Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,232 εγγεγραμμένα μέλη και 718,814 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 396 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σκύλος και γάτα στο ίδιο σπίτι

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:40, 23-06-16:

χαχαχαχαχαχα ναι γεγονός!!! να χεις το νου σου γιατί ο γατούλης όσο δεν τον συνηθίζει μπορεί να του κάνει κακό - τα ματάκια του ειδικά - να προσέχετε!! Πάντως ελεύθερα, ελεύθερα να μην τα αφήνεις. Οσο κι αν τον φίλο σου τον ακούει....θέλει χρόνο κάτι τέτοιο και δεν θα προλάβεις να αντιδράσεις! υπομονή και μικρά μικρά βήματα κάθε φορά και θα πάνε όλα κατ' ευχήν!

Καλημέρα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

animalover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη animalover
H animalover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H animalover έγραψε στις 11:16, 23-06-16:

Καλημερα!!!
Ναι ειχε πολυ πλακα το γατι, ηταν ολα τα λεφτα ετσι οπως εκανε...
Οχι δεν θα τα αφησω ελευθερα ακομα τουλαχιστον εννοειται... Απλα και το γατακι οσο περναει ο καιρος και ξεθαρευει (γιατι στην αρχη ηταν πολυ φοβισμενο) ολο και ζωηρευει! Τωρα με το που θα τον βαλω στο κλουβι χαλαει τον κοσμο... Κλαιει λες και τον σφαζουν, ενω πριν καθοταν ο ατιμος... Το ιδιο και οταν τον κατεβαζω στον κηπο... Θελει παρεα και αυτο το κακομοιρο
Ελπιζω συντομα να μπορει να ειναι μαζι μας συνεχεια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirarxos
Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 18:33, 09-11-16:

Γεια χαρά. Έχω 5 μέρες τώρα τον Κάρλος έναν γάτο που είχε μαζέψει ένας φίλος μου από το δρόμο πριν 1 μήνα. Το γατί ήταν πολύ φοβισμένο στο προηγούμενο σπίτι στην αρχή, μετά κοινωνικοποιήθηκε στο άλλο σπίτι κυρίως με τον έναν από τους 2 γάτους (6 χρονών στειρωμένος και μαθημένος έξω ο ένας, 5 μηνών αστείρωτος και πολύ ζωηρός ο άλλος). Στο προηγούμενο σπίτι όταν ήταν έξω από το δωμάτιό του δεν άφηνε άνθρωπο να τον πλησιάσει έπαιζε μόνο με τον μικρό γάτο. Μέσα στο δωμάτιό του ήταν ήρεμος και χαδιάρης. Όταν τον έφερα εδώ βγήκε κατευθείαν από το κουτί, μετά από λίγο και αφού έφαγε και εξερεύνησε λίγο το δωμάτιο ήρθε πάνω μου και δεν έφυγε σχεδόν καθόλου. Την επόμενη μέρα όταν έβγαλε βόλτα ο αδερφός μου την Ίρμα (ημίαιμο πεκινουά 3.5 χρονών) του άνοιξα την πόρτα και έκανε τη βόλτα του. Μόλις άκουσε την εξώπορτα και είδε το σκυλί, μαρς στο δωμάτιο και πάνω στην καβάτζα που του έψω να μη φτάνει ο σκύλος. Για 2 μέρες μετά δεν έβγαινε από το δωμάτιο χωρίς εμένα. Προχτές βράδυ πάω τουαλέτα, όταν ανοίγω πόρτα δωματίου ξεπόρτισε. Έρχεται η σκυλίτσα να τον δει (μέχρι τότε ματιές μόνο μέσα από την πόρτα κι αυτός ψηλά ή πάνω μου) την κρατάω, αυτός κάνει ένα χχχχ και πάει να φάει το φαϊ της. Τον μάλωσα και τον πήρα μέσα. Από χτες αφήνει τη σκυλίτσα να έρθει κοντά του, κάνει χχχχχ και καμπουριάζει της έχει ρίξει και καναδυο σφαλιάρες αλλά δε πρέπει να έχει βγάλει νύχια γιατί αυτή δεν ακούστηκε να πονάει.
Στο θέμα μας τώρα. Καταλαβαίνω ότι είναι νωρίς να τα βρούνε 5 μέρες είναι αυτός εδώ αλλά πως θα μπορέσω να τον βολτάρω στο σπίτι γιατί ακόμα τρομάζει έξω από το δωμάτιο. Η σκυλίτσα είναι πολύ φιλική και παιχνιδιάρα. Ακόμα αυτός έξω από το δωμάτιο φοβάται. Για πόση ώρα θα μου λέγατε να τον αφήνω έξω από το δωμάτιο? Δε θέλω να την κλειδώνω και την άλλη στο δωμάτιο γιατί στενοχωριέται. Υπόψιν η Ίρμα είναι του αδερφού μου και στο δωμάτιο μου δε μπαίνει άμα δε της πω εγώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:05, 09-11-16:

Καλησπερα φιλε μου.Λοιπον,ειναι απολυτα φυσιολογικη αυτη η αντιδραση.Απλα πρεπει να προχωριεις πιο αργα και να εχεις υπομονη.Κανονικα αρχικα επρεπε να εχουν μονο ακουστικη επαφη.Δηλαδη να ακουει ο ενας τον αλλον.Μετα μονο οπτικη...και σιγα σιγα να τους φερνεις σε επαφη,αλλα για λιγο και αρχικα πχ επανω στην αγκαλια σου ισως,για να νιωθει περισσοτερη ασφαλεια.Εστω και κατω...αλλα μονο οταν εισαι και εσυ και εκει και για λιγο.Ε....μετα θα αυξανεις τον χρονο.
Το θεμα ειναι να μην κανουν πολυ κακη αρχη.
Υπομνη και σιγα σιγα θα ελεγα.Κια εννοειται πως οταν φευγεις απο το σπιτι,σε καμια περιπωση δεν θα τους αφηνεις στον ιδιο χωρο,μεχρι να ειασι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 19:33, 09-11-16:

Ευχαριστώ! Μόνο ακουστική και μυριστική είχανε τις πρώτες μέρες, όπτικη από απόσταση και αυτός πάνω μου. Ντάξει από προχτές δε τρέχει μακριά όταν την ακούει και τη βλέπει κάθησε κιόλας να τον μυρίσει. Η αρχή πιστεύω δεν είναι κακή, αφού αυτή δεν του γάβγισε και δεν τον κυνήγησε σαν παλαβή καλά μου φαίνεται.
Της έδωσα τώρα και ένα μπαλάκι αλουμινόχαρτο που το χε βάλει ο σκύλος στο στόμα του, ίσως συνδυάσει τη μυρωδιά με παιχνίδι. Ξέχασα να συμπληρώσω (δε ξέρω αν παίζει ρόλο), ότι η Σκυλίτσα γενικά είναι μαθημένη με μωρά παιδιά και ξέρει ότι δεν πρέπει να τα πονάει και να παίζει μαζί τους αν δε θέλουν. Και όποτε έρχεται μωρό στο σπίτι στο δωμάτιό μου είναι
Παρεπιμπτόντως ο γάτος δε νιαουρίζει, κάνει σαν το γατί σε αυτό το βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=VEtuKJMlQ_4
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα? Στο λαιμό ή πνευμόνια? Δεν έχει κάποιο θέμα στη συμπεριφορά του αλλά τώρα που ήθελε φαϊ έκανε έτσι. Αυτό είναι το νιαούρισμα του από ότι έχω καταλάβει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpirarxos : 09-11-16 στις 19:36.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:04, 09-11-16:

Ωραια..καλα το πας φιλε μου! Και πολυ ωραιο αυτο με το αλουμινοχαρτο!
Λοιπον,το νιαουρισαμ που εβαλες ναι..το θεωρω φυσιολογικοτατο.
Την σκυλιτσα σου δεν την φοβαμαι..το γατι ειναι πιο φοβισμενο.Θελει λιγη προσοχη μεχρι να εξοικιωθουν,διοτι δυστυχως εχουν συμβει ασχημα ατυχηματα,πχ να γρατσουνισει γατος το ματι σκυλου και τελικα ο σκυλος να πεθανει απο αυτο.Ακραια περιπτωση βεβαια..απλα στο λεω να το εχεις υποψην σου.
Μου φαινεται οτι ειστε σε καλο δρομο παντως/.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

O mpirarxos έγραψε στις 22:18, 09-11-16:

Το νιαούρισμα με προβληματίζει μόνο γιατί δε το ακούω καθόλου. Με το που έγραψα το μήνυμα πριν, πήγε στο ονυχοδρόμιο, έκατσε πάνω και με το ζόρι τον άκουσα που νιαούριζε. Ήθελε παιχνίδι μέχρι τώρα παίζαμε, απλά ίσα ίσα που ακούγεται

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:20, 09-11-16:

Καλε μου φιλε,να σε ρωτισω.Απο την αρχη που τον πηρες ειχε αυτο το νιαουρισμα;

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

O mpirarxos έγραψε στις 23:11, 09-11-16:

Να σου πω την αλήθεια μέχρι χτες δεν είχα ακούσει καν τη φωνή του. Χτες το άκουσα πρώτη φορά, τώρα νιαουρίζει κάπως πιο γατίσια. Απλά τον έπιασε πριν λίγο μια τρέλα να βγει μπαλκόνι, πάλι βγήκε πριν προλάβω να κλείσω την πόρτα ήρθε και το σκυλί από πίσω. Μετά μου νιαούριζε ήθελε να πάει έξω και είχε ανοίξει ο αδερφός μου την πόρτα του μπαλκονιού από κουζίνα (δε το ξέρα) και τον είδα να προσπαθεί να σκαρφαλώσει στηθαίο. Πάλι καλά τον πρόλαβα τον μάζεψα και τον έβαλα μέσα. Δεν έχω προλάβει να βάλω περίφραξη.
Λες μήπως το νιαούρισμα υποδηλώνει κάτι ιατρικό? Σκάβει και την άμμο χωρίς λόγο τώρα, θα δω μήπως θέλει να του την αλλάξω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:44, 09-11-16:

Το οτι σκαβει χωρις λογο φιλε μου,μαλλον δειχνει νευρικοτητα.
Αλλα σε παρακαλω πολυ...σε καμια περιπτωση μμη βγαινει στο μπαλκονι! Ειδικα τωρα που ειναι νευρικος.Ειναι απολυτα επικινδυνο..

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

O mpirarxos έγραψε στις 23:49, 09-11-16:

Τον μάζεψα μέσα. Νιαούρισε 3-4 φορές του βάλα να φάει μήπως πεινούσε έφαγε, μετά νιαούρισε στην πόρτα 2-3 φορές πάλι και μετά ήρθε πάνω μου, έκατσε λίγο μόνος του πάνω στο γραφείο και ήρθε να γουργουρίσει τώρα και να με γλείψει. Τώρα αράζει και κοιμάται πάνω μου κι εγώ βλέπω ταινία. Θα δω αύριο αν είναι ήρεμος. Σε ευχαριστώ πολύ που τέτοια ώρα είσαι εδώ και μοου απαντάς

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NinaCat
H NinaCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H NinaCat έγραψε στις 15:20, 06-01-17:

Καλησπερα...εχω εναν γατουλη τον Ερμη εδω και ενα μιση χρονο και ειναι αξιολατρευτος...σημερα ομως ηρθε στο σπιτι ενα κουταβι 3 μηνων το οποιο ειναι πολυ ησυχο...οταν μπηκε στο σπιτι ο γατουλης του γριλιζε και εκανε το χαρακτηριστικο κχχχ....οπως ο Λοκι (το σκυλακι) αδιαφορησε τελιος...ο γατουλης μπηκε πισω απο τον καναπε και βγαινει σιγα σιγα και κοιταει και ξανα μπαινει καθε φορα που βγαινει κανει προοδο...μπορειτε να με συμβουλεψετε σας παρακαλω...τι μπορω να κανω για να ειναι ολα καλα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:51, 06-01-17:

Καλησπέρα Nina και καλωσήρθες στην παρέα μας

Αν και δεν έχω την εμπειρία της ταυτόχρονης συμβίωσης με γατούλα και σκυλάκι, πιστεύω το πρώτο και βασικό που πρέπει να έχεις κατά νου, είναι η απαραίτητη παρουσία σου όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο.
Ο γατούλης είχε συνηθίσει να είναι το επίκεντρο, μέχρι τώρα "μόνος και βασιλιάς" και ξάφνου βλέπει ένα "ξένο" πλάσμα να "απειλεί" το βασίλειό του. Πολύ φυσικό λοιπόν, να υποδεχτεί το καινούργιο μέλος με ένα ξεγυρισμένο χιρχιρητό!
Από την άλλη, το μικρό νεοφερμένο θα έχει διάθεση για παιχνίδια και να περιμένεις οτι, τουλάχιστον στην αρχή, ο Ερμής δεν θα συμμερίζεται τον ενθουσιασμό του.

Κατά δεύτερον, μπορεί να αγαπάς και τα δυο το ίδιο, αλλά μην αμελείς να τους το δείχνεις μοιράζοντας ακριβοδίκαια τα χάδια και μην δείχνεις να παραμελείς το ένα για χάρη του άλλου.
Κράτα το κουταβάκι στην αγκαλιά σου και δείξε στον γατούλη οτι είναι "φίλος", προτείνοντάς του το χέρι σου να το μυρίσει για να εξοικειώνεται σταδιακά με το νεοφερμένο.
Δοκίμασε με μια μπαλίτσα να απασχολήσεις και τα δυο, έτσι ώστε το κοινό ενδιαφέρον για το παιχνίδι να τα βοηθήσει να συνηθίζουν το ένα την παρουσία του άλλου.
Χρειάζεται υπομονή και η προσέγγιση πρέπει να γίνει σταδιακά και πάντα υπό την επιτήρησή σου.

Αυτά από μένα, ωσότου σου απαντήσει κάποιο μέλος μας που έχει τη σχετική πείρα από πρώτο χέρι.

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι και τα δυο, εύχομαι όλα να πάνε καλά, η προσαρμογή να είναι ομαλή και η συμβίωση... ανέφελη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 03:01, 07-01-17:

Σε ευχαριστω πολυ δεν τα πηγαμε καλα σημερα ο Ερμακος μου πηγε πισω απο τον καναπε και δεν εβγενε μεχρι που εφυγε το σκυλακι...και ειχαμε και ατυχημα μου δαγκωσε το χερι και εχει πριστει...δεν ξερω φοβαμαι λιγο δεν το δειχνω βεβαια αλλα θελω να πιστευω αν βρισκονται καθε μερα στον ιδιο χωρο να συμφυλιοθουν καποια στιγμη..

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:11, 07-01-17:

Πολύ φυσιολογική η αντίδραση του Ερμή.Εδώ τα κάνουν τα παιδάκια όταν έρχετε νέο μωρό στο σπίτι.Τα ζώα είναι και αυτά σαν εμάς.Τι θα κάνουμε λοιπόν για να συμφιλιωθούν?Κάθε μέρα θα μένουν για λίγο στον ίδιο χώρο δίνοντάς τους τις αγαπημένες τους λιχουδιές.Με το ένα χέρι στον ένα και με το άλλο στον άλλο.Αν ο Ερμής δεν πλησιάζει δεν πειράζει.Μιά δυό φορές και θα ζηλέψει και θα πλησιάσει.Σταθερά κράτησε αυτό το πρόγραμμα γιατί οι γάτες μας τεστάρουν και ενίοτε μας τουμπάρουν.Πάρε ένα κουβερτάκι του Ερμή και τρίψε με αυτό το κουτάβι να πάρει τη μυρωδιά του.Κάντο καθημερινά,η ξένη οσμή αναστατώνει τον γατούλη.Δεν είναι θέμα ζήλιας η αντίδρασή του αλλά φόβου για το άγνωστο.Ενημέρωσέμας για την εξέλιξη και θα τα ξανασυζητήσουμε

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 13:21, 07-01-17:

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου...αλλα δεν θα δουλεψει ο Ερμης δεν τρωει σχεδον καθολου με το σκυλακι στον χωρο...δεν πλησιαζει φαι κι νερο ευκολα...υπαρχει κατι αλλο που μπορουμε να κανουμε???

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:00, 07-01-17:

Να τον αφήσεις να κάθεται κρυμένος.Βάλε το σκυλάκι στον ίδιο χώρο μόνο πρόσεχε να μην πλησιάζει τον Ερμή.Άσε τον Ερμή να κάνει το πρώτο βήμα όταν θα είναι σίγουρος πως δεν απειλείται από το σκυλάκι.Συνήθως αν όχι πάντοτε τα κουτάβια είναι πολύ περίεργα και υπερκινητικά και τρέχουν πάνω στις γάτες.Αν δεν το κάνει αυτό ,ο Ερμής θα βγει από την κρυψώνα του και θα αρχίσει να κάνει διερευνητικές ερωτήσεις του τύπου νιάου,νιάου με κατεβασμένη την ουρά.Άμα ξεθαρρέψει και το σκυλί δεν αντιδρά με τινάγματα κλπ θ'αρχίσει να πλησιάζει.Αν το σκυλί τιναχτεί τότε θα τρομάξει για τα καλά.
Όπως κατάλαβες το βασικό είναι να παραμείνει το σκυλί ήσυχο και να δώσει την ευκαιρία στο γάτο.

Και κάτι άλλο ,όταν κοιμηθεί το σκυλάκι άστο στον ίδιο χώρο με τον Ερμή να δεις τι θα κάνει.Θα πλησιάσει ή όχι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 07-01-17 στις 15:14. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 21:44, 07-01-17:

Ο Ερμης σημερα βγηκε και ακουλουθει τον Λοκι οπου παει...γριλιζει βεβαια και φουσκωνει η ουρα αλλα ειναι απο πισω του..ο Λοκι τον γραφει κανονικα αδιαφορει...οταν καθεται ο Λοκι καθεται και αυτος σε αποσταση μικρη σχετικα αλλα πλησιαζει..!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:31, 07-01-17:

Αυτά είναι καλά και πολύ ενθαρρυντικά νέα. Και σύντομα, καλύτερα!

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 00:46, 08-01-17:

Οταν σταματησει να γριλιζει και να τσουτσουρωνει τοτε θα ησυχασω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:07, 08-01-17:

Υπομονή, θα γίνει κι αυτό...
(μπορεί και πιο σύντομα απ'όσο περιμένεις)

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 13:43, 08-01-17:

Σας ευχαριστω πολυ ολους!!!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 16:23, 08-01-17:

Τα ζώα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν,όχι σαν εμάς τους ανθρώπους που πηγαίνουμε μονοκόμματα
Άντε μιά χαρά παέι το πράγμα,να μας στείλεις και φωτο όταν κοιμηθούνε αγκαλίτσα

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 18:56, 08-01-17:

φυσικαα

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 14:13, 11-01-17:

Καλησπερα...εχουμε κανει μεγαλη προοδο ο ερμησ πλησιαζει τον Λοκι τον μυριζει κανει βολτα γυρω του...αλλα οταν παει κοντα του η φευγει υπουλα η βγαζει νυχια να τον χτυπησει...θα αλλαξει αυτο η δεν ειναι καλο σημαδι???

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:32, 11-01-17:

Θα αλλάξει, δώσε χρόνο. Και το πιο βασικό, μην "αναγκάζεις" τον έναν να πηγαίνει στον άλλον, κάποια στιγμή θα νιώσουν αρκετά άνετα από μόνοι τους.
Για να γίνει σαν τις εικόνες πιο πάνω θέλει σωστό συνδυασμό σκύλου & γάτας, αλλά με όσα έχουν γίνει ως τώρα το ελάχιστο θα είναι να συμβιώνουν χωρίς πρόβλημα. Μπορεί δηλαδή να μην τα δεις ποτέ να παίζουν χαριτωμένα αλλά δεν έχει και σημασία

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 17:31, 11-01-17:

απλα τρομαζω οταν ωγαζει νυχια και δοντια 2 φορες πηγε να τον χτυπησει και ο λοκι μαζευτηκε...αλλα κοντοζυγωνει πολυ..

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 10:35, 12-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από NinaCat
απλα τρομαζω οταν ωγαζει νυχια και δοντια 2 φορες πηγε να τον χτυπησει και ο λοκι μαζευτηκε...αλλα κοντοζυγωνει πολυ..
Κάθε γάτα δίνει άλλες φάπες, εμένα πχ η Σεσίλια είναι πολύ (υπερβολικά) άνετη με τα σκυλιά και μόνο σε περίπτωση που την παραενοχλήσουν θα σφαλιαρίσει.
Ο Σαμψών από την άλλη τα φοβάται και μόλις τον πλησιάσουν πολύ κοπανάει.
Το πρώτο είναι πιο υγιές, αλλά δεν είναι στο χέρι μας.
Και γι'αυτό που έλεγα με τις αγκαλιές, η Σεσίλια κοιμάται και παίζει μαζί τους, οπότε έχουμε εικόνες σαν τις παραπάνω στο σπίτι. Ο Σαμψών δεν πρόκειται ποτέ να γίνει έτσι, απλά έχει ξεπεράσει τις παρανοϊκές αντιδράσεις που είχε στην αρχή -με τα ροτβάιλερ βασικά, τον Άιζακ ακόμα τον χ*ζεται, σόρρυ για τη λέξη.

Το ότι ο Λόκι μαζεύεται είναι καλό, αν είναι νορμάλ σκύλος κι όχι πολύ ξεροκέφαλος δεν θα'χεις θέμα.

Παράθεση

NinaCat

Νεοφερμένος

H NinaCat έγραψε στις 00:16, 13-01-17:

Σημερα ο ερμης αγριεψε πολυ...χωρις λογο επιτεθηκε ακομα και σε εμας...αλλα μετα ηρεμησε ααρκετα...θελω ναπιστευω οτι δεν ειναι τιποτα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:24, 13-01-17:

Νομίζω κι εγώ τα καμώματα αυτά προσωρινά. Οι τελευταίες αντιστάσεις του,... μέχρι να το πάρει απόφαση οτι πλέον απέκτησε νέο συγκάτοικο

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 09:37, 13-01-17:

Μην περιμένεις από ένα ζώο που 1.5 χρόνο ζούσε χωρίς σκύλο, να το χωνέψει και να το αγαπήσει κιόλας μέσα σε 7 ημέρες

Ο Λόκι πώς τα πάει; Όχι με τον Ερμή, γενικά ως κουτάβι.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:21, 13-01-17:

Ε τι να κάνουμε κι ο Ερμής αντράκι είναι ,να μην αγωνιστεί για τα κεκτημένα τουόπως σου είπαν πιο πάνω άρχισε να το συνειδητοποιεί πως θα συγκατοικεί με το κουτάβι.

Παράθεση

leni85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leni85
H leni85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H leni85 έγραψε στις 19:15, 21-04-17:

Καλησπέρα παιδιά! εχω εναν γάτο 5 χρονων ο οποιος οταν τον πηρα ήταν πολύ φοβικος αλλα με πολύ υπομονή πλέον έχει ηρεμήσει. Στις 2 του Γεννάρη δυστυχώς ο δευτερος γάτος που είχα επίσης 5 χρόνων εφυγε για πάντα αφου είχε υπερτροφία του μυοκαρδίου. Ο Χάρης δυσκολεύτηκε πολύ να συνηθήσει την απουσία και λερωνε εκτος αμμου. Οπότε σκεφτηκα να του πάρω μια παρέα και επειδη υπεραγαπω όλα τα ζωα αποφασισα να πάρω ενα σκυλο απο καταφύγιο. Ψάχνωντας βρήκα ενα σκυλο ο οπόιος ειχε δαγκωθεί απο τα άλλα σκυλιά του καταφυγιου, ηταν σε κρισιμη κατασταση και οταν θα ανάρρωνε έπρεπε οποσδήποτε να βρεθει ενα σπιτι γιατι στο καταφύγιο ήταν αδύνατο να επιστρέψει. Τον πήρα λοιπόν.. Στην αρχή ολα καλα. Αγνωουσαν ο ένας τον άλλον. Τον τελευταιο καιρό το προβλημα ειναι οτι ενω ο σκύλος είναι ήρεμος και δεν δειχνει επιθετικότητα στον γάτο, ο γάτος του επιτιθεται στο άσχετο. Ο καημενος τρέμει τον φοβάται και ο γάτος βγάζει νύχια. Ειμαι συνεχεια απο πάνω τους και μες το αγχος γιατι δυο φορες ο σκυλος που δεν ειχε διεξοδο γυρισε αποτομα το κεφαλι και εδειξσε τα δοντια του. Φοβήθηκα οτι θα γινει το κακό. Γενικώς είμαι μες το αγχος και νιωθω απελπισμένη. Εχω σκεφτει να δωσω τον σκυλο πισω για να αει σε άλλο σπίτι αν και αυτο ειναι κατι που δεν θελω. Δεν ξέρω τι να κανω. Εσεις τι λετε?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:05, 21-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από leni85
Καλησπέρα παιδιά! εχω εναν γάτο 5 χρονων ο οποιος οταν τον πηρα ήταν πολύ φοβικος αλλα με πολύ υπομονή πλέον έχει ηρεμήσει. Στις 2 του Γεννάρη δυστυχώς ο δευτερος γάτος που είχα επίσης 5 χρόνων εφυγε για πάντα αφου είχε υπερτροφία του μυοκαρδίου. Ο Χάρης δυσκολεύτηκε πολύ να συνηθήσει την απουσία και λερωνε εκτος αμμου. Οπότε σκεφτηκα να του πάρω μια παρέα και επειδη υπεραγαπω όλα τα ζωα αποφασισα να πάρω ενα σκυλο απο καταφύγιο. Ψάχνωντας βρήκα ενα σκυλο ο οπόιος ειχε δαγκωθεί απο τα άλλα σκυλιά του καταφυγιου, ηταν σε κρισιμη κατασταση και οταν θα ανάρρωνε έπρεπε οποσδήποτε να βρεθει ενα σπιτι γιατι στο καταφύγιο ήταν αδύνατο να επιστρέψει. Τον πήρα λοιπόν.. Στην αρχή ολα καλα. Αγνωουσαν ο ένας τον άλλον. Τον τελευταιο καιρό το προβλημα ειναι οτι ενω ο σκύλος είναι ήρεμος και δεν δειχνει επιθετικότητα στον γάτο, ο γάτος του επιτιθεται στο άσχετο. Ο καημενος τρέμει τον φοβάται και ο γάτος βγάζει νύχια. Ειμαι συνεχεια απο πάνω τους και μες το αγχος γιατι δυο φορες ο σκυλος που δεν ειχε διεξοδο γυρισε αποτομα το κεφαλι και εδειξσε τα δοντια του. Φοβήθηκα οτι θα γινει το κακό. Γενικώς είμαι μες το αγχος και νιωθω απελπισμένη. Εχω σκεφτει να δωσω τον σκυλο πισω για να αει σε άλλο σπίτι αν και αυτο ειναι κατι που δεν θελω. Δεν ξέρω τι να κανω. Εσεις τι λετε?
Καλή μου φίλη, κατ' αρχάς να σε καλοσωρίσω στο MyCat.
Κατά δεύτερον να σου πω πως αυτό που συμβαίνει ήταν επόμενο. Θα έπρεπε ο γάτος σου να έχει ζήσει με σκύλο ή ο σκυλάκος που πήρες να είχε εμπειρία σε συμβίωση με γατούλες. Δεν είναι τυχαία η φράση "σαν τον σκύλο με τη γάτα". Δεν λέω πως δεν γίνεται, η κόρη μου έχει δυό σκυλιά τεράστια σε μέγεθος και μάλιστα φιλοξενεί τακτικά κι άλλα σκυλιά και έχει συγχρόνως και ένα γάτο. Είχε κι άλλον ένα αλλά τον χάσαμε πριν 2 χρόνια. Αλλά θέλει προσπάθεια για να γίνει κάτι τέτοιο και συγκεκριμένες γνώσεις. Δεν γίνεται έτσι από τη μια μέρα στην άλλη και μάλιστα με γατούλη φοβικό...
Θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν είχες πάρει μια δεύτερη γατούλα. Ξέρω και καταλαβαίνω πως αγαπάς όλα τα ζώα αλλά έχεις έναν γατούλη και θα πρέπει να σεβαστείς τις ιδιαιτερότητες αυτού του γεγονότος.

Παράθεση

leni85

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leni85
H leni85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H leni85 έγραψε στις 15:57, 22-04-17:

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Θα το προσπαθησω λιγο ακομα μπας και συμφιλιωθούν γιατι είναι πολυ δυσκολο να βρεθει άλλο σπίτι για τον σκυλάκο. Προς το παρων έχω χωρισει το σπίτι σε cat zone και dog zone

Παράθεση

x98x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη x98x
Ο x98x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O x98x έγραψε στις 13:06, 01-05-17:

Γεια σας,

Μια φίλη μου έχει ένα μικρό σκυλάκι 1 μηνών.

Από την πλευρά μου έχω 2 γατάκια 10 μηνών.

Μπορώ να φιλοξενήσω (χαχα) ή θα γίνει χάος;

Γενικότερα 2 ζωάκια μπορούν να συνυπάρξουν, υπάρχουν κάποιες βασικές αρχές ή μεθόδους για να μη γίνει ζημία ή τραυματιστούν μεταξύ τους ;

Ευχαριστώ

Παράθεση

stellagr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stellagr
H stellagr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H stellagr έγραψε στις 09:52, 13-08-17:

καλημερα.βρηκα ενα γατακι 1 μηνος.το πηρα το φροντιζω και το πηγα γιατρο.εχω κι ενα σκυλακι παγκ 7 ετων που ειναι λιγο μπουνταλας.αφου του ορμανε μεχρι οι γατες στο δρομο.με το γατι ξετρελλαθηκε αλλα το μυριζει ενω τον κραταω γιατι ειναι αγαρμπος και ισως το ζουληξει.το γατακι δεν τον φοβαται αλλα ανησυχω μηπως ο σκυλακος απο την χαρα του το τσαλαπατισει.τα βραδυα τα χωριζω κι οταν λειπω το γατι μπαινει σε κλουβι μεταφορας.τα χαιδευω συγχρονως για να μην ζηλευουν.ποσο καιρο θα παρει να συνηθησει το σκυλακι?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:44, 16-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από stellagr
καλημερα.βρηκα ενα γατακι 1 μηνος.το πηρα το φροντιζω και το πηγα γιατρο.εχω κι ενα σκυλακι παγκ 7 ετων που ειναι λιγο μπουνταλας.αφου του ορμανε μεχρι οι γατες στο δρομο.με το γατι ξετρελλαθηκε αλλα το μυριζει ενω τον κραταω γιατι ειναι αγαρμπος και ισως το ζουληξει.το γατακι δεν τον φοβαται αλλα ανησυχω μηπως ο σκυλακος απο την χαρα του το τσαλαπατισει.τα βραδυα τα χωριζω κι οταν λειπω το γατι μπαινει σε κλουβι μεταφορας.τα χαιδευω συγχρονως για να μην ζηλευουν.ποσο καιρο θα παρει να συνηθησει το σκυλακι?
Καλησπέρα φίλη stellagr και καλώς ήρθες στο MyCat.
Πρώτα να σου πω πως αυτό που φοβάσαι έχει σίγουρα βάση, οπότε για ένα διάστημα και μέχρι να μεγαλώσει κάπως το γατάκι, καλό είναι η επαφή τους να γίνεται μόνο ενώ είσαι κι εσύ παρούσα.
Προσωπικά δεν έτυχε να έχω ποτέ σκυλάκι, έχει όμως η κόρη μου αρκετά και μεγάλα κιόλας σε μέγεθος. Οπότε έχω ακούσει αρκετά και ξέρω πως είναι πολύ εύκολο να δεθούν και να γίνουν φιλαράκια, ειδικά τη στιγμή που το σκυλάκι σου συμπάθησε το γατάκι.
Απλά πρόσεχέ τα όταν είναι μαζί, δείχνε την αγάπη σου και στα δυό και κυρίως να θυμάσαι πως οι γάτες δεν έχουν καμμιά σχέση στον χαρακτήρα με τους σκύλους. Είναι πολύ πιο ανεξάρτητες (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν αγαπούν και δεν δείχνουν την αγάπη τους, απλά με διαφορετικό τρόπο).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και θα χαρούμε να δούμε θεματάκι με τα ζωάκια σου στην ειδική κατηγορία που έχουμε με τα δικά μας μωράκια.

Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariatzo
H mariatzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H mariatzo έγραψε στις 08:31, 20-07-18:

Καλημέρα.εχω δυο σκυλιά 7 χρόνων και τα δύο.ενα αρσενικό και ένα θηλυκό.βρεθηκα με τρία γατακια αδέσποτα που τα μεγάλωσα και τα μεγαλώνω ακόμα με μπιμπερό.το θηλυκό μου το σκυλί τα πάει πολύ καλά με τα μωρά.ο αρσενικός από εκεί που τα έγλυφε συνέχεια όταν ήταν πιο μικρά τώρα αδιαφορεί τελείως.σαν να μην τα θέλει. Βέβαια κάνει κάποιες θετικές πιστεύω κινήσεις, όπως όταν τρώνε τα μωρά κονσέρβα πάει και τρώει και αυτός μαζί τους από το ίδιο πιάτο.τα μυρίζει και μπορεί να τα τους δώσει και ένα γλείψιμο.δεν έχει γίνει καθόλου επιθετικός.το θέμα μου είναι ότι εγώ έχω δεθεί πολύ με τα γατιά και δεν θέλω να τα δώσω.τουκαχιστον αν τα δώσω θέλω να κρατήσω εγώ το ένα.αλλα φοβάμαι παρά πολύ με τα σκυλιά τι μπορεί να γίνει.θελω καμία συμβουλή πως μπορώ να κινηθώ για να τα μάθω τουλάχιστον να ανέχονται ο ένας τον άλλον.δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα ούτε στις γάτες ούτε φυσικά στα σκυλιά μου.απλα ρωτάω αν μπορούν να συνυπάρξουν με τα σκυλιά, σε αυτή τη ηλικία που είναι τα σκυλιά.ευχαριστω πολύ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:39, 20-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από mariatzo
Καλημέρα.εχω δυο σκυλιά 7 χρόνων και τα δύο.ενα αρσενικό και ένα θηλυκό.βρεθηκα με τρία γατακια αδέσποτα που τα μεγάλωσα και τα μεγαλώνω ακόμα με μπιμπερό.το θηλυκό μου το σκυλί τα πάει πολύ καλά με τα μωρά.ο αρσενικός από εκεί που τα έγλυφε συνέχεια όταν ήταν πιο μικρά τώρα αδιαφορεί τελείως.σαν να μην τα θέλει. Βέβαια κάνει κάποιες θετικές πιστεύω κινήσεις, όπως όταν τρώνε τα μωρά κονσέρβα πάει και τρώει και αυτός μαζί τους από το ίδιο πιάτο.τα μυρίζει και μπορεί να τα τους δώσει και ένα γλείψιμο.δεν έχει γίνει καθόλου επιθετικός.το θέμα μου είναι ότι εγώ έχω δεθεί πολύ με τα γατιά και δεν θέλω να τα δώσω.τουκαχιστον αν τα δώσω θέλω να κρατήσω εγώ το ένα.αλλα φοβάμαι παρά πολύ με τα σκυλιά τι μπορεί να γίνει.θελω καμία συμβουλή πως μπορώ να κινηθώ για να τα μάθω τουλάχιστον να ανέχονται ο ένας τον άλλον.δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα ούτε στις γάτες ούτε φυσικά στα σκυλιά μου.απλα ρωτάω αν μπορούν να συνυπάρξουν με τα σκυλιά, σε αυτή τη ηλικία που είναι τα σκυλιά.ευχαριστω πολύ.
Καλημέρα... Θεωρώ πως από την στιγμή που τα δύο σου σκυλιά δεν έχουν δείξει μέχρι τώρα σημάδια επιθετικοτητας - και μάλιστα η θηλυκια σου τα πάει μια χαρά μαζί τους αλλά και ο αρσενικός δεν τα πειράζει ακόμα και αν αδιαφορεί τελευταία - έχουν ήδη προσαρμοστεί και δεχτεί τα μικρά γατάκια... Αφού και αυτά από την μεριά τους δεν φοβούνται μάλλον όλα είναι καλά.... Μια χαρά λοιπόν πιστεύω πως μπορούν να συνεχίσουν να συνυπάρχουν.... Σε διαφορετική περίπτωση θα σου είχαν δώσει σίγουρα σημάδια πως δεν τα θέλουν και θα το καταλάβαινες... Είναι μύθος πως σκυλιά και γατιά δεν μπορούν να ζουν κάτω από την ίδια στέγη... Πιστεύω πως - εκτός λίγων περιπτώσεων - είναι πως θα τα μάθεις τα ζώα και πως τα έχεις μεγσλωσει. Και από όσο καταλαβαινω τα δικά σου είναι καλοί χαρακτήρες... Οπότε νομίζω πως αγχώνεσαι περισσότερο από όσο πρέπει.... Να σου ζήσουν όλα
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 11:50, 20-07-18:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.εχω δεθεί πολύ με τα μωρά κ αυτά με θεωρούν μαμά τους από ότι φαίνεται.εχουν αρχίσει και χοροπηδάνε πάνω στο θηλυκό μου το σκυλι και αυτή κάνει ότι τα δαγκωνει Αλλά δεν δαγκωνει παίζει.προσπαθησα από την αρχή να μην απομακρυνω καθόλου τα σκυλιά από τα γατιά και έδινα λιχουδιές σε όλα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:05, 20-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από mariatzo
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.εχω δεθεί πολύ με τα μωρά κ αυτά με θεωρούν μαμά τους από ότι φαίνεται.εχουν αρχίσει και χοροπηδάνε πάνω στο θηλυκό μου το σκυλι και αυτή κάνει ότι τα δαγκωνει Αλλά δεν δαγκωνει παίζει.προσπαθησα από την αρχή να μην απομακρυνω καθόλου τα σκυλιά από τα γατιά και έδινα λιχουδιές σε όλα.
Σε καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις για αυτά τα μικρά που τα βρήκες και τα κράτησες στη ζωή ταιζοντας τα με το μπιμπερό... Είναι μετά δυνατόν να μη δεθεις μαζί τους και αυτά να μην σε θεωρούν μαμά τους????
Το μυστικό φαντάζομαι είναι να μην δείχνεις προτίμηση ιδιαίτερη σε κάποιο... Αν τα χαϊδεύεις και τα φιλάς και τα αγαπάς όλα το ίδιο - που σίγουρα το κάνεις - τα σκυλιά σου δεν έχουν λόγο να ζηλεύουν τα μικρά γατάκια... Πόσα τελικά μαθήματα παίρνουμε εμείς οι άνθρωποι από τα ζώα.... Αυτά δεν θα πειράξουν ούτε θα σκοτώσουν κάποιο άλλο αν δεν τίθεται θέμα επιβίωσης και τα μικρά και απροστάτευτα τα φροντίζουν... Μόνο ο άνθρωπος σκοτώνει για το κέφι του
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 12:09, 20-07-18:

Πολύ σωστή σε αυτό που είπες.ο άνθρωπος είναι ο καρκίνος της φύσης.ναι αυτό κάνω δεν αφήνω κανένα παραπονεμένο
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 20-07-18:

Καλη μου φιλη καλησπερα!Χαιρομαι παρα πολυ που θες να κρατησεις τα γατακια.Το γεγονος αντιπαλοτητας σκυλου/γατας μην το σκεφτεσαι καθολου.Καταρχην αυτο ισχυει συνηθως σε αγνωστα ζωα μεταξυ τους,οταν ξαφνικα εισβαλλουν στον χωρο τους.Εδω ηδη εχουν τοσο καιρο ερθει σε επαφη και ολα ειναι καλα.Και επισης...δεν ξερεις ποσοι μα ποσοι εχου γατες και σκυλους και μαλιστα εχουμε και σχεσεις λατρειας.Εχω κοντινο παραδειγμα.Η μανα μου ειχε μια σκυλιτσα...βρηκε ενα γατακι και το πηρε...αρχικα η σκυλιτσα δεν το ηθελε..μετα απο καποιο διαστημα η γατα κοιμοταν επανω στο σβερκο της σκυλιτσας και λατρευαν η μια την αλλη!Και η αδελφη μου εχει σκυλια και γατια,ειναι απολυτα αγαπημενα!
Ευχομαι να πανε ολα καλα και θα πανε βεβαια,ηδη εχει δειξει το πραγμα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους