Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 206 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ασφάλεια ζωής γάτας

elina1985

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elina1985
H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 13:45, 24-08-18:

Όταν αρρώστησε ο βαγγελακης μου και τελικά τον έχασα, χρειάστηκε να πληρώσω σχεδόν 500€ σε ένα μήνα για εξετάσεις, ορούς και επισκέψεις σε κτηνίατρο και κλινικές. Τώρα λοιπόν που ο μαξιμακος είναι ακόμα μωρό, σκέφτομαι να του κάνω Ασφάλεια ζωής, ώστε αν συμβεί κάτι να μην έχω και την οικονομική έννοια του. Έχω κάνει μια σχετική έρευνα και έχω δει κάποια πακέτα αλλά ήθελα και την δική σας άποψη, αν κάποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο και αν αξίζει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν, για μένα το πρώτο αρνητικό είναι πως δεν είναι συμβεβλημενος ο δικός μου κτηνιάτρος που τον εμπιστεύομαι πολλά χρόνια, αλλά μιας και λείπει σε άδεια δεν τον έχω ρωτήσει. Έχει όμως πολλά θετικά όπως είναι οι εκπτώσεις σε εξετάσεις, δωρεάν εμβόλια και check up κάθε χρόνο και πολλά άλλα. Εσείς τι λέτε;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 17:30, 24-08-18:

Δεν ξέρω, ενδιαφέρον ακούγεται... Καλό και χρήσιμο να ρωτήσεις τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τον Μαξιμάκο, έτσι ώστε οι εργαστηριακές τουλάχιστον εξετάσεις να γίνονται ανεξάρτητα, ενώ θα συνεχίσει να τον παρακολουθεί ο ίδιος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:22, 25-08-18:

Δεν συμφερει. Εχω ξοδεψει περιπου 2000 για 2 γατια 10 και 4 ετων. Το ενα χρειστηκε αρκετες επισκεψεις στον κτηνιατρο στα 3 πρωτα ετη της ζωης του, εκτοτε δεν αρρωστησε ξανα. Το αλλο δεν εχει αρρωστησει καθολου. Αν πληρωνα ασφαλεια επι 10 χρονια για το 1 και 4 για το αλλο, με την φθηνοτερη στα 50 τον μηνα, θα μου ειχε κοστισει 8400 και για τα 2 γατια. Καλυτερα ανοιξε λογαριασμο και αποταμιευε 50 τον μηνα. Τα περισσοτερα γατια συνηθως εμφανιζουν προβληματα ειτε σε πολυ νεαρη ηλικια ειτε σε προχωρημενη. Βαλε ενα μεγαλο ποσο στην ακρη για να καλυψεις τα 2-3 πρωτα χρονια και μετα αποταμιευε 50 τον μηνα. Αν αρρωστησει οταν γερασει θα εχεις αρκετα χρηματα στην ακρη να καλυψεις το κοστος. Αν οχι, θα σου μεινουν αρκετα χρηματα στην ακρη για τον εαυτο σου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elina1985

Νεοφερμένος

H elina1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H elina1985 έγραψε στις 10:07, 25-08-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έκανε βέβαια εντύπωση το πόσο που αναφέρεις. Καμία προσφορά δεν ήταν 50€ το μήνα. Αυτές που έχω βρει είναι από 80 μέχρι 120 το χρόνο, οπότε σε ένα βάθος 10ετιας (συνηθως μέχρι τόσο τα ασφαλίζουν) το ποσό είναι πολύ μικρότερο από αυτά που αναφέρεις
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:22, 25-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από elina1985
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έκανε βέβαια εντύπωση το πόσο που αναφέρεις. Καμία προσφορά δεν ήταν 50€ το μήνα. Αυτές που έχω βρει είναι από 80 μέχρι 120 το χρόνο, οπότε σε ένα βάθος 10ετιας (συνηθως μέχρι τόσο τα ασφαλίζουν) το ποσό είναι πολύ μικρότερο από αυτά που αναφέρεις
ναι, αλλα εγω δεν αναφερομουν στην Ελλαδα γιατι ζω εξωτερικο. Στην Ελλαδα ειναι πιο φτηνη μεν η ασφαλεια, αλλα η κτηνιατρικη περιθαλψη ειναι εξισου φτηνη. Επιπλεον, οι ασφαλειες αυτες δεν καλυπτουν 100% τα παντα. Συνηθως 100% ειναι σε ετησιες εξετασεις και εμβολια (ποιος κανει ετησια εμβολια στις μερες μας?). Οταν εμφανιζονται τα δυσκολα δεν καλυπτουν πολλα. Ειδα μια που λες στα 60 ευρω/χρονο και καλυπτει τα βασικα αλλα στα διαγνωστικα καλυπτει 60% και ουτε λογος για καλυψη θεραπειας, νοσηλεια, κτλ, πχ εγχειρησεις, αγωγες. Αλλη ασφαλεια που ειδα καλυπτει τα παραπανω κατα 40%. Επισης αν δεις τα ψιλα γραμματα, δεν καλυπτουν καν ολα τα κτηνιατρεια, αλλα συνεργαζονται με συγκεκριμενους κτηνιατρους. Για μενα δεν αξιζει.
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 15:03, 28-08-18:

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ασφάλεια ζωής για τα κατοικίδιά μας! Απευθύνθηκες σε κάποια ασφαλιστική εταιρεία ή σε κτηνιατρείο;
Παράθεση

elina1985

Νεοφερμένος

H elina1985 έγραψε στις 15:58, 28-08-18:

ειναι 3 ασφαλιστικες εταιριες που το παρεχουν. προσωπικα εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ, αλλα αμα θελεις μπορω να σου στειλω με μηνυμα τις πληροφοριες που εχω μαζεψει (φανταζομαι απαγορευεται λογω διαφημισης να γινει δημοσια)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 16:31, 28-08-18:

ειναι 3 ασφαλιστικες εταιριες που το παρεχουν. προσωπικα εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ, αλλα αμα θελεις μπορω να σου στειλω με μηνυμα τις πληροφοριες που εχω μαζεψει (φανταζομαι απαγορευεται λογω διαφημισης να γινει δημοσια)
Ναι σε παρακαλώ στείλε μου!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους