Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,709 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 224 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Προσαρμογή σε νέο σπίτι

dimitrisvar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisvar
Ο dimitrisvar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dimitrisvar έγραψε στις 10:30, 15-09-18:

Καλησπέρα,
σε 11 μέρες από σήμερα φεύγω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Εδώ και κάτι λιγότερο από ένα χρόνο ζούσα στην Αθήνα μόνος με τον γάτο μου. Από τότε που αποφάσισα ότι θα κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και έγινα δεκτός η προσφορότερη λύση για τον γάτο, ορθολογικά σκεπτόμενος, ήταν να φιλοξενηθεί για έναν χρόνο από τους γονείς μου, αφού έκρινα ότι στην Αγγλία ο τρόπος της ζωής μου θα εξασφάλιζε ελάχιστες από τις προϋποθέσεις για την ευημερία του. Υπ' αυτήν την εκτίμηση δεν έψαξα για τυχόν pet-friendly διαμέρισμα ή δωμάτιο και έκλεισα διαμονή στην εστία του Πανεπιστημίου, η οποία δεν δέχεται ζωάκια. Από εχθές λοιπόν έχουμε έρθει μαζί στο πατρικό μου για να είμαστε μαζί στην προσαρμογή του. Παρόλα αυτά αισθάνομαι τελείως ανίκανος να βοηθήσω σε οτιδήποτε. Από χθες νωρίς το απόγευμα είναι κρυμμένος και δεν έχει φάει τίποτα (έχει κάνει τσίσα και κακάκια), με εξαίρεση την νύχτα που ξεμύτισε, ήρθε στο κρεβάτι μου και έκανε και κάποιες εξερευνητικές βόλτες στο σπίτι. Ίσως αυτή η συμπεριφορά να είναι αρκετά τυπική για μια γάτα που προσαρμόζεται σε νέο περιβάλλον αλλά έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, αφού αισθάνομαι ότι έχω χάσει τον γατούλη που γνώριζα. Τώρα θα κοιμόταν του καλού καιρού ανάσκελα στον κρεβάτι ή στον καναπέ κι αντ' αυτού είναι στριμωγμένος κάτω από ένα έπιπλο. Θα ήθελα, σας παρακαλώ, να μου πείτε ό,τι θεωρείτε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει πρώτα και κύρια τον γάτο μου και δευτερευόντως εμένα σ' αυτήν την δύσκολη συνθήκη αναπροσαρμογής.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:07, 15-09-18:

Καλησπέρα... Καταρχήν καλή αρχές στο μεταπτυχιακό σου στο εξωτερικό... Κατάλαβαινω πόσο δύσκολο είναι για σένα να φεύγεις και να μην μπορείς να πάρεις το ζωάκι σου...

Θεωρώ - χωρίς φυσικά να έχω μπει ακόμα σε φάση μετακόμισης με τις γάτες μου, αλλά μάλλον πρόκειται να γίνει συντομα-πως η συμπεριφορά του γάτου σου είναι απόλυτα φυσιολογική... Ξαφνικά πήγε σε ένα ξένο περιβάλλον, και δεν του είναι τίποτα απολύτως οικείο.... Δώσε του λίγο χρόνο και θα επανέλθει στα φυσιολογικά του... Στο μεταξύ προσπάθησε όσο γίνεται από μεριάς σου να του βάλεις κάποια πράγματα γνωστά σε αυτόν στο χώρο του... Μια καρέκλα, ένα τραπεζάκι που ίσως να συνήθιζε να κάθεται πάνω, τα διάφορα παιχνίδια του (αν έχει), ένα μαξιλάρι από τον καναπέ που μέχρι τώρα καθόταν... Όλα αυτά θα τον βοηθήσουν να προσαρμοστεί πιο γρήγορα... Αν μπορείς επιπλέον να κοιμάσαι και εσύ μαζί του (δεν κατάλαβα αν είσαι και εσύ τώρα στο σπίτι των γονιών σου ή όχι).... Με εσένα παρών σίγουρα θα νιώσει πιο ασφάλεια και ζεστά...

Καλή και γρήγορη προσαρμογή εύχομαι σε όλους σας
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitrisvar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisvar
Ο dimitrisvar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O dimitrisvar έγραψε στις 14:31, 15-09-18:

Ναι, κοιμάμαι κι εγώ μαζί του και χθες τη νύχτα ήρθε και στο κρεβάτι. Είχε υπερένταση βέβαια και πηγαινοερχότανε, δεν ξάπλωσε μαζί μου όπως συνήθως. Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,417 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:27, 15-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisvar
Καλησπέρα,
σε 11 μέρες από σήμερα φεύγω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Εδώ και κάτι λιγότερο από ένα χρόνο ζούσα στην Αθήνα μόνος με τον γάτο μου. Από τότε που αποφάσισα ότι θα κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και έγινα δεκτός η προσφορότερη λύση για τον γάτο, ορθολογικά σκεπτόμενος, ήταν να φιλοξενηθεί για έναν χρόνο από τους γονείς μου, αφού έκρινα ότι στην Αγγλία ο τρόπος της ζωής μου θα εξασφάλιζε ελάχιστες από τις προϋποθέσεις για την ευημερία του. Υπ' αυτήν την εκτίμηση δεν έψαξα για τυχόν pet-friendly διαμέρισμα ή δωμάτιο και έκλεισα διαμονή στην εστία του Πανεπιστημίου, η οποία δεν δέχεται ζωάκια. Από εχθές λοιπόν έχουμε έρθει μαζί στο πατρικό μου για να είμαστε μαζί στην προσαρμογή του. Παρόλα αυτά αισθάνομαι τελείως ανίκανος να βοηθήσω σε οτιδήποτε. Από χθες νωρίς το απόγευμα είναι κρυμμένος και δεν έχει φάει τίποτα (έχει κάνει τσίσα και κακάκια), με εξαίρεση την νύχτα που ξεμύτισε, ήρθε στο κρεβάτι μου και έκανε και κάποιες εξερευνητικές βόλτες στο σπίτι. Ίσως αυτή η συμπεριφορά να είναι αρκετά τυπική για μια γάτα που προσαρμόζεται σε νέο περιβάλλον αλλά έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ, αφού αισθάνομαι ότι έχω χάσει τον γατούλη που γνώριζα. Τώρα θα κοιμόταν του καλού καιρού ανάσκελα στον κρεβάτι ή στον καναπέ κι αντ' αυτού είναι στριμωγμένος κάτω από ένα έπιπλο. Θα ήθελα, σας παρακαλώ, να μου πείτε ό,τι θεωρείτε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει πρώτα και κύρια τον γάτο μου και δευτερευόντως εμένα σ' αυτήν την δύσκολη συνθήκη αναπροσαρμογής.

Καταλαβαίνω πόσο αγαπάς τον γάτο σου και ο επικείμενος αποχωρισμός σου από εκείνον, καθώς και οτι η αλλαγή -έστω και για ένα χρόνο- στη ζωή σου, σε έχουν λίγο στρεσάρει, είναι λογικό κι αναμενόμενο. Όμως, όπως είπε κι η φίλη Δήμητρα πιο πάνω, η συμπεριφορά του είναι εντελώς φυσιολογική, αφού για κείνον ο νέος χώρος που μετακόμισε τον βγάζει εντελώς από τα νερά του, δεδομένου οτι τα ζώα και ειδικά τα γατιά δεν αγαπούν τις αλλαγές. Τα καλά νέα είναι οτι οι γάτες είναι ευπροσάρμοστες και σύντομα θα συνηθίσει το νέο του σπίτι. Κι εμένα η δική μου γάτα όταν για πρώτη φορά την πήρα μαζί στις διακοπές στο εξοχικό (αφού θα έλειπα ένα μήνα και δεν γινόταν να μείνει μόνη), στην αρχή είχε γίνει απόμακρη και όλη μέρα σαν υποτονική, τόσο που είχα ανησυχήσει. Όμως μέρα με τη μέρα άρχισε να εξοικειώνεται, άσχετα αν δεν πρόλαβε αυτή η εξοικείωση να γίνει πλήρης, αφού μετά επιστρέψαμε. Μετά από 5 χρόνια, μια χαρά είναι και στο εξοχικό κάθε που θα πάμε.

Μια μικρή συμβουλή μόνο: αν δεν το έχεις κάνει ήδη, άρχισε σταδιακά να αραιώνεις το αποκλειστικό του τάισμα από εσένα, δίνοντας τη θέση σου σε έναν από τους γονείς σου, προκειμένου ο γατούλης να εξοικειωθεί και μαζί του.
Άσε το χρόνο να δουλέψει και όλα θα πάνε καλά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους