..."νέα δεδομένα"?
Μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο, επειδή η γατούλα έχει συνηθίσει πολλά χρόνια αλλιώς, αλλά αξίζει να προσπαθήσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boubou03

Νεοφερμένος

H Boubou03 έγραψε στις 04:02, 18-03-16:

Καλώς σας βρήκα κ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!Αυτό θα δοκιμάσω κ ελπίζω να πιάσει!!Είναι κ ηλικιωμένη πια κ θέλω να ελέγχω τα κακάκια της γιατί περάσαμε κ συρίγγιο κ είμαι λίγο αγχωμένη μην ξαναβγεί...Υπάρχει όμως περίπτωση από πείσμα ή από παραξενιά να μην πάει καθόλου τουαλέτα κ να σκάσει ή να πάθει καμιά ουρολοίμωξη??αυτό φοβάμαι γι αυτό κ πάντα της έκανα το χατήρι κ την άφηνα να βγει έξω.....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:17, 18-03-16:

Υπάρχει όμως περίπτωση από πείσμα ή από παραξενιά να μην πάει καθόλου τουαλέτα κ να σκάσει ή να πάθει καμιά ουρολοίμωξη??
Μα θα παρακολουθείς αν πήγε ή όχι, γι αυτό διάλεξε μια μέρα που θα μπορείς να μείνεις στο σπίτι.
Δεν νομίζω να αφεθεί να "σκάσει", το πιθανότερο να αναγκαστεί να πάει. Όσο για την πιθανότητα ουρολοίμωξης εξ αιτίας αυτού, δε θα'ταν κακή ιδέα να ζητήσεις και μια γνώμη από κτηνίατρο.

Καλή επιτυχία στη δοκιμή

Παράθεση

Boubou03

Νεοφερμένος

H Boubou03 έγραψε στις 00:01, 19-03-16:

Ευχαριστώ πολύ...κ εγώ νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσω με τον κτηνίατρο...είναι όμως τα γατονάκια μας πολύ πεισματάρικα μερικές φορές!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:44, 19-03-16:

Είναι τα χρυσά μου, αλλά και πρόκληση για μας, να επινοούμε τρόπους για να τα πείθουμε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους