Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το εγκληματολογικό προφίλ του δηλητηριαστή

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mathewbeuys
H mathewbeuys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (παρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 11:12, 01-03-11:

για μενα ειναι φανερο οτι ο αξιοπρεπης κατα τα αλλα ανθρωπος της διπλανης μας πορτας και οχι μονο ο λουμπεν περιθωριακος ειναι ο δραστης της θανατωσης με φολλες αδεσποτων ζωων.διαβαστε γιατι...
αν η ενδοοικογενειακη βια ειναι ταμπου ακομη για την ελλαδα πως περιμενουμε να τιμωρηθουν και να στιγματιστουν κοινωνικα οσοι κακοποιουν και τα ζωα,εκτος απο τις γυναικες και τα παιδια τους?

αποσπασμα απο το αρθρο της μεροπης κοκκινη και του σταυρου διοσκουριδη στη lifo
ολο το αρθρο
LIFO - ΘΕΜΑ - Ποιός σκοτώνει τα αδέσποτα;

Σε ημερίδα που διοργανώθηκε πρόσφατα στη ΓΑΔΑ σε συνεργασία με το Τμήμα Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με θέμα «Κακοποίηση και θανάτωση ζώων συντροφιάς» ο κτηνίατρος και Αστυνόμος Β', Απόστολος Περιστέρης, μίλησε σχετικά με το ψυχολογικό προφίλ του ανθρώπου που κακομεταχειρίζεται, δηλητηριάζει και θανατώνει ζώα. Υποστήριξε ότι, σύμφωνα με έρευνες στον τομέα Ψυχολογίας και Εγκληματολογίας, «υπάρχει στενή σχέση μεταξύ των κακοποιήσεων ζώων και της οικογενειακής βίας ή άλλων εγκλημάτων. Η κακοποίηση ζώων συχνά αποτελεί δείγμα μελλοντικής πιθανής βίας προς ανθρώπους». Επιπλέον, ο κ. Περιστέρης ανέφερε ότι «σε μια μελέτη, το 71% των γυναικών που κακοποιήθηκαν ανέφεραν ότι το ίδιο άτομο που τις κακοποίησε είχε κακοποιήσει κάποτε το κατοικίδιό τους ή απείλησε να κακοποιήσει ζώο! (Ascione, 199. Σε άλλη μελέτη αναφέρεται ότι το 88% όσων κακοποιούν παιδιά είχε επίσης κακοποιήσει ζώα στο σπίτι του. Σε έρευνα του Johns Hopkins University από το 1994 ως το 2000, σε 11 πόλεις των ΗΠΑ, η κακοποίηση ζώων ήταν ένας από τους τέσσερις σημαντικότερους δείκτες που φανέρωναν πιθανούς μελλοντικούς κακοποιούς! Το 70% όσων είχαν κακοποιήσει ζώο βρέθηκε να έχει κάνει κι άλλα εγκλήματα, ενώ το 44% είχε πειράξει ανθρώπους (Arluke, A. & Luke, C. 1997). Το 61,5% από αυτούς που είχαν κακοποιήσει ζώο είχε επιτεθεί σε ανθρώπους (Clarke, J. P. 2002). Το 63,3% των κρατουμένων λόγω καταδίκης για βίαια εγκλήματα έχει παραδεχτεί πως έχει κακοποιήσει ζώα - εκτός από αυτούς που δεν το παραδέχονται (Schiff Louw Ascione, 1999)».

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 11:38, 01-03-11:

πἀρα πολύ ενδιαφέρον θέμα, ευχαριστούμε που μπήκες στην διαδικασία να το γράψεις !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

H mathewbeuys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (παρα πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 12:57, 03-03-11:

δεν το εγραψα εγω,αλλα η μεροπη κοκκινη και ο σταυρος διοσκουριδης απο την lifo.και μπραβο τους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 13:27, 03-03-11:

Κι όμως...Αυτή είναι η πραγματικότητα εδώ...Άνθρωποι κατά τα άλλα απόλυτα ενταγμένοι, "της διπλανής πόρτας" που λέμε, πολλές φορές πολύ πιο επικίνδυνοι από τους δήθεν "περιθωριακούς"...
Επίσης μου κάνει εντύπωση, το πώς όσοι δείχνουμε σεβασμό στη ζωή των ζώων και νιώθουμε αποτροπιασμό μπροστά στην κακοποίησή τους, αποκαλούμαστε (και στο, εξαιρετικό κατά τ'άλλα, άρθρο παραπάνω) "οι φιλόζωοι". Όρος που πολλές φορές όπως σίγουρα θα έχετε παρατηρήσει, παίρνει και μια ειρωνική χροιά του τύπου "κάτι άτομα που εδώ ο κόσμος καίγεται, χτενίζουν τα ζωάκια τους".
Για σταθείτε ρε παιδιά όμως, ο σεβασμός στη ζωή δεν είναι το αυτονόητο; Σε μια πολιτισμένη κοινωνία δεν είναι (λογικά) ο κανόνας; Δηλαδή εδώ το να φρίττεις, να τρομοκρατείσαι και να αντιδράς απέναντι στη βία εναντίον ανυπεράσπιστων πλασμάτων, αντί να σε καθιστά φυσιολογικό, υγιή άνθρωπο, σε βάζει στην κατηγορία "οι φιλόζωοι"; Αν είναι έτσι, να έχουμε και "φιλόπαιδους" (κατά της κακοποίησης του παιδιού), "φιλόγυνους" (κατά της κακοποίησης της γυναίκας), κ.λπ.... Και οι υπόλοιποι τι είναι; Ουδέτεροι; Δεν πολυγουστάρουν την κακοποίηση των ζώων, αλλά δεν τους χαλάει κιόλας;
Προσωπικά φίλοι δεν μου αρέσει καθόλου ο όρος "φιλόζωος" και δεν τον θέλω για τον εαυτό μου. Δεν είμαι "φιλόζωη", είμαι (επιτρέψτε μου να πιστεύω) ΑΝΘΡΩΠΟΣ με συνείδηση και συναίσθηση του τι μου γίνεται.
Φοβάμαι ότι το πρόβλημα λοιπόν ξεκινάει από τη νοοτροπία που έχει επικρατήσει...Αυτά που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα δεν είναι, και όσοι δεν υποφέρουμε την κακοποίηση ζωντανών πλασμάτων που τυχαίνει να μην ανήκουν στο ανθρώπινο είδος, είμαστε "οι φιλόζωοι"...(ήτοι, για μεγάλο μέρος της κοινωνίας, κάτι περίεργοι που ενώ ο κόσμος υποφέρει και δοκιμάζεται, ασχολούμαστε με κάτι τετράποδα στην άκρη του δρόμου και φοράμε κορδελίτσες στα κατοικίδια μας...)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:33, 03-03-11:

Πολύ ενδιαφέρον!...και δεν ξαφνιάζουν κανένα τα συμπεράσματα φαντάζομαι... η βία φέρνει βία, και όταν γεννιέται δεν κάνει διακρίσεις σε ζώα, γυναίκες, παιδιά...

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 14:52, 03-03-11:

πολυ ομορφα τα οσα εγραψες!ειναι αυτονοητα οσα λες αλλα δυστυχως,οι ανθρωποι δεν ειμαστε αυτο που λεει η ομορφη αυτη λεξη.ας συλλογιστουμε την ετυμολογια της λεξης ανθρωπος.ανω θρωσκω.δηλ.κοιταζω ψηλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mathewbeuys

Δραστήριο Μέλος

H mathewbeuys υιοθετηστε αδεσποτα,μην αγοραζετε ζωα έγραψε στις 13:59, 04-03-11:

νομιζω το ειπε ο σωκρατης ,οτι αν γνωριζεις οτι καπου υπαρχει καποιο προβλημα και δεν κανεις κατι για να το λυσεις γινεσαι μερος του προβληματος.

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:21, 14-09-11:

Δηλητηριαστής ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά στην Ηλιούπολη...

Γενοκτονία γατιών στην Ηλιούπολη
Δεκάδες αδέσποτες αλλά και δεσποζόμενες γάτες, στην Αγία Μαρίνα της Ηλιούπολης, βρήκαν φριχτό θάνατο από φόλα από κάποιον «καλό γείτονα». Η αστυνομία είναι υποχρεωμένη να καταγράφει τέτοια γεγονότα, εφόσον ειδοποιηθεί από τους πολίτες και οι πολίτες είναι υποχρεωμένοι να κάνουν μήνυση είτε κατά αγνώστων είτε κατά των γνωστών «γειτόνων» εφόσον έχουν αποδεικτικά στοιχεία για την υπευθυνότητά τους.

Φωτογραφία αρχείου
Το γράμμα της αναγνώστριάς μας που έχασε δεκάδες απο τα γατιά που φρόντιζε, δημοσιεύεται όπως μας το έστειλε: "Έχω πολύ μεγάλη λύπη και θυμό μέσα μου και δεν ξέρω πώς να τον διαχειριστώ. Ξέρω ποιός το έκανε. Άνθρωποι που έδιναν προτεραιότητα στην άνεση τους, την καθαριότητα, την πρασιά με τα λουλούδια τους, πράγματα κατ' αυτούς ασυμβίβαστα με την ύπαρξη ζωντανών. Οι γάτες της γειτονιάς -και οι "δικές μου" ανάμεσα τους- πλήρωσαν με τη ζωή τους τη στενομυαλιά αυτών των "ανθρώπων". Τους έχω τσακώσει με τη μαγκούρα σηκωμένη πάνω από τη γάτα με τα νεογέννητα. Έχει εξαφανιστεί ολόκληρο πανέρι με γάτα και νεογέννητα από το μπαλκόνι μου. Μου έχουν προτείνει -αν είναι δυνατόν- να βοηθήσω "να τα πιάσουμε, να τα βάλουμε σε σακκούλα" και να τα πάει η ίδια να τα πετάξει στο βουνό. Δεν μπορούσε μόνη της, δεν της κάθονταν. Και αφού ύψωσε συρματοπλέγματα για να τις εμποδίσει -δίχως επιτυχία-, κατέφυγε στη φόλα.

Περίμεναν την εποχή που έλειπαν όλοι για το καλοκαίρι -υπάρχουν και άνθρωποι που φρόντιζαν και αγαπούσαν τις γάτες- και χτύπησαν. Εγώ γύρισα χτες -είχα καταλάβει τι συνέβαινε γιατί δεν είχαν δώσει σημεία ζωής 10 μέρες περίπου- και έμαθα ότι όλες οι γάτες, αδέσποτες και μη, στο τετράγωνο Τύρφης, Τυμφρηστού και Ολύμπου στην Αγία Μαρίνα της Ηλιούπολης είχαν πέσει θύματα της νοοτροπίας ότι τα ζώα είναι περιττά σε μια γειτονιά. Πόσο μάλλον τα αδέσποτα...

Οι άνθρωποί μου είπαν ότι μάζευαν πτώματα από τις αυλές, τις ταράτσες, τους δρόμους. 20 τουλάχιστον τα θύματα τους, ανάμεσα σ' αυτά και ο Γατούλης και η Μπιρμπίλω (2 χρονών), ο Μουστάκιας και η Ροζούλα (1 χρόνου) και δυο αβάπτιστα 2 μηνών, που τα βρήκε γείτονας στην αυλή του φολιασμένα.

Αυτό το τελευταίο μόνο ένας άνθρωπος μπορούσε να το κάνει, γιατί δεν έβγαιναν απο κει, η μητέρα τους ήταν ζωντανή 2 μέρες μετά και η κυρία ... είχε πρόσβαση από το μπαλκόνι της. Θα συνεχίσω καταγγέλοντας τη γενοκτονία. Δεν έχω μάρτυρες, και ο γείτονας δεν θέλει να διαταράξει τις σχέσεις του με τη γειτονιά -δεν μπορώ να τον κατηγορήσω γι' αυτό. Όμως η μισή γειτονιά κλαίει και οι υπόλοιποι συνεχίζουν τη ζωή τους σαν να μη συνέβη τίποτε. Ανάμεσα τους και οι δράστες."

ΔΗΜΗΤΡΑ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ

ΠΗΓΗ:ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Πότε θα δούμε επιτέλους έναν στη φυλακή?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:29, 14-09-11:

Δεν έχω λόγια...Και καλύτερα να μην έχω ,γιατί μόνο μπινελίκια έχω εύκαιρα...

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 18:50, 14-09-11:

το κακό είναι πως εδώ στην Ελλάδα η αστυνομία δεν κάνει πολλά για τέτοιες περιπτώσεις

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους